TERNEUZENSCHE COURANT Strijdt mee tegen het Bolsjewisme! Buitenland Binnenland No. 10.498 VRtJDAG 23 APRIL 1943 83e Jaargang ALGEMEEN N1EUWS- EM ADVERTENT1EBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Voor vijf-en-twintlg jaar. De groote misdaad van dezen tljd. Meldt U aan bij de Waffen-SS, het legioen of het wachtbataljon in Nederland. DUITSCH WEERMAGHTSBERICHT. 91 Sovjet-vliegtuigen neergeschoten. iTAUAANiCH WEERMACHTSBEJtlCHT Hoe groot is mijn kans. WEEKPRAATJii. De verjaardag van Adolf Hitler. Opmarsch van den Arbeidsdienst. DE VERJAARDAG VAN DEN FUHRER. VERSOHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Directcur: L VAN DE SANDE HoofdredacteurN. J. HARTE - TERNEUZEN - Tel. 2298 SARDINIE MIDDELLANDSCHE Bizerte Marata' .ampione (ItaO 0 I TALI ZEE Palermo Llnosaptal) v, Malta (br) 150km Pantellerla *'C/, (ItaL) Vergeefsche vlucht in het verleden. Het jaar 1918 en de vergelijkmg tusschen de situatie destijds en de hudiige oorlogs- omstandigheden hebben in de Anglo-Ameri- kaansche propaganda een groote rol gespeeld. Voor de radio en in de bladeit hebben tairijke militaire commentatoren steeds weer opnieuw getracht te bewijzen, dat cle 001 log thans een zejfde wending genomen heefr als na aen winter van 19171918. Be .- cie werkelijkheid heeft evenwel van al deze vergelijkingen bitter weimg overgela- ten, zoo weinig, dat zelfs de„T lines wel het xneest belangrijke blad m Engeland, thans pleehtig alle vergelijkingen met 1918 moest herroepen. „Het moet openlijk en eerlijk erkend worden," zoo schrijft de Tjmes, „dat in Maart 1918 de vooruitzichten op een over- winning veel grooter waren dan thans. Het duikbootgevaar was destijds overwonnen, thans echter. is het nog lang niet zoover. Nog belangrijker echter is het feit, dat destijds ^eweldige geallieerde legers op de slachtvel- den van Europa stonden, die weliswaar nog nederlagen zoude11 lijden, maar over het Kanaal en den Atlantischen Oceaar. geravi- tailleerd en versterkt konden worden. Thans echter hebben wij nergens vasten voet, in West-Europa. Dit kan. slechts 'verkregen worden door operaties van de moeilijkste eoort." Het blad voegt hieraan toe, dat er slechts nog eventueele mogelij-kheden zijn, om dat Duitschland in het Oosten in een strijd op leven en dood verwikkeld1 is. bonder dezen strijd, zoo moest de Times openlijk toegeven, waren vooruitzichten voor de Anglo-Ameri- kanen ondenkbaar. Het blad wijst er verder op dat de Duitschers zonder meer in staat zHn de luchtaanvallen- op Duitschland op be- slissenae wijze te beantwoorden en dit slechts alleen hebben nagelaten, omdat zij in hun duikbootwapen een veel doodelijker wapen zien dan in de luchtmacht. ,,Het zou daarom zeer gevaarjijk en lichtzinnig zijn om nog langer den toestand te vergelijken met de situatie in het voorjaar van 1918", is de slot- conclusie van het blad. Men begint thans, de Times is de eerste, die het toegeeft, in JSngeland en vermoedelijk ook in Amerika langzamerhand in te zien, dat deze oorlog niet met vergelijkingen gewonnen kan worden. Evenmin als de Duitsche op- marsch in het OostSn tegengehouden kon' worden door vergelijkingen te trekken met de Napoleontische veldtocht, zoo zullen de komende gebeurtenissen beinvloed kunnen worden door vergelijkingen met den toestand in 1918. Overigens was deze vlucht in het verleden psychologisch alleszins begrijpelijk. Men is in Engeland en Amerika altijd huiverig ge- weest om de werkelijkheid onder de oogen te zien. Het artikel in de Times toont evenwel aan, dat deze vlucht in het verleden thans geen doel meer heeft en de hoop op een herhaling van 1918 in Engeland en Amerika opgegeven kan worden. (C.D.) is reeds herhaaldelijk gewezen op het Tachtigjarigen Oorlog voldoende ons best hebben gedaan om alleen al op grond van de toen bedreven heldenf eitenrecht te kunnen doen gelden op een onbedreigd, nationaal be- staan tot in lengte wan dag en En toch zou een in historisch opzicht tragischer vergissmg nauwelijks denkbaar zijn. ,,De schok, welke zich thans over den geheelen aardbol voort- plant", zoo zeide dr. Seyss Inquart, „is te groot, dan dat eenig volk op den duur afzijdig kan blijven". De Arbeidsdienst is .voor ons volk een nieuw begrip, de noodzaak is veien nog niet duidelijk en in het bijzonder voor den soldatesken orga- nisatievorm bestaat nog lang niet overal vol doende begrip. De Rijkscommissaris betoogde in dit verband, dat de soldateske houding van het Duitsche volk, juist voortvloeit uit de vele bedreigingen, welke dit volk in den loop der eeuwen heeft doorstaan; het is geen dressuur, doch een uiting naar buiten van de inwendige paraatheid" tegen alle gevaren. Men kan moei- lijk ontkennen, dat ook ons volk van het aan- leeren van zulk een houding slechts profijt kan trekken. Daarom zal men zich bij- eenig nadenken opk gedrongen voelen om met den Rijkscommissaris te erkennen, dat wanneer de jeugdige zonen van ons volk thans in den N.A.D. onder soldateske orde worden gesteld. dit geen dwang is, doch een zinrijke orde, binnen welke ieder individu de voile vrijheid geniet om zijn krachten aan te wenden ten nutte van de gemeenschap. Wanneer ooit, dan bleek uit het betoog wel de waarachtige be- reidheid van Duitsche zijde om het Nederlan'd- sche broedervolk te helpen en te steiinen, in plaats van er een „slavenvolk" van te maken. Een waardig antwoord op de beweringen in bepaalde kerkelijke kringen ten aanzien van den N.A.D. vormde de verklaring van den Rijkscommissaris, dat de Arbeidsdiertst voor de Nederlanders nooit gewetensdwang zal beteekenen. „Hij zal zich ook nooit indringen in de verhouding van mensch tot God." Dient de Arbeidsdienst dus eenerzijds onze natio-nale lotsgemeenschap ook aan de nood zaak van een krachtig, soldatesk Nederlandsch volk voor de intemationale lotsgemeenschap, wijdde Dr. Seyss Inquart zeer belangwekkende passages. „Wie nog gelooft, dat deze oorlog gevoerd wordt om economisch gebied te verwerven, of om uitbreiding van de staatsgrenzen, be- grijpt dezen oorlog niet. Wij; in het oude Europa zien ons .geplaatst tegenover de con- centratie van continenten in het Oosten en het Westen." Continenten, welke het onze be- dreigen* „Doch belangrijk en beslissend is alleen de geest, die de menschen in de ge- schiedenis stuwt en bestuurt." W|at de bedreiging uit het Oosten betreft, richtte de Rijkscommissaris een ernstige waarschuwing aan het adres van hen, die met geen mogelijkheid uit hun droomen te wekken zijn en die meenen, dat het voldoende is het communisme te zijner tijd binnen de perken te houden. Dan zal het echter te laat zijn, want: „Het bolsjewisme is de huidige levens- vorm van de Aziatische steppe' welks vol- keren Europa door alle eeuwen heen hebben bedreigd. Ten aanzien van de bedreiging uit het Westen werd opgemerkt, dat het Ameri- kanisme niets met den Europeeschen geest gemeen heeft. Het mag zich ontwikkelen, zooals het wil, doch het mag zich niet met onze Europeesche aangelegenheden bemoeien. Dat dit standpunt het eenige juiste is, wordt wel bewezen door de adviezen der Amerikanen aan de kleine Europeesche volkeren, om zich te orienteeren op de So-vjet-Unie. Door der- gelijke adviezen wordt het duidelijk, dat men aan de overzijde van den Atlantischen Oceaan niets, maar dan ook niets begrijpt van de historische gegroeide en groeiende samen- leving der Europeesche volkeren. Het is op deze wijze, dat de lotsgemeen schap der Europeesche volkeren tot stand komt, onder invloed van het gevaar, dat ons alien bedreigt, zoowel uit het Oosten, als uit het Westen. A Wie deze eerste lichting van den N.A.D., die bestond uit dienstplichtigen, dus niet uit vrij- willigers, door Leeuwarden heeft zien mar- cheeren, stond een oogenblik verbaasd. Dit waren niet de ,,slachtoffers van militaire dres- doch het waren "avrt van Pelt UITBREIDING VAN OPERATI E- GEBIED IN DE MIDDELEANDSCHE ZEE. Vanaf 15 April is Sardinie en Sicilie met de omliggende eilanden, o.a. Pantellcria, Lampione en Linosa tot operatie-gebied verklaard. Vijandelijke luchtaanvallen zijn meestal gericht op de Siciliaansaie havens. Er groote kwaad, dat de zwarte handel aan ons vol'ksbestaan berokkent. Ir. Louwes, de directeur-generaal van de Voedselvoorziening heeft het nog onlangs op een conferentie zoo kemachtig uitgedrukt: ,,Tusschen het Neder- landsche volk en den honge.r staat alleen onze organisatie", dat wil zeggen: het distributie- apparaat. Wie aan dat apparaat dus tornt, of tracht het te ondermijnen, geeft ons aller vijand. den honger, dus kans terrein te win- nen. Met heel veel zorg en overleg is dat distributie-apparaat in elkaar gezqt. Ieder die dus tracht de normale werking'-daarvan te benadeelen, begaat de groote misdaad van dezen tijd, want hij pleegt een aanslag op ons volksbestaan. Dit wordt over het algemeen nog met vol doende ingezien, want er zijn nog zeer vejen geneigd zich met den zwarten handel in te laten. En toch, wanneer men zich eens van dat koopen tegen exhorbitante. prijzen ont- hield wat zou er dan spoedig aan dat funeste suur en gewetensdwang gedoe een eind komen, aangezien het de i vrije jonge mannen die in eerhjke samenwer- zwarte handelaars alleen om grof gewin voor king hadden geleerd, hoe belachelijk en futiel 7idhzelf te doen, is. Nu zijn strenge maat- geld en afkomst zijn, zoodra het gaat ojn de reuelen en straffen noodig, om dat ernstige. j beste prestatie ten nutte van de gemeenschap. kwaad, dat ons volksbestaan belaagt, den kop Daarin is immers de opvoedkundige waarde ;n te drukken. Toch moet ook een beroep van den N.A.D. gelegen, dat de man^ die her Vijand in Tunis na zware geveehten afgeslagen. Het Opperbevel van de Weermacht maakte Woensdag bekend: Ook gisteren is het ten Zuiden van Novo- rossiisk tot harde geveehten gekomen. Het luchtwapen schoot hier 91 Sovjet-vliegtuigea neer tegenover 2 eigen toestellen, die verloren gingen. LichteDuitsche zeestrijdkrachten hebben bij de bestrijding van de bolsjewistische ravitailleering 3 met munitie geladen pramen in den grond geboord. Aan de rest van het Oostelijke front ver- liep de dag rustig. In den nacht van 19 op 20 April zijn sterke Britsche zeestrijdkrachten na een hevige artillerievoorbereiding van verscheidene uren overgegaan tot den aanval op de Duitsch- Italiaansche stellingen aan het Zuidelijke front in Tunis. De vijand werd in zware ge veehten die op het oogenblik nog voortduren, bloedig afgeslagen. Plaatselijke inbreuken konden door tegenaanvallen weer opgeheven worden. Vijandelijke bombardementsvliegtuigen heb ben in den afgeloopen nacht Tilsit aangevallen en schade aan gebouwen veroorzaakt. De bevolking leed verliezen. Terreuraanvallen van Britsche bommenwer- pers Waren gericht op Stettin en Rostock. Bommen die insloegen in woonwijken en zie- kenhuizen. veroorzaakten verliezen onder de bevolking en deels aanzienlijke schade aan gebouwen. Nachtjagers en afweergeschut van het luchtwapen hebben, voorzoover tot dusver kon worden vastgesteld 30 der aanvallende vijan delijke bommenwerperfe neergeschoten. Nog een toestel werd aan de kust van het Kanaal ten val gebracht. 17 SPITFIRES NEERGESCHOTEN. Het communique van de Italiaansche weer macht luidt als volgt: De vijand is tot den aanval overgegaan m den Zuidelijken sector van het front in Tilnis, na een artillerievoorbereiding van uitzonder- lijke hevigheid. De heftige schok werd doel- treffend opgevangen door de Italiaansche en Duitsche troepen, die na tot den tegenaanval te zijn overgegaan, op verscheidene punten er in slaagden de voordeelen, die in den aanvang door den tegenstander waren behaald te neu- traliseeren. De slag gaat verbeten en op korten afstand voort met ruime deelneming van de wederzijdsche luchtwapens. Tijdens verscheidene luchtgevechten hebben Duitsche jagers 8 toestellen neergeschoten. Gisteren is een schitterend resultaat be haald door Italiaansche jagers boven het Kanaal van Sicilie waar formaties van het eerste luchtregiment onder bevel van majoor Luigi di Barnardo de Citta della Pieve en van kapitein Clizio Nici de Terranova Pausania, hoewel zij numeriek in de minderheid waren, den strijd aanbonden met 60 Spitfires en er in slaagden er 17 neer te schieten. Twee andere toestellen werden door onze jagers ver- nield 1 aan de kusten van Tunis en 1 buiten de Strofadi-eilanden (Griekenland). In den nacht van 19 op 20 April zijn onze bommenwerpers overgegaan tot een doeltref- fenden aanval op de depots en raffinaderijen van Haifa. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen en mitrailleurvuur gericht op eenige plaatsjes in Zuid-Italie en op Sicilie, waar eenige slachtoffers vielen en lichte schade werd aangericht. Een Amerikaansch vlieg- tuig werd neergeschoten door het afweerge schut te Porto Empedocle. Van de operaties der laatste 2 dagen zijn 3 onzer vliegtuigen niet teruggekeerd. Het langemarck-studium verheugt zich in de belangstelling van de Nederlandsche jeugd. Telkens en telkens treft het ons in de honder- den brieven, die men ons zendt, hoe groot het verlangen is, eindelijk eens een vaste lijn in het leven te krijgen. Eindelijk het gesukkel met tijdelijke betrekkingen te kunnen staken of een eind te kunnen maken aan het moei- zame studeeren in de avonduren na een dag van hard werken. Ook komt telkens een vraag terug: hoe staat het dan toch met die schifting. Zooals bekend, worden de candidaten voor het langemarck-studium op zorgvuldige wijze uitgekozen of geschift. Dit gebeurt in een kamp en het duurt ongeveer vier dagen. Zij, die zich op deze schifting trachten voor te bereiden, verliezen hun tijd. Het langemarck-studium Stelt slechts wei nig belang in de schoolkennis van zijn candi daten. leiter Bormann, Reichsfuhrer SS Himmler en Hauptabteilungsleiter Neumann van den staf van den Rijkscommissaris Terboven deelna- men. Rijksminister dr. Lammers gaf ter eere van den Noorschen minister-president een avondreceptie. „De onbekende soldaat"; Zij verschijnen plotseling, de zeer groote onder de menschenkinderen, geroepen door de Voorzienigheid, zij komen op het juiste oogen blik, in de ure van het onvoorziene gevaar of van den hoogsten nood. Wie had er hier in Nederland voor een twintig jaar iets van Adolf Hitler hooren verluiden, van dien ,,on- bekepden soldaat" uit den eersten wereld- oorlog? Ieder oorlogvoerend land 19141918 telde zijn honderdduizenden „onbekende sol- daten", Duitschland niet het minst. Vol pieteit had men den onbekenden soldaat een Het gaat er meer -om, of de candidaat eeregraf bereid en hem nogmaals onder bloe- worden gedaan op het gezond verstand en soeiaal gevoel onzer bevolking, om mede te heipen om dat kwaad van. den zwarten handel zoo snel en grondig mogelijk uit te roeien. Vooral is het bedrijf van den zwarten han- ■•delaar laf, waar hij zich veigrijpt aan het voedsel voor zieken en zwakken, want ook dat verkwanselt hij in zijn zucht om ongebreidelde winsten te maken. In dit verband wordt o.m. gewezen op de dezer dagen ontdekte sluikhandel in eieren, een zeer schaarsch artikel, waaraan in de eerste plaats zieken en kinderen behoefte heb ben. Regelmatig worden sehrijft de Haag- sche Crt. in de groote steden lieden aan- gehouden, die koffers vol eieren torsen, die zij op het land bij de boeren hebben opgekoeht. Dezer dagen is een uitgebreide sluikhandel in eieren ontdekt, waardoor meer dan 30.000 eieren, die per vrachtauto werden vervoerd, voor clandestienen verkoop konden worden behoed. Ook de hoofdpersoon te Rotterdam, die door opko.opers de eieren bij de boeren liet ophalen, had eenige duizenden eieren in huis. Deze eieren, die ten hoogste 12 cent mogen kosten, zouden zonder twijfel voor 90 cent tot f 1,25 in de stad van de hand zijn gegaan. Zij, die deze eieren koopen, en dat kan sleohts een klein gedeelte der bevolking zijn ma ken zich schuldig aan een ernstig vergrijp jegens hun minder bedeelde landgenooten, die niet in staat zijn deze ongeoorloofde prijzen te betalen of niet bereid zijn den zwarten han del in de hand te werken. Helaas worden nog velen bereid gevonden, dit wel te doen. Zij .zijn even verantwoordelijk voor ,,de groote misdaad" als de zwarte handelaren zelf, die haar gewetenloos begaan. Eaten wij dit toch vooral bedenken. Ons distributie-apparaat f werkt met strikte rechtvaardigheid. Wie deze j werking saboteert, al is het slechts met een enkel eitje, begaat onrecht tegenover de ge- meenschap, een onrecht, dat den giftigen i bodem vormt, waarop de misdaad van den j zwarten handel welig tieren kan. meeste presteert voor de gemeenschap, de beste man is. Deze Arbeidsdienstplichtigen heeft het beste bewijs geleverd voor de woorden van den Rijkscommissaria; zij hebben de noodzaak en het belang van den N.A.D. voor ons volk aan- getoond. (C.D.) heid en bijna bovenmenschelijke hardheid noo- dig. Daarover beschikken slechts persoonlijk- heden, die geroepen zijn om een bevel van het lot ten uitvoer te leggen. Seherff herinnert voorts aan het woord van Moltke, dat de veldheer het lot van zijn volk is. Tegenover hem is slechts onvoorwaarde- lij'ke gehoorzaamheid mogelijk. De Fiihrer heeft, aldus het D.N.B. zijn ver jaardag doorgebracht zonder eenige feestelijk- heden of felicitatieontvangste'n. De aanwezige leden van het hoofdkwartier en de leden van zijn persoonlijken staf boden den Fiihrer hun gelukwenschen aan. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Ook dit jaar heeft de Fiihrer ter gelegen- heid van zijn verjaardag niet alleen uit breede kringen van het Duitsche volk doch ook van buitenlandsche zijde gelukwenschen in grooten getale ontvangen. Wederom hebben tairijke staatshoofden, regeeringsleiders en staats- lieden telegrafisch hun goede wenschen tot uitdrukking gebracht en vele andere leidende persoonlijkheden zonden schriftelijk of telegra fisch gelukwenschen. De in Berlijn geaccre- dieerde chefs vkn de buitenlandsche missies brachten door het teekenen in het felicitatie- register in de kaftselarij van den Fiihrer eigen gelukwenschen en die van de door hen verte- genwoordigde staatshoofden, regeeringen en volken over. De koning-keizer, Victor Emanuel, en de Duce, zonden eveneens een gelukwenschtele- gram, dat door den Fiihrer werd beantwoord. Mussert wenscht Adolf Hitler geluk. De persdienst van de N.S.B. meldt: De Leider heeft in een persoonlijken brief I den FUhrer zijn gelukwenschen doen toeko- j men ter gelegenheid van diens 54sten ver- J jaardag. HITEER ALS VELDHEER. Rijkscommissaris sprak te Leeuwarden. j Ter gelegenheid van den verjaardag van De rede, welke de Rijkscommissaris dezer Hitler publiceert de kolonel van den generalen dagen te Leeuwarden heeft gehouden voor de j staf Walter Seherff een artikel in Das Reich, eerste lichting niet-vrijwilligers van den Kolonel Seherff herinnert aan een uitspraak Nederlandschen Arbeidsdienst, geeft aanlei- j van Napoleon over Frederik den Groote: ,,'Hij ding tot vele gedachten, waarmede de meer- j is vooral groot geweest in de oogenblikken derheid van ons volk zich nog altijd niet ver- der grootste crises. Dat strekt zijn karakter trouwd heeft gemaakt, hoe logisch en voor de i tot groote eer" hand liggend deze denkbeelden bij nadere be- i schouwing ook blijken te zijn. Gngetwijfeld is veel van het wanbegrip, dat er in ons volk nog leeft voor de dadem en han- delingen van het Duitsche volk, te herleiden tot onvoldoende waardeering voor de Duitsche geschiedenis. Wanneer de Rijkscommissaris er in zijn rede eenige malen op wees, dat het Duitsche volk het in den loop der eeuwen veel moeilijker heeft gehad, dan het Nederlandsche, omdat het zich altijd te verdedigen had tegen vijandige machten, dan worden wij Nederlan ders er wederom aan herinnerd, dat wij niet bij wijze van spreken op onze historische lau- weren mogen rusten. Hoevelen onder ons zijn nog altijd niet van meening, .dat wij in den Deze uitlating, aldus vervolgt Seherff, is mij steeds in de gedachten gekomen, wanneer ik kon waarnemen, met hoeveel standvastigheid de Fiihrer kennis nam van binnenkomende jobstijdingen en hoe hij er geen seconde aan getwijfeld heeft, dat het lukken moest het lot to kcGrcn. Hoewel ajn vertrouwen onwrikbaar was. was het toch geen ijskoude rust, die hij in dergelijike uren en dagen toonde. Daarvoor leed hij te veel met zijn soldaten en was zijn scheppend brein te zeer bezig met het be denken van ressources. Bovendien is zijn ge- heele temperament daartoe niet geschikt. Aan een geschokt Oostelijk front zijn wil op te leggen, daarvoor zijn menschelijke groot- OPROEP VAN GORING. „In Hitler's? hand berust het Duitsche lot." Naar aanleiding van den verjaardag van den - Fiihrer heeft Rijksmaarschalk Goring, volgens D.N.B., den volgenden oproep uitge- VciSLrcl i§*cl .Duitsche volksgenooten. Met een warm en ontroerd hart biedt hefc geheele Duitsche volk vandaag den Fiihrer zijn gelukwenschen aan. Voor hem en zijn werk smeekt het in den zwaren oorlogstijd de bescherming en den zegen van den Almachtige af. Moge een tgun- stig lot den Fiihrer ook in-het komende jaar kracht en gezondheid schenken. In de sterke hand van den Fiihrer berust het Duitsche' lot. Welk een onbuigzame kracht er van hem uitgaat, is in de afgeloo pen wintermaanden opnieuw bewezen. Door het op de been brengen van enorme troepen- massa's hebben de bolsjewisten gepoogd het Duitsche front omver te stormen en de poort naar het Duitsche Rijk te doen springen. De geest en de wil van den Fiihrer echter door- gloeiden de helfhaftig strijdende Duitsche weermacht en voerden haar uit de verdediging vol offers weer naar den zegevierenden aan val. De geschiedenis waardeert de grooitheid van een man niet naar gemakkelijke bevoch- ten successen. Den hoogsten onvergankelij- ken roem schenkt zij slechts hem, die ook in het meest gevaarvolle uur met dapper hart volhoudt, zich nooit buigt en elk vijandelijk geweld trotseert in de gigantische worsteling met duizendvoudigen tegenstand vervult de Fiihrer zijn roeping van bevrijder van het vaderland en redder van de cultuur van het avondland. Sedert tientallen jaren staat het leven van- den Fiihrer geheel en al in dienst van volk en Rijk. Dat hebben wij alien nooit sterker en directeur gevoeld dan in deze" van strijd ver- vuide jaren. Hij gunt zich geen rust. Op hem rust een bijna bovenmenschelijke last van arbeid. Zijn eenvoudige, soldateske houding en zijn volkomen, tot elk offer bereid zijnde plichtsbetrachting geven ons alien een lich- tend voorbeeld. Wij streven ijverig zijn voor- beeld te volgen, thans meer dan ooit, want het -gaat om overwinning of vernieti-ging. De tijd der hardste' en beslissendste beproeving van ons vo-lk en van elken afzonderlijken Duit- scher is gekomen. Wat wij den Fiihrer in de afgeloopen jaren, bezield door de door hem bevochten successen, vreugdevol beloofd heb ben, zullen wij thans in de zwaarste stormen van dezen oorlog getrouw nakomen. Dat geldt voor het front, dat geldt ook voor het vader land. De Fiihrer weet, hoe hard de eischen zijn. die hij aan ieder afzonderlijk moet stel- len. en hoe bitter ook de offers zijn, die deze oorlog en de slagvelden en in de uit de lucht bedreigde Duitsche gouwen vergt. Doch hij over een helder denkvermogen, een goed door- zicht dus beschikt. Dit doorzicht blijkt het best, indien men tegenover problemen gesteld wordt, die men in de school nog nooit heeft hooren behandelen. Dan komen de knappe koppen naar voren en daarom is het te doen. Daarom kan aan niemand van tevoren gezegd worden, hoe groot zijn kans bij de schifting zal zijn. De ervaring leert echter, dat de jonge arbeider, die zoo' uit het beroep komt, vaak een beter figuur slaat dan de Mulo- scholier. Waarschijnlijk, omdat de laatste nog niet over zooveel levenservaring beschikt en hii daardoor nog een kinderlijken gedachten- gang heeft. De schifting voor den vierden Nederland schen leergang zal over enkele weken begin- •nen. Zij, die zich thans aanmelden, ontvangen daarvoor nog een oproep. Jonge ongehuwde mannen tusschen 16 en 22 jaar kunnen een aanmeldingsformulier aanvragen bij het langemarck-studium, Waalsdorperweg 12, Den Haag. verlangt de onzelfzuchtige actie van alien; niet voor zichzelf, doch slechts voor de vrij heid van het vaderland en voor het bestaan van volk en Rijk. Laat ons, niet met woorden, doch met daden, mijn Duitsche volksgenooten, vandaag en in de toekomst onze onwankelbare trouw aan den Fiihrer en onzen vastbesloten wil tot medewerking aan zijn groot werk verkondi- gen. Toonen wij ons in het beslissende tijd- perk van onze geschiedenis zijn dappere, niet te overwinnen strijders voor ons trotsche, eeuwige Duitschland. Richten wij onze blik- ken vast op onzen plicht, vervullen wij onder uiterste inspanning van krachten en naar beste kunnen wat het dagelijksche leven in oorkMfstijd van .ons eischt. Dat zij ons ge- schenk op den 54sten verjaardag van onzen Fiihrer." Dagorder. Tot de Duitsche weermacht heeft de Rijks maarschalk de volgende dagorder gericht: Soldaten der weermacht, voor de vierde maal in de geweldigste worsteling der volke ren van alle tijden treedt ge heden aan, in trotsche vreugde den verjaardag' van onzen zeer geliefden Fiihrer en veldheer vierend. Wat gij in onwrikbare trouw aan en liefde voor Adolf Hitler gevoelt, ligt besloten in uw soldateneed. In dit uur uiten wij voor de ge heele wereld de bede tot de Voorzienigheid, dat zij den Fiihrer moge zegenen en bescher- men zooals tot dusverre en de gelofte, als dappere soldaten op ieder oogenblik en m elken strijd te land, ter zee en in de lucht met onze uiterste krachten de met roem bedekte vaandels te volgen, alsmede de wetenschap van de onoverwinnelijkheid van onze wapenen en van de eeuwige grootheid van Duitschland. Kameraden, wij groeten den eersten soldaat van onk Rijk, heil onzen Fiihrer". HITLER'S POLITIEKE BESPREKINfGEN. In de Wilhelmstrasse werd Maandag, vol gens A.N.P., in aptwoord op een desbetref- fende vraag verklaard, dat de politieke be- sprekingen, die de Fiihrer met de vertegen- woordigers van bevriende resp. verbonden landen gehad heeft, een essentieele bijdrage geleverd hebben tot de krachtsinspannmg met het oo-g op het komende gevechtsseizoen. Als bijzonder opmepkelijk wordt in bevoegde Ber- lijnsche kringen de bijna stereotiep in de ver- schillende communique's over de besprekipgen terugkeerende formule gekenmerkt, dat de in het Pact van Drie verbonden naties besloten zijn den strijd zonder compromis voort te zetten tot aan de eindoverwinning en dat deze bereidheid tot optreden niet alleen gericht is tegen het bolsjewisme, maar ook tegen zijn Anglo-Ameri'kaansclie bondgenooten. Daar- mede wordt duidelijk tot uiting gebracht, dat deze oorlog ondeelbaar is, zoodat alle specu- laties der tegenpartij over eventueele moge lijkheden, om een bres te slaan in het ondeel baar front, tot mislukking gedoemd zijn. Ove rigens wordt in de Wilhelmstrasse uiting gegeven aan de verwachting, dat zeer spoedig de opvatting der Asmogendheden en haar bondjgenoQten, zooals die in de verscnillende besprekingen tot uitdrukking is gekomen zich in concreten vorm zal voordoen. men en bloemrijke redevoeringen begraven, de blik steeds op het verleden gericht. In Duitschland evenwel had ,,de onbekende sol daat" geen vrede met dien woordenrijke. lof der overlevenden waarvoor hij gestreden had, in Duitschland is hij uit. de dooden herrezen en heeft om rechtsherstel geroepen en om daden en heeft hij tot daden gewekt: de zwaar gewonde frontsoldaat en vrijwilliger: Adolf Hitler, de geroepene en de roepende wekte zijn diep verslagen volk weer ten leven en tot daden. Ruim twintig jaren heeft hij een rus- teloozen, onvermoeiden zelfopofferenden strijd op geniale wijze voor zijn volk gestreden. Met een helderziendheid en -politiek instinct" met bijna visionair vooruitziende blik gaf hij be- zielende leiding aan zijn volk, en daarmee aan Europa. Eerst bond hij den strijd aan tegen het communisme in eigen land. Toen' die strijd zegevierend uitgevochten en het ,,op- bouwwerk" in vollen gang was, werd hij andermaal gedwongen den strijd te aanvaar- den, nu tegen het monsterverbond van de Engelsch-Amerikaansche-Joodsche plutocratie en het Russisch-Joodsche Bolsjewisme. den harden zwaren strijd waar ook wij nog midden in staan en die wij winnen moeten en met Gods hulp ook winnen-zullen, zal onze eigerf cultuur niet ten ondergaan. Langzaamaan dringt ook in ons volk het -besef door van de beteekenis van dien strijd, maar het is diep te betreuren dat het pas tot dat besef moet komen, na rampen als het bombardemient van Rotterdam en andere steden of de massamoord op de duizenden Poolsche officieren te Katijn, die nu onlangs aan-# het licht is -aekomen. Al te lang hebben wij in een idyllisch, afgezonderd, buitenlandsch onpolitiek bestaan geleefd als welgedane ren- teniers met de kleine, de ,,provinciale kijk op het groote wereldhistorisc-he gebeuren; gaan onze oogen eindelijk open? Den 20sten April was het Adolf Hitlers geboorteda-g. Het is geen tijd om uitgelaten feesit te vieren, het is een harde, zware tijd van de cr.ad, geen tijd van herdenkingsfees- ten. Maar we willen even stil zijri en in ge dachten bij den -grooten FUhrer van Europa, den grooten strijder voor het behoud van eigen cultuur, eigen ras en bloed, eigen huis en vrouw en kinderen, eigen -geloof, dankbaar dat hij nog op het allerlaatste oogenblik heeft ingegrepen en 'het dreigende Russische ge vaar heeft afgewend. Wel niemand hier te lande heeft beseft hoe groot dat -gevaar was, hoe het in alle stilte was voorbereid. Nog is de strijd niet uitgestreden, tienduizenden Nederlanders strijden mee, moge spoedig het geheele Nederlandsche volk begrip voor dezen strijd toonen. -I QUISLING BIJ HITLER. Het D.N.B. meldt uit het hoofdkwartier van den FUhrer: Op 19 April heeft de Fiihrer den Noorschen minister-president Vidkun Quisling in zijn hoofdkwartier ontvangen. In een vrij lang- durig onderhoud, dat gedragen werd door den geest van wederzijdsch vertrouwen, werden de vraagstukken van den Europeeschen lots- strijd besproken. Hierbij bleek opnieuw de wederzijdsche overeenstemming bij het beoor- deelen van de behandelde kwesties. De on wrikbare vastberadenheid kwam tot uiting om s-chouder aan schouder te staan in den strijd voor het voortbestaan van de Europeesche cultuur en voor de vrijheid en het eigen leven van de -volken van het Europeesche continent voor de gemeenschappelijke groot-Ger- maansche doeleinden. Deze strijd zal met inspanning van alle krachten tot vo-lledige opheffing van de bolsjewistisch-plutocratische bedreigimc €n tot een zegevierend einde wor den voortgezet. Van Duitsche zijde namen aan dit onder houd deel Rijkscommissaris Terboven, met Hauptabteilungsleiter Neumann, Rijksminis ter en chef der Rij-kskanselarij, dr. Lammers, de leider van de partijkanselarij Reichsleiter Bormann, alsmede de Reichsfuhrer SS Himm- ler. In Berlijnsche politieke kringen trekt de aandacht de ontvangst van Vidkun- Quisling sterk de aandacht. Het D.N.B. verneemt dat dit onderhoud van verscheidene uren in een- drachtig vertrouwen yerhep en in den geest &$wilU«e Grootsche herdenking in den Dierentuin. Ter gelegenheid van den verjaardag van den Fiihrer werd Dinsdagavond in de groote zaal van den Dierentuin een herdenkingsbijeen- komst gehouden, waar eenige duizenden Duit sche en Nederlandsche Nationaal-Socialisten met aandacht hebben geluisterd naar de rede voeringen van den Gemachtigde van den Lei der voor Financien enz. mr. M. M. Rost van Tonningen en van den Reichsredner der partij dr. Schdnbeck. On het met rood vlaggedoek versierde en met* witte hortensia's afgezette podium was een borstbeeld van den FUhrer opgesteld. Een kapel van de Duitsche Politie jeidde de bijeenkomst, die door vele vertegenwoordigers van Staat, Weermacht en Partij. van Neder landsche nationaal-socialistische formaties en door een vertegenwoordiger der Fascio werd bijgewoond, in met een vaandelmarsch. MR. P. H. F. VAN VLOTEN TOT PROCUREUR-GENERAAL BENOEMD. De Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied heeft den rechter bij het Vredesgerechtshof te Den Haag, mr. P. H. F. van Vloten, benoemd tot procureur-generaal te Den Haag. INSTELLING VAN PARKETWACHTER. Het verordeningenblad bevat een beschik- king van den secretaris-generaal van justitie, betreffende de instelling van parketwachters. In deze beschikking wofdt bepa'ald. dat er parketwachters worden aangesteld, die in strafzaken kunnen optreden bij de handhaving der orde ter terechtzitting, beteekening van stukken, in dringende gevallen bij voorgelei- ding van verdachten, getuigen, deskundigen en tolken ter zitting, de aanhouding van ver- oordeelden ten uitvoerlegging van straffen en bij de tenuitvoerlegging van straffen, voor zoover sprake is van bijzondere maatregelen ter bewaking. De parketwachters staan onder den secre taris-generaal van justitie, die de ter uitvoe- ring van het besluit noodzakelijke voorschrif- ten uitvaardigt. OPROEP AAN DE DUITSCHE EN NEDERLANDSCHE JEU|GD. In alle deelen van Nederland trokken Dins- dag de Nationale Jeugdstorm en de Hitler- Jugend op, om daarmede een belijdenis van de Germaansche jeugd jegens den Fiihrer af te leggen. De marschen werden besloten met een gemeenschappelijk appel, waarbij een oproep wordt voorgelezen van den hoofdstor- mer Van Geelkerken en van den Chef der Befehlsstelle Niederlande der Reichsjugend- fUhrung Gebietsfuhrer Blomquist. Vrijwillig staan wij in de gelederen der nationaa'l-socialistische jeugd en vrijwillig hebben wij ons onderworpen aan de discipline in de gemeenschap, omdat wij weten, dat iets grootsch slechts geboren kan worden uit de van volledige o-vereenstemming over alle kwes ties van den Europeeschen lotsstrijd, waarin Duitschland zich nauw verbonden weet met -het Noors-che volk. N-oorwegen heeft tot nu groot denkbeeld, aldus de Gebietsfuhrer Blom quist in zijn oproep. Deze oorlog, die met zijn voile hardheid elk individu afzonderlijk in onze Germaansche gemeenschap treft, moet van toe reeds door zijn vrijwilligers die zich heb- j ons, jongens en meisjes, niet weer het heeld ben geschaard bij de in het Oosten strijdende j laten zien uit vroeger oorlogen,^ rnk het^beeM van een verwaarloosde en onproductieve jeugd, maar integendeel zooveel het in ons vermogen ligt willen wij met al onze krachten opkomen voor het vaderland en probeeren alle taken te vervullen, die het vaderland ens oplegt. Wanneer onze vaders en broeders thans aan formaties van leger en Wlaffen-SS een waar devolle bijdrage geleverd in deze gigantische volkenworsteling. Het neemt een levendig j aandeel aan den Europeeschen lotsstrijd, dien j Duitschland en zijn bondgenooten voeren voor de veilieheid van Europa en het voortbestaan 'van de Europeesche cultuur en vrijheid en het front staan, moeten zij weten, dat zij ach- het eigen leven van de volken van ons vaste- ter zich niet slechts een eensgezinde en tot land - de laatste consequent strijdende Germaansche Voor den aanvang der besprekingen heeft j gemeenschap hebben staan, m^r moeten zq de FUhrer ter eere van zijn gast eeri maaltijd weten, dat achter hen ook een jeuad staat, die aangeboden waaraan verder rijkscommissaris ondanks de moeilijkheden van dezen tijd ge- Terboven rijksminister dr. Lammers, Reichs- - zond is naar lichaam en geest en haar schoon-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1