TERNEUZENSCHE COURANT Geen woorden maar daden Hitler spreekt op Heldengedenkdag. Buffeniand De herdenking op den Grebbeberg. Binnenland No. 10.489 DINSDAG 23 MAART 1943 83e Jaargang ALfiEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Crisis in Oosten overwonnen. 0UITSCH WEERMACHTSBERICHT. Duitsche aanval bij Koersk maakt vorderingen. Meldt U aan bij de Waffen-SS, het legioenjof het wachtbataljon in Nederland. ca ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT CHURCHILL VOORZIET LANGEN DUUR VAN DEN OORLOG. s#l Keuringen voor de Waffen-S.S. en het Legioen. Boekeninzameling. TERNEUZEN, 23 MAART 1943. WATERSOHAP HULSTER EN m AXELER AMBACHT. VERSGHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRUDAGAVOND. DtrecteurI. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HAUTE - TERNEUZEN - Tel. 2398 Duitsche weermacht wordt steeds meer een strijdende natie. Weer verlof voor de soldaten. In tegenwoordigheid van den Fiihrer is Zonaag om*l3 uur te Berlijn de Heldengedenk dag van net Duitsche vols in het Berldjnsehe Zeughaus plechtig gevierd. De ,,Ehrenhof" van net Zeughaus was voor deze plechtigheid op militair eenvoudige wijze ingericht. Aan de frontzijde was een machtig ljzeren Kruis aangebracht, geflankeerd door de Rijksoor- logsvlaggen. Generaals en admiraals, onder wie de kolonels-generaal Guderian, Projnm, Jodl, generaal-admiraal von Salmuth, als- mede kolonel-generaal Haider en vele hooge offideren van alle wapens waren aanwezig. Voorts namen aan de plechtigheid deel 300 gewonden, het ,,Fiihrerkorps" van het Rijk en de party, de Rijiksministers en Reichsleiter, gouwleiders en staatssecretarissen en de lei- dende personen der dochterorganisaties. Zwijgend hegroetten de aanweaigen den Fuhrer, toen luj in gezelschap van Rijksmaar- schalk Goring, generaal-veldmaarschalk Kei- tel, groot-admiraal Donitz, Reichsfiiher SS Himmler, generaal-veldmaarschalk Milch, generaal-veldmaarschalk Bock en Reichs- kriegsopferfiihrer Oberlindoher den Ehrenhof van het Zeughaus betrad. Hei'denMngsrede. De Fuhrer hield daarop de volgende rede: Voor de vierde maal vieren wij den helden gedenkdag van ons volk in dit gebouw. De dag der nerdenking is opgeschort, omdat ik meende pas thans de plaats van mijn werk, waaraan ik sinds maanden gebonden was, met rus-tig geweten te kunnen verlaten. Immers, dank zy de offervaardigheid en heldhaftigheid van onze soldaten aan het Oostelijke front is het gelukt, thans definitief de crisis te boven te tamen, waarin het Duitsche leger door een onverdiend lot was gestort, het front te stabiliseeren en alle maatregelen te nemen, die aan de voor ons liggende maanden weer het success tot aan de definitieve overwinning moeten verzekeren. Dat 't in die omstandig- heden verantwoord kan worden, het thans smds vele maanden bestaande verlofsverbod met ingang van heden op te heffen, om in de komende maanden in toenemende mate aan onze dappere mannen weer den weg naar hun dierbaren in het vaderland te openen, maakt het ook voor mijn geweten gemakkelijker, van- daag hier te zijn. Wanneer het nog noodig geweest zou zijn, cms yolk den geheelen ernst van dit geweldige conflict te land, "ter zee en in de lucht, dien strijd op leven en dood, te verduidelijken, dan heeft vooral den afgeloopen winter ook den laatsten twijfel daaraan weggenomen. De steppen van het Oosten hebben nog eens haar massa's van millioenen tegen Europa laten optrekken, opgezweept door dezelfde macht, die sinds oudsher oorlogen organiseert, daar aan verdient en daarmede juist in het huidige tijdperk kapitalistische belangen en bblsjewis- tische instincten laat dienen voor hetzelfde doel. Hoe groot het gevaar was, dat het oudste beschaaste continent ter wereld dezen winter geloopen heeft am te worden overrom- peld, tolyt overgelaten aan het latere geschied- kundige onderzoek. Dat dit gevaar thans gebroken en daarmee van Europa is afgewend is de onvergankelijke verdienste van de sol daten, die wij: thans herdenken. Gigantische strijd. Doch reeds een blik op de geweldige voor- bereidingen, die het bolsjewisme getroffen heeft ter vernietiging van onze wereld; doet met huivering inzien, waarin Duitschland en de geheele rest van het continent geraakt zouden zijn, wanneer niet de nationaal-socia- listische /beweging- tien jaar geleden de macht in den staat verkregen hap en met de haar eige* vastberadenheid -fta tallooze mislukte pogingen tot beperking der bewapening be- gonnen was aan bet herstel van de Duitsche weemiacht. Want het Duitschland van Weimar, het Duitschland van ons vermolmd, marxistisch- democratisch partijgekonkel, zou door dezen storm uit Binnen-Azie zijn weggevaagd als kaf door een orkaan. Steeds duidelijker zien wij in, dat het conflict, waarin Europa zich sinds den eersten wereldoorlog bevindt, gelei- delijk het karakter aanneemt van een strijd, die slechts vergeleken kan worden met .de grootste historische gebeurtenissen van het verleden. Een oorlog zonder medelijden en erbarmen werd ons door het eeuwige Jodendom opge- dwangen, een oorlog, die, indien hiji niet voor de grenzen van Europa de elementen der ver- woesting tot staan zou weten te brengen', dit continent zou verandereij in een groot puin- veld. Maar niet de verbrande steden en niet de verwoeste cultuurmonumenten zouden het zijn, die als ergste gevolg van dezen strijd dan over" zouden blyven, maar de beestachtig vermoorde menschenmassa's, die aan dezen vloed uit Binnen-Azie precies zoo ten, offer zouden vallen als reeds het geval is geweest in den tijd van de aanvallen der Hunnen en Mcmgolen. Eeuwige substanties. Wiant de Duitsche en de met hen verbonden soldaten thans in het Oosten beschermen, is niet het steenen gelaat of het sociale en gees- telijke kenmerk van dit continent, maar zijn de eeuwige menschelijke substanties, waarvan sinds de vroege tijden waarden zijn uitgegaan die niet alleen aan Europa en Amerika, maar nog veel verder, aan de geheele menschelijke beschaving haar huidige uitdrulcking geven. Naast deze, uit het Oosten dreigende wereld van de barbaarschheid beleven wij: niet minder de satanische vernielingswoede van het met haar verbo^n z.g.ri. Westen. De oorlogs- doelstellingen van onze vijanden zijn ons uit tallooze pubioaties, redevoeringen en open- bare eischen bekend. Het geklets over een Atlantic Charter is daartegenover evenveel waard als de voormalige 14 punten van Wil son waarde hadden tegenover de toen geko- men reeele wording van het dictaat van Ver sailles. Zooals de oorlogsophitser Churchill in de parlementaire Engelsche democratie, toen hij in 1936 nog geen verantwoordelijk leider van Groot-Brittannie was, met zijn uitspraak, dat Duitschland weer vernietigd moest worden. den weg gewezen heeft aan de komende ont- wikkelirug, zoo ontwerpen in dezelfde demo- cratdeen de elementen, die thans de" vredes- voorwaarden willen stellen, nu reeds den door hen nagestreefden toestand van Europa na den oorlog. En hun doelstellingen worden volledig gedekt met-de ons niet alleen bekende, maar beleefde demonstraties hunner bolsjewiptische bondgenooten: uitroeiing van alle continent- tale volken met een nationaal ibewustzijn en in de eerste plaats uitroeiting van ons eigen Duitsche volk. Of daarbij1 Engelsche of Ame- rikaansche bladen, parlementsleden, volks- redenaars en schrijVers de verwoesting van het Duitsche Rijk, de ontvoering der kinderen van ons voik, de steriliseering der mannelijke jeugd enz. als eerste oorlogsdoel opeischen, of dat het bolsjewisme zonder aarzeling de af- slachting van geheele volksgemeenschappen van mannen, vrouwen en kinderen in de prac- tijik uitvoert, koimt precies op hetzelfde neer. Immers 4e laatste drijvende kracht is toch de eeuwige haat van dat vervloekte ras, dat sinds duizenden jaren als een ware geesel Gods de volken zoo lang tuchtigt, totdat deze zich, in tijden van zelfbezinning, tegen hun pijnigers gaan keeren. Stal heldendom. Ik zeg dit niet voor het Duitsche volk. Het heeft heden in zijn moreele houding geen woorden van troost noodig. Het front bewijst, zijn stille heldendom sinds meer dan duizend dagen en wordt thans ter zijde gestaan door het Duitsche vaderland, dat zelf in groote deelen van het Rijk oorlogsgebied is geworden. Niet alleen, dat het door te werken en te pro- duceeren aan onze soldaten de wapens levert, neen, het is gedwonigen zijn eigen strijd te strijden en bij bet dulden en verdragen der vijandelijike vernietigingswoede groeien vrou wen, ja kinderen op tot een heldendom, dat zich vaak in niets meer onderscheidt van dat- gene, wat op vele plaatsen van het front ge- beurt. Wat echter de z.g. ,,neutrale wereld" be- treft, de voorwaarde voor de daar zoo geliefde aanmatigende, nu eens bespiegelende, dan weer doceerende beschouwing der gebeurtenis sen, valt toch slechts uitsluitend te zien in de offervaardigheid van hen, die haar er voor bewaren, de harde werkelijkheid aan eigen lijf zelf te leeren kennen en gevoelen. Want een ding is zeker: in zulk een tijd kunnen volken op den duur slechts met een duidelijke houding bestaan. Wij, mogen derhalve den vijand slechts dankbaar zijn, dat hij met eigen hand den geest van valsche objectiviteit in het Duitsche volk uitdooft £n in plaats daarvan zet de natuurlijke instincten: warme liefde jegens het vaderland en jegens ons volk, met voorhyzien van alle grenzen van afkomst en gebporte en gloeienden haat tegen elken vijand. De branden in onze steden en dorpen zullen steeds meer die vastberadenheid van ons volk stalen, een vastberadenheid, die, niet meer vertroebeld door gevoelens van we- reldburgerdom, maar gevoed door het inzicht van een doodelijk gevaar en vervuld van een grimmig fanatisme, dit gevaar nu eens en voor altijd uit Europa en uit ons eigen volk wil verwijderen. En ik heihaal mijn vroegere voorspelling, dat aan het einde van dezen oor log niet Duitschland of de met Duitschland verbonden staten slachtoffer van het bolsje wisme zullen zijn geworden, doch wel die lan- den en volken, die door zich steeds meer in handen van het Jodendom te begeven, op zekeren dag de ineenstorting en daarmede hun einde zullen beleven als gevolg van het bolsjewistische gif, waartegen zijzelf het aller- minst bestand zijn, alleen reeds door hun ver- oudere nmatschappelijke ordening. Niet van het nationaal-socialistische of van het fascistische bewind zal geen draad meer overblijven, maar een oud wereldrijk zal ont- bonden worden. De zonde tegen het eigen en gelijke bloed zal zich wijzigen in een eens ten heimel schreidende ellende en ongeluk* in deze landen zelf. Van ouds heeft alleen diegene het recht de helden te gedenken, die zich voor hen niet behoeft te schamen. De winter* van dit jaar heeft echter het Duitsche volk niet alleen niet tot het defaitis- me gebracht, maar tot een nog geweldlger mobilisatie van al zijn krachten. Die krachten worden thans in gebruik genomen. De produc- tie van oorlogsmateriaal neemt voortdurend toe. Naar het front stroonien jonge soldaten, vrijgemaakte mannen en herstelde soldaten, milhoenen manschappen. Oude liehtingen en knapen zullen bovendien de afweerwapens van het vaderland bedienen, honderdduizenden en nog eens honderdduizenden vrouwen en meis- jes zullen hen daarbij heipen. Strijdende natie. Zoo verandert de Duitsche weermacht steeds meer in een strijdende natie. Het natio- naal-socialisme, dat eens in een verbitterden strijd zonder ook maar ooit de minste ge- dachte aan een compromis gekoesterdd te heb ben zijn tegenstanders in het binnenland heeft overwonnen, zal thans en in de toe- komst als toonaangevende macht van het rijk ook met zijn buitenlandsche vijanden het weten klaar te spelen. Het rijk wordt daarbij onder- steund door de met ons verbonden volken, die van Europa tot Oost-Azie vastbesloten zijn hun substantie des bloeds, alsook hun cultu- rele waarden, te verdedigen. Het rijk heeft medestrijders, vooral echter onder die volken, die duidelijk inzien, da't hun eigen toekomst slechts mogelijk is in het kader van een orde ning, die tegenover het bolsjewisme als het duivelsche instrument der verwoesting met succes stand houdt. Met hoe grooter vastberadenheid dit con flict wordt uitgevochten, met des te minder compromissen het wordt voortgezet, des te duurza|mer zal dan de vrede zijn, die vooral ons contingent ter genezing van zijn wonden noodig heeft. Over het kenmerk van dien komenden tijd zullen echter niet die menschen beslissen die de waarde van den verdwenen vrede niet heb ben ingezien en in1 hun moreele verblinding tot een oorlog hebben opgehitst en daarmede hun eigen volken naar den ondergang hebben ge- leid. Neen, daarover. zullen alleen die staats- lieden beslissen, die reeds voor dezen oorlog hebben begrepen, dat zij zelfs bij, bescheiden aardsche rijkdommen desondanks voor hun volken naar een" hooge mate van sociale en eultureele prestaties moeten streven. Derhalve zal de toekomst der ware beschaafde volken noch joodsch-bolsjewistisch, noch jood'sch- kapitalistisch zijn, maar zal zij in den dienst der nationale belangen overal steeds meer streven naar de ware volksgemeenschap als hoogste ideaal. De Duitsche; nationaal-socialistische staat, die deze doe®telling van het begin af aan heeft bezeten, zal na dezen oorlog pas goed onvermoeld gaan werken aan de verwezen- lijking van een program, dat in zijn laatste oonsequentie moet leiden tot de volledige op- heffinig der klassenteagenstellingen en tot de totstandbnenging eener ware socialistiscbe ge- meenschap. Geen vergeefseh offer. Daarmede zullen de 542.000 mannen, die deze tweede wereldoorlog tot dusver van ons aan dooden geeischt heeft, niet vergeefs ge- vallen zijn, maar zullen zij als_onverigankelijke helden en pioniers van een beter tijdperk in onze igelederen voor altijd1 voortleven. De Almachtige, Die ons door alle beproe- vingen Zijn zegen niet ontzegt en Die de in ons wonende kracht daardoor versterkt heeft, moge ons daarom ook in de toekomst bijstaan om te vervullen wat wij tegenover ons volk tot aan de overwinning schuldig zijn. Daarmede buiigen wij weer eerbiedig het hoofd voor de doode kameraden, voor de om hen treurende familieleden, voor de vermoorde mannen, vrouwen en kinderen in ons vader land en voor al de slachtoffers van onze bond genooten. Na de rede. Na zijn rede bezichtigde de Fuhrer met zijn gevolg een speciale tentoonstelling van tro- feeen en platen uit den centralen sector van het Oostelijk front, terwiijl de eeregasten zich begaven naar het Eere-gedenkteeken Unter den Linden. Gewonden uit 'dezen oorlog en in- validen uit den eersten wereldoorlog hadden daar eereplaatsen ingenomen. Op het voor- plein stond een eerebataljon aangetreden, be: staande uit een compagnie van het leger, van de marine, van de luchtmacht en van de Waf- f en-SS. Toen de Fuhrer het Zeughaus verliet, meldde zich biji hem de commandant van het eere bataljon, drager van het ridderkruis, luitenant- kolonel Gehrke, en onder de klanken van een marsch en van de volksliederen schreed Adolf Hitler met zijn gezelschap langs het front. Vervolgens begaf de Fiihrer zich in het eere- gedenkteeken, waar hij een krans neerlegde en eenige oogenbliikken in gepeins vertoetde. Na het verlaten van het eeregedenkteeken be- groette de Fuhrer de oorlogsslachtoffers en voerde met hen een vry langdurig gesprek. Bij het vertrek brachten vele duizenden Berlijners, die in dikke rijen om het groote plein en den weg Unter den Linden stonden, den Fuhrer een levendige ovatie. Sovjet-aanvaJlen by Leningrad af gestagen. Het oppenbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: In het Zuidelijk deel van het Oostelijk front tot Bjelgorod vonden gisteren geen gevechten van beteekenis plaats. De Duitsche aanval ten Zuidwesten en Noordwesten van Koersk maakt verder goede vorderingen. Ten Zuidwesten van Wjasrna en ten Zuiden van het Ladogameer mislukten gisteren weer vijandelijke doorbraakpogingen onder zeer zware verliezen. Alleen ten Zuidwesten van Wjasrna vernietigden onze divisies, uitmun- tend door het luchtwapen ondersteund, sedert 18 Maart meer dan 270 pantserwagens. De sedert drie dagen ten Zuidoosten van Leningrad ondemomen ware aanvallen der Sovjets zijn door den vastberaden afweer van onze troepen met zeer groote verliezen voor den vijand afgeslagen. In Zuid- en Midden-Tunis vallen sterke Engelsche en Amerikaansche strijdkrachten de Italiaansche stellingen aan. Zware gevech ten op den grond en in de lucht zijn aan den gang. Gevechtsvliegtuigen met groote actieradius beschadigden op den Atlantischen Oceaan een vry groot koopvaardij schip door zware bom- treffers., Bij den reeds gemelden aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen op de haven van Tripolis, in den nacht van 19 op 20 Maart, werden drie koopvaardijschepen en een escortevaartuig tot zinken gebracht. HEVIGE GEVECHTEN IN TUNIS. Het communique van het Italiaansche hoofdkwartier luidit: In Tunis ontketende de vijand na een leven dige artillerievoorbereiding Maandag een hevig offensief tegen den Centralen en den Zuidelij- ken sector van het front. Hevige gevechten zijn gaande. De luchtmacht van de As neemt aan den strijd; deel en bestookt de achter- waartsche verbindingen van den vijand en colonnes op marsch. Duitsche jagers hebben 5 Spitfires neergeschoten. Onze vliegtuigen hebben havenwerken van Bone en Bougie ge- bombardeerd en gevoelige schade aangericht. Vannacht heeft een formatie torpedovlieg- tuigen van de 105e groep onder bevel van kapitein Urbano Mancini uit Gesana gemeer- de vaartuigen in de haven van Algiers aan- gevallen. Een vaartuig van 10.000 ton werd tot zinken gebracht, een van middelbare ton nage in brand geworpen. Twee vaartuigen werden geraakt. Churchill heeft, volgens de H. Crt., Zondag- avond voor de radio een rede gehouden, waarin hy verklaarde, dat hij het optimisme dergenen, die meenen, dat de oorlog spoedig voorhij is met deelde. Hij besprak echter hoofdzakelijk na-oorlogsche en binnenlandsche aangelegen- heden en hoopte door zijn uiteenzettingen politieke mieeninigsversohillen te verkleinen. Men moet zich vooral hoeden voor een poging de regeering te willen binden aan bepaalde voorwaarden, die niemand kan voorzien. Der halve is hij besloten geen foeloften te doen. Spr. verklaarde, dat volgens zdjn opvatting Duitschland misschien het volgende, misschien echter ook pas het daaropvolgende jaar kan worden verslagen, waarop Engeland zich ter- stond tegen Japan zal keeren. Na een over- winning in Europa is het noodig een „Euro- peeschen Raad" naar het voorbeeld van den Volkenbond' te vormen en eveneens een „hoog- gerechtshof" in het leven te roepen, waarvan de beslissingen worden uitgevoerd door een politiemacht. Omtrent den binnenlandschen toestand maakte spr. bekend, dat hij voor na den oor log een vierjarenplan zal voorstellen en dat na den oorlog Lagerhuisverkiezingen zullen worden gehouden. Omtrent de sociale verze- kenng betoogde hij, dat de tijd is gekomen om lets op dit terrein te ondernemen. Een hervorming van de maatschappelfjke orde is een eisch des tijds. Aan de opvoeding van de jeugd moet groote aandacht worden geschon- ken en arme kinderen moeten dezelfde ontwik- kelingskansen hebhen als de hoogere klassen Het groote vraagstuk van de werkloosbeid na den oorlog moet worden opgelost door een reusachtig plan voor den bouw van nieuwe woningen. S.P.T. meldt, dat Churchill aan het slot mededeelde, zoo juist uit het hoofdkwartier van generaal Montgomery te hebben verno- men, dat het Britsche Sste leger zijn offensief is begonnen. „Dit offensief", zeide Churchill „is voor den strijd in Noord-Afrika beslissend Nederlandsche Vrijwilligers in de Sovjet- Unde. (SS P.K. Palmowski-O-H-P s) Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt medb: Nederlanders van arisch bloed, in den leef- tijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die liohamelijk zoowel als geestelijk goed ontwik- keld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, ten- einde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Neder land, in een speciaal wachtbataljon. Ge- zinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als degenen, die dienen in de W affen-SS of het LegioenKostwinners- vergoeding, kosteloosse ziekenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen meldfen, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 24.3.43, 10.00, Utrecht, Wehrmachtheim. Mariaplein. 25.3.43, 10.00, Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg. 26.3.43, 10.00, Den Haag, Cafd „Den Hout", Bezuidenhou/tscheweg, Toespraken van generaal Christiansen, den Rijkscommissaris en Mussert. Op het heldenkerkhof van den Grebbeberg, de plaats, waar nu bijna drie jaar geleden Nederlandsche en Duitsche soldaten in fellen strijd tegenover elkaar stonden en waar zij nu tezamen rusten in eeuwigen slaap, is Zondag op den Heldengedenkdag, eveneens een plech tigheid gehouden ter nagedaohtenis van hen, die voor hun vaderland vielen. Duitschers en Nederlanders hebben hier gezamenlijk hun dooden herdacht, waarbij van Nederlandsche zijde nogeens de nadruk is gelegd op den wil om er voor te zorgen, dat nooit meer Neder landsche en Duitsche soldaten tegenover elkaar zullen komen te staan. Voor het groote kruis, dat het midden van het kerkhof beheerscht, stonden vaandeldra- gers met de standaarden van de Duitsche weermacht, ,de S.S., de N.S.D.A.P. en de N.S.B. Daarvodr stond het spreekgestoelte, aan twee zijden geflankeerd door met .groen bekleede pylonen, waarop vuren waren ont- stoken. De Duitsche graven waren op een voudige wijze met kransen en bloemen ver- sierd. Tusschen de graven stonden in een open vierkant foimaties opgesteld van de weermacht, de Waffen S.S., de Germaansche S.S., de N.S.DiA.P., de N.S.B., de marechaus- sde, de rijksveldwacht en de Arbeidsdienst. Daarbij stond een muziekcorps van de Waf fen S.S. Om 2 uur kwamen de officieele personen aan. Terwijl de standaarden negen, speelde de muziek een presenteermarsch. De bevelhebber der Waffen S.S., General-leutnant und S.iS. Gruppenftihrer Demelhuber meldde de opge- stelde troepen en, de bevelhehber der weer macht in Nederland, generaal der vliegers Christiansen, inspecteerde de troepen in ge zelschap van den Rijkscommissaris, rijks- minister dr. Seyss-Inquart, den Hbhere S.S. und Polizeifiihrer iSjS. Gruppenfuhrer und General-leutnant der Polizei Rauter, die tevens den Rijiksfuhrei' S.S. Himmler vertegenwoor- digde, en den leider van het Nederlandsche volk, Mussert. Daama klanken de plechtige tonen van treurmuziek over het kerkhof, waarnaar alle aanwezigen eerbiedig luisterden. Vervolgens besteeg generaal Christiansen het spreekgestoelte voor het uitspreken van een herdenkingsrede, waarin hij aanstipte, dat dit kerkhof een symbool is voor de Duitsche en Nederlandsche kameraadschap, om ook diegenen te gedenken, die voor ons streden, overwonnen en voor volk en vaderland zijn gevallen. Daama sprak de Rijkscommissaris, die er op wees, dat bij deze herdenking in het manende appel der gesneuvelden het front van het nieuwe Europa wordt opgebouwd voor een goede en rechtvaardige zaak, want dit verheft onzen strijd zoo torenhoog boven de gejaagdheid van onze vijaiiden, dat hun over- winning vernietiging en een nieuwen oorlog beteekenen, onze overwinning daarentegen vrede, opbouw en. een levende rechtvaardigheid zal brengen, opgebouwd op de volkeren van dit werelddeel als de door God gewilde bouw- steenen van de menschheid. Hierop betrad Mussert het spreekgestoelte voor de herdenking der gevallenen, zoowel die in Nederland als op de Oceanen en aan het Oostfront zijn gevallen, alsook van hen die op andere wijze het slachtoffer van den oorlog zijn geworden. iSprekende over hen die vrijwillig naar het Oostfront zijn gegaan in de rijen der Waffen S.S en het legioen om het gevaar van het bolsjewisme af te wenden en om de bolsje wistische lexers te houden uit ons Europa zeide hij o.'m.: Meer dan iemand anders ben ik verant woordelijk voor de offers, die het Neder landsche volk brengt aan het Oostfront. Duizenden zijn gegaan op mijn aansporing, omdat ziji en ik overtuigd zijn van de nood- zakelijkheid van den afweer van het bolsje wistische gevaar voor gansch Europa. Vele honderden van hen zijn gevallen, hun gra ven zij^L nu nog- onbereikbaar voor ons, daar ginds aan den Dnjepr, aan het Jlmen- meer en op zoovele andere plaatsen. Daar om rust op my meer dan op iemand anders de plicht om hen te gedenken, die in Rus- land hun jonge leven lieten in trouwe plichtshetrachting, uit liefde voor ons vaderland. Wij zijn nu met onze gedachten bij hen en hun verwanten, die zij moesten achterlaten en danken hen voor de offers, die zij brachten. Of men Nederlander is of Duitscher, Zweed of Spanjaard, wij' wenschen alien een Europa, dat noch uit het Oosten, noch uit het Zuiden, nocht uit het Westen in de toekomst meer be- dreigd zal kunnen worden, een veilig Europa, dat niet te gronde kan worden gericht door machten, vijandig- aan ons werelddeel en dat de gemeenschappelijke woonplaats zal zijn van vrije, fiere volkeren, die elkander waardeeren en respecteeren en die in broederlijke samen- werking een tot nu toe ongekenden bloei zul len bereiken. Het nieuwe Europa, dat ons voor oogen staat, zal geen Siegfriedlinie kennen, noch een Mamelinie, noch een Grebbelinie, maar zal zijn een solidair Europa. In dit nieuwe Europa zullen de volkeren hun eigen aard en hun beste krachten kunnen ontplooien om daardoor ieder hun aandeel te leveren in den bloei en voorspoed van het groote continentale geheel, waarin vrede en welvaart, geluk en levens- blijheid opbloeien. Dit schijnt zoo veraf in de somberte van deze kommervolle tijden. Wlij laten ons daardoor echter niet afdrijven van ons geloof aan de komst van dit nieuwe Europa. Gij Duitschers wenscht uw ontzaglijke krachtsinspanning, uw zware offers, beloond te zien door de over- winning, die uw vaderland veiligheid waar- borgt, u in staat zal stellen de geslagen won den te heelen en! ongestoord de werken des vredes weder ter hand te nemen. Wij Nederlanders zullen al onze krachten inspannen om te komen tot een herrijzenis van ons volk, beter en sterker dan het ooit ge weest is, en te zamen leggen wij de gelofte af er tegen te waken, dat ooit weer Duitsche en Nederlandsche soldaten tegenover elkander zullen komen te staan. In dezen geest herdenken wij de dapperen die vielen, wenden wij ons tot hun nagelaten betrekkingen met onze overtuiging, dat hun offers en hun leed niet vergeefseh zijn geweest en dat er eens zal komen e'en lentebegin, een 21ste Maart waarop voor aller oogen duidelijk zal zijn, dat ook een nieuwe lente is aange- broken in 'het leven van onze volkeren, dank ziji de plichtsgetrouwheid en de vaderlands- liefde, de inzetbereidheid en de opofferings- gezindheid van al diegenen, wier nagedachte- nis wij heden eeren. Nadat de muziekkapel, terwijl de vaandels neigden, zacht ,,Ik had een wapenbroeder had gespeeld en de Befehlshaber der Waffen- SS met woorden, ontleend aan den Fiihrer, de gevallenen had herdacht, werden aan den voet van het hoofdkruis kransen neergelegd van den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss- Inquart, van den Reiohsfiihrer-SS, den weer- machtsfoevelhebber, den Befehlshaber der Waffen-SS in den Niederlanden, den Hoheren SS-iund Polizeifiihrer, van Mussert, van het SS Panzer-Grenadier-Ersatz Bataljon Germa- nia en van de Ortsgruppe Grebbe-Veenendaal der N.S.D.A.P. Generaal Christiansen besloot de indruk- wekikende plechtigheid met erop te wijzen, dat deze herdenking der gevallenen den aanwezi gen nieuwe kracht zal geven voor de vervul- ling hunner dagelijksche plichten. Van deze gewijde plaats gaf hij den Fuhrer namens hen de verzekering, dat zij hem in Janatiek ge loof zullen volgen. De door heni aangeheven strijdroep werd met een driewerf „Sieg heil" beantwoafrd, waarna de kapel de volksliederen speelde. Voor dat de autoriteiten de begraafplaats verlieten, overtuigde generaal Christiansen zich nog persoonlijk van den toestand der gra ven. Gesierd met de eenvoudige kruisen en kleurige bloemen, maakten deze onder hun kleed van mos een welverzorgden indruk. Stelt een daad voor uw volksgenooten ip Duitschland. Steunt de boekenaetie van den nationalen jeugdstorm! JHR. E. L. M. TH. J. VON BoNNING- HAUSEN 1 GESNEUVELD. Bij de familie te Hilversum is bericlit ont- vangen, dat de commissaris der provincie Overijissel, Jhr. E. L. M. Th. J. von Bbnning- hausen in den strijd t^gen het bolsjewisme eind Februari aan het Oostfront is gesneuveid, Jhr. Egon von Bonninghausen werd in 1899 geboren. Nadat hij de H.B.S. had doorloopen, was hij' werkzaam op het kantoor der Rotter- damsohe Bankvereeniging te Almelo. Na ver- vulling van zijn militairen diensttijd werd hij aan de secretarie van Borne verbonden, waar hij zich in de gemeente-administratie be- kwaamde. In 1926 is jhr. von Bonninghausen henoemd tot burgemeester van Ootmarsum, welk ambt hij 12 jaar heeft bekleed. Op 1 Maart 1938 werd hij uit dit ambt ontslagen, daar hij er van beschuldigd werd pro-Duitsch te zijn. Na de behandeling voor het ambtenarengerecht sloot hij, zich bij de N.S.B. aan. Op 1 October ■T940 werd jhr. von Bonninghausen tot burge meester van Tdbbergen benoeimd en 'op 11 Augustus 1941 tot commissaris voor de pro vincie Overijssel. Bij de oprichting der W.A. trad jhr. von Bonninghausen toe in Almelo en had den rang van waohtmeester. In Tubber- 8"en werd hij! lid van de Nederlandsche SS, die hij echter na zijn benoeming tot commis saris voor de provincie Overijssel verliet. Hij begaf zich weer in de W.A., waar hij nu op- penbanleider was. Jhr. von Bonninghausen was leider van de algemeene Nederlandsche jagersvereeniging. ENGELSCHE LUCHTAANVAL OP PLAATS IN HET Z.W. Door lukraak uitwerpen van orlsant- en brandbommen door Britsche vliegtuigen boven woonwij'ken van een plaats in het Zuidwesten van bet land zijn er Donderdag volgens tot'nu toe ontvangen berichten 18 dooden, 11 zwaai- en 40 lichtgewonden onder de Nederlandsche bui-gerbevolking gevallen. Behalve talrijke Wconhuizen is ook een kerk volkcmen ver- nleld. Een andere kerk werd zwaar bescha- diga. INVOERING ZOMERTIJD. In den nacht van 28 op 29 Maart. In overeenstemming met de regeling in het Duitsche Rijk wordt ook in het bezette Neder landsche gebied in den nacht van 28 op 29 Maart 1943 de zomertijd ingevoerd. Volgens de verordening van den secretaris-generaal van het ministerie van Binnenlandsche Zaken over de regeling van den wettelijken tijd (Neder landsche Staatscourant nr. 206/42) begint de zomertijd op 29 Maart 1943 des voormiddags te 2 uur. Op dat tijdstip worden alle open-, bare klokken een uur vooruitgezet, dus van 2 op 3 uur. Op dat oogenblik is het dus 3 uur voormiddags. Benoemd tot lid van het dagelijkseh bestuur van het waterschap Hulster en Axeler Am- bacht, de beer A. Dees D. Jzn te Temeuzen en de heer C. H. M. Plasschaert te St. Jansteen. HET ARBEIDSFRONT IN ZEELAND. Jl. Woensdag was te Middelburg een pers- conferentie belegd door het N.A.F., waarin een en ander werd meegedeeld over de ont- wikkeling van het Arbeidsfront in Zeeland. Drs. Wienbelt, landelijk persleider van het N.A.F., deelae mede dat de arbeiders lang- zamerband begrip gekregen hebben van de gewichtige taak van deze organisatie, hetgeen zich duidelijk uitspreekt in het ledental, dat reeds boven de 30Q.900 gestegen is. In Zeeland waren overal zware weerstan- den te overwinnen, maar de provinciale leider De Jonge Baas met - zijn medewerkers zijn daarin geslaagd en er is zeer veel werk verzet. De heer De Jonge Baas gaf een overzicht van de werkzaamheden der Verschillende diensten in Zeeland. Al het mogfelyke wordt gedaan, om de leden in economisch en sociaal' opzicht door de tegenwoordige moeilijke periode been te heipen. Men wil voor ieder werkjend Nederlander het beste bereiken dat .mcgelijk is, onverschillig welke maatschap- pelijke positie deze inneemt. Be heer Wienbelt stelde nader in het licht, dat het lidmaatschap van het N.A.F. vrijwil lig is. Het zou gemakkelijk zijn een paar i millioen leden te krijgen, door dit verplich- tend te stellen, maar dit is sitrijdig met onzen volksaard en men zou dan geen eigenlijke leden, doch slechts contributie betalende auto- maten krijgen. De heer De Jonge Baas besprak voorts de verschillende diensten, de afdeeling Rechts- bescherming, de Sociaal-Economische afdee ling, die o.m. voor de landarbeiders 4S.00'0 achterstallig loon wist te incasseeren, en waar men practisch ongeveer alle inlichtingen kan ver-krijgen over de sociale verhoudingen der bedrijven in Zeeland. Hij, besprak ook de taak der sociale voor- mannen, die de gemeeqschapsgedachte en de arbeidsvrede in het bedrijf hebben te dienen. De afdeeling Sichoonheid doet, ondanks de moeilijke tijden haar best om te bevorderen reinheid in de bedrijven. Het aantal bedrijfsvergaderingen heeft de 500 reeds overschreden en de belangstelling daarvocr is stijigende. De afdeeling Jeugd' tracht in iedere plaats ieugdgemeenschappen te stichten, terwijl ook de afdeeling Vrouwen haar taak voornamelyk zoekt op sociaal gehied, zooals b.v. noodzake- lijke gezinshulp voor gehuwde arbeidsters.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1