TERNEUZENSCHE COURANT No. 10.540 VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1943 83e Jaargang algemeen NIEUWS- en advertentieblad voor zeeuwsch-vlaanderen De moord-aanslagen op Nat. Sociaiisten. OUITSCH weermachtsbericht. Gevechten ten Westen van JeJnja. - Buitenland de bevrijding van Flinke kereis melden zich nu voor de Waffen-S.S., en de Landwacht. De stem der S.S. VERSOHIJNT IEDERJEN DINSDAG- EN VRIJDAGAVOND. ptrecteor: L VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HAETE - TEiRNEUZEN TeL 2298 Proclamatie van Mussert aan het Nederlandsche volk. Volksgenooten, Xji net eerste jaar der bezetting kwsmen lenxceie liioatucii vow, gepieega op ieaen tier [DuiLSChe weeiviiacni. j^e rjezeaingsoverheid h^eft, toen de daders niet gevonden werden, fgnzeiaars doen vastnemen en ais vergexding [voor lederen' gepieegden mooiu etu aantai 'nunner aoen xusileeren. baarna zijn deze mooiden op mhuairen met meer voorgekcmen. ioBu ui ae eerste maanden van dit jaai .Nederlandsche nationaal-socialisten weidefl vermoord, neb ik verzocnc ue vergexding met op deze wijze te doen geschieden (zie ,,Volk en Vaderland van 12 Feoruari 1943). De bezet tende overheid heeft aan dit verzoek gevolg gegeven. De in Januari van dit jaar begonnen stexseimatige campagne in het *vermoorden van vooraanstaande XNederlandscne nationaal- socialisten, die gerekend kunnen worden te be- jhooien tot de allerbeste vaderlanders, die naar eer en geweten hun plicht vervullen in deze zoo moeilijke tijden, neeft echter niet opge- houden. De bezettende overheid, die het recht en den plicht heeft te vorderen, dat, in het belang van de handhaving der orde, aan deze sluip- moorden een einde komt, heeft mij de vraag gesteld, of ik blijf bij mijn afwijzend sfand- punt inzake de vergeidingsmaatregelen. Deze vraag heb ik ook nu nog bevestigend beant- woord. Niettegenstaande het tot mijn eersten plicht behoort mijn kameraden zooveel moge- xijk te beveiligen en het aan hen toegebracnte leed om vergexding roept* Gij hebt als mijn volksgenooten het recht mijn standpunt te kennen. Ik ben van mee- ning, dat sluipmoord onder alle omstandig- heden.laf en gemeen is en dat geen. behoorlijk mensch daarover 'n andere meening kan heb- ben. Deze misdaden worden dan ook bedreven door een kleine .bende van ontwortelde ele- menten, die grootendeels niet begrijpen, dat zij in dienst staan van Moskou. Het Neder landsche volk als zoodanig, staat daar, God zij dank, buiten. De verwarring van de geesten, die kenmer- kend is voor dezen tijd, heeft echter op velen dezen invloed gehad dat zij 't kwaad met zoo danig bestrijden als onder normale omstandig- heden het geval zou zijn. Tenslotte is er een betrekkelijk kleine categorie, die de gepleegde brandstichtingen en sfuipmoorden toejuicht. Deze laatste categorie heeft haar bezinning verloren en bestaat uit moreel en geestelijk ontwortelden, die de spanning van dezen tijd niet konden verdragen. De veiiigheid van onze samenleving eischt. dat zij tijdelijk uit onze maatschappij verdwijnen en door geregelden inspannenden arbeid heropgevoed worden. Op grond van deze overwegingen heb ik den Rijkscommissaris medegedeeld van meening te zijn, dat het inderdaad onont- koombaar is dat de ontwortelden in ver- zekerde bewaring worden genomen, doch dat ik blijf bij mijn standpunt om, zoolang dit eenigszins mogelijk is, het leven van Neder landsche menschen te sparen. De Rijks commissaris heefj, dit verzoek wederom in- gewilligd, waarvoor ik hem ten zeerste dankbaar ben, Ik doe hierbjj een beroep op ieder behoor- Ijik Nederlander om te helpen voorkomen, dat ons vaderland een land van moordenaars wordt. Niet alleen ieder lid der politiemacht, doch iedereen heeft den zedelijken plicht te .helpen de daders van sluipmoorden en brand stichtingen te vinden en aan de justitie uit te leveren, opdat zij hun gerechte straf zullen ondergaan en niet anderen voor hun euvel- daden moeten boeten. De bezettende overheid heeft het recht en den plicht te eischen, dat de orde volkomen gehandhaafd wordt. Wanneer dus deze sluipmoord-campagne niet eindigt, kan het niet anders of het komt zoover, dat de Nederlandsche bevolking de gevolgen daar- van zal moeten arageir. Dit te helpen voor- ■komen is ons aller plicht in dezen moeilijken tijd van ons volksbestaan. Utrecht, 14 September 1943. Mussertl Vijandelijke gevechtsgroepen bij Salerno en Eboli vernietigd. Gebied van Londen gebombardeerd. Het opperbevel van de weermacht maakte Donderdag bekend: Aan weerskanten van den Koeban en in den Zuidelijken sector van het Oostelijke front werden talrijke vijandelijke aanvailen afge- slagen: Bij de vernietiging van een strijd- macht, die van haar achterwaartsche verbin- dingen was afgesneden, verloor de vijand ver- scheidene duizenden dooden. 600 gevangenen, 110 pantserWagens en 84 stukken geschut. In den Centralen frontsector gingen de Sovjets ten Westen -van Jelnja met krachtige onder- steuning van pantserwagens en luchtstrijd- .krachten tot den verwachten aanval over. Zij werden na verbitterde gevechten onder zware bloedige verliezen afgeslagen sf opgevangen. De gevechten zijn nog in vollen gang. Ook ten Zuiaen van Belyl en ten Zuiden van het La- dogameer viel de vijand na .sterke voorherei- ding met artilleri,e tevergeefs aan. D.e laatste twee dagen verloren de Sovjets 201 vlieg- tuigeji. In het gehied van Salerno en Fj-inii werd ook gisteren verbitterd gestreden. Eenige vijandelijke gevechtsgroepen werden in de pan gehakt, de bx-uggehoofden te land vender in- gekrompen. Bij de verovering van Altavilla verloren de Amerikanen talrijke dooden en ge vangenen. De luchtmacht vernietigde gisteren een transportschip van 8000 brt. en besehadig- de 11 andere schepen van de land*ngsvioot. Sterke Britsch-Amerikaansche formaties vliegtuigen vielen gisteren in de late avond- uren Noord- en West-Fransch gebied aan. IVo.oral in woonwijken der stad Parijs ontston- den aanzienlijke verwoestingen en verliezen onder de bevolking. In den afgeloopen nacht - vlogen enkele vijandelijke vliegtuigen Noord- •en West-Duitschland binnen. Er werden hier I en daar bommen uitgeworpen, die slechts on- beteekenende scbade aanrichtten. Volgens de voorloopige berichten werden 9 vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeer- den vannacht afzonderlijke doelen in het ge bied van Londen. Het jachteskader Mdlders heeft op 15 Sept zijn 7000e vliegtuig omlaag geschoten. De - eerste luitenant Nowotny, commandant van een groep jachtvliegers, heeft de laatste 2 dagen aan het Oostelijke front 12 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en daarmede zijn 215e overwinning in de luoht behaald BENITO MUSSOLINI UIT EEN BERGHOTEL IN DE ABBUIZZEN. toevrijding van Mussolini ver- nk f de vol,oende bijzonderheden uitvoering van de bevrijdiags- hn rt neming belaste SS-Hauptsturmfiihrer verscheidene gecamoufleerde ver- rSen vastgesteld, dat de Duce op 28 Augustus van het eiland St. Maddalena naar bet berggebied van den ruim 2900 m hoogen Graft Sasso in de Abruzzen was gebracht, waar hij in eedfc voormalig berghotel door eenige honderden carahinieri gevangen werd gehouden. f Het gebouw was uit het dal slechts be- reikbaar langs een kabelbaan, die voor ieder' verkeer gesloten was en die te alien tijde van den top af kon worden stopgezet, zoodat de plaats der gevangenhouding uit het dal slechts na een moeilijke bestijging van verscheidene uren toegankelijk was. Nadat door luchtverkenners de plaatselijke omstandigheden eenigermate wanen vastge steld, koos men 12 September als datum voor de uitvoering der bevrijding. De SS-Haupt- sturmfuhrer bereikte dien dag om >4 uur 10 met een groep van aanvankelijk slechts negen man als eerste het bergmassief, Viadat zijn vliegtuig van een hoogte van 4500 meter een duikvlucht had gemaakt tot op enkele honder den meters in de richting van het doel. Met welke gevaren de landing op het met kloven doortrokken terrein gepaard was, blijkt uit de omstandigheid, dat het plateau waarop de gevangenis stond, slechts een oppervlakte heeft van enkele honderden vier- kante meters en dan steil afdaalt in de kloven. Terwijl zijn manschappen terstond na de landing voor het huis een machinegeweer in stelling brachten tegen de opgewonden door elkaar loopende carahinieri, drongen de SS- Hauptsturmfiilarer en twee man met machine- pistolen in de hand allereerst binnen in den het dichtstbijzijnden kelderingang aan den achterkant van het gebouw, welke,* zooals bleek naar de radiokamer leidde. Met eenige slagen van de pistoolkolven werd het radio- station vernield. Aangezien men langs dezen weg het huis niet verder kon binnendringen, snelde de groep, op zoek naar een anderen ingang, weer naar buiten. Intusschen was de compagnies- commandant der valschermjagers, een eerste- luitenant met andere groepen versterking en zware wapens geland. Op de schouders van zijn manschappen beklom de SS-Hautsturm- fiihrer een drie meter hoogen uitbouw, sprong over een muur en stond plotseling voor den hoofdingang van het huis, die door carahinieri met machinegeweren werd - bewaakt. Het voorgehouden machinepistool riepen de Hauptsturmfiihrer en zijn mannen den cara hinieri toe: ,,mani in alto" (handen omhoog). Verschrikt en volkomen verward volgden zij terstond dit bevel op. Op dit oogenblik zag de SS-Hauptsturm fiihrer aan het venster van een kamer op de tweede verdieping de gestalte van den Duce. Hij riep den Duce toe: ,,Duce opgepast, weg van het raam'1'. Op hetzelfde oogenblik was aan een venster van de daartegenover gelegen etage een eer- ste-luitenant der carahinieri, die. naar later bleek, de commandant van de wacht, was ver- schenen. De SS-Hauptsturmfiihrer rictitte terstond zijn machinepistool op hem en riep ook hem toe: ,,handein omihoog". De officier der earabinieri hief terstond de armen om hoog en riep: ,,niet schieten, niet schieten". Door het verschijnen van den Duce aan het venster was de Hauptsturmfiihrer in de ge- lukkige omstandigheid gekomen nauwkeurig te weten, waar de gevangen Duce zieh Ue- vond. Aangezien intusschen nieuwe verster- kingen geland waren, stormde hij met enkele mannen, terwijl hij de opgestelde Italiaansche machinegeweren met den voet terzijde schopte, het huis binnen en de trap op, rukte de deur naar het vertrek van den Duce open en stond plotseling tegenover den Duce, die ook in de kamer nog door twee ambtenaren van de Ita liaansche geheime politie werd bewaakt. De heide bewakers werden door SS-mannen met geweld uit de kamer verwijdecd. De Haupt sturmfiihrer snelde naar het venster en riep zijn mannen nieuwe bevelen toe. Vervolgens meldde hij zich bij den Duce: „Duce, de Fiihrer zendt mij om u te bevrijden. Gij staat ttians onder mijm bescherming. Ik hoop dat alies gelukt is". Sprakeloos' trad de Duce op hem toe en om- armde hem ten diepste bewogen. Toen zeide hij: ,,Ik had er een voorgevoel van en heb er nooit aan getwijfeld dat de Fiiher alles zou doen om mij hier weer uit te halen," De, SS-Hauptsturmfiihrer liet thans den .Duce onder de bescherming van twee zijner iSS-commandanten achter en gaf verdere* be- velea voor de beveiliging van het huis en de voorbereidingen voor het vertrek.- Terwijl de Duce zicti op zijn kamer voor het vertrek ge- reed maakte, beval de Hauptsturmfuhrer den commandant der carahinieri dat de Italiaan sche bewakingsmanschappen in de eetzaal vary het gebouw bijeen moesten tkomen, Hij deelde den commandant verder mede, dat aan de halte van de kabelibaan in het dal een Duitsche bataillon valschermjagers g-ereed stond. Vervolgens werd de radioverbinding met de in het dal zijnde valschemjagers, die intussehen de halte bezet hadden, tot stand gebracht. Op het bergmassief was een half uur na de aankomst van de eerste Duitschers een Fieseler-Storch vliegtuig onder uiterst moei lijke omstandigheden geland, dat. aangezien een andere veilige mogelijkheid daartoe niet bestond, den Duce definitief in veiiigheid moest brengen. De Duce stapte met 2ijn he- wijder in het toestel, welks start op het uiterst kleine, met Totsblokken bezaaide op- pervlak van het plateau een meesterstukje van den piloot, een Hauptrjiann van het lucht- wapen, was. Tijdens den start moest het toestel over een gracht springen en zich ver volgens laten vallen in een 500 meter diepe rotskloof, tot de piloot de machine weer vol- ledig heheerschend veilig door de dalen van de Abruzzen kon sturen. Zoo werd,ook deze laatste hinderpaal op den weg van den Duce naar de vrijheid overwonnen. S.P.T. meldt uit Berlin: Bijna onmiddellijk na zijn bevrijding is Mussolini Zondag in een groote stad aangekomen. Mussolini, die na de emoties <fer in gevangenschap doorge- brachte dagen zeer verxnoeid was, heeft vele uren onafgebroken geslapen. Maandag heeft hij zich over de situatie en militaire ontwik- kelingen in Italie laten inlichfen. Toonaan- gevende fascisten, die lid van de Italiaansche regeering zijn geweest, hebben direct contact met den Duce gezocht. Als verschillende vraagstukken zullen -zijn opgelost, zal Mus solini een regeering vormen uit de bekwaam- ste en energiekste fascistische personen uit zijn omgeving. Bovendien zal hij binnenkort een aanvang maken met bet tot stand bren gen van een fascistische weermacht, die zai bestaan uit betrouwbare, strijdwillige en zeer goed uitgeruste mannen. De fascistiscfte par- tij zal worden gereorganiseerd. Op ftet oogenblik overweegt Mussolini, al- dus verklaart men in politiekc kringen te Berlijn, zich in een stad in Noord-Itaiie te vestigen en deze tot provisorische hoofdstad van het Italiaansche rijk te maken ofwel zich te Rome te vestigen, hetgeen onder de nieuwe omstandigheden ook weer mogelijik is. Hitler heeft Hauptsturmfiihrer der Waffen- SS en van den S.D., Otto Skorzeny, die de actie ter bevrijding van den Duce heeft uit- gevoerd, het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. Hij heeft Hauptsturmfuhrer Skorzeny Dinsdag in zijn hoofdkwartier voor het uitforengen van rapport over het verloop van de actie ontvangen. Een derde deel van de in actie gebrachte manner der valscherm- en SS-troepen is, naar wij nog veraemen, neergestort en verdwenen. 'Hoevelen hunner nog in leven zijn, kan op het oogenblik niet worden vastgesteld. Naar radio «Moskou Woensdagochtend meldde, geschiedde de bevrijding van Musso lini den dag voor dien waarop hij aan de ge- aixieerden zou worden uitgeleverd. Mussolini droeg tot op Ret oogenblik van zijn bevrijding geen kennis van de capitulatie der regeering-Badoglio, bewust was hij, zoo meldt het D.N.B. nog, tijdens den tijd zijner onwaardige gevangenschap in volkomen on- wetendheid gehouden omtrent de politieke en militaire gebeurtenissen. De Duce was van ieder contact met de buitenwereld afgesne den. Het was zijn bewaking verboden met hem te spreken. Teneinde hem ook tijdens de herhaalde transporten tusschen de verschillende plaat- ,sen van gevangenschap ieder contact met de bevolking onmogelijk te maken, werd in de ge- bieden, waardoorheen de Duce reed telkens loos luchtalarm gegeven en Mussolini zelf werd in een ziekenauto verv-oerd. DE BEVRIJDING VAN MUSSOLINI. De bevrijder van Mussolini heeft tegenover een vertegenwoordi-ger van hec Internationale Informations Biiro hoogst interessante bijzon derheden omtrent zijn ontmoeting met den Duce op de-2000 m hooge rots van den Gran Sasso beschreven. De Hauptsturmfuhrer, een groot gespierd man, met harde vastberaden gelaatstrekken, ongeveer 30 jaar oud, en ge- kleed in de veldgrijze uniform van de Waffen- SS, droeg reeds het ridderkruis, dat de Fiihrer hem voor zijn buitengewone daad een dag tevoren had verleend. Ik was diep onder den indruk van het beeld, dat ik aanschouwde, toen ik het vertrek open- stootte, verklaarde de jonge officer. Kale wanden, een brits, een tafel en een paar stoe- len. zooals in een gevangeniscel. Midden in de kamer stond de Duce, Iwog opgericht, de hand tot groet opgeheven. Achter hem wa ren twee leden van de geheiihe politie van hun stoel opgesprongen. Toen zij mijn uniform en de op hun gerichte machioepistolen zagen, hieven zij zeer snel de armen op. Mijn beide- begeleiders namen hun de wapens af en ver- wijderden de politiemannen uit het vertrek. Eerst toen, toen wij een oogenblik alleen waren, trad de Duce bewogen op mij toe en omarmde mij. Hij droeg een blauw burger- pak. 'Hij zeide mij, dat het hem, toen hij bui ten de onrust onder de bewakingsmanschappen had gezien, bliksemsnel duidelijk was gewor- den, dat thans het oogenblik van zijn bevrij ding was gekomen. Toen alles voor1 het ver trek gereed was, hielp ik hem een donker- bruine jas, die over de brits lag, aan te trek- ken. Wij begaven ons toen naar het vliegtuig, dat op een smalle uitspringende rots op ons wachtte. Er was een bevende klank in de stem van Mussolini, toen hij zeide, dat hij geweten had. dat Adolf Hitler hem zou redden. Met hem, zoo zeide hij, is het Italiaansche volk gered. De Duce informeerde vervolgens naar het lot van zijn vrouw. Tijdens de vlucht moest il% hem antwoorden op de vragen, waarmede hij mij bestormde. Uit mijn mond vemam hij pas, wat sedert 25 Juli in Italie was gebeurd. Toen ik hem vertelde van den schandelijken wapen- stilsitand gloeide hij van toorn. Zijn rechter- hand, die tot dat oogenblik ongedwongen op zijn knie had gelegen, werd tot een vuist samengebald. De eerste personen, die de Duce na zijn ge- lukkige landing opzocht, waren zijn vrouw en de leden van zijn gezin. Intusschen had hij ook zijn zoon Vittorio begroet, den vroegeren ieider van de Italiaansche bokssport, die reeds spoedig na zijn ardrestatie had kunnen ont- komen aan de mannen van Badoglio. Tenslotte vertelde de SS-officier nog hoezeer de onderneming aan een zijden draad had ge- hangen. -Redds toen de Duce op het eiland Sint Maddalena ondergebracht was, was een Duitsche bevrijdingspoging voorbereid, maar doordat Mussolini reeds op 28 Augustus naar een andere plaats werd gebracht in een Roode Kruisvliegtuig, was alle moeite vergeefsch. Er ontstond nu een wedloop met den tijd. Slechts enkele uren later en de bevrijding zou mislukt geweest zijn. want h ?t radiobevel tot het vervoer van Mussolinii naar Sicilie lag reeds klaar. De Duitsche diplomatieke vertegenwoordi- ging in Rome, zoo is in de Wilhelmstrasse medegedeeld. is naar de Italiaansche hoofdstad teruggekeerd, nadat de stad in het kader van de militaire operaties onder bescherming van de Duitsche weermacht was genomen. MUSSOLINI IIERNEEMT LEIDING VAN I- ASOISM K IN ITALIE. Benito Mussolini fieeft, naar D.N.B. meldt, Woensdag weer de opperste leiding over het fascisme in Italie op zich genomen. De Duce heeft op 15 September 1943 de volgende vijf dagorders van de regeering uitgevaardigd Dagorder van de regeering no. 1: ,,Aan de trouwe kameraden in heel Italie. Met ingang van heden, 15 September 1943, neem ik weer de opperste leiding van het fas cisme m Italie op mij. MUSSOLINI". Dagorder van de regeering no. 2: ,,Ik be noem Alessandro Pavolini tot voorloopig secretarisvan de Fascistische National® Par- trj, die van heden af zai heeten: Republikein- sche Fascistische Partij. MUSSOLINI" Dagorder van de regeering no. 3: ,,Ik be- veel, dat alie militaire, politieke, bestuurs- en schoolautoriteiten alsmede alle anderen, die door de capitulatie-regeering uit hun ambt zijn gezet, onverwxjld hun plaatsen weer zullen gaah innemen. MUSSOLINI". Dagorder van de regeering no. 4: ,,Ik be- veel, de onverwijlde wederoprichting van alle partij-insfanties, en wel met de volgende taak: a) De Duitsche weermacht, die op Italiaan- schen bodem met den gemeenschappelijken vijand in strijd is -gewikkeld, doeitreffend en kameraadscftappelijk te steunen. b) Het volk terstond doeltreffenden moreelen en materieelen bijstand te verleenen. c) Een onderzoek in te stellen naar de paftij- leden met hetrekking tot hun houding- .bij den staatsgreep der capitulatie en del oneer, en de lafaards en verraders voor- beeldig te straffen. MUSSODINI". Dagorder van de regeering no. 5: „Ik be- veel de wedei-oprichting van alle formaties en speciale afdeelingen der vrijwillige militie voor de nationale veiiigheid. MUSSOLINI". ITALLAANSGHE CQNSULATEN EN AGENTSCHAPPEN GESLOTEN. Telegran^menwisseJing met den Duce en den Fiihrer. 1. De voormalige Koninklijke en Keizerlijke Italiaansche consulaten en consulaire agent- schappen in €e Nederlanden zijn gesloten. De behartiging der belangen van de in de Neder landen wonende Italianen geschiedt door de plaatselijke groepen van de nieuw opgerichte Republikeinsche Fascistische Partij. 2. De leider van de nieuw opgerichte Repu blikeinsche Fascistische Partij in de Neder landen, de oude Fascistische sfrijder dr. Carlo Rotelli, heeft aan den bevrijden Duce en aan den Fiihrer de volgende telegrammen gezon- den: A1 Duce. Squadristi legionari fiumant et camicie nere Oalnda esultanti vostra liberazione giurano eterna fedelita causa fascist a et si stringono vostri ordini per lotta senza quariere contro barbaro nemico la vittoria illuminera i segni del li'torio. Viva il Duce. Viva il Fiihrer. SQUADiRISTA ROTELLI. A1 Fiihrer. Squadristi et camicie nere Olanda esultanti miracolosa liberazione Duce da voi voluta et da valorosi camerati Germanici attuata vi esprimono riconoscenza et giurano proseguire lotta fino vittoria. Viva il Fiihrer. Viva il Ducg. SQUADRISTA ROTELLI. Bij onze vrijwilligers. Als de wegen geen wegen meer zijn, dan bouwen zij zelf begaanibare wegen. (1SS P.K. Mitschke O-H-P s) Het S.S.-ersatzkommando deelt mede: ledere gezonde Nederlander in den leeftijd van 1745 jaar kan zicb vrijwillig bij de hier- onder vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S. of de landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtin- gen verstrekt met betrekking tot - de verzor- ging van famUieleden, duur der opleiding, extra Ieven^middelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de landwacht of bij (het S.S.- wachtbatalllon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegs- marine kunnen zich aanmelden, zij, die tot de Germaansche S.S. in Nederland toetreden wil- len, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmel- dingspliehtig zijn voor de tewerkstelling, kun nen zich eveneens aanmelden en worden ge- durende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. 18 Sept. 912 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 18 Sept. 1518 uur, Arnhem, Cafe Royal. 19 Sept. 912 uur, Hengelo, Cafe Modern, Spoorstraat 18. 19 Sept. 1518 uur, Zwolle^ Hotel Gijten- 20 Sept. 9-7-12 uur, Assen, Concerthuis aan de Vaart. 20 Sept. 15^*18 uur, Groningen, Concert huis, Poelestraat. 21 Sept. 912 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 22 Sept. 914 uur, Amsterdam, Dam 4. 23 Sept. 913 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 24 Sept. 914 uur, Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Leusderweg. 25 Sept. 914 uur, Den Haag, Cafe den Hout, Bezuidenhout 1113. Aan den Duce. Overgelukkige squadristi, legionairs en zwarthemden in Nederland jubelen over Uwe bevrijding, zweren eeuwige trouw aan de fas cistische zaak en staan gereed Uw bevelen in den strijd tegen den barbaarschen vijand uit te voeren. De overwinning zal de lictoren- teekens hel doen oplichten. Leve de Duce. Leve de Fiihrer. SQUADiRISTA ROTEDLI. Aan den Fiihrer. Squadristi en zwarthemden in Nederland jubelen over de wonderbaarlijke, volgens Uw wil door kranige Duitsche kameraden tot stand gebrac*hte bevrijding van den duce. Zij geven tegenover U uitdrukking aan hun diepe dankbaarheid en zweren den strijd tot de over- winning voort te zetten. Leve de Fiihrer. Leve de Duce. SQUADIRISTA ROTELLI. HET FALEN VAN DEN GEALLIEERDEN OPMARSOH NAAR NAPELS. In aanvulling op het weermachtsbericht van Dinsdag verneemt het D.N.B. het vol gende: In Italie melden zich nog steeds nieuwe fascistische eenheden of legerformaties bij de Duitscfcxe commandoposten om schouder aan schouder met de Duitsche troepen den strijd voort te zetten. Bij Salerno zijn volgens de laatste rftppor- ten de Duitsche pantser- en pantsergrena- dierformaties over het geheele front van het gebergte uit naar de laagvlakte aan de kust afgedaald. Zij bereikten in hun aanval de stad Salerno en de kust, sneden in een snelle achtervolgirig sterke vijandelijke formaties van haar landingsplaatsen af en zijn op het oogen blik bezig het laatste verspreide verzet van den vijand op het zeestrand te broken. De correspondent van de N. R. Crt. te Ber lijn meldt: De landing der geallieerden in de golf van Salerno kan als mislukt worden beschouwd. 'Het doel van deze operatie is zonder twijfel geweest de haven van Napels te bezetten en langs de spoorlijn via Beneverito en Foggia op te marclaeeren naar de golf van Manfredonia, om aan den eenen kant van den in Zuid-Italie gestationneerden Duitschen troepen den terugtocht af te snijden en aan den anderen kant van hieruit met spoed een zqo groot mogelijk deel van het Italiaansche vasteland in bezit te nemen. Klaarblijkelijk heeft de ge- allieerde legerleiding er geen rekening mee gehouden dat de Duitscjie formaties in Cala- brie en Apulie, die hoofdzakelijt uit bewa- kinp'stroepen en genie bestonden, te gering in aantal waren, om het Zuiden ernstig te ver- dedigen, zoodat een versterkte druk. van de Engelsche divisiec, die bij, Reggio .en bij Tarente aan land waren gebracht, voldoende zou zijn geweest om de Duitschers tot ont- ruiming van het Zuidelijke gebied te nopen. De expeditie bij Napels heeft niet alleen wei- nig of geen invloed gehad op Ine.t tempo van den bij voorbaat hesloten Duitschen terug tocht in het Zuiden, doch Jieeft gcneraal-veld- maarschalk Kesselring gelegeolieid gegeven een wapenfeit te volbrengen, dat in even hooge mate het i zelf bew('iustzijn van zijn eigen sol- daten zal versterken, als het het vertrouwen van de Engelscfcen en Ameriltacxen zal schok- ken. Welke fouten hij de landing zijn gemaakt, of op welke onjuiste verondersteilingen het operatieplan der geallieerden was gebaseerd, zal later blijken, maai' na den moreelen tegeex- slag, welken de bevrijding van Mussolini voor de geallieerden beteekent, zal deze militaire debacle ongetwijfeld een nog ongunstiger in vloed oefenen op het verdere verloop van den strijd om Italie. Voor tiet eerst nadat de Engelschen in Noord-Afrika leergeld hadden betaald voor te weinig overwogen en te lichtvaardig uit- gevoerde snelle opmarschen, hebben zij zich laten verleiden tot een onvoorzichtige actie. Zij moeten er zwaar voor boeten. Na hun mis lukte offetisieven in Libye, die geweten wer den aan de omstandigheid, dat de verbindings- mogelijkheden met de uitgangsbases werden verwaarloosd, hadden de Engelschen een nieuwe tactiek gekozen, welke uitging van het principe: safety first. Aan deze nieuwe methode van opmarcheeren, waarbij elk on- noodig risico werd vermeden en met mathe- matische nauwkeurigtieid van te voren alle kansen tot in details waren hei-ekend, hebben zij de verovering van Noord-Afrika, de bezet ting- van Sicilie en het aanvankelijke succes van hun landingsactie in Calabrie te danken. Prestige was zelden een factor der Britsehe ooclogvoering. Maar meer dan ooit was.de moderne Engelsche strategie afgesterftd op de zakelijke overweging hoe sterk de eigen strijd- krachten en haar bewapening moesten zijn om een positief resultaat van een beoogde -manoeuvre te waarborgen. Zoolang deze een- voudige rekensom niet opging werd het sein tot den aanval niet .gegeven, ook al wachtte de geheele wereld er op en al scheen het tijd- stip zoo gunstig. Een ongewone koelbloedig- heid bebooe-de er toe dit beginsel trouw te blijven. Salerno heeft geleerd dat men niet ongestraft de eigen principes kan verzaken. Wellicht dat de afwijking van de beproefde methode zal wordfen geweten aan den Ameri- kaanschen partner, die als eerste bij Amalfi landde en op het hootepunt van den slag de heuvels bij Eboli ten Zuiden van Salerno be zet hield. Deze st-ellingen, die de Engelsche posities in de stad Salerno beheerschten en moesten dekken, werden Dinsdag met succes door de Duitschers bestosrmd. Daarmee was het pleit beslecht. Maar juist het overlaten van deze belangrijke taak aan afdeelingen van bet vijfde Amerikaansche leger, die de vuur- proef nog niet hadden doorstaan en nauwe- lijks op eenige practische ervaring konden BEVOEGDHEID POLIZLiSTAMDGERICHT. Het bureau van den Rijkscommissaris deelt mede: De rechtspraak over terroristische groepen heeft de Rijkscommissaris op grond van art. 58 van de verordening betreffende de hand- having van de openbare orde (verordening nr. 1/1943) tot nader order overgbdragen aan een Polizeistandgericht. Nederlandsche vrijwilligers bij de Duit sche oorlogsmarine. Niet alleen de mutsen moeten door de rekruten zelf samenge- steld en in elkaar gezet worden. ook de onderscheidingsteekhns naait ieder zelf op de jas, wat van den nieuweling altijd wat handigbeid vergt. '4(BUdherichter Andx^s/Recla Pax s) VERBODEN BEZIT VAN RADIOTOESTELLEN. De politie-autoriteiten liebben. volgens het Handelsblad, in alle deelen van* het land een groot aanfcal personen ontdekt, die in strijd met de beschikking van den Hoheren SS und Polizeifiihrer van den 13en Mei 1943 hun radio- tqestellen niet hehhen ingeleverd. De radio- tciestellen zijn in beslaggenomen en de betrok- ken* personen aan de Justitie overgeleverd. Luistert op Zondag 19 SepteUiiber vail 11.30 tot 11.45 uur over den zender 'Hilversum I op golflengte 415 meter naar de stem der SS. Onderwerp: „Meine Ehre heisst Treue." bogen, was onverantwoordelijk en in strijd met de Engelsche thes>e dat elk onnoodig risico van te voren moet worden uitgesioten. De nederlaag van Salerno hebben de geallieer den dan ook te wijten aan de verwaarloozing van een theorie die zij zelf hadden opgesteld en waarmee zij in het jongste verleden een reeks niet onbelangrijke successen hadden behaald. WANHOPIGE TEGENSTAND BIJ SALERNO Aan de kust van de Golf van Salerno boden Woensdag de in 2 vrij groote groepen ver- deelde en sredert den I4en Sept. van alle kan- ten aangevallen resten der Britsche en Ame rikaansche landingsstrijdkrachten nog wan- hopigen tegenstand, zoo verneemt het D.N.B. Hoewel vijandelijke scheepsartillerie rond het kleine landingshoofd in de omgeving van Salerno een krachtige vuurversperring legde, kon zij daarmede niet het elan der onophoude- lijk oprukkende Duitsche aanvalsformaties verminderen. Door concentrische aanvailen wordt het kleine landingshoofd hij Salerno steeds nauwer ingesnoerd. Na de vernietiging van sterke deelen der Britsch-Amerikaans'che landingsstrijdkrachten in de omgeving van Salerno blijkt thans op verrassende wijze naar het D.N.B. werd mede gedeeld, dat de door in den strijd gebrachte Britsch-Amerikaansche troepen numeriek be- langrijk sterker waren dan oorspronkelijk werd aangenomen. Tegenover de onstuimig aanval-^ leiide Duitsche divisies pantsers en'pantser- grenadiers stond een numeriek superieure vijand. Desondanks is het den Duitschen a^rn- valsdivisies in weinige dagen gelukt den vijand vernietigend te verslaan. Strijd reeds beslist, De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Zooals in het Weermachtbericht van 14 Sept. reeds werd aan'geduid, heeft de slag bij Saler no zijn hoogtepunt overschreden en is deze volgens Duitsche mededeelingen practised reeds beslist, hoewel yolgens opgave der ge allieerden nog steeds reserves worden aange- voerd, die moeten trachten, de 7 divisies van generaal Clark voor den ondergang te behoe- den. Het ziet er naar uit, dat het 8ste leger, dat in het Zuiden onder Montgomery, opereert en uit verschillende richtingen naar het Noor- den oprukt, waarschijnlijk te laat zal komen om bij de gevechten in het gebied van Salerno nog een rol te spelen. Het 8ste leger is van het gevechtsgebied Salerno nog gescheiden door de Zuidelijke Apennijnen, met hun tot 2300 meter hooge toppen. Van het in handen der geallieerden zijnde Tarente leidt een spoor- weg over het gebergte via Potenza naar Sa lerno, terwijl een tweede spoorweg, dien de ge allieerden - bij Altamura beheerschen, eveneens naar Salerno leidt. »Van laatstgenoemde plaats is het 8ste leger echter nog door 150 km moei- lijk bergachtig terrein gescheiden en het ziet i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1