TERNEUZENSCHE COURANT Buitenland Binnenland If Distributienieuws No. 10.535 DINSDA6 31 AUGUSTUS^943 83a Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De „Zwarte" schandvlek. OUITSCH WEERMACHTSBER1CHT. Taganrog door Duitsche troepen ontruimd. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT Koning Boris van Buigarije overieden. Uit het Weermachtsbericht van 27 Augustus 1943. TERNEUZEN, 31 AUGUSTUS 1943. VERKOOP VAN APPELEN EN PEREN. VERSOHWNT IEDEBEN IHNSDAG- EN VKUDAGAVOND. ZMrecteur: L VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - TERNETJZEN TeL 2298 Er zijn de laatste dagen fiksche straffen uitgedeeld aan een bepaalde soort van lieden, die van de tijdsomstandiglieden en de uitwer* king daarvan op het gebied der algemeene voedselvoorziening misbruik hebben gemaakt teneinde zichzeif onrechtmatig te verrijken. Hei was hun daarbij vrijwel onverschillig, of zij het particuliere eigendom aantastten. dan wel zich vergrepen aan het gemeenschappelijk bezit van geheel ons volk. Voor hen was waar het op aan kwam enkel de vraag hoe zij in handen konden krijgen hetgeen aan anderen toekwam. Oorlogen plegen demoraliseerend te werken en het is daarom heilzaam zichzeif en anderen steeds weer voor te houden, dat zichzeif te bevoordeelen ten koste van anderen eenvoudig diefstal is. Het dient ons alien ..duidelijk voor oogen te staan, dat het niet enkel stelen is, zoo men een andermans koe of schaap wederrechtelijk wegneemt en slacht, maar dat men een gelijk vergrijp pdeegt zoo men met levensmiddelen- bonneri knoeit of gerantsoeneerde artikelen aan de voorraden onttrekt. Wie echter van de voedselschaarschte, welke tengevolge van den oorlog allengs is ontstaan, misbruik maakt om daar zelf beter van te worden, die plaatst zich buiten de volksge- meenschap. Hij heeft geen aandacht voor wat er in de wereld om hem heen gebeurt, tenzy dan om daar geld aan te verdienen. Hij heeft geen hart voor de moeilijkheden waar wij gezamenlijk ons door heen moeten worstelen: levensmiddelen zijn voor hem louter winst- objecten. De honger van anderen zet hij een- voudig om in luxe en gemak voor zichz&f. Indien men deze dingen zoo beschouwt geeft het een bevrediging van het rechtsgevoel, indien men tot de ontdekking komt, dat het dezen duisteren elementen niet ongestoord goed blijft gaan. 'Hun verborgen actie is als het ononderbroken bezig zijn van de paal- worm, waardoor op den duur ook de stevigste stutten worden aangetast. De voedselbasis van ons volk dient tegen schadelijke bedrijvig- heid van dezen aard te worden beschermd. Wij zijn er met anderen van overtuigd, dat er tusschen vraag en aanbod een schreeuwen- de wanverhouding bestaat, evgnals een te sterke spanning tusschen waarden en prijzen, zoodat de excessen wel nimmer geheel kun- nen worden geweerd. Maar met te meer vol- doening zrjn wij er dan ook getuige van dat deze althans zoo scherp mogelijk worden in- geperkt! In twee dagen 467 vechtwagens en 82 vliegtuigen der Sovjets vemietigd- Doo rbraakpogi ngen van den vijand verijdeld. Twee tankschepen tot zinken gebraeht. Het opperbevel van de weermacht maakte Maandag bekend: In de zware veldslagen, die sedert 5 Juli schier zonder onderbreking in het Oosten voortduren, is het den Sovjets, ondanks hun groote superioriteit in mensdhen en materiaal, nergens gelukt het Duitsche front te doorbre- ken en op te rollen. Indien de vijand al zonder rekening te houden met zijn zware verliezen, steeds nieuwe formaties daar in den strijd wierp, waar hij bressen had geslagen, steeds gelukte het weer door den verbitterden afweer en de tegenaanvallen van onze onvergelijkelijk strijdende infanterie, welke door de andere wapens krachtig werd gesteund, de fronten, te houden of te heroveren. Waar uitwijk- bewegingen werden verricht. geschiedde, dit in volkomen orde, na verwoesting van alle voor den vijand belangrijke objecten en steeds met het doel het front te verkorten en daar- door nieuwe reserves te verkrijgen. Ook Zondag ontstonden in den Zuidelijken sector van het Oostelijke front zware afweer- gevechten. Het totaal vernielde Taganrog werd volgens de plannen ontruimd. De twee laatste dagen verloren de bolsjewisten 467 tanks en 82 vliegtuigen. Aan de Oostkust van Sicilie vielen forma ties van de Duitsche en de Italiaansche lucht- macbt concentraties van schepen aan' in de wateren van Augusta. Zij vemielden twee tankschepen met een gezamenlijken inhoud van 16.000 brt., alsmede twee andere schepen en beschadigden vier vrachtschepen door bom- men zwaar. Bij een ver boven het Westelijke deel van de Middellandsche Zee uitgevoenden aanvai plaat- sten Duitsche gevechtsvliegtuigen voltreffers van zwaar kliber op een vijandehjk slagschip en een kruiser. Enkele vijandelijke storingsvliegtuigen wier- pen in den afgeloopen nacht hier en daar bom- men op West-Duitsch gebied. In het gebied van iSefsk heeft zich het 12e regiment grenadiers van de Slste divisie infan terie in zware gevechten bijzonder onder- scheiden. Het weermachtbericht van Maandag luidt als volgt: De haven van Augusta is aangevallen door een onzer formaties vliegtuigen en door Duit sche bommenwerpers, die 4 eenheden troffen met een totalen inhoud van 21.000 ton. Een tankschip van 8000 ton -werd door bommen getroffen en is geexplodeerd. Een ander tank schip van denzelfden inhoud is in brand ge- raakt. In het Westelijke bekken van de Middelland sche Zee is een vrjandelijk convooi onder- schept door Duitsche vliegtuigen, die schade toebrachten aan een slagschip en aan een kruiser. Groote formaties vijandelijke vliegtuigen hebben aanvallen ondernomen op - Orte, in de omgeving van Napels, in de provincie Salerno en op Catanzaro, waarbij aanzienlijke schade werd aangericht. Zeven vliegtuigen werden door onze jagers neergehaald en 2 door Duit sche jachtvliegtuigen. Een Spitfire is bran- dend neergestort getroffen door het afweer- vuur. Aanvulling: In de luchtgevechten van 27 en 29 Aug. heeft de sergeant-majoor Luigi Gorini uit Alseno (Placenza) van het 3e regi ment jagers zich bijzonder onderscheiden door 2 viermotorige bommenwerpers en een twee- motorig jachtvliegtuig neer te schieten. De vorige week werd gemeld dat Koning Boris na zijn terugkeer van' het bezoek aan het hoofdkwartier van Hitler ernstig on°e- steld was geworden. Vrijdag werd evenwel door de geneesheeren een communique uitge- geven dat er een verbetering in den toestand was ingetreden, welke aanleiding gaf tot de hoop, dat, wanneer zich geen verdere compli- caties voordeden, het gevaar voor het oogen- blik als geweken kon worden beschouwd. Zaterdagavond werd echter door den Bul gaarschen minister-president Filof, over de Bulgaarsche radio bekend gemaakt, dat Zijne Majesteit koning Boris III Zaterdagmiddag om 17 uur 22 m het koninklijk paleis is over ieden. De koninklijke standaard op het paleis werd om 17 uur 50 halfstok geheschen. In aansluiting" op de proclamatie over den dood van koning Boris werd door den minister- raad een proclamatie tot het Bulgaarsche volk gericht, waarin werd medegedeeld, dat de troonopvolger, prins Simeon van Timovo onder den naam Simeon H van Buigarije den troon bestegen heeft. Er zal een regentschaps- raad ingesteld worden. Het stoffelijk overschot van koning Boris is in den nacht van Zaterdag op Zondag in de hofkapel opgebaard. In het paleis is een hof- rouw van twaalf maanden afgekondigd, waar- van zes maanden zware rouw. Zondagochtend is in de kathedraal Alexan der Levski een mis opgedragen voor den over ieden tsaar, alsmede voor den nieuwen tsaar Simeon II. Alle leden der regeering, het diplo- matieke corps, het hof van den tsaar, de gene- raliteit, de afgevaardigden van het parlement en hooge ambtenaren, alsmede de bevolking nam aan deze gosdienstplechtigheid deel. Eedsaflegglng. In alle garnizoenen van het Bulgaarsche leger, in oud-Bulgarije, zoowel als in de door Bulgaarsche troepen bezette gebieden, vond heden de eedsaflegging plaats op den jongen koning Simeon n. Hitler condoleert. De FUhrer heeft bij den dood van koning Boris van Buigarije aan de koningin-weduwe het volgende telegram van rouwbeklag gezon- den: ,,Het schokkende bericht van het overlijden van Zijne Majesteit koning Boris heeft mij uiterst smartelijk getroffen. Buigarije verliest met koning Boris een vorst, die zijn volk met wonderbaarlijken moed en beleidvol inzicht heeft geleid. Ik zelf verlies in hem een trou- wen vriend en bondgenoot, wiens aandenken door mij en het Duitsche volk altijd in hooge eere gehouden zal worden. Uwe Majesteit ge- lieve de diepe en oprechte deelneming te aan- vaarden van mij en het geheele Duitsche volk jegens het koninklijke huis en de Bulgaarsche natie." Aan den Bulgaarschen minister-president heeft de Fiihrer het volgende telegram gezon- den: „Aan Uwe Excellentie wensch ik wegens het overlijden van Zijne Majesteit koning Boris de innige deelneming over te brengen van mij en' van het Duitsche volk. Ik weet, dat u met uw vorst in zrjn historische taak voor de toe- komst van Buigarije nauw verbonden waart als trouw raadgever. Met u gevoel ik het zware verlies, dat Buigarije getroffen heeft. Ik verzoek u, mijn deelneming ook te willen betuigen aan den koninklijken Bulgaarschen ministerraad". De bevolking rouwt. De straten van Sofia zijn vol rouwende vrouwen en mannen. De ministerraad heeft landelijken rouw afgekondigd. De radio van Sofia geeft aan de gevoelens van het volk uitdrukking door het spelen van ernstige en droevige muziek. Daartusschen door worden stemmingsbeelden gegeven uit het rouwende land. Het regentschap. In de Bulgaarsche bladen worden de arti kelen van de grondwet gepubliceerd, welke in geval van een vroegtijdig overlijden van den tsaar de troonojivolging en het regentschap regelen. De artikelen luiden: Art. 26: Wanneer de koning een troon be- stijgt voor zijn meerderjarigheid wordt tot aan zijn meerderjarigheid een regentschap en voogdijschap aangewezen. Art. 27Het regentschap bestaat uit drie regenten, die gekozen worden door de Groote Sobranje. Art. 28: De tsaar kan nog tijdens zijn leven drie regenten aanstellen wanneer de troonop volger minderjarig is. Daarvoor is echter de instemming en goedkeuring vereischt van de Groote Sobranje. Art. 29: Leden van het regentschap kun- nen zijn de minister-president, de leden van het hooggerechtshof of personen die deze functies reeds vroeger bekleed hebben, zonder zich iets te hebben te verwijten. Art. 32De opvoeding van den minderjarigen tsaar en het beheer der goederen wordt opge dragen aan de koningin-weduwe en aan de voogden. Laatstgenoemden worden aange wezen door den ministerraad in overleg met de koningin-weduwe Art. 33: De leden van het regentschap mogen niet tevens voogden van den minder jarigen tsaar zijn. De Ievensloop van Koning Boris. Koning Boris II is geboren op 30 Januari 1894 in Sofia. In 1906 werd de troonopvolger benoemd tot luitenant van de Bulgaarsche weermacht, in 1912 werd hij bevorderd tot kapitein en deed zijn intrede in de gelederen der weermacht. Aan de Balkanoorlogen van 1912 en 1913 •en aan den wereldoorlog (1915'18) heeft hij actief deelgenomen aan alle fronten. Toen koning Ferdinand de Eerste van Bui garije in het najaar van 1918 na de ineenstor- ting van het Bulgaarsche front afstand deed van den troon, volgde koning Boris III hem op. In 1930 trad koning Boris in het huwelijk met prinses Giovanna van Italie. In 1937 werd de troonopvolger Simeon, vorst van Timovo geboren. 'Sedert 1936 leidde de koning onbeperkt 'de -regeering. Zijn regime heeft ook geleid tot het toetreden van Buigarije tot het drie- mogendhedenpact. In 1940 gelukte het de door koning Boris geleide Bulgaarsche politiek langs vreedzamen weg de zuidelijke Dobroedsja voor Buigarije terug te krijgen en het volgen de jaar gaf de positie van Buigarije aan den kant van de landen van het Pact van Drie het land de oude gebieden van Thracie, Macedonie en Moravie terug. De doodsoorzaak. Het Bulgaarsche telegraaf-agentschap heeft Zondag een uittreksel verstrekt uit een bin- nenkort in de Staatscourant verschijnende publicatie van den minister van Justitie en een aanvulling daarop, gericht tagen de ver- schillende geruchten door buitenlandsche agentschappen verspreid. In de overlijdensakte, door het Bulgaarsche ministerie van Justitie. naar aanleiding van den dood van Zijne Majesteit Koning Boris den Derde gepubliceerd wordt gezagd: „De dood werd veroorzaakt door trombose in den linker hartslagader (trombosis arte- riae coronariae sinistrae) door een dubbele longontsteking (pneumonia bilateralis), door long- en hersenoedeem (oedema pulmonum et cerebri)". Alle geruchten en berichten met betrekking tot de ziekte en den dood van Zijne Majesteit den Koning der Bulgaren, Boris de Derde, die met in overeenstemming zijn met de boven- genoemde gegevens uit de overlijdensakte van het Bulgaarsche ministerie van Justitie, zijn van elke grond ontbloot en volkomen uit de lucht gegrepen. t Dood van Koning Boris groot verlies voor Duitschland. De rouwrand om het bericht van Koning Boris' overlijden was, scihrijft de correspond dent van het Handelsblad te Berlijn, het eerste dat Zondagmorgen in alle Duitsche bladen de aandacht trok. Tten eerste komt zulk een rand slechts zelden voor en in het algemeen alleen in het uitzonderlijke geval, dat de dood van een zeer vooraanstaande figuur uit het eigen land voor de geheele natie als een slag wordt beschouwd. Dat ditmaal ook zulk een relief werd gegeven aan het overlijden van een buitenlandsch staatshoofd demonstreerde dan ook onmiddellijk, dat het verscheiden van den Koning in het bijzonder ook voor Duitschland een betreurenswaardig verlies wordt geacht. Voor de rest blijkt dit ook uit de commentaren der Duitsche bladen. Typeerend is b.v. de uit- lating, dat een oprechit, groot vriend van Duitschland al te vroeg is heengegaan. Zooals de Duitsche bladen in herinnering- brengen, ging de weg van Koning Boris zeker niet altijd over rozen. Toen hij na den ver loren oorlog in 1918 den troon besteeg, moest hij in de eerste plaats het decreet tot demo- bilisatie van het leger onderteekenen. In 1919 volgde het vredesverdrag van Neuilly, waarbij belangrijke gebieden voor Buigarije verloren gingen. Zelfs in het binnenland had hij meer tagenstanders dan vrienden.Bij twee gele- genheden werden er zelfs aanslagen op hem gepleegd. Zoo overviel op 14 April 1925 een gewapende bende zijn auto; twee van zijn be- 'geleiders werden gedood, doch hijzelf werd als door een wonder gered. Op soortgelijke wijze ontsnapte hij nogmaals aan den dood, toen in de kathedraal van 'Sofia een bom werd geworpen, die meer dan 150 dooden eischte. Langzamerhand werden de moeilijkheden van den eersten tijd na den oorlog overwonnen, en op hbt gebied van de -buitenlandsche poli tiek slaagde Koning Boris er in, Bulgarije's isolement te verbreken. Hij maakte reizen naar Geneve, Rome, Parijs en Londen, alsmede naar Koning Alexander te Belgrado. In Fe- bruari 1934 had hij zrjn eerste persoonlijke ontmoeting met Hitler. De groote vriendschap voor Duitschland, die hij reeds van zijn vader had meegekregen, bleek sedertdien ook steeds meer bp het gebied van de buitenlandsche politiek en in;Maart 1941 trad Buigarije toe tot het Driemogendhedenpact. Nadat reeds eerder het zuidelijke deel van de Dobroedsja was herwonnen, kreeg Buigarije na den Duit- schen veldtocht tegen Griekenland en Joego- Slavie, ook Thracie en Macedonie. Toen de oorlog tegen de Sovjet-Unie uitbrak, trok Buigarije echter niet mee ten strijde. Het land bleef als een voorpost met het geweer bij den voet staan, al bleven de Bulgaarsche troepen in actie tegen de benden op den Balkan. Hier- door steunde Koning Boris de Duitschers trou- wens toch in belangrijke mate tegen hun tegenstanders in deze .gebieden. Een vriend en steun is zoodoende thans aan Duitschland ontvallen, al spreekt men van Duitsche zijde het vertrouwen uit, dat Bui garije ook in de toekomst in de door Koning Boris aangegeven richting zal voortgaan. DE GROOTSTE VEEDSEAG DER TECHNISGHE WAPENS. Aan het einde van de achtste week van den grootsten veldslag der technische wapens van dezen oorlog kan worden gezegd, dat het Sow- jet-Russische zomeroffensief de meest opmer- kelijke strategische beweging aan het Ooste lijke front vormt. Van bevoegde zijde is hierover aan den mili- tairen correspondent van het D.N.B. het vol gende medegedeeld: In de 56 dagen verlegden de bolsjewisten het zwaartepunt op 16 plaatsen, zij werden deels gedwongen, deels door eigen overwegin- gen, genoodzaakt na elkaar in de negen ge- vechtsgebieden geweldige krachtsinspanningen te ontplooien: 1. Met den strijd bij Bjelgorod werd de groote slag van dit jaar geopend. '2. Onmid- dellnk in aansluiting hierop wierpen de Sow- jet-Russen buitengewoon sterke strijdkrach- ten tegen Orel in den strijd. Er ontstonden wisselvallige verbitterde gevechten op deze beide punten. 3. Na ontlastingsgevechten op andere plaatsen werd Orel in den nacht van 4 op 5 Augustus en Bjelgorod op 6 Augustus prijsgegeven, waarop langzamerhand een derde zwaartepunt in het gebied van Charkow ont- stond. Vooral ten Noord-Westen van Char kow trachtten de bolsjewisten een omsinge- lingsmanoeuvre te ondernemen. Zij werden echter door Duitsche tegenaanvallen tot stand gebraeht. Desondanks besloot de Duitsche legerleiding op 23 Augustus om Charkow prijs te geven, nadat al het oorlogsmateriaal was teruggebracht en de voor den oorlog be langrijke installaties in Charkow waren ver- woest. 4. Intusschen ondernamen de bolsje wisten aan het Koeban-bruggenhoofd zeer zware en lang voorbereide aanvallen, die op 16 Juli begonnen, op 28 Juli tot nieuwe aan vallen leidden en op 8 Augustus in een laat- sten zwaren stormloqp op de Duitsche stellin- gen culmineerden. Het resultaat van deze aanvallen aan het Koeban-bruggenhoofd van 16 Juli tot 12 Augustus was voor de bolsje wisten slechts zware bloedige verliezen en zware verliezen aan materiaal, zonder ook maar eenig terrein te hebben heroverd. 5. Op 18 Juli ging de vijand aan het front van de Mioes tot den aanvai over. Hoewel de gevech ten in dezen sector nog voortduren, is ook hier de balans voor de bolsjewisten absoluut nega- tief. 6. Op 22 Juli ontstonden nieuwe ge vechten in het gebied ten Zuiden van het Ladogameer. Meer dan drie weken duurden de zware, met offensieve krachten gevoerde gevechten voort. Op 12 Augustus meldde het opperbevel der Duitsche weermacht het einde van den derden slag in dit fel omstreden ge bied, waarbij de Sowjet-Russen zwUre verlie zen hadden geleden. 7. De zwaartepunten werden opnieuw verplaatst, en wel op 7 Aug. toen de Sowjet-Russen ten Zuiden van den weg bij Wjazjma tevergeefs trachtten succes- sen te behalen. 8. :Negen dagen later, op 16 Aug., deden de bolsjewisten soortgelijke po- gingen bij Bjelyi ten Noorden van den weg die tenslotte alleen maar bloedige verliezen aan menschen en zware verliezen aan materiaal opleverden. 9. Over het algemeen maakt men zich een onjuiste voorstelling van deze afwis- selende zwaartepunten wanneer men niet rekening houdt met het feit, dat tusschen deze slagvelden geweldige afstanden liggen. Het is voor elken critischen waarnemer duidelijk, dat het zelfs voor de bolsjewisten met hun geweldige reserves aan menschen en materiaal niet mogelijk is op den duur in dezen vorm de Duitsche afweerzone tusschen Tagan rog en Leningrad te bestoken. Er zijn symp- tomen, dat het verlies van meer dan 1.6 mil- lioen menschen en van meer dan 5000 stukken geschut en een even groot aantal vliegtuigen en groote hoeveelheden ander oorlogstuig, ,om van-de geweldige hoeveelheden tanks en pant- serwagens, die de bolsjewisten verloren heb ben, maar te zwijgen, reeds tot een zwakkere samenstelling der divisies geleid heeft. Hieruit maken Duitsche instanties op, dat zij aan de nog komende offensieven het hoofd kunnen bieden, waarbij de uitermate belang rijke vraag of en wanneer de Duitsche leger leiding een geweldigen tegenslag zal toebren- gen, open blijft. AANVAL OP NEURENBERG. Naar het D.N.B. verneemt, hebben forma ties vijandelijke bommenwerpers in den afge loopen nacht een terreuraanval gedaan op de stad Neurenberg. De Duitsche luchtverdedi- ging schoot een aantal vijandelijke bommen werpers neer. MEVROl'W ROOSEVELT IN NIEUW-ZEELAND. Naar de Britsche berichtendienst volgens de N. R. Crt. meldt, is mevrouw Roosevelt voor een bezoek te Auckland in Nieuw-Zeeland aangekomen. Mevrouw Roosevelt zal na haar bezoek aan Nieuw-Zeeland ook naar Australie gaan. Zij zal binnenkort te Camberra aankomen. SAMEMvOMST TUSSCHEN PeTAIN EN VON RUNDSTEDT. Naar het D.N.B. uit Vichy, verneemt, deelt het secretariaat-generaal van het Fransche staatshoofd mede: Maarschalk Retain en generaal-veldmaar- schalk von Rundstedt hebben op 27 Augustus een samenkomst gehad in den omtrek van vichy. In tegenwoordigheid van den chef der regeering hebben zij zich in den geest van volkomen overeenstemming over verschillende kwesties onderhouden. HET FRANSCHE COMITe TE ALGIERS. Na de erkenning van het Fransche comite te Algiers door de Vereenigde Staten hebben verschillende Zuid-Amerikaansche republieken denzelfden stap geddSn. De president van Peru heeft zoo wel Giraud als de Gaulle er van in kennis gesteld, dat hij het comite erkent. De regeeringen van Ecuador en Vene zuela hebben een dergelijke verklaring afge- Iqgd. Ook China heeft het Fransche dissidenten- comit£ erkend. JAPANSCHE TROEPEN OP SANTUAU GELAND. Eenheden van de Japansche vloot zijn Zaterdagochtend op verrassende Wijze in de haven van .Santuau in Noord-Foekien aan land gegaan en zijn op het oogenblik bezig met de zuivering van het gebied. Zij hebben een waamemingspost van den vijand en andere installaties bezet. Door deze landing zijn de Amerikaansche plannen om de haven Santuau als duikbootbasis te gebruiken in de kiem gesmoord. Santuau ligt op het eiland Santu in de Sansja-baai in het Noord-Oosten van Foekien (Zuid-Oost-China). De haven heeft voor Japan- strategische waarde, daar zij tegenover Tai wan (Formosa) ligt. Het aantal inwoners bedraagt 10.000. De stad staat bekend als centrum voor den thee- en tabakshandel. CONFERENTIE VAN DRIE? De diplomatieke correspondent van de Daily Mail, vplgens D.N.B., Wilson Broadbent, meldt dat de Sovjet-ambassadeur Maisl$y, die bin nenkort Engeland gaat verlaten, Zondagavond gelijk met Eden in Londen is aangekomen en dat beide staatslieden heden in het Forein Office zullen samenkomen om voorbereidingen te treffen voor een ,,driemogendhedenconferen- tie". Deze conferentie zou binnen 2 of 3 weken plaatsvinden, hetzij in Londen of Mos- kou, hetzij in eenige andere daartusschen ge- legen stad. De Britsche regeering zal ver- tegenwoordigd zijn door Eden, de Sovjet- regeering door Molotof, terwijl president Roo sevelt een in rang gelijkstaanden vertegen- woordiger van de Ver. Staten naar de confe rentie zal sturen. Het is niet zeker, of de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken Cordell Hull, aan de conferentie zal deelnemen. Het kan van beteekenis zijn, zoo betoogt Broadbent, dat Norman Davis, een intiem vriend van Roosevelt en Hull, gister- avond eveneens te Londen is aangekomen. MILITAIRE UITZONDERINGSTOESTAND IN DENEMARKEN. Door den bevelhebber van de Duitsche troe pen in Denemarken is, naar D.N.B. meldt, de militaire uitzonderingstoestand voor heel Denemarken afgekondigd. De in de vroege ochtenduren van Zondag uitgegeven bekend- making van den bevelhebber der Duitsche troepen in Denemarken luidt als volgt: De jongste gebeurtenissen hebben aange- toond, dat de Deensche autoriteiten niet meer bij machte zijn, rust en orde in Denemarken te handhaven. De door vijandelijke agenten aangestichte onlusten zijn rectitstreeks gericht tegen de Duitsche weermacht Ik kondig der- halve in den zin van de artikelen 42 tot 56 der Haagsche Conventie voor den landoorlog den militairen uitzonderingstoestand af voor heel Denemarken. Met onmiddellijk inwer- kingtreding decreteer ik: 1. De ambtenaren en het personeel in overheidsdienst moeten hun taak loyaal voortzetten. Zij moeten de instructies uitvoeren van de daartoe aange wezen Duitsche controleerende personen. 2. Samenscholingen van meer dan vijf personen in het openbaar zijn verboden, eveneens zijn alle vergaderingen, ook de niet openbare ver boden. 3. Het sluitingsuur van cafe's e.d. wordt vastgesteld op het intreden van de duis- ternis. Vanaf dat tijdsrtip is ook elk verkeer op straat verboden. 4. Elik civiele berichten- verkeer is voorloopig verboden. 5. Elke staking is verboden. Ophitsing tot staking, ten nadeele van de Duitsche weermacht, is begunstiging van den vijand en wordt in den regel met den dood gestraft. 6. Overtredin°en van de hier- voor genoemde beoalingen worden door de Duitsche jStandgerichten" gevonnist. 7. Tegen het gebruik van geweld, samenscholingen enz. wordt zonder pardon van de wapens gebruik gemaakt. 8. Aan elken bewoner van Dene marken, die zich schikt naar de op het vol- kenrecht berustende ,,Kriegsanordnung" wordt in het kader der wetten veiligheid van per- soon en van bezit verzekerd. CHURCHILL ZAL NAAR WASHINGTON GAAN. Naar de Britsche berichtendienst, volgens de N. R. Crt., uit Quebec meldt, is daar offi- cieel bekend gemaakt, dat Churchill zich in de eerste dagen van deze week naar Roose velt in Washington zou begeven. Men verwacht dat het bezoe'k van Chur chill aan Washington ook nu weer in verband zal staan met problemen, die Europa betref- fen, alhoewel men het niet uitgesloten acht, dat er tevens iets definitiefs bekend zal wor den over een samenkomst met Stalin. FINSOHE PERS OVER VREDES- GERUCHTEN. Uit Helsinki meldt D.N.B.: Inzake de ge ruchten over een zoogenaamde vredesvoelhoo- ren, uitgestoken door den voorzitter van den -Centralen Bond voor Finsehe Vakvereenigin- gen Vuori te Stockholm, publiceert de Finsehe pers de volgende verklaring: De besprekingen tusschen den voorzitter van de Finsehe vakvereenigingen, Vuori en den secretaris van den Engelschen bond van Transportarbeiders Deakin, die tijdens de af geloopen dagen in Stockholm zijn gevoerd, zijn aanleiding geweest tot een politieke tinne- gieterij in Engeland. Eerst wist de Daily Mail te verklaren, dat Vuori met toestemming der Finsehe regeering aan Deakin de Finsehe vredesvoorwaarden zou hebben medegedeeld en om den steun van Engeland bij het ver- wezenlijken van den vrede zou hebben ver- zocht. Voorts beweerde het blad, dat het En- gelsche gezantschap te Stockholm deze be richten aan zijn regeering te Londen had over- gebracht. Daar van Finsehe zijde werd opge- merkt, dat Vuori niet met een politieke missie te Stockholm was belast en dus ook geen vol- machten had voor vredesaangelegenheden, ontkende men van Britsche zijde categorisch het aandeel van het Engelsche gezantschap in deze kwestie en gaf men de verzekermg, dat Deakin niet gevolmachtigd was om over de Finsehe vredeskwestie te spreken, daar een dergelijk onderhoud van officieele Engelsche zijde als ongepast werd beschouwd. Vervol- gens gaf het Reuterbureau aan Deakin het woord, die zich als volgt uitliet: ,,Ik begrijp niet wat voor onbehoorlijks ligt in het feit, dat een vertegenwoordiger van de Engelsche vak vereenigingen zich op de hoogte stelt van de meeningen der Finsehe vakvereenigingsleiders. Deakin heeft, zop wordt in het Reuterbericht verder medegedeeld, Vuori als voorzitter van de Finsehe vakvereenigingen en niet als ver tegenwoordiger der Finsehe regeering ont- moet. UITVAART MR. H. REYDON. Met stijlvolle plechtigheid is Vrijdag het stoffelijk hulsel van Mr. H. Reydon, secretaris- generaal van Voiksvoorlichting en Kunsten, die op 9 Februari 1943 door effii sluipnxoorde- naar onherstelbaar werd getroffen, naar zijn laatste rustplaats uitgeleid. In den namiddag van Donderdag was ten departemente aan de Prinsessegracht te 's-Gravenhage een defile gehouden voor de ambtenaren en voor belaijgstellenden uit de N.S.B. in een der zalen, als rouwkamer inge- richt, waar de baar was opgesteld. Vrijdag- ochtend te 9 uur ving de afscheidsplechtigheid in genoemde departementszaal aan, waarbij met Mussert, o.m. aanwezig waren de Rijks- commissaris, Rijksminister Seyss-Inquart, de commissarissen-Generaal Rauter en Ritter- busch, de secretariSsen-generaal van enkele departementen, veel hooge functionarissen van staat en beweging. Jhr. Mr. S. M. S. de Ranitz, waarnemend secretaris-generaal, van het departement van Volksvoorlichting, hield een korte toespraak, waarin hij deed uitkomen, dat Mr. Reydon een trouwe, stille strijder was, die gekenmerkt werd door bescheidenheid en bekwaamheid. Mussert sprak hierna ongeveer als volgt: Het oogenblik om afscheid te nemen van pap 'If 'Wfflk fm,. Nederlandsche vrijwiliigers bij de Duitsche marine. Sport, de mooiste dienst". De sportmiddag begint meestal met een terreinloop, welke de leden los maakt. Een lichamel'jk cenot, dat nicmand zich laat ontgaan, vooral wanneer dit geschiedt bij fraai zomerweer. (Bildlberichter Andres/Stapf Pax s) „Bij de zware gevechten in het gebied ran dom Charkow heeft de S.S.-Pantsergrena- dierdivisie „Das Reich" in den aanvai zoowel als bij den afweerslag bijzonderen roem ver- worven. De divisie schoot alleen in 35 ge- vechtsdagen 1000 vijandelijke geveohtswagens stuk. Ook hier strijden Nederlanders naast hun Duitsche kameraden voor een nieuw Europa. Waar blijft uw daad? Meldt u vrijwillig voor de Waffen-S.S. Inlichtingen S.S.-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg; Amsterdam, Dam 4. Mr. Reydon is thans gekomen. Lang hebben we gehoopt hem te kunnen behouden, doch dit heeft niet mogen zijn. Reydon is gevallen als een martelaar, die eerst het leed moest ondergaan, dat zijn vrouw bij denzelfden aanslag, op 9 Februari werd gedood en die daama al die maanden zelf smartelijk heeft moeten lijden. Het grootste beginsel, dat Reydon in practijk heeft gebraeht was, dat hij niet alleen in het groote trouw was, doch ook in het kleine. Hij gaf zich, zon der eigen persoonlijkheid geweld aan te doen, geheel. In de eerste jaren verrichtte hij voor de beweging de allereenvoudigste werkzaam- heden en laatstelijk was hij hoofd van het departement, doch Reydon was precies de- zelfde gebleven. Hij was de onvergetelijke stille werker, die zichzeif op den achtergrond stelde, om de volksgemeenschap te kuhnen dienen, waarvoor hij met hartstochtelijke over- tuiging werkte. Zijn liefde voor volk en vaderland over- heerschte en daarvoor gaf hij zich zonder voor- behoud. Zoo was hij een lichtend voorbeeld voor alien, in het bijzonder voor de jeugd. Reydon t- zoo eindigde spreker gij hebt het grootste offer gebraeht, dat een mensch voor zijn vaderland kan brengen. Uit uw trouw zullen wij de kracht putten om, met Gods hulp, verder te gaan. Tenslotte dankte Mussert den Rijkscommis- saris voor diens aanwezigheid en voor diens blijk van medeleven. Na het spelen van treurmuziek schreed de rouwstoet plechtig naar net staatsspoorstation vanwaar het stoffelijk overschot per trein naar Lunteren werd overgebracht. Op het kerkhof te Lunteren heeft de boeren- leider E. J. Roskam nog een afscheidswoord gesproken, waarna de vader van den over- ledene namens de familie voor de vele bewij- zen van deelneming dank heeft gebraeht. BELASTIN GEN. Bij het dezer dagen te 's-Gravenhage ge houden examen voor adjunct-commies der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, slaagde o.m. onze stadgenoot de heer .J. P. Vercouteren, schrijver le klasse ter inspectie der invoerrechten en accijnzen alhier. NIEUWE BURGEMEESTERS. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft den Rijksarchi- varis dr. A. Meerkamp van Em'bden te Mid- delburg, die sedert 20 October 1942 belast is met de vertegenwoordiging van den burge- meester van Middelburg, definitief tot burge- meester van deze stad benoemd. Voorts heeft de' commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie tot burgemeester be noemd: L. C. Slings te Kortgene tot burge meester van Kortgene. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 15 tot en met 21 Aug. zijn in ons land o.m. aangegeven: 874 gevallen van diphtherie, 437 van roovonk; 218 van dysenterie en 129 van kinderverlamming. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR KOOKDOELEINDEN. Van 1 September 1943 tot en met 30 April 1944 geven de bonnen „15 K.F." der kook- kaarten voor vaste brandstoffen „U 115" recht op het koopen van e6n eenheid vaste brand stoffen met uitzondering van fabrieksturf. Overwogen wordt, op 1 October 1943 wederom een bon van de kookkaart „U 115" aan te wijzen. GENERATOR-ANTpRACIET EN TURF IN SEPTEMBER 1943. Van 1 tot en met 30 September 1943 geeft elk der bonnen ,,Generator-anthraciet een en twintigste periode" recht op het koopen van 1 hi (maximum 75 kg) anthracietnootjes IV of V; gedurende hetzelfde tijdvak- geeft elk der bonnen Generator-turf een en twintigste periode" recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. BON 35 AANGEWEZEN VOOR VLEESCH. Van 29 Aug. t'/m 4 'Sept. geeft bon ,,Vleesch 35A" recht op het koopen van 1 rantsoen vleesch en bon „35B Vleesch" op het koopen van !4 rantsoen vleesch. GELDIGHEIDSDU UR VLEESCHBONNEN VERLENGD. De geldigheidsduur van dc Vleeschbonnen 33A, 33B, 34A en 34B is verlengd tot en met 4 September. Op 30 Augustus zal een nieuwe vieeschbon worden aangewezen, welke geldig is tot en met 4 September. Alleen over de veiling. Er wordt nogmaals de aandacht op geves- tigd, dat telers van fruit en met name van appelen en peren hun producten uitsluitend dienen aan te voeren op de veiling. Elke andere verkoop, in welken vorm ook. is ver boden. Tegen telers, handelaren en consumenten, die de wettelijke voorschrifen in dezen over- treden, zal streng worden opgetreden. VOORTAAN 100 GRAM PAARDEVLEESCH PER RANTSOEN. Met ingang van 29 Aug. is het rantsoen paardevleesch verminderd van 150 gram tot 100 gram, zoodat men op een A-bon of rant- soenbon voor vleesch slechts 100 gram paarde vleesch met been kan verkrijgenT Tegen inlevering van een A-bon of een rantsoenbon voor vleesch kan men derhalve in den vervolge naar keuze koopen 100 gram rund-, kalfs-, paarde- of schapenvleesch, been inbegrepen (d.w.z. ten minste 75 gram vleesch en ongeveer 25 gram been) of 75 gram ge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1