GELD1GE BONNEN ADVIEZEK V0ED1NGSRAAD Neem nASCICERlTJE Binnenland De Nederlandsche Pijns filler Qemeente TERNEUZEK. Bonnen beteekenen voedsel mits er geld is! y v S VAN DEN De Rijkscommissaris en Mussert herdachten den 30sten Januari. WEilKPRAATJE. De sloopende invloeden van Onzuiver Bloed vreten hoe langer hoe dieper in I M M Besluiten van den Leider. f In Uw huisapotheek en in Uw zak, steeds bij de hand, zijn '/jj AKKERTJES een eerste hulp bij onverhoedsche pijnen en ook bij 'n opkomende verkoudheid. Bon no. OTA 07B 07 Hoeveetheid per bon: 400 gr 50 gr 75 gr VORDERINGEN op be buitsche WEERMACHT OF DE ORGANISATIE TOOT De Burgemeester der gemeente Terneuzen, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat een ieder, die nog onbetaalde rekeningen heeft van werkzaamheden .of leveringen ten behoeve van de Duitsche Weermacht of Organisatie Todt, deze opnieuw voor 18 Februari a.s. in 3-voud en in de Duitsche taal gesteld, ter ge- meente-secretarie dient in te leve.ren. Rekeningen, welke na genoemden datum worden ingeleverd, kunnen niet meer in be- handeling worden genomen. Terneuzen, 4 Februari 1943. De Burgemeester voornoemd, C. VERLINDE, wnd. haar cultureele vermogen, haar bereidwillig- heid tot militair optreden en haar economische prestatievermogen voor de gemeenschap. In deze ordening is het individu geen object, maar subject van de ontplooiing. Het in- zicht, dat de gebeurtenissen, die onvermijdelijk uit den gemeenschappelijken uiterlijken nood de politieke en cultureele toenadering en de vorming eener groote ruimte van bescherming en economisch leven in Europa bevorderen, niet toevallig deze uitwerking hebben, doch reohtstreeks verband houden met den opbloei van het Duitsche volk, vormt het punt van uitgang voor den wil tot leven en ontwikkeling van het jonge Europa, dat op de slagvelden zijn toekomst ibeschermt. De beslissende phase. Het eerste deel van den strijd om het nieuwe Europa bracht als voorwaarde, om de aan- valien van het Oosten en Westen te kunnen weerstaan, de militaire aaneensluiting van het vasteland. Het tweede deel bracht het terug- slaan van den in 20-jarigen heerendienst vol- trokken boLsjewistischen opmarsch en de uit- breiding van de grenzen van Europa tot de noodige leefruimte. Thans, in het derde djeel gaat het er om, tegelijk met de handhaving van den wal tegen het Oosten, den aanval der Westersche :kapitalistische krachten af te weren. Geweldig en nauwelijiks te overzien is het strijdtooneel, geweldig en nauwelijks te begrijpen de afmeting van den strijd. In deze worsteling moet aan den overwinnaar, die door het lot is uitverkoren, een beproeving zijn opgelegd, zooals slechts toegedacht is aan hem, die tot een machtig werktuig van toe-- komstige ontplooiing is uitverkoren. In dit geloof moeten wij ons wijden aan de taak, die de strijd ons oplegt. Wij wilien eerlijk zijn: werkelijk zware offers hebben aan het thuisfront tot dusver slechts zij gebracht, die wat hun het dierbaarst was op het slagveld achterlieten, en naast hen degenen, die ondanks de afschuwwekkende aanvallen van vijandelijke bommenwerpers op de burgerbevolking zich in hun houd'ing en in bun optreden niet op een dwaalspoor lieten brengen. Wat bemerkten de anderen van de lasten van deze geweldige beslissing? Er was minder te eten, maar niet te weinig;. Er viel minder te •staken, maar niet te weinig. Ons levenspeil is in dit vierde jaar van een worste ling die de geheele wereld omvat en voor de wereld van beslissende toeteekenis is, aanzien- lijk beter dan in het derde en vierde jaar van den eersten wereldoorlog en nauwelijks veel slechter dan de ievenstandaard was, die enkele generties geleden onze voorvaderen vanzelf- sprekend hebben geacht. Indien thans iemand tekort komt en een offer meent te brengen, laat hij dan denklen aan onze soidaten aan het oostelijke front, laat hij dan denken aan Stalingrad. Laat hij er zich van bewust zijn, dat liij hier sympathiseerend getuige van een g'oeurtenis is die uniek is in de geschiedenis der mensch- heid er, die in haar heldendom hajaxs gelijke slechts vindt in de standvastige volharding, die als .een daad van de grootste heldhaftig- heid ons wordt overgeleverd uit de Grieksche geschiedenis in dert strijd van Leonidas op den pas van Thermopylae. Daarom wordt voor ons de strijd van het zesde leger bij Stalin grad tot bet symbool van een heldhaftige en den dood trotseerende optreden voor de over- winning tot zelfopoffering toe, doch tevens een dnafwijsbaar beroep op een voorlocpig on- vergetelijk geringere, maar even vastberaden wijze onze uiterste krachten voor de overwin- ning in te spannen. Wij zijn tie-n ITlilirer dankbanr dat hij thans in de beslissende phase van dezen strijd ons alien, man en vrouw, en ook de daartoe reeds in staat zijnde jeugd, oproept. Ret is alsof wij bevrijd en vastberaden adem halen,.dat wij nu alien ons deel zullen bijdragen. De veror- dening over den H^Lnsatz" der mannen en vrouwen voor de taak van de rijksverdediging zal elken Duitschen man en elke Duitsche vrouw kortom elken mensoh bij den strijd voor de toekomst van ons volk betrekken. Een maehtige krachtsontplooiing zonder voorbeeld zal aan het jaar 1943, het vierde jaar van dezen wereldstrijd, haar kenmerk en haar be- teekenis geven. Deze ..Einsatz" stelt de partij, die de Fuhrer als zijn voornaamste en eerste werktuig van politieke wilsvorming en politieke Ieiding p-eschapen heeft, voor een beslissende taak. De partij is er immers voor verarttwooidelijk, dat het Duitsche volk in blijde bewustheid, en m onwrikbaar vertrouwen zijn weg der offers voor de toekomst opgaat. De partij is geroe- pen deze taak te vervullen en zij kan haar vervullen, want zij' behoeft zich slechts de wetten te herinneren, kracbtens welke zij is aangetreden en overwonnen heeft. Niet be- yelen en gehoorzamen, maar leiden en volgen. Dat is de taak en dat is het doel, dat elke partijgenoot zich stellen rnoet. Elkeen moet zich in zijn kring der volksge- nooten beschouwen als een eeuwige precuker, adviseur en vriend. Stellig beteekent dit ten aanzien van de verdere oorlogsinspanmng nog een „meerarbeid'\ die niet alieen tijd en Uchaamskracht, doch vooral geestelijke m- spanning opeischt, want elke partijgenoot en in bijzondere mate elke functionnaris, van blokleider tot gouwleider, moet het zich tot taak stellen, den voor hem bereikbaren kring ziiner volksgenooten in mensohelijk opzicht meer te benaderen en wel zorgend, helpend en deelnemend, waarbij bij den aard van zijn mede- leven niet jSozeer moet zien in een yerstrekken van materieele hulp, doch vooral in woorden van bemoediging en kameraadschap. Hij moet alle volksgenooten van zijn kring kenmen, hij moet hun 'omstandigheden hebben geconsta- teerd, opdat hij altijd kan bijspringen, en hij moet in onvermoeibaxe actiff steeds weer den een na den ander tot zich trekken en hem den laatsten zin van dezen oorlog en de nood- zakelijkheid van dezen „Einsatz" duidelijk maken. Vooral eohter moet hij door het voor beeld der eigen onwrikbare houding een goe- den invloed uitoefenen. De Fuhrer kan van het Duitsche vplk de groote lasten en offers, die deze wereldstrijd in ieder geval van den over winnaar verlangt opeischen en verwachten, daar hij er op vefttrouwen kan, dat de parrij de taak, die haar als hoogste en uitsluitend aan haar gesteld is, ni. ieiding te geven aan menschen, zal vervullen. VAN 7 TOT 13 FEBR. Brood (of gebak) IcleUn Beschuit Vieesch (of vieeschw.) 07 A, 07B 50.gr Aardappelen OTA 2 kg Idem 07B 1 kg Tabak 07A tabak 1 rants. Sigaretten 07 sigaretten 20 stuks VAN 24 JAN. TOT 20 FEBR.: Sulker 480 aig. 1 kg Jam enz. 481 alg. 500 gr Gort 482 aig. 250 gr Gemengd tneel 483 alg. 125 gr Havermout 484 alg. 125 gr Peulvrnehten 485 alg. 250 gr Vermicelli enz. 486 alg. 100 gr Kaas 487 t/m 489 alg. 100 gr Bloem enz. 492 t/m 495 alg. 70 gr Hame- of taptemelk 05, 06, 07 taptemelk 1 y4 liter Melk 05, 06, 07 melk 1V4 liter Idem 4-OS res. 5 !/4 liter Ktjst 4-07 res. 500 gr Cacao met suijfter 3-06, 4-06 res. 150 gr Chocoiade 05 versn. 100 gr Suikerwerk 06,07 versn. 100 gr VAN 27 DEC. TOT 20 FEBll. Koffiesurrogaat 473 alg. 250 gr VAN 4 TOT 15 FEBR.: Boter of margarine 06 boter 125 gr VAN 11 JAN. TOT 11 MAART: Boter of margarine 01 botgr 125 gr VAN 23 JAN. TOT 20 FEBR.: Eieren 3-07 res. 3 stuks VAN 1 TOT 28 FEBR.: Eenheidszeep 490 alg. 1 stukje Idem R eenheidszeep 1 stukje Waschpoeder 491 alg. 250 gr Idem R waschpoeder 250 gr Toiletzeep R toiletzeep 75 gr VAN 1 JAN. TOT 30 APRIL Scheerzeep N textiel 45 gr VAN 16 JAN. TOT 27 FEBR.: Petroletfm 04 P(;tr. 1 liter VAN 16 OCT. TOT 28 FEBR. 1943: Brandstoffen 06 t/m 08 B.V. 1 eenh. TOT 30 APRIL 1943: Israndstoiyen 01 t/m 05 K.F. 1 eenh. Na morgen (Zaterdag) zijn vervallen de bon- nen 06 voor brood, beschuit, vleesch, aard appelen en tabak. De bonnen, waarvan de geldigheidsduur op Zondag begint, mogen op den daaraan voor- afgaanden Zaterdag worden gebruikt, met uitzondering van den bon voor vleesch, vleesehwaren en aardappelen. Zorgt voor geld! Steunt Winterhulp! Giro 5553. Ook Nederland. Ook gij, partijgenooten in Nederland, staat voor dezen ,,Einsatz", die in de gegeven om standigheden dubbel zwaar, maar ook dubbel succesrijk kan zijn, en dezelfde taak is gegeven aan u, kameraden van de N.S.B., want de grqtotheid die dezen tijd in zich verbergt, valt aan vele teekenen te bespeuren. Eien ding- heeft hij ons reeds gegeven. Hij heeft ons ver- eenigd in een onwrikbare lotsgemeenschap. Wij hebben hetzelfde lot te verwachten en wij moeten voor hetzelfde lot vechten en het be- wustzijn van de gemeenscbappelijkheid van dezen strijd zal alles als onwezenlijk in het niet laten verzinken, wat thans nog op eenigpr- lei wijze als onzekerheid en twijfel aan de eigen toekomst en aan het eigen behoud tus- sohen ons zou staan. Wie dezen strijd met ons voert, heeft haarmee precies hetzelfde levensrecht en precies dezelfde aanspraak als wij voor de toekomst verworven. Juist de grootte van de eischen, die deze tijd ons stelt, laat ons de duidelijkste en eenvoudigste ver- klaring geven voor onzen gemeenschappelijken strijd, nl.: de meest geperfecitionneerde orga- nisatorische concentratie van onze krachten bij de meest vrije ontwikkelingsmogelijkheid daarvan. Dit beginsel, dat in de fellen strijd goed getaleken is, zal de wegwljzer zijn voor de toekomstige ontplooiing van onze politieke en economische gemeenschap. Het spreekt vanzelf, dat thans in dezen strijd om Europa, nu het Duitsche volk den toestand van den totalen oorlog ingaa-t, ook Europa zijn dienovereenkomstige bijdrage moet leveren, reeds om zichzelf te handhaven en zijn aanspraak voor de toekomst te be- waren. Er zal derhalve een zelfde toitale con centratie van de krachten ook hier in Neder land plaats vinden. Bij deze gelegenheid zou Lk met ailen ernst en nadruk er op wilien wijzen, dat de toestand van bet beden geep beroep duldt op eenigerlei vroegere omstandigheden en betrekkingen. Ik zal mijn orders geven. Zij moeten door alien strikt worden uitgevoerd. In den huidigen toestand zou de. weigering tot uitvoering van een dlergelijke order niet anders kunnen worden opgevat dan als sabotage. Evenzeer is het duidelijk, dat wij meer dan ooit elk verzet, dat gericht is tegen dezen strijd om het bestaan, moeten onderdrukken. Aan de kerken. Onlangs hebben de vertegenwoordigers der kerken een brief gericht tot den bevelhebber der weermacht en tot mijwaarin zij hun be- zwaren tot uiting brengen tegen het voltrek- ken van doodvonnissen, waarover inmiddels in een bekendmaking van den weermachtsbevel- hebber mededeeling gedaan is. Hieromtrent kan ik slechts het volgende ■zeggen: op een oogenblik, waarop onze mannen, vaders en zonen met ijzeren vastfberadenheid him lot m het Oosten tegemoet zien en onwrikbaar en ongeschokt het "hoogste offer brengen is het onverdragelijk samenzweringen te dulden, die zich ten doel stellen den rug van dit Ooste lijke front onveilig ite maken. Wie dit waagt te ondernemen, moet aan de vernietiging wor den blootgesteld. Hard zijn en nog harder worden tegen onszelf en tegen onze vijahden is het gebod van een onverbiddeUjken afloop van noodzakelijke gebeurtenissen en dat is voor ons een wellicht menschelijk zware, maar toch heilige plicbt. Wij moeten hard bnjven door hen te vemietigen. Overigens geloof ik dat de kerken de beteekenis van dezen stnjcl moeten inzien. Zij beleven het immers, dat zij haar godsdienstoefeningen in weerwil van alle vijandelijke propaganda under de bescherming eener nationaal-socialistische bezettmg in elk opzicht kunnen verrichten. Maar pas het actieve en verhelderende optreden van de ker ken bij haar geloovigen inzake de beteekeius van dean strijd en dte zedelijke verplichting, dezen strijd althans niet te verstoren, zal haar de mogelijikheid geven, een standpunt in te nemen ten aanzien van de maatregelen van de bezettende maohit. Het spreekt vanzelf, dat wij de Neder- landsche kust onder alle omstandigheden verdedigen. U ziet de voorbereidingen en kunt er van overtuigd zijn, dat zij volkomen ernstig ge- meend zijn. Wij zullen eventueel het oewijs leveren, dat wij door het leven in Nederland niet slap geworden zijn, maar oak hier, wan- neer het moet, zoo hard kunnen zijn als de strijder aan het Oostelijke front. Aan Neder- landsche zijde moet1 de wensch aanwezig zijn, dat de kust geen gevechtsgebied zal worden, want een strijd om de kust in het dichtbe- .volkte Nederland zou niet -alieen de bevoiking en haar nederzettingen zwaar treffen, aocn zou tevens als gevolg van mogelijke storingen en verwoestingen door den afloop^ van j--i i strijd uitgestrekte gebieden van dit land on gevaar brengen. Wij als uitvoerdei-s van de OVER FEULVRUOHTEN EN NOG IETS ANDERS. Het vleeschrantsoen is verlaagd:-de peul- vruchten zijn daarentegen weer gedistri- bueerd. Het eene eiwitrijke voedingsmiddel vult het andere eenigsizins aan. Niet op iede- ren vleeschloozen dag zullen de boonen en erwtenals aanvulling kunnen dienen, maar een enkefen keer een smakelijke soep, met peulvruclhten bereid, Vooraf of een stoofscho- tel met erwten of boonen kunnen we wel geven. Ook kari men ze door de groente men- gen, bijv. erwten met peen, koolraap met brume boonen. En wie er tijd voor over heeft en margarine wil besteden, kan er koekjes van ibakken. Een bonvrije aanvulling zijn de mosselen en de kokhanen. Zij zijn in verschillende plaat- sen te krijgen. Zij- smaken goed bij aard appelen, groenten en in een kerry-, uien- of mosterdsaus. Visch en schelpdieren uit het zuur zijn eveneens uitstekend te gebruiken. Biiek, mosselen en kokhanen uit het zuur kunnen liet beste gegeten worden met groente, sla, warme saus en aardappelen. Dan zijn er nog de gerookte vischjes, die men voor het gebruik bij het middagmaal even op den stoom van een ketel of pan kan warmen. Recept aardappelsoep met boonen. 125 gr. erwten, boonen, capucijners of schokker erwten, 1 liter water, 3 aardappelen, prei of ui, 1 bosje sel-derij of peterselie, zout. De peulvruchten wasschen, weeken in 4 dl water en in laet weekwater bijna gaarkoken. (De hooikist daarvoor gebruiken!). De aard appelen schcon boenen en in stukken snijden. De pre! of ui schoonmaken, fijnsnipperen, met de aardappelen bij de peulvi-uchten voe- gen en y2 uur meekoken. Alles fijnmaken en de rest van het water toevoegeii. De soep weer aan de kook brengen en eenige minuten doorkoken. De selderij of petesrselie wasschen, fijn hakken en aan d-e soep t-oevoegen vlak voordat zij wordt opgediend. ons door het lot gegeven taak om den rug van onze strrjders aan het Oostelijke front te dek- ken, sehrikken voor den strijd niet terug. Strijd en kunnen strijden, dat is het levens- element der nationaal-sociaiisten. Wij hebben gestreden ien wij hebben niet anders gekund dan strijden. Wij zijn geen weg gegaan, die niet strijd beteekende. En ik spreek het thans voor u alien uit: wij: zijn het lot dankbaar, dat het ons in dezen tijd heeft geplaatst. Als bet nu eanmaal moet gaan om het zijn of niet-zijn van ons volk, dan wilien wij dankbaar zijn; dat wij dezen strijd kunnen uitveohten. Wij kunnen het, want het lot heeft ons reeds eenmaal onwrikbaar gezien. Wij weten ons de dragers van de zedelijke orde in ons werelddeel. Daarom bezitsten wij de besluitvaardigheid om ons vecbtend een ge- meenschappelijke, gelukkige toekomst te ver- overen. Wij wilien de beslissing afdlwingen en wij dwingen haar af, want voor ons staat de Fuhrer in zijn unieke grootheid. Hij heeft ons lot in zijn handen genomen. Dat is ons geluk en onze vft vulling. Daarom, kameraden, geldt op den tienden verjaardag der overneming van de macht het parool voor de toekomst: Met Adolf Hitler >ter overwinning! In de groote zaal van den Dierentuin te 's Gravenhage is aan den vooravond van den herdenkingsdag van het tienjarig bewind van Hitler een herdenkingsbijeenkomst gehouden, waarin door den Rijkscommissaris, Rijksmi- nister Seyss-lnquart ,een herdenkingsrede weed li-Tgesproken. Dezi - frjeenkomst werd bijgewoond door tal van ve'ivegenwoordigers van staat, weermacht en partij, Nederlaiidsche autoriteiten en ver tegenwoordigers der Nederland'sche natio- naal-socialistisclhe formaties. In deze vergadering werd ook het woord gevoerd door Mussert. Deze wierp een terug- blik op de regeering van Adolf Hitler en zijn strijd voor het nationaal socialisme. 'Hij her- innerde ook aan den strijd die -hier in ons land voor het nationaal socialisme is aangebon- den. Die strij-d was hard en moeilijk. Maar men heeft volgehouden. .Thans weet men, waarom dat alles noodig was, omdat het ten slotte gaat tegen het communisme, dat dreigde Europa te verderven. Dat hij en zijne getrouwe truinhemden alles hebben getrotseerd om het bolsjewisme in (net hart van Europa te vernietigen, is de grootste verdienste van Adolf Hitler, in een strijd van .14 jaren: In het verloop zijner rede betoogae de nei- der, dat zoowel het Nederlandsche als het Duitsche volk wederzijdsch beigiip moeten befoben voor hetgeen die volken hebben door- gemaakt en voor de offers die worden ge bracht. ■Spreker is trotsch op de Nederlandsche legioenen, die daar aan het Oostfront mede den strijd tegen het bolsjewisme hebben aan- gebonden en die daar hebben getoond goede soidaten te zijn, want zij staan daar vooraan. De Deider sprak bij vernieuwing vertrou wen uit in den Fiihrer en eindigde als volgt: Na Mei 1940 heb ik den Fuhrer driemaal mogen ontmoeten. Nooit heeft hij iets ge- zegd, dat kwetsend of denigreerend zou zijn voor mijn volk. Inttegendeei, hij heeft gespro- ken over de groote en goede eigenschappen van dit volk, omdat hij zelf zoo volkomen doordrongen is van de igi-oote en goede eigen schappen van het Duitsche volk, dat hij toch in eerste instantie nepresenteert. Hij heeft gesproken over de waarde van ons volk voor het nieuwe .Europa en hij heeft mij gezegd„Ik wil aan het Nederlandsche volk niets ontnemen". Woorden die m^t een stalen pen gegrift zijn in mijn geheugen en waarnaar ik de datlen beoordeel. Wij toone-n onze dankbaarheid door onzen inzet. Inzet in den arbeid en andere offers zonder tal. Het Nederlandsche volk daar van 'ben ik overtuigd zal ook eens een partner zijn op militair gebied, omdat ik over tuigd ben, dat onze menschen even goede soidaten zullen zijn, wanneer het op vechten aankomt als de Duitsche soidaten, wanneer zij behoorlijk zijn opgeleid en wanneer zij be- hoorlijk zijn voorbereid en zij een ideaal voor oogen hebben, waarvoor het de moeite waard is te strijden. Onwrikbaar gelool. Zoo staan wij dan onwrikbaar in ons ge loof, ons gelool, dat de oorlog gewonnen zai worden, dat Hitler en Mussolini de redders zijn van Europa, het geloof, dat gij en wij met hen een historische roepmg te vervullen hebben en dat alle nationaai-socialisten en fascisten van Europa een onwrikbaar blok zullen vormen, dat alie voikeren van Europa dit zullen erkennen en dat eens uw kinde- ren in een vemieuvvd Europa de geschiedenis zullen leeren van de herriyzenis van Europa door d«n inzet van liondeiddoizenden, die hun vaderland iiefhebben en die daarv oor hun leven wilden geven. In een zee van. bloed en tranen wordt het nieuwe Europa gevormd cn wij, Nederland sche en Duitsche nationaai-socialisten, hiei vereenigd, wij spreken nu op dit oogenblik tot den Fuhrer: Gij staat daar in het Oosten in terreinsomstandigheden, die zwaar zijn, in moeiiijkiheden zonder tal. W ij weten het, uw leven is een en al zorg geweest van jaar tot jaar en uw g-ansche leven zal wel van zorgen vervuld zijn. Gij staat daar, ik weet het, voor het Duitsche volk, maar niet aileen voor het Duitsche volk; gij staat er voor gansch Europa en dus ook voor het Nederlandsche volk en wij Nederlanders vergeten dat nooit. Gij zijt belast en beladen met lasten en zorgen zonder tal Gij liidt door het lijden van uw kamera den in Stalingrad. Wees er zeker van, mijn Fuhrer, dat wij een in den geest met u zijn. Wij staan met u, wij vallen met u. Wij zijn bereid zoo noodig met u te sterven. Wij wilien getrouwelijk orizen plicht vervul len, zooals gij uw pliclit getrouwelijk ver- vult, in 'n rotsvast vertrouwen in de toekomst van Europa. In de zekerheid van de overwin ning en in het vertrouwen in de herrijzenis van het Nederlandsche volk, dank ik u voor al wat gij gedaan heibt in deze jaren van strijd, in deze ontzaglijk moeilijke jaren, die achter ons liggen. God zij met u en met ons! 'Hou-zee Op den 30sten Januari herdacht geneei Duitschland den dag waarop voor 10 jaren de overwinning op kapitalisme, marxisme en jodendom binneu de grenzen van het Rijk werd bezegeld. De ontbindende werking op het maatschap- pelijk bestaan van het Duitsche volk was hier- mede tot staan gebracht en de w&g was vrij- gemaakt voor het doorvoeren van tal van maatregelen, welke de volksk'racht en de volkswelvaart zouden verhoogen en blijvend in stand houden. De enorme werkloosheid vermind'erde snel. Sociale voorzieningen werkten mede om de levensblijheid onder het .Duitsche volk te doen terugkeeren. En ondanks de in de buiten- landsche marxlstische en kapitalistische pers gedane voorspellingendat Hitler het niet lang zou maken, groeiden de nationaal-socia listische denkbeelden geleidelijk uit tot een vasten steun voor het geheele volk. Adolf Hitler hield' het uit en de resultaten van zijn arbeid zouden eerlang buiten de grenzen van zijn rijk de aandacht gaan trekken. Dit zou eene ernstige bedreiging voor de joodsch- marxistisch-ikapitalistische machten inhouden, die daarvoor hun greep op het volk zouden verliezen. Tjeneinde dit gevaar te bezweren werd een tot nu toe in de wereld ongekende campagne tegen Duitschland op touw gezet. De uit Duitschland uitgewe-ken en verdreven uitbuiters van het volk, veribolgen over het verlies van hun ,,arbeidsterrein" en belust om dit te herwinnen, verbreiden de meest onge- hoorde gruwel- en leugenverhalen, welke, ver- spreid door de aan hen en hunne niet-Duitsche soortgenooten onderhoorige pers, een geheel en al met de werkelijkheid strijdige voorstel- ling van - het Duitschland van Adolf Hitler wekten. De in eigen land uitgestreden worsteling tegen de fcelagers van het volk werd gevolgd door eene periode van opbloei. De Duitsche werker voelde zich weer volwaardig lid van zijn volk, zijn leven had weer zin gekregen en er was weer mogelijkheid ontstaan voor de volledige ontplooiing zijner bekwaamheden en talenten. Dit alles had hij te daniken aan- Adolf Hitler. Mag het dan verwonderen, dat hij in dezen zijn igeestelijken Leider ziet en in trouwe ver- bondenheid zich volkomen richt naar diens wenschen? Is het niet begrijpelijk, dat hij heeft leeren inzien, dat de innige samenwer- king van alle Duitschers, onder Ieiding van hun Fuhrer, tegen iedere bedreiging van bui ten moet worden beschermd? Zijn belagers, gevlucht naar de kapitalistische en bolsjewis- tische landen zetten vandaar uit, gesteund door hunne geestverwanten, den strijd tegen het nieuwe Duitschland vOort, waaruit ten- slotte de huiddge oorlog groeide. Thans zien wij, hoe de machten, welke w(j voor aartsvijanden hielden, het kapitalisme en het bolsjewisme, in broederlijke eensgezind- heid Duitschland-pegen, te vernietigen. Waar om? Is er iemand, die-in ernst kan aannemen, dat Roosevelt hier andere dan Amerikaansche belangen komt dienen? Wil iemand ter wereld geloven, dat Stalin, die zich gedurende twintig jaren op dezen oorlog voorbereidde, Duitschland en Europa gelukkig wil komen maken? En Engeland? Ach, Engeland kan nauwelijks meer als een zelfstandige mogend- heid wordten beschouwd. Het bestaat ncg en het leeft nog slechts bij de gratie van Roose velt en Stalin. Wint Amerika dezen oorlog, dan vervalt geheel Europa ten proo'i aan het kapitalisme. Wint Stalin, dan overstroomen zijn horden geheel Europa, waaronder ook ons land. Kunt U zich voorstellen waar wij dan aan toe zouden zijn? Reeds jaren geleden wist Adolf Hitler dft en hij heeft er zijne maatregelen tegen ge nomen. Dank zij ziin genie is er een sterke dam opgeworpen tegen den vloedgolf van het bolsjewisme. Zonder zijn hulp, zonder de kracht der Duitsche legers, zou ons land niet meer bestaan. Als wij dit voor oogen houden, dan besefften wij eerst aan welk enorme gevaren wij zijn ontkomen! Laten wij de dingen pogen wat grooter en breeder te zien. Zeker, de Duitsche troepen bezetten destijds ons land en brachten daar- door leed aan velen. Groote gevaren bedreig- den Europa, welke wij toen nog niet vermoch- ten te zien, maar die, wilde het mogelijk zijn deze af te weren, beveiliging van het Duitsche front aan alle zijden vereisehten. De bezettmg van ons land was daarvoor eene noodzakelijke voorwaarde. Thans, nu de dreiging van het bolsjewisme zich zeer sterk aan ons voordoet, moeten wij beseffen, dat juist de bezetting van Neder land zijn latere redding zou insluiten. Mr. H. Reydon, de nieuwbenoemde secretaris-generaal van het Depar- tement van Volksvooriichting en Kunsten. (Warburg-Pax s N.S.B. EN OPENBAAB BESTUUK. Inschakeiing van het staatspolitieke secretariaat. In het Verordeningenblad is opgenomen een decreet van den Rijkscomimissans voor het bezette Nederlandsche gebied, houdende in schakeiing van het staatspolitieke secretariaat der Nationaal-iSocialistische Bewegmg der Nederlanden in het openbaar bestuur. Het decreet luidt als volgt: Het is in overeenstemmmg met de taak, mij door den Fuhrer opgedragen, het Nederland sche volk te betrekken bij de verantwoordelijke medebeslissing in zake bet bestuur van dit ^Draagster van den politieken wil van bet Nederlandsche volk js de Nationaal-Socialis- fiopViA Beweffins" d€r Ned^rlBJiiden. Ik heb derha^e gelast, dat ter waarborging van d-e harmonie tusscben het toesoiur en de taak van de Nationaal-iSocialistische Beweging der Nederlanden alle aan mij ondergeschik-e Duitsche instanties bij de uitvoering van oe- lansrriike bestuursmaatregelen, maar vooral in alle personeelsaangelegenheden over,eg dienen te plegen met den Leider der Nationaal- Socialistische Beweging der Nederlanden. Vandaar die ondragelijke rheumatische pijnen door Uw heele lichaam, die Scheie hoofdpijn, die neerslachtigheid. Stel U teweer tegen deze sloopende kwaal. Neem Kruschen het zuivert Uw bloed en verdrijit Uwe pijnen. „lk was 10 jaar ijdend aan theuma- tiek en niet in staat mijn huishouden te doen. Niets hielp mij tot ik Kruschen ging pro beer en. Na het een jaar lang ge bruikt te hebben, was ik tot mijn groote blijdschap weer in staat zelf mijn huishou den te doen." Roermond, 18/3'38. Mw. A. R. v. d. W. bii Apoth. en Drog. 0.41,0.76,1.47. N.V. Rowntree In overeenstemmmg met mijn bevelen zal deze harmonie worden gehandhaafd door mijn corrlmissarissen-generaal binnen het kader hunner bevoegdheid door rniddel van het staatspolitieke secretariaat der Nationaal- Socialistische Beweging der Nederlanden. Door rniddel van het staatspolitieke secre tariaat kan de Nationaal-Socialistische Bewe ging der Nederlanden voorstellen en ontwer- pen indienen. In aangelegenheden, waarin onder de ge- f;even omstandigheden noodzakelijkerwijze in e eerste plaats rekening moet worden gehou den met het standpunt der bezettende macht, "behoud ik mij de eindbeslissing voor. De N.S.B. ingeschakeld in de Staatsleiding. „Volk en Vaderland" deelt het volgende mede: Ten behoeve van de uitoefening van zijn be- sturende taak in den staat heeft de Leider de secretarie van staat der Nationaal-iSocialis tische Beweging der Nederlanden -gesticht. De secretarie zal 'het centrum, zijn waarbinnen de werkzaamheden van de door den Leider be- noemde gemachtigden voor staatsaangelegen- heden en voor aangelegenheden betreffende de vol'ksgemeenschap tezamen komen, en dat, om- gekeerd, zorg draagt voor de cobrdinatie en concentratie van deze werkzaamheden. Voorts za'l de secretarie zich bezig houden met die aangelegenheden, die voortvloeien uit de ver- houding tusschen beweging en staat. Door middel van de gemachtigden venkrijgt de Leider het voortdurende contact met de onderscheiden departementen van alg-emeen bestuur, met de Duitsche dienstinstanties en met de organen der volk-sgenaeenschap. Op de gemachtigden rust derhalve een zeer belang- rijke en uiterst verantwoordelijke taak. No. 1. Overwegende, dat mijn bemoeilngen met het Nederlandsche staatsbestuur, overeenkomstig het desbetreffende besluiit van den Rijkscom missaris voor de bezette Nederlandsche gebie den het treffen van eenige voorzieningen wen- schelijk maiken, besluit ik als volgt: 1. Met ingang van 1 Februari 1943 wordt ingesteld een secretarie van Staat der Natio naal-Socialistische Beweging der Nederlanden. 2. Tot hoofd der secretarie, bedoeld onder 1, benoem ik met ingang van gelijken datum dr. J. H. Carp, hoofd afdeeling bestuurszaken van het hoofdkwartier. 3. Ingesteld worden. de ambten van ge machtigden voor staatsaangelegenheden, zoo- mede van gemachtigden voor aangelegenheden der volksgemeenschap. 4. De secretarie bedoeld onder 1 zal tijde- lijk en tot nader order gevestigd zijn Nassau- plein 10, 's-Gravenhage. 's-Gravenhage, den lsten Febr. 1943. (w.g.) MU'SSERT. No. 2. Gezien mijn besluit van beden, no. 1, hou dende o.m. de instelling van de ambten van gemachtigden voor staatsaangelegenheden, zoomede van gemachtigden voor aangelegen heden der volksgemeenschap besluit ik als volgt: 1. tot mijn gemachtigden voor staatsaan gelegenheden worden benoemd met ingang van heden C. van Geelkenken (Binnenlandsche Zaken en Nationale Veiligfieid). prof. mr. dr. R. van Genechten (Onderwijs, Kunsten en Wetensehappen), mr. M. M. Rost van Tonningen (Financien. Bankwezen. Bijzondere Economische Zaken en Nederlandsche Oost-Compagnie), ir. W. L. Z. van der Vegte (Waterstaat en Verkeer), dr. F. E. Posthuma (Landbouw en Vis- scherij C van Ravenswaay (Sociale Zaken). mx. H. Reydon (Volksvooriichting), dr. K. Keyer (Volksgezondheid). 2. Tot mijn gemachtigde voor bijzondere diensten, o.m. voor de niet-commercieele ver- eenigingen en stiobtingen, wordt benoemd met ingang van beden: H. W. Muller Lenmng. 3. Tot mijn gemachtigden voor aangelegen heden der volksgemeenschap worden benoemd met ingang van heden:. H. J. Woudenberg (Nederlandseh Arbeidsfront) E. J. Roakam Hzn. (Landstand en de be- driifschappen op landbouwgebied). Dr. ing. W. A. Herweyer (Nederlandsche Omroep M Meuldijk (Nederlandsche Arbeidsdienst i F." W. van Vloten (Nederlandsche Volks- dienst) Arts C. C. A. Croin Artsenkamer). 4. Tot mijn gemachtigden, resp. voor de aangelegenheden betreffende het Nederland sche Legioen, het bibliotheekwezen en het museumwezen wordt benoemd met ingang van heden: it.-gen. H. A. iSeyffardt, F. H. M. Ouwerling, dr. D. Hannema. 's-Gravenhage, den lsten Febr. 1943. (W.g.) MUSS'JMKT. No. 3. Met ingang van 1 Februari 1943 stel ik m een kabinet, hetwelk rechtstreeks onder mij ressorteert. Tot chef van mijn kabinet benoem ik jhr. D. de Blocq van Scheltinga, hoofd algemeene zaken der N.S.B. Het kabinet zal tijdelijk en tot nader order gevestigd zijn in het Willerr de Zwijgerhuis, Zeestraat 76, 's-Gravenhage. 's-Gravenhage, den lsten Febr. 1943. (w.g.) MUSS'ERT. No. 4. i 1 Met ingang van 1 Februari 1943 worden ooa'eheven het bureau- algemeene zaken en de afdeeling bestuurszaken van het hoofd'kwar- tlG2 Met ingang van gelijken dat an. wordt ontslag verleend aan jhr. D. de Blocq van Scheltinga en dr. J. H. Carp, resp. als hoofd algemeen zaken en hoofd der afdeeling stuurszaken van het hoofdkwartler 3 De aangelegenheden resp. behoord heb bende tot de werkzaamheden van het bureau aigemeene zaken en van de afdeenng be.. - Seen van het hoofdkwartier garni met ta- p-antr van heden over resp. naai het kabinet van°den Leider, tijdelijk en tot nader order ge vestigd in het Willem de Zw^!^fdechng ^traat 76, 's-Gravenkage, en naar de aicleeiin0 VI Beweging en Staat) der secretarie van Staat tijdelijk en tot nader order geyestigd Nassauplein 10, 's-Gravenhage. Utrecht, den lsten Februari 1943. (w.g.) MUSSERT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 2