grief ^lll #lil -V1 n .4* TERNEUZEN, 28 DECEMBER 1942. TOONEELAVOND. BURGEMEESTERS VAN KL&ETINGE EN 'S HEER ARENDSKERKE. NeemnAKKER Buitenlandsch Overzicht. Bii onze vrijwilligers. - De mannen nemen een bolsjewistische stelling onder vuur. (SS P.K. Kraus O-'H-P s) Bij onze vrijwilligers. de opleiding uit. Sport maakt een belangrijke deel van (Orbis Holland Pax a) hoofdafdeeling zijn opgenomen, 'ml. de leden, die werkzaam zijn bij rijks-, provinciale en geme-entediensten, waterschappen, semi-pu- bliekrechtelijke lichamen, spftor- en tram- wegen en wel met zoodanige dienstovereen- komsit, dat daardoor hun sociale bescherming en verzorging gewaarborgd zijn. Deze leden zullen derhal've, toehoudens in zeer bijaondere gevallen, geen beroep kunnen- doen op de ouderdoms- en invaliditeitsonder- steuning van bet Ned. Arbeidsfront. De bijdragen komen ongeveer overeen met die van de voormalige ambtenarenbonden. Verlaging der bijdragen voor kinderaftrek is op deze leden niet van toepassing. DEPARTEMENT VAN SOCIALE ZAKEN. Vestiging te Amsterdam. In verband met de vestiging van bet depar- tement van Sociale Zaken in Amsterdam zal de correspondentie voor het geheele departe- ment van 4 Januari a.s. af gericht moeten wor- den aan bet departement van Sociale Zaken, Scheepvaarthuis, Prins Hendrikkade 108, Amsterdam-C. In de dagen tusschen Kerstmis en Nieuw- jaar gebeve men correspondentie en telefoon- gesprekken met bet tegenwoordige hoofdge- bouw van het departement, Raamweg 90 te 's-Gravenbage, binnen zoo eng mogelijke gren- zen te beperken. VOLLEDIGE H' l'IlWAAHDK VAN GKkVACI EERDE WONING WORDT VERGOED. /Van de zijde van bet departement van bin- nenlandscbe zaken wordt de aandacbt geves- tigd op een wijziging inzake vergoeding huur- waarde aan geevaceerden, die hun woningen moeten verlaten. De oorspronkelijk getroffen regeling thield in, dat deze Vergoeding over een jaar be- rekend niet meer mocht bedragen dan viermaal bet belastingvrije maximum genoemd in artikel 12 van de wet op de personeele be- lasting 1898. Tbans is deze beperkende bepaling verval- len, zoodat voortaan steeds de'volledige buur- waarde vergoed wordt. Deze nieuwe regeling wordt geacht met-in- gang van 1 December 1942 in werking te zijn getreden. SCHIPBREUKELINGEN VAN HET NEDERLANDSCHE S.S. OMBILIN GERED. - Het D.N.B. verneemt uit Buenos Aires: Naar het blad Critica meldt, heeft bet Argen- tijnsche ss. Santa Cruz dertig schipbreukelin- gen van het Nederlandsche s.s Ombilin enkele dagen geleden ten Noorden van Brazilie aan boord genomen. De schipbreukelingen zijn in Pernambuco aan land gezet. De Santa Cruz heeft de marine-prefectuur te Buenos Aires radiografisch hiervan in kennis gesteld (Het Italiaansche weermachtbericht van 16 Dec. j.l. vermeldde, dat een duikboot ondef bevel van den kapitein ter zee Carlo Fecia di Oossato de schepen Empire en Ombilin te zamen metende 11000 brt. op den Atlantischen Oceaan in den grond heeft geboord. Het Nederlandsche s.s jOmbilin van de K.P.M., groot 56158 brt., is in 1915 gebouwd bij de Ned. Scheepsbouw Maatschappij te Amster dam.) NEDERLANDSCHE WERKKRAOHTEN IN HET OOSTEN. Op de dagelijksohe persconferentie van Woensdag heeft de beer Goedhuys, leider van de afdeeling Economie en StStistiek van de Nederlandsche Oostcompagnie, het een en ander meegedeeld van zijn indrukken op een reis, die hij tezamen met een anderen afdee- lingscjhef van de N.O.C. kort geleden naar de Oekraine heeft gemaakt. Het doel van deze reis was o.a. een bezoek te brengen aan de Nederlandsche werkkracti- ten, die daarginds te werk zijn gesteld. Om te beginnen gaf de heer Goedhuys een algemeenen indruik van zijn reis. Hij verheel- de niet, dat tengevolge van den overgangs- toestand op het oogenlblik in de Oekraine nog groote en zeer bijzondere problemen ter op- lossing zijn, maar getuigde tegelijk van zijn bewondering voor hetgeen hij van de Duit- sche scheppingskracht had gezien, die daar op een tot, dusver ongekende schaal met den we- deropbouw en de reorganisatie- van het rijke en veelbeiovende land bezig is. Als voorbeeld noemde hij de dichting van den stuwdam in den Dnepr, dien de Russen op bun terugtocht hadden opgeblazen. De opdracht was, dat *het werk den lpen van dezen ma and gereed moest zijn; den 13en was het gereed. Het is een land van ongekende ruimten, met onafzienbare korenvelden, waarbij men mag bedenken, dat ook in vredestijd lang niet alls grond in exploitatie was en de bebouwing slechts extensief werd bedreven, niet met de methode die wij in het Westen kennen. De mogelijkheden zijn dus nog veel grooter dan men ze ooit gekend heeft. Nog veel meer dan vdbrheen zal het land van de Zwarte Aarde de korenschuur van Europa kunnen worden. Dank zij de Duitsohe energie, die erin ge- slaagd is tot dusver reeds 75 a 80 pet. va.i den bodem weer in cultu-ur te brengen, zijn in Duitschland zelf middelerwijl de rantsoenen alweer verhoogd kunnen worden, ook voor ons land is zulk een verihooging uit den overvloed van de Oekraine zeker niet denkbeeldig, al zijn er de transportmoeilijkheden die op het oogenblik natuurlijk zwaarder wegen dan in vredestijd. De ondervinding met de naar het Oosten uit- gezonden arbeiders was hier in alle opzichten gunstig, want men heeft bij de keuze in den beginne niet al te nauw gekeken, zoo is het dan ook gekomen, dat er personen udtgezon- den zijn, die voor het voor hen bestemde werk niet geschikt waren of wien het aan werklust ontbrak. Dat zal nu niet meer kunnen voor- komen, want sinds 1 October heeft de N.O.C. zelf de uitzending in handen en wordt er een nauwkeurive selectie toegepast. Trouwens tegenover de genoemde, minder gewenschte elementen staan er velen, die wel op hun plaats zijn en wel met liefde en opgewektheid alien arbeid verrichten, die hun wordt opge- dragen. Naast de individueele personen, die zijn uitgezonden, heeft men den zgn. firma- inzet, waarbij, heele bedrijven met machines en personeel, naar het Oosten zijn overge- bracht. Dit stelsel heeft goed voldaan en werkt tot tevred'enheid. Bijzonder te spreiken was de heer Goedhuys over de Nederlandsche boeren, die in de Oekraine werken. Zij zijn deels als kolchozen tusschen W'ilna en Minsk werkzaam, deels in de scholingsibedrijven, die de werkdienst Holland, een van .de centrale organen van de tewerkstelling op enkele plaatsen heeft. De bedoeling is hiertoe te lan- de een dergelijk scholingsbedrijf voor 300 boe ren in te ricbten. De boeren zijn over het al- gemeen zeertevreden met hun nieuwe taak, hoewel deze heel anders is dan zij thuis ge- wend waren. Het is veelal zoo, dat zij een on- eindig grooter gebied onder zich hebben dan waarvan een boer hier te lande ooit kan droo- men, want zoo'n Stutzpunkt omvat soms een heele provincie. De leider is een Duitscher, onder hem werken dan hier en daar. Neder- landsche boeren. De heer Goedhuys had zich j ervan overtuigd, dat zij. alien zeer tevreden waren en vplstrekt niet van huiswaarts gaan wilden weten. Eerlang zullen er vanwege de Nederlandsche Oost Compagnie in verschillen- j de tpl«,atsen van ons land tentoonstellingen worden gehouden om ons publiek en met name den boeren een indruik te geven van de mo gelijkheden, die het Oostland biedt. Deze mogelijkheden zijn enorm en er is nog lang niet uitgehaald wat er uitgehaald kon worden. De heer Goedhuys sprak het vertrou- wen uit, dat het aan de Germaansche energie en het Germaansche organisatietalent zal ge- lukken het land ten bate van Midden- en West-Europa zoo rendaibel te maken als het verdient. Nederlandsche werkkrachten zullen daarbijgoede diensten kunnen bewijizen. DE LUISTERBIJDRAGE BLIJFT TWAALF GULDEN. ODe persdienst van de P.T.T. deelt mede, dat de luisterbijdrage voor 1943 ongewijzigd vastgesteld is op 12. ZESTIG KAMPEN VAN DEN N.A.D. Nadat de Ned. Arbeidsdienst gedurende .een jaar slechts toegankelijk was geweest voor vrijwilligers, heeft, naar het A.N.P. meldt, 1942 daarin diepgaande wijzigingen gebracht. Van 2 April van dit jaar af zijn diverse catego- rieen jongemannen als arbeidsdienstplichtig aangewezen en in November kreeg de com mandant van den N.A.D. de bevoegdheid, om alle Nederlanders, die zijn geboren na 1 October 1924 ep den maximumleeftijd voor den arbeidsdiensf nog niet hebben bereikt, op te roepen. Een dergelijke uitbreiding van het aantal dienstplichtigen eischt echter een even Snellen aanwas van het aantal kampen en zoo zullen er voor den nieuwen diensttijd, welke op 4 Januari 1943 aanvangt, zestig in bedrijf wor den gesteld. In Januari 1942 waren er nog slechts dertig. De legeringsruimte in de kampen is even- wel nog te gering om een volledige halve (er zijn twee diensttijden per jaar) jaarlichting arbeidsdienstplichtigen-te ontvangen. De com mandant N.A.D. besloot derhalve om tegen 4 Januari a.s. naast de vrijwilligers slechts een kwartaalliehting op te roepen. Desondanks zullen gedurende dezen diensttijd 10.860 jonge Nederlanders opder het devies ,,ick dien" werkzaamheden verrichten ten behoeve van het vaderland. VOOR LOONBELASTING GELDT GRATIFICATIE ALS WEEKLOON. Verschillende werkgevers zijn voornemens ter gelegenheid van Kerstmis of Nieuwjaar aan hun werknemers een gratificatie toe te kennen ten bedrage van het loon van een week, velen hebben dit reeds gegeven. De wnd. se'cretaris-generaal van financien heeft thans goedgekeurd, dat de werkgever, indien zulks in het voordeel van den werk- nemer is, de terzake van zoodanige gratifi- -catie in te houden loonbelasting, in afiwijkiiig van artikel 10 van het Besluit op de Loon- jbelasting, berekent overeenkomstig de tabel voor weekloonen. Indien mitsdien b.v. een ongehuwde werk- nemer met een weekloon van 25 een grati ficatie van 25 ontvangt, kan worden vol- staan met zoowel op het weekloon als op de gratificatie een bedrag van /l,71 dus in totaal een bedrag van 3,42 in te houden. Ge- niet de wenknemer een maandloon en ont vangt hij een gratificatie ten bedrage van 14 van zijn maandloon, dan kan worden vol- staan met 14 van de loonbelasting, welke over het maandloon verscihuldigd is, in te houden. De vorenstaande regeling is slechts van toepassing, indien aan de volgende voorwaar- den is voldaan: a. de gratificatie mag het loon van een week c.q. het kiwart van het loon van een maand niet overtreffen; - b. de gratificatie mag slechts hetzij met Kerstmis, hetzij met Nieuwjaar en niet bij beide gelegenheden worden toegekend; c. de gratificatie moet uitbetaald zijn voor 15 Januari 19413. De regeling is niet van toepassing op an- dere gratification en evenmin op gratifica tion, welke in volgende jaren met Kerstmis of Nieuwjaar worden toegekend. Het is echter niet uitgesloten, dat voor volgende jaren een- zelfde regeling wordt getroffen. Uiteraard torenigt het vorenstaande geen wijziging in de wettelijke voorschriften inzake het verbod van loonsverhoogingen. Zaterdagavond en Zondagavond werd in het Patronaatsgebouw door de Katholieke Actie een tooneelavond aangeboden. Beide avonden was de zaal geheel bezet. Opgevoerd werd „Peerke de Sukkeleer", een Vlaamsch spel, spelende aan de Hollandsche grens, van smokkelaars en drinkebroers, ge- schreven door den Zeeuwsch-Vlaming J. Eggermont. Het stuk beviel de aanwezigen bizonder, zoowel door den inhoud als door 't spel der spelers, die zich bizonder van hun taak kweten. (Voor en na 't stuk en tusschen de bedrijven zong het bekende zangkoortje van Sluiskil toepasselijke Ksrstliederen. Ook deze zang- nummers vielen bizonder in den smaak. Het was 'n heerlijke avond. DE N.S.B. VIERT KERSTFEEST. Op Zaterdag 2e Kerstdag j.l. heeft de groep Terneuzen van de N.S.B. in het Kringhuis haar Kerstfeest gevierd. Nadat er eenige toe passelijke liederen op het orgel gespeeld wa ren, opende de groepsleider, de heer G. Zapf, met een korte inleiding. Hierna werden er eenige Kerstliederen ge- zongen door eenige leden van de Jeugdstorm, opgevolgd door orgelspel, waarna de Onder- kringleider, de heer 'Hamelink, een toespraak hield. We zijn dan, zoo begon de heer Hame- linik, op dezen 2en Kerstdag bij elkaar geko men om "-ezamenlijk het Kerstfeest te vieren. Het Kerstfeest is een bij uitstek mooi familie- feest. Dagen van te voren worden er allerlei voorfoereidselen getroffen. De Kerstboom wordt binnen gehaald, de vrouwen zorgen voor koek en gebak en als dan het Kerstfeest aangebroken is, zijn de huiskamers gezellig i versierd met de dennenibaom, waaraan de fonkelende lichtjes en allerlei versierselen zijn aangebracht. De geheele familie verzamelt zich rond den boom, Kerstliederen worden gezon-gen en ie'dereen is min ox meer onder den indruk van het gebeuren, van den ernst van den tijd. Zoo vieren dan ook wij hedenavond ons Kerstfeest, als een groote familie, de N.S.B.- familie. Want het is toch zoo, dat als het -ware de N.S.B. een groot gezin vormt. Wij, nationaal-socialisten, zijn op elkaar aangewezen,, wij zijn door onze gemeenschap- pelijke idealen ten nauwgte aan elkaar ver- oonden, wij zijn alien deeigenoot in vreugde en verdriet. Gaat het de N.S.B. goed, dan zijn wij alien gelukkig, en gaat het de N.S.B. slecnt* dan ondergaan wij, alien de gevolgen daarvan. Dp hoogtijdagen der Beweging zijn wij alien deeigenoot in de vreugde, maar ook in tijden van moeilijkheden krijgen wij ons deel van de zorgen. Vooral in den tijd van voor 10 Mei 1940, toen de N.IS.B. op alle mogeirike manie- ren door de tegenstanders, onder aanvoering van de toenmalige regeering, werd tegenge- werkt en haar het leven steeds meer en meer v/erd bemoeilijkt, vooral toen laebben wij dat alien aan den lij ve ondervonden. Kameraden werden uit hun amlbt gezet, de zakenlisden onder ons werden geboycot, de kerkdeuren werden voor onze menschen gesloten. Kortom een ieder van ons kreeg zijn deel. Maar ook heden ten dage is het voor velen van ons nog zeer- moeilijk om lid der N.S.B. te zijn. Nog steeds worden de kameraden-zaken- menschen gehoycot, nog steeds hebben de kerkelijke ovehheden hun standpunt ten op- zichte van onze Beweging niet gewijzigd, nog steeds is de N.S.B. bij een groot gedeelte van het Nederlandsche Volk gehaat en wordt zij beschouwd als de vijand van het volk, nog steeds worden er gezinnen uit elkaar gerukt door de halsBtarrige verbetenlaeid van nnsleide voiksigenooten, aie door de jarenlange valsche voorlichting van pers, radio en film op een dwaalspoor gebracht zijn. Wij, kameraden en kameraadskes, vormen derhalve een gemeenschap van menschen ge- bonden door onze gemeenschappelrjke ideolo- gie en onze gemeenschappelijke lotsbestem- ming. Door den jarenl-angen strijd tegen de ontbindende machten in ons volk, tegen ter- reur en broodroof, zijn wij hierin gehard en bliiven wij standvastig de beginselen van het nationaal-socialisme trouw. En juist in ernstige tijden voelen wij ons meer nog aan elkaar verbonden dan anders. De banden met den Leider en met de kame raden onderling spreken juist in tijden van bezinning, zooals wij die nu meemaken met Kerstfeest en de jaarswisseling meer nog tot ons dan in andere tijden en voelen wij ons meer dan anders door ons lidmaatschap der Beweging opgenomen in de groote N.S.B.- familie. Daarom zijn wij dan hier gekomen om gezamenlijk dit Kerstfeest te vieren. En als wij dan zoo rond den Kerstboom vergaderd zijn, dan vragen wij ons allereerst af, wat dan wel de beteekenis van dit feest kan zijn. Dan zien wij, dat Ihet Kerstfeest een van de ve-le voorbeelden is van een gekerstend oud Ger- maansch feest. Dat wil dus zeggen, dat dit feest, dat bij de oude Germanen Zonnewendefeest of Joel- feest g-enaamd werd, toen het Christendom in deze landen zijn intrede gedaan had, werd overgenomen en daarna werd voorgesteld als het symhool van Christus' geboorte. Oor spronkelijk was het Kerstfeest dus een oud Germaansch feest namelijk het Midwinter Zonneiwendefeest of Joelfeest. Onze voorvaderen, de oude Germanen, leef- cfen dicht hij de natuur en daarom werden dan ook hun symbolen steeds a^n de natuur ohtleend. iOp den kortsten dag'.van het jaar, dus op den dag met den langsten nacht, vierden zij het feest van het licht. De zon had haar wen ding genomen, het licht had het van de duis- ternis gewonnen, de dagen werden weer lan- ger en de nachten korter. Juist in den somijersten tijd van het jaar vierden 7" het feest van het licht en deden dat, gedreven door den Germaanschen levens- moed en een sterk Godsvertrouwen. Onze voorvaderen, de oude Germanen, zijn in den tijd die nu achter ons liigt en dan vooral door die elementen, die de ontibinding van ons volk en ons ras voor stonden, hierbij bedoel ik dan de joden en alien die met deft joodschen geest doordrongen waren, vaak valsctielijk voorge steld als ruwe, wilde, baatzuchtige heidenen, als beestmenschenUit opgravingen en over- leveringen is echter komen vast te staan dat zij een cultuurvolk waren, waar geen ander tegen op kon. Bovendien waren zij zeer gods- vrucihtig en voelden zich sterk gefoonden aan hun Schepper en hun Volk. Hiervan zijn de oude zinrijke gewoonten en de zinnebeelden, zooals het zonnerad en de overige rune tee- kens een sprekend bewijs. Zoo was ook het Midwinter Zonnewendefeest een feest van Germaansch Godsvertrouwen. Dit was dan ook geen feest van uitibundige pret en vroolijkheid, maar een plechtig gewijd feest van diepe bezinning, waarbij de gestor- venen uit de familie en het volk herdacht werden. Maar tevehs was dit ook een feest •van gepaste vreugde, omdat het licht het van de duisternis gewonnen bad, het jonge had op het oude gezegevierd. Er was weer nieuwe hoop op de toekomst en de kringloop van leven en sterven ging verder. De Kerstboom is dan het symhool van het eeuiwige leven, de steeds weer terugkeerende verjonging. En zelfs de versierselen zooals de wolfsangel, het hert, de glazen ballen, de ver schillende rune-teekens, het zonnerad en der gelijke, hadden alien een symbolische betee- kenis.- iHet Kerstfeest heeft dan ook voor den Christenmensch ongeveer de zelfde symboli sche beteekenis als het Zonnewendefeest voor onze voorvaderen. Ook voor eerp Christen mensch is er weer hoop op de toekomst en is het t feest van de blijde boodschap voor een ieder. En als wij dan in dezen ernstigen tijd Kerstfeest vieren, dan kunnen wij niet anders, dan ev>§n in gedachten te vertoeven bij al onze kameraden, die ver Van huis en familie, die ver van ons, deze dagen moeten doorbrengen. Dan moeten onze gedachten gaan naar de kameraden, die ziware en minder zware ver- wondingen hebben opgeloopen aan de fronten en nu in de lazaretten en hospitalen, ver van huis, opgenomen zijn om te herstellen; dan moeten wij ook denken aan onze kameraden, die daar in de ultgestrekte velden van Rus- land of elders in de drek of modder vechten tegen de duistere machten van deze wereld, het bolsjewisme en kapitalteme; en dan zul len wij ook niet nalaten, om de kameraden, die ons in den afgeloopen tijd ontvallttfrzijn, te herdenken. Hierna had een plechtige herdenking plaats van de kameraden, die in den strijd gebleven zijn, welke, een diepen indruk maakte op de aanwezigen. De heer Hamelink vervolgde daarna zijn toespraak en zei, dat het Kerstfeest een feest van diepe bezinning maar ook een feest van verjonging en vernieuwing is. Als wij dan, nationaal-socialisten, het Kerst feest vieren, dan zien wij daarin ook een sym bolische beteekenis voor den strijd, dien we zelf te voeren hebben. Evenals de oude Germanen in den somiber- sten tijd van het jaar het feest van het licht vierden, zoo vieren ock wij net den zelfden germaanschen levensmoed en hetzeifde Gods vertrouwen ons feest, met de vaste overtui- ging, dat de donkere tijden, die wij nu mee- maken, opgevolgd zulien worden door een verlichtende, verbeterende Loekoms'c. Ook wij gelooven in den eeuwigen kringloop van leven en sterven. Ook wij weten, dat de e*ide, ver- rnolmde en verrotte wereld zal verdwijnen en plaats zal maken voor een verjongde, ver- beterde maatschappij. En daarom vechten wij met den germaanschen levensmoed tegen alle machten, die de verjonging, die het nieuwe willen tegenhouden. Wij willen niet ten onder gaan, maar leven. En juist dit feest, deze Kerstboom, de eeuwige groene dennenboom, dit alles is voor ons een symhool, dat onze strijd niet tevergeefs is, maar dat de zege aan onze zijde zal zijn. Daarom, mijne kameraden, laat dit Kerstfeest dan voor ons alien de be zinning brengen die wij noodig hebben. Gaat ons alien met nog meer moed en offer- vaardigheid en nog meer activiteit ons inzet- ten voor den grooten strijd van het nationaal- socialisme. Laat alle krakeel en onderling gesputter en verdeeldheid verdwijnen. Dit verzwakt onzen strijd en is laffe sabotage en daaraan zult ge zelf uiteindelijik ten onder gaan. Verbreek de marschorde niet, maar laat ons eensgezind en welgemoed in orde, tucht en discipline trouw achter den Leider de toekomst tegemoet mar- cheeren. Laat ons steeds den Leider voor oogen hou den. Vpor hem is nooHP een offer te groot en geen moeite teveel. Hij moet het spit afbijten. Laat het dan ook niet bij goede voornemens tolijven, maar zet ze dan in de daad om. Dan zal de N.S.B. in het komende jaar tot grootere prestaties in staat zijn. Dan zal de strijd, die wij te voeren hebben, lichter worden en zullen de resultaten grooter zijn. In 1942 was de taak van de N.S.B. aanmer- kelijik zwaarder dan in 1941. In het nieuwe jaar, in 1943, zal de taak van de Beweging nog oneindig veel zwaarder zijn. Vooral daar onze Leider nu medezeggenschap in de regee ring gekregen heeft en hij door den Fiihrer van alle Germanen, Adolf Hitler, beschouwd wordt als de Leider van h^t Nederlandsche Volk. De Leider is hierdoor voor een geweldige zware ongave geplaatst. De Beweging zal dan -ook den Leider met- alle krachten die ze in zich heeft, moeten steunen. Daartoe is noodig, dat een ieder van ons zijn pliciht naar beste- krachten zal vervullen. Van 1942 resten ons nog eenige dagen. Als ge in dit jaar niet ten voile uw plicht deed, dan kunt ge dit dit jaar niet meer goed ma ken. Maar toont dan, dat het U ernst gewor- den is en- doet dan in het nieuwe jaar alles wat ge kunt om den strijd van het nat. soc. te bevorder'en. 1942 is zoo goed als ten einde De jaarswisseling staat voor de deur. Ik wil dan vanaf deze plaats al mijn kameraden en kameraadskes een gelukkig en voorspoedig nieuwjaar toewenschen en hoop dan, dat ge alien in uw familie leven voor tegenslagen ge- spaard zult mogen blijven en dat 1943 voor ons alien een succesvol jaar zal worden. Zoo marcheeren wij dan, door de bezinning die het Kerstfeest ons "bracht, nauwer aan elkaar verbonden en trouw achter den Leider het nieuwe jaar tegemoet. IHiermede was de toespraak van den onder- kringleider afgeloopen gn werd er een pauze gegeven, waarbij aan de aanwezigen koffie en gebak werd aangeboden. Na de pauze werden er door het zangkoor en de Jeugdstorm nog eenige liederen gezon- gen. Tot slot van deze plechtige Kerstfeestvie- ring werd door alien het zevende vers van het Wilhelmus gezongen. Tot burgemeester van Kloetinge is benoemd de heer M. Tuiten, thans burgemeester van Westkapelle en tot 4>urgemeester van 's Heer Arendskerke, de heer A. C. Hollebrands te Vlissingen. De heer iM. Tuiten, werd, naar De Z. meldt, geboren te Duivendijke op 27 November 1882. Na eerst enkele jaren practisca meegewerkt te hebben in 't landbouwbedrijf, ging hij na voorbereidende lessen voor orderwijzer en predikant studeeren aan de Zendingsschool te> Rotterdam. Na het diploma Zendeling-leeraar en Hulpprediker bij de Pro't. Kerk in Ned.- Indie te hebben behaala, vvertrok hij naar In die, waar hij van 19061933 heeft gewoond jaren als geestelijk verzorger van het Prot. Ziekenhuis ,,Tjikini" te Batavia. Van 1916 1933: was hij in dienst van het Ned. Indische Gouvemement: als Jmbtenaar aan het departement van Binnenlandsch Be- stuur twee jaar; als directeur van een 3-tal Landopvoedingsgestichten 10 jaar en als in- specteur van het tucht-opvoedings- en Arm- wezen in Ned.-Indie 5 jaren. In 1933 gerepa- trieerd, vestigde hij zich te Arnhem, waar hij woonde tot hij in Westkapelle tot burgemees ter werd benoemd. De heer Tuiten is lid der N.S.B. De heer Hollebrands werd te Vlissingen ge boren: 30 lSeptember 1907. Hij bezocht na al- daar de Openbare Lagere School doorloopen te hebben! de R.;HjB.S. 5-j., slaagde in 1925 voor het eindexamen, kwam op 7 December 1925 in dienst bij de N.V. Stoomvaart Maat schappij ..Zeeland" als kantoorbediende, waar hij bleef; tot 8 April 1939, op welken datum hij in militairen dienst werd geroepen. Hij bleef als reserve-eerste-luitenant der Militaire Administratie gemobiliseerd tot 1 Juli 1940. Bij de oprichting van het Prov. Bureau van de Winterhulp in Zeeland op 15 November 1940 werd hij aangesteld als hoofd der afdeeling Organisatie. In deze functie zoowel van de Winterhulp als sinds de stichting op 1 Augutus 1941 van den Ned. Volksdienst, is hij tot op heden werkzaam. De heer Hollebrand's is lid der N.S.B. AXEL Kerstfeestviering Herv. Zondagssehool. Op Zaterdag 2e Kerstdag had alhier in de Ned. 'Herv. kerk de Kerstfeestviering voor de kinderen der Herv. Zondagssehool plaats, onder leiding van Ds. Van Oeveren. De be- ianvstelling biervoor was zeer groot en het kerkgebouw was dan ook getieel bezet. De prachtig versierde en verlichte kerstboom ver- hoogde de stemming van dit Kerstfeest niet weinig. Uitgevoerd werd door de leerlingen een Kerstcantate met zang en declamatie. Deze bleek er goed in te zitten bij de kinderen. Mej. de Krijger en mej. Rouw hadden ieder een mooie Kerstvertelling, die met groote aan- dacht gevolgd werden onder het zacht flik- kerende licht van den Kerstboom, waarvoor de kinderen zelf de kaarsjes meegehracht had den. Het leek wel of bet jstille genot nu dub- bel groot was op dit Kerstfeest. Aan het slot dankte Ds. Van Oeveren^ be- stuur en onderwijzend personeel der Zondag- school voor hun zegenrijk werk en hoopte dat dit zal kunnen voortduren. En hierna volgde de uitdeeling der geschen- iken aan de kinderen, wat vanzelf het genot van den midaag nog verhoogde. Hoogst vol daan lteerde dan ook ieder, jong en oud, huis waarts van deze stemmige Kerstfeestviering. Kinderkerstfeest W.H.N. Woensdagnamiddag werd alhier vanwege Winterhulp Nederlahd in het foioscoopgebouw ,,Het Centrum" een kinderkerstfeest gegeven. Een groote schare blij gestemde kinderen was hiervoor, velen vergezeld van bun ouders, op- gekomen en in de zaal heerschte dan ook een echte Kerststemming. Deze werd nog ver hoogd door een verlichte en fraai versierde Kerstboom. De heer Koning uit Middeliburg Ihield de kinderen eerst aangenaam bezig met de ver- telling van een sprookje uit bet Rijk van Koning Lijsterbaard. Met gespannen aaji- dacht werd dit gevolgd. Onderwijl de jongens en meisjes van den Jeugdstoim zich gereed maakten om dit sprookje ten tooneele op te voeren, werden aan de kinderen doozen bon bons uitgedeeld, wat de goede stemming nog aanmerkelijlk verhoogde. Het sprookjesspel ten tooneele genoot aller aanda,cht, waarna getracteerd werd op cho- colademelk. En nog meer werden de kinde ren verblijd toen nog uitdeeling van Kerstge- scbenken volgde door den goeden Kerstman. Alom zag men blijde gezichtjes en zeker zal da.n ook deze middag in dankbare herinnering blijven voortleven in de kinderharten, doch ook bij de ouders en de organisatoren. Aan dit Kerstfeest namen deel kinderen uit verschillende gemeenten van Oost Zeeuwsch- Vlaanderen. Ze hadden voor deze gelegen heid gratis reisgelegenheid van en naar hun resp. woonplaatsen per Z.V.T.M. Aan het Oostfront. Aan het °-eheele Oostfront speelden zich in de verloopen week wederom veflbitterde ge- vechten van grooten omvang af, waarbij aan- vallen en tegenaanvallen elkander afwissel- den. Aan het Tere'kfront, waar de bolsjewis- ten wegens de strategische beteekenis van dit gebied uiterst bardnekkig strijden, weerden de Duitsche troepen vele aanvallen af. Tusischen Don en Wolga veroverden Duitsche en Roe- meensche eenheden v.erscheidene stellingen; de situatie is hier evenals in de groote bocht van den Don, nog altijd vrij overzichtelijk. De vernietiging van ten Zuidoosten van Toropets ingesloten bolsjewisten werd vol- tooid. Zij verloren ruim 4000 gevangenen, 542 tanks en 447 stukken gescbut en moesten ruim 14.000 gesneuvelden/'op het slagveld aohter- laten. De hevigheid van den strijd aan het Oost front blijkt ook uit het feit, dat de bolsjewis ten in de eerste helft van deze maand 441 vliegtuigen verloren, waarvan er 348 in lueht- gevechten en 98 door luchtdoelartillerie wer den neergeschoten. Ro/lnmel trekt terug. Terwijl de-strijd in Tunesie zich tot weder- zijidsche verkenningsacties en bomihardemen- ten bepaalde, kregen de gevechten aan de' andere zijde van het Duitsch-Italiaansche bruggehoofd in Noord-Afrika 4en meer bewe- gelijk karaktei-. Na langdurige voonhereidin- gen ging- het Britsche achtste leger bij El Agheiia tot den aanval over. Rommel foleek zich echter teruggetrokken te hebben, zoodat de Duitsche krijgslist om de Engelschen tot omvangrijke voorbereidingen te noodzaken, uitnemend geslaagd is. Hoever de terugtocht van de troepen der spil zich zal uitstrekken, is nog onbokend; pogingen om deelen der terugtrekkende troepen door flankbewegingen te omsingelen, mislukten. Bedert Darlan de macht in Noord-Afrika tot zich heeft getrokken, heeft zich tusschen de Ver. Staten en Engeland, dat de Gaulle, ontevreden over dezen gang van zaken, bleef steunen, een stillen strijd afgespeeld. Deze is thans door een overeenkomst tusschen Enge land en Darlan eenigszins geluwd, hoewel de omstreden positie van den verraderlijken ad- miraal ook in de toekomst nog tot veel wrij- ving aanleiding zal geven. In een interview verklaarde Darlan, dat hij van plan is de Fransche vloot tegen de spil in den strijd te brengen en tevens een groot leger zal organi- seeren. I>r. Goebbels over den oorlog. In bet jongste nummer van het weeklblad Das Reich schetst de rijksminister voor pro paganda, dr. Goelbbels, de ontwikkeling van dezen oorlog. Duitschland heeft den strijd steeds zooveel mogelijk offensief gevoerd om den tegenstander zoowel ruimte als menschen- materiaal te ontnemen, opdat dit hem zou gaan ontbreken en Duitschland ten goede kon komen. Dit is gelukt in een omvang, waarvan de vijand geen voorstelling heeft. Thans, beslissen geen wonderen, maar harde feiten en die staan bijna uitsluitend aan Duit- sche zijde. Degene zal overwinnen, die be- schilCT over de beste leiding en menschen het grootste potentieel, de stoutmoedigste dap- perheid, het hardste moreel en de meest draagikrachtige levensopvatting. Wie zou, aldus besluit dr. Goebbels zijn artikel, durven betwijfelen, dat dit Duitschland is? Mindellandsche Zee. De gewijzigde toestand in de Middelland- sche Zee is momenteel het onderwerp van besprekingen der Engelsche regeering, waar bij ook de te Cairo zetelende minister van staat Casey en de gezanten te Moskou en. Ankara aanwezig zijn. Zoodra de gevechten in Noord-Afrika dit toelaten, zal de gealheer- de scheepvaart door de Middellandsche Zee hervat worden om den langen weg langs de Kaap te vermijden. Van Duitsche zijde werd naar aanleiding van deze plannen opgemerkt, dat zoolang de nauwe doorvaart tusschen Siciiie en Tunesie door de spil beheerscht wordt, van een geallieerde scheepvaart tus- schen Gibraltar en Egypte geen sprake kan zijn, 98.000 ton. In een extra bericht maakte het opperbevel der Duitsche w§enmacht bekend, dat in den Atlantischen Oceaan en in de wateren om Kaapstad 18 vrachtschepen met een totalen inhoud van 98.000 ton naar den bodem der zee zijn gejaagd. Hieronder bevonden zich verscheidene groote tankschepen. Linlithgow blijft. De ambtsduur van den onderkoning van Britsch-Indie is wederom met een jaar ver- lengd, nadat dit ook het vorige jaar reeds ge- scheid was. Nog altijd blijft het in dit land gisten, zoodat de Engelsche regeering wellicht den conservatieven Lintithgow gaarne als haar oppersten gezagdrager behield. Ver scheidene personen, die als zijn opvolger in aanmerking kwamen, schijnen overigens voor deze hooge, maar verantwoordelijke hestuurs- functie bedankt te hebben. Japan in Ned.-Indie. Volgens een Japansch bericht zijn 30 ge allieerde schepen in de wateren rond Soera- baja gelicht. Men hoopt voor eind Decem ber nog zes s-chepen beschikbaar te hebben. Het moeilijkste werk leverde de berging van een drijvend dok op, dat schepen van 15.000 ton kon opnemen, maar ook dit dok is thans grootendeels geborgen. De Australisclje premier Curtin hield in het parlement een rede, waaruit blijkt, dat de activiteit der Japanners op Timor in Austra lia met bezorgdheid wordt gadegeslagen. Cur tin verklaarde, dat Timor een belangrijk steun- punt der Japansche duikbooten is.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2