TERNEUZENSCHE COURANT Buitenland No. 10.532 VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1943 83s Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEBEN „EUR0PA IS IN GEVAAR I" DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Duitsch afweersucces in den Koeban. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT i A oV S/Izs francavilla ZEEGEVECHT VOOR SCHEVENINGEN. Flinke kerels mefden zich nu voor de Waffen-S.S. en de Landwacht. De stem der*S.S. VERSCiHIJNT IEDERiEN DINSDAG- EN VR1JDAGAVOND ptrecteor: L VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HABTE - TERNEUZEN - Tel. 2298 (CD.) Onder liet opschrift ,,Europa is in eevaar!" heeft een Zwitsersch Wad gewezen op iiet spel der geallieerden, waabbij h<$ lot en de toekomst van geheel Europa als cui- tuur-continent de inzet is. Uitgaande van den eisch, dat Europa moet woraen uitgeleverd aan de botejewistische revolutie scnrijft bedoeld Wad oa--...maar doet dit alles niet denken aan den toover- leerlinsf van Goethe, die de slechte machten, die hij eenmaal ha'd ontketend, met meer in bed wane kon houden. Deze revolutie, die dreieend boven Europa hangt, is het wapen, waafop de Angelsaksers en Geallieerden sedert het begin van den oorlog hebben gerekend. Deze revolutie zal in de eerste plaats de vriendschapsbanden tusschen de burgers, der oorlogvoerende land en aantasten. Verder zal zii de gevangenen, wier moraal toch allang aangevreten is, bereiken. Tenslotte zal zij doordringen tot de verbitterden en vertwijfel- den. Deze revolutie, die dus voor alles een ruw en bloedig oproer zal zijn, is hgt wapen, dat de Geallieerden van stond af aan van plan zijn geweest te hanteeren", aldus het Zwit- sersche blad. Daarmee Wordt nu eens van neutrale zgde vastgesteld, dat Sovjet-Rusland en de Ge allieerden niet rekenen op een overwinning door middel van de wapens, doch door middel van een alles-verwoestende Europeesche revo; lutde. ,Europa is in gevaar!" roept het blad waarschuwend uit en werpt met zijn uitvoe- rige uiteenzettingen een licht op het bijna sianatische plan, om honderden-millioenen Europeanen te storteq in een wreeden en bloedigen chaos. Verder wordt er opmerkzaam op gemaakt, dat de Gealliieerden zidh met zulke plannen wel eens in de vingers louden kunnen slujden, daar een bolsjewistisch Europa ook voor de strijdende geallieerden" een gevaar zou be- teekenen. De opzienbarende uiteenzettingen, welke het blad geeft over de beteekenis en de draag- wijdte van de ge*allieerde pogingen, om te komen 1 tot algeheele overeenstemming met Moskou, zijn meer dan toereikend voor het trekken van een conclusie: Europa, de Euro- peesche cultuur, millioenen Europeanen, moe ten worden uitgeleverd aan een systeem, dat met enkele woorden als: Katyn, uitroeiing der geestelrjkheid, onderdrukking van ieder indi- vidualisane, geschetst kan worden. Nieuwe doorbraakpogingen van de Sovjets ineengestort. Zeege- veeht bij de Nederlandsche kust. j£Tet Opperbevel van de Weermacht maakte Donderdag bekend: In den op 16 Juli begonnen 5den afweer- slag aan het Koebanbruggehoofd hehhen de onder bevel van generaal-veldmaarschalk Von Kleist en van den generaal der pioniers Janicke staande Duitsche en Roemeensche troepen de tot en met 12 Augustus voort- durende doorbraakpogingen van 17 infanterie- divisies, 2 pantserbrigades en 3 pantserregi- menten der Sovjets in zware gevechten afge- slagen en den vijand zeer zware, bloedige ver- liezen toegehracht. Aan dit afweersucces heb ben formaties van de Duitsche luchtmacht onder bevel van luitenant-generaal Ungersteift en formaties van de Roemeensche luchtmacht onder bevel van generaal Cheorghiu deel. Aan het Mioesfront ging de vijand in het gebied van Koeibisjewo na hevige voorberei- ding door de artillerie opnieuw tot den aanval over. Bij Isjoem zette hij de doorbraakpoogin- gen met sterke strijdkrachten voort. In beide sectoren sloegen onze troepen in samenwer- king met de luchtmacht en Roemeensche slag- vliegtuigen de aanvalsgolven van den vijand in taaie gevechten bloedig af. In den centralen sector van het front ble- ven de bolsjewieken met afwisselende sterkte aanvallen. Alle pogingen vap. den vijand om onze stellingen te doorbreken,, mislukten. Ook bij: Staraja Russa en aan bet' Ladogameer stortten alle bolsjewistische aanvallen met zeer zware verliezen ineen. [Duitsche bergjagers wierpen in den Loufii- sector den ook gisteren opnieuw aanstormen- den vijand met zware verliezen terug. In luchtgevechten werden zonder eigen verliezen 21 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Op 18 Augustus verloren de bolsjewieken 284 tanks. In de afgeloopen twee dagen ver loren zij- 168 vliegtuigen. Bewakingsstrijdkrachten van de marine brachten in den nacht van 17 op 18 Aug. in de Zee van Azof 2 bolsjewistische motorkanon- neerbooten tot zinken. In de wateren van bet Visschersschiereiland verflietigden snelle Duit sche gevechtsvliegtuigen 4 met voorraden ge- laden bolsjewistische kustvraehtschepen. In de eerste 2 weken van Augustus zijn van iSicilie naar het vasteland met kleine schepen overgebracht ongeveer 17.000 ton munitie, benzine en stukgoederen, bijna 10.000 auto's, alsmede alle Duitsche en Italiaansche troepen met alle wapenen en oorlogsmateriaal. Tenslotte werden meer dan 4000 gewonden teruggetoraeht. Bij deze transporten zijn door de bemanningen der veerbooten en kleine vaar- tuigen in totaal 48 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Een formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft gisternacht bij een aanval in de wateren van Bizerta bomtreffers geplaatst op eeii oor- logsschip, 25 transportscbepen met een geza- menlijken inhoud Van meer dan 100.000 ton en landingsvaartuigen. In de Straat van Messina werden door luchtdoelgeschut der luchtmacht 7 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Van 10 Juli tot het einde van den strijd op 17 Aug. hebben de in het gebied van Sicilie strijdende formaties van alle onderdeelen der Weermacht den AmerikaanschBritschen legers zware verliezen toegehracht. Behalve een groot aantal gevangenen verloor de vijand ongeveer een derde van zijn in den strijd ge- worpen troepen aan dooden en gewonden. Ver- nietigd of buitgemaakt werden 383 pantser- wagens en gepantserde verkenningswagens, 63 stukken geschut van allerlei soort, 652 vlieg tuigen en 11 vracbtzeilvaartuigen, 61 voor het meerendeel met manschappen of oorlogsmate riaal geladen transportscbepen met een °-e- zamenlijken inhoud van 290.100 ton, alsmede 1 kruiser, 7 torpedojagers, 3 korvetten en tal- rijke motorkanonneerbooteij. en kleinere oor- log-svaartuigen werden tot zinken gebracht. Voorts werden in dezelfde periode 59 vracht- of transportschepen met een gezamenlijken in houd van 278.750 ton zoo zwaar beschadigd, dat zij verloren geacht kunnen worden. In de oehtendschemering van Donderdag kwam het voor de Nederlandsche kust tot een gevecht tusschen de bewakingsstrijdkrachten van een eigen convooi en Britsche torpedo- motorbooten. De vijand verloor bij zijn vruch- telooze aanvallen 1 torpedomotorboot. Dbe andere werden door artillerietreffers bescha digd. Bij gewapende verkenning en vrije jacht hoven den Atlantischen Oeeaan hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen een vijandelijk koop- Vaardijschip van 5000 ton in brand gebombar- deerd en 4 Britsch-Amerikaansche bommen- werpers, waaronder 2 groote vliegbooten, neergeschoten. ^n. cien nacSt van Woensdag op Donderdag ius bij stoorvluchten van enkele vijandelijke vnegtuigen in het West-Duitsche grensgehied een vliegtuig neergeschoten. HAVEN VAN BIZERTA GEBOMBARDEERD Het Italiaansche weermachbbericht van Don derdag luidt als volgt: In den slag om Sioilie, die met zooveel hard- - nekkigheid* door de Italiaansche en Duitsche divisies is gestreden, hebben zich bijzonder onderseheiden de marine en de luchtmacht, die zich onverdeeld aan haar taak hebben gewijd, zoowel tijdens den strijd als in de moeilijke phase der ontruiming van het eiland. De haven van Bizerta is door Duitsche vliegtuigen gebombardeerd. Een vrachtschip van 3000 ton is tot zinken gebracht en 25 schepen met een totalen inhoud van meer dan 100.000 ton zijn beschadigd. Onze torpedo- vliegtuigen hehhen een conVooi bij Bizerta aangevallen en een koopvaardijschip in de zdne van Kaap Passero getorpedeerd. Tijdens luchtgevechten hebben onze jagers 5 Spitfires neergeschoten. Twee andere vliegtuigen wer den door Duitsche jachttoestellen neergehaald. Drie van onze machines zijn van de krijgsver- richtingen niet teruggekeerd. De vijand heeft aanvallen gedaan op plaat- sen der provincies Regfio di Calabria, Napels •en Cagliari. Het afweergeschut haalde 1 vlieg tuig omiaag, dat in zee stortte nabij Santo Antioco. HET EINDE OP SICILIE Het einde van de gevechten, die gedurende ruim vijf weken om het bezit van Sicilie ge- voerd zijn, wordt, schrijft de N.R.Crt., het dui- delijkst aangegeven door het Duitsche commu nique, dat spreekt van een volledige ontrui ming van het eiland. Duitsche en Italiaansche troepen (de laatste worden in het bericht slechts aangeduid als deelen van eenige Itali aansche divisies) konden met hun wapens van het bruggenhoofd van Messina over de nauwe zeestraat worden gezet onder de dekking van lichte marine-eenheden, jachtvliegtuigen en luchtafweergeschut. Vooral het laatste heeft, gelijk reeds eerder opgemerkt, in deze zone op bepaalde oogenblikken gedurende de evacu- atie een ongekende concentratie bergikt. Daar- bij voegden zich als nadeelen voor het ge'alli- eerde luohtwapen de dikwijls geringe omvang van de scheepsdoelen, hun verspreiding over verschillende routes, laad- en lospiaatsen en de kortheid van hun weg,. welke het tevens mogelijk maakte in het donker over te steken. Het was te verwachten, dat aldus het einde van de campagne op Siciliie een ander karak- ter zou dragen dan de slotphase in Tunis, ondanks de overige opvallende punten van overeenstemming. Werpen we nog een korten blik terug op de afgeloopen vijf weken, dan treft wel de Canadeesche flankaanval op de Duitsche stelling ten Zuiden van den Etna als het meest beshssende evenement. Natuur- lijk is het altijd moeilijk een bepaalde oorzaak af te zonderen uit een samenwerking van fac- toren, die stuk voor stuk onmisbare voor- waarden voor elkander ep voor het eindresul- taat zijn geweest, maar men kan toch wel zeggen, dat met genoemden flankaanval de strijd definitief naar het Noordoostelijke "deel van het eiland verplaatste. De Catania-linie werd toen opgegeven, het Britsche 8ste leger kon zijn opmarsch langs de Oostkust voort- zetten en tevens kon de Canadeesche en Amerikaansche druk ten Westen en Noord- westen van den Etna ten voile tot ontwikke- ling komen. De voorwaarde tot het ontstaan van deze situatie is dan weer het verloop van de gevechten in het centrale gebergte van Sicilie geweest, waardoor de aanvallers de wegen Noord- en Oostwaarts geopend zagen. De daarop gevolgde Amerikaansche opera- ties langs de Noordkust, ondersteund door vooruitgesohoven landingen, hebben overigens, wegens de afgeslotenheid van 't kustgebergte, een afzonderlijk hoofdstuk gevormd; eerst het intreden van het ontruimingsstadium (volgens het Duitsche communique reeds twee weken voor het einde) heeft den aanvallers de be- schikking gegeven over de spaarzame berg- wegen in het Noordoosten van het eiland. Vooral in dit eindstadium heeft het terrein zich bij uitstek geleend voor een vertragende defensie, waardoor bet den verdedigers moge lijk ^werd betrekkelijk zwakke achterboeden met een maximum aan effect ter dekking van de terugtrekkings- en ontruimingsbewegingen te gebruiken. Smalle wegen, nauwelijks ruim- te latend voor een duntnen verkeersstroom tusschen rotswanden en afgronden. waren natuurlijik bij uitstek geschikt voor een over- vloedige toepassing van landmijnen en andere versperringen, die in het bijzonder gedurende de laatste weken aanmerkelijke vertragingen hebben opgeleverd. Dit in aanmerking geno- men is de eindpbase, gekenmerkt door den1 concentrischen opmarsch naar Messina, ten slotte nog sneller verloopen dan velen konden verwachten. Tegenover een doelmatig ver- spreide en verdekt opgestelde verdediging heeft de ge&llieerde luchtmacht niet in de landgevechten kunnen ingrijpen in dezelfde mate als tijdens de Tunesische campagne. De beperkingen, gesteld aan haar optreden boven de Straat van Messina, zijn hierboven reeds aangegeven. Slechts hij de inleidende landingen heeft het handhaven van een geconceqtreern luchtscherm zin en effect gehad. Deze landingen hebben, ondanks haar wel- slagen (althans aan de Zuid- en Oostkust), todh al weer hevestigd, dat een aanvallende macht aan de gevormde hruggenhoofden alleen niet genoeg heeft en d"at deze slechts als voor- bereiding kunnen dienen voor de vermeeste- ring van goede havens. Deze laatste hebben de geallieerden op Sicilie inderdaad kunnen vinden en het heeft daarbij voor de ontla^iing van him groote transporten en dus voor het heele tempo van de campagne stellig tot voor- deel gestrekt, dat zij aanstonds van de instal- laties konden gebruik maken. Dit neemt echter niet weg, dat de geallieerden zich op de ont- wikkeling van speciale landingsvaartuigen en z.g. zelflossende schepen, die dus onafhankelijk van haveninrichtingen hun lading kunnen af- zetten, met veel zorg hebben toegelegd. Door Amerikaansche uitlatingen, met name van den minister van ma®ie Knox, was dit ook al ge- ruimen tijd bekend; bovendien hadden de Ame- rikanen door hun scheepvaart op de groote meren eenige ervaring met het gebruik van zelflossende schepen. Overigens is de op Sicilie toegepaste lan- dingsvloot wel uit heel bijzondere scheepstypen samengesteld^ geweest. Er waren daarbij vaar- •tuigen yan zeer uiteenloopende modellen en grooten te onderseheiden, hetgeen ook al weer het opgegeven aantal van 2000 eenheden be- grijpelijk maakt. Zij varieerden tusschen een heden tot 10.000 ton, die als landings-m.oeder- schepen kunnen worden aangeduid en als zoo- danig een aantal kleinere landingsmiddelen aan boord konden hebben en booten van be- perkt draagvermogen, die slechts een enkele tank, wat geschut en eenige manschappen aan land konden zetten. Daar tusschen in lag een heele staalkaart van landings- en escorte- vaartuigen, elk voor een speciale taak bij dc amphibische operaties ingericht: landings- stormbooten, tanklandingsbooten. jandings- leidingsschepen van gemiddelde tonnage en met sterke bewapening van luchtafweerge schut e.a. De berichten vermelden ook, hoe Engelsche, Belgische en Nederlandsche booten, die vroe- ger den dienst tusschen Engeland en het vaste land onderhielden voor deze doeleinden zijn verbouwd. De landingsoperaties op Sicilie heb ben stellig^ ook profijt getrokken van dff om- standigheid, dat de eb- en vloedbewegingen in de Middellandsche Zee van minder betee kenis zijn dan bijvoorbeeld aan de Atlantische RRHEENSCH K Rasocolmo BAC-NAR«^x//^ K.Pelo '420k/ BAusQP2£f"" paSbA &Z\^ESS£ spadafora N \ROMETTa ELLON A illa FIUMARA wMESZZO AT ON A calannav S LUCIA ,castrore;ale V s stefano^ REGGIO INA J i 1280 MAZZARRA C ALA BRIE UIDOMANDRI o \V A1211 /«LI ROCALE CASALVECCHtO MOTTA LAZZAR0 K delMArmi DI RIVA 'forza D'Am MELITO LETOJANNI TAORMINA KAART VAN PELT DE STRAAT VAN MESSINA. Bij de stelselmatige ontruiming van Sicilie is het de as-anogendheden gelukt belang- rijke troepentransporten via de Straat van Messina naar het vasteland -van Italie (Calaibirie) over te brengen. Men raadplege hierbij het kaartje. kust, waar zij, behalve gedurende de wisseling van het getij, sterke en vooral voor lichte vaartuigen bezwaarlij-ke stroomingen kunnen veroorzaken. TOESPRAAK VAN DR. GOEBBEES. Vertrouwen in de eindoverwinning. De leiders der rijksprogandabureaux zijn Maandag en Dinsdag bijeengekomen voor een werkvergadering te Berlijn, waarop vooraan- staande personen uit partij en staat spraken over actueele politieke vraagatukken. Vooral werden vraagstifflcken van den luchtoorlog be- sproken. In het middelpunt der vergadering stond een toespraak van rijksminister dr. Goebhels, die een uitvoerig beeld gaf van .den politie- ken en militairen toestand aan het eind van het vierde oorlogsjaar. Hij gaf een uiteen- zetting van de posities, die Duitsohland tot dusverre heeft veroverd en die het in de voor- deelige positie brengen, dat het den oorlog kan voeren op veel meer dan 1000 kilometer afstand van zijn grenzen. In het bezit van deze vuistpanden, aldus dr. Goebbels, kunnen wij met rustig vertrouwen de eindoverwinning tegemoetzien. Het. belangrijkste pt-obleem noemde de minister den luchtoorlog, die het land aan een zware lastproef hlootstelt. Door de regeering en door de energieke eigen hulp der bevolking wordt allds gedaan om het leed van de vijan delijke bomterreur zooveel mogelijk te ver- minderen. Het thuisfront zal zich in het besef van zijn moreele meerderheid en zijn materieele kracht zijn soldaten, die aan het front held- haftig strijden, waardig toonen en het doel van den vijand, een bres in ons moreel, ver- ijdelen. Tegenover de tegenstellingen, die de oorlog in zijn voortdurende schommelingen nu eens voor de eene, dan weer voor de an dere partij met zich brengt, gaf de minister uiting aan zijn vaste overtuiging, dat niemand meer het Duitsche volk de verdiende eind- overwinnig uit de handen kan nemen. Dr. GOBBELS TE HAMBURG. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Rijksminister dr. Gohbels heeft dezer dagen een bezoek gebracht aart Hamburg teneinde de in de stad aangerichte schade op te nemen en zich te overtuigen van den stand der hulp- maatregelen voor de bevolking. Bij de bespre- kingen, die dr. Gobbels met leidende instan ces der stad heeft gevoerd, was ook rijks minister dr. Frick aanwezig. ;In een toespraak tot de bevolking verklaar- de dr. Gbbbels dat Hamburg in het voorste front staat in den oorlog, dien Duitschland's vijanden hebben ontketend tegen' de hbuding van het Duitsche vaderland. In dien oorlog zijn vooral moreel en houding van de bevol king van waarde. Hamburg heeft door zijn standvastigheid op beslissende wijze een groo ten slag voor het strijdende vaderland ge- leverd. Wat tijdens de dagen en nachten van de vijandelijke luchtterreur werd gepresteera is boven alien lof verheven. Derbalve zal de geschiedenis eens gev^agen van de bewonde- renswaardige houding der bevolking wier hart en standvastige moed niet werden verbroken. Edn volk, dat voor en in den oorlog een Westwall en een Atlantikwall heeft gebouwd, zal na de overwinning in enkele vredesjaren ook zijn steden herbouwen. Ook Hamburg zal dan mooier en grootscher dan ooit herrijzen. Tenslotte dankte de minister de bevolking en haar gouwleiders voor de onder de moei- lijkste omstandigheden hew^zen koelbloedig- heid, tact en standvastigheid. Het Duitsche volk zal nooit vergeien wat de Hamburgers voor de vrijheid en de toekomst van het rijk oinoedig en bereid tot offers op zich hebben genomen. In de morganuren van 19 Augustus kwam het in het zeegebjed voor Scheveningen tot eeil treffen tusscihen bewakingsstrijdkrachten van een Duitsch konvooi en Britsche motor- toxpedohooten. Daar de aanval 'aan Duitsche zijde werd verwacht, werden de'Britsche mo- tortorpedobooten met het geconcentreerde af- weervuur van alle wapenen ontvangen. Op alle Britsche vaartuigen werden treffers ge plaatst. Een. der motorlorpedobooten geraakte in brand en explodeerde na korten tijd. Terwijl het Bjjtsche motortorpedobootwapen bij deze operatie een van haar schepen verloor en drie andere zware schade opliepen, leden de Duit sche hewakingsvaartuigen slechts geringe averrj. Geen der Duitsche transportschepen werd getroffen. DE FRANKFURTER ZEITUNG" VERDWIJNT. In verband met de papierschaarschte en de concentratie van dagbladen zal, volgens A.N. P., de Frankfurter Zeitung" worden opge- nomen in het partij-orgaan het .(Frankfurter Vol'ksblatt". Daarmede zal een der meest voo.raanstaande Duitsche dagbladen na een bestaan van bijna 88 jaar ophouden te ver- schijnen; waarschijnlijk reeds einde dezer maand. ZWITSERLAND EN DE GEBEURTEMSSE.N IN ITALLe. De correspondent der N. R. Crt. te Geneve schreef d.d. 29 Juli: Het onverwachte soheiden van Mussolini van het politieke terirein heeft natuurlijk' ook in Zwitserland sterk opzien gebaard. De Zwitsers, die in groote meerderheid weinig sjranpathie voor»de fascistische w^reldbeschou- wing hebben, betreuren den ondergang van het Italiaansche fascisme niet, zooals ook in de Zwitsersche pftrs tot uiting komt. Voor vele Zwitsers heeft het heengaan van Mus- i solini bovendien nog een andere lichtzijde: zij meenen, dat hierdoor het einde van den "oor log waarschijnlijk bespoedigd zal zijn. Al biijiken ook de meeste bladen van oordeel, dat de nieuwe Italiaansche regeering ondanks het ,,De oorlog duurt voort!" van maarschalk Badoglio naar een uittreden van Italie uit den oorlog streven zal, zij waarschuwen toch met nadruk tegen een groot optimisme over een spoedig einde van den oorlog in Europa. Zij wijzen er op, dat niet slechts de Angel- saksische eisch van ,,onvoorwaardelijke capi- tulatie" ook de tegenwoordige Italiaansche regeering tot voortzetting van den oorlog zou kunnen dwingen, doch dat bovendien, zelfs in- dien Italie als bondgenoot van Duitschland zou wegvallen, de Duitsche strijdkracht nog zoo geweldig zou blijven, dat het einde van den strijd nog geheel onzeker zou zijn. Spreekt de Zwitsersche pers zich met de gebruikelijke terughoudendheid over de moge- lijke gevolgen van Mussolini's aftreden op het verdere verloop van den oorlog uit, twee punten worden bij' de beschouwingen over de verrassende gelbeurtenissen in Italie vrij alge- meen duidelijk naar voren gebracht: de be- zorgdheid dat de gebeurtenissen tot een bur- geroorlog, althans chaos in Italie zouden kun nen leiden, en daarnaast de erkentelijkheid voor de welwillende houding, die Mussohni gteeds ten opzichte van Zwitserland heeft aan- genoimen. Wat het eerste punt betreft, verhelen de burgerlijke bladen hun angst niet, dat de com- mimistisclhe elementen in Italie, die klaar- blijkelijk een belangrijk aandeel in de vreugde- hetoogingen over den val van het fascisme te Milaan en elders gehad hebben, nog in kracht zouden winnen en dat voor Italie tijden van ernstige binnenlandsche onlusten zouden aanlbreken. De Zwitsers, wier traditioneele sympathie voor den Zuidelijken nabuur tijdens dezen oorlog nog is toegenomen door de hulp, die Italie in economisch opzicht (de haven van Genua vooralvoortdurend aan Zwit serland verleend heeft, hopen oprecht, dat deze beproeving aan het Italiaansche volk be- epaard moge blijven. Deze hoop "is des te krachtiger ook, omdat men in Zwitserland be- seft, welke nadeelige gevolgen 'n ongeordende toestand van Italie en een veldwinnen aldaar van de communistische opvattingen voor Zwiserland zelf zouden met zich brengen. Ten aanzien van het tweede punt doet het sympathiek aan; dat in de Zwitsersche pers geen sprake er van is, dat aan een gevallen leeuw nog trappen na gegeven worden. In derdaad, ook die Zwitsersche bladen, die net verst van Mussolini's wereldbeschouwing ver- wijderd zijn, laten niet na thans nogmaals in herinnering te roepen, welk een goed vriend Mussoljni steeds voor Zwitserland geweest is. Mussolini, die in zijn jeugd eenigen tijd te Lausanne gewoond heeft, heeft de sympathie nooit verloochend, die hjj toen voor het land, dat hem gastvrijheid schonk, verkregen heeft. Niet alleen heeft Mussolini in vredestijd door het sluiten van een verdrag van arbitrage zonder voorbehoud met Zwitserland getoond, dat hij bij Zwitserscti-Italiaansche geschillen geen misbruik wilde maken van de grootere macht van den sterksten nalbuur, doch ern stige geschillen tusschen beide landen hebben zich nimmer voorgedaan en van tijd tot tijd aan Italiaansche zijde opduikende irredenti- sche plannen voor een irdijving van het Ita- liaansch-sprekende Zwitsersche kanton Tes- sino werden door Mussolini steeds snel onder- drukt. Doch vooral tijdens dezen oorlog heeft Mussolini voortdurend zijn vr'iendschappelijke gezindheid jegens Zwitserland bewezen. Niet alleen had de Italiaansche pers menigmaal sympathieke beschouwingen over de "neutrali- teit van den kleineren nabuur, doch, zooals boven reeds aangeduid, Mussolini heeft tot het einde zijner regeering toe steeds ten voile de toezegging nageleefd, die hij in het begin van den oorlog aan Zwitserland deed: dat de Italiaansche havens aan Zwitserland ten dien- s.te zouden staan voor zijn verzorginj* met grondstoffen en levensmiddelen. Wanneer Zwitserland tot dusverre in economisch op- zictit nog weinig onder den wereldoorlog te lijden heeft in vergelijking tot andere Euro- peesche volkeren, dan heeft het land dit voor een proot deel aan Mussolini te danken. De Zwitsersche pers heeft niet verzuimd den ge vallen staatsman nogmaals naar verdiensten hiervoor te danken. Het Zwitsersche volk vraagt zich natuur lijk ook bij dedere nieuwe belangrijke inter- nationale gebeurtends af, welke gevolgen Mer uit op militair. terrein voor Zwitserland zou den kunnen voortvloeien. De gevolgen van het heengaan van Mussolini zijn echter zoo niterst onzeker, dat de Zwitsers -voor een groot vraagteeken staan, wat de gevolgen voor hen zelf betreft. Het zal dan ook wel niemand verbaasd hebben, dat de Zwitsersche regeering, die vandaag de gebeurtenissen in Italie hesprak, daarbij tot de slotsom kwam, dat zij geen bijzondere maatregelen van Zwit sersche zijde noodig maken. Dit wil voor- namelijk zeggen, dat de generale mobilisatie, die hij toenemend militair gevaar te verwach ten is, voorloopig nog niet noodig wordt ge- ooordeeld. Dat het Zwitsersche leger ook al •is het nog niet tot voile sterkte opgeroepen, voortdurend waakzaam blijft en dat de on- voorwaardelijike neutraliteitspolitiek van Zwitserland in onverminderde kracht gehand- haafd blijft, is natuurlijk. EEN RADIOREDE VAN BADOGLIO. De chef der Italiaansche regeering, Bado glio, h'eeft per radio een rede gehouden tot de Sicilianen. Badoglio zeide o.m.: Na een dappere verdediging der Duitsch-Italiaansche troepen, welke hen in de hoogste mate tot 6®r. strekt, moest het heilig'e territorium van Sicilie met het oog op de geweldige superio- riteit van den vijand in aantal en krachten worden opgegeven. Italie heeft reeds soort- geldjk lijden doorstaan, dat echter noojt dit land terneer heeft gebogen. Sicilianen. Geen gebeurtenis zal U kun nen scheiden van de groote moeder, Italie. De banden, die U met Italie verbinden, zijn de krachten van het bloed. Wanhoopt niet. Een volk, dat de wereld een duizendjarige cultuur heeft geschonken, kan niet ten onder gaan, wannegr het zijn geloof behoudt. ROtjSEVELT. IN QUEBEC. D.N.B. meldt, dat volgens den Engelschen nieuwsdienst president Roosevelt te Quebec is aangekomen. Uit Washington wordt gemeld: President Roosevelt was op zijn reis naar Quebec verge- zeld van Harry Hopkins en zijn particulieren secretaris Early. Cordell Hull heeft op een persconferentie verklaard, dat hij waarschijnlijk tegen het einde van deze week aan de Engelseh-Ameri- tyiansche besprekingen te Quebec zal deel- nemen. Naar de Britsche berichtendienst meldt, zal de Britsche minister van voorlichting Bren dan Bracken zicb naar Quebec begeven om deel te nemen aan de conferentie Roosevelt Churchill. Bij onze vrljwilligers. In zijn vrijen tijd heeft een der mannen een fraaien Kareli- sohen stok uitgesneden ter herinnering aan den strijd aldaar. (SS P.K. Tur O-H-P s) Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Ieder gezonde Nederlander in den leeftijd van 17 45 jaar kan zich vrijwillig bij de Meronder vermelde adressen vervoegen, teneinde ge- keurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keiuingen worden alle inlichtin- gen verstrekt met betrekking tot de verzor- ging van faunilieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. iVrijwilhgers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- Wachtbataillon in Amersfoort. Zij, die tot de Germaansche-SS in Neder land toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kun nen zich eveneens op een der keuringensdagen aanmelden en worden gedurende him verbin- tenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 21 Aug. 912 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 22 Aug. 9-14 uur Amsterdam, Dam 4. 23«Aug. 913 uur Utrecht, N.V.-huis, Oude- gracht 245. 24 Aug. 944 uur Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Leusderweg. 25 Aug. 914 uur Den Haag, Cafe Den Hout, Bezuidenhout 1113. PAKJES VOOR VRIJWILLBGERS. Het SS-iErsatzkommando deelt mede: In het belang van een goede en snelle verzending van brieven en pakjes wordt er nogmaals dringend op gewezen, dat de adressen duidelijk leesbaar en met inkt geschreven moeten worden en met het volledige adres van den afzender. Brieven en pakjes moeten ge- adresseerd worden als volgt: An das SS-Ersatzkommando Niederlande Den Haag, Korte Vijverberg- 5 Te zenden aan: Rang: Nami: Veldpostnummer of adres: "Luistert Zondag van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I op golflengte 415 meter naar de stem der SS. Onderwerp: SS-opIeidingskamp Avegoor 2. Een dag uit het leven van een SS-man. EDEN EN HI LL GA Vs NAAR MOSKOU. De Britsche en Amerikaansche ministers van Buitenlandsche Zaken, Ekien en Hull, zul- len zich, naar de „Daily Herald" volgens D.N.B. meldt, na de conferentie te Quebec naar Moskou Sfegeven. Hiertoe is, aldus het blad, door Churchill en Roosevelt besloten tijdens Churchill's verblijf in Hydepark. Naai* Mackay-radio uit New-York meldt, heeft president Roosevelt in het Witte Huis verklaard, dat hij deze week voor eenigen tijd naar Quebec zal vertrekken om definitieve besprekingen te voeren met de leidende per sonen der Rnitsche regeering en met de sta- ven van het leger en de marine, zoowel van de Ver. Staten als van Groot-Brittannie. Mackay-radio meldt verder, dat Churchill Zondag in Canada is teruggekeerd, om, het bezoek van president Roosevelt af te w'ach- ten. Volgens verklaringen van den minister van Buitenlandsche Zaken, Cordell Hull, ze®, zal deze aan de besprekingen te Quebec niet deelnemen. In een Maandag te Quebec uitgegeven of- ficieele verklaring wordt volgens den Brit schen berichtendienst gezegd, dat minister- president Churchill tegenspreekt ooit de hem toegeschreven verklaring te hebben afgelegd, als zou de oorlog met Kerstmis zijn afge loopen. AiANVAL OP STAD IN NOORD-FRANKRUK. Ofi meldt uit Parijs: Na den bomaanval op de voorsteden van Parijs van Maandag hebben de geallieerde vliegers in den daaropvolgenden nacht een groote stad in het Noorden aangevallen. Tot dusver werden meer dan 30 dooden en 50 ern- stig gewonden geteld. Talrijke woonhuizen werden verwoest of zwaar beschadigd. Het aantal lichtgekwetsten is zeer aanzienlijk. On- middellijk na het einde van het bombarde- ment waren de opruimingsdiensten ter plaatse- Men vreest dat er nog slachtoffers onder de puinhoopen bedolven zijn. De politieprefectuur te Parijs maakte Wbensdagochtend bekend dat het aantal doo den bij het bomlbardement van Maandag voor de departecnenten Seine en Seine et Oise 110 •bedraagt. DUITSCH READINGS V A ART UIG BESCHOTEN. Bij de redding van een Duitschen jacht- vlieger. die een noodlanding op het water hStd gemaakt, hebben Amerikaansche vliegtuigen, naar het D.N.B. verneemt,. in den namiddag van 14 Augustus op ongeveer 35 kilometer van Kaap Faro, een Duitsch reddingsvaartuig, dat* hel'kertbaar was aan witte doeken en een roode ktuisvlag, aangevallen. Nadat zij bom- men hadden laten vallen, stopte het vaartuig onmiddellijk, doch het werd opnieuw in ver- sc'heidene duikvluchten door de Amerikanen aangevallen en zoolang beschoten, dat het zonk. Een der opvarenden kwam om het leven, de andere konden, nadat zij 12 uur op een hulipvlot hadden rondgedreven, door een Italiaansch hospitaalschip worden opgenomen. 2000 DUITSCHfi bommenvverpers IN ACTIE. Ongeveer tweeduizend Duitsche bommen- werpers en Stuka's ondersteunden, volgens net A.N.P.. Maandag de gevechten der irifanterie en pantserstrijdkrachten in het gebied van Bjelgorod, Orel en in den sector van Kirow- Wjasma. Vooral in het laatstgenoemd deel van het Oostelijke front wierpen de bolsjewisten ononderbroken reserves in den strijd, zoodat hier op het oogenblik wel het zwaartepunt der operaties ligt. Volgens de mededeelingen, welke van Duit sche militaire zijde verstrekt worden, zijn alle aarfvallen der bolsjewisten in dit gebied onder de zwaarste verliezen voor den vijand tot staan gebracht. In het gebied ten Westen van Orel hernieuw- den de bolsjewisten hun agressieve operaties, waarbij zij, evenals in de andere sectoren,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1