TERNEUZENSCHE COURANT Duizenden flinke Nederlanders strijden reeds in het oosten Binnenland Buitenland DINSDAG 2 MAART 1943 83e Jaargang CHAP^Koh ot ALGEMEEN NIEUWS- EH A0VERTENT1EBIAD VOOR ZEEUWSCH-VIAANDEREN Meldt U aan bij de Waflen-SS, het legioen of het wachtbataljon in Nederland. Wachtbataljon voor Nederlanders. Sovjets bij Isjoem over Donets geworpen. „Controleert Uw gas en electri- citeitsverbruik geregeld". ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT VERLIEZEN VAN DE NEDERLANDSCHE BURGERBEVOLKING DOOR ENGELSCHE LU CHTAA N VALLEN. TERNEUZEN, 2 MAART 1943. Eenheid tegen het Bolsjewisme. Een goed oog voor maten. T BEKENDMAKING. Politie-autoriteiten. Effecten wederrechtelijk verhandeld. Een weerbare Jeugd, een weerbaar Volk. Duitschers opgelet. KOER 50km Obojan 'jelopolje SUMY Lebedi Solotsjery^ Wolsjars* Tsjoegoejef. AKTYR Sjenkow t Walk i Kolomaki LTAWA KarlofsJ< VERSOHMNT IEDEREN DINSDAG- EN VRLTOAGAVOND. O^, v^^NDK Hoofdredaeteor; N.- - DUiTSCH WEERMACHTSBERICHT. -benmnndng ran een Ajmeri'kaanscihen bommenwerper in voile zee gered en gevangen genomen. DE ZIEKTE VAN CHURCHILL. De bijzondere correspondent van de Baseler Nachrichten in Londen wijdt een merkwaar- diere beschouwing" aan bet'geen zich heelt afgespeeld rondom de ziekte van den Britschen minister-president. „De bezorgdheidin poli- tieke kringen tijdens de crisis van Churcbiil s ziekte was zoo groot", schrijft de correspon dent „dat men emstig is gaan denken, zij het met de grootste reserve, over een opvolger van Winston Churchill. Bij deze besprekmgen is vooral de naam van Anthony Eden ge- noemd. Men had daarvoor verscheidene rede- nen", zoo gaat de correspondent van de Base ler Nachrichten verder. „De eerste was wel, dat men in Eden den eenigen man zag, wien het zou gelukken zich van den steun van alle politieke partijen te verzekeren, en ook hg alleen zou het geheele parlement achter zich hdbben." Voorts venmeldt de correspondent, dat er ook andere namen werden genoemd, zooals Attlee, Bevin en Cripps, die echter apoedig weer werden verworpen. „Men heeft ook een oogenblik het plan opgevat", aldus de verte- genwoordiger van het Zwitsersche blad, om voor den duur van eenige weken Lloyd George het roer in handen te geven teneinde het Engelsche volk duidelijk te maken, dat de oor- log in al zijn gestrengheid zou worden verder gevoerd en er aan de politiek van Engeland niets zou veranderen". DIENSTWEIGERAARS IN ENGELAND. Het aantal dienstweigeraars in Engeland bedraagt 65.000. 2500 vrouwen hebben gewei- gerd aan de oorlogstcerusting hun medewer- king te verleencn. Op 10.000 mannen komen dus S6 dienstweigeraars voor, op 10.000 vrou wen wiegeren er 27 op principieele gronden gan de oorlogsindustrie mede te werken. Aldus, volgens de N. R. Crt., mededeelingen var. Bevin in het Lagerhuis. TAAK DER DUITSCVHE VROUW BIJ ARBEIDSMOBILISATIE. Vervanging van 2 millioen mannen. De A.N.P. correspondent te Berlijn meldt. Op grond van de totale mobilisatie in Duitschland, onder het motto „De thuisblij- vende vrouw zorgt voor den man aan het front'", zullen vier millioen vrouwen twee mil- loen mannen vervangen. Duitschland is pas thans tot mobilisatie zijner vrouwelijke arbeidskrachten overge- gaan, lang nadat in Engeland een desbetref- fende wet is uitgevaardigd en kort voordat in de Vereenigde Staten soortgelijke maatrege- len zullen worden genomen. Voorloopig heeft men een beroep gedaan op de vrouwen tot 45 jaar, ofschoon men hier de overtuiging heeft, dat ook oudere vrouwen haar arbeidskracht ter beschikking van de frontsoldaten zullen stellen. Honderdduizen den jonge vrouwelijke arbeidskrachten uit de bezette gebieden in het Oosten zijn als huis- personeel ibeschikbaar, zoodat juist de oudere huisvrouwen, die verstandig en betrouwbaar zijn, vrij, kunnen komen voor werkzaamheden, die men aan buitenlandsche arbeiders nog niet wil toevertrouwen. Juist de vrouwen van middelbaren leeftijd wil men in de be- drijven in sleutelposities en op vertrouwens- posten plaatsen, zoodat zii als het ware het skelet vormen, terwijl de buitenlandsche ar beiders de taak der spieren vervullen. Vrouwen met bedrijfservaring en begrip voor den omgang met minderen zullen vooral vrijikomen bij de sluiting van luxe-zaken. Tot het einde van den oorlog zullen er in Duitsch land vrijwel geen bloemen meer te verkrijgen zijn en om sigaretten te koopen, zal men en- kele huizen verder moeten loopen dan tot dus- ver. De nachtlokalen worden gesloten, op een aantal na, dat men voor de met verlof zijnde militairen open wil houden en het restaurant- bedrijf wordt zoo vereenvoudigd, dat het ook nog arbeidskrachten beschikbaar kan stellen. In vele .gevallen vertrouwt men op de eer- lijkheid van de bevolking. Zoo zal het aan tal controleurs bij de spoorwegen en dat der plaatsaanwijzers in bioscopen en schouwbur- •gen zooveel mogelijk beperkt worden. De moreele plicht van iederen Duitsche'', ieder voor zich het zijne bij te dragen, te zamen met een gelijkmatige verdeeling van de voor ieder te verwachten lasten en ont- beringen, wordt voorgesteld als de verwezen- lijking van1 het socdalisme, dat thans vol- komener zal zijn dan in gelukkiger dagen, toen het om de gelijkmatige verdeeling der voordeelen ging. Naast den staat zal de partij, in nog sterkere mate dan in de Sovjet- Unie, in de toekomst bij de verwezenlijking van de totale mobiliatie worden ingeschakeld. BOODSCHAP VAN DEN FUHRER AAN MUSSOLINI. De Ouitsche minister van: buitenlandsche zaken von Ribbentrop heeft in opdracht van den Fuhrer van 24 tot en met 28 Februari in Italie vertoefd. Bij zijn aankomst waren ver- schenen de onderstaatssecretaris van het ministerie van buitenlandsche zaken Bastia- nini, de onderstaatssecretarissen Rosse en Al- bini, hooge persoonlijkheden van den Italiaan- schen staat, de fascistische partij en van de Italiaansche weermacht, alsmede ambassa- deur von Maokensen vergezeld van de leden der Duitsche ambassade. In het gevolg van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken bevonden zich de ambassadeur van het ministerie van buitenlandsche zaken Ritter, de plaatsvervangende chef van de ,,Wehr- machtsfuehrungsstab", luit.-generaal Warli- mont en de desbetreffende afdeelingsleiders van het ministerie van buitenlandsche zaken. De koninklijik-Italiaansche ambassadeur te Berlijn, Dino Alfieri nam eveneens aan de reis van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken deel. Op 25 Februari ontving de Duce den Duit schen minister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop, die een persoonlijke boodschap van den Fuhrer overhandigde. In aansluiting hierop werd in tegenwoordigheid van den on derstaatssecretaris Bastianini en van den am bassadeur von Maokensen en Dino Alfieri een eerste bespreking gevoerd, die meer dan vier uur duurde. Vrijdag, Zaterdag en Zondag werden bespre- kingen tusschen den Duce en den Duitschen minister van buitenlandsche zaken voortgezet. Tijdens de ibesprekingen werden alle vraag- stukken betreffende de Europeesche politiek en van de gemeenschappelijke oorlogvoering der mogendheden van het pact van drie uit- voerig behandeld. Aan een der besprekingen namen behalve de onderstaatssecretaris Bastianini die reeds een vrij: langdurig onderhoud met den Duit schen minister van buitenlandsche zaken had gehad ook de chef van den ItaJiaanschen generalen staf, generaal-kolonel Ambrosio en de plaatsvervangende chef van den ,,Wehr- machtsfuehrungsitab" luitenant-generaal War- limont deel. De besprekingen tusschen den Duce en den Duitschen minister van buiten landsche zaken werden gevoerd in een atmos- feer van openlijke hartelijikheid en in den geest van de vriendschap, die den Fuhrer en den Duce verbindt. Uit deze besprekingen bleek de totale overeenstemming van opvattingen. die steeds tusschen Duitschland en Italie heef t bestaan en die den waarborg voor de overwin- ning in den gemeenschappelijken strijd biedt, dien Duitschland en Italie in volledige solidari- teit met Japan en de overige bondgenooten voeren. E U R 0 PA „Als je kans ziet, om binnen te komen, kun je, wat inij betreft, met hen doen, wat je wilt.'" (Teekening Erik/Fellinga-Pax s) Medegedeeld wordt, dat behalve deel- nemirug aan den strijd aan het front, thans ook de mogelijkheid bestaat tot opleiding en dienstvervulling in Nederland, in een speciaal wachtbataljon. GezinsJeden van deze yrijwilligers hebben dezelfde voorrechten als die van andere vrij- williigersgeldelijke ondersteuning, kostelooze ziekenverpleging extra levensmiddelen Voor den wapendienst in de drie formaties: Waffen-iS.S, Legioen en Wachtbataljon wor den alleen volkomen gezonde mannen van 1745 jaar aangesteld. Voor inlichtingen wende men zich. tot 't SS-Ersatzkommando Den Haag, Korte Vijverberg 5. KaaRT van pelt In Februari 576.800 brt. koopvaardij- tonnage vemietlgd. Het opfperbevel van de weermacht maakt bekend Aanvallen, die de vijand ook gisteren on- demam op de fronten van het Koebanbrugge- hoofd, stortten met zware bloedige verliezen ineen Voor Noworossissk schoot artillerie van het leger een met tanks geladen schip in brand. n Aan het Mioes-front ging de vijand na een krachtige voorbereiding door de artillerie over een breed Lont tot den aanval over. De bols- jewisten werden reeds voor de voornaamste gevechtslinie door het afweervuur uiteen- gedreven. T De eigen aanval in het gebied van Isjoem won ook gisteren overdag verder terrein. De aanvalsdivisies wierpen den vijand, die zich taai verzette, op en over de iDonets teruig. vor- strooide en afgesneden bolsjewistische strjjd- krachten werden in de pan gehakt. Hierbi) werden 23 pantserwagens stukgeschoten, tal- rijke gevanganen gemaakt en een groote buit bi nnengebracht Sterke formaties gevechtsvliegtuigen en vliegende artillerie deden krachtige aanvallen op terugtrek'kende vijandelijke colonnes en bestookten geconcentreerde bolsjewistische strijdkrachten In de gevechtsgebieden van Charkof, Koersk en Orel en ten Zuiden van het Ilmenmeer mis- lukten talrijke aanvallen van den vijand in zware gevechten. Op een plaats werden ge- motoriseerde troepen der bolsjewisten ing:e- sioten en vemietigd. Op een smalle vooruit- geschoven bocht in de stelling ten Zuiden van het Ladogameer deed de vijand gisteren ach ter elkaar tien aanvallen die alle werden afge- slagen waarbij de vijand vele verliezen leed. In de periode van 21 en 28 Februari werden aan het Oostelijke front 1060 bolsjewistische pantserwagens door formaties van het leger vemield, buitgemaakt of voor den strijd onge- schiikt gemaakt. Duitsche vlootstrijdkrachten vernietigden bij herhaalde aoties voor Noworossiissk 1 tor- pedoboot, 4 koopvaardij schepen met een ge- zamenlijken inhoud van 6500 brt., alsmede 2 kustvaartuigen. De luchtmacht vemietigde nog 2 andere transportschepen van den vijand. De aanval van Duitsche en Italiaansche troepen aan het Noord-Tunesische front lever- de nieuwe vorderingen op. In den afgeloopen nacht werden, vogens de tot dusver ontvan- gen berichten. 3 groote vijandelijke transport- schepen voor de Algerijnsche kust door lucht- torpedo's getroffen. De vernietiging van 1 schip van 7000 brt. is zeker. In de Middellandsche Zee boorden duikboot- jagers van de Duitsche marine 1 vijandelijke duikboot in den grond. Bij de aanvallen, die in militair opzicilt zon- der eenige uitwerking bleven, van Britsche viiegtuigen op enkele plaatsen in de bezette ^ebieden in bet Westen en op een steunpunt aan de kust van den Atlantischen Oceaan, evenals brj enkele bommen, die in dea afge loopen nacht op West-Duitschland werden o-eworpen, leed de bevolking verliezev ljf vijandelijke bommenwerpers werden neerge- schoten. In den strijd tegen de scheensruimte van Groot-Brittannie en de Ver. Staten van Noord- Amerika brachten duikbooten in. Februari 82 vijandelijke koopvaardijschepen met een tota- len inhoud van 545.300 brt. tot zinken en tor- pedeerden zij 14 andere schepen, waarvan een aantal als gezonken kan worden beschouwd. Motortorpedobooten boorden 3 k oopvaardij- schepen met een gezamenlijken inhoud van 6500 brt. in den grond. De luchtmacht bracht in dezelfde periode 5 koopvaardijschepen met in totaal 25.000 brt. tot zinken en beschadigde 14 koopvaardijschepen ten deele zwaar. Zoo- doende werden in de maand Februari 576.800 brt. aan vijandelijke koopvaardijtonnage ver- nietigd. Duikbo-oten brachten voorts 1 krui- ser, 1 torpedojager en 3 konvooivaartuigen tot zinken. Andere eenheden van de marine vernietigden 3 motortorpedobooten, 2 patrouil- levaartuiigen, 1 ravitailleeringsschip en 1 duik boot. Voorts werden door.de luchtmacht 1 duikboot tot zinken gebracht en 2 kruisers alsmede 1 klein oorlogsvaartuig beschadigd. De Duce en de Duitsche minister van buiten landsche zaken brachten opnieuw de vastbe- slotenheid van de beide landen tot uitdrukking om den oorlog met alle vereischte kracht tot de volledige vernietiging van de vijandelijke strijdkrachten en tot de definitieve vernieti ging van het doodelijke gevaar van een bolsje- wiseering van Europa te voeren. Zij stelden nog eens nadrukkelijk den vastberaden wil van Duitschland en Italie vast om nadat de eind- overwinning is behaald in Europa een nieuwe orde te vestigen. Deze zal alien Europeeschen volken een gewaarborgd bestaan in een atmos- feer van rechtvaardigheid en samenwerking bieden. Vrij: van alle joodsche en plutocratische invloeden zal den Europeeschen volken de mogelijkheid voor productieven afbeid en sociale rechtvaardigheid binnen de beveiligde grenzen van het groot-Europeesche gebied gc- garandeerd worden. Von Ribbentrop bij Italiaanschen koning. Koning-keizer Victor Emmanuel heeft op 27 Februari den Duitschen minister van buiten landsche zaken von Ribbentrop ontvangen. De Fuhrer heeft Umberto, kroonprins van Italie, het grootkruis in goud van den Duit schen adelaar verleend. De orde werd den kroonprins door den Duitschen minister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop bij een bezoek naar aanleiding van zijn tegenwoordig heid in Italie overhandigd. trekking hebbende op het in het leven roepen van nieuwe niet-commercieele organisaties, ook comite's, commissies enz. zullen tot nader order worden afgtwezen. Uitzondering kan slechts worden gemaakt voor organisaties van algemeen volksbelahg. TWER Podolsk WSJASMA Oe^zMzensk TOELA SOETSJ1NITSJI L/udmow ROSLAW B J t LOW, MZENSK JLr REMKO Klmzy ♦CAARr VAN PE t GESLAAGDE AANVALSOPERATIES VAN DE AS IN TUNIS. Aan het front in Tunis hebben infanterie en pantserstrijdkrachten van de As geslaagde aanvalsoperaties ondemomen. Op marsch zijnde vijandelijke colonnes en concentraties van motorvoertuigen werden door de lucht macht gebombardeerd. In luchtgevechten werden 6 viiegtuigen door Duitsche jagers neergeschoten; het afweergeschut haalde 10 toesteUen neer. Twee onzer jagers werden door afweergeschut neergeschoten. Vijandelijke viiegtuigen hebben bommen laten vallen op (Syracuse; er zijn 30 dooden en 71 gewonden onder de bevolking. Aan civiele gebouwen is emstige schade aangericht, res- pectievelijik in de omgeving van Cagliari, Tra- pani en Syracuse zijn 2 bommenwerpers en 1 Spitfire door Italiaansche en Duitsche jagers W.JI.N.-LOTERIJ. Nog enkele weken en men zal geen straat- verkoopers van de Winterhulploterij meer op ae straten zien, om de eenvoudige reden, dat dan de loterij 1942 uitverkocht zal zijn. Be- gonnen in Augustus van het vorige jaar is dit wel een zeer verheugend resultaat, waar- op Winterhulp Nederland met voldoening kan terugzien. Velen hebben in den afgeloo pen tijd een der vele geldprijzen in de wacht gesleept en in me nig gezin is vreugde ge bracht, doordat vader, die een lot voor twee kwartjes had gekocht, met een prijs van b.v. 100, of misscbien zelfs wel meer, thuiskwam. Maar ook anderen profiteeren van deze lote rij en dat is toch wel hoofdzaak en dat zal ook de hoofdzaak zijn van de nieuwe loterij, die na het afsluiten van de loterij 1942 zal beginnen. Nog moeten er echter loten wor den verkocht. Dit moet snel gebeuren en daarom doen wij een beroep op U. Helpt U hiermede, waagt een kansje en ge zult er- varen, dat nog vele geldprijzen te winnen zijn. LET. OP WAT DEZE SCHROKKERS DOEN. „Let op wat deze schrokkers doen, t gaat anders mis met Uw rantsoen'", zoo luidt de waarschuwing, die het departement van han- del, nijverheid en scheepvaart door middel van een pakkend affiche tot de verbruikers van kolen, gasen electriciteit richt. Deze schrok kers zijn de onvoordeelige kachel, het steek- vlammetje en de stroomverslindende lamp. Op het stroomverbruik kan met goeden wil nog heel wat worden bezuinigd; door middel van een affiche ,,Er kan nog wat af" wordt dit nog eens onder de aandacht van de ver bruikers gebracht. Een derde plakkaat bevai de waarschuwing „Hoedt U voor rantsoen- overschrijdinig!" en voegt daaraan den goe den raad toe, dat men bij verstandig gebruik met weinig gas veel kan doen. Deze affiches zijn sinds eenigen tijd ter be schikking gesteld voor kantoren, bedrijven, eniz., teneinde de energiebezuiniging onder de aandacht van publiek en bedrijfsgenooten te brengen. Ook in vele trams kan men een transparent opmerken, waarop de waarschu wing ,,Let op wat deze schrokkers doen staat vermeld. W;ie voor zijn (bedrijf nog en kele exemplaren van de affiches kan gebrui- ken, vrage ze daartoe aan bij den Persdienst van het departement van handel, nijverheid n scheepvaart, Bezuidenhoutscheweg 30, 's Gra ve nhage. 14 dooden en 9 zwaar gewonden. Zondag vielen Engelsche viiegtuigen in de late namiddaguren een stad in bet Oosten van het land aan. Door het stelselloos afwerpen van bommen op woonwijken ontstonden daar- in groote schaden aan gebouwen en'de Neder- landsche bu,rigerbevolking bad wederom 14 dooden, 9 zwaar gewonden en talrijke licht- gewonden te betreuren. Met inbegrip van deze slachtoffers bedra- gen de totale verliezen van de Nederlandsche burgerbevolking door Engelsche luchtaanval- len in de maand Februari 69 dooden, 55 zwaar- gewonden en talrijke lichtgewonden. HET PRIJZEN VAN MEUBELEN. Toen op 17 December 1942 aan kleinhande- laren in meubelen de plicht werd optgelegd hun waren te prijzen, werden ook voor deze categorie van handelaren de voorsohriften van het Prijsaanduidingsbesluit 1941 van kracht, Blijkens tal van klachten is dit feit nog maar tot weinigen van dengenen, wien het aangaat, doorgedrongen. Daarom vestigt de Gemachtigde voor de Prijzen er nogmaals de aandacht op, dat arti- kel 2 van het Prijsaanduidingsbesluit voor- schrijft, dat het prijzen op duidelijk zichtbare en leesbare wijze moet gescbieden. Bij waren, die zicbtbaar ten verkoop zijn uitgestald, zoo als in etalages, verkoopstands. toonkamers enz., moeten prijskaartjes zijn aangebracht. Het spreekt dus van zelf, dat de prijskaartjes op de geetaleerde meubels vanaf de streat duidelijk zicbtbaar en leesbaar moeten zijn, terwijl de prijskaartjes van meubelen in de showroom op een in het oog vallende plaats moeten zijn aangebracht. De controleurs hebben opdracht bieraan bun bijzondere aandacht te schenken. NIET-COMMERCIEELE VEREENIGINGEN EN STICHTINGEN. De commissaris voor niet-commercieele ver- eenigingen en stichtingen bepaalt: De bestu- ren van de bij zijn commissariaat, Amelia- straat 13 te 's-Gravenhage, ingeschreven ver- eenigingen en stichtingen dragen zorg, dat de lijsten van leden, contribuanten, begunstigers, enz., met vermelding van volledige adressen en het registratienummer, opgemaakt per 1 Januari 1942 en 1 Januari 1943 voor 15 Maart 1943 bij hem worden ingediend. Zoo noodig kan op een daartoe strekkende gemotiveerde aanvrage voorloopig vrijstelling van het indienen der ledenlijsten worden ver leend. Voorts wordt herinnerd aan de ver- plichtin.g tot jaarlijksche indi'ening van een financieel overzicht, een verslag der werk zaamheden der vereeniging of stichting, ter wijl van adreswijzigingen steeds onmiddellijk kennis moet worden gegeven. Aanvragen, be- OPENBARE N.S.B.-VERGADERINGEN. De Persdienst van de N.SjB. meldt: lOp 3 Maart zal te Terneuzen in ..Oentraal" en op 4 Maart te Zierikzee in de ,,Korenbeurs" een operibare vergadering wonden gehouden, waarop de heer J. H. L. de Bruin het woord zal voeren. Aanvang 20.00 uur. MAOHINESCHRIJVEN. Voor het examen machineschrijven, diploma C (hoogste snelheidsdiploma) van het insti- tuut Rients Bait te Den Haag, slaagden dezer dagen de heeren J. de Kock en G. Sol, beiden te Terneuzen. THUIS GETROUWD. Donderdagmiddag heeft wat te Goes nog nooit voorkwam, een huwelijksvoltrekking bui- ten het stadhuis plaats gehad. Omdat de brui- gom ziek te bed lag is wethouder Vermaire ■met een ambtenaar naar diens woning in de Zuidvlietstraat getogen waar behalve de bruid, de wederzijdsche o-uders en zes getuigen (vier meer dan op het gemeentehuis noodig zijn) aanwezig waren. De noodige formaliteiten werden op de ge- bruikelijike wijze vervuld en zoo zijn to de heer J. Milhous en mej. J. van Velzen in den echt verbonden. (Dbl. v. N.-Br.). INWISSELIN1G LUISTERVERGUNNING. Deze maand is weer een groep letters aan- gewezen voor verplichte inwisseling van 4 tjm 10 Maart der oude luistervergunning. Zij, wier geslachtsnaam begint met A, B, C of D en die verzuimd hebben in Januari of Februari aan hun verplichting tot inwisseling te voldoen kunnen strafmaatregelen voor- komen, door alsnog op deze dagen in Maart zich aan een postinrichting (geen agentschap) te vervoegen. BAANVAK VLISSINGEN—ROOSENDAAL. Blijikens .het spooihoekje is er bij de -gewij- zigde dienstregeling der Ned. Spoorwegen, die 1 dezer van kracht werd, geen verandering ge- komen in den dienst op de Zeeuwsche lijn. Te Axel werd Maand ag 22 Februari j.l. een openbare vergadering gehouden in Het Cen trum. De Gemachtigde van den Leider, den heer J. Dekker, trad dien avond als spreker op en behandelde het bovengenoemde onder- werp. iSpreker begon met te zeggen, dat we in ons dagelijksch leven onze vierdagen hebben. Dat zijn dan de dagen waarop we feiten herden- ken, die voor ons van waarde zijn. Zoo werd dan daags te voren het feit herdaeht dat vddr 25 jaar het roode leger was opgericht. Men kan zich voorstellen dat dit bij de Russen aan leiding gegeven heeft tot festiviteiten. Maar ook in Engeland heeft de Aartsbisschop van Canterburry bidstonden laten houden ter eere \an dit 25-jarig jubiileum en smeekte men Gods zegen af voor het bolsjewisme. Ook in Nederland heeft de geestelijkheid gemeend op dezen dag tegen het nationaal-socialisme te moeten ageeren. Welk een verschil met Bel- gie. Daar heeft de kardinaal-aartsbisschop van Mechelen een geheel ander geluid late a hooren en heeft stelling genomen tegen het bolsjewisme. De vlaggen en vaandels van de nationaal-socialisten kunnen daar gezegend en gewu'd worden. De geestelijlcheid in Neder land weet echter niets beters te doen dan door te gaan met haat en verdeeldheid te zaaien. Juist nu, nu de bedreiging van onze cultuur, onze beschaving en onze godsdienst grooter is als ooit tevoren, is het dringend noodzakelijk dat het Nederlandsche Volk zijn nationale eenheid hervindt. De haat en verdeeldheid zal plaats moeten maken voor de naastenliefde en een onder- linge waardeering. Als een geheel zal het Nederlandsche Volk achter Mussert staan, om dan een zoo groote mogelijke bijdrage te leveren in het winnen van dezen titanenstrijd. Nu het gaat om het zijn of het niet zijn, zal iedere volksgenoot hiervan doordrongen moe ten worden. Fel hekelde de heer Dekker de laaghartige jnoordaanslagen op leden der N.S.B. Hierin komt de joodsch-bolsjewis-tische geest tot uitinig. Dat er geen gijzelaars hebben moeten boeten is te danken aan den Leider der N.S.B. Verder behandelde de spreker de positie van de Beweging. Deze is belast met de politieke vonming van het Nederlandsche Volk. Daar toe is noodig dat alle leden zich tot het uiter- ste inspannen, om de overige volksgenooten voor de idee van het nationaal-socialisme te winnen. Alle jonge mannen, die van goeden wille zijn en toonen karakter te bezitten, zul len zich melden voor de W.A. Want in de W.A. ligt de grondslag voor onze toekomstige weermacht. Ook de Jeugdstorm moet sterk gemaakt worden. Deze or.ganisatie zal in de toekomst de geheele Nederlandsche jeuigd om- vatten. Het beste middel om ons volk tebereiken is en blijft ons strijdblad ,,Volk en Vaderland". Ieder lid is verplicht de oplage hiervan door middel van de colnortage- te helpen verhoo- gen. Het Nederlandsche Volk zit nu in den put. De toestand is echter niet hopeloos. Ben eendrachtig volk zal in staat zijn onder de leiding van Mussert zich te verheffen en die plaats weer te bezetten, die het overeenkom- stiig aanleg en prestaties behoort in te nemen. Bezie Duitschland na 1918, ging de Gemach tigde verder. Hindenburg, de oude grijze veldheer, is apostel geworden voor het nieuwe Duitschlland. Ook maarschallk Petain, die na de overwinnins" van 19,18 de hoogste roem gekend heeft, staat nu op ziin 83jarigen leef tijd weer op de bres voor zijn volk en werkt met alle krachten, die nog in hem zijn, aan de wederopstanding. En zouden wij dan, die nog in de kracht van hgt leven staan, den wil en den moed missen om ons in te zetten voor de verheffing van ons volk en voor de ver- dediging van alles wat ons lief en dierbaar is? Daarna besloot de heer Dekker zijn rede met zich tot de kameraden te richten en hen te zeggen, niet te mogen rusten maar steeds nauwigezet alle opdraehten uit te voeren, steeds voorbeeld te zijn en zich steeds betere r.ationaal socialisten te toonen. Na het zingen van eenige strijdliederen werd deze vergadering besloten met het 7e vers van het Wilhelmus. Vooritomt overschrijiUng van het gas rati tseen. Een goed oog voor maten is, in de keuken een voordeel. Waarom zou men een grooten (ketei water warm maken als men slechts een klein pannetje vol noodig heeft? Dus eerst overleggen hoeveel er noodig is en pas daarna den ketel opzetten, want ieder warmteverlies is gasverspilling. Zoo ook met het vaten was- schen, het dagelijks weerkeerende werk van de huisvrouw. Zonder twijfel is het 't gemakke- lijkst de gaten onder het warm stroomende water van het wanmwaterreservoir te was- schen. Veel spaarzamer echter en daarom beter is het een klein bakje met warm water te vullen en hierin af te wasschen. Alleen zoo voorkomt men overschrijding van het gas- rantsoen. En het is immers uw eigen belang, dat u geen boete krijgt en niet van den toe- voer wordt afgesneden. Officieel wordt medegedeeld: Het door het Deutsche Obergericht op 2 Februari 1943 wegens sabotage tegen de Nederlanders Hendrik Molenkamp uit Utrecht en Pieter Franciscus van den Kam uit Delft gevelde doodvonnis is, nadat het verzoek om gratie was afgewezen, voltrokken. Molenkamp en Van den Kam zijn als com- munisten, sedert vele jaren lid der commums- tische partiji, in de groepen van de iUegaie C.P.N. in een leidende functie werkzaam ge- weest en hebben bovendien ophitsende ge- schriften verspreid om op deze wijze de open- bare orde en de veiligheid van het openbare leven in de bezette Nederlandsche gebieden m gevaar te brengen. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rnkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied heeft den secretaris-generaal van het ministerie van Justitie, prof. mr. Schneke, belast met de waameming der zaken van directeur-generaal voor de politie. Met de waameming der zaken van gewestelijk politie- president heeft de Rijkscommissaris voorts belast: te Amsterdam den procureur-generaal mr. Feitsma, te 's-Hertogenbosch den procu reur-generaal mr. van Leeuwen, te Rotterdam den hoofdeommissaris van politie Boelstra, te Arnhem den hoofdeommissaris van politie Walraven en te Groningen den majoor der marechaussee de Boer. Voorts heeft de Rrjks- commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied met de waameming der zaken van politiepresident belast: te Den Haag den hoofdeommissaris van politie mir. Hamer, te Utrecht den hoofdeommissaris van politie Kerlen en te Haarlem den hoofdeommissaris van politie Blank. Vrij groot aantal Nederlanders gearresteerd. Officieel wordt bekend gemaakt: De commissaris-generaal vooi Financien en Economic heeft besloten een vrij groot aantal Nederlanders door de jSicherheitspolizei" te laten arresteeren, ten einde hen naar een werkkamp in het Oosten over te brengen. De arrestanten hebben de verordening overtreden van de secretarissen-generaal aan de minis- teries voor Financien en Justitie over den han del in effecten. Deze verordening beheist, dat de koop en verkoop van effecten slechts mag geschieden via een bij de „Vereeniging voor den Effecten- handel" aangesloten lid. Herhaalde malen is het voorgekomen, dat de aldus verhandelde effecten wederrechtelijk naar het buitenland gebracht zijn, zoodat een deel van de gearres- teerde personen zich bovendien nog heeft schuldig gemaakt aan een overtreding tegen de deviezenverordening. De aandacht wordt er op gevestigd, dat al degenen, die de vermelde en andere beurs- voorschriften overtreden, dezelfde behandeling te verwachten hebben. iVooral wordt gewezen op de naleving der verordening no. 106/42 over de aanmelding en aflevering van effecten krachtens de tweede verordening van uitvoering van 20 Jan. 1943 (iStaatscourant no. 23 van 31 Febr. 1943). In deze verordeningen wordt de aanmelding van aandeelen en dergelijke papieren voorgeschre- ven, voor zoover de stukken sinds den len Januari 1942 verworven werden en hun tegen- waarde het bedrag van 50.000 gld. op den voorgeschreven rescontredag te boven gaat. De aanmelding vervalt voor de eerste maal uiterlijk op 3 Maart 1943. Pogingen van elken aard, de bepalingen te ontduiken, als b.v. ver deeling der aankoopen en het bezit over derde personen, worden gestraft op dezelfde wijze als betrof het niet-aanmelding. Naast den vermelden strafmaatregel moe ten niet alleen verbeurdverklaring van de niet- aangemelde papieren verwacht worden, doch ook nog andere verliezen aan kapitaal. iWie. wil er niet eens een maand heele- maal „uit" zijn, uit den sleur van fabriek of kantoor. Uit den sleur van de school, De mogelijkheid hiertoe is thans openge- steld voor de geheele Nederlandsche jeugd van 16 tot 18 jaar. Op 14 Maart komen in een weersportkamp in Duitschland jon- gens samen uit Noorwegen, Denemarken, Duitschland, Nederland, Vlaanderen en Wallonie, om een maand volop te besteden aan harde en aan gezonde sport, veldwerk, ordeoefeningen -enz. Iedere Nederlandsche jongen kan zich melden voor dit kamp aan het adres: Koningslaan 9 te Utrecht. De duur van het kamp is vier weken. Kosten zijn er niet aan verbonden, terwijl eventueel" loonderving wordt vecgoed. Volgens par. 1 der Ausweispflichtverord- nung (130/42) zijn ook alle Rijksduitschers, die het 15e levensjaar hebben volbracht, ver plicht steeds een geldig, te hunnen name ge steld, van een foto voorzien officieel bewijs bij zich te dragen en op verlangen aan elken Duitschen en Nederlandschen politiebeambte te toonen. Rijksduitschers, die een dergelijk bewijs niet bezitten, kunnen bij den Beauftragte des Reichskommissars - Polizeioffizier voor de provincie, waar zij woonachtig zijn onder inlevering van twee foto's (3'7 X 52 mm) de uitreiking van een voorloopig persoonsbewijs aanvragen. (Wlie zonder een geldig bewij(S wordt bevonden, stelt zich bloot aan het ge vaar te worden overgebracht naar het naaste politiebureau en aan straf. RAUTEiR SiS-Gruppenfiihrer und Generalleutnant der Polizei.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1