TERNEUZENSCHE COURANT Strijdt mee tegen het Bolsjewisme! Prociamatie van den, Jiihrer te Miinchen. Buitenland No. 10.482 VRIJDAG 26 FEBRUARI 1943 83e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENT1EBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEBEN De klok heeft twaaif geslagen. Meldt U aan bij de Waffen*SS, het legioen of het wachtbataijon in Nederland. DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. 17 scnepen tot zmfcen gebracht. Massa-aanvallen der Sovjets mislukt. 1TALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT DE VERLIEZEN VAN HET ROODE LEGER. „Bij verstandig gebruik kan men met weinig gas veei doen!" Ook Gas is kostbaar! Weersport staait het lichaam. WEEKPRAATJE. VLKSGHMNT IEDEREN DINSDAG- EN VRIJD AGAVOT^D. DirecteUrL VAN DE SANDE HoofdredactcurN. J. HAUTE - TERNEUZEN - Tel. 2298 Mobilisatie der geestelijke en stof felijke waarden van Europa. Voor de vierde maal in dozen oorlog heeft de N.S.D.A.P. den verjaardag harer oprichting herdacht. Den 24sten Februari 1920 ltondigde Hitler in< de feestzaal van het Hofbrauhaus in IVTunehen de 23 punten van het nat.-soc. partvj- program af, die sindsdien tot levenswet van de I Xiitsche natie zijn geworden. Stormachtig werd Hermann Esser toegejuicht bij zijn ver- schijnen. Nauwelijks minder geestdriftig woriden andere prominente mannen verwel- komd. Met geestdrifftig heilgeroep begroet de vergadering dan wederc-m Baser, wanneer deze bet podium betreedt am na een korte inleiddng, de prociamatie van den Fiihrer voor te lezen, waarin onder meer wordt gezegd: „Ik beb partijgenoot Esser verzocht in :n\jn r.aam tot u te zeggen, wat ik door de omstam- digheden genoopt, ten tweecten male zelf met j beginselen, vergroeid met de gedadbte onzer kan uitspreken. volksgemeenscbap en met den wil op te treden De Duitsche weermacbt, die, zooals steeds - - - sedert het begin van den oorlog, z'ch_ ook den bmvang der gevaren duidelijk voor oogen te stellen, het heilige geloof aan de overwin- ning dier gevaren te versterkem, zwakken naturen kracht in te geven en saboteurs on- verbiddelijk te vemietigen. Ophelderend moet zij, zooals vroeger, werkzaam zijn, daar, waai men gewillig opheldering aanvaard, terreur met een tienmaal grootere terreur breken, ver- raders uitroeien, waar zij zich ook bevinden en onverschillig onder welk mom! zij hun volksvijandige ocgmerken willen verwezen- lijken. A1 staat ook de bloei der mannen van de nationaal-socialistische beweging aan het front en vervult hij daar als soldaat op voor- beeldige wijze zijn/ plicht, dan zijn toch de oudste strijders thans nog altijd de sterkste fanatici voor het foehoud van den Duitschen levenswil en bij, hen voegt zich jaar na jaar een nieuwe lichting der Duitsche jeugd, vol- komen opgevoed in de nationaal-socialistische dezen winter voortreffelijk geweerd Heeft, is gewikkeld in een verbitterde worsteling tegen het wereldgevaar, dat dbor de bankiershuizen van New-York en London is opgeroepen in samemwerking met de bolsjewistiscbe Joden te Moskou. Ikzelf bevind mij in het Oosten en kan daarom vandaag helaas met in uw midden zijn maar mijn gedachten zijn dit jaar nog meer dan vroeger bij u. Want welk lot zou ons volk en geheel Europa getroffen hebben, indien niet 'op 24 Februari 1920 in deze zaal de stellingen der nationaal-socialistische revolutie zouden zijn verkondigd, die het Duitsche volk wistdii te grijpen en het brachten tot de kracht, die thans in staat is het Joodsche wereldgevaar niet plleen tot St aan te -brengen, maar ten slotte te verpletteren. U alien zijn de omstandigheden bekend1, waardoor het den vijand in het Oosten gelukt is, zooals den vorigen winter door de natuur- krachten ook in dezen winter een deel van de successen ongedaan te mmken, die gedurende dien zomer door den heldenmoed van onze soldaten bevochten werden. Maar gij weet ook, dat de weg van onze partij eveneens geen veilige of gemakkelijke weg naar het succes was, maar dat ons tallooze moeilij-kheden en tegenslagen werden bereid door dezelfde vijanden, die wij thans, tegenover een geheele wereld, moeten bestrijden, Na een korte herinnering aan het jaar 1920, toen Adolf Hitler als eenzame onbekende zijn strijd begon, vervolgde de Fiihrer: ,,Welk een verschil met den strijd van thans. Want hoe groot ook de coalitie onzer vijanden moge zijn, als macht is zij, kleiner dan de kracht van het bondgenootschap der volkeren, die tegen de bolsjewistisch-plutokratische vemietiging ten strijde trek-ken. Altijd is de partij bezield ge- weest door het onwrikbare besluit, onder geen omstandigheden te capitulteeren en in geen geval den strijd pp te geven, alvorens de samenzwerinig onzer tegenstanders in het binnenjand vernietigd zou zijn. Dit fanatisme hebt gij van mij geleerd. Aanvaardt de ver- zekering, dat betzelfde fanatisme mij thans bezield, dat het mij nooit verlaten zal, zoo lang ik leef. Ook het geloof hebt gij van mij ont- vangem, weest ervan verzekerd, dat ook dit geloof sterker in mij i.c. t3.a-r>L ornt t^-vnr\pn "Wn zullen de macht der Joodsche wereldcoalitie breken en vemietigen en d'e menschheid, die strijdt voor haar vrijheid, haar leven en het dag-elij'ksche brood, zal in dezen strijd de emd- zege beveohten. Tot de laatste consequentie. aboals in den tijd van de worsteling om de macht elke aanslag van onze tegenstanders en elk hunner schijnbare successen mij slechts verbetener maakten in mijn vastbeslotenheid, geen stap te wijtoen, van den weg, die vroeg of laat tot het doel moest leiden, zoo ben ik thans vervuld met denzelfden wil om de taak, mil door het lot opgelegd, tot de laatste con-, sequentie te volibrengen. Ik heb het recht te gelooven, dat de Voorzienigheid mij bestemd heeft om deze taak te voibrengen, want zon-- der haar genade had ik, als onbekend man, nooit den weg kunnen betred-en, die uit deze zaal door alle hindemissen en aanslagen zou leiden tot het ovememen van de macht en tenslotte tot dezen strijd, bekroond met over- winningen, zooals de wereldigeschiedems tevo- ren niet kende, weliswaar ook belast met zorgen, waaronder wellicht tallooze zwakkere karakters zouden zijn bezweken. Maar ik heb van de Voorzienigheid ook het geluk ont- vangen, dat ik in dergelijke uren om mij heen steeds een gezworen gemeenschap b.ezit, aie met toegewijd geloof haar lot als een ondeel- baar gmeenschappelijk lot beschouwde. en mij als den leider in dezen -tijd steeds trouw ter- zijde stond en zal staan. Wanneer ik deze boodschap tot u richt, dan doe ik dat evenals het vorige jaar uit groote dankbaarheid, dat ik ii} u, mannelijke en vrou- welijikel partijgenooten, de eerste dragers neb gevonden niet alleen van de nationaal-socia listische wereldtoesohouwing, maar ook van de nationaal-socialistische levenshouding, de levenshouding, die juist in tijd'en van de zwaarste beproevingen van zoo re.usachtige sterkte is gebleken. De opportunisten van ons burgerlijke leven hebben deze karakterdeugd even slecht begrepen als de door het Joden- dom opgehitste massa van onze oude partijen. Waarom'zou het dan thans anders zijn? er is slechts een onderscheid, de gigantische massa van het Duitsche volk staat thans aoh- ter het nieuwe Rijk. Zij: is vastbesloten. on- voorwaardelijk toe te stemmen in, de nieuwe Rijiksgedachte en de nationaal-socialistische gedachtenwereldwelke diev IRijiksgedachte aanvult. Tweede, histonsche taak. De partij nu is de onveranderlijke belicha- ming van deze macht geworden en thans de inwendige garant niet allteen van het hehalen van de overwinning, maar daardoor ook van het behoud van ons volk voor de toekomst. Speciaal in deze maanden en misschiem in de komende jaren heeft zij haar tweede groote historische taak te volbrengen: het Duitsche voll^ onvermoeid wakker te houden, het tegen ieder, die het zou wagen, zich aan onze vrijheidistrijd te vergrijpen. En zooals ten tijde van den strijd der partij om de macht juist de vrouwelijke partijgenoo- i ten, de Duitsche vrouwen en meisjes, de be- trouwbaarste steunpilareni der beweging waren, zoo is ook thans weer de groote massa van onze vrouwen en meisjes het sterkste element in den strijd voor het voortbestaan van ons volk. Want* welk lot vooral het jjuil- sche volk toegedacht is, hebben niet alleen de Joden in Londen en New-York, maar ook die van Moskou Gode zij, dank ondubbelzinnig uitgesproken. Maar wij zijn vastbesloten hun een niet minder duidelijk antwoord te geven. Deze striid zal dan ook niet, zooals men be- doelt, eindigen met de vemietiging der arische menschheid, maar met de uitroeHng van. het Jodendom in Euro/pa. Bovendien zal de ge dachtenwereld van onze beweging, zelfs voor onze vijanden, dank zij dezen strijd, gemeen- goed van alle volken worden. Staat na staat zal, terwijl hij zelf met ons in oorlog is, steeds meer gedwongen zijn voor het voeren van den door deze staten geprovoceerden oorlog, natio naal-socialistische stellingen toe te passen en daardoor ook zal juist door dezen oorlog het besef van het met vloek belaste, misdadige ageeren van het Jodiendom zich onder alle volken verbreiden. Grootste krachtsinspanning. Toen onze tegenstanders in 1923 meenden de nationaal-socialistische partij voor goed te hebben neergeslagen en mij door een proees voor het Duitsche volk als afgedaan bescbouw- den, hebben zij juist daardoor, als door een ontploffing de nationaal-socialistische wereld- besehouwing onder het geheele Duitsche volk verbreid en het besef van bet karakter van het Jodendom met een slag aan zooveel mil- lioenen menschen gegeven als wij in normale omstandigheden nooit zelf hadden kunnen bereiken. Zoo zal het internationale Joden dom, dioordat het dezen nieuwen oorlog heeft aangestookt, ervaren, dat volk na volk zich steeds meer met dit vraagstuk zal bezlghou- den om tenslotte dit weehldprobleem in zijn geheele dreigende grootte te begrijpen. Door dezen oorlag wordt in dp eerste plaats onom- stootelijik bewezen, dat plutocratie en bolsje- wisme van volkomen gelijken aard zijn en dat hpl PP.liwicr owmw^.v»n Jod'en is, ae vol'ken uit te plunderen en to slaven van hun internationaal misdadigers gilde te maken. Dezelfde alliantie, welke indertijd in Duitschland als gemeenschappe- lijke vijand tegenover ons stond vertoont zich thans weer tusschen de joodsche bankiers huizen van New-York, de Joodsch-plutocra- tische leidersgroep te Londen en de Joden van bet Kremlin te Moskou. Zooals ecbter het Duitsche volk door dit inzicht den binmenland- schen Joodschen vijand! met succes heeft be- stre'den ien op het punt staat hem voorgoed te liquideeren, zoo zullen ook de andere volken in den loop van dezen oorlog zich steeds meer op zich zelf bezinnen en tenslotte gemeen- schappeldjk front maken tegen het ras, dat hen alleij- tracht te vemietigen. De Joden die tijdens onzen strijd in het binnenland bij iederen vermeenden tegenslag jubelden en de harde werkelijkheid verwarden met bun koortsachtige hoop, meenen ook thans, precies als den vorigen winter, reeds voor de ver- wezenlijking van hun duizendjarig doel te staan. Maar evenals het vorige jaar zullen zij ook thans de vreeselijkste ontnuchtering beleven. Want het Duitsche volk zal thans eerst goed al zijn krachten oproepen en in- spannen in een omvang, als in de geschie- denis der menschheid nog nooit voor een oorlog geschied is. Wij zullen ook geen seconde aarzelen om de landen, die voor het uitbreken van dezen oor log verantwoordelijk- zijn te betrekken bij de prestaties in dezen historisehen strijd. Wij zullen het als een natuurlijke zaak be- sciiouwen, geen vreemde levens te ontzien in een tijd, die vaifc ons eigen leven zoo Mocht de strjjd in het Oosten verloopen naar den wensch van de „het gaat goed"- schreeuwers, dan valt het reuzeleger der mo- endiheden van de spil in Ei.r.- ;a meen, gel1 dat in 1918 te beleven geweest is. Toen, in 1918 en 1919 moest het communisme en het half-communisme het tegen de beter aanige- voerde sociaal-democratische broeders, zij het ook na toloedige broedertwisten, afleggen. De jonge Sovjetunie was ver weg en nog betrek- kelijk macbteloos. De Poolsche en de Tsjeoho- slowaaksche bufferstaten stonden in den weg. De groote overwinnaars kondien een Sovjet- Duitscbland onmiddellijik verhinderen. In een jaar 1943 of '44 of desnoods nog later, zou de situatie totaal anders zijn. Een overwinnende Sovjet-unie zou, ongehinderd door de Geallieer- den, er eerst toe overgaan de grenzen van het Tsaristische Rusland te herstellen en er nog, in Noord en Zuid en Zuidoost het gewenscbte aan toevoegen. Vermoedelijk zou de offcieele opmarsch niet eens vender gaan. In bet hartje van Europa zou wederom de burgeroorlog uitbreken, maar nu nog eenige graden gevaarlijker dan in 1919. En die zou niet tot Midden-Europa beperkt blijven. Men zou er versteld van staan Hoe weinig tijd er noodig zou zijn om letterlijk overal, en ook en zeker bij ons, de heeren communisten te zien opduiken. Teleurgestelde, ontmoedigde, wanhopige troepen der ineengezakte weermachten van de spil zouden als in 1919, ronddolende vrijcorpsen of wilde roode fonimaties gaan vormen. Moskou zou er wel voor zorgen, dat ze in den kortst mogelijken tijd een splintemieuw zwaard in de- Handen van een Sovjet-Nederland, een Sovjet- Belgie. een Sovjet-Frankrijk werden. De jong- ste Finsche geschiedenis berinnext ons er aan, hoe dat in zijn werk gaat. Wat toen mislukte zou bij een groote bolsjewistische overwinning kinderspel zijn. Er zouden misschien eenige maanden van burgeroorlog ovenheen gaan, maar dan zbuden we in Berlijn en in Boeda- pest, in Parijs, Brussel, Den Haag en Kiopen- hagen, in Bern en in Oslo, in Madrid en in Rome op den duur, hier vroeger, daar later, Sovjets him roode vaandels zien planten. rvan al die zoogenaamd-onafhankelijike iSovjet- Republieken tot algemeene aansluiting Ibij de Mammouth-Unie van Stalin ware slechts een stap. Bangmakerij, zeggen de geeerde tegenstan ders. Nu of het dat werkelijk zal blijken te zijn. hangt ook van hen af. Wie overtuigd is, eerlijk overtuigd, dat het nationaal-sociali-sme en het fascisme voor Europa de eenige redding zijn en daarom de kracht, die van deze idea- len uitgaat, sterk genoeg is om het gevaar uit het Oosten te keeren en dan nog het Wes- ten van zich af te houden, die gelooft niet, dat koppige elementen in zekere bezette lan den aan het eindresultaat, aan dennatuurlijken loop der dingen, aan een volkomen overwin ning van de Nieuwe Orde iets veranderen kunnen. Maai^het is denkbaar, dat ze deze overwinning zouden kunnen vertragen, 3k geloof de dingen juist te zien als ik het vermoeden uitspreek, dat we nu in de periode aangekomen zijn, waarin het gevaar van zulk een vertraging tot de kleinste afmetingen zal worden teruggebracht. Vroeger heb ik al eens gezegd, dat er zich in een ziekteproces om standigheden kunnen voordoen, dat de arts om het leven van den patient te redden, ook tegen diens wensch operatief ingrjj.pt. In den libe- ralen tijd ware dat niet volgens de regels, ik weet het. In dezen tijd wordt daar niet meer naar gevraagd. De arts doet het, en aan vaardt de voile verantwoordelijkheid. Zoo is aan te nemen, dat het nationaal- socialisme en het fascisme waar het twaaif uur gestagen heeft niet langer zullen over- treden en geduld hebben, maar kort en krach- tig zullen handelen. Misschien hebben zekere koppige Nederlanders zich zelf nog altijd als de gepatenteerde patriotten beschouwend dat ook al gemenkt zware offers vraagt. Wij zullen in onwrik bare trdnwe gemeenschap met onze bondge- nooten een mobilisatie van de geestelijke en stoffelijke waarden van Europa ten uitvoer leggen, zooals ons werelddeel in zijn geschie denis van duizenden jaren nog niet heeft gezien. .Deze mobilisatie is ook noodig om geheel Europa het eigen volksche leven te verzekeren, dat de grondslag is geweest niet alleen van onze groote gemeenschappelijke cultuur, maar ook van het stoffelijke bestaan van dit wereld deel. II, partijgenooten, groet ik als altijd met een overvol hart. Mijn gedachten zijn in dit uur bij u, zooals zij. steeds geweest zijru De plicht echtgr dwinigt mij, in deze maanden, weken en dagen onvermoeid te denkiep, te werken en het komend'e keerpunt voor te bereiden voor hen, die als strijders van ons volk met onze toondgenooten het lot der wereld vormen, bij onze broeders en kameraden, ;bij de Duitsche soldaten vooral aan het strijdende front in het Oosten," want daar wordt beslist over de toe komst van Duitschland en geheel Eturopa. Het resultaat moet en zal onze overwinning zijn" In zijn politieke weekpraatje heeft Max Blokzijl Maandag o.m. gezegd: Men zal de laatste weken wel gemerkt heb ben dat de klok twaaif heeft geslagen. Mis schien niet naar de meening van alien. Maar in elk geval in de ooren van hen, die voorstan- ders zijn van wat we de Nieuwe Orde plegen te noemen. De eerste van die twaaif slagen vielen "samen met de uit (Berlijn naar ons overgewaaide verzekering, dat de totale oor log nu begint; de laatste slagen worden bijna overstemd door bet knallen van revolverscho- hen, die enkele idealisten in ons land als mik- punt hadden. De tijd van afwachten en uitkijken ligt achter ons. De on ve rbiddelij'ke afrekening begint. Er is geen verlangen meer naar uit- eenzettingen over het begrip „landverraad" of van pro tegen anti. Het gaat nu allteen nog maar om het uitvechten van een tegen- stelling, die met pogingen tot toenadering niet meer uit de wereld te helpen is. De communisten willen, wat ze altijd gewild hebben: de wereldrevolutie van het proleta- riaat. De kapitalisten willen, wat ze altijd gewild hebbeni: houden wat ze hebben, en ten koste van aile onderdrukten er nog onbegrensd veel bij krijgen. De nationaal-socialisten daarentegen wil len: een werkelijk socialisme, zonder klassen- strijd, met een vrijten weg voor de besten onder ons naar de hoogste posten, maar dan ook met de grootste verantwoordelijkheid. Een solidair en onaantastbaar Europa, een krach- tige Germaanscbe aaneensluiting in dat soli- daire Europa. Eh dan de voile ontplooiing van alle cultureele en sociale mogelijkheden naar een betere toekomst. Voor de nationaal-socialisten dus: strijd >op twee fronten. Voor bun beide tegenstanders: kamp er op, of er onder. De hoop van nog al te velen, dat het ,,heusch niet zoo erge" bolsjewisme wel tevre- den zou zijn met een afrekening met het nationaal-socialisme in Duitschland, en uit diep respect voor onze toch zoo fatsoenhjke Nederlanders de Lage Landen aan de zee verder met rust te laten, zoodat we een gk>- rierijke wederopstanding van het verleden zouden kunnen vieren, met Engelsche en Amerikaansche eeredetachementen ter opluis- tering van de blijde incomste die hoop moet ik nog eens duidelijk naar het rijk der fabelen verwijzen. Het Opperbevel der Weermacbt maakt in een extra-weermachtbericbt bekend: Formaties Duitsche duikbooten stieten in den Atlantiscben Oceaan op een sterk bevei- ligd konvooi. In zeer harde gevechten brach ten zij zeventien schepe-n van te zamen 104.000 brt. tot zdn-ken en torpedeerden nog dne schepen. Geslaagde Duitsche aanvalsoperaties. Het oppercommando van de weermacht maakt bekend: Terwijl de eigen aanvalsoperaties in het 2Juiden van het Oostelijke front met succes voortgang vinden, beproefde de vijand op eenige punten van den centralen en Noorde- lijken frontsector door vaak achter elkander ondernomen massa-aanvallen tegen onze ver- dedigingsstellingen tot successen te geraken. Aan de Mioes-stelling mislukten hernieuw- de vijandelijke aanvallen. Het achter het front ingesloten bolsjewistische zevende garde- cavalerie-corps werd! grootendeels vernietigd en de commandeerende generaal, generaal Borrissof, met deelen van zijn staf gevangen genomen. Gevechten met afzonderlijke resteerende groepen van dit corps zijn nog aan den gang. y Groepen van het leger en de Waffen SS bevinden zich tusschen de Donetz en den Dnjepr met verder succes in den aanval. Een Sovjet-pantserleger werd in zware gevechten uiteengeslagen. Een der in het vuur gebrachte vijandelijke gevechtsgroepen werd daarbij vol komen vernietigd. Sterke formaties van het lucBtwapen vielen ogk gisteren marsohcolon- nes, voertuigen concentraties en ravitaillee- ringsverbindingen van de Sovjets met succes aan. In het gebied ten Westen van Charkof en Koersk stortten hernieuwde, met steun van pantsers ondernomen aanvallen van den vijand ineen. De verbitterde afweergevechten ten Zuiden en ten Noorden van Orel duurden met onver- minderde hevigheid voort. In de zonder eenig succSs ondernomen .massa-aanvallen leden de Sovjets weer zeer zware bioedige verliezen en verloren talrijke pantsers. Ook ten Oosten van Gshatsk viel de vijand in verscheiden golven aan zonder resultaat te kunnen behalen. Stuka-eskaders en gevechtsvliegtuigen gre- pen in den afweerslag in den centralen sector van bet Oostelijik front in. Formaties jacht- vhegtuigen ondersohepten vliegtuigformaties der bolsjewisten en behaalden in dezen sector zonder eigen verliezen, 47 overwinningen in dS lucht. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer zette de vijand zijn krachtige aanvallen voort. Hij werd in harde gevechten teruggeslagen, met hooge verliezen aan menschen en tanks. In den sector tusschen Wolkof en Ladoga- meer alsmede voor Leningrad was de gevechts- activiteit gisteren geringer. Verscheidtene plaatselijke aanvallen der bolsjewisten mis lukten. Gisteren verloor de vijand in de gevechten aan het Oostelijk front in totaal 104 pantser- gevechtswagens. Finsche jachtvliegtuigen brachten in het hooge Noorden zeven .Sovjet-vliegtuigen ten val, Aan het front in Noord-Afrika slechts ge vechten van plaatselijke heteekenis. Snelle Duitsche gevechtsvhegtuigen brach ten gemotoriseerde afdeelingen van den vijand door verrassende aanvallen aanzienlijke ver liezen toe en vielen met goed resultaat spoor- wegdoelen in het achterwaartsche gebied van den vijand aan. Zes vijandelijke vliegtuigen werden in luchtgevechten neergeschoten. Een eigen gevec-htsvhegtuig keerde niet terug. In den afgeloopen nacht wierpen Britsche vliegtuigen lukraak brisant- en brandbommen op eenige plaatsen in Noordwest- en West- Duitschland, o.a. op Wilhelmshaven. De be- volking leed verliezen. Enkele storingsvlieg- tuigen vlogen.boven Zuidduitsch gebied. PLAATSELIJKE ACTIE IN TUNIS. Bonunen op doelen in Syrie en op Napels. In zijn weermacbtbericht no. 1006 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: In Tunis plaatselijke bedrij vigh^d. Duitsche jagers schoten in luchtgevechten zes vijande lijke vliegtuigen omlaag. Onze formaties" der luchtmacht deden aanvallen op havenwer:" ken en schepen te Philippeville. Te Kairoean en Gabes werden bij een vijandelijken lucbt- aanval 12 personen van de Arabische bevol- king gedood en een dertigtal gewond. Petroleumopslagplaatsen te Tripolis in Syrie en het vliegveld van Latakjeh in Syrie werden doeltreffend door onze luehtmacht gebombar- deerd. IVannacht hebben vijandelij.ke vhegtuigen bom/men laten vallen op Napels en lichte scbade berokkend aan woonhuizen. Onder de bevolking werdten eenige personen gewond. Afzonderlijke aanvallen met machinegeweren in de provincies Gatanzaro, Messina en Tra- pani veroorzaakten onbeteekenende schade, alsmede twee dooden en drie gewonden. In de Straat van iSicilie heeft een Ita- liaansoh reddingsVUegtuig zeven leden der bemanning van een yiermotorigen Amerikaan- schen bommenwerper gered, die tijdens den aanval van 23 Februari op Messina was ge troffen. Drie van onze vliegtuigen zijn niet teruggekeerd van de militaire operaties der laatste dagen. SLAOHTOFFERS DER LUGHTAANVALLEN IN ITALIfi. Nadat nog enkele emstig gewonden zijn overleden en de puinhoopen zijn opgeruimd, zijifde cijfers der slachtoffers van de vijande lijke luchtaanvallen, naar Stefani meldt, onder de tourgerbevolking als volgt: Milaan: 187 dooden en 505 gewonden; Cag- liari en dorpen in de provineie: 155 dooden en 204 gewonden; Palermo: 226 dooden en 442 gewonden; Napels: 117 dooden en 264 ge wonden; Gioia Tauro (RAggio Calabria): 60 dooden en 100 gewonden; Amantas (Oosenza) 21 dooden en gewonden; Trapani: 14 ge wonden. In verband met den dagorder van Staliii aan het roode leger ter gelegenheid van den 25sten verjaardag van de stichting daarvan verneemt het D.N.B.Het roode leger heeft volgens de officieele Duitsche cijfers 5,4 mil- lioen gevangenen verloren. Bovendien aan dooden en gewonden. 12,8 millioen man. In 20 maanden oorlog heeft het roode leger dus 18,2 millioen man verloren. In dien tijd ver loor het 48.000 stukken geschut en 34.000 pantserwagens. 850 AMERIKAANSCHE SCHIPRREUKELINGEN VERMIST. Toen het eerste reddingsvaartuig de plek bereikte waar onlangs 2 Amerikaansche troe- pentransportschepen in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan in den grond zijn geboord, constateerde de bemanning, dat er nog reddingsbooten op het water rond- dreven, waarvan de inzittenden nog steeds Vf<Jxtib/>L.ro£r__zaten— De. majxnen wa.ren vast. Voor zoover bekend, worden 850 op- varenden van de beide vergane schepen ver- mist. DE DUITSCHE WAPENINDUSTRIE. De Duitsche Rijksminister voor Wapening en Munitie Speer en de algemeene gevolmach- tigde voor den arbeid, Sauckel, hebben een oproep tot de wapenindustrie gericht, waarin zij er op wijzen, dat een geslaagd gebruik van de werkkrachten, welke beschikbaar komen door de verordening betreffende de aanmel- ding van mannen en vrouwen in groote mate afhankelijk is van de voorbereiding in de be- drijven. De ,,Rustungskommando's" en de arbeidsbureaux zullen te dien eihde de „Be- triebsfiihrer" der wapenfabrieken tot bespre- kingen uitnoodigen. In den oproep wordt voorts onder meer ge zegd dat men onder alle omstandigheden moet vermijden, lichamelijk weinig geschikte per sonen voor zwaar werk te gebruiken. De keuze der instrueteurs moet met bijzondere aandacht geschieden. DE STRIJD TEGEN KROATISCHE REBELLEN Te Agram wordt offici-eel medegedeeld, meldt S.P.T., dat de Italiaansche en Kroati- sche troenen in hun strijd tegen de rebellen in Kroatie er, ondanks de groote moeilijk- heden, welke het terrein en het weer opleve- ren, in zijn geslaagd verscheidene plaatsen in he'.t gebied van Krbawa^o.a. Gornji Lapac te bevrijden. De tegens-tander heeftvel-e gewonden 'en naar men schat ruirn 800 dooden, terwijl den Italianen en Kroaten een. aanzienlijke buit aan wapens, munitie en ander oorlogsmate- riaal in handen is gevallen. Woonplaatsen, onderkomens, levensmiddelopslagplaatsen en vestingen der irebellen zijn in brand gestoken en volkomen vernield. De operaties van de Italiaansche en Kroatische troepen duren vbort. HERSTEL VAN PARTICULIER EIGENDOM IN ESTLAND, LETLAND EN UITTAUEN. De Duitsche ministet voor de bezette gebie- den in het Oosten, Alfred Rosenberg, heeft een verordening uitgevaardigd over het her stel van het particuliere eigendom in \ie districten Estland, Letland en Littauen. Krach- tens deze verordening wordt het door de bols jewisten na hun overval in 1940 onteigende en gecollectiviseerde particuliere eigendom weer hersteld en aan de eigenaars terug- gegeven. ENGELSCH CORVET GEZONKEN. Een Engelsch corvet is ter hoogte van Gibraltar op een mijn geloopen en snel gezon- ken. Eten Britsche torpedojager, die de opva- renden wilde redden, werd door de ontploffende dieptebommen van het corvet zeer erpstig beschadigd. Zes dooden en 27 gewonden der beide vaartuigen zijn te Gibraltar aan land gebracht. DE KARDIN A AL-A ARTSBIS SCHOP VAN MECHELEN. Over den strijd tegen het bolsjewisme. De kardinaal-aartsbisschop van Mechelen heeft, naar het A.N.P. meldt, id een riehtsnoer aan de geestelijken der Roomsch-Katholieke kerk in Belgie voor de predicaties op Zondag den- 21sten Februari 1943 o.a. het volgende Weest er zuinig mee in Uw eigen belang. Gas is kostbaar en mag slechts zoo spaar- zaam mogelijk verbruikt worden. Evenals bij het electriciteitsverbruik heeft de huisvrouw hier een verantwoordelijke taak. Wanneer men nagaat hoevele gezinnen er dagelijks op gas koken, dan kan men zich gemakkelijk voors-tellen, dat door weloverlegde handgre- pen bij bet gebruik van de- gastoestellen en handi-g huishouden een beduidende hoeveelheid gas bespaard kan worden voor andere ge- v/ichtige doeleinden. Trouwens, wie zijn rant- soen overschrijdt, krij-gt boete of wordt van den toevoer afgesneden. Het is dus ieders eigen belang zoo zuinig mogelijk met het gas om te gaan. Bij het koken met gas is het v66r alles noodzakelijk, dat het gasste! schoon is. Wie toch zou er in een vuile pan koken? Iedere nette huisvrouw zou een der- gelijken eiseh verontwaardigd van de hand wijzen. Welnu, het gasstel mag dezelfde op- lettendheid en zorg verwachten als het ove- rige keukengerei. Tachtig ledbn van den ..Nationalea Jeugdstorm"' hebben een onvergetelijke m-aand doorgebracht in een weersportkamp in Duitschland. Gestaald en gespierd ziin zij teruggekomen, na een maand, die volop besteed is aan sport, ordeoefeningen, veld- werk enz. !Op 14 Maart a.s. begint een tweede kamp. En thans niet alleen voor de jeugdstorm, maar voor de geheele Neder- landsche jeugd, die door de Hitler-jugend uitgenoodigd wordt vier weken in dit kamp door te brengen tezamen met jon- gens uit Noorwegen, Denemarken, Duitsch land, Vlaanderen en Wiallonie. Iedere jonge Nede^andef van 16 tot 18 jaar en ouder kan zich melden voor dit kamp aan het adres: Koningslaan 9 te Utrecht. De duur van het kamp* is vier weken. Kosten zijn er niet aan verbonden, terwijl eventueele loonderving wordt ver- goed. ,,De menschen moeten den haat laten varen en wel in het bijzonder den haat tegen het volk, waartegen vreemde naties ons steeds weer hebben opgehitst en dat door het ver- d'rag van Versailles jarenlang ondterdrukt is. W/at er na den oorlog ook gebeuren moge en welke onaartgenaamheden de bezettende macht ook met zich heeft medegebracht, dit alles verblee-kt tot niet vergeleken met den strijd van Duitschland tegen het bolsjewisme. Z. H. de Paus heeft hierover jarenlang verschillende uitspraken gedaan. (Hierna volgen aanhalin- gen uit de verschillende -encycliekep). In het bijzonder" wordt gewezen op de offers van de Vlaamsche strijders aan bet Oostelijke front. Hun verdiensten zijn zoodanig, dat de Vlamin- gerc onvoorwaardelijk moeten opkomen voor het lot der achtergelaten betrekkingen". Verder is een aanyijzing van den Aartsbis- schop omtvangen, volgens welke politieke vlag- g-en, voor zoover zij door een priester zijn ge- wijd, in de kerken worden toegelaten. In ver schillende Belgiscbe steden en dorpen zijn daarop de plaatselijke vlaggen van de Vlaam sche nationaal-socialisten door de kerk gewijd en in de kerk medegebracht. ZWEDENS KANSEN OM BUITEN OORLOG TE BLIJVEN. De Zweedsdhe minister-president Hansson heeft in een vergadering der sociaal-democra- tische partij verklaard. dat de voonutzichten van Zweden buiten den oorlog te blijven beter dan ooit zijn, dank zij de sinds het uitbreken van den strijd ter hand genomen bewapening. Anderziids waarschuwde de premier, dat men lig is, daar de toestand zich elk oo-genoiiK weer kan wijzlgen. ■i——i ii mi i—i m—in—i—mnm Iederen dag staan wij tegenwoordig weer verbaasd over en worden wij sterker getroffen door de eigenaardige houding der meesten onzer landgenooten tegenover de onontkoom- bare dingen, waarin ons land door het wereldgebeuren werd betrokken. Het is, als wil men door ontkenning van alles wat zich voor ons aller oogen voltrekt, de werkelijkheid doen wijken voor eene voor- steliing van zaken, zooals men zich die droomde. En zoo misleidend is deze neiging, dat men inderdaad veel dingen ziet, welke niet met de feiten overeenkomen en daartegen- over zeer veel verwerpt en voor onmogelijk verklaart, wat zich inderdaad voltrekt. Waar eene dergelijke geestesgesteldheid heen moet voeren en welke enorme gevaren zij insluit, is moeilijk uit te maken. Goeds kan er evenwel nooit uit geboren worden en dat is de reden, waarom wij ons zoo bezwaard gevoelen en die 5ns steeds weer dwingt alles te doen wat in ons vermogen is em het zuivere onderscheidin-gisvermogen te doen terugkeeren. Dat is niet gemakkelijk. Niet dat het ons aan argumenten zou ontbrekendaar is geen sprake van. Maar het schijnt wel, alsof de roes, waarin het grootste deel van het Neder- "landsche Volk thans verkeert. een dergelijk effect heeft als dat, hetwelk men dikwijls vaststelt bij den dronkaard. Deze waant zich niet onder den invloed van dranK, maar meent met zekerheid te weten dat degeen, die geen druppel gedronken heeft, het is. Dus ook: de omwisseling der feiten. In beide gevallen is de nuehterheid op ernstige vvijze in de knel gekomen. Het groote ver schil Is ecbter, dat een roes tengevoige van overmatig gebruik van sterken drank vrij spoedig uitgewerkt is, waarna het nor/male onderscheidingsvermogen terugkeert, terwijl de roes, waarin ons volk is verzonken een tragisch langen duur heeft en bet gevaar insluit, dat de gebeurtenissen om ons heen bun beslag krijgen zonder ons begrip, zonder onze bemoeienis en derbalve zonder met onze belangen rekening te houden. Daarin schuilt bet groote gevaar, waarop bovenstaand werd gedoeld. Een gevaar, niet alleen voor hen, die onwetendheid alles op den kop zetten of hun waanvodr stellingen voor waa'rheid houden, doch evenzoo voor diegenen, die klaar wakker, alle juiste verhou&ingen in het j-uiste verband onderscheiden, doch in hunnen minderheid dupe van de meerderheid dreigen .te worden. Een gevaar, vooral nood'lottig dreigend voor hen, die na ons komen: de jeugd en de komende geslachten. Helaas is er niet -veei beschikbaar, dat spoedige verhetering in de geestesgesteldheid van ons volk kan brengen. Wij hebben als belangrijkste hulpmiddel slechts de mogelijk- heid tot wakker schudden en het in de ooren schreeuwen, steeds weer opnieuw, yan onze waarschuwingen tegen de funeste gevolgen. welke uit de omschreven lethargie geboren kunnen worden. Allen kunnen wij daarmede niet bereiken, velen echter wel. En tot deze laatsten richten zich onze woorden. Het gaat thans om onze toekomst. Zal deze. na eene bolsjewistiscbe overwinning, verzin- ken in de meest sombere duisternis, zal deze de oplossing van ons volk in de grauwe -massa van het communistisch proletariaat moeten brengen? Of moet zij leiden naar eene op- heffing der tegenstellingen tusschen de ver schillende West-Europeesche volkeren, naar nieuwe ontwiikkelings-mogelijkheden voor den Europeeschen geest, uitbreiding onzer cultuur en beschavirLg Tusschen deze beide mogelijkheden moet thans gekozen worden. Een andere uitkomst is niet mogelijk! Ook niet wanneer gij dat nog zoo gaame zoudt verlangen en in Uw waan mogelijk aoht. De keuze gaat tusschen bolsjewisme eener- zi'jds en samenwerking met de Europeesche beschaving anderzijds. TZoekt niet naar slimmigheidjes of achter- deurtjes om nog een derde mogelijtobeid te kunnen verkrijgen. Deze is er niet. Laat U

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1