TERNEUZENSCHE COURANT Oproep beroepspersoneel-beneden-den rang van officier. Poiitiestandrecht uitgebreid tot het geheele land. Doodvonnissen in Nederland. No. 10.501 DINSDAG 4 MEI 1943 83e Jaargang ALEEMEEN NIEUWS- Eli ADVERTEKTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREH BEKENDMAKING. UITZONDERINGEN. zl DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. In April werd 423.000 brt. scheeps- ruimte vernietigd. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. 4 BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. KALM BLIJVEN! LAATSTE WAARSCHUWING. Van 20 tot 4 uur in huis. BESCHIKKING VERSC03JNT IEDEREN DINSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Dlrecteux: I. VAN DE SANDE Hoofdredactear: N. J. HARTE - TERNEUZEN - Tel. 2298 De Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, General der Flieger Fr. Christian sen, maakt bekend: In vervolg op de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde bekendmaking wordt hiermede ter aanmelding en terugvoering in de krijgsgevangenschap opge- roepen; Het beroepspersoneel van de voormalige Nederlandsohe weermacht beneden den rang van officier met geboortedatum na 31 Maart 1898, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelijken dienst van de Nederlandsche weermacht stond. In het weermachtskamp te Amersfoort, Zonnebloemstraat, moeten zich telkens tus- schen 8 en 11 uur de volgende personen aanmelden; de leden 1. Van het wapen der infanterie, cavalerie, artillerie, technisch personeel, politie- troepen; op 7 Mei 1943; Van de zeemacht met beginletter AH en de leden van het wapen der genie, pon- tonniers en torpedisten, militaire luchtvaart, militairen geneeskundigen dienst; op 10 Mei 1943* 3. Van de zeemacht met beginletter I—Z en de leden van alle boven niet genoemde wapens en onderdeelen; op 13 Mei 1943. By de naniriAlding- moeten het persoonsbewijs en voor zoover nog aanwezig de mili taire identiteitspapieren worden vertoond. Bleeding; zooveel mogelyk uniform, anders burgerkleeding. Dringend wordt aanbevolen daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekgns, lijfgoed en extra schoeisel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag den omvang van twee handkoffers niet overschrijden. N Van de aanmelding en terugvoering in de krijgsgevangenschap zijn uitgezonderd; 1. Alle leden der Nederlandsche politie en haar nevenorganisaties in zooverre deze personen momenteel in actieven dienst staan bij; a. de staatsordepolitie; b. de gemeen- telijke ordepolitie; c. de marechaussee (gendarmerie); d. de politie te water; e. de staatsrecherche (recherchecentrale, recherchehoofdafdeelingen, rechercheafdeelingen) f. de gemeenteiyke recherche)g. de staatsbrandweer)h. de gemeentelijke brand- weren; i. de vrijwillige brandweren voor zoover deze personen daar als hoofdberoep een functie uitoefenen of leiders zijn; k. de vaste kern van den luchtbeschermings- dienst (bezoldigd door den staat) 2. Onderofficieren, die tijdens hun actieven diensttijd bestuursambtenaren (admi- nistrateurs) waren; 3. Personen, die als hoofdberoep eenfunctie bij den Nederlandschen Arbeids- dienst uitoefenen. 4. *In Duitschland werkende personen. De onder 1, genoemde personen moeten voor 15 Mei 1943 een bevestiging van de boven hen staande Nederlandsche dienstinstantie betreffende hun tegenwoordige aanstelling (actief dienstverband) inzenden aan den Commissaris voor de belangen van de voormalige Nederlandsche Weermacht in Den Haag, Lange Voorhout 7. Wie geen gevolg geeft aan den oproep van den Wehrmachtbefehlshaber of zich op andere wijze aan de terugvoering in de krijgsgevangenschap probeert te onttrekken, moet op de scherpste maatregelen rekenen. Dit geldt ook voor personen, die de betrok- kenen bij dergelijke pogingen ondersteunen. Verdere oproepingen zullen volgen. Geen samenscholingen. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Reichskommissar fur die besetzten Niederlandischen Gebiete heeft op grond Van de artikelen 62 en volgende der veror- dening openbare orde 1943 met onmiddellijke werking voor het bezette Nederlandsche gebied in zijn geheel het poiitiestandrecht afgekondigd en in verband hiermede be- schikt; „Ik beveel, dat een ieder zich heeft te oiit- houden van iedere handeling. welke de openbare orde en de veiligheid van het openbare leven zou kunnen verstoren of in gevaar zou kunnen brengen, en zich heeft te schikken naar de bijzondere maatregelen, welke ik, daarbij uitdrukkelijk de aandacht vestigende op de scherpte van het poiitie standrecht, zal uitvaardigen. Hij, die in strijd handelt met dit bevel,' wordt standrechtelijk veroordeeld. De hohere SS und Polizeifiihrer treft alle maatregelen, welks hy voor de hartdhaving of het herstel van de openbare orde of van de veiligheid van het openbare leven noodig acht. Bij de uitvoering van zijn taak kan de hohere SS und Polizeifiihrer van het gelden- de recht afwijken. Tot mijn bijzonderen gemachtigde _in den zin van artikel 65 der verordening openbare orde 1943 voor^ het bezette Nederlandsche gehied in zijn geheel benoem ik den commis- saWs-generaal voor bestuur en justitie dr. W i m m e r. Aan hem is ondergeschikt het geheele openbare bestuur, met uiztondering van de politie en onverminderd de aan den hbheren SS- und Polizeifiihrer opgedragen taak. Aan den bijzonderen gemachtigde voor het bezette Nederlandsche gebied in zijn geheel zijn de bijzondere gemachtigden voor de afzonderlijke provincies ondergeschikt. Ik benoem tot bijzondere gemachtigde voor de provincie Noord-Brabant; den Oberbereichsleiter Himmerich Gelderland; den plaatsvervangenden ge- volmachtigde Brandes; Zuid-Hollandden gevolmachtigde Reichs- richter Schwebel, en tot diens vertegenwoor- diger den gevolmachtigde voor de stad Rotterdam, President dr. Volckers; Noord-Holland; den gevolmachtigde dr. Schroder en tot diens vertegenwoordiger den Reichsrichter Schwebel; Zeeland; den gevolmachtigde Oberbe reichsleiter Miinzer; Utrecht; den gevolmachtigde Oberbereichs leiter Miiller-Reinert; Friesland; den gevolmachtigde Ministerial- rat Ross; Overijssel; den gevolmachtigde Weidlich; Gronjpgen; den gevolmachtigde Landrat dr. Con ring; Drenthe; den gevolmachtigde Oberbereichs leiter Sellmer; Umburg; den Oberbereichsleiter Himm- rich." Bovendien heeft de Rijkseommissaris op grond van artikel 62, lid 3, der verordening openbare orde 1943 met uitdrukkelijke ver- wijzing naar de gestrengheid van het poiitie standrecht voor het bezette Nederlandsche gebied in zijn geheel het volgende beschikt: „1) Hij die deelneemt aan samenscholin gen in het openbaar van welken aard ook. 2) hy die weigert zijn werk te verrichten, zij het ook door een uitsluitend passief gedrag, die staakt of die werknemers uit- sluit. 3) hij die zonder daartoe gerechtigd te zijn, schiet-, slag- of stootwapenen bij zich draagt of in zijn bezit heeft. 4) hij die pamfletten vervaardigt, ver- spreidt, of in zijn bezit heeft, welke de openbare orde zouden kunnen verstoren. 5) hy die zich tegen de openbare macht verzet, wordt-standrechtelijk veroordeeld en wordt derhalve ingevolge artikel 66 der verordening openbare orde 1943 in het alge- meen gestraft met den dood. Poging, uitlokking of deelneming zijn op gelijke wijze strafbaar als het voltooide strafbare feit." De hohere SS- und Polizeifiihrer beim Reichskommissar fur die besetzten Nieder landischen Gebiete heeft op grond van artikel 64 der verordening openbare orde 1943 in verband met het door den Reichs kommissar fiir die besetzten Niederlandi schen Gebiete afgekondigde poiitiestandrecht voor het l>ezette Nederlandsche gebied in zijn geheel beschikt; „1) De aan mij ondergeschikte SS- en Politie-eenheden schieten onverwijld zonder waarschuwing, wanneer samenscholingen van welken aard ook plaats vinden of wan neer meer dan vijf personen op openbare wegen of pleinen zich verzamelen. Door de Duitsche politie toegestane bedryfsvergade- ringen zijn daarvan uitgezonderd. 2) Het is verboden zich tusschen 20 en 6 uur in de open lucht op te houden. Uit- zonderingen worden door de DuitSche politie toegestaan. 3) Verboden is het schenken en het ge- bruiken van brandewijn en andere alcohol- houdende dranken in openbare localiteiten, alsmede het afleveren en het verkoopen van zoodanige dranken. 4) Aan werkgevers is het verboden, loo- nen en salarissen uit te betalen aan stgkers voor dagen, waarop geheel of gedeeltelijk werd gestaakt. 5) De Duitsche veiligheidspolitie neemt alle winkels in beslag, welke gedurende den tijd, dat het poiitiestandrecht van kracht is, niet geopend zijn op de voorgeschreven of op de ter plaatse gebruikelijke tyden. Hij die in strijd handelt met een der ver- bodeW, genoemd onder 2) tot en met 4) wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vyf jaren en met geldboete tot een onbeperkt bedrag of met een dezer straffen, voor zoover niet op grond van andere bepa- lingen een zwaardere straf is verbeurd. Het nemen van maatregelen op het gebied der veiligheidspolitie blijft onaangetast." Het poiitiestandrecht bepaalt (volgens de verordening van 9 Jan. 1943), voor zoover in deze afdeeling niet anders is bepaald, zijn procedure overeenkomstig plichtmatige beoor- deeling. Met betrekking tot de inleiding van een onderzoek of tot het voeren van de stand- rechtelijke procedure dan wel tot niet verdere vervolging kan de hoogere SS- en Politieleider aan het gerecht opdrachten geven. Het politiestandgerecht dient in de procedure alles te doen wat tot ontdekking van de waar- heid noodzakelijk is. De verdachte dient, zoo noodig door tusschenkomst van een tolk, te worden gehoord. Als verdediger wordt hij bijgestaan door een SS-leider of een politie- officier. Het gerecht kan in diens plaats even- dens een door den verdachte zelf gekozen ver dediger toelaten, voor zoover de procedure hierdoor niet wordt vertraagd. De namen der rechters, van den griffier en van den verdachte, de bewijsmiddelbn, het strafbare feit, het met redenen omkleede von- nis, zoomede de dag en de plaats der terecht- zitting van het standgerecht worden in een door den vporzitter en den griffier te ondei- teekenen proces-verbaal neergelegd. Indien ter terechtzitting blijkt, dat een strafbaar feit in den zin van artikel 62, lid 3, niet heeft plaats gevonden, of in een stand- rechtelijke procedure de zaak niet kan wor den opgehelderd, wordt de zaak verwezen naar den gewonen rechter. Wij behoeven niet te wijzen op den ernst van de bepalingen inzake het poiitiestandrecht en op het groote 'gevaar, dat men bij overtra ding loopt. Het is dringend gewenscht, dat de bevolking zich ervan zal onthouden, onbe- zonnenheden te begaan. JdJCOEIOA^ EX ARIANA Korboe Le Bardo LAMANOEBA St-Cypnen LA MOHAMMEDIA^ MENZE MEDJEZ B Jtsbbfyr RedirEs Soltafia BOE ZALF, Bent Kaled ROMBALIA Oedna Djebel Oest La Laverie oebeliat ir Boe Rekba ZAGHOEAN \ste.MarieduZit HAMMAM PONT DU FAH5 Boe Arada t (4318) 0 Harat BOE'FICH kaart van Pelt DE VIERDE PHASE VAN DEN STRIJD OM TUNESIE. In de Westelijke sector van midden Tunis is de vijand die met stetke troepen en strijd- krachten een offensief had ingezet afgeslagen. Verscheidene reeds eerder in de berich- ten genoemde brandpunten zijn op de kaart aangegeven o.a. Medjez el Bab, Pont du Fahs en de zone ten Noorden van Taboerba. Het Opperbevel van de Weermacht maakte Maandag j.l. bekend Aan het Koeban-bruggehoofd werden ook gisteren de in verscheidene golven aanstor- mende Sovjets onder zware verliezen afgesla gen. In April heeft de Sovjetluchtmacht 1082 vliegtuigen verloren. Daarvan werden er 902 in luchtgevechten, 121 door luchtdoelartillerie der luchtmacht en 10 door troepen van -het leger en eenheden der marine neergeschoten. De overige werden op den beg'anen grond vemield. Aan het front van Tunis werden plaatselijke vijandelijke aanvallen ten deele in tegenaan- vallen afgeslagen. Bij aanvallen van vijandelijke luchtstrijd- krachten aan de Nederlandsche kust en het Westelijke grensgebied werden 11 Britsche vliegtuigen neergeschoten-. Drie eigen machi nes gingen verloren. Eenige vijandelijke vliegtuigen vlogen in den afgeloopen nacht boven Oost-Pruisen. Een bommenwerper werd omlaag gehaald. In den strijd tegen de Britsche en Ameri- kaansche verbindingen ter zee bracht de marine in April 63 koopvaardijschepen met tezamen 423.000 brt. tot zinken, waarvan alleen 415.000 brt. door duikbooten. Voorts torpedeerde de marine 18 andere schepen. De luchtmacht beschadigde 10 koopvaardijschepen ten deele emstig. Ook in den strijd tegen vijandelijke oorlogsschepen hadden marine en luchtmacht sueces. Duikbooten brachten 1 vliegkampschip, 1 kruiser, 3 torpedojagers en 1 onderzeeer tot zinken. Andere Duitsche zee- strijdkrachten vernietigden 2 torpedojagers, 3 duikbooten en 7 motortorpedobooten. De luchtmacht bracht 2 duikbooten en 1 motor- torpedoboot tot zinken. Twee vijandelijke tor pedojagers, 1 duikbootjager, 11 motortorpedo booten en 1 patrouilleboot werden beschadigd. Het Opperbevel van de Italiaansche Weer macht maakte Maandag bekend: In Tunis bedrijvigheid van artillerie en van verkenningsafdeelingeft. Onze bommenwerpers deden een doeltreffenden aanval op een con- centratie voertuigen in de achterwaartsche linies van den vijand. In een luchtgevecht werd een vijandelijk vliegtuig' door Duitsche jagers neergeschoten. 'De hohere SS- und Polizeifiihrer deelt mede: Het Polizeistandgericht van het SS- und Polizeisicherungsbereicji Gelderland te Arn- hem heeft op 2 Mei 1943 den technisch-direc- teur van de papierfabriek Coldenhoven te Eerbeek, Dirk Willem van Vreeswijk, geboren op 6 Januari 1908 te Rotterdam, ter dood veroordeeld. |Van Vreeswijk heeft op 1 Mei 1943 na af- kondiging en bekendmaking van het stand- recht zijn werkwillige arbeiders van hun werk teruggehouden en hen weder naar huis gezon- den. Hij heeft daarmede bewust de stakings- beweging begunstigd. Bovendien zijn de Nederlandsche onderdanen Van Zetten, geboren op 26 Maart 1912 te Tiel en Teums Campagne, geboten op 13 September 1895 te Tiel, ter dood veroordeeld. Zij hebben op 1 Mei 1943 na de openbare bekendmaking van het standrechtbesluit ge staakt. Van Zetten heeft daarenboven reeds op 30 April 1943 tot staking aangespoord. Een derde lid van het bedrijfspersoneel is vrijgesproken, aangezien hij aannemelijke gronden voor het weghlijven van zijn' arbeid kon aanvoeren. De drie doodvonnisen zijn door den kogel ten uitvoer gelegd. Het Polizeistandgericht van het Polizei- sicherungsbereich Friesland, Groningen en Drenthe te Groningen heeft bij vonnis van 2 Mei 1943 den landbouwbedrijfsleider Berend Trip, geboren op 2 November 1917 te Gieten, als opruier «ter dood veroordeeld. Hij heeft 400 landarbeiders tot staking aange- dreven. Het vonnis is door den kogel ten uitvoer gelegd. Het Polizeistandgericht van het Polizei- sicherungsbereich Gelderland en Overijssel te Hengelo veroordeelde op 2 Mei 1943 de vol gende Nederlandsche onderdanen ter dood: 1. den student Antonius Lambertus Frede- riks, geboren op 25 Juni 1920, uit Nijmegen; 2. den boekdrukker Willem Andre van der Veer, geboren op 23 April 1919, uit Nijmegen; 3. den boekdrukker Emanuel Andre van der Veer, geboren op 26 December 1921, uit Nijmegen. De student Frederiks trachtte een tot sta king ophitsend vlugschrift te verveelvoudigen en te verspreiden. Frederiks wendde zich tot de hem bekende boekdrukkers Van der Veer, die onmiddellijk de vermenigvuldiging van het stakingsgeschrift op zich namen en uitvoerden. De drie vonnissen zijn door den kogel ten hitvoer gelegd. Verder heeft hetzelfde Gericht een doodvon- nis uitgesproken tegen den Nederlandschen onderdaan Johan van Oenen, geboren op 6 Augustus 1905, landbo-uwarbeider te Kamperzeedijk. Van Oenen is bij een overval op een melk- wagen als raddraaier opgetreden, heeft met gebruik van geweld het vervoer van de melk verhinderd en deze op straat gestort. Het vonnis is door den kogel ten uitvoer gelegd. In tien andere gevallen hebben standgerech- ten eveneens doodvonnissen uitgesproken. Deze vonnissen zijn bekrachtigd, doch de tenuitvoer- legging van deze straf is vooralsnog uitgesteld. De Hohere SS- und Polizeifiihrer deelt mede: Het Polizeistandgericht van het SS- und Polizeisicherungsbereich Friesland, Gronin gen en Drente te Groningen heeft den lsten Mei 1943 den Nederlandschen onderdaan Jochum van Zwol, geboren den 16en April 1923, ter dood veroordeeld, daar hij na afkon- diging en door middel van plakkaten bekend maken van het standrecht als stakingsophit- ser is aangetroffen met een wapen. Het vonnis werd door den kogel ten uitvoer gelegd. De veroordeelde droeg een wapen bij zich en spoorde arbeiders, die zich op ordelijke wijze naar hun werk wilden begeven aan, het werk neer te leggen. Het feit van de afkon- diging van het poiitiestandrecht was hem evenzeer bekend als de inhoud van de bekend making van den lsten Mei 1943, die uitdruk kelijk en duidelijk bepaalt, dat wie tot staking aanspoort of op onrechtmatige* wijze wapens draagt of bezit heeft met den dood gestraft wordt. De Hohere SS- und Polizeifiihrer deelt mede: Het Polizeistandgericht van het SS- und Polizeisicherungsbereich Noord-Holland heeft den lsten Mei 1943 te Amsterdam de hierna genoemde Nederlandsche onderdanen ter dood veroordeeld: 1. Johan van Lemmeren, geboren den 15en November 1902 te Amsterdam, woonachtig te Krommenie. 2. Gerardus Wiersma, geboren den 12en Februari 1905 te Amsterdam, woonachtig te Krommenie. 3. Theodoras Rijkhoff, geboren den lien Juni 1914 te Assendelft, aldaar woonachtig. 4. Hendrik Blank, geboren den 4en No vember 1888 te Krommenie, aidaar woon achtig. De veroordeelden zijn des middags van den SOsten April 1943 in de Vereenigde Biik- fabrieken te Krommenie in staking ge£aan. Het standrechtdecreet was hun bekend. Des- ondanks hebben zij het werk niet hervat, doch verder gestaakt. Ook hebben zij na de aan- maning het werk onmiddellijk te hervatten, in de staking volhard. Bovendien hebben zij actie gevoerd voor de stakingsbeweging. De vier vonnissen werden door middel van den kogel voltrokken. j De Hohere SS- und Polizeifiihrer deelt mede: Het Polizeistandgericht van het SS- und Polizeisicherungsbereich Noord-Holland te Amsterdam heeft den 2en Mei 1943 de hiema genoemde Nederlandsche onderdanen ter dood veroordeeld: 1. Den stationschef Herman Pieter de Noo, geboren den 18en Maart 1887 te Utrecht; 2. Den kantoorbediende Hendrik Strating, geboren den lien Februari 1905 te Haarlem; 3. Den metaalbewerker Nicolaas Nieuw- koop, geboren den lOen November 1912 te Velsen; 4. Den fabrieksarbeider Jacob Wijker, ge boren den 2en October 1893 te Egmond aan Zee; 5. Den lasscher Theodoras Hendrikse, ge boren den 5en April 1907 te Beverwijk; 6. Den arbeider Pieter Houtkooper, gebo ren den 30sten Januari 1898 te Oudorp. De Noo was stationschef te IJmuiden. Hij heeft getracht spoorwegpersoneel tot staking aan te sporen en openlijk uitdrukking gege- ven aan zijn spijt, dat dit niet gelukt is. De overige veroordeelden hebben in een hoogovenfabriek en pletterij alsmede in een papierfabriek den 30sten April en den lsten Mei 1943 gestaakt, ofschoon hun het stand rechtdecreet in alle bijzonderheden met inbe- grip van het strafbare feit bekend was. Zij hebben gepoogd een stakingsbeweging te organiseeren. Het zijn ten deele voormalige leidende leden van Marxistische vakvereeni- gingen. De metaalbewerker Nieuwkoop heeft boven dien een poging tot illegale communistische celvorming gedaan. Zes andere beschuldigden, die voor het Standgericht werden gebracht, zijn vrijge sproken, omdat bleek, dat ^ij na afkondiging van het standrechtdecreet ernstig gepoogd hebben het werk te hervatten en slechts door i uiterlijke omstandigheden verhinderd werden het werk te hervatten. j De procedure tegen nog twee andere be- klaagden is geschorst en naar de gewone •rechtbanken verwezen, daar tijdens de stand- rechtprocedure de toedracht niet onmiddellijk ten voile kon worden opgehelderd. De zes vonnissen werden door middel van den kogel voltrokken. j De Hohere SS- und Polizeifiihrer deelt mede: j Het Polizeistandgericht te Maastricht heeft den 2en Mei 1943 de hiema genoemde Neder landsche onderdanen ter dood veroordeeld: i 1. den hoofdcontroleur van den Centrale- Controledienst Martinus Bouman uit Roer- mond, geboren den 5en Mei 1899; 2. den adj.-hoofdcontroleur van den Cen- tralen-Controledienst Bernhard Ruyters uit Heer, geboren den lOen October 1892; 3. den districtsleider van den Centrale- Coptroledienst Leo Brouwer uit Maastricht, geboren den lsten Juni 1907; 4. den chemicus Johannes Bougerd uit Roermond, geboren den 24sten Augustus 1906. 5. den mijnwerker Meinardus Tempelaars uit Heerlerheide, geboren den 6en Juni 1904; 6. den electromonteur Renier Savelsberg uit Heerlerheide, geboren den 27sten April 1895; 7. den houwer Salvatius Hendrikus Tous- saint liit Amstenrade, geboren den 22sten December 1914. De drie veroordeelde ambtenaren van den Centrale-Controledienst hebben onder de amb tenaren van den Centrale-Controledienst hand- teekeningen verzameld, waarmede dezen zich tot staking verplichten. De uitdeeling van de daartoe vervaardigde formulieren geschiedde den lsten Mei 1943. De desbetreffende hand- teekeningen werden dienzelfden" dag geplaatst. Alle drie veroordeelden hielden nauw contact en hebben door de poging, een staking van de ambtenaren van den Centrale-Controledienst te organiseeren, de openbare veiligheid en orde in gevaar gebracht. De veroordeelden onder 4 tot 7 hebben on- danks het feit, dat zij kennis droegen van het standrechtdecreet, gestaakt. 'Zij hebben den arbeid ondanks aanmaning niet hervat. De zeven vonnissen werden door den kogel voltrokken. De Staatsleider van Kroatie, dr. A. Pavelitsj, bij den Fiihrer (telefoto HoffmanniStapfPax s) Uit de maatregelen die door de bezettende macht zijn afgekondigd blijkt, dat we in ons land ernstige tijden beleven. Er kan onder zulke omstandigheden niet genoeg op worden aangedrongen, dat het voor onze landgenooten noodig is, zich waardig te gedragen en zijn kalmte te bewaren. Men late zich toch niet van de wijs brengen door allerlei geruchten. We gelooven, dat men nu toch wel al overtuigd moet zijn, dat de regelingen en voorschriften die door de bezettende overheid worden uit- gevaardigd, ernstig zijn bedoeld, en ook wor den uitgevoerd. Men gedrage zich dus dien- overeenkomstig. Voor hen die in strijd daar mede handelen, kunnen de gevolgen zeer on- aangenaam, zelfs noodlottig zijn. Dat is zeker door de gebeurtenissen der laatste dagen helaas reeds gebleken. Het is aan te raden. onder alle omstandigheden het hoofd koel te houden. INZAKE DE HOUDING DER BEVOLKING BIJ LUCHTALARM. Ondanks herhaalde waarschuwingen heeft de Nederlandsche bevolking in den laatsten tijd tijdens luchtalarm in verschillende groote steden van het land blijk geven van een bui- tengewoon ongedisciplineerd gedrag. Voor dat ik in dit opzictit bevel geef tot scherpere maatregelen, waarschuw -ik de Nederlandsche bevolking nogmaals met den meesten nadruk alle voor het geval van luchtalarm gegeven voorschriften zeer nauwkeurig op te volgen. Het is in het belang van een ieder. dat bij luchtalarm de straten en piemen totaal ont- ruimd en schudlkelders of andere beschermde onder komiens opgezocht worsen. Ook het kijken uit vensters en deuren moet bij lucht alarm achterwege blijven. Nieuwsgierigen oegeven zich hierdoor op een onverantwoor- delijike wijze in gevaar. Eveneens is Ibet in het belang der gemeenschap noodzakelijk, dat auto's, bespannen voertuigen, fietsen en alle andere voertuigen behoorlijk geparkeerd worden. Het kan onder geen omstandigheden worden geduld. dat zij een beletsel vormen voor de luohtbeschermingsdiensten, die voor hulpverieening uitrukken. Het ibovenstaande is een laatste waarschu wing en ik zal voortaan overtreddngen van de bij luchtalarm voorgeschreven gedragslijnen zeer streng bestraffen. w.g.. RAUTER, SS Gruppenfiihrer en generai- leutnant der Polizei. I— I I 17 De Generaikommissar fiir das Sicherheits- wesen deelt mede: Met het oog op de voedselvoorziening van de bevolking wordt het einde van den tijd, gedurende welken het tijdens het poiitiestand recht verboden is zich in de open lucht te be- vinden, in de ochtenduren van 6 naar 4 ver- vroegd. Het verbod zich in de open lucht te "bevinden geldt derhalve slechts voor den tijd van 20 tot 4 uur. Op grond van art. 64 der verordening open- bare orde 1943 beschik ik: Het in mijn beschikkingen van 30 April en 1 Mei 1943 genoemde verbod om zich tusschen 20 en 6 uur in de open lucht op te houden, geldt niet ten aanzien van de in art. 45 der verordening openbare orde 1943 genoemde personen. 's-Gravenhage, 1 Mei 1943. De hohere SS- und Polizeifiihrer bei dem Reichskommissar fiir die besetz-- ten niederlandischen Gebiete, RAUTER. SS-Gruppenfuhrer und Generalleut- nant der Polizei. Ter aanvulling hiervan wordt van bevoegde zijde medegedeeld: De reeds op grond van art. 45, alinea 1, punt 5 uitgereikte „Sonderausweise" (Nacht- ausweise) behouden hun geldigheid. Art. 45 van de verordening openbare orde 1943 heeft betrekking op de volgende perso nen: 1) De leden van de Duitsche Weermacht, van de ,,Waffen-SS" en op het overige perso neel daarvan, op de leden der Duitsche politie en van het persoijeel van de bureaux van het Duitsche Rijk of van de Nationaal-Socialisti- sche Duitsche Arbeiderspartij in het bezette Nederlandsche gebied, wanneer dezen in .uni form zijn gekleed of een behoorlijk van een foto voorzien legitimatiebewijs hij zich dragen; ten aanzien van de leden der Duitsche Weer macht, der ,,Waffen-SS'' en der Duitsche pbli- tietroepen zijn de met de voor dezen geldende voorschriften in overeenstemming zijnde legi- timatiebewijzen voldoende. 2) Hen, die de Duitsche nationaliteit be- zitten en in dienst staan van een ander dan de onder 1 genoemde Duitsche bureaux, voor zoo ver hun verblijf in de open lucht ook gedurende den op grond van artikel 44 vastgestelden tijd ter vervulling van overheidswege gegeven opdrachten of van plichten, welke uit den dienst voortvloeien, noodzakelijk is en zulks wordt aangetoond door middel van een Schrif- telijke overheids- of partijopdracht dan wel door middel van een zoodanige volmacht. 3) De leden van de Nederlandsche politie. van de Nederlandsche grensbewaking, van den Nederlandschen Crisis-Controledienst, van de Nederlandsche brandweer en van den open- baren luchtbesdhermingsdienst, alsmede op personen, die in ambulaneedienjten of dien- sten voor lEerste Hulp werkzaam zijn. alsmede op artsen en vroedvrouwen, voor zoover het verblijf van genoemde personen in de open lucht gedurende den op grond van artikel 44 vastgestelden tijd noodzakelijk is ter uitvoe ring van van overheidswege gegeven opdrach ten of ter vervulling van plichten, welke uit dienst of beroep voortvloeien, een en ander, voor zoover het personen, die in ambulance- dierist en of dienston voor Eerste Hulp werk zaam zijn, alsmede artsen en vropdvrouwen bet'reft, voor het geval het naleven van een voorschrift, als bedoeld in artikel 44. gevaar zou kunnen opleveren. 4) Hen, die in geval van ziekte of ongeval, waarvan het ernstig karakter kan worden aangetoond, hulp trachten te vinden. 5) Diegenen, die zoowel in het bezit zijn van een speciaal bewijs, als bedoeld in artikel 46, als van een officieel bewijs, waarop een foto van den betrokkene voorkomt. Spartwedstrijde-n. Het Rijkscommissariaat deelt mede: Voor den duur van het afgekondigde poiitie standrecht zijn alle sportbijeenkomsten en wedstrijden in de open lucht verboden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1