TERNEUZENSCHE COURANT Terugvoering in Krijgsgevangenschap Buitenland BmnenSand DINSDAG 13 JULI 1943 83e Jaargang algemeen NIEUWS- en advertentieblad voor ZEEUWSCH-VLAANDEREN Zeemacht, tste, 2de, 3de en 4de Reg. Huzaren, 22ste Reg. Infanterie, jste en 2de Escadron Pantserwagens, 2de en 3de Reg. Veldartillerie en 18te Reg. Wieirijders. DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. 28.000 gevangenen aan het Oostelijk front. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT Een hevige slag woedt iangs de Zuid-Oostkust van Sicilie. Keuringen voor de Waffen-S.-S., het Legioen en de Landwacht. BEKENDMAKING. NIEUWE STAATSLEENING. BEKENDMAKING. Diensttijd eerste vrijwilligers Landwacht gaat ten einde. VERSCraUNT IEDEBEN DINSDAG- EN VRJJHAGAVOND. Dbeoteur: L VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - TERNEUZEN - Tel. 2298 On e-rontl van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde bekendmaking w«hrmarhtsbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering in Ssgeva^enXi^'vin d^oSfmaHge Nederlandsche Weermacht, worden by deze voor ^nmeWing opg elf^.eserVe-personeel beneden den rang van officier van de onder- staaSde reg"menten fn van alle in de jaren 1939 en 1940 door deze regimenten opge- stelde formaties, voorzoover het in Mei 1940 in werkelyken militairen dienst was. Zij moeten zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur: in het „Wehrmachtlager" Amersfoort, Zonnebloemstraat de dienstplichtigen der zeemacht en al haar oorlogsformaties op 19 Juli 1943, de dienstplichtigen van het 22 R. I.*op 20 Juli 19^3; t - van het le Regiment huzaren en het le Regiment huzaren motorryders op van het 2e Regiment huzaren en het 2e Regiment huzaren motorryders op 22 Juti 1943" van het 3e Regiment huzaren, het 4e Regiment huzaren, het le Eskadron pantserwagens en het 2e Eskadron pantserwagens op 23 Juli 1943; In de Waterlookazerne, Amersfoort: van het 21e R. I. en zyn oorlogsformaties de in de jaren 1924—1915 gebore- nen op 19 Juli 1943; en de in de jaren 1914—1904 geborenen op 20 Juh 1943; van het 2e Reg. veldartillerie opf 21 Juli 1943; van het le Reg. wielryders op 22 Juli 1943; van het 3e Reg. veldartillerie op 23 Juli 1943. Bii de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewys, de distributie- stamkaart met inlegvel en voor zoover mogelijk militaire identiteitspapieren. Degenen waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit hewiis bii hun werkgever of by de instantie die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding inoet de „Bescheinigung" zoo spoedig mogelyk weder aan den werkgever resp. de instantie die de belangen behartigt, worden terug- gegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen die zich moeten melden daarvoor in de gelegenheld te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tyd uit tc betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opgeroepen personen vry vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zyn, moeten rich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. by den stationschef, van het station van vertrek K lee ding. Voor zooveel mogelyk uniform, anders burgerkleeding- Dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede etensketeltje en eetgerei mede te brengen. De gezamenlyke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zyn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeits- einsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche Weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtsbefehlshaber m den Niederlanden, of zich op andere wyze aan de terugvoering in krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelyke pogingen steunen. Het oppercommando van de Duitsche weer macht maakte Maandag hekend: In den slag tusschen Bjelgorod en Orel ge- lukte het onzen troepen een vrij groote vijan- delijke strijdmacht in te sluiten en te vernie- tigen. Daarbij werden verscheidene duizenden gevangenen binnengebracht, 129 pantsers stukgeschoten en talrijke kanonnen en andere wapens buitgemaakt. In totaal werden Zon- dag 220 pantsers en 70 vliegtuigen vernietigd. Ontlastingsaanvallen, die de Sovjets ten Oos- ten en ten Noorden van Orel ondernamen, werden afgesla'gen. Sedert den 5den Juli ver- loor de vijand 28.000 gevangenen, 1640 pant sers en 1400 kanonnen. Op Sicilie poogden de Britsch-Amerikaan- sche landings troepen vergeefs de bezette kust- strook te verbreeden. Duitsche en Italiaansche troepen gingen Zondag op bepaalde punten- volgens het plan tot den tegenaanval over en wierpen den vijand in het eerste gevechtscon- tact terug. Duitsche en Italiaansche lucht- strijdkrachten vielen de vijandelijke scheeps- concentraties aan, brachten verscheidene vrij groote transportschepen en landingsbooten tot zinken. Bovendien werden drie. kruisers en 42 transportschepen beschadigd en werd door een Italiaansche duikboot een kruiser van 10.000 brt. tot zinken gebracht. De vijand verloor Zondag boven Sicilie en in het zeegebied van het eiland 38 vliegtuigen; 10 Duitsche vlieg tuigen worden vermist. Bij een gewapende verkenning boven den Atlantischen Oceaan wierpen Duitsche vlieg tuigen twee vijandelijke schepen, waaronder een passagiersschip van meer dan 20.000 brt. in brand. Duitsche duikbaoten brachten in taaien strijd uit krachtig beschermde vijande lijke konvooien zes schepen met 42.000 ton tot zinken. KOZLOF VERKHOVE 50 100 km WORONESJ KASTORNOE LISKI KOERSK STOSKi OSTROGOZHSK BJELGOROD WOLTSJA/NS VALUIKI OEPJANSK CHARKOW Kaarl van Pelt DE PANTSERSLAG AAN HET OOSTFRONT. De kaart geeft het gebied weer tusschen Bjelgorod en Orel waar op het oogenblik een felle en hevige pantsersiag plaats vindt. Het communique van het Italiaansche hoofd- kwartier van Zaterdag luidt: In den afgeloopen nacht zette de vijand, ge- steund door sterke vloot- en luchtformaties en met gebruikmaking van detachementen val- schermjagers, den aanval op Sicilie in. De verbbnden strijdkrachten bieden vastberaden tegenstand tegen de vijandelijke actie. Ge- vechten zijn gaande langs der Zuid-Oostelijke kuststroOk. Bij operaties, Vrijdag door de vijandelijke luchtmacht ondernomen tegen centra op Sicilie, hebben Italiaansche en Duitsche batte- rrjen 22 vliegtuigen vernield, waarvan 15 te Porto Empedocle. Voorts werden 11 vliegtui gen door Duitsche jagers neergeschoten. In de Tunesische wateren hebben onze tor- pedovliegtuigen drie schepen met een geza- menlijken inhoud van 29.000 ton getroffen en zwaar beschadigd. Het Italiaansche weermachtsbericht van Zondag luidt als volgt: Langs de kuststrook van Zuid-Oost-Sicilie, Een boven Nederlandsch gebied neergeschoten Amerikaansche bommen- wctper van het type Boeing B 17 ..Fortress". De typische groote zijvin- nen en het Amerikaan-- sche kenteeken zijn dui- delijk te onderscheiden. (Hoffmann-Stapf-Pax s) waar Italiaansche en Duitsche troepen de ge- lande vijandelijke strijdkrachten energiek fce- strijden en onder hun druk dapper standhou- den, woedt een hevige slag. De vijandelijke luchtmacht ontplooit een levendige activiteit. Jachtvliegtuigen van de spil schoten 22 vlieg tuigen omlaag, het afweergeschut negen. Onze formaties torpedovliegtuigen, die her- haaldelijk tot den aanval op vijandelijke kon vooien opstegen, brachten twee schepen tot zinken met een gezamenlijken inhoud van 13.000 ton alsmede een schip van niet nader aangeduid type. Zij beschadigden bovendien emstig twee kruisers en talrijke koopvaardij- schepen, waarvan er verscheidene in brand gera.a,kt6ii. 'Een Kchte kruiser, zeven transportschepen van groote en middelbare tonnage en vele landingsbooten werden herhaaldelijk door de Duitsche luchtmacht getroffen, zoodat stellig verwacht kan worden, dat zij later gezonken zijn. De diplomatieke medewerker van het agent- schap Stefanie schreef Zondag: 'Omtrent het verloop van de operaties op iSicilie kunnen om militaire redenen voorloopig slechts de volgen- de feiten worden meegedeeld: 1. Alle parachutisten werden vernietigd. 2. Alle pogingen van de 'Engelsch-Amerikaan sche troepen om van de kust uit in het binnen- land door te dringen werden tot riu toe tot mislukking gebracht. De gevechten zijn bui- tengewoon hevig, ononderbroken en drama- tisch, doch de» algemeene ontwikkeling van de operaties laat de gevolgtrekking toe. dat de op bluf berustende hoop van den vijand door de harde werkelijkheid is te niet gedaan. Met de grootste koelbloedigheid vervullen de Ita liaansche en Duitsche troepen, gesteund door de vaderlandsliefde van de beVolking, stelsel- matig hun taak. Er zijn geen overhaaste be- velen, geen onzekerheid bij den troep, geen paniek van de bevolking. Bij leiding zoowel als bij manschappen heerschen kalmte orde en vastbesloten wil tot overwinnen. Het communique van generaal Eisenhower van Zondagavond deelt volgens een bericht van S.P.T. mede, dat de Britsche en Ameri kaansche landingstroepen op Sicilie tot op dat tijdstip npg geen gevechtscontact met de hoofdmacht van den tegenstander op het'eiland hadden gekregen. HARDE STRIJD OP SICILIE DUURT VOORT. Verbreeding der bezette kuststrook belet. Het Italiaansche weermachtbericht van Maandag luidt als volgt: Op Sicilie is de harde strijd Zondag zonder onderbreking voortgegaan. De vijand trachtte tevergeefs de geringe diepte van de door hem bezette kuststrook uit te breiden. De Italiaan sche en Duitsche troepeg, die vastbesloten tot den tegenaanval overgingen, versloegen op verscheidene punten de vijandelijke afdeelin- gen en dwongen haar in een sector tot den terugtoqht. De strijdgeest der Italiaansche en Duitsche afdeelingen staat op zeer hoog peil. De hou- ding der bevolking en der dappere Siciliaan- sche soldaten, die in grooten getale deel uit- maken van onze eenheden, is boven iederen lof verheven. Voor de grandiooze verdediging der haar toevertrouwde stelling verdient de onder bevel van generaal Achillo d'Havet staande 206e kustdivisie een bijzonder eervolle vermelding. Italiaansche vliegtuigen hebben drie krui sers getorpedeerd, benevena een kleinere een- heid en drie schepen, waarvan twee van 8000 ton ondergingen. Italiaansche en Duitsche ge- vechtsformaties hebben vijandelijke scheeps- concentraties aangevallen. IVijf schepen en eenige landingsvaartuigen werden tot zinken gebracht. Ruim 40 vrachtschepen en transportvaartui- gen van verschillende grootte werden getrof fen of in brand geworpen. Jagers der Spil- mogendhederi schoten 30 vliegtuigen neer. Acht andere vliegtuigen stortten neer In het vuur van de artillerie. Van den inzet der laat- ste twee dagen zijn 13 Italiaansche en 10 Duit sche vliegtuigen niet op hun basis terugge- keerd. Voor de Oostkust van iSicilie heeft een on- zer duikbooten een .kruiser van 10.000 ton ge torpedeerd. De kruiser werd getroffen en explodeerde. DE LANDING OP SICILIE. In de eerste berichten van het nieuwe oor- logstooneel laat zich reeds, schrijft de N. R. Crt., de omtrek van het geallieerde aanvalsplan onderscheiden. Door te landen in het Oosten in plaats van in het Westen van Sicilie, welk laatste'terrein het vlakst is en dat bovendien het dichtst ligt bij het Afrikaansche continent, zien de aanvallers vooreerst van eenige voor- deelen af om zich des te meer te kunnen con- centreerei* op die zijde van het eiland, waar de aanvoer van de verdedigers hoofdzakelijk moet vandaan komen. Zou de geallieerde druk zich uitsluitend van het Westen naar het Oosten moeten bewegen, dan zou de tegen stander daar een macht tegenover kunnen stellen, welke voortdurend gevoed van het Ita liaansche vasteland af, in evenredigheid met de vijandelijke pressie zou kunnen toenemen. Het geallieerde plan moet dus in de eerste plaats gericht zijn op een poging om deze ver- bindingen te onderbrekei'. Daarbij doet zich dan de secundaire mogelijkheid voor om door de beheersching van de Straat van Messina aan de Italiaansche vloot haar ,,rochadelijn" te ontnemen. Door de verdeeling van de Middel- landsche Zee zou de vloot of worden gesplitst of in haar bewegingen'tot den van beide zee- bekkens worden beperkt. Dit alles is echter nog slechts theorie: in feite zijn de krijgsyer- richtingen nog niet verder dan tot de vorming van een bruggenhoofd in den Zuidoostelijken hoek van Sicilie en den afweer daartegen ont- wikkeld. Wilden de aanvallers zich eerst op de Oostelijke helft van het eiland concentree- ren, dan moesten zij -behalve om strategische redenen, ook met het oog op het terrein de voorkeur geven aan het nog betrekkelijk wei- nig geaccidenteerde gebied in het Zuidoosten. Maar verderop strekt zich het bergstelsel uit van de Monti Iblei, verheft zich, voorbij de vlakte van Catania de hooge en breed uitloo- pende Etna en zet de Apennijnsche rug zich voort in een reeks van hooge gebergten. Het is dan ook te verwachten, dat zware en moeizame gevechten voor den boeg staan. De hoofdmacht van de v«rdedigers zal nog in het geweer kunnen komen en wellicht den strijd zoeken in de gunstigst gelegen stellingen. Daar sedert de geallieerde landing in Fransch Noord-Afrika gsrekend moest worden met operaties tegen Sicilie na korteren of lange- ren trjd, is er gelegenheid geweest om deze stellingen voor te bereiden. Dat de duur van de gevechten in Tunis daartoe heeft in staat gesteld, is.van Duitsche en Italiaansche zijde bij herhaling naar voren gebracht. In de be- rich'ten wordt thans ook bevestigd, dat boven dien Duitsche troepen den Italianen terzijde .staan, en het Duitsche aandeel in-de verdedi ging van Sicilie dus niet tet het optreden van de luchtmacht beperkt blijft. Dit alles wijst erop, dat, zoo de geallieerden de transporten naar hun bruggenhoofd kunnen onderhouden, gevechten van groote intensiteit in het voor- uitzicht staan. De strategische ontwikkeling daarvan is, afgezien van het feit, dat het zwaartepunt op het oogenblik op de Oostelijke helft van het eiland ligt in dit stadium moei- lijk aan- te geven. Zij hangt immers ten nauw- ste samen met de vraag, of de geallieerden hun landingsplaatsen nog weten uit te breiden en of zij bijvoorbeeld in het gebied van Tra- pani en van de belangrrjke haven Marsala een gebied, dat wegens zijn betrekkelijke vlak- heid en de nabijheid van Tunis reeds vroeger als een mogelijke landingsplaats was gedacht, nieuwe operaties kunnen inleiden. Zulk een gang van zaken kan tot hergroepeeringen ook van de verdediging reden geven, zoodat inderdaad in deze beginphase weinig omtrent het krijgsverloop is af te leiden uit hetgeen in het algemeen nopens de defensieve moge- lijkheden op Sicilie bekend is. Wat deze algemeene militaire omstandig- heden betreft, kan men eraan herinneren, dat Sicilie het grootste eiland in de Middellandsche Zee is en dus gelegenheid biedt om uitgebreide krijgsverrichtingen van een bepaalden tijds- duur tot ontwikkeling te laten komen. Daar toe geeft een vergelijking met het Tunesische oorlogstooneel, dat in zijn latere stadia sedert den val van de Mareth-Unie ongeveer van den- zelfden omvang was, eenige i aanleiding. Een voorstelling van de onderhavige afmetingen krijgt men ook, wanneer men bedenkt, dat het gebied van Sicilie van dezelfde orde is als de oppervlakte van Nederland. De langste lood- lijn van den gelijkbeenigen driehoek, de af- stand van de Westkust tot Catania, bedraagt een 250 kilometer. Het terrein is, zooals ge- zegd, bergachtig en bereikt in het Noorden en Noordoosten de grootste hoogten. De spoor- wegverbindingen loopen grootendeels langs de kust met uitzondering van een hoofdlijn van Catania over Enna in het hart van het eiland naar Termini aan de Noordkust. De verdeeling van dit spoorwegnet hangt natuurlijk met de ligging van de havens samen; de gewichtigste zyn: Messina. Palermo, Porto Empedocle en Marsala. Al deze' waren reeds gedurende de laatste weken het doelwit van luchtaanvallen. Er zijn ook een menigte kleinere havens. Het is duidelijk, dat de geallieerden over een of meer bruikbare havens zullen moeten beschik- ken om op den duur een regelmatigen aan voer te kunnen verzekeren. In den beginne is gebruik gemdftikt van speciale landings vaartuigen, ingerioht voor het afzetten van manschappen, tanks en andere wapenen op vlakke kusten zonder havens en den laatsten tijd. naar bekend was, in groote aantallen aan geallieerde zijde aangemaakt maar men mag toch aannemen, dat voor de ontscheping van groote transporten havens noodig zijn-. Bij de landingsoperaties, die in de Australaziatischc wateren en in Noord-Afrika zijn uitgevoerd, heeft men dan ook dikwijls kunnen waar- nemen dat deze havens, voorzoover zij wegens hun verdediging niet voor een aanval van zee uit in aanmerking kwamen, nochtans het in- directe doel waren, waarop de landingsacties in de buurt zich tenslotte concentreerden. Havens spoorlijnen, die daarmee in verbinding staan en de daartusschen ter verdediging ver- spreidde vliegvelden zullen dus vermoedelijk in de eerste phase van den strijd om Sicilie het geraamte vormen,. waaromheen de krijgsver richtingen zich groepeeren. DR. GOBBELS OVER ZIJN ARBEID. In Das Reich behandelt Rijksminister Dr. Gdbbels den overvloed van problemen, waar- mede de regeering zich heeft bezig te houden. Om te illustreeren, dat „nooit zoo weinig van achter de groene tafel geregeerd is als thans" beschrijft de minister een normalen werkdag in het ressort zijner eigen werkzaamheid. Reeds om zeven uur, aldus dr. Gdbbels, zijn de laatste telegrammen van overal ter wereld binnengekomen, die ons een beeld geven van den algemeenen politieken en militairen toe- stand, zooals de vijand dien ziet. Om acht uur volgt een gedetailleerd rapport over de gebeurtenissen in het luchtoorlogsgebied; bet belangrijkste is meestal reeds in den loop van den nacht door de bevoegde gouwleiders tele- grafisch doorgegeven. Op het -bureau wacht een aanzienlijke sta- pel acten en memoranda over algemeene vraagstukken van oorlogsbelang, die opmerk- t zaam doorgelezen en aan een snelle beslis- sing onderworpen moeten worden. Deze be- slissing valt meestal binnen een uur, als het onderwerp in kwestie geen uitvoeriger bespre- kingen met de bevoegde deskundigen, noodig maakt. Daarop volgt een uiteenzetting van de gebeurtenissen uit het Rijksgebied, die in een of ander opzicht van beteekenis zijn. Zij is meestal gedetailleerd en wordt aangevuld door schriftelijke of mondelingc mededeelin- gen uit het volk. Na een wrapport over den toestand in de gouw Berlijn, die onder de persoonlijke leiding van minister Gdbbels staat, volgt te 11 uur het volledig bericht over den militairen toe- stand en daarn'a een conference van een uur van de naaste medewerkers van den minister uit partij, staat, pers, radio, film enz. Vraag stukken, die in deze groote conferentie niet kunnen worden besproken, blijven gereser- veerd voor daarop volgende aparte beraad- slagingen. Buiten wachten reeds de bezoekers uit alle deelen van het rijk en alle groepen der be volking, terwrjl overal de telefoons rinkelen. Tijdens het middagmaal heeft dr. Gdbbels meestal een paar verlofgangers te gast, die in ongedwongen gesprek hun belevenissen vertellen en soms belangrijke wenken kunnen geven. Meestal worden degelijke besprekin- gen gedurende den middag voortgezet, tot een paar uur later de nieuwe buitenlandsche telegrammen binnenkomen, welks telefonisch met de medewerkers worden afgehandeld. Als er nog een half uur overblijft, wordt dat ge- bruikt voor de voorbereiding van een rede. Des avonds begint het derde hoofdstuk van den werkdag, dat meestal tot in den nacht voortduurt. Men mag al erg blij zijn, aldus dr. Gobbels, als de laatste telefoongesprekkenj tegen middernacht binnenkomen, meestal zijn zij later. Bij dezen voortdurenden dagelijkschen ar- beid komen de bezoeken aan de landsdeelen, vooral aan de gouwen, waar men het volk iets heeft te zeggen en waar men zich per- soonlijk moet orienteeren over gebeurtenissen en feiten, tegenwoordig dus in hoofdzaak in het gebied van den luchtoorlog. De kracht van de regeering ziet dr. Gdbbels in het feit, dat zij er naar streeft, door ken- nis te nemen van de naakte feiten, een zoo volledig mogelijk beeld te krijgen van den toe- stand op ieder oogenblik en van de mogelijk- heden, die daarin liggen. „De regeering", al dus besluit. de minister, „draagt de verant- woordelijkheid gaame, omdat zij die niet be- schouwt als een last, maar als een eer. Zij wacht, wanneer de tijd tot wachten is ge- komen. Zij slaat toe, wanneer het uur van toeslaan is gekomen. Zij vervult haar plicht voor het heden, maar meer nog voor de toe- komst." SPANNING OP MARTINIQUE. Twee telegrammen van admiraal Robert, den gouvemeur van het Fransche eiland Marti nique, zijn Donderdagmorgen in het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken binnen gekomen. Hieruit blijkt, dat bij de spanning, die de onderhandelingen tusschen admiraal Robert en de Amerikaansche vertegenwoordi- gers meebrengen, nu nog onlusten op het eiland zelf zijn gekomen. De bevolking zou groote demonstraties hebben gehouden .voor aansluiting bij het nationale comitd. Het fort waarin zich de goudreserves van de Banque de France bevinden, zou zelfs door de opstande- lingen zijn bezet. AMERIKANEN LANDEN OP WOODLARK. Naar het geallieerde hoofdkwartier in het Zuid-Westelijke deelvan den Stillen Oceaan bekend maakt, zoo vemeemt 6.P.T., zijn Ame rikaansche marine-troepen op het eiland Moe- roea (Wdodlark) geland. Moeroea, dat tot den uitersten eilandengordel der Papoea-groep behoort, ligt ongeveer 120 mijl van de Zuid- Oostelijke punt van Nieqw-Guinea verwijderd. Bij onze vrijwilligers. Er wordt goed voor de jongens gezorgd. Etenhaler op weg naar de voorste linies. (SS P.K. Fritsch O-H-P s) 'Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leef- tijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelrjk zoowel als geestelijk goed ontwik- keld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, ten- einde gekeurd te worden. By de onderzoektngen worden ook alle ge- vraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzergtng der familieileden, duur der opleiding, extra levensmiddelen voor de farai- lieleden enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het waehtbataljon in Amers foort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SiS in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet kun nen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden gedurende hun verbin- tenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17 Juli 944 uur Rotterdam, Deusche Haus, Westzeedijk. 18 Juli 912 uur Breda, Rest. Modern, 18 Juli 1518 uur Den Bosch, Hotel Noord- Brabant, Markt 45. 19 Juli 912 uur Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 19 Juli 1518 uur Amhem, Cafe Royal. 20 Juli 912 uur JHengelo, Cafe Modern, Spoorstraat 18. 20 Juli 1518 uur Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 21 Juli 912 uur Assen, Ooncerthuis a/d Vaart. 21 Juli 1518 uur Groningen, Ooncerthuis, Poelestraat. 22 Juli 912 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23 Juli 914 uur Amsterdam, Dam 4. 24 Juli 913 uur Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25 Juli 914 urn Amersfoort, Pol. durch- gangslager, Leusderweg. 26 Juli 914 uur Den Haag, Cafe den Hout, Bezuidenhoutscheweg. NIEUVV SIGNAAL „WAARSCHUWING LUOHTGEVAAR". In Nederland wordt van 10 Juli 1943, des morgens te 7 uur af, een nieuw sirene-signaal ingevoerd. Het heet ,,waarschuwing lucht- gevaar" en bestaat uit een driemaal achtereen herhaalden gelijkmatigen toon (zooals van het signaal ,,luchtalarm geeindigd") van ongeveer 13 seconden met tusschenpoozen van 10 secon- den. Het sirene-geluid, dat 13 seconden duurt, begint met een van laag naar hoog opioopen- den toon, welke dan enkele seconden gelijk- matig blijft, om tenslotte weer terug te loo pen. Dan 10 seconden pauze. Dair-gedurende 13 seconden herhaling, weer gevolgd door een pauze van 10 seconden en tenslotte de tweede herhaling van 13 seconden. Het geheele sig naal ,,waarschuwing luchtgevaar" duurt 1 minuut. Het nieuwe sigi%al beteekent, dat vijandelijkevliegtuigen het luchtruim boven Nederland binnenvliegen, doch dat voorloopig geen groote luchtaanvallen verwacht worden. Dit signaal ,,waarschuwing luchtgevaar" be- doelt dus het publiek tot grootere opiettend- heid aan te sporen. Men behoeft zich na dit signaal niet te gedragen zooals bij luchtalarm. Het verkeer en het economisch leven gaan ge- woon door. Bij het signaal luchtalarm" (zoo als voorheen 1 minuut janktoon) is hdt ge- drag naar de eischen, w§lke luchtbescherming stelt, evenals voorheen, algemeene plicht. Het signaal „luchtalarm geeindigd (onafgebroken gelijkmatige toon van edn minuut) volgt na het signaal „waarschuwing luchtgevaar", ook wanneer het signaal „luchtalarm" niet gegeven zou zijn. Der Generalkommissar fur das Sicherheitswesen (Gez.) RAUTER. SS-Obergruppenfiihrer und Ge neral der Polizei. POLITIEKE MOORDAANSLAG IN NIJMEGEN. Op 8 Juli j.l., des" middags, is de commis- saris van politie Van Dijk te Nijmegen op de open straat in den rug geschoten en zwaar gewond. Door het vastberaden optreden der bevolking kon de dader terstond gearresteerd worden. Hij ziet zijn gerechte straf tegemoet. Volgens de resultaten van het tot dugver in- gestelde onderzoek heeft men ongetwijfeld te •doen met een politieken moordaanslag. NEDERLAN DSCHE STUDENTEN NAAR HET OOSTEN. Op 2 Augustus zal een groep Nederland sche studenten, leden van het Nederlandsche Studentenfront naar het district Lublin van het generaal-gouvernement Polen vertrekken om daar gedurende twee maanden behulp- zaam te zijn bij het binnenhalen van den oogst en andere werkzaamheden in het belang van het Duitsche bestuur. Het vorige jaar heeft een dergelijke groep hier te lande in een oogst- kamp bij Tinaarloo in Drenthe op dergelijke wijze hulp verleend. Blijkens een toelichting door ir. Noordijk, leider van de afdeeling buitenlandsche betrek- Naar wij van bevoegde zijde ver- nemen, zal Donderdag 15 Juli a.s. de aankondiging verschijnen van een staatsleening, groot een milliard gul den, waarvan reeds f 300 millioen bij rijksfondsen en instellingen is geplaatst. De rentevoet is wederom 3 Vi procent en de looptyd 20 jaren. De koers van uitgifte is gesteld op 99% pet. De deelneming is op dezelfde leest geschoeid als voor de leening 1942 met dien verstande, dat het percentage van deelneming voor de institutioneele beleggers is verhoogd tot 10 procent hunner activa. Het bureau van den bevelhebber der weer macht in Nederland deelt mede Wederom moesten drie Nederlanders, die zich aan sabotage schuldig maakten en leven en goed van eigen landgenooten en vande bezettende mogendheid in gevaar brachten, door een krijgsgerecht tef dood veroordeeld worden, n.l. 1. Evert Ruivenkamp, geboren 3 Septem ber 1915 te Philadelphia; 2. Dominicus Hendrik Middendorp, ge boren 19 November 1919* te Kampen; 3. Gerard van ider Laan, geboren 15 Januari 1913 in Den Haag. De vonnissen zijn door fusilleering vol trokken. Zij zijn thans afgericht en hebben drie maanden soldatenlqven achter zich. Wilt gij hun plaats niet innemen? Wilt gij nog altijd afzijdig blijven staan? Toont dat ook gij bereid zijt voor uw volk aan te treden, opdat dit een goede toekomst tegemoet -ga. Laat .ook u zich gedurende drie maanden africhten en tresdt toe tot de Landwacht Nederland. Inlichtingen over verzorging der familieleden, vrijstelling van arbeidsinzet in Duitscfaland, extra-levensmiddejentoewijzing voor de familie, t-eserveering van uw betrek king gedurende uw diensttijd, worden tijdens de keuringen verstrekt. De data van de. keuringen worden in alle bladen bekend gemaakt. kingen van het Studentenfront, wordt deel neming van Nederlandsche studenten aan het werk in het gouvernement-generaal van be lang geacbt, omdat de deelnemers hierdoor ge legenheid krijgen allerlei vraagstukken, die zich in dit gedeelte van Europa voordoen, uit eigen aanschouwing te leeren kennen, hetgeen bijvoorbeeld voor hen, wier studie aanvanke- lijk op Indie was gericht, een aansporing zou kunnen zijn voor herorienteering. In het district Lublin is gebrek aan aibeids- krachten, speciaal dezulken, die geschikt zijn om leiding te geven. Er is daarginds reeds een betrekkelijk groot aantal Nederlandsche gezinnen gevestigd, voor wie de studenten zich eventueel ook nuttig zullen kunnen maken. Bovendien is er allerlei werk te doen in verband met de repatrieering van Volks- duitschers uit Rusland, die o.a. in het district Lublin worden gevestigd. Hiervoor moeten boerderijen worden herstefti en zijn er hygieni- sche en andere vraagstukken op te lossen. Voor de studenten is er biologisch, hygienisch en rassenkundig overvloed van arbeid, die in vele gevallen op het gebied van hun studie ligt. Het is niet de bedoeling hen als hand- arbeiders te werk te stellen. Vooreerst kun nen alle leden van het Studentenfront aan deze uitzending deelnemen. De deelneming is geheel vrijwillig. Zij geschiedt in overleg met de Duitsche Reichsstudentenfuhrung.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1