TERNEUZENSCHE COURANT Buitenland Binneniand No. 10.520 VRIJDAG 9 JUL! 1943 83e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANPEREN De beteekenis der geldpolitiek in de geleide economie. OUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Duitsche troepen zijn Woensdag tot den aanval overgegaan. ITAUAANSCH WEERMACHTSBERICHT mm, Keuringen voor de Waffen-S.S., het Legioen en de Landwacht. Dienstneming bij de landwacht is eeredienst aan het volk. De stem der S.S. Toelating tot de ,lReichsschulen". VERKOOP VAN GROENTEN OP DEN TUIN Verzorging familieleden vrijwilligers WAFFEN-S.S. en Nederlandsch legioen. Dtrecteur: vr.RSf!HT.T\T EEDEREN DINSDAG- EN VRLTDAGAVOND. L VAN DE SANDE Hoofdredactenr: N. J. HART® - TERNEUZEN Tel. 2298 brachten aan men- in Terwijl op alle fronton de oorlog nog onvenminderde hevigbeid woedt, en een einde dezer worsteling nog in geen enkel £l^cbt valt te bespeuren, heeft men van gealheerd zijde de wereld verblijd met een tweetal valuta- plannen, respectjevelijk door den Amenkaan White en den bekenden Engelschen economise Keynes ontworpen. In verband met de nood- zakelijkheid, na den -oorlog bet economiscbe leven weer zoo spoedig mogelijk op legel- znatige wijze te doen functioneeren, en betei dan zulks na den vorigen wereldoorlog is ge- schied, voor een bevredigend lntemationaal handels- en betalingsverkeer te zorgen heeft men in groote lijnen aangegeven, hoe bet In ternationale geldstelsel na den oorlog zou moeten worden opgebouwd. De conelusie, die men uit de publicatie dezer plannen kan trekken, is de volgende: Willen handelsbelemmeringen, wterkloosheid en alle daarmede gepaard gaande gevolgen na afloop van dezen oorlog worden vermeden, dan is allereerst een juiste oplossing der monetaire vraagstukken noodzakelijk, m.a.w. aan ge- allieerde zijde zou men van meening zijn, dat, wil een juiste economiscbe politiek kunnen worden gevoerd, in de eerste plaats de mone- taire politiek moet zijn geregeld. In Ibet Juninummer van ,,De Nederlandsche Volkshuishoudingorgaan van het Econo- misch -Front, wijdt Jac. Koolgchijn een be- schouwing aan de beteekenis der geldpolitiek in de geleide economie. De geldpolitiek speelt in de geleide econo mie a.h.w. een dubbele rol. Aan den eenen kant bepaalt zij den koers, die de geheele economische politiek moet gaan, en zijn loon- en prijspolitiek aan haar ondergeschikt. ran- zelfsprekend worden bij het uitzetten van dezen koers de eventueele uitwerkingen op de reeele sectoren van het economisch leven (goederen- en arbeidsscctor) nauwlettend on- derzocht, maar dat neemt niet weg, dat de beslissing, die in laatste instantie wordt ge- nomen, een monetaire beslissing is, en dat de monetaire politiek praevaleert. Maar zoodra de beslissing eenmaal gevallen is, treedt de monetaire politiek terug en vormt zij slechts de „schaduw" van het gebeuren in de reeele sectoren, zooals wij gewend zijn geraakt, haar te beschouwen. De geldpolitiek zal in de toekomst de vol gende rol spelen: aan den eenen kant de ge heele economische politiek activeerend, be- palend, aan den anderen karit deze dienend en volgend. Maar, hoezeer men ook van het louter in strumental karakter der geldpolitiek door- drongen is, doch mag niet over het hoofd wor sen gezien, dat in een ander opzicht de geld politiek nog steeds van primaire beteekenis is. Het feit, dat men aan geallieerde zijde reeds thans met valutaplannen naar voren komt, moge ons verbazen, de tot in details gaande uitwerking der plannen moge laefc- wekkend aandoen, dit alles neemt niet we, dat straks, wanneer de organisatie der Euro- peesche levensruimte definitief zal worden aangepakt, aanstonds niet alleen de produc- tievr aagstu kkenmaar ook de monetaire pro- blemen zullen moeten worden opgelost. Alleen Waarheid omtrent de groote lijnen der mone taire politiek vermag het leader te scheppen, waarbinnen de ontwikkeling der productie en de internationale uitwisseling der prestaties volledig mogelijk zullen zijn. Activeerend-bepalend en secundair-volgend ziedaar de toekomstige tweeledige functie der geldpolitiek. Aan de geldtheorie valt dan de taak ten deel, elk der deelen dezer functie nader uit te werken, het onderling verband tusschen beide aan te toonen, en bovenal on- der inachtnemlng van de voor de afzonder- lijke landen bestaande structureele verschil len, de eischen te bestudeeren, die de wording der Eurpoeeschk levensruimte aan de ontwik keling der geldpolitiek zal stellen. Het Opperbevel van de Duitscbe Weermacbt maakte Woensdag bekend: In het gehied van Bjelgorod en ten Zuiden van Orel mislukten ook Dinsdag hevige aan- vallen, die de Sovjets ondernamen met uiterst sterke formaties, welke sinds weken gereed gehouden werden. Daartegenover gingen onze troepen, door de luchtmacht doeltreffend ge- steund, zelf tot den aanval over. Het gelukte, diep m de vijandelijke stellingen door te dringen en den vijand zeer zware verliezen te\ berokkenen. Alleen door troepen van bet leger werden ruim 300 vijandelijke pantserwa- gens, ten deele van het nieuwste type, ver nietigd of onklaar geschoten. Ook in de lucht ontstonden er boven dit gevechtsterrein \er- bitterde gevecbten met sterke formaties Sov- jet-vliegtuigen. Op 5 en 6 Juli werden in luchtgevecbten en door luchtdoelgeschut, bij 41 eigen verliezen 637 ,Sovjet-vliegtuigen neer- geschoten, waaronder een groot aantal slag- vhegtuigen. Sterke formaties gevechtsmachi- nes van de luchtmacht bombardeerden aan- voerwegen, vliegvelden en spoorwegstations in het achterwaartsche gebied van den vijand, met aanzienlijke uitwerking. Van de overige deelen van het Oostelijke front wordt slechts melding gemaakt van wederzijdsche leven- dige activiteit van verkenningsafdeelingen en stoottroepen. Lichte Duitsche zeestrijdkrachten brachten onder de kust van den Kaukasus drie schepen tot zinken met een gezamenlijken ihhoud van 1700 brt., die deel uitmaakten van een be- schermd convooi der Sovjets. In het gehied van de Middellandsche Zee zetten vijandelijke formaties vliegtuigen haar aanvallen 8p het kustgebied van Sicilie voort. 17 Britsch-Amerikaansche toestellen werden door Duitsche en Italiaansche strijdkrachten der luchtverdediging vernietigd. In den afgeloopen nacht wierpen enkele vijandelijke storingsvliegtuigen eenige brisant- bommen van groote hoogte lukraak boven West-Duitschland uit. Er werd slechts eenige schade aan gebouwen aangericht. Duitsche duikbooten brachten op den Atlan- tischen Oceaan en in de Middellandsche Zee in den strijd tegen sterk bewaakte konvooien en afzonderlijk varende schepen negen vaar- tuigen met tezamen 53.000 brt., alsmede een vrachtzeilboot tot zinken. Naar S.P.T. uit Berlijn meldt worden de Engelsch-Amerikaansche beweringen dat de mogendheden van de spil de havenwerken van Trapani op Sicilie hebben vernietigd om een terugtocht voor te bereiden, van welingeUchte zijde aldaar' als yolkomen uit de lucht gegre- pen en als onwaar gekenschetst. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In het gebied van Bjelgorod en' ten Zuiden van Orel is het Woensdag tot zware tanksla- gen gekomen, in den loop waarvan door troe pen van het leger, door afweergeschut, ge- vechtseskaders en eskaders voor den strijd op korten afstand van de luchtmacht ruim 400 bolsjewistische tanks werden vemield. Het vijandelijk diep geecheloneerde stellings- systeem werd in taaie bosch- en dorpsge- veehten doorbroken. Eskaders gevechtstoe- stellen en joestellen voor den strijd op korten afstand van" de luchtmacht ondersteunden de aanvalsoperaties van het leger en den tegenstander zware verliezen i schen, zware wapens en rollend materieel toe. In felle luchtgevechten en door luchtaf- weergeschut werden boven het gevechtsgebied in den midden-sector van het Oost. front. 193 bolsjewistische vliegtuigen vernield. Oberfeld- webel Strassl, vliegtuigeommandant in een jachteskader, hevocht in drie dagen 25 lucht- overwinningeik Dertien eigen toestellen wor den vermist. Nachtelijke aanvallen van het luchtwapenwaren gericht op troepenonder- komenfe, spoorwegverhindingen en ravitaillee- ringssteunpunten van den vijand in de diepte van het terrein. Van het overige deel van het Oostfront wor den geen noemenswaardige gevechtshandelin- gen gemeld, In het kustgebied van Sicilie hebben Duit sche en Italiaansche luchtverdedigingsstrijd- krachten 16 Britsch-Amerikaansche, boofd- zakelijk meer-motorige vliegtuigen vernield. Boven den Atlantischen Oceaan - en aan de kust van het Kanaal werden. nog 4 vliegtui gen neergeschoten. Bij nachtelijke storingsaanvallen van enkele vijandelijke vliegtuigen werden in het West- Duitsche grensgebied hier en daar bommen geworpen, zonder dat noemenswaardige scha de werd aangericht. NIEUWE IiUOHTAANVALLEN OP. SICTLIA ANSCHE STEDEN. Het Italiaansche weermachtsbericht no. 1139 van 8 Juli meldt: Italiaansche torpedovliegtuigen hebben met succes offensieve raids langs de kusten van Tunesie ondernomen, waarbij twee schepen met een inhoud van 13.000 ton zoo emstig werden geraakt, dat hun verlies zeker moet worden geacht. Vijandelijke aanvallen op Trapani, Porto Empedocle en Catania hebben lichte schade aangericht en een klein aantal slachtoffers onder de bevolking geeischt. 19 toestellen werden vernield. DE GEVEOHTEN IN HET OOSTEN. Het is een geweldige slag, waartoe zich de gevechten in het Russische saillant tusschen Orel en Bjelgorod ontwikkeld hebben, naar in- tensiteit en materiaalgebruik wellicht een der grootste in dezen oorlog schrijft de N. R. Crt., en het blad vervolgt: Gezien het snelle ver- bruik van middelen, waarop de wederzijds op- gegeven cijfers wijzen, zou men, ondanks de ter plaatse verzamelde reserves, een beperkten duur van een strijd in dezen trant moeten aan- nemen, zoodat na eenige dagen Of een beslis sing met strategische gevolgen of een betrek- kelijke gevechtspauze zou moeten intreden. Van de aanwezige concentraties geven alleen reeds de Duitsche berichten een beeld, wan- neer zij van de veronderstelling uitgaan, dat de tegenstander tot een offensief gereed stond en verder meedeelen, dat de eigen operatieve reserve aan gepantserde strijdkrachten nog niet in 't veld hoefde te worden gebracht. We verkrijgen dus het voor den oorlog in het Oos- ten tot dusver zeldzame beeld, dat gelijkwaar- dige krachten aanstonds recht tegenover el- kander stonden en niet geleidelijk naar de "plaats moesten worden overgebracht, waar een vijandelijke doorbraak dreigde. Vandaar de uitzonderlijk snelle ontwikkeling van den slag, als ware er een vonk geraakt in een larrg op- getasten brandstapel. De berichten maken verder melding van bet bij uitstek moderne en beste materieel, dat aan beide zijden in den strijd is geworpen. Gesproken wordt van Rus sische tanks van het nieuwste model, van Amerikaansche pantserwagens en van Duit scbe van bet veel besproken type Tiger. Zoo als men zich herinnert, zijn nog onlangs in de Duitsche pers aan de hand van een demonstra- tie met buitgemaakt en eigen materieel de kwaliteiten van deze verschillende modellen met elkander vergeleken, waarbij men tot op- merkelijk objectieve resultaten kwam. De in het Oosten opgeleefde gevechten geven nu een spoedige gelegenheid om deze conclusies aan de praktijk te toetsen. Opmerkelijk is ook de omvang van de wederzijds gebruikte luchtmacht,-zoo zelfs, dat sommige commentaren spreken van de groot ste luchtvloten in de hedendaagsche krijgsger schiedenis. Dat Duitschland over een sterk; luchtwapen beschikt, is genoegzaam bekend; eerst in den laatsten tijd echter is meer en meer de aandacbt gevallen op de uitbreiding van het Russische luchtwapen. Dit bleek voor- al bij de z.g. strategische bombardementen van het gebied achter het Duitsche front, gedeelte- lijk uitgevoerd met door Amerika geleverde jager-bommenwerpers. Ook andere afdeelin- gen van het Russische luchtwapen werden tot verdere ontwikkeling gebracht, waarbij men in het bijzonder denkt aan de direct in de land- gevechten ingrijpende vliegtuigen. Het Duit sche legerbericht van Woensdag spreekt dan ook, hehalve in het algemeen van sterke vijan delijke luchtformaties, meer speciaal van het groote aantal ontmoete slagvliegtuigen. In verband met den in het Oosten hervatten strijd is het wellicht van belang *og het een en ander mede te deelen omtrent andere feor- ganisaties en vemieuwingen, waartoe de Rus sische legerleiding op grond van de ervaringen is gekomen. Eenige gegevens daaromtrent worden verschaft door majoor dr. J. Schafer, een der weinige Duitsche oorlogscorresponden- ten, die meer uitvoerig in een technische he- schouwing en waardeering van de oorlogvoe- ring van den tegenstander plegen te treden. Het Sowjet-opperbevel moet de ervaring op- gedaan hebben, dat het hem in sommige ge vallen wel gelukt is penetraties in en door- braken door het vijandelijke front te bewerk- stelligen, maar dat bet bem anderzijds dikwijls aan de snelle formaties, voorzien van de noo- dige vuurkracht, heeft ontbroken, om de be- ginsuccessen tot een blijvend operatief resul- taat te maken. Tankformaties waren hiertoe te weinig soepel, cavalerie- en (des winters) ski-afdeelingen te langzaam en zonder vol- doende artilleristisch vermogen. Wellicht nr)ag men het onvoltooid blijven van den Russischen stoot naar den middenloop van den Dnjepr aan het einde van de laatste wintercampagne mede aan dergelijke gebreken toeschrijven, hoewel tot de noodige voorzieningen reeds het vorige jaar bevel was gegeven. Deze voorzieningen komen hierop neer, dat de tankafdeelingen van het roode leger door gemechaniseerde bri gades en korpsen worden aangevuld. Zij moe ten tot op zekere hoogte van de cavalerie- afdeelingen de functies overnemen, welke de gepantserde formaties door haar structuhr niet hebben kunnen vervullen. De gemechaniseer de «enheden bezitten door haar samenstelling en uitrusting een bijzonder groote snelheid, wendbaarbeid en vuurkracht. De brigaden zijn troepen en materieel beschikbaar komt. Op deze wijze zou het Russische opperbevel het probleem trachten op te lossen, dat" zich in dezen oorlog hij den aanval reeds dikwjjls heeft voorgedaan, namelijk om de infanterie- divisies met de snelle tankformaties op be- vredigende wijze te doen samenwerken. Be richten van Duitsche zijde wijzen erop, dat men ook daar groote zorg heeft voor eeh toenemende motorisatie, waarbij in het bijzon der nadruk wordt gelegd op het zelfstandige optreden van het bedienende personeel. HET 25-JABTGE BISSOHOPSJUBILEUM VAN DEN PAUS. Z. H. de Paus heeft Zondagochtend in een plechtige audieptie de commissie voor de fees- telijkheden ter gelegenheid van zijn 25-jirig hisschopsjubileum ontvangen, die hem een schitterend boekwerk „De geleerden en kun- stenaars van Italie" overhandigde-n en tevens de wenschen van de Italiaansche katholieken overbracht. De audientie werd bijgewoond door talrijke vertegenwoordigers van het Ita liaansche cultureele en geestelijke leven, door de componisten- Mascagni, Pizzetti en Gior- dRllO. In een vrij lange toespraak legde Z. H. ae Paus den nadruk op het krachtige geloof en de kalme gelatenbeid van het Italiaansche volk. Dit volk houdt, zoo zeide Z. H. de Paus, meer dan in elke andere fase van zijn geschie- denis vast aan het katholieke geloof, dat kracbtensGods wil in de Eeuwige Stad zi]n middelpunt beeft. Van deze Eeuwige Stad straalt de cultuur uit, waarmee Europa en de geheele wereld zich voeden. Tenslotte gaf de Paus het geheele Italiaan- sche volk en in liet bijzonder dat deel van t volk, dat het meeste te lijden heeft van de ge volgen van den oorlog, zijn apostolischen zegen. KRETA. Volgens berichten van geallieerde zijde zoo meldt het S.P.T. uit Berlijn, hebben de ge- allieerden commando-raids op Kreta uitge voerd. Men verklaart te Berlijn echter, dat. hier niet van een militaire gebeurtenis gespro ken kan worden. Men kan eerder spreken van een sabotage-actie die verder van geen groot belang is. Het ging hier om een absoluUt on- belangrijke handeling, aldus wordt van be- voegde zijde te Berlijn medegedeeld. VRAAG IN LAGERHUIS OVER SIKORSKPS DOOD. Naar de Engelscbe nieuwsdienst, volgens j D.N.B. meldt, heeft Churchill in het Lagerhuis in antwoord op een desbetreffende vraag verklaard niet in staat te zijn eenigerlei inlichting te verschaffen over de oorzaak van het vliegtuigongeluk, waarbij Sikorski is om- gekomen. De Engelsche berichtendienst meldt uit Gi braltar, dat bet lijk van Sikorski uit zee is opgevischthet is in de katholieke kerk van Gibraltar opgebaard. Naar verluidt,, zal het worden gebalsemd en naar Londen overge bracht. De Engelsche minister van oorlog, sir James Grigg, is getuige geweest van het vliegonge- luk, dat Sikorski het leven heeft gekost. Enkele oogenblikken voor het vertrek van het vliegtuig had Grigg nog met Sikorski gespro ken; den volgenden dag keerde hij naar Don- den terug. MARTINIQUE KIEST ZIJDE VAN GIRAUD. iReuter verspreidt, volgens DJST.B. een be- richt van radio Marokko, volgens hetwelk Martinique zich bij het Fransche bevrijdings- comite van generaal Giraud te Algiers heeft aangesloten. AMERIKA AN SOHE TORPEDOJAGER TOT ZINKEN GEBRACHT. Naar de Britsche berichtendienst, volgens D.N.B., uit Washington meldt heeft het Ame rikaansche ministerie van marine medege deeld, dat de Amerikaansche torpedojager (Strong" in den nacht van 4 op 5 Juli door een Japansche duikboot getorpedeerd en tot zinken is gebracht. 't 'Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Nederlandera van arisch bloed, in den lebf- tijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwik keld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, ten- einde gekeurd .te worden. Bij de onde rzoekingen worden ook alle ge- vraagide inlichtingen verstrekt met bet rek king tot de verzorgtng der familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen voor de fami- lieleden enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, bun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het wachtbataljon in Amers- foort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmel- dingsplfchtig zijn voor den arbeidsinzet kun- Blj onze vrijwilligers. Even wordt tijd genomen voor het middagmaal. SS P.K. Dehn-O-H-P s) nen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden gedurende hun verbin- tenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17 Juli 914 uur Rotterdam, Deusche Haus, Westzeedijk. 18 Juli 912 uur Breda, Rest. Modern, Md,rkti 18 Jult 1518 uur Den Bosch, Hotel Noord- Brabant, Markt 45. 19 Juli 912 uur Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 19 Juli 1518 uur Anthem,, Cafe Royal. 20 Juli 912 uur Hengelo, Cafe Modem, Spoorstraat 18. 20 Juli 1518 uur Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 211 Juli 912 uur Assen, Ooncertbuis a/d Vaart. 21 Juli 15—18 uur Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 22 Juli 9—12 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23 Juli 914 uur Amsterdam, Dam 4. 24 Juli 913 uur Utrecht, N.V. Huis, Oude Graeht 245. 25 Juli 914 uur Amersfoort, Pol. durch- gangslager, Leusderweg. 26 Juli 9>14 uur Den Haag„ Cafe den Hout, Bezuidenhoutscheweg. MELDT OOK iC ZICH. Inlichtingen over vergtoedingen, extra leaensiruddelentoewijzing, kolentoeslag, ver- goeding van verzekerings- en ziektepremie, extra hulp in bijzondere gevallen, vrijstellijig van arbeidsinzet, enz. verstrekt het S.S. Ersatzkommando Niederlande, Korte Vij(ver- berg 5, Den Haag, alsmede de Nebenstelle, Dam 4, Amsterdam. Ook tijdens de keuringen worden deze inlichtingen gegeven. Luistert op Zondag 11 Juli van 11,30 tot 11,45 uur over den saender Hilversum I op golflengte 415 meter, naar de stem der S.S. Onderwerp: „Vrijwilligers der Waffen-S.S. schrijven". VERKDARINGEN VAN LAVAL. Laval heeft dezer dagen in een vergadering van Fransche journalisten- als zijn meening te kennen gegeven, dat de Duitsche weermacht niet verslagen kafi worden. Er zijn altijd nog Franschen. zoo zeide Laval, die gfelooven, dat Frankrijk door Amerika, Engeiand, Giraud of De Gaulle geholpen kan Worden. Ig deel deze illusie niet. Het Duitsche leger kan niet ver slagen worden en Europa wordt niet overwon- nen door legers, die van buiten komen. Illu- sies van een Duitscbe nederlaag zouden even- wel voor Frankrijk een doodelijke crisis kun nen meebrengen, want ook al lijden de Ameii- kanen en Engelschen bij een invasie een neder laag, toch kan de geestdrift van bepaalde Fransche elementen gemakkehjk de grootste dwaasheden voor bet land in de band werken. Indien er handelingen zouden voorvallen die een moreele of politieke samenwerking tus schen Duitschland en Frankrijk onm,ogelijk maken, dan is de oorlog voor Frankrijk defi nitief verloren. Dan kan ik u, naar ik geloof, niet langer verdedigen. Europa is op militair gebied onoverwinlijk. De maarschalk en ik willen echter niet, dat Frankrijk opnieuw tot een slagveld en een puiiihoop wordt. Het Fransclie volk heeft veel intelligentie noodig om zich niet op zekeren dag de zwaarste verwijten te moeten maken, en indien bet zich ooit zou laten gaan, zou het voor een sombere toekomst komen te staan. ^at jk onpopulair ben, docb boe treurig dit ook is, het kan op mij toch geen vat hebben. Mijn eenigec zorg is, het land met mijn' zin voor de werkelijkheid te verdedigen en te bescbermen. (Inteminf.) VKOUWELUKE OFFICIEREN IN ENGELAND. Als gevolg van het groote tekort aan offi- cieren van de landmacht, zoo meldt ,,Gote- borgs Handels-och Sjdfarts-Tidning" uit Lon den, is het noodig gebleken voor bepaalde officiersposten van den staf van het Engel sche leger vrouwen te benoemen. Tot nadere aankondiging zullen de vacatures hij den staf alleen worden bezet met vrouwen met den der- den giaad, d.w.z. alleen de opengevallen plaatsen van officieren met den rang van kapitein en lager komen voor vrouwelijke offi cieren in aanmerking. LangEamerhand ech ter zullen ook de majoors van den staf door vrouwelijke offcieren worden vervangen. Niet bet volstoppen van kinderboofden met onverteerbare kennis, maar opvoeding tot menschen, harmonisch naar licbaam en geest is bet doel van de Reichsschulen, die ook in Nederland bestaan, en wel e6n te Valkenburg voor jongens en Sen te Heytbuysen voor meis jes. Die scholen zijn niet voor iedereen bestemd Velen komen er niet voor in aanmerking om- dat de Reichsschulen internaten zijn, in de eerste plaats die kinderen met, die door hun ouders geen dag gemist kunnen worden. In de tweede plaats zij niet die alleen. maar een eenzijdige belangstelling hebben, bijvoorbeeld voor snort muziek of anderszins. Er kunnen i Kff.klid.ren toefelat.n word.n die nun en middelbare tanks, drie bataillons met lichte mannetje staan op elk gebied, die een g en zware infanteriewapens, verder tankafweer- en luchtafweergeschut, artillerie en gespecia- liseerde troepen. De schrijver behandelt ver- I volgens de gevallen, waarin de gemecbaniseer- de afdeelingen tijdens den afgeloopen winter met uiteenloopend resultaat zijn opgetreden. jVerondersteld wordt, dat de motoriseering nog verder zal worden voortgezet, voorzoover niet de productiemogelijkheden hier een grens stel- j len. Om hierin te voorzien is in het begin van dit jaar overgegaan tot een al-omvattende regeling van het heele autoverkeer, waardoor bewerkt wordt, dat een zoo groot mogelijk aantal voertuigen voor directe militaire doel- einden, in het bijzonder het transport van mannetje hoofd'hebben, een gezond lichaam en ook een flink karakter. De opleiding op deze scholen, waarvan er in Duitschland al verschillende bestaan, staat gelijk met die van de H.B.S.. terwijl de meisjes bovendien nog in de huis- houdelijke vakken onderwezen worden. Boven al wordt op deze Reichsschulen de nadruk ge legd op de karaktervorming der leerlingen. Waar de toekomst mannen en vrouwen van tarakter noodig heeft, wordt op deze scholen voor de allerbesten van onze jeugd een weg gebaand naar die toekomst. Onder de 10- en 11-jarigen die zich aanmelden heeft een stren- ge selectie plaats. Is de school met goed ge volg doorloopen, dan staat de weg tot elk be- roep of hoogere studie open waarbij er tevens voor gezorgd wordt, dat geldelijke moeilijk- heden geen hinderpaal mogen vormen. Het schoolgeld is afhankelijk van het inkomen der ouders, nooit zal iemaitd echter om geldelijke redenen uitgesloten worden. Ouders, die hun kinderen voor opname op een dezer scholen in aanmerking willen doen komen, dienen zich uiterlrjk tot 20 Juli te wen- den tot: voor jongens: den Leider der Reichsschule fiir Jongen, Valkenburg (L.); voor meisjes: Leiterin der Reichsschule fiir Mad el, Heythuysen (L.). De schriftelijke -aanmelding moet vergezeld gaan van: 1) een foto. 2) het laatste schoolrapport. 3) een korten levensloop. Nederlandsche leerkrachten met M.O. be- voegdheid, die bij de Reicbsscbulen wenschen te solliciteeren, dienen zich te wenden tot den Generalkommisar fiir Verwaltung und Justiz, Hauptabt. fiir Unterricht, Apeldoom). VERBOD VERKOOP VAN FRUIT EN GROENTEN OP DE KWEEKERIJ. Gezien den bij het publiek steeds grooter wordenden drang om groenten en fruit recht- streeks van de telers te betrekken, deelt het bedrijfschap voor groenten en fruit bet vol gende mede: Aangezien met dezen verkoop door de telers de verplichting tot veilen wordt ontdoken en een goede verdeeling van de voor de binnen- landsche bevolking beschikbare producten ge- scbaad, kan een voortduren van dezen toe stand niet langer worden geduld. Voor alle duidelijkheid worde er dan ook op gewezen, dat iedere ^erkoop van fruit, als bessen, kersen, pruimen, peren, appelen, enz. door den teler aan den consument voor het geheele land is verboden. Dit verbod geldt in dezelfde mate voor aardbeien en meloenen Van dit verbod zijn alleen uitgezonderd die telers, die een kleinhandelaarserkenning heb ben en wier bedrijf voor de teelt van fruit niet grooter is dan 50 aren; bij aardbeien en me loenen indien de teeltvergunning niet grooter is dan voor 50 aren. Verkoop van groenten door den teler aan den consument op het bedrijf van den teler. is toegestaan tot een hoeveelh«id van niet meer dan 2y2 kg per dag aan denzelfden consument mits deze consument woonachtig is in de ge meente, waarin bet bedrijf van den teler is ge legen. Deze toestemming geldt niet voor telers, wier bedrnven zijn gelegen in de ge meenten Amsterdam, Rotterdam, 's-Graven- hage, Haarlem, Blaricum, Laren, Hilversum, Bussum, Naarden,, Maastricht en voor alle ge- meenten, gelegen in de provincie Utrecht. Iedere verkoop op den tuin ook aan consumen- ten is derhalve in deze gemeenten verboden. Van dit verbod zijn uitgezonderd die telers, die tevens kleinhandelaar of markttuinder zijn en wier teeltvergunning niet grooter is dan voor 50 aren. Verder is ieder vervoer van fruit en groen ten^ door consumenten verboden, behalve in de gemeente zelf voor zoover deze producten rechtmatig zijn verkregen hitmen die gemeen te. Voor vervoer door anderen dan consumen ten geldt het bestuursbesluit N.G.F.C. Ned. Staatscourant no. 132. Het bedrijfschap waarschuwt derhalve en teler-en consumenten deze voorschriften-niet te overtreden, wil men zich tegen minder aan- gename gevolgen vrijwaren. Het Bedrijfschap voor groenten en fruit heeft dezer dagen uiteengezet, dat iedere ver koop van groenten op den tuin in de gemeen ten in bedoeld bericht opgesomd, verboden is, doch dat het verbod niet geldt voor klem- handelaar-telers en markttuinders, wier teelt vergunning niet grooter is dan voor 50 aren. De verkoop op den tuin bij den kleinhande- laar-teler en den markttuinder mag echter met gaan ten koste van de gebruikelijke afzetmethode. De markttuinder b.v. dient zijn oroducten tot de normale hoeveelheid. zooals gebruikelijk ter markt te verkoopen. NIET TE VROEG BIJ DEN WINKEL. De burgemeester van Rotterdam heeft een verordening vastgesteld, waarbij het verboden is om zich voor 8 uur 30 op te stellen voor of nabij een winkel waar aardappelen, groenten, fruit, kruidenierswaren, viscb, vleesch en vleeschwaren plegen te worden verkocht of zich in de omgeving daarvan op .te houden met het kennelijke doel voor deze verkoopplaats post te vatten. Naar aanleiding van de vele vragen, welke vooral den laatsten tyd gesteld worden met be trekking tot de verzorging van de familie leden der Vrywilligers voor de Waff en SS en het Nederlandsche Legioen, deelt het Ersatz- Konnnando Niederlande, Korte Vyverberg 5, Den Haag, het volgende mede en geeft hier enkele voorbeelden. Den echtgenooten van gehuwden, welke een inkomen hebben tot een bedrag van f 150, per maand, wordt voor onderstand f 65,per maand uitgekeerd. Bovendien voor ieder kind tot 16 jaar f 21,per maand. Verder vergoe- ding van huishunr tot het voile bedrag. De ultkeerihg wordt bij een aantal van bijy. drie kinderen beneden 16 jaar dan als volgt: f 65,— f 63, 25,— echtgenoote per maand 3 kinderen a 21,p. m. hum* geschat p. maand per maand 153, Bovendien worden de verzekeringen vergoed tot het voile te betalen premiehedrag. Deze verzekeringen zijn: de reeds loopende levens- verzekering, ziekteverzekering, begrafems- fonds, brandverzekering. Den echtgenooten van gehuwden, welke een inkomen hebben tot 200,per hiaand en b.v. twee kinderen hebben beneden 16 jaar, worden de volgende nitkeeringen verstrekt: echtgenoote per maand 80, 2 kinderen a f 21 p. m. f 42, huur geschat p. maand f 35, J per maand 157, Plus betaling bovengenoemde verzekeringen enz. Voor kinderen beneden de 16 jaar, welke recht hebben en ondersteuning en niet in ge- zinsverband met den vrijwilliger, met zijn vrouw, of met familieleden in rechte l(jn leven (byv. onechte ldnderen van den vrijwilliger, welke zich by pleegouders bevinden) wordt een vergoeding verstrekt van f 36,per maand per kind. Voor kinderen boven de 16 jaar, voorzoover him opvoeding nog niet is voltooid, wordt een uitkeering verstrekt van f 30,per maand per kind. Bovendien genieten de gezinsleden der vrij willigers extra levensmiddelen en kolenbonnen, indien deze vrywilligers, voor ban indiensttreding in gezinsyerband lee fden, of geheel of gedeeltelijk kostwlnner waren. By grootere inkomens worden naar verhou- ding grootere bedragen Voor familie-onderhoud uitgekeerd. De uit te keeren totale kost wlnner sv e r g o e di n g mag echter niet meer bedragendanl^Xde vroeger e nett o-v erdiensten. In enkele bijzondere gevallen kan na een ingesteld onderzoek een extra uitkeering wor den toegestaan (geboorte, sterftegeval, ziekte enz). .Bovendien ontvangen alle ongehuwde vry willigers buiten hun soldy, vrije voeding, Wee ding, enz. een bedrag van 45,per maand door tusschenkomst van den Fursorgeoffizier der Waffen-SS. Voor zoover de vrywilliger voor het grootste gedeelte in het onderhoud van zijn ouders heeft moeten voorzien, kan een kostwinners- vergoeding worden uitgekeerd van f 60.tot f 90,per maand. Bovendien kan in byzon- dere gevallen een huurtoeslag (worden ver- leend. De tarieven voor kostwinnersvergoedmg, uitkeering aan gezinnen van gehuwden enz. en alle verdere inlichtingen zijn te verkrijgen by het Ersatz-Kommando Niederlande, Korte Vijverberg 5, Den Haag en Nebenstelle, Dam 4 te Amsterdam. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat zy, die opa bijzon- in Nederland moe- dienst kunnen ne- SS- Wachtbat aillon waarvoor alle bo- geiioemde nitkee ringen, levensmiddelentoeslag en alle andere voordeelen even eens g el den. Aanmeldingen voor bovengenoemde onder- deelen van 17 tot 45 jaar, sohriftelijk uitslui- tend SS Ersatz Kommando, Korte Vijverberg 5, Den Haag. Zy, die tusschen 18 en 35 jaar oud zijn ,en aamneldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens schriftelijk aan boven- genoemd adres aanmelden en Worden tijdens hun verbintenis bij bovengenoemde onder dee len vrij gesteld van den arbeids inzet. dere reden ten bljjven, men bij het Amersroort, venstaande STRENGE CONTROLE OP TELERS VAN AARDAPPELEN. De C.C.D. oefent strenge controle uit op de telers van aardappelen. Tegen velen, die de voedselvoorzieningsbepalingen niet in acbt hebben genomen, werd reeds proces-verbaal opgemaakt, in hoofdzaak wegens bet niet vol- doen aan den plicht de aardappelen ter veiling te brengen. Het op clandestiene wijze ver koopen van aardappelen recbtstreeks aan den consument werkt den zwarten handel in de hand en dit kan natuurlijk niet worden ge duld De ambtenaren van de tuchtrechtspraak berecbten deze zaken met Voorrang- en ver- scbeidene boetes van eenige honderden gul dens zijn reeds opgelegd. Zij beteekenen tevens een strenge waarschuwing voor alien, die meenen bet met de bestaande voorschriften niet zoo nauw te behoeven te nemen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1