OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Officieele Landbouwmededeelingen Openbare Verkooping Het HUIS Openbare Verkooping Meubilaire Goederen, HetWoon-enWinkelhuis Het Woonhuis en Erf Landbouwberichten Gemengde Berichten Advertentien Boerenervaringen uit de Oekraine.' KOLEN ZONDEK BON VEBKOCHT. Doet Uw volksche plicht Geeft voorrang aan houdsters van voorrangskaarten van den Nederlandschen Volksdienst. LOOP DER BEVOLKING. VERDUISTERING. voor de provincie Zeeiand AANKOOP OP LATE LEVERING. GEERTRUIDA *RINA. ADRIAAN BOOTSGEZEL, Jongens- en Meisjesboeken te Sas van Gent.^ Notaris M. VAN VOLLENHOVEN Huishoudelijke Goederen, UITBRIJIDING VAN DE GROENTENTEELT De uiitibreidinig van de groententeelt heeft in dezen tijd van schaarschte van levensmiddelen veler belangstelling. In een dezer dagen ge houden radio-vraaggesprek met den heer A. J. Hartman van de afdeeling tuinbouw van de directie van den landbouw, wees deze er in de eerste plaats op, dat 1942 geen gunstjg groen- tejaar is geweest. De oogst o.a. van voorjaare- grcenten en boonen is niet tot zijn recht ge- komen. Bovendien vergrootte de sterk geste- gen vraag naar groenten de moeilrjkheden. Het gevolg was, dat tegenover de zeer groote vraag een kleiner aanbod stand en eeij tekort niet was te vermijden. Getracht zal nu worden om door uitbrei- ding van de teedt in 1943 een nieuw tekort te voorkomen. Daartoe is een beroep gedaan op de medewenking van alle iberoepstelers in tuin- en landbouw om de groententeelt en ook die van vroege aardappelen, zooveel mogelijik te vergrooten. Ook de landbouwer kan verzoe- ken na izijn vroege landbouwgewassen een na- teeit te la ten volgen van late groenten, zooals spruitkool, peen e.d. Zul-k een nateeit zou uit- stekend van pas komen in gevallen dat een akkerbouwgewas mislukte. Gelijk bekend, is de teler niet vrij in den ver- koop van zijn producten. De verkoop moet geschieden over de veilingen en met kwali- teitseischen dient rekening te worden gehou- den. Ook voor vroege aardappelen moet men zich houden aan de nader door de groenten- en fruitcentrhle te geven aanwijzingen. VerplicJhtte teelt van vroege groenten. Intusschen staat (het met de uitlbreiding van de groententeelt zoo, dat bij alle vrijheid, welke is gelaten de bezitters van kassen en warenhuizen in groententeeltbedrijven ver plicht zijn in 1943 vroege groenten te telen. Voor het hoofdgewas moet er een voorteelt van b.v. spinazie, raapstelen, sla, andijvie, radijs, e.d. in worden uitgeoefend. Deze pro ducten kunnlen in het vroege voorjaar aan de markt komen. Voor den gazondheidstoestand van ons volik is dat van groot ibelang. Ook aan bloemisterijbedrijven is de verplich- ting opgelegd groenten te verbouwen. Zij moe- ten de helft van de oppervlakte van hun ge- heelg bedrijf met groenten betelen. In kassen en s'erres moet 'n voorteelt van vroege groen ten worden beoefend.. Deze diep ingrijpende maatregel, die echter op zichzelf niet nieuw is, bewijst wel hoe noodzakelijk grootere groen- tenproductie is. Tenslotte werd er met nadrak op gewezen, dat ook particulieren zeer veel tot uitbreiding van de groententeelt kunnen bijdragen. De volkstuinderij, waarin uitsluitend aardappelen en groenten worden geteeld voor eigen ge- bruik, staat daarbij vooraan, maar ook in de particuliere tuinen kan nog heel wat gebeuren. De medewerking der gemeentebesturen is in- geroepen om het aantal volkstuinen uit te Ibreiden. Om zooveel mogelijk van de talrijke gegadigden er van te kunnen doen profiteeren, is bepaald, dat nieuwe volkstuinen een ouper- vlakte moeten hebben van 225 m2, waarvan ten minste 100 m2 met aardappelen moet wor den beteeld. De rijkslandbouwvoorlichtings- dienst zal het noodige doen om de vakkennis' der volkstuinders te vergrooten door cursussen en het verspreiden van geschriften. Met vereende krachten - kan dus nog veel worden gedaan om den oogst van groenten van den Nederlandschen bodem te vergrooten. Boer De Waard, de leider van de Neder- landsche boeren in de Oekraine, heeft eenige weken in ons land vertoefd. Het gelukte ons, vlak voor zijn vertrek een onderhoud met hem te hebben over zijn ervaringen in Oostland. En om maar direct midden in het verhaal te vallen: Het enthousiasme van dezen pio- nier kende geen grenzen! 'Hij, zoowel als zijn dochter, die hem als secretaresse vergezelt, popelde om terug te gaan naar faet nieuwe vaderland. naar onze Nederlandsche boeren, die reeds de ongekroonde koningen zijn van bedrijven, waarvan we ons hier eenvoudigweg geen voorstelling kunnen maken. Wie in 't Oosten geweest is, die spreekt van de enorme ruimten, welke daar op exploitatie en ontginning wachten, die is geimponeerd door de ontzagwekkende mogelijkheden. De Nederlandsche boer, die in bedrijven denkt, welker oppervlakte hier- doorgaans met twee cijfers wordt uitgedrukt, voelt die wijde vlakten van Rusland aan als een bevrijding. Daar ondergaat hij, wat hij hier in ons kleine landje met zijn overbevolking en landhonger gemist heeft: Expansie voor zijn boerenaard, zijn vak- manschap, zijn kunnen en willen en niet in '-t minst: liiij voelt zich daar vrij! Ja, de moeilijkheden van de pioniers zijn daar talloos. Alleen kerels uit een stuk, al leen de beste boeren kunnen daar slagen in de grootsche taak, die hen wacht. Moeders pappot vindt men daar niet... maar wat men daar 66k niet vindt, dat zijn knel- lende 'bepalingen, voorschriften, regelingen, enz. Met schitterende oogen, begeesteVd door een felle dadendrang vertelt boer De Waard; Br is daariets te scheppen. Wie daar eenmaal geweest is, wil ei weer naar toe, want je kunt er doen wat je wilt, je bent er vrij! Wat daar ligt aan mogelijk- heden voor den Nederlandschen boer, kan ik niet schatten. V66r ik de leiding op mij nam, heb ik daar eerst vier dagen rondgekeken. Toen was er maar een eonclusie: Hier is alles mogelijk! Ik blijf! Dit is niet het oordeel van den eerste de beste. Boer De Waard, de voormalige boe- renleider van Zuid-Holland, was een der grootste boeren van ons land. Hij befaeerde hier een bedrijf van 1800 ha. Zoo volgde dan de bekende eerste inzet van Nederlandsche boeren op 10 November van het vorige jaar. Meer dan tevreden is de boerenleider over dit begin. Juist voordat hij zijn reisje naar ons land aanvine", had hij nog de eerste Ne derlandsche boeren op de bedrijven ,,ingezet". Ja, dat gaat inderdaad heel eenvoudig, zegt boer De Waard. De opleiding duurt drie we ken. Er wordt een soort cursus gegeven, een Oostland-,,Boerenschoor. Er wordt lets van de taal geleerd; door Duitsche deskundigen, die hier reeds veel ervaring hebiben opgedaan, worden de omstandigheden, waaronder hier landbouw en veeteelt beoefend worden, mee- gfedeeld en als belangrijk onderdeel van den cursus wordt onzen boeren geleerd hoe ze de Oekrainers te leiden hebben. Want dit uitge- plunderde en geterrorisieerde volk heeft vrij- wel alles, wat het aan persoonlijkheid bezat, verloren. Het heeft nog slechts een doodelijke haat voor al wat Russisch, vocr al wat bolsje- wistiscti is, overgehouden, Maar alle initiatief is in hen gedood, alle geestkracht kapot ge- maakt. Als dan de cursus ten einde is, komt de „anzet" De Nederlandsche boer heeft dan eenvoudig een keus te doen uit een viertal onmetelijke gebieden en ziet hij daar een bedrijf, dat hem aanstaat om redenen, die hem alleen aangaan, dan krijgt hij dat eenvoudigweg als Vertreter toegewezen en is vrije boer op een vrij erf van 10.000 ha geworden: Nog drie weken wordt er onder leiding van een Duitschen boer gewerkt en ,,ingewerkt" en blijkt onze Nederlander dan te voldoen. dan is hij daarna letterlijk koning op zijn erf. Met trots en groote voldoening vertelde boer De Waard, dat de rrteeste Duitsche boeren, die een Nederlandschen opvolger kregen, reeds him Weihnachtsfeier in de Heimat konden gaan doorbrengen, vol vertrouwen het bedrijf aan den Nederlander overfatend. Die Nederlandsche (boer op zijn „Sttitz- punkt is dan de beheerder geworden over 8 tot 10 boerderijen met Oekrainers. ,,Die Oekrainers, best volk, door en door eerlijk, maar alles moet ze gezegd worden. Iederen dag opnieuw. Alle initiatief is in ze gedood.Door de arbeidsdienstplicht, die nog in de Oekraine bestaat, heeft de boer des- nopds -de beschikking over 38 man per ha. Arbeidskrachten zijn er dus genoeg. Het, gaat er dan ook niet om ,,werkers", arbeiders ir. den gewonen zin'van het woord te hebone: neen, ,,leiders" worden er gevraagd". En is dit aan een getal gebonden? 'zoo oe- sloten wij het vraaggesprek. Hoe veel boeren zoudt U daar kunnen gebruiken Hoeveel Zooals ik reeds zei, de mogelijk- heden zijn daar onbeperkt. Maar alleen voor kerels. Geen avonturiers, geen slappelingen. Boer De Waard is weer naar Oostland, naar Rowno, naar zijn boerenpioniers... Daar wordt iets grootsch tot stand gebracht. Kerels kan hij nog steeds gebruiken: Mogelrjkheden on beperkt. Wie voelt zich sterk genoeg om 66k te gaan HIJ WULDE BANDENBONNEN. Een meneer uit Buiningen deed bij de poli- tie aangifte van diefstal van zijn rijwiel. Het bleekr echter, dat de man de fiets ergens ver- borgen had nadat hij er eerst thuis de ban- den had afgehaald. Hij wilde op deze manier vier bandenbonnen bemaehugen. Het lukte niet.. De Arnhemsche politierechter gaf hem 3 maanden. Te 's-Gravenhage is een groote clandestiene handel in brandstoffen ontdekt bij de Coop. Aardappelen- en Brandstoffenver. Eigen Hulp". Tegen den directeur, den 31-jarigen J. E. P. en tegen 300 afnemers is proces-ver- baal opgemaakt. Het onderzoek heeft uitge- wezen, dat sinds Juli 1942 circa 19.000 hi an- thraciet, cokes en andere brandstoffen clan- aestien zijn gelev§rd. BRANDK AST VEBDWENEN. Een bewoonster van het Koningsplein te 's-Gravenhage, die Zaterdag naar de vroeg- mis was gegaan en haar huis dus van 7 tot 8 uur alleen had moeten laten, schro-k niet weinig, toen zij bij haar terugkomst ontdekte, dat de voordeur met een breekijzer was ge- forceerd. De geheele brandkast was spooi- loos verdwenen met een inhoud ter waarde van f 22.000 aan contanten, waardepapieren, sieraden en juweelen. iOok hebben de inbre- kers levensmiddelen en zeep meegenomen. WOLFBAMMETAAL MEE NAAR HUIS GENOMEN. Uit een op Oostenburg gevestigcfe fabriek te Amsterdam hebben 3 leden van het per- soneel wolframmetaal in kleine hoeveelheden mee naar huis genomen. In totaal werd voor een waarde van plm. f 10.000 ontvreemd. MELK GESTOLEN. De landbouwei- Quientens te Hasselt zet iederen ochtend enkele b-ussen melk voor zijn huis langs den weg, waar zij.' dan trouw door een vrachtwagen van de melkinrichting wer- den afgehaald. Enkele dagen geleden echter bleken eenisre onbekende m-elkliefhebbers den vrachtwagen v6or te zijn geweest. EEN ONVOORDEEEIGE PENSIONGAST. Ebn 31-jarige heer, die zich uitgaf voor oud- gezagvoerder van de K.L.M., huurde kamers bij een 34-jarige pensionhoudster te Amster dam en kwarp weldra ook met een huwelijks- voorstel. Op een dag, dat de pensionhoudster uit de stad, was, verdween de heer met mede- neming van een platina armband, een met brilianten bezet platina polshorloge, enz. enz., tezamen ongeveer voor /4500. He-t bleek, dat de ,,oud-officier" het daarbij met had gelaten, maar ook twee bedianden van een firma in de Kalverstraat voor een Perzisch tapijt, ter waarde van f 2600 (dat hij dien dag had laten fcezorg-en) had opgelicht. De man, die zich van Dongen, Donker of Lautenbach noemt, 1.90 meter lang is, een sportief figuur heeft, een rond gelaat met blond haar en blauwe oogen, wordt thans door de politie gtezocht ir. Bruins verongelukt. Donderdagavond is- een auto, bestuurd door ir. A. G. D. Bruins, directeur van, de Prov. Geldersche Electriciteits Mij., op den Amers- foortscheweg tegen een onverlichte vracht- auto gereden. Ir. Bruins werd -zwaar gewond Hij is Dinsdag overleden. REOHEROHEURS SLAAGS MET SPOORWEGDIEVEN. Het gebeurde in den laatsten tijd herhaal- delijk, dat binnenkomende goederentreinen bij aankomst te Amsterdam beroofd bleken te zijn. Controls ibracht aan het licht, dat dit vermoedelijk gebeurde op het terrein van de Rietlanden en dat de dieven daar, wanneer de treinen langzaam reden, erop springen, dat wat van hun gading was uit de wagen pikten en daarna den trein op een geschikt moment weer verlieten. Eenige spoorwegrechercheurs sprongen daarom ter plaatse op een rijdenden goederentrein. De dieven verzetten zich hevig; maar zes pistoolechoten brachten den schrik erin en drie van de vier treindieven werden overmeesterd. De vierde wist te ontkomen. Het 'bleek, dat .eenige wagons van den trein reeds open-gebroken waren. MISLUKTE ONTVLUCHTINGSPGGING. Een door de politie te Maastricht aange- houden juffro-uw heeft op de Maasbrug aldaar getracht door een koenen sprong in de Maas haar vrijheid weer te herkrijgen. De jonge- dame, de 24-jarige H., en een zgkere D. W., beiden uiit Haarlem, waren te Sittard aangie- houden, verdacht* van diefstal, en werden overgebracht naar Maastricht, om daar voor den officier van justi'tie te worden geleid. Op de Maasbrug bukte het meisje zich om haar schoen vast te maken en snelde vervolgens naar de brugleuning om gekleed en wel van de brug in het vrij onstuimige Maaswater te springen, dat zeker tien meter beneden het brugdek staat. Het meise bleek een goede zwemster te zijn, Want ondanks haar winter- kleeding en het koude water zwom zij met den stroom mede, naar de volgende Maasbrug, waar zij haar ontvluchtingspoging moest op- geven, daar de politiemannen dreigden krach- tige middelen te gebruiken als zij niet onmid- dellijk uit het water kwam. In het sport- fondsenbad kon de arrestante van kleedir.g- verwisselen, waarna zij des middags voor den officier van justitie werd geleid. BONNENZWENDEL TE ALMKERK. Te Almkerk (N.-B.) hebben controleerende ariibtenaren een uitgebreid bonnencomplot ont dekt. Zestig personen zijn in verband hier- mee aangehouden. Enkele hoofddaderS heeft men ter beschikking van de Rijksrecherche Cenrale gesteld. Het betrof hier o.m. het ver- hande-len van vervalschte coupures voor leveps- middelen. DOODELIJK ONGEVAL OP HET HOLLANDSOHE SPOOR-STATION. Dondterdagavond omstreeks half acht heeft zich op het Hollandsche Spoorstation een doo- deljjk o-ngeval voorgedaan. Door het opdrin- gende puoliek werd de 24jarige L. van D. uit Rotterdam van het perron gedrukt, zoodat hij door een juist binnenkomenden trein over- reden werd. Hij kreeg ernstige inwendige kneuzingen en een bekkenfractuur. Door den geneeskundigen dierust werd de ongelukkige overgebracht naar het ziekenhuis aan het Westeinde, alwaar hij kort na aankomst over- leed. TE HOOGE PRIJZEN VOOR SPIJZEN EN DRANKEN. De hotelhouder J. Kimmel te Breda had in den loop van 1941 en 1942 geregeld voor spij- zen en dranken te hooge prijzen berekend. De prijsverhoogingen werden voornamelijk veroor- zaakt door het feit, dat de hotelhouder vele artikelen steeds te duur inkocht. De inspec- teur voor de prijdbeheersching te 's Hertogen- bosch heeft den man thans veroordeeld tot een boete van f 9000. Een groote partij in beslag genomen goederen, zooals draniken en sigaret- ten, maar ook coupons stof, is verbeurd ver- klaard. DR. BO RMS BIJ AUTO-ON1GELUK GEWOND. Dr. Borms is Donderdagavond in gezelschap van verscheidene medewerkers op reis naar Antwerpen by een auto-ongeluk gewond Borms liep een gecompliceerde breuk op aan de knieschijf. Zijn verwonding is niet levens- gevaarlijk. TERNEUZEN. In deze gemeente hebben zich gevestigd: J. Lourens, dienstbode, Axelschestr. 105, van De Lier; L. C. van der Moer, zonder, Axel schestr. 32, van Middelburg; M. J. van den Akker, cafdhouder, Nieuwediepstr. 101, uit het buitenland; W. J. I. Cortvriendt, vakwerk- man PTT, Louisastraat 6, van Oostburg. Vertrokken: C. H. Griep, fabrieksarb., Ka- zernestr. 4, naar Zaamslag; J. W. Gaasbeek. onderwijzeres frdibels'chool, Noordstr. 81, naar ■Renkum; J. E. de Doelder, huishoudster, Mid- denstr. 64, naar Haarlem; W. W. de Graaff, controleur, Korte Kerkstr. 18, naar Dord recht; J. F. D. Audenaerd, schipper, Verl. v. Steenbergenlaan 29, naar Oostende; A. L. de Doelder, zonder, Middenstr. 64, naar Haarlem; J. J. de Doelder, zonder, Middenstr. 64, naar Haarlem; D. P. de Doelder, zonder, Midden- straat 64, naar Haarlem. Zonsopgang 23 Januaxi, 8 uur 34 min. Zonsondergang 23 Januari, 5 uur 10 min. Zonsopgang 24 Januari, 8 uur 33 min. Zonsondergang 24 Januari, 5 uur 12 min. Zonsopgang 25 Januari, 8 uur 32 min. Zonsondergang 25 Januari, 5 uur 14 min. Zonsopgang 26- Januari, 8 uur 30 min. Zonsondergang 26 Januari, 5 uur 15 min. 29 Januari: Laatste Kv*artier. Rijwielen en voertuigen moeten licht op hebbeii vanaf een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zonsopgang. VORVOER TARWEMEEL. Het blijkt noodig te zijn, dat er nog eens nadrukkelijk op gewezen wordt, dat zij, die uit hoofde van zelfverzorging, telerspremie of rapen over tarwe beschikken aan de volgende be palingen zijn gehouden a. Voor het vervoer van de tarwe naar den molen en van het meel terug van den molen naar huis of naar den bakker moeten de betrokkenen zich bij den Plaatselijken Ver- tegenwoordiger van een vervoerbewijs (X-Y- biljet) voorzifin. b. Voor het vervoer van het meel van hun woning naar den bakker moeten ze bij het halen van het X-Y- biljet tevens de noodige YCbiljetten in ontvangst nemen. c. Telkens wanneer er meel naar den bakker wordt gebracht moet dit gedekt zijn door een Y'-geleidebiljet, dat v6or den aanvang van het. vervoer volledig op de keerzijde moet worden ingevuld. Vooral aan de onder c gestelde bepaling wordt in de praCtijk sJecht de hand gehouden. Komt daarin geen verbetering dan zal de C. C. D. daarop zeker nog nauwkeuriger controte gaan uitoefenen en bestaat er bovendien een groote kans, dat de faciliteit van de Y'-biljetten heele- maal van de baan gaat, met het gevolg, dat al het meel ineens rechtstreeks van den molenaar naar den bakker zal moeten worden gebracht, of dat de betrokkenen at hun brood zelf moeten bakken. Hoewel de regeling van de YCbiljetten geen eenvoudige regeling kan worden genoemd, is ze toch uitvoerbaar en is het dan zaak dat aan de desbetreffende bepalingen als boven- omschreven de hand wordt gehouden. VERHUUR VAN GRONDEN AAN PARTICULIEREN Bij het verhuren van gronden aan particulieren die daarop land- en/of Tuinbouwproducten telen voor hun gezin, kan men de volgende groepen onderscheiden a. Land- of Tuinbouwers die het land verhuren aan in hun bedrijf in vasten loondienst werkende personen. b. Verhuurders die in 1942 ook reeds land verhuurden aan particulieren. c. Verhuurders die in 1942 geen land ver huurden aan particulieren, doch die dit in 1943 wel doen of zullen doen. Op grond van de bodemproductiewet wijzen wij op de volgende bepalingen. Voor het verhuren van land aan particulieren is de toestemming noodig van den Provincialen Voedselcommissaris. Een uitzondering is ge- maakt voor de onder a genoemde personen, deze behoeven geen toestemming te vragen. De onder b genoemde personen behoeven dit jaar geen toestemming te vragen indien zij er rtraar voor zorgen, dat al de huurders van hun gronden zich als volkstuinder hebben laten inschrijven. Zij zijn daarvoor mede aanspra- kelijk en kunnen bij verzuim moeilijkheden ondervinden. Indien zij een grootere opper vlakte verhuren dan in 1942 dan moeten zij voor deze grootere oppervlakte toestemming. vragen. De onder c genoemde personen zijn verplicht zoo spoedig mogelijk toestemming te vragen om land aan particulieren te mogen verhuren. Dit geldt dus voor elke oppervlakte hoe klein deze ook is. "Al het z. g. n. aardajtpelland dat wordt verhuurd aan personen die niet in het land- of tuinbouwbedrijf van den verhuurder werken, valt dus onder deze regeling. Zij, die er aan twijfelen of zij als verhuurder van grond aan particulieren zijn ingeschreven en hen die toestemming willen vragen om land te verhuren of een grootere oppervlakte willen verhuren dan in 1942, kunnen zich wenden tot de afdeeling Volkstuinen van hel Kantoor van den Provincialen Voedselcommissaris voor Zeeland te Goes. Op verzoek zal een vragen- lijst ter invulling worden toegezonden. TELEN VOOR OEZINSVERBRUIK VAN GROENTEN, AARDAPPELEN, ENZ. Om een stukje grond met aardappelen, groen ten en fruit bestemd voor eigen gebruik te mogen betelen, ipoet men deze grond als volks- tuin hebben laten inschrijven. Men behoeft niet in een stad te wonen om als volkstuinder te worden aangemerkt. Alle personen dus die geen land-of tuinbouw bedrijf hebben en die uitsluitend telen voor eigen gebruik moeten hun grond als volkstuin laten inschrijven, ongeacht waar zij wonen, in de stad of op het platteland. Deze inschrijvHigsplicht geldt niet voor de tuin die met het woonhuis van den teler een aaneengesloten geheel vormt. Onder een volkstuin wordt alleen verstaan de grond die los van de woning is gelegen. Ook het z.g.n. aardappelland dat de platteland- bewoner bij den boer huiirt wordt als volkstuin aangemerkt. Een uitzondering wordt gemaakt voor het aardappelland, dat de krbelders huren van den boer bij wien zij in vasten of geregelden loon dienst werken. Dit aardappelland is geen volks tuin. In 1942 hebben de meeste personen die daar voor in aanmerking kwamen, hun grond als volkstuin laten inschrijven. Aan hen zal voor 1943 weer toestemming worden verieend om dezelfde oppervlakte grond als volkstuin te mogen gebruiken. Binnen enkele dagen zal aan de reeds als volkstuinder ingeschreven personen een kaart worden toegezonden waarop zij de in dit jaar door hen te betelen grond als volkstuin moeten opgeven. Na terugontVangst der ingevulde kaart wordt een nieuw inschrijfbewijs per post toegezonden daar die van 1942 zijn vervallen. Zij, die zich^nog niet ais volkstuinder hebben laten inschriji^n of die voor het eerst in 1943 een stukje grond als volkstuin willen benutten, ontvangen na toezendmg van 0,25 aan post- zegels voor elke volkstuin die zij willen laten inschrijven, het benoodigde formulier(en) per post toegezonden. Alle correspondentie betrefferde bovenge- noemde aangelegenheid moet worden gericht aan de Afdeeling Volkstuinen van het Kantoor van den Provincialen Voedselcommissaris voor Zeeland, Landbouwhuis, Goes. BONNEN VOOR VEEVOEDER. De veehouders worden*er op attent gemaakt dat de voederbonnen voor de periode van 21 Febr.—20 Maart 1943 voor of op 26 Januari bij den PI. Vertegenwoordiger moeten zijn afgehaald. Het is zaak dat inlevering bij den gebruikelijken handelaar geschiedt voor of op 28 Januari a.s., aangezien anders geen voeder betrokken kan worden. LEVERING VAN SLACHTSCHAPEN. Een aantal schapenhouders heeft nog niet aan de verplichte schapenlevering voldaan. Zij zullen er rekening mede moeten houden dat het te- weinig geleverde aantal oude schapen uiterlijk in de eerste helft van Februari 1943 aan het Bedrijfschap moet worden afgeleverd, aangezien anders tot vordering zal worden overgegaan. Ook aan den aanslag voor jonge schapen (dus geboren in 1942) moet. in Februari 1943 voor tenminste 75 voldaan zijn,' om vordering te voorkomen. Voor deze jonge schapen worden nog tot 1 Februari a.s. cOntracten beschikbaar gesteld op de Districtskantoren. De levering moet dan plaats hebben najaar 1943. Schapenhfouders, merkt Uw schapen alvorens ze af te leveren Blikmerken die met de hand aangebracht kunnen worden zijn verkrijgbaar op het Districts- kantoor a 10 ct per stuk. U voorkomt hiermede dat U niet Uw eigen schaap uitbetaald krijgt omdat het nummer van het merk op den boh wordt vermeld. DESTRUCT1E VAN VEE. Nogmaals wordt den veehouders aangeraden bij aangifte van gestorven vee, het org.no., naam, woonplaats en soort dier zoo juist mogelijk op te geven. Deze gegevens moeten ook voorkomen op het labeltje dat aan den hals van het gestorven dier moet worden be- vestigd. Bij gemerkte runderen ook het regi- stratienummer vermelden De Wnd. Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland. De Wnd. Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend dat telers, die dit wenschen reeds thans de nog bij hen aanwezige zand- en kleiaardappelen voor late leveringaan de V.B.N.A. kunnen verkoopen, op onderstaande voorwaarden. Sorteering: Minimaal 28 m.m. vierkantsmaat opwaarts. Tijd van levering: Op afroep van de V.B.N.A. Vereischte kwal.Op het tijdstip van contract- afsluiting van goed houdbare kwal :eit; op het tijdstip van levering van eerste kwaliteit en uitstekend bewaard. BetalingBinnen 10 nagen na contractaf- sluiting 50 van den basispijjs, het restant na aflevering. Prijzen: De basisprijzen zijn: Kleiaardappelengroep I 4,75 groep II 4.50 groep ill 4,25 Zandaardappelen groep I 4,— groep II 3,75 Overigens geldt t.a.v. definitieve afrekening de op den dag van aflevering geldende telers- prijs, zooals bij den normalen verkoop van consumptieaardappelen. Niet aangekocht zullen worden: a. te velde goedgekeurde pootaardappelen, tenzij bovenmaatsche b. witvleezige rassen c. de aardappelen liggende in Zeeuwsch- Vlaanderen, het officieele grensgebied en in Limburg ten zuiden van de Zuidgrens der gemeenten Susteren en Roosteren; d. partijen, kleiner dan 1000 K.G. tenzij de totale te verkoopen hoeveelheid van den betrokken teler ditkwantumnietoverschrijdt; e. fabrieksaardappelen, ook al zijn deze voor consumptie bestemd. Contract. Van iedere te verkoopen hoeveelheid zal een contract worden opgemaakt waarin uitvoerige condities zijn opgenomen en dat door den be trokken teler en den V. B. N. A.-vertegenwoor- diger moet worden onderteekend. Telers, die van de gelegenheid tot voorverkoop aan de V.B.N.A. gebruik willen maken, dienen hiervan vodr 24 Jan. '43 schriftelijk kennis te geven aan' den P. V. C. voor Zeeland, Gr. Markt 28, waarbij per partij moeten worden vermeld 1. Hoeveelheid in kg 2. j-as en sorteering 3. opslagplaats. Zoo spoedig mogelijk na ontvangst der schrif- telijke aanmeldingen zullen de opgegeven par- tijen door gemachtigden van de V.B.N.A. worden gekeurddeze dragen tevens zorg voor het afsluiten van het contract. BINDTOUW VOOR ORAANMAA1ERS- ZELFBINDERS. Eigenaars, pachters of gevolmachtigde beheer- ders van landbouwbedrijven, voorzoover zij bij het maaien van den oogst 1943 gebruik maken van een graanmaaier-zelfbinder, kunnen hier- voor bindtouw aanvragen op aanvraagformu- li'eren, welke van 1 Februari af verkrijgbaar zijn bij de plaatselijke bureauhouders derprovinciale voedselcommissarissen. Ook wanneer een loon- maaier het maaien verricht, moet de aanvraag geschieden door den eigenaar, pachter of gevol machtigde beheerder van het bedrijf. De aanvraagformulieren moeten uiterlijk 31 Maart 1943 bij den plaatselijken bureauhouder worden ingediend. Voor de op te laat inge- •diende aanvragen toe te wijzen hoeveelheid bindtouw zal door aanvragers, alvorens zij de daartoe strekkende aankoopvergunning kunnen ontvangen, een bedrag van maximaal 1,—per toegewezen kg bindtouw ten behoeve van het Landbouwcrisisfonds moeten worden gestort. Iedere landbouwer is verplicht bij het dorschen van granen. welke met de graanmaaier-zelf binder gemaaid zijn, de vrijkomende eindjes bindtouw in te zamelen en deze bij zijn nor malen touwhandelaar tegen ^vergave van een officieel geel inleveringsbewijs in te leveren. Deze inleveringsbewijzen moeten aan de achter- zijde van het aanvraagformulier worden aange- hecht. Met nagezonden inleveringsbewijzen wordt geen rekening gehouden. Als basis van toewijzing wordt aangenomen de oppervlakte der landbouwgewassen van den- oogst 1942 voorzoover deze voor het maaien met een graanmaaier-zelfbinder in aanmerking is ge- komen. Bij de vaststelling der toewijzingen zal rekening gehouden worden met de ingeleverde hoeveel heid oud touw, met dien verstande, dat diegenen, die voldoende hebben ingeleverd^(minstens 40 o/o van de benoodigde hoeveelheid nieuwe bindtouw) hun aankoopvergunning zonder meer toegezon den krijgen, terwijl zij die niet of niet voldoende oud bindtouw hebben ingeleverd, voor de hun toe te wijzen hoeveelheid nieuw bindtouw, al vorens zij hun aankoopvergunning ontvangen, eerst maxinjaal 1,— per toegewezen kg moeten storfen ten behoeve van het Landbouw-crisis- fonds. Alleen voor diegenen, die in 1943 een nieuw bedrijf beginnen, waarvan het bedrijf door brand verwoest is, en waarvan de oogst in 1943 voor het eerst met graanmaaier-zelfbinder zal worden gemaaid, zal hiervoor een uitzondering worden gemaakt, indien dit op het aanvraag formulier duidelijk is vermeld en ten genoegen van het Bureau Grondstoffen van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd door den Plaatselijken Bureauhouder is bevestigd AFHALEN VEEVOEDERBONNEN. De Wnd. Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend dat de voederbonnen voor de periofle van 21 Februari 20 Maart 1943 worden uitgeschreven op basis van de r^gistratie per 10 Januari j.l. 's avonds 12 uur. De bonnen dienen tusschen 22 en 26 Januari a.s. te worden afgehaald bij de Plaatselijke Ver- tegenwoordigers en onverwijld, doch uiterlijk voor of op 28 Januari a.s., bij den veevoederhandelaar te worden ingeleverd. Het niet tijdig afhalen heeft tot.gevolg, Batmen geen voeder meer zal kunnen ontvangen. Adm.-Advertentiechef G. D. van der Peijl. De Heer en Mevjouw OGGEL—VANBENDEGEM geven met dank aan God en groote vreugde kennis van de geboorte van hunne Dochter Axel, 22 Januari 1943. Heden werd na een lang- durig, doch geduldig ge- dragen lijden, van ons weggenomen onze gelief- de Broeder, Zwager en Oom, weduwn. van Jacomijntje Brakman, in den ouder- dom van 58 jaar. Mede namens de Familie, J. E. BRAKMAN. ZWAAS KAIJSER. Terneuzen, 21 Jan. 1943. Ondergeteekende betuigt zijn hartelijken dank aan alien, die in het begin van deze week van hun belang- stelling blijk gaven. Zaamslag. A. HAAK. Voor de zeer vele blijken van belangstelling, onder- vorden ter gelegenheid van mijn 25-jarig dienstjubileum der Z.V.T.M., betuigen wij onzen hartelijken dank aan de Directie en het Personeel der Z.V.T.M., ook aan alle Vrienden en Kennissen. R. v. d. BERG, Echtg. en Kinaeren. Axel, 22 Januari 1943. N.V. Fa P. J. v. d. SAiNDE Voor de zoo vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onzen lieven Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, PAULUS AUGUSTEIJN, betuigen wij onzen innigen dank. Uit aller naam, H. J. AUGUSTEIJN-Veele- Axel, Januari 1943. Notaris HOVING te Ter neuzen zal op Dinsdag 2 Februari 1943, des nam. 14.30 uur, ten verzoeke van de Erven JAC. C. HUIJS- SEN, in het Hotel du Com merce aan de Markt te Ter neuzen, in het openbaar verkoopen: en erf aan de Dekkerstra^t 4 te Terneuzen, groot 70 centiaren; bewoond door den heer P. Huijssen. Betaling: koopsom 30 da gen, onkosten 6 dagen. Aanvaarding in bezit op 1 Maart 1943. Beziqhtiging Dinsdag 26 en Donderdag 28 Januari, telkens van 14 16 uur. 'Nader e inlichtingen bij den notaris. Notaris HOVING te Ter neuzen zal op Donderdag 4 Februari 1943, des nam. 14 uur, ten verz. van den heer JOS. C. AUDENAERT op diens hofstede Ghellinck- nolder 3, in het openbaar verjtoopen: als: tafels, stoelen, zetels, kasten, apiegels, ledikant met res sort, zagen, broed- machine, glas- en aarde- werk, keukengerief, enz. Betaling contant. Voor de vele blijken van deelneming, on.dervonden bij het overlijden van onze lieve Dochter, Zuster en Tante, CORNELIA PIETERNELLA KAAN, betuigen wij onzen harte lijken dank. Familie D. KAAN. Terneuzen, Januari 1943. Grenulaan 32. te Terneuzen," zal ten ver zoeke van de erven J. J. M. DE SMIDT, putoliek ver koopen: A. op Donderdag 4 Februari 1943, des n.m. 14 uur, te Terneuzen, in hec Cafe ,,Oentraal", tegen contante betaling: als: tafels, stoelen, kasten, secretaire, spiegels, was eh- tafels, pendules, iaonpen. kachels, potten, pannen, glaswerk, enz. Te bezichtigen 's morgens voor den verkoop van 10 12 uur. B. op Vrijdag 5 Februari 1943, des n.m. 14 uur, te Terneuzen, in het Cafe ,,du Commerce": met schuur en erf te Ter neuzen, aan de Noordstraat 56, groot '1 A 52 cA, onver- huurd, en te Terneuzen, aan de Lange Kerkstraat 73, groot 56 cA, verhuurd voor 2,25 p. week watergeld voor huurder. Aanvaarding in bezit of genot der huurpenningen bij betaling koopsom. Lasten van 1 Januari 1943 af, Betaling kooppenningen uiterlijk 4 Maart 1943. Trekgeld 1 Te bezichtigen Dinsdags en Vrijdags van 24 uur.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 3