TERNEUZENSCHE COURANT Toont U een waarachtig Nederlander Belijdenissen van een politiek penseel. Britsctie bommen op Rotterdam. algemeen nieuws- eh advertentieblad voor zeeuwsch-vlaahdebeh Buitenland Binnenland No. 10.492 VRIJDAG 2 APRIL 1943 83e Jaargang DUITSCH WEERMACHTSBERICHT 17 schepen in den grond geboord. Zware afweergevechten in Tunis. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT WEEKPRAATJE. Meldt U aan bij de Waffen-SS, het legioen of het wachtbataljon in Nederland. fca Bekendmaking van den Hoheren SS- Und Polizeifuhrer. BURGEMEESTER VAN BAEXEM VERMOORD. DirecteurI. VEBSCHtTXT IEDEREN DINSI)A(<- EN VRUDAGAVOND. VAN DE SANDE Hoofdredactenr: N. J. HAKTE - TEBNETJZEN - Tel. 2298 Het Oppei'bevel van de Weermacht deelt in een extra-bericht mede: Omze duikbooten hebben den vijand op ver scbillende aanvoerwegen opnieuw zwaresia- gen toegebidcht. Zij hefbben in het van den Atlantischen Oceaan, ten dee16 "J orkaanachtigen storm, in het ce."tr^e 1 van den Atlantischen Oceaan en m de Mid dellandsche Zee ,17 zwaar geladen vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlij^en in houd van *03.500 ton, die meerendeels in convooi voeren, in den grond geboord. In d Golf van Biskaje zijn 5 zware ^ndelijke bommenwerpers bij een aanva.1 op duiabooten door de afv. eerwapenen dezpr duikbooten neer geschoten. Rotterdam gebombardeerd. Het opperbevel van de weermacht deelde Donderdag mede: Vrii krachtige vijandelijke aanvallen op het Noordelijke" front van het Koeban-brugge- hoofd zijn bloedig afgeslagen. Van de andere sectoren van het Oostelijke front wordt slechts plaatselijke gevechtsactie gemeld. De lueht- macht heeft aan de Moermanskkust een vijan- delijk vrachtschip van 2000 ton in den grond In de periode van 21 tot 31 Maart zijn aan het Oostelijke front alleen al door afdeelmgen van het leger en de Waffen-SS 456 Sovjet- pantserwagena vernield, buitgemaakt of on- braikbaar gemaakt. j- In Tunis leverden onze troepen ook Woens- dag zware afweergevechten. Numeriek ster- kere Britsche en Amerikaansche afdeehngen traohtten vergeefs door omsingeling deelen der Duitsch-Italiaansche troepen af te snijden. De superieure leiding en de gevechtsprestaties onzer troepen hebben tot dusver al deze be- doelingen van den vijand verijdeld. Bij een overdag door vijandelijke bommen werpers op Rotterdam ondemo(meii aanval werden woonwijkeai in de binnenstad zwaar getroffen en zware verliezen onder de bevol- king veroorzaalct, Donde rdagochtend ver- soheen 1 enkel viermotorig vijandelijk vlieg- tuig onder bescherming van het wolkendek boveai het grensgtebied van Noordwest-Diiitsch- fand en liet verscheidene bommen vallen. Het werd neergeschoten. In den strijd tegen de Britsche en Ameri kaansche verbindingen ter Zee hebben duik booten in Maart 138 vijandelijke koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van 851.600 ton in den grond geboord en 18 andere schepen met torpedo's getroffen. De lucht- macht heeft in dezelfde periode 11 koopvaar dijschepen met een gezamenlijken inhoud van 75.000 ton tot zinken gebradht en 39 vracht- schepen met een gezamenlijken inhoud van 220 000 ton beschadigd; een deel daarvan kan eveneens als tot zinken gebracht worden be- schouwd, Aldus zijn in Maart 1943 tenmmste 149 vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 926.600 ton tot zin ken gebracht. Ook in den strijd tegen vijandelijke oorlogs- schepen hadden marine en luchtmacht succes. Ldchte - vlootstrijdkraehten hoorden 2 torpe- dolagers 7 duikbooten en 9 motortorpedoboo ten in den grond. Een derde torpedojager werd door een duikbool tot zinken gebracht. Twee torpedojagers en 7 motortorpedobooten werden beschadigd. De luchtmacht vemietig- de een duikboot en een escortevaartuig en be- schadigde 2 torpedojagers, 2 duikbooten en ©en patrouillevaartuig. beroemde kathedraal van Rouaan, die door de Duitsche vliegers tijdens den veldtocht in het Westen zeer zorgvuldig was gespdard. Zij verwoestten totaal de beroemde porcelein- fabriek van Sevres en vernietigden haar on- vervanghare schatten. In Italie vernietigden zij te Genua, Milaan, Turijn, Messina en Palermo stelselmatig de oude eerbiedwaardige paleizen en kerken. EDEN'S BESPREKINGEN TE WASHINGTON. Dinsdagmiddag heeft Eden zijn laatste be- sprekingen gevoerd, n.l. met Litwinof, dr. Soeng en den Chineeschen ambassadeur te Londen, Wellington Koo. ,,Bij de besprekingen met minister Eden zijn alle loopende politieke en militaire aan~ gelegenheden ter sprake gekomen en zijn ge- daehten gewisseld over problemen, die zoowel nu als ook in de toekomst van belang kunnen zijn", heeft president Roosevelt! tijdens de persconferentie Dinsdagavond gezegd. Hij legde er den nadruk op, dat de besprekingen niet slechts de Ver. Staten en Groot-Brittan- nie tot onderwerp hadden, doch dat ook is gediscussieerd over de Sovjet-Unie, China en ,,een of twee IZuid-Amerikaansche republie- ken". Tot besluit der conferentie kondigde Roose velt aan, dat onderhandelingen met de Sovjet- Unie zijn te verwachten, die op denzelfden voet zullen worden gevoerd als de besprekin gen met minister Eden. Zeer spoedig zal te Washington een confe rentie worden gehouden over de voorziening van mineral en en metalen voor de oorlogs- productie. De Sovjet-Unie zal eveneens een vertegenwoordiger zenden naar de groote conferentie ter behandeling van het voedsel- vraagstuk na den oorlog, te Washington. Minister Eden is te Ottawa aangekomen. Tijdens de landing deed zich een incident" voor. iHet toestel functionneerde n.l. tijdens de landing niet goed- zoodat, om erger te voorkomen, de inzittenden door het',,bommen- luik" uit het vliegtuig zijn gesprongen. Ook minister Eden sprong van de geringe hoogte en bereikte, 'zij het eenigszins besmeurd, on- gedeerd het hoofdgebouw van het vliegveld. Het Amerikaansche ministerie van Buiten- landsche Zaken heeft het bericht --tegenge- sproken, dat Sumner Welles als leider van een Amerikaansche delegatie naar Londen zal vertrekken. ©ABES EN EL HAM.MA ONTRUIMD. Het Xtaliaansche weermachthericht van Donderdag luidt als volgt: In Tunis worden de gevechten voortgezet met bijzondere felheid in de Noordelijke en Centrale sectoren van het front. Tijdens onze tesrenaanvallen werden 172 krijgsgevangenen gemaakt en eenige kanonnen en gepantserde gtrttdmiddelen vernield. In den Zuidelijkeri sector zijn Gabes en El Hamma ontruimd ingevolge bewegingen ter vertkorting van het front. Duikbommenwerpers hebben vijandelijke batterijen en concentraties van tanks aange- vallen waarvan een groot aantal beschadigd werd.Elf vijandelijke toestellen werden neer geschoten door Duitsche jagers tijdens lucht- gevechten. Op de Middellandsche Zee zijn tijdens een aanval op een van onze convooien 3 vijande- lijfce toestellen, getroffen door vuur van het esoorte, in zee 'gestort. Een groote formatie veelmotorige bommen werpers heeft brisant- en brandbommen ge- worpen op Cagliari en omgeving. Onder de fbevolking vielen 60 dooden en 62 gewonden voor zoover tot dusver geteld konden worden; aan de huizen werd ernstige schade toege- bracht. Onze jagers bonden felle gevechten aan met de vijandelijke formatie en schoten 3 viermotorige machines neer; 1 van onze vlieg- tuigen is niet op zijn basis teruggekeerd. IT ALIA AN SCHE VERLIEZEN AAN GPPEROFF1GIEREN. Het agentschap Stefani meldt, dat het Italiaansche leger sedert het uitbreken van de vijandelijkheden 2 generaals van een leger- corps, 5 divisie-generaals, 9 brigade-generaals, 2 admiraals, 1 luchtmaarschalk en 2 gene raals van het luchtwapen heeft verloren. DR. DIETRICH BEZOEKT GEBOMBARDEERDE STREKEN. Rdjksperschef dr. Dietrich heeft tijdens een bezoek aan de gebombardeerde streken in het Westen van Duitschland tegenover journalis- ten den terreurborlog der vijanden geken- merkt als een bewusten veldtocht van vemie- tiging tegen de beschaving, tegen mensche- lijke woningeln en verblijven van vrouwen en kinderen". Vervolgens sprak dr. Dietrich van de plaat- sen van eeuwenoude Duitsche cultuur en van de heerlijke scheppingen van Duitsche kunst, die reeds aan de aanvallen der Engelschen ten offer zijn gevallen. Zij vemielden o.a. in Keulen het unieke bouwwerk uit het Merovin- gische tijdvak, de kerk van de H. Gereon. Zjj vernietigden de beroemde staatsbibliotheek te Miinchen en wierpen daar hun bommen op het in de geheele wereld Ibekende kasteel Nym- phenburg. Zij wierpen een van de beroemdste kunstwerken der wereld, de oude pinacotheek in brand. Zij verwoestten te Minister den gothischen dom uit 1225 en vernietigden in Liibeck den dom met zijn heerlijke schatten uit de bloeiperiode der Renaissance en van de Barok, waaronder het hoogaltaar uit 1696. In Neurenherg het Germaansche Museum en den ouden eerbiedwaardigen burcht van Barba- rossa uit de elfde eeuw en het Albrecht Diirer- huis. Zij1 vemielden in Essen een van de oud- ste christelijke bouwwerken van Duitschland, n.l. de Miinsterkirche met een van de rijkste kerkelijke schatkamers, in Mainz de kerk van St. Btephan, een meesterwerk uit het vroeg- gothische tijdperk. Zij verwoestten de Hed- wigs-ikathedraal te Berlijn, doch zij wierpen hun bommen eveneens op cultuurmonumenten in Frankrijk en Italie. Zij verwoestten o.a. de ZEEGEVEOHT IN HET KANAAL. In de morgenuren van den 29sten Maart kwam het in Het Kanaal tot een gevecht tus- schen Duitsche motortorpedobooten en Brit sche torpedo- en kanonneer-motortorpedoboo- ten. Het zich bij buitengewoon goed zicht ontwikkelende vuurgevecbt, waarbij; van beide zijden alle mogelijke soorten artillerie. ingre- pen, had op korten afstand plaats, gedeeltelijk slechts op dertig meter afstand. Over het dramatische verloop van dit ge vecht worden de volgende bijzonderheden gemeld: nadat het vuur aan beide zijden geopend was, terwijl de schepen elkaar met topsnelheid tot op handgranaatworpafstand naderden, werdlen talrijke treffers voorname- lijk op twee Britsche kanonneerbooten ge- plaatst, waarvan er een in brand geraakte. Gelijktijdig kreeg een onzer booten, waarop het vuur van den tegenstander geconcentreerd was, verscheidene treffers, zoodat een deel der bemanning uitviel, betgeen zijn invloed had op de machines. Intusschen waren de beide Engelsche kanonneerbooten door tac- tisehe manoeuvres van onze motortorpedo booten, in een zeer bedenkelijke positie ge komen, waanbij zij de voile laag van de Duit sche wapens kregen, zoodat zij het gevecht moesten staken. Terwijl zij full speed weg- voeren, kon een der schepen de langzaam loo pende beschadigde Duitsche motortorpedo- boot niet ontwijken, zoodat deze ten gevolge van de aanvaring- opnieuw zwaar beschadigd werd. De voor het grootste gedeelte gewonde be manning van de Duitsche motortorpedoboot slaagde er in den steven te doen wenden, waarop het zwaar beschadigde schip terug- voer. De bemanning werd door de andere eenheden, waarvan er geen Ujdens het gevecht uitgevallen was, overgeiiwmen, waarop de dooden on gewonden, alsmede de wapenen van het schip werden overgebracht. Vervolgens werd het tot zinken gebracht. DE AVONTUURLIJKE TOCHT VAN DE KOMET. In de Deutsche Ztg. in Norwegen vertelt schout-bij-nacht Eyssen eenige interessante bijzonderheden over de avonturen van den Duitscben hulpkruiser Komet, een vaartuig van 32.000 brt., dat het eerste Duitsche schip is, hetwelk het in oorldgstijd gelukt is om Siberie heen door de Behringstraat naar Oost- Azie te varen. Tot nu toe is deze route slechts afgelegd door ijsbrekers en door enkele speciaal hiertoe uitgeruste expeditieschepen. Voor deze reis was de hulpkruiser voorzien van een bijzonder dikke en stalen pantsering, terwijl ook de schroef aanzienlijk was ver- sterkter moest n.l. op gerekend worden dat het schip in het ijs zou kunnen vastvriezen. De route was buitengewoon moeilijk, doch het is de bemanning gelukt het schip veilig door de Behringstraat heen in den Stillen Oceaan te brengen, tot groote verwondering van de Engelschen. die langen tijd niet geweten heb ben hoe de hulpkruiser in den Stillen Oceaan was verzeild geraakt. De hulpkruiser Komet heeft reeds een heele rij avontuurlijke tochten achter den rug. Nu eens dook het schip op rni den Indischen Oceaan, dan weer verscheen het voor het Panamakanaal, verdween dan weer spoorloos om eenigen tijd later in het Zuidelijke deel van den Atlantischen Oceaan opnieuw te voor- schijn te komen. In de memorie van antwoord over de Rijks- begrooting 193'9 deelde onze toenmalige minister-president Colijn aan de Eerste Kamer mede, zulks naar aanledding van bij afgevaar- digden gerezen twijfel aan voldoende veilig- beid der kleine staten, dat, in vCrband met het gebeurde in Tsjeoho-Slowakije, eens te meer is gebleken, dat kleine staten, in gevaJ van, nood, niet Hebben te rekenen op de hulp van groote moigend!heden, wanneer niet de levensbelangen van die mogendbeden door een aanval op een kleinen staat zoo ernstig in gevaar worden gebracht, dat zij zich ge- r.oopt igevoelen tot eigen beihoud in te grijpen. Dit sluit in feite nauwkeurig aan op hetgeen door Mussert eenige jaren vroeger reeds in een zijner redevoeringen werd gezegd, n.l., dat er nooit een druppel Engelsch bloed geofferd zal worden voor andere, dan Engelsche be- langen. Hij spraik dit uit als waarschuwing tegen degenen, die al te sterk de neiging ver- toonden om de door Engeland gevoerde poli- tiek door ddk en door dun te steunen, over tuigd als zij \fcaren, dat bij een eventueel con flict in West-iEuropa, Engeland aan Neder- landsehe zijde zou staan. W|ij' willen ons- thans niet bezig houden met het al dan niet juiste van het laatstbedoelde politieke standpunt, nodh met de factoren welke er aanleiding toe gaven, doch volstaan met de vaststeiling, dat Colijn zoowel als Mussert door de gebeurtenissen in het gelijk werden gesteld. Colijn noemde geen groote mogendheden, hoewel het ook in die dagen voor eeh ieder duidelijk was, welke landen hij daarmede bedoelde. De door onze regeering eenzijdig gevoerde buitenlandsche politiek liet te dien aanzien geen mogelijkheid tot twjjfel open Mussert daarentegen was duidelijk en categorisch en noemde man en paard, zoo- als dit, wanneer de omstandigheden er aan leiding toe gaven, steeds zijn gewoonte is g-eweest. iBij het uitbreken van het huidige conflict in West-Europa volgde hetgeen door de poli tiek der Nederlandsche regeering was nage- streefdEngeland richtte zich tegen Duitsch land. Niet zoozeer om het Nederlandsche grondgehded te beschermen, noch om het Nederlandsche leger hulp te verleenen, zoo- als men dit ook thans nog zoo gaarne wil voorstellen, maar om zelf de plaats in te r.emen, die het Duitschland piet kon toestaan. m.a.w. om strategisch gcsproken zijn tegen stander een stap voor te zijn. Deze toeleg mislukte. Duitsclaland was vlugger, zoodat Engeland te laat kwam. Daar 'een niet meer te bereiken strategiscn punt ophoudt een onderwerp in de strategi- sche plannen te vormen, werd Nederland aan Zijn lot overgelaten. In woorden werd dat eehter niet uitgedrukt, dan nadat de omstan digheden er aanleiding toe gaven. Dit ge- ceuide eerst zeer kort geleden, nadat Enge land het hoofd moest buigen voor de wen- schen van Stalin. Toen kwam niet slechts tot uitdrukking, dat ons land door Engeland werd losgelaten, maar dat het bewust werd prijsgegeven als belan- gensfeer aan de Sovjet-Unie. In het bekende Entgelsohe blad ,,The Times werd hierop eene aanvulling gebracht, welke o.m. deed ,uitkomen, dat er na de overwinning door de Geallieerden voor de ,,illusoire onaf- hankeliikheid" van kleine, neutrale staten, die willen leven bij de gratie der onderlinge riva- liteit van irtachtiger burer. geen plaats meer zal zijn. Zelfbeschikiting en onafhankelijk- h^id zullen geen basis voor het bestaan der kleine naties meer kunnen vormen. Slechts de vier groote mogendheden: de Vereenigde Sta ten, So v j et-RuslandGroot-Brittannie en Tsjoengking-China zullen, als eenige macht- hebbers ter wereld, te bepalen hebben hoe de onderlinge verhoudingen tusschen de verschil- lende staten er uit zullen hebben te zien. Met het oog op de leuze: bescherming en handhaving der democratic, waaronder al- thans drie der genoemde vier groote mogend heden dezen oorlog ingingen. moet het duide lijk zijn, dat juist in de door hen beoogde vormigeving der verhoudiingen tusschen de verschillende staten, ten aaunzi'en der kleine naties met het begrip democratic wordt ge- broken. Mr. van Kleffens, onze laatste minister van buitenlandsche zaken, thans nog steeds deel uitmakend van het vluchtelingencomite te Londen, dat zich Nederlandsche regeering noemt, heeft gemeend hiertegen te moeten protesteeren door middel van een ingezonden stuk in ,,The Times". Hij' belichtte hierin, klaar en duidelijk, voor het oog van de geheele wereld, dat er van de ideologische verbondem heid der ,,verbonden naties" niets meer is^ overgebleven. - Heeft er al een ideologische verbondenheid bestaan, hetgeen men ons zoo gaarne wil doen gelooven, dan was deze toch slechts gefun- deerd op de noodzaak, welke door de weder- zijdsche belangen werd voorgeschreven. Niei zoodra wijizigden zich deze belangen voor de groote mogendheden, of de geheele ideologi sche kraam werd over boord gesmeten. De vaststeiling door Mr. van Kleffens staat overigens in schrille tegenstelling tot de grootspraak welke ongeveer een maand ge leden door den ..Oranjezender" de aether werd ingeslingerd. Daarin heette het, als verweer tegen het grootsche aanbod van Adolf Hitler tot gelijkgerechtigheid van ons land in het nieuwe Europa, dat wij, d.w.z. Nederland on der zijn voor-oorlogsch demo-liberaal bewind na den oorlog zelf zullen beslissen wat er met Nederland gaat ,gebeuren. Het verschil tusschen den schijn en de werkelijkheid moet thans wel zeer sterk opvallen. Wij flier in Nederland nemen die z.g. Neder landsche regeering in England al sedeit lang niet ernstig meer. Ook in Londen zelf moet dat (het geval zijn. Dit kan worden afgeleid uit het merkwaardige verschijnsel, dat aan een minister tot het uitspreken van een offi- deel protest, slechts de mogelijkheid open staat dit te doen door middel van een inge zonden stuk in een da-gblad. Dit is toch wel het meest spreken-de be- wijs voor bet felt, dat men te Londen deze .regeering" als uitgerangeerd beschouwt. -Hoe betreurenswaardig en besehamend deze ontdekking zou zijn, hoe grievend ook voor ons .zelfrespect als natie, er blijft eene groote geruststel'ling over. De ontworpen positie der kleine staten, de wijze waarop de Oranje zender ons laat beslissen over de toekomst van ons land, het zijn mogelijfcheden welke eerst zullen worden verwezenlijkt ,,na de ovesrwinning der geallieerden". En daar wij deze overwinning eerst tegen St. Juttemis verwachten, zien wij geen aan leiding om ons daarover thans zorgen ^e maken. Op 29 Maart 1943, tegen half tien des avonds, is de burgemeester van de gemeente Baexem, in de provincie Limburg, W. A. Hetterscheidt, door eenige tot dusver onbe- kende daders met verscheidene schoten in zijn woning neergeschoten. Hetterscheidt is aan zijn verwondingen overleden. De bevolking wordt uitgenoodigd deel te nemen aan de opsporing van de -daders. Voor ter zake dienende aanwijzingen, die leiden tot de arrestatie der misdadigers, loof ik een be- looning uit van 25.000, welk bedrag met uit- sluiting van gerechtelijke formaliteiten^ver- deeld zal worden. Iedere Duitsche of Neder landsche politie-instantie zal desbetreffende mededeelingen in ontvangst nemen. (w.g.RAU TER, S'S-Gruppenfuhrer und General- leutnant d. P. doordrmgen en te ordenen, stuiten ziji af op de onbegrij-pelijkheid van het ontzettende ge- beuren. Slechts vluchtige indrukken beginnen zich geleidelijk af te teekenen: een half opge- groeid meisje, met afgezakte kousen, een ge- scheurde rok, roodbehuilde oogen, de bloedige neus vluchtig verbonden met een stukje gaas, heeft uit de puinen van haar vemielde huis een pop, een teddy-beer en een prentenboek gered van baar broertje of zusje en deze schat ten draagt zij nu op een smal dienblad naar een stapel huisraad, dat ligt te wachten op vervoer. Missohien had deze kinderlijke liefdesdienst reeds geen zin meer. Misschien waren haar broer of zuster wel ergens mede onder de puinen bedolven. Maar sinds wanneer houden de aanstichters van deze oorlogsmisdaden rekening met bet geloovige gemoed van een volk? Bekommeren zij zich nog om menschelijke ontroeringen, die zij in hun eigen gemoed reeds lang gedood hebben? Wanneer het maar in hun rekening te pas komt. Zij beweerden het Europeesche oorlogspotentieel te treffen of te willen tref- fen. De honderdvoudig bewezen feiten echter get-uigen tegen hen. -Ook in Rotterdam hebben zijn de woonsteden van vreedzame arbeidzame gezinnen getroffen. Deze oorlog is voor Engeland een waanzin- nigheid, dat weten thans aan gene zijde van het Kanaal menschen, die niet tot de domsten behooren. De politieke ontwikkeling, juist m de laat ste weken, waarin de Britsche plutocraten dat- gene aan het bolsjewisme hebben moeten prijs- geven wat zij van Duitschland veronderstel- den en dat land niet gunden, en waarvan zij de eeuwen door hebben geleefd als van het kostbaarste politieke kapitaal, heeft deze waanzinnigheid bevestigd. Het mag niet ver- wonderen, dat deze Britsche waanzin aan steeds nieuwen waanzin het licht schenkt. Het Nederlandsche volk echter, dat eens den Brit als bondgenoot vertrouwde, mag zich, ge- zien het stij-gende aantal van zijn gedoode vrouwen en kinderen en zijn vemielde wonin- gen afvragen, of deze waanzin zelfs nog methode heeft, dan wel, of hij niet allang reeds is uitgegroeid tot ongebreidelde misdaad. Degenen, die van genoegen in de handen klappen en met heimelijke welwillendheid aan het „tweede front" denken, wanneer Britsche bommenwerpers na volbracht vernielingswerk over hen been ronken, terwijl docd, ellende en ontzetting gekomen is over honderdduizend hunner eigen volksgenooten, zullen er goed aan doen deze vragen te overwegen. Hun geeste- lijk vermogen tot het verkrij-gen van undent moge heden nog falen, zij zullen echter onge- twijfeld zeer snel 't antwoord vinden, wan neer 't niet zou blijven bij het voorproefje, dat Rotterdam en vele andere plaatsen in Nederland de laatste maanden gekregen heb ben van het „tweede front". Winston Churchill schildert het Bolsjewisme van 19201942. Churchill in een rede voor de Oxford- beweging op 18 Nov. 1920. „iHet Bolsjewisme is geen politiek, het is een ziekte; het is geen geloof, het is een pest!Naar mijn oordeel moet alle schade en ellende in Rusland door de verdorvenheid en waanzin van de Bolsje- wisten ontstaan zijn, en kan in Rusland of in Oost-'Europa van een opleving op welk gebied ook geen sprake zijn, zoo- lang deze slechte mensen de Russisehe natie in handen houden. De politiek, welke'ik steeds zal voor- staan, is de val en de vemietiging van dit misdadig regiem." 180 Dooden en 400 gewonden. Duizenden dakloos gieworden. In de middaguren van Woensdag hebben Britsche vliegtuigen bij zeer goed zicht de stad Rotterdam aangevallen. De neergewor- pen bommen troffen hoofdzakelijk dichtbe- volkte arbeiderswijken. Heele stratenblokken werden vernield1. Volgens de tot dtisver ont- vangen berichten had de Nederlandsche bur- gerbevolking 180 dooden en 400 gewonden te betreuren. Helaas moet verwacht worden, dat het aantal slachtoffers nog zal stijgen. De Duitsche en Nederlandsche autoriteiten hebben terstond alle beschikbare krachten aan het werk -gezet voor de redding van slachtoffers en voor opruimingswerkzaamheden. Zij droe- gen zorg voor een voorloopig onderkomen en voor de hulpverleening aan de duizenden dak loos geworden mannen, vrouwen en kinderen. De Britsche dood. Naar aanleiding hiervan schrijft de Haag- sche Crt. De horizon vervaagt in een dikke, vuilig geel-roode walm, die over de daken hangt en als met taaie vangarmen in de straten grij-pt. In de middaguren wierp het Britsche lucht wapen zijn bommen neer. Zooals altijd trof fen zij de woonhuizen der bevolking en ver nietigden in de puinen der onder een vuurgloed ineenstortende woonsteden het leven van vele mannen, vrouwen en kinderen. Ter plaatse waar de ouders be?ig waren met hun arbeid en hun zorgen, waar de kinderen hun kleine ge- noegens beleefden, rukte de Britsche dood hen weg. De oplaaiende vuurtongen hoven de res- ten der huizen, de smadelijke puinen van heele wo-ningblokken en de gruwelijke leegte van donkere venstergaten in heele straten, het nerveuze haasten der menschen, de radeloos- heid van hun blik, het leed op de roodbehuilde gezichten en de ordelooze wivwar van arm- zalige wagens en karren met resten van bed- den en bescheiden bezittingen vormen een ernstigen kreet van; beschuldiging. Rondom laait'de brand, spannen afgematte branweerlieden zich in om te redden wat n. g gered zou kunnen worden, strompelen en haasten opgejaagde menschen zich ovei Jtee- nen, baiken, versplinterd huisraad. beiache- lrjke kleinigheden als laatste bezitting met de handen opbeurend, rijden en staan auto's en handkarren overal om huisraad. dat in de straten opgestapeld ligt, weg te halen. En steeds dieper zwalkte de vuile walm cn rook tusschen de huizenrijen door zoodat de tranen in de oogen springen doordringt de kleer^n der menschen met een penetrante brardgeur, die nog dagenlang blijft hangen, klinken d.e haastige stappen over glassplinters, waarbij de menschen bang zijn, dat ook hun schoenen nog verm eld zullen woiden. Deze doodendans in de arbeiderswijk v&n Rotterdam veryult een iegelijk in de stad. Wanneer de gedachten probeeren den chacs te DE SLUTTING IVAN BEDRIJVEN. Beantwoording van kwesttes, welke naar aanleiding van de verordening rijden. Het is niet te verwonderen, schrijft de N. R. Crt., dat de beschikking van den Rijks- commissaris van 15 Maart 1943, betreffende de sluiting van bedrijven, tal van vragen heeft doen rijzen, waarop niet aanstonds een ant woord te geven valt. Hieronder wordt aan een aahtal kwesties, die zich bij deze beschikking voordo-en, nader aandacht geschonken. De materie is hier- mede uit den aard der zaak niet uitputtend behandeld. De vraag doet zich voor, wat verstaan moet worden onder „winkels in zoetigheden" (de Duitsche tekst spreekt van ,,'Siiszwaren" Vallen hieronder nu ook banketbakkerijen die behalve chocolade ook taartjes, koekjes, enz. verkoopen, of slaat dit uitsluitend op een ,,Spezial-Einzelhandelgeschaft", dat b.v. alleen bonbons en Haagsche hopjes verkoopt? Van bevoegde- zijde staat men op het stand punt, dat banketbakkerijen niet onder de be schikking vallen, ©chter wel winkels, die b.v. filialen zijn van groote chocoladefabrieken en die uitsluitend chocoladeartikelen of fondant- artikelen van deze firma's verkoopen. Een volgende vraag, die zich voordoet, is of advertentiebureaux onder de beschikking val len. Dit is niet het geval. Op dit punt heeft zicht eenige verwarring voorgedaan door ad- v.ertentiebureaux, die zich publiciteitsbureaux noemden en die op dien grond gesloten moes ten worden.- Een werkelijk advertentiebureau valt buiten de sluiting. Op de vraag, of abonnementencolporteurs onder de beschikking vallen, kan bevestigend 'geantwoord worden. Trouwens elke wervings- werkzaamheid, zooals die van handelsreizigers b.v., valt er onder. Naar wij voorts vernemen, kan op korten termijn een financieele regeling voor de- ge sloten en te sluiten bedrijven worden ver wacht. Een vraag, die zich eveneens voordoet, is, welke consequenties er verbonden zijn aan het doorgaan niet arbeid, welke niet meer toege- staan is, zooals werkzaamheid van adverten- tie-reizigers, abonnementencolporteurs en be- zorging van b.v. kruidenierswaren. Hierop werd van- bevoegde zijde geantwoord, dat hierbij, in de eerste plaats -de zakelijke in- terpretatie van de beschikking een rol speelt. Deze wordt nagegaan door de commissarissen der provincies, de burgemeesters en de politie. Wat betreft het bezorgen van verschillende waren, wat eigenlijk niet meer mag geschie- den, werd er op gewezen, dat de neiging be- staat, de voorschriften ten aanzien van het platteland en moeilijk te bereiken centra soe- pel toe te passen. De burgemeesters kunnen op grond van de beschikking vergunning ver leenen om bepaalde waren, als b.v. kruide nierswaren, wel te doen bezorgen. Zoolang deze vergunning niet is verleend, mag dit ech ter niet. m Op de vraag of verzekeringswerkzaamheid niet" alleen als hoofdberoep, maar ook als nevenberoep vertboden is, werd geantwoord, dat uitsluitend verboden is de als hoofdgroep uitgeoefende verzekeringswerkzaamheid in den buitendienst. Voor wervingsberoepen is ook arbeid als nevenberoep verboden, zooals uit par. 3 van de beschikking blijkt. Adverten tie-colporteurs b.v. moeten met hun arbeid ophouden. Churchill in zijn boek ,,Na den oorlog' 1929. Lenin heeft zijn spoor achtergelaten. Wat betreft de levensvemietiging van mannen en vrouwen kan geen Aziatische veroveraar, geen Tamerlan noch Dsjengis- Khan het tegen zijn reputatie opnemen. Een millioen mensen te verdelgen, gehele bevolkingsgroepen op de lijst van vogel- vrij verklaarden te plaatsen, de fakkel van de burgeroorlog in ieder land te doen oplaaien, betekende voor hem bet meest begeerde doel." De gedachte alleen al, om met de Bol- sjewisten te gaan onderhandelen, kwam de openbare mening zowel in Groot-Brit tannie als in Frankrijk als afschuwwek- kend voor. De vraag is naar voren gekomen, of er geen gevaar bestaat, dat fonds- en busagenten niet meer in staat zullen zijn, hun contributie op te halen. Hiervoor valt niet te vreezen. In dit geval is voorzien in par. 3; ten tweede wordt immers gezegd, dat de als hoofdberoep uitgeoefende werving voor verzekeripgsmaat- schappijen in den buitendienst verboden is. ,,met uitzondering van de als nevenberoep uit geoefende wervingswerkzaamheid van de met de incasseering, schaderegeling of met het voorkomen van de schade belaste personen' CONTRoLE OP DE BANKBILJETTEN VAN f 500 EN S 1000. Tegen belastingontduikers en profiteurs zal streng worden opgetreflen. Van bevoegde zijde wordt, volgens de N. R. Crt., medegedeeld: Er bestaat aanleiding nog eens op bet vol gende te wrjzen: De waardeloosverklaring van de bankbiljetten van 500 en 1000- gulden heeft niet ten doel de bankbiljetten eenvoudig zonder schadevergoeding in te trekken. Wie evenwel de ingeleverde biljetten eerst na den l'3den Maart dus na de waardeloosverkla ring beeft verworven, eventueel beneden de nominale waarde, maakt zich in ieder op- zicbt aan een strafbare handeling scbuldig; bij boeft niet te rekenen op een vergoeding van de tegenwaarde maar wel op een gevoe- lige straf. De overbeidsinstanties zullen zeer nauwkeurig onderzoeken of de bankbiljetten eerst na den 13den Maart zijn verkregen. Dienovereenkomstige maatregelen, zooals bijv. "de" eisch van het onder eede afleggen van ver- klaringen, zullen nog worden uitgevaardigd. Wie echter bankbiljetten inlevert, die bij voor den 13en Maart rechtmatig in bezit bad, beeft principieel aanspraak op een vergoeding van tegenwaarde. Heeft hij -zijn belastingphcht nagekomen, dan beeft bij niets te vreezen; hij zal de tegenwaarde zonder eenigen aftrek uit- gekeerd krijgen. Heeft bij daarentegen zijn belastingplicht niet vervuld, dan moet hij zich natuurlijk laten welgevallen, dat de staat van i de gelegenbeid gebruik maakt zich schade- loos tc stellen. iBelastingontduiking is een van de ergste vormen van egofisme ten koste van anderen; want tenslote komt het hierop neer, dat dat- gene, wat de eene categorie ontrekt, door de andere categorie meer betaald moet worden. Onder de huidige omstandigheden, waarin zonder meer aan iedereen zware fiscale lasten moeten worden opgelegd, kan belastingont- duiking in geen geval als een caveliersdelict worden beschouwd. Belastingontduikers zul len derhalve geenszins met mildheid worden behandeld. In bijzondere mate geldt dit voor sluikhandelaren. De inspecteurs zullen, voor zoover hun geen voldoende bewijzen voor de juiste vaststeiling van het inkomen ter be schikking worden gesteld, in geval van nood ruwweg een schatting doen en ervoor zorgen, dat de staat zijn recht krijgt. Ten slotte heeft de belastingontduiker het aan zichzelf te wijten, wanneer hdji er bij een dergelijke schat ting slechter afkomt dan bij een eerlijke be- lastingpositie. Bovendien kent het Neder landsche belastingreeht sinds lang de moge lijkheid belastingontduikers door verhooging van de ontdoken belastingen tot het vijfvou- dige op eenvoudige wijze zeer voelbaar te treffen. Daarbij komt nog de gerechtelijke straf. Naast de belastingontduiking loopen in den regel vergrijpen tegen oeconomische en tegen prijsvoorschriften. Men zal ervoor zorgen, dat de instanties, die betrokken zijn bij het oecono mische leven en bij de prijsbeheersching, ken- nis krijgen van alle feiten en gemotiveerde verdenkingen, die blijken uit de inlevering van de bankbiljetten. De overheidsinstanties zul len elkaar wederkeerig steun verleenen en men zal bereiken, dat de sluikhandelaren op grond van de inlevering van hun (bankbiljet ten zoowel door de belastingautoriteiten als 'door de oeconomische en prijsbeheerschings- instanties met alle kracht ten voile ter ver- antwoording zullen worden geroepen. Dat is het bestuur schuldig aan het volk, dat zeer lijdt onder den sluikhandel. Dat de'overheid ook in de toekomst een wakend oog zal hou den over de misdadigers spreekt vanzelf. Wie echter een zuiver geweten heeft. be- hoeft niets te vreezen. VESTIGING VAN LEESBIBLIOTHEKEN. De Nederlandsche Kultuurkamer deelt mede: 'Bij de beoordeeling van voor het lid- maatschap aangemelde leesbibliotheekhouders zullen strenge eischen worden gesteld aan de gesehiktheid en de betrouwbaarheid van de betrokkenen. Niet alleen persoonlijke ont wikkeling, doch ook financieele draagkracht ©n koopmanschap van den aanvrager alsmede inrichting en outillage van de onderneming zullen factoren zijn, welke op de toelating invloed hebben. In verband met het boven- staande wordt aan belanghebhenden de vesti- ging van nieuwe leesbibliotheken, de ovei- name of het huren van (bestaande leesbiblio theken ten sterkste ontraden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1