TERNEUZENSCHE COURANT r Terugvoering in krijgsgevangenschap Hauptdienstleiter Generalkommissar Fritz Schmidt f Buitentand Binnenland Distributienieuws DINSDAG 29 JUNI 1943 83a Jaargang ALGEMEEN MIEUWS- EW ADVERTEMTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAAWDEREN ™OHL«T IBDEBEN DINSDAG- EN Tel. BEKENDM AKING Korps motordlenst, 13e enA l4e,Reg.-lnfanterie opgeroepen. 0UITSCH WEERMACHTSBERICHT Sovjet-aanvallen afgeslagen bij Welikije Loeki. ITALiAANSCH WEERMACHTSBERICHT NAAR- HET EINDE VAN DE PERIOD!: VAN RUST? BEKENDMAKING. TERNEUZEN, 29 JUNI 1943. p^clCT,, 1. VAU DE 8AHPE H^ldr^anr: N. J. HARTK Od grond van de op 29 April in de dagbladen gepubliceerde bekendmaking van den Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering ui krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche Weermacht, worden by deze voor aanmelding opgeroepen: Het dienstplichtig en reserve-personeel onder den rang van officier van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 uit deze regimenten voortgekomen oorlogsonderdeelen, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelyken dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur: In het „Wehrmachtlager" te Amersfoort, Zonnebloemstraat 1 Het personeel van het korps motordienst en zijn oorlogsonderdeelen: degenen, die geboren zyn in de jaren 1924 tot en met 1915 en wier namen beginnen met de letters A tot en met L op 5 Juli 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 en wier namen beginnen met de letters M tot en met Z op 6 Juli 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 en wier namen beginnen met de letters A tot en met L op 8 Juli 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 en wier namen beginnen met de letters M tot en met Z op 9 Juli 1943. In de Waterlookazerne te Amersfoort: 1. Het personeel van het 13de regiment infanterie en zijn oorlogsonder- (Ipplpn degenen, die geboren zyn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 5 Juli 1943; degenen, die geboren zyn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 6 Juli 1943. 2. Het personeel van het 14e regiment infanterie en zijn oorlogsonder- deelen degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 8 Juli 1943. degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 9 Juli 1943. BH de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributie- stamkaart en voor zoover mogelyk militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers voor wie een .Bescheinigung" (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewiis bii hun werkgever of bij de instantie die hun belangen behartigt, opvragen en by de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung" zoo spoedig mogelyk weder aan den werkgever resp. de instantie die de belangen behartigt, worden terug- gegeven. De werkgevers zyn verplicht degenen die zich moeten melden daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tyd uit te betalen. AUTIN F CHALO LeCREUSOT MONTCEAU DIGCHN ENETVt BOURG Hauptdienstleiter en Generalkommissar z. b. V. Fritz Schmidt die zich op een dienst- reis bevond, is in Frankrijk Zaterdag 26 Juni het slachtoffer van een ongeval gewor- den. Hij is aan de zware verwondfngen over- leden. De Hauptdienstleiter bevond zich op een treinreis naar Parijs. Den avond voorafgaan- de aan den dag van het ongeval gevoelde hij zich ernstig onwel en legde zich spoedig ter ruste. Reeds een jaar geleden had Gene ralkommissar Schmidt onder soortgelijke ziekteverschynselen buitengewoon ernstig geleden. Gebleken is dat de verongeiukte in den loop van den nacht. van het ongeval moest overgeven en toen hij trachtte zich frissche lucht te verschaffen, uit den in voile vaart zijnden trein viel, alvorens zijn reisge- nooten iiem te hulp konden komen. Generalkommissar Schmidt liep daarbij zoo zware verwondingen op dat hij weldra overleed. De Fiihrer heeft bepaald, dat den veron- gelukten Hauptdienstleiter een partijbegra- fenis ten deel zal vallen. Naar de H. Crt. verneemt zal hedenavond te 's-Gravenhage een herdenkingsplechtig- heid gehouden iworden terwijl de begrafenis a.s. Donderdag te Munster plaats heeft. Het zoo plotseling veel te vroeg op 39- jarigen leeftijd verscheiden van Cfflnmis- saris-Generaal Schmidt zal, sc-hryft het blad o.m., ook in ons land in breeden kring worden betreurd, omdat deze nationaal-socialist in hart en nieren getoond heeft een open oog te hebben voor de Nederlandsche belangen. Jdrj had zich vooral tot doel gesteld, zonder toe- passing van uiterlijke machtsmiddelen, het hart van het Nederlandsche volk te winnen. Dat hij zich daarvoor allereerst wendde tot de NSB., die-in hem een grooten steun vond, spreekt wel vanzelf. Ook buiten de politieke kringen zocht deze harde werker naar toena- dering tusschen beide volken. Hij stond wel- iswaar in oorlogstrjd voor een zware taak, dat wist hij, maar onversaagd en onvermoeid wist hij velen te overtuigen, dat Nederland m het nieuwe Europa een voorname plaats zou be- kleeden. IVelen, zeer velen het is ons bekend vonden in moeilijke oogenblikken steun bij Hauptdienstleiter Schmidt, die de Nederland sche mentaliteit bleek te verstaan Ook was hij onze taal volkomen machtig. Zoo had hp zich in deze drie jaar geheel in het Neder landsche leven ingeschakeld. Zijn idealistisch geloof deed dezen strijder tot de sterke mannen behooren, die tot in den dood trouw gezworen hadden aan den Fuhrer. Als naaste medewerker van den Rijksmimster Rijkscommissaris Seyss-Inquart, verklaarde deze spontaan, dat hij in Fritz Schmidt een waarachtig. vriend had gevonden. Onvermoeid strijder en spreker als hij was, verzette hij bergen werk. En daarnaast was hij tevens de leider voor Nederland van de N.S.D.A.P., terwijl hij ook de functie van S.A.- Brigadefiihrer vervulde. Hij bereisde heel ons land, waarbij hij telkens weer in de gezamen- liike vergaderingen met de N.S.B. redevoerm- gen hield en daarbijduidelijke taal sprak, die geen twijfel liet aan zijn opvattmgen en idealen. Reeds als jongen sloot Schmidt zich brj de Volksche beweging aan. Als jeugdleider gat hii weldra een lichtend voorbeeld aan de zonen van Westfalen. Op 19 November 1903 is hij te Eisbergen geboren. Van 1922 tot 1926 diende hij bij het zesde bataljon pioniers te Miinchen. Als zoon van een handswerkman, stammende uit een groot gezin, had hij van meet af aan contact met de breedere volksklassen. Reeds in zijn prille jeugd had hij begrip van hetgeen offeren beteekent. Overtuigd propagandist als hij was, bekleedde hij in zijn Partij verschil- lende voorname functies, waarbij hij o.a. bij den Rijkspartjjdag te Neurenberg belast was met de verzorging van de pers. Volksvoor- lichter en propagandist by uitnemendheid, viel hem de eer ten deel benoemd te worden door den Rijkscommissaris tot General-Kommissar Z ^En' nu heeft plots de dood een einde ge- maakt aan dit werkzame leven van een man, die gevallen is op een moment, dat hij noode gem is t kan worden. Zeker, zijn arbeid zai worden voortgezet, maar velen op de eerste plaats zijn echtgenoote en kinderen zijn vele vrienden cn n\6dewcrkers, zullen Iiem bij voortduring missen. Het Opperbevel der Weermacht deelde Maandag mede: Plaatselijke aanvallen van den vijand in het gebied ten Oosten van Demidof en bij Welikije Loeki werden afgeslagen. In de overige sec- toren van het Oostelijke front verliep de dag over het algemeen rustig. Aanvallen over dag en des nachts door nei luchtwapen ondernomen waren gericht op spoorwegdoelen in bet achterwaartsche gebied van den vijand. In den namiddag van den 27en Juni viel een formatie van 60 Britsche gevechts- en jacht- vliegtuigen een Duitsch. convooi in het zeege- bied van Scheveningen aan. De vijandelijke formatie werd verstrooid en negen vliegtuigen omlaaggeschoten. Het konvooi is met geringe beschadigingen zijn haven van bestemming binnengeloopen, HAVEN VAN BIZERTA BESTOOKT. In zijn weermachtsbericht no. 1129 van Maandag maakte het Italiaansche hoofdkWar- tier het volgende bekend: Een onzer formaties vliegtuigen viel op doeltreffende wijze de havenwerken en voor anker liggende schepen te Bizerta aan. De vijandelijke luchtmacht liet Zondagmid- dag brisant- en brandbommen vallen op Ger- bini (Catania). De bevolking leed eenige ver- hezen. In den afgeloopen nacht bombardeerde de vijandelijke luchtmacht Reggio di Calabria en eenige minder belangrijke plaatse vincie; men is bezig de schade en mlitaire slachtoffers vast te stellen. Het en; nei geschut van Reggio haalde twee emimng neer. Een ander toestel werd neei'8ver"" in een luchtgevecht door Duitsche jerdpukt de Zuidkust van Sicilie. De Berlijnsche correspondent van de N. R. Crt. meldt: In Duitsche politieke en mili taire kringen heerscht de indruk, dat de al- gemeene militaire ontwikkeling zoo ver is kaart van Pelf T.F. CREUSOT EN ADAPAZAR. In de afgeloopen week is de Fransche stad Le Creusot grootendeels door een Britsche luchtaanval verwoest; het aantal dooden bedroeg 280. KARASOE SKUDAR HENDEK GEMUN Kaart van Pelt In Turkije werd de stad Adapazar door een aardbeving geheel verwoest, 1304 personen verloren hierbij het leven. In beiden steden te samen verloren 1584 xnensdhen het leven. De Wehrmachtbefehlshaber in Nederland maakt bekend De talrijke malen dat de laatste dagen vijan delijke vliegtuigen worden neergeschoten geven aanleiding er opnieuw dringend op te wijzen, dat het de burgerbevolking ten strengste ver- boden is de plek te betreden, waar vliegtuigen De'Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opgeroepen I zyn ^^^j.^g^U^uig o^de^leden der personen vry vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmeldmg verplicnt zyn, moeten i bemanning. behoord hebben, mede te nemen. zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef, van het station van overtredingen worden zwaar gestraft. De vertrek. Kleeding. Voor zooveel mogelyk uniform, anders burgerkleeding- Drmgend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede etensketeltje en eetgerei mede te brengen. De gezamenlyke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeits- einsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche Weermacht bezette gebieden buiten N'Wie'^geen>gev<dg1 geeft aan de oproeping van den Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in krygsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. Overtredingen posten hebben streng instructie elke overtre- ding door gebruik van wapenen te verhinderen. voortgeschreden, dat niet lang meer op groote gebeurtenissen zal behoeven te wor den ^ewacht. Als het belangrijkste argument hiervoor geldt, dat de Sovjet-Russen hun op- marsch in hoofdzaak zullen hebben beein- digd. Wat betreft den stand van de eigen maatregelen hult men zich in stilzwijgen, maar wel stelt men in het licht, getijk zulks reeds herhaaldelijk is gedaan, dat in het Oosten de beste Duitsche divisies sta.an, ge heel uitgerust en dat nieuwe formaties met nieuwe wapens, Waaronder wapens, waarvan het voornaamste doel niet de afweer is, zich bij hen hebben gevoegd. Ook in Zuid-Europa beschouwt men een nieuw front al zoover ontwikkeld,. dat ook hier de zeunwenoorlog zeer spoedig zou kun- nen worden afgelost door dien van de kanon- nen. De gerudhten over de overbrenging van E'ngelsche troepen van Tunesie naar het Oos ten van de Middellandsche Zee worden thans bevestigd. Een Duitsch blad kan n.l. mede- deelen, dat het achtste Engelsche leger weer in het Naburige Oosten is gestationneerd, zoodat op het oogenblik het achtste. negende en tiende leger van de Britten in hun oor- spronkelijk verband staan. In denzelfden sector bevinden zich tevens troepen uit de Vereenigde Staten en contin- genten uit het imperium. Deze omstandig- beid laat zonder twijfel bepaalde conclusies toe over de strategische plannen van de En- gelschen en Amerikanen. „MUTTERSOHUTZGESETZ". De Centrale Persdienst van Het Nederland- indiensttreding bij den Duitschen werkgever, regelmatig in loondienst geweest zijn, zoowel in Nederland als in Duitschland, ofwel als werkloozen uit openbare middelen ondersteund geworden zijn in aanmerking komen voor ltraamver|plegin,g en de 55,bevallin^Sigeld. Dit laatste echter alleen als de bevalling in Nederland plaats vindt. Buitendien wordt nog kraamgeld genoten, hetwelk ingaat zes weken v66r den dag, waar- op de bevalling vermoedelijk zal plaats Vin- den en doorbetaald wordt gedurende de eerste zes weken na de bevalling". Dit kraamgeld staat gelijk aan het bedrag van het gemiddel- de loon der laatste 13 weken; het bedraagt echter minstens R.M. 2,per dag. Zelfvoe- dende moeders ontvangen dit kraamgeld na de bevalling gedurende acht weken, na ontijdige geboorten, gedurende welke de vrouw niet tegen vergoeding werkt. Zij ontvangen boven- dien zoolang zij het kind Z'elf voeden een toe- lage ten bedrage van R.M. 0,50, doch niet lan- ger dan tot en met de 26e week na de beval ling. Mocht de bevalling op medische gronden niet thuis kunnen plagts vinden, dan kan op- name in een ziekenhuis op kosten van de Krankenkasse geschieden. In aansluiting op deze financieele regeling bepaalt het „Mutterschuzgesetz" in het kort nog het volgendea Toekomstige moeders mogen niet gedurende hun zwangerschap ontslagen worden, wanneer den .Betriebsfuhrer'de zwangerschap of de aanstaande bevalling bekend was, of hem dit onverwijld wordt meegedeeld, tenzij de vrouw zich ermede accoord verklaart, in welk geval tevens al haar hovengenoemde rechten ver- vallen. v Zij moeten op hun verzoek gedurende de laatste zes weken voor de bevalling va,n alle werkzaamheden ontheven worden; het is hun echter absoluut verboden om na de eerste zes weken der bevalling werkzaamheden te aan- vaarden. Voor zelfvoedende moeders wordt deze termijn verlengd tot acht weken, voor zelfvoedende moeders na ontijdige geboorten tot 12 weken. Voor de berekening van den zeswekentermijn v66r de bevalling is een attest van den dokter of van een vroedvrouw verplicht. Toekomstige moeders zijn echter verplicht om den Betriebsfuhrer" hun zwangerschap en den vermoedelijken dag hunner bevalling mede te deelen, zoodra de zwangerschap vast- staat. VERGOEDING WERKGEVERS. Voor werkgevers,. die, op grond van een daartoe strekkend besluit van den Secretaris- Generaal van het departement van Sociale Zaken aanspraak maken op de vergoeding in zake doorbetaling van loonen over de ver- plichte bedrijfssluitingsperiode van 24 Decern ber 1942 tot en met 3 Januari 1943, bestaat tot 1 September a.s. gelegenheid deze vergoe ding aan het Rijk te rteclareeren. Hiertoe kun nen formulieren worden aangevraagd bij de afdeeling Steunverleening van het departe ment van Sociale Zaken te Amsterdam, ondei bijvoeging van een ongefrankeerde enveloppe, welke aan den aanvrager is geadresseerd. Oyer het algemeen zal 80 van het gederfde niet ingehaalde loon over de sluitingsperiode wor den vergoed. NIEUWE SCHEERMESJES. Aan twee Ned. fabrieken, welke voldoende outillage hebben. worden thans naar - Het Volk meldt, grondstoffen voor de vervaardi- ging van scheermesjes ter beschiikking gesteld. Teneinde te voorkomen, dat de uit die grond- stoffen vervaardigde mesjes in den zwarten handel verdwijnen, is een controle-systeem ingesteld, volgens hetwelk deze fabrieken en dd wecierverkoopyrs verplicht zijn kennis te geven van de namen en adressen dergenen, aan wie het product afgeleverd wordt. Ver- volgens is het de bedoeling te trachten al degenen, die ook vroeger in mesjes.handelden zooveel -mogelijk ingeschakeld te houden. Wat het materiaal betreft, waaruit het Ned. mesje wordt vervaardigd, dit is niet meer, zooals voor den oorlog gewoonlijk het geval was, roestvrij staal, aangezien het gebruik darvan is verboden. Hoewel dit verbod aan de kwaliteit van het meisjes met het oog op het doel, waartoe het moet dienen niets af- doet, veroorzaakt het toch in zooverre een verslechtering van de mesjes, dat deze na her. gebruik moeten worden afgedroogd om roes- ten te voorkomen. Dit afdrogen kan een nadeeligen invloed hebben op de scherpte. balansroeren, waardoor het mogelijk is gewor den een zoodanig gebruik van het schroef- water te maken, dat het schip, wanneer het stil op de rivier ligt, geheel rondgedraaid kan worden zonder dat het daarbij vooruitgaat, of ^eiae dat het. wanneer het schip los tegen den wal 2 De aanmelding moet hevatten: 1) Aan- AANMELDING VAN NIET-KERKKLOKKEN (BELLEN, KLOKJES). i BescMkking van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (Commissaris-Generaal voor Financien en Economic) over de aan- hielding v^n klokken, die geen kerkklokken zijn. Op grond van par. 1 en 9, der Verordemng no. 139/1942 over de inbeslagneming en vorde- ring van goederen beschik ik: 1. De houders van niet-kerkklokken (bel- len. klokjes) moeten deze vddr 10 Juli 1943 bij de burgemeesters der gemeenten, binnen welke deze klokken zich bevinden, scbriftelijk dat het, wanneer het schip los tegen ligt (dus zonder gemeerd te zijn of eenige ver- binding met den wal te hebben) achteruit ge heel kan omkeeren en zonder eenige hulp of steun van den wall kan loskomen. Teneinde op den vorm van het achterschip met de beide scheggen en 2 balansroeren octrooi te kunnen geven, heeft de Octrooiraad den eisch gesteld, dat aan bovenomschreven voorwaarden zou kunnen worden voldaan. Aan deze beide proeven nu heeft het schip op schitterende wijze voldaan, zoodat gezegd kan worden, dat de bestuurbaarheid van groo te Rijn- en kanaalmotorschepen door deze uit- vinding tot oplossing is gebracht; tevens is hiermede het vraagstuk om het schroefwater uitsluitend te gebruiken voor de bestuurbaar heid, opgelost, zoodat dubbelschroefschepen voor een groot gedeelte overbodig zijn gewor- den. Er zijn op het oogenblik reeds 4 op deze wijze gebouwde motorschepen gedurende eenige jaren in de vaart, welke uitstekend voldoen. De hoofdafmetingen zijn: lengte 67.00 meter, breedte 8.20 meter, holte 2.50 meter. De grootte is% ca. 1000 ton. tal en middellijn der klokken. 2) Nauwkeu- rige opgave van de plek, waar de klokken zich bevinden. 3) Naam en adres van den aanmel- der. De aanmelding moet zoowel in gebruik als buiten gebruik zijnde klokken, bruikbare zoo wel als onbruikbare klokken omvatten. 3. Van de verplichting tot aanmeldmg overeenkomstig 1 zijn uitgezonderd1) Klok ken. die in het bedrijf van verkeersonder- nemingen te land of te water gebruikt worden. 2) Klokken, die hij de brandweerdiensten ge bruikt worden. 3) Klokken, die op het tijdstip der afkondiging van deze besehikking tot het bezit van een museum behooren. 4) Klokken met een gewicht beneden de tien kilogram of met een formaat beneden een middellijn van 0,20 meter aan den benedenrand. Den Haag, 26 Juni 1943. De Rijkscommissaris voor bet be zette Ned. gebied, de Commissaris- Gen. voor Financien en Economie. het eenige overgebl-it van den Rijksarbeids- monument in deze sti8an8 van I Mei 1943 het diepeh indruk gemaa-rschutzgesetz van 17 Mei legging van de vern toepassing verklaard op ki insthistorische desk J wen, die in het Duitsche Rijk "WeTlvzaam zijn. Dit houdt bijgevolg in, dat Nederlandsche vrouwen, die overeenkomstig Par. 195a der R.V.O. in de laatste twee jaren, voorafgaande aan de bevalling minstens tien maanden, waar van zes maanden in het laatste jaar vallen, zelf verzekerd zijn, of gedurende de twee laat ste jaren, voorafgaande aan den datum van STROOMLIJN -BALA N SROEREN Naar de NR.Crt. meldt, heeft op de Mer- wede bij Dordrecht de officieele proeftocht plaats gevonden met het motorschip ,,Llse- lotte" der reederij John T. Essberger, Ham burg, in tegenwoordigbeid van den Octrooi raad en andere autoriteiten. Hieromtrent deelt men ons van de zijde van de werf mede: Dit scbip is naar eigen ontwerp gebouwd op de scheepsbouwwerf van de firma De Haan Oeriemans en is uitgerust met een specialen vorm van achterschip en met 2 stroomlijn- EINDEXAMEN. RIJKS HOOGERE BURGEBSCHOOL 5-j c. Bij het van 25 tot en met 29 Juni gehouden eindexamen aan de Rijks H.B.S. alhiert zijn geslaagd: A. Hack, J. C. M. de Kock, 5. J. Kolijn, L. J. Kolijn, J. van der Peijl en D. A. Stel- lingwerf alien te Temeuzen; W. Bakker en P. D. Marijs te Axel; L. Lansu te Clinge; G. B. Raes te Hulst; A. C. J. Vereecken te Stop- peldijk en E. D. de Vriend te Sas van Gent. Een candidaat trok zich terug. Afgewezen geen. BENOEMD. Benoemd tot plaatsvervanger van den dij'k- graaf van den Oud Westenrijkpolder, W. de Feijter—van Hoeve Cz. te Hoek; en tot dijk- graaf van den Visscherspolder J. L. Dieleman te Axel. MUSSERT TE GOES. Onlangs wqrd besloten dat Mussert zijn verjaardag te Goes zou -komen vieren. Wegens de afkondiging van het politie-standrecht kon dit bezoek toen niet doorgaan. Dit heeft thans naar De Z. meldt, Donderdag plaats gehad. Nadat hij ten huize van den gevolmachtigde voor Zeeland, den heer J. A. Dekker, was ontvangen, had in de Korenheurs een maaltijd plaats, waar de werkers uit de Groep Goes mede aanzaten. Des avonds werd in het Schuttershof een kameraadschapsavond ge houden, waar alleen leden van de N. S. B. toegang hadden. DE SINAASAPPELEN ZIJN GKARRrVEERD. Naar we Vernemen, zijn de sinaashppelen die door het Spaansche Roode Kruis aan Nederland zijn geachonken, ook in Zeeuwsch- Vlaanderen gearriveerd. Sinds de vorige week ontvingen de leerlingen der lagere scholen een paar van deze kostelijke, doch thans zoo zeld- zame zuidvrucht. Dat ze zich die goed lieten smaken, laat zich begrijpen. INSTALLATIE PROV. VISSOHERIJRAAD. Te Goes is Zaterdagmiddag in ,,De Prins van Oranjc" de Provinciale Visscherijraad met de Raden van Bijstand voor de verschil- lende takken van Visscherij geinstalleerd. De stafleider van den Ned. Landstand in Zeeland, de heer Aalbregtse, verwelkomde in zijn openingswoord in het bijzonder de burge meesters van Goes, Breskens en Arnemuiden. De heer Velthuyzen, inspecteur van den hui- tendienst der Visscherij, wees er op, dat de provincie Zeeland, ondanks de grootere orga- nisatie-moeilijkheden, het allereerste gereed is met de organisatie van de Visscherij. Zooals de Nederlandsche landbouw boven- aan staat in Europa, zoo is dit ook het geval met onze visscherij; dat komt omdat wij hier de beste vakmenscben hebben. Waar dat zoo is, moet bet ook mogelijk Ziin van de vissche rij een loonend bedrijf te maken. De pl.-verv. boerenleider, de heer J. C. Droo- gendijk, gaf een uiteenzetting over de plaats van de visschers in den Landstand en over de belangrijke functie van de Visscherij raden en verklaarde den Prov. Visscherraad voor ge installeerd, om tenslotte de samenstelling be kend te maken. Leider van den Prov. Visscherijraad is de heer B. Salm te Ierseke en leden zijn de heeren J. Bom, L. v. d. Have, Jac. Pekaar uit Ierseke, R. Wijne, Philippine, W. v. d. Broeke, Breskens, K. v. Belzen, Arnemuiden. J. de Munck, Ierseke, E. v. Immerzeel, Graauw, F. de Vos, Terneuzen en C. Zeeveld, Middelburg. De raden van bijstand bestaan uit de vol gende personen: Oesterteelt: J. Bom, H. Ven- deville. P. Verwijs, L. v. d. Have en J. Glerum te Ierseke; Mosselteelt: J. Pekaar, C. de Sooy te Ierseke, P. Praet, N.-Namen; I. Wijne, A. de Roode, Bruinisse; Kreeften en kokhanen: J. de Munck en A. Verschuur, Ier seke, A. van Hurck, Philippine; Kustvisscherij W. v. d. Broek, Breskens, K. van Belzen, A. Grootjans, Brouwershaven. Binnenvisscherij F. de Vos, Terneuzen, I. Ekkebeen. Oostburg, C. Zeeveld, R. Berrevoets. Serooskerke, F. Rijnberg, St, Annaland en S. S-chippers, Nisse. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 13 tot en met 19 Juni 1943 kwamen. er in ons land 1258 gevallen van besmettelijke ziekten voor, warvan 635 diph- therie en 557 roodvonk. Zeeland had 17 ge vallen van diphtherie, n.l. 8 in Axel. 3 in Ril- land-Bath en 1 in Brouwershaven, Domburg, Goes, 's-Heer Arendskerke, Krabbendijike en Temeuzen. St. Maartensdijk. Middelburg, Oostkapelle, Tholen, Vlissingen en Waarde Jiadden 1 geval van roodvonk. Borssele had 1 geval van febris typholdea en Middelburg 7 gevallen van malaria. GROENENDIJK. V Liefdadigheid der jeugd. Bij de gebruikelijke processie op Sacra- mentszondag waren te Groenendijk de bruid- jes ook weer present. Ditmaal werd- de ge bruikelijke reep ..Kwatta" vervangen door een stuiver, die moest om-gezet worden in een ijsco. Op den weg naar de Lange Munt ver- dwenen echter vele stuivertjes in den hoed- van een ongelukkige. HET AARDAPPELRANTSOEN OP 3 KG. In verband met de toenemende aflevering van vroege aardappelen, wordt de hoeveelheid aardappelen, die per bon ter besehikking wordt gesteld, van 2 op 1V2 kg teruggebracht. Tengevolge daarvan geeft in het tijdvak van 27 Juni tot en met 3 Juli 1948 elk der met ,,27 A Aardappelen" gemerkte bonnen van de bonkaart voor voedingsmiddelen recht op het koopen van iy2 kg aardappelen. IDaar per sonen van 4 tot en met 13 jsLar en van 21 jaar en ouder over 2 bonnen ,/27 A" beschikken, ontvangen zij dus 3 kg per week. Personen van 14, tot en met 20 jaar be schikken over 3 bonnen, zoodat zij 41 - kg per week zullen ontvangen. terwijl de hoeveelheid die voor kinderen van 1 tot en met 3 jaar ter besehikking gesteld wordt, iy2 kg bedraagt, daar deze kinderen maar over edn bon be schikken. De bonnen „27 B Aardappelen" geven, zoo als vroeger, recht op het koopen van 1 kg per week, zoodat de toeslag voor personen, die op grond van hun inkomen over L-inlegvellen beschikken, geen vermindering zal ondergaan. Op de z.g. rantsoenbonnen, waarop is ver- meld „Aardappelen edn rantsoen", zal in de toekomst 3 kg aardappelen in plaats van 4 kg gekocht kunnen worden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1