TERNEUZENSCHE COURANT Strijdt mee naast Uw kameraad! algemeen nieuws- en advertentieblad voor zeeuwsch-vlaanderen Buitenland Binneniand Predikbeurten. No. 10.485 DINSDA6 9 MAART 1943 83e Jaargang DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Duitsche aanval uitgebreid ten Westen van Charkof. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT r-c'/.r.-M Meldt U aan bij de Waffen-SS, het legioen of het wachtbataljon in Nederland. - TERNEUZEN, 9 MAART 1943. „Houdt Uw gasverbruik in toom en spaart elken dag wat stroom'1. Met weinig gas en electriciteit moet men veel doen. Boekeninzameling. Duitschers opgelet. VEKSCHKNT IKDEBM DENSDAG- EN VKMTDAGAVOND. pireeteur: L VAN DE SANDE Hoofdredactear: N. J. HAKTE - TEKNEUZEN - Tel. 2298 Alwearsuocessen bij Orel en ten Zuiden van het Ilmenmeer. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend "Ten Zuidwesten van Oharkof braken onze aanvalsdivisies het vijandelijke verzet en breidden zij den aanval uit tot in het g-bied ten Westen der stad. In den gevechtssector van Orel1 bestormden de bolsjewieken tever- e-eefs in enkele sectoren steeds weer opnieuw onze stellinigen. Een legercorps, dsat sedert daffen een zwaren afweerstrijd levert, behaalde gisteren een groot afweersucces. Van 90 aanvallende vijandelijke -pantserwagens werden er 66 in gevechten te land en 8 vanuit de lucht verndetigd. «„„A In den centralen sector deed de vijand tal- riike aanvallen om die Ibewegingen der Duit sche troepen te faelemmeren. Hij werd overal op bloedige wijze afgeslagen. In het kader van de sedert dagen aan den gang zijnde stel- selxnjatige verkorting van het front werd de pilaats Sytsjefka, zonder dat door den vijand druk werd uitgeoefend, ontruimd. De afweerslag ten Zuiden van het Ilmen- meer duurde ook gisteren met onverminderde hevigheid voort. Ondanlks ikrachtigen srteun van de artilierie, het in actie komen van tanks en de in ddchte golven nadeiende slag- vliegttiuigen stoitten de aanivallen der bolsje wieken in het afweervuur en als gevolg van het vemietiigende optieden der Iuchtmacht met zeer zware verliezen ineen. Jachtvlieg- tuigen en fachtdOelartillerie schoten boven dezen frontsector 60 bolsjewistische vliegtui gen neer. Aan het Noord-Tunesische front slechts gevechten van plaatselijke beteekenis. For matie® jachtvliegtuigen behaalden in talrijke luchtgevechten successen. Duitsche jagers schoten daarbij 9 Spitfires neer. Bij een aan val van Duitsche igevechtsvliegtuigen op het havengebied van Tripolis werden 2 schepen in brand geworpen. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen be- stookten oveidag de stad Eastbourne aan de Zuidkust van Engeland. In den afgedloopen nacht werd1 het gebied van Southampton met brisant- en brandbom- men bestookt. Aanivallen van de vijandelijke Iuchtmacht op het Duitsche rijksgebied en de bezette ge- bieden in het Westen werden overdag noch des nacht® ondernomen. Boven de Noordzee verloor de vijand 3 meermotorige vliegtuigen. LUCHTGEVECHTEN IN TUNIS. In Tunis heeft de Iuchtmacht een inten- sieve bedrijrvigheid ontwikkeld. Onze jagers schoten tijdens hevige luchtgevechten 12 vijan delijke vliegtuigen omlaag, waarvan er 11 vemietigd werden door een formatie van de 16de groep onder bevel van kapitein Pagliari Giovanni van Parma. Negen andlere toestel- len werden vernietiigd door Duitsche jagers. Duitsche vliegtuigen hebben de haven van Tripolis gebombardeerd en met bommen van zwaar kaliber 2 koopvaardijschepen getrof- fen. In den loop van den dag is een van onze vliegtuigen verlOren gegaan. DR. GOEBBELS PRIJST DE BERLIJNERS. Rijksminister Dr. Goebbels heeft, in zijn functie van Rijikscomimissaris voor de ver- dediging, voor het rijksverdediginigsdistrict en als Gauleiter van Berlijn een oproep gericiit tot de Berlijners, waarin hij de geheele bevol- king van de gouw zijn bijzondere waardeeringi uitspreekt voor haar dappere houding bij den laatsten luchtaanval. Dr. Goebbels wijst er op, dat alle instanties der partij, van den staat en de stad dOor hem gCSnstrueerd zijn, op de meest royale wijze den nahestaandten der dooden, den gewonden en benadeeltien krachtdadige hulp te ver- leenen. Woordeiijk zegt Dr. Goebbels oim.De laatste terreuraanval' der Engelschen op de Rijksboofdstad heeft de Berlijnsche bevolking voor buitengewone taken gesteld. De om- vang van de door dezen aanval aangerichte schade is belangrijk. Alle ter beschikking staarude krachten zijn aan het werk gezet om deze schade zooveel en zoo snel mogelijik op te heffen. In den bombardiementsnacht zelf en in de daaropvolgemde dagen heeft de be volking der Rijikshoofdstadnaar ik met eigen oogen heh kunnen waarnemen, en zooals mij ook door taillrijke schriftelijke en mondelinge rapporten iis medegedeeld, een moreele hou ding aan den dag gelegd, die boven alien lof verheven is. Niet alleen de mannen, maar vooral ook de vrouwen en de jeugd hebben proeven gegeven van bun moed, hun hulp- vaarddgheid en hun koelbloedigheid, die den naam der Berlijners slechts tot eer strekken. Onze vijanden gelooven ons met laffe terreur- aanvallen murw te kunnen maken. De Engel- schen heweren, dat wat London heeft kunnen verdragen, de Berlijnsche bevolking niet kan uithooiden. Gij hebt hun uw antwoord ge geven en daarbij getoond, en giji zult het in de teekomst steeds toonen, dat Berl'ijn waarddg is, de hoofdstad van het Groot-Duitsche Rijk te zijn". Naar D.N.B, nog verneemt, is het aantal dooden tengevolge van den laatsten lucht aanval op de Rijkshoofdlstad tot 486 en dat der zwaargewonden tot 377 gestegen. VOORLOOPIG GEEN DUITSCH OFFENSIEF IN HET OOSTEN. Front thans geconsolideerd. De A.N.P.-correspomdent te Berlijn meldt: Welingeliehte kringen in de Duitsche hoofd stad zijn van meening, dat het verloop van het Oostelijke front in de komende weken nauwelijks nog wljziging zal ondergaan. Zelfs indien de Sovjet-legerleiding nieuwe reserves in den strijd zou kunnen werpen, zoo verklaart men hier, zou zij hiermede niets bereiken daar de verdediging inmaddCls belangrijk krachtiger is geworden. Ook van Duitsche zijde schijnt vooralsnog gteen offensief op gToote sohaal verwacht te moeten wordten, Weliswaar hebben officieele Duitsche kringen geen geheim gemaakt van het plan, dezen zomer wederom een offensief te ontketenen, doch men kan aannemen, dat hiertoe eerst de periode van beter weer zal worden afgewacht. Op het centrale gedeelte van het front na, waar nog van beweeglijike oorlogvoering kan worden gesproken, is het front thans eenigs- zins geconsolideerd. Wieldswaar zijn de Dudt- schers thans aan den midden- en bovenloop van de Donetz over een breed front in der. aanval, doch dit geschiedt met het doel, het front ,,recht te trekken", eventueele bressen af te grendelen en, naar aangenomen kan worden, eveneens om gunstige uitgangsposi- ties voor een toekomstig offensief te ver- overen1. Als het begin van een offensief moeten deze operaties, naar militaire kringen verklaren, niet worden heschouwd. De gevechten in den midden-sector. In den middeh-sector van het front zijn de aanvallen der bolsjewieken nog net. hevigst. Hier woedt de strijd ten Westen en Noord- westen van Koersk en ten Noordivesten en Zuidwesten van Orel, doch, zooals ook reeds •0/soe/ Temrjuk teebSC arem^fskaj Krymskaja IJSK® Kaart van Pelt HET KOERANFRONT. In een klein gedeelte van de Kaukasus o.a. te Novorossysk met omgeving houden de Duitsche troepen nog steed® stand. Aan de rivier de Koeban wordt hevig gevoch- uit de aantallen buiten gevecht gestelde pant- serwagens blijkt, zijn de aanvallen niet van dezelfde hevigheid als tot voor kort en zijn zij bijvoortoeeld niet te vergelijken met die, welke de bolsjewieken ondernamen in de riehting van Dnijepropetrowsk, met het doel tot in het hart van de Oekraire door te drin- gen. Dit was naar de meening van bevoegde militaire kringen te Berlijn ook het eigenlijke doel van het Sovjet-winteroffensiefzich meester maken van het voor de levensmidde- lenvoorzieniing zoo belangrijke gebied der Oekraine. Een geweldig pants erJ eg er was in het gebied tusschen Charkof en Worosjilo\v- grad opgesteld om zich als een wig tusschen dd Duitsche linies te werpen, doch nadat de opmarsch van dit leger reeds dreigende vor- men had aangenomen, werd het door aanval len in de flank en in den rug van zijn ver- bindiingen afgesneden. De vernietiging ervan is thans nog aan den gang. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft, dat opgetwijfeld de bolsjewieken nog krachtige pogingen in het werk stellen, om het verloren initiatief althans in den Centra len sector en in het Noorden te herwinnen, maar door den handigen schaakzet, dien de ontniiming van Rzjef en Demjansk vormt, is hun ieder werkelijk loonend strategisch doel ontnomen. Zij zullen hun krachten nutteloos verbruiken, zonder het doel bereikt te hebben, dat Timosjenko zich had gesteld. Gteotste Sovjetpantserconcentratie vernietigd. Opmerkelijik is het, dat bij alle gevechten van den laatsten tijd het aantal pantserwagens aan Sovjetzijde steeds kleiner wordt, nu het den Duitschen divisies gelukt is in het gebied ten) Zuiden van Charkof die grootste vijande lijke pantserwageniconcentratie van dezen oorlog, die, naar Dnrjepropetrowsk moest op- rukken, volkomen is vernietigd. Dit Duitsche succes, dat met een slag de groote gepamt- serde vuist van het bolsjewiistische winter- offensief afsloeg en zoo de bedreiging van de Oekraine te niet deed, heeft den strijd een ander aanzien gegeven. De reusachtige ih- spaniningen van het Sovjetleger hebben niet tot uiteindelijk succes geleid en do enorme toolsjewistische verliezen zijn ongerechtvaar- digd gehleken. Wat thans in het Donetzbekken gebeurt, is een van de gevolgen van dit groote Duitsche succes, dat overilgens zijn uitwerking heeft tot aan de zee van Azof en in het gebied ten Noorden van Charkof. De bolsjewieken zul len niet meer tot rust kunnen komen. Dat de oud'e Duitsche divisies van het Oosten in de voorjaarsmodder Proletarsk en Ldssitsjansk stormenderhand hebben genomen, bewijst haar onverminderde stootkracht. In de eerste plaats eohter bewijst dit feit, tot welke resul- taten het in den strijd brengen van de nieuwe, versche divisies met haar nog betere wapenen en onder betere omstandigheden zal leiden, wanneer daartoe het bevgl wordt gegeven. ERNSTIG ONGELUK IN EEN SOHUIU- KELDER TE LONDEN. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, zijn Woensdagavonid in een schuilkelder te Lon- den 170 menschen gedood en 60 giewond. Er bevond'en zich ongeveer 2000 menschen in den schuilkelder, toen een vrouw onderaan de uit- gangstrap kwam te struikelen. Binnen een minuut tijds waren honderden personen onder den voet geloopen, waarbij degenen die het meest ondieraan lagen, gestikt zijn. STALIN MAARSCHALK. Stalin is, naar radionMoskou, volgens D.N.B. meldt tot maarschaik der Sovjet-Unie he- noemd. HET VERANDEREN VAN BETREKKING. Volgens de Haagsche correspondent van de Prov. Zeeuwsche Crt. bestaat de thans voor het bezette Nederlandsche gebied afgekondig- de verordlening betreffende het veranderen van hetrekkingi in Duitschland reeds sedtert 1 Sept. 1939, als gevolg van de opdracht van den Fiihrer voor het 4-jarenplan. Het gestadig veranderen van betrekking door vele werk^ nemei-s beteekende stagnatie in de bedrijven. Bij de nu voor Necferland afgekonidigde ver- ordening is rekening1 g.ehouden met de Neder- landsche toestajiden. Verandering van betrekking kan in dezen tijd zoo goed! als uitgesloten worden geacht. De enkeling zal zich hebben te schikken naar het belang van de oorlogseconomie en zal dienen te "blijven ojp de plaats waar hij het best te gjebrudken is. Zij! die zich zonder toestemming der arbeids- bemilddelirug uit hunt d'iensthetrekking los- maken, dienen zich bij1 het Arheidsbureau aan te imelden, aangezien de oorlogshuishouding nu eenmaal niet kan gedogen, dat er in dezen tijd krachten nutteloos "blijven randloopen. Dr. Bucken, van het Rijkscommissariaat, die deze toelickting in een conferentie aan de pers vers trek te, was het opgievallen, dat de openbare bedrijven in ons land, wat de per- soneelsbezetting betreft, sterk overbelast zijn. Als men bijvoha'heeld vergei'ijkt hoe hie" in Nederland de disti ibutiekantoren en dezelfde bureaux in Duitschland bezel zijn, dan treft het dat men hier grootendeels jongelui ziet zitten, terwijl doze functie® in ,,das Reich" door vrouwen vervuld worden. Hierin zal redelijkerwijs verandering moeten worden ge- hracht als er straks meer oudere menschen ter beschikking komen1 door het sluiten van zaken en "bedrijven. Rekening houdend met de sociale verhoudingen kunnen oudere krachten op deze plaatsen komen1, want de jongsta krachten behoeven niet de beste plaatsen te bezetten. De strafbepalmgen. welke in deze verorde- ning voorkomen, zijn niet zoo scherp als in ,,das Reich", omdat men er rekening mee ge- houden heeft, dat de Nederliaraders nog niet zoo zijn ingesteldi op de nieuwe verhoudingen en de oorlogseconomie. Zij- moeten geleidelijik worden opgevoed. Deze verordening heeft ten doel de Neder- landsche ikraohten te bundelen voor dien ar- heidisinzet voor dien totalen oorlog. BETALING VAN OVER WERK BOVEN 48 UUR. De Centrale Persdlienst van het Nederland- sche Arheidistfront meldt: In aansluiting op reeds gedane medadeelin- gen door 'den leider van het Nederlapdsche Arbeidsfront H. J. Woudenherg, kan worden meegedieeld, diat thans binnen enkele dagen een regeling: van kracht wordt, waarbij is bepaaki, dac bij1 verlenging van den weke- lijkschen arbeidstijd boven 48 uur, deze uren betaald zullen moeten worden met een loon- toeslag van 25 pet., miet dien verstande, dat voor arbeiders, die reeds onder een bindtende regeling vallen, ook thans deze oude bestaan- de regeling blijft gehandhaafd. Het Nederlandlsiche Arbeidsfront heeft, in de overtuiging, dat voor de verlengdte arheids- week voor alien een bevredigendie betaiings- regieling in het leven geroepen moest worden het initiatief genomen om hiertoe te komeri en ziet zijn heanoedingen door de eerstdaags volgende afkonddging der bovenbedoelde be schikking met succes hekroond. Daar deze regeling, nog niet dadielijk van toepassing kan worden gehracht op het admi- nistratief em toezicht houdend personeel, heeft het Arbeidsfront bij den gemachtdgde voor den Arbeid reeds voorstellen van gelijke strek'kimg ingediend, om ook voor deze werkers tot een bevredigende regeling te geraken. VERSOBERING VLEESCHGEBRUIK IN HOTELS, RESTAURANTS ENZ. Met ingang van Maandag 8 Maart mogen overtuiging!, dat het bolsjewisme in het tegen- op de menu- en dagkaarten geen gereciiten mieer worden aaugeboden, waarvoor meer bon- nen worden gevraagd dlan ter waardle van, ten hoogste een half rantsoen vleesch. Wanneer in dergelijke gerechteni hoter, margarine, vet dam wel spijsolie is verwerkt of daarbij wordt verstrekt, mag ni©t meer dan een met ,,1/50 rantsoen boter" gemerkte consumentenbon worden gevraagd. Voortaan dient ook bij de prijsbereikening met deze vermimderde hoeveel- heid vleesch rekening te worden giehoudlen. PREMIETREKKING WINTERHULP- LOTERIJ. Zaterdagimiddagi is te Amsterdam de pre- mietrekking gehoudlen van de Winterhulp- loterij, serie F. De hoofdpremie van f 10.000 viel op no. 975230. DE VLEESCH- EN VETPOSITIE. Over bovenstaande schrijft het jongste mum mer van ,,De Landstand" o.m. het volgende: Onze veestapel is practisch aangepast bij het hier te lande heschikbare veevoeder, aldus dit hlad. Een verdere inkrimping zou funest zijn. Ons volk heeft uiteinpelijk meer behoefte aan vet dan aan vleesch. Meer vee afslachten dan wij in het zelfdie jaar normaal kunnen aarrfokken, mogen we dus niet. Als men op de huidige wijze doorgaat met de veeafname, geschiedt dat toch. Eir is dus slechts den weg uit deze moeilijkheidminder vee afnemen en als gevolg daarvan vleeschlooze weken en maanden invoeren. In den zomer, wanneer er voldoende groente is, is dat minder erg dan het lijkt, vooral als daardoor het vetrantsoen niet behoeft te worden aangetast. Het is on- verdedigbaar gjoede melkkoeien te doen leveren. Ook de koeien die vqor de melkproductie ongeschikt zijn behoeven dan niet direct te worden geslacht, maar kunnen eerst vet wor den geweid. Daardoor wordt het gewicht per stuk, maar ook de totale vleeschvoorraad aan- merkelijk zwaarder en grooter tegen den vol- genden winter. Plannen zijn in dezen door den Landstand ingediend. DUITSCHE KINDEREN NAAR ONS LAND. Ook dit jaar zal wederom eem zoo groot mogelijk aantal Duitsche kinderen tusschen 6 en 12 jaar uit het Ruhrgebied voor zes weken naar Nederland komen. Ze zullen worden on- dergebracht in gieheel Nederland, uitgezonderd de provincies Zeeland, Noord- en Zudd-Holland. DISTRIBUTIE BATTERIJEN, HOOR- TOESTELLEN ENZ. Gebru ikers van hoortoestellen voor Slecht- hoorenden en van medisohe apparaten, ophtal- moseppen, otoscopen en dergelijke zullen in de gelegenheid worden gesteld periodiek toatte- rijen voor hun toestellen of apparaten van handelaren te betrekken. Hiertoe zullen be- doelde gebruikers zich bij' den handelaar van wien -zij hun toestel! of apparaat hebben be- trok'ken, moeten laten Inschrijven. Het for- mulier moet door den gebruiker wordten inge- vul'd en v66r 15 Maart 1943 bij: den handelaar worden ingeleverd. LUCHTAANVALLEN OP TREINEN EN SCHEPEN. Woensdag zijn hij uit mil'itair oogpunt doel- looze terreuraanvallen van Britsche vliegers op spoortreinen, schepen en auto's vijf Neder- landsche burgers gedood, vijf zwaar giewond en elf lichtgewond. MILITAIRE OPLEIDING VAN GERMAANSGHE JEUGD. In het kader van de door ReichsjugendL fiihrer Axmann aapgekondigde versterkte samenwerking van' de Germaansche jeugd wordt thans in het Westerwald het eerste kamp der miltaire vooropleidimg van de Ger maansche jeugid gehoud'en. Binnenkort zullen 2 permanente kaimpen in Thiirimgen en iKarn- ten worden ingericht. 200 Jongens uit Noor- wegen, Denemarken, Nederland, Vlaanderen en Wallonie, die zich vrijwillig door hemiddte- ling hrrnner jeugdorganisaties hebben aange- meld, ontvangien daar tezamen met de ledten der Hitlerjugend een vierweeksche militaire vooropleiding. Na den jongsten Brit- schan terreuraanval op Berlijn. Rijiksminister dr. Goebbels bezichtigt de vernielde kerk van St. Hedwig. (Hoffmann-Stapf-Pax s) DE LUCHTAANVAL OP BRIELLE. Het A.N.P. meldt uit Den Haag: Brielle is een klein landelijk stadje van on geveer 3700 imwoners, dat geen enkele indus- trie bezit en ook in militair opzicht volkomen zomdler eenige beteekenis is. Op slechts enkele honderden meters afstand van de mooie oud-Romeinsche kerk bevindten zich drie scholten en iwel een va'kscbool voor meisjes, een jongensschool voor voortgezet lager onderwijs en een landibouwschool. Op 4 Maart dies ochtends was het zeer rnooi voor- jaarsweer. Ongeveer om half elf vloog een formatie vijandeldjike vliegtuigen boven het stadje Brielle en wiierp bommen neer, niet- tegenstaandle er bij het duddelijke zicht geen twijfel over kon bestaan, dat zich in het stadlje geenerlei militaire of oorlogs-economische doe- len "bevonden. De uitwerking was vreeselijk. De jongens school voor voortgezet lager onderwijs fcreeg een voltreffer. Ook de vakschool voor meisjes wierd getroffen en totaal vernield, de land- bouwschool werd hescltadigd. Voort® werd een groot aantal woningen totaal vernield en een aantal woonhuizen zoo zwaar beschadigd, dat zij onbewoonhaar geworden zijn, en_ ontruimd moest en worden. In de jongensschool! werden bijna alle in de klassen zittendle jongens onder de puinhoopen begraven, waardoor het meerendeel om het leven kwam. Verscheidene werden zoo zwaar gewond, dat zij1 wel aan hun verwondingen zullen bezwijken. Niettegenstaande met zeer grooten spoed aan de opruimingswerkza!>m- heden werd1 begonnen, is het tot dusver nog niet gelukt de puinhoopen van de jongens school geheel te doorzoeken. Er moet dus nog rekening mee gehoudlen worden, dat nog een groot aantal jongens onder deze puinhoopen bedolven ligt. Het nauwkeurige aarttal ver- misten kon tot duisver nog niet opgegeven worden, omdat het grootste deel der schoueren niet uit Brielle zelf afkonistig is, doch uit vele plaatsjes in de omgeving. Het was een geluk, dat ten tijde van den aanval in de vakschool voor meisjes en in de Jandbouwschool geen les werd gegeven, anders was het aantal slachtoffers wel belangrijk grooter geweest. Men mag zich afvragen op welke wijze de Engelsche radio deze nieuwe schandelijke daad wil goedpraten. Bij den nog steeds niet in het vergeetboek geraakten aanval op Eindhoven op 6 Decem ber, een Zondag, nl. St. Nicolaas, verklaarden de Engelschen, dat zij een Zondag hadden uit- gekozen, om zoodoende de wenklieden te spa- ren, daar deze op Zondag niet in de fabrieken werken. In werkelijkheid werd deze dag voor den aanrval gekozen, omdat tengevolge van die weersomstandigheden de voorwaarden voor een aanval voor de Engelschen bijzonder gunstig waren. Op 19 Fehruari, een Vrijdag, werd een kust- plaatsje in het Noorden van het land gebom bardeerd', waarbij, zooals men zich zal herin- neren, 34 Nederlandsche burgers werdien ge dood. Deze aanval vond plaats vroeg in den middag. De aanval op" Brielle werd gedaan op een Donderdag, zooals reeds gemeld, om ongeveer half elf des ochtends. Hit allies blijkt, dlat de Engelschen er in het geheel niet aan denken rekening te houden met het leven, die ge- zondheidi en den eagendom van de Nederland sche burgerhevolking. Bij de uitvoering van hum terreurmethode, waarmede zij den oorlogs- toestand hopen te beinvloedenlaat hun het lot van onschuldige Nederlandsche vrouwen en kinderen totaal onverschillig. De resten van de school in Brielle, welke Donder dag j.l. bij goed zicht het doel van een terreur aanval was. (SiS Bildberichter Fritz- Stapf-Pax s) DOCTORAAL-EXAMEN WIS- EN NATUURKUNDE. Aan de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam slaagde voor het doctoraal-examen wis- en natuur.kunde (hoofdvak pharmacie) onze stadgenoot de beer P. J. van Sprang. WERKGEMEENSOHAP „VKEUGDE EN ARBEID". Vanwege deze stichting werd j.l. Zaterdag- avond in het Concert- en Bioscoopgebouw al- hier weer een amusanten avond gegeven, die drie bezoctit was. Voor inleiding cprak de heer Coppieters een aanhevcling voor toetreding tot het Ar beidsfront. Hoe sterker dit wordt, hoe meer het ook zal kunnen besteden aan ,,Vrcugde en Arbeid" tot ontspanning voor de arbeiders en hunne familie. 'Hiccroo werd door eenige dames en heeren aanigevangen met het opvoeren van de caba ret-revue ,.Dat had je niet verwacht"'. Deze was inderdaad een verrassing, aangezien een zeer amusant programma werd ten beste ge geven. Jammer dat geen programma's fce- st.hikbaac waren, waardoor we de volgorde van een en ander misten, alsook de namen der optredenden. De leider bleek echtef een vlotte conferencier, terwijl door de verdere op tredenden goede zang en muziek werd ten geihoore gebractrt, aard'ige dansen werden uit- gevoerd en ook een handige goochelaar aan- wezig bleek. De opgevoerde schetsen volde- den goed en uit het opgewekt meezingen van de opgekomenen bleek al spoedig dat de artis- ten goed contact met de zaal hadden. TELEFONISCHE AFLEVERIN/G VAN TELEGRAMMEN. Daar het telegraafverkeer zeer is toege- nomen zullen vertragingen kunnen optreden. Het dringendi maken van teen telegram is daarom aan te bevelen in gevallen met "bijzon- deren spoed. Verder is het voor hen die over een telefoonaansluiting beschikken, aan te be velen telefonische aflevering te bevorderen, de doelmatigste en snclste wijze van bezor- gingi voor publiek en dienst. Het telegram kan desgewenscht in de eerstvolgende ,,post"'- bestelling wordten opgenomen. DOODELIJK ONGEVAL. Bij het baspannen van zijn wagen geraakte Zaterdagmorgen de 30-jarige De Kok te Hulst tusschen den wagen en een muur be- kneld. Hij bekwam daardoor zulke ernstige inwendige kneuzingien, dat hij 's avonds over- leedl. BES.METTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 21 tot en met 27 Fehruari kwamen in deze provtneie 13 gevallen van diphtherie voor, nl. 5 te Tholen en 1 in elk der gemeenten St. Annoland, Hontenisse, Krab- "bendijke, Kruiningen, Serooskerke (W.Sta- venisse, Waarde, IJzendijke. Voorts kwarnen 7 gevaMen van roodvonk voor, nl. 2 te Tholen en 1 te Kortgene, St. Laurens, Middelburg, O. en W. Souhurg en Oudelande. ledereen zal moeten toegeven, dat het groote verkwisting van energie beteekent, als men overdag bet electrisch lieht laat branden. Dit geldt zoowel voor fabrieken als kantoren, zoowel voor winkels als voor huis- houdingen In het bedrijf speelt de economi- sche hedrijfsvoering een groote rol, maar ook in de huishoudirug is sprake van economisch beleid. In de tegenwoordige buitengewone omstandigheden vereischt dit beleid meer zorg en inspanning dan in normalen tijd. Zoo dient uit de toegewezen rantsoenen gas en electriciteit' een zoo groot mogelijk nuttig effect te worden gehaald, d.w.z. met weinig gas en electriciteit zal men veel moeten doen. WSe dit niet doet, loopt gevaar zijn rantsoen te overschrijden, wat onvermijdelijk leidt tot boete of afsluitir van den toevoer Na die dagtaak heeft ook de Nederland sche arbeider in Duitschland behoefte aan ontspanning. Vooral in „Lagers", die ver van de groote steden Iggen, is de behoefte aan lectuur zeer groot. Het vaderland kan in deze behoefte voorzien, door de boeken inzameling1 van den natienalen jeugdstorm voor dit doel gul te steunen! Volgens par. 1 der Ausweispfl'ichtverord- mmg (130/42) zijn ook alle Rijksduitschers. die het 15e levensjaar hebben volbracht, ver- plicht steeds een geldig, te hunnen name ge steld, van een foto voorzien officieel bewijs bij zich te dragen en op verlangen aan elken Duitschen en Nedterlandschen politiebeambte te toonen. Rijksduitschers, die een dergelijk bewijs niet bezitten, kunnen bij den Beauftragte des Reichskommissars Poiizeioffizier voor de provincie, waar zij woonachtig zijn onder inlevering van twee foto'® (37 X 52 mm) de uitreiking van een voorloopig persoonsbewijs aanvragen. Wlie zonder een geldig bewijs wordt bevonden, stelt zich bloot aan het ge vaar te "worden overgebracht naar het naaste politiebureau en aan straf. RAUTER SS-Gruppenfuhrer und Generalleutnant der Polizei. JUBILEUM. Voor den heer J. B. Pauwels te Hu'st was het op 4 dezer 25 jaar geleden," dat hij in dienst trad bij de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Mij Dit zilveren jubileum ontging zijn kennissen en vrienden niet. Den geheelen dag liep dan ook bezoek in en uit en veie hloemen waren in zijini woning aanwezig. De Directeur, vergezeld van den Admi- nistrateur, betrad om ongeveer elf uur zijn woning, om hem geluk te wenschen met zijn zilveren feest en gprak daarbij ook voor de toekomst het beste voor den jubiilari® en zijn gezin uit. Het was daarbij voor den heer Pau wels een aangename verrassing, toen hij een enveloppe met inhoud in ontvangst had te nemen, terwijl aan zijn echtgenoote een mooi bloemistuk werd1 uitgereikt. De heer Pauwels dankte hartelijk voor de hem gebrachte hujde en voor bet bajk van waardeering. 't Was voor de familie Pauwels dan ook een prachtige dag. die nog langer tijd in hare herinnering zai blijven voortleven. BROODEN OM TE ROOKEN. Twee Belgen, in de omgeving van Eede werkzaam, passeerden,, vojgens het Dbl. van N.-iBr., nadiat zij zich thuis hadden tegoed ge- dlaan aan wat nrst, de douane. Bij hun ver- pakking van wat werkkleeding enz. bevonden zich niet minder dan 8 brooden. Flinke kna- pen als deze kwamen de douanen niet alle dagen tegen en zij stelden in de brooden dan ook meer dan gewoon belang. Men wilde wel eens weten uit we Ike bestanddeelen momenteel in Belgie zulk zwaar brood wordt gebakken. Echter bij dte eerste aanraking met het me® bleek dat alleen maar een dun korstje brood was. De rest bestond uit shag. DONDERDAG 11 MAART 1943. (Biddag. Ned. Hervormde kerk. TERNEUZEN2.3/0 u., Ds. J. Kroon. AXEL. 10 u., Ds. van Oeveren; 2.30 u., Ds. Drost, van Zaamslag. HiOIEK. 10 u. en 2.30 u,, Ds. E. Raams. ZAAMSLAG. 9.30 u., Ds. Drost; 2.30 u., Ds. van Oeveren, van Axel. Gereformeerde kerk. TERNEIUBEN. 10 u., D®. G. W. van Houte; 3 u., cand. Bol. AXEL. 10 u. en 2.30 u., Ds. Post. HOEK. 10 u. en 2.30 u., Ds. J. Francke. ZAAMSLAG. 9.30 u., Ds. Sollie, van Zoute- spui; 2 u., Ds. Kok. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 10 u. 2.30 u. en 7 u.. Ds. Van den Berge, van Krabbendijke. AXEL. 10.30 u., 2.30 u. en 5.30 u., Ds. Visser, van Aagtekerke. Otid-Gereformeerde Getneente. TERNEUZEN Vlooswijkstraat). 10 u., 2 u. en .5.30 in., Ds. Kramp, van Grafhorst. TERNEUZEN (Nieuwediepstraat). 9.30 u., 2 u. en 5.30 u.. D®. M. A. Mieras.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1