TERNEUZENSCHE COURANT Tegen het Bolsjewisme I Buitenland Sinnenland No. 10.488 VRIJDAG 19 MAART 1943 83e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUITSCH WEERMACHTSBERICKT. Duitsche troepen tusschen Charkof en Koersk in den aanval. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT WtLEKPRAATJE. DE nBANKBILJETTEN-VERORDENING" Meldt U aan bij de Waffen>SS, het legioen of het wachtbataljon in Nederland. /fit HELDENGEDENKDAG. Keuringen voor de Waffen-S.S. en het Legioen. Boekeninzameling. V VERSOHIJNT IES&EREN DLNSDAG- EN VRHDAGAVOND. Oirecteur: L VAN DE SANDE HoofdredacteurN. J. HARTE - TERNElfZEN - Tel. 2298 Ingesloten vijandelijke strijdkrachten vemietigd. Siet opjaerbevel van de Duitsche weermacht craaaJkte Donderdag -bekend: In den geheelen sector tusschen Charkof en het gebied ten Noordwesten van Koersk zijn de divisies van leger en Waffen-SS in den aanval in Oostelij-ke richting. In weerwil van den verbitterden tegenstand en de mdeilij-ke terreinsomstandigheden bereiken onze troepen dagelijiks de gestelde aanvalsdoelen, werpen de bolsjewieken steeds weer uit hun nieuwe stel- lingen en brengen hun in samenwerking met de huahtmacht de zwaarste verliezen toe. De ten Zuidoosten van Charkof ingesloten vijan delijke strijdkrachten zii-n, met uitzondering van kleine resten, vernietigd. Bolsjewistische ontzetpogingen zijn met bloedige verliezen mislukt. Ten Zniden van Orel vielen de bolsjewieken Woensdag opnieuw over een breed front met eterke infanterie-afdeelingen en gepantserde strijdkrachten aan. De in verscheidene golven ondernomen aanvallen strandden met zware verliezen op den onwrikbaren tegenstand van onze troepen, die door de luehtmacht op voor- treffelijke wijze gesteund werden. Ook ten Euiden van het Ilmenmeer bestormde de vijand wederom tevergeefs onze stellingen. Bij de plaatselijke geveohten aanhet front in Tunis hebben Duitsche en Italiaansche troe pen gevangenen gemaakt. Kraehtige aanval len van vijandelijke infanterie aan het front in Zutd-Tunis werden met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. De luehtmacht m-eng- de Eich met sterke strijdkrachten in de af- weergevechten. Duitsche jagers hebben boven het Middel- landsche Zeegebied 5 vijandelijfce vliegtuigen, waaronder 4 torpedovliegtuigen, neergescho- toa. Majoor Philipp, groepscommandant bij ee* jachteskader, heeft Woensdag met het neerschieten van 4 vliegtuigen zijn 203de over- winning in de lueht behaald. GEVEOHTEN IN TUNIS. Het Italiaansche weemiachtberioht van Donderdag iuidt als volgt:| Aan het front in Tunis zijn ibij plaatselijke operaties ongeveer 100 gevangenen gemaakt. Vliegtuigen van de As hebben colonne® van troepen en motorvoertuigen, alsmede artil- leriesteliingen aangevallen. In lu-chtgevechten hebben Duitsche jagers 5 Britsche toestellen neergeschoten. Afzonderlijk vliegende vijandelijke toestel- le« hebhen eenige bommen laten vallen en machinegeweervuur gericht op plaatsen en spoorwegstations in Zuid-Italie. Te Metaponto 4 dooden en 4 gewonden, alsmede lichte scha- de. In de Middellandsche Zee is een motor- zeilfaoot -met 4 vijandelijke officieren aan boord door een Italiaansche motortorpedoboot genomen. ADOLF HITLER AAN HET FRONT. Uit foto's in de Berlijnsche bladen van Woensdagmiddag blijkt, dat de Fiihrer zich in de afgeloopen dagen rechtstreeks naar het Oostelijke front begeven heeft voor het hou den van besprekingen met hooge commando- staven van de Duitsche troepen, De foto's laten izien, dat de Fiihrer, bij zijn aankomst op een vliegveld in het Oosten werd verwelkomd door den opperbevelhebber van de daar opereerende legergroep, generaal- veMmaarsdhalk Von Manstein, en den chef van de daar gestationneerde -luchtvloot, gene- raal-veldmaarschalk von Richthofen. De Fiih rer en de beide veldmaarschalken zijn omringd door de geestdriftig groetende troepen, die zieh naar het juist gedaalde vliegtuig gehaast,- hebben am den Fiihrer te ontvangen. iEen andere foto toont den Fiihrer tijdens een (bespreking bij de stafkaart met de gene- raals-veldmaarschalken von Manstein en von Kleist, benevens den opperbevelhebber van een leger, kol.-generaal Ruoff, en den chef van den generalen staf van het leger, generaal der infanterie Zeitzler, die den Ihihrer heeft ver- gezeld op zijn vlucht naar het front. Men necmt. in Berlijnsche militaire kringen aan, dat de op deze foto's getoonde bespre kingen betrekking hadden op de plannen van de na zware gevechten geslaagde overwinning van het bolsjewistische winteroffensief. Op een foto is ook het lachende gezicht van vlic- gerikapitein Bauer, den permanenten bestuur- der van den Fiihrer, te zien. Baur heeft den Fiihrer met izijn vliegtuig ook op deze vlucht veilig naar het Oostelijke front en weer naar zsjn -kwartier gevlogen. EERSTE ONDERHOUD EDEN—HULL. Viermogendhedenverdrag De Aimeri'kaansche minister van Buitenland- sche Zaken, Cordell Hull, heeft, meldt S.P.T., Maanda"1 zijn eerste onderhoud gehad met E3den. Lord Halifax, de Britsche ambassa- deur, en Roy Henderson, de leider van de Sov- jetafdealing in het Amerikaansche departe ment van Bu ite n la ndseh-e Zaken en tot voor kort zaakgelastigde te Moskou, waren hierbij aanwezig. Hlema had EJden een onderhoud met de ministers Stimson en Knox. Maandag heeft Eden ook nog beraadsla&gd met den Chineeschen minister van Bu i t e n landsch e Zaken, dr. Soong. Volgens Associated Press gelooft men in welingelichte kringen te Washington, dat Hden streeft naar een viermogendhedenver drag tusschen Ehgeland, de V. S., de iSovjet- Unie en China. Dit verdrag zo-u Charter of Nations" heeten en in de praktijik een uit- breiding van het bondgenootschapsverdrag tusschen Engeland en dte Sovjet-Unie zijn. EDEN'S BEZOEK AAN WASHINGTON. Minister Hull heeft op een persconferentie in aansluiting op besprekingen met Eden ver- KSaard, dat de oorlog waarschijnlijk langer zal cSuren dan men op grond van voorbarige be- cordeelingen zou willen aannemen. Hij ver- klaaide verder, dat het absoluut noodzakelijik is, dat onder de belangrijke anti-Aslauden een volkomen overeenstemming heerscht in elk stadium van den oorlog en ook met betrekking tot de belangrijkste problemen na den oorlog. HMervoor is een volledige en uitvoerige uit- wBsseling van inlidhtingen noodzakelijk, waar- hij ook dte Sovjet-iUnie en China moeten mee- doen. De persconferentie werd ook bjjge- woond door minister Eden. ERKENTELIJKHEID VAN DEN FiiHRER VOOR BURGERBEVOLKUWG. Uit erkentelijkhedd voor de dappere houding der geheele burgerbevolking bij luchtaanval len in het vadterlandBohe oorlogsgehied' heeft de Fiihrer bepaald, dat het ,,Verwu.ndetenab- zeichen" voor verwonddngen en beschadigin- gen, die ontstaan zijn door de uitwerking van vijandelijke luchtaanvallen, verleend kan wor sen aan alle Duitsche mannen, vrouwen en kinderen volgens dezelfde beginselen als gel- den voor de soldlaten, die in het eigenlij'ke oorlogtsgebied zijn opgesteld. DE ITALIAANSCHE VERLIEZEN. De totale verliezen van de Italiaansche Weermacht in den tijd van Januari 1942 tot Februari 1943 bedroegen: Leger en fascisti- sche mdlitie: Noord-Afrikaansche front: ge- sneuveld 6.666, gewond, 8.701, vermist 72.115; Russiscfae front: gesneuveld 6.125, gewond 14.941, vermist 68.347. Balkanfront: gesneu veld 5.538, gewond 6.434, vermist 759. Marine: gesneuveld 1.232, gewond 2.599, vermist 6.338. Luehtmacht: gesneuveld 748, gewond 949, ver mist 1.354. Br zijn heden, die de mogelij^kheid van bols- jewiseering van Nederland belachelijk vinden. Wat zouden, zoo opgeveer luidt hun oordteel, de Sovjet-'Russen in ons land moeten doen? Waarom zouden zij zich aan de Noordzee wil- len vestigen? Ook de z.g. Oranje-zender schijnt zich met dit onderwerp bezig gehou- den te hebben. En ook deze heeft ontkend, dat het de bedoeliing van Rusland zou zijn om territoriale uitbreiding na dezen oorlog na te streven. De spreker voor de Oranje-micro- foon wist zijn hetoog kracht bij' te zetten door zioh te berdepen op de door Engeland en Rus land wederzijds gesloten overeenkomst, waa'r- in is opgenomeri, dat geen uitbreiding van grondgebied zou worden beoogd. Dit zou overtuigend kunnen zijn, wanneer wij zekerheitl 'hadden, dat deze aanhaling uit de betreffende overeenkomst volkomen juist werd weergegeven door den vertegenwoordi- ger der zich nog steeds Nederlandsche regee- I'ing noemende Nederlandsche vluChtelingen en indien wij in de beide onderteekenaren van het toedoelde verdrag vertrouwen zouden kun nen hebben. Beide mogtelijikheden moeten wij op goede gronden verwerpen. Wij willen fce- reid zijn om aan te nemen, dat Engeland, on- geacht zijn verleden, in dit geval oprecht zou kunnen zijn. Met Sovjet-Rusland is ons dat evenwel niet mogelijk. Zoo talrijik zijn de wonderlijke interpretaties van aangegane ver- plichtingen van de zijde van het Kremlin, dat de handteekening van de bolsjewisten ons geen enkele waarborg biedt. Men zie slechts naar de overeenkomst met de Baltische Staten in 1940 en de daarop volgende rauwe, werkelijk- heid door de ongelukkige bewoners de^er lan- den. Engeland weet dat evenzoo gced als wij,, maar moet zich, gebonden als het is door de onmisbare hulp der Sovjet-troepen, in alles wat Stalin past schikken. De Vereenigde Staten weten ook mee te praten van de onbetrouwbaarheid der Sovjet- Russen in zake diplomatieke overeenkomsten. Zij sloten b.v. een aantal jaren geleden een accoord met Stalin, waarin werd bepaald, dat Rusland zich zou onthouden van het voeren van bolsjewistische propaganda in de Ver eenigde Staten. Rusland hield zich hieraan inderdaad, doah do propaganda verminderde daarmede niet, doordat deze door de Kornin- tern werd overgenomen en vo'ortgezef. Wat de betrouwbaarheid van den Oranje-spreker bet reft, deze is wel uitermate twijfelachtig. Behalve uit de vele dwaasheden, welke in den loop der laatste jaren van deze zijde de wereld werden ingeslingerd, moge dit blijken uit het feit alleen, dat de z.g. Nederlandsche emigran- ten Regeering zich verbond met het boisje- wisme, waarmede onS land steeds weigerde diplomatieke relaties asm te gaan. De cam- pagne welke hier te lande, voornamelijk voor den oorlog, tegen het bol&jcwisiiafe werd ge- vperd, van kerkelijke zoowel als van niet- kerkelijke zijde, is niet met een samengaan met de bolsjewisten te rijmen. Wie herinnert zich niet de protest-demonstraties tegen de kerk-vervolgingen, de priestermoorden, enz. enz., welke alorn in den lande werden ge- houden. Zou men ons nu willen doen gelooven, dat de bolsjewisten sedertdien zijn veranderd in_ goedaardige, zachtmoedige lammeren? Wordt danrmede het samengaan met hen verklaard Er is echter meer. Laten wij voor een oogenblik aannemen, dat het inderdaad Rus- land's bedoeling is om, bij het behalen van de overwinning in dezen oorlog aan de grens van Nederland Halt te houden. Is daarmede ons land vrij, van het bolsjewisme? Natuurlijk niet. Wij kennen dit duivelsche stelsei nu langzamerhand wel zoo'n beetje. Het is nooit in ons opgekomen, dat hier op onzen hodem, de Russisiche soldaten noodig zullen zijn met het bolsijewisme in hunne ransels. Er zijn geen Russen noodig om de bolsjewistische toesmet- ting over te brengen. Dit is niets nieuws en er zijn toch waarachtig wel voldoende voor- heelden voor iedereen om de juistheid van deze stelling te xunnen aanvaarden. Bolsjewisme is geen vrachtgoed dat met materieele midde- len over te brengen is. Het is een geestelijke vergiftiging en laat zich als zoodanig niet door grens,palen tegenhouden. Vast staat, dat, wanneer Duitschland dezen oorlog mocht verliezen en het door de Sovjet- troepen zou worden heizet, geheel Europa onder Sovjet^Russischeninvloed zou staan. Dan wordt er een radicale opruiming gehouden onder alien die afwijzend tegenover het bolsje wisme stonden of staan, waarna de rest der bevolking kortweg gebolsjewiseerd wordt. Wat dat beteekent kan men vememen uit de belevenissen na 1940 der inwoners van Est- land, Letland en Littauen. En is er dan nog een enkele onnoozele over om te gelooven, dat Nederland, als een eenzaam eiland temidden van een bolsjewistische oceaan, onaangetast zou bldjven Ja, maar dat duldt Engeland niet! Engeland? Als het zoover komt is Enge land zelf reeds lang volkomen gebolsjewiseerd. Legaal verworven biljetten blijven hun waarde behouden, doch het gebruik ervan is beperkt. Rigoureuze maatregelen tegen z^varte handelaren. Op de Donderdag gehouden dagelijksche persconferentie hebben de Duitsche commis- saris-generaal voor Financien en Economische Zaken, minister H. Fischboek en de bevelhab- ber van de Sicherheitspolizei, Brigadefiihrer Harster, als vertegenwoordiger van den Gene- ralkommissar fur das Sicherheitswesen, S.S.- Gruppenfiihrer und General-leutnant der Poli- zei, Rauter, een toelichtlng gegeven op de verordening van den Rij'kscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende waardeloosverklaring der bankbiljetten van 500 en van 1000 gulden. Sedert dien heeft zich een smel toenemende onrust onder het publiek geppenbaard, zoodat een nadere toe- lichting met spanning werd tegemoetgezien. Yastgesteld kan worden, dat de legitieme bezitter van bankbiljetten van f 1000 en 500 volgens de strekking van deze veror dening, geen enkel gevaar loopt ook maar een cent in te boeten van de waarde zajner biljetten. Alleen wordt hij; beperkt in het gebruik ervan. Wie een zuiver geweten heeft zoo drukte minister Fischboek zich uit en niets illegaals heeft gedaan, heeft niets te vreezen. In zijn toelichting heeft minister Fischboek erop gewezen, dat voor het uitvaardigen van deze verordening twee motieven hebben be- staan. In de eerste plaats was gebleken, dat, verhoudingsgewijze, een te groot aantal bil jetten in coupures van 1000 en 500 gulden in, omloop was en dat volgens de eischen eener geleide eoonomie het dus wenschelijik was nierin verandering te brengen. De tweede aanleiding moet gezocht worden in het feit, dat hier te lande ae zwaiv^ na de welig tiert en dat vooral de zwarte handela ren die him bedrijf in het duister bedrijven, hun ,,belegging" zochten in de biljetten van f 1000 en 500. Het is uiteraard niet de taak der autoriteiten deze heeren ongestoord hun bedrijf te laten uitoefenen. Zooals gezegd, wie de biljetten op legale wijze verkregen heeft, heeft niets te vreezen. Dat het eenigen tijd duurt, voor hij voor zijn biljetten weer contant geld heeft ontvangen, mocht, gezien het doel van de maatregel, niet als een overwegend bezwaar geiden. Een nor- maal handeldrijvend koopman heeft nooit al zijn handelsgeld in biljetten van f 1000 en if 500 belegd; iiij heeft er vanzelfsprekend voor zorgd over liggende middelen te heschikken. In kleine bedrijven 'komt het practisch ryet voor bij normaal zaken doen dat men biljetten van 500 en 1000 heeft, waarvan de „ver- zilvering" niet even zou kunnen wachten. Gewetenlooze elementen, zoo ging minis ter Fischboek voort zijn er op uit om bezit- ters van biljeten van 1000 en f 500 te be- wegen deze aan hen van de hand te doen voor bedragen ver onder de waarde. Met grooten nadruk wordt vastgesteld, dat transacties in dezen zin een delict vonmen. Wie blijetten op deze wijze koopt, weet dat hij biljetten koopt, welke op illegale wijze zijn verkregen. In gevallen als deze zullen kooper en venkooper beiden worden ver- volgd, Hier zullen maatregelen getroffen worden, als die welke werden genomen inzake den effectemzwendel. De bezitter der biljetten zal ihoeten waar maken, dat hij zich die v<5<5r 13 dezer op legale wijze heeft verworven. De Rijikscommissaris zal niet terugschrikken om de scherpste maat,- regelen tegen "dezen gewetenloozen handel af te kondigen. Tenslotte zijn er nog de z.g. „politieke zwendelaars" die de biljetten ,,ham- steren". Ook deze zwendelaars zal men weten te vinden. DE BESC'HIKKING OVER DE SLUITING VAN BEDRIJVEN. Aan de besehikking van den Rijkscommis- saris voor het bezette Nederlandsche gebied Commisisaris-Generaal vooc* Financien en Economische Zaken) betreffende de slutting van bedrijven, wordt nog het volgende ont- leend In beginsel worden slechts zoodanige in- dustrieele bedrijven toegelaten, welke oorlogs- ef levens-noocizakelijk zijn. Voor zoover in deze beecliikking niet anders wordt bepaald, wordt de slutting van de ove>'eenkomstig hier- mede niet meer toegelaten bedrijven ibevolen bij bij'zondee-e besclhiklcing. De niet gesloten bedrijven mogen slechts oorlogs- of levensnoodzak lijke voorwerpen fabriceeren. In geval van twijfel dient de houder van het bedrijf via de desbetreffende vakgroep van de organisatie van het bedrijfs- leven een beslissing te verzoeken van -het ter zake bevoegde Rij,ksbureau. Met het in werking treden van deze be sehikking moeten alle -bedrijven van de vol gende sooirten worden gesloten: 1) luxe-restaurants, 2) bars, 3) nachtlo- kalen. 4) verhuurinrichtingen van toonzalen, in het bij;zonder toonzalen van automobielen, luxe-porcelein of cera-miek, 5) reclame-onder- nemingen, 6) kermisbedrijven, 7) paardrij- instituten en -scholen, 8) dansinstituten en -scholen. 9) in een artikel gespecialiseerde zaken, met inibegrip van dooe- rondtrekkende per- sonen gedreven zaken en den straat- en markt- handel van: a) luxe mode-artikelen, b) zoe- tigtieden, c) narfumerie-artikelen, d) juwee- len, gouden en zilveren voorwerpen, e) post- ze'gels, f) tapijten, g) aportartikelen, h) bon-t- werken, i) muziekinstrumtenten en gramo- f-oons, k) radio-artikelen, 1) schrijfmachines. 10) ambachtsbedrijven van de volgende soorten: a) schoonheidsin itituten, schoon- n-eiUasjsp&ciaiisitaii, met inbegibp .lo naamde schoonheidssalons, b) fabricage van luxe-kleeding naar maat voor dames, en hee ren, c) pliseerinrichtingen, d) juweliers, goud en zilve-rsmeden, e) muzielcinstrument-makers, f) fabrikanten van uithanghorden, naampla- ten en lic-htreclames, alsm-ede schilders van uithangborden en naamplaten, ook wanneer deze bedrijven door rondtrekkende personen worden uitgeoefend. W»rdt uitsluitend in -een bijzondere afdee- ling van een bedrijf een der genoemde soor ten van bedrijf uitgeoefend, dan zijn de voor- sehriften van deze besehikking slechts van toepassing op deze afdeeling. De hurgemees- ter kan om buzondere re-denen een afwijkende regelinig tref-fen. De slutting is niet van toepassing voor zoo ver 1) de onder 9, f tot en met 1, en onder 10, e en f, genoemde bedrijven zich in noemens- waardigen omvang bezighouden met repara- ties; 2i) de onder 10 genoemde ambachtsbedrij ven in noe-merswaardigen omvang andere dan de genoemde bedrijfssoorten uitoefenen. Verboden werkzaamheden. Met het in werking treden van deze be sehikking is de uitoefening van de yolgende werkzaamheden verboden de werkzaamhei-d van handelsreizigers voor wervingsdoeleinden, tot het. afhalen van be- stellingen of tot het bezorgen van waren: de als hoofdberoep uitgsoefende werving voor verzekeringsmaatschappijen ip den bui- tenddenst, met Uiit'zondering van de als neven- beroep uitgeoefende wervingswerkzaamheid van de met de incasseering, schaderegeling of met het voorkomen van sohade belaste per sonen; klantendienst ten opzichte van de verbrui- kers, voor zoover deze "uitsluitend bestaat in het afhalen of bezorgen van waren; van het verbod is uitgezonderd het bezorgen van nieuwsbladen, melk, brood, aardappelen en groen-ten, waschgoed, brandstoffen en groote voorwerpen, zooals meuibelen; de burgemees- ter kan om bijzondere red-enen andere uitzon- derin^cn toestaan; aan de kappers andere werkzaamheden dan a) in de heerenafdeelingen: haarknippen, hoofdwasschen. friseeren en scheren; h) inde damesafdeelingen: haarknippen, hoofdwas schen en friseeren (watergolven en ondu- leeren) Verboden tewerkstelling. Na 15 April 1943 is in dienst hebben (in Duitschen tekst -staat: zu beschaftigen) aan de volgende bedrijven verboden: 1) aan banken en effeetenkantoren, met uitzondering van boerenleenibanken en aan wrzekeringsmaatschappijenvan manlijke personen in den leeftijd van achttien tot en met dertdg jaar; 2) aan bedrijven van -den overzeeschen im port- en exportbandel, koloniale en zeescheep- vaartmaatschappdjen: van manlijke perso nen in den leeftijdi van achttien tot en met vijf en veertig jaar, met uitzondering van het varende p-ersoneel 3) in de hoedenmakersbranche (in Duit schen tekst staat: Putzmacherhandwerk) van manlijke personen tot en met vijftig jaar. Wijze van sluiting. Indien het bedrijf moet wordeft gesloten, deelt de commisisaris van de provincie, waar in het bedrijf is gelegen, het den houder daar- van schriftelijk mede. In gemeenten met meer dan honderddui- zend inwoners treedt de burgemeester in de plaats van den commdssaris van de provincie. Voor zoover de beslissing van den commis- saris van de provincie of van den burgemees ter ndet in overeenstemming met de Kamer van Kooptoandel en Fabrieken en, voor zoo ver een plaatselijke afdeeling van de ter zake bevoegde orgianisatie van het bedrijfsleven be staat, niet in overeenstemming met deze is tot stand gekomen, kan de betrokkene binnen drie dagen na de kennisgeving bij den com mdssaris van de provincie, resp. bij den bur gemeester, een bezwaarschrift indienen. Dit STARIZA 0LSNIN0 Wolokolamsk Sytsjefka Sweniaa NIKITINKA GSHATSK Pololsk osja/sk Forminsk Wereja JASMA Bofrowsk MEDYN JARTSEV0 VIESKI Male 4Jarosstawez So,o?jef*OOROGOBOE Djinsk SERROEKOF ALEXIN SM0LENJ JOEKNOF EL NY;A KAlOEGA Proedki DEMENSK Soetoki TOELA SOEKHINIT KDSE'LSk WE GEN ROSLAW pc H00FD SPOOR WEG SP00RWEG KAAWT VAN PELT FRONTVERRORTINGEN IN DEN MIDDEN SECTOR. Het kaairtje igeeft een algemeen overzi-cht van de omgeving van Rzjef, Wljasma en Smolensk, tusschen Rzjet en den vooruitstekende hoek bij Gshatsk wordt het front door de Duit- sohers volgens plan ingekort, Wjasma is volgens plan ontruim-d. Besehikking van den Generalkommissar fur das Sicherheitswesen betreffende het houden van den Heldengedenkdag. Op grond van par. 52 der verordening op het handhaven der orde no. 1/1943 bepaal ik: 1) Naar aanleiding van den Heldengedenk dag zijn op 21 Maart 1943 gedurende den ge- heelen dag verboden: opvoeringen van blijspelen, operettes en cabaret, benevens voorstellingen van soortge- lijken aard, zooals o.m. bioscoopvoorstellingen, die niet in overeenstemming zijn met den ernst van den dag. 2) In openbare lokalen en bij openbare be- toogingen mag op dien dag alleen emstige muziek uitgevoerd en door den verantwoorde- lijken eigenaar of leider der bijeenkomst ge- doild worden. 3) Overtredingen worden ongeacht de te nemen maatregelen der Sicherheitspolizei op grond van het in den aanvan-g genoemde voorschrift gestraft met hechtenis tot 6 maanden en hoete tot 2000 gulden of een van deze straffen. De Generalkommissar fur das Sicherheitswesen gez. RAUTER, S.S.-Gruppenfuhrer und Gene- ralleutnant D. P. bezwaarschrift moet met redenen worden om- kleed. Het heeft geen opschortende- werking. Over het bezwaarschrift wordt beslist door den secretaris-generaal vari het departement -uan Hanilpl, xrijvp-rheid en, Scheenvaart of door de door hem aangewezen instantie. Deze kunnen de uitvoering van de beslissing van den commissaris van de provincie of van den burgemeester tot hun eigen beslissing uit- stellen. Wanneer iemand, wiens tewerkstelling is verboden, om drinpende redenen voor het be drijf onmisbaar is, of in een ander bedrijf nie-t kan worden ingezet, kan het plau,tselijk be voegde gewestelijk arbeidsbureau op verzoek van den houder van het bedrijf of van den betrokkenen tot wederopzegging toestaan, dat hij in het bedrijf werkzaam blijft. De houder van een to sluiten bedrijf dient onverwijid na het in werking treden van deze besehikking een lijst van de op het tijdstip van de slmting in zijn bezit bevindende waren bij; het bevbegde rijlcshureau in te leveren. Over waren, waarvan de afgifte slechts tegen vergunning of distributiebonnen is toe gelaten en over waren, waarvan de inkoop gecontingenteerd of op andere wijze beperkt is, platina-, gaud- en zilverwaren en j-uweelen, alsmede postzegels. mogen de te sluiten be drijven niet heschikken, deze verkoopen of deze naar een andere plaats of opslagplaats overbreng-en. Dit verbod is niet van toepas sing ten aanzjen van snel bedervende vyaren, voor zoover het bevoegde rijksbureau geen andere regeling fereflt. Dit kan tevens andere u-itzonderinge-n toestaan. Over waren, ten aanzien waarvan deze ver- bodsbepalingen nie-t van toepassing zijn, kan de houder van het ibedrrjf nog heschilcken bin nen een maand na het in w.erking treden van deze besehikking of, indien een bijzondere be slissing wordt gegeven, na de ontvangst van deze. De verplichting tot sluiting van het be drijf wordt hierd-oor niet aangetast. Ambachtsbedriiven kunnen het werk, waar mede bij het in werking treden van deze be sehikking -reeds was begonnen, nog binnen een maand alma ken en afleveren. Hetzelfde geldt, voor zoover andere bedrijven bij het in werkin? treden van deze besehikking met venbeterings- of wijziging-swerk-zaamheden zijn beeonnen. De verplichting tot sluiting van het bedirijf wordt hierdoor niet aangetast. De secretaris-generaal van het departement van Handel, N'-vecheid en Scheepvaart vaar- digt, binnen het kader van de hem verstrekte riohtliitoen, de ter uitvoering van deze besehik king noodzakelij.ke aanwijzingen uit, en kan in overeensterrtming met de verordening no. 23/1940 bepalingen uitvaardigen over de af- wilckeling van juriddsche verplichtingen van stilgelegde bedriiven, alsmede over de toeken- ning van een financieele hulp. Het ontduiken van deze besehikking door reorganisatie van de te sluiten bedrijven is verboden. Strafbepaiing. Hij die handelt in strij-d met deze besehik king of die in het bijzonder de verplichting tot sluiting van een bedrijf niet nakomt, dan wel een verboden werkzaamheid blijft uit oefenen wordt gestraft overeenkomstig arti kel 4 der verordening no. 16/1943, voor zoo ver niet overeenkomstig andere bepalingen een zwaar-dere straf is verbeurd. De Rijikscommissaris (Commissaris-Gene- raal voor Financien en Economische Zaken) of eeu.door hem aangewezen instantie kan hij een afzonderlijke besehikking tevens andere bedrijven en de uitoefening van andere werk zaamheden aanwijzen, waarop de bepalingen der onderhavige besehikking in zooverre van toepasising zijn, als hij daarbij nie-t anders be- paalt. Deze besehikking treedt in werking met in- gang van 15 Maart. VLEESOHRANTSOEN VERLAAGD TOT 125 GRAM. Ingaande met de nieuwe distributieperiode, die Zondag a.s. begint zal het vleeschrantsoen dat voor normale verbruikers van 200 gram tot 125 gram per persoon per week, been in- begrepen, worden teruggebradht. Voor de groep kinderen -van 04 jaar zal echter geen rantsoenverlaging plaats vinden; hiervoor zal integendeel eveneens een rantsoen van 125 gram geiden. mm Nederlandsche vrijwilligers in dte Sovjet- Unde. (SS P.K. Leit-t-O-H-P s) Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Nederlanders van arisch bleed, in den leef tijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lidhamelijk zoowel als geestelijk goed ontwik- keld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die dc opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, ten- Thans bestaat ook de mogelijkneia tot opleiding en dienstvervulling in Neder land, in een speciaal wachtbataljon. Ge- zinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als degenen, die dienen in de Waffen-SS of het Legioen: Kostwinners- vergoed-ing, kostelooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. - 20.3.43, 9.00, Roermond, N.S.D.A.P., Swal- merstraat 61. 20.3.43, 15.00,' Arnhem, Weverstraat 16b. 21.3.43, 9.00, Hengelo, Deutsches Haus. 21.3.43, 15.00, Zwolle, Hotel Peters, Markt. 22.3.43, 9.00, Groningen, Concerthuis, Poele- F straat. 22.3.43, 15.00, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23.3.43, 9.-00, Amsterdam, School Iepen- weg 13. 24.3.43, 10.00, Utrecht, Wehrmaehtheim, Mariaplein. ;25.3.43, 10.00, Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg. 26.3.43, 10.00, Den Haag, Cafe ..Den Hout", Bezuiderihoutscheweg. Mo-rgen is het iZaterdag, dat beteekent, dat de jongens en meisjes van den natio- nalen jeugdstorm er weer in grooten getale op uit gaan om boeken in te zamelen voor de Nederlandsche arbei- ders in Duitschland1. Honderdduizenden van uw volksgenooten in Duitschland vragen U dringend o-m deze lectuur en' -zeggen: ,,geef deze jongens en meisjes boeken mee voor ons, die ver van huis zijn." De categorieen arbeiders, die zwaren en zeer zwaren arbeid verrichten, blijven huh rantsoe- nen van onderscheidenlijk 300 gram en 500 gram ontvangen. NIEUWE UIOHTINIG ARBEIDSDIENST. In de St.crt van 17 dezer is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van alge- meene zaken betreffende de aanwijxing van het aantal arbeidsdienstplichtigen en het tijd stip van opkomst. Hierin wordt bepaald: De volgende arbeidsdienstplichtigen zullen worden opgeroepen tot het vervullen van ar- beidsdienstplicht gedurende het tijdvak van en met 1 Juli tot en met 15 December 1943: a. krachtens de artikelen 2, lid 2, en 11 van het arbeidsdienstplichtbesluit: de manne- lij'ke arbeidsdienstplichtigen, die zijn aange- steld in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs en onderscheidenlijk geboren zijn tusschen 31 December 1924 en 15 Juni 1925 en tusschen 1 April 1922 en 1 April 1924, voor zoover de betrokkenen niet reeds hun arbeids- dienstpli-cht hebben vervuld; b. krachtens artikel 4 van het arbeids dienstplichtbesluit: de mannelijke arbeids dienstplichtigen, geboren in het eerste half- jaar van het jaar 1925, voor zoover hun op- roeping naar het oord-eel van den comman dant van den Nederlandschen arbeidsdienst noodig is. VERGADERING VAN HET PERSGILDE. De eerste landeldjke alg. vergadering van het Persgi-lde der Ned. Kultunrkamer" werd Zaterdagmiddag te Utrecht gehouden en door honderden leden van het Gilde, afkomstig uit alle deelen van 't land, bijgewoond. Onder de gasten bevonden -zich o.m. Prof. Dr. J. Maenz, uit Praag, de heer Dittmar, perschef van den Rijikscommissaris, Dr. Pudor, Leiter der Landesverbandes des Reichsver- bandes der DSutschen Presse, Jhr. Mr. De Ranitz, waarnemend secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en V

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1