iciteit." J !^„Weesf zuinig met kolen, gas en electriciteit Buitenland Binnenland No. 10.462 MAANDAG 21 DECEMBER 1942 82e Jaargang I. VAN DE SANDE ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DE MACHT. DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Verbitterde gevechten in gebied van Stalingrad en in Don-bocht. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT Ciano en Laval bij Hitler „WEEST ZUINIG!" IS HET PAROOL. Keuringen voor de Waffen-S.S. en het Legioen. DE ONTWIKKELING VAN DEN OORLOG TOT DUSVER. GERUCHT OMTRENT EEN REIS VAN CHURCHILL NAAR WASHINGTON. Mussert spreekt voor de TechnicL Verschijnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond Prijsverhooging adverte**+:en toegestaan door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N. P. d.d. 24 Maart 1942 - Abonn6mentsprij$Blnnen lerneuzen f 1.42 per 3 maandenbulten Terneuzen f 1.73 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling f 6.60 per jaar. Uitgeefster N.V. Firma P. 3. VAN DE SANDE Teiefoon 2073 - Giro ^8150 DIRECTEUR: TERNEUZENSCHE ADVERTENTIENPer mm 10 cent, minimum per advertentie f 1.50 Rubriek kleine advertentien 1-5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; maximum 8 regels Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 1-5 regels 52 cent, iedere regel meer 1 0 cent Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 1 0 cent meer. Handelsadvertentlen bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien uiterlijk 10 uur v. m. op den dag van verschijning. HOOFDREDACTEURN. J. HARTE TERNEUZEN - TELEFOON 2298 In het algemeen spraakgebruik draaide, schrijft Ue N. Ft. Crt., de politieke ontwikke iing in ons land sinds l^ng om ,,de overneming van de macht". Maar dit was niet alleen de manfer, waarop men van verre de taeslissing in dezen ontwikkelingsgang zag naderen. In het hoofdartikel, dat Volk en Vaderland deze week aan de herdenkingsplechtigheid ter ge- legenheid van het elfjarige hestaan der Bewe ging wijdt, leest men: ,Wjij willen eerlijk zijn. Velen zoowel binnen als buiten de Beweging hadden dezen Zondagmiddag het antwoord verwacht op de zoo dikwijls gestelde vraag, ,,Wanneer neemt Mussert de „macht" over", en dat antwoord zou dan luiden: „Vandaag!" Nu, Mussert heeft „de macht" in Neder- land niet overgenomen". Het is oorlog. Harde, genadelooze oorlog, die tot iederen prijs gewonnen moet worden, opdat Europa en dus ook Nederland zal leven. Die oorlog stelt zijn eigen macht" en zijn eigen wetten. Daar heeft ook de zooeven als Leider van het Nederlandsche volk erkende Leider der N.S.B. zijn hoorders uitdrukkelijk op gewe- zen: „De oorlogsnoodzaak was en blijft beslissend voor alles en wordt door ons niet uitgemaaktMen moet goed begrijpen: wij kunnen niet doen wat wij willen. Er is oorlog en wij zijn hier oorlogszone". Zoo had ook de Rijkscommissaris gezegd, dat zoolang nog om de beslissing wordt geworsteld en alles onzeker is, de bezetter zich niet aan de verantwoordelijkheid voor de staatkundige ontwikkeiing zou kunnen onttrekken. Door deze uitspraken over en weer is het duidelijk gemaakt, dat het tot misverstand zou leiden, wanneer men de verdere politieke ontwikkeiing in ons land nog verder zou wil len blijven beschouwen van het gezichtspunt van machtsoverneming, al of niet. Het zijn, van weerskanten, uitspraken, die ons willen inscherpen, dat, onder de gehfeel andere om- standigheden, waaronder hier het nationaal- socialisme aan'ons volk wordt gebracht, ook in dit opzicht geen navolging kan worden be- proefd van het voorbeeld, dat Duitschland heeft 'gegeven. Ook in de Nationaal-Socialistische Bewe ging heeft dit inzicht moeten groeien. Van gezaghebbende zijde heeft men er dan ook op gewezen, dat wanneer ook in de N.S.B. op een overneming van de macht" werd ge- wacht, dit een hangen was aan oude, ver- ouderde vormen. Voor de N.S.B. was het niet de macht, waarop het aankwam, maar de lei- ding van het volk. „Belangrijker dan „de macht" echter, zoo schrijft nu ook Volk en Vaderland, is het Volk, dat in dezen tijd meer dan ooit leiding behoeft om het de oogen te openen voor den achtergrond van dezen oor log, die tevens de grootste Revolutie aller tijden is". Dit immers is de taak, waarvoor'de N.S.B. zich thans ziet gesteld. De opgave, het natio- naaj-socialisme aan het Nederlandsche volk te brengen, is in dien zin verduidelijkt, dat nationaal-socialisme thans is: geloof en strijd voor het nieuwe Europa en voor de gemeen- schap der Europeesche volkeren, voor onze Europeesche cultuur en onze toekomst en in engeren zin het ordenend bijeenhouden van onze Germaansche bloedgemeenschap benoor- den de Alpen. Volk en Vaderland verbindt daaraan den volgenden commentaar: Het is dus niet meer voldoende den Neder- landers duidelijk te maken, dat het een zaak van nationaal belang is den Leider te vol- gen, wij moeten hen ook doen begrijpen, dat wij, als volk, opgenomen zijn in een groo- tere eemeenschap, waarin de band van het bloed ons samenhoudt, en waaraan wij ons niet kunnen onttrekken op straffe van isoleering en ondergang. Alleen in dit besef kan onze bezorgdheid voor onze Euro peesche toekomst en voor de Europeesche orde beteekenis hebben. Hoezeer hSt- belang van het geheele volk bij de wijze van vervulling van deze taak gemoeid is, blijkt wanneer men zich den eersten door den Fiihrer voor onze toekomst aangewezen grondslag herinnert: ,,De Nederlanders moe ten in volstrekte gelijkgerechtigdheid deel- hebben aan alle mogelijkheden, die dit nieuwe Europa biedt. Zij zullen hieraan deel hebben door tegelijkertijd de taak en de plichten op zich te nemen, die den dragers van dit nieuwe Europa te wachten staan en die een drager van deze verantwoordelijkheid op zich zal hebben te nemen". Indien we dan ook voortaan en naar het zich laat aanzien voor den duur van den oor log de ontwikkeiing van de N.S.B. in het tpe- ken van volksleiding en niet van machtsover neming moeten beschouwen, dan neemt dat niet weg, dat er geen leiding is, op welk ge- bied ook, waarmee geen machtsontplooimg samengaat. In de aanvaarding van de uit elke leiding voortspruitende verantwoordelijk heid vloeit voort een zedelijke aanspraak op de daaraan beantwoordende macht. De voor de N.S.B. en in het bijzonder voor haren Leider opnieuw verhocgde verantwoordelijkheid heeft haar ook meer macht gegeven, al ware het slechts daardoor, dat de samenwerking tus- schen de bezettingsmacht en de Beweging, die in de practijk reeds 'tot stand gekomen was, thans haar officieele bekrachtiging verkregen heeft door het decreet van den Rijkscommis saris, waardoor al zijn ondergeschikte i'nstan- tie's bij de uitvoering van belangrijke maat- regelen van bestuur, maar vooral in alle per- soneelkwesties overleg hebben te plegen met den Leider der NjS.B. of zijn gemachtigden. Dit beteekent tevens, dat verwacht mag wor den, dat alle Duitsche instanties voortaan ook van eenzelfde opvatting hieromtrent zullen blijk geven. Samenwerking is het woord, waarmee de Leider der N.S.B. de toekomstige verhouding heeft gekarakteriseerd, innerlijke en uiterlijke verbondenheid: Samenwerking tusschen onze Beweging en de bezettingsoverheid, tgrwijl de innerlijke verbondenheid zich uitdrukken moet in samenwerking tusschen den Rijkscommis- sari/ en den Leider der Beweging, om het beste te maken in dezen tijd voor het Ne de in lands che volk, wat er van te maken is." In den zin van volksleiding zal deze samen werking ook daarin uitwerken, dat de ge- meenschappelijke vergaderingen van N.S.B. en Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. voortaan niet alleen voor de leden der beide bewegingen, maar voor alien van Nederlandschen bloede toegankelijk zullen zijn. vijandelijike reserves, artilleriestellingen en concentraties van pantserwagens. Aan het Don-front leveren Duitsche en Ita liaansche troepen nog steeds zware afweer- gevechten teigen stenke Sovjet-infanterie en gepantserde strijdkrachten. Afdeelingen van leger en luchtmacht hebben wederom 20 pant serwagens. Afdeelingm gevechtsvliegers voor werden 26 Sovjet-vlifctuigen neergeschoten, vijf eigen vliegtui'gen gingen verloren. In den centralen sector werden gereed- staande vijandelijke troepen door de artillerie verstrooid. Ten Westen van Toropez heeft een Duitsche gevechtsgroep, in weerwil van hevi- gen tegenstand, verscheidene bolsjewistische stellingen stormenderhand genomen. Vijande lijke aanvallen op een hardnekkig verdedigd Duitseh steunpunt mislukten met een veriies van tien pantserwagens. In den Noordelijken sector bracfciten Duit sche stormtroepen geslaagde operaties ten uitvoer. Een vrii zwakike ingesloten vijande lijike gevechtsgroep werd vernietigd. In Libye en Tunis bedrijvigheid van verken- ningsafdeelingen aan weerskanten. Voor de kust van Cyrenaica hebben Duitsche gevechts vliegers twee vrij groote vijandelijke koop- vaardijschepen zoo zwaar beschadigd, dat de schepen verloren geacht moeten worden. Des nachts werd de haven Benghazi opnieuw ge- bombardeerd. In Tunis zetten afdeelingen der luchtmacht de operaties tegen vijandelijke af deelingen artilleriestellingen en ravitaillee- ringskampen voort. Op 18 December heeft een Duitsche duikboot ten Westen van Oran een Britschen torpedojager tot zinken gebracht. Bij een aanval over het Kanaal hebben snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen treffers geplaatst op belangrijke fabrieksinstallaties aan de kust. Bij een luehtgevecht werd een Britsch vliegtuig neergeschoten, een Duitseh toestel wordt vermist. Bij de gevechten in de groote bocht van den Don heeft zich de llde gepantserde divisie onder bevel van generaal-majoor Balck bij zonder onderscheiden. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: In den Terek-sector herhaalde de vijand zijn vergeefsche aanvallen. Tusschen Wolga en Don hezetten Duitsche pantserdlvisies in samenwerking met Roemeensche troepen bij een aanval op den zich hardnekkig verdedi- genden ^jand een belangrijiken riviersector. Krachtige vijandelijke aanvallen in het gebied van Stalingrad en in de groote bocht van den Don werden na verbitterde gevechten, deels in den tegepaanval, afgeslagen. Bij deze ge vechten verloren de Sovjettroepen 194 pant- erwagens. Afdeelingen gevechtsvliegers voor den strijd op korten afstand opereerden tegen Verkenningsacties in de Syrte en Tunis. Het Italiaansche weermachtbericht van gis teren iuidt als volgt: Aan het front in de Syrte en in Tunis, oot- qingen tusschen verkenninpsafdeelingen. De vijandelijke luchtmaftht, die herhaaldelijk onze stellingen traehtte aan te vallen, verloor vier vlieigtuigen in Libye en een in Tunis, die wer den neergeschoten door het afweergeschut der As. Drie Britsche toestellen werden te Sabrata door onze jagers neergeschoten. Afdeelingen Duitsche vliegtuigen hebhen op doeltreffende wijze de haven van Benghazi gebombardeerd. Zij troffen gemeerde schepen en havenwerken. Op geringen afstand ten N. van de stad werden twee koopvaardijschepen met een inhoud van 12.000 ton door bommen ge.troffen en waarschijnlijk tot zinken ge- bracht. De vijand heeft opnieuw steden "in Tunis aangevallen en wederom slachtoffers onder de bevolking gemaakt. Er werden uit Soesa 27 llooden en 30 gewonden en uit Tunis 26 doo- den en 43 gewonden gemeld. Geen schade aan militaire objecten. Bij geslaagde nachtvluch- ten hebben sterke afdeelingen Duitsche vlieg tuigen vliegvelden op Malta .gehomhardeerd, ten Zuidw.esten van het eiland werd eeh En- gelsch konvooi aangevallen en met zekerheid een koopvaarder get'roffen. Ook Goering, von Ribbentrop en de sta^chefs in het hoofdkwartler. De Fiihrer heeft Vrijdag j.l. in zijn noof'd- kwartier ontvangen den koninklijk Italiaan- schen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, die zich met den chef van den Italiaansehen generalen staf, maarschalk Ca- vallero, voor een kort verhlijf in Duitschland bervindt. Dienzelfden dag en ook Zaterd^g heeft Hit ler met graaf Ciano en maarschalk Cavallero oever van de Terek verkregen, hier ook wor den de Russische tegenaanvallen uitgevoerd. Een typisch verschijnsel op dit strijdtooneel is de nevel, die in deze eerste wintermaanden regelmatig tegen de bergen hangt. Corres- pondenten besehrijven, hoe men zich van het hooggebergte tot de steppe nauwelijks kan orienteeren, hoe alles in donkere wolken is gehuld en dorpen en fabrieken, kolchozen en katoenplantages zich gelijkelijk aan het oog onttrekken. Luchtactiviteit is slechts moge- lijk gedurende de weinige uren, dat het nevel- dek optrekt; artillerievuur moet op de kaart geleid wordeh en berust alleen op de ge- gevens, die men weken geleden, bij beter zicht, van het taeloop der vijandelijke stellingen kon verkrijgen. Toch staat de strijd aan de Terek geen dag stil, actie van stoottroepen en ver- kennin-gspatrouilles wisselen met artillerie- duels in sneeuw en regen af. De Russen ina- ken van de weersomstandigheden gaarne ge- bruik tot verrassende aanvalsondernemingen. Den laatsten tijd schijnt hun activiteit meer de gedaante van een regelmatig onderhouden offensief te krijgen. Het verdedigde punt is inderdaad van uitzonderlijk belang. Steeds is_ de strijd in het Oosten geruimen tijd blijven' hangen aan bepaalde beheerschende posities. In den driehoek van den Don waren dat eerst Rostow en Woronezj; de val van Rostow bleek voor de verdedigers de onhoudbaarheid van het heele We.stelijke voor-Kaukasische gebied mee te brengen. Woronezj bleef als hoekpunt bestaan en bepaalde met Stalingrad de Noord- oostelijke grens van het Duitsche offensief in 1942. Nu zijn het Stalingrad en Ordzjonikidze, waarlangs de lijn verloopt, die de beneden- Wolga, de Kaspische Zee en het olieterrein van Bakoe vooreerst nog buiten het gevechts- gebied houdt. De plaatselijke omstandigheden, de natuurlijke heperkingen van het seizoen en van het terrein, hebben echter meegebracht, dat Ordzjonikidze nog geen Stalingrad van den Kaukasus is geworden, wat betreft den omvang van de gevechtshandelingen. Men krijgt geen duidelijken indruk van de militaire ontwikkeiing tusschen Don en Wol ga. Het -Sowjet-commando heeft zijn tegen- offensief waaiervormig ontplooid uit en ter> weerszijden van Stalingrad, vooral in Zuid- westelijke richting. Met name is het moeilijk zich een beeld te vormen van de gevechten i binnen de Don-bocht, die hieruit ontstaan zijn. i Van Duitsche zijde onthoudt men zich van plaatsaanduidingen en van mededeelingen om- trent de positie van de troepen, die voor en in Stalingrad strijden. In verband met het krijgs- verlqop gedurende den vorigen winter wijst het Sehwarze Korps er eens te meer op, dat zulke inlichtingen den tegenstander kunnen bevoordeelen, niet alleen direct in informatief opzicht, maar ook indirect door de uitwerking op het eigen volk. Dit kan immers met de eigenaardigheden van dezen oorlog niet ver- trouwd zijn; het rekent veelal nog met starre fronten. Had men meegedeeld, dat de vijand daar of daar stond, dan had het publiek de verder Oostwaarts loopende hoofdfrontlinie in gedachten opgegeven. Het had een tegenslag vermoed, waar slechts een plaatselijke belas- ting ontstaan was en de ..waarheid" had in dit geval den vijand welkome diensten ver- leend. ,,Een leiding, die de zielen van de menschen buitensporig belast", aldus het Sehwarze Korps, „handelt even onjuist als wanneer" zij om der wille van het enkele prestige kostbare mensehenlevens zou op- offeren". Omtrent het middenfront zijn de gegevens evenmin volledig. Men heeft het JSowjet-offensief hier wel opgevat als een af- leidingsonderneming ten behoeve van de actie bij Stalingrad, maar ook de omgekeerde theo- rie is verdedigd. In ieder geval bestaat er een duidelijke wisselwerking tusschen beide .gevechtsterreinen Beperkt het gas- en elegtriciteitsverbroik. De basis van het huidige technische en economische leven wordt gevormd door de kolen. De wetenschap en, de techniek zijn er vooral in de laatste twintig jaar in geslaagd belangrijke ontdekkingen te doen en aan de hand daarvan doeltreffende practische toepas- singen tot stand te brengen. Daardoor is ech ter ook de behoefte aan kolen zeer gestegen. Zij zal bovendien steeds grooter worden. Men denke slechts aan de vervaardiging van diverse synthetische producten. De steenkool staat, tengevolge van deze abnormale eischen, niet in zoodanige hoeveelheid ter beschikking als ter bevrediging van alle levensbehoeften wel noodig is. Daarom dient een bijzonder zorgvuldig en economisch gebruik ervan te worden nagestreefd. In nauw verband daar- mge staat een even economisch en zorg vuldig gebruik van electriciteit en gas, zoo wel in de huishouding als in de bedrijven en op kantoren. ,,Weest zuinijf!" is het parool. Wie zijn rantsoen overschrijdt, benadeelt niet alleen-de gemeenschap, maar ook zichzelf, want hij loopt kans van den toevoer te worden afge- sneden. SUCCES VAN ITALIAANSCHE DUIKBOOT. Een Italiaansche duikboot is na een tocht, waarop vijf vijandelijike koopvaardijschepen tot zinken werden gebracht, op haar steun punt aan de kust van den Atlantischeh Oceaan teruggekeerd. Eenige leden der bemanningen van de tot zinken gebracht schepen bevonden zich aan boord. De tot zinken gebrachte schepen zijn: het Engelscliie vrachtschip van 10.000 ton ,,Frans Hals", het onder Engelsche vlag varende 7000 ton groote vrachtschirp .Empire Deal", het Britsche stoomsohip Andreas", het motor- hesnrekin.o'en aevoerd over alle kwesties van 1 j - Duitschland en Italde's gemeenschappelijke a^rlaen\s^Vs^ fen", groot 5280 ton (Veerhaven? 5291 ton). oorloigvoering. Aan de politieke en militaire besprekingen hebben ook deelgenomen de rijksmaarschalk 'Hermann Goering, de rijks- minister van ibuitewlandsche zaken, von Rib bentrop, en de chef van het opperbevel der weermaefht, generaal-veldmaarschal'k Keitel. Zaterdag ontving Hitler in tegenwoordig- heid van graaf Ciano, rijksmaarschalk Goe ring en rijksminister Van Ribbentrop boven dien den Franschen regeeringschef Pierre Laval voor een langdurig onderhoud over de tegenwoordige vraagstukken van Frankrijk. De samenkomst in het hoofdikwaitier van den Fiihrer met graaf Ciano stond in het tee- ken van den vastberaden wil der As-ipogend- heden, alle krachten in te spannen voor het behalen van de eindoverwinning. In alle be- sproken vraagstukken werd de volkomen over- eenstemming der opvattingen geconstateerd. De heohte vriendsctiap en wapentoroederschap tusschen den Fiihrer en den Duce en tus schen hun beider vo.lkeren verleenden aan de besprekingen met graaf Ciano en maarschalk Cavallero, zooals steeds, het karakter van bij- zondere hartelbikheid. Voor het hezoek aan het hoofdkwartier van den Fiihrer waren graaf Ciano en maarschalk Cavallero vergezeld door den koninklijk Ita liaansehen ambassadeur te Berlijn, Dino Al- fieri, den Duitsohen ambassadeur te Rome, von Mackensen, alsmede door politieke mede- werkers van graaf Ciano en door officie-en van het Italiaansche leger, de luchtmacht en de marine. AAN HET OOSTFRDNT. In de Duitsche legerberichten komt, merkt de N. R. Crt. op, tegenwoordig ook weer her- haaldelijk het gebied van de Terek voor, het gevechtsterrein. dat van zoo buitengewoon belang is voor de beheersching van den Kau kasus en de Transkaukasische gewesten. Niet zonder reden werd de vesting Ordzjonikidze voor, welke de Dutischers posities hebben in- genomen, vroeger Wladikawkas genoemd, be- heerscher van den Kaukasus. Die plaats neemt zij hog altijd in aan den toegang tot den eenigen grooten, het heele jaar door bruik- baren weg over het gebergte. De verdedigers beschikken hier niet alleen over gunstige verkeersmogelijkheden door de spoorwegver- bindingen met den Oostelijken Kaukasus, die nog in hun handen zijn en door den ravitail- leeringsweg uit Tiflis, maar ook over belang- j rijke terreinsvoordeelen. Het diepe Terek-dal dient hun tot een natuurlijke loopgraaf, terwijl hun hoogtestellingen een vijandelijk gebied bestrijken, dat, ter plaatse plat als een bord en onbegroeid, zonder dekkings- en camou- flage-gelegenheid is. In ruimen samenhang wordt de Oostelijke Kaukasus door de Rus- sische Koema-linie teigen aanvallen uit het Noorden beschermd en de Duitsche opmarsch i is dan ook, zooals men zich herinnert, om de I uitloopers van deze linie getrokken. De Terek zelf vormt een tweede linie; haar scherpe bocht, waar de gevechten van de afgeloopen j maanden zich hebben afgespeeld, slingert zich om de olievelden van Groznyi. Hier hadden de Duitscher^ een bruggenhoofd op den rechter-^ Het SS-Erzatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data hij de genoemde adressen kunnen vervoegeri, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervul- len, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansehe-SS in Nederland willen toetreden. 4-l-'43 9.00 uur: Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk; 15.00 uur: Tilburg, Lange Schijstraat 66. 5-1-'43 9.00 uur: Roermond N.S.D.A.P., Swalmerstraat 61; 15.00 uur: Dari Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 6-l-'43 9.00 uur: Arnhem, Weverstraat 16b; 15.00 uur: Hengelo, Deutsches Haus. 7-l-'43 9.00 uur: Zwolle, Hotel Peters, •Markt; 15.00 uur: Assen, Frieslandkazeme, Vaart Zuidzijde. 8-1-'43 9.00 uur: Groningen, Concertinas, Poelestraat; 14.000 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 9-l-'43 9.00 Iepenweg 13. 10-l-'43 10.00 uur: heim, Mariaplaats. 11-l-'43 10.00 uur: bouw, Leusderweg. 12-l-'43 10.00 uur: Hout, Bezuidenhoutscheweg. uur: Amsterdam, school Utrecht, Wehrmacht- Amersfoort, dienstge- Den Haag, Cafe den dert de besloten zitting van het Lagerhuis, waar de minister ^president een uiteenzetting heeft gegeven, doet de Engelsche publicistiek er het zwij'gen toe, al laat zij bij iedere bloote weergave van Darlans veriklaringen ook een woordvoerder van de Gaulle aan het woord komen. Soms laat men zich van die zijde bij zonder onvriendelijk uit over het tegenwoor dige regime in Fransch Noord- en West Afri- ka, dan weer geeft men hoop op een naderend compromis. Zoo verzekerde dezer dagen een yertegenwoordiger van de Gaulle na voor een frontalen aanval op de steUing kmigen met Roosevelt van El Agheila op te bouwen. Hiertoe moest zodk -van den teder vzn „la Fran<^ con door een gebied zonder havens, zonder spoor- tante is niet doorgegaan ,,Ik geloo wegen en met vernielde wegen over grooten dat de cnsis-iDarlan onoverkoombaar is. W j cfstand de noodig'e artillerie worden aange- hebben niet all,.n M pres^e,at V Roosevelt, dat bet pact met Darlan slec s OV€r een afstand die ongeveer zoo groot is als tijdelijke maatregel is, maar wij kennen ooia Rpriiin naar Pariis befbben ertoe ere- Roosevelts gehechtheid aan de beginselen van voorhereidingen voor den Brit- de democratic. Ik ^n echter ookDarian en ^nd^a^alTIl^d Sen" gekott Dezen het Fransche volk en, a hebben wij de Dench heeft Rommei gebruikt om achter El ten lndertijd als een slag ondervonden, toch heila waar dit precies is, blijft natuur- moeten wij leeren om slagOT glimlachend- t geheim nieuwe stellingen op te bou- moasseeren Dat de hooge officieren m Afri- ^€n sXoen nu het achtste Britsche leger tot ka voor Darlan waren, sprak v°l|ensg de^ den moei^aam voorbereiden aanval overging, zegsman yanzelf, want mrlan had hen zelf het a]s het ware jn het luchtiedige, benoemd. Het was in dien geest, dat onlangs daar Rommel eijn strijdkrachten stelsehnatig ook een bericht uit Dakar de tegenstell g had teruggetrokken. De misleidingsmanoeuvre tusschen het regime4Dar^n en de Engelsch. was volkomen geslaagd. Hetgevolgis.dat regeermg bylgelagd noemde. Dat gmg de het achtste ieger, dat thans met de Duitsch- heeren m Whitehall nu weer al te ver. Een Italiaansche achterhoeden strijd levert, vol- kennelijk gemspireerde uiteenzettmg van iedig moet worden omgegroepeerd. Rommel agentscbap Reuter maakte dindelyk, dat frieeft door het oponthoud van het achtste bericht uit Dakar aanleidmg kon geven tot i€p-€r volledige beweginigsvrijheid herkregen. ernstiig misverstand: wel waren er in Noord- kan thang vaatzetten op een punt| Afrika onderhandehngen gevoerd met het he- daJt doQr de nalbijlheid van het Duitsch-Ita- stuur van West-Afrika, maar doze waren van liaaQSch€ bruggehoofd aan de Straat van zuiver locaal en techmsch karakter, m zoo- sicilie uit een oogpunt van ravitailleering ver zij betreldting hadden op de msehakelmg uiterst gungtig gelegen is. Daarentegen wor- van West-Afrika in de gemeenschappelijke -uierhi ndinersweven v'an het achtste oorlogsinspanning. Dit noodzakelijke con- In het jongste nummer van ,,Das Reich' publiceert de rijksminister voor de propagan da, dr. Goebbels, een artikel over de ontwik keiing van den oorlog tot dusver. Hij zet daar in uiteen, dat tot dusver bijna alle gebeurte- nissen in dezen oorlog ten gunste van Duitschland zijn verloopen en waar eens een moeilijke situatie ontstond is het'Duitschland ten slotte steeds nog gelu'kt door een nieuwe concentratie van krachten den toestand mees- ter te hlijven en den ouden stand van zaken, meestal onder veel gunstiger voorwaarden, te herstellen. Naar mogelijkheid is de oorlog steeds offensief gevoerd. De Duitsche strate gie ging daarbij te werik volgens het beginsel den oorlog zoover mogelijik de vijandelijke ruimte in te brengen en daarbij zooveel moge- l'ijlk militaire kracht en potentieel van den tegenstander uiteen te slaan, of nog liever Eian zich te trekken. Zoowel aan ruimte als aan menschenmateriaal moest den tegenstan der zooveel mogelijk ontnomen worden, niet slechts met het doel, dat dit den tegenstan der zou gaan ontbreken, maar ook, dat het Duitschland ten goede zou komen. Dat is ge- lukt in een omvang, waarvan de vijand geen voorstelling' heeft. De Duitsche oorlogvoering kan.. thans als verzekerd beschourwd worden. Verstandige lieden in Londen en Washington klagen er over, dat Zij in dezen oorlog niet als in den eersten wereldoorlog de handen in den schoot kunnen leggen en het verder verloop aan den tijd kunnen overlaten. Thans beslissen geen wonderen, maar harde feiten en die staan bijna uitsluitend aan Duitsche zijde. Wanneer men over den afloop van dezen oorlog een prognose zou willen opstellen, zou deze onge veer zoo luiden, dat degepe zal overwinnen die beschikt over het meest superieure genie in de leiding, over de beste menschen, het grootste potentieel, de stoutmoedigste koen- head, het hardste moreel en de meest draag- krachtige wereldopvatting. Wie zou, naar den stand van zaken, durven betwijfelen, dat .dat Duitschland is Volgens een bericht van Nya Dagligt Alle- handa wordt in de Engelsche kolonie te Lissa- bon met beslistheid beweerd dat Churchill zich op 18 December naar Washington zou begeven voor een nieuwe bespreking met Roosevelt. Deze reis is een gevolg van de noodzakelijk- heid om tot overeenstemming te komen over de gemeenschappelijke politieke lijn, welke men ten aanzien van het Fransche koloniale rijk in Noord-Afrika wil volgen. DARLAN. Er zijn teekenen, schrijft de N. R. Crt., dat de crisis om Darlan aan het minderen is. Se- tact, zoo werd nadruikkelijk gezegd, beteeken- de op zich zelf nog geen verandering In de houding Van de Engelsche regeering ten op- zichte van den stand van zaken in Noord- Afrika. Ook de heropening van het Britsche consu ltant-generaal in Algiers em de consulaten in Casablanca en Rabat, die sedert de breuk met Vichy gesloten waren geweest, is als een soort erkenning van Darlans regime opgevat. maar deze duiding heeft men eveneens te Don* den verzwakt tot wat in diplomatieke taal ,,de opbouw van een onderhandeliragspositie" ge noemd wordt. Toch valt in al deze rechtzet- tingen zonder moeite een kentering van het politieke klimaat te speuren. Oo'k Darlan heeft begrepen, daartoe zelf het noodige te moeten bijdragen. Tegenover het zonder rug- gespraak of voorkennis uitroepen van een ..Oonsail imperial"' rondom Darlan zelf als staatshoofd zelfs de Amerilkanen kennen hem trouwens slechts den titel van hoogen commissaris toe moest ,,iets anders ge steld worden en zoo is Darlan er toe gekomen cm openlijk te verklaren, dat hij geen per- soonliike amtoities nastreeft en ten bewijze daarvan zich later in het particuliere leven zal terugtrekken. Dit had hij aan generaal Eisenhower (die intusechen een politieken medewerker krijlgt) plechtig verzekerd en tevens, dat hij met de Angelsa'ksische militai- ren nauw zou samenwerken. Aan alle per- sonen, die in Fransch-Afrika wegens An- gelsaksische sympathieen vervolgd waren, was amnestie verleend en zelfs was een reeds van gewichtige posten aan %^ilke personen toe- vertrouwd. Tens'lotte heeft Darlan zich laten interviewen en daarbij^. de positieve verzeke- ring gegeven, dat de Fransche oorlogsschepen te Dakar, Alexandria en in de Noord-Afri- kaansche havens met de geallieerde vloten zouden samenwerken. Zooals men zich her innert, was bij de onderhandelingen over- Dakar wel overeenstemming bereikt omtrent het gemeensohappelijke gebruik van deze marine- en luchtbasis, maar nog niets vemo- men over de bestemming van de daar gesta- tionneerde vloot.. Op de vraag, of hij het comite-de Gaulle kon erkennen als de ver- tegenwoordiging van eenig deel van het Fransche Rijik, achtte Darlan een antwoord op het oogenblik inopip^rtuum, zooals hij zich den de verbindingswegen van het achtste Britsche leger nog verder verlengd. Deze lei den thans in Libye door een waterarm' gebied met geen enkele haven in de natoijheid, waar weinig begaanbare wegen zijn. HET OOSTFRONT. Omtrent den strijd aan het Ocstfront meldt de A.N.P.-correspondent, dat de vernietigde troepenmacht bij Toropets de spits vormde van de aanvalstroepen die tot taak had tot Smolensk door te dringen en bestond uit de beste troepen die de bolsjewisten in het veld konden brei%en. Het groote aantal dooden, dat" aan bolsjewistische zijde is gevallen, t.w. 15.000, is een bewijs van de felheid, waarmede de strijd gevoerd is. De afloop van den strijd toont, dat de Duitsche weermacht thans ook in den winter in staat is, het initiatief te nemen. Daarnaast dient niet uit het oog te worden verloren, dat de Sovjetunie als gevolg van de vele vernietigende slagen, die zij heeft moeten incasseeren, reeds veel menschenma teriaal heeft verloren en wel dat deel, dat voor de oorlogvoering het belangrijkste is, namelijk de geschoolde soldaten. Van het oorspronke- lijke actieve leger zijn nog weinig officieren en manschappen over, zoodat de bolsjewisten thans voor een groot deel soldaten in den strijd moeten wemen, die slechts een korte opleiding hebben genoten en over vrijwel geen oorlogservaring beschikken. In "alle gevechten aan het Oostelijke front is de elastische oorlogvoering der Duitschers volkomen opgewassen gebleken tegen de tak- tiek der bolsjewisten, die in massale uitvallen op de stellinp-en van den tegenstander storm- loopen. Mislukt zuik een stormloqp, dan pro- beeren zij het in een anderen sector, zooals thans in het Zuiden, waar, nadat aanvallen op andere deelen van het front geen sucees hadden gehad, de Italiaansche stellingen aan de Don hevige aanvallen te verduren hebben. Het is duidelijk, dat dit voortdurend zoeken van zwakke plaatsen in de verdediging de aanvalskracht door versnippering moet ver- minderen. Tegenover deze bolsjewistische tak- tiek gebruiken de Duitschers die van den ,,offensiey.en afweer'", welke hierin bestaat, dat men de bolsjewisten op de eigen stellingen laat aanrennen en zoo mogelijk laat verbloe- den om op het juiste oogenblik tot tegenaan- op net oogennnK mopporruum I vallen over te' gaan, waarbij dan vaak posi- van nriJtaaUgr SlomI?ieke betrekkingen veroverd, die gunstige uitgangs- met de Vereenigde Staten en Emgeland. Te Londen wordt bij dit alles een overbrug- gende invloed toegeikend aan het opt^-eden van den vroegeren Franschen minister van buitenlandsche zaken Flandin. Zijn verblijf in Algiers werd hier onlangs al gemeld, evenals dat van een ander voormalig lid van de regee- rinig te Vichy, den minister van binnenland- scfae zaken Pucheu. In zijn eerste redevoe- rin'g na de Novembergebeurtenissen had Dar lan op hen beiden reeds een beroep gedaan. Toch was met name* van Flandins werkzaam- heid, die in feite zeer levendig' moet zijn en geheel in dienst zou, staan van een samemverr king tusschen de Gaulle en Darlan, naar bui- ten"toe weinig gebleken, zoodat dit misschien ook de reden is geweest, dat de regeering te Vichy tot dusver geen aanleiding heeft gevon- den om hem te desavoueeren, zooals de andere medewerkers van Darlan. DE STRIJD IN NOORD-AFRIKA. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Duitsche militaire zijde worden thans nadere bijzonderheden meegedeeld over de taktiek, die Rommel gevolgd heeft teneinde den op marsch van het achtste Britsche leger in Libye op te houden. Naar thans onthuld wordt, was het betrok- ken der afweerstellingen bij El Agheila door het Duitscri-Italiaansche pantserleger niets anders dan een misleidingsmanoeuvre, die den Engelschen generaal Alexander gedwongen heeft, in wekenlamgen arbeid uitgangsstellin- bases vormen voor een omsingelimgsslag. ALs zoodanlg moeten voorloopig ook de aanvallen nog worden beschouwd, die thans door Duit sche en Roemeensohe troepen tusschei: Wolga en Don worden ondernomen. De vage aan- duiding- van het gebied, waarv deze gevechten g'aande zijn, gesctiiedt met opzet, daar men van Duitsche zijde den tegenstander niet door nadere preciseering houvast wil bieden ten aanzien van het beoogde doel der aanvallen. In het N.V. Huis aan de Oudegracht te Utrecht is Zaterdag op plechtige wijze het tweejarig bestaan van het Technische Gilde herdacht. Nadat in de ochtenduren eenige sectievergaderimgen waren gehouden, kwamen om 3 uur in den middag eenige honderden tecfciniei feestelijk bijeen in de groote schouw- burgzaal, welke voor deze gelegenheid feeste lijk was versierd. Met een ikrachtig* ,,Hou zee" werd Mussert bij zijn binnentreden beigroet, waarna de secr.- penniugmeester vhn het Technische Gilde, de beer J. M. Figee, een kort openingswoord spraik. In het bijzonder verwelkomde spr. den leider van het Ned. volk en Major dr. Beck, den leider van de Technische Nocdhulp. Met de mededeeling, dat het Technische Gilde was

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1