m,,„AKKERTJE OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Officieele Landbouwmededeeliirgen Distributienieuws Predikbeurten. Burgerlijke Stand Landbouwberichten Sport Db Nederlandsche Pijnstiller klooSterzande. aanhouding van smokkelwaar EXTRA BOTER VOOR BE JEUGD. rOOP DER BEVOLKING. voor de provincie Zeeland RECHTSZAKEN. Voedjngsgewassen in eigen tuin, Biina niet in staat uw dage- lijksch iverk te doen? AKKER- TJES zullen u weer spoedig en heelemaal kunnen opknappen. Klaag daarom niet, maar KUITAART. Door den viascher K. alhier werddezer dagen in een zijner fuiken in den Kleinen Vogel een exenxplaar van de zoo gevreesde wo'lhandkrab aangetroffen. Benocmd. Mei. A. de Rijk, van Stoppeldijk, vakonder- wrjzeres aan de O.L. school alhier aan de Cloosterstraat, is met ingang van 1 Juru j.l. benoemd als onderwijzeres aan de R.K. Meis- jesschool te IJzendijke. SAS VAN GENT. Bit het voorbereidend examen van het Nederlandsch Instituut van Accountants slaagde voor het onderdeel Belastingrecht, de heer H. P. Augusteijn, alhier. V FEN RONTE-AVOND voor o. t AJRBKIDERS UIT MIDOELBlJIiG, SOUBURG EN VLISSINGEN, ■Zrmdasravond i.l. gaf V. en A. voor een vol- ledig uitverkochte Schuttershofzaal te Middel- burf een Bonte-avond voor O. T. arbeideps uit Middelburg, Souburg en Vlissingen. Dat het gestelde doel n.l. deze werkers een prettigen avond te bereiden, ten voile werd bereikt, bleek wel uit het spontane applaus dat na elk num- mer opklonk. Na deze zeer geslaagde uit- voering gaat V. en A. regelmatig van deze voorstellingen voor deze werkers orgamseeren, teneinde hiermede dezen werkers, die weken- lang van'huis zijn, de noodige ontspanmng te seven. Ook op ander gebied zal V. en A. trachten in het^ lagerleven eenige afwisseling te brengen. TE ROOSENDAAE. De douanen te Roosendaal troffen daar bij het visiteeren een 14-jarigen jongen uit Bever- wiik aan, in het bezit van niet minder dan 40 pakjes tabak. Het bleek nader, dat hij te Hulst had gelogeerd bij zrjn grootvader en die pakjes daar had gekocht. Ook werd een reiziger aangetroffen met ge- smokkelde shag in zijn tasch. Toen hem werd gevraagd zijn kunstbeen af te doen, weid in het inwendige daarvan eveneens shag te voor- schijn gebracht. HESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de Week van 23 tot en met 29 Mei 1943 kwamen er in ons land 1475 gevallen van be- smettleijke ziekten voor, waarvan 708 rood- vonk en 701 diphtherie. Zeeland had 23 gevallen van diphtherie, n.L 6 in Axel, 4 in Borssele, 3 in Krabbendijke, 2 in Kruiningen, Oost- en West-Souburg en Vrouwenpolder en 1 in Hoek, St. Laurens, Middelburg en Tholen. - Tholen had 6 gevallen van roodvonk en Zuidzande 1, St. Maartensdijk had 2 gevallen van parathyphus en Middelburg 1 geval van malaria. AXEL. Bij het. voorbereidend examen van het Nederlandsch Instituut van Accountants slaag de voor de onderdeelen Techniek van den handel en Recht de heer L. C. Duijm, alhier. Gevonden voorwerpen. Een kindertaschje, Wed. M. de Putter, Emmastraat 38, Axel. Polder „Catharma". Dinsdag vergaderden alhier in ,,Het Gulden Vlies" de ingelanden van den polder „Catha- rina". He rekening oven het dienstjaar ,1942- 1943 werd goedgekeurd met een bedrag aan ontvangsten van f 4379,31 en een aan uitgaven van f 3695,96, alzoo met een goed slot van 683,30. De begrooting voor het dienstjaar 1943-1944 werd vastgesteld op een bedrag van f 2980,3? aan ontvangsteh en uitgaven, waarin begrepen een bedrag van -220,10 voor onvoorziene uit gaven. Het dijkgeschot werd vastgesteld op f 4 per ha. Aan den ontvanger-griffier werd decharge verleend ter zake van het door Mem gevoerde administratief en financieele beheer over de dienstjaien^937-1938 tot en met 1942-11943 Polder, ^.Beoosten- en Bewestenblij" Van 9 Juni tot en met 9 Juli a.s. geeft de bon Boter 28A recht op het koopen van 250 gram Jooter of margarine voor personen van 4 t/m *20 jaar. Bon 28B Boter. geeft.recht op het koopen van 125 gram boter -of margarine voor kinderen beneden 4 jaar. Door de aan- wijzing van de bqyengenoemde bonnen wordt thans ook het extra-rantsoen voor de 60- daagsche periode van 10 tot en met 9 Juli a.s. beschikbaar gesteld. ZATERBAG12 JUNI 1943. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 7.30 u., Avondgebed. ZONDAG 13 JUNI 1943 (lste Pinksterdag). Ned. Her*ornide Kerk. TERNEUZEN. 10 u., Dr. L. J. Cazemier; 2.30 u., Ds. J. C. Sickesz; 6.30 u., Ds. J. C. Sickesz, Kerkdienst met de leerlingen der Zondags-chool. SLUTSKTL. 10 u., de heer J. D. v. d. Bank; 2.30 u., Ds. M. Goudkamp, AXEL. 10 u., Ds. Van Oeveren, medew. Kerk- koor; 2.30 u., Ds. Van Oeveren HOEK. 10 u., Ds. E. Raams;' 3 u., de heer J. A. Alsfelt, van Terneuzen. ZAAMSLAG. 10 u., de heer J. A. Alsfelt; 3 u., Ds. E. Raams, van Hoek. SAS VAN GENT. 10 u., Ds. J. C. Sickesz, van Terneuzen. PHILIPPINE. 2.30 u., de heer J.-D. v. d. Bank van Sluistkil. KLOOSTKRZANDE. 10 u., Ds. Goudkamp, van Sas Van Gent. Gerefortneerde Kerk. TERNEUZEN. 10 u., Ds. G. W. van Houte; 2.30 u., cand. Bol. - AXEL. 10 u. en 2.30 u., Ds. Post "ZOUTESPUI. 10 u. en 2. u., Ds. Sollie. ZAAMSLAG. 10 u. en 3 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMiSLAG (in de N.-'H. Kerk). 12 u. en 6 u., Ds. G. A. Zijderveid. Gerefortneerde Gemeente. TERNEUZEN, 10 u., 2.30 u. en 6 u., leesdienst. AXEL. AO u en 2,30 u. leesdienst. HOEK. 9.30 u., 2 u. en 6 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN (Vlooswijkstrasft). 10 u., 2,30 u. en 6 u., leesdienst: TERNEUZEN (Nieuwediepstraat), 10 U., 2.30 u. en 6 u. Ds. M. A. Mieras. Roomsch-Katholieke Kerk. TERNEUZEN7.30 u., 9 u. en 10.30 u., H.H. Missen; 2.30 u., Lof. ♦IAANBAG 14 JUNI 1943 (3de Pinksterdag). Ned. Hervormde Kerk. 'HOEK. 10 u., Ds. E. Raams. GeretEormeerde jKerk. TERNEUZEN. 3 u., Jeugddienst. Geref. Gemeente. TERNEUZEN. 10 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN (Vlooswijkstraat). 10 u., lees dienst. TERNEUZEN (Nieuwediepstraat). 10 u., Ds._ M. A. Mieras. tegen Willem H, de Zuidelijke Kampioensclub le Klasse, uit Tilburg! Uit goeden bron ki*men wij mededeelen, dat Willem (H geheel. compleet te Clij^ge het veld zal betreden, terwijl .,Clinge" haar elftai ver- Eerkt he'eft met enkele van de beste spelers uit Oostelijk Zeeuwscfn-Vlaanderen. Wij zijn dus in de gelegenheid den speler in het Zwa- luwenelftal N. van Ierlandt en den doelver- dediger Mes aan het werk te zien, terwijl o.m. de namen van Van Loon, Engel, Schlangen en den spil Bruens in de geheele Nederlandsche voetbalwereld een goeden klank hebben. Kort- om Willem- XI. komt geheel compleet, en ver- gezeld van haar rqgprves, op den Eersten Pinksterdag naar Clinge, en moet verwacht worden, dat geen enkelen spoi'tliefhebber uit Zeeuwsch-Vlaanderen zich die gelegenheid zal laten ontgaan. 'Op naar Clinge! HET WATERPOLOTOURNOOI VAN U.Z.C. Verleden Zaterdag werd te Utrecht het grootste waterpolotoumooi van Ned er land ge- houden, waaraan onze plaatselijke club ,,De Schelde" deelnam. Het eerste zevental kreeg als tegenstander „Buble" uit Veendam, die naderhand als eerste in deze afdeeling uit dit tournooi kwam. Van het begin af ging de wedstrijd tamelijk gelijk op, Veendam wist echter na eenigen tijd een kans goed; te benutten en den stand op 10 te brengen. Een goede tegenaanval van Terneuzen bracht als resultaat een keihard schot .op de paal. Met 10 ging de rust in. Ook in de tweede helft deden onze jongens weinig voor de Groningers onder. Toen echter een onzer spelers het water moest verlaten was de strijd hopeloos en Veendam wist den stand tot 30 op te voeren, waarmee het einde kwam. De Jeugdploeg had het nog zwaarder te ver- duren, zij kregen n.l. als tegenstander de Jeugdploeg van U.Z.C., meermalen jeugdkam- pioen van Nederland. De voorhoede, danig verzwakt, daar' haar veelbelovende midden- voor vervangen was, 'aarfgezien deze moest in- vallen voor het eerste zevental, gaf al vlug na het begin den moed op en deed hoegenaamd geen moeite om de hardwerkende verdediging eenigszins te helpen. Met heel weinig moeite voerde U.Z.C. de score op tot 6-0. Hopelijk hebben.onze jongens vgel geleerd van hetgeen ze ondervonden en gezien heb ben, en dat ze in de a.s. competitie hiervan profijt zullen weten te trekken. TERNEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente -gevestigd: B. P. Verdocrn, Hon- diusstraat 14, van Dordrecht; W. H. Peters, Middenstraat 30, van Rotterdam; G. Pasveev, Scheldekade 1, van Veere; L. A. S. de Wilde, Dijkstraat 73, van Buitenland. Vertrokken: H. H. Koets, Dijkstraat oa, naar Denekamp;- M. A. van Borssum Waal- kes, Scheldekade 51, naar DuitschlandC. J. Moens, Axelschestraat 57, naat- Amsterdam; E. Strijdonck, Coeg-orsstraat 1, naar 'Hulst;, W. F. Kaijser, O 8, naar Voorburg; A. J. J. de Bruijn van Tramstraat 25, naar Maastricht. Feijter. 5 Mei. Andries Cornells den Beer, outf 90 i., weduwn. van Janneke Alensink. 6 Mei. Hendrik Pieter Lensen, oud 84 j., weduwn. van Johanna Jacobs (overl. te Bergen op Zoom). 20 Mei. Jacobus Hamelink, oud 4o j., ecrwtg. van Elizabeth de Bruijne (overl. te VlLSsm- gen). 22 Mei. Helena Dieleman, oud 69 J., ech-tg. van Dingenus Kempe. Woensdag vergaderden de stembbvoegde in gelanden van den polder ,,Beoodten- en Bewes tenblij" alhier in „Het Gulden Vlies". De rekening over het dienstjaar 1942-1943 werd gbedgekeurd met een bedrag aan ont- vangsten van f 17136,77 en aan uitgaven van f 15548,13, alzoo met een goed slot van f 1588,64. De begrooting voor het dienstjaar 1943-1944 werd vastgesteld op een bedrag aan ontvang- sten en uitgaven van 16271,40, waarin be grepen een post van 836,49 voor onvoorziene uitgaven. In de vacature van den overleden dijkgraaf, den heer P. J. J. Vael, werd als dijkgraaf be noemd de heer S. van Hoeve Fzn, tot dusver gezworene. In zijn plaats werd als gezworene benoemd de heer M. de Regt Lzn. Jaarvergadering „Het Gi'oene Kruis". Dinsdagavond werd alhier de jaarvergade- ring van de vereeniging ,,Het Groene Kruis" gehouden. Na opening door den voorzitter, den heer A. E. C. Kruysse volgden notulen en jaarVerslag van den secretaris, den heer A. P> le Feber. Uit het jaarverslag bleek o.m., dat het jaar 1942 zonder al te schokkende gebeur- tenissen voor de vereeniging was verloopen. Het gewone werk kon doorgang vinden en veel leed en lijden kon weer gelenigd of voorkomen vj worden. De bestrijding der t.b.c. vroeg weer bijzondere aandacht. Op het eind van he» jaar waren nog 4 patienten uitgezonden. ,Er werd een moedercursus gehouden, die goed geslaagd is en waaraan 30 dames deelnamen. Hulde werd gebracht voor het "werk van de wijkver- pleegster, die niet minder dan 2789 bezoeken aflegde, nl. voor het Groene Kruis 2350, zui- gelingenzorg 24.1, t.b.Crbestrijding 176 en maatsShappelijk werk 22. Het aantal uitge- leende artikelen bedroeg bijna 60jD. Het financieel verslag van den penning- m-eester, den heer L. P. Bakker, liet zien, dat de ontvangsten voor Het Groene Kruis belie- pen 3832,98 en de uitgaven f 306§,09, zoodat er een goed slot was van f 764,89. E>e reke ning voor de t.b.c.-bestrijding beliep in ont vangsten en »uitgaven f 5668,24. Bij mohde van den heer J.. D. Freekenhorst rapporteerde de kascommissie tot goedkeuring van de reke- ningen. - Tot leden van de kascommissie yoor het na- zien derr volgende rekening werden benoemd de heeren P. van Alten, A. Th. 't Gilde en M. de Regt. De lieer A. dtf Visser, af tredend bestuurslid, werd als zoodanig herkozen. Een kleine wijziging in de statuten werd met algemeene stemmen goedgekeurd. De omvraag leverde geen bijzonderheden op, waarna de voorzitter de vergadering, die slechts zeer matig bezdcht was, met een kort dankwoord sloot. Polder „Beqostenblij Benoorden." In de Donderdag alhier gehouden vergade ring van ingelanden van den polder ,,Beoosten- blij Benoorden", werd de rekening over het dienstjaar 1942-1943 goedgekeurd met een be drag' aan ontvangs-tenOan 8764,43 en een aan uitgaven van f 8675,02, alzdb met een goed slot van 89.41. De^begrooting voor het dienstjaar 1943-1944 werd vastgesteld op een bedrag van 11723,25 aan ontvangsten en uitgaven, waarin begrepen een bedrag van f 719,78 voor onvoorziene uit gaven. Het dijkgeschot werd vastgesteld op j 10,80 per ha voor eerste soort, 9 voor tweede; J 7,20 voor dferde en 5,40 voor vierde soort. Aan den ontvanger-griffier werd cfdcharge verleend terzake van het door hem gevoerde administratief en financieel beheer over de dienstjaren 1937-(1&38 tot en met 1942-1943. De heeren G. van Fraaijienhove en J. J. Michielsen werden herbenoemd tot afgevaar- digden naar het waterschap ,,Hulster- en Axeler Ambacht". Arrondisseihents-Rechtbafik te Middelburg. Den bedrijfsleider der Cooperatieve Ver bruiksvereeniging „De Volharding" te Sas van Gent, uit hoofde van die functie tevens belast met het toezichf op het filiaal der Cooperatie te Philippine, werd begin December 1942 door den filiaalihouder der Cooperatie te Philippine medegedeeld dat er een vrij groot aantal bruin koolbriketten opgeslagen achter de bak- kerij van die cooperatie was ontvreemd. Het onderzoek gaf hij de marechaussee te Philip pine in handen die op aanwijzing van den filiaalhouder den vermoedelijken dader aan een verhoor onderwierp. Deze, de 26-jarige R. H. R., bakkersknecht bij de cooperatie, wonende te Westdorpe, ontkende" aanvankelijk ook maar iets van die diefstal af te weten, maar na overbrenging naar de marechausseekazerne viel hij dadelijk door de mand. Echter de filiaalhouder zelf, de 36-jarige F. K., brood bakker te Philippine, bleek ook wel eens wat kolen voor eigen gebruik te hebben aangej wend en ookvhij moest zich dan ook, net als de bakkersknecht, voor zijn ongeoorloofde han- delwijze verantwoorden. Eisch tegen R. 40 of 20 dagen hechteni: en uitspraak 20 boete of 15 dagen hechtenis Tegen K. vraagt de Officier eerst f 50 boete of 25 dagen hechtenis, doch nadat Mr. Kui- pers heeft aangetoond, dat hier geen diefstal maar verduistering heeft plaats gehad, het geen hiet is, telaste gelegd, wijzigt de Officier zijn eisch in ontslag van rechtsvervolging'. Uit spraak dienovereenkomstig. Van jte verloofde jnoet je het maar hebben Op 10 Januari 1943 vertoefde M. de Kant een fabrieksarbeidster uit Oostburg, tesamen met haar verloofde en nog enkele andere personenin de woonkamer van een cafe al- daar. Toen men tegen Sluitingstijd weg wild.e gaan, bemerkte mej. de K. echter, dat haar portefeuille, die ze achter de radio had gelegd, wat ze altijd deed, als ze in die woonkamer kwam, was verdwenen. Alles werd nagezocht maar zonder resultaat.Echter verdacht men de verloofde van mej. de K. dadelijk van dezen diefstal. Onverwaoht en nog dienzelfden avond werd hii" gefouillee^l maar er werd niets op hem gevonden. Toch beschouwde men hem nog steeds als den dader en dO" marechaussee, die er aanvankelijk geen beken- ning uit kon krijgen, had tenslotte sueces. De .verloofde'', de 27-jarige P. G.de G.', een landarbeider uit Waterlandkerkje,- had fie por tefeuille weggenomen, maar omdat hij vreesde gefouilleerd te zullen worden had hij. hem on- derweg naar huis op dien bewus-ten avond ergens weggegooid, zoodat hij niet op hem kon worden gevonden. De portefSuilfe. is in- middels terecht. Ondanks alles blijkt de verkeering nog steeds aan te zijn. Eisch f 25 boete of 15 dagen hechtenft en uitspraak 25 boete of 10 dagen hechtenis. ZEEUWSCHE SPORTDAG OP 14 JUNI A.S. Op Maandag 14 Juni (2e Pinksterdag a.s.) zal te Goes de le Zeeuwsche.Sportdag worden gehouden. Deze dag wordt georganiseerd door de Zeeuwsche Sportcommissle, welke enkele maanden geleden is opgericht uit de vertegen- woordigers van de diverse takkem van sport op voorstel van de D.T.C. der N.A.U.T afd, Zeeland. 5 De bedoeljng van deze Sportcommissie is het behartigen van de Zeeuwsche Sportbelan- gen in het algemeen en door middel van sport- feesten Zeeland rijp te maken vcor de vele takken van sport en te trachten de achter- stand die Zeeland hierin steeds had ten op zichte van overig Nederland in te loopen. Deze Sportdag beoogt een traditioneele dag te worden, waarbij dan telkenjare de presta- ties worden aanschouwd van de Zeeuwsche sportbeoefenaars en getracht zal worden deze prestaties jaarlijks op te voeren. Tegelijkertijd zal_ getracht worden meer enthousiasme in de 'diverse takken van sport te brengen, waardoor deze populair zullen wor den bij de breed-e lagen der bevolking. Het publiek wacht eem-intdressant program- ma op dezen dag. Het vangt aan met een hockey-wedstrijd voor dames en heeren tus- schen Zeeland eij. Breda. Hierna en in de pauzes tusschen de wedstrijden in zullen de Zeeuwsche dames en heeren athleten zich meten met de Hollandsche dames en heeren athleten, welke met een groep van bngeveer 20 personen onder leiding van den N.T.C.- s'ecretaris den heer J. H. Moerman, aan dezen dag zullen deelnemen. Bekende namen als die van de dames Koudijs, Adema, Timmer, Piel en de heeren Blok, Martini, Takken, van Osta, van Staay, de Roode, Beckers, de, Graaf, Ver- hoek, Hollander, Vetter, Hulscher, Elsak staan op het programma vermeld. Voor Zeeland starten o.a. de Pagter, v. d. Sluis, Pelle, Lacor, Fliers, gebr. Hatting, Raben, Nederlof alsmede de dames de Visser, van Oorschot en Karelse. Het belooft een serie spannende athletiek- nummers te worden.-. Het Zeeuwsche handbalelftal speelt tegen het Nederlandsche Bondselftal, dat onder lei ding van den heer Hindriks en met de scheids- rechter den heer Agterdeijbosch naar Goes komt. Het Zeeuwsche -korfbaltwaalftal ontmoet het Brabantsch twaalftal, waarin de sterkste spelers en speelsters zijn opgesteld. Als sloL wordt gespeeld de voetbalwedstrijd ZeelandiR.F.C. Rotterdam, waarvoor groote belangstelling zal bestaan, gezien de laatste wedstrijden van het Zeeuwsche elftai. In de rust zullen de Zeeuwsche gymnaste% in massa de mensana-serie ten beste geven. Als de weersomstandigheden meewerken zal Zeeland een sportgftieuren aanschouwen, dat alle tot nu toe geleverde sport verre zal over- treffen, evenals dat zal zijn voor de •publieke belangstelling bij een sportwedstrijd in Zee- land. -.- TERNEUZEN.. Huwelijks-aangiften. 4 Juni. Pieter Cor nells Faas, (van Vlissingen), oud 29 j., jm. en Elisabetjj Hamelink, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekikingen. 2 Juni. Arend Johannes Dieleman, oud 34 j., wedn. en Maria* Elizabeth Lindhout, oud 81 j., gesch. Geboorten. 25 Mei. Johannes Peter, z. van AJbertus Anthonius Marie Fermont en» van Carolina Elisabeth Wullems. 30 Mei. Leentje, d. van Pieter Jacobus van Alten. en van Antje Goossen. 31 Mei. Maria Ludovica, d. van Petrus Johannes de Theije en van Pieter- tje Nieuwburg. 1 Juni. Abraiham Nicolaas Pieter Jannis, z. van Abraham Jannis de utin en van Janneke Anna de Feijter (won. te Retranchement). 2 Juni. Willy Alouisius Prudent, Z. van Johannes Gijsbrecht Gelder- land en van Louisa Zulma van Aerde. Nico laas David, z. van Nicolaas Willeboordse en van Jozina Adriana Kaashoek. Frans Lo.de- wijk, z. van Adriaan Hendrik Rijnberg en van Maria- Adriana de Back. Pieter, z. van Johannes Cornelis Meeusen en van Janna Ebrina Dekker. 3^J»uni. Elisabeth Anna, d. van Jan Kuijk en van Pieternella Leunis. Elfrida Clara Florentina, d. van Gaston Jaco bus Desire Dijs£lijnck en van Elvira Magda- lena Bral. 4 Juni. Elisabeth Jannie Cor nelia, d. van Jacobus de Doelder en van Cor nelia Adriana Dees. AXEL. Huwelijks-aangiften. 13 Mei. Andries de Feijter, oud 26 j., jm. en Elisabeth Hamelink, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 5 Mei. Willem Cornelis Priem (van Zuiddorpe), oud 24 j., jm. en Susanna Ebrina Qeensen, oud 22 j., jd. 6 Mei. Machiel Kaijser, oud 23 j., jm. en Elza Camilla ^ermeire, oud 22 j., jd. 13 Mei. Joost den Engelsman, oud 25 j., jm. en Ebrina Maatje- van Cadsand' (van Kcewacht), oud 21 j., jd. 19. Mei. Andre Marcel de Block, oud 21 j., jm." en Rosa Clara Pauwels, oud 20 j., jd. Geboorten. 8 Mei. Mechiel Bastiaan z. vdfc Jacobus Adria'an Koekkoek en van Leuntje de Visser. 10 Mei. Johannes Bernardus Daniel, z. van Bernardus JohannesLievens en van Serfina Susanna van Hecke. 12 Mei. Geerlruij Franpina, d. van Jacobus Jannes Verhage en van Margaretha Geertruij den Engelsman. Pieternella Adriana, d. van Frangois.- Cornelis de Jonge en van Suzanna Dieleman Willy Izaak Jannis, z. van Willem Herman en van Elizabeth Maria van der Werff. 21 Mei. Jan, z. van Hermanus de Putter en van Paulina Smallegange. 28 Mei. Jan, z. van Karel Rie- mens en. van Elisabeth Hamelink. 30 Mei. Antoine Cyriel, z. van Achiel Regulius Pha- raildus Heijens en van Marie Rachel.de Badts. Overlijden. 2 Mei. Pieternella de Visser, oud 45 j.,. echtg. van Martinus van Doeselaar. 21 Mei. Frans van Meurs, oud (6 j., z. van Jacobus van Meurs en van Adriana Linden- beres HOEK. Huwelijks-aangiften. 2-9 April. Gill.es den Deurwaarder (van Zaamslag), oud 24 j.,'jm. en Lijntje de Visser, oud 19 j., jd. Jacobus de Zeeuw, oud 40 j., weduwn. en Janna Donze, oud 46 j., jd. 27 Mei. Francois Jozias de Put ter, oud 28 j'., jm. en Johanna Tonnisje Kra- nenborg (van Appingedam), oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 13 Mei. Jacobus de Zefeuw, oud 40 j-., weduwn. en Janna Donze, oud 46 j., jd. 20 Mei.. Gilles den Deurwaar der (van Zaamslag), oud 25 j., jm. en Lijntje de Visser, oud 19 j., jd. 'Geboorten. 25 April. Abraham Pieter, z. Vhn Cornelis Kervink en van Anna Jacoba Huijssen. 5 Mei. Leendert Mai ms, z. 'van Willem Pieter Jansen en -van Neeltje Scheele. 19 Mei. Leen, z. van Irnan de Zwarte en van Cornelia Verhelst, 22 Mei, Cornelia, d. van Pieter de Bok en van -Maria van Tatenhove. Overlijden, 27 April. Jacobus den Hoog- lander, oud 49 j., echtg. van Elisabeth Leen- houts. 3 Mei. Pieter Daniel Tollenaar, oud 6 j., z. van Jan en van Adriana Meertens. 10 Mei. Daniel' Pladdet, weduwn. van Maria Keukelaar. 12 Mei. Levinus Michielsen, oud 19 j., z. van Hendrik en van Adriana Buijze (overl. te Hoorn). EIERLE VEILING. Nog enkele weken bestaat de gelegenheid eieren af te leveren. Tegen pluimveehpuders die niet leveren, zullen door het Bedrpfscnap voor Pluimvee en Eieron op korten termijn. maatregelen genomen worden. t VIELASSE VOOR INKUILING. Landbouwers, die voor inkuiling van eiw it- riike gewassen in silo's, melasse noodig nqo- ben worden op de mogelijkheid gewezen hier- voor een bestelbon aan te vragen. Ze moeten zich daarvoor wenden tot de Afd. Veevoeder- distributie. REGISTRATIE PER 30 MEI 1943. Op biz. 1 van het veeboekje dient in het vak 30 Mei 1943" te worden genoteerd het op dien datum in voorraad gehouden yee. Dit moet door den veehouder zelf geschieden en in overeenstemming zijn met de registratiekaart per 30 Mei j.l. STROOREGELING OOGST 1943. Aan iedere teler van stroogewassen en ledere veehouder is thans een aanvraagformulier met bijgevoegde ,,mededeeling' voor aanvrage -oe- wiizing stroo uit edgen oogst 1943 enjof aan- koopvergunning stroo oogst 1943 ter invulling toegestuurd. iu^adling. Alvorens tot invulling van het aanvraag formulier over te gaan, gelieve U de bijge voegde „mededeeling" nauwkeung te bestu- deeren Particulier© Paardenhouders. Particuliere paardenhouders dienen de biz. 1 en 2 in te vullen. Door hen moeten tevens de voor het geheele seizoen benoodigde hoeveel- heden erwtenstroo, hooi en voederbieten wor den aangevraagd. Voederbieten mogen ook •worden gekochi. zonder aankoopvergunning, mits de vastge- stelde maximum prijzen in acht worden ge nomen. Andere aanvfagers. Aanvragers, die een stroo-toewijzing uit eigen oogst wenschen aan te vragen gelieven dit te doen op biz. 3. Wordt een- aankpopver- gunning verlangd, dan moet biz. 4 worden in- gevuld, doch daarenboven ook de „Veestapel en „bedrijfsgegevens" op hlz. 3. Bii levering van het stroo door een -eler moet de hetreffende vetbouwer-leverancier de op biz. 4 voorkomende verklaring teekenen. Tevens moet het org.no. en volledig adres van den teler worden opgegeven. Het dik omlijnde gedeelte moet met door de aanvrager ingevuld worden. Algemeen. Ieder die stroo verbruiken wil hetzij uit eigen oogst, hetzij de benoodigde hoeveelheid stroo moet worden gekocht, moet in het bezi- zijn van. een toewijziifg resp. aankoopver- gunning stroo en moet derhalve een aan vraagformulier invullen. Indien een belanghebbende deze week geen aanvraagformulier heeft ontvangen, dient hi] dit onverwijld hij zijn PI. Vertegenwoordiger aan te vragen. Mochten zich pij het invullen moeilijkheden voordoen, dan gelieve men zich tot den PI. Vertegenwoordiger te wenden, die opdracht heeft gekregen, aanvragers zoo noo dig bii de invulling behulpzaam te zijn. In dit geval dient het afschrift van het m- ventarisatieformuher naar den P. V. te wor den medegenomen, opdat de P. V. de bedrijfp- gegevens daarvan kan overnemen. Het voljedig ingevulde en onderteekende aanvraagformulier dient zoo spoedig mogelijk. doch in elk geval voor 19 Jum 1943 brj de PI. Vertegenwoordiger, waaronder de aanvraget ressorteert, -te worden ingediend. De ,,Mede- deeling" (biz. 5 t/m 8) kan worden behouden. Tegelhk met de aanvrage voor stroo moet de van den stroohandelaar ontvangen pers- draadverklaring model P.D. bij den P,V, wor den ingeleverd. De Wpd. Prov. Vdedselcommissaris voor Zeeland. LANDSTAND RIJ- EN MENSCHOOL. De Landstandpersdienst meldt: Te Hoofddorp heeft de vqorman plv. Boe- renleider, de heer J. Saal, de Landstand Rij- en Menschool geopend en de directeur van de Nederlandsche Oost Compagnie, Mr. D. Krantz, den eersten cursus welke aan toe- komstige Oostlandboeren wordt gegeven, met een kort woord ingeleid. Deze cursussen, waaraan toekomstige Oostlandboererr deel. nemen, hebben tot doel hen rijtechnisch te ont- wikkelen en een meer soldateske houding bij te brengen; zij staan onder leiding van den Ieider der school, den heer W. Slob. De ope- ningsplechtigheid werd o.m. bijgewoond door Mr. M. M. Rost van Tonningen, president van de Nederlandsche Oost Compagnie, Drs. W. Goedhuyj, Hoofd van de Afdeeling Economie en Statistiek van deze vennootschap en den heer J. Barendrecht. EEN SPORTEVENEMENT. Willem II, Zuidelijk Kilnipioen 1 klasse. komt le Pinksterdag naar Clinge! De voethalvereeniging „Clinge" moge in den beslissingswedstrijd tegen ,,Axel" de vlag hebben moeten strijken, zeker is het, dat zij gedurende de afgeloopen competitie veel van zich heeft doen spreken en terecht als een ge- vreesden tegenstander voor iedere club in haar klasse werd genoemd. Nu de competitie ge- eindigd is, komt Clinge" plots weer uit den, .hoek en wel met voor de sportliefhe'bbers uit Zeeuwsc'h-Wlaanderen zeer verrassende aan- kondiging van haar propaganda-wedstrijd KOOLRAPEN. Evenals late kroten, winterpeen en late roode kool worden ook de koolrapen voor win- tervoorraad geteeld Ze leenen zich uilstekend voor nateelt van gewassen die in Juni of in de eerste helft van Juli van het veld verdwijnen, Om nog in Juli te worden geplant, kan men de koolrapen in den aanvang van Juni 0]» een zaaibed uitzaaien. Bij- de verplasting snijdt men een gedeelte van de bladeren af en geeft men ze op de rijen een onderlingen afstand van 40 centimeter. De rijen komen 40 a 50 cm uit elkaar te liggen. Om ze spoedig te doen hergroeien, giet men de planten bij droog weer na de planting nog eenige keeren aan. Voor zoover noodig, geeft men ze na den hergroei ook nog een nabemestin»g met wat vloeimest. In plaats van de koolrapen uit te' planten kan men half Juni opk nog wel ter bestemder plaatse gaan y^taien. Hiervoor kan jnen per m2 met 1 gram zaad volstaan. Naderhand worden de planten dan op 40 cm onderlingen afstand uitgedund. De beste kwaliteiten van koolrapen worden van zware, vette gronden verkregen. Op gescheurde, oude weilanden is het telen ook goed mogelijk. Op een drogen en schralen bodem worden de koolrapen vezelig, stokkerig en daardoor minder geschikt voor het gebruik. Men houde daarmede reljening. De groeiperiode van koolrapen blijft tot diep in het najaar voortduren, terwijl het rooien geschiedt in het begin van November. Voor wintergebruik is hef bewaren op een koele, vorstvrije droge plaats noodzakelijk. Goede rassen zijn: de ,,Friesche gele kool- raap" en de „Engelsche roodkop". HONTENISSE. ■Huwelijks-aangiften. 17 Mei. Petrus A. de Maat, oud 24 j. en Maria C. Maes, oud 23 j. 27 Mei. Leendert M. Vinke, oud 25 j. en Adriana F. van der Slikke, oud 23 j. "Geboorten. 13 Mei. Eduafdus H. M., z. van Alouisius J. Hoefeijzers en van Rozalia C. de Maat. 15 Mei. Maria C., d. van Petrus Th. ae Koek e"n van Maria A. de Bruijn. Mathilda P. M., d. van Johannes A. van Driessche en van Louisa M. Broekaert. 23 Mei. Henk J., z. van Petrus A. Andriessen en van Philomina P. de Booij. 25 Mei. Antonius R., z. van Albertus Baart en van Angele A. Goethals. 27 Mei. Marie L. P., d. van Petrus Al. Herre- wegh en van Philomena J. de Ridder. f9 Mei. George A A.»z. van Jozef E. .Asselman en van Maria S. C. Verbist. Louisse H. J., d. van Jan Valk en van Maartje van de Pol.. Overlijden. 15 Mei. Jacobus F. W. J. Mid- delaer, oud 53 j., z. "van Willem D. J. en van Helena A. M. van der Maden. 19 Mei. Anto- nia M. Cappendijk, oud '41 j., d. van Jan Fr. en van Anna C. van Laar. 20 Mei. Jan Fr. van der Veeken, oud 54 j., echtg. van Apolonia Arends ('overl. te Hulst). 21 Mei. Maria Jakobs, oud 69 j., wed. van Josephus de Bak ker. 25 Mei. Eduardus F. Kuijpers, oud 80 j., z. van tVillem en van Cornelia Th. Hejiman (overl. te Venray). - SAS VAN GENT. Huwelijks-aangiften. 7 Mei. Josephus Johan nes de Jong, oud 26 j. en 'Marie Joosa Pdula Oscar Brion, oud 25. j. 'Huwelijks-voltrekkingen. 3 Mei. Willem Oliemans, oud 25 j. en Marie Maria van Bel- leghem, oud 23 j. 6 Mei. Henri Marie Stutobe, oud 24 j. ^n Juliana. Maria van Laere, oud 26 j. 8 Mei. Honore Franciscus Genetello, oud 37 j. en Adrienne Maria Antonia de Pauw, oud 21 j. 15 Mei. Ernest 'Hendericus Snoeck, oud 23 j. en Elsa Magdalena van dee Zalm, oud 20 j. 29 Mei. Johannes Adamus Wilhelnrus Hilbert' (vgn Vlissingen), oud 24 j. en Marguerite Regina Neyt, oud 21 j. Geboorten. 5 Mei. Cyrille Amede Robert,. z..van Cyrille Wauters en van Isabella Sophia Geerinck. .6 Mei. Henri Maurice, z. van Kamiel Bruggeman en van Alice Leonie Neyt. -18 Mei. Benny Emilie Joseph, z. van Carolus Ludovicus'vart den Berghe en van Joseptiina Maria Lammens. ZUIDDORPE. Geboorten. 31 Mei. Frits Adolf, z. van Pru dent Schaut eii van Suzanna Verstraeten. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 27 Mei. Johannes Jacobus Faas, oud 23 j., jm. en Neeltje Lou- rens, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 13 Mei. Jacob Oppeneer (van Hoek), oud 28 j., jm. en Eliza beth Hamelink, oud 24 j. jd. 19 Mei. Cornfe- lis Hamelink, oud 29 j., jm. en Adriana Smal- legang, oud 26' j., jd. Geboorten. 6 Mei. Pieternella Adriana, d. van Jan Dees en van Adriana Johanna de Feijter. 13> Mei. Geertrui, d. van Cornelis Missu en van Ebrina ftekker. Overlijden. 4 Mei. Elizabeth Dieleman, oud 67 j., d. van Jacobus en van Pieternella de v— INLEVERING VAN GRANEN, Z.ADEN EN PEULVRUOHTEN EN RESTANTEN ZAAIZAAD VOOR 13 JUNI A.S. De telers van granen, zaderi of peulvruch- ten en zaaizaad, en de handelaren in zaaizaad zijn verplicht de navolgende door hen voor- handen of in voOrraad gehouden, dan wel hij derde'n opgeslagen producten, vdor 13 Juni 1943 in gedorschten toestand in te leveren hi) een door of vanwege het Aan- en Verkoop- bureau van Akkerbouwproducten (P.A.V.A. en P.V.C.) aan te wijzen pakhuis of' laadplaats^ granen met inbegrip van boekweit; peulYTOChten, met uitzOndering van die, welke groen gepluktzijn, doch met inbegrip van wikken en lupinen; lijnzaad (vlasbollen), kanariezaad, kool- zaad", raapzaad, blauwmaanzaad, karwijzaad (karwij), geel- en bruin mosterdzaad (gele en bruine mosterd), alsmede de "producten, waar van de bovengeyoemde een bestafiddeel uit- maken (b.v. gemengd graan), met uitzonde- ring van mengvoeder, dat op. regelmatige wijze is hetrokken; zaaizaad, met nitzondering van: a. alle origineele en elite zaaizaden; b. de door den N.A.K. te velde en op partij goedgekeurde en geplombeerde wlnterzaai- granen; c. de door den N.A.K. te velde en op partij goedgekeurde en geplombeerde groene zaai- erwten, voor zoover deze door het Nebupza worden overgenomen; d. het door den N.A.K. te velde en op partij goedgekeurd en geplombeerd, alsmede het door den N.A.K. uitsluitend op partij goedgekeurd en geplomeerd zaailijnzaad; e. het door den N.A.K. te velde en op partij goedgekeurd en geplombeerd, alsmede het door den N.A.K. uitsluitend op partij goedgekeuid en geplombeeirf en voor zaaidoel- einden bestemd winterkoolzaad en winter- raapzaad; f. het voor zaaidoeleinde» bestemd geel mosterdzaad g. alle voor zaaidoeleinden bestemde mais. De verplichting tot inlevering geldt niet met - betrekking tot het resteerende gedeelte van de hoeveelheden (met uitzondering van zaaizaad), welke ingevolge het Uitvoerings- besluit Inlevering van irtievering zijn vrijge- steld, zooals granen en/of peulvruchten, vrij- gesteld als' teeltpremie of voor zelfverzorging. vrijgestelde haver en/of mais-, en eveneens niet voor gras- en klaverzaden, zaden van groen- voedergewassen en suikerbietenzaad. Door of vanwege het Aan- en Verkoop- brueau van Akkerbouwproducten (P.A.V.A. of P.V.C.) kan in bijzondere gevallen, waarin de inlevering van de genoemde producten voor 13 Juni 1943 niet of bezwaarlijk kan plaats vinden, het tjjdstip'vodr hetwelk moet worden ingeleverd, op een lateren datum worden vast gesteld. AAN1VRAGEN VAN PAPIERTOUW VOOR HET BINDEN VAN KOOLZAAD. De Wnd. Prov. Voedselcommissaris maakt bekend, dat vanaf heden formulieren verkrijg- baar zijn bij de Plaatselijke Vertegenwoordi- gers voor het aanvragen van papiertouw voor net binden van koolzaad. Slechts die telers, welke het door hen te oogsten koolzaad met de hand maaien, kun nen een aanvrage indienqn. Het formulier dient na invulling weer hij den P.V. te worden ingeleverd. Op aanvragen welke .na 13 Juni bij dei> P.V. worden ingeleverd kan in de regel geen toe- wijzing meer verstrekt' •worden. Elke teler dient zorg te dragen dat zijn koolzaad behoor- iijk in bossen wordt gebonden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 3