TERNEUZENSCHE COURANT De inlevering van de Radiotoestellen. Roosevelt's brief aan Stalin. De terugvoering in krijgsgevangenschap Buitenland Kerknieuws Distribuiienieuws No. 10.507 DINSDAG 25 MEI 1943 83a Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Bewijzen van vrijstelling BEKENDMAKINh. Bevordering en verzorging van den Germaansciien volksaard. Dienst bij Duitsche Zeemacht TERNEUZEN, 25 MEI 1943. De ontbinding van de communistische Internationale. KANTONGERECHT TE TERNEUZEN. Gemeente TERNEUZEN. WEEKPRAATJE. DU1TSCH WEERMACHTSBERICHT. *10 schepen in Noord-Atiantischen Oceaan tot zinken gebracht. Gemeente HOEK. Gemeente ZAAMSLAG. ERNSTIGE WAARSCHUWING. Gemeente AXEL. Belangrijke aanwijzing voor de verordening inzake de aanmeldingsplicht. T— NEERGESOHOTEN BOMMENWERPERS. VERSCHIJNT LEDEREN DINSDAG- EN VRUDAGAVOND. Dlrecteor: L VAN DE SANDE Hoofdredactenr: N. J. HARTE - TERNEUZEN - Tel. 2298 De Duitsche en Nederlandsche instanties (Dienststellen) hebben ieder in hun ressort nagegaan, welke Nederlandsche staatsburgers voor de behartiging van de belangen van de Duitsche VVeermacht en ten behoeve van het Nederlandsche bestuur en het economisch leven, in het bijzonder den landbouw en voedselvoorziening, in hun tegenwoordigen werk- kring gehandhaafd moeten blijven en .eventueel van de terugvoering in krijgsgevangen schap vrijgesteld dienen te worden. Voor deze p sonen reiken de instanties, die hun belangen behartigen „Bescheiniguii- gen" (bewijzen van vrijstelling) uit. Deze bewijzen zijn voor de werknemers in het bezit van de werkgevers en voor de werkgevers in het bezit van de instantie, die hun belan gen behartigt. Zoodra een werknenier of werkgever zich nioet melden, hetzij bij een Duitsche mili- taire instantie (bij oproeping door den Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden), dan wel bij een arbeidsbureau (melding voor den Arbeitseinsatz), dient hij de „Beschei- nigung" tijdig op te vragen bij de instantie, waar deze wordt bewaard en moet hij deze Bij de melding persoonlijk toonen. Na de melding moet die „Bescheinigung" weder direct aim den hiervorengenoemden werkgever of de instantie, welke de belangen behartigt, worden teruggegeven. Het bezit van een ..Bescheinigung" (Freistellungsschein) ontheft niemand vagide verplichting om zich in voorkomend geval persoonlijk te melden. De werkgevers zijn persoonlijk aansprakeliik voor de naleving van de gegeven aanwij- zingen en in het bijzonder voor het voorkom^r van onrechtmatig gebruik van de „Be- scheinigungen". Het indienen van verzoeken om vrijstelling aan den Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden heeft geen zin. Op elke „Bescheinigung" moet rechts boven, schuin, het nummer van het persoons- bewijs zijn aangebracht. Officieel wordt mede&edeeld: c) De familieleden tvan de in de Duitsche In verband met' de verordening inzake het wtermaoht vrijwillig dienende Nederlandcrs inleveren van radio-ontvanginstallaties" van o-nrvang-en. voorzoover zii reeds schrifteliike 13 Mei 1943 wordt het volgende medegedeeld: 1. De formulieren, die hij de inlevering van radiotoestelleji ingevuld moeten worden afge- geven, kunnen onmiddellijk ingaand bij de loketten der P.T.T. tegen betaling van vijf cent per stuk worden verkregen. 2) Geevacueerden, die hun radiotoestellen in hun voormaiige .woningen hebben achter- golaten, zijn eveneens verplicht hun toestellen aan te geven. Overeenkomstige bijzondere formulieren moeten bij de voor hun tegen- woordige woonplaats bevoegde politiebesturen (ourgemeester) worden gehaald. 3) Formulieren voor het indienen van een verzoek tot ontheffing voigens artikel 9 par. 2 en 3 der verordening worden ais volgt ver- strekt: a) Duitsche staatsburgers moeten zich van Donderdag 27 Mei 1943 af wenden tot de piaatselijke bevoegde Ortsgruppe der N.S. D.A.P. b) De leden der N.S.B. en-haar organisatie or.tvangen de formulieren van hun bevoegde politieke leiders. onivangen, voorzoover zij reeds schriftelijke aanvragen tot de Abteilung fi'tr Angelegen- heiten Deutscher Staatangehoriger betm Ge- neralkoinmissar fur Werwaltung und Justiz, Utrecht, Cathi,rijnesingel 48 hebben gericht, deze formulieren zonder meer toegestuurd. Indien geen aanvrage is ingediend," moeten deze formulieren bij genoemde dienststelle worden aangevraagd. Zij moeten ingevlud daar weer worden ingeleverd. d) Familieleden van de in de Waffen-SS en het Vrijwilligerslegioeo Nederland dienende Nederlanders moeten de formulieren aanvra gen bij den Fiirsorgeofficier der Waffen-SS, 's-Hertogenbosch, Sonniusstraat 3. Voor zoo- ver zij reeds schriftelijke aanvragen tot deze Dienststelle hebben gericht, worden deze for mulieren den aanvragers zonder meer toege- zonden. Deze formulieren moeten dan inge vuld weer aan de SS-Fursorge-Offizier worden teruggestuurd. *Er wordt op gewe'zen, dat a'ls familieleden in den zin Van deze verordening worden bescbouwd ouders, vrouwen en kinde- ren der vrijwilligers. In opdracht van den Reicihsfuhrer S.S. zijn door den gouw Zuid-Han- nover-Brunswjj-k aan den gouwleider S.S-GmppenfutLrer Lauterbacher voor de bevordering en verzorging van - den Germaanschen volksaard bijzondere opdrachten verleend. Middelpunt van het werk zal het Germaansche Huis in Hannaver zijn. Het Germaansche Huis is uitver- koren om voor de oorlogsvrijwilligers der Waffen-SS, de arbeiders en Lan- gemarck-studenten der Germaansche Janden en voor de jongens der Ger maansche WtehrertiiGhtigungslager en van den Germaanschen landdienst een -cultured en kameraadschaps- centrum te zijn. SS-Grupipenfiihrec en Generalleut- nant dee- Waffen-SS Steiner heeft in opdracht van den Reichsfiihrer-SS het Germaansche huis in Hannover onder de hoede van de Germanische Leitstelle der S'S«Hauptamtes ge- nomen. Voor personen.van 18 tot 25 jaar, die vallen onderden aanmeldings- plicht ten behoeve van den arbeids- inzet, bestaat, indien zij dit wen- scheja, gelegenheid zich aan te mel den voor onderzoek voor den dienst bij de Duitsche zeemacht. Zij wor den gedurende hun diensttijd hij de Duitsche zeemacht vrijgesteld van den arbeidsinzet. Nadere inlichtingen worden door de Ortskcanmandanturen verstrekt. De Rijkscommissaris tijdens zijn groote rede. (Biidarchiv Arbeitshereich der N.S.D.A.P.-Stapf-Pax s.) Interrinf meldt uit Berlijn: Twee dagen na de overhandiging van de boodschap van Roosevelt aan Stalin door Davies worden in geallieerde kringen te Lis- sabon de eerste aanduidingen met beCrekking tot den inhoud van dezen brief gemaakt, zoo meldt de Lissabonsche correspondent van Europapress. Amerikanen te Lissabon, die contact hebben met senatoren te Washington verhelen niet, dat Roosevelt concrete verlan- gens tegenover Stalin heeft geuit. De essentieele inhoud van deze veriangens wordt als volgt samengevat: 1. Roosevelt richt het dringende verzoek tot Stalin ten aanzien van de politieke taktiek met grootere voorzichtigheid dan tot op heden te werk te gaan, daar het door de premature publicatie van het politieke en militaire doel van Moskou mislukt is Finland los te maken uit het front van de tegenstanders van de S^jet-IUnie, zooals in diet voornemen lag-. 2. Roosevelt beveelt Stalin even nadruk- kelijk bijzondere voorzichtigheid aan hij het bekend maken van Russische oorlogsdoelen ten opzichte van de andere Westelijke buren van de Sovjetunie, in het bijzonder tegenover Polen, de Balkanlanden en Turkije, daar ook bier het gevaar bestaat, dat deze staten door een premature onthulling van Sovjet^annexa- tieplannen in hun wil tot afweer versterkt worden en steeds' grooteren -tegenstand gaan bieden. j 3. Roosevelt verzoekt Stalin om een doel- treffende bijdrage tot ontlasting van de span- ningen op bixmenlandsch po'litiek gebied in Engeland en de IVereenigde Staten. Tot dat doel stelt hij een onmiddellijke, althans for- meele, ontbinding voor van de intemationale organen van het communisme en de liquidatie van de communistische intefnationale. 4. Als tegenprestatie voor het vervullen I van deze veriangens is Roosevelt bereid zich i te verplichten hij het sluiten van den vrede Stalin volkomen de vrije hand te laten in alle gebieden in Europa waar de Sovjet-unie be- lang bij heeft. In politieke kringen te Ankara verluidt, dat Joseph Davies vermoedelijk "via Ankara naar de Ver. Staten zal terugkeeren. Het is waar- schijnlijk, dat de speciale gezant van president Roosevelt te Ankara met vooraanstaande Turksche staatsliedfen besprekingen zal hou- den. Sommigen trekken een lijn met de ont- moeting ChurchillInonU te Adana, die plaats vond na de conferentie te Casablanca. Naar de Turksche radio meedeelde, is Da vies, den specialen afgezant van Roosevelt een maaltijd aangeboden. Bij dit banket waren aanwezig, Linwinow, de ambassadeur der Sovjet-unie te Washington, de volkscommis- saris voor buitenlandsche zaken Molotow als- mede maarschalk Worosjilow. De nieuw benoemde kantonrechter bii het kantongerecht alhier, de heer Mr. P. W. C. C M. van Meerwijk, heeft de vorige week Woe'ns- "a8 zijn ambt aanvaard. INSTALLATIE VAN DEN HF.F.R H. DEELEMAN ALS BURGEMEESTER VAN ZAAMSLAG. Naar wij verngmen ons had van het plaats vmden dezer plechtigheid geen kennisgeving toerfeikt is de voriige week Donderdag de heer H. Dieleman, landbouwer te Hoek, ge- installeerd als burgemeester der gemeente Zaamslag. Tot de aanwezigen behoorde de heer Korte, sozialreferent bij den Beauftragte van "den Rijkscommissaris voor de provincie Zeeland, te Middelburg, de Poiizeioffizier te Terneuzen; dp heer Jan Dekker, gemaohtigde van den Leider voor Zeeland, de fooerenleider in Zee- land de heer W. F. van Gorsel, de heerhanleider van de W.A. de heer J. C. Dekker, de hurge- meesters van Terneuzen en Axel, de heeren Klomp en Smallegange, de, leider van het fcLA.F. de heer H. C. de Jonge Baas, de staf- IWer van den Landstand, de heer M. A. Aal- bregtse. De bijeenkomst werd geopend door den heer L. -C. Hamelinlk, als waarnemend kringleider der N.S.B. te Terneuzen, waarnfi de gemeente- secretaris het benoemingsbesluit voorlas. Door den waarn. burgemeeteter, de wethouder Haak, werd de heer Dieleman hierop in een korte toespraak geinstalleerd. De heer Dieleman bracht dank -aan de auto- riteiten, die aan zijne benoeming hebben medegewerkt voor het in hem gestelde ver- trouwen. Daarop sprak de heer Korte, die-wees op den strijd die thans aan het Oostfront wordt ge- voerd, .tegen het bolsjewisme, waaraan ook door Nederlandsche vrijwilligers wordt deelge- nomen. Er wordt een nieuw Euroma gevormd en spreker vroeg zich af. of Nederland daar- aan niet zou willen deelnemen. Hij wenschte i den nieuwen burvemeester een vruclhbbaren werkkring.- Hierna sprak de heer Jan Dekker, die wees op de verdiensten van den nieuwen burgemees ter voor den landbouw. Vervolgens werd nog gespf-okeh 'door den Boerenleider Van Gorsei en de leider der N.S.R. Snijder, terwijl namens de groep Axel den burgemeester een portret van Mussert werd aangeboden. DE SPEIJTZWAM IN ONS VOLK. Een te groote mate van individualisme, par- ticularisme heet de zwakke zijde te z^i van het Germaansche volkskarakter. Hoe lang is bijvoorbeeld niet Duitschland een in tal- looze staten en staatjes verdeeld land geweest, tot dat Adolf Hitler het tot een groot Rijk vereenigde. Indien dat particularisme inder- daad een Germaansche karaktertrek zou zijn, dan zijn we ook hier te lande wel zeer ,,Ger- maansch" geweest. Ieder gewest in de Repu- bliek nam een zqo onafhankelijke plaats in het geheel, waar maar al te vaak de eenswillend- heid ontlM-ak. De refgeeringsmachine liep daardoor uiterst stroef, hetgeen de Repuhliek, naar binnen en naar buiten, zeer groote schade heeft gedaan; tehslotte liep het spaak. ,,Zijn eigen gang gaan", zich niet storen aan anderen, zich niet weten ondergeschikt te maken aan hoogere vaderlandsche belangen: (bet algemeen belang gaat boven het bijzon dere belang heet het in het programma der N.S.B.), het zich niet kunnen voegen, de nei- ging tot „scheuring" te maken wanneer men een afwijkende overtuiging meende te hebben, daarin waren wij sterk. Het schijnt dat wij vooral deri nadruk wisten te leggen op wat ons scheidde op dikwijls onv/ezenlijke politieke, godsdienstige, dogmatische nuances, alsof het meest wezenlijke dat ons vereenigden en samenbinden moesc; Christendom, volks- en bloedsgemeenschap, historische tradities, cul- tuurgemeenschap en Vaderland niet oneindig veel belangrijker en omvangr'ijker was. Zoo werd ons ongelukkig #volk ongelukkig on- danks veel economische schijnwelva-art een zeer verdeeld volk, het werd over twee 'en vijf tig politieke partijen verdeeld, die den wagen van Staat met man en macht, ieder in hunne richting trokken, hoogstens een- compromis sloten met verwante partijen, zoo- dat de wagen of heelemaal niet in beweging kwam of slechts heel traag, nu wat meer naar links, dan weer wat meer naar rechts soms wat vporuit en vaak wat achteruit. Er zat geen gang en geen „lijn" meer in. Het was zooals het in het Oude Testament heetIn die dagen was er geen richter in Israel, een elk deed wat hem goed dacht". - Dat is de groote beteekenis van het Naiio- naai-Socialisme voor een volk, dat er een cen- trale, leidende macht, vertegenwoordigd in de persoon van den Leider is, die al deze tegen- stellingen overkoepelt, werkelij-k hestaande belangenconfiicten, kort en zakelijk, op korten termijn autoritair oplost, die weer leiding geeft en gang aan den wagen van staat en aan ons volk. Dat daarme£ onder uiterst moeilijke omstandigheden, economisohe en buitenland sche politieke omstandigheden, een begin moest gemaakt worden moet ons niet van de wijs laten brengen, ongeloovigen, twijfelaars (om van saboteurs eri andere misdadige ele- menten niet te sprekpn) zijn er heiaas te veel in den lande, zij vergiftigen de stemming het zijn de mannen die de goedkoope grapjes in omloop brengen als b.v. ,Nieuwe Orde, leege borden" enz. „Stuurmanskunst van de wal''. De N.S.B.-ers zijn waarlijk ni sr. verantwoordelrjk voor de misere, die wij ddormaken, de chaos waarin wij'leven. Meer dan ooit. is, juist nu, krachtige, centrale leiding noodzakelijk, het gaat om het naakte leven van ons volk, het keeren van de voeiJselnood, eerst daarna kan de opbouw van een nieuwe, rechtvaardiger maatschappij met voile kracht ter hand ge- nomen worden, van een maatschappij waar arbeidsvreugde het leven tot een zegen zal maken. Daartoe- werke een ieder mee, ook zij die nog niet onverdeeld aan de zijde staan. Positief, scheppend, opbouwend werk kan een ieder verrichten, die van goeden wijle is. Het Opperbevel van de Weermacht maakte Maandag bekend: Aan het Oostelijke front vonden slechts krijgsoperaties - van piaatselijke beteekenis plaats. In het Middellandsche Zeegebied vieien Duit sche gevechtsvliegtuigen in d,en afgeloopen nacht schepen en militaire installaties in de haven van Djidjelli aan. Duikbooten brachten in zware gevechten van krachtig heschermde convooien in het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan en hij afzonderlijk optreden tien schepen hiet een gezamenlijken inhoud van 55.000 hrt. tot zinken. Vier andere schepen werden getor- pedeerd. Het zinken van deze schepen kon wegens den sterken afweer niet meer waargenomen worden. Een geveehtsvliegtuig beschadigde een vijandelijk koopvaardrjschip op den Atlan tischen Oceaan door bomtreffers zwaar. Een duikboot schoot boven de Golf van Biscaye een vijandelijkeri hommenwerper neer. Formaties vijandelijke bommenwerpers- wier- pen in den afgeloopen nacht talrijke hrisant- en brandbommen op Dortmund. Er ontston- den verliezen onder de bevolking en a-anzien- lijke materieele schad6 werd aangericht. Voi gens de tot dusver ontvangen berichten' wer den 33 der aanvallende vliegtuigen voorname- hjk viermotorige bommenwerpers neerere- schoten. s iSnelle Duitsche gevechtsvliegtuigen deden gisteren een verrassenden aanval overdag op de Zuid-Engelsche havensteden Bournemouth en Hastings. In den nacht van 23 op 24 Mei viel ue luchtmaclit opni€iiw liet sdieepsbouw- centrum Sunderland met sterke strijdkrachten ,aarl- Iiustad- en havengebied ontstonden la homtrefrers zware branden. ZEEUWSCH STIERENREGLEMENT. De Burgemeester der gemeente Terneuzen brengt ter kennis van belanghobbenden, dat een 'lijst van ingevolge het Zeeuwsch Stieren- reglement goedgekeurde stieren voor een ieder ter gemeente-seccetaxie ter inzage ligt. Terneuzen, 2CL Mei 1943, De Burgemeester voornoemd KLOMP. UITREIKING VITAMINE-TABLETTEN C. De Burgemeester van HOEK maakt bekend: Tweede uitreiking Vitamine-tabletten C voor kinderen van 06 ja-ar op a.s. Donderdag 27 Mei a.s., van half vier tot half vijf uur (wette- lij-ke tijd) in het Groene Kruisgehouw. De Burgemeester voornoemd, C. J. v. d. PIJL. OPNEMING VAN WBGEN, VOETPADEN EN KUNSTVVERKEN. De Burgemeester van HOEK maakt bekend, dat,' te beginnen op 1 Juni 1943, vam^ege de. gemeente een algemeene. opneming zal worden gehouden van de wegen en voetpaden met de kunstwerken in deze gemeente. Hoek, 21 Mei 1943. De Burgemeester voornoemd, C. J. v. d. PIJL. OPENBARE BEKENDMAKING. De Burgemeester van ZAAMSLAG maakt bekend, dat de verbeurdverklaarde radio- ontvangtoestellen met toehehooren en even- tueele reserve-onderdeelen ten g-emeentehuize moeten worden ingeleverd op Donderdag 27 Mei a.s. van 9—12.30 Wijk A, huisno A 1 t/m 70. Donderdag 27 Mei a.s. van 1.304.30 Wijk A huisno. A 71 t/m 134. Vrijdag 28 Mei a.s. van 912.30 Wijk A huisno. A 135 t/m 225. Vrijdag 28 Mei a.s. van 1.30—4.30 Wijk A huisn. A 226 t/m 333. Maandag 31 Mei a.s. van 9-^12.30 Wijk B huisno. B 1 t/m 70. Maandag 31 Mei a.s. van 1.304.30 Wijk B huisno. B 71 t/m 169. Dinsdag 1 Juni a.s. van 912.30 Wijk C huisno. C 1 t/m 90. Dinsdag 1 Juni a.s. van 1.304.30 Wijk C huisno. C 91 t/m 197. Woensdag 2 Juni a.s. van 912.30 Wijk D huisno. D 1 t/m 80. Woensdag 2 Juni a.s. van 1.304.30 Wijk D huisno. D 81 t/m 169. Aan de in te leveren toestellen en even- tueele onderdeelen moet een label bevestigd worden groot 10 X 15 cm. met vermelding van: naam, woonplaats, benevens merk en nummer varf het toestel. De voor de inlevering noodzakelijke formu lieren zijn tegen betaling van /0,05 per stuk op het postkantoor verkrijgbaar. Invulling daarvan moet geschieden met de schriji*. machine of in blokletters. Zaamslag, 24 Mei 1943. De Burgemeester van Zaamslag, H. DIELEMAN. Het heeft de aandacht van de politie ge- trokken, dat zich een levendige handel in oude radio-ontvangtoestellen: begint temntwikkelen met het doel om deze in te leVeren en het eigen toestel te behouden. Daar betwijfeld wordt, of het publiek wel ten voile beseft, dat zij die aldus handelen, zich aan zware straffen blootstellen, komt het den politie-autoriteiten gewenscht voor om thans, nu de voorgeschre- ven inlevering nabij is, nog een ernstige waar- schuwing tot het publiek te richten. Zooals bekend is, zijn sedert 13 Mei 1943 bij beschikking van den hoheren SS- und Poli- zeiflihrer alle radio-ontvangtoestellen -toebe- hooren en -onderdeelen, met onmiddellijke wer- king verbeurd verklaard en is sedertdien ieder beschikken over deze verbeurdverklaarde zaken alsmede beschadiging daarvan verboden. De houders zijn verplicht deze zaken op nader bekend te maken data in te leveren. Ook zijn verboden het afstaan en het in houderschap nem'en van radio-ontvangstellen, -toehehooren en -onderdeelen. Luidsprekers behoorende bij aansluitingen op radiodistributiecentrales, uitsluitend daarbij te gebruiken, zijn alleen uitgezonderd. Al wie in strijd handelt met de bepalingen dier beschikking wordt gestraft met gevan- genisstraf van ten hoogste 5 jaren en met geldboete tot een onbeperkt bedrag, voor zoo- ver niet voigens andere bepalingen een zwaar- dere straf is verbeurd. - - - EEGGER DER WEGEN. De Burgemeester der gemeente ZAAM SLAG, waarnemende de taak van het college van Burgemeester. en Wethouders, brengt ter openbare kennis, dat het, ingevolge de Wegen- wet opgemaakte, ontwerp voor den legger der wegen met bijbehoorende overzichtskaart, op het gemeentehuis voor een ieder ter inzagff is neergelegd vanaf 27 Mei a.s. tot 28 Juni a.s., zijnde de dag, waarop ten gemeentehuize des voormiddags 10.30 ure, zitting zal worden gehouden van het inbrengen van bezfaaren of voor het aanhooren van een toelichting op schriftelijk ingediende bezwaren. Bezwaarschriften kunnen v<56r genoemden datum schriftelijk worden ingediend bij den Burgemeester. Deze bezwaarschriften worden dan bij het ontwerp mede voor een ieder ter inzage gelegd. Zaamslag, 24 Mei 1943. De Burgemeester voornoemd, H. DIELEMA&. De Secretaris, J. W. KUSEE. Woensdag 26 Mei 1943, moeten zich alle in de maanden September, October, November en December 1922; Donderdag 27 Mei 1943 de in Januari, Februari, Maart en April 1923; Vrrjdag 28 Mei 1943 de in Mei, Juni, Juli en Augustus 1923; Zater- dag 29 Mei 1943 de in September, Octo ber, November en December 1923 gebo- ren mannen overeenkomstig den op Vrij dag j.l. in dit blad gepubliceerden oproep op het bevoegde arbeidsbureau, resp. be voegde brjkantoor van 912.30 uur per soonlijk aanmelden. waarbij zrj het inge- vulde aanmeldingsformulie» en de andere identiteitspapieren en gegevens moeten medebrengen. De distribiitiestamkaart moet medegebracht worden. De werk gevers zijn verplicht de'tot aanmelding verplichte personen gedurende den tijd •die zij hiervoor- noodig hebben van werk vrij te stellen en het salaris, resp. loon door te .betalen. Aanmeldingsplichtigen en werkgevers maken zich strafbaar wan- neeh zij handelen in strijd met de bepa lingen der verordening of trachten deze .te ontduiken. BEKENDMAKING. „P ROBEBETRIE B", Des Luftschutz-Alarmgerats (Sirenen) fin- det am 27 Mei 1943, Nadunittags sttat. Es wird der lange Dauerton lEntwernungs- signal) einmal (eine Minute) zu horen se'in. Findet der ,,Probebetrieb" aus hesonderen Griinden nicht statt, so erfolgt neue Bekann+- gahe. Der ortliche Luftschutzleiter, P. M. SMALLEGANGE. „P R O E F A L A R M". Op 27 Mei 1943, des namidaags, zullen de iuchtbeschermingssirenes bij wijze van proef in werking worden gesteld. Daarbij zai het signaal .,,Luchtalarm geeindigd (edn mi- nuut gelijkmatige toon) gegeven worden. Voor het geval deze proefneming om bijzon dere redenen niet zou doorgaan, volgt voor het eerstvolgende nroefalarm een nieuwe bekendmaking. De Burgemeester van Axel, Plaatselijk Luchtbeschermingsleider, P.' M. SMALLEGANGE. GEWIJZIGD schema van inlei ering- van verbeurd verklaarde radio-ontvangtoestellen enz. te Axel. De Burgemeester van AXEL, brengt ter algemeene kennis: dat voigens artikel 2 sub 1 van de beschikking van den hoheren S.S.- und Polizeifiihrer d.d. 13 Mei 1943, betreffende het verbeurd ver- klaren van radio-ontvangtoestellen, -toehehoo ren en -onderdeelen op de volgende dagen en uren ten Gemeentehuize van Axel, ingang Gentsche Vaartstraat moeten worden inge leverd Noordstraat Woensdag 26 Mei 9 uur, Markt, Kerkstraat, Molenstraat, Gentsche Vaart straat. Walstraat en Armendijk Woensdag 26 Mei 1 y2 uur. Stationstraat, Singelweg, KerkdVeef, Koe- straat Donderdag 27 Mei 9 uur, Weststraat, Buitenweg, Oudenweg, Nieuwendijk, Slijk- straat, Oudewijk en Emmastraat Donderdag 27 Mei iy2 uur. Nieuwstraat, Pieter Paulusstraat, Bylocque- straat, Bestevaerstraat en Bylocqueplein Vrij dag 28 Mei 9 uur, Buthdijk Ds. Jan Scharp- straat en de huitenwijken P en Q Vrijda°- 28 Mei 1 y2 uur. De huitenwijken, omvattende de wijken K, L, M, N en O Zaterdag 29 Mei 9 uur. Prins Hendrikstraat, Jacob Catsstraat, Piifinstraat, Pr. Mauritsstraat ®n Oosterstraat Maandag 31 Mei 9 uur, Zeestraat. Kanaal- kade, Drieschouwen, Kaaiwal en Oranjestraat Maandag 31 Mei iy2 uur. Voorts wordt onder de aandacht gebracht: van hen, op wien de inleveringsplicht rust, dat de in te le.veren voorwerpen van een daar- aan stevig bevestigd cartonnen kaartje, groot 15 X 10 cm moeten zijn voorzien, onder bij- voeging van een ingevuld for)nulier (met schrijfmaphine of blokletters) dat op het post kantoor verkrijgbaar is tegen betaling van f 0,05. Axel, den 25 Mei 1943. "De Burgemeester van Axel, P. M. SMALLEGANGE. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. STOCKHOLM. D.N.B. Naar de Britsche berichtendienst meldt, zijn Churchill en zijn staf op het Witte Huis terugge.keerd. Zij her- vatten in den afgelbopen nacht de besprekin gen, die tot in den ochtend voortduurden. In den loop van den dag zal de conferentie worden voortgezet. BERLIJN. D.N.B. Het aantal neergescho- ten vijandelijke vliegtuigen biji den terreuraan- val op Dortmund is gestegen tot 40. Het zijn meerendeels 4-motorige bommenwerpers. Majoor Lent, drager van het Eiken Loof be- haalde bij deze luchtgevechten zijn 60e over- winning in de lucht. DE JODEN IN BULGARIJE. SOFIA. De Bulgagrsche Minister van Bui tenlandsche Zaken heeft een verordening uit- gevaardigd, voigens welke alle Joder, binnen 3 dagen Sofia moeten verlaten en zich naar de provincie begeven. De Joden die daarna nog in de hoofdstad vertoeven kunnen ver- wachten, dat zij uit het land zullen worden gezet. SPOORWEGONGELUK IN DE V. S. STOCKHOLM. D.N.B. Naar de Britsche berichtendienst meldt isin den staat New- Yersey een sneltrein' ontspoord. Er waren 22 (Jooden en 100 gewonden. Reddingsbrigades begaven zich naar de plaats van het ongeluk. De oorzaak der ontsporing is niet bekend. ONLUSTEN TE BOMBAY. STOCKHOLM. De hevige onlusten te Bom bay hebben naar gemeld wordt geleid tot'het afkondigen van den staat van beleg. De rne- nigte trachtte de politieposten te bestormen en in brand te steken. De militairen openjten op de bevolking het vuur. Het aantal slacht- offers is niet bekend. AFSCHEEp DS. KROON. Zondagmiddag nam Ds. J. Kroon, wegens j vertrek naar Koudekerke, afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Hontenisse. Het fraaie kerkje was geheel gevuld met gemeen- teleden en belangstellenden, waaronder ook uit de naflurige gemeenten, inzonderheid uit Terneuzen. Nadat Ds. Kroon door Ds. Van Oeveren uit Axel, de Consulent naar den kansel was. ge leid, nam de dienst een aanvang. Na het votum, de groet en de introitus, werd gezon- SennPs- 33 1, ,8a en lib, waarna staande de Geloofsbelijdenis werd aangehoord, door de gemeente beantwoord met Gez. 93 1. De schriftlezing was uit Jes. 61 en Gal. 5. Na het gebed werd gezongen Gez. 166. waarna Ds. Kroon zijn aischeidspredikina hield, met als tekst Gal. 5 13: ,,Want GijOlijt tot vrij- heid geroepen broeders". Na de prediking zong het kerkkoor op ver- dienstelijke wijze Ps. 121, waarna Ds. Kroon nog een kort persoonlijk woord nchtte tot de gemeente, kerkelijke colleges, jeugdvereeni- gingen en de aanwezige Ringcollega's. Namens de geheele gemeente werd hierop een kort afscheidswoord gesproken door Ds. Van Oeveren, als Consulent, die Ds. Kroon liet toezingen Ps. 121 4. Na het dankgebed werd de dienst* besioten met het staande zingen van Gez. 162 1 3 en 4. Door velen werd hierna van Ds. en Mevr. Kroon persoonlijk afscheid genomen in de pastorie. Van de Ringpredikanten waren aanwezig Dr. Cazemieer en Ds. Sickesz uit Terneuzen, Ds. Hermanides uit Hulst, Ds. Goudkamp uit Sas van Gent en de consulent Ds. Van Oeveren uit Axel. A.s. Zondag hoopt Ds. Kroon zijn intrede te doen te Koudekerke. AANVRAGEN VOOR TOEWIJZING VAN TEXTIELPRODUCTEN. Worden tusschen 24 Mei en 28 Juni niet in ontvangst genomen. In de periode tusschen -24 Mei en 28 Juni 1943 zullen de distributiedienst'en, zoomede de afdeeling Speciale- Vergunningen" van het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1