kritschen BL0EMENMA6AZIJN 6. J. WILL Buitenland Binneniand LEIDER VAN HET NEDERLANDSCHE VOLK. DE DOOD AAN DEN LOOPENDEN BAND. FRONTSOLDATEN ALS GASTEN DER BEWEGING. GEEN RETOURS MEER BIJ DEN TREINCONDUCTEUR. HULST met bessen en KEKSTBOOMEN [Weer rap ter been en vrij van Rheumatische pijnen. Neem Gezondheid voor een cent per dag. Bij Apoth. en Drofi. 0.41. 0.76. 1.47. N.V Rowntree Bijkans een jaar geleden, herinnert de N. R. Crt., keerde de Leider der N.S.B. van zjjn vorige onderhoud met den Fuhrer terug in de overtuiging, op grond van diens verklaring, dat hij ons volk de gelegenheid wilde geven niet als overwonnen natie, niet als kolonie, niet als protectoraat, maar als vrij nationaal- socialistisch Germaansdh volk zijn plaats in het nieuwe Europa in te nemen: ,,het wordt toegelaten, neen het is toegelaten op den 12'den December". Wie in de Zaterdagavondbladen de mede- deeling uit Hitler's hoofdkwartier over een nieuw bezoek van ir. Mussert las, zal wel in het bijzonder getroffen zijn door de woorden, die bun besnreking .moesten karakteriseeren: „vol vertrouwen". in de omgeving van den Leider der' Beweging werd Zaterdag tot de pers gezegd: niet alleen vol vertrouwen, maar ook vertrouwelijk. En al was dit dan wel in de eerste plaats bedoeld omde pers te over- tuigen, dat ook zij haar nieuwsgierigheid nog een wijle diende te bedwingen, men kan toch ook veilig aannemen, dat het onderhoud in het hoofdkwartier er niet toe bestemd was om drie dagen later om zoo te zeggen uitge- zonden te worden. Zooals het voorheen was, zal het ook nu zijn: de voile strekking ervan zal eerst doordringen in gebeurtenissen, fei- ten of maatregelen, die na korter of langer tijd zullen volgen. Ook na de Zondag door den Rijkscommissaris en den Leider der N.S.B. gehouden redevoeringen zal hoe zou dat ook temidden van den storm van dezen tijd anders kunnen? de spanning in ons volk voortduren, w'at nu eigenlijk van' de toe- komst mag worden verwacht en hoe de vef- dere toekomst, waarin wij onze plaats in Europa zullen hebben ingenomen, zich reeds in de voorbereidende maatregelen van heden. zal afspiegelen. De FUhrer heeft zijn uitspraak van een jaar geleden bevestiPd: de Nederlanders behoeven niet te vreezen, dat zij als overwonnenen zul len worden behandeld, op den grondslag van Vplkomen gelij kgerechtigheid zullen zij hun ■plaats in het nieuwe Europa vinden. Anderzijds kan thans de toekomstige plaats van Nederland in de Europeesche ruimte nog niet worden vastgesteld. Dat, zoo heeft men uit de rede van den Rijkscommissaris ver- nomen, kan immers eerst gebeuren, wanneer de grenzen daarvan konden worden uitgestip- peld. -Eerst zullen de Europeesche vraag- stukken in hun algemeenheid rijp voor de op- lossing moeten zijn, voordat de plaats van ons land in het bijzonder kan worden bepaald. Dat dit edhter niet buiten ons om zou geschieden, heeft de Fiihrer tot uitdruklking gebracht door te verklaren, dat wanneer het zoover is, hij ir. Mussert tot zich zal roepen, om deze din- gen met hem te bespreken. Zooals hierin toch reeds een bepaalde vorm gegeven werd aan wat een jaar geleden werd toegezegd, zoo is het begrijpehjk, dat er ook een nadere bepaling van den koers, dien de N.S.B. hier te lande volgt.fmee samenhangt. De taak,. welke de leiding der N.S.B. zich steeds heeft gesteld, aldus bracht de Rijks commissaris in herinnering, was het natio- naal-socialisme tot het Nederlandsche volk te brengen. Daar komt dan thans (in versterkte mate, want ir. Mussert heeft'er vervolgens in zijn eigen rede nog op gewezen, hoe nauw de geschiedenis van zijn beweging steeds met het lot van Europa verweven is geweest) bij de taak om het Nederlandsche volk het ge- loof in het nieuwe Europa bij te brengen en het er toe te brengen zich in te zetten voor den strijd ter verwezenlijking daarvan. Daarop gaf ir. Mussert het antwoord, toen hij vervolgens zeide: de Beweging doet haar plicht en zal na den dag van vandaag nog meer haar plicht doen; ons aoel: Nederland in Europa in te schakelen zullen we nooit uit het oog verliezen. Dat de N.S.B. zich daartoe niet in een ge- maJkkelijke positie bevindt, liet hij niet uit het oog. Eenerzijds weet hij het diegenen, die het zoover hadden laten komen, dat ons land op voet van oorlog met het Duitsche rijk staat; anderzijds was er de oorlogsnoodzaak zelve, die ook de N.S.B. belet te doen, gelijk zij wel zou widen. Maar wanneer straks de opbouw zal kunnen geschieden, dan, aldus Mussert, zal het zijn in innerlijke en uiterlijke verbon- denlaeid met het Duitsche volk. Tegelijk kon ir. Mussert echter ook voor het oogenblik reeds spreken van een Verblij- dende samenwerking voor het beste voor ons volk. Den mijlpaal, dien. hij dezen dag op den weg van den wederopbouw van ons volk zag stellen, zal hij niet in de laatste plaats gevon- den hebben in de mededeeling van den Rijks commissaris, dat het nationaal-socialisme voortaan in ,belangrijke mate de verantwoor- delijkheld zal dragen voor het bestuur van dit land en daartoe van nu af aan uitdrukkelijk wordt ingeschakeld. In verband daarmee had hij, hoezeer ook voorloopig de eindbeslis- sing bij hem diende te blijven, aan alle onder hem resBorteerende bestuursorganen opgedra- gen, om in het bijizoftder waar het •benoemin- gen betrof, eerst overleg te plegen met den Leider der "N.S.B. of dengene, dien deze daar- voor zou aanwijzen. Na een jaar, dat Mussert heel moeilijk heeft genoemd door ondergrondsche kuipe- rijen, door verraad en misbruik van vertrou wen, dat hij in enkelen had gesteld, door foaantjesjagers, een jaar, waarin men getracht had het geloof en het vertrouwen in de recht- vaardigheid van den Leider te ondermijnen, smaakte hij thans de voldoening, dat de Rijks commissaris ook aan de uitspraak van ver- leden jaar, dat hij besloten had in Nederland nog slechts den politieke wilsvorming te dul- den en wel die in en door de Nationaal-Socia- listisohe Beweging onder haar leider Mussert een nieuwe beteekenis gaf. De N.S.B., zoo zeide hij thans, is de draagster van de poli tieke ontwikkeling in Nederland' en Mussert is de leider van het Nederlandsche volk. OOMMUNISTEN IN BUILGARIJE TER DOOD VEROORDEELD. Naar D.N.B. meldt heeft de krijgsraqd te Stara Za°ora 8 communisten ter dood ver- oordeeld. 3 kregen levenslange tuchthuasstraf en 12 lichtere tuchthuisstrhffen. Allen hadden communistische propaganda gevoerd en daden van sabotage ^epleegd. ROMMEL WEER EENS MEESTER VAN DEN TOESTAND. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft, dat er een overvloed van elkander tegensprekende Engelsche berichten over be. wegingen van het Duitsch-Italiaansehe leger in Libye is. De Engelschen, aldus vervolgt hij, erkennen, dat hier iets °-ebeurt, dat voor hen niet voordeelig is. De Duitsche militaire in stanties echter nemen ondanks de Engelsche berichtengulheid een hardnekkig zwijgen in acht. Het lijkt haast, of men daaruit kan op- maken, dat Rommel teruggekeerd is tot zijn oude tactiek met onbeweeglijk in goede stel- lingen blijven, maar de kansen te zoeken in de beweging. Overigens kan men ook hiervoor .geen authentieke aanknoopingispunten te Ber- lijn vinden. In ieder geval schijnt Rommel, zooals al uit de tegenstrijdige Engelsche'be- richten blijkt, weer eens meester van den toe- stand te zijn. In Tunis heeft de Engelsch-Amerikaansche nederlaag bij Tebourda de voorwaarden voor een verder actief optreden van de troepen van de spil geschapen. Juist in Tunis zien de Duitsche en Italiaansche staven de komende operaties met strijdvaardig vertrouwen tege- moet. Ook hier schijnt de concentratie van strijdkraqhten van de spil nieuwe vorderin- gen gemaakt te hetben hetgeen reeds blijkt uit het feit dat de vijand meer en meer naar het Westen terugtrekt. Aan het Oostelijke front hebben de Sowjet- operafies zoo zware verliezen met zich ge bracht, dat de getalsterkte van gepantserde brigades en infanteriedivisies steeds meer ge- daald is. Meermalen is gebleken, dat deze formaties met 30 tot 40 prrocent van haar nominale sterkte in den strijd gezonden moes ten worden. Opmerkelijk is ook, dat de int rusting van het Sowjet-leger sedert het vorige jaar geen noemenswaardige verande- ring heeft ondergaan. Het nieuwe snelvuur- geschut biivoorbeeld, dat in den herfst van 1941 voor het eerst door de Sowjet-troepen werd gebruikt, is niet veranderd en het aan- tal stukken is niet uitgebreid. In het alge- meen kan worden geconstateerd, zoo -besluit tie correspondent, dat de aanhoudende zware verliezen aan vliegtuigen, pantserwagens, ge- sclhut enz. slechts met toenemende moeite door de Industrie vervangen kunnen worden en de hoogste eischen aan het transportsy- steem stellen. BESTUUR OP MADAGASCAR AAN DE GAULLE. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, zal het bungerlijke bestuur op Madagascar aan De Gaulle worden overgedragen. De over- eenkomst, welke het bestuur van Madagascar overdraa°t aan De Gaulle, is tusschen den Engelsdhen minister van buitenlandsche zaken, Eden, en De Gaulle gesloten. FRANSGHE ARBEIDERS NAAR DUITSOHLAND. Het Fransche ministerie van arbeid heeft Maandagmiddag medegedeeld Aangezien het onlangs bezette gebied van Frankrijk tot nog toe een zeer gering aantal Franschen voor tewerkstelling in Duitschland ter beschikking heeft gesteld, zijn na 15.000 arbeiders in dit gebied aangewezen, die in Duitschland emplooi zullen vinden. DE OORLOG IN NOORD-AFRIKA. Door het optreden van het eerste 'Britsche leger tezamen met Amerikaansche en Fran sche strijdkrachten zijn, schrijft de hT.R.Crt., de verrichtingen van het achtste Britsche leger aan de Oostelijke flank van de Tripoli- taansche verdediging tijdelijk op den achter- grond geraakt. Toch vertoonen de posities van beide lagers groote overeenstemming wat betreft den afstand van hun hoofdbasissen en de naar verhouding smalle gebiedsstrook, die hen van het gemeenschappelijke operatieve doel scheidt. In beide gevallen zijn het vooral verbindingsvraagstukken, die de offensieve kracht van de ver vooruitgeschoven legers bepalen; in beide gevallen ook vinden zij tegenover zich een bekwamen tegenstander, die alle voordeelen uit zijn verkorte commu- nicaties, de verdichting van zijn effectieven binnen een verkleind gebied en de natuurlijke eigenschappen van het terrein zal trekken. Tenslotte leiden zoowel voor Eisenhower- Anderson als voor Alexander-Montgomery de zeeverbindingen langs of in de buurt van machtige vijandelijke steunpunten. Men mag aannemen, dat de Westelijke vleugel van het geallieerde offensief op het stuk van den aan- voer nog in de gunstigste positie verkeert. Juist met het oog op de mogelijkheid immers, dat de Middellandsche Zee in een toekomstigen oorlog niet meer vrij ter beschikking zou staan, - hadden de Franschen indertijd het spoorwegnet over de gansche breedte van hun Noord-Afrikaansche rijk aangesloten en ver- beterd, zoodat de Afrikaansche contingenten ter verdediging van het moederland in ieder geval over den Atlantischen Oceaan konden worden aangevoerd. Over deze doorloopende landverbinding van de Atlantische havens tot in Tunis beschikken thans de geallieerden. Dat zij intusschen ook den zeeweg, die altijd van grooter capaciteit blijft, niet ongetaruikt laten, blijkt uit de vijandelijke bombardemen- ten op de kleine Algerijnsche havens in de buurt van de Tunesische grens. De voorziening van het achtste leger daar- entegen zal in hoofdzaak op den zeeweg aan gewezen zijn, daar de spoorlijn van Alexan dria naar de Egyptisch© grens den enormen afstand tot de Golf van Syrte slechts ten deele aflegt. Bovendien is het de vraag, hoe de jongste geheurtenissen in Egypte en de Cyrenica deze lijn hebben achtergelaten. De Engelschen hadden haar na de ontzetting van Tobroek verleden jaar tot genoemde haven weten door te trekken. De berichten wijzen er evenwel op, dat van scheepstransporten wordt gebruik gemaakt, sedert opnieuw de beschik king over de havens van Oost-Libye verkre- gen is. Bengazi werd door het achtste leger reeds gedurende' de beide voorafgaande korte perioden, dat men het bezet hield, als aan- voerhaven gebruikt en ook Rommel heeft, naar men aanneemt, v66r zijn terugtrekking op de Syrte-stelling tot het laatst toe over deze haven versterkingen ontvajigen. Tegen over het voordeel van de beschikking over de havens aan de kust van de Cyrenaica staat het nadeel van den bedreiging van den lan- gen zeeweg AlexandriaBengazi door de vijandelijke vliegvelden op Kreta, de Aegelsche eilanden, de Dodekanesos en in Zuid-Grieken- land. Alleen de verwerving van verder West- waarts in de Middellandsche Zee vooruitge schoven luchtsteunpunten weegt hiertegen eenigermate op. Het ligt voor de hand, dat Rommel de Oost- Libysche havens als Tobroek en Benghazi in een staat heeft achtergelaten, dat zij voor den vijandelijken aanvoer zoo ongeschikt mo- gelijk zijn. De legerberichten hebben daarvan indertijd melding gemaakt. Ook dit zal de vertraging hebben gegeven, die het achtste leger na zijn laatsten opmarsch mede een uit- gebreide pauze heeft opgelegd. Daarbij heb ben zich bijzonder ongunstige weersomstan- digheden gevoegd en niet alleen in Oost-Libye, maar langs de heele Noord-Afrikaansche kust. In Tunis zijn zware regens gevallen, de rivie- ren gewassen en de operaties dientengevolge tijdelijk beperkt; in de Cyrenaica heeft het terrein en de luchtactie eveneens de gevolgen van het weer ondervonden. Niettemin is de verkenningsaictiviteit van het Britsche leger in den loop van verleden week toegenomen, zoodat men een toenemendeiv druk op Rom mel's stellingen tegemoet ziet. Het Italiaan sche legerbericht van Zondag meldde, dat deze druk Zaterdag bestond uit infanterie- aanvallen, gesteund door tanks. Tegelijk ge- waagde het communique van een gevecht tegen vijandelijke auto's in het Zuiden van de Libysche woestijn. Het is bekend, dat naar dit gebied verbindingen bestaan met Britsche en Fransche (Gaullistische) steunpunten en oasen in het achterland. iVan hieruit zijn reeds eerder verkenningsacties ondernomen. Wat de stelling van El Agheila betreft, Rom mel had hierop zijn keuze laten vallen, omdat zij hem in een soortgelijke positie plaatste als, bij El Alamein, namelijk geklemd tusschen de kust en een weinig toegankelijk terrein verder Zuidwaarts. De Syrte-woestijn in zijn rug liet slechts een goeden weg naar Tripolitanie toe. DE FRANSCHE POLITIEK. Het bezoek van von Rundstedt aan Petain, gevolgd door een maaltrjd met vooraanstaan- de genoodigden van beide zijden, wordt, schrijft de N. R. Crt. veelal opgevat als 'n symptoom van ontspanning in de atmosfeer die uit de gebeurtenissen van de afgeloopen maand moest ontstaan. Wel wordt in de offi- cieele mededeeling gezegd, dat de conferentie te Vichy slechts betreklkina' had op vraagstuk- ken in verband met de demobilisatie van het Fransche leger, maar van den anderen kant meerut men te Parijs, dat de besprekingen van Peta.in wiens goede geaondtieid men, tegen andersluidende geruchten in, bevestig.t zijn te beschouwen als een ,,spontane uitdruikking van des maarschalks heldere politieke in- zicht". Zoo wordt dan ook van dezelfde zijde verzekerd, dat na de regeling van een reeks afzonderlijke punten de regeering zich in Pa rijs en Petain in Versailles zal vestigen. Een uitnoodiging in die richting was gedaan in den brief van Hitler aan Petain (na de be- zetting van Toulon), maar tot dusver waren voor een verhudzing nog geen aanstalten ge maakt, zoomin als trouwens in het algemeen van een duidelijke reactie op dezen brief, bijv. in den vorm van een antwoord, veel is geble ken. De Duitsche pers heeft dit feit duidelijk in het licht gesteld, evenals het uitfolijven van een eenheidspartij, die de bezettende mactit als representatief zou kunnen beschouwen voor de opvattingen van de regeering* en de verschillende elkaar. thans tegensprekende politieke groepen. Eenige weken geleden mocht men van de vorming van een ,,comite van waakzaamlheid"' op initiatief van Doriot een overkoepelende organisatie verwachten, die zich onder den druk van de omstandig- heden tot de parti de l'Etat" kon ontwikke- len, daar Lnderdaad diverse richtingen in het count© vertegenwoordigd waren. Naast de partij van Doriot trof men er de beweging van D6at, de Mouvement social rdvolution- naire van Deats vroegeren medewerker De- lonele, de Francisten van Bucard en de Oosi, de Digue franqaise van Pierre Constantini, de groep Collaboration van Alphonse de Cha- teaubriant en hoe ze verder mogen heeten. Benoist-Meclhin, wegens zijn activistische houding door Laval al voor de Novembenge- beurtenissen uit de regeering venvijderd, bleek zioh bij Doriot te voegen. 'Het schijnt echter, dat Doriot zich, ondanks het aanvan- kelijke resultaat vdn zijn initiatief, in een tamelijik geisoleerde positie bevindt; althans is het hem niet gelukt van de andere groepen medewerking te verkrijgen tot een manifest, dat met voorbijgaan van de regeering tot het Fransche volk zou worden gericht. Doricrt ver- weet de regeering gebrek aan activiteit en wilde daarcm buiten haar om de Franschen aan zijn zijde brengen. De tegenstelling van Doriot tot Laval en Deat is bekend; ook in Bucard vindt hij een bestrijder, die intussctien we;gens een hersenoperatie tijdelijk uitge- schakeld is Ondanks dit alies gelooven be paalde politieke kringen te Parys, dat er een samensme-lting of althans een omvattende organisatie zal komen. Wat Laval zelf betreft, hij heeft verkiaard te willen samenwerken met alle groepen, die voorstander zijn van zijn politick, een stand- punt, waartegen men moeilijk bezwaar kan maken. Concrete!' was Laval, toen hij ver- zekerde zich door niemand te laten bedreigen of dwingen; pogingen in die richting zouden een tegengestelde uitwerking hebben. Aan- gaande de internationale kwestie zeide Laval, dat ondanks alle moeilijkheden de Duitsch- Fransche samenwerking zou worden uitge breid. In feite is dezer dagen het vertrek van den honderdduizendsten werkman naar Duitschland gevierd, zijn de maatregelen tegen de Joden ook in het tot voor kort onbezette Frankrijk verscherpt en zijn verschillende per- sonen gearresteerd wegens hun verbindingen met de dissidente beweging. De arrestatie van Herriot kon na het aan dezen politicus opgelegde huisarrest geen verrassing geven; wel is dit het geval met de gevangenneming van den bekenden tennisspeler Borotra, door iVichy indertijd benoemd tot sportcommissaris, en van de generaals Doyen en Lazare. Ook de bovengenoemde Deloncle is op grond van zijn relaties met Darlan en den vroegeren minister van binnenlandsche zaken Pucheu in hechtenis genomen. De vorming van een Phalange africaine", waarvan men sedert de desbetreffende aankondigingen van Laval en de Brinon weinig meer vernomen heeft, wordt van Duitsche zijde eveneens be- schouwd als een bewijs van samenwerking. Het was de bedoelimg, dat zij deel zou nemen aan de herovering van Noord-Afrika, maar de ontbinding van de resten van het Fransche leger maakt, dat op het oogenblik alleen maar vrijwilligers voor deze taak in aanmerking kunnen komen. Niettemin zou het optreden van zulk een Afrikaansch legioen, als sym- bolische geste kunnen worden beschouwd, een factor, die niet zonder waarde is in de poli tick, al krijgt men, wat de militaire eischen van het oogenblik betreft, den indruk, dat de iDuitschers in Tunis het wel zonder symboli- schen bij^tand af kunnen. lnderdaad blijkt de macht, die de verdedi- gers daar hebben verzameld, van zoodanigen omvang te zijn, dat zelfs offensieve operaties tot ver in het dal van de Medjerda (Medjez el Bab) en langs de Noordkust kunnen worden uitgevoei'd. Berichten van geallieerde zijde schrijven deze ontwikkeling mede toe aan den omvang van het vijandelijke luchtvervoer door middel van transport- en zweefvliegtuigen. Berlijnsche correspondenten komen dit beves- tigen, wanneer zij wijzen op de snelle uitbr^i- ding die Kesselrings Zuidelijke luchtvloot den laatsten tijd heeft ondergaan. Niet alleen de bekende Junkers 52 transporttoestellen zijn hieraan toegevoegd, ook nieuwere Junkers- vliegtuigen van veel grooter capaciteit en de machtige watervliegtuigen, die op de werf van Blohm en Voss gebouwd zijn, moeten tot Kesselrings transportvloot gerekend worden. Het draagvermogen van deze grootste vlieg- tuigtypen maakt ook het vervoer van zware wapens zooals tanks mogelijk. Enkele dagen geleden' is de uitvinding van een nieuw Duitsch machinegewe^i bekend gemaakt, dat 3000 kogels per mi mi® d.i. 50 per seconde afschiet. Reeds in de oudheid heeft men getracht door machinerien de uitwerking van den enkelen schutter te verveelvuldigen. De oude Romeinen bezaten werpmachines, waarmede een groot aantal pijlen tegelijk verschoten konden worden. Ook in de Middeleeuwen werd veelvuldig van dergelijke toestellen ge- briiik gemaakt. Later kwam het zgn. orgel- geschut in zwang een speciaal geconstrueerd kanon, dat in korten tijd een groot aantal kleine projectielen kon verschieten. Bij het uitbreken van den Fransch-Duitschen oorlog van 1870./'71 koesterde men in Frankrijk groote verwachtingen van een vuurwapen met 25 loopen, dat echter in de praktijk niet bleek te voldoen, omdat het veel te log was. (In 1883 construeerde de Amerikaan Maxim eindelijk het eerste volautomatische vuur wapen waarbij den terugstoot van het wapen gebruikt werd om het opnieuw te laden. De Oostenrijker Schwarzlose daarentegen bezig- de hiervoor de gasdruk, die b,ij 't ontbranden van het kruit ontstaat. Deze wapens, mitrail- leurs letterlijk schiootwerpers of machinegeweren genaamd, zijn in staat 400 tot 600 kogels per minjut af te vuren. Beide constructies zijn nog heden ten dage de eenige gebruikelijke, afgezien natuurlijk van nieuwe nog geheime uitvindingen. In de Engelsche veldtocht van 1898 tegen de Mahdisten in Egypte en in der; Russisch- Japanschen oorloig van 1905 bleek de groote militaire waarde der machinegeweren. Daar zij echter te zwaar waren om door een sol- daat gehanteerd te worden, construeerde men tijdens den vorigen wereldoorlog lichte ma chinegeweren. Deze onderscheiden zich van de zware hoofdzakelijk door het lichte affuit en het onthreken van optische richtmiddelen, waardoor zij niet onafgebroken kunnen vuren, maar na elken vuurstoot opnieuw gericht moeten worden. Thans is niet alleen de infanterie, maar zijn alle wapens van machinegeweren voorzien om zich tegen onverwachte aanvallen te kunnen verdedigen. Verder behooren zij tot de be- wapening van pantserwagens, vliegtuigen en oorlogsschepen, zoodat de geheele weermacht figuurlijk gesproken met machinegeweren doordrenkt is. Hoewel het m'kchinegeweer ook bij den aan- val goede diensten bewijst ontvouwthet zijn voile kracht eerst bij de verdediging. Vooral door de vuurkracht der machinegeweren ver- starde nog in 1914 de bewegingsoorlog in den loopgravenoorlog. Eerst toen het pantser- wapen in staat bleek de machinegeweer- nesten te vernietigen, kon de strijd weer een meer bewegelijk karakter aannemen, zooals dit in den huidigen oorlog eveneens het ge val is. (V.P.B.) VERDERE uitbreiding van het VESTIGINGS- EN VEIidlUISVERBOD. Ook voor Zwoile, Zutphen en Nijmegen. De burgemeesters van Zutphen, Zwoile en Nijmegen heibben voor hun gemeenten een vestigingsverbod uitgevaardigd. Ook voor het verthudaen binnen de gemeente is vergunning noodig. Zondagavond is een aantal gewonde Neder landsche soldaten te gast geweest bij de NjS.B. in Krasnapolsky te Amsterdam. Hun werd door den leider der N.S.B. uit naam der beweging een maaltijd aangeboden. Een voor- treffelijke stemming heerschie aan de tafels. Frontsoldaten en speciale gasten voerden leverrdige gesprekken. Men zag Nederlanders in de uniform der Waffen S.S., het legioen en Rommels Afrikacorps. De heer ten Kate, die als gastheer optrad, begroette in een kort kernachtig woord de ge wonde kameraden, die ihier werden onthaald Wij kunnen niet vergelden, aldus spr., wat g:j voor ons hebt gedaan en nog dagelijks doe", m^ar gij zult voelen, dat wij met u medeleven en met u voelen. S.S. Opiperstormleidei' W. J. Heubel dankte in naam van alle frontkameradea den leider die deze intieme bijeenkomst mogelijk heeft geiAaakt. Hij, wees erop, dat ook de gewonde soldaat zijn plichten heeft. Wel zal de front- soldaat die plaats krijgen, die hem up grond van zijn inzet toekomt, maar altijd moec hij zijn houding weten te bewaren en bewijzen een goed Germaansch soldaat te zijn. In de toekomst zal het zoo zijn, dat, de ge wonde soldaten en de verlofganigecs, die geen thuis meer hftbhen of wieh de toegang tot hun ouderlijk huis door niet-begrijpende ouders wordt ontzegd, zich geborgen zullen voelen in de gemeenschap der Beweging. TELEGRAAFDIENST MET BEIjGIk. Gisteren is de openbare telegraafdienst tus schen Nederland en Belgie in beperkten om vang hersteld en wel onder dezelfde beperkin- gen, die ook in het verkeer van Nederland naar Duitschland gelden. Tot aanbieding van telegrammen zijn slechts gerechtigd firma's en personen, die een bijzon- dere verg-unning. hebben gekregen. De be- trokken aanvragen moeten worden ingediend bij de Kamer van Koophandel, waaronder de woonplaats van den aanvrager ressorteert. Duitsche ondernemingen en personen moeten zich wenden tot de Duitsche Kamer van Koop handel te Amsterdam. Deze instanties zijn ook bevoegd voor de toelating van afzonder lijke telegrammen in bijzondere uitzonderings- gevallen. Tot aanbiedinig van telegrammen zijn slechts gerichtigd firma's en personen, die een bijzon dere vergunning hebben gekregen. De betrok- ken aanvragen moeten worden ingediend bij de' Kamer van Koophandel, waaronder de woonplaats van den aanvrager ressorteert. Duitsche ondernemingen en personen moeten, zich wenden tot de Duitsche Kamer van Koophandel te Amsterdam. Deze instanties zijn ook bevoegd voor de toelating van afzon derlijke telegramnien in bijzondere uitzonde- ringsgevallen. REGELING BEZOEK AAN LEIDER. De adjudantuur van den Leider dee It mede: Het is de wensch van den Leider, dat leden en sympathiseerenden der N.S.B., behoorende tot het Vrijwilligers-legioen, Waffen-(SS en N.S.K.K. of hun familieleden, indien zij zulks wenschen, in de gelegenheid kunnen worden gesteld hun opwachting bij den Leider te maken. Tot heden was het gebruikelijk, dat iedere vrijwilliger op eigen gelegenheid en zonder voorafgaande kennisgeving zich op het hoofd kwartier der N.S.B. vervoegde en aldaar om een onderhoud met den Leider verzocht. In alle gevallen is hiervoor toestemming ver- leend. Daar er echter den laatsten tijd een toe- neming van dergelijke bezoeken valt te con- stateeren is het den Leider niet meer moge lijk op ieder willekeurig tijdstip kameraden vrijwilligers te ontvangen en is van heden af besloten hiervoor bepaalde dagen en tijden vast te stellen en£ wel iederen Oinsdag en Zaterdag van 12 tot 13 uur. Op dit tijdstip dienen zij zich op het hoofdkwartier Malie- baan 35, Utrecht te melden. -Op andere dagen dan hierboven vermeld kan hiertoe igeen gelegenheid worden gegeven dan uitsluitend in bijzondere gevallen en met voorafgaande schriftelijke of telefonische af- spraak. Vari de faciliteit, welke de Ned. Spoorwegen drie jaar geleden ten behoeve van het reizend publiek hebben ingevoerd door naast enkele reis-biljetten ook retour-biljetten tegen een klejne verhooging van den prijs bij den con- ducteur in den trein beschikbaar te stellen, heeft een' deel van het publiek den laatsten tijd steeds meer misbruik gemaaktWas deze maatregel bedoeld om diegenen, die op het laatste oogenblik op It station arriveerden van dienst te zijn, den laatsten tijd maakten steeds meer reizigers van de gelegenheid ge bruik om op die wijze niet meer aan de loket- ten te behoeven te wachten. Zoodoende wer den de conducteurs, wier taak in de eerste plaats op ander terrein ligt, teveel met het afgeveij van plaatsbewijzen belast. Om het afgeven van kaartjes door het treinpersoneel zooveel mogelijk te beperken hebben de Spoor wegen besloten tijdelijk geen retourbiljetten meer in den trein beschikbaar te stellen. Deze beperking hoopt men te bewerkstelligen door- dat het publiek, dat met kennisgeving zonder plaatsbewijs in den trein plaats neemt, voor die heenreis tegen verhoogden prijs 'n enkele reisbiljet zal moeten koopen en daarna, voor de terugreis, aan bet station van vertrek nog eens een enkele reis, betgeen dus in alle op- zichten duurder uitkomt. Op kleine stations, waar geen plaatsbewij zen verkrijgbaar zijn, blijft evenwel de moge lijkheid zich bij het treinpersoneel van re- tourkaarten te voorzien, gehandhaafd. Een vrij groot aantal vrouwelijke lokettisten is aangesteld om de loketbediening te be- spoedigen. DE TOEKOMSTIGE WONINGVOORZIENING IN NEDERLAND. Het departement Amsterdam van de Maat- schappij voor nijverheid en handel heeft Vrij- dagmiddag in Krasnapolsky een stamppot- maaltijd gehouden, waarin dr. ir. H. G. van Beusekom. plaatsvervangend hoofdinspecteW van de volkshuisvesting, gesproken heeft over de toekomstige woningvoorziening. De heer Van Beusekom zette uiteen, dat voor het maken van een bouwprogramma voor de periode na den oorlog rekening moet worden gehouden met de behoefte aan wonin- gen tengevolge van de toeneming van het aantal gezinnen, met de vervanging van wo- ningen, die door den gang "van het maatschap- pelijk leven komen te vervallen, met de krot- opruiming door directe maatregelen van de overheid en tenslotte met het inhalen van den achterstand, die tijdens den oorlog is ontstaan. Deze gegevens zijn samengevat in een bouw- program, dat voor de komende jaren tot leidraad zal strekken. De achterstand welke door de oorlogsom- standigheden in het bouwprogramma is ont staan, kan geraamd worden op ongeveer 100.000 woningen. De behoefte per jaar wordt geschat op 31.000 a 32.000, daarnaast zullen 6000 a 7000 woningen per jaar moeten worden gebouwd ter vervanging van krotwoningen, welke worden opgeruimd, en 5000 ter vervan ging van woningen, die om andere redenen aan de woningmarkt worden onttrokken. Wanneer er dan pl.m. 8000 woningen per jaar worden bijgebouwd om den achterstand in te halen. komt men tot een bouwprogramma van ruim 50.000 woningen per jaar,- hetwelk het depar tement zich voor de eerste 10 jaren na den oorlog voor oogen heeft gesteld. Daarbij komt reeds dadelijk de vraag aan de orde, wat voor woningen zullen moeten Voor de KERSTDAGEN ontvingen wij een pracht sorteering bloeiende en groen blijvende Planten, Leuke gevulde Kerststukjes in diverse prijzen. VIooswijkstraat 27 Telefoon 2092 TERNEUZEN In verband met de Kerstdrukte worden gebouwd. Uit een oeconomisch oog- punt is het noodig, de srootte der te bouwen woningen te doen aanpassen aan de behoefte, al moet men hierin niet te ver gaan, doch ruimte laten voor groei en ontplooiing van het gezinsleven. De overheid zal aan de uitvoering van dit bouwprogramma leiding moeten geven, in de eerste plaats door den omvang van den totalen aanbouw te bepalen in verband met de pro- ductiecapaciteit van het bouwbedrijf, en ver volgens door het ontwerpen van een sluitend stelsel van woningvoorziening waarin zoowel de particuliere bouw als de woningwetbouw ieder bun aandeel levert, zoodat deels door het bedrijf, deels door maatregelen van de overheid op harmonische wijze in de woning- behoefte der verschillende bevoikingsgroepen wordt voorzien. Het particuliere bouwbedrijf, dat zich ont- wikkelt in de richting van het grootbedrijf, dat niet alleen de woningen bouwt, doch deze ook exploiteert, zal in de toekomst zeker een belangrijke taak moeten vervullen. Daarnaast is behoefte aan bouw met steun van overheias- wege voor die bevoikingsgroepen, die door het vrije bedrijf niet worden geholpen, Naast de groepen van bescheiden draagkracbt valt hier in het bijzonder te denken aan de krotbewo- ners, de groote gezinnen en met name de a-socialen. Tenslotte zijn nog verschillende maatregelen noodig, die een zoo goed mogelijke uitvoering van het bouwprogram moeten verzekeren, namelijk de' voorziening in de behoefte aan bouwterrein, zonder hetwelk geen woning kan worden gebouwd, een doelmatige regeling der bebouwing door uitbreidingsplan en bebou- wingsvoorschriften, en de verbetering van bet bouw- en woningtoezicht in de kleinere ge meenten. Op al deze gebieden ligt een belangrijke taak voor een zoo goed mogelijke verzorging van een zoo uitnemend sociaal belang als de zorg voor de huisvesting van het Nederland sche volk. VESTIGINGSIVERBODEN. Te Deventer is een verordening afgekon- digd ter beperking van het recht van vesti- ging in en verhuizing binnen de gemeente. Dit verbod geldt niet voor Rijksduitschers, voor hen, die een vergunning hebben en voor hen, die krachtens hun dienstverhouding tot het Rijk verplicht zijn, zich in de gemeente te vestigen. Dergelijke verboden zijn afgekondigd voor 's-Hertogenbosch en Vught, voor de stad Utrecht en voor Amersfoort. Ook te Amhem is een zoodanig verbod af gekondigd. BIJ LUCHTAFWEER DEKKING ZOEKEN. Onder de aandacht der bevolking wordt ge bracht, dat schieten van de luchtdoelartilleria op vliegtuigen met een luchtzak een oefening van de Duitsche weermacht is en er daarbij geen gevaar bestaat voor het vallen van bom- men. Bij het schieten van het luchtafweer- geschut moet men binnenshuis blijven of anders terstond fie naaste dekking zoeken. STEUN AAN STILGELEGDE BEDRIJVEN. Algemieene, beperkte en bijzondere heffinglen. De huidige buitengewone omstandighedeg hebben o.m. tot gevolg, dat bepaalde onder nemingen de werkzaamheden in ha'ar bedrij- ven hebben moeten staken. Op grond van het Besluit steunverleening stilgelegde bedrij- ven (afgekondigd in het Verordeningenblad van 5 December 1941) kan aan dergelijke ondernemingen steun worden verleend, die al dan niet bij wijze van voorschot wordt ver- strekt. Het genoemde besluit heeft alleen be- trekking op industrieele ondernemingen. Han- delsondernemingen, ambachtsbedrijven, trans- portbedrijven vallen er niet onder, evenmin als de ond«rnemmgen op het gebied van de vcedselvoorziening, voor welke een afzonder lijke regeling kan worden getroffen op grond van het Organisatiebesluit voedselvoorziening 1941. Om de voor steunuitkeering benoodigde gel den bijeen te brengen, zijn op 13 Aug. j.l. afge kondigd de ,,richtlijnen voor de algemeene steun- en heffingsregelingen", volgens welke alle werkende bedrijven op gelijken voet een algemeene heffing moeten betalen, wel'ke op- brengst gestort wordt in het algemeen fonds. De heffingsregejing wordt na overleg met de hoofdgroep industrie vastgesteld: door den seer.-gen. van Handel, Nijverheid en Scheep- vaart. De individueele aanslagen worden vastgesteld door en moeten worden betaald aan de N.V. Maatschappij voor industriefinan- eiering. De bijdragen, waartoe de nog wer kende ondernemingen kunnen worden ver plicht, worden tot een maximum beperkt. Behalve de algemeene beffing kent men ook de beperkte of bijzondere heffingen. Deze kunnen worden opgelegd aan die takken van bedrijf, waartoe de gesteunde ondernemingen behooren. (Onder tak van bedrijf moet men verstaan den engsten kring van vakgenooten, die hetzelfde product vervaardigen). Hier gaat het er dus om de noodige gelden bijeen te brengen, waaruit een onderlinge steunver leening kan worden gefinancierd in een be- paalden bedrijfstak, waarin concentratie van productie plaats heeft. De heffing en steun uitkeering dienen er dan toe om de voor- en nadeelen dier concentratie zooveel mogelijk gelijkelijk over alle bedrijven uit den bedrijfs tak te verdeelen. De beperkte of bijzondere heffingen zullen van geval tot geval moeten worden bekeken en aangezien het hierbij gaat om een onder linge steunverleening, zal de regeling daarvan grootendeels aan de bedrijfsgroepen zelf kun nen worden overgelaten. Deze brengen dan ook, onder goedkeuring van den secr.-gen. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart de hier voor noodige heffingsregelingen tot stand. De steunregeMng. Men moet dus ondersch*id maken tusschen steun (uitkeering)gefinancierd uit bijzondere heffingen (z.g. A-steun) en steim (uitkeering) uit algemeene heffing (z.g. B-steun). Voor den B-steun zijn normen opgesteld voor- komende in de hierboven genoemde ,,richt- lijnen'' van h3 Aug. 1942 volgens welke stilgelegde bedrijven op gelijken voet uitkee ring uit het algemeen fonds ontvangen, indien althans instandhouding van het bedrijf sociaal- economisch gerechtvaardigd is. Wat bet laat ste punt betreft, zal in het algemeen het tegendeel slechts in zeer duidelijke gevallen worden aangenomen, b.v. wanneer een bedrijf reeds sinds lang op den rand van een faillisse- ment zweeft of slechts over een verouderde fabrieksoutillage beschikt. De steunuitkee ring mag niet meer bedrag^en dan de kosten, welke noodzakelijk zijn voor de instandhouding van het bedrijf. De bedoeling van het besluit van 5 Dec. 1941 is immers uitsluitend om het industrieele apparaat van Nederland in stand te kunnen houden. Er zal geen steun worden uitgekeerd aan een bedrijf, dat op grond van de winsten van andere tot de onderneming behoorende bedrijVen in stand kan worden gehouden. De hierbovengenoemde lichtlijnen gelden uitsluitend voor den B-steun. Voor den A- steun, die zooals opgemerkt meer het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 3