TERNEUZENSCHE COURANT Geen woorden maar daden DE FUHRER. algemeen nieuws- en advertentieblad voor zeeuwsch-ylaanderen OUITSCH weermachtsbericht. Buifenland ITALIAANSCH weermachtsbericht Sport Distributienieuws V No. 10.497 D1NSDAG 20 APRIL 1943 83e Jaargang Bij zijn 54sten verjaardag. Britsche artiilerieboot bij Neder- iandsche kust tot zinken gebracht. m u. M Fotografeeren op openbare bijeenkomsten. Schakelt orde en reinheid in Uw bedrijf in en ge schakelt ziekte en ongeval uit. TERNEUZEN, 20 APRIL 1943.m EERVOL ONTSL.VG VERLEEND. Meldt U aan bij de Waffen-SS, het legioen of het^wachtbataljon in Nederland. Keuringen^Waffen-SS en Legioen. zeeuwsoh-vlaanderen. VERSOHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRUDAGAVOND. Directeur: 1. VAN DE SAN0E HoofdredacteurN. J. HARTE - TEENEXJZEN Tel. 2298 Adolf Hitler zal als de grootste Duitscher van alle tijden in de ge- schiedenis worden opgenomen, on- verschillig, hoe deze oorlog eindigen zal." Dit citaat, dat ons kort voor den 54en ver jaardag van den Fiihrer bereikte, via Lissa- bon, is geen officieele stem uit het "kaiiip der Spilrnogendheden, doch een letterlijk overge- nomen passage uit het Londensclie weekblad ..The Sphere", ontleend aan een beschouwing over de nutteloosheid der scheldkanonnades, waarvoor de Britsche propaganda regelmatig de persoon van den Fiihrer ais doelwit kiest. Deze stem uit het vijandelijke kamp is be- langwekkend genoeg om bij deze gelegenheid aangehaald te worden, temeer waar ook dit Londensche blad, naar uit de rest van het be- doelde artikel blijkt, tot de conclusie is ge- komen, dat alle pogingen om een wig te drij- ven tusschen het Duitsche volk en zijn Leider, tot schipbreuk gedoemd zijn. Wanneer een bekend Engelsch tijdschrift reeds tot deze conclusie komt, dan mogen wij Nedenlanders eenige oogenblikken stil staan bij de beteekenis van Adolf Hitler, zooals de traditie op de verjaardagen van groote man- nen dat nu eenmaal met zich brengt. De ge- schiedenis leert, dat een staatsman of veld- heer, die de wereldkaart en het leven der vol- keren een ander aanzien gee ft, door zijn tijd- genooten niet of moeilijk beoordeeld kan wor den. Om dicht bij huis te blijven, moge er hier slechts aan herinnerd worden, hoe men den Vader des Vaderlands, den Prins van Oranje, ten trjde van zijn grooten strijd ep ook na zijn dood (door moordenaarshandnog belasterd heeft, als ketter, oproerkraaier, rebel, onder- drukker, machtswellusteling en wat men des- tijds voor aequivalenten kende voor deze be- grippen. Vele van die'stemmen, welke nog uit de zestiende en zeventiende eeuw tot ons ge- komen zijn, zijn afkomstig uit kringen, waar men thans haast geen woorden meer weet te vinden, om dozen grooten staatsman hoog ge noeg te waardeerenGezwegen van het lot, dat mannen als de gebroeders De Wit (later spreekwoordelijk geworden in de his toric) of van Oldenbarneveldt e. z. trof. Doch indien men de waarde van Adolf Hit ler als leider van het Duitsche volk op haar juiste waarde wil schatten, dan behoeft men ook ten onzent eigenlijk niet eens aan histo- rische voorbeelden te herinneren. Wie zich ooit een beeld heeft gevormd van de groote macht, wparmede deze mensch bekleed is, van de vereering en aanhankelijkheid, welke hij van zijn volk geniet, van de onvoorwaardelijke trouw, waarmede honderdduizenden Europee- sche vrijwilligers geen Duitsche onder- danen aan zijn stem gehoor geven om onder zijn veldheerschap dat van den oud-front- strijder leven en bleed veil te houden, en wie met deze, voor moderne omstandigheden welhaast ongekende machtsbevoegdheden heeft vergeleken, de bescheiden, pretentie- looze wijze, waarop de Fiihrer leeft, die be- grijpt als hij tracht een eerlijk oordeel te vel- len onverschillig of de ontwikkeling der dingen hem persoonlijk aangenaam is of niet dat hier temidden - van het Duitsche volk is opgestaan-een man, zoo groot als de volke- ren en de eeuwen er slechts zelden een voor het forum der wereldhistorie brengen. De verdienste van Adolf Hitler is echter niet alleen, dat hij het Duitsche volk na zijn ergste verdrukking en zijn grootste vernede- ring weer het geloof en vertrouwen in eigen kracht en taak hergaf, of dat hij een veldheer is van zeldzaam formaat. (Men zie de be- schrijving van kolonel Scherff in ,,Das Reich": jVeldheer door het Lot".) Bij al de formi- dabele successen van zijn weermacht, heeft Hitler zich nooit een veroveraar getoond, hij bleef altijd de bouwer van een nieuwe wereld en de grondlegger van een nieuwe, nationale en socialistische wereldbeschouwing, waarin elk volk zijn eigen plaats kan vinden, volgens zijn eigen prestatie. Het lijdt dan ook geen twijfel, of in een tijd, waarin duidelijk blijkt, dat alleen groote machtsgroepeeringen zich blijvend zullen handhaven, mogen de kleine volkeren van Europa hun lot veilig weten in d'e handen van den staatsman en veldheer die ,,in de beper- king, welke hij zichzelf oplegde. toonde, dat hij een meester was." - (C.D.) Het Opperbevel van de Weermacht maakte Maandag bekend: Teh Zuiden van Novorossiisk duurt de levendige gevechtsactie voort. He luchtmacht ondernam zware aan vail en op vijandelijke stellingen en steunpunten voor den aanvoer in het kustgebied van de Zwarte Zee. In eenige sectoren der overige deelen van het Oostelijke front werden plaatselijke aanvallen der Sovjets afgeslagen. Aan het Tunesische front verliep de dag over het algemeen kalm. Het havengebied van Algiers werd door gevechtsvliegtuigen der Duitsche luchtmacht opnieuw gebombar- deerd. Bij een zeegevecht in de ochtenduren van 18 April brachten Duitsche bewapenings- strrjdkraohten voor de Nederlandsche kust een Britsche artiilerieboot tot zinken en bescha- digden 3 andere booten ernstig. Een eigen vaartuig is gezonken. TOENEMENDE GEVECHTSACTIE IN TUNIS. In Tunis werd de gevechtsactie intensiever. Aanvalspogingen van vooruitgeschoven vijan delijke elementen werden verijdeld, dank zij de onmiddellijke reactie van onze detachementen. Tijdens luchtgevechten schoten jachtvliegtui- gen van de As 13 vijandelijke toestellen neer. Formaties van onze luchtmacht vielen concen- traties gepantserde strijdmiddelen met gun- stig resultaat aan. Palermo, Ragusa, Porto Torres (Sassari) en La Spezia werden door viermotorige Ame- rikaansche bommenwerpers bestookt. Te Palermo is de schade' aanzienlijk. Tot dusver heeft men 38 dooden en 99 gewonden geteld. Bovendien werden 1 persoon gedood en 8 gewond te Ragusa, 4 gedood en 6 gewond te Porto Torres. De verliezen geleden door de bevolking van La Spezia zijn nog niet vast- gesteld. Een vijandelijk vliegtuig is neerge- haald door het afweervuur van Palermo, 4 andere machines door Italiaansche en Duitsche jagers, waarvan 1 boven Catania, 1 boven Palermo en 2 te Marsala. Vijf van onze vlieg- tuigen zijn niet op hun basis teruggekeerd. UITZENDING VAN AKBEIDFRS NAAR DUITSCHLAND. In Volk en Vaderland komt de volgende mededeeling aan de leden van den Leader der Beweging voor: De centrale oorlogsleiding in Duitschland heeft beslist, dat de totale oorlog van de in- woners van het Rijk en de bezette igebieden eischtarbeidsplicbt en slutting Van bedrijven. Dit beteekent voor ons volk uitzending van arbeiders naar Duitsohland en sluiting respec- tievelijk concentratie van bedrijven, die soms in vele jaren moeizaam zijn opgebouwd. Dit zijn offers, die van het Nederlandsche volk gevraagd worden in het belang van Inet win- nen van den oorlog, hoe onaangenaam die ook zijn. De uitvoering van deze maatregelen heeft de ibezettende Overheid zelve in handen ge- houden echter met inschakeling van Neder landsche autoriteiten en mstellingen,n.l. de Commissarissen der Provincien, de burge- meesterp der gemeenten boven de 100.000 in- woners, de Kamers van Koophandel en Fabrie- ken, de Gewestelijke Arbeidsbureaux enz. Het is mij gebleken dat daamaast functio- narissen en leden der Beweging zich gerech- tigd wanen zich in deze aangelegenheden te mengen, onderzoekingen te doen, adviezen te geven enz. Dit is onjuist en streng af te keuren. Het is vanzelfsprekend, dat de Nationaal- Socialistiscfie Beweging moet trachten onbil- lijkheden te voorkomen of goeden raad te ver- strekken. aan ikiameraden en volksgenooten. Daartoe zijn echter uitsluitend bevoegd de Districtsleiders, de Districtsvertegenwoordi- gers van het Economisch Front en voorts degenen, die daartoe schriftelrjk door de Dis- tritsleiders zijn gemachtigd. In het belang van de orde draag ik aan de gezagsdragers op hieraan streng de hand te houden. BOMMEN OP STAD IN WESTEN DES LANDS. Groote verwoestingen in arbeiderskwartier. Het Ale. Handelsblad schrijft: Vrijdagavond heeft een stad in het Westen des land® van de Engelsche bommen te lijden igehad. De resultatien van dit luchtwerk zijn ontzettend. In een dichbevollkt arbeiders kwartier zijn brisant- en brandibommen ge- worpen, die een ontzaglijke uitwerking heb- ■ben gehad en groote verwoesting hebben aan- gericht. Te ongeveer zeven uur kwam een aantal bommenwerpers boven de stad, de sirenes loeiden en even later klonk 't bekende gedreun van springende bommen. Verscheide- ne straten vertoonen de ontstellende resulta- ten van de bomuitwerking. Tal van huizen zijn tot puinhoopen gemaakt, andere zijn half af- gebrand, maar nergems is meer eerf ruit heel. Ramen en deuren zijn naar buiten geslagen en het meubilair werd In deelen op straat ge- slingerd. Al was het nog vroeg op den avond, er wa- ren natuurlijk tal van mienschen en vooral kinderen in de huizen, zoodat het niet anders kon of er moesten veel slachtoffers worden gemaakt. Er was onmiddellijk hulp van brandweer, politie en teebnisebe noodhulp, die zich in- sjpanden om alle mogelijke assistentie te ver- leenen aan gewonden en hulpbehoevenden, Leden van de Duitsche Weermacht, de W. A. en den Jeugdstorm waren mede in voile actie. De bewoners hielpen elkaar met het uitdragen van nog bruikbare meubelstukken en klee- ren, zoodat vanmiorgen de trottoirs vol huis- raad lagen, temidden van de slangen van de brandweer, die hier en daar nog brandende en smeulende huizen natspoten. Honderden zijn naar de getroffen wijk gegaan om de verwoesting te aanschouwen, maar de politie en marechaussee had voor niet-bewoners en voor hen, die hier niet te maken hadden, den toegang tot deze getroffen wijk afgesloten. Er zijn vele huizen geheel of gedeeltelijk ver- nield. De stemming onder de bewoners was ge- drukt en verbitterd. Men wist niet, waar men in de eerste oogeniblikken de daklooze en verwarde menschen brengen moest. Er werd met spoed een voedselvoorziening gere- geld, zoodat de menschen daar voorloopig van voedsel kunnen worden voorzien. Een der boimmenvv'erpers heeft hoven het centrum van de stad een brandbom geworpen. Het ding kwam neer op het dak van een kerk, een gebouw van cultureele en historische waarde. GelUikkiig werd dit tijdig ontdekt. De vlamlmen sloegen onmiddellijk hoog op, maar de koster wist met behulp van brand weer- en luchtbeschermlngspersoneel en ook enkele Duitsche soldaten, die onmiddellijk de kerk inliepen, het vuur snel meester te worden. 'Het smeulde nog lang na, maar er is gelukkig aan het gebouw geen schade aan- gericht. Ook het stadhuis was geraakt, doch ook hier was de schade gering. Volgens de eerste telling bedroeg het aantal dooden 53, onder wie 20 vrouwen en 11 kin deren. Onder het nuin liggen waarschijnlijk noy meer slacktoffers. Onder de 72 zwaai- gewonden bevinden zich 32 vrouwen en 15 kinderen. Die lijlken van tientallen slacht- offers kondeil niet meer worden ge'identifi- ceerd. DE OPNEMING VAN DE 10-JARIGEN IN DE HITLER-J UGEND. Op den vooravond van den geboorteflag van den Fiihrer werden, zooals ieder jaar. de jongens en meisjes van 10 jaar in de Hitler jugend opgenomen. Alle jongens en meisjes die tusschen Juli 1932 en 30 Juni 1933 geboren zijn, worden daarmede voor acbt jaar lid van de opvoedingsgemeenscbap der Hitler-Jugend en geven zichzelf aan den Fiihrer Adolf Hit ler en zijn werk. Dit opnemen geschiedt in alle Standorte der Hitlerjugend met een plechtig appel in aanwezigheid van den natio- nalen jeugdstorm benevens vertegenwoordi- gers der partij en haar organisaties. Ook de ouders worden hartelijk uitgenoodigd deel te nemen aan dit verbindingsfeest hunner kinde ren. Binnen het bestek van de plechtigheid is de boodschap van den Rijksjeugdleider aan de 10-jarige kinderen voorgelezen. Aan het slot van bet app&l heeft de bevoegde jeugdstormleider 'n trouwbetuiging uitgespro- ken van de Nederlandsche jeugd jegens den Fiihrer van alle Germanen, Adolf Hitler, teneinde daarmede den Fiihrer ook verjaar- dagsgroeten der Nederlandsche jeugd over te brengen, De chef der Befehlstelle Niederlande der Reichsjugendfuehrung, Gebietsfiihrer Blom- quist, keerde zich in een oproep eveneens tot de nieuw opgenomenen en riep hen op alles te geven en vrijwillig te dienen in de Germaan- sche gemeenschap. Boodschap van den Jugendfiihrer des Deut- schen Reiches und Reichsjugendfiihrer der N.S.D.A.P., Arthur Axmann, bij het plechtige appel ter gelegenheid van het opnemen der 10-jarigen dp 19 April 1943. Kameraadskes en kameraden. ,,Op den verjaardag van den Fiihrer wordt gij lid van de gemeenschap d«r Hitlerjugend. Ook voor jullie kleuters en jongemeisjes be- gint de tijd van het dienen voor onzen gelief- den Fiihrer en Duitschland. Gij werd geboren toen de nationaal-socialistische beweging de macht in den staat veroverd had. Met de daad en geloofskracht der beste Duitschers, had zrj de leiding en verantwoordelijkheid be- vochten om jullie een blijde en gelukkige toe- komst in een sterk en vrij Duitschland te ver- zekeren. Den opgang en het geluk van ons volk hebben ons onze vijanden misgund. Daar- om. hebben zij ons den oorlog verklaard. Hun oorlogsdoel, mijn jongens en meisjes, is de vemietiging van jullie leven. Hun overwin- ning is jullie ongeluk en jullie nood. 'Voor jullie echter strijdt Adolf 'Hitler met zijn dappere soldaten, jullie vaders, breeders 5^4 OPVOi DING VAN DE SOWJET-JEUGD. Ook kinderkampen heeft men inge- richt. Bij aankomst blijkt dan echter volgens de ..Woschatij" no. 7 van Juli 1932, dat deze kampen slechts in naam bestaan. C.N.F.-G.'F.L.-Pax s) Het fotografeeren tijderis openbare bijeen komsten van Duitsche en Nederlandsche partij- en staatsinstanties is voortaan prin cipled slechts aan die personen (fotoverslag- gevers) veroorloofd, die in -het bezit zijn van een uitdrukkelijk voor de betrokken bijeen- komst afgegeven Ausweis der Hauptabteilung Volksaufklarung und Propaganda Referat Bildpresse Den Haag, Kneuterdijk 20. Per sonen, die trachten zonder deze ausweis foto- grafische opnamen te maken, "loopen gevaar, dat hun toestellen in beslag worden genomen. en kameraden. Belooft daarom op dezen dag den Fiihrer door jullie houding en verrichtin- gen steeds vreugde te bereiden. Daarmede vereeren jullie tegelijkertijd de helden aan het front en de werkenden in het vaderland. Be- gint als jongste strijders van het rijk geloovig jullie weg in de Hitler-Jugend, die een weg naar den Fiihrer en naar de overwinning is." w.g. AXMANN. Oproep van den chef der Befehlsstelle Nie derlande der Reichsjugendfuehrung, Gebiets- fuehrer Blomquist hij het opnemen van de lichting 1932/'33. „Ook dit jaar melden zich, zooals ieder jaar, de 10-jarigen, d.w.z. alle jongens en meisjes, die tusschen 1 Juli 1932 en 30 Juni 1933 ge boren zijn, aan om lid te worden van de Hitler jugend. De dienst in de Hitlerjugend is een eer voor iederen jongen en voor ieder meisje. Bovendien echter is hij in dezen tijd een ver- plichting, want anders zou de Duitsche jeugd de daden van onze soldaten en het leed en verdriet van de Duitsche vrouw in dezen oor log niet waard kunnen zijn. Deze oorlog, die in zijn totaliteit ieder lid van ons volk eischt, verlangt ook van de Duit sche jeugd, dat zij in vrijwillige gehoorzaam- heid deze gemeenschap dient en zich voorbe- reidt op de taken, die haar eens te beurt zul len vallen. Het toetreden van alle jongens en meisjes, die 10 jaar geworden zijn, tot de gelederen van de Hitlerjugend zal voor den Fiihrer zijn schoonste verjaarsgeschenk zijn en hem den waarborg geven, dat zijn werk zal voortleven en groeien, ook Wanneer de stichters daarvan eens weggeroepen worden. De vooravond van den 20sten April zal derhalve voor iederen jongen en ieder meisje een grootsche vreugde zijn en aan de wereld toonen, dat deze oorlog de Duitsche jeugd niet laat verwaarloozen. maar haar slechts harder maakt en aanspoort tot steeds grootere prestaties in vrijwilligen dienst in haar volk." w.g. BLOMQUIST, Gebietsfiihrer. I J RIJKSBELASTINGDIENST. Door W. de Maat, ter sub inspectie der In- voerrechten en Accijnzen te Terneuzen en E. de Roo, ten kantore der directe Belastingen te Sas van Gent, is voldaan aan het onder- zoek naar de bekwaamheid van het amibt van scfarijver 2e klasse der directe belastingen enz., bedoeld in artikel lOild van het Ambte- narenbesluit Belastingdienst. Bij besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Justitie van 12 April j.l. is aan notaris H. A. van Dalsum te Hulst op ziin verzoek eervol ontslag uit zijn ambt verleend. JUBILEUM. Voor den heer J. F. van den Bergen te 'Sas van Gent was fret Donderdag 25 jaar geleden, dat hij in dienst trad bij de Zeeuwsch-Vlaam- sche Tramweg-Mij. Dit zilveren jutolileum ontging zijn kennis- sen- en vrienden niet. Den geheelen dag door liep dan ook bezoek in en uit en vele bloemen waren in zijn woning aanwezig. De Directeur, vergezeld van den Admini- strateuir en den Ingenieur, betrad om onge veer twaalf uur zijn woning, om hem geluk te wenschenmet zijn zilveren feest en sprak daanbij ook voor de toekomst het beste voor den jfibilaris en zijn gezin uit. Het was daar- bij voor den beer Van den Bergen een aan- gename verrassing, toen hij een enveloppe met inhoud in ontvangst had te nemen, terwijl aan zijn echtgenoote een mooi bloemstuk werd uitgereikt. De heer Van den Bergen dankte hartelijk voor de Ihem gohrachte hulde en voor het blijk van waardeering. 'Namens het personeel der maatschappij werd hem een gesohenk aangeboden. 't Was voor de familie Van den Bergen dan ook een praohtige dag, die nog langen tijd in hare herinnering zal blijven voortleyen. TWEE KINDEREN GESTIKT. Het zes maanden oud zoontje van de fam. J. I. Becu te Groede werd dood in zijn bedje aangetroffen. Bij onderzoek bleek, dat de kleine in het kussen was gestikt. Het edn- jarige zoontje van de familie K. te Venlo is eveneens in zijn wiegje gestikt. Tegen het middaguur was1 het ventje te ruste gelegd. Later bleek het knaa.pje gestikt te zijn, door- dat het de dekentjes te dicht over zich heen had getrokken. ZELDZAAM ONGEVAL. Te 's-Heerenhoek had een gelukkig zeld zaam ongeval plaats, dat veel materieele schade veroorzaakte. Op een gegeven moment iMzweek het steun- punt van het kruis met haantje dat op den kerktoren stond. Het zware kruis viel met donderend geraas door het dak van de kerk en viel op de doop- vont, welke totaal werd vemield. 'Het haantje maakte een wat wijderen boog en kwam door het dak in de pastorie terecht Nederlandsche vrijwilli gers strijden in hei Oosten. (SS P.K. Zschackel- O-H-P s) Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed in den leef- tijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwik- keld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Thans bestaat ook d© inogelijkhekl tot op leiding en dienstvervulling In Nederland, in een speciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als hen, die dienen in de Waffen-SS of het Legioen: kostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenver- pleging, extra levensmlddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook die- genen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 21.4.43, 9 tot 13 uur, Amersfoort, Dienst- gebouw, Leusderweg. 22.4.43, 9 tot 13 uur, Den Haag, Cafe ,,Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. tot grooten schrik van de bewoners en de geheele omgeving. Wonder bov.en wonder werd echter niemand getroffen. Het zal*weer heel wat moeite en kosten vergen om alles weer in den ouden toestand te brengen. (Dbl. v. N.-Br.) BIGGENPRIJZEN VAN GROOT BELANG VOOR DEN. HUISSLAOHTER. De aandacht" wordt gevestigd op de onlangs en thans opnieuw igepufoliceerde bekendmaking van den Gemaehtigde voor de Prijzen, waarbij de hoogst toelaatbare prijzen voor higgen zijn vastgesteld. Vooral de categorie der huis- slachters, waaronder de groote groep kleine landbouwers met gemengde bedrijven, zou on- overkomelijke schade lijden wanneer aan dit prijsvoor^chrift niet nauwgezet de hand werd gehouden. Hbuders en verkoopers van ge- hruiksvee moeten daarom wel bedenken, dat tegen elke overtreding onmiddellijk met de strengste maatregelen zal worden opgetreden. ROTTERDAMSCHE KINDEREN IN Een med^ewerker der N. R. Ort. schrijft: Woensdag is er weer een groot aantal kin deren uit het getroffen gebied te Rotterdam in Zeeuwsch-Vlaanderen aarugekomen. Het was een iange reis, van Rotterdam naar Aarden- burg de plaats van bestemming, maar het gezang dat gelijk aan het be run van de rels in onverminderde hevigheid weerklonk in bet oude stoomtramimetje van Breslrens naar Aar- denburg, bewees wel, dat de jeugd tegen de vermoeienissen bestand was. Groot was bij aankQmst de geestdrift der Aardenburgsche ieugd, die in zwermen met de stoomtram meeholde. In een schoolgebouw dicht bij de tramhalte verbeidden de gastvrije Aardenburgers reeds de aankomst van hun pleegkinderen. Met boerenwagens en wagen- tjes de jongens op den bok ging het huiswaarts. Bij een bezoek aan het naburige plaatsje Eede, dicht bij de Belgische grens, hebben We nog een paar Rotterdammertjes die daar verleden week reeds waren aangekomen, opgezocht. Een tienjarige knaap kwam vol tirots aan- dragen met een kopje melk, dat hij zelf aan een geit ontworsteld had. ,,Dat doe 'k alle- maal zelf; en ik heb een eigen konijn ook." ,,En verlang je niet naar huis?"' ,,Ja, wel een beetje, maar "k most hier hel- pen, we zijn aan 't aardappeien poten. Inmiddels hebben vetpot en fraai weer hun invloeden reeds doen gelden en gaan de kleine stedelinsren onder de hoede van ,,Oom en Tante" nog prettige weken tegemoet." AXEL. De V.V.Z.F. Vrijdag werd alhier in het hotel ,;Het Gul den Vlies" de jaarlijksche algemeene. leden- vergadering gehouden van de Vereepiging van Zeeuwsche Fokkers. De onlangs in een bestuursvergadering nieuw gekozen voorzitter, de heer M. A. B. Puijlaert, burgemeester van Zuiddorpe, her- dacht bij de opening den overleden voorzitter, den heer P. J. J. Vael, die zeer Veel voor de paardenfokkerij en de V.V.Z.F. heeft gedaan. Zijn nagedachtenis zal dan ook steeds "in dank- bare herinnering bij de vereeniging blijven voortleven. Na de notulen, welke werden goedgekeurd en de ingekomen stukken, volgden het ver- slag van de financieele commissie. Uit de rekening en verantwoording over 1942 bleek, dat er een batig slot was. Vastgesteld werden de begrooting voor 1943 en het aandeel van ieder lid in het vermogen der vereeniging. Bij de besituursverkiezing werden de aftre- dende heeren A. L. Stallaert, Herm. de Regt en Jac. de Putter herkozen. In de vacature van wijlen den heer P. J. J. Vael werd ge- kozen diens zoon, de heer G. Vael. De perio- diek aftredende secretaris-penningmeester, de heer Iz. de Feijter Wzn, werd bij acclamatie herkozen. Tot lid van de fiftancieele commissie werd benoemd de heer L. W". de Regt te 'Zaamslag. Van het bestuur was er een voorstel om dit jaar weer een veulenkeuring te houden. Dit voorstel werd aangenomen; de keuring zal worden gehouden in de eerste week van Juli. De omvraag ihandelde over zaken van huis- houdelijken aard. Hierna werd de goed he- zochte vergadering met een woord van dank voor de ruime opikomst door den voorzitter gesloten. hedoeling dan, dus in den herfst van 1943, ge- durende een vierwekelijksche distrihutieperiode geen suiker te verstrekken. De bevolking kan zicb derhalve reeds nu op de komende leemte in de suikervoorziening instellen en haar ver- i bruik van het suikerrantsoen in de daaraan voorafgaande maanden, die zich uitstrekken over ^ven acht vier-wekeljjksche distributie- perioden, z66 regelen, dat een rantsoen suiker gespaard' wordt ter overbrugging van de periode, waarin zij het zonder verstrekking van suiker zal moeten stellen. Het ligt in de bedoeling, indien de suikeropbrengst van den komenden oogst dit mogelijk maakt, de be- zuinigde hoeveelheid te zijner tijd alsnog ter beschikking te stellen. EXTRA RANTSOEN AARDAPPELEN VAN EEN KILOGRAM. Op bon „Algemeen 554". Van 18 tot en met 24 April a.s. wordt voor eenmaal een bijzonder rantsoen van een kilo gram aardappeien besebikbaar gesteld. Dit rantsoen zal verkrijgbaar zijn op bon ..Alge meen 554". PEULVRUCHTEN NIET OVERAL DADELIJK VERKRIJGBAAR. In verband met de bevoorrading van de winkeliers zullen de op bon Algemeen 552" verkrijgbaar gestelde peulvruchten in vele ge- vallen eerst in de tweede helft der distributie- periode van 17 April tot en met 15 Mei kun nen worden afgeleverd. VERLENIGING GELDIGHEIDSDUUR VERSNAPERINGENBONNEN De geldigheidsduur van de met ,,13", ,,14" en ,,15" genummerde bonnen van versnaperin- gen is yerlengd tot en met Zaterdag 1 Mei a.s. ZUINIG MET SUIKER! Om straks een periode te overbruggen. Suiker van den nieuwen bietenoogs't komt zeker niet voor November ter beschikking. Aangezien de thans nog voor het Nederland sche volk besdhikbare voorraden consumptie- suiker te beperkt zijn om verstrekking van het geheele suikerrantsoen tot den nieuwen oogst te verzekeren, staat het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd voor de noodzakelijkheid om maatregelen te beramen, die in het suikertekort zullen voorzien op de voor de bevolking minst gevoelige wijze. Het zal daarom een beperking van bet verbruik aan consumptiesuiker verschuiven tot het ein- de van het loopende oogstjaar. Het ligt in de VOETBAL. Beslissingswedstrijd AxelClinge 42. Axel kampioen. Door het winnen van dezen wedstrijd heeft Axel beslag gelegd op het'kampioenschap van de 3e klasse N N.V.B. Zeer groot was de be- langstelling uit geheel Zeeuwsch-Vlaanderen en het mooie voetbalterrein te Hulst was dan ook met vele rijen omzoomd. Een kleine 4000 toeschouwers waren getuige van een vluggen wedstrijd, waarin Axel technisch boven Clinge uitstak. Reeds direct na den aanvang bestookte Axel het doel der grensbewoners, die het eer ste kwartier niets hadden in te brengen. De verdediging hield echter stand, waarna ook de aanval van Clinge een woordje ging mee- spreken. Na 25 minuten spelen weifelde de Axelsche verdediging even en de middenvoor schoot orthoudbaar in, 01. De vreugde in het kamp der Clingenaren Was eohiter van korten duur, want 5 minuten later maakte Axel, na een hoekschop, uit een doelworsteling gelijk, 11. Beurtelings volg den nu goede aanvallen. Na 40 minuten liet de doelverdediger van Clinge den bal glippen, waarvan de Axelsche rehtsbuiten profiteerde door den stand op 21 te brengen. Hiermee ging ook de rust in. (Eenige minuten na de rust maaikte Clinge weer gelijk, 22. Het spel van Axel werd toen veel beter en na een kwartier bracht de linksbinnen den stand op 32. Tien minuten later maakte de middenvoor er mgt een kop- i bal i2 van. Gevaariijke aanvallen van Clinge leverden geen doelpunten op en toen nam Axel weer de overhand. Enkele minuten voor het Sinde volgde nog een schitterend doelpunt van den Axelschen rechtsbiuten, doch dit werd geannuleerd, vermoedelijk wegens buitenspel. De laatste minuten was Axel nog sterk in den aanval, doch het is 42 ge- bleven. Na afloop werden de kampioenen gehul- digd; Hulst hood een prachtige bloemenmand aan, wederzijdscfoe toesipraken volgden nog en dit was het besluit van een mooie voetbal- middag. SluiskilSchooiidijke 22. De thuisciub veirscheen niet in de sterkste opstelling en heeft met een gelijik spel genoegen moeten nemen. Wel is Sluiskil over het algemeen steriker geweest, doch de doelpunten beslissen tenslotte. Voor de rust wisten beide partijen elk tweemaal te doelpunten. In de tweede helft hebben beide elftallen nog hard gewerkt voor de overwinning, doch de^c bleef puntloos en het is dan ook bij een gelijk spel van 22 gebleven. KORFBAL. Zeeiandia ILuctor I 20. Zoo'n eenzijdige wedstrijd, ais de uitslag doet vermoeden, is het zeer zeker niet geweest. Integendeel, de 20 overwinning van Zeeiandia is geflatteerd te noemen. De eerste opstelling van Luctor bleek in het middenvak zijn zwakste plek te hebben en zoodoende kreeg de aanval nage- noeg geen en de verdediging zeer veel werk te verzetten, hetgeen dan ook na een kwar tier spelen tot een 20 achterstand -leidde. Na vafcwisseling echter bleken de roll&n om- gelkeerd en er kon toen een zekere veldmeer- derheid geconstateerd worden. Tot doelpun ten kwam het echter niet, ondanks het feit, dat er veel geschoten werd. Oefenen tiiorop is o.i. daartegen de beste remedie en de resul- taten zullen dan niet lang op zich laten wkch- ten. Vol vertrouwen wordt de volgende wed strijd in de eerste klasse tegemoet gezien. V.D.B.Luctor II 40. Anders stond het met Luctor 2. Uit deze wedstrijd valt op te maken, dat de wedstrijdroutine hij velen ont- breekt. Overigens is dit niet te verwonderen, daar Luctor IJ voor 't eerst in competitiever- iband aan wedstrijden deelneemt. Volhouden is 'Mer geboden en dan zullen op den duur de resultaten de gewenschte bevrediging schen- ken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1