2 groote zendingen GELDIGE BONNEN Binnenland Bloemenmagazijn G. J. WILL Distributienieuws Kostelooze inenting tegen pokken. Gemeente-begrooting. Bonnen beteekenen voedselJ I mits er geld is! prachtig bloeiende PLANTEN Vlooswijkstraat 27 Tel. 2092 Terneuzen Bestelt voor de Kerstdagen vroegtijdig. TERNEUZEN, 18 DECEMBER 1942. De Burgemeester van AXEL maaKtHaekend, dat op Donderdag 24 December a.s., des namiddags drie uur, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting of her- menting tegen pokken van hen, die zich daar- toe in het Gymnastieklokaal der Openbare Lagere School alhier aanmelden. Het is ge- wenscht te voren den huisarts te raadplegen. Voor een juiste vermelding in de vaccine- bewijzen van de namen en geboortedatums der kinderen is het gewenscht, dat bij de aan- melding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen. Axel, 18 December 1942. De Burgemeester voornoemd, P. M. SMALLEGANGE,. De Secretaris, MARIS. De Burgemeester der gemeente AXEL, ter waarneming van de taak van Burgemeester en Wethouders dier Gemeente, maakt bekend, dat de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven dezer Gemeente, alsmede die van de bedrijven, voor den dienst van 1943 met ingang van heden op de secretarie der ge meente voor een ieder ter lezing zijn neder- gelegd en, hetzij in druk, hetzij in afschrift, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijg- haar wordt gesteld. Axei, den 14 December 1942. De Burgemeester voornoemd, P. M. SMALLEGANGE. De Secretaris, MARIS. Ik denk daarbij slechts aan Afrika en aan onze dappere bondgenooten in het Zuiden. Eerst als alle Europeesche vraagstukkin ami- zijn opgelost, zullen wij ons met deze as gelegenheid bezighouden. Maar een ding is zeker, dat heeft de Fiihrer ook gezegd: ,,Als eenmaal deze nieuwe opbouw komt en deze nieuwe orde, dan zal ik U, mijnheer Mussert,, bij mij roepen. U zult door deze nieuwe orde niet worden verrast. U zult tot mij komen en wij zullen haar bespreken." Ik geloof, dat hiermede de grondslagen zijn vastgesteld, volgens welke de Neder- landsche nationaal-socialisten nu met voile overtuiging en vastbesloten aan den arbeid en ten strijde kunnen gaan. Ik zelf wil voor mij hieruit in dezen zin een gevolg- trekking maken, dat il» den politieken wil, die* tot uiting komt in de Nationaal- Socilistische Beweging, ook toonaangevend betrek bij het bestuur van dit land. Deze vier grondslagen gaven den Rijks- commissaris aanleiding om den politieken wil, welke door de N.S.B. tot uiting wordt ge- bracht, toonaangevend bij het bestuur van ons land te betrekken. Dienovereenkomstig bepaalde hij bij decreet, dat bij de uitvoering van belangrijke maat- regelen van bestuur en vooral in alle perso- neelskwesties, overleg moet worden gepleegd met den Leider der N.S.B. of de door dezen aangewezen partij-instanties der N.S.B. Daar- mede is de N.S.B. verantwoordelijk betrokken bij het bestuur van Nederland. Tevens is nogmaals, en thans zeer duidelijk, te kennen gegeven, dat er in Nederland slechts een groepeering bestaat, welke het vertrouwen van den Fiihrer geniet en dat er derhalve slechts een groepeering bestaat, die hij later, bij_ de uiteindelijke vaststelling van de taak welke ons volk in de toekomstige Europeesche ordening zou hebben te verrichten, als gelijk- waardig partner zou kunnen erkennen. Mus sert zou dan degeen zijn, wien hij "het recht zal toekennen om namens het Nederlandsche Volk de belangen van dit Volk te behartigen en het te vertegenwoordigen. Op de vraag, of dit nu de mftchtsovername is, waarover zoo dikwijls wordt gesproken, moet ontkennend worden geantwoord. Machts- overname is een begrip uit den vooroorlog- schen, democratischen tijd. Het wekt slechts gedachten op aan eischen en gebieden en sluit de gedachten van offeren en dienen, welke bij de N.S.B. allesoverheerschend zijn, uit. Wat de N.S.B. dan wel op haar schouders heeft genomen is: verantwoordelijkheid. Deze ver antwoordelijkheid, waarvan zij het ontbreken in het democrqtisch stelsel als een leemte en als een slopend gebrek gedurende de elf jaren van haar bestaan verkondigde, krijgt zij nu op eigen verlangen, te aanvaarden. •In zorgvolle tijden, szooals die, waarin wij thans leven, is dat een buitengewoon zware taak. Haar afwijzen, thans, zou evenwel ge- lijkstaan met het prijsgeven van Neerlands zelfstandigheid en latere gelijkberechtigheid in Europa. En wij schreven het hier reeds eei-der: ter bereiking van deze doelstellingen moet Neder land iets doen. Wie zou daar anders toe in staat zijn dan de N.S.B. en haar Leider Mus sert? Men be&Luite daaruit niet, dat men nu maar eens zal wachten op datgene wat de N.S.B. doet. Dat ware levensgevaarlijk. Want het wachten moet niet zijn op wat de N.S.B. doet, maar ook op wat Nederland doet. Nederland, dat wil zeggen het geheele Volk, voor zoover het zich zijne verantwoording bewust is. Het wordt nu tijd, dat men zich duidelijk voor oogen stelle, dat Nederland ligt in Europa, en dat het daarvan een bepaald or- gaan vormt. Het zal, wanneer andere deelen van het samenstel van organen falen, nooit zelfstandig tot eigen, nuttige werkzaamheid in staat zijn. Welnu, Duitschland vormt in het geheele Europeesche organisme een zoo belangrijk en overheerschend onderdeel, dat er bij storing ervan, voor de overige deelen geen mogelijk- heid tot onderlinge sanienwerking bestaan- baar is. Als Europeesch voelend en denkend wezen zal men dan ook zijn aqndacht gericht moeten houden op de handhaving van het goede functioneeren van het hoofdorgaan, het hart, van het uiterst fijne organisme, dat door de volkeren van ons oude werelddeel wordt ge- vormd. Wie zich tegen Duitschland keert, keeru zich tegen Europa, en wie zich tegen Europa keert, wendt zich af van eigen volk en eigen Yaderland. j Dit mo-ge voor velen nog moeilijk te vol- gen zijn, het moge zwaar vallen om eigen, lang gekoesterde inzichten in de geschied- vorming der laatste jaren prijs te geven, men volharde niet in halsstarrige koppigheid. Bedenkt, dat Uw meening weliswaar ge- boren werd uit eigen inzichten, doch dat deze inzichten ontstonden uit de voorlichting van hen, die daarin niet het algemeene, doch hun persoonlijk belang zagen. Bon Hoeveelheid VAN 20 TOT 26 DEC.: no. per bon: Brood (of gebak) 64A 400 gr Idelm 64B 50 gr Beschuit 64 75 gr Vleesch (of vleeschw.) 64A 100 gr Idem -64B 25 gr Aardappelen 64A 2 kg Idem 64B 1 kg Melk 64 melk 1% liter Karne- of taptemelk 64 taptemelk 1 liter Tabak enz. 64 tabak 1 rants. VAN 29 NOV. TOT 26 DEC.: Suiker 437 alg. 1 kg Jam enz. 438 alg. 500 gr Gort 439 en 440 alg. 250 gr Vermicelli enz. 441 alg. 100 gr Kaas 442 t/m 444 alg. 100 gr Bloem (of gebak enz.) 447 t/m 450 alg. 70 gr Rijst 4-73 res. 500 gr Cacao met suiker 3-74, 4-74 res. 150 gr Koffiesurrogaat 445 alg. 250 gr VAN 13 TOT 26 DEC.: Chocolade 61 versn. 100 gr Suikerwerk 62 versn. 100 gr VAN 18 TOT 29 DEC.: Boter 63 boter 125 gr VAN 12 NOV. TOT 10 JAN. 1943: Boter 59 boter 125 gr VAN 20 DEC. TOT 31 JAN.: Boter 446 alg. 250 gr VAN 1 TOT 31 DEC: Eenheidszeep 452 alg. 1 stukje Idem P eenheidszeep 1 stukje Waschpoeder 453 alg. 250 gr Idem P waschpoeder 250 gr Toiletzeep P toiletzeep 75 gr VAN 1 SEPT. TOT 31 DEC.: Scheerzeep M, textiel 45 gr VAN 1 NOV. TOT 9 JAN. 1943: Petroleum 08 petr. 2 liter VAN 11 MEI TOT 31 DEC.: Brandstoffen 01 t/kn 05 B.V. 1 eenh. VAN 16 OCT. TOT 28 FEBR. 1943: Brandstoffen 06 t/m 08 B.V. 1 eenh. TOT 30 APRIL 1943: Brandstoffen 01 t/m 05 K.F. 1 eenh. BIJZONDERE RANTSOENEN* Chocolade 3-75, 4-75 res. 100 gr Suikertverk 3-76, 4-76 res. 100 gr De bonnen 412, 413, 431, 432 alg. (zeep), N-, O-eenheidszeep, waschpoeder, toiletzeep, zijn verlengd tot 31 December. Na morgen (Zaterdag) zijn vervallen de bonnen 63 brood, beschuit, vleesch, aardappe- len, melk, taptemelk en de bonnen R -12 tabak en sigaretten. De bonnen, waarvan de geldigheidsduur op Zondag begint, mogen op den daar aan voor- afgaanden Zaterdag worden gebruikt, met uitzondering van den bon voor vleesch, vleeschwaren en aardappelen. j y X Zorgt voor geld! Steunt Winterhulp! Z m y Giro 5553. SLUTTING VAN BEDRIJVEN TUSSOHEN KERSTMIS EN NIEUWJAAR. In verband met de huidige bijzondere situa- tie in h%t bedrijfsleven is bepaald, dat alle be drijven op de in de periode van 23 December 1942 na beeindiging der werkzaamheden tot en met 3 Januari 1943 gelegen werkdagen zul len moeten zijn gesloten, behoudens de hierna te noemen uitzonderingen 1. bedrijven, welke zioh bezighouden met het voortbrengen van grondstoffen, voorzoo- ver zij niet reeds vallen onder 3; 2. gas-, waterleiding- en electriciteitsbe- 1 drijven 3. bedrijven, welke voor de voedselvoorzie- ning werkzaam zijn, voorzoover zij niet door het betrokken bedrijfsschap schriftelijk zijn aangewezen om gedurende genoemde periode of een gedeelte daarvan te sluiten; 4. continu-bedrijven waarbij tijdelijke slui- ting schade aan de out ill age of aan de in be- werking zijnde goederen zou veroorzaken, voorzoover zij niet reeds vallen onder 3; 5. (bedrijven werkzaam op het gebied van het personen- en goederenvervoer; 6. bedrijven welke zich met den detailhan- del bezighouden, voorzoover zij niet reeds val len onder 3; 7. bank- en verzekeringsbedrijven; 8. bedrijven, welke rechtstreeks door de bevoegde Duitsche instanties worden aange wezen. Door den voorgeschreven arbeidsrust zal geen vertraging bij het laden en lossen van verkeersmiddelen mogen optreden. Het vol- ledig gebruik van alle verkeersmiddelen mag in deze periode in geen gval worden gestoqrd. Met het oog hierop dienen de bedrijven ervoor zorg te dragen, dat 'gedurende de feestdagto en de daartusschen liggende overige rust- dagen geen opeenhooping van goederen op de stations en overslagplaatsen voor het verkeer te water ontstaat. In de gevallen, dat twijfel mocht bestaan omtrent de vraag of een bedrijf al dan niet onder de hierboven genoemde uitzonderingen valt, zal men zich schriftelijk v66r 20 Decem ber 1942 tot de hierna genoemde instanties moeten wenden, welke een bindende beslissing terzake zullen geven: a. de directeur van het of een der betrok ken rijksbureau(x) voor handel en nijverheid beslist of een bedrijf behoort tot de sub 1, 2, 4 of 6 bedoelde, tenzij dat bedrijf werjezaam is op het gebied van de bouwnijverheid? b. de algemeen gemacixtiigde voor den wje- deropbouw en de bouwnijiverheid beslist of een bedrijf, dat werkzaam is op het gebied" van de bouwnijverheid, behoort tot de sub 1, 4 of 6 bedoelde c. de directeur-generaal voor de voedsel- voorziening beslist of een bedrijf behoort tot de sub 3 bedoelde; d. het hoofd van de afdeeling vervwrwe- zen van het departement beslist of een bedrijf behoort tot de sub 5 bedoelde e. nader Zal worden medegedeeld welke instantie zal beslissen of een bedrijf behoort tot de sub 7 bedoelde. Niet-nakoming van deze sluitingsplicht zal worden gestraft met een geldtboete van ten hoogste 10.000. Het departement van soeiale zaken bereidt een regeling voor inzake de door betaling' van de loonen, welke vermoedelijik ongeveer gelijk zal zijn aan die van het vorige jaar. Nadere mededeelingen hieromtrent voigen. DE SOCIALE VERZORGINSG VAN OORLOGSDIENSTNEMERS. Ontsla,g door werkgever niet toegestaan. Personen in overheidsdienst behouden hun wedde. In het Verordeningenblad van 16 dezer is opgenomen een verordening van den Rijks- commissaris voor. het bezette Nederlandsche gebied betreffende soeiale verzorging van oorlogsdienstnemers. Hierin wordt o.m. het volgende bepaald: De wederzij4sche rechten en verplichtingen, voortspruitende uit een bestaande arbeids- overeenkomst,welke een oorlogsdienstnemer als werknemer heeft aangegaan, worden opgeschort zoolang hij oorlogsdienst verricht, voor zoover niet uit de volgende voorschriften iets anders blijkt. De oorlogsdienst ^taat ten aanzien van de toepassing van de- voorschriften betreffende de verzekering tegen invaliditeit gelijk met vrijwilligen dienst bij de voormalige Neder landsche zee- of landmacht. De werkgever kan de arbeidsovereen- komst met een oorlogsdienstnemer niet op- zeggen, evenmin kan hij een verzoek, als bedoejd in artikel 1639w van het burgerlijk wetboek, indienen. Het recht van opzeg- ging blijft voor den werknemer onvermin- derd bestaan. De tijd, gedurende welken oorlogsdienst is verricht, telt bij een bestaande arbeids- overeenkomst in overheidsdienst ten voile mede voor de berekening van den dienst- tijd, voor den overgang in een hoogere salaris- of loonschaal en voor het in aan- merking komen voor bevordering. De oorlogsdienstnemer, die een nog be staande arbeidsovereenkomst in overheids dienst heeft aangegaan, blijft zijn wedde met inbegrip van alle bijkomende toelagen ontvan- gen met inachtneming van de volgens boven- staande intredende verhoogingen. Echter worden de aan een oorlogsdienst nemer op grond hiervgn toekomende wedden gekort. 1) indien bij ongehuwd, weduwnaar of ge- scheiden is en a) gpen kinderen moet onderhouden, met 20 ten bonderd; b) een of twee kinderen moet onderhouden met 16 ten honderd; c) drie of vier kinderen moet onderhouden met 13 ten honderd; d) vijf of meer kinderen moet onderhou den met 10 ten honderd; 2) indien hij gehuwd is en aj geen kinderen moet onderhouden, met 10 ten honderd; b) een of twee kinderen moet onderhou den, met 6 ten honderd; c) drie of vier kinderen moet onderhouden, met 3 ten honderd. Op het bedrag, dat een oorlogsdienstnemer ingevolge het hovenstaande moet ontvangen, wordt zijn oorlogsdienstbezoldiging (Kriegs- besoldung) in mindering gebracht. Ten aanzien van de berekening van den diensttijd met betrekking tot de pensioenen wordt de oorlogsdiensttijd van een persoon, die een nog bestaande arbeidsovereenkomst in overheidsdienst heeft aangegaan, ten voile medegeteld. Gedurende den tijd, dat oorlogsdienst wordt verricht, wordt de pensioensbijdrage in den zin der Pensioenwet 1922 doorbetaald. De voorschriften betreffende medetellen van den oorlogsdiensttijd zijn van overeenkomstige 1 toepassing, wanneer een oorlogsdienstnemer, die niet een nog bestaande arbeidsovereen komst in overheidsdienst heeft aangegaan, bin- nen een jaar na de beeindiging van den oor logsdienst of bet in werking treden van deze verordening een zoodanige arbeidsovereen komst aangaat. In dit geval wordt de in oorlogsdienst doorgebrachte tijd onder over eenkomstige toepassing van de artikelen 40 en 42a der Pensioenwet 1922 door het rijk inge- kocht. De op grond van deze bepalingen door een publiekrecbtelijk lichaam uitgekeerde bedra- gen worden op een daartoe gesteld verzoek door het rijk terugbetaald. Is de arbeidsovereenkomst van een oorlogs dienstnemer in verband met de oproeping be- eindigd, dan wordt zij bij het in werking treden van deze verordening weder van krachi wanneer de oorlogsdienstnemer den werk gever zijn wensch daartoe binnen zes maanden na het in werking treden van deze verorde ning te kennen geeft. Deze voorschriften zijn eveneens van toe passing op personen, die door de ,,Waffen- SS" voor een opleiding van korten duur zijn opgeroepen, voor den duur dezer opleiding. In deze verordening wordt verstaan onder: ..Oorlogsdienst" de dienst, welke een per soon, die op het tijdstip van zijn oproeping zijn woonplaats in Nederland had, na 31 Augustus 1939 in de Duitsche weermacht, de ,,Waffen- SS", het Vrijwilligerslegioen Nederland, den luchtbeschermingswaarschuwingsdienst, den rijksarbeidsdienst of een Nederlandsche poli- tieformatie, welke er toe bestemd is, buiten het bezfette Nederlandsche gebied te worden ingezet, verricht of verricht heeft; arbeidsovereenkomst in overheidsdienst" de arbeidsovereenkomst in dienst van het rijk, een provincie, een gemeente of een ander publiekrechtelijk lichaam. De verordening nr. 136/1941 betreffende eenige soeiale voorzieningen ten behoeve van vrijwilligers bij de Duitsche weermacht, de ,,Waffen-SS" en hij het Vrijwilligerslegioen Nederland, zooals aangevuld bij de verorde ning nr. 202/1941, treedt buiten werking. Deze verordening is gisteren in werking getreden. DE BEROEI'SKADEKIT RSI S VAN DEN JEUGDSTORM. Een uiterst zware en moeilijke opleiding. In de schoone omgeving van Ommen in Overijssel staan, schrijft de H. Crt., vele boer- derijen, maar een ervan is daar wijd en zijd bekend als De Boerderij. Het is geen model- bedrljf, dat den anderen boeren ten voorbeeld strekt en daaraan zijn naam ontleent, want De Boerderij is... heelemaal geen boerderij in den, eigenlijken zin van het woord, waarmee weer eens bewezen is, dat men niet kan af- gaan op een naam. .In De Boerderij is sedert 6 weken de kaderschool van den Jeugdstorm gevestigd. Bij De Boerderij behoort een uitgestrekt terrein, dat niet .toeg'ankelijk is voor het pu- bliek en hoofdzakehjk met bosch is bedekt. Het is zeer rijk aan wild en gevogelte. Aan den oproep tot deelneming aan den kadercursus gaven 500 jonge mannen gehoor. Een strenge keuring volgde, waarvan het re- sultaat was, dat 46 jongelieden van 1725 jaar in November tot de school werden toe- gelaten. Van deze 46 vielen er op de school in de eerste weken 16 af. Thans telt de kader school, die ongeveer 6 weken aan dep. gang is, dus 30 leerlingen. Twee dagen zijn wij in de gelegenheid geweest het werk op deze school van nabij. te beschouwen. Na het hijschen der vlag en het ontbijt, staan ordeoefeningen, lichamelijke opvoeding en velddienst op 't "programma. Eenige uren achtereen duren deze oefeningen, zoodat het uiterste van hen gevergd wordt. Slapheid of halfslachtigheid van den enkeling treft den geheelen troep, waartoe hij behoort. Wie ech ter zou meenen, dat daardoor onderlinge wrij- ving ontstaat, vergist zich. Het tegendeel is het geval, want in den troep wordt een sterke gemeefischapszin gevormd. Deze gemeen- schapszirr komt o.m. tot uiting in de prettige hartelijke en opofferingsgezinde stemming. Aan' de dienstregels wordt zeer streng de hand gehouden. Nachtoefeningen vormen een geliefkoosd middel om de jongens aan hun plicht te herinneren. De leiders spreken/tij- dens de oefeningen dikwijls op zeer barschen toon, waarbij allerlei woorden gebruikt wor den, die Uiwalijk tot de salontaal gerekend kunnen fwoTden. Dit heeft een p^chologische beteekenis. Men wil de jongens gewennen on- voorwaardelijk te gehoorzamen en hun wil ge- heel ondergeschikt te maken aan dien van den leider. Het is natuurlijk niet de ondergeschiktheid van een slaaf aan zijn beer, maar die van een soldaat aan zijn meerdere. Door de zware lichamelijke opvoeding en de ordeoefeningen worden de jongens lichamelijk sterk en ge- oefend, hetgeen noodzakelijk is, omdat de Jeugdstorm van de stelling uitgaat, dat een gezonde ziel slechts in een gezond lichaam kan huizen. Aan den velddienst wordt veel tijd besteed, hetgeen begrijpelijk is, daar de jonge stormers zich vooral willen uitleven in veldspelen, zo- als bet veroveren en verdedigen van een hut en daarby eigenschappen als moed, eer, trouw, doorzettingsvermcgen, snelheid van handelen en verantwoordelijkheid op de beste en me est natuurlijke wijze ontwikkeld worden. Geestelijke vormjng. Een jeugdleider moet niet alleen lichamelijk, maar ook geestelijk uitstekend gevormd en ontwikkeld zijn, want anders kan hij nooit de meerdere zijn, naar wie de aan zijn hoede toe- vertrouwde jongens opkijken en die door hen onvoorwaardelijk erkend en gevolgd wordt. De geestelijke vorming vindt voornamelijk in de avonduren plaats. Door de daartoe aan gewezen leiders worden lezingen en voor- drachten gehouden. Er wordt een onderwerp opgegeven en met behulp van studieboeken moeten de leerlingen dat uitwerken en in hun geest vastleggen. Is dit gebeurd dan krijgt ieder gelegenheid zich te uiten voor den troep. Natuurlijk zijn niet dllen dezelfde meenmg toegedaan, waardoor dikwijls een zeer leven- dige gedachtenwisseling ontstaat. Het kan op deze cursus-avonden soms ,,heet" toegaan. In het bijzonder wordt door de leiders gelet op een behoorlijke uitspraak en een correct en juistheid. Jonge kerels van 20 jaar redeneerden en praatten voor 'n gehoor van 50 personen van wie 20 voor hun vreemden waren, volkomen vrijuit in behoorlijke volzinnen, over onder- werpen, die lang niet eenvoudig waren. Natuurlijk is het niet allemaal juist wat zij zeggen en enkele malen hoorden wij fouten in hun redeneering, die echter hoofdzakelijk het hebben onze reeds gedunde collectie* weer nangevuld, terwijl wij nog enkele -Zendingen wachtende zijn. Toch geven wij U de raad gevolg zijn van een gebrekkige en onvolkomen schoolontwikkeling. De geestelijke vorming is er op gericht, de jongens tot bewuste strijders voor de natio- naal-socialistische levensopvatting te maken, die den zin begrijpen van wat er om hen heen gebeurt. Een machtig middel is het geschie- denisonderwijs. Him inzicht wordt er door verdiept en hun idealisme vergroot. Behalve cursusavonden kent de school ook schaaravonden, waaraan alle leerlingen ge- zamenlijk medewerken met een toespraak. declamatie en zang. Deze schaaravonden die nen vooral om het gejneenschapsgevoel te ver- "sterken. Uit hovenstaande zal men wel begrepen hebben, dat de kaderschool het uiterste vergt van haar leerlingen. Zij hebben alles te geven, wat er in hen zit en het is logisch, dat op deze wijze nauwkeurig nagegaan kan worden. op welke plaats in den Jeugdstorm hij moet komen. Niet alien zullen geschikt zijn de verantwoordelijkheid van jeugdleider te dra gen. Zij zullen in een andere functie in den Jeugdstorm ingezet worden. Zeker is echter. dat zij, die den cursus welke drie maanden duurt, geheel kunnen voigen en het examen met goed gevolg afleggen, een sterke kern vormen, waarop de leiding van den Jeugd storm in alle omstandigheden zal kunnen rekenen, W. DOGTEROM DIRECTEUR VAN DEN POSTOHEQUE EN GIRODIENST. Naar het A.N.P. verneemt, is als opvol'ger van den heer S. J. H. Wesselink, die 1 Oct. j.l. den dienst met pensioen heeft verlaten, met- ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot directeur van den postchdque- en girodienst de heer W. Dogterom, tihans directeur van het teiegraafkantoor te Rotterdam. De heer Dogterom, die 12 Nov. 1888 te Am- merstol is geboren, volgde na de voltooi'ing van zijn studie aan de H.B.iS. de lessen aan de hoogere post- en telegraafschool en is sinds 1907 in dienst van de P.T.T. bij welk dienstv^k hij werkzaam was op verschillende post- en telegraafikantoren. In 1913, werd hij gedetac'heerd hij het hoofdbestuur, waar hij achtereenvolgens werkzaam was bij de afdee- lingen telegrafie, radiotelegrafie en -telefonie, van welke laatste afdeeling hij sous-chef was. In 1934 werd de heer Dogterom aangesteld tot adjunct-directeur van het teiegraafkan toor te Rotterdam, waarna hij in 1936 werd benoemd tot directeur van dit kantoor. Hij was lid van vele commissie en delega tes op het terrein der P.T.T. DE REDE VAN DEN RIJKSOQMMISSARIS. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: De rede van den Rijkscommissaris, Rijks- minister Seyss-Inquart ter gelegenheid van bet 11-jarig bestaan van de N.S.B., beeft in verband met de politieke ontwikkeling in Nederland, bier sterk de aandacht getrokken. Dat de leider der N.S.B. ir. Mussert voortaan bescbouwd wordt als de leider van bet Neder landsche volk, bestempelt men in gezagheb- bende kringen in de rijkshoofdstad als een verdere ontwikkeling. Mussert wordt thans in de verantwoordelijkheid betrokken. Overigens verklaart men, dat men aan de rede van den Rijkscommissaris niets toe te voegen heeft, daar men deze volkomen duidelijk acbt. Een vergelijking met andere landen acht men mis- plaatst, daar de omstandigh'eden en de ont wikkeling voor ieder landPverscbillend zijn. GOEDEWAAGEN-PRIJS. Winnaars voor 1942. De Goedewaagen-prijs voor de beste jour- nalistieike bijdrage in het belang der volksge- meenschap voor het jaar 1942 is toegekend aan de heeren S. S. Hoogterp, wnd. hoofd- redacteur van het Algemeen Handelsiblad, mr, J. Huyts, hoofdredacteur van de Nwe Rot- Iterdamsche Crt. en L. Lindeman, hoofdredac teur van „Volk en Vaderland'". De uitreiking van de prijzen,die elk 500 bedragen, ge- sdhiedt dezer dagen.. Het ivorige jaar zijn de prijzen voor het eerst toegekend, en wel aan de heeren Hugo van den Broeck, hoofdredacteur van de Lim- burger Koerier, drs. W. Goedhuis, destijds hoofdredacteur van de Arbeiderspers, en A. A. L. Graumans, den sclhrijver van de Bra- bantsche brieven van Den Dre en hoofdredac teur van de Gooi- en Eemlander. De beoor- deeling gesclhiedt gezaraenlijk door het depar tement van Volksvoorlicbting en Kunsten, het Persgilde en het Verhond van Ned. Journa- listen. DE KEEK EN DE ARBEIDSDIENST. In ons nummer van 14-dezer is in het arti kel, dat aan ,,De Standaard" is ontleend, een gedeelte van het slot uitgevallen, waardoor dit een andere strekking kreeg, dan het blad schreef. Dit belvaort te worden gelezen: „Was eerst het standpunt (der synode van de Ned. Herv. kerk) afwijzend, nu is in een rondschrijven uiteengezet, dat er geen over- wegende principieele toezwaren tegen den Arbeidsdienst, als sociaal instituut, bestaan, en dat ieder, nu de dienstplicht is ingevoerd, voor zijn eigen geweten zal hebben te beslis sen, of hij eventueel moet weigeren aan dezen dienstplicht te gehoorzamen". DE „OMBILJN" TOT ZINKEN GEBRACHT. Het It!lliaansche weermachtshericht van 16 dezer meldt, dat een duikboot op den Atlan- tischen Oceaan het stoomschip Ombinin tot zinken heeft gebracht. De Ombilin, 5658 ton bruto en 3195 ton netto", werd in 1915 bij de Nederlandsche Scheepsbouw-maatschappij te Amsterdam gebo-uwd. Het schip heeft toebe- hoord a^.n de Koninklijke Pakketvaart-maat- schappij te Batavia. OVERTREDING VAN POLITIONEELE MAATREGELEN EN ANDERE VOORSCHRIFTEN. Naar wij vernemen is door de gemeente- politie proces-verbaal opgemaakt tegen de volgende personen: L. F. K< en F. R. te Terneuzen, terzake geen aanmelding doen van het houden van een kostganger. I P. N. te Terneuzen, terzake het plegen van strooperij. W. J. de M. ^n P. M. G. te Zaamslag en D. K. v. E. te Axel, terzake op Woensdagmiddag de Noordstraat met een .riiwiel berijden. J. M. en C. K. te Terneuzen en M. F. te Dreischor, terzake diefstal van steenkolen. G. F.K. te Terneuzen, terzake beleediging van een amhtenaar. J. D. en C. K. te Terneuzen, terzake het on- beheerd laten staan van een rijwiel. J. G. v. d. H., M. Z. en W. v. d. L. te Ter neuzen, terzake overtreding van de Inentings- wet. C. B. te Terneuzen, terzake overtreding van de artbeidswet. J. K. te Terneuzen, terzake overtreding maximumprijzen mosselen. G. A. H. de M„ A.*fc. v. d. B., D. J. D„ P. v. E. en W. N. te Terneuzen, terzake het ge- toruiken van een zaklantaarn met wit licht. J. A. v. D. terzake beleediging. G. R. te Borgerhout, terzake het veroor zaken van gevaar voor het verkeer door me- chanische kracht over een spoorweg. EEN TOON EELVOORSTELLIN G. Donderdagavond werd in bet Concert- gebouw alhier een tooneelvoorstelling ge geven door de Tooneelgroep „De Rotterdam- mers", onder directie van den beer Joh. Steenbergen Jr. Opgevoerd werd het Hol- landsche zeemansstuk „Mottige Janus", spel in 5 bedrijven, naar de novelle van Weremeus Buning, in de bewerking van Joh. Steenber gen Jr. Het is nu niet bepaald gemakkelijk in den tegenwoordigen tijd aan -, deze zijde van de Schelde een Hollandscb tooneelgezelschap ge- engageerd t« krijgen. Dit mag dan ook als een verrassing beschouwd worden. Zeer waar- waarschijnlijk is het dan ook daaraan toe ta schrijven, dat bet publiek in grooten getale naar het Concertgebouw optrok, om het wel en wee Van ,,Mottige Janus", een brok echt zeemansleven, achter de schijnwerpers mede te maken. De opvoering was goed verzorgd. Toch herinneren wij ons „Mottige Janus" in een andere bewerking, dat met de noodige f'igu- ratie er bij, meer kleur en leven aan het stuk gaf. Het begin is vroolijk, de 70ste verjaardag van Moeder Grietje uit het zeemanskroegje, geliefd bij alle zeelui, daar zij als een echte Moeder over deze rondborstige kerels waakt. De onopgesmukte ronde zeemanstaal van Janus Jozef Recht door Zee, bijgenaamd ,,De Mottige" en zijn onafscheidelijken vriend en iijftrawant Willem de Bruin, bijgenaamd „De Rooie", gav^n het publiek vele malen aanlei ding tot vroolijkheid, Het is een stuk met een lach en een traan en tal van sterke speelsoepes. Een volks- stuk van de beste soort. De hoofdrollen werden op voorbeeldige wijze gespeeld door Joh. Steenbergen Jr. als ,,De Mottige", Jan Overbeeke, als ,,De Rooie" en Stiny Stein, in haar dubbelrol als Leen de Zwart. Hiernaast vermelden wij nog Mia Horna, als Moeder Grietje, Rolf Benz, als Henri Morel, de verleider, Gerard Robbers als Jan de kastelein uit het zeemanskroegje, Hans Graefe, als Frits Delambert en Ada Dille- waard, als Marietje, het zeemansmeisj®. De decors, de veylichting en de aankleeding van het tooneel waren prima verzorgd en ver- hoogden het effect ten zeerste. iHedenavond krijgen wij nog een herhaling van dit stuk en naar wij vernemen zal het dan ook wederom druk loopen, daar reeds veel pl'aatsen besproken zijn. De liefhebbers van goed tooneel baasten zich dus. .JUBILEUM. Voor den heer A. Reedijk te Axel was het gisteren 25 jaar geleden, dat hij in dienst trad hij de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Mij. Dit zilveren jubileum ontging zijn kennissen en vrienden niet. Den geheelen dag door liep dan ook hezoek in 'en uit en vele bloemen waren in zijn woning aanwezig. "De.directeur, vergezeld van den administra- teur en den ingenieur, betrad om ongeveer iwaalf uur zijn woning, om hem geluk te wen- schen met zijn zilveren feest en sprak daar bij ook voor de toekomst het beste voor den jubilaris en zijn gezin uit. Het was daarbij voor den heer Reedijk een aangename ver rassing, toen bij een enveloppe met inhoud in ontvangst bad te nemen, terwijl aan zijn echt- genoote eemmooi bloemstuk werd uitgereikt. De beer Fteedijk dankte hartelijk vooc de hem gebraxhte hulde en voor het blijk van waardeering. Namens het roersoneel der maatschappij werd bem een geschenk aangeboden. 't Was voor de familie Reedijk dan ook een prachtige dag, dien nog langen tijd in hare herinnering zal blijven voortleven. PRIJSAANDUIDING VAN MEUBELEN. Voor verschillende artikelen bestaan reeds voorschriften, waarbij Meinhandelaren ver- plidht zijn bun waren te prijzen. In de Ned. Staatseourant van 17 December 1942 is een voorschrift van den Gemaclhtigide voor de Prij zen opgenomen, waarbij thans ook aan klein- handelaren in meubelen de verplichting tot prijsaanduiding wordt opgelegd. Voortaan zullen dus zoowel de geetaleerde, als de in de winkel, toonkamer enz. voorradige meuibelen van een duidelijke prij.saanduiding moeten zijn voorzien. Dit voorschrift treedt op den dag na publicatie in de Ned. Staatseourant in wer king. PRIJSAANDUIDING VOOR BLOEMEN. De Gemachtigde voor de Prijzen heeft blij- kens een publicatie in de Staatseourant de prijsaandmdiingsplicht uitgebreid tot ieder, die als kleintaandeiaar of in een. andere .hoedanig- heid in den kieinihandel bloemen te koop aan- biedt. De wijze, waarop het prijzen moet ge- sdhieden, is, zooals bekend, vastgelegd in het Prijsaanduidingsbesluit 1941. AXEL. Opvoeding „Mottige Janus". Het Centrum was Woensdagavond geheel uitverkocht, toen de bekende tooneelgroep ,,De Rotterdammers" het beroemde zeemans stuk Mottige Janus" opvoerde. Veel is reeds over de goede kwaliteiten van dit gezelschap geschreven, alsook over het stuk zelf. Dat een en ander niet overdreven is, bleek ook hier. Prachtig was het spel van deze groep, zoowel in de hoofd- als de kleine rollen. Geen won der dan ook, dat ieder voldaan huiswaarts keerde na dezen avond van kunstgenot, dat het gezelschap den talrijken hezoqkers foereid heeft. Onigetwiifeld zal men deze tooneelgroep hier nog eens gaarne tertig zien. Gevonden voobwerpen. Omtrent. onderstaande gevonden voorwerpen zijn inlichtingen te hekomen hij: Een vulpotlood annex briefweger, C. Over- dulve, Axel, Spui, N. 125. Een paar zwarte glace handschoenen, Bak- kerij De Jonge, Markt, Axel. Een paar handschoenen, I. de Jonge, Beste- vaerstraat 46, Axel. Een armbandje en servieskaart, Veldwach- ter Griep. Een portemonnaie, Van Maurik, Weststraat T Axel. Een damesportefeuille met foto's, J. F. den Doelder, Nieuwendijk 3, Axel. Twee portemonnaies met inhoud en een handbeschermer, Ph. de Neve, Noordstraat '50, Axel. DE NIEUWE BONNEN. Gedurende de week van 20 tot en met 26 December zijn voor het koopen van de nor- male rantsoenen brood, beschuit, vleesch, aardappelen, melk, karne- of taptemelk, als-^ mede tabak (rookerskaart voor mannen), gel- dig verkloard de bonnen gemerkt met 64. Gedurende het tijdvak van 18 tot en met 29 December a.s. is voor het koopen van boter aangewezen de bon gemerkt boter 63", elke bon recht vevende op 12b gram. Zij, die gedurende het tijdvak van 2 tot en met 5 December 1942, de genoemde bonnen bij den slager hebben ingeleverd, ontvangen gedurende boverfgenoemd tijdvak per bon. 100 gram rundvet.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2