TERNEUZENSCHE COURANT m De Partijbegrafenis van Hauptdienstlaiter Schmidt te Miinster Buitenland Binnenland DINSDAG 6 JUL! 1943 83e Jaargang 115*=, 16de, 170° EN 180°! R.I. MOETEN ZICH AANMELDEN I Vijf doodvonnissen voltrokken AlBEMEEN HIEUWS- EM APVERTENT1EBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAAWDEBEN Bezettende macht treft strange maatregelen tegen medici, die schriftelijk tegen organisatorische bepalingen van de Artsenkamer ageerden. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT Bij de tewerkstelling in Duitschland. DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. 700 Sovjetbooten vernield bij Koeban. DE VERWOESTING VAN DEN DOM TE KEULEN. np NAAR APEUDOORN VERPLAATST. NIEUWE BURGEMEESTER VAN DORDRECHT. TERNEUZEN, 6 JULI 1943. I lX7nn-Anc< eft 1 .i <1 i.'mi ii'onnn. VERSOH3JNT IEDEREN DINSDAG- EN VRWDAGAVOND. N. T—N 22»» In de historische stad Miinster in Westfalen. waar hij jarenlang ge- werkt heeft, had Vrij- dggniiddag de door den Fiihrer bevolen partij begrafenis plaats van den tijdens een dienstreis door een tragisch onge- val om het leven geko- men Hauptdienstleiter Fr. Schmidt, Leiter van het Arheitsbereich der N.S.D.A.P. in den Nie- derlanden en General Kommissar z.h.Y. Het stoffelijk over- schot stond opgebaard in het slot te Miinster. Bij het begin van de plechtigheid betraden de zaal: de weduwe met de kinderen en de ouders van den overledene, Reichsleiter Bormann, de Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied, Rijksminis- ter Seyss-Inquart met zijn naaste med'ewerkers, w.o. commissaris-gene- raal SS. Obergruppen- fiihrer en General der Polizei Ranter en de ver- tegenwoordiger van den door dienst verhinderden commissaris-generaal dr. Wimmer; voorto de ver tegenwoordiger van den Wehrmachtbefehlshaber in Nederland, Gauleiter en Reichsstadthalter dr. Alfred Meyer, Staats- sekretar Gutterer, als vertegenwoordiger van Rijksminister dr. Gob- bels, Gesandter Bene, als vertegenwoordiger van (Rijksminister Von Rib- bentrop. Aan het hoofd van de afvaardiging der N.S.B. stonden de leider Mussert en diens plaats- vervanger van Geelker- ken. De roUiWplechtigheid ving aan met treur- muziek uit de Gotterdammerung van Richard Wagner, uitgevoerd door het stedelijk orkest van Munster. Vervolgens sprak Gauleiter dr. Meyer woorden van afscheid. In zijn toe- spraak gaf hij een schets van het leven van- den overledene, dien hij schilderde als een De Rijkscommissaris, rijksminister dr. Seyss Inquart, brengt een. laatsten groet aan den overleden Hauptdienstleiter, Generalteotm- missar Fritz Schmidt tijdens de Partijbegrafenis, welke Vrijdag te Munster heeft plaats gevonden. (SS Bildberichter FVitz-Hoffmann/Stapf-Pax s) hem een man, die zijn krachten en zijn ge- zondheid niet spaarde bij den inzet voor de bewegijig en voor Duitschland. Verder her- dacht de Rijkscommissaris de verdiensten die Hauptdienstleiter Schmidt als Leiter van het Arheitsbereich der N.S.D.A.P. in den Nieder- landen heeft verworven op het gebied der politieke wilsvc^ming. Daarbij was zijn, streven er vooral op gericht het daarheen te leiden, dat de nationaal-socialisten in Nederland onder alle omstandigheden in on- wrikbare gemeensphap bijeen zouden^ftaan. Voor dit doel heeft de over ledene in ontelbare brj- eenkomsten het woord gevoerd. Wij DuitSche pn Nederlandsche nationaal- socialisten voelen ons bij deze baar verbonden door uw werk en uw willen, wij sluiten de ge- lederen en marcheeren verder. De overledene zal bij ons zijn op den weg van de zege. Nadat de Rijkscommis saris aan den voet van de baar den grooten krans van den Fiihrer had neergelegd, (speelde de muziekkapel het lied van den goeden kame- raad en neigden de va- nent voor een laatsten groet. Onder de tonen van het volkslied en den treurmarsch uit de Ero'i- ca werd de baar uit het slot gedragen en geplaatst op een met paar- den bespannen affuit. Vervolgens zette zich de rouwstoet in beweging voor de parade door het inwendige van de stad, welker bevolking den overledene de laatste eer bewees. Op het schitterend aan den rand van het bosch ge- legen nieuwe kerkhof traden de formaties nog eenmaal aan ter eere van Hauptdienst leiter Schmidt, terwijl de rouwstoet zich rond- om de open groeve schaarde. Een vertegen woordiger van de. oude garde van de gouw Westfalen-Nord richtte tot zijn strijdmakker hartelijke woorden van afscheid. De ouders van den overleden Hauptdienstleiter, Genei alkommis- sar Fritz Schmidt, bij 'de Partijbegrafenis, welke Vrijdag "te Miinster plaats vond. c (SS Bildberichter Fritz-Hoffmann/Stap£-Pax s) hard en vastberaden .strijder, die steeds be- reid was zich voor de zege der nationaal- socialistische gedachte in te zetten. Den Fiihrer en het Duitsche volk is hij trouw geweest tot in den dood. Gauleiter Meyer be- sloot met bij deze baar de bslofte uit te spre- ken, dat de strijd, waaraan de overledene zijn leven gewijd heeft, t<jt efe'n zegenrijk einde zal worden uitgevochten. De Rijkscommissaris stelde den overleden Hauptdienstleiter als voorbeeld van nationaal- socialistische plichtsvervulling en hij noemde Van bevoegde »zijde wordt medegedeeld: Benigen tijd geleden heeft een aantal Ne derlandsche artsen een brief gericht tot den Rijkscommissaris, waarin zij op buitengewoon tactlooze wijze positie kozen tegen bepaalde beschikkingen van de bezettende macht. In tegenstelling tot de meaning van een deel der bevolking, dett het hierbij gold een poging dit schrijven het karakter te geven van een groote spontane demonstratie der Nederlandsche art- sen, is het een door eenige aanstichters geleide actie gebleven. Van de binnengekomen brie- ven bleek het grootste deel door middel van doorslagen te zijn vervaardiigd, vaak anoniem en voor een ander deel was de onderteekening met geheel verdr^aide hand en onleesbaar ge- schreven. Bij dezen brief betrof het slechts de orgnisatorische kwestie van de^Artserv kamer en vooral de bepaling van de bezetten de macht, dat een arts dus iemand die de volksgezondheid moet helpen in stand houden zijn beroep niet zonder gegronde reden en zonder toestemming van de Nederlandsche staatsautoriteiten mag opgevpn en evenmln patienten en aanstaande moeders in het land in den steek kan laten. Er kan worden vast- gesteld, dat de eigenlijke aanstichters van deze onwaardige ondememing zelf zeer klaar- blijkelijk geen kleur hebben bekend, dus op den achtergrond zijn gebleven. Verder is het zeer kenmerkend, dat de aan stichters hun slachtoffers onder de artsen in den waan hebben gebracht, dat de bezettende macht het „niet zou wagen" iets tegen derge- lijke methoden te ondernemen. Evenwel, de bezettende macht heeft ook ditmaal streng en krachtig ingegrepen en tegen de demonstranten, wier optreden ernstig moet worden geacht, heeft de Sieherheits- polizei maatregelen genomen. Zij bevinden zich in een concent rat iekalmp, waar zij kun- nen nadenken over de tekortkoming van hun verleiders. Zij zien hun straf tegemoet en bovendien een toepassing van par. 1 van de verordening nr. 33 van 1940 betreffdnde het verbeurd verklaren van vermogens. Eenige van deze aldus demonstreerende artsen hebben er de voorkeur aan gegeven te verdwijnen. Hun spreekkamers zijn door'de Sicherheitspolizei verzegeld. Het schijnt ook hier de herhaaldelijk zichtbare samenwerking te zijn laatstelijk nog in het Amsterdam- sche procMi,' tegen de daders van den aanslag op het Bevolkingsregister tusschen zekere intellectueele kringen van oranje-bolsjewis- tische boodschappers. Het gaat hier geenszins om den brief aan den Rijkscommissaris, waarvan de Engelsche omroep kort geleden melding maakte, nog voor deze den geadresserde den Rijkscom missaris had bereikt. Veeleer kwamen eenige van dergelijke brieven eerst verschei- dene dagen later werkelijk binnen. De opstel- lers van dezen brief gaven daarmede te ken- nen, dat zij of naar den Engelschen zender hadden geluisterd, of zich hadden laten leiden door een groep, die handelt naar de aanwij- zingen van de Londensche emigrantenkliek. Om die reden zal het niemand verbazen, dat een dergelijke handelwijze zeer onaangename gevolgen voor de desbetreffende briefschrijvers zal hebben. De inhoud van dezen tweeden brief ken- merkt de opstellers als mannen van een in zich zelf tegenstrijdige denkwijze. Aan de eene zijde spreken zij van den catastrofalen gezondheidstoestand van het Nederlandsche volk een bewering, die wordt weerlegd door de beschikbare jongste Nederlandsche offi- cieele statistische gegevens, volgens welke de gezondheidstoestand van het Nederlandsche volk opmerkelijk goed blijkt te zijn aan de andere zijde weigeren zij een deel van dit volk dat in Duitschland werkt, medisch bij te staan. Indien op die wijze de Nederlanders van hun geneeskundige verzorging worden beroofd, dan ligt de schuld uitsluitend bij die artsen,, die, in plaats van zich te beperken tot de vervulling van hun plichten als arts, zich laten verleiden tot demonstratieve spelletjes tegen de bezet tende macht. 108 VLSEGTUIGEN VERNIELD IN ITAL. SECTOR. In zijn weermachtbericht. No. 1136 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend Vijandelijke formaties vliegtuigen hebben bommen laten vallen op Catania, Sciacca, kleine plaatsen van Sicilie en in het gebied van Cagliari, waarbij lichte schade werd ver- oorzaakt en eenige slachtoffers werden ge- maakt. Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepublioeerde bekendmaking van den Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche We^rmacht, worden bij deze voor aanmelding opgeroepen: Het dienstplichtige en reserve-personeel beneden den rang van officier van de onder- staande regimenten en van alle in de jaren 1939 en 1940 door deze regimenten opge- stelde formaties, voorzoover het in Mei 1940 in werkelijken militairen dienst was. Zij moeten zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur: A. In het „Wehrmachtlager" Amersfoort, Zonnebloemstraat le. Van hen, die behoorden tot het 15e Regiment Infanterie en zijn oor- logsonderdeelen degenen die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915, op 12 Juli; degenen, die- geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 13 Juli; 2e. Van hen, die behoorden tot het 16e Regiment Infanterie en zijn oor- logsformaties degenen die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915, op 15, Juli, degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 16 Juli. B. In de Waterlookazerne te Amersfoort le. Van hen, die behoorden tot het 17e Regiment Infanterie en zijn oor- logsonderdeelen degenen die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915, op 12 Juli; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 13 Juli; 2e. Van hen, die behoorden tot het 18e Regiment Infanterie en zijn oor- logsonderdeelen degenen die geboren zijn in de jaren 1924 tot on met 1915, op 15 Juli, degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 16 Juli. 1 Bij de aanmelding moeten worden overgelegd jiet persoonsbewijs, de distributie- stamkaart en voor zoover mogelijk militaire iderttiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding inoet de „Bescheinigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie die de belangen behartigt, worden terug- gegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen die zich moeten melden daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor .de aanmelding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef, van het station van vertrek. Kleeding. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleedmg. Dringend wordt aangeradep daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede etensketeltje en eetgerei mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeits- einsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche Weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de* terugvoering in krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. Wegens sabotage, verboden wapen- n. bezit en roof. Officieel wordt medegedeeld: De beide Nederldnders Douwinus Janse en Karel Walet zijn bij Vonnis van het Duitsche Obergericht van 18 Mei 1943 wegens sabo tage ter dood veroordeeld. Het vonnis is na onderzoek van dq_ moge- lijkheid van gratie voltrokken. De beide veroordeelden hebben actie ge voerd voor de illegale C.P.N, en tenslotte deelgenomen aan drie aanslagen met ontplof- bare stoffen te Amsterdam. De drie Beigen Harry Volders, Jean P. Wathiong en Raout J. C. Thijs zijn bij von nis van het Duitsche Obergericht in het be zette Nederlandsche gebied van 11 Mei 1943 wegens verboden wapenbezit en zwaren roof ter dood veroordeeld. Het vonnis is na onderzoek van de moge- lijkheid van gratie voltrokken. De drie daders hebben gemaskerd en voor- zien van vuurwapenen in Februari 1943 een roofoverval gepleegd op een hofstede aan de Belgisch-Nederlandsche grens en daarbij de overvallenen geboeid en op ruwe wijze mishahdeld. Van bevoegde zijde wordt meegedeeid. dat uiteraard voor hen, die behooren tot de lieh- tingen 1924—1918 nog de mogelijkheid be- staat, als vrijwilligers toe te treden tot de. Duitsche Kiegsmarine, de Waffen-SS of het Legioen. Nadere bijzonderheden verstrekken alle Ortskommandanturen, die ook na vol trokken toetreding zorgen voor de vergunmng der arbeidsbureaux. iHet opperbever van de Weermacht maakte Maandag bekend: In eenige sectoren van het Oostelijke front was de gevechtsactie iets levendiger dan op de voorgaande dagen. Met het op 4 Juli gemelde aanvalssucces in het lagunengebied van het bruggenhoofd aan den Koeban zijn gevechten van verscheiden weken in bijzonder moeilijk terrein voorloopig tot een einde gekomen. De vijand verioor in totaal 2000 dooden en gevangenen, alsmede talrijke lichte en zware infanteriewapens. In samenwerking met het luchtwapen werden. bijna 700 vijandelijke booten buitgemaakt, ver- nietigd of beschadigd. Duitsche jagers hebben in den afgeloopen nacht de aanvalspoging van een forraatie vijandelijke torpedovliegt.uigen op een konvooi in de wateren van het hooge Noorden afge- slagen en daarbij, zonder zelf verliezen te lijden, twintig vijandelijke toestellen vernie- tigd. Hierbij behaalde luitenant Weissenber- ger zeven overwinningen in de lucht. In het gebied van de Middellandsche Zee en boven dq bezette gebieden in het Westen leed het Britsche en Noord-Amerikaansche luchtwapen, dat tevergeefs probeerde, vlieg- tuigsteunpunten, verkeersverbindingen en fabrieksinstallaties aan te vallen, tijdens he- vige luchtgevechten opnieuw zware verliezen Boven Italiaansch gebied werden 56 vlieg tuigen, waarvan 28 door bet Duitsche lucht wapen, en boven de bezette gebieden in het Westen 29 andere vliegtuigen neergeschoten. In totaal dus 85 meest zware viermotorige bommenwerpers. Negen Dutsche jachtvlieg- tuigen keerden niet terug. Vijf afzonderlijke vliegende vijandelijke bommenwerpers wierpen in den nacht van 4 op 5 Juli eenige bommen op Westduitsch ge bied. De schade was van weinig beteekenis. Duitsche duikbooten brachten op de Middel- landsche Zee in heftige gevechten uit krachtig beveihgde konvooien vier schepen met te zameii 21.000 b.r.t. tot zinken. De luchtmacht van de As onderschepte ook Zondag doeltreffend de vijandelijke vliegtuigen door hen tot verbitterde gevechten,te nopen. ©nze jachtvliegtuigen haalden in achtereen- volgende aanvallen 25 machines omlaag, waar van 18 vernietigd werden door jagers van het vierde regiment der luchtmacht boven de vlakte van Catania, 21 artdere vliegtuigen werden vernietigd door Duitsche jagers. Ita liaansche en Duitsche batterijen luchtdoelge- schut schoten bovendien nog tien vliegtuigen neer door haar nauwkeurig gerichte schoten. Aan de Zondag gesignaleerde verliezen van den vijand moeten ijog twee neergeschoten vliegtuigen worden toegevoegd, n.l. een in de wateren van de Ionische eilanden en een boven Alghero. Gedurende de laatste twee dagen heeft de vijand in totaal in den Italiaanschen sector verloren 108 vliegtuigen, waarvan de meeste meermotorige bommenwerpers. OFFENSIEF AAN OOSTELIJK FRONT' OP KOMST De A.Nj?.-correspondent meldt: De toestand aan het Oostelijk front heeft thans een ui,terste spanning bereikt. Ieder oogenblik kan een groote aanval beginnen, zoo verluidde Maandagmorgen in cjp Wilhelm- strasse van militaire zijde. Zoowel de Duit sche alsook de bolsjewistische voorbereidingen hiertoe zijn thans voltoodi. Uit de waarnemingen van de Duitsche lucht macht en van de Duitsche verkenningsafdee- lingen te land is gebleken, dat de bolsjewisten hun massale troepenbewegingen in de centrale en de zuidelijke sectoren van het Oostelijke front beeindigd hebben. Zij werken thans nog slechts aan de laatste voorbereidingen. Duit sche verkenningsafdeelingen peilden Zondag den geheeln dag de vijandelijke linies terwijl de Duitsche luchtmacht de bolsjewistische stellingen, troepenconcentraties, colonnes en de toevoerwegen bombardeerde. Ook in en achter de Duitsche linies heerscht op het oogenblik nog rust, maar ook hier zijn thans alle voor&ereidingen voor den aanval en de verdediging getroffen. De bolsjewisten stuurden herhaaldelijk kleine verkenningsaf- deelingn door het Niemandsland, doch telkens werden zij, nog voor het bereiken der Duitsche linies, in het geconcentreerde spervuur opge- vangen en teruggeslagen. SIKORSKI OMGEKOMEN. Naar Reuter meldt, zou de vroegere Fool- sche minister van Oorlog en leider van het Poolsche emigrantencomitb te Londen, Sikors- ki, zijn omgekomer;. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. De Engelsche nieuwsdienst meidt verder, dat ook Sikorski's dochter zou zijn omgekomen. Het Poolsche emigranten- comite te Londen is in bijzondere vergadering bijeengekomen. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is col-: het Poolsche gevolg van generaal Sikors- ki. waaronder generaal-majoor Klimeck om gekomen, terwijl de bestuurder van het vlieg- tuig. een Engelschman, er het leven af heeft gebracht. Het Britsche ministerie van Luchtvaart publiceert een communique, volgens hetwelk fjikorski in den nacht van Zondag on Maan dag is overleden, ,,toen een van Gibraltar opgestegen Liberator-bommenwerper neer- stortte en tegen den grond te pletter sloeg". Nader wordt gemeldt, dat bij het veronge- lukken van dit vliegtuig 17 personen om het leven zqn gekomen. MARTINIQUE WLL ZIOH OVERGEVEN. Zooals bekend mag worden verondersteld, was admiraal Robert, de Fransche Hooge Commissaris van het eiland Martinique de regeering te Vichy nog steeds getrouw geble ven, doch werd door de Vereenigda Staten driflc uitgeoefend om ook deze Fransche kolo- nie onder controle te krijgen. Naar D.N.B. meldt, heeft het radio-station van het eiland Martinique thans meegedeeid, dat admiraal Robert de regeering der Ver- eenigde Staten heeft verzocht, een vertegen woordiger te zenden om de voorwaarden voor de overgave van het eiland aan de Geailieer- den vast te stellen. Admiraal Robert^wil de bevolking, die reeds sterk heeft geleden onder de onverbiddelijke Engelsch-Amerikaansche blokkade, op deze wijze elk bloedvergieten, bespapen. In een hoofdartikel over de verwoesting van den Dom te Keulen door den Engelschen terreuraanval wijst ,,Folkets Dagblad" te Stockholm allereelst op de samenkomst van Churchill en Roosevelt aan boord van het slagschip Prince of Wales", waarbij deze beide Angelsaksische oorlogsheeren met de gebedenboeften in de hand en psalmen zingend gefotografeerd werden en de Atlantische Ctaarta der 4 vrijheden uitwerkten. Zij zon- gen toen het Angelsaksische lied „Voor- waarts, Qkristelijke soldaten". Sindsdien heb ben de Christelijke soldaten een even om- vangrijken als eigenaardigen kruistocht on- dernomen. Alleen al in Duitschland hebben zij 150 kerken, bijna 200.scholen en meer dan 100 ziekenhuizen verwoest, ruim 500 kerken, tweemaal zoovele scholen en meer dan 200 zeikenhuizen beschadigd. ,,Zoo ziet dus de Anglo-Amerikaansche oor- logvoering met al haar Christelijk-puriteinsche idealen er uit'", schrijft het Zweedsche blad. ,,Dit zijn de eerste rijpe vruchten der kruis- vaarders van tegenwoordig en van hun bevrij- dingsstrijd voor Europa. Dat zijn dus de Christenen die er aanspraak op maken, de cultuur van Europa te hervormen en de be- schaving van het avondland te herstellen. Dat de Westelijke democratieen door haar verbond met de bolsjewisten in haar eigen mentaliteit diep en ontstellend zouden wor den beinvloed, was te voorzien. In dit opzicht is de ergste vrees bewaarheid geworden. De geest van Al Capone triomfeert tezamen met dien van Trotzki en Bela Khun. Uit hun „hemel" kunnen deze grooten met voldoening de daden hunner opvolgers bewondbren, waar- over de Anglicaansche kerk met den aarts- bisscbop van Canterbury aan het hoofd den zegen van Jehova heeft afgesmeekt." ,,De Dom te Keulen, zoo vervolgt ,,Folkets Dagblad" beteekent waarschijnlijk voor een Amerikaansche bomvlieger even weinig als de St. Pieter te Rome voor een Mongoolschen piloot uit Sovjet-Turkestan. Voor ons Euro- peanen echter .is dit bouwwerk getuigenis van het meest essentieele wezen der cultuur van het avondland. die thans uit alle wind- richtingen door de machten van haat en ver- nietiging getertoriseerd wordt:" Viram eil: GUADELOU omtnaa St.Vincen VENEZUELA BEZIT DER VER.STATEN Ht. STEUNPUNTEN der ks BRITSCH BEZIT )FRANSCH BEZIT GUAYANA Ligging van de Fransche eilanden Marti- niqufe en Guadeloupe, die zicli aan de Anglo-Amerikanen hebben overgegeven. BEZOEKEN VAN BOOMG^ARDEN VERBODEN. Van bevoegde zijde deelt men mede, dat het bezoeken van boomgaarden om het even of dat geschiedt om kersen te kunnen eten of om deze te koopen ten strengste verboden is, en dat scherpe maatregelen genomen zul- len worden teneinde bezoek tegen te gaan. De rijkscommissie van advies inzake foijdra- gen tot den wederopbouw van publiekrechte- telijke lichamen, gevestigd Kneuterdijk 3 te 's Gravenhage, is met ingang van 1 Juli 1943 overgeplaatst naar Apeldoorn, waar het bureau thans is gevestigd in het pand Kerklaan 2 b (telef. 3796). Het rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris heeft den burgemeester van Brielle en Oostvoorne, den beer J. G. van Houten, benoemd tot burgemeester van Dordrecht. ONVOLDOENDE ZORG AAN OPGESLAGEN APPELS BESTEED. Zes maanden sluiting van bedrijf! In tijden van voedselschaarschte kan niet geduld worden, dat voedingsmiddelen dqor onvoldoende zorg, achteloosheid of onbe- kwaamheid, in het algemeen door schuld, ver loren gaan. Zij, die onvoldoende zorg aan de hun toevertrouwde producten besteden, komen in botsing-met het Voedselvoorzieningsbesluit, dat ieder, die eenige handeling met een land- bouwproduct verricht, verplicht daaraan die zorg te besteden, welke redelijkerwijze van hem verlangd kan worden. De tuchtrechter te Alkmaar heeft dezer dagen de handelingen van een groente- en fruithandelaar uit een klein Noord-Hollandsch plaatsje aan de bewuste bepalingen van het Voedselvoorzieningsbesluit getoetst. De han- delaar heeft in den afgeloopen winter een voorraad van 4700 kg appelen opgeslagen ge- had en heeft de appels niet met de noodige zorg behandeld. Het gevolg was, dat onge- veer dertig procent van de kostelijke vruch ten voor de consumptie verloren is gegaan. De tuchtrechter heeft hem deswege veroor deeld tot .een geldboete van f 100 en hem een verbod opgelegd tot uitoefening van zijn com- missiehandel in groentcn, fruit en aardappe- len alsinede een verbod om zelf in deze pro ducten te handelen, een en ander gedurende een periode van zes maanden. Het strenge vonnis getuigt van den ernst, waanmede het geval is beoordeeld. Er mogen geen levenslmiddelen door schuld verloren gaan! Belanghebbenden doen er goed aan zich deze waarheid steeds voor oogen te houden. BEeEDIGD. Ter openbar'e terechtzitting der Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg van Woens- dag 30 Juni 1943 is beedigd als ambtenaar van den Burgerlijken Stand van de gemeente Terneuzen, de heer G. H. Klomp, burgemeester dier gemeente. ZILVEREN KLOOSTERFEEST. Naar wrj vernemen hoopt de Eerw. Zuster Marie Adrienne, in de wereld mej. Maria van Oosterhout, geboren te Made (N.-Br.), van het klooster te Sluiskil, haar 25-jarig kloos- terfeest te herdenken. Van 1927 tot haar vertrek in 1933 was zrj Eerw. Moeder aldaar, waama zij in 1941 weer te Sluiskil terugkeerde. Zij heeft tijdens haar werkzaamheid te Sluiskil de algdmeene sym- pathie der buurtbewoners en de dankbaarheid van vele patienten die in het ziekenhuis aan hare zorgen werden toevertrouwd weten te verwerveh. examen APOTHEKER-ASSISTENT. Voor het examen apotheker-assistent slaag- de mej. J. G. C. Millenaar, alhier. POLDERBESTUREN. Benoemd tot dijkgraaf van den Burgpolder, J. J. Neeteson te Hontenisse; tot dijkgraaf van den Philippinepolder, C. A. Barbe te Philip pine; tot leden van den dijkraad voor de waterkeering van den cq^amiteuzen Nieuw- Neuzenpolder, als vertegenwoordiger? van dien polder, A. Dieleman Fzn. te Tqrneuzen en P. Scheele Dz. te Hoek. OPENBAAR ONDliRWIJS. Aan de openbare school te Overslag is be noemd tot onderwijzeres mej. M. de Krijger te Philippine. .GEMEENTE- ADMINISTRATE. Voor dit examen "slaagde de heer S. A. Goedbloed, 2e ambtenaar ter secretarie te Groede. EEN FLINKE REDSTER. Te Goes tuimelde een 7-jarig knaapje in het Lroebel water der binnenhaven. Verscheidene personen kwamen toegeloopen. doch zagen <^een kans, in verband met den ho.ogen kade- muur het ventje te redden. Echter werd ook een in de nabijheid wonend meisje, Nelly Bak- ker het ongeval gewaar, bedacht zich niet, doch sprong te water en wist het knaapje op te duiken en naar den leant te werken. Daar werden toen beidenlangs den muur opge- trokken. - t EEN NIEUW SPOORBOEKJE. Gisteren is een nieuw spoorboekje versche- nen. waarin behalve de dienstregeling van 1 Maart 1943, alle sindsdien ingevoerde, alsmede de per 5 Juli in te voeren wijzigmgen zijn opgenomen. In den dienst voor de Zeeuwsche lfjn is geen verandering gebracht. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 20 t/m 26 Juni 1943 kwa men er in ons land 1623 gevallen van besmet- telijke ziekten voor, waarvan 848 diphtherie en 692 roodvonk. Zeeland had 15 gevallen van diphtherie, nl. 4 in Souburg, 2 in Elkerzee en Westkapelle en 1 in St. Annaland, Arnemuiden, Axel, 's-Heer Arendskerke, Krabbendijke, Terneuzen en Tholen. Roodvonk: 3 gevallen in Tholen, 2 m Oost- kapelle en Rilland-Bath en 1 in Krabbendijke en Middelburg. i Malaria: 1 geval in Middelburg en Smt Lau rens.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1