TERNEUZENSCHE COURANT Buiteniand BionenSand No. 10.470 VRIJDAG 15 JANUARI 1943 83e Jaargang ALBEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANOEREN DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Aanvallen in West-Kaukasus afgeslagen. Zware strijd in het gebied van Stalingrad. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT „De hooikist maakt Uw spijzen gaar, met minder gas en electriciteit is Uw maaltijd klaar. Bespaart op uw rantsoen met een hooikist. VERSOHUNT IEDEREN DINSDAG- EN VRUDAGAVOND. Direeteur: L VAN DE 'SANDE HoofdredacteurN. J. HARTE - TERNEUZEN - Tel. 2298 Hot opperbevel van de Duitsche weermacht deelde Woensdag" mede: In den Westelijken Kaukasus heeft de vij- and zijn plaatselijke aanvallen, die iiij sedert genuimen tijd gestaakt had, hervat. Herhaal- de pogingen om in de stellingen van Duitsche en Hongaarsche troepen binnen te dringen, mislukten door het afweervuur met zware verMeizen. Aan het front in tiet gebergte wer- den door stormtroepen talrijke vijandelijke stellingen vernietigd. Aan de rest van het Zuidelijke front duren de gevechten voort. Achtemtiwinstig Sovjetpantserwagens werden kapotgeschoten. Na krachtige artillerie-voorbereiding gin- gen de bolsjewieken in een sector van Hon gaarsche troepen tot den aanval over. In ver- bitterde gevechten werden zij afgeweerd met medewerking van Duitsche troepen. Duitsche en snelle Hongaarsche gevechtsvliegtuigen opereerden dag en nacht op vernietigende wij- ze tegen gereedstaande vijandelijke strijd- krachten en op marsch zijnde troepen. Bij de voortzetting van een eigen aanvals- operatie in den Centralen sector vielen vele honderden gevangenen en een aantal pantser wagens en kanonnen ons in handen. Het steun punt Welikije Luki hleef zdidh met heldhaftige (Japperheid verdedigen, terwijl de eigen aanval tot ontzet van het steunpunt vordert. In het gebied van het Ilmenmeer en het La- dogameer viel de vijand heftig aan. Alle aan vallen strandden met zware verliezen op den hardnekkigen tegenstand der Duitsche troe pen. De bolsjewieken verloren in deze gevech ten 52 pantserwagens. Bij de heftige lucht- gevechten van dezen dag schoten Duitsche jagers 52 viiegtuigen neer, waarvan 36 in den Noordelijken sector. Een eigen vliegtuig word+ vermist. In Tunis verloor de vijand bij de nog voort- durende plaatselijke gevecfhten tot dusver 14 pantserwagens, 2 gepantserde verkennings- wagens en een groot aantal auto's. In Noord- Afrika warcn overdag en des nachts aanval len van de Duitsche en Italiaansche lucht- macht gericht op vijandelijke vliegvelden met sterke bezetting en stellingen van het lucht- doeigeschut. Vier vijandelijke viiegtuigen wer den neergeschoten. In den vroegen ochtend van heden onderna- me® Britsche viiegtuigen wedepom systeem- looae storingsaanvallen op West-Duitsch ge lded. De verliezen aan menschenlevens en de schade zijn gering. Aan de Kanaalkust ver- loor de vijand gisteren 3 viiegtuigen. Donderdag roaakte het opperbevel van de Duitsche weermacht hekendi: tNa de zware verliezen van den vorigen dag, ondernam de vijand in den Westelijken Kau kasus slechts op zichzelf staande aanvallen, zonder verhand, welke werden afgeslagen. Tusschen Kaukasus en Don en in het Don- gebied mislukten de voortgezette aanvallen van de Sovjets, met veriies van 26 pantser wagens. In het gebied van Stalingrad weerden de Duitsche troepen sterke infanterie- en pant- seraanvallen ir. heldhaftige zware gevechten at'. !Het luchtwapen greep in bij de zwaarste punten van den strijd te land. Vijandelijke aanvallen ten Zuiden van Wo- ronesj tegen de stellingen van Duitsche en Roemeensche troepen stortten ineen. De gevechten ten Zuidoosten van het Ilmen meer en Ladogameer duren voort. In Libye schoten Duitsche en Italiaansche jagers, tegen verlies van twee Duitsche toe- stellen. elf en de luchtdoelartillerie drie vij andelijke viiegtuigen neer. Herhaalde aanvallen van vijandelijke strijd- krachten in Tunis werden afgeslagen. Duit sche en Italiaansche luchteenheden sloegen 1 ravitailleeringseolonnes en troepeneoncentra- ties van den vijand uiteen. Op luchtsteunpun- ten werd aanzienlijke schade aangericht. Bij overdag ondernomem aanvallen van Britsche luchteskaders op de bezette gebieden in het Westen werden vijf, in het Noordzee- gebied twee vijandelijke viiegtuigen neerge schoten. Laat in den avond vielen Britsche viiegtui gen West-duitsch gebied, inzonderheid de stad Essen, aan. De bevolking leed verliezen. Er ontstond voornamelijk schade aan gebouwen. Nachtjagers en luchtdoelartillerie van het ludhtwapen^ schoten vijf viiegtuigen omiaag. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben over dag installaties aan de Britsche Zuidoostkust aapgevallen en in den nacht het stadsgebied en de werven van Sunderland. Uitgestrekte branden werden waargenomen. LEVENDIGE LUCHTACTIE IN AFRIKA. Het 964ste comiriunique van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: Hoewel geihinderd door zandstormen was de i bedrijvigheid in de Jjucht in Libye Woensdag aan weerskanten zeer levendig. In herhaalde gevechten werden 11 viiegtuigen neergescho ten door jagers van de As, en wel 5 door Ita- I liaansche en 6 door Duitsche jagers. Ons vierde regiment jachtvliegtuigen droeg tot dit suioces bij door twee viermotorige viiegtuigen te vemielen, waardoor het zijn 500ste over- winning behaalde. Voortsi werden" 3 viiegtui gen door den Jitaliaanschen en Duitschen ludhtafweer ne6rgehaald. Vijandelijke lucht- bomhardementen op bewoonde plaatsen ver- oorzaakten verliezen onder de bevolking; de schade is niet emstig. Aan het front in Tunis mislukten herhaal de vijandelijke aanvallen, ondemomen met steam van gepantserde afdeelingen; verschei- den tanks werden vernield. Escadniiles van oxize luchtmacht hebben in opeenvolgende gol- ven toepencolonnes en concentraties van mo- torvoertuigen met succes aangevallen; een tHental van deze voertuigen werd in brand geschoten. De havenwerken van Algiers en Bone wer den eveneens krachtig gebombardeerd. Een vliegtuig, dat in het communique van 12 Jan alls vermist werd opgegeven, is op zijn basis teuggetkeerd. DE SLAOHTOFFERS TE PALERMO, Het definitieve aantal slachitoffens onder de burgerbevolking van Palermo als gevolg van den luchtaanval van 7 January bedraagt 139 dooden en 329 gewonden. De namen der hlachtoffers zullen in de plaatselijke bladen bekend worden geonaakt. DE STRIJD OP N.-GUINEA. aJS* het hoofdkwartier van generaai. Mac Arthur wordt geseand, dat de Amerikaansche en Auistrahsdhe troepen wederom flankaan- valien op de Japansche stellingen bij Sananda hebben ondemomen. Er wordt echter met nadruk op gewezen, dat deze operatie siechts een voorbereidmg is voor het definitief offen- sief, dat zal worden ontketend, teneinde de Japanners geheel van Nieuw-Guinea te verdrij- ven. Voorts wordt uit dit hoofdkwartier ge- meld, dat de Geallieerde strijdkrachten het dorp Taraken in de nabijheid van Sananda hebben veroverd. NIEUWE JAPANSCHE LANDING OP N.hGUINEA. In militaire kringen te Londen woidt beves- tigd meldt S.P.T., dat de Japanners er in zijn geslaagd troepenonderdeelen, iwapens, munitie en pro viand bij Lae (N.-Guinea) aan land te brengen. Ondanks alle tnspanning hebben de Geallieerde troepen de aanvallers niet kunnen weren. De verdediging was voor de Austra- lische troepen des te zwaarder, daar de Japan ners door een enorm aantal gevechtsvliegtui gen werden beschermd. In Australie is ais gevolg van het eoncen- treeren van Japansche zeestrijdkrachten bij Habaul weer een lichte invasie^angst ont- istaan. Men acht dit gevaar nog lang niet geweken. NA DEN MOORD OP DARLAN. In Londen wordt bekend gemaakt, dat in Fransch Noord-Afrika, in verband met den moord op Darlan, talrijke arrestaties hebben plaatsgevonden. Deze arrrestaties hadden plaats op bervel van den plaatsvervangenden commissaris voor oorlog voor Fransch Noord- Afrika generaai Bergeret, die, naar door- het geallieerde hoofdkwartier wordt meegedeeld, belast is met de leiding van het militaire en politieke onderzoek achter het front. De arres taties, zoo wordt nogmaaJs aan het communi que toegevoejgd, staan in direct verband met den moord op Darlan en hebben geen politie- ken acbtengrond. De ai'restaties zijn reeds bij het begin van het afgeioopen weekeinde be- gonnen. Men heeft personen gearresteerd, die aan doii moord op Darlan door het verleenen van hulp of door aanmoedigine- hebben deel- gemomen. De razzia gaat op "het oogenblik nog voort. Radio Algiers kondigt nieuwe ontwikke- lingen in den poditieken toestand in Noord- Afrika aan. De omroeper zeide, dat mogelij- kerwijs dezer dagen nieuwe figuren in belang- rijke functies zullen worden bepoemd. Generaai Giraud is Maandagmiddag van een inspeotiereis d-oor Afrika te Algiers terugge- keerd. Na aankomst deelde hij op een pers- conferentie het vOligende mede. ,,In Tunis kunnen wij wel vorderingen maken, doch niet zonder bloedige verliezen te lijden. Hetgeen het ons niet waard is. De Fransche troepen zullen van Amerikaansch uitrustingsmateriaal waaronder tanks en viiegtuigen, worden voor- zien". Het geallieerde hoofdkwartier maakt be kend, dat het onderzoek naar politieke misda- digers in Fansch Noord-Afrika zal worden geleid door een bijzondere comimissie, waarin tevens Franschen, Amerikanen en Engelschen zitting zullen hebben. De commissie is tevens belast met de controle over de concentratic- kampen en de ondervraging van de gelnter- neerden. DE DUIKBOOTOORLOG. Uit het geallieerde buiteniand is, schrijft de N. R. art, het woord afkomstig, dat de oor- log' eigenlijk een reusachtige transportonder- neming is en bij de tegenpartij beaamt men dit gaarne, wiijzende op het verschil van be- lasting, dat het. transportvraagstuk voor lodgr van de beide tegenstanders meebrengt. Daar- om ook heeft in de Duitsche beschouwingen omtrent de aspecten van het aangebroken jaar de dudkibootactie op den voorgrond ge- staan als het sluitstu k van de oorlogvoering en men kon dit te meer aocentueeren, omdat, ondanks het onigunstige seizoen, regelmatig torpedeeringen gepubliceerd bleven. Stellig heeft, zooals ook niet anders verwacht werd de vormiing van het nieuwe Afrikaansehe oor- logstooneel er grootelijks toe bijgedragen om eveneens ter zee een aanvullend jachtterein te scheppen, nadat in de Amerikaansche wate- ren blijkbaar een betere bescherming van de scheepvaart is georganiseerd. De bericbten althans duiden op een grootere verspreiding van de duikboota-anvallen over het heele gebied van den Atlantischen Oceaan, maar telkens keeren in deze bericbten, zooals in de beide laatste communique's van het Duitsche opper- bevel, (gewagende van suocessen tegen de zoo bijzonder kostbare tankschepen) toch de scheepvaartrouten naar' Noondwest-Afrika terug. De zeestrijd in de Noordelijke wateren waaromtrent den laaitsten tijd mede het een en ander wordt vernomen, vormt daarentegen een afzonderlijk hoofd^tuk. Daar is nu de poolnacht voor maanden neergedaald en het zicht en hiermee de vliegtuigactie tot zekere perken teruggebracht. Daar Ket vliegtuig ook het verlengde oog van de duikboot is, brengt het wmterseizoen in het Noorden tevens be- perkmgen voor dit laatste wapen mee en hder- bij voegt zich nog het zuidwaarts opischui- vende ijs, waarvan de konvooien gaarne voor- deel zoeken. In dit jaargetijde zaen we dan ook de Duitsche aanvallen zich meer direct tegen de haven van Moermansk en tegen Men spoorwqg riclhten,, terwijl in de IJszee zelf oppervlakteschepen actief jzijn, of in ieder ge- val de tegenpartij, tot een sterk escorte te dwingen. Men heeft de velaitenheid van de Noordelijke scheepvaatwegen tot in den herfst toegeschreven aan de voorbereidingen aan een goot aantal schepen met het oog op de Afri kaansehe landiings-expeditie en dit zal ook wel een belangrijk punt z\jn geweest, maar daar- naast zullen de geallieerden ook bij voorkeur de dekking van den poolnacht voor hun trans- porten naar de Sovet-Unie hebben afgewacht, na de hevige zee- en luchtgevechten, die ginds gedurende den zomer hebben plaats gevonden. Eenige maanden geleden kwamen ook de ear ste berichten binnen over duikbootactie geheel in de tegengestelde deel van den Atlan tischen Oceaan, namelijk voor de kust van Zand-Afrika. Men heeft zich sterk verdiept in de technische mogelijikheden van zulk een onderneming, te meer omdat sdndsdien is ge- bleken, dat de Fransche bezittingen en met name Dakar (o.a. een goed geoutilleerde duik- bootbasis) niet als steunpamt zijn gehruikt 'Bodsson, de gouverneur van Fransch West- Afrika en thans naar het geallieer-de kamp overgegaan, dus een ter zake betrekkelijke onverdadhte bron, heeft zulks dezer dagen no0, eens bevestigd. De Duitschers zelf ^hebben evenwel een oplossing van het raadsel aan de hand gedaan. Zij hebben gepubliceerd dat hun duikbooten thans gebruik maken van drijvende steunpunten, eveneens duikbooten, die speciaal op het vervoer van brandstoffen, reparatie- middelen en andere benoodigdheden zijn inge- riicht. Hoewel de capacitetut van onderzeeboo- van nature aan grenizen blnft gebonden, kan men zich toch voorsteilen dat hetgeen bespaard wordt aan aanvaismid- delen, torpedo®, lanceerbulzen, e.d. ten goede komt aan extra bi'andstofreservoirs Daarnaast wordt van Duitsche zijde de aandacht geves- tigd op de beschikking over en toepassino- van bepaalde materialen, nikkel uit Noord-Europa bijv., waardoor eengewichtsbespaning op on- derdeelen als aocumulatoren wordt verkregc i Bekijkt men den duikbootoorlog van °deri kant van de verdedigers, dan blijken dezen zich groote inspannmg te getroosten voor een betere en vooral meer centraal en weten- schappelijk georganiseerde bestrijding van het scherpe vijandelijke wapen. Smut® heeft tij- dens zijn verbiijf in Engeland den eersten cpenbaren oproep in die richting laten hooren en sindsdien hebben de desbetreffende inter- geallieerde contactcommissies diverse deskun- digen aangetrokken. Tot dusver heeft de duikbootoorlog echter veeleer in het teeken van een wed loop tusschen torpedeering en aan- bouw gestaan. Terwijl reeds in de tweede helft van het afgeioopen jaar de hoogste auto riteiten uit de geallieerde landen meenden, dat de aanbouw in dezen wedloop tijdelijk voor lag, is Roosevelt in een aanvulling van zijn nieuw- jaasboodschap mededeeling gekomen, dat de tonnageproductie in de Vereenigde Staten in 1942 het bouwprgramma voor dat jaar had cverschreden. Van Duitsche zijde schrijft men deze productie, ook zonder zich gebonden te voelen aan de opgegeven cijfers, op rekening van de nieuwe fabricagemethoden toegepast op de Amerikaansche werven. Het zwaarte- punt ligt daarbij tegenwoordig meer op de werkplaatsen, waar zoo groot mogelijke deelen van een schip in massaproductie worden ver- vaardigd dan op de eigenlijke hellingen. Deze zijn meer geworden tot samenstellingsdnrich- tingen en de voor de samenstelling opgegeven korte bouwtijdeai g&ven dan ook geen juisten indruk van den totallen werktijd,, die aan een schip wordt besteed. De op groote sdhaal ingevoerde laschmetho- den hebben een verdere versnelling van de productie meegebracht, hoewel voor horizon- tale verbindingen nog steeds het klinken wordt toegepast. Voordeel schijnt men ook te trek- ken van de op de werven van Kaiser en Hig- gins gevclgde rolmethode, waarbij het schip niet van de kiel af wordt opgebouwd, maar om zijn lengteas wordt gerold, ten einde het steeds dien stand te geven, welke aan het arbeidsproces het meest ten goede komt. Bij de z.g. Liberty-schepen, het type van 10.000 ton, dat op het oogenblik het meest wordt aangebouwd, wordt overigens de kwaliteit be- wust geofferd aan de productiesnelheid; uiterst eenvoudige installaties worden toegepast, waarvan men bovendiien het voordeel verwacht om minder geschoold bedieningspersoneel te kunnen gebruiken. Dergelijike installaties kunnen tevens door firma's worden geleverd, die niet op dit gebied gespecialiseerd zijn. ANTON ESDI BIJ DEN FUHRER. De Fiibrer heeft op 10 Januari in zijn hoofd kwartier den staatsleider van Roemenie, maar- schalk Antonescu, ontvangen. Aan de door den geest van vriendschap en door de in den strijd beproefde wapenibroederschap der beide volken gedragen gedachtenwisseliing namen van Duitsche zijde deel dd Rijksminister van Buitenlandsche Zaken,, Von Ribbentrop, van Romeensche zijde den Roemenschen staats leider hfgeleidende plaatsvervangende mmis- ter-president Mihai Antonescu. Aan de mili taire besprekingen namen van Duitsche zijde deel generaal-veldmaarschalk Kei#l, de chef van den generalen staf generaai Zeitaler en generaai Joel, van Roemensche zijde de bewa- peningsminister, divisie-generaal iDobrer, en de chef van den Roemeensctien generalen staf, divisie-generaal Setflea. De besprekingen hadden betrekking op alle problemen van de oorlogsinspanni^g- der beide volken en de vastberaden voortzetting van den oorlog tegen den gemeensejiappelijken vijand tot de totale overwinning onzer wapens. De volledige overeenstemming der opvattingen over de verdere oorlogvoering op politiek, militair en eoonomisch gebied werd geconsta- teerd. Voor de economische besprekingen waren de Rijksminister voor Economische Zaken, dr. Funk, en de voorzitter van de Duitsch-Roe- meensche regeeringscommissie, gezant Glodius in het hoofdkwartier aanwezig, Ter gelogenheid van deze bijeenkomst be- zochten de Roemeensche staatsleider, maar- schalk Antonescu en zijn plaatsvervangende premier Mihai Antonescu, ook den rijksminis ter van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop voor een slotfoespreking. Het bezoek van den Roemeensohen staats leider aan het hoofdkwartier van den Fiihrer geschiedde in den geest van hartelijke over- eenstemming tusschen de beide volken. De staatsleider van Roemenie en de plaatsver vangende premier Mihai. Antonescu werden op hun reiis vergezeld door de divisie-generaals Bobre, Steflea en Rozin, der. secretaris-gene- raal in het ministerie van I'inancien, Raztmi- ritza, kol. Popp en kol. Davides, den directeur- generaal van't Roemeensche diepartement van economische zaken, Andonide, den Roemeen- schen militairen attache te Berlijn, kol. Gheorghe, en den Duitschen gezant te Boeka- rest, Von Killinger, benevens den chef der Duitsche legermissie in Roemenie, generaal- majoor Hauffe. ANTON ESGC'S BESPREEINGEN MET DEN FuHRER. Omtrent de besprekingen van de Roemeen sche staatslieden met den Fiihrer en den mi nister van buitenlandsche zaken, wordt in bevoegde Duitsche kringen verklaard, meddt het D.N.B., dat deze besprekingen betrekking hadden op alle veelzijdige politieke, militaire en economische fcwesties, die de oorlogvoering van Roemenie en zijn lotsgemeensehap met de As en Europa betreffen. Het was ©en- van die samenkomsten, zooals zij van tijd tot tijd plaats vinden tusschen de leidende persoonlijk- heden der volkeren, die zich hebben aaneen- gesloten in den strijd om cten opbouw van Europa en den afweer van de dreigende ge- varen. In Duitsche politieke kringen wordt Roeme nie een der belangrijkste partners van d'en oorlog genoemd en derhalve ook een der be langrijkste partners van de overwinning en van den vrede, dien deze ©verwiinning der Euro- peesche lotsgemeensehap moet brengen. De bijdrage van Roemenie tot den gemeen- schappelijken strijd tegen het bolsjewisme wordt te Berlijn niet alieen gewaardeerd ten aahzien van de militaire-, doch ook ten aan- zien van de economische prestaties. Het is bekend, dat maarschalk Antonescu het Roe meensche volk, zijn leger en zijn economie onvoorwaardelijk in dienst van dezen strijd gesteld heeft en besloten is om ondanks afle offers in onwrikbaar vertrouwen op de over- winning der gemeenschappelijke zaak, vast te houden aan den eenimaal ingeslagen koers. ZWEDENS MILITAIRE PARAATRHEID. In zijn troonrede verklaarde koning Gustaaf dat Zweden, in weerwil van de nieuwe ver- scherping van den politieken toestand in het afgeioopen jaar, izijn vriendschappelijke be- trekkingen met de andere mogendheden heeft kunnen handhaven. Niettemin moet het, zoo lang de oorlog duurt, rekening houden met gevaren, welke een voortdurende waakzaam- heid noodig maken, en daaronj zullen in de eestvolgende maanden maatregelen voor een militaire versterking worden gelast. De Koning venmaande het Zweedsche volk, de grootste voorzichtigheid te betrachten in woord en geschrift en alles te vermijden wat in het huitenland twijfel zou kunnen doen rijzen aan het vaste besluit van Zweden,, zijn neutraliteit tegen een eventueelen aanval te verdedigen. MAATREGELEN IN NOORWEGEN. De leiding van het Noorsch National Sam- ling" maakt, volgens S.P.T., in een circulaire bekend, dat binnenkort zal worden begonnen met het zuiveren der beweging. De leiding is namelijk tot de conclusie gekomen, dat er zich in de beweging vele lieden bevinden, die den gieest ervan niet begrijpen en aelfs lijn- recht tegen de regelen van 't National Sam- ling" handelen. Dezulken, zegt de circulaire, zullen uit de partij worden verwijderd, opdat een zuivere en idealistische beweging zai wor den verkregen. SAUGKEL KONDIGT NIEUWE MAAT REGELEN VOOR INSOHAKELING VAN A RBEIDSKRAOHTEN AAN. Op een vergadering van de staven van den algemeen gevolmachtigde voor de inschake- ling van anbeidskrachten heeft de Duitsche gouwleider Sauckel richtlijnen gegeven voor den toekomstigen arbeid van hen, die aan deze staven zijn verbonden. In een rede no erode Sauckel als doel van de inschakeling de mo- biliseering van alle denkbare reserves in den grootsten omvang der wereld,geschiedenis. Dit beteekent, aldus Sauckel, inschakeling van alle krachtreserves van het vaderland en mo- biliseering van alle beschikbare krachten in de teiziette gebieden, attsmede in de verbonden, bovriende en neutrale staten op grond van de principes der Europeesche solidariiteit. I 99 D Voor hun toekomstigen arbeid vermaande Sauckel zijn toehoorders met idealisme aan den arbeid te gaan. Bij de werving van bui tenlandsche arbeidskrachten moeten zij als propagandisten van het nationaal-socialisti- sche leven naar de principes van Duitsche correctheid handelen. Ook den laatsten Duitscher is het duidelijk, 1 aldus de ,,Miinchener Neueste Nachrichten", waaraan wij dit verslag ontleenen, dat de oor- log thans in een stadium gekomen is, dat ook de weirtige nog hestaande burgerlijke gemak- ken ter zijde zal stellen en waarin het leven van den enkeliing en van de gansche natie nog slechts ibepaald wordt naar het eene doel: den oorlog met de overwinning te beeindigen. Alle andere overweglingen verdwijnen daarvoor. Wij moeten ons geheel instellen op de eischen van een oorlog, waarvan wij thans nog niet kunnen weten, welke vormen hij nog zal aan- nemea, en waar hij zioh nog zal afspalen. De- gevolgtrekking voor het front is duideliiik: strijd. Voor het vaderland beteekent zij: inzet van den arbeid, die uit moet gaan beven alle tot dusver volbrachte prestaties en die de laatste voorhanden arbeidskracht voor de zege en alieen daarvoor rnoMliseert. De rede van den algemeen gevolmachtigde voor de inschakeling van arbeidskrachten, al dus het blad;, laat er geen twijfel over bestaan, dat in overeenstemming met de door den Fiihrer in* zijn nieuwjaarsrede aangekondigde opvoering van de arbeidsprestaties op bewa- peningsgebied, de verantwoordeilijke instan- ties thans alle nog bestaande mogelijkheden zullen uitbuiten, om de totalq mobiliseering van de Duitsdhe arbeidskracht tot stand te brengen. Hoe groot het aandeel der buiten landsche arbeidskrachten aan dit reusachtige proces ook mag zijn en in de toekomst nog Mil worden, dioorslaggevend blijven de kracht en de prestatie van het Duitsche volk zelf. Welke maatregelen genomen zullen worden, kunnen wij' niet zeggen. iZonder twijfel zal menige maatregel als ingrijpend worden gevoeld, dooh het doel, alles voor de overwinning in den strijd te brengen,, daar anders een zekere ondergang het einde zou zijn,, wettigt ook harde en schijnbaar ondraaglijke heperkingen van het leven van den enkeling ten gunste van het leven der natie. TABAKSFABRIEK TE ROSTOW OPNIEUW IN BEDRIJF GESTELD. Het is gelukt, de tabaksfabriek te Rostow weer in zooverre te herstellen, dat begin December met de fabricatie kon worden be gonnen. Voorloopig wordt een millioen ,,papyrosi" per dag geproduceerd, binnenkort wordt de productie verdubbeld, terwijl in den loop van dit jaar vijf millioen cigaretten per dag zullen worden gemaakt. De daarvoor noodzakelijke machines zijn aanwezig. Ook het andere materiaal en de grondstoffen staan in voldoende mate ter beschikking. Na de laatste levering uit de Krim aan Duitschland van meer dan 35.000 kilo ruwe tabak, is het totaal der uit de Krim in Duitschland ingevoerde tabak gestegen tot meer dan een millioen kilogram. ZWEEDSCHE SCHEPEN VERGAAN. De Zweedsche schepen ,,BrasiI" (een motor- schip van 7600 ton) en ,,iSvrajarl" (een motor- tankschip van 16.450 ton) zijn buiten de Noorsche kust als gevolg van oorlogsomstan- digheden vergaan. GROOT COMMUNISTENPROCES IN HONGARLJE. 'In Hongarije is een groot communistenpro- ces begonnen voor verse hill en de hoven. Tegen 667 communlsten in totaal is een aanklacht ingediend wegens het voorbereiden van een gewelddadige omwenteling en het organiseeren van de illegale communistische partij. ROOSEVELT'S OORL(KiSBFXiROOTING. President Roosevelt heeft aan het Congres de oorlogsbegrootipg voor het dienstjaar 1943 voorgelegd, dat op 1 Juli begint. De begroo- ting bedraagt 100 milliard dollar. Roosevelt heeft daarbij medegedeeld, dat de maandelijk- sche uitjgaven voor oorloigsdoeleinden terstond na Pearl Harbour 2 milliard doller bedrageir, doch thans reeds meer dan 6 milliard bedra- gen en in het dienstjaar 1944 gemdddeld ruim 8 milliard per maand zullen bedragen. Velen achten een dergelijk program fantastisch, al dus de president, doch rnijn antwoord luidt, dat dit program uitvoerbaar is. De vaststel- ling van de oorlogshegrooting voor 1942/43 op 100 milliard dollar beteekent een gemiddelde verlaging van het verbruik voor burgerdoel- einden van 25 procent. De belastingen zouden nooijt tot het vooroorlogsche niveau terug- keeren. Noodzakelijk is noig 6 millioen men- schen te mobiliseeren voor het leger en de oorlogsproductie. Roosevelt verklaarde: ,,Wij voeren een tota- len oorlog omdat ons naakte bestaan wordt bedreigd. Een totale oorlog is een grimmige werkelijkiheid. Om het uitgaven-programma van 100 milliard dollar tot uitvoering 'te kun nen brengen is het noodzakelijk alle reserven aan menschen en materiaal der Ver. Staten ten voile te benutten. Dit vereischt volledige erkenninig der noodzakelijkheden van een totalen oorlog door alle lagen der bevolking". De nieuwe begrooting moet ook het bouwen van schepen mogelijk maken, die de Ver. Sta ten in staat moeten stellen, den vjjand slagen toe te brengen. GORING EN ROSENBERG 50 JAAR. De Duitsche pers wijdde Maandag foto's en hoofdartikelen aan den oOsten verjaurdag von Rijksmaarscha.k Goring en minister Rosen berg. De ,,Volkischer Beobachter" herinnert er aan, dat Goring, de eerste medewerker van den Fiihrer, an zijn handen een groot aantal sleutelposities van het nationaal-socialistische Duitschland vereenigt. Die vereeniging in een hand krijgt een historisch unieke beteekenis door heft fedt, dat de man, bij wien deze dra- den tsamenkamen, Hermann Goring heet. De Deutsche A'Ug. Ztg." schrijft: Zonder Goring en het vierjaarplan hadden wij den oorlog niet kunnen volihouden tot de verove- ringen van onze troepen in het Oosten en de verdedigingsmuur in het Westen de vijande lijke blokkade definitief teniet gedaan hadden". De ,,Berl. Borsenztg." schrijft: Ieder weet. dat een man als Goring tot de garanten van de Duitsche over-winning 'behoort. Naast den Fiibrer zal hij in de geschiedenis geboekstaafd worden- als een der onsterfelijken van het Duitsche volk". Over Rosenberg schrijft de ..Volkischer Beo bachter" ,,De bekroning van zijn publdcisti- sche werkzaamheid mag de nationaal-socialist zien in de .Mythe van de 20ste eeuw", die met haar oplage van meer dan een millioen door vriend en vijand besproken wordt vanwege haar beteekenis voor de wereldpolitiek. Zoo is Rosenberg de tolk van de wereldbeschouwing van het nationaal-socialisme geworden". De „Berl. Borsenztg." wijst er op, dat Ro senberg als minister voor het bezette gebied in het Oosten het veroverde gebied admind- stratief moet opbouwen en tevens de gezags- drager der nationaal-socialistische beweging in dit gebied is. HET VERWIJT DER 16 VEREENIGDE NATIES. De verklaring, welke Groot-Brittannie en de regeeringen der zestien z.g. vereenigde naties over de veronderstelde uitplunderingen der door de spil bezette of gecontroleerde gebieden hebben afgeiegd. zoo schrijft de D.A.D. uit Berlijn, wordt in de Wilhelmstrasse op scheme wijze van de hand gewezen. In Duitsche poli tieke kringen wordt verondersteld. dat deze verklaring een tweeledig doel heeft. Eener- zijds wil men Duiitschland en zijn bondgenoo- ten belasteren en anderzijds wil men den in- Het eten goed warm houden en toch weinig gas gebruiken, is een heele puzzle! Vooral in den winter heeft men graag een goeden war- men maaltijd. Ons gasrantsoen zou dit eigen lijk niet toelaten, wanneer er niet nog zooiets bestond als een hooikist, die een practische oplossing voor het kookprobleem vormt. Ten eerste hebt U alieen maar brandstof noodig om het eten 1/6 van den norrnalen kooktijd v6or te koken en het daarna tenminste twee- a driemaal den kooktijd in de hooikist te laten. VWmneer- U geen hooikist" hebt, is een pak kranten odk voldoende. Let er dan echter op, dat de kranten alles goed afsiuiten vooral bij de tegenwoordige kleine kranten verlieze men dit niet uit het oog en een voldoende dlkke laag vormen, zoodat zoo weinig moge lijk warmte verloren gaat. De hooikist is bijzonder geschikt voor peul- vruchten, gort e.d. meelproducten, mits in water gekookt. Elke huisvrouw die het koken in de hooikist toepast, zal heel goed kunnen bemerken, dat zij gas bespaart. Dat is heusch noodig, want er moet heel zuinig met onze koien omgesprongen worden. De gasbedrijven krijgen er niet te veel van. Wanneer de gas- fabriek geen gas meer heeft, bent U zelf hier- van de dupe. Houdt U daarom aan het parool om met weinig gas veel te doen. druk wekken, dat de vereenigde naties een ge- sloten blok vormen. In werkelijkheid, aldus de spreker van de Wilhelmstrasse, werd de ver klaring onderfeekend door regeeringen zonder land of door fictieve regeeringen. Op de bewering; dat Duitschland zich schul- dig gemaakt heeft aan den roof van goud, wordt te Berlijn opgemerkt, dat Duitschland in de bstrokken gebieden in het geheel 'geen goud aangetroffen heeft, daar de regeeringen van de thans bezette landen het goud reeds eerder naar Engeiland en de Vereenigde Sta ten overgebracht hadden. Wanneer dit goud niet overgebracht was, zouden de uitgeweken regeeringen thans in het geheel niet meer kunnen bestaan. Gebruiksgoederen werden in het Oosten en in het Zuid-Oosten niet aange troffen. Het gebrek aan gebruiksgoederen in het Westen is alieen en uitsluitend een gevolg van het feat, dat de geallieerden beslag ge- legd hebben op de handelsvloot der desbetref fende landen, zoodat juist door een Anglo- Amerikaansphe maatregel gebrek ontstaan is. Met bijzondere scherpte wordt de bewering, dat Duitschland zich schiuldig gemaakt zou hebben aan roof van kunstschatten van de hand gewezen. De Duitsche soldaten hebben tijdens hun opmarsch dikwijis hun leven ge- waagd voor het behoud van kunstschatten en kunsthistorische monumenten. DLTTSC1HE DUH4BOOTTANKSCHEPEN. 'Een Duitsche oorlogsverslaggever "meldt, volgens de N. R. Crt., interessante bijzonder- heden omtrent een nieuw wapen in den duik bootoorlog. Verleden jaar zijn in steeds tdenemend aan tal duikboot-tankibooten overal op den Atlan tischen Oceaan verschernen. Zij voorzien de duikbooten van brandstof of proviand en varen van boot tot boot. Kunstig uitgedachte constructies maken het mogelijk ook bij hooge zee een snelle ver- binding tusschen tankschip en duikboot tot stand te brengen. Urenlang loopt dan het kostbare vocht door de slangen in het oorlogs- vaartuig. Duikt aan den horizon de mast van een torpedojager op, of versctnjnt een vijanSelijk vliegtuig, dan zijn beide booten in den kortst mogelijken tijd van de oppervlakte der zee verdwenen. Geen vijand, die over zee vaart of er boven vliegt, vermoedt, dat zich vele meters onder hem een steunpunt bevindt van de Duitsche oorlogvoering- ter zee. Tot op zekere hoogte kan dit vaartuig ook de tweede taak van een steunpunt, herstel- plaats te zijn, vervullen. Een vrij grpote werkplaats maakt herstelwerkzaamheden mogelijk, die het oorlogsvaartuig zelf niet al- tijd kan verrichten. Verder let een marine- dokter op den gezondheidstoestand van de be- manningen van de bezochte vaartuigen en neemt het vaartuig zleken en gewonden aan boord, om deze naar het vaderland over te brengen. Tenslotte neemt het tankschip ook de post mede naar het vaderland. Aldus worden de oorlogsvaartuigen vele maanden onafhankelijk van elk steunpunt te land en kunnen zij zich. wekenlang vele duizenden zee- mijlen-van het vaderland ophouden. HAI7PTDIENSTLEITER SCHDUDT' OVER EVACUATIE EN VERPiJCJITEN ARBEID. Op een gemeenschappelijke vormingsbijeen- komst van de N.S.B. -en de N.S.D.A.P., welke Zondag te 's Hertogenbosch is gehoudeh, heeft de leider van het Arbeitsbereich der N. S. D. .A. P. in Nederiand, 'Hauptdienstleiter Schmidt aldus lezen wij in de Deutsche Zeitung, ver- schillende actueele problemen besproken en een beroep gedaan op medewerking en be- grip. Wat de evacuatiemaatregelen betreft, wel ke in het belang van het Nederlandsche volk werden genomen, deed spreker een beroep op de kwartiergevers en -nemers. tot wedei - zijdsch begrip, waarbij hij een socialistisehe houding eischte, die alien het gemakkeiijkst over de mOeilijkheden heen zou kunnen hei- pen. Hoezeer ook de Nederlandsche en Duit- sche autoriteiten zich inspannen om de hard- heid van deze maatregelen te verzachten, moest anderzijds deze militaire taak toch wor den uitgevoerd. Speciaal wendde spr. zich tot degenen die het evacuatiegebied moesten ver- laten, zelf, die zich nu in de dorpen waar zij een onderkomen hadden gevonden aan de dos-pswetten moesten onderwerpen en in- groeien in de dorpsgemeenschap. Ook voor de kwartiergevers was het gemakkelijk, maar beide partijen moesten hun best doen zich er zoo goed mogeliik doorheen te slaan. Voortgaande, besprak Hauptdienstleiter Schmidt het thema „Arbeid van Nederlan- ders in Duitschland", zeggende, dat alle maat regelen, waartoe de noodzaak van den oorlog dwingt, ook in dit land opgelost worden vol gens het standpimt van nationaal-sociaiisti- sche reclvtvaardigheid. Deze eischt, dat ook de beter gesitueerden aan de beurt komen. Men zal derhalve te werk gaan -\ olgens lee> tijds- grcepen,. teii einde al degenen, wier arbeids kracht niet doeknatig gebruikt wordt, te bren gen tot arbeid in Duitschland. Spreker gaf uitdrukking aan zijn waardee- ring voor de Nederlandsche arbeidskrachten en wees er op, dat er geen twijfel aan mecht bestaan, dat de Duitsche autoriteiten vastbe- sloten zijh, alle overtollige krachten aan het werk te zetten, waar zij noodig zijn. „Wle niet werkt, xiioet leeren vverken. Wij kunnen ons op den duur niet de luxe permitteeren, dat nog steeds jonge menschen eten en niet werken. Daarom zullen wij ze in 1943 doc.- tieftend aan het werk zetten." Door een overeenkomst met Reichsorgani- sationsleiter, dr. Ley, is reeds gewaarborgd, dat de Nederlandsche arbeidskrachten in Duitschland een gelijke verzorgiing krijgen als de 'Duitschers en in de toekomst zal men er- zoc-g voor dragen, dat de gezimien ontlast worden van eventueele nadeeien in finaneieei opzicht. Spreker herinnerde aan de woorden van den Rijkscommissaris, dat het hier niets duurzaams betreft, maar slechts een tijdelij- ken oorlogsmaatre'gel. De arbeidskrachten zullen niet duurzaam aan. haar land worden onttrokken. Men moet de kleine onaangenaam- heden en den korten duur maar op den koop toe nemen en daarbij bedenken, welke offeis

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1943 | | pagina 1