TERNEUZENSCHE COURANT Buitenland I No. 10.536 VRIJDA6 3 SEPTEMBER 1943 83e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Hevige luchtactie bij Wjasma. HET BEDRIJFSREGLEMENT. ITAUAANSCH WEERMACHTSBERICHT CHURCHILL HOUDT EEN REDE TE QUEBEC. AMERIKANEN LANDEN OP ARUNDEL. VERSOHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRIJ DAGAVOND. Dtrecteor: I. VAN DE SANDE Hoof dredac tear: N. J. HARTE - TERNEUZEN - Tel. 3298 Zware gevechten in de brandpunten van den afweerslag. Het opperbevel van de weermacht maakte Donderdag bekend: In de totdusver bestaande brandpunten van den afweerslag" leverden onze troepen ook gisteren zware gevechten. Door vastberaden tegenaanvallen werden op enkele plaatsen doorgedrongen vijandelijke strijdkrachten op- gevangen en deels met zware verliezen terug- geworpen. Geconcentreerde aanvallen van formaties gevechtsviegtuigen en vliegende artillerie richtten zich vooral op vijandelijke troepen ten Zuidwesten van Wjasma. In het zeegebied van het Visschersschier- eiland boorden snelle Duitsche gevechtsvlieg- tuigen een bolsjewistisch kustvrachtschip en een bewakirugsvaartuig in den grond. Gisteren overdag werden aan het Oostelijke front 120 tanks stukgescho-ten. De lucht- macht vemietigde in de periode van 30 Aug. tot 1 Sept. 127 bolsjewistische vliegtuigen. Eerste luitenant Nowotny, commandant van een groep jachtvliegers, heeft gisteren 10 over- winningen in de lucht behaald. In ,,De Nederlandsche Volksibuishouding' kondigt, schrijft de N. R. Crt., de Leider van het Nederlandsche Arbeidsfront de spoedige verschijning aan van een uitvoeringsbesluit op de Verordening betreffende de ordening van den arbeid, en wel met betrekking tot het be drijfsreglement. In de Verordening betreffende de ordening van den arbeid wordt voor elk bedrijf met een volgmansehap van ten minste tien leden de uitvaardiging van een bedrijfsreglement dwingend voorgeschreven. Het is de taak van den leider van het bedrijf en hij dient daartoe over te gaan na overleg met den socialen voorman. Dit wijst er op, dat het bedrijfsreglement de uitdrukking zal zijn van een geheel nieuwe sociale orde en dit geeft Woudenberg aanleidimg om te veronderstellen, dat het bij zijn verschijning zal blijken te zijn gesplitst in een algemeen, prineipieel gedeelte en een zakelijk deei. In het prineipieele gedeelte zal de gedachte der bedrijfsgerneenscfciap en de gemeenschappe 1 ij'ke wil van alle werkers van de volgmansehap om zich te geven voor de bereiking van de doeleinden van het bedrijf, gezien in het licht van de Verordening betref fende de ordening van den arbeid, tot uit drukking mdeten komen, overeenkomstig het eerste lid van art. 2; dit luidt„In het „Be- trieb'' weirken de ondernemers als ,,Betriebs- fiihrer!" en de werknemers als „Getfolgschaft" sarnen ter bereiking van de doeleinden van het ,,Betrieb" en in het belang van de gemeen- schap". ,,Indien men deze beteeikenis van het be drijf goed inziet, aldus Wloudenberg, dan is het ook te begrijpen, dat het bedrijfsreglement een geheel anderen geest ademt dan het fabneksreglem-et.it, dat uit het liberaal-kapi- talistische tijdperk stamt. Dit faibrieksregle- ment was in wezen een door den ondernemer aan de werknemers opgelegd samenstel van bepaalde wetten. De arbeiders hadden dit te aanvaarden, en de geboden en verboden van dit fahrieksreglement werden door de werkers veelal gevoeld als een dwingend keurslijf. Zij kwamen er aldus toe den ondernemer, den werkgever te zien als vertegenwoordiger van een andere ,,-klasse", d-ie o,a. door middel van dit fahrieksreglement zijn macht uitoefende. In het hedrijfsreglement daarentegen moet de gemeenschapszin van „Betricbsfuhrer" en ..Gefol-gschaft" tot uitdrukking komen. In het bedrijf kan en mag geen sprake meer zijn van tegenstellingen en spanningen, zooals deze door het kapitalisme werden verwekt". Dat wil niet zeggen, dat door de afkondi- ging van de Verordening betreffende de orde ning van den arbeid en door de uitvaardiging van toedrijfsreglementen plotseling een einde gekomen zal zijn aan de tegenstellingen, die als erfenis uit den boedel van het kapitalisme zijn achtergebleven. „Hiertoe zal het nopdza'kelijk zijn, aldus weer Woudenberg, dat zoowel ondernemer als arbeider zich van bun nieuwe taak bewust worden en er in de harten van alle werkers die ommekeer ontstaat, welke hen tot waar- lijke socialisten maakt. Het is juist deze taak, welke het Nederlandsche Arbeidsfront op zijn schodiders heeft genomen. Het wil den on dernemer tot „Betriebsfiihrer" maken, tot leider van mens-chen in het „Betrieb", die zich bewust is van zijn grootsehe sociale verant- woordelijikheid. De ondernemer moet socia list worden. En de arbeiders, de werkers in het bedrijf dienen in vertrouwen hun Be- triebsfuhrer" en „Gefolgschaft" gezamenlijk anbeiden ten befaoeve van de gemeenschap." De ondernemer, die in het normale geva-1 tevens als leider van het bedrijf in den zin van de Verordening betreffende de ordening van den arbeid zal optreden, „heeft als het ware een drievoudige verantwoordelijkheid gekregen." ,,Hij moet rekenschap afleggen aan de bezitters, respectievelijk de aandeel- houaers van het bedrijf, doch daarenboven is hij als uitvoerder van een taak, welke hem door de gemeenschap is opged-ragen, verant- woordelijk tegenover die gemeenschap en draagt verder de sociale verantwoordelijkheid voor alien, die onder zijn gezag in het bedrijf arbeiden." De taak van den leider van het bedrijf is echter niet juist te bezien, wanneer men niet tevens bedenkt, dat in de Verordening betref fende de ordening van den arbeid tevens de plaats van den socialen voorman, als pionier van de Arbeidsfrontgedachte in het bedrijf en voortrekker van de bedrijfsgerneenschap, wet- tellijk is verankerd. Met name daar waar ge- sproken wordt van de uitvaardiging ■fran het bedrijfsreglement. De zin van het bedrijfsreglement is immers, dat de sociale politick onder de nieuwe sociale orde juist gestalte zal krijgen in het bedrijf. „Dit bedrijfsreglement, aldus Woudenberg zal als het ware het spiegelbeeld vormen van de sociale verhoudingen in het bedrijf. De sociale posit-ie van de werkers zal in dit reglement worden verankerd. En zoo zal ook elke verhetering op sociaal gebied in het be- S5 haar ne.erslag vinden in dit reglement." Maar dan is het ook van wezenlij-k belang d« fleideT bedrijf bij de opsfelling van het bedrijfsreglement door den socialen voorman terzijde wordt gestaan, den man, die geacht wordt bij uitstek de sociale wen- schen en verlangens te lcennen, welke onder de leden van de volgmansehap leven. Het zakelijke gedeelte van- een bedriifs- reglement, dat o.a. het geheele complex van loon- en arbeidsvoorwaarden en alle sociale voorzieningen in het bedrijf zal moeten om- vatten, -kan voor een groot bedrijf den vorm aannemen van een lijvig -boekwerk. Met het samenstellen van een dergelijk bedrijfsregle ment zal dus wel eenige tijd gemoeid zijn. Het zal weliswaar aan eenige algemeene yoorwaarden moeten voldoen en van over- heioswege zullen hiertoe dan ook algemeene »^Uljn€n worden gegvven. Men kan hierbij aan r«geling van de arbeidsbetrek- w^£> 6n w r<~Sfing van de arbeidsvoor- waarden in het bedrijf. Het is echter niet zoo val? overheidswege als het ware een odel-reglement'zal worden voorgeschre ven. Zulks zou immers volkomen in strijd zijn met den zin van het hedrijfsreglement. In tegenstelling met een in wetten en besluiten vastgelegde politiek, is het juist faet kenmerk van de nieuwe sociale politiek, dat zij haar impulsen verwacht uit het arbeidsleven zelf, dus uit het bedrijf. Zij zal geboren worden op de plaats, waar wordt gearbeid, waar wen- sc-heci! en verlangens der .werkers het duide- lijkst naar voren komen. Nochtans laat ook Woudenberg uitkomen, dat we nu niet meteen een revolutie in de be- drijven te wachten hebben: ,,Het zal er bij de vaststelling van het bedrijfsreglement voor- loopig in de allereerste plaats op aan komen om vast; te leggen wat op sociaal gebied bistorisch in het bedrijf is gegroeid. Men zou dus kunnen spreken van een codificatie, het samenbundelen en op sctirift brengen van de sociale verhoudingen in het bedrijf". Het revolutionnaireligt in het beginsel; in de uit- voering zal echter met hezonnenheid te werk moeten worden gegaan, wil het economisch evenwicht niet worden verstoord. En dit, de verstoring van het economisch evenwicht, is immers de prijs, dien de socialistische revolu tie onder nationaal kenteeken niet voor den socialen vooruitgang betalen kan en wil. VERSCHEIDENE ITAUAANSCHE STEDEN GEBOMBARDEERD. In zijn weermachtsbericht no. 1194 maakt het Italiaansehe opperbevel het volgende be kend: Vijandelijke vliegtuigen hebben Woensdag Pisa, Pescara, Salerno, Cosenza en Catanzaro gebombardeerd. Er werd aanzienlijke schade aangericht en er vielen talrijke slachtoffers onder de burgerbevolking. Italiaansehe en Duitsche jagers hebben vier machines neerge- schoten. Drie andere toestellen werden ver- nietigd door batterijen luchtdoelgeschut. Tijdens een luchtaanval dien de vijand onder- nam in de buurt van het eiland Santa Maura (Griekenland) is een vliegtuig getroffen door het artijlerievuur van de koninklijke marine en neergestort. De door den vijand ondernomen luchtaanval op de stad Pisa, zoo meldt Stefani uit Rome, heeft vooral de woonwij-ken van de binnenstad getroffen, waar belangrijke schade is aange richt. PLAATSEN IN NAPELS GEBOMBARDEERD. In zijn weermachtbericht nr. 1195 maakt het Italiaansehe opperbevel het volgende bekend: Plaatsen in de provincie Napels zijn door vijandelijke vliegtuigen gebombardeerd. De schade is van weinig belang. Vijandelijke schepen hebben gevuurd in de zone van Kaap Pellaro (Calabrie). De kust- batterijen beantwoordden het vuur terstond. (w.g.) Generaal AMBR.OSIO. BRITSCH OFFENSIEF OVER HET KANAAL? Zenuwinvasie of werkelijkheid De Berlijnschen redacteur van het Haudels-- Dlac schrijft d.d. 1 September: De aankondiging van de ,,bevrijding" van F.ankrijk door de Geallieerden, die Churchill Dinsdag in zijn rede heeft gedaan, komt hier niet als een verrassing en wordt van Duitsche zijde in vol vertrouwen op de eigen kracht gecommentarieerd. Verrassen deed de aan kondiging van een offensief over het Kanaal niet, omdat reeds sinds eenige da^en bekend was, dat de Duitsche legerleiding op de hoogte was van troepen- en scheepsconcentraties in Z.O. Engeland, alsmede in de MiddeUandsche Zee, in de wateren van Sicilie, bij Bizerta en bij Oran. Terwijl de concentraties bij Sicilie en Bizerta zo-uden kunnen wijzen op het Geallieerde voomemen den strijd over te bren gen naar Zuid-Italie, in het bijzonder naar de woeste gebieden van Apulie en Calabrie, neemt men hier aan, dat de concentraties bij Oran, waar 300.000 dissidente Franschen zouden zijn geconcentreerd, alsmede die in Engeland, tegen Corsica, reap. Zuid- en West-Frankrijk z'jn gericht. Men stelde zich ten aanzien van deze waarnemingen op het standpunt, dat de Duitsche weermacht zich op alies heeft voor- bereid en dat het Duitschland onverschilhg kan laten of de concentraties deel uitmaken van den zenuwenoorlog, dan wel het werkelijke voorspel van groote militaire operaties in het Zuiden en Westen van ons werelddeel vormen. Ten aanzien van de rede, waarin Churchill nu officieel een invasie in Frankrijk aankon- digde; stelt men zich te Berlijn op het stand punt, dat de Duitsche weermacht ten voile bereid is slag te leveren. Men voorspelt aan een Geallieerd landingsleger zeer groote ver liezen en wijst er in het bijzonder het Fran- zen, dat de duikbootoorlog weer in een actie- ver stadium treedit en dat de leiding van dit wapen, die -tot voor kort zulke groote resul- taten boekts, in haar strategische, tactische en technische mogelijkheden nog niet is uit- geput. De nieuwe fase in het bolsjewistische offen sief kenschetst men te Berlijn aldus, dat de Sovjets in de vier weken, die hun v6<5r het intreden van de modderperiode nog resten, trachten met gehruikmaking van alle be- echikbare krachten den strijd aan de zwaarte- puniten van het front een nieuwen impuls te geven, teneinde hier strategische doorbraken te bereiken. Door deze bolsjewistische strate gic kunnen, naar men hier verklaart, hier en daar gespannen situaties orutstaan, die echter meestentijds na drie of vier dagen weer wor den opgeheven, wanneer de Duitsche tegen- maatregelen zich doen gevoelen. Kritiek is de situatie, naar men hier ver klaart, aan geen enkelen sector, van het front geweest! Sinds Maandag zouden, naar men hier ver klaart, de nieuwe Duitsche linies ten Westen van Taganrog vast in Duitsche harflten zijn. Te Berlijn concludeert men uit het feiit, dat aan het geheele Oostelijke front, behalve op enkele zwaartepunten. rust heerscht, dait de krachtenconcentratie der Sovjets aan de Mioes en ten Z.W. van "Wjasma ten koste van den strijdt aan de overige frontdeelen geschiedt. VERWACHTINGEN TE BERLIJN NAAR AANLEIDING VAN GEALLIEERDE VOORBEREIDINGEN. De correspondent der N. R. Crt. te Berijijn meldt De wereld maakt op het oogeciblik weer een van die fazen van spanning door, waarin de algemeene verwachting bestaat dat zich spoe- aig gebeurtenis.sen zullen- aandienen, die het beeld van den oorlog opnieuw wijzigen. De spanning heerscht niet alleen bij den man in de straat, maar ook in ingewijde kringen en naar is aan te nemen behalve in de landen, die het initiatief aan den tegenstander hebben moeten overlaten, eveneens daar, waar men in staat is de spanning te verbreken. Kort en goed, in de Rijikshoofdstad verwacht men bin- nen afzienbaren tijd nieuwe acties, dus bijv. nieuwe landingspogingen van de geallieerden in het gebied van de Middellandsche .Zee, De Duitsche weermachtsberiohten van de laatste dagen hebben gewaagd van aanvallen van het lucht- en het duikbootwapen op geallieer de oorlogs- en troepentransportschepen in deze wateren. De aetiviteit van de Duitschers duidt op een verhoogde intensiteit van het soheepvaartverkeer van de Engelschen en van de Amerikanen en zulks wordt hier als een van de aanwijzingen beschouwd dat belang rijke d-ingen staan te gebeuren. Verdere en hooger te waardeeren indicaties zijn echter de door de Duitsche verkenning gedane waar- aemingen in enkele havens van het gebied van de Middellandsche Zee. Op drie plaatsen zijn aanzienlijke concentraties van de vijandelijke oorlogsmarine en landingsbooten vastgesteld, n.I. in Oost-Tunesie, vooral in de haven van Bizerta, en Sicilie met name in Augusta en tenslotte in Oran. Men concludeert daaruit dat de tegenstander de uitvoering van be paalde plannen voorbereidt en dat de samen- trekiking van talrijke landingsbooten en vloot- eenheden in Bizerta en Augustua enz. in ver- band moet worden gebracht met een op han- den zijnde landing in Zuid-Italie, naar ver wacht wordt in Calabrie en Apulie. De con- centratie in Oran, in welk gebied zich een leger van 300.000 Franschen zou bevinden, acht men de voorbode van een landingspoging op Corsica, wellicht ook Sardinie en aan de Fransche Reviera. Met betrekking tot de laatste mogelijkheid laat men aan Duitsche zijde iedere combinatie of voorspelling achter- wege. Ten opzichte van een eventueele lan ding in Zuid-Italie stelt men slechts in het licht, dat de gebieden van Calabrie en Apulie in de eerste plaats geen gelegenheid bieden voor groote operaties, voorts dat zij niet ge- schikt zijn voor het aanleggen van een vol- doende aantal groote -eg'velden en boven- dien dat zij door de verdedigers van het Ita liaansehe schiereiland gemakkelijk zouden kunnen worden afgegrendeld. Maar niet alleen in het gebied van de Mid dellandsche Zee hebben de Duitschers een ae tiviteit van de geallieerden geconstateerd. Immers ook in Engeland, in het Zuidoosten van het eiland schijnen vlooteenheden in noemenswaai'digen omvang in gereedheid te zijn gebracht, een onistandigheid, die zou kunnen wijzen op een operatie tegen West- Europa. 'Het is voor de Duitsche militaire instanties uiteraard moeilijk om ,te onderken- nen in hoeverre hier sprake is van mis-leiding of van werkelijk op handen zijnde acties. Hoe dan ook, aldus is de corhmentaar van van- daag, men heeft aan Duitschen kant met elke mogelijkheid rekening te houden. Naar de Britsche berichtendienst, volgens de N. R. Crt. uit Quebec meldt, heefit Chur chill Dinsdag in de citadelle zijn aangekon- digde radiorede gehouden. Hij prees allereerst de verdiensten van Canada voor den steun aan het moederland. Ook Australie, Nieuw-Zee- land en Zuid-Afrika loofde Chrpchill voor dat- gene, wat deze dominions tot nu toe hebben gepresteerd en wat zij nog in de toekomst be- sloten zijn te presteeren. Overgaande tot den oorlog in de Sowjetunie zeide Churchill dat hij de Sowjet-Russen niet kon laken dat zij vaak hun ontstemming heb ben geuit over de werkeloosheid van Groot- Britannie en de Vereenigde Staten. Deel- volgen, de veldtocht van 1940 slechts kinder spel zou blijken te zijn. Door Church-ills aankondiging en de van Duitsche zijde waargenomen concentraties schijnt intusschen de mogelijkheid groot, dat het aan militaire gebeurtenissen zoo rijke jaar 1943 nog een climax belooft, waarbij de Duitsche en ver-bonden legers in hun vollen omvang op hun kracht zullen worden be- proefd. Men ziet te Berlijn een dergelijke maximale belasting der Duitsche en verbonden verdedigingskracht op grond van de zorgvul- dige voorhereiding der verdediging van Europa en de verdeeling van het Duitsche potentieel over alle fronten waarbij men niet ontkent, dat in zekere mate troepen zijn onttrokken aan het Oostelijke front met kalmite onder de oogen. Niet alleen omdat men vertrouwen heeft in eigen kunnen, maar vooral ook omdat hier de overtuiging leeft, dat wanneer Duitschland en zijn bondgenooten den maximalen druk waaraan bolsjewisten en Geallieerden het Duitsche volk en de verbonden weermachten in deze maanden blootstellen, ten einde den oorlog in Europa spoedig ite beeindigen, met succes doorstaan, een geheel nieuwe fase van den oorlog zal intreden. Men neemt aan, dat de mogelijkheden voor de staten van het Drie- mogendhedenverdrag in deze nieuwe fase niet geringer zullen zijn geworden. De militaire situatie aan de Europeesche fronten wordt op het oogenbli'k, voor zoov6r dit heden te Berlijn kan worden overzien ge- kenmerkt voor de volgende elementen: Het voontduren van den afweerstrijd in het Oosten, waar het bolsjewistische offensief een nieuwe fase is ingetreden, die echter naar Duitsche opvatting de situatie aan het Ooste lijke front nergens kritiek heeft gemaakt. Een na de onruiming van Sicilie gestadig toenemende aotiviteit in de gebieden rondom de Middellandsche Zee, die voorloopig culmi- neert in een volgens Duitsche berichten bee zou, zoo zeide Churchill, niet doelmatig zijn geweest. Ook heeft Stalin niet kunnen komen, omdat hij het opperbevel aan hat Oos telijke front voert. Men hoopt echter, dat bin- nen afzienbaren tijd een conferentie tusschen Roosevelt, Stalin en Churchill tot stand zal komen. Deze passage luidt als volgt: De president en ik zullen ook verder pogingen blijven aan- wenden maarschalk Stalin te doen deelnemen en in den tusschentijd schijnt het uiterst nood- zakelijk en dringend dat er een conferentie van de Britsche, Amerikaansche en Sowjet- Russische ministers van huiteniandsche zaken en van de verantwoordelijke vertegenwoordi- gers der staten op een aanvaardbare plaats zal worden gehouden. Deze conferentie moet gehouden worden met het doel, niet slechts de verschillende belangrijke kwesties, die verband houden met de toekomstige maatregelen voor de veiligheid der wereld, tot in de kleinste bij- zonderheden te behandelen, doch ook om de onderhandelingen te voeren tot een punt, waarop de hoofden der staten en regeeringen in staat zijn, in te grijpen. In het verdere verloop van zijn rede sneed Churchill de kwestie van de v-orming van een tweede front aan. Ik geloof, zoo zeide hij, dat de dag niet ver meer -is, waarop de Britsche en Amerikaansche troepen over het Kanaal zullen steken en in Frankrijk tegen de Duit schers zullen vechten. Een dergelijke onder- neming, zoo voegde hij er aan toe, zal men echter slechts toelaten, wanneer men van te- voren overtuigd is van het succes. N&dat Churchill zich in prijzende bewoor- dmgen had uiitgelaten over het optreden van partisanen in enkele Balkanlanden, wees hij erop, dat de strijd in den Stillen Oceaan het voornaamste onderwerp-wan besprekingen in Quebec was geweest. w!j eindigde zijn rede met de waarschuwing den toestand niet al te optimistisch te beoorde'elen. Dinsdagavond hebben Churchill en de Oana- Nederlandsche Vrijwilli- gers bij de Duitsche oor logsmarine. Na den dienst gaan de jongens gtJkamelijk uit. In pret- tige kameraadschappe- lijke bijeenkomst wordt hier de vrije tijd doorge- bracht met het wisselen van gedachten en aldus kracht verzameld voor den komenden dienst. Bildberichter Andres,Recla Pax s van zijn vrouw en eenige leden van zijn staf per extra-trein uit Quebec veftrokken om, zooals in het berichit gezegd wordt, zijn be sprekingen met Roosevelt voort te zetten. Een ccimmentaar van dr. Siegfried Horn De diplomatieke correspondent van het D.N.B., dr. Siegfried Horn, schrijft: Chur chill's jongste rede onderscheidt zich door een bepaald opvallende flikflooierij jegens de Sov jets. De rede schijnt geinspireerd te zijn door den wensch, de vcorwaarden te scheppen voor een gemeenschappelijke conferentie, waarop Stalin vertegenwoordigd zal zijn. Tot dit doel moet ook de door Churchill aanbevolen conferentie der betrokken ministers van hui teniandsche zaken dienen. Churchill, die tevens uit naam van Roosevelt spreekt, laat doorschemeren dat Engeland en Amerika be reid zijn tot ver gaande politieke concessies Voor zoover die concessies Europa betreffen ligt de vraag voor de hand, of de Angelsak sers thans openlijk het verraad willen beken nen, dat zij tot dusver hebben willen verdoe- zelen. Teneinde Stalin het aanbod smakelij- ker te maken, stelt Churchill een tweede front in Europa in het vooruitzicht. De aankondi ging van een invasie in het Westen wordt te Berlijn genoteerd met de opmerking, dat de massagraven gereed staan en dat de Engelsch- Amerikaansche troepen de noodige doodkisten niet moeten vergeten. Churchill's belofte Frankrijk door deze invasie tot nieuwen bloei te helpen, zal door de Franschen wel met ge mengde gevoelens worden ontvangen. Zij weten thans, dat hun land gemaakt moet wor den tot h,et itooneel van een bloedig conflict waarmee vergeleken de gevechten en verwoes- t'ingen*;an 1940 slechts -kinderspel zijn. Overi- gens brengt ook deze rede, waarin uiteraard de uitspraak in zake de -terreur in de lucht niet kon ontbreken, niets nieuws. In zooverre kan men ermede instemmen, dat zij waarschuwt voor al te groot optimisme bij de beoordeelin-g van den toestand. NIEUWE AANVAL OP BERLIJN Emstige verliezen voor den aanvaller, Het D.N.B. meldt uit Berlijn: In den nacht van 31 Augustus op 1 Septem ber is een nieuwe Britsche terreuraanval op Berlijn ondernomen, De georganiseerde Duitsche luchtafweer heeft den aanvallers uiterst zware verliezen toegebracht. De formaties Britsche bommen- werpers werden verstrooid en meerendeels genoodzaakt haar hommen lukraak uit te wer pen. Door den doeltreffenden afweer werd de gesloten aanval van de formaties Britsche bommenwerpers verijdeld. Boven en beneden de wolken ontwikkelden zich hevige luchtge vechten, in welker verloop talrijke Britsche bommenwerpers werden neergeschoten, Het totale aanital der Britsche verliezen bij dezen nieuwen terreuraanval op de Rijks hoofdstad is thans nog niet te overzien. Vast staat evenwel reeds dat de Duitsche luchtver- dedigingsstrijdkrachten afweergeschut zoowel als naehtjagers de Britsche luchtmacht uiterst zware verliezen te hebben toegebracht. Zon der dat tot dit oogenblik het gezamenlijke aantal der Britsche verliezen kan worden op- gegeven, kan er op gerekend worden, dat een aan-zienlijk aantal Britsche bombardemen/ts- vliegtuigen is neergeschoten. DE AANVAL OP BERLIJN De correspondent der N. R. Crt. meldde Woensdagavond: De Rijkshoofdstad heeft, zooals verwacht kon worden, op den verjaardag van de oor- logsver-klaring tegen Polen, wederom een hevigen Britschen viiegeraanval moeten ver werken. Deze aanval, die in opzet vrijwel even omvangrijk schijnt te zijn geweest als die in den nacht van 23 op 24 Augustus met zijn gevolgen, wordt echter, van technisch stand punt bezien, als voor een deel mislukt be schouwd. Men acht, zoo zeide men op de persconferentie, dat de oorzaak daarvan ligt in de omstandigheid dat de in aantal zeer versterkte eskaders naehtjagers de formaties bommenwerpers hebben opgevan-gen en uiteen- gedreven voordat bet eigenlijke gebied van groot-Berlijn was bereikt. Daardoor zou slechts ongeveer de helft van de aanvaller het doel hebben kunnen naderen. De aanval op Berlijn kon als gevolg daarvan blijkbaar niet in gesloten verband worden uitgevoerd gelijk ruim een week geleden wel het geval was. Het voornaamste element in de nieuwe afweermethode bestaat hieruit, dat het aan tal naehtjagers dat van de aanvallende vlieg tuigen overtreft. Inzake den aanval op Berlijn verneemt het D.N.B.dat intusschen nieuwe rapporten zijn ohtvangen. Totnutoe zijn door de strijdkrach ten van de Duitsche luchtverdediging op on- dubbelzinnige wijze 51 neergeschoten vliegtui gen geteld. Aangenomen kan worden dat dit aantal nog zal stijgen. Het aantal in den strijd geworpen Duitsche jagers is overigens ditmaal waarschijnlijk ,twee maal zoo groot geweest als het aantal boven Berlijn versche- nen vijandelijke vliegtuigen. De Volkischer Beobachter houdt zich in een uitvoerig artikel bezig met de resultaten der Duitsche luchtmacht in het vierde oorlogsjaar. In een met cijfers gestaafden terugblik op de prestaties van de luchtmacht weerlegt het blad de van geallieerde zijde gedane bewering, dat de Duitsche weermacht in een defensief in de lucht gedrongen is. Het aantal toestellen, al dus het blad, vormt geen garantie voor de overwinning, wel kan dat het grootere uit- houdingsvermogen zijn. En dat Duitschland dit bezit, hebben niet alleen de Duitsche vlie- gers. maar ook het geheele volk reeds bewezen. ANGLO-AiMERIKAANSOHE AANVAL OP ANDAMANEN EN NICOBAREN? De Ned. corr.-dienst meldit uit Berlijn: De benoeming van Lord Louis Moutbatten tot Geallieerden opperbevelhebber in Oost-Azie kon al dadelijk worden uit-gelegd als een dui- delij-k bewijs, dat Engeland inderdaad '-t woord van Churchill gestand zal doen en de Vereen. Staten tegenover Japan niet in den steek zal laten. In Japan gelooft men nu zelfs, dat Engeland zich bereid heeft verklaard, aan zienlijke vlootstrijdkrachten voor dit doel be- sdhikbaar te stellen. Men baseert dit niet alleen op het feit, dat een admiraal toit opper bevelhebber is benoemd, maar ook op Engel- van 400 man Qeallieerde signaal-troepen bij Reggio, op de punt van de Italiaansehe laars. De sinds maanden onveranderlijk afwach- tende houding der Duitsche troepen in West- Europa schijnt ook door de aankondiging van Churchill geen wijziging te ondergaan. Het spreekt vanzelf, dat de situatie in het Noor- den, die de laatste dagen echter niet ver- scherpt schijnt te zijn, de aandacht van Ber lijn heeft. Daarnaast zijn er teekenen, die er op wij- gemeensehappelijke verklaring af- gelegd, waarin gezegd wordt, dat in een ge meenschappelijke bijeenkomst tezamen met de oorogscommissie van het Canadeesche kabinet de aangelegenheden der beide landen op grond van de onlangs op de conferentie van Quebec genomen besluiten zijn besproken. Aan de bij eenkomst was ook deelgenomen door de chefs van den Canadeeschen staf en door eenige van de iniieinste adviseurs van Churchill Naar de -Engelsche nieuwsdiensr. voorts meldt, is Churchill Dinsdagavond in gezelschap de heerschappij over de Golf van Bengalen moet worden verzekerd en dat daarna de ten Euiden van Birma gelegen eilanden Andama- nen en Nicobaren moeten worden heroverd om tenslotte te land tangoperaties van zeer groo- ten omvang te kunnen uitvoeren. Tegelijkertijd zouden dan luchtoperaties tegen het door de Japanners bezette -Sumatra moeten worden uitgevoerd en wel in het bijzonder tegen de gebieden aan de Oostkust van dat eiland. Bij de verdediging van de Andamanen en Nicobaren zouden de Japanners in zoover in het vc-ordeel zijn, dat zij uit Malakka en Bir ma steun van luohtstrijdkrachten zouden kun nen krijgen. Anderzijds moet men na de jongste amphibie-operaties in de Middelland sche Zee aannemen, dat de Engelschen en Amerikanen eventueel zeer sterke vliegtuig- formaties in den strijd zullen werpen, hetgeen tot een verwoeden strijd in de lucht zal leiden. VERKLARING VAN HULL. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Hull, de Amerikaansche minister van bui- tenlandsche zaken, heeft tijdens de perscon ferentie van Maandag de veronderstelling van een Amerikaanschen journalist, dat Hull en andere hooge ambtenaren van het ministerie van huiteniandsche zaken de Sovjet-unie niet welgezind waren en wensehten, dat zij zou leegbloeden, een ontzaglijke leugen genoemd, zoo meldt de Britsche berichtendienst uit Was hington. Hull voegde hier aan toe: ,,Ge- woonlijk bekommer ik mij niet om aanvallen op het ministerie van huiteniandsche zaken of op mij. Wanneer deze aanvallen echter de betrekkingen met een verbonden regeering betreffen, moet ik er rekening mee houden". RETAIN TOT DE LEGIONNAIRS. Het D.N.B. meldt uit Vichy: In het middel- punt van alle betoogingen ter gelegenheid van den derden verjaardag van de oprichting van het Legioen stonden de plechtigheden van gisterfen te Vichy, waaraan ook maarschalk Petain deelnam. Na woorden van verwelkoming door Lachal, den directeur-generaal van het Legioen, richt- te maarschalk Petain een korte toespraak tot de legionnairs. Thans, zoo zeide hij, nu het gevaar gestadig toeneemt, moet men zich vereenigen om een groot doel te bereiken, mbet men zich rekenschap geven van de rede- nen van het ongeluk van heden, moet men inzien dat een verkeerde politiek Frankrijk naar den afgrond geleid heeft en moet men hopen op de herrijzenis van ons land. Voor- waarde daartoe is echter gehoorzaamheid en eenheid van alle Franschen. Wie zich thans nog verzet tegen de uitgevaardigde verordenin- gen, verraadt zijn vaderland. Alleen door een gemeenschappelijke inspanning kan Frankrijk gered worden. De woorden van den maarschalk werden met groot gejuich beantwoord. Hierna volgde een defile langs het staatshoofd. MISLUKTE LANDINGSPOGING. Het D.N.B. meldt uiit Berlijn: Naar van militaire zijde vernomen wordt, heeft Zondag een tamelijk sterke Engelsche groep van 400 man ten Zuid-Westen van Reg gio (Calabrie), een landingspoging gedaan aan de punten van de Italiaansehe laars. -De tegen- maatregelen hebben ertoe geleid, dat deze groep op 30 man na, die zich in de bergen schuil houden en afzonderlijk gevangen geno men worden, vemietigd werd. Dit is, naar men hier verklaart, ongetwijfeld een poging om een Engelsch landingshoofd voor te bereiden. Dit blxjkrt al duidelijk uit het feit, dat men een omvan-grijke hoeveelheid radioinstrumenten heeft gevonden die reeds gemonteerd waren. In het legerbericht van generaal MacArthur wordt medegedeeld, aldus S.P.T., dat de ge allieerde strijdkrachten op Nieuw-G-uinea in den sector van Salamaua iets moesten terug- trekken. Tevens wordit de landing van Amerikaansche troepen gp het eiland Arundel (bij Nieuw- Georgie -gemeld. De Amerikaansche landings- troepen aldus het communique, zijn bij de operaties niet op Japanschen tegenstand ge- stuit. DE TOESTAND IN DENEMARKEN. Het D.N.B. meldt uit Kopenhagen: De directeur van politie te Kopenhagen heeft Dinsdagavond bekend gemaakt, dat met het oog op de kalme houding van de Deen- sche bevolking in de eerste dagen van den militairen uitzonderingstoestand, met onmid- dellijke inwerkingtreding een reeks verlichtin- gen in de uitgevaardigde voorschriften zal worden ingevoerd. Zoo wordt het verbod o-m zich op straat te bevinden thans beperkt tot den tijd van elf uur des avonds -tot vijf uur des ochtends. Het sluitingsuur van cafe's, schouw- burgen en bioscopen, dat was vastgesteld op acht uur des avonds, wordt uitgebreid itot tien uur. Het tram- en autobusverkeer wordt dienovereenkomstig uitgebreid. De mededeeling van deze verlichting in de voorschriften, die in de stad door radiowagens van de politie werd bekend gemaakt, werd door de bevolking met groote voldoening aan- gehoord. Naar het D.N.B. meldt, wordt uit Kopen hagen officieel medegedeeld, dat het geheele bmnenlandsche Deensche berich-tenverk-eer (post, telegraaf, telefoon) met onmiddellijke inwerkingtreding weer is vrijgelaten. CIVITTA VECOHIA MET DEN GROND GELIJK. S.P.T. meldt uit Rome: De oude pauselijke havenstad Civitta Vec- chia is door Amerikaansche bommenwerpers Maandag met den aardbodem gelijk gemaakt. Na een nachtelijken aanval is Zondag om 11.30 uur de stad opnieuw door een sterke formatie Amerikaansche bommenwerpers gebombar deerd. Maandag werd Civitta Vecchia nog tweemaal aangevallen. Van Rome uiit kon men de branden waarnemen. De oude pause lijke stad heeft daarmede opgehouden te be- staan. DE iVERNIELINGEN TE MILAAN. Het D.N.B. meldt uit Milaan: In een her- derlijk schrijven aan de geestelijkheid beklaagt kardinaal-bisschop iSchuater zich opnieuw over de groote verwoestingen die de geallieerde luchtaanvallen in de hoofstad van Lombardije hebben aangericht, waarbij zelfs niet de graven der heiligen en de heiligenaltaren verschoond zijn gebleven. De 1.200.000 zielen tellende bevolking van Milaan vormt, aldus het herder- lijke schrijven, met haar tallooze dakioozen en menschen zonder werk en middelen een moei lijk probleem niet alleen voor de regeering, maar ook voor de religieuze autoriteiten. Voor alle priesters doet zich hier een gelegenheid voor om hun christelijke menschenliefde te be- wijzen zooals zij zich in geen duizenden jaren zal herhalen, zooals ook de onmenschelijke geesel, die Milaan heeft getroffen, zijns gelijke in de geschiedenis niet heeft. Milaan voor welks herbouw 30 jaren en evenveel milliarden lire niet toereikend zullen zijn, zal aldus kar- dinaal Schuster, in de komende jaren een stad van slechts een half millioen menschen zijn. Voor den herbouw van de kerken en de ver- wante instellingen zullen eenige honderden millioenen lire nog niet voldoende zijn.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1