TERNEUZENSCHE COURANT Buitenland Binneniand V ^4- Kerknieuws Burgerlijke Stand DINSDAG 19 JANUARI 1943 83e Jaargang ALGEMEEN HIEUWS- EN ADVERTEMTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAAMDEItEW DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Ontzettingsaanval bij Welikije Loeki beeindigd. Londen en Berlijn gebombardeerd. AANZIENLUKE BRANDEN IN EONDEN. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT Wees zuinig met gas en electriciteitUw spijzen in een hooikist das bereid!" Zet het nieuwe jaar goed in. Steunt Winterhulp. Giro 5553. OPROEP VAN KARDINAAL VAN ROEV TERNEUZEN, 19 JANUARI 1943. DIEFSTALLEN te terneuzen. De hooikist is een uitkomst. SPOORWEGBEAMBTE GEDOOD. Nadere voorschriften voor advertenties l. ru i i i l y die 1 X: - lOOAm "I HAAR VIER KINDEREN VERLATEN. RECHTSZAKEN. VERSCHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRUDAGA1, OND. Directeur: I. VAN DE SANDE HoofdredacteurN. J- HARTE - TERNEUZEN - Tel. 2298 Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Zondag beken^l: In het Zuiden van het Oostelijke fiont heb ben de Duitsche troepen ook Zaterdag steiae aanvallen van den vijand, ten deele m newe- s-eliik gevoerden afweer, afgeslagen en den vijand In de telle, bij strenge vorst uitgevoerde gevechten, zware verliezen toegebracht. Op 15 en 16 Januari werden zestig Sovjetpantser- wagens kapot geschoten. Sterke formaties van de luchtmacht schermden de verdedigmgs- fronten at en ondefsteunden eigen tegenaan- vallen. In het gebied van Stalingrad bleven onze troepen in awaren afweerstrijd staan tegen hemieuwde massale aanvallen van den viiand, die wederom mislu-kten, dank zrj den vastheraden geest van verzet der dappere verdedigei-s. centralen frontsector succesvolle bedrrjvigheid van verkenners en stoottroepen. De bezetting van de citadel van Welikije Loeki heeft zich volgiens bevel al vechtende een weg gebaand naar de voor het ontzet aanvallende gevechtsgroep. In telle gevechten verloor de vijand bij tegenaanvailen 47 pantsergevechts- wagens. Gevechtsvliegers boxntoardeerd^n over- dag en des nachts tusschen de Wolga en de Lowat "het aanvoerverkeer van de Sovjets. Jachtvliegers, luchtdoelartillerie van de lucht macht en van het leger schoten 41 vijandehjke vhegtuigen omlaag. Nu en dan ondernamen aanvallen ten Zuia- oosten van Ihet Ilmenmeer werden afgeslagen. Bij de herhaling zijner aanvallen ten Zmden van het Ladogameer leed de vijand hooge bloedige verliezen. 26 pantserwagens werden vemietigd. De zware afweergevechten van 't Duitsch-Italiaansche pantserleger in Noord- Afrika duurden ook Zaterdag voort. De vijand, die over een breed front met sterke st.rijd- krachten pantserwagens en infanterie aan- stormde, werd onder zeer zware bloedige ver liezen afgeslagen. Duitsche duikbommenwer- pers en slagvliegtuigen grepen in de gevechten in vernietigden o.a. tien pantserwagens en beschadigden 'n nog grooter aantal andere pantserwagens. De luehtaanvallen op de haven van Bone werden voortgezet. Hier werden zware ver- woestingen teweeggebracht. In luchtgevech- ten werden in het gebied van de Middelland- sche Zee drie Britsche vliegtuigen neerge- sdhot^n. Britsche bommenwerpers vlogen in de avonduren het gebied van het Duitsche Rijk binnen. Behalve lukrake storingsaanvallen op eenige plaatsen, liet de vijand ook brisant- en brandbommen vallen op het gebied van Groot- Berlijn. De bevolking leed verliezen in woon- wijken en openbare gebouwen, waaronder zie- kenhuizen, leden overwegend brandscha.de. Twee vliegtuigen werden neergeschoten. Bij de gevechten tusschen Kaukasus en Don heeft de 16e divisie gemotoriseerde infanterie zich bijzonder onderscheiden. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het Zuiden van het Oostelijk front duurt de sedert twee maanden aanhoudende, verbit- terde winterslag met onverminderde felheid voort. De met nieuw gebrulk van strijdkrach- ten uitgevoerde aanvallen van den vijand werden in zware gevechten in hoofdzaak afge slagen of in beweeglijke oorlogvoering door t egenaanvallen en hardnekkig verdedigde steunpunten opgevangen. De onder uiterst moeilijke omstandlgheden strijdende Duitsche troepen in het gebied van. Stalingrad hielden in taaie volharding en verbeten strijdwil stand tegenover sterke aanvallen. Bij plaatselijke gevedhtsactiviteit m den oentralen sector van het front en ten Zuidoos- ten van het Ilmenmeer werden acht tanks kapot geschoten. Door geconcentreerde aan vallen van sterke Duitsche luchtstrijdkrachten en snelle ItaJiaansche gevechtsviiegtuigen leed de vijand op de zwaartepunten der gevechten in den Zuidelijken en centraleh sector van het Oostelijke front weer izware verliezen aan men- gchen, wapens en voertuigen van allerlei aard. Massale vijandelijke concentraties werden uit- eengedreven en verscheidene troepenonder- komens werden vemield. Des nachts bom- baidteerden geveclitsvliegers de vijandehjke ravitailleeringslijnen ten Noordoosten van Moskou. Tien transporttreinen bleven na treffers liggen. Ten Zuiden van het Ladogameer duren de zware afweergevechten voort. Sedert 12 Januari 1943 zijn hier 229 bolsjewistische tanks vemietigd of buiten gevecbt gesteld. Het iDuitschItaliaansche pantserleger in Noord-Afrika weerde ook gisteren in bewe- gelijke oorlogvoering sterke vijandelijke infan terie- en tankaanvallen af met zeer zware verliezen voor den tegenstander. Twintig vijandelijke tanks werden vemield. Formaties van het luchtwapen steunden de afweerge vechten. Des nachts werden ravitailleerings- havens in Cyrenaica gebombardeerd In Tunis werden hier en daar vijandelijke aanvallen van plaatselijke beteekenis bloedig afgeslagen. Het luchtwapen hestreed overdag de haven van Bone en des nachts een convooi ten noorden van Boudia. Zeven groote transportschepen met tezamen een inhoud van 25.000 tort, werden hierbij zwaar beschadigd, twee daarvan, met een in houd van rand 10.000 brt., kunnen als verloren heschoulwd worden. Gisterenavond en -nacht heeft het Britsche luchtwapen bij militair zonder effect zijnde aanvallen op Noordduitsch gebied en op de Hijkshoofdstad zware verliezen' geleden. Nachtjagers en afweergeschut schoten volgens tot dusver ontvEingen berichten 25 vijandelijke vliegtuigen, hoofdzakelijk viermotorige bom menwerpers, neer. Bovendien werden overdag aan de kust van de bezette gebieden vier, in het Noordzeegebied dipe verdere Britsche vliegtuigen vemietigd. GMterenavomd en hedenochtend hebben sterke strijdkrachten van ons luchtwapen 1 ximlejt met brisant- en brandbommen aange- alien en vooral in het gebied ten Westen van de groote bocht van de Theems omvangrijke vemieHngen en branden veroorzaakt. Zes vliegtuigen keerden niet terug. Naar het D.N.B. vemeemt, hebben in den laten avond van den lTden Januari sterke formaties Duitsche gevechtsviiegtuigen tori- sant- en brandbommen laten vallen op het stadsgebied van Donden. Bij goed zicht dron- gen de zware gevechtsviiegtuigen tot boven de city door. Volgens de mededeelingen van verkenners braken er aanzienlijke branden uit. Tezelfdertijd opereerden andere afdeelingen .Duitsche gevechtsviiegtuigen tegen een haven aan de Engelsche Zuidkust en doelen aan de Oostkust. Vele tonnen brisant- en brand bommen richtten bij deze aanvallen groote verwoestingen aan. DE GEAIXJEERDE SCHEEBSVERLIEZEN. In de week, eindigende op 5 Januari, zijn 34 gealiieerde schepen met een inhoud van 236.000 ton in den grond gboord. Deze verliezen be- teekenen een zwaren slag, niet alleen voor de Engelsch-Amerikaaneche ravitailleering, maar Duitsche zijde verklaard, demonstreeren het groote bereik der duikbooten, die bij de kust van Guyana een convooi zware scbade toe- brachten en schepen in den grond boorden voor de kusten van Brazilie en West-Afrika. LEVENDIGE GEVECHTEN. Het Italiaansche weermachtbericht van Maandag luidt alS volgt: In het Oosten van Tripolitanie worden levendige gevechten geleverd, waarbij onze sterke achterhoede detachementen den strijd aanbonden met aanzienlijke vijandelijke afdee- lingen. Twintig: vijandelijke pantserwagens werden tauten gevecht gesteld. In Tunis zijn plaatselijke vijandelijke aanvallen afgeslagen. Afdeelingen Italiaansche en Duitsche vhegtui- a-en hebben herhaaldelijk Algerijnsche havens aangevallen. Twee koopvaardijschepen vah middelhare tonnage werden getroffen en moe- ten verloren geaeht worden. Duitsche jagers hebben twee vliegtuigen neergeschoten. Ook de hasis La Valeria is met zichtbaar resultant door onze vliegtuigen aangevallen". HET SUCCES BIJ ALGIERS. Qmtrent den succesvollen aanval in de haven van Algiers worden de volgende bijzon- derheden bekend gemaakt: Deze bij zonder e strijdmiddelen worden door duikbooten, die speciaal voor dit doel zijn ge- construeerd, naar het tooneel van den strijd aebracht. Zij lijken op een groote torpedo en worden bestuurd door twee man, die nog net plaats kunnen vinden aan het achteremd van het projectiel-vaartuig, dat met regelmatige snelheid kan varen, kan stoppen en zelfs dUDeeduikbootmoederschepen lagen 11 Januari geruimen tijd op de loer voor de haven van Algiers om te wachten, t»t een convooi van eenigen omvang had geankerd. I-*6® nachts T*3 - z **4--,-,A a,an OllClaTl»KS 99 Twee Duitsche U-booten, terug- keerend van sen succesvollen tocht in het vijandelijk gebied, zetten koers naar het vaderland. (P.K. Schlemmer-DV-R-P s) vielen de projectielvaartuigen aan. de groote waakzaamheid van den vijand zagen zij kans de haven binnen te dringen en dte uit- gekozen schepen te naderen. Tot aan den romp der vijandelijke schepen stuurt de bemaiming van twee koppen haar vernietigend wapcn. Het moeilijkste is nu voibracht. In de voorste helft van het pro- iectiel-vaartuig wordt 'n uurwerk in beweging o-ebracht, het achterstuk losgemaakt van den voorsteven en de terugreis aanvaard. Ajnper hadden de vermetele aanvallers zich enkele honderden meters verwijderd, of daar begonnen schrikbarende ontploffingen los te barsten en enkele oogenblikken later begon de vijand naar de aanvallers te zfieken, maar te laat, want aile bemanningen konden nog bij- tiids €n onigedeerdi kun. duikboot bereiken, na den vijand een slag te hebben toegebracht, die een verloren zeegevecht evenaart. De primaat van Belgie en aartsbisschop van Mechelen, kardinaal Van Roey, heeft Zondag in alle Belgische kerken een oproep laten voor- lezen, waarin hij de terreurdaden. die den laat- sten tijd zijn toegenomen, veroordeelt .en n beroep doet op het gezonde verstand der be volking. De aartsbisschop vestict' de aandacht op de gevolgen van het bloedveigieten, de algemeene onveiligheid en opwinding en onvermijdelijke zware straffen. Als deze noodlottige oiriwik- keling zoo voortgaat, kan men onmiddellijk dreigende, nog errtstiger gevaren voorspeUen. Men kent de aanstichters van deze aanslagen, noch de doeleinden, die zij nastreven. Wat ook hun oogmerken en motieven mpgen zijn, de tegenwoordige daden van geweld kunnen met gerechtvaardigd worden. Derhalve moet worden geeischt dat hieraan een emd komt. APSOHEID EN VERTREK VAN NEDERLANDSOHE VRIJWILLIGERS. In den dierentuin te s-Gravenhage heeft Zaterdagochtend een contingent Nederland sche vrijwilligers voor de Waffen-SS, die deel gaan nemen aan den strijd in het Oosten, afscheid genomen. De hohere SS und Polizei- ftihrer IRauter,, Mussert en luitenant-generaal H. A. Seyffardt waren hierbij tegenwoordig. Als eerste voerde luitenant-generaal Seyftardt het woord. De helangen die gij gaat verdedi- gen, zoo sprak hij ongeveer, zijn de helangen van een nationale zaak, zij reiken echter tevens verder dan de grenzen van den vader- landschen bodern. Uit alle landen van Europa strijden de dappere mannen tezamen met Duitsche soldaten. Spr. dankte de mannen voor het besluit dat zij genomen hebben en dat den meesten niet gemakkelijk is gevallen, want veel laten) zij achter. Zij zullen zich moeten onderwerpen aan de zeer strenge discipline, die in het Germaansche leger heerscht en van hun wilskracht en uithou- dingsvermogen zal het uiterete gevergd wor- Mussert constateerde, dat zij die heengaan zonen zijn van een volk dat in zijn zevenhon- derdjarige bestaan vele moeilijkheden neejt o-ekend. De zorgen van dit oogenblik zijn echter wel zeer groot, maar het is niet de schuld van 't nationaal-socialisme dat Europa aan den eenen kant besprongen is door het ibolsjewisme en aan den anderen kant door het joodsohe grootkapitaal. Tezamen widen wij strijden voor het bestaan van Europa, want als gij strijdt voor Europa vecht gij voor Nederland, aldus Mussert. Als ik het vooi het zeggen had zoudt gij niet naar gind® gaan met enkele honde'rdien, maar dan zou ons ge- heele volk deelnemen. Gij zult dienen onder de vanen van Adolf Hitler en toomen dat het Nederlandsche volk zijn plicht weet te doen. Ik van mijn kant hoop te zorgen dat gij hij terugkomst een be^taansmogelijkheid vindt en dat uw volk u waardeert. Tot slot van zijn rede wenschte Mussert den mannen behouden terugkomst ill het vaderland. of hohere SS und Pohzeofuhrer Rauter begroette het contingent uit naam van den Reichsfuhrer der SS Himmler en schetste dbn ouden cultuurstrijd der Germaansche volken. Hij constateerde, dat de Nederlander de laat- ste eeuwen misschien wat verweekelijkt is, maar dat zijn kern keihard is. Nadat hi) dank had gebracht aan den leideraan- generaal Seyffardt en aan de mannen en hen had opge- wekt te zorgen dat wat eens Germanie was, dat ook weer worden zal, eindigde hij zijn toe- spraak met een driewerf Sieg Heil op den Fuhrer. Met het spelen der volksliederen is de bijeenkomst gesloten. BURGEMEESTER BENOEMD. Het rijkScommissariaat deelt mede: De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft den burgemeester J. P. C. Boot te Haamstede met behoud van deze functie benoemd tot burgemeester van Burgh. week in een gezin, dat een bovenhuis be- woont, de voordeur openen. Men was van meening, dat er een bekende op bezoek kwam. Doch toen men nader niets meer hoorde, ging de heer des huizes eens kijken en bemerkte toen, dat zijn nieuwe overjas, die hij aan een ikapstok in) de gang had gehangen, was ver- dwenen. De eigenaar heeft tot nu toe mets van zijn jas vernomen. En dit is tegenwoordig een kostbaar bezit, omdat men niet maar zonder meer een nieuwe kan bekomen. Motorrijwiel gestolen. In aansluiting met bovenstaande, moeten wij een tweede dief&tal vermelden, n.l. die van een motorrijwiel, merk Sparta uit den tuin achcer de woning van Dr. Smelt in de Nieuwstraat. Deze diefstal moet omstreeks 12 uur zijn gepleegd en de"gevolgen daarvan grijpen nog dieper in, dan die van de eerst gemelde. Een motorrijwiel is tegenwoordig practisch niet te vervangen, zoodat Dr. S. daardoor ernstig is gedupeerd en ook taestaat de groote kans, dat in spoedgevallen de gevolgen voor' zieken heel ernstig Itunnen zijn, als de dokter bij gebrek aan een doelmatig transportmiddel zich met vlug" genoog" vcrplaatscn kan. In het verleden hebben wij van zoo'n geval, toen een zijner collega's oponthoud moest ondervinden, wel eens "melding moeten maken. Voor den dief heeft dat motorrijwiel prac tisch geen waarde, misschien alleen de ban- den. In verband met de belangen die hierbij betrokken zijn wordt ieder die omtrent dezen diefstal eenig licht kan verstrekken ver- zocht, zich met spoed tot de gemeente-pohtie van Terneuzen te wenden. Naar wij vernemen wordt bovendien een ruime belooning in het vooruitzicht gesteld. Overjas ontvreelmd. ook voor de operaties in Noord-Afrika, doordat Ingezetenen, opg'epasiL-di bij de volkomen vernietiging van het tank- gebjk voorzorgen tegen Jiefstallen. Gelukkie convooi, dat van Trinidad naar Gibraltar voer, 174.000 ton brandstof verloren ging. De resujtaten van de landing in Noord-Afrika zijn daardoor opnieuw benadeeld. Andere duikbootsuccessen, aldus wordt van bleven we daarvan alhier en in de omgeving' vrijwel verschoond. Het schijnt echter, dat de tijden die we beleven ook in dat opzicht niet zonder invloect blijken. Naar we vernemen hoorde men de vorige OPENBARE VERGADERING DER N.S.B. Gisteravond werd in het „Hotel Centraal" alhier de aangekondigde propagandavergade- ring gehouden der Nationaal Socialistiiscne Beweging waarin de heer P. ten Hoom, uit Drente, sprak over de plaats van Nederland in het Nieuwe Europa. Spr. bracht in herinnering de oprichtmg en den strijd der N.S.B. voor de nationaal-socia- listische gedachte. De beweging werd door Mussert en zijn medestanders opgericht, omdat zij zagen, dat het met Nederland misliep. De toenmalige leiders stuurden in een verkeerde richting en ons land werd ook verkeerd ge- orienteerd. Men zag te veel naar het Westen, tenwiil men den hlik naar het Oosten had behooren te wenden. Er werd ook toen door de arbeiders strijd gevoerd tegen het kapita- lisme, doch men was te veel verdeeld, terwijl de leiders ten slotte ook verwaterden en het oorspronkelijke doel uit het oog hadden ver- loren. Het eerste optreden der N.S.B. bij de verkie- zingen was een verrassing voor de leiders der vroegere partijen, zij zagen zich daardoor bedreigd en hebben toen alle mogelijke mid- delen aangewend, om deize nieuwe gedachte die hun bestaan bedreigde, tegen te houden. Gelukkig heeft echter Mussert en zijn mede standers stand gehouden. Want* ware er geen N.S.B. geweest, dan zou het er nu met Nederland slecht voorstaan. Had men vroeger naar de waarschuwingen van Mussert geluisterd, dan zouden we geen l(Men Mei beleefd hebben. Thansj is aan de N.S.B. als eenige beweging de politieke wilsuitmg van het Nederlandsche volk opgedragen, dank zij het optreden van den Leider, van Mussert, die naar Adolf Hitler is getogen om voor de belangen van zijn land en volk te pleiten. Hij verkreeg daar de toezegging, dat Nederland als een vrij land zijn plaats in het nieuwe Europa zal verkrijgen, en in de te Amsterdam gehouden vergadering is door Rijksminister Seyss Inquart mededdelinig gedaan van het besluit van Hitler, als Fuhrer ailer Germanen dat aan Mussert de leiding van Nederland wordt opgedragen. Bat was voor de N.S.B. een heuglijke tijding, doch dit verhoogd tevens in groote mate hare verantwoordelijkhekl Het Nederlandsche volk mag Gode dankbaar zijn dat indertijd een Mussert is opgestaan, om aan het volk in nieuwe banen leiding te geven. En men had mogen verwachten, dat, nu door zijn optreden, voor ons land weer een nieuw tijdperk van opbloei in het versoiiiet ligt. dat het volk in groote massa's zou toe- getreden izijn, om Mussert in dit belanjgTijike, doch onder de huidige omstandigheden moei lijke werk te steunen. Wel is waar zijn er honderden gekomen, doch in massa onthoudt het Nederlandsche Volik zich nog. Dit moet geen verwondering baren, aanigezien de geest van het volk steeds in verkeerde richting is geleid, door de vroegere leiders, de pers en de geestelijkheid, die alle aan het kapitalisme verkocht waren. Het is ook moeilijk, in een tijd dat zoo velen in allerlei moeilijkheden ver- keeren, een nieuwe gedachte, een nieuw ideaal, ingang te doen vinden. maar het nieuwe komt onherroepelijk en men kan er van over- tuigd zijn, dat het nageslacht eenmaal dank baar zijndat het nationaal-socialisme is ontstaan, dat de ideeen daarvoor tot ontwiik- keling zijn gebracht. Mieif heeft, over het hoofd van Duitschland heen, ook getraeht het nationaal-socialisme te bestrijden. Dat was onjuist, want juist van dat land waar deze denkbeelden het eerst zijn bepleit en tot uitbreiding zijn gekomen, moest de verbetering komen. Dit brengt het ware socialisme. Het brengt ieder op zijn plaats in de maatschappij en streeft naar welvaart voor iedereen. Vooral kweekt het aan eeibied voor den arbeid en geeft den arbeider zijn vol- waardige plaats. Het leert, dat de belangen der gemeenschap gaan boven groepsbelangen, en de groepsbelangen weer boven persoonjijke belangen. Het is de verdienste van Hitler, dat hij voor de verbreiding van dit beginsel heeft gestre- den om de arbeiders vrij te maken van het kapitalisme. Het is tevens zijn verdienste dat hij de wapens heeft aangegord tegen het bolsjewisme, dat Europa dreigde te vernieti- &€Sor. .zette uiteen, dat op grond daarvan de N.S.B. met Duitschland strijd voor een vrij Nederland, dat het met -Duitschland strijdt tegen het kapitalisme en dat het ook met Duitschland strijd tegen het bolsjewisme. Gelukkig nemen duizenden van onze-volks- genooten als kerels deel aan den strijd tegen het bolsjewisme aan het Oostfront. iSpreker is trots op die kerels, al wenschte hij ook wel, dat hun aantal grooter was. OM OP HET GAS- EN ELECTRICITEITS- VERBRUIK TE BEZUINIGEN. De hooikist is een welkome verschijning in de huishouding, want de huisvrouw kan met behulp daarvan er belangrijk toe medewerken om in haar eigen belang net gas- en electrici- teitsverbruik zoo laag mogelijk te houden. De toejgewezen rantsoenen mog'en niet worden overachreden en zonder de hooikist zou de naleving van dien eisch heel wat meer moei lijkheden opleveren. Men bedenke evenwel, dat de hooikist niet gebruikt mag worden voor gerechten, waarin veel vitamine C voor- komt zooals aardappelen en groenten daar deze s-clhade ondeivinden van een lang- durige verwarming. Deze gerechten worden trouwens met weinig water opgezet, vlug aan de kook gebracht en gekookt totdat zij gaar zijn. De kooktijd van aardappelen en de measte groenten is niet langer dan 25 a 30 minuten en dus zal het gebruik van de hooi kist hier niet veel besparing geven, vooral niet wanneer men zoodra de gerechten koken de gasvlam laag draait of den electrischen stroom uitschakelt. Ook dit is een middel om niet onnoodig gas ien electriciteit te verbrui- k0Daar ook melk door langdurige verhitting in waarde achteruit gaat, moet men evenmm melkgerechten in de hooikist bereiden. Men kan echter zeer goed grutterswaren als gort- mout, vermicelli enz. eerst in de hooikist gaar- maken in water en er dan op het bord koken- de melk overgieten. Zo6 bespaart U op Uw gas- of electnciteits- verbruik! In het algemeen begrijpt ons volk dat optre- den van die mannen niet. Zij zullen pas later beseffen, de zeer hooge verdienste die daarin voor ons land, dus ook voor hen, gelegen is. Er komt een vemdeuwd Europa, waar geen oorlog meer zal zijn, waar voor iedereen werk en een bestaan zal zijn te vinden, omdat net dan zal zijn een eensgezind Europa, onder een leiding. En duizenden dragen het ibewustzijn om, dat Duitschland zal winnen. iZelfs al zeggen ze het nog wel eens anders, dan weten ze toch, dat de overwinning van Duitschland in de toekomst ligt. Aan dat land komt dan in net nieuwe Europa ook de leiding toe, en die zal het hebben. Spreker wijst op de grootmoedigheid waar- mede Hitler het overwonnen en bezette Neder land behandeld. Ook in dat opzicht is de bevolking misleid. Men had dat steeds anders afgeschilderd. Doch men zou van een Chur chill of Roosevelt een dergelijke grootmoedige behandeling niet kunnen verwachten. Die behandeling is evenwel alleen mogelijk geweest, omdat er in ons land een nationaal- socialistische beweging bestond. Het is dus de plicht van alien die hun land en volk hef hebben om die beweging en haar Leider te steunen en niet langer af zijdig te blijven staan. Men zal nu een keuze moeten doen. Want, als eenmaal onze legionairs van het front terug- komen, dan zullen deze wel weten te zeg- aen hoe het in nationaal-socialistischen geest in ons land moet gaan. Werkt daarom reeds thans alien mee, em laten we samenwerken, ondat we voor Nederland weer de plaats ver- overen die het vroeger in de wereld bezat. Want ons land is niet hewoond door achterlijke menschen, het werd steeds in de geheele wereld geeerd. Jvlen wendde echter zijn blik- ken naar het Oosten in plaats van naar het Westen. Het betoog" van den spreker werd met applaus der vergadering onderstreept Na de pauze richtte hij zich in het hijzonder tot zijn kameraden, met de opdraoht de natio- naal-socialistische gedachte uit te dragen en daarvoor het Nederlandsche volk te winnen. Niet de vraag of men als lid der beweging voor zichzelf al iets heeft bereikt en of men p-een baantje kan ikrijgen moet het hoofddoel van het streven zijn, want dan is men geen nationaal-socialist, doch om door het uitdragen van de denkbeelden het geheele volk te winnen. Daarmede wordt het gemeenschapsbelang eerst naar behooren gediend. Want, spreker is ook wel overtuigd, dat lang niet alien, die zich hebben aamgesloten bij de beweging, m- derdaad goede nationaal-socialisten zijn. Zij behooren ook door het uiterlijk optreden een voorbeeld te zijn voor anderen, opdat het volk tot de erkentenis zal komen, dat de nationaal-socialisten blijk geven inderdaad op te treden en te werken voor het heil van ue gansche bevolking. De vergadering, die geldid werd door den heer Zaph, werd geopend met het zingen van De Zwarte Soldaat en hesloten door het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus. CHR. SCHOOL VOOR UX.O. Aan de Chr. school voor U.iL.O. alhier is benoemd tot onderwijzeres in de nuttige hand- werken mevr. N. Zwaninkvan Laere te Sas van Gent. DOODELIJK ONGEVAL. Vrijdagavond is even huiten Retranchement de stoker van de tram BreskensJMaldeghem bij het ramgeeren onder de locomotief geraakt. Zijn lichaam bleek, toen de machinist hem ontdekte geheel verhrijzeld. De 21-jange te Retranchement wonende S. moet op slag zijn gedood. Donderdagavond laat is op het baanvak Bergen op ZoomRilland, ter boogte van kilo- meterpaal 21 de 40-jarige -controleur-baan- wachter J. Huiszoon uit Bergen op Zoom aan- De secretaris-generaal van volksvoorlich- ting en kunsten heeft hepaald, dat adverten ties in nieuwsbladen en tijdschriften, waarin gebruikte roerende goederen te koop worden aangehoden, een opgave moeten bevatten van den naam en het adres van den aanbieder en van den prijs der aangeboden goederen. Advertenties, waarin gebruikte goederen te koop worden gevraagd, moeten een opgave bevatten van den naajn en bet adres van den aanvrager. Dit besluit trad 16 Jan. in wer- king. T U N IS MISOERATA- HALOET, V, v SINAUEN -J T R I P 0 L I A BAHDJEI f^JADAMES I - OEM EL HAIL I J Homr. T H.mVf I /fl AL6A \fD0t M\e B a r a\ 1 temissa 1 land vlahta van iaa/an fKAl SOKNA A 0EBARI, J- - tfoarioek moerzoekA F 5 S A N CATROEN^- rcujiAi WEHO/ DE STRIJD IN FESSAN (FEZZAN). Fessan is een Sharische landstreek, be- staande uit verscheidene oasegroepen in Z.W.-Lybie ten Zuiden van Tripoli, Moer- zoek is hiervan de hoofdplaats. In feite werd deze streek pas in 1931 door de Italianen bezet; thans zijn hier hevige gevechten gaande tusschen de Italiaan sche Saharische troepen en aanvallende Franscfae troepen die uit West-Afrika het gebied zijn binnen gedrongen. rechausisee, kommiezen en controleurs. Er wordt getraeht allerhande levensmiddelen mee te nemen over de grens, zooals tarwe, boonen, meel, kaas, rogge, eieren, aardappelen, paling, visch, mosselen, enz., alle producten die zeer noodig zijn voor de vooraiening van onze eigen bevolking, en waarvan verschillende in den gewonen handel zelfs niet of bijna niet te krijgen zijn. De straffen die werden opgelegd schommel- den tusschen/ 10 boete of 3 dagen en 50 boete of 20 dagen hechtenis, doch in alle ge vallen met verbeurdverklaring van de in be- slag genomen waren. Het betrof A. Zaman, vlasbewerker en J. A. v. d. Durpel, dokwerker te St. Nicolaas, R. J. M. de Witte en J. de Witte te St. Pau- wels, M. de Baaker en D. J. Syhroevers te Zandvliet, J. J. L. van Duyse. landbouwer en A. de Book, vlaSbewerker te St. Gilles, A. F. Moens, vlasbewerker te Clinge, B. R. M. Schuddings, schipper, J. K. E. de Cauwer, veldwerker en C. Th. de Jonghe, grondwerker te Kieldrecht, R. J. Loeman, appretwerker en Ph. J. L. Stremes, stikster te St. Nicolaas, F. Ferket, dokwerker en Th. E. van Hoste. met- selaar te Clinge en ten slotte A. M. Verflieren te St. Gilles. welke laatste op een kinder- stoeltje achter haar fiets een vol-vette ronde kaas van 5 kg vervoerde, die ze volgens haar zeggen zonder bonnen had gekocht van een onbekende. Ze wilde daarmede wat verdienen, door die kaas in Belgie te verkoopen. aange- zien haar man wegens smokkelarij ook reeds in de gevangenis zit. Zij moet haar poging bekoopen met f 15 boete of 10 dagen hecht. Tegen een 33-jarige moeder die haar vier minderarige kinderen naar haar oude hulp- behoevende moeder had gebracht en van het geld, dat zij van haar boeltje kreeg, goede sier ging maken in Amsterdam, zonder er zich om te bekommeren, dat haar kinders aan het zwerveh waren geraakt, heeft het O.M bij de Utrechtsche arrondissements-rechtbank twee jaar gevangenisstraf geeischt. gereden en vrijwel op slag gedood. Het stof- felijk overschot is naar 'n ziekenhuis te Ber gen op Zoom overgebracht. De man laat een vrouw en een kind achter. EEN ZEER LATE PASOHEN. Het Paarschfeest valt dit jaar, meldt de N R Crt., op, bijzonder laat. Het zal name- lijk op 25 April eersten Paaschdag zijn en deze datum is wel de laatste, waarop ooit een eerste Paaschdag ikan vallen. Het Paaschfe^ri valt namelijk volgens vaste traditie op den eersten Zondag na voile maan na dag- en nacht- evening, d.i. tusschen 22 Maart als vroegste en 25 April als laatsten datum. Als gevolg van dit late Paaschfeest zullen we natuurlijk dit jaar ook de laatst mogelijke Pinksteren beleven. Tusschen de jaren 1800 en 2000 komt de datum van 25 April slechts een keer voor als de dag, waarop het Paaschfeest wordt gevierd. BESMETTELIJKE ZIEK.TEN. In de week van 3 tot en met 9 Jan. kwa- men er in ons land 1242 gevallen van be- smettelijke ziekten voor, waarvan 863 van diphtheric: - Zeeland had 21 gevallen van diphtheric n.l. 5 in Krabbendijke en Oud-Vossemeer„ 3 in Ter- neuzen, 2 in Grrjpsk^rke en Ierseke en l in Hulst, Koudekerke, St. Laurens en Nieuw- VlVerder was er 1 geval van roodvonk in St. Annaland en Westkapelle en 1 geval van febris typhoidea in Terneuzen. SLUISKIL. Met ingang van 1 Februari a.s. is tot onder- wiiizer te Melissant benoemd de beer A. J. Jurrij, thans tijdelijk onderwijzer te Stave- BIERVLIET. In den ouderdom van ruim 100 jaar is alhier overleden de wed. Babijn—Zonnevylle, wqnen- de onder Driewegen. Vijf maanden geleden vierde zij haar honderdsten verjaardag. POLITIERECHTERZITTING. Vrijdag 15 Januari 1943. Behandeld werden in hoofdzaak zaken tegen Belgen, die pogingen hebben aangewend voor verboden uitvoer, hetgeen hun met gelukte dank zij het onvermoeide optreden van ma- GEREF. GEMEENTE. Bedankt voor het beroep naar Terneuzen door Ds. A. van Stuijvenberg te Ierseke. TERNEUZEN. Huwelijks—aangiften. 11 Jan. Honore Marie van Grembergen, oud 25 j., jm. en Maria vah den Bos (van Axel), oud 20 j., jd. Pieter Hendrik Dieleman (van Axel), oud 19 j. jm. en Dina de Bokx, oud 19 j., jd. Geboorten. 8 Jan. Johan Eduard, z. van Jan Pleunus Lakerveld en van Maria Anna de Wilde (won. te Rotterdarfi). 10 Jan. Franc Theophilus Florentia, z. van Prudent Alphon- sus 'Seghers en van Magdalena Maria Eme- rentia van der Bilt (won. te Zuiddorpe). 12 Jan. Teresia Mathilda Maria, d. van Euge- nius Edmond van den Berg en van Lucia Christina Verbeke (won. te Axel). 13 Jan. Helena Aleida Johanna, d. van Johannes Dirk van de Bank en van Geertje Sohl. Ria Phi- lomena, d. van Camillus Beau rain en van Maria Philomena van den Berge (won. te Sas van Gent). Overlijden. 11 Jan. Daniel Maas, oud 79 j., wedn. van Wilhelmina de Feijter. 12 Jan. Petronella Janneke Hamelink, oud 25 j., d. van Willem en van Maria Johanna de Koeijer. Voor de eerste maal werd Don- derdag te Soest een premiekeu- ring van Shetland-pony's gehou den. Uit verschillende provinces waren hier de beste exemplaren bijeengebracfat. De bekroonde exemplaren opgesteld na afloop van de keuring. (J. A. Stevens Pax s>

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1