Buitenland Binnenland No. 10.464 MAANDAG 28 DECEMBER 1942 82e Jaargang I. VAN DE SANDE ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUITSCH JWEERM ACHTSBERICHT. Duitsche tegenaanvallin Donbocht vordert. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT WEEKPRAATJE. REDE VAN IR. MUSSERT TE GRONINGEN. Sluiting der cafe's op Oudejaarsavond. Verschijnt lederen Maandag-, Woensdag- en Vrl|dagavond Prijsverhooging adverte"«en toegestaan door het Departement van Handel, Nijverheld en Scheepvaart onder No. 16236 N. P. d.d. 24 Maart 1942 - AbonnementsprijsBinnen Terneuzen f 1.42 per 3 maanden buiten Terneuzen f 1.73 per 3 maanden. Bij vooruitbetaiing f 6.60 per jaar. llllgeelsier N.V. Firms P. J. VAN DE SANDE To'efcon 2073 - Giro 38150 DIRECTEUR: UZENSCHE COURANT ADVERTENTlSN: Per mm 10 cent, minimum per advertentie f 1.50 - Rubriek kleine advertentien 1-5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; maximum 8 regels Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 1-5 regels 52 cent, iedere regel meer 1 0 cent Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 1 0 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien uiterlijk 10 uur v. m. op den dag van verschijning. HOOFDREDACTEUR: N.J. HARTE TERNEUZEN - TELEFOON 2298 (Het opperbevel der Duitsche weermach't deelde gisteren mede: ,,In het gebied van de Terek waren de Sov- jet-aanvallen zwafcker dan de voorgaande daigen. Gereedstaande vijandelijtke troepen werden. ten deele reeds door artillerievuur, •verstrooid. Vijandelijke aanvallen tusschen Wolga en Don en in het getoied van Stalingrad werden af- geweerd. In de groote bocht van den Don hebben infanterie en gepantserde afdeelingen in een voortgane makenden tegenaanval de boterjewisten vender naar het Noorden terug- geworpen en een aantal plaatsen genomen. Eien vrij sterke vijandelijke groep, voorzien van pantserwaigens, werd ingesloten. Duit sche, Italiaansdhe en Roemeensche luchtstrijd- kracbten grepen op de belangrijkste punten op doeltreffnede wijze in de gevechten op den beganen grond in. In den centralen en den Noordelijiken sec tor mislukten plaatselijike aanvallen en onder- nemingen der bolsjewisten. Overdag en des nachts werden gereedstaande vijandelijke troe pen en spoorwegdoelen door de Duitsche ge- vechtsvledgtuigen aangevallen. Bij de voort- dUrende zware gevechten om het steunpunt Welikija Loeki leed de vjjand gisteren door de hardnekkige Duitsche verdediging onge- woon zware verliezen. In Lapland werden de spoorwegemplacementen van Kandalaksja in scheervlucht aangevallen, waarbij groote ver- woestingen werden aangericht. In Tunis consolideerden de Duitsch-Ita- liaansche troepen de veroverde stellingen en maakten bij °eslaagde stormtroepacties ge- vangenen en buit, Bij luchtgevechten aan het front in Tunis en hij zware aanvallen van af deelingen Duitsche vliegtuigen op vlieigvelden in Algiers werden op 26 December 17 vijan delijke vliegtuigen, waaronder een aantal zware bommenwerpers, vernield. Bovendien vorloor de vrjand 5 vliegtuigen bij luchtaan- vallen op Bizerta en Tunis. tBrj een nachtelijken aanval van een afdee- linig gevechtsvliegers op de Algerijnsche kust, kreeg een groot vijandelijk transportschip zware treffers." GESLAAGDE ACTIES IN TUNIS. Het 946ste communique van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: In het Zuiden der Lybische woestijn hebben onze vliegtuigen hevige aanvallen gedaan op concentraties van vijandelijke motorvoertui- gen. Een aanzienlijk aantal dezer voertuigen geraakte in brand en werd vernield. In Tunis hebben de troepen der As de fod- zetting der stellingen, welke de voorgaande dagen veroverd waren, geconsolideerd. Bij geslaagde ondernemingen hebben wij gevan- genen gemaakt en wapenen en munitie buit- gemaakt. In een d'oeltreffende nacbtelijke aotie werd de haven van Bone door de Ita- li&ansche luchtmacht aangevallen. Duitsche jagers hebben, zonder zelf verlie zen te lijden, 7 vijandelijke vliegtuigen neer- geschoten en 10 op den grond vernield. Voor de kust van Fransch Noord-Afrika is een Engelsch-Amerikaansch konvooi door onze torpedovliegtuigen aangevallen. In weerwil van het hevige vijandelijke afweervuur werd een schip door een vliegtuig, bestuurd door lultenant Caio Tudini, getroffen en tot zinken gebracht, een tweede vrachtschip .vera door e«n ander vliegtuig zoo hevig getreffen, dat het verloren geacht kan worden. De vijand heeft Tunis en Bizerta gebombar- deerd zonder belangrijke schade aan te rich- ten. Door de afweerbatterijen werden 5 vier- motorige vliegtuigen neei geschoten. Een onzer torpedobooten, onder bevel van korvetkapitein Beniamino Farina, heeft in de Middellandsohe Zee een vijandelijke duikboot tot' zinken ge- bradht. DAKLAN IN ALGIERS VERMOORD. Generaal Giraud zijn opvolger. Naar aan D.N.B. uit Algiers gemeld wordt, is axlmiraal Darlan Donderdagmiddag ver- moord. De dader is een ongeveer 3P-jarige jongeman, omtrent wiens nationaliteit van overheidisiwege niets bekend is -emaakt; men vermoedt echter algemeen, dat hij een Fransctoman is. Volgens Reuter is hij Vrij- dagavond door een Franschen krijigsraad ter dood veroordeeld en Zaterdagochtend terecht- gesteld, nadat bij een volledige bekentenis had atfgelegd. De naam van den moordenaar wordt „uit militaire overwegingen" geheirn gehouden. De Britsche nieuwsdienst .meldtdat de ,,raad van het Fransche rijk" Giraud Zater- daismiddhg eenstemmig tot opvolger van Dar lan heeft gekazen. Giraxid zal dus de functie van hooge-commissaris in Noord-Afrika be- kleeden. De aanslag. Reeds thans staat ondubbelzinnig vast, zoo meldt D.N.B. verder uit Tanger, dat de dader in contact stond met Engelsche instanties. De aanslag werd uitfevoerd kort nadat Darlan het bureau van het tiooge-commissariaat te Algiers was binnengegaan. De moordenaar, die in de wachtkamer van Darlan op den ad miraal had gewacht, loste drle revolverscho- ten, die Darlan in het hoofd en in de borst troffen. De moordenaar scheen vastbesloten zdeh tot iederen prijs aan een arrestatie te onttrekken. Op toesnellende ambtenaren, die trachtten hem te overmeesteren, loste hij eveneens schoten, waarbij een ambtenaar in het been werd gewond. In Algiers is bekend gewordten, dat Darian, voordat hij het be- wuetzijn verloor, betgeen reeds na enkele minuten het geval was, tegen een ambtenaar, die eerst trachtte hem op een stoel neer te leggen, zeide: „Ik ben niet meer te helpen Engeland heeft zijn doel hereiikt." Darlan over- leed op weg naar het ziekenhuis. Rouwplechtigheid. De begrafenisplechtigheden voor Darlan zjjn, naar United Press meldt, gisteren in de kathedraal van Algiers gehouden. Behalve meviouw Darlan en Fransche generaals waren de Arne r i.k a a nsehe generaals Eisen hower, Cunnmiglham en Clark aanwezig. In het United Press-bericht wordt met geen woord gewag gemaakt van de aanwezigheid van vertegenwoordigers der Engelsche mili- tairen. Betreffende den moord op Darlan heeft de diplomatieke correspondent van Reuter woor- delijk verklaard: „Het lot van Darlan is een waarschuwing voor alle verraders, die ge- tracht hebben met Duitschland samen te wer- ken. Zijn dood heeft de groote taak den we- deropbouw van de Fransche strijdkrachten in Noord-Afrika te vergemakkelijken en zal een einde maken aan de vrees voor verraad, die men nooit geheel heeft kunnen ultschakelen, zoolang Darlan zijn functie bekleedde. De tra- gedie van admiraal Darlan," aldus de com- mentaar-schrijver, „zal nergens groote teleur- stelling wekken". Korten tijd later verklaarde Reuter d'ezen commentaar op den moord op Darlan in te- trekken. 'Een officieel Britsch standpunt is tot dusver nog niet bekendgemaakt; het zal, zoo meldt D.N.B. uit Stockholm, volgens aldaar uit Lon- den binnengekomen berichten waarschijnlijk nog eenigen tijd op zicb laten wachten. NA DE BESPREKINGEN IN HITLER'S HOOFDKWARTIER. De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, is vergezeld van den chef van den generalen staf, generaal Cavallero en van den Duitscben ambassadeur von Macken- sen van zijn bezoek aan het hoofdkwartier van Hitler te Rome teruggekeerd. De diplomatieke correspondent van het D.N.B. schrrjft, dat de besprekingen in het hoofdkwartier van den Fiihrer nog steeds in het middelpunt van de belangstelling van Ber- lijnsche politieke en diplomatieke kringen staan. Daar de vertegenwoordigers van de mogendheden van de spil alle militaire en poli tieke vraagstukken behandeld hebben, mag men, aldus wordt opgemerkt, concludeeren tot een nog grootere coordlnatie van de ge- meenschappelijke plannen. Domineerend wa ren daarbij1 ien de onwrikbare overtuiging in de eindoverwinning en het onbetwistbare feit dat bet politieke en militaire initiatief nog steeds bij de spil berust. Wat de besprekingen met Laval betreft, deze hebben klaarblijkelijk ten doel gehad, al- dus Vervolgt de correspondent den vertegen woordigers van de spi.1 een duidelijk beeld te geven van de bedoelingen van de Fransche regeering. Men vemeemt, dat alle vraagstuk ken, die betrekking hebben op den Franschen herbouw en op de Fransche betrekkingen met de spil, besproken zijn. Op deze wijze schijnen de psychologiscbe voorwaarden voor Laval's arbeid op het terrein van binnenlandsche en buitenlandsche politiek geschapen te zjjn. CHILI'S BUITENLANDSCHE POLITIEK. De geheime zitting van den Chileenschen senaat betreffende de Chileensche buitenland sche politiek is geeindigd. De minister van buitenlandsche zaken, Fern&ndez was weder- cm aanwezig. In officieele kringen wordt reeds verklaard, dat het standpunt van den senaat ten aanzien van het afbreken der diplo matieke betrekkingen met de mogendheden van de spil nauiwelijks zijn beslag zal krijgen voor den terugkeer van den minister van bin nenlandsche zaken uit de Ver. Staten. De nieuwe minister voor de bouwwerken, Manuel Hidalgo, is door den president be- eedigd en heeft zijn functie aanvaard. Hidalgo was tot dusver ambassadeur in Mexico. ZUID-AFRIKAANSCHE OFFICIEREN OMGEKOMEN. Naar de Britsche berichtendienst, volgens D.N.B., uit Pretoria meldt, zijn bij het neer- storten van een vliegtuig, dat op weg was van Zuid-Afrika naar het Middfen-Oosten, eenige hooge officieren om het leven gekomen, on der wie de commandant der Zuid-Afrikaan- sche divisie in Liibye, generaal-majoor Pie- naar. Plants en tijd van het ongeluk werden niet medegedeeld. houding niet als een geschenk, als een aal- moes, kan en mag worden beschouwd, behoeft wel niet nader te worden toegelicht. Tegen- over de buitengewoon hartelijke houding waarmede Adolf Hitler ons thans de hand toesteekt worden tegenprestaties onzerzijds verwacht. Van welken aard deze zullen zijn en welken geest zij zullen moeten ademen, kan worden afgeleid uit het feit, dat de Leider der N.S.B., Mussert, door den Fiihrer als eenige Nederlander waardig wordt, geacht om de igrondslagen voor Nederland's op'bouw in ont- vangst te nemen. Hieruit blijkt, dat slechts eene politieke ontwikkeling, welke zich weer-. spiegelt in de politieke zending van den Lei der en zijn trouwe volgelingen, de leden der N.S.B., als voldoende betrouwbaar wordt aan vaard en de zekenheid biedt, van volledig we- derzijdsch hegrip, zonder welke geen samen- werking mogelijk is. In zijn streven naar een sterk, vrij en een- dradhtig Europa kan de Fiihrer onmogelijk genoegen nemen met dragers eener geestes- gesteldheid, welke, hoewel op het oogenblik wellicht betrouwbaar, in latere tijden mis- schien wel weer liever een ricbting zouden willen inslaan, weike zich tegen Europa keert. Wij weten.het nu dus alien: Mussert is de Leider van het Nederlandsche Volk. Hij zal in de toekomst bepalen, welken weg ons volk zal gaan. En wat meer is, de door hem aan te geven weg zal de eenige begaanbare blijken te zijn. Wie bezwaar maakt tegen het volgen der komende marscborde, kant zich tegen de be- langen van zijn volk en vertraagt de terugkeer der Nederlandsche zelfstandigheid. (Hij zal als schadelijk voor de toekomst van Nederland ter zijde worden geschoven. Zijn plaats is buiten het volk, naast den weg, in den aflgrond. LIEFDESGAVEN VOOR KRIJGS- GEVAN GENEN. Dank zij den aankoop van een groote hoe- veel'heid l^vensmiddelen in Argentinie ten be- hoeve van de ikrijgsgevangenen in Europa zal het internationale Roode Kruis-comite spoe- dig weder de verzendirug van liefdesgaven- pakketten naar dc krijgsgevangenen kunnen hervatten. 4MEKIKANEN WILLEN INTERNATIONALE BRIGADE VOUMKN. Volgens berichten uit Algiers zijn de Ame- rikaansche militaire autoriteiten in Noord- Afrika voornemens een internationale brigade te vormen, die in hoof{Jzaak zou bestaan uit rood-Spaansche vluchtelingen. Deze Spau- jaaiden waren voor den inval der Amerika- nen in Noord-Afrika geinterneerd en werden later vrijlgelaten. CALCUTTA GEBOAIBARDEERD. Dinsdagavond is in de Japansche hoofdstad een communique van het minlsterie van lucht- vaart uitgegeven, waarin wordt gesproken over een eersten aanval dien Japansche bom menwerpers hebben uitgevoerd op de Indi- sche havenstad Calcutta. Het eskader dat de stad heeft aangevallen, heeft het vliegveld en het om'liggende gebied geborrubardeerd. Voorts wordt in het bericht gezegd, dat men heeft kunnen waarnemen, dat op zeven plaatsen van het vliegveld en het/omliggende gebied branden zijn uitigebroken. (S.P.T.) 'De bevolkinig van de Indische havenstad Chittagong is door de autoriteiten aange- spoord zich naar elders te begeven, daar de stad vermoedelij'k meermalen het doel zal worden van Japansche luchtaanvallen. AANHANGERS VAN DOKIOT IN NOORD-AFRIKA TERECHTGESTELD. iS.P.T. vernam te Tanger, dat admiraal Darlan, de commissaris-generaal van Fransch West-Afrika, eenige functionarissen van de Fransche Volkspartij in het Marokkaansche district Oran heeft laten arresteeren. De be- trokkenen zijn geinterneerd of doodgeschoten. Hun namen zijn op een officieele lijst bekend gemaakt. Verklaard wordt, dat deze functionarissen contact behben gezocht met de Duitsch-Ita- liaansche wapensti'lstandscommissie of in dienst van Duitschland hebben gestaan. EEN MOHAMMEDAANSCH LEGIOEN. De Berlijnsohe Zondagochtendbladen spreken voor de eerste maal van het bestaan van een Mohammedaansch legioen in Duitschland voor den strijd tegen Engeland en de Sowjetunie. De Deutsche Allg Ztg. publiceert daarbij in haar Zondagochtendblad een foto van den grootmoefti van Jerusalem in gesprek met een dezer vrijwilligers. Evenals alle overige vrij- willigers dragen ook deze soldaten de Duit sche uniform. Slechts onderscbeidt hen een teeken op de rechtermouw. De groote geheurtenis, welke op den der- tienden van deze maand, tijdens de herden- king van het elfjarig bestaan der N.S.B.. plaats had, is overal in ons land met intense belangstelling gevolgd. In het algemeen werd in de binnenlandsche pers een goed begrip getoond voor den koers, welke voor Nederland werd bepaald, terwijl de overtuiging tot uitdrukking kwam, dat thans onzerzijds, d.w.z. van de zijde van het Nederlandsche volk, moet worden getoond, dat wij de bijzondere onderscheiding, waar mede ons een nieuwe toekomst in handen wordt gelegd, inderdaad waard zijn. De toestand is to-ch zoo, dat wij een over- wonnen volk zijn. Geen vierkante meter van het Nederlandsche grondge'bied is onbezet ge- bleven. Desondanks wil, nog voordat eenige vredesbespre'king plaats had, de overwinnaar ons bepaalde garanties geven voor den bouw van een kraehtigen basis voor een nieuw volksbestaan, alsmede de teruggave onzer zelfstandigheid. Dat deze tegemoetkomende In de Harmonie te Groningen is Dinsdag avond een bijeenikomst gehouden ter herden- king van het elfjarig bestaan van de Natio- naal-Socialistische Beweging. De groote zaal, welke ongeveer 1500 mensehen kan bevatten, was tot achter toe bezet. Tot de aanwezigen foehoorden dr. Conrinig, Beauftragte van den Rijkscommissaris en de heer C. F. Staargard, commissaris van de provincie Groningen. Ir. A. A. Mussert, die in deze samenkomst het woord heeft gevoerd, webd met 'n enthou- siast houzee-geroep verwelkomd. De vraag, waarorn de nationaal-socialisten zijn gekomen tot de stichting van de N.S.B., beantwoordde spr. door te zeggen, dat zij geen geloof hadden in het dogma van de democra tic, dat de verdeeldheid in politiek opzicht de grootste rij'kdom van ons vol'k zou zijn en evenmin in het gebroken geweer als symbool van den komenden wereldvrede. Intuitief heb ben de nationaal-socialisten gevoeld, dat de afschaffing van de weermacht voor Europa den ondergang zou beteekenen, want terwijl Europa het gebroken geweer prefereerde, draaiden in Rusland de groote oorlogsmachi- nes. De nationaal-socialisten hadden ook geen geloof in het kapitalisme. Zij hadden een groot sociaal gevoel. Zij hegrepen dat ons volk moest worden een groot gezin, een familie, en dat Europa moet worden samenjgehouden, wil het bewaard blijven. De nationaal-socialisten had den verder geen geloof in de links-politieke partijen. Zij begrepen, dat internationale breeders-chap, die door deze partijen werd ge- predikt, dwaasheid was, daar deze partijen in eigen volk den klassestrijd verkondigden. De nationaal-socialisten geloofden voorts niet in de rechts-politie-ke partij, die ontstaan was op grond van kerkelij'ke verdeeldheid, die in de practij-k het kapitalisme diende en precies even liberaal was als de liberalen zelf. Colijn was de grootste liberaal. De nationaal-socia listen willen een steun zijn voor ons volk. De beginselen van het nationaal-socialisme zijn zoo zuiver en zoo eenvoudig, dat spr. er zich over verbaast, dat niet ieder wil inzien. Het nationaal-socialisme wil de mensehen van ons volk samenbinden en vormen tot een groote een-heidsgemeensohap in liefde voor volk en vaderland, in het vertrouiwen, dat God het goede wil voor ons volk. Spr. gaf daarna een overzicht van de moeilijikheden. De getrouwen hielden stand, en later zal ons volk eerst beseffen, wat het te danken heeft aan de kleine groep van 35.000 mensehen, die in de-ze lage landen heb ben vastgehouden aan hun idealen. Wij weten eerst nu, zoo vervo-Igde hij, dat reeds in 1928 een statenbond is tot ^tand gekomen tusschen de Vereenigde Stated, Engeland, Frankrijk, Nederland, Beligie en de Scandinavische lan den tegen Duitschland. Toen heeft onze regeering, die niet meer was dan een mario- net, haat gezaaid tegen Duitschland. Roose velt deed onder het vOorgeven van zijn stre ven om zijn volk buiten den oorlog te hou- den, alles om het in den oorlog te betrekken. Datzelfde regime werd door onze regeering gevolgd. Zij zeide: als je maar niet met de N.S.B. gaat, -zullen wij er wel voor zorgen, dat je niets overkomt. Maar zij, die dat zei- den, gingen er zoo snel mogelijk van door. Behalve Colijn, en voor diens houding in dezen heeft spr. respect. Spr. gewaagde er met voldoening van, -dat de N.S.B. wel kleine fouten, maar in groote lijn geen fout heeft gemaakt. De N.S.B. strijdt als Finland aan den goeden kant, dat is tegenover Sowjet-Ruslan-d. Als Rusland wint, zal dit het einde van Europa beteeke nen, maar spr. is er van overtuigd, dat Europa zal blijVen bestaan. Spr. herinnerde daarna aan het woord van den Fiihrer, dat over het lot van ons volk niet zal worden beslist zonder dat het zelf is ige- hoord. Wij zul-leri stem in het kapittel heb ben. Hitler wenscbt het Nederlandsche volk niet te knechten en aan hem gelooft spr. Er moet een nieuw Europa' komen, maar de verdeeling van Europa in volken is er en blijft er. Er is geen enkele Duitscher, die Nederlander, geen enkele Nederlander, die Duitscher zou willen worden. Het Europa dat zal worden gevomid, zal, naar spr. vast gelooft, een eenheid zijn, waar in geen oorlog meer gevoerd zal worden. De wacht zal worden betrokken aan de Wolga tegen opdringen van de Russen en wij zullen wacht moeten hcuden aan den Westwal tegen Engeland. Maar in Europa zelf zal de vrede hee'rschen. Sprekende van de tegenwoordige moeilijk- heden voor on-s volk, zeide spr., dat hij veel brieven ontvan'gt van mensehen, die zijn h-ulp inroepen, maar het is hem niet mogelijk daar- aan te voldoen. Ons volk ondervindt nu, voor het eerst wat oorlog is. Wij zullen echter meedoen om den oorlog te winnen. De N.S.B. draaert thans de verantwoordelijkheid mede en daarom moeten de leden begrijpen, dat het geweldige dingen zijn, waarvoor wij het vol- gende jaar zullen worden geplaatst. De wer- kelijke opbouw kan pas beginnen wanneer de moeilijikheden zijn opgelost. De bedoeling is, dat er na den oorlog geleidelijk een nieuw be- stuur zal komen voor het Nederlandsche volk. Dat zal het begin zijn. Het vartrouwen moet worden hersteld. Tegen ophitsing tegen Duitschland moet worden opgetreden. Zoo- ver moet het weer komen, dat men in Berlijn De commisparis-generaal voor de veiligheid enj Hohere SS und Polizeifiihrer maakt be kend: Ter voorkoming van straffen wordt erop gewezen, dat ook op den Oudejaarsavond 1942/43 het op 23 uur vastgestelde sluitings- uur der cafe's gehandhaafd moet blijven. (Jok dien avond moet aan het sluitingsuur streng de hand gehouden worden. Bij deze gelegenheid wordt geconstateerd dat de naleving van het op '23 uur vastge- stelde sluitingsuur (par. 1 d. verordening no. i 188/1940 en par. 55 alinea 1 no. 3 der verorde- j ning no 138/1941) vaak ernstig te wenschen overlaat. De politie heeft tot taak, op derge- lijke overtredingen nadrukkelijk te letten en ervoor te zorgen, dat de overtreders gestraft en voorts nog vereischte maatregelen tegen de eigenaren van het betrokken bedrijf worden genomen. De commissaris-generaal voor de veiligheid en Hohere SS und Polizeifiihrer, w.g. RAUTER. SS GruppenfUhrer en luitenant- generaal der politie. t vertrouwen zal hebben in het Nederlandsche volk. Nederland zal dan worden ,een stuk van den bond van Germaansche staten en het zal een toekomst hebben. Daartoe zal het alleen kunnen komen door en met de N.S.B. NEDERLANDS JEUGD BOUWT AAN HAAR TOEKOMST. Een grootsche taak wacht in het Oosten. Op 8 Ju-li j.l. was het oude 'Haagsche Bin- nenhof getui'ge van een historische pl-echtig- heid, waarvan de gevolgen van zeer grooten invloed kunnen zijn voor het Nederlandsche volk. Op dien dag namen n.l. een 400-tal leden van den Nationalen Jeugdstorm, 250 jongens en 150 meisjes, afscheid om nog dien- zelfden dag naar Danzig te vertrekken, ten- einde daar tot pioniers op landbouwgebied te worden opgeleid. Deze Jeugdstormers, die edn langdurige op- leiding zouden ontvangen bij de boeren in den gouw DanzigAVestpreussen, zijn thans, na een half jaar, met verlof in het vaderland terug gekeerd om het Kerstfeest en de jaarwisseling thuis tf vieren. Van deze gelegenheid heeft een redacteur van het A.N.P. gebrui'k gemaakt om den lei der van dezen Landdienst, hopman J. de Rijke, naar zijn bevindingen in den afgeloopen tijd te vragen en het een en ander te hooren over de resultaten welke inmiddels zijn be- reikt. In het stroomgebied van den Weichsel, al dus hopman de Rijke, bevinden zich 11 kam- pen, t.w, 7 jongens- en 4 meisjeskampen, welke elk onder een Nederlandschen kamp- comimandant of -commandante staan. Een Nederlandsche huistioudster, bijgestaan door een assistente zorgt voor het onderhoud van de woonsteden en de Hollandsche keuken, welke ook daar in eere wordt gehouden. Ge- eien het zware werk, dat de jongens verrich- ten, is dit ook geen overbodige luxe. Er heerscht in de kampen een specifiek Neder landsche sfeer, waardoor de jongens zich in het vreemde land thuis voelen. Toen wij vroegen naar de stemming onder de jongelui, verzekerde hopman de Rijke ons dat deze beter is dan aanvankelijk*werd ver wacht. Zij toonen zicb ware pioniers en van .heimiwee"' is dan ook slechts in enkele ge- vallen sprake geweest. De boeren zijn zeer tevreden over bun prestaties, welke vooral bij 't binnenhalen van den oogst zeer groot waren. Het is voorgekomen, dat zij al om 6 a 7 uur uit de veeren waren en naar het land trokken om ^as weer tegen 10 uur 's avonds •terug te keeren. De Jeugdstormers, die thans in Danzig hun opleiding ontvangen, zullen gedurende 2 jaar op deze wrize bij de boeren blijven werken, tenwijl zij, gezamenlijk in de kampen wonen. Na verloop van dezen tijd moet een examen worden afgelbad, waarna zij op modelboerde- rijen geheel intern bij de boeren zullen komen am zoodoendfe de knepen van het vak geheel onder de knie te krij'gen. Hier blijven zij eveneens 2 jaar, waarna opnieuw een examen wordt afgelegd. Vervolgens moet door de jongens de weerplicht worden vervuld, waar mede de opleiding wordt voltooid. Thans kan het ideaal, dat zij .gest-eld hebben, in vervul- ling gaan. Er moet echter nog aan een voor- waarde worden voidaan n.l. gehuwd zijn. Hier- teigen zal de jongeman, die intusscihen uit de Jeugdstormer is gegroeid, wel niet het min ute bezwaar hebben. 'Op deze wijize zal zich in het vruchtbare Oostlan'd een kolonie vormen van stoere, jonge Nederlanders, die ver van hun vaderland met taaie volharding en wilskracht een nieuwe toekomst voor datzelfde vaderland optaouwen. BELANGRIJKE GIFT VAN NEDERLANDSCHE POLITIE AAN WINTERHULP. Resultaat van de collecte op 14 Nov. j.l. Zaterdagochtend heeft de Gevolmachtlgde voor de reorganisatie van de Nederlandsche politie, mr. H. L. Broerse, aan den directeur- generaal van "Wintertiulp Nederland, den heer F. W. van Vloten, een cheque overhandigd, t^en bedrage van 92.799, zijnde het resultaat van de collecte, welke op den dag van de Nederlandsche politie 14 November j.l. door de politiecorpsen in het geheele land voor de W.H.N, werd gehouden. De aanbieding vond plaats in het gebouw van den N.V.D. aan den Andries Biekerweg 4. Mr. Broerse, die vergezeld was van een deputatie, waarin alle rangen van de Neder landsche politie waren vertegenwoordigd, zei de cheque aan te bieden in opdracht van den secretaris-generaal van het departement van Justitie. Spr. vroeg den heer Van Vloten in de overhandiiging van dit -geldswaardige papier meer te zien dan een gebaar. Er spreekt uit de. steun, welke de politie aan het Winter- hu'lpwerk heeft verleend en dit ook in de toe komst zal doen. Het offeren hiervoor moet men opvatten als het vervullen van een plicht en (je politie-ambtenaren zullen de eersten moeten zijn om de'zen eereplicht uit te voeren. Door alle rangen van de Nederlandsche poli tie is er geofferd. In deze bijzondere dagen wordt in ons sterker gevoeld dan anders, de liefde voor den naaste. Spr. zag in de stich ting W.H.N. de mo"-elijkheid het Nederland sche "volk, dat thans nog verdeeld is/ tot saamhoorigheid te brengen. Hij zegde verde- ren steun van de politie aan het werk toe en hoopte, dat het streven van den heer Van Vloten met succes bekroond zou worden. Hierna was het woord aan den directeur- generaal van de Wintertiulp, dei uiting gaf aan zijn grooten dank voor het geschenk, be- stemd voor het' Nederlandsche volk. Het Winterhu-lpwerk is een onderdeel van dat van den Nederlandschen Volksdienst, welke dienst in de eerste plaats tot het volk gaat. Een- zelfde taak heeft ook de politie. Spr. haalde voor'oeelden aan, waarbij hij aantoonde, hoe voorheen de politie,beambte er zich moeilijk mee vereenigen kon er met de eollectebus, in uniform, op uit te trekken, en dat door velen Mu()<k 'koskou®01"11 I kOIEMVIFV HOHMM >1 UKM II KASPISCHE WinSCMUND h 1942 VIROVIKCE fC ,N HfT OOSTEN IS 19 MAAL ZOO CFOOT ALS NEDERLANC Polygoon-Zeijlemaker-Pax m het politiecorps werd besohouwd als berg- ruimte voor lieden, die nergens meer voor deugden. De politic staat evenwel niet on- aer of naast de gemeenschap, dooh er boven- zij heeft het voorbeeld te geven. Daardoor wmt zij het vertrouiwen van het Nederland sche volk. Zij is niet de boeman, maar de leidsman. Wanneer-men collecteert voor zijn volk, waarover een ontzaggelijk leed is geko- men, dan is dat collecteeren een eeredaad, waarbij past het eerekleed en als zoodanig zag sprejker den uniform van den politieman. Uit naam van velen, welke van de gift zou den profiteeren, bracht de heer van Vloten den heer Broerse dank voor Iiet geschenk. VERORDENEVGENBLAD. Het Woensdag verschenen Verordeningen- blad bevat een tweede verordening van den Rijkscommissaris waar bij de verordening be- treffende de prijsvorming met betrekking tot het goederenverkeer met het Duitsche Rijk wordt uitgebreid mef den Elzas Lotharingen en Luxemburg. Hulpverleening. Betreffende hulpverleening vaardigde de seor.-gen. van Justitie een besluit uit waarbij het wetboek van strafrecht wordt gewijzigd en aangevuld met de artikelen 183a en 259a. Artilke 183a is gelijk aan art. 446 W. van S.. dat vervalt, met dien verstande, dat de straf- maat wordt vastgesteld1 op ten hoogste zes maanden gevangenisstraf of een geldboete van ten hoogste 300 gulden. Artikel 259a is gelijk, aan art. 450 W. van S., hetwelk vervalt met dien verstande dat de strafmaat wordt vastgesteld op ten hoog ste een jaar of een geldboete van ten hoogste 600 gulden. Met een jaar verlengiL Bij besluit van" de secretarissen-generaal van Sociale Zaken en van Financien zijn de ver- eveningsheffing 1941, de tijdelijke verhooging van bepaalde sociale verzekeringsrenten met een bijzonderen toeslag de wijziging van de ziektewet verlengd tot 31 Dec. 1943 evenals de strekking van het besluit betreffende uit- keermgen bij bevalling aan niet verplicbt ver zekerde arbeiders en arbeidsters in den zin der ziektewet. Voorloopige erkenning ziekent'oaidsen. Tenslotte wijzigde de secr.-gen. van Sociaie Zaken het tweede uitvoeringsbesluit ingevol- ge het ziekenfondsenbesluit, krachtens welke wijziging d'e voorloopige erkenning of toela- ting van ziekenfondsen welke op 1 Aug. 1941 bestonden, wordt verlengd tot 30 Juni 1943. EUROPEESCHE ECONOMISCHE POLITIEK VAN DE TOEKOMST. (N.O.C.) Professor dr. Hunke, president van de ..Werberat der deutschen Wirtschaft", hield voor eaonomische deskundiigen een rede over de Europeesche economie, waarin hij o.m. betoogde, dat de nieuwe riehtlijnen, welke de economisch-politie'ke groote prestatie van Duitschland heibben mogelijk gemaakt ook voor het nieuwe Europa zullen moeten gaan gelden. Zooals Duitschlands economie er op bedaoht is, alle goederen noodzakelijk voor het levensond^-Thoud, in eigen land voort te brengen, zoo moet ook Europa later autar- kisch opgebouwd zijn. Dit kan worden Dereikt door de verwezen- lijking van een toestand, welke inderdaad den naam van „gemeensohappelijke Europeescbe voortbrengmg" verdient. Volkomen nieuw en karakteristiek zullen in die voortbrenging twee dingen zijn: ten eerste liet benutten van alle mogelij'kneden en ten tweede de voorzie- ning van de eigen behoeften uit de eigen levensruitmte. In het raam van den geweldi-gen strijd om Europa, welke op het oogenblik w-oedt. mag v^n de afzonderlijke Europeesche landen, die deel zullen hebben aan die voortbrenging, de economie niet in gevaar worden gebracht door het onthouden van nood'zakelijke grondstoffen voedin'gsmiddelen, arbeidskrachten, of door het niet op economische wijze benutten van de verkeerswegen, dan wel door moeilijk- heden in het betalingsverkeer. Het spreekt vanzelf, dat, na den oorlog Duitschland de verstre'kker van kapitaal zal worden voor de in ontwikkeling zijnde landen. De toestand zal dan omgekeerc! zijn en men zal van Duitschland verlangen. wat in dezen tijd door Duitschland wordt verlangd. Met betrekking tot de optgaven, welke de ontslui- ting van het Oosten stelt, wees prof. dr. Hunke er op, dat het Duitsche Rijk en ook Europa van riohting veranderen en dat zij den blik weer naar het Oosten moeten richten. De nu reeds plaats hebbende inzet van ar beidskrachten uit de verschillende landen voor de economische ontsluiting van de be- zette gebieden in het Oosten mag worden be schouwd als het begin van den weg, welke kan worden gevolgd. Het nutti'g maken van het Oosten kan niet door de aanwending van kapitaal alleen geschieden, evenzee: moeten de daadkrachtiigsten voor de vervulling van de zware opgave naar het Oosten gestuurd worden. NEDERLAND EN DE OEKRAINE. De correspondent van het A.N.P. meldt uit Berlijn: Met een stamkapitaal van 1 millioen Kar- bowanze is onder de firmanaam Werkdienst Holland G.M.B.H., met zetel te Rowno een onderneming opgericht, welke zich de verzor- ging van alle in de Oekraine werkzame Neder landers ten doel stelt evenals de inschakeling van Nederlanders en Nederlandsche firma's in de Oekraine en tenslotte de medewerking bij de overplaatsing van de bedrijven van Nederlandsche firma's naar het Oosten. HOOFDAFDEELING „OPENRAKE LICHAMEN" VAN HET N.A.F. De centrale persdienst Van het Ned. Ar- beidsfront meldt: Kortelings heeft de leider van het Ned. Arbeidsfront een nieuwe hoofdafdeeling Lnge- steld. n.l. ..openbare lichamen". Dienten^e- volge is het bijdrage-tarief van het Ned. Ar beidsfront aangevuld met een regeling welke van toepassing is op leden; welke in deze

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1