TERNEUZENSCHE COURANT Geen woorden maar daden De inzet tot den totalen oorlog. NAUWER AANEENSLUITEN. De oproep van Dr. GOEBBELS. No. 10.481 DINSDAG 23 FEBRUARI 1943 83e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De wereldstrijd tegen het bolsjewisme. Meldt U aan bij de Waffen-SS, het legioen.of het wachtbataljon in Nederiand. T" K R'A A M VE^PLEG i NG „Beperkt het electriciteitsverbruik, het is Uw eigen belang." NED6 RIANDSCHg VOL-KS D I E NST DE OPLETTENDE HUISVROUW. Tweeerlei doel. De plicht van het Nederlandsche volk Een onvoorwaardelijk geloof aan de eindoverwinning. Saboteurs terechtgesteld. OUITSCH WEERMAGHTSBERICHT. Zware gevechten in het Donetsgebied. VERSOHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Verordening van den Rij'kscommissarisvoo het bezette Nederlandsche gebied de instandhouding van de productie en de ve dee ling van* goederen, alsmede van den ^Ojfgrand van par. 6 van het decreet van den Fiihrer over de uitoefenmg van de regee ringsbevoegdheden in Nederiand van 18 Mei 1940 (R.W.B. 1 hlz. 778) bepa,al ite Art 1 De Rijkscommissaris voor net pe- zette Nederlandsche gebied (Oammissan^ Generaal voor Financien en Economische Zaken of Commissaris-Generaal ^or Bijzon- dere Aangelegenheden) kan alle maatregelen nemen, welke noodzakelijk zijn tot de mstand- houding van de productie of de verdeehng van goederen dan wel van den arbeidsinzet. Hij kan het recht tot het bij afzonderlijike beschik- king treffen van zoodamge maatregelen ook aan andere instanties oisprdragen. Art 2. Wordt de maatregel, als bedoeld m art. 1, bij een rechtsvoorschrift getroffen, dan wordt deze door de pers, de radio, door aan- plakking of op andere ter plaatse gebiuike- liike wijze afgekondigd en wordt deze door deze afkondiging geldig, voor zoover daarm niets anders is bepaald. - Art. 3. 1) Wordt een maatregel, als bedoeld in art. 1, bij afzonderlijke beschikking getrof fen, dan geschiedt dit schriftelijk. (2) De beschikkimg houdt in: 1) de aandui- ding van de instantie, welke de "beschikking oeeft- 2) den. naam en het ttdres van dengeen, op wien de verplichting rust; 3) de nauwkeu- rige aanduiding van het bevolen handelen of nalaten4) de plaats, waar en het tijdstip, waarop elen bevolen prestatie moet worden verrioht; 5) de plaats en het tijdstip van de uitvaardiiging6) de onderteekening van de instantie, welke de beschikking geeft. (3De instantie, welke de beschikking geeft, maakt deze aan diengeen, op wien de verplich ting rust, bekend. Is dit volgens haar oordeel niet mogelijk, dan wordt de beschikking bekend gemaakt aan den burgemeester der gemeente, waarin d6g'€€ii, op wien de verplichting* rust, hier te lande zijn woonplaats beeft of laatste- lijk beeft gehad. - (4) Als bekendmaiking van de beschikking is in ieder geval te beschouwen: 1) beteeke- ning; 2) overhandiging tegen bewijs van ont- vangst of 3) mededeeling middels aangetee- kend schrijven. (5) Door de bekendmakmg treedt de be schikking in werking. Art. 4. (1) Hij, die opzettehjk m strijd handelt met een volgens de art. 1 tot en met 3 gegeven bevel, wordt gestraft met gevange- nisstraf van ten hoogste vijf jaren en met geldhoete van ten hoogste honderdduizend gul den of met een dezer straffen. (21 Pogdng is strafbaar. (3) Wordt bet feit door schuld gepleegd, dan wordt de dader gestraft met gevangems- straf van ten hoogste een jaar of met geld hoete van ten hoogste vijftigduizend gulden. (4) De strafvervolgingi vindt slechts plaats op -klachte van' den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (Commissaris- Generaal voor Financien en Economische Zaken of Commissaris-Generaal voor Bijzon- dere Aangelegenheden). Deze klacht kan wor den ingetrokken totdat het vonnis in tweede instantie in kracht van gewijsde is gegaan. (5) De bij de leden 1 tot en met 3 strat- baar gestelde handelingen zijn strafbare feiten, als bedoeld in art. 2, lid 2, der Verordening No. 52/1940 betreffende de Duitsche rechter- lijk'e macbt voor strafzaken, zooals deze luidt ingevolge de Bekendrnaking* No. 7i2j/1942. Art. 5. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. 's-Gravenhage, 19 Februari 1943. [De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied: SEYS'S-INQUART. - De verordening is het practische gevolg van de rede, die de Rijkscommissaris op 30 Januari 1943 gehouden heeft en waarin hij de nood- zaikelhkheid betoogde van de to tale concen- tratie der krachten in Nederiand. De Rijks commissaris zeide: Het spreekt vanzelf, dat thans m dezen strijd om Europa, nu het Duitsche Volk den toestand van den totalen oorlog ingaat, ook Europa zijn diemovereenkomstige bijdrage moet leveren, reeds om zichzelf te handhaven en zijn aanspraak voor de toekomst te behouden. Er zal derhalve een zelfde totale concentratie der kraqhten ook hier in Nederiand plaats vinden. Bij deze gelegenheid zou ik met alien ernst en nadruk erop willen wijzen, dat de toe- stand van heden geen beroep duldt op eeniger- lei vroegere omstandigheden en betrekkingen. Xk zal mijn orders geven. Zij moeten door alien strikt worden uitgevoerd. In den huidi- oen toestand zou de weigering tot uitvoering van een dergelijke order niet anders kunnen worden opgevat dan als sabotage". In aanvulling hierop wordt gewezen op den tekst van de hepalingen tegen sabotage ver- vat in de op 9 Januari 1943 uitgevaardigde verordening van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden inzake de handhaving van de openbare orde. In afdee- ling 1 van deze verordening wordt gezegd: (1). Hij die opzettelijk een ingevolge gelden- de rechtsvoorschriften strafbaar feit pleegt, hetwelk tot oogmerk heeft dan wel aanieiding kan geven tot het in gevaar brengen van de openbare orde of van de veiligheid van het openbare leven in het bezette Nederlandsche gebied, wordt als saboteur gestraft met den dood. (2) Poging tot en deelnemmg aan bet strafbaar feit zijn op gelijke wijze strafbaar als bet voltooid strafbaar feit. Overigens is het duidelijk, dat de Verorde- ning, welke men bierboven vindt afgedrukt, een zoogenaamde ,,ramen-verordening" is, welke de bevoegdheden aanwijst noodig voor het treffen van die maatregelen, welke nood zakelijk worden geacht voor den totalen oor log Deze afzonderlijke maatregelen, welke zeer binnenkort te verwachten zullen zijn, worden getroffen in overleg van de Duitsche instanties met de Nederlandsche autoriteiten en met de Nederlandsche Secretarie van Staat. Welke macht ter wereld zou ons thans nog i kunnen verhinderen alles door te zetten en te vervullen, dat wij ons als doel hebben gesteld. Wij leggen voor bet front de gelofte af en wij leggen voor den Fiihrer de gelofte af, dat wij het vaderland tot een blok van willen aaneen willen smeden, waarop de Fiihrer en zijn strij- dende soldaten onvoorwaardelijk en blindelings kunnen vertrouwen. Met vurig hart en koel hoofd willen wij de oplossing van de groote problemen van deze phase van den oorlog ter hand nemen. Wij betreden daarmede den weg naar de definitieve overwinning. Zij ligt ge- fundeerd in het geloof aan den Fiihrer. De Fiihrer verwacht van ons een prestatie, die alles, wat tot dusver be^taan heeft, in den schaduw stelt. Wij willen zijn eisch niet af- wijzen. De natie is tot ailes bereid. De Fiihrer heeft bevolen, wij. zullen hem volgen. Wanneer wij ooit trouw en onverbrekelijk aan de over- winning geloofd hebben, dan op dit oogenblik van nationale bezinning en innerlijke oprich- ting, Wij zien haar in tastbare nabijheid voor ons liggen, wij moeten slechts toegrijpen. Wij moeten slechts de besluitvaardigheid toonen om al he.t andere ondergeschikt te maken aan het dienen van de overwinning. Dat is het ■•^ebod van het oogenblik en daarom luidt het paroolthans, volk, sta op, en storm, breek los. De Berlijnsche pers over de rede, De bladen noemen deze betooging een volks- stemminig voor den totalen oorlog en schrijven, dat de herbaalde instemming van de massa met de uiteenzettingen van dr. Gdbbels de rotsvaste zekerheid van de Duitsche natie in de overwinning overtuigend tot uiting heeft gebraicht. Berliner Lokal Anzeiger zegtHet Duitsche volk wil zijn toekomst en wil de overwinning. Voor dit doel wil het strijden en offeren. Het zal aan niets anders meer denken dan aan den oorlog en daarom zal' het dien winnen. De Haagsche Crt. schrijft naar aanieiding van deze rede: Zij is geworden een indruk- wekkende manifestatie van innerlijke kracht en van onvoorwaardelijk geloof en vertrouwen. Wij, die zeer onlarugs in de'gelegenheid waren, een bezoek te brengen aan de industrieele centra van het Duitsche Rijn- en Ruhrgebied, verbazen ons niet over wat men in dr. Gob bets' rede van Donderdagavond tot uitdrukking vindt gebraoht; het is diezelfde geest van on- wrikbaar geloof en vertrouwen in de eind- overwinning, het is diezelfde offerbereidheid, welke wij hebben aangetroffen overal waar wij •kwamen in de fabrieken, in de woningen, in de treinen en op de trams en bij alien met wie wij, op straat en in de cafe's, contact hebben gebad. Voor den een mocht het bolsjewistische sehrikbeeld al eens iets vager zijn dan voor den ander, in den wil tot overwinnen waren zij toch alien zich volkomen hewust van eigen kracht en vermogen. Deze wilskracht en geestkracht, gerioht op het eese doel der uit- eindelijke zege, troffen wij niet alleen aan bij fabrieksarbeiders, maar ook bij de intellec- tueele werkers over de geheele linie. De „totale oorlog" is niet meer een kwestie van opwekking, hiemand behoeft meer daartoe te worden opgewekt bij is enkel nog een kwestie van snelle organisatie en dat kan men aan Duitsche handen veilig overlaten. Onbeinvloed door de omstandigheden bleek ook nu nog het vertrouwen van het Duitsche volk in den Fiihrer. Minister Gdbbels heeft het duidelijk gezegd: de totale oorlog is het gebod van het oogen blik. Het vraagstuk waarom het gaat, is het vrijmaken van soldaten voor het front en van arbeiders en arbeidsters voor de waperV- industrle. Het Duitsche volk stelt zijn kost- baarste nationale bloed voor dezen strijd be- schikbaar, het overige deel van Europa be- hoort al thans zijn arbeid bescbikbaar te stel- len. Het is duidelijk, dat deze woorden van dr. Gdbbels tot de door Duitschland bezette ge bieden zijn gericht, waarvan de bevolking nu ook dient te ibegrijpen, dat zij zware offers heeft te brengen en dat zij deel moet nemen aan den totalen oorlog, wil zij niet het gevaar Het affiche voor de nieuwe actie van den Nederlandschen Volksdienst, de kraamverpleging. (J. Schipper Pax s) DE VOLKSDIENST ZORGT VOOR MOEDER EN KIND. Het is een algeaneene natuurwet, dat alleen de gezonden en sterken zich op den duur kun nen handhaven. Dit geldt ook voor de men- schen, zelfs voor de volkeren-in haar geheel. De Nederlandsche Volksdienst is daarvan ten voile overtuigd en streef.t er dus naar, dat het Nederlandsche volk gezond en sterk blijft. De moeder is de draagster van het komende ge- slacht en het 'kind vormt de tioekomst van ons volk. Daarom wordt ook daaraan een belang- rijk deel der werkzaamheden van den Ned. Volksdienst daaraan gewijd. De voorrangs- kaartien die aan aanstaande moeders worden uitgereikt zrni daarvan reeds een voorbeeld, doch men wijdt zich ook aan de verzorging van de kraamvrouwen en de jongeborenen, en tevens dat in de eerste dagen de huishoudmg goed kan marcheeren, die dan dikwijls aan de moeders veel zorgen baart. Daartoe worden thans ook kraamverzorgsters uitgezonden. De huurtschapshoofden, provinciale en stedelijke kantoren van den N.V.D. kunnen inlichtingen verstrekken over het inschakelen van de kraamverzorgsters. In vele gezinnen worden weinig gehruikte nevenvertrekkenHotaal verduisterd en de lamp van een verduisteringskapje voorzien, zoodat er slechts een spleet licht door de onderste opening valt. Op zichzelf ,moge het gemak- kelijk zjn, het is niet hevorderlijk voor een spaarzaam gehruik van electrische stroom. Zoo'n duurzame verduistering maakt het nood zakelijk dat, als men overdag in zoo'n vertrek moet zijn, telkens de lamp wordt aangedraaid en omdat de kleine lichtschijn nauwelijks wordt bemerkt, laat men het licht vaak per buis branden. Dergelijke verduisteringen moe ten door rolgordijnen of afneembare luiken worden vervangen. Voor de oplettende huis- vrouw zijn er nog velerlei mogelijkheden om er in haar eigen rijk voor te zongen, dat de kostbare stroom niet wordt verkwist. Weest zuinig met overleg! Het is Uw eigen belang. De loterij 1942 van Winterhulp Nederiand nadert haar einde. Van de in totaal 6 millioen loten zijn er thans bijna 5 millioen verkocht en men hoopt het resteerende hinnen enkele weken aan den man te hebben gebracht. Zoo als men weet, gebeurt dat door middel van den straatvenkoop, door verkoop in de, cafe's en door het rad van avontuur, dat velen trekt. Gaame vestigen wij nog eens uw aandacht op deze loterij, die tweeerlei doel heeft. In de eerste plaats is voor de koopers belangrijk, dat tal van hooge geldbedragen de prijzen vormen, in de tweede plaats diene, dat de opbrengst van de geheele loterij ten goede komt aan het Winterhulpwerk, waarvan de loterij deel uit maakt. Daarom wekken wij u op, in deze laatste serie noig1 eens deel te nemen aan de Winterhulploterij.- Nu is het nog whiter. Hoe meer, ook door deze loterij, in de schatkist van Winterhulp komt, hoe meer volksgenooten Sierdoor bijgestaian kunnen worden in bun stoffelijken nood. loopen door net bolsjewisme overmeesterd te worden. Deze groote rede van dr. Gdbbels was met afgesloten met het zingen der nationale liede- ren. Ook c'aarna werkt zij door, zij zal in haar kracht en bezieling nog maanden lang haar werking doen gevoelen. Deze bijeenkomst in het Berhjnsrhe sportpaleis wrmt een mijlpaal in de geschiedenis van het Duitsche volk; in het hart van dit volk heeft zij een verheven stemming gewekt, die ook de buitenwereld veel te zeggen heeft. De minister heeft een appel op het geweten van het Avondland ge- daan waarop het antwoord blijken zal uit den totalen inzet van ieder, die gelooft in de uit- eindelijke zege, geloof, dat wortelt in het ver trouwen, dat men heeft in het genie van den Fiihrer aller Germanen: Adolf Hitler. Rede van commissaris-generaal Schmidt. Dr. Goebbels spreekt tot het Duitsche volk tijdens de groote bijeenkomst in het Sportpaleis te Ber - lijn op Donderdag 18 Februari 1943. (Telefoto Hoffmann- Stapf Pax s) Donderdag heeft de Rijksminister Dr. Gdb bels in bet Berlijnsche sportpaleis gesproken tot een menigte, waarin vertegenwoordigers van het geheele Duitsche volk konden worden geacht tegenwoordig te zijn. Daar zaten de Duitsche gewonden van het Oostfront, de ar beiders en arbeidsters uit de wapenindustrieen, vertegenwoordigers van de partij en soldaten uit de weermacht, het geestelijke leven was er in al zijn geledingen vertegenwoordigd, daar zaten vrouwen en de jeugd, die zichzelf in dit oogenblik door het donderend „ja" geroep, waarmede zij de vraag of zij een weergave van het geheele Duitsche volk aan het front en thuis beantwoordden, tot volksvertegen- woordiging uitriepen en als zoodanig nu bun antwoord gaven op de volgende tien vragen. Gij dus, zoo ging dr. 'Gdbbels verder, ver- tegenwoordigt in dit oogenblik de natie. En tot u zou ik tien vragen willen richten, die gij met het Duitsche volk ten aanhoore van de ge heele wereld moet beantwoorden. De Engelschen beweren, dat het Duitsche volk het geloof in de overwinning heeft ver- loren. Ik vraag u: gelooft gij met den Fiihrer en met ons aan de uiteindelijke, totale over- winning van het Duitsche volk? Wederom antwoordde een ,,ja" van vele duizenden stem- men. Ik vraag u, zijt gij vastbesloten den Fiihrer in het bevechten van de overwinning door dik en dun en met aanvaarding van ook de zwaar- ste persoonlijke lasten te vol gen? Een veel- vuldig, vele malen herhaald ,,ja" was het ant woord van de menigte. Ten tweede: De Engelschen beweren, dat het Duitsche volk den strijd moe is. Xk vraag u: Zijt gij bereid met den Fiihrer, als phalanx van uw vaderland achter de strijdende weer macht staande, dezen strijd met wilde v<|£t- beraderiheid en zonder afdwalen voort te zet ten door alle lotsbeschikkingen been tot de overwinning in onze handen is Een storm- acbtig ,,ja" van alle aanwezigen was bet ant woord. Ten derde: De Engelschen beweren, dat het Duitsche volk geen lust meer heeft zich te onderwerpen aan den hand over hand toe- nemenden oorlogsarbeid, dien de regeering eischt. Ik vraag u: 'Zijt gij en is het Duitsche volk vastbesloten, wanneer de Fiihrer het be- veelt, tien, twaalf en zoo noodig veertien en zestien uur per dag te werken en het uiterste te geven voor de overwinning? Wederom ant woordde de menigte met een donderend ,,ja". Ten vierdeDe Engelschen beweren, dat het Duitsche volk zich verzet tegen de totale oor- logsmaatregelen van de regeering. Het wil niet den totalen oorlog, maar de capitulatie. Ik vraag u: Wilt gij dien totalen oorlog? Wilt gij hem zoo noodig totaler en radicaler dan wij hem ons thans ook maar kunnen voor- stellen? De deelnemers aan de betooging ant- woordden met een geestdriftig: ,,ja". Ten vijfde: De Engelschen beweren, dat het Duitsche volk zijn vertrouwen in den Fiihrer heeft verloren. Xk vraag u: is uw vertrouwen in den Fiihrer thans grooter, gelooviger en onwrikbaarder dan ooit Is uw bereidheid hem op al zijn wegen te volgen en alles te dpen, wat noodig is om den oorlog tot een zegevie- rend einde te brengen volstrekt en onvoor waardelijk? De menigte betuigt haar instem ming met stormachtig heilgeroep op den Fiihrer en roept in spreekkoren: „Fiihrer be- veel, wij volgen". Ik vraag u ten zesde: Zijt gij bereid van nu af aan uw geheele kracht te geven en het Oostfront de menschen en wapens ter beschik king te stellen, die het noodig heeft om het bolsjewisme den doodelijken slag toe te bren gen? Wederom weerklonk een onvoorwaarde lijk „ja" van vele duizenden stemmen. Ik vraag u ten zevende: Legt gij met hei- ligen eed aan bet front de belofte af, dat bet vaderland met sterk moreel achter het front staat en het alles zal geven wat het noodig heeft om de loverwinning te bevechten? Ik vraag u ten achtste: Wilt gij, in het bij- zonder gij vrouwen zelf, dat de regeering er zorg voor draagt, dat ook de Duitsche vrouw geheel haar kracht ter beschikking stelt van de oorlogvoering en overal, waar dit slechts mogelijk is, inspringt om mannen voor het front vrij te maken en daarmede haar mannen aan het front te helpen? Ik vraag u ten negende: keurt gij het goed, wanneer zoo noodig de meest radicale maat regelen genomen worden tegen een kleinen kring menschen, die zich onttrekken, en op- lichters, die midden in den oorlog vrede spelen en den nood van het volk willen uitbuiten voor zelfzuchtige doeleinden? Gaat gij er mede accoord, dat, wie zich aan den oorlog vergrijpt het hoofd verliest De geweldige zaal brak ten antwoord uit in donderenden bijval. Ik vraag u ten tiende en ten slotte: wilt gij dat, zooals het nationaal-socialistische program het eischt, juist in den oorlog gelijke rechten heerschen, dat het vaderland de zware lasten van den oorlog solidair op zijn schouders neemt fen dat zij voor hoog en laag en arm en rijk op gelijke wijze verdeeld worden Het ant woord was een heil-geroep, waaraan geen ein de kwam. Ik heb u gevraagd, zoo ging de minister voort, en gij hebt uw antwoord gegeven. Door uw mond beeft zich dus het standpunt van het Duitsche volk gemanifesteerd. Gij hebt onzen vijanden toegeroepen, wat zij moeten weten, cpdat zij zich niet overgeven aan illusies en onjuiste voorstfellingen. De maclftigste bond- genoot, die er ter wereld bestaat, bet volk zelf, staat achter ons en is vastbesloten met den Fiihrer, het koste wat bet koste en met aanvaarding van ook de zwaarste offers, de overwinning strijdende te bevechten. Ter gelegenheid van den vormingsdag van Nederlandsche en Duitsche Nationaal-Socia- listen, die Zondag te Utrecht werd gehouden, heeft de leider der NJS.D.A.P. in Nederiand Hauptdienstleiter Schmidt, er niet den ge- ringsten twijfel aan laten bestaan, dat het Duitsche gezag niet slechts den wil, maar ook de machtsmiddelen heeft, om eiken tegen- stand te onderdrukken, die het openbare leven in dit land zou kunnen ibedreigen. Onder het aanheffen van de leus „nauweir aaneensluiten", die reeds meermalen op de vormdngshijeenkomsten" heeft geklonken, noemde de Leiter des Arbeitsbereichs der N.S.D.A.P. Hauptdienstleiter Schmidt in het begin zijner rede, het jaar 1943 het jaar der •beslissingen. De geestelijke verwarring, die in het karnp der vijandelijke mogendheden heerscht, werd door spr. gedemonstreerd aan het feit, dat ter gelegenheid van den 25sten verjaardag van bet roode lever in de kapitalistische landen vreugde-demonstraties worden gehouden. Daartegenover stelde hij de- duidelijke lijn, die de N.S.D.A.P. van den eersten dag af tegen- over het bolsjewisme heeft gevolgd. De ver- woestingen, die het roode gespuis in de na- oorlogsche jaren heeft aangerioht, zijn door het nationaal-socialisme nimmer vergeten. Waar het bolsjewisme den kop opstak, hetzij in Duitschland, Italie of Hongarije, overal kon men dezelfde methode vaststellen: uitroeiing van den godsdienst, jyerwoesting van het ge- zin en vernietiging van de intelligentie. Achter deze parolen stond de jood en ach ter de joden het internationale kapitaal en de vrijmetselarij. Derhalve behoeft men zich ook niet te verbazen als thans te Bonden en te New-York betoogingen voor het roode leger worden gehouden. Evenals destijds in Duitsch land vele volksgenooten werden verblind, zoo heerscht thans in de geheele wereld verwar ring. Men begaat derhalve ginds tegenwoor dig dezelfde groote fouten als in 1919 in Duitschland. Als het nationaal-socialisme in de jaren van strijd heeft verklaard: wij alleen zijn in staat het roer om te gooien en als Gdbbels reeds jaren geleden den kreet „ont- waakt Europa" deed weerklinken, heeft het verloop der geschiedenis onze opvattingen be- vestigd. Wlie evenwel meent thans te kunnen verklaren, dat natiohaal-socialisme en com- munisme hetzelfde beteekenen, moet zich maar eens laten inliohten door de soldaten, die In het Oosten uit eigen ervaring hebben kennis gemaakt met het bolsjewisme. Alleen het nationaal-socialisme kan een dam opwer- pen tegen het bolsjewisme en de veiligheid van de menschen waarborgen. Oegenen, die in deze uren angstig worden, wees Hauptdienstleiter Schmidt op de onwrik- bare strijdvaardigheid van het Duitsche leger. Nog steeds leveren wij ginds in het uitge- strekte gebied slag en de dag zal komen, dat de Duitsche grenadier weer voor.vaarts mar- cheert en de horden van Stalin zal vernietigen. Thans is het onze taak de zwakken inee te sleepen en inee te nemen. Als men ons evenwel vraagt: waaraan ont- leent ge het recht thans op de pHaats, waar een Duitsche arbeider stond een ander te zet ten' zeggen wij: uit den hemel halen wij dat recht omdat het noodig is, dat gij in het leven blijft, ook als ge thans dat inzicht nog met hebt.' Werlct de Nederlandsche arbeider er ook tensiotte niet voor, dat zijn kameraad aan bet Oostelijk front wapens heeft? Als thans het geheele Duitsche Yolk volstrekt alle kcachten moibiliseert, hebben wij het recht de nalatigen te recht te wijzen. Zoo was he., ook de plicht van den Rijkscommissaris hier in het bezette Nederlandsche gebied, de ar beiders, die gemist kunnen worden in, Duitsch land aan het werk te zetten. Met faetzelide recht zullen wij hier ook een burgemeester afzetten, die ziah wederspannig betoont en op zijn plaats desnoods een verstandigen arbei der zetten. In dit verband sneed Hauptdienstleiter Schmidt de actie aan gericht tegen de jeugd van dit land, die in gevaariijke voorstellingen leeft, en verklaarde hij: „Ik kan slechts on- derstrepen, wat Mussert in Amsterdam heeft gezegd, dat de behoorlijke zijn studies zal kun nen voortzetten, maar dat de aijderen des noods in een concentratiekamp op den rech ten weg moeten worden gebracht". In scherpe, ondubbelzinnige bewoordinigen toepaalde Hauptdienstleiter Schmidt zijn standpunt ten opzichte van den herderlijken brief, welke dezen Zondag van de kansels der Katholieke kerken is voorgelezen, om de geestelijkheid terug te wijzen binnen de per- ken, die haar door de wet der Kerk zijn ge steld. Waarom klaagt men het bolsjewisme niet aan, dat de Kerk wil vernietigen, zoo vroeg hij, waarom valt men ons aan, die toch ver klaren, dat ieder op zijn wijze mag zalig wor- j den. Waarom bidt men voor de joden, terwijl bonderdduizenden Duitsche zonen zijn geval- len. Waarom stelt de Katholieke Kerk zich niet in de bres voor de 400 millioen Indiers, die door Engeland onderdrukt worden en voor wie Gandhi den hongerdood onder de oogen ziet? Wij doen geen stap terug en wij maken bezwaar om de Nederlanders in een adem met de joden te noemen. De Rijkscommissaris heeft 29 Jan. in Den 'Haag verklaard: „Als men iets wil eischen, moet men zichzelf ook voor iets inspannen". Tot dusver hebben wij evenwel van de Kerk in dit opzieht nog niets vernomen, afgezien van het feit, dat zij de N.S.B.-ers niet besraaft en niet toelaat tot de ktrkelijke sacramenten. Als de Katholieke Kerk zich thans wil opwerpen tot voorspraak van degenen, die zooal dit beet in de af kondiging van den kansel getroffen zijn door de hardheid van de bezettende macht, kunnen wij daaromtrent slechts zeggen, dat het mooi geweest zou zijn, als men dergelijke woorden 6ok had gehoord in de Meidagen van 1940, toen men de N.S.B.-ers in den kerker wierp. De Katholieke Kerk meent in een brief aan den Rijkscommissaris haar beklag te moeten^ dcen over het „onrecht" het Nederlandsche Yolk aangedaan. Wij vragen daartegenover: wat heeft de Kerk gezegd, dat het Duitsche Volk 25 jaar lang onrecht is aangedaan? 'Gerechtigheid, barmhartigheid en vrijheid van levensovertuiging, deze woorden heeft de Kerk in den mond. Waarom doet men daarop geen-' beroep tegenover de heeren Churchill, Roosevelt en Stalin? Als men wijst op bet doodschieten van gijzeiaars moeten wij daar tegenover stellen, dat wij ons moeten be- schermen tegen mis laden,'waartegen slechts de hardste maatregelen kunnen helpen. Slechts dan draaiden de gijzeiaars er voor op, ais er aanslagen op de Duitsche Weer macht werden gepleegd, terwijl voor de mis- daden tegen leden der N.S.B. geen gijzeiaars zijn doodgeschoten, omdat Mussert het parool heeft gegeven, dat Nederlandscli bloed niet mag worden verzoend met bloed. Wel zullen en moeten echter maatregelen worden geno men, om opgehitste volksgenooten tot rede le brengen. Voorts tmeent men van Kerkelijke zijde de strenge behandeting in het concen tratiekamp op den korrel te moeten nemen, doch vergeet, dat dit menschen betreit, die op een oogenblik waarop het Duitsche Volk voor geheel Europa strijdt, meenen te moeten conspireeren. Men klaagt, zoo vervolgde spr., dat jongelieden, naar Duitschland worden ge- voerd, en doet daarbiji alsof Duitschland der- tig dagreizen van hier lag. De waarhejd is evenwel, dat Nederlandsche arbeiders zicti bij ons heel prettig Voelen. Wij hebben geconstateerd, dat Nederland sche verlofgangers, die bier kwamen, .n Duitschland goed' gevoed waren en tien tot vijftien pond zwaarder geworden waren. Men meent tenslotte ook een tegenspraak tusschen onze maatregelen en het Evangelie te km.ner. construeeren, terwijl wij daartegenover slechts kunnen vragen, of het niet in tegenspraak met het Evangelie en zijn Gebod is, dat men Officieel wordt medegedeeld: Het door bet' Deutsche Obergericht op 20 Januari 1943 wegens sabotage gevelde dood- vonnis tegen de Nederlanders Comelis van den Berg, uit Bussum en Hendrik Adriaan Johannes Breeman, uit Naarden, is, nadat het verzoek om gratie was verworpen, voltrokken. Van den Berg en Breeman, reeds gedurende vele jaren communisten. hadden een illegaal conununistisch tijdschrift gedrukt en ver- spreid om op deze wijze de openbare orde en de veiligheid van het openbare leven m de bezette Nederlandsche gebieden in gevaar te brengen. geen N.S.B.-ers wil foegraven. ,,Godsgebod staat boven de wereldlij'ke macht", zoo wordt verder in de verkondiging gezqgd. Wij kun nen daaromtrent slechts opmerken: 'lat is ook ons geloof en deze belijdenis waarborgt ons de overwinnig op het bolsjewisme. In scherpe bewoordingen keerde Haupt dienstleiter Schmidt zich tegen de niet-mede- werking aan voor den oorlog belangrijke tnaatregelen, die aan het slot van de Katho lieke afkondiging is geeischt. Als men het ambtenarencorps wil opstoken om de Bezet tende Mogendheid bij de uitvoering van nood- zakelijke maatregelen sadnenwerking te ont- zeggen, kunnen wij daartegenover slechts verklaren, dat wij al wat komen kan met rust, maar ook met hardheid tegemoet zien. Spr. riep in dit verband uit: al wat?ons hier bekommert is tegenover den strijd tegen bee bolsjewisme slechts bijzaak. Men moest ons tobh niet lastig vallen met kleine kwesties, die op zekeren dag wel worden opge'ost. Onze strijd gaat tegen het bolsjewisme, maar niet tegen het Christendom. Slechts de Duit- j sche soldaat, gesitaald door het nationaal- socialisme. is in staat de horden van Stalin terug te slaan. Zoo geldt ook thans 111 Neder- land de strijdkreet van dr. Gbbbels. ,,Het Avondland is in gevaar". Met een dringend beroep zicb ook in de nauw aaneen te sluiten, besloot Hauptdienstleiter Schmidt zijn uiteenzettingen waanbij hij uiting gaf aan het onwrikbare ver trouwen in de overwinning, waart >e ons de prestaties van de Duitsche soldaten het recht geven. Thans is het geen tijd meer om aan zich zelf te denken, maar allien nog aan het werk, aan den strijd en aan de overwinning. i In den komenden tijd zullen wij hard en reeht- vaardig zijn ook jegens ons zelf. De zorg voor de jeugdige generatie geeft ons de kracht om dezen moeilijken tijd vol houden, de wa pens te smeden. de kamecaadschap te ver- sterken en alle krachten voor de overwinning in te spannen. Met de liederen van het Duitsche Volk en het zesde couplet van het Wilhelmas emdigde de bijeenkomst, die een indrukwekkende ge- tuigenis van nationaal-socialistische strijd- vaardighei'd was. 7 100km KDjerda I Sfeg iKasser)r<^^~ onasrir- kairoean Tebessa Ed Djem= Sidi Boazid Maknassl N Philippe- Skirra Oedref, El Oedian Kebilli (4306) Kaart yen Pell DE CENTRALE SECTOR IN TUNIS. In den centrale sector vonden gunstige ontwikkelingen plaats voor de As- troepen, welke leidden tot bezetting van de p^aatsen Gafsa en Sbeita en Sidi Boezid/ Aanvallen bij Orel afgeslagen. diet opper.bevel van de weermacht maakte Maandag bekend: Vijandelijke aanvallen op het Nocrdeujue front van het Koeban-bruggehoofd werden door Duitsche en Roemeensche troepen afge slagen De vijand werd in een tegenaanval met zware, bloedige verliezen terugeeworpen. In het Donetsgebied en ten Noord-Westen Kiervan probeerden de bolsjewisten beaalve met lairijke plaatselijke aanvallen, met ge- concentreerde strijdkrachten op verscbeidene -plaatsen ons afweerfront te doorbreken. Zij werden in zware gevechten met vele verliezen voor den vijand afgeslagen. Vijandelijke formaties, die door een groote omsingeling tusschen Donets en Dnjepr de verbindimgen met ons front, in het Donets gebied moesten afsnijden, wferden door Duit sche troepen van het leger en van de Waffen S S in de flank en rug aangevallen en uiteen- gesiagen. In dezen sector stelden eskaders

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1