TERNEUZENSCHE COURANT Buiientand He. 10.534 VRIJDA6 27 AUGUSTUS 1943 83a Jaargang ALGEMEEN NiEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De DuLtsche regeering gewijzigd. Dat was niet Nederiandsch! Hoe lang nog duurt de ooriog? DUITSCH WEERMA CHTSBERICHT. Bij Charkof werd de vijand teruggeworpen. WAARSCHUWING. 2TALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT ERNST VOORHOEVE TERUGGEKEERD. TT VERSOHUNT IEDEREN DINSDAG- EN VRUDAGAVOND. Ptrectenr: L VAN DE SANDE Hoofdredactear: N. J. HARTE - TERNEUZEN Tel. 2298 iHimxnler Rijksminister van binnen landsche zaken, Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Be Fiihrer heeft- den Rijiksprotector m Bohemen en Moravie, baron von Neurath, op izijn verzoek van deze functie ontheven. Tot Rijksprotector in Bohemen en Moravie heeft de" Fiihrer den Rijksminister van binnenland- sche zaken, dr. Frick, benoemd en hem ont- Iheven van de fn no ties1 van Rijks- en Prui- sisch minister van binnenlandsche zaken, als- mede van die van "algemeen gevolmachtigde voor het Rijksbestuur. Baron von Neurath en dr. Frick blijven Rijksminister, De Fiihrer heeft den leidenden staatssecretaris van het rijksministerie van binnenlandsche zaken, Hans Pfundtner, op zijn verzoek op wachtgeld gesteid. Tot Rijks- en Pruisisch minister van bin nenlandsche zaken, alsmede tot algemeen ge volmachtigde voor het Rijksbestuur heeft de Fiihrer den Reichsfiihrer S'S en chef der Duit- sche politie, Heinrich Himmler, benoemd. De Rijksartbeidsdienst ressorteert niet langer on- der den Rijksminister van binnenlandsche zaken. De Reichsarbeitsfiihrer staat als chef van een opperst rijksorgaan onmiddellijk on der den Fiihrer. Den Reichsarbeitsfiihrer Hierl heeft de Fiiiirer titel, rang en bevoegd- heden van een Rijksminister verleend. De benoeming van den nieuwen Rijikspro- tector heeft tot gevolg, dat de aan den SS- Oberstgruppenfiihrer en kolonel-generaal der politie, Daluege, verstrekte opdracht, de zaken van den Rijksprotector als plaatsvervanger te leiden, is geeindigd. Den staatssecretaris bij den Rijksprotector in Bohemen en Moravie, Karl Hermann Frank, heeft de Fiihrer benoemd tot staats- minister en heim in rang met de Rijksminis- ters geilijtogesteld. De Fiihrer heeft den R.jksminister baron von Neurath en dr. Frick, den SS-Oberstgrup- penfiihrer en kolonel-generaal der politie Daluege, alsmede den staatssecretaris Pfundt ner in een persoonlijken brief zijn' dank be- tuigd voor de groote diensten aan het Duit- sche volk bewezen. Het overlijden van een politieke persoonlijk- heid, als gevolg van een revolveraanslag, die maanden geleden op hem werd gepleegd. ves- tigt eens te meer de aandacht op het moord- wapen alspolitiek strijdmiddel. Wij, Nederlanders van allerlei onderhnge schakeering, hebben immer een sterken afkeer van de verschillende vormen van geweldple- ging en uitoefening van fyzieke overmacht aan den dag gelegd. Ons rechtsgevoel en onze opvatting der vrijheid beide verzetten zich daartegen. Soms zelfs gingen wij bij dit ver- zet verder dan met de nuchterheid van hei verstand en een juiste opvatting van onze gemeenschapsbelangen te vereenigen was. Uit motieven als deze was het, dat het publiek op straat* zoo dikwijs partij trok tegen de politie, indien deze een arrestatie wilde ver- richten; de rfiilitaire discipline mahkte de meesten onzer van de plicht der landsverdedi- ging afkeerig. Maar voor een redelijk argu- meftt willen wij ons gewonnen geven. Wie echter dacht ons klein te krijgen met een groot woord of een brutaal gebaar, die was aan net verkeerde adres. De politieke sluipmoord was, ook uit dien hoofde, even vreemd aan het openbare leven in Nederland als het verschijnen in het parle ment van tulband of fez. Thans, nu het gaat om een nieuwe nationale wilsvorming onder "wel zeer bijzondere omstan- digheden, is het van tijd tot tijd oplaaieh van de politieke hartstochten helaas nauwelijks te vermijden, zelfs, vooreen overigens bezadigd volk als het onze. De verhoudingen worden daarbij, onder den invloed der internationale gebeurtenissen, nog ongemeen verscherpt. Maar het moet, nu meer dan ooit, ieder onzer duidelijk voor oogen staan, dat er met terreur- oefeAing, waar deze zich ook openbaart, niet het minste te winnen is. Om het even of men ziph offert voor een religie.us, een wetenschap- pelijk of misschien een nationaal ideaal, het is steeds zod geweest, dat de martelaar sterft niet het begmsel. Het bitterste echter, wat een natie kan over- komen is, dat haar kinderen elkaar onderling vernietigen, hetzij door politieken sluipmoord hetzij door burgerkrijg. Dat is, alsof de rech- terarm zich wapent tegen den linker. Men kan zoo wel geraken tot bloedvergieting en be- treurenswaardige verzwakking van de krach- ten van „het eigen organisme. maar kan men op een manier als deze ook een zege bevech ten, over zichzelf? Revolverschoten, die een politicus tot-slacht- offer en martelaar maien, moeten onder ons niet opnieuw weerklinken. Laat ons het er kennen: dat is niet Nederiandsch! Over profeten, die brood etem... Is er een onderwerp,' behalve het pro- bleem van: ,,Wat eten wij vandaag?'', dat alle andere records met s'tukken slaat! is er een onderwerp, herhalen wij, aldus de Haagsche Crt., dat zoozeer en zoo algemeen in de dagelijksche conversatie wordt bespro- ken als deze zoo schijnbaar simpele vraag: hoe lang deze ooriog nog zal duren? Velen bezitten daarover een zeer positieve •meening; zij besehikken over bijzondere relaties en hebben „het" vernomen van menschen, die er zelf bij ziin geweest."' Ook zijn er, die bun wijsheid putten uit het Boek der Boeken of uit oude kronieken; anderen voeren kabalistische berekemnigen uit en trachten u met impo- neerende getallen, die week, dag en uur van het einde aangeven, te overbluffen. Ein w^r anderen tenslotte planten in vol vertrouwen een gerucht voort van een bepaalden datum: op 10 April, op 16 Juli, op 21 Augustus is het vrede.Zooals het gerucht op 't oogenblik vruchtbaar is als zouden de straatlantaarns 's a vends weer gaan branden, ware het slechts als licht in de duisternis van zooveel onverstand! Al wordt er dan weini" fitter meer gedron- ken, de bittertafelpolitiek en de kletspraat- van-de-bittertafel vieren tocih altijd nog hoog- tlJ- ..broodetende-profeten kent ieder volk en zij zijn van alle tijd,en, maar wij betwijfe- er hiebr hebben rondgeloopen dan op dit oogenblik in oqs goede land, waar geen drie menscfaen elkaar ontmoeten kunnen of twee van hen weten haarfijn te vertellen wan neer ae hyidige wereldbrand gebluscht zal zijn. Hoeveel „positieve" en stoutmoedige voorspelhngen zijn al niet door de feiten weerlegd? Hoeveel met veel gezag aangekom we al niet zien ,,verspririr gen Den laatsten tijd valt een opmerke"- hjk verhoogde spanning te constateeren. Dit jaar nog, zeggen velen, is de ooriog afgeloo- pen en zij vertellen er b"' hoe het einde zal zijn. Anderen zeggen: het kan nog wel drie jaar duren... De nuances zijn 'te groot om van optimism^ en pessimisme te kunnen spre- ken Hugo van aen Broeck vertelt in ,.De Dunburger Koerier" vah een vro'uwtje in Am sterdam, dat dezer dagen -aan het distributie- kantoor kwam en tot den ambtenaaf die haar de nieuwe bonnen' moest uitreikeo, zeide dtt het nu z6er zeker wel de laatste keer zou zijn, dat ze de bonnen behoefde te halen, want over edn paa# weken zouden de Engelschen wel in Nederland's hoofdstad zijn met sctaepen vol voedingsmiddei.en, zoodat de distrmune dan wel kon worden afgeschaft. Dat is een ,.,op- umisme waarvan men toch even staa.t te kijken. Van den anciei^i kant zijn er ook menschea, die met groote steiligheia een lan- gen duur van den ooriog voorspellen. In het zooeven aan,gehaalde artikel vertelt de schrij- ver van iemand, die in veie deelen van ae wereld heeft rondgereisd en daarbij een groote kenais van de Internationale verhoudingen heelt opgedaan en die als zijn meening uit- sprak, dat de ooriog nog jaren zou kunnen duren, tenzij Tenzij Ja, tenzij het gezond verstand aan de zijde der geallieerden het wint van den blin- den haat. Bestaat die mogelijkheid? Waarom niet En deze bereisde man met het heldere inzicht gaat verder: Een ding is zeker: de oude tijd van voor 1939 keert in Europa niet terug. Als DuitsCh- land het onderspit mocht delven na een ooriog van laten we zeggen acht of tien jaren dan zal de baan alleen maar vrij zijn voor het communisme. Dit besef begint blijkbaar langzamerhand door te dringen. Franco heeft er vaak over gesproken. Het Vaticaan is ervan doordrongen. De conservatieve krach- ten in Engeland kunnen op den duur deze werkelijkheid niet voorbij zien. Misschien zal de diplomatieke aetiviteit van het Vaticaan «ht inzicht in ruimen kring kunnen bevorderen. De Paus weet blijkbaar, dat een Europa zon- der een sterk Dutschlapd en zonder Italie als mogendiieid, die meetelt slechts een holsje- wistisch Euroj/a kan zijn. Deze man redeneerde verder als volgt: de verwachtingen van velen zijn gebaseerd op de veronderstelling, dat de Duitschers het zullen opgeven. En als dat nu eens niet gebeurt, wat dan,? Is het niet onredelijk te verwach- ten, dat de Duitschers opnieuw de fout van 1918 zullen maken? Meent men werkelijk, dat de Duitschers het leed van Versailles en zijn nasleep al hebbe# vergeten? Alle Duit schers weten, dat zulk een „vrede" erger is dan alle verschrikkingen van dezen gruwelij- ken ooriog. Hij acht het echter ook vrijwel uitgesloten, dat de geallieerden het spoedig zullen opgeven. Hiervoor staan te groote belangen op het spel. Zelfs als men in Enge land er genoeg van zou krijgen, dan zul len de Amerikanen, die alle sleutelposities be- heerschen, niet toestaan dat Churchill of zijn opvolger met de Duitschers over vrede zou gaan praten. De beslissing over ooriog en vrede ligt, volgens dezen profeet niet in Eon- den, maar in Washington. Het gaat intusschen om 't behoud van de hoogste dingen des levens. Wie zich tegen de nstionale binding van 't gemeenschapsieven der volken keert, tast het leven zelf aan. Europa is niet denkbaar zonder gezond natio- nalisme; en nationalisme is een woord zonder inhoud. wanneer niet de arbeid van den mensch maar de macht van het geld het leven der volsgemeenschap beheerscht. Deze Neder- lander, die veel in de wereld heeft rondge- keken, besluit met de opmerking: Langer dan tien jaren zal deze ooriog waarschijnlijk niet duren; de eerste vijf jaren zullen wel de ergste zijn; men went aan alles; over een jaar of zoo, zal bet allerergste misschien wel achter den rug zijn. Een vergelijking met .1918 is te. Iwaas om los te loopen. Deze opr- log is anders dan alle vorige oorlogen. Nu staat alles op het spel. Als de wapenen de beslissing moeten brengen, dan is het eind nog lang niet te zien. Anders zou het ziin wanneer het gezond verstand aan het woord ,kan komen. Maar wie luistert er nog naar de taal van het ge zond verstand Zooals gezegd, als deze oor iog voor 1 September1949 ten einde loopt, dan zal het mij meevalien. De schrijver in het Limburgsche blad maakt enkele kantteekeningen bij deze uitspraken. Het vrouwtje uit Amsterdam, dat meent, dat ze de volgende maand geen distributiebonnen meer zal noodig hebben, ziet het waarschijn lijk wel iets te rooskleurig, maar van Septem ber 1943 tot dezelfde maand van het jaar 1949het is een heele tijd en er kan nog van alles gebeuren. Wij kunnen ons troosten met de gedachte, dat het geen mensch is gegeven in de toekomst te lezen en dat zij, die zich aan voorspellingen wagen in den regel •door de feiten in het ongelijk worden gesteid. Er zit niets anders op dan af te wachten en te trachten sterk te blijven om met karakter- vastheid de beproevingen te dragen, die God over de volken zendt. Klagen en morren hel- pen ons, niet. Werken en bidden maken het leven ook nu nog draaglijk. Dit ,is een wiis en hartelijk woord, dat men vefstaan moet Si dezen tijd. En wat, tenslotte, de voorspellin gen betreftWel, er kunnen op het oogen blik, dat wij dit schrijven of op het uur waar- in men dit leest of morgen of over een maand zich plotseling factoren laten gelden, welke hiemand heeft voorzien poch overwogen, fac toren, die ten eenenmale buiten het kader zijn gevallen van alle profetische berekeningen en die toch het einde van den ooriog verschuiven kunnen, verder-af Ofdichter bij!« Het Opperbevel van de Weermacht maakte Donderdag bekend: Aan het Mioesfront duurden de sterke vijandelijke aanvallen voort. «De bolsjewieken leden daar opnieuw zware verliezen. Een doorbraakpoging der bolsjewieken bij Isjoem werd in een gevecht van man tegen man afge- slagen, de vijand werd op zijn punt Van uit- gang teruggeworpen. In een onmiddellijk hierop volgenden tegenaanval werd terrein veroverd. Ten Westen van Charkof vielen sterke in- fanterie- en pants'erstrijdkrachten der bolsje wieken over een breed front aan. De vijand werd in een'gevecht van man tegen man af- geslagpn en in een tegenaanval naar het Noorden teruggeworpen. Woensdag overdag werden '253 bolsjewistische tanks vernietigd. Bij den afweer van vijandeiijke luchtaan- vallen op Zuid-Italiaansche steden schoten Duitsche jagers en de luchtdoelartillerie der luchtmacht Woensdag 9 vijandelijke vliegtui- gen, waaropder verscheidene meermotorige bommenwerpers neer. In het zeegebied ten Westen van Kaap Or- tegal werd een vijandelijke torpedojager door bommen tot zinken gebracht. In luchtgevechten boven den Atlantischen Oceaan en bij aanvallen op enkele plaatsen in de bezette gebieden in het Westen verloor de vijand 8 vliegtuigen. Vijf andere, waar- onder 3 meermotorige bommenwerpers werden door bewakingsvaavtuigen der marine in. het zeegebied der West-Friesche eilanden ne5rsr°- schoten. In den afgeloopen nacht wierpen enkele vijandelijke storingsvliegtuigen hier en daar hommen op het Noordelijke Duitsche Rljks- gebied, zonder noemenswaardige schade aan te richten. In de zware afweergevechten ten Zuidwes- ten van Wjasma hebben zich de Wurttem- bergsch Badensche 260ste infanterie-divisie en de Bayrisch Ostmiirkische 268ste infante- riedivisie bijzonder onderscheiden. Men hoiule zich aan de voorschrtften bij luchtalarm. Bekendmaking van den wnd. gewestelijk politiepresident voor de provincies Zuid- Holland en Zeeland te Rotterdam betreffen- de heb gedrag van de bevolking tijdens luchtalarm. Ondanks' herhaalde waarschuwingen van verschillende zijden laat het gedrag van de bevolking tijdens luchtalarm nog steeds veel te wenschen over. Bg voortduring moet wor den vastgesteld dat velen bij luchtalarm niet op de voorgeschreven wijze dekking zo.eken, doch in den omtrek van schuilkelders en langs de huizen samengroepen. Zelfs heeft zich het geval voorgedaan, dat men in grooten getale niet alleen, met volkomen veronachtzaming van alle> veiligheidsvoorschriften, de schuil- ruimtgn verliet ten einde getuige te zijn van een luchtgevecht, doch zich zelfs begaf naar de plaats waar omlaaggesprongen vliegeniers vermoedelijk zouden neerkomen, waarbij het tot wanordelijkheden en demonstraties kwam. Voor de ernstige gevolgen, die uit dergelijke gedragingen kunnen voortvloeien, kan niet ge noeg worden gewaarschuwd. Niet alleen stel- len de betrokkenen zichzelf daarbij aan groote gevaren bloot, doch teveys kan hun handel- wijze tot voor de geheele bevolking ter plaatse geldende drastische maatregelen leiden.- Ter beveifiging van het openbare leven en ter bescherming van de bevolking tegen eigen roekeloosheid heb ik de politie in mijn gewest, omvattende de provincies Zuid-Holland en Zee- land, opgedragen met de meeste gestrengheid en met gebruikmakirig van alle haar ten dienste staande middelen, zoo noodig met de vuurwapenen, tegen de boven .gesignaleerde gedragingen op te treden. In het belang van zichzelf en anderen neme ieder de voor het g.eval van luchtalarm voor geschreven gedragsregels in acht en onthoude zich van het te hoop loopen en demonstraties bij het aanhouden en wegvoeren van parachu- tisten. Men zij gewaarschuwd. Rotterdam, 25 Aug. 1943. De wnd. gewestelijk politiepresident, de kolonel der staatspolitie, J. J. BOHILSTRA. Het Italiaansche weermachtbericht van Don derdag luidt als volgt: Voor -anker liggende schepen in de havens van Bizerta en Augusta zijn doeltreffend ge- .bombardeerd door Italiaansche en Duitsche "vliegtuigen. De vijand heeft een hevigen lirchtaanval onderhomen op de stad Foggia, waar ernstige schade is aangericht. Aanvalleri van minder belang zijn uitgevoerd op Crotone en in de provincie Avellino. De Engelsch- Amerikaansehe luchtmacht heeft bij ha&r op- treden van* Woensdag 16 toestellen verloren. Vier daarvan werden neergehaald door onze jagers in de zone van Avellino, 8 werden neergeschoten door het Duitsche afweervuur in de omgeving van Foggia en 4 werden ver nietigd door het afweervuur van Foggia en Crotone. Onze marinevaartuigen, die dienen voor het escorteeren van convooien, hebben twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoren, die in zee verdwenen zijn. ROME ALS OPEN STAD. Naar Stefami meldt, heeft de Italiaansche regeering, ter toepassjng van haar formeele en openlijke mededeeling van 14 Augustus j.l. waarbrj Rome tot open stad verklaard wordt, het Vaticaan en de Zwitsersche regeering verzocht, de regeeringen te Londen en Was hington ervan in kennis te willen stellen, dat zij de volgende maatregelen en besluiten ge- nornen heeft: De verdedigingswei-ken van de stad Rome zijn buiten gebruik gesteid. Aan de batte- rijen luchtdoelgeschut is bevel gegeven het vuur niet te openen en aan de jachtvliegtuigen zich niet te bewegen boven Rome. Men is bezig met de verplaatsing van de Italiaansche en Duitsche bevelvoering van de opereerende strijdkrachten, alsmede van de respectieve opereerende troepen fen wel op zoodanige wijze, dat er in de stad slechts een garmizoen zal overblijven, dat belast is met handhavirig van de openbare orde. 'Het spoorwegknooppunt van Rome zal, voor zoover het de militaire transporten be treft, niet meer gebruikt worden, noch voor werkzaamheden van verdeeling van wagons, noch voor die van laden en lossen, noch voor het stoppen en verblijven van militaire trei- nen. Het knooppunt zal aldus in den ohltrek van Rome worden teruggebraeht tot een e°n- voudige lijn voor transitoverkeer. Ten slotte is men bezig met het nemen van maatregelen om de militaire inriohtingen en de fabrieken voor wapenen en munitie naar buiten de stad te verplaatsen. r In zijn weermachtbericht no. 1186 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende be kend: Duitsche bommenwerpers hebbeig schepen aangevallen. die voor anker lagen in de haven van Palermo, waarbij 11 koopvaardijschepen en drie oorlogsbodems werden getroffen. Twee vrachtbooten met een gezamenlijken inhoud van 9000 ton en twee torpedobootjagers moe ten als verloren beschouwd worden. Carbonia en plaatsen in de buitenwijken van Napels alsmede Bari zijn aangevallen. Drie machines zijn door Duitsche jagers neer gehaald in het gebied van Napels en twee vielen brandend neer nabij Santo Antioco (Cagliarij, getroffen door het afweervuur. In den omtrek van Crotone heeft men de overblijfselen gevonden van zeven vliegtuigen, die vernield zijn door de luchtdoelbatterijen tijdens He actie in den nacht van 20 dezer, waarvan melding gemaakt is in het weer- machtsbericht no. 1182. Naar S.P.T. uit Milaan meldt, wordt offi- cieel medegedeeld, dat als resultaat van de Britsche luchtaanvallen op Milaan 16.815 woningen door bommen of brand verwoest zijn; 14.115 dezer woningen zijn volledig ver nield. De Osservatore Romano constateert samen- vattend, dat een groot aamtal kerken is ver<- nield, waarvan eenige unieke historische en artistieke waarde hadden. Zoo is de Dom van Milaan zwaar beschadigd. Door bommen ge-. troffen werden de basiliek en de abdij van St. Ambrosia, de basiliek St. Nazai're, de St. Sebastiaan, de St. Satoro, de St. George, de Santa Maria la Porta, de St. Antonio,'de St. Victor en de Corpus.Domini. De meeste dezer kerken werden getroffen door brisant- en brandbommen en zijn ingestort. Hetzelfde lot onderging het domicilie van den aartsbis- schop, het aartsbisschoppelijke palfeis en de curie van den aartsbisschop, talrijke religieuze colleges en instituten o.m. het beroemde cul- tuur- en weldadigheidsinstituut, de katholieke universiteit en de beroemde bibliotheek Am brosia, die eveneens zwaar getroffen werden. Een groep neutrale journalisten heeft zich, volgens een ander bericht van Stefani, naar Milaan begeven ter bezichtiging van de door Engelsche en Amerikaansche bommenwerpers veroorzaakte vernielingen. DE CONFER EN TIE TE QUEBEC." Formeele verklaring van Churchill en Roosevelt. Naar het D.N.B. uit Stockholm verneemt, publiceert de Britsche berichtendienst een formeele yerkiaring, die Churi-hill en Roose velt Dinsdag in Quebec "hebben uitgegeven. In dez^verklaring wordt o.m. gezegd, dat de Engelsch-^-Amerikaansche oorlogsconfe- rentie, die op 11 Augustus is begonnen onder auspicien van de Canadeesche regeering, thans hare werkzaamheden heeft beeiRdigd! Het geheele gebied der wereldoperatles en de gebeurtenissen, die sedert de laatste ontmoe- ting tusschen Roosevelt en Churchill in Was hington eind Mei j.l. hebben plaats gehad, zijn bestudeerd. Verder zijn de noodige be- slissingen genomen om de acties van de strijd krachten van beide naties te waarborgen. Het communique stelt in het licht dat een volkomen gemeenschappelijkheid van .doel en eenheid in de oorlogvoering -behouden moeten blijven. Voorts wordt ifi de verklaring ge zegd, dat in de toekomst waarschijnlijk met vrij korte tusschenpoozen conferenties tus schen Roosevelt en Churchill gehouden zullen worden. Er wordt op gewezen dat de mili taire besprekingen van de drie stafchefs der geallieerde strijdkrachten in den groojsten omvang betrekking hebben gehad op den' oor iog tegen - Japan en een doeltreffende hulp voor Tsjoengking-China. De vertegenwoor- diger van Tsjiang-Kaisjek, de minister van buitenlandsche zaken Soeng, is bij deze be sprekingen tegenwoordig geweest. Op alle gobieden bebben Roosevelt en Churchill de aanbevelingen der geallieerde stafchefs goed- gekeurd. Verder wordt in het eommuniqwe verklaard, dat"" ook een overeenkomst tot stand is ge- komen ten aanzien van de politieke proble- men. Er werd besloten, afgescheiden van eenigerlei driemogendhedenconferentie waar- toe wellicht met de Sowjetunie een overeen komst iberei'kt zou kmuien worden, een tweede conferentie voor het eind van het jaar tus schen de Britsche en Amerikaansche bevoegde instanties te houden. Elen volledig rapport omtrent de besluiten, voor zoover die den oor iog tegen Duitschland en Italie raken, zal de Sowjet-regeering toegezonden worden. Ten slotte wordt in het communique gezegd dat men tijdens de conferentie ook aan het probleem der betrekkingen met het Fransche comitfe te Algiers bijzondere aandacht heeft geschonken. ESr verluidt dat in dit verband in de tweede helft van deze week eem verkla ring zal worden afgelegd door een aantal ge allieerde regeeringen. Meer belang dan aan het communique hech- tep alle politici te Quebec, aldus S.P.T., aan de weinige woorden die Churchill en Roose velt voor een vergaderirig van ruim 200 jour nalisten hebben gesproken. Churchill sprak van definitieve beslissingen, op grond waarvan hij groote stappen voor- waarts verwacht. Terwijl hij door deze ver klaring meer seide dan in het communique wordt bekendgemaakt, was Churchill over den in het communique aangekondigden oor iog in den Stillen Oceaan terughoudender en verklaarde dat men, behalve acht te slaan op hetg*en in de bekendmaking aangaande een Snellen ooriog vermeld wordt, ook in het oog moest houden, dat er plannen zijn ontworpen, die zijn gebaseerd op een langen dujur van den ooriog. HXaarna nam president Roosevelt het woord en zeide: ,,De besprekingen, die wij hier in Quebec hebben gevoerd, hebben op de eerste plaats de, oorlogvoering in den Stillen Oceaan gegolden. Dit is ook de reden, waarom de Sowjetunie niet is uitgenoodigd aan de confe rentie deel te riemen, daar zij toch niet in oor iog met Japan is". Wlat de verklaring van den Amerikaan- schen president betreft is men in politieke kringen te Londen en Washington van oor- deel, dat hij door zijn verklaring betreffende de belangrijikheid van den ooriog in den Stil len Oceaan zijn hoorders „met een kluitje het riet in heeft willen sturen". Niemand ge- looft, dat ,de plannen betreffende den Pacific het voornaamste punt van de conferentie zijn geweest. NA DE CONFERENTIE TE QUEBEC. Roosevelt voor het Canadeesche parlemdnt. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: President Roosevelt, die Woensdag voor het Canadeesche parlement een rede heeft gehou den, zeide volgens den Britschen berichten dienst onder meer, dat te Quebec op opbou- wende wijze is gesproken over het gemeen- schappelijk doel der geallieerden in dezen oor iog. Evenzoo is op de conferentie het vastS besluit der geallieerden, in zoo kort mogelijken tijd de overwinning te bevechten, tot uiting gekomen. Roosevelt uitte voorts den wensch. dat de „groote meester der ituitie, Adolf Hit ler, in den geest op de conferentie tegenwoor dig ware geweest". De president der A'eroenigde Staten beweer- de dat de geallieerden dezeru ooriog niet ge- zocht bebben, maar dat hij hun is opgedwon- gen De bezetting van Sicilie door Britsche, Canadeesche en Amerikaansche troepen noem- de hij een schitterende overwinning. Voorts zeide hij het te betreuren, te moeten zeggen, dat .vele Amerikanen en Canadeezen, hoofd- «akelijk om politieke redenen, wenschen dat de Amerikaansche regeering zich uit den oor iog op den Atlantyschen Oceaan en in de Mil- dellandsche Zee terugtrekt en haar macht ge bruikt om de Japanners van de Aleoeten weg te drijven. Tenslotte verklaarde hij dat op de" conferentie te Quebec de verstandigste advi- seurs het streven der Vereenigde Staten op den Atlantischen Oceaan hebben gesteund, even- als de krachtsinspanning in bet Zuid-Westen van den Stillen Oceaan. De gevechten in het Noord-Westen van den Stillen Oceaan noem de hij een betrekkelijk onbelangrijken veld- tocht ter verdrijving van de Japanners van .Attoe en Kiska. Hij beweerde, dat de bezet ting dezer beide eilanden door de Japanners zelf vergemakkelijkt was. Naar aanleiding van het slot-communique over de conferentie te Quebec wordt, *zoo meldt het D.N.B., in toonaangevende kringen te Rome verklaard, dat de Italiaansche regee ring de verdere ontwikkeling met volkomen kalmte tegemoet ziet en vastbesloten blijft den ooriog zonder aarzelen voort te zetten ter verdedigmg van de Italiaansche belangen. Het Itilaansche volk blnft zijn groote historische taak zien in de redding en het behoud van de kostbaarste EiAopeesche en christelijke cul- tuurgoederen. Naar de News Chronicle meldt, aldus ver neemt het D.N.B. uit Geneve, heeft een offi- cieele Britsche woordvoerder te Quebec ver klaard, dat op de conferentie tusschen Roose velt en Churchill een bepaalde politiek voor het toekomstig bestuur van bevrijde gebieden is uitgewerkt. Het is duidelijk, zoo zeide de spreker volgens het blad, dat men het politieke systeem, dat thans op Sicilie met succes wordt toegepast, niet kan aanwenden in de gebieden die den geallieerden vria»dschappelijk gezind De houding der Londensche bladen ten aan zien van het communique, dat in aansluiting op de conferentie van Quebec is uitgegeven is overigens verdeeld. De Daily Telegraph wijst erop, dat het voornaamste acent is ge legd op operaties tegen Japan. Veel critischer is de Daily Herald. Dit blad haalt den zin in het officieele communique naar voren, waarin weer iets gezegd wordt over politieke doel- einden, en schrijft, dat dit wel gaat over de eenheid tusschen de Angelsaksische geallieer den, maar niet over eenheid met de Sovjet- Unie. De Times spreekt in hoofdzaak den wensch uit, dat een conferentie tot stand moge komen, waaraan ook de Sovjet-Unie deel- neemt. Naar uit Ottawa gemeld wordt is president Roosevelt Woensdagavond naar de Vereenigde Staten vertrokken. Hij werd door den Cana- deeschen premier)-- Mackenzie King, en den gouverneur-generaal, den graaf van Athlone, natar het station begeleid. DE MILITAIRE BESLUITEN. S.P.T. meldt uit "Stockholm: In tegeastelling tot de uiteenloopende poli tieke speculkties rondom de conferentie van Quebec, nemen de geruchten over de militaire besljjiten steeds vasteren vorm aan. Naar de meening van de Zweedsche correspondenten kan men uit deze geruchten de ccnelusie trekken dat militaire operaties van groot for- maat in WesUEuropa vooralsnog niet op het progr amima staan. De Londensche corres pondent van de Dagens Nyheter vat op grond van de laatst binmengekomen berichten over de militaire besprekingen, de situatie als volgt samen: 1. Besloten zou zijn tot of fen sieve x Nederlandsche vrijwilligers bij de Duitsche marine. ,,De muts past uitsteikend'". De Gruppenfiihrer overtuigt zich bij ieder afzonderlijk, of de uniform onberispelijk zit. Als ze voor het eerst in ,,blauw" zijn, kunnen de jongens nauwelijks het oogen blik afwachten, waarop zij met hun nieuwe uniform in de stad kunnen gaan wandelen. P.K. Andres,'R P Ernst Voorhoeve, die. gedurende ruim een jaar bij het Nederlandsche Legioen heeft ge- diend en op 1 Augustus j.l. tot Leg. Sturm- mann werd bevorderd, heeft thans ontslag uit Let Legioen gekregen. Dezer dagen is hij naar het vaderland teruggekeerd. (Nat. Dbl.) operaties ten einde te voldoen aan den Rus- sischen eisch, aanzienlijke troepeirmassa's van het Oostelijkg front af te leiden; 2. Talrijke landingen in het Middellandsctie Zee-gebied; 3. Intensievere luohtoperaties tegen Duitsch land, met het doel een invasie van het conti nent aan de Kanaalkust voor te bereiden; 4. Bombardeeren van Italie, indien mogelijk Rome inbegrepen, en in zulk een omvang, dat Italie uiteindelijk tot, capitulatie zal worden gedwongen; 5. Groote operaties tegen Japan, vooral ter zee, met het'doel de Japansche ver- bindingen af te snijden en de Japanners te dwingen slag te leveren met een gecombi- neerde Engelsch-Amerikaansche vloot. Al deze geruchten, zegt de correspondent verder, moeten natuuirlijk met reserve worden opgenomen. In goed ingelichte Engelsche kringen houdt men het echter voor vrij zeker dat de Balkan het eerstvolgende operatiege- bied zal zijn. Tot slot wijst de correspondent er op dat de Britsche conservatieve bladen, die in het algemeen den gedachtengang der regeering weergeven, doen uitkomen, dat een groot- scheepsch o-ffensief tegen West-Europa voor- loopig niet te verwachten is. Zoo schrijft de Daily Mail dat de tijd der improvisatie voor bij is en dat elke paging tot invasie groote technische voorbereidingen vordert. Als deze voorbereidingen niet op het juiste moment zijn getroffen, moet men zich aan den ont- stanen toestand aanpassen en niet zwiohten voor de verzoeking om op deze of gene plaats toe te slaan. Te Londen verluidt overigens dat Churchill en EMen zich tegen het einde yan de week naar Washington zullen begeven. Tot dusver is een bevestiging van dit bericht door com- petente kringen niet gegeven. Elveneens gaat te Londen het gerucht, zoo vervolgt S.P.T., dat Churchill voor zijn vertrek uit Quebec een radiorede zal houden. DE ONTRUIMING VAN CHARKOW. Flen door D.N.B. ontvangen verslag van een Duitschen oorlogscorrespondent geeft een beschrijving van de wijze waarop in Charkow stelselmatig door de aftrekkende Duitsche troepen belangrijke objecten en inrichtingen door explosies voor de Sovjets onbruakbaar werden gemaakt. Een doode stad, dat was onzeindruk van Charkow, toen wij door het puinveld van deze plaats reden. Volgens de plannen werden alle inrichtingen in veiligheid gebracht, die deri Duitschen troe pen van nut geweest waren. Bruggen, spoorwegcomplexen, alle eenigs- zins nog bruikbare inrichtingen der vliegvel- den werden voorbereid om opgCblazen te worden. Op het eind van de week werd tot het op- blazen overgegaan, nadat tevcren alles wat nog eenigszins bruikbaar was in veiligheid was gebracht. Oip de vliegvelden werden de startbanen door explosies diep omwoeld en gingen de gebouwen en hangars in vlammen op. Maandagochtend in de vroegte gingen na het stelselmatig veftrek van de laktste eenheden alle bruggen en overgangen de lucht m. Boven de stad hangen enorriie rook- kolommen. DUITSCHE HI LPKRUISER IN JAPAN AANGEKOMEN. De aankomst van den Duitschen hulpkruiser ,.Thor" in Japan- na een langdurige, succes- volle kaapvaart wordt door de geheele pers met groote koppen vermeld. In de. opschriften wordt medegedeeld, dat het Duitsche oorlogs- schip na een aantal groote successen, waarbij •8 vijandelijke schepen van in totaal 100.000 ton tot zinken werden gebracht, in October van het vorige jaar zelfs met 3 buitgemaakte schepqn veilig -in Japan aankwam. DE BENOEMING \^VN HEINRICH HIMMLER. De correspondent der N. R. Crt te Berliin telefoneerde Donderdagochtend Van de mutaties, die dezer degen in eenige leid$nd€ fnineties van de Rijksregeering' heb- ben plaats gevonden, is die in het ministerie van binnenlandsche zaken natuurlijk de he- langrijkste. Reeds meer dan een jaar werd in politieike kringen gesproken over de moge lijkheid van een opvolging van dr. Frick door den Rijksleider van de SS. De omstandigheid dat deze plannen op dit oogenblik zijn ver- wezenlijkt, staat ongetwijfeld mede in ver band zoowel met de algemeene oorlogstoe- -stand, welke een aanzienlijk deel van Duitsch land tot oorlosrsgebied heeft doen worden en vermoedelijk met ervaririgen, die in den laat sten tijd worden opgedaan, als met de eischen, die de verwezenlijking van den totalitairen staat stelt. De ontwikkeling, die zich nu op het terrein van de binnenlandsche politiek heeft voltrokken, behoeft daarom met de hui- dige mutaties niet te ziin afgesloten. Door de jongste benoeming van Himmler als gevolg waarvan deze naast»het leiderschap van de SS en van de politie1 tot uitdrukking kwam, toen Himmlee- als Rijksleider ilan de S.S. ook tot che£ van de Duitsche politie werd benoemd. Het feit, dat de S.S. zich tot een van de belanerijkste leidende groepen van de N.S.D. A.P. had ontwikkeld en aan den anderen kant ook numeriek steeds meer op den voorgrond trad, heeft er toe geleid dat de Waffen S.S. als gesloten groep in het kader van de Duit sche weermacht aan den ooriog deelneemt. De brzondere positie, die de S.S. ender Himm- ler's leiding in het Duitsche leven steeds meer heeft weten in te nemen, is evident. Tot -de symptomen daarvan behooct onder nieer dat de S.S. 'hier en daar bijv. over eigen cafe's en restaurants besehikt, gelegen'heden. die dus alleen toegankelijk zijn voor de leden van deze markante groep. Himmler, die gelijk uit de. beschrijving van dezen politieken' leveusloop naar voren treedt, een zeer bekwaam orgiyii- sator is, behoort tot het vaste gevolg van den Fiihrer, voorwiftns veiligheid hij de verant- v/oording draagt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1