TERNEUZENSCHE COURANT m: -■ um algemeen nieuws- en advertentie'blad voor zeeuwsch-vlaandeben Regeeringswlsseling in Italie. Na de regeeringswijziging in Itaiie. Ouitsch staotipunt tegenover Italie. Buitenland No. 10.526 VRiJDAG 30 JUL! 1943 83a iaargang De troost der betrekkelijkheid. OUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Harde strijd bij Orel houdt aan. ITALSAANSCH WEERMACHTSBERICHT mmm immi: P CATANIA Vlakt/e C>a t a n i a ben verklaring van churchill. VTEBSCHIJNT LEDEREN DINSDAG- EN VRUDAGAVOND. SflTtiC!teai: L VAN DE SANDE Hoofdredactear: N. J. HAUTE - TEBNEtJZEN - Tel. 3298 Een Fransclaman, oud-sti-ijder ult den -Ajne- rikaansohen OnaffoankeUjkheidsqprlog, die teg-en het einde van de 18e eeuw in. de Ver- eenigde Staten woon'd'e, vertrouwde eens aan de posterijen van zijn nieuwe- vaderland een brief- toe, die aan zijn ouders m Orleans was geadresslerd. Die brief raakte zoe'k in een post kan toor te Baltimore >en weed pa, 140 -aar later teroggevonden, toen dit gebouw af- gebroken werd. Ongetwijfeld was hij door een rcet tusschen de planken van den vloer weg- Hen brief als deze zou waard geweest zijn cm in de vitrine van een museum te liggen. Maar d"e nauwgezette postambtenaren dach- ten er anders over! Zij achtten het een staal- tje van nun plicht ervoor te zorgen, dat hij a 1 snog werd doorgezonden. Zoo is dan Jiet merkwaardige feit te verkiaren dat een schnj- ven hetweik in 1788 op de post werd gedaan, eerst in 1928 Orleans bereikte. Wonder boven wonder woonae in het aangegeven uuis nog steeds familie van den emigrant, en deze kon dertaave het eigenaardige genoegen smaken van een epistel van haar oud-oom uit Amerika te gaan ontcrjferen. Het is te hopen, dat de goeie man niet heeft geschreven over dingen, waar haast mee was! Aan den anderen kant geeft het, m het biizonder in onzen tijd vol zenuwspanmng, een gevoel van rust te bedenken, dat alles waar- over die Franschman in de S,taten zich ver- bliid of gegriefd moge hebben, tenslotte toch de wending heeft gevonden, welke het nemen moest. Wij maken ons in den regel veel te gauw druk... I>e Fransche journalist, die in zijn blad dit historietje verhaalt, vcegt er de bekentenis aan toe, dat het in dubbelen zin oud is. Want hij diepte het op ui* een krant van... 15 jaar geleden! Maar hoe hij, als toevallig, dat blad in handen kreeg, dat is weer een verhaal op zichzelf, „Ik had over een paar schoenen gedroomd", schijft hij, „ik durf mij nauwelqks voor *te stellen, wat een psycho-analyst allemaal uit zoo'n droom getiaald^pu hebben. Ik voor mij geloaf nog steeds dat droomen eenvoudig waarsohuwingen beteekenen.. Dus kreeg ik het idee, dat ik nog ergens, op den bo4em van een kast, een paar oude Schoenen moest heb ben, dat nog draagbaar was! Ik had me niet vergist! De schoenen vond ik waar ik had ge- dacht, met eenoude krant erom heen. Helaas, de zolen bleken door te wezen, maar die krant vergoedde me dat weer 'n beetje. Vooreerst las ik het verhaal van dien ouden (brief er in, en dan vond ik nog een zeer lezenswaardig medisch advies, dat ik bier woord voor woord voor u wil overschrijven ,,Lijdt gij aan duizelingen? Zoekt dan niet langer naar de oorzaak! Gij voedt U niet goed! Uw maag is overladendoor het ge- bcuik van te overvloedig en te Vet voedsel! Eet lichtverteerbare dingen en ge kunt u een bezoek van den dokter besparen!" •In 1928 voedde men zich derhalve ,,slecht", als men overvloedig en te- vet voedsel" ge- bruikte. Is het feitelijk niet jammer, dat de dokters in 1943 er niet net eender over den- ken? Natuurlijk, we zouden er wel niet ge- zonder om zijn, maar het zou toch aardig zijn om te bedenken, daUwij ons nu althans ,,goed" voedden! Daarin zit zooiets als de troost van de betrekkelijkheid! Het opperbevel van de weermacht maakte Donderdag bekend: Op verscbeidene plaatsen in de bocbt van Orel stonden onzen troepen door sterke t'or- maties der luchtmacht krachtig ondersteund, den geheelen dag in zware afweergevechten. Alle vijandelijke doorbraakpogingen werden na een afwisselenden strijd verijdeld, waarbij den Sovjet-troepen opnieuW aanzienlijke ver- liezen werden toegebracbt. Zij verloren alleen in den sector ten N. van Orel meer dan 100 vecbtwagens en 35 vliegtuigen. Aan de an- dere seetoren van het front deed de vijand slechts plaatselijke aanvallen, die in hier en daar 'zeer harde gevechten of tegenaanvallen werden afgeslagen. In totaal zijn gisteren 186 Sovjetvechtwagens stukgeschoten. In de laatste zware afweergevechten ten Z. van het Ladogameer onderscheiden zich in het bijzonder de Oostpruisische le infanterie- divisie. Aanvallen der Amerikanen langs de Noord- kust van Sicilie werden afgeslagen. Sterke vijandelijke, door vliegtuigformaties onder- steunde doorbraakaanvallen, tegen den cen- tralen sector van het Siciliaansche front strandden op den vastberaden afweer van onze troepen. Voor de Zuidkust van Sicilie be- schadigden Duitsche gevechtsvliegtuigen bij nacbtelijke aanvallen zes transportschepen zwaar. Noord-Amerikaansche vliegtuigformaties vlogen gisterenvoormiddag bet Rijksgebied binnen. Door Duitsche jachteskaders tot den strijd gedwongen, wierpen zij lukraak bom- men op eenige plaatsen, waaronder Kassel, en verscbeidene open landelijke gemeenten. Er ontstonden eenige verliezen onder de bevol- king en schade aan gebouwen. Onze lucht- verdedigingsstrijdkrachten schoten 35 zware, viei-motorige Amerikaansche bommenwerpers neer; zeven onzer eigen ja'chtvliegtuigen gin- gen verloren. In den afgeloopen nacht vlogen snkele vijan delijke sforingsvliegtuigen over het NjW. en W. Rijksgebied. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen doelen in het gebied van Bonder, aan. VIJANDELIJKE DBUK IN SICILIE NEEMT TOE. Het 1160ste Italiaansche weermachtsbericht luidt: ..Met steun van sterke formaties vliegtuigen is de vijandelijke druk in hevige mate herleefd. in het centrale en bet Noordelijke* deel van het Siciliaansche front, waar zware gevechten gaande zijn. Nachtelijke aanvallen, door Duitsche bom menwerpers op de haven van Gela onderno- men, hebben tot gunstige resultaten geleid; zes koopvaardijscbepen met een totalen in- houd van 29.000 ton werden getroffen en be- schadigd. Plaatsen in de provincie Salerno en in de omgeving van Napels werden door de En- geiscb-Amerikaansche luchtmacht aangeval- len; de schade is weinig belangrijk, het aantal slachtoffers beperkt. In totaal werden twaalf vliegtuigen neergeschoten. waarvan vijf door Duitsche jagers boven Siicilie, zes door af- weerbatterijen te Napels en op de eilanden en een watervliegtuig door onze zeeverken- ningsvliegtuigen boven de Middellandsche Zee. Het standpunt ten opzichte van de buitenlandsche politiek ongewijzigd. Het agentschap Stefani meldt, dat de minis- terraad tijdens de eerste zitting, die Dinsdag is gehouden onder voorzitterschap van maar- schaik Badoglio met het oog op den nieuwen toestand. die in het politieke .leven van het land is ontstaan, in de eerste piaats last heeft gegeven tot ontbinding van de fascistische partij. Er zijn maatregeien genomen dat de aan deze partij verbonden instellingen met be- trekking tot de opvoeding en de sport zullen kunnen blijven functionneeren. Tijdens dezelfde zitting is voorts-besloten dat de wet van 9 December 1928 met betrek- king tot den grooten fascistischen raad onvei;- eenigbaar is met den terugkeer naar de nor- male grondwet. Bovendien heeft de raad last gegeven tot bet opheffen van de bijzondere rechtbanken voor de verdediging van den staat. De door deze rechtbanken bebandelde gevallen zullen nu voor den duur van "dezen voorlog worden afgedaan door de militaire [rechtbanken van de afzonderlijke legergroe- pen. Volgens radio Rome is tijdens deze eerste bijeenkomst tot uitdrukking gekomen, dat de buitenlandsche politiek van Italie geen veran- dering- ondergaat. Ook het binnenlandsche bestuur van Italie zal worden voortgezet vol gens het principe van het tot nu toe bereikte en tot stand gebrachte. Radio Rome heeft een oproep uitgezonden tot de bevolking, waarin gewaarschuwd wordt voor geruchten va» onverantwoordelijke ele- menten en voor sensationeele berichten. Der- gelijke berichten, zoo wordt in den oproep ge- zegd, kunnen slechts de openbare rust en orde verstoren. Het gebied der provincies Napels, Beneven- to, Avellino en Salerno is op grond van een in de staatscourant verschenen verordening tot ^operatiegebied" verklaard. In aansluiting op een vroegere verordening werden ook de provincies Potenza en Matera tot operatie- gebied verklaard. De leider van de Italiaansche frontstrijders- vereeniging, Amilcare Rossi, heeft via de radio een oproep gericht tot de Italiaansche front- strijders om den koning en maarschalk Badog lio te volgen. Badoglio heeft in deze uiterst zware en beslissende uren het politieke bevel overgenomen om de toekomst van bet vader land te verzekeren. De Italiaansche zaakgelastigde te Boedapest heeft gisteren aan den Hongaarschen minis ter van buitenlandsche zaken, Chyczyn, m verband met de regeeringswijziging in Italie een officieele verklaring overhandigd. De bijeenjkomst van den grooten fascistischen raad. Naar bet D.N.B. uit Rome vemeemt. publi- ceert het agentschap Stefani een officieele uiteenzetting van de gebeurtenissen in den grooten fascistischen raad,. die geleid hebben tot het aftreden van Mussolini. Hierin wordt het volgende gezegd: Op 24 Juli, is de groote raad, die sedert 7 December 1939 niet meer bijeengeroepen was, bijeengekomen. Na de opening heeft de chef der regeering rapport uitgebiacht- over den politieken en militairen toestand. Daarop •heeft de voorzitter der Kamer, Grandi, de vol gende motie ingediend, die behalye door hem ook onderteekend was door FaBerzoni, de Bono, de Vecchi, de Marsicho, Acerbo Pare- cbi, Cianetti, Ciano, Bottai, Balenna, Gottardi, Bignardi ,de Stefani, Rossoni, Marinelli, Ai- fieri, Albini, Bastianini: ,„De groote fascistische raad, bijeengekomen in deze dagen van uiterste beproeving. is voor alles met zijn gedachten bij de beldhaftige strijders van elk wapen, die schouder aan schouder met de trotSche bevolking van Sicilie, waarin bet geloof aan bet Italiaansche volk op de sehiterendste wijze naar voren komt, strijden om de edele tradities van dapperheid en van onverzwakte offervaardigheid van onze roemrijke weermacht te vemieuwen. Na be- studeering van den binnenlandschen en infer- nationalen toestand en» van de politieke en militaire oorlogvoering, proclameert de groote raad den heiligen plicht van alle Italianen om tot elken prijs de eenheid en onafhankelijkheid de vrijheid van bet vaderland, de vru^hten van de offers en den arbeid van vier genera-* ties vail het Risorgimento tot nu toe, het leven en de toekomst van het Italiaansche volk te verdedigen en betuigt de noodzakelijkheid van een moreele en .materieeie eenheid van alle Italianen "in dit ernstige en voor het lot der natiev beslissende uur. De groote raad verklaart, dat om dit doel te bereiken, het onmiddelijke herstel van alle staatsfuncties noodzakelijk is, door- aan de kroon, den grooten raad der regeertng, aar. het parlement en de corporaties de taken en de verantwoordelijkheden te geven, zooais deze in de statuten en de grondwetsbepalin- gen zijn vastgelegd. De groote raad noodigt den chef der regee ring ujt om aah Z#ie Majesteit.den koning, tot wien het hart ,van de geheele natie trouw en vol v.ertrouwen is gericht, te verzoeken om met het effectieve opperbevel over de strijd- kracbten te land, ter zee en in de lucht. over- eenkomstig artikel 5 .van het statuut van het Koninklijk Huis het hoogste initiatief van de beslissing te nemen, dat hem door onze staats- inrichting wordt verleend en dat altijd in onze ges.chiedenis de roemrijke kracht. van onze verheven dynast'ie van Savoye is ge weest." Grandi, zoo wordt verder in het Stefani- bericht gezegd, verlangde een boofdelijke stemming. Vervolgens- werd door den .secretaire der partij, Scorza, een tweede en door Farinacci een derde motie ingediend. De besprekingen hebben ononderbroken tien uur geduur?!, d.w.z. tot 03.00 uur in den nacbt van 25 Juli. Aan het einde der besprekingen kreeg de door Grandi ingediende agenda 19 ja-stemmen, 7 neen-stemmen bij een onthouding. De motie van Farinacci kreeg een ja-stem. De motie van Scorza werd ingetrokken. De ja-stemmen op de motie Grandi waren afkomstig van de volgende personen: Grandi, Federzoni, de Bono, de Vecchi, Ciano, de Mar sicho. Acerbo, Paresci, Cianetti, Balenna, Cottardi, Bignardi de Stefani, Rossoni, Bot tai. Marinelli, Alfieri, Albini, Bastianini. Met neen hebnen gestemd: Scorza, Biggini, Poye- relli, Tringali, Casanova, Frattari. Buffarini en Galbiati. Suardo onthield zich van stem- ming. Een verklaring van Roosevelt. President Roosevelt heeft. naar de N. R. Crt. meldt, volgens den Britschen berichten- dienst in een radiotoespraak gezegd, dat de regeeringswisseling niets heeft veranderd aan de houding van de geallieerden tegenoVer Italie. Nog steeds wordt van Italie een ,,on- ^oorwaardelijke capitulatie" geeischt. Naar aanleiding van bet gerucht als zouden vreeiesondehhandelingen tusschen de Brftsche en de Italiaansche regeering worden gevoerd, heeft Reuter Woensdagochtend medegedeeld, dat de situatie onveranderd is sedert Churchill Dinsdag in het Lagerhuis heeft gesproken. Er bestaat geen contact tusschen de Bvitsche regeering en de rege.ering van maarschalk Badoglio. Verder meldt S.P.T. nog, dat Churchill Woensdag in het Lagerhuis heeft verklaard: ,,Wanneer de spoorwegemplacementen van Rome zoodanig zijn hersteld, dat zij voor het vervoer van troepen en munitie naar Zuid- Italie kunnen worden gebruikt, zullen wij niet aarzelen, Rome wederom te bombardeeren. Een lid van het Lagerhuis beeft tijdens deze zitting aan Eden, den minister van buitenland sche zaken, de vraag gesteld, welke voorwaar- den de Britscfie regeering zou Stellen om Rome tot een open stad te verkiaren. Eden beeft daarop geantwoord dat deze vraag eerst in het licht van de. dan bestaande situatie zai kunnen worden onderzocht. Radio Rome meldt inzake de Dinsdag door Churchill in het Lagerhuis afgelegde verkla ring het volgende: De verklaring van Churchill in het Lager huis over de politieke veraaderingen in. Italie - v '"Wis- -CAl. W Generaal-veldmaarschalk von Rundstadt, die dezer dagen tnilrtaire inricfitin- gen in Nederland bezich- tigde, tijdens een uiteen zetting betreffende een sector van de kustver- dediging, Rechts naast den Generaal-veldmaar schalk de Wehrmachfcs- befehlshaber in den Nie- derlanden, General der Flieger Christiansen. Stapf/Martens-Pax s) ////naar ACiREALE PATER NO tn \V MISTERBIANC0 Sferro M0TTA S.ANASTAS/A Gerbihi B/cocca Golf S/mefo Dit talno G^a^~Xung3 ~0^fna 'Pane Bianco van PALAGONIA Lehtim BRACOU 7 LENTINI UN/It BARLENTINI MIUTELLO v VILLASMUNDO FRANCOFONTE MELILLI naarSIRACUSE VIZZINI 5 KAART VAN PELT DE VLAKTE VAN CATANIA. Het zwaartepunt va.n den. strijd op het Oostelijk deel van Cicilie hlijft nog steeds gelegen in de vlakte van Catania, van waaruit de Geallieerden tot heden tevergeefs gepoogd hebben de stad" Catania te veroveren. heeft de Italianen niet verrast. Wij wisten heel goed, dat de verklaring zoo zou zijn en niet anders. In de Britsch-Italiaansche be- trekkingen is niets veranderd. De gebeurte- nissen van de afgeloopen dagen zijn zuiver binnenlandsch Italiaansche aangelegenheid. De Engelschen echter, die voorgeven alleen tegen het fascisme te strijden en niet tegen het Ita liaansche volk, toonen thans de geheele wereld dat het him er om te doen is het geheele Ita liaansche volk te vemietigen. De Italianen hebben liatuurlijk de Britsche lokroepen nooit geloofd. Zij wisten, dat Groot-'Brittannie al tijd gehoopt heeft dat een burgeroorlcg in Italie hen zou helpen om zijn vijand ten val te brengen. Italie ecbter ziet zich geplaatst tegen een onverbiddelijken vijand. italie heeft daarom slechts de keus om voor zijn vrijheid en zijn eer te strijden. De commentator van Radio Rome, Fabio Maximo, heeft Woensdagavorfd verklaard ,,Terwijl de Anglo-Amerikanen tot nu toe in radio en pers steeds slechts Mussolini en zijn regeering hebben aangevallen toonen zij tbans hun ware gezicht en geven zij toe, dat hun strijd hat Italiaansche volk geldt. Het Ita liaansche volk weet thans, waaraan het .zich te houden heeft. De Italianen hehben reeds van de ervaring geleerd. Ook de Engelschen en Amerikanen moeten nog een harde les leeren. Zij zullen ervaren, hoe de Italianen strijden zullen en deze les zal hun duur te staan komen. Italie strijd thans gesloten, als een blok, voor het Italiaansche volk en voor het vaderland. Dat zullen Roosevelt en Chur chill nog moeten leeren. Italie strijdt thans tegen het communisme. Het strijdt om de ketenen te doen springen, waarmede Engel schen en Amerikanen het poogden te boeien. Het strijdt voor de vrijheid onder leiding van zijn koning." Van bevoegde Italiaansche zijde wordt ver klaard De wisseling van de regeering welke heeft piaatsgevonden was evenmin een revolutie als een staatsgreep, doch een grondwettige crisis, die in overeenstemming met de grondwet is opgelost. Op grond van de stemming in den giooten fascistischen raad heeft de chef' van de regeering den kohing om zijn ontslag ge- vraagd. De koning nam op grond van het ver- langen van de groote meerderheid van den fasci,sti.schc#i raad de door de grondwet voor- geschreven maatregeien ten aanzien van de overneming van het opperbevel van de weer macht en de opperste regeeringsmacht. De buitenlandsche politiek blijft onveranderd. In overeenstemming met den oproep van Badog lio gaat de oorlog verder. Itialie houdt zijn gegeven woord. De lijn van de buitenlandsche politiek wordt door de gebeurtenis niet ge- influenceerd. Italie gaat op den ingeslagen weg voort en de gebeurtenissen in den grooten fascistischen raad hebben uitsluitend betrek- king op de binnenlandsche politiek. De afgetreden chef van de regeering blijft in het bezit van zijn rechten als ridder in de orde. der Annunziata. Wegens onjuiste berich ten over arfestaties is het Romeinsche avond- blad Tribuna Dinsdagavond in beslag genomen. Ten aanzien van het voortbestaan der fas cistische partij is geen officfeel besluit geno men. Demonstraties welke Zondaga^ond heb ben piaatsgevonden tegen insignes en gebou wen van de fascistische partij moeten onbe- teekenende uitspattingen genoemd worden, welke reeds volkomen zijn onderdrukt. Iif alle Italiaansche steden heerscht algeheele rust en orde. Het leven heeft zijn gewonen gang hernomen. In het huidige beslissende oogenblik van den Italiaansehen afweerstrijd tegen den opdrin- genden vijand worden geschillen en maatrege ien van revanche met betrekking tot bet ver- leden als onwaardig van de band gewezen. Het geheele Italiaansche volk staat aaneen- gesloten achter den koning in diepe verbon- denheid met den vaderlandschen grond en kent slecbt den parool: koning en vaderland. Het geheele volk wil zich als een man geven voor de hoogste opoffering en voor de redding van het vaderland. Het herstel van het thans onder censuur staande telefoonverkeer kan verwacht worden. De noodzakelijke samenwerking van de be voegde instanties met de pers is verzekerd. De oprichting van nieuwe kranten wordt niet toegestaan. Naar de zender Rome meldt heeft de nieuwe Italiaansche regeering Dinsdag den ministers- eed afgelegd in banden van den koning en keizer. De koning richtte bij deze gelegenheid hartelijke woorden tot de nieuwe ministers, die vervolgens in bun departementen aan den ar beid gingen. De gouverneur van Rome heeft aan den nieuwen chef der regeering, Badoglio, de aan- hankelijkheid van de Romeinsche bevolking betuigd. De bekende commentator van den zender Rome, Fabio Maximo, heeft verklaard: Wat op 25 Juli in Italie gebeurd is, is geen revolu tie en geen ineens'torting waarop de vijanden van Italie gehoopt hadden. Het is slechts een regeeringswisseling, noodig geworden door den ernst van het uur, die eischte dat alles terzijde werd geschoven wat de oorlogs- inspanning van het land in den weg staat. Het fascisme is voor het Italiaansche volk van groot nut geweest. De wisseling, die thans echter noodig is geworden bewijst de loyaliteit en de rijpheid van het Italiaansche volk en is geschied in overeenstemming met de consti- tutie en de Italiaansche traditie, volgens welke het Italiaansche volk zich in uren van gevaar steeds om zijn koning heeft geschaard. De Italiaansche koning is altijd de eerste Ita liaansche soldaat geweest. Hij heeft in de ure des gevaars een der bekendste soldaten van Italie, maarschalk Badoglio, op den be- slissenden post benoemd. In hun manifesten hebben de koning en Badoglio zich tot tolk van de gevoelens van het Italiaansche volk gemaakt. Eenstemmig herhaalt het volk de woorden van maarschalk Badoglio: ,,De oor log wordt voortgezet". Het geheele volk staat in den oorlog de soldaat aan het front, de burgerbevolking bij baar arbeid waar zij volhardt in weerwil van de zware bombarde- menten. Zoo heeft zich het Italiaansche volk, in vertrouwen en voor het eenige doel: de voortzetting van den oorlog, eendrachtig om zijn soldatenkoning geschaard, met den wil bij te dragen tot de eindoverwinning. Verder verklaarde radio Rome nog: Buiten Italie moet men zicb niet overgeven aan val- sche illusies over den zin en de beteekenis van de jongste ontwikkeltng in Italie. Het is geen moreele ineenstorting. Italie heeft zich achter het fascisme geplaatst toen dit in "de oogen van het Italiaansche volk een beweging scheen, die Italie na zijn verval weer tot we- deropstanding kon brengen. Het tot dusver bestaande regime is er echter niet in geslaagd in oorlogstijd de noodige concentratie van krachten tot stand te brengen en de aan dit regime gestelde taken te vervullen. Derhalve heeft bet het bestuur over het lot van Italie moeten leggen in die banden, die alle krachten voor de redding van Italie zullen concentree- ren. De Berlijnsche correspondent van ,,De Telegr." schrijft o.m.: Het officieele Duitsche standpunt ten op zichte van de gebeurtenissen in Italie heeft zich sedert Maandagochtend niet gewijzigd. Ef bestaat tusschen de g.ijksregeering en Rome voortdurend contact, zoodat men te Berlijn in ieder opzicht omtrent de ontwikke- ling van de crisis in Italie is gdmformeerd. Men is er zich in de Wilhelmstrasse wel van bewust' dat de vervanging van Mussolini door maarschalk Badoglio meer is dan een z.g. aflossing van de wacht en meer dan een rfti- nisterieele mutatie, maar dat hier sprake is van een principieele en belangrijke verande- ring van systeem. Tegelijkertijd legt men er den nadruk op, da# de persoonlijke vriendschap tusschen den Fiihrer en Duce voortduurt, maar dat voor Duitschland doorslaggevend zijn de onveranderde relaties welke voortspruiten uit het militaire bondgenootschap tusschen Duitschland en Italie. Voorts wijst men er op, dat de crisis voor zpover zij een probleem van binnenlandschen aard is, voorloopig geen aanleiding geeft ee'n Duitsch oordeel te vellen en dat de belang- stelling' van Berlijn hoofdzakelijk is gevestigd op den invloed, welken het aftreden van Mus solini zou kumfen hebben op Italie's buiten landsche politiek en op de oorlogvoering. In dat opzicht huldigt men in bevoegde Duitsche politieke kringen eveneens de opvatting, dat de levensbelangen van Italie onafhankelijk zijn van den Italiaansehen regeeringsvorm, maar dat zij onveranderlijk zijn gebaseerd op het bondgenootschap met Duitschland en op de gemeenschappelijke Duitsch-Italiaansche taak den oorlog tegen Engeland. Amerika en de Sovjet-Unie voort te zetten. Iedere andere weg aldus verklaart Berlijn zou voor Italie beteekenen, dat het zijn beteekenis als groote mogendheid en als politieke factor in Europa verliest. Zoowel het feit, dat maarschalk Badoglio de voortzetting van den oorlog heeft aangekon- digd en heeft verzekerd, flat Italie trouw zal blijven aan h^t gegeven woord, als de omstan- digheid, dat in de verhouding tusschen de Italfaansche en de Duitsche militaire autori- teiten aan het Zuidelijk front tot dusverre geenerlei wijziging is ingetreden is voor de Rijksregeering een reden om haar aanvanke- lijk oordeel niet-herzien te handhaven. Svenals te Londen is ook te Berlijn het grootste deel der nieuwe Italiaansche kabi- netsleden onbekencfc Men is hier echter van overtuigd, dat maarschalk Badoglio er naar heeft gestreefd, in ieder geval vaklieden in zijn regeering op te nemen. Het beho^ft geen betoog, dat het plotseling afdanken van den grooten man, die niet alleen de fascistische beweging, maar ook het Ita liaansche volk en den staat vertegenwoordigde en wiens autoritair gezag de maeht van koning en parlement overschaduwde, het behoeft geen betoog, dat het tragisch einde van Mussolini's dictatorschap het Italiaansche volk voor een chaos van problemen stelt en althans aanvan- kelijk de meest uiteenloopende gevoelens in gisting brengt. De tegenstanders van het fascisme zullen voor een terugkeer naar de democratische staatsinstellingen pleiten, ande ren zullen hopen, dat Badoglio er in slaagt een gelouterden vorm van het fascisme te schep- pen, weer anderen veHangen naar een herstel van het absolute monarchisme, terwijl er ten slotte ook zijn, die met het heengaan van den Duce niet tevreden, een zelfde offer van den koning verl^ngen. En al deze tegenstelldngen van binnenland schen aard zijn pas van secundair belang. Hoeveel massaler en dreigender zijn daarmede vergeleken de groote staatsbelangen, de vraagstukken die in betrekking staan tot de positie van Italie in het Europeesch verband en tot de houding van Italie in den wereld- oorlog. Maarschalk Badoglio en de meeste van zijn kabinet-sleden zijn wel is waar geen representanten der fascistiscbe partij-idee, voor een groot deel stonden zij zelfs in openhjke oppositie tot de politiek van Mussolini, maar onder de huidige omstandigheden zbu er in de Italiaansche buitenlandsche politiek geen prin cipieele wijziging aangebracht kunnen worden sender dat zulks diep ingrijpende consequen- ties voor het land met zich mee zou brengen. De Italiaansche fascisten te Berlijn zijn er dan ook van overtuigd, dat de vervanging van Mussolini door maarschalk Badoglio geenszins mag worden opgevat als .een uiting van oor- logsmoeheid of als een voorteeken van Ita- .liaansche vredesbemoeilngen, doch veel meer als een bewijs, dat Italie berejd is een streep ts zetten onder de politieke meeningsverschil- len en een definitief einde te maken aan de discussies over partijkwesties. Ook van Duitsche zijde wordt de nadruk gelegd op de verklaring van maarschalk Ba doglio, dat Italie het gegeven woord uit dui- zendjarige traditie getrouw zal blijven. Deze uitlating van den nieuwen regeeringschef is trouwens bet Leitmotiv van de korte cornaaen- taren waarmede de Duitsche pers de publica- ties van de gebeurtenissen in Italie aanvult. Overigens schijnt men in de Wilhelmstrasse te hehben besloten de gereserveerde houding voorloopig te handhaven, totdat uit'de ver- dere ontwikkeling en uit de verdere ♦maat regeien van maarschalk Badoglio blijkt, welken koers de Italiaansche buitenlandsche politiek zal inslaan. VELOMAABSCHALK ROMMEL in GRIEKEN LAN©. De Duitsche bladen van gisteren publicee- ren foto's waaruit blijkt. dat generaal-veld maarschalk Rommel zich in Griekenland be- vindt. De foto's geven de aankomst weer van generaal-veldmaarschalk Rommel te Saloniki. (D.N.B.) BOLCHOW DOOR DE Dl lTSCHERS ONTRUIMD. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Tijdens de elastisch gevoerde afweergevech ten in den centralen sector van het front is de piaats Bolchow op 28 Juli in andere handen overgegaan. De Duitsche troepen hebben, door den vijand ongehinderd, een nieuwe stel- ling betrokken na in Bolchow all^ militaire installaties, die den bolsjewisten van nut zou den kunnen zijn, te hebben vernield. AMERIKAANSCHE VLTEGTUIGVERLIEZEN BOVEN DUlTSGH GEBIED. In de ochtenduren vein den 28 Juli vlogen formaties Amerikaanscbe bommenwerpers het Duitsche Rijksgebied binnen, zoo verneemt het D.N.B. De voorste drongen door tot Midden- Duitschland. Formaties Duitsche jac'atvlieg- tuigen bonden den strijd aan met de bommen werpers. Tijdens hevige luchtgeveehten en door luchtdoelartillerie zijn, naar tot nu toe is vastgesteld, 30 vijandelijke toestellen, mee- rendeels viermotorige groote bommenwerpers, neergeschoten. De vijand verloor daaraoor o"n,geveer 300 man vliegend personeel, die ge- dood werden of in gevangenschap geraakten. Daartegenover is het verlieg van negen Duit sche jachtvliegtuigen, die van deze luchtge veehten niet zijn teruggekeerd, naar verhou ding gering. De uitwerking van den bomaan- Val was van weinig belang. In kleine plaatsjes, die militair of voor de oorlogsiJidustrie vol komen zonder beteekenis zijn, ontstond schade aan woonhuizen. Ook werd een kerk vernield. Naar het D.N.B. uit Stockholm verneemt, heeft Churchill Dinsdag in het Lagerhuis een verklaring afgelegd over de regeeringswijcl- ging in Italie. In deze verklaring gaf Chur chill namens het Lage'fhuis uiting aan zijn voldoening over den val van Mussolini. Voorts verklaarde Churchill, dat de Italiaansche re geering zich tot dusverre nog niet met de geallieerden in verbinding heeft gesteld. Der halve zal de lawine van vuur en staal op alle doelen van militaire beteekenis in gefheel Ita lie tot het maximum worden voortgezet. Men wil echter niet de mogelijkheid uitsluiten om met de Italiaansche natie tot een algemeen accoord te komen. Doch men dient de Italia nen een beetje in hun eigen vet te laten gaar smoren en het vuur tot het uiterste aan te wakkeren om het proces te verhaasten, totdat men van hun regeering of van diegene, die het noodige gezag bezit, de absoluut noodzake lijke voorwaarden voor de voortzetting van den oorlog tegen Duitschland krijgt. Churchill eischte vervolgens nogmaals de volledige capi tulatie van. Italie, noemde Duitschland den eersten vijand der geallieerden en verklaarde, dat Engeland wat betreft Italie in zeer nauwe overeenstemming met de Vereenigde Staten zal bandelen terwijl men de .Sowjet-Unie op de hoogte houdt. Nadat Churchill opnieUw een pleidooi ge houden had voor het voortzetten van de luchjt- terreur tegen de Duitsche steden en een be- zwerende formule gevonden had voor de weer stijgende Duitsche duikbootsuccessen, ver klaarde hij ten slotte, dat de taak, die den ge allieerden wacht, nog geweldig groot js, td meer daar de Duitsche volkskracht zich steeds meer concentreert. Naar aanleiding van deze "verklaring schrijft de diplomatieke correspondent van het D.N.B.: De gisteren van bevoegde Italiaansche zijde verstrekte verklaring dat de rqgeeringswijzi- giing uitsluitend een gevolg is van binnen-# landsch politieke redenen, dat de buitenland sche politiek van Italie hierdoor niet getrof fen wordt _en dat Italie, trouw aan zijrt ge geven woord, op den eens ingeslagen weg zal voortgaan en den oorlog zal voortzetten. wordt in Berlijnsche kringen als een nieuwe bevesti- ging van de proclamatie van 25 Juli be- schouwd. Deze verklaring is tevens een ant- woord op de rede van den Britschen minister- president in het Lagerhuis, die denkt, dat het Italiaansche Volk verslagen is en derhalve met cynische verachting kan worden behandeld. Zijn uitlatingen, men dient Italie ,,in zijn eigen vet" te laten gaar smoren getutgt van een houding, die geen twijfel laat bestaan over de behandeling, die Churchill het Italiaansche volk heeft toegedacht, welk volk echter ook onder zijn nieuwe leiding zijn wil tot zelfbe- houd en zijn recht op vrije ontwikkeling ver- kondigt. De op ^chantage gelijkende eisch van Churchill, dat Italiie zioh als opbouwende fac tor zelf uitschakelt en tot een willoos object van de Anglo-Amerikanen wordt, met het daaraan vastgeknoopte dreigement, dat het in het tegenovergestelde geval met de meest bar- baarsche middeien der oorlogvoering mishan- deld zal worden, kan niet treffender beant- woord worden dan met de verklaring van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1