TERNEUZENSCHE COURANT Toont U een waaractitlg Nederlander! o 1 Bsnnenland Buitenland VRIJDA6 5 MAART 1943 83e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOK ZEEUWSCH-VLAANDEBEH OUITSCH WEERMACHTSBERICHT Stad Slavjansk stormenderhand genomen. WEEKPKAATJE. Meldt U aan bij de Waffen-SS, het legioen of het wachtbataljon in Nederland. Boekeninzameling. VERSOHIJ NT IEDEREN DINSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Directeur: L VAN DE SAM)E HoofdredacteurN. J. HARTE - TERNEUZEN - Tel. 2298 Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Woensdag bekend: De vijand deed opmeuw aanvallen op net bniggenhoofd aan de Koeban en op de steUmg aan de Mioes. De aanvallen werden Moedog afgestagen. De Duitsche tegenaanval —oin gebied van izjoemTe^ft over ©en breed front den niddenloop van de Donets bereikt. Ook ten Oc'-'ten van Slawja-ieik en m het gebved tan Noord-Westen van Cbarkow zetten onze divisies den wijkenden viiand na, sl\e^®n Tfr- scheidene vvandelijke afdeebngen af en ha teTe^wijl^ten6Zuid-Westen van Orel de sterke druik van den vijand op ons front yoortduurt, bradhten Duitsche divisies mfanterie en pa-ot- serstrijdkrachten in het gebied Westen van Orel een sterken aanyal tot staan, versloegen de vijandelijke strrjdkrachten, die het voornaamste gevechtsterrem waren bin- nenpedrongen en verdreven de Soviets weet onder vemietiiging van 16 z,ware en de zwaar- St Derail'rScw werd volgens de in de plan- nen voorziene bewegingen ter verikortmg van het front ontruimd. Achterhoeden die de stad sinds dagen nog slechts bezet hieldOT, maak- ten zich in den nacht van 2 op 3 Maart na het opblazen van de brugigen over de Wolga, ongemerkt van den vijand los. In de overige sectoren van het centrale en in Ihet Noordelijke deel van het Oostelijke front verliep de Mag, afgezien van enkele plaatselij;ke aanvallen, over het algemeen kalm. Inrichtingen van den Moermansk- spoorweg werden door duikbommenwerpers stevig vernield. In de maand Februari hebben de Sowjets 886 vliegtuigen verloren. Hiervan werden er 701 in lucihtgevechten en 118 door luehtdoe.- artillerie van de luchtmacht alsmede 30 door troepen van het leger neergeschoten. De overige werden op den beganen grond ver nield. Aan het front van Noord-Tunesie worden ondanks krachtig vijandelijk verzet nieuwe plaatselijike successen behaald. De luchtmacht bestookte batterijstellingen en gemotoriseerde formaties van den vijand. Gevechtsvliegers vielen de haven van Tri- polis aan. Enkele vijandelijke storingsvhegtuigen lieten in de nacht van Dinsdag op Woensdag bom- men vallen op West-Duitsche plaatsen. Een Britsch vliegtuig werd neergeschoten, twee andere werden aan de Kanaalkust neerge- haald. Bomaanval op London. Het opperbevel van de weermacht maakte Donderdag bekend: In het iZuidelijke deel van het Oostelijke front worden de krijgsoperaties door regen en modder sterk belemmerd. De Duitsche tegen aanval maakt ondanks de moeilijke weers- en terreingesteldheid nieuwe vorderingen. Over een fronthreedte van 250 kilometer staan onze aanvalsdivisies aan den Midden- en Boven- loop van do Donets. De stad (Slavjansk werd stormenderhand veroverd. Eien ver achter het front afgsneden vijandelijke formatie werd tot den .strijd gedwongen en uiteengeslagen. Het gros van het derde Bolsjewistische pantser- leger is in het gebied ten Zuiden van Char- kof nauw omsingeld en probeert tevergeefs naar alle kanten door te breken. De hevige afweergevechten in het gebied ten Noordwesten van Koersk duurden ooik Woensdag voort. Nieuwe in vele golven ach ter elkaar uitgevoerde aanvallen der bolsje- wisten in het gebied ten Noordwesten van Orel werden met zwaxe verliezen afgeslagen De aan het Noord-Tunesische front nieuw gewonnen stellingen viel de vijand Woensdag gedurende den geheelen dag vergeefs aan. Tiidens de gevechten in de afgeloopen week werden in Noord-Tunesie 2110 gevangenen ge- maakt. 68 pantserwagens en gepantserde ver- kenningswagens stukgeschoten en 36 stuxxen geschut vernield. Enkele vijandelijke storingsvhegtuigen vlo- gen overdag boven Noord-Duitschland zonder bommen neer te werpen. In den nacht van Woensdag op Donderdag viel de Britsche luchtmacht West- en Noord- west Duitsch gebied aan. iVooral in het gebied van Groot-Hamburg en in landelijke gemeen- ten in de omgeving ontstond door brisant- en brandbommen vrij groote schade aan gebo-u- De bevolking leed verliezien luchtdoelartillerie van de zonderlijke wijken van de Duitsche hoofdstad werd aanzienlrjke schade berokkend aan woon- huizen. Twee tehuizen voor ouden van dagen vielen volkomen aan den aanval ten offer. De bevolking van de Duitsche hoofdstad legde bij den civielen afweer van den Britschen ter- reuraanval een voorbeeldige houding aan den dag. Het aantal neergeschoten vijandelijke vliegtuigen bedraagt volgens de voorloopige berichten 21. wen. Nacht- iagers lucnraoeiarLiiiene v<ui no luchtmacht en luchtdoelartillerie van de marine schoten veertien meermotorige vliegtuigen neer. Een amder vijandelijk vliegtuig werd overdag aan de Nborsche kust neergeschoten. In den nacht van 3 op 4 Maart bestookte de Duitsche luchtmacht het gebied van Groot Louden met brisantbommen van zwaar kaliber en met duizenden brandbommen. De zich steeds gevaarlijiker ontwikkeiende bedreiging van Europa door het holsjewisme heeft Duitschland aanleiding gegeven om den totalen oorlog te proclameeren. Eerst voor eigen land, kort daama voor geheel Europa. Er gaan een aantal stemmen op in ons land, die willen doen gelooven, dat hiermede onzer- zijds niet moet worden ingestemd. In de ver- schillende kerken werd een brief voorgelezen, welks inhoud den geloovigen op het hart be- doelde te binden, dat het verplaatsen van Nederlandsche arbeiders eerst, en van Neder- landers die het arbeiden moeten leeren daar- na, naar fabrieken in Duitschland, een on- rechtmatige daad beteeikent. In hedoeld schrijven werden zij, die uit hoofde van bun ambt medewerken aani de voorbereiding tot uitzending dezer volksgenooten, aangespoord, dit niet langer te doen. Wij besohouwen dit als een uitermate dom en dwaas advies. Bij opvolging ervan zou het eenige resultaat kunnen zijn, dat de betreffen- de personen onmiddellijk zouden worden ont- slagen en, zoo zij zich al niet aan eene ge- rechtelijike vervolging zouden blootstellen, zelf in den kortst mogelijken tijd in Duitschland aan het werik zouden zijn. Hun taak hier zou door een ander worden overgenomen, en de verdete uitzendingen zouden normaal worden voortgezet. Onhegrij'pelijk is, dat juist in dezen tijd uit kerkelijke kringen dergelijike onverantwoorde- lijke taal moet voortkomen. In dezen tijd. nu het holsjewisme aan de poorten van Europa staat. Datzelfde holsjewisme, dat eenige jaren geleden in diezelfde kringen terecht be kend stond als de meest doodelijike bedreiging van Christendom, beschaving en cultuur. Duitschland heeft het gevaar te juister tijd ingezien en zich gewapenderhand er tegen ge- keerd. In den loop van den strijd is gebleken, dat het gevaar nog veel grooter is dan ver- wacht werd, zoodat versterkte afweer nood- zakelijk bleek. Dit is de verklaring voor het steeds meer inschakelen van beschikbare krachten in de oorlogsindustrie. In den afweerstrijd tegen den bolsjewisti- schen duivel heeft Duitschland de leiding op zich genomen. Het is zijn goed recht om de noodzakelijke maatregelen voor de redding en heveiliging van geheel Europa desnoods dwm- gend1 op te leggen. Deze dwang berust op recht, t.w. het recht tot zelfbehoud. Ieder onzer kan in de om- standigheid komen om voor zijn leven te moe ten vechten. Gelooft U, dat er in zoo'n geval iemand zal zijn, die tijdens dit gevecht nu en dan een wetboek van strafrecht raadpleegt om! zekerheid te hebben dat hij niet buiten zijn boekje gaat? Natuurlijk niet, onder der- gelijke omstandigheden is inderdaad alles ge- oorloofd. Welnu, Duitschland verkeert in een derge- lijke omstandigheid. En iDuitschland niet alleen oak de overige Eurapeesche landen. Het vecht dus niet slechts voor eigen lijfs- hehoud, maar tevens ter verdediging en zeker- stelling van ons hestaan. Het is onze plicht, welbeschouwd om daar- bij alle denkhare hulp te verleenen. Spontaan en vrijwillig. Een aantal onzer volksgenooten weet dit en handelt dienovereenkomstig. Velen helaas zijn nog niet tot de juiste voor- stelling van zaken gekomen en blijven zich V€rz€tt6n Steunend op het oordeel van de laatstbe- ddelden hebben de kerkelijke overheden hunne vermaning opgesteld en wereldkundig ge- maakt. Het is reeds meer voorgekomen, dat kerkelijke hocgwaard ighe idsbe k lee d e rsten- gevolge hunner waarnemingen door een poii- tieken kijker, tot averechtsche conclusies kwa- men. Later kwam het betere inzipht en lieten zij, tot heil hunner geloovigen, hun aanvanke- lijk standpunt los. Zoo zal het ook nu gaan mits Duitschland en de verbonden landen sterk genoeg blijiken om het bolsjewistische beest neer te slaan. Is dit niet het geval, dan zal het deze keer voor het eerst niet mogelijk zijn later van betere inzichten blijk te geven. Daartoe zal de tijd onthreken! Er zullen dan geen kerkelijke herders meer zijn om het uit te spreken noch geloovigen om het aan te hooren. werkplaatsen, scheepswerven, vliegtuigfabne- ken en fabrieken voor den voertuigbouw, elec- trotechnische en optische industrie, alsmede a.-.ta m^rumemui, cnemische en rubberindustrie, textiel-, kleeding- en hout verwerkende industrie, verkeerswezen met imbegrip van. de spoorwegen, de binnenscheep- vaart, het havenwezen en het staatsbedrijf der P.T.T. Deze bepaling is niet van toepassmg op jeugdige werknemers in den leeftijd tot 18 jaar en op werknemers, die op proef of als hulp ztjn aangesteld, indien de diensthetrek- king niet langer dan een maand na het in dienst treden voortdiuurt. De beschikking van het arbeidsbureau, waardoor een dienstbetrekking wordt ontbon- den wordt schriftelijk aan het bedrijf toege- zonden. Een afschrift van de beschikking wordt door het arbeidsbureau aan den werik- nemer toegezonden. In de beschikking wordt het tijdstip van ontbinding van de dienstbe trekking uitdrukkelijk bepaald. Aanmeldingsplicht. Hij, die volgens het voorgaande onder a, b en c en het bepaalde voor jeugdige werk nemers en op proef of als hulp aangestelde arbeiders voor de ontbinding van zijn dienst betrekking geen toestemming noodig heef+ dient zich na het verlaten van de betrekking, welke hij tot dusver bekleedde, hij het voor zijn laatste woonplaats of gewone verblijf- plaats bevoegde arbeidsbureau aan te melden. De werkgevers zijn verplicht de werknemers, die voor de vervulling van de taak van het bedrijf kunnen worden gemist, onder opgave van hun persoonlijke gegevens en adres,. on- verwijld schriftelijk bij het arbeidsbureau aan te melden. Beperldngen van aanstellingen. Particuliere werkgevers mogen werknemers met inbegrip van leerlingen en volontairs met of zonder toelage slechts aanstellen met toe- stemming van het arbeidsbureau. Dit geldt eveneens voor de privaatrechtelijke lichamen waarin de staat, een provincie, een giemeente of een sunder publiekrechtelijk lichaam deel- neemt. Hetzelfde geldt ten aanzien van de aan- stelling van werknemers door den Staat, een provincie, een geroeente of een ander publiek rechtelijk lichaam. Deze beide bepalingen zijn niet van toepassing, indien er sprake is van werknemers: a) die door een arbeidsbureau zijn aangewezen of b) die in bedrijven van den mijnbouw, van den land- en tuinbouw, bij de zee- en binnenvaart, bij de zee- en binnen- visscherij of op het gebied van de gezondheids- zorg moeten worden aangesteld of te werk gesteld. Als werknemers worden in den mijn bouw niet verstaan leesjongens, leerjongens voor machines, leerlingen of volontairs met of zdnder toelage. Aan de toestemming tot ontbinding van diensthetrekkingen en tot aanstelling van werknemers kunnen voorwaarden verbonden worden. Voor het verleenen van toestemming: a) tot ontbinding van een dienstbetrekking is bevoegd het arbeidsbureau in welks gewest de werkplaats is gelegen; b) tot aanstelling is bevoegd het arbeidsbureau, in welks gewest het bedrijf (het huishouden) is gelegen, het- welk voomemens is tot aanstelling over te Te Roermond werd Zon- dsg een vormingshijeen- komst van de N.S.D.A.P. n de N.S.B. gehouden. De leider van de Natio ns al Socialistische Be- weging der Nederlanden, ir. A. A. Mussert, inspec- teert de aangetreden eere-formaties. Links Hauptdienstleiter Schmidt. (Bildarctiiv N.S.D.A.P.- Stapf-Pax s) VOI4MINGSBIJEENKOMST N.S.D.A.P. - EN N.S.B. DAGOBDER VAN MUSSOLINI. Naar aanleiding van. den teruigkeer van Italiaansche afdeelingen van het Oostfront, die in Italie een tijd van rust zuilen doorbrengen en zullen worden aangevuld, heeft Mussolini een dagorder tot de officieren, onderoffieieren en manschappen van het 8ste Italiaansche leger gericht, waarin hij hulde brengt aan hun dapperheid en opoffering. Hij zegt voorts in zgn dagorder: ..Ontberingen en eindelooze marschen hebben uw lichamelijik en geestelijk weerstandsvermogen op een Ibuitengewoon aware proef gesteld. Slechts door verheven plichtsbesef en met het alomvertegenwoorddge beeld van het vaderland voor oogen konden deze moeilijkheden worden overwonnen. Niet minder zwaar waren de verliezen, die de strijd tegen het holsjewisme u heeft toegebracht. Maar het ging en gaat om de verdediging van die duizendjarige Europeesche cultuur tegen het moskovietische barbarisme. Glji heht zon der twijfel gevoeld, met hoeveel bewogenheid en met welk een verheven en onwrikhaar ge- loof aan de eindoverwinning het Italiaansche volk de fazen van de geweldige worsiteling heeft gevolgd en hoe trotisch het op u is". GOUVEBNEUR VAN MARTINIQUE WEIGERT SOHEPEN UIT TE LEVEREN. Volgens „Aftonbladet" is in het Ameri- kaansche Congres medetgedeeld, dat de gouver- neur van Martinique, admiraal Robert, heeft geweigerd een ambtenaar die door Giraud naar Martinique was gezonden, te ontvangen. Deze ambtenaar zou zich nog steeds op Porto- rico hevinden. Voorts zou Robert geweigerd hebben het vliegkampschip ,,Beam" en andere schepen uit te leveren. DE LUGHTAANVAL OP BERLIJN, 191 dooden; 21 vliegtuigen neergeschoten. Het D.N.B. meldt: Bij den luchtaanval der Engelschen op de Duitsche hoofdstad in den nacht van Maandag op Dinsdag j.l. zijn volgens de voorloopige berichten 191 menschen om het leven gekomen en 268 gewond. Wat de mate- rieele schade betreft, zoo werden o.a. 3 zieken- huizen bij den aanval getroffen. Zij werden ten deele zwaar beschadigd en moesten ont ruimd worden. De beroemde St. Hedwigkerk en 4 andere kerken leden zware schade en BEPERKING TEN AANZIEN VAN HET VERANDEREN VAN BETREKKING. Werkgevers moeten arbeiders opgeven, die gemist kunnen worden. Het Verordeningenblad bevat een verorde- ning van den Rijkscommissaris betreffende de beperking ten aanzien van het veranderen van betrekking. Ontbinding van dienstbetrekking. Werkgevers en werknemers met inbegrip van leerlingen en volontairs met of zonder toe lage, mogen eerst dan de dienstbetrekking opzeggen, indien het gewestelijk arbeidsbureau (in het vervolg arbeidsbureau genoemd) heeft toegestemd in de ontbinding van de dienst betrekking. De toestemming is ook vereischt, ingeval zonder inachtneming van een opzeggingster- mijn wordt opgezegd. Een opzegging zonder voorafgaande toe stemming is ongeldig. In bijzondere uitzon- deringsgevallen kan het arbeidsbureau achter- af in een opzegging toestemmen. Door de toestemming van het arbeids bureau wordt niet beslist of de opzegging rechtens juist geschiedde. Een toestemming is niet vereischt: a. indien de ondememing op grond van een rechtsvoorschrift of bevel van een tot stillegging bevoegde instantie wo I'd t stil- gelegd; b. indien de werknemer op proef of als hulp is aangesteld en de dienstbetrekking bin- nen een maand na het dndienst treden wordt beeindigli; c. indien de staat, de provincies, de ge- meenten of andere publiekrechtelij'ke lichamen dan wel de Nederlandsche Bank hun werk nemers opzeggen; d. bij ontbinding van de dienstbetrekking tusschen een privaatrechtelijken rechtsper- soon en haar wettelijke vertegenwoordigers. q. b\j huishoudelijke werkzaamheden in loondienst. Evenmin is toestemming vereischt bij onge- regelde dienstverrichtingen of tewerkstellin- gen tegen een geringe vergoeding, welke niet onderworpen zijn aan de verplichte ziektever- zekering,. Diensthetrekkingen kunnen alleen door het arbeidsbureau worden ontbonden in de onder- nemingen, behoorende tot de volgende bedrijfs- takken en in de inrichtingen: mijnbouw, pro- ductie van aardolieproducten, van motor- brandstoffen en smeermiddelen, water-, gas- en electriciteitsvoorziening, ijzer- en staal- productie, smelterijen van non-ferro-metalen en fabrieken van halffabrikaten, productie van ijzer-, staal- en metaalwaren, machine- brandden ten deele volkomen uit. In de af-fabrieken, werktuigenfabrieken, constructie- gaan. Is een dienstbetrekking waarvan voor de op zegging volgens deze verordening de toestem ming van het arbeidsbureau is vereischt, reeds voor het in werking treden van deze verorde- ning opgezegd, dan is de rechtsgeldigheid van deze opzegging afhankelijk van de toestem ming van het arbeidsbureau, indien de opzeg ging pas na het in werking treden van deze verordening van kracht zou worden. Hij die in strijd handelt met deze verordening of met hare uitvoeringsbapalingen, dan wel tracht deze te ontduiken, wordt gestraft met gevan- genisstraf van ten hoogste zes maanden en met geldboete tot een onbeperkt bedrag of met een dezer straffen, in ernstige gevallen met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. De vervolging wordt slechts ingesteld op verzoek van den leider van het bevoegde arbeidsbureau. Uitlokkers, medeplegers en medeplichtigen worden als daders gestraft. De hierbij strafbaar gestelde handelingen zijn misdrijven. Handelingen in strijd met den persoonlijken aanmeldingsplicht na het verlaten der betrek king worden gestraft volgens artikel 4 der verordening no. 15/1942 betreffende den aan meldingsplicht van werkloozen. (Hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste drie duizend gulden). De bepalingen van deze verordening zijn niet van toepassing ten aanzien van: a. de be- noeming en het ontslag van ambtenaren van eenig publiekrechtelijk lichaam; b. de benoe- ming en het ontslag van personen, die werk- zaarn zijn hij bureaux van den Rijikscommis- saris voor het bezette Nederlandsche gebied, van het arbeidsgiebied der Nationaal "Socialis tische Duitsche Arbeiderspartij in het bezette Nederlandsche gebied, van haar onderdeelen en organisaties en c. de benoeming en het ont slag van personen, die werkzaam zijn bij bureaux van de Duitsche Weermacht, van de „Waffen-S.S." en van de Duitsche politie in het bezette Nederlandsche gebied* Deze verordening treedt op 1 Maart 1943 in werking. Zij wordt aangehaald als .Ver ordening verandering van betrekking Tegielijkertijd treden buiten werking: a. het besluit no. 32/1942 betreffende de aanstelling en tewerkstelling van werknemers; b. artikel 1, lid 2, onder 2, van het derde uitvoerings- besluit (no. 14/1942) ingevolge de verordening no. 8/1940 betreffende het beperken van werk; c de beschikking van den secretaris-generaal van Sociale Zaken, houdende voorschriften tot beperking ten aanzien van het veranderen van betrekking in het mijnbedrijf van 16 Septem ber 1941 (Nederlandsche Staatscourant no. 185). WIJZIGING WETBOEK VAN KOOPHANDEL. De secretaris-generaal van het departe- ment van Justitie heeft een wijziging aange- bracht in artikel 6 van het wetboek van koop- handel volgens welke de termijn voor Ihet be- waren van boeken, 'bescheiden n balansen van bedrijven wordt teruggebracht van dertig op tien "jaren. DE CULTURES IN INDIE. Als bevestiging van een onlangs gepubl:- ceerd bericht telefoneerde de correspondent der N. R. Crt. te Berlijn: Volgens te Berlijn beschikbare berichten zou Japan de opvatting hebben iaten varen, dat een reeks belangrijke exportproducten zoo- als rubber, suiker, tin niet meer in vroegeren omvang behoeven te worden geproduceerd en dat men er beter aan zou doen den beschik- baren grond en anbeidskrachten te gebruiken voor een verboogden aanplant van rijst en katoen, alsmede voor de winning van koper en andere metalen, waaraan men gebrek heeft Thans heet het n.l., dat het aanplantpro- gramma voor Java ten opzichte van het oor- spronkelijke plan belangrijk is gewijzigd. De rubber- en sulkeraanplant zou nu ongeveer op het vroegere peil gehandhaafd blijven, zulks niet in het minst met het oog op de omvangrijke investe'eringen van Nederland sche en Engelsche cultuurmaatschappijen. Naar men van Duitsche zijde aanneemt, is deze beslissing tevens geinfluenceerd door de na afloop' van den oorlog te verwachten groote Europeesche behoelte vooral aan ruc- ber en tin. De bezettende macht in den Oost- Indisehen archipel is klaarblijkelijk tot het in- zicht gekomen, dat het niet noodzakelijk is bestaande cultures door nieuwe te vervangen en daardoor waarderijk kapitaal te vernieti- gen. Zoowel op het Oost Aziatische vastela.nd als op sommige eilanden schijnt men geschikt ter rein te hebben gevonden, dat voor het op- richten van gewensehte cultures in aanmer- king kan komen. Men heeft b.v. kunnen vast- stellen dat op Celebes katoen met succes kan worden verbouwd, in welk verhand de hoop is ontstaan, dat binnen eenige jaren de groote Oost-Aziatische hehoefte aan katoen uit de productie op Celebes en andere districten kan worden gedekt. Redevoeringen van Mussert »en Hauptdienstleiter Schmidt. Zondag hielden, naar het A.N.P. meldt, de corpsleiders van NS,DAPen N.S.B. een gemeenschappelijken vormingsdag te Roer- mond. Mussert herinnerde aan de zgn. ,,,Eenheia door democratie*, die zich in 1937 tegenover de N.S.B. plaatste. Deze zien wij thans in haar ware gedaante: een eentieid van Stalin, Churchill en Roosevelt, een eenheid van com- munisten en kapitalisten. Daarm.ee zijn de fronten zoo klaar en duidelijk, dat niemand meer "kan voongeven in onwetendheid te ver- kccrcn. Thans zien wij duidelijker dan toen, dat het nationaal socdalisme en fascisme aan den eenen ikant en het communisme aan den an- deren kant van ouds doodsvijanden zijn. De gedachte, dat de Nederlandsche natio naal socialisten een minderheid vormen kan ons niet afschrikken. Veeleer moet men op- passen, wanneer zij een meerderheid zouden worden. De soliidariteit met de bruin- en zwartihemden igeeft den Nederlandsctien na tionaal socalisten het bewustzijn, dat zij in dezen strijd, die niet om het eigen leven, maar om het leven van het volk gevoerd wordt, met alleen staan. Indien Ihet Nederlandsche volk een duiae- lijke voorstelling had van hetgeen het holsje wisme voor dit land beteekent, dan zou het stelliig grooter beigrip aan den dag leggen voor den strijd van het nationaal-socialisme. In alle omstandigheden zullen de Nederland sche nationaal socialisten de solidariteit met Duitsdiland als hun eerste taak beschouwen en zij streven er naar, om daarvoor ook het groote deel van het Nederlandsche volk, dat •van goeden wil is, te "vvinnen. Ten aanzien van de houding van het Epis- copaat ten opzichte van den Ned. Arbeids- dienst, zeide Mussert o.m.: Wanneer thans van den kansel af verklaard wordt, dat men zich van den Arbeidsdienst verre dient te houden, dan kan ik, aldus Mussert, slechts zegg«n: „Ge moet niet alleen u daarvan niet verre houden, maar ik zal alles in het werk stellen om gedaan te krijgen, dat elke jonge- man in korten tijd bij den Nederlandsohen Arbeidsdienst komt". Voorts betoogde spr. onder luiden ibijval, dat (hij ook alles zal doen wat in zijn vermogen is, om de jeugdige leden van den Arbeidsdienst te laten meefaelpen bouwen aan de vestingwerken van Europa. De studenten dienen hun taak ernstig op te vatten en moeten alles nalaten, wat gericht is tegen het nationaal socialisme, of tegen de bezettende overheid. iHet volk verwacht, dat de student datgene wat hij van de gemeen- schap gekregen heeft, later aan het volk t s t Daarom mogen aan de universiteiten en hoogescholen alleen de ernstig strevende stu denten worden toegelaten. Wanneer zij met hun studie gereed zijn, moeten zij zich ver pliciiten minstens een jaar lang voor hun volk en voor Europa in Duitschland te werken. Mussert sprak de hoop uit, dat het aantal Nederlanders, die aan het front voor Europa vechten, eens grooter zal zijn. "Deze eisch kan verwezenlijikt worden, wanneer het vol-k als eenheid kan optreden. Zich riohtend tot zijn aanhangers, spoorde hij hen aan •zicti te melden bij de hulppolitie en "bij de landwacht, daar er nog duizenden gebruikt kunnen worden. Omtrent de ambte- narenkwestie zeide M'Ussert: ,,De Nederland sche ambtenaar heeft er nooit naar gevraagd of "hem de regeering bevalt of niet. Veeleer is het de trots van het ambtenarencorps ge- weest, in alle omstandigheden zijn plicht te doen, en ik weet, dat nog minstens 90 pet zijn plicht wil vervullen. Zou de een of andei nog probeeren de rol van martelaar te spe- len, dan zouden alle anderen toch blijven. Het gezonde menschenverstand feal spoedig wel weer baanbreken1". Het gaat om het zijn of het niet-zijn/ van het volk en om het zijn of niet-zijn van Europa. Wie niet vrijwillig aan onze zijde staat, die moet, zooals Hauptdienstleiter Schmidt verklaard heeft, een beetje geholpen worden, want wij kunnen het er niet op laten aanikomen, dat deze oorlog verloren wordt. Dank zij de eenheid van het commando zijn wij er echter zeker van, dat deze oorlog niet verloren wordt, maar met een overwinning zal eindigen. De Nederlandsche nationaal socialisten izhn dankbsfar, dat zij hun krachten kunnen wijden aan de overwinning. Met de woorden: „Wij staan hier, wij kun nen niet anders en wij willen ook niet anders", legde Mussert voor de Nederlandsche natio- naal-socialisten den gelofte af om met den FKihrer te strijden voor een nieuw, eendrach- tig Europa, waarin de .volkeren in vrijheid zullen leven. .Hauptdienstleiter Schmidt begon zijn rede met te wijzen op de gunstige berichten, die de laatste dagen van de oorlogstooneelen zijn binnengekomen, waardoor ons geloof, dat de Duitsche legers na Stalingrad met de bond- genooten tot dem aanval overgaan, zekerheid is geworden. Hij liet er geen twijfel over heerschen. dat cok in Nederland alle krachten voor de totale oorlogvoerinig moeten worden ingespannen Wie zich echter niet vrijwillig wil inscha kelen, zal zich dwang moeten laten wegge- vallen. Wlant de tijd is gekomen, dat men ook in Nederland aan het werk moet gaan en wanneer men het niet uit eigen beweging doet, dan zullen wij. als nationaal-socialisten ieitis moeten helpen. Wanneer men echter vraagt, waarom de leden van de N.S.B. niet naar Duitschland worden gestuurd, dan dienen deze nieuwsgie rige vragers te weten, dat de Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten in dit land een gezworen gemeenschap vormen, een ge- meenschap, die ook dan haar kracht zou be- wijzen, wanneer verschillende Nederlanders gelooven, dat hun uur gekomen is. Wij "zullen het niet toelaten, dat men in dit land het moordende staal opheft, waarna hij aan alle nationaal-socialisten den dringenden oproep richtte, geen oogenblik te aarzelen om van het recht van zelfverdedigin.g op de krachtigste wijze gebruik te maken. "In zake de voedselpositie verklaarde hij, dat Mongen is het de eerste dag der boeken inzameling voor de Nederlandsche arbeiders in Duitschland. De jeudstorm komt bp U vraigen of gij dit onpolitieke doel wilt steu- nen door enkele ontspanningsboeken af te staan. Stelt hen niet teleur. De jeugd- storm vraagt het niet voor zichzelf, maai voor onize mede-volksgenooten over de grenzen! er geen reden tot bezorgdheid bestaat. Wel dient er op te worden gelet, dat er een recht- vaardige verdeeling wordt toegepast. Wij zullen gemeenschappelijk front maken tegen den sluikhandel en: hieraan paal en perk stellen. Tegenover de belachelij'ke verklanngen van een Gerbrandy, die er over leutert, dat Stalin Nederland niet zal aantasten, stelde Haupt dienstleiter "Schmidt de in de practijk steeds meer bewezen stelllng van de roode wereld- revolutie. Wanneer van dezelfde zijde, die zich tegen over de wereldpolitieke geibeurtenissen hulpe- loos heeft getoond, .geprobeerd zou zrjn om het ambtenarenkorps in dit land op te hitsen, dan dienen alien, die zich laten verleiden, te weten, dat zij hun post moaten verlaten. Er zijn genoeg N.S.B.-ers die in staat zijn de vrij- gekomen plaatsen te bezetten. Lang genoeg hebben wij de anderen aangespoord met ons te gaan. In de toekomst kunnen wij ons met meer om hen bekommeren. De venwijten, die van Katholieke zijde in den jongsten herderlijken brief zijn gedaan, wees Hauptdienstleiter Schmidt nog eens op scherpe wijze van de hand. Spreker Ibesloot zijn woorden met een harts- toclhtelijken oproep, om in de oude verbonden- heid in den strijd aan te treden, opnieuw den eed van kameraadschap te zweren en voor een betere gemeenschap te strijden. NEDERLANDERS IN HET OOSTEN AGTIEF. Aan den grooten afweerslag tusschen Donets en Dnjepr hebben, naar het A.N.P. meldt, ook Nederlandsche vrijwdlligers weer een niet onbelangrijk aandeel gehad. Tezamen met de andere Germaansche vrij- willigers van de SS-divisie ,,Wiking' onder bevel van luitenant-generaal Steiner namen zij deel aan het terugdrijven en omsingelen van vijandelijke pantserformaties, die in den rug van het Duitsche Donets-front stonden. BOEKEN VOOR DE NEDERLANDSCHE .ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. De Jeugdstorm in geheel Nederland staat thans aangetreden voor het inzamelen van boeken voor de Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Evenals in December voor de jeugd van Nederland duizenden stuks speel- goed werden ingezameld, gerepareerd en uit- gereikt door de Jeugdstormleden zoo zullen zij zich thans inzetten om iets te bereiken voor onze volksgenooten in Duitschland. Aan deze actie zal de geheele Jeugdstorm deelnemen onder het motto: .Jeugdstorm zet zich in voor Nederlandsche arbeiders in Duitschland". Zaterdag a.s. zal de actie aanvangen. Met wagens handkarren en andere vervoermidde- len zullen de jongens en meisjes de huizen langs gaan en hoeken ophalen. Gedurende de geheele maand Maart zal deze actie 'voort- duren. Zoowel nieuwe als gelezen boeken zul len dankbaar worden aanvaard. Niet ingezameld worden: kinderboeken, politieke tijdschriften en boeken. welke niet in de Nederlandsche taal geschreven zijn. In groote boekwinkels zullen tonnen worden geplaatst met opsohriften(: ..Deponeert. ,hier uw boeken in voor uw volksgenoot, die in Duitschland werkt". Ook zal een beroep worden gedaan op alle groote uitgeverijen om boekwerken beschik- baar te stellen. Wanneer alle boeken ingezameld zijn, wordt het geheel van Amhem doorgezonden naar Emmerich in Duitschland, waar door het Nederlandsche Arbeidsfront zal worden zorg- gedragen, dat alle boeken over de kampen worden gedistribueerd. Op 19 Maart, den \er- jaardag van den hoofdstormer, zal door dezen als ,,geschenk'' worden bekend gemaakt het aantal boeken dat tot op dien datum is opge- haald. VERZORGING VAN DE NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Op de dagelijksche persconferentie heeft de beer Broekkamp van het Ned. Arbeidsfront, volgens ,,De Telegr."', medegedeeld, wat het N.A.F. in samenvverking met het Deutsche Arbeitsfront doet voor de verzorging van de Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Door den leider van het N.A.F. werd te Berlijn een verbindingskantoor geopend in het Amt fur Arbeitseinsatz van het D.A.F., ter- wijl een 15-tal Nederlandsche Betreuers in Duitschland werd toegevoegd aan diverse Gauwaltungen van het Deutsche Arbeitsfront; een Betreuerin werd speciaal voor de beharti- ging van de Nederlandsche vrouwen en meis- Tes aangesteld, terwijl ook een speciale Vak- betreuer werd benoemd voor de vele Neder landsche binnenschippers. Dit aantal is ge- groeid met den verhoogden inzet van Neder landsche arbeiders in Duitschland, zoodat thans in totaal 7'5 functionarissen in het Duit sche Rijik voor de betreuung werkzaam zpn. Het N.A.F. ziet een belangrijk deel van zijn opdracht daarin, dat het de Nederlandsche arbeiders in Duitschland van het groote belang van hun taak overtuigt, opdat zij zich op de plaats, waar zij te werk zijn gesteld, ten voile geven De heer Broekkamp deelde ,meJe. dat men er in geslaagd is ook voor de Nederl. arbeiders in Duitschland gewoon en aanvullend vakonderwijs te organ iseeren in den verm van schriftelijke cursussen. Daartoe is uitge- hreid leermateriaal aanwezig voor 29 beroe- pen op het gebied van werktuigbouwkunde, electro-techniek en luchtvaart, met in totaal 240 leervaikken, terwijl spoedig gereed, zullen zijn cursussen in automobieltechniek, scheeps- bouwkunde, weg- en waterbouwkunde, burger- lijke bowkunde en textielfabricage.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1