Buitenland Binneniand No. 10.463 WOENSDAG 23 DECEMBER 1942 82e Jaargang IHRISTENPLICHT. Kerstgedachten in het jaar 1942. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN HET MOET GROEIEN N EIGEN VOLK. OUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Afweerslag aan den Don duurt voort. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT OVERBRENGING VAN KINDEREN. Een hooikist maakt uw spijzen gaar; met minder gas en electriciteit is uw maaltijd klaar. AFLEVEREN EN IN ONTVANGST NEMEN VAN KOKHANEN ZONDER VERGUNNING VERBODEN. Het bereiden van gerechten in de hooikist TERNEUZEN, 23 DECEMBER 1942. Verschijnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond Prijsverhooging adverte"t!4n toegestaan door het Departement van Handel, Nljverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N. P. d.d. 24 Maart 1942 - AbonnementsprijsBinnen Terneuzen f 1.42 per 3 maanden; buiten Terneuzen f 1.73 per 3 maanden. Rij vooruitbetaling f 6.60 per jaar. Uitgeelster N.V. Firma P. J, VAN DE SANDE Teleioon 2073 - Giro 38150 ADVERTENTIENPer mm 10 cent, minimum per advertentie f 1.50 Rubriek kleine advertentien 1 -5 regels 60 centiedere regel meer 1 2 cent maximum 8 regels Dienstaanbiedingen er^ dienst- aanvragen 1-5 regels 52 cent, iedere regel meer 1 0 cent Met vermelding brieven of adres bureau, van dit blad 1 0 cent meer. Handelsedvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is.. Inzending van advertentien uiterlijk 10 uur v. m. op den dag van verschijning. Als zij nu de ster zagen, verheugden zij zich net zeer groote vreugde, zoo vertelt de Evan- elist in het aloude iKerstverhaal, welke jedachte, de geboorte van het Licht, reeds ele eeuwen lang meer dan twintig eeuwen ielfs, want cok het Joelfeest der Germanen lit den voor-Christelijken tijd was een zonne- rendefeest! de harten dfer rnenschen ver- ilijdt in den tijd van het jaar, dat de wereld m ons heen het donkerst en somberst is. Het lijdt geen twijfel, of velen onder ons ;oesteren ditmaal, met Kerstmis 1942, geen loop meer en zien gedn licht meer; alle ;roote, bewogen tijden hebben velen het ge- oel en het begrip voor de eenvoudige waar- leden des levens doen verldezen. Doch dat ir ook in hun harten geen bitterheid heersche, fant eenmaal zullen ook zij het licht weer- Ien, dat er altijd is, hoe somber en benauwd e wereld ook moge lijken. En hoe oneindig reel vroolijker en gemakkelijker is ons Kerst- eest nog altijd, in vergelijking met dat van lie velen, die strijden voor hun idealen aan let Oostfront, waar dag en nacht de dood oert in de besneeuwde velden en wouden. Laten wij met Kerstmis, in overeenstem- tiing met de Christelijkste tradities der aenschheid, eenigen tijd verwijlen met onze jedachten bij ben, die velen van ons misschien log beschouwen als hun vijanden, doch die ;ich bereid toonden het hoogste offer te bren- ;en voor hun idealen, zonder dat wij onze ■edachten la ten leiden door onze persoonlijke lartstochten en wenschen van het oogenblik in laten wij trachten elkander tenminste in leze korte spanne tijds te hegrijpen. Wie iaartoe slechts deze twee Kerstdagen lang len wil koestert, dien zal zonder twijfel een icht gaan gloren, hoe hard deze vreeselijkste ■an alle oorlogen ook moge ingrijpen in ons ,ller levens. Laten wij beseffen, hoe ver het net onze Christelijke beschaving is, als zelfs le eeuwenoude militaire en menschelijke tra- iitie, dat er tenminste op den avond voor Jerstmis, op Heiligenavond, rust zal heer- ichen aan de fronten, verloren moest gaan, soodat er op dien avond nog dooden en gewon- len moest vallen, ook onder de .burgerbevol- cing. Ook met hen, die meenen zelfs daar log over te moeten juichen, kan men slechts nedelijden hebben. Doch laten ook dezulken dat is Chris- enplicht! tenminste tijdens deze Kerst- lagen trachten te begrijpen, waarom er rnen schen zijn, die ondanks alle haat, laster en ver- iachtmaking strijden voor een ideaal en er lun leven voor in de waagschaal stellen, ook al bleef de groote massa van ons volk tot dusver misschien doof en blind voor dit ideaal, dat de oude,, geheiligde cultuur van ons .ivondland belichaamt en dat de waarachtige reiligheid van onze vrouwen, kinderen en liaardsteden heoogt, die geborgen dienen te jijn in de groote volkerengemeenschap, welke alle thans bestaande cultuur uitdroeg over den aardbodem. "Want ook de oude Evangelist vertelt, hoe de Ivij-zen eerst verblijd werden, toen zij de "ster zagen DIRECTEUR: VAN DE SANDE HOOFDREDACTEUR: N.J. HARTE TERNEUZEN - TELEFOON 2298 Het is zooalf Mussert zelf eens jaren her iieeft gezegd: ,,Het zou geen kunst geweest sijn om uit de Italiaansche en Duitsche Be- tvegingen een zoogenaamd Nederlandsch natio- naal-socialisme samen te flansen. Maar het zou de grootste fout zijn geweest, die wij hadden kunnen maken. Het moet h i e r groeien in eigen yolk, op eigen taodem''. Zoo is het inderdaad en deze uitspraak van Mussert geeft houvast in de binnenlandsche situatie, die is ontstaan door het iLeiderschap van Mussert en door de medezeggenschap van de (N.S.B. in het staatshestuur. De gevallen beslissing is eenerzijds lang gewenscht, z#fs zullen er gevonden worden, die de beslissing niet definitief genoeg vinden, anderzijds is zij waarom het te verbloe- men tmet gemengde gevoelens ontvangen. Mussert en de Beweging wacht dan ook een zeer moeilijke taak. Er zal heel wat begrip en vooral zeer veel geduld noodig zijn om te overbruggen, hetgeen scheidt. In bovenaangehaalde uitspraak van, Mus sert kan echter een geruststelling liggen voor hen, die met vrees bevangen mochten zijn. Verondersteld althans, dat zij, die vreezen, met eerlijkheid het lot van ons volk gade- slaan. Zij, die dit niet doen, zij zijn er helaas, Olijven buiten geding. Dezulken kunnen thans beter als volksgenooten worden afgeschreven. Zij echter, die het goed meenen met ons volk, kunnen een geruststelling putten uit de her- haalde verzekeringen van den Leider van het Nederlandsche volk. Wanneer de volkscftie beweging inderdaad groeit in eigen volk en op eigen bodem, zal er ook rekening gehouden kunnen worden met den specialen aard en de godsdienstige overtuiging- van dat volk. En dat zal het geval moeten zijn, wil de beweging ook inderdaad vastgroeien in den eigen Neder- landschen bodem. Een groote zekerheid voor de .toekornst. ,is andermaal de getoonde wil van den Fiihrer om ons land en ons volk niet te behandelen als een factor van ondergeschtkt belang in bet nieuwe Europa en om ons vaderland niet als een veroverd land te beschouwen. Hier- door wordt de opzet van iMussert bevestigd om ons volk als Nederlandsch volk binnen te^eiden in het Germaansche' gemeene- best. i Maar, het kan niet te dikwijls herhaald worden, dit zal niet kunnen geschieden, zoo- lang ,elk onzer het egoisme niet heeft terug- gedrongen op den achtergrond van denken en handelen. Aan het ontvangen van rechten moet nu eenmaal steeds het vervullen van plichten voorafgaan. Dat dit besef reeds gegroeid is in een deel van ons volk, dat bewijzen de gevallen en ver- moorde nationaal-socialisten, dat bewijzen zij, die sneuvelden of strijden aan het Oostfront, dat bewijst het feit, dat de pude kern der N.S.B. uitgegroeid is tot een omvang die zich reeds met honderdduizenden laat benaderen. Toch blijft er nog altijd een groot deel van ons volk dat niet gelooven wil of kan in de waarden der revolutionaire beweging, die gaat over Europa. Wat dat deel heeft te doen, heeft de 'Rijkscommissaris aangetoond, toen hij zeide, dat het Nederlandsche volk zichzelf terug moet vinden. De eenvoudigste plicht van hen, die terzijde staan, is kennis te nemen van de bedoelingen van hem, die zij als tegen- stander beschouwen. Mien heeft thans zeker niet meer het recht zich er af te maken met een dooddoener, een schouderophalen of nog minder met verdachtmakingen of verguizing. Mussert's Nederlanderschap staat buiten twijfel. Dat heeft bij bewezen, toen hij vroe- ger, ondanks alles, ons volk den weg wees en toen hij voorspelde, wat zijn lot zod zijn, indien het bleef ronddolen op de paden waar- tfop het was gevoerd. Dat heeft hij ook nu '.veer getoond, nu hij voor ons volk de moge- lijkheid heeft geopend om door eigen kracht en desnoods door eigen opoffering een gelijk- berechtigde plaats te krijgen in het toekom- stige vereenigde iEuropa. In dit Nederlanderschap ligt een aanwijzing langs welken weg het groeien moet in eigen Volk en op eigen bodem. Aanzieniijke stellingSverbeteriirgen in Toropets-gebifd. Het opperbevel van de weermacht maakte Dlnsdag bekend: Duitsche troepen wierpen aan het Terek- front den aanvallenden vijand in een tegen- aanval terug. In Stalingrad trachtte de vijand, over de Wolga heen aanvallend. voet aan land te zetten. Hij werd in verbitterde gevechten van man tegen man afgeslagen. De afweerslag aan den middenloop van den Don duurt met onverminderde hevigheid voort. Duitsche divisies en gevechtsgroepen boden hardnekkig verzet aain de voortdurende vijan- delijke aanvallen en brachten den bolsjewis- ten in samenwerking met de luchtmacht zware verliezen toe. Alleen in den sector van twee Duitsche pantsercorpsen werden in de afge- loopen tien dagen 404 bolsjewistische tanks vemietigd. Aan het overige front van den Don en in het gebied van Soesjinitsji vernielden Duit sche en Hongaarsche stormtroepen gevechts- stellingen en kazematten van den vijand en keerden met gevangenen en huit terug. Afzonderlijke vijandelijke aanvallen van de Duitsche troepen in het gebied rondom Toro- pets leidden tot aanzieniijke verbeteringen van onze stellingen. Bij een nachtelijken aanval op Benghazi werden haveninstallaties en ligplaatsen van schepen door bommen van zwaar kaliber ge- troffen. Op zee werd een torpedoboot bescha- digd. In Tunesie werden vijandelijke aanvallen af geslagen. Spoorwegtransporten en gemotori- seerde colonnes in Algerije en op Tunesisch gebied werden met bommen en boordwapens bestookt. Gevechtsvliegtuigen vielen ten Oosten van Algiers een vijandelijk convooi aan en foe- schadigden drie groote koopvaardij schepen zwaar. Duitsche duikbooten brachten in het zeegebied van Oran van een convooi een trans- portschip van 12.000 brt. tot zinken en torpe- deerden een groot passagiersschip. Britsche bommenwerpers vlogen i den nacht van 21 op 22 December boven Zuid- Duitschland. Een gering aantal brand- en hrisantbommen werd boven het gebied Van MUnehen neergeworpen. Hier werd o.a. een ziekenhuis getroffen. De bevolking leed ver liezen. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten volgens de tot dusver ontvangen rap- porten tien vliegtuigen neer. FFI.T.F. GEVECHTEN IN TUNESIE. Het Italiaansche weermachtbericht van Dinsdag luidt als volgt: iMatige militaire bedrijvigheid in de Syrte. Meer geaocentueerde bedrijvigheid in Tunesie, waar tijdens felle gevechten vijandelijke aan vallen werden afgeslagen en eenige krijgs- gevangenen gemaakt. Afdeelingen van onze luchtmacht herhaalden haar hevige aanvallen op de havens Bone en Philippeville. De haven- werken werden herhaalde malen getroffen. Italiaansche Vliegtuigen met grooten artie- radius vlogen naar Tripolis in Syrie en naar Beyroet, waar zij de netroleumraffinaderijen en opslagplaatsen bonibardeerden en groote branden stichtten, die tot op grooten afstand zichtbaar waren. Twee vijandelijke vliegtui gen werden tijdens, luchtgevechten overda'g neergehaald. Een onzer toestellen is niet op zijn beuas teruggekeerd. Tijdens recente gevechtshandelingen ir. de j Middellandsche Zee is een van onze torpedo- booten gezonken. Een deel van de bemanning kon gered worden. Maandagmiddau heeft een Britsch vljegtuig een trein beschoten op Zuid-Oost Sicilie. Een reiziger werd gedood en drie werden gewond. Er werd geen scha-de aan het materiaai aan- gericht. BEGELEIDINGSBATAUON VAN DEN FiiHBEK. Een zeer bij2ondere formatie van de Duit sche weermacht vormt, naar "de Berlijnsche redacteur van het Handelsblad melat, het he- geleidingsbataljon van den Ftihrer. De taak van dit bataljon is, zooals uit een beschrijving in het blad ,,Die Wehrmacht"'hlijkt, het hoofd- kwartier van den Fiihrer en daarmede I den Fii'hrer zelf te beschermen. Het bestaat uit manschappen van de divisie ,,Gross-Deutschland", een der elite-eenhederi van het Duitsche leger, waarin vrijwilligers uit alle Duitsche gouwen strijden. Alle wapens zijn in deze eenheid vertegenwoordigd: lichte en zware infanterie, vechtwagens en Flak. Het spreekt van zelf, dat het materiaai van deze eenheid, die den Fiihrer ook op zijn rei- zen langs het front begeleidt,tot het beste der Duitsche weermacht behoort. Het batal jon werd reeds een ma and na het uitbreken van den oorlog onder den toemnaligen com mandant Van het hoofdkwartier van den Fiihrer, deh tegenwoordigen maarschalk"'Rom mel gevormd. EEN IBERISCH BLOK GEVORMD. Jordana's verblijf in Portugal. J Graaf Jordana, de Spaansche minister van buitenlandsche zaken, heeft Zaterdagochtend een hezoek gebracht aan den Portugeesehen minister-president Salazar. In de woning van den premier voerden beide staatslieden besprekingen, die drie uur hebben geduurd, Zaterdagmiddag is graaf Jordana door den Portugeesehen president Carmona ontvangen. In politike kringen te Lissabon vernam het D.N.B., dat de gemeenschappelijke grondslag van de Spaansche en Portugeesche buiten landsche polibiek de bestrijding van het com- munisme is. Juist deze omstandigheid, aldus zegt men, maakt een nauw contact tusschen beide landen hij alle besluiten op het gebied der buitenlandsche politiek mogelijk. Beide landen wenschen den vrede in dit deel van Europa te behouden en elke pogmg tot aan- tasting hunner souvereiniteitsrechten in Europa zoowel als in Afrika te verijdelen. Tijdens een maaltijd in het historische paleis te Cintra hebben Jordana en Salazar rede- voeringen gehouden, waarin voor de eerste maal tot uitdrukking kwam, dat Spanje en Portugal besloten hebben samen een Iberisch blok te vormen. Dit blok heeft naar minister Jordana 'verklaarde, tot taak de gemeen schappelijke belangen van de beide Iberische volken op uniforme wijze te vertegenwoor- digen en te verdedigen. Spanje en Portugal zullen gemeenschappelijk strijden voor de idealen, waarvoor de strijders in den Spaan- schen vrijheidsstrijd zich hebben gegeVen, De anti-communistische houding der heide landen was destijds evenals thans dezelfde en binnen het Iberische blok zal de jeugd van de beide landen gelegenheid vinden voor haar idealen te strijden. Salazar heeft in zijn rede o.a. verklaard: Het hezoek van den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken zal zeker van het groot ste nut zijn. Een vast punt van de Spaansche buitenlandsche politiek is de duurzame vriend- schap met Portugal en de vorming van een pen-insulair blok van wederzijdsche vriend- schap en uitwendigen vrede geweest. Ook na het uitbreken van den oorlog heeft het schiereiland kalmte en goede verstandhou- ding bewaard. Echter is het cnrechtvaa.rdig Spanje en Portugal te willen beschuldigen van onverschilligheid ten aanzien van de toe kornst van Europa. Het is geen egoisme of onverschilligheid, dat het "schiereiland verre van den oorlog is gebleven, doch slechts het bewust zijn van een hoogeren plicht, dien Salazar ,,hewustzijn der humaniteit" noemde. Deze denkwijze, die beide volken van het schiereiland gemeen hebben, vormt een waar- devollen politieken factor, niet slechts in dienst van Portugal eru Spanje, doch ook voor de overige volken en den vrede tusschen deze Zoo verwante volken als Spanje en Portugal moeten elkander steeds de hand reiken en niet den rug toedraaien. Een goede verstandhou- ding en samenwerking, die onafhankelijkheid en bijzonderheden van elk volk onaangetast laten, zullen rijke voordeelen van materieelen aard en het bewustzijn van het vervullen van een beschavingstaak met zich brengen. WIJZIGING IN HET BESTUUR VAN DE FASOISTISOHE PARTIJ. De Duce heeft op voorstel van den partij- secretaris minister Vidussoni het bestuur van de fascistische partij gewijzigd. Het nieuwe partijbesituur bestaat uit vier vice-secretaris- sen, vijf leden der regeering, die krachtens hun ministerieele positie lid van het partij- bestuur zijn, alsmede uit elf vooraanstaande fscisten. In totaal bestaat .filet bestuur uit twintig fascisten. In hun officieele functie van vertegenwoordigers van hun ressorts be- hooren tot het partijbestuur de minister van onderwijs Bottai, de minister \an volksvoor- licbting Pavoldni, de minister der corporaties Ricci, de staatssecretaris van het ministerie van binnenlandsche zaken Buffardini Guidi en de chef van den generalen staf der fascistische militie Galbiati. Onder de overige leden van h,et partijbestuur bevinden zich de federale secretarissen van de fascistische partij van de thans door luchtaanvallen bedreigde gebie- den en wel de vertegenwoordigers van Genua, Milaan, Turijn, Palermo, Ferrara, Verona en Livorno. Voorts de vice-commandant van de fascistische jeugdformaties (Gil), generaal Bonamici, alsmede de vice-secretaris van de fascistische studentenformaties (Guf), d'Este. DUIZENDEN DOODEN IN ANATOIJE. Omtrent de aardbevingsramp in het Noor- delijke deel van Anatolie wordt uit Ankara aan het D.N.B. gemeld, dat er nog geen authentieke cijfers over <len omvang der ver liezen aan menschenlevens en over de mate- rieele schade ontvangen zijn. Men vreest, dat duizenden rnenschen, onder wie hooge be- stuursambtenaren, om het leven gekomen zijn. In verscheidene plaatsen van Midden- Anatolie heeft men eveneens Ssterke aard- schokken gevoeld, die echter geen groote schade aanrichtten. Stad geheel verwoest. De stad Erhaa, die het zwaarst door de aardheving van iZondag is getroffen, is vol gens berichten uit Ankara volkomen ver- woest. Het aantal slachtoffers bedraagt over de 1000 dooden. In Nikea zijn 50 huizen ver- woest. In Almoest zijn 40 huizen ingestort. Nadere bijzonderheden zijn nog niet ontvan gen, aangezien ook de installati' van, post en telegraaf vemield zijn. De overhrenging van kinderen van 6 tot 17 jaar uit Genua is begonnen. De bevolking vaCn Genua bestaat uit 850.000 personen. Het aantal kinderen van genoemden leeftijd kan op ongeveer 18 pet. hiervan worden geschat. Zij zullen o.a. worden ondergebracht in de provincies Napels, Palermo, Casellino en Benevent. IN SCHRIJVING. Het wetontwerp dat aan jongemannen in Engeland voorschrijft zich op den leeftijd van 17 jaar en acht maanden in plaats van 18 jaar oud te laten inschrijven voor den militai- ren dienst heeft gisteren kracht van wet gekregen. 0 VERVAARDIGING VAN SOHOENEN. De Duitsche schoenfabrieken zullen, volgens de N. SR. Crt., teneinde arbeid en materiaai te sparen van 1 Februari af nog slechts een beperkt aantal modellen mogen vervaardigen. Nauwkeurig is aangegeven welke modellen voortaan mogen worden vervaardigd. Het schceisel wordt verdeeld in 26 groepen, waar- van elke" een bepaald aantal types omvat. ARRESTATIES IN FRANKRIJK. De Fransche politiie heeft in de burnt van Marseille een omvangrijke c6mmunistische organisatie ontdekt, waarvan 22 der voor- naamste leiders, van wie er verscheiden aan recente aanslagen met ontplofbare stoffen hadden deelgenomen, konden worden gear- resteerd. Bij huiszoekingen werden vele pro- pagandageschriften aangetroffen. Te Clermont-Ferrand zijn eveneens enkele terroristen gearresteerd en m,eer dan 30.000 anti-nationale propagandageschriften in be- slag genomen. Te Parijs heeft de Surete 18 terroristen in hechtenis genomen, die betrapt zijn op recht- streeksche deelneming aan de aanslagen, die na 10 October zijn gepleegd. BRITSCHE AANVAL OP W.-DUITSCHLAND iBritsche bommenwerpers hebben Zondag- avond enkele plaatsen in West-Duitschland aangevallen. De uitgeworpen brisant- en btandbcwnmen veroorzaakten enkele branden en schade aan gebouwen in woonwijken. De burgerbevolking leed geringe verliezen. Door den gecombineerden afweer van luchtdoel artillerie en nachtjagers zijn 8 aanvallers n^ergeschoten, voor zoover thans bekend. Duitsche -evectitsvliegtuigen hebben Zor;- dagavona een belangrijke Oost-Engelsche havenstaa aan den mond van de Humber met^ de zwaarste brisant- en duizenden brandbom-" men ibestoo'kt. De Dfiitsche toestellen, die in verscheidene golven aanvielen, veroorzaakten vooral in de dockinstallaties on pakhuizen van het havengebied tal van branden. Alle Duit sche toestellen keerden van deze succesvolle operaties terug. LUCHTGEVECHTEN BOVEN FRANKRIJK. Bij een poging om met formaties meermo- torige bommenwerpers, krachtig beschermd door jachtvliegtuigen, aanvallen te doen op versohillende plaatsen in Midden-Frankrijk, zijn door onmiddellijk opgestegen Duitsche jagers, naar het D.N.B. verneemt, den 20sten December tijdens hevige lucntgevechten vol gens tot nu toe ontvangen berichten 7 Brit sche gevechtsvliegUiigen neergeschoten. Ver- wacht mag wordenf dat nog meer vijandelijke toefetellen verloren gingen. Onder de neerge schoten vliegtuigen waren enkele viermoto- rige. QVERVAL OP RIRMA. Naar S.P.T. meldt, is te New-Delhi Zater- dagavond officieel bekend gemaakt, dat Brit sche troepen in de laatste dagen Westelijk Birma zijn binnengetrokken. De Japanscne troepen zouden zich uit Maun-Daw-Bothi- daunig en uit de aangrenzende gebieden tot Rakan hebben teruggetrifkken. Voorts heeft de Britsche luchtmacht aanvallen gedaan op het door de Japansche troepen bezette dorp Rathedaung. IR. MUSSERT BEZOEKT DE TENTOON- STELLING VAN DEN VOUKSDIFNST. Vrijdagmiddag heeft ir. Mussert een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van den Ne- derlandschen Volksdienst te 's Gravenhage. Nadat de landelijle leider van den Nederland- schen Volksdienst, de heer F. W. van Vloten, zijn medewerkers aan den bezoeker had voor- gesteld, werd een rondgang door de tentoon stelling gemaakt. DR. GOEDEWAAGENPRIJS. Vrijdagmiddag heeft de voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Journalisten, de heer P. J. van Megehelen, in bet Hotel Witte- brug te 's-Gravenhage, den dr. Goedenwaagen- prijs uitgereikt aan de beeren S. S. Hoogterp, hoofdredacteur van 't „Alg. Handelsblad", mr. Joh. Huyts, hoofdredacteur van de Nieuwe Rott. Crt." en L. Lindeman, hoofdredacteur van „,Volk en Vaderland". De prijzen werden uitgereikt aan deze drie leden van het Ver bond, omdat zij in het afgeloopen jaar de beste journalistieke bijdragen hebben geleverd in het belang van de volksgemeenschap. Na den lieer Van Megehelen sprak jbr. mr. S. M. S. de Ranitz, loco-secretaris-generaal van Volksvoorlichting en Kunsten namens prof. Goedewaagen waardeerende woorden voor de prijswinnaars. Dezen antwoordden met een uitvoerige beschouwing over de op- vatting van hun bijzondere taak. ENGELSOHE BOMBARDEMENTEN. Vijftien dooden en zes zwaar gewonden. Door het klakkeloos uitwerpen van bri- santbommen door een Engelsch vliegtuig boven een plaats in het Oosten des lands is schade, ook glassehade, ontstaan aan woonhuizen der Nederlandsche bevolking. Bovendien werden 15 burgers gedood, 6 zwaar en verscheidene iicht gewond. Drie rnenschen worden voorts nog vermist. DE RIJKSCOMMISSARIS AANWEZIG. Zondag is in een lazaret in Zuid-Lim'burg, waar gewonde Duitsche soldaten worden ver- ple^d, Kerstfeest "-evierd. De Rijkscommissa- ris, Rijksminister dr. Seyss Inquart, en ver scheidene functionarissen van de partij waren tegenwoordig. De gewonden en zieken, die niet het bed behoeven te houden, waren in een feestelijlk versierde zaai bijeengekomen, waar hun 'n afwisselend progiamma wachtte. Na eenige toespraken richtte de Rijkscom- missaris zich Dersoonl-ijk tot-de gewonde ka- meraden waarna hij hun geschenken over- handigde. Vervolgens begaf dr. Seyss Inquart k zich naar de gewonden, die het bed moeten houden. Hij onderhield zich met ieder van hen afzonderlijik en liet ook hier gesdhenken rond- deelen. Bij zijn afscheid wenschte hij alien no,,:rmaals een spoedige genezing toe. Van Maandag 21 December af mogen vis- *schers geen kokhanen meer afleveren en is het aan handelaren en "verwerkers verboden kokhanen in ontvangst te nemen. Van dit af- leverinigsyerlbod is echter ontheffing verieend aan personen, die in- het bezit zijn van een vergunning, afgegeven door de Nederland sche Visscherijcentrale. Overtroders van de vertoodsbepalingen kun nen volgens het Economisch Sanctiebesluit 1941 worden gestraft met hechtenis van ten hoogste een jaar en/of geldboete van ten hoog ste 25.000. Degene, die de voorschriften opzettelijk niet nakomt is straftoaar met gevangenisstraf van ten hoogste 8 jaar en/of geldboete van ten hoogste lOOrOOO. HEBT GIJ EEN KAARTJE? Omdat den laatsten tijd steeds meer reizi- gers misbrui'k maken van de gelegenheid in den trein een kaartje te nemen, sinds kor- ten tijd alleen enikele reislbiljetten ligt het in de bedoeling van de Ned. Spoorwegen op verschillende tijdstippen aan de stations bij den ingang steekproeven te nemen en na te gaan in hoeverre het pu'bliek zich houdt aan het voorschrift: Alleen toegang tot de per rons met geldig plaatsbewijs of geldige per- ronkaart. Men denke niet, dat dit beteekent een wederinvoering van de ingangcontrole. die wij vroeger gekend hebben. Deze vorm van controle werd in Mei 1939 afgeschajt en blijft afgeschaft. Wat het publiek thans te wachten staat, zijn steekproeven. Wie een geldig plaatsbewiis heeft, kan doorloopen maar wie het station tracht te betreden zon der kaartje, zal verantwoording moeten af- leggen. (Telegr.) AANMELDINGSPLICHT WERKLOOZEN. IHet kan zijn nut hebben nog eens te her- inneren aan den plicht voor mannen en onge- huwde vrouwen van Nederlandsche of zonder nationaliteit, van 18 t.m. 40 jaar, die hier te lande wonen of hun gewoon verblijf hebben en die niet of niet volledig uit eigen midde- len in hun levensondeihoud kunnen voorzien, zich bij het ^oor hun woonplaats bevoegde ge- westelijke arbeidslbureau te melden ter in- schrijving als werkzoekende. Van deze Ver- plichting zijn slechts uitgesloten personen, die zich reeds als werkzoekende hebben aange- meld; zij die in dienstbetrekking staan, niet minder dan 4 per week verdienen en niet minder dan 24 uur per week werken. Voorts personen, die wegens wetenschappelijke of vakstudie niet of niet volledig in staat zijn in hun levensonderhoud te voorzien en nog geen 24 jaar zijn; personen die wegens geestelijke of lic'hamelijke gebreken niet of niet volledig in hun levensonderhoud kunnen voorzien en zij die uit eigen middelen doch op andere wijze dan door arbeid volledig in hun levensonder houd kunnen voorzien. Hier worden bedoeld inkomsten uit eigen vermogen waarover men reeds op 1 Maart 1942 de beschikking had. Wanneer een dienstbetrekking een einde neemt en niet dadelijk een nieuwe wordt aan- vaard, moet men zich binnen 48 uur bij het gewestelijk arbeidsbureau aanmelden. In het hoofdikwartier van generaal Wavell wordt verklaard, dat het hier niet ,,om offen- sieve operaties op groote schaal gaat. De ge- vechtsactiviteit is weliswaar toegenomen, doch van groote siagen is nag geen sprake. FRANSUHE OFFIOIEREN TE ALGIERS TERECHTGESTELD. Naar uit Algiers wordt gemeld, zijn aldaar Zaterdag* op bevel van den bevoegden Ameri- kaanschen bevelhebber 6 Fransche officieren, te weten 3 kapiteins, een le en twee 2e luite- nants wegens spionnage standrechtelijk dood- geschoten, daar deze officieren den eed van trouw aan Darlan hebben geweigerd. Een mAddel ter bezuiniging van gas en electriciteit. De noodzakelijke bezuiniging op het ver- bruik van gas en electriciteit heeft de waar- deering van de huisvrouwen voor de hooikist doen stijven. De besparing van brandstof, stroom of gas mag immers in het brjzonder een persoonlijk belang heeten, want wie zijn toegewezen rantsoen electriciteit of gas over- schrijdt, gaat onherroepelijk ,,op den bon" en zelfs afsnijding van den toevoer hangt als een dreigend zwaard boven de hoof den dergenen, die niet naar goeden raad willen luisteren. Behalve het voordeel van de besparing op brandstof, electriciteit of gas, biedt het ge- bruik van de hooikikt ook een geringere kans op het aanbranden van de spijzen, met als ge- volg" minder slijtage van pannen en besparing van afwaschmiddel en tijd. Vooral voor het gaarmaken van spijzen, die lang moeten koken bijv. voor het gaarmaken van peulvruchten, is het gebruik van de hooikist aan te raden. BELASTING OP GRATIFICATIES. Het N.A.F. heeft zich tot den wnd. secre- taris-generaal van het departement van finan- cien gewend mej het voorstel ten aanzien van de in deze dagen te verleenen gratificaties, voor de loonbelasting een lager tarief toe te passen dan tot dusver. De belasting van gratificaties treft speciaal de lagere inko^ mens onevenredig zwaar, waardoor mede een igevoel van onrechtvaardigheid wordt gewekt, daar de gratificatie in verhoudinig veel zwaar- der belast wordt dan het week- of maandloon waarover zij wordt verieend. Het N.A.F. heeft voongesteld de gratificaties volgens een gelijke sciinaal als het normale loon te be- lasten. WAT „VOLKSWOHLFAHRT" BETEEKENT. Rede van Rijksoominissaris. De scholingsbijeenkomst van de Nat.-Socia- listische Volkswoblfabrt, die de vorige week in het bezette Nederlandsche gebied is gehou den, is Zaterdag j.l. te Den Haag in een offi cieele vergadering gesloten. Oberbereichsleiter Hebenbrock heette den Rijkscommissar'is welkom en wees er vervol gens op, dat in oorlogstijd de volkswelvaart meer dan ooit behartigd moet worden. In een tijd waarin het gezonde leven moet worden op- geofferd, genieten moeder en kind als onder- pand van de volksche onsterfelijkheid onze bijzondere aandacht. Biologische toerusting en hescherming van het leven der gemeen- schap vormen het doel van de Nat.-Socialis- tische Volkswohlfahrt. Vervolgens sprak de Rijkscommissaris. Hij legde er in het bijzonder den nadruk op, dat hetgeen wij onder Volkswohlfahrt" verstaan, niet het karakter van een aalmoes heeft. doch veeleer een Verplichting is en wel voor beide partijen, voor den gever zoowel als voor den ontvanger. Naar mijn meening, zoo vervolgde de Rijkscommissaris, is de ontvanger zelfs verplicbt, de hem geboden hulp te aanvaarden.- Immers, hij krijgt die hulp slechts krachtens de nat.-socialistische verantwoordelijkheid, een verantwoordelijkheid, die hem verplicht, zijn krachten zoo hoog mogelijk te laten gelden en steeds verder op te voeren, opdat Iflj zoo doel- treffend mogelijk aan de gemeenschap kan teruggeyen, wat hij als waardevol lid voor het leven der gemeenschap kan presteeren. Dat, zoo besloot de Rijkscommissaris, is de essen- tieele beteekenis yan het practische nationaal- socialisme der Volkswohlfahrt", ook hier in, dit gebied. h De woorden van den Rijkscommissaris wer den door de oanwezigen met luiden bijval ont-. vangen. VIER MJLLIOEN LOTEN VAN WINTERHULP VERKOCHT. 'Sedert Augustus j.l. zijn thans van de uit 5 millioen loten bestaande Winterhulploterij 1942 onveveer 4 millioen loten verkocht. Dit beteekent dat elke maand ongeveer een serie van den millioen loten aan den man is ge bracht en dat de resteerende series nl. F en C, in totaal 2 millioen loten tellende, in Fe/bruari verkocht zullen ziin. Om te voorkomen, dat in den wintertijd het koopend publiek bij de raderen van avontuur lang ibuiten moet staan is men ertoe avergegaan, eenige raderen van avontuiur onder te brengen in winkelpanden. Dit is reeds het geval te Rotterdam in de Noordmolenstraat en te Amsterdam in de le Van Swindenstraat 92. De manier van verkoop blijft overigens ongewijzigd. Begin Januari 1943 zal de trekking van serie E, waarschijnlijk te Maastricht, in het openbaar plaats vinden. ZATERDAG-AKBEID IN CHUM ISCHU WASfeC)£IERIJEN. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken is aan hoofden of bestuurders van ehemische was- scherijen in alle gcmeenten des rijks, in wier fabrieken of wei-kplaatsen ten gevolge van de bestaande verduisterlngsvoorsohriften niet bij kunstlicht map- worden gewerkt, vergunning verieend om, in afwijking van het gestelde in de arbeidgwet, door de in hun onderneming wenkizame arbeiders aribeid te doen verrioh- ten op de Zaterdagen in het tijdvak van 19 December 1942 tot en met 16 Januari 1943 tusschen een half uur voor zonsopgang en een half uur na zonsondergang. Op de overige Zaterdagen in het tijdvak van 16 December 1842 tot en met 27 Februari 1943 mag gedurende 5V2 uur per dag worden gewerkt tusschen een half uur vodr zons opgang en uiterlijk 5% uur na zonsopgang. BEWARING KOSTBARE KUNST- VOORWERPEN BIJ EVACUATIE. (Het departement van volksvoorlichting en kunsten maakt bekend,- dat zij, die cultureel waardevolle kunstvoorwerpen bezitten, die zij niet willen blootstellen aan de gevaren, die deze bij een svacuatie loopen, zich kunnen wenden tot den president-directeur der 'com- missie burgerbevolking, mr. H. W. J. Mulder, Oranjestraat 10. 's Gravenhage. Genoemde kunstvoorwerpen kunnen desge- wenscfit gedurende den evacuatietijd op een veilige plaats, waar ze gevrijwaard zijn tegen beschadi'ging, worden bewaard. STAATSDIPLOMA KRAAMVERZORGSTER. Bij het op 2 Oct. j.l. te Haarlem gehouden exanren voor het staatsdiploma kraamver- zorgster slaagde o.m. mej. A. Pijnacker te SliTiskil. EEN AUTO TE WATER GEREDEN. Tengevolge van het weigeren der remmen reed Vrijdagavond in de veerhaven aan den Perkpolder een vrachtauto te water. De chauffeur wist zich in veiligheid te stellen door nog op het laatste moment uit de cabine

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1