TERNEUZENSCHE COURANT Tegen hetfBolsjewisme algemeen nieuws- en advertentieblad voor zeeuwsch-vlaanderen Buiteniand Binnenland No. 10.496 VRIJDA8 16 APRIL 1943 83e Jaargang Strijd tegen den zwarten handel. Hyena's der Maatschappij. QUITSCH WEERMACHTSBERICHT. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT Keuringen Waffen-SS en Legioen. Meldt U aan bij de Waffen-SS( het legioen of het waehtbataljon in Nederland. Aanpakken. VERSOHUNT IEDEREN DINSDAG- EN VRUDAGAVOND. Direct ear: I. VAN DE SANDE HoofdredacteurN. J. IIARTE - T ERNE U Z EN - Tel. 2298 Ben der ergerlijkste verschijnselen die zich tegenwoordig voordoen en ieder weldenkende met wrevel rnoet vervullen is wel dat van den zwarten handel. De zwarte handelaars zijn lieden die zieh eerst op allerhande manieren weten.meester te maken van allerlei artikelen, in de eerste plaats levensmiddelen of bonnen, om dan daarna die zaken, waarvoor ze reeds heel dure prijzen hebhen betaaid, met enorme winsten om te zetten, bij diegenen, die ncg ruim van geldmiddelen zijn voorzien, en dit willen aanwenden, om, zooals zij het zeggen, er voor te zorgen dat althans zij of hun gezin zoo min mogelijk den druk van dezen tijd zul- len gevoelen. En wanneer men dan zoo nu eij dan eens prijzen hoort noemen, die dit of dat artikel in den zwarten handel doet, prijzen die in geen enkele verhoudirag staan tot de werkelijke waarde van het artikel, wordt men daar wre- velig over, en vraagt zich af, waarom het publiek aan dat gedoe toch steun heeft, want wanneer het zich van het koopen van die artikelen afzijdig hield, was ook ineens aan dien handel een eind gemaakt, daar het de handelaars alleen om de groote winsten te doen is. Daar komt ook bij, dat men, door aan dezen handel steun te verleenen, met het koopen van een of ander artikel, niet alleen bestaan- de wetten en voorschriften overtreedt, doch dat men bovendien uit egoisme handelt tegen het algemeen volksbelang en men de voedsel- voorziening van het Nederlandsche volk in gevaar brengt. Men kan thans voldoeride weten, hoe het met onze voedselpositie is gesteld. Afgesne- den van elken import, met een bevolkings- dichtheid, die op een land na het hoogste van Europa is, en een landbouwareaal, niet toe- reikend om ons volk te voeden zooals het moest, zijn wij op ons zelf aangewezen. Het- geen ons land opbrengt, is precies genoeg om ons volk te behoeden voor den hongersnood. Er zijn in ons land tijdig maatregelen ge- nomen voor een gelijkmatige verdeeling van hetgeen er is over het geheele volk. Doch elke kilogram voedsel, die clandestien aan de distributie onttrokken wordt, brengt het spookbeeld van den hongersnood dichterbij. Onze voedselpositie is thans van zoodanigen aard, dat zij zelfs bij de beste verdeeling de grens van den honger gevaarlijk nabij komt. Die grens loopt thans, dank zij den misdadigen zwarten handel groot gevaar, overschreden te worden. Men kan zieh daarom de gevolgen van den werkelijken honger en den hongersnood niet te ems-tig voorstellen. Dit doet zijn gevolgen gelden op alle terreinen des levens. Het tast de vclksgezondheid aan, ondermijnt de arbeidskracht en vermindert den weerstand van het lichaam tegen infectieziekten. Het brengt ook verscheurdheid en verwildeiing onder het volk te weeg. Laat men toch over dit alles eens nadenken, want dat alles staat ons te wachten, indien het niet gelukt paal en perk te stellen aan den zwarten handel en wanneer deze nog uit- breiding mocht krijgen. De autoriteiten doen al het mogelijke om den zwarten handel den kop in te drukken en nemen verschillende maati egelen, waardoor het dep sluikhande- laars moeibjlrer wordt aan levensmiddelen te komen. De cverheid kan echter niet alles en daarcm is ook een beroep op de medewerking van het publiek dringend noodig. O, we weten het, men komt er zoo gemak- kelijk toe zijn geweten te sussen met de ge- dachte, dat het toch niet zoo erg is, als men eens een pondje vleesch of een pond boter clandestien koopt, en dat daardoor het ge heele volk toch niet te lijden zal hebben. De mensch is van nature egoSstisch en wil gaarne in deze tijden van schaarschte wel eens een extraatje. (Maar, zooals gij denkt, denken ook ahdeiren. De zwarte handelaars speculeeren tot eigen grof gewin op uw zwakheid in dat opzicht. En als zeer velen denken en doen als £ij, wordt dat eene pondje vele ponden, dan wordt dat een hoeveelheid van beteekenis. Men herinnere zich maar eens de berichten over de gevoerde processen wegens diefstal van levensmiddelen- en kolenbons, die bij het publiek in omloop werden gebracht en waar door de voorziening van een der grootste steden geheel in gevaar dreigde te worden gebracht. Bovendien, door het koopen in den zwarten handel brengt men er menschen toe hande- lingen te plegen in strijd met wetten en voor schriften, en daden te -plegen tegen het alge meen volksbelang, uitgelokt als zij worden door de grove winsten, die zij op een betrek- kelijk gemakkelijke manier, d.w.z. zonder zwaren arbeid, op die wijze kunnen verwerven. Zie b.v. de berichten over de clandestiene slachtingen, waarvoor thans reeds enkele per- sonen zware straffen ondergaan. Men zou verbaasd staan als die cijfers konden wor den gepubliceerd over het aantal dieren dat door de clandesitiene slachtingen aan onzen veestapel is onttrokken, waardoor ook weer de melk- en vetvoorziening meer in het gedrang komt. Er zijn er ook, die hun daden in dit opzicht trachten te vergoelijken, door de verontschul- diging, dat ,,het anders toch naar Duitschland gaat" en dat zij door hun handelingen het Nederlandsche volk dus niet benadeelen. Ook die redeneering is geheel onjuist. Er zijn nu eenmaal hoeveelheden vastgesteld, die moeten worden uitgevoerd, en die worden ook uit- gevoerd. Hetgeen op clandestiene wijze aan de voedselvoorziening onttrokken wordt, wordt dus wel degelijk aan mede-landgenooten ont trokken. Zij, die dus met grof geld trachten buiten de distributie om zich allerlei levens middelen toe te eigenen, vertreden dus niet alleen bestaande wetten en voorschriften ter zake, doch plegen ook feitelijk een misdaad tegen de volksgemeenschap, aan wie zij het geen zij zich zelf onwettig toeeigenen ont- trekken. Iedere inbreuk op een rechtvaardige distributie is een aanslag op het bestaan van ons volk. Door den zwarten handel maakt zich ook een bedenkelijlr zedelijk defaitisme meer en meer van ons meester. De overheid heeft zich voorgenomen met nog meer kracht en gestrengheid tegen de zwarte han delaars op te treden. Maar wij kunnen ons ook zelf helpen, dat zal in verschillende gevallen zelf- overwinning moeten beteekenen, maar wij zullen dien strijd moeten voeren om erger te voor- komen. Ieder zal dat moeten doen op zijn plaats en op zijn eigen wijze, doch wij zullen hard en on- verbiddelijk moeten vechten, om den honger buiten onze grenzen te houden. Slapheid kan niet langer worden geduld, daar wij voor ons eigen, naakte leven moeten vechten. Een bericht in de bladen meldt, dat een vijftal personen wegens plundering in het ge evacueerde gebied van Den Haag voor gerui- tpen tijd naar een concentratiekamp in Duitschland is gezonden. Ongetwijfeld zal ze Jhaatregel door ieder weldenkend mensch Nederland met instemming zijn begroet. voor dergelijke elemeriten is in onze samen- levmg geen plaats meer en de straffen, die zg zullen moeten ondergaan, kunnen niet te Wie .zicl1- °P het oogenblik, nu oo ele volk in nood verkeert, vergrijpt aan de eigendommen van hen, die getroffen zrjn door de militaire maatregelen, welke door de bezettende overheid noodgedwongen ge- nomen moesten worden, verdient den naam van Nederlander niet meer. Dergelijke menschen kunnen op een lijn worden gesteld met die elementen, die zich in de Meidagen van 1940 schuldig maakten aan de berooving van gesneuvelde Nederlandsche soldaten en die gewetenlooze schifrken, die zich niet ontzagen om tijdens den jongsten luchtaanval op Rotterdam hun getroffen medeburgers nog te berooven van het weinige. dat zij hadden weten te ledden. Ook ons land moet thans de gevolgen van den totalen oorlog ondergaan. Weerfoos zijn vele steden en dorpen overgeleverd aan de terreuraanvallen van Engelsche en Ameri- kaansche vliegers, die zich zelfs niet ontzagen om vreedzame landarbeiders met de boord- wapenen agn te vallen. Steeds langer wordt de droeve lijst van hen, die het slachtoffer zijn geworden van deze aanvallen, steeds grooter de schare, die door de bombardemen- ten huis, have en goed verloren en in vele gevallen slechts het naakte leven wisten te redden. Daamaast eischt de totale oorlogs- inspanning- steeds grootere offers van ons volk en ook de noodzakelijke versterkingen langs onze kusten hebben duizenden tot eva- cuatie gedwongen. Wij kunnen al deze be- proevingen slechts dan doerstaan, wanneer ons volk alle tweedracht vergeet en wanneer inplaats van egoisme en blinde hebzucht slechts overal gemeenschapszin, offervaardig- heid en e6n diep saamhoorigheidsgevoel, ge- boren uit gemeenschappelijk gedragen lijden gevonden zal worden. Ons volk in zijn geheel is in den smeltkroes geworpen en ons volk zal hieruit gelouterd te voorschijn komen. Wgt thans boven komt drijven zijn de waarde- looze slakken, plunderaars, lijkenschenners en zwarte handelaren en hoe eerder ons volk he- vrij-d is van deze a-sociale elementen, des te beter zal het zijn. 'Voor dergelijke hyena's is in de toekomst geen plaats meer In ons volk. (C. D.i Het Opperbevel van de Weermacht deelde Donderdag mede De vijand heeft met verscheidene divisies en tal- rijke pantserwagens een krachtigen aanval op het Koebanbruggehoofd gedaan, die bloedig werd afge- slagen. Aan de andere sectoren van het Ooste- lijke front vonden geen belangrijke gevechtshande- lingen plaats. Aan het front in Tunis mislukten talrijke plaatselijke grootere en kleinere aanvallen van den vijand na zware gevechten. Eenige kleine bressen werden door onmiddellijk.ondernomen tegenaanval- len opgevuld. Formaties gevechtsvliegtuigen en gevechtsvliegers voor den kcj^ten afstand vielen vijandelijke gemotoriseerde strijdkrachten, die naar het front marcheerden, aan en brachten den colon- nes aanzienlijke verliezen toe. Duitsche torpedomotorbooten hebben in den nacht van 13 op 14 April in het Kanaal een Britsch convooi aangevallen. Zonder eigen ver liezen of schade brachten zij 2 Britsche torpedo- jagers tot zinken en beschadigden zij een patrouille- vaartuig en een artillerie-motorboot zoo zwaar, dat die als vernietigd kunnen worden beschouwd. Zij boorden een tankschip van 4000 ton in den grond, dat een te hulp gesneld kleiner vaartuig in zijn ondergang meesleepte. Twee torpedo's troffen een ander schip van 4000 ton, dat in zinkenden toe- stand uit het gezicht raakte. Behalve een storingsaanval op Oost-Duitsch ge bied, hebben afdeelingen vijandelijke vliegtuigen in den afgeloopen nacht een aanval op Stuttgart ge daan. Door bomtreffers op de woonwijken der stad leed de burgerbevolking verliezen. Nachtjagers en afweergeschut schoten tenminste 23 Britsche i bommenwerpers neer. Voorts werden 5 vijande lijke vliegtuigen vernield aan de kust van het bezette gebied in het Westen. Een sterke formatie zware Duitsche gevechts vliegtuigen heeft in den afgeloopen nacht een zwaren aanval gedaan op de industriestad Chelms ford, ten Noord-Oosten van Londen. Nadat talrijke brisant- en brandbommen waren neergeworpen, ont- stonden groote branden en werden groote ver- nielingen aangericht. VIJANDELIJKE AANVALLEN AFGESLAGEN. Levendige gevechtsbedrijvigheid langs het geheele front van Tunis en in het bijzonder in den Weste- lijken sector, waar de herhaalde aanvallen van den vijand voorafgegaan door intensieve artillerievoor- bereiding werden afgeslagen. Duitsche jagers hebben 2 Spitfires ip luchtge- vechten neergeschoten. Aanvallen door Anglo- Amerikaansche vliegtuigen op Cagliari hebben be- perkte schade veroorzaakt aan den rand van de stad, er vielen geen slachtoffers onder de bevolking. Onze snel opgestegen jagers hebben 4 viermotorige toestellen neergeschoten, een vijfde toestel werd neergeschoten door het afweergeschut. STERKER DRUK IN N.-W. TUNIS. Het 1054-ste communique van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt Door levendige teganaanvallen boden onze troepen weerstand aan den vijandelijken druk, die in den Westelijken sector van het front in Tunis toenam. Formaties vliegtuigen van de spil troffen bij nachtelijke aanvallen doelen achter de vijandelijke linies en havenwerken van Tripoli. De Engelsch-tAmerikaaniSche luchtmacht heeft plaatsen in Ligurie, op Sicilie en op Sar- dinie gebombardeerd. Uit Trapani wordt schade van een zekeren omvang gemeld. Deze aanvallen veroorzaakten in totaal 25 dcoden en 30 gewonden onder de burgerbevolking. fEes vliegtuigen werden door de afweerbatte- rijen neergeschoten, vier door onze jagers. Naar S.P.T. nader meldt, neemt men in militaire kringen te Berlijn aan, dat het berg- land ten Westen van de golf van Hammemet, dat loopt tot aan de kust van de Middelland- sche Zee, in de nieuwe phase van den strijd van groot belang zal zijn. Van geallieerde zijde wordt verwacht, dat de troepen van de spil zich in dit gebied voor een langere ver- dediging zullen gaan inrichten. Montgomery heeft op het oogenblik nog slechts de beschikking over tanks en gemoto riseerde troepen, daar zijn infanterie hem ge- durende zijn Snellen opmarsch niet heelemaal heeft kunnen bijhouden en een eind achter is gekomen. De vijandelijke luchtmacht is daarentegen sterker dan die van de spil. Vol- gens de laatste gegevens blijkt verder, dat Montgomery zeer vermoedelijk niet met zijn offensief zal wachten, totdat hij weer over zijn infanterie beschikt, doch tot den aanval zal overgaan met de middelen, waarover hij op heh oogenblik beschikt. Hij zal Rommel dus geen rust laten en beginnen met te trachten den toegang tot het kustgebied ten Zuid- Oosten van Tunis te forceeren. Mocht hem dit niet gelukken, dan zal hij hoogstwaar- schijnlijk zijn infanterie afwachten en nieuwe krachten concentreeren, zoodat men in dat geval kan rekenen op een meer of minder lange aanvalspauze. Nederlandsche vrijwilligers strijden in het Oosten. (S3 P.K. Zschackel-O-H-P s) Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Nederlanders van Arissh bloed in den leef- tijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwik- keld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, ten- einde .gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid Tot oip- leiding en dienstvervuUing in Nederland, in een speciaal waehtbataljon. Gezlnsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als hen, die dienen in de Waffen-SS of het Uegioen: kostwinnersvergoeding, kostelooze zdekenver- pleging, extra levensmiddelen enz. Tijdehs deze keuringen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 17.4.43, 9 tot 11 uur, Hengelo, Deutsehes Haus. 17.4.43, 15 tot 17 uur, Zwolle, Hotel Peters, Markt. 18.4.43, 9 tot 11 uur, Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 18.4.43, 15 tot 17 uur," Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 19.4.43, 9 tot 13 uur, .Amsterdam, School Iepenweg 13. 20.4.43, 9 tot 13 uur, Utrecht, N.V. Huls, Oudegracht 245. 21.4.43, 9 tot 13 uur, Amdrsfoort, Dienst- gebouw, Leusderweg. 22.4.43. 9 tot 13 uur. Den Haag, Caf<§ „Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. SOHAMEU ANGLO-AMERIKAANSCH RESULTAAT IN TUNIS. Omsingeling van Rommel nog steeds mislukt. Ten aanzien van de verwarde vijandelijke berichtgeving over den toestand in Tunis stelt de militaire correspondent van het D.N.B. in een bescbouwing de vraag: „Wat zijn nu de feiten?" en hij antwoordt: Duitsche militaire kringen laten zich ook thans over" deze vraag nbg niet uit. Zij iaten evenwel doorschemeren, dat het den Duitsch- Italiaansche strijdkrachten onder generaai- veldmaarsehalk -Rommel is gelukt aan alle om singelings- en vernietigingspogingen van Montgomery met succes het hoofd te hieden en daarmede het doel van alle Anglo-Ameri- kaansche krachtsinspanningen in Noord- Afrika tot dusver nog steeds te neutralisee- ren. Dat is inderdaad een niet gering succes en het zal nog blijken, hoe dit succes uitein- delijk van invloed zal zijn op de algemeene oorlogssituatie aan de Middellandsche Zee. Vier legers heeft de vijand sinds maanden tegen de betrekkelijk kleine DuitschIta- liaansche strijdkrachten in heweging gesteld: het 8e Britsche lager; het le Britsche leger, de Amerikaansche strijdkrachten en tenslotte troepen "van de Fransche dissidente gene- raals. Daarbij komt een enorm gebruik van oorlogsmateriaal en. transpo-r-tvloten. Het resultaat is voor den vijand werkelijk schamel, temeer daar men| niet uit het oog mag ver liezen, dat toch al^.deze vijandelijke krachts inspanningen zich tot dusver slechts bewegen aan de periferie van den eigenlijken Europee- schen oorlog. Nog altijd is de As in Afrika aanwezig en de krach-tsverspilling van den vijand in het Afrikaansche gebied blijft voor- loopig nog altijd bestaan. Thans heerscht er in Tunis weer 'n pauze in den strijd. De derde faze van den Tunesischen oorlog, welke eind Januari begon, is afgeloo pen. Montgomery en Eisenhower moeten zich voorbereiden op een vierde ronde, waarbij zij weer voor een volkomen anderen toestand staan. De vemauwing van het gebied, waarin thans de Duitsch-Italiaansch strijdkrachten voor den afweer staan samengevat, heeft automatisch een buitengewoon sterke concen- tratie der krachten met zich medegebracht, waarbij men van Duitsche zijde geenszins bui ten bescbouwing laat, dat er uiteraard ook bij den vijand een nieuwe concentratie van krach ten is ontstaan. Maar Montgomery en Eisen hower stormen thans niet meer tegen stellin- gen op maar tegen bergen en daarachter tegen de beste vestingen op het Afrikaansche conti nent: tegen Tunis en Bizerta, waaromheen in een balven cirkel de DuitschItaliaansche linies loopen. De voorbarige veronderstelling van bepaal- de -Engelsche en Amerikaansche lieden dat Rommel thans wel het spel moet opgeven, is wedr een der gebruikelijke onbesuisde vijande lijke speculaties gebleken. want bov'en alle moeilijkhedenwelke de Duitsche maarschalk tot dusver heeft moeten overwinnen stond altijd nog het motto: ,,Nu pas goed erop los". Hiertoe zullen niet in de laatste plaats ook de steeds toenemende resultaten van het Duit sche duikbootwapen bijdragen. Het offensief van Doni-tz gaat onweerstaanbaar verder, zoo als Dinsdag gedemonstreerd werd in het extra-bericht over de vernietiging van weer 21 vijandelijke schepen met een gezamenlijken ihhoud van 138.500 brt. De eerste dagen van April hadden een kleine verademing gebracht aan vijandelijken kant. De nieuwe. slag van Ddnitz bewijst echter, dat de Duitsche duik- bootvloten niet alleen haar oude waakzaam- heid behouden hehhen, doch bij machte zijn, haar doeltreffendheid nog verder op te voeren. GENERAAL MORDACQ. f Het D.N.B. meldt uit Parijs het overlijden van den Franschen generaa.1 Mordacq. Gene- raal Mordacq was een van de Fransche be- roepsofficieren, die tegen het einde van en na den wereldoorlog een zekere rol gespeeld heb- DerHij was in 1868 geboren en had als jong officier in het vreemdelingenlegioen gediend en verscheidene koloniale veldtochten meege- maakt. Zijn leven heeft twee hoogtepunten gekend: van 1918 tot 1919 was hij chef van het militaire kabinet van Clemenceau en als bevelhebber van het 30 legercorps werd Mor dacq bekend in het Roergebied, waar hij het bevel voerde over de Fransche bezettings- troepen. Over zijn dood loopen de berichten uiteen, ef is sprake v^n zelfmoord. DE ATLANTIK-WALL, een REUSAOHTIGE VESTING. Alle Berlijnsche hladen publiceeren, naar D.N.B. meldt, uitvoerige verslagen en vele foto's van bouw en voltooi^ng van de z.g. Atlantik-wall, de tweede Westwall aan de kusten van den Atlantischen Oceaan, het Kanaal, de Noordzee tot aan de voormalige Duitsche grens. Een speciale correspondent van D.N.B. schrijft orntrent deze nieuwe reusachtige \es- tingwerken o.m. het volgende Het is nauwelijks een jaar geleden, dat de Fiihrer de opdracht tot het bouwen van de Atlantik-wall aan de Organisation Todt gaf en A in Mdeker Saoeaf Ain Garci SPOOR WEG HOOFD WE G WEGEN as Herala GEBERGTEN Sbikha pttii/Mt *EI KALA- KEBIRA ammam-Soes a KALA srira® OkSA Kroessak Sahatine MSAKE KAIROEAN v krms EL HANI Bern Kraltoen Pichon Teboelba DJEMMAL Aoeareb Si Amor El kenam .i MADIA Boe Merdes kaart van Pelt HET front bij soesa. Het rcaartje geeft het situatie-gebied van Soesa en Karoean weer, waar thans ten Noorden van aoesa het leger van -Rommel en Von Arnim vole-ens de plannen nieuwe stellingen heibben betrokken. nu reeds is deze vestinglinie praqfisch vol- tooid en klaar voor den strijd. Bij een der gevallen gedenkteekenen, die naar aanleiding van de eerste landing van Amerikaansche troepen in den vorigen oorlog op Franschen bodem waren opgericht, vinden wij een heel systeem van betonnen steunpunten dieht bij- een; bunkers van de meest verschillende soort, voor militaire bewoning ingericht, bun kers van het afweergeschut, van de kust- artillerie, voor mitrailleumesten, pantser- afweergeschut, -munitie, bunkers met beton nen wanden van meer dan een meter dik. Langs de heele kust strek-t zich een soort- gelijk systeem van zwaar versterkte steun punten uit, waarbij uiteraard de beveiliging uiterst versterkt is aan riviermondingen, bij haven en duikbootsteunpun-ten. De Kanaalkust vertoont een fortificatie, die gelijk staat met een enkele vesting, nog versterkt met veelvuldige hulpmiddelen, zoo als tankversperringen en mijnenveldenbij de beslissende havens word-t de zeebescherming aangevuld door een landbescherming, die in wijden boog om de havenplaats heen een diep geecheloneerd systeem vdn kazematten en fortificaties trekt, waardoor de defensie niet alleen mogelijk is tegen een van de zeezij binnengedrongen vijand, maar eveneens naar de landzrj. De Organisatie-Todt heeft tot dusver al haar werken in recordtijd uitgevoerd. Dit geldt ock voor den Atlantik-wall en dit feit is des te opmerkelijker, -daar het werk voornamelijk met buitenlandsche arbeidskrachten verricht moest worden. Dat de Organisation Todt onder haar nieuwen chef, rijksminister Speer, het werk ook met deze krachten tot een suc ces heeft gepiaakt, is te danken aan de unieke leiding, aan' de meesterlijke ravitail- leering en aan het zelf vervaardigen van bouwmateriaal op Franschen bodem, waardoor de aanvoerweg aanzienlijk bekort werd. Iedere man aan de kust moet schotvrij ondergebracht zijn, zoo luidt het beyel van den Fiihrer. Dat is bij den A-tlantik-wall ver- wezeniijkt. Van zijn omvang kan men zich een klein begrip voimen, wanneer men weet, dat het maan-delij-ksche betonverbruik bijna twee keer zoo groot is geweest als bij den bouw van den Westwall. Achter den Atlantik-wall staan de Duitsche divisies gereed om den tegenstander te ver- slaan, waar hij het mocht wagen aan de kust voet aan land te zetten. Den vorigen zomer hebben de Britten in Dieppe een zware neder- laag gehaald. Dieppe was toeri slechts inder- haast versterkt. Wat sindsdien tot stand is gebracht, overtreft het Dieppe van toen vele malen. Ook de nederlaag zal daarom hij een landingspoging des te heslissender zijn. GRUWEiUIJKE VONDST TE SMOLENSK. In Febt'uari en Maart 1940 zijn, naar D.N.B. meldt, te Smolensk, naar de Duitsche mili taire autoriteiten aldaar hebben geconsta- teerd, 10.000 Poolsc-he officieren, d.w.z. ver- moedeiij-k het -geheele na de ineenstorting -van Polen in 1939 zich op Sovjet-Russisch gebied bevindende officierenkorps op het terrein van het Gepeoe ..herstellinigsoord" Kosegory (Zie- gen-herg) nahij Smolensk doodgeschoten. Op grond van inlichtingen van de bevolking heb ben de Duitsche militaire autoriteiten begin April in het bosdh van -het voormalige Gepeoe herstellinigsoord opgravingen verri-cht, waar bij het gelukt is een massagraf van 28 meter breedte en 1-6 meter lengte bloot te leggen. In dit mass-agraf iagen in twaalf lagen boven elkaar 3000 Poolsche officieTen in voile uniform met het gezicht naar beneden, ge- deelteliik met de handen o-p den rug gehoe'd en gedeelteliik den mond met zaagsel gevuld. Allen waren door middel van een pistoolschot in den hals igedood. Het is ondanks de -gedeeltelijke ontbinding zeer goed mogelijk de lijken nauwkeurig te identificeeren. daar zij- zich voor het grootste deel in gemummificeerd-en toestand bevinden j en d-e officieren toen zij- werden doodgescho ten, in het -bezit van hun oapieren zijn gela- ten. Onder de lij-ken b-evnidt zich dat van den -brigade-generaal iSmorawinsky uit Lublin. Uit verdere opgravingen is gebleken, dat ook onder de overige aanplantin-gen van twee- jarige dennen een groot aantal lij-ken ligt. Op grond van het -resultaat der tot nu toe ver- richte opgravingen noemen de Duitsche mill- taire autoriteiten een totaal van nil listens 10.000 doodgeschoten Poolsche officieren. „NIET PRATEN MAAR DOEN". De frontsoldaat daar ver in het Oosten kent de harde werkelijkheid. Hij kent het onmenschelijke bolsjewisme uit de praktijk en verlangt daarom van het vader- land waarvoor hij alles geeft, slechts een ding: namelijk de daad. Terwille van uw ver- wanten, uzelf, en hen die na u komen: zet u in tegen het bolsjewisme, stort op giro 432100 Verzorgingsfonds van het Vrijwiiligerslegioen Nederland. PLUNDERAARS NAAR CONCENTRATIE- KAMPEN. Wegens plundering in het geevacueerde ge bied te 's-Gravenhage zijn de volgende perso- nten voor geruimen tijd naar een concentratie kamp in Duitschland gezonden 1. Alex Wilhelm Linnenbank, 28 j. oud; 2. van de Pluyn, 29 jaar oud; 3. Cornelis de Raad, 31 jaar oud; 4. Jakobus P. Th. v. d.JMey, 42 j. oud; 5. Leendert C. de Jonge, 23 jaar oud. Hoewel de bewaking was versterkt namen gedurende de laatste weken de diefstallen en inbraken in het geevacueerde deel van 's-Gra- venhage toe. Ten einde de eigendommen van de geevacueerden beter te beschermen heeft de Generalkommissar fiir das Sicherheits- wesen bepaald, dat de Sicherheitspolizei de be- Wij hebben ons grootsch verleden niet aan het toeval te danken. Het aanpakken zit ons in hel bloed en als de gelegenheid zich daartoe niet direct biedt, wel, dan moeten we ons die gelegenheid scheppen. Vakstudie is niet gemakkelijk in deze dagen. Er moet hard gewerkt worden en dan is er niet altijd de gelegenheid om 'savonds nog lessen te volgen. Vooral voor hen, die in Duitschland werken, is dit een groot probleem. De jaren vervliegen echter snel en stil zitten heeft geen zin. Wie werkelijk vooruit wil, wete, dat het langemarck-studium ook hem de kans wil geven iets te bereiken. Nederlandsche jonge mannen, tusschen 16 en 22 jaar, waar zij ook wonen, kunnen zich bij deze instelling aanmelden voor een voortgezette vak studie of, als ze voor het hoogste doel niet terugdeinzen, voor een academische opleiding. Het langemarck-studium, Waaldorperweg 12, den Haag, verstrekt hierover nadere inlichtingen. AAN DE FAMILIELEDEN VAN DE VRIJWILLIGERS IN DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Het is weer mogelijk pakjes voor de vrijwilligers in de Waffen-SS en het Legioen te verzenden. Pakjes tot 100 gram zijn portvrij, van 100 tot 250 gram portvrij met ,,Zulassungsmarke", van 250 tot 1000 gram met porto en ,,Zulas- sungsmarke". Het hovenstaande is alleen geldig voor hen, die een veldpostnummer hebben, terwijl de z.g. ..Zulassungsmarke" alleen aan soldaten wor den uitgereikt en door hen aan hun familie- leden worden toegezonden. Zij zijn dus ner- gens anders verkrijgbaar. Voor vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen veldpostnum mer. zijn geen zegels noodig. Aan hen kunnen pakjes tot 100 gram zonder zegel worden verzonden. In het belang van een goede en smelle ver- zending is het noodzakelijk, dat de adressen duidelijk leesbaar en met inkt geschreven worden en met het volledige adres van den afzender. Brieven en pakjes moeten geadresseerd wor d-en als volgt: An das SS-Ersatzkommando .Niederlande Den Haag. Korte Vijverberg 5, Te zenden aan: Rang: Naam Veldpostnummer of adres: (G.L. straffing dezer misdrijven zelf ter hand zal nemen. In Duitschland kunnen dergelijke plunderaars, die daar onder het begrip ..Volks- schadlung" vallen, zelfs- met den dood wor den gestraft. HANDEL NEDERLANDBELGIe. Voor het eerste halfjaar 1943 is, naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, een rege- ling tot stand gekomen inzake het handels- yerkeer tusschen Nederland en Belgie. Voor den invoer uit Belgie zijn contingenten vast gesteld o.a. voor: koperslakkenbloem, ijzer- en staalproducten, producten der glasindustrie keramische producten, photographisch mate rial, chemische producten, zwavelkoolstof en binnen het kader van afzonderlijlje ruilover- eenkomsten, o.a. vlasgarens, consumptie- aardappelen en haring. Daarnaast bestaat nog een beperkte invoermogelijkheid voor an dere producten. In ruil zal Nederland o.a. vlas, pootaard- appelen, groentezaden, visscherijproducten, Philips-artikelen, producten der metaalindus- tne, papierwaren, zout, kleefstoffen, verschil lende chemicalien, geneesmiddelen enz. leve- ren. De bovenbedoelde invoermogelijkheden zijn slechts beperkt. Importeurs doen goed. zich alvorens zij zich wenden tot het deviezen- instituut te verstaan met de bevoegde rijks- bureaux, resp. - monopoliehoudsters, ter ver- krij-ging van een •contingentstoewijzing. Com- pensatietransacties zijn uitdrukkelijk uitge- sloten. Voor den uitvoer moeten de gebruike lijke aanvragen worden gedaan. BEKENDMAKING. De commissaris-generaal voor de veiligheid deelt mede: Krachtens de verordening van den Rijks- commissaris over de bescherming der orde (nr. 1/4-3) is het verblijf in de open lucht ge durende den tijd van 23.00 tot 4.00 uur (in de steden Amsterdam, 's-Gravenhage en Haar lem op het oogenblik van 22.00 tot 4.00 uur) verboaen. Als verboden verblijf in de open lucht geldt ook het verblijf in tenten, alsmede het overnaehten in sportvaartuigen van alle soorten, -bijvoorbeeld in kajuiten van zeiljach- ten. (w.g.) RAJUTER, SS4Gruppenfuhrer und General- leutnant der Polizei. MUSSERT SPREEKT N.S.K.K.-MA NEX TOE. Naar de N.S.B.-persdienst meldt zijn enkele honderden N.S.K.,K.-m.annen, die thans met verlof in het vaderland vertoeven, met hun familieleden en nahestaanden van de geval le- nen, Zaterdagmiddag in de groote zaal van Krasnapolsky te Amsterdam in kameraad- schappelijk sauaenzijn bijeengeweest. Het hoogtepunt van de bijeenkomst was de komst van Musser-t, die met groote geest- drift door zijn getrouwen werd begroet. Toen Mussert het woord nam, bracht de voile zaal hem een grootsche ovatie. De Leider herinnerde aan de harde jaren van strijd, toen er eveneens veel idealisme en geloof noodig was om staande te blijven en de terreur, hoon en verdachtmaking te trotseeren,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1