I MussertLeider van het Nederlandsche Volk. ^Betracht de grootste zuinigheid met kolen, gas en electriciteitj No. 10.460 WOENSDAG 16 DECEMBER 1942 82e Jaargang I. VAN DE SANDE ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN mzmm De N.S.B. is thans mede-verantwoordelijk in het bestuur van ons land Redevoeringen van den Rijkscommissaris en den Leider der Beweging De indrukwekkende bijeenkomst. Openingswoord ir. C. J. Huygen. Rede C. van Geelkerken. Rede dr. Ritterbusch. De rede van den Rijkscommissaris. Het groote front. Het hart van Europa. Waar staat Nederland? Voedseivoorziening. Militaire situatie. De evacuatie. „Gedachteloos verbruik" van Gas en Electriciteit. DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Omsingeling bij Toropets toegehaald. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT 0 Verschijnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond Pri'jsverhooging adverte^en toegestaan door het Departement van Handel, Nljverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N. P. d.d. 24 Maart 1942 - AbonnementsprijsBinnen Terneuzen f 1.42 per 3 maandenbuiten Terneuzen f 1.73 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling f 6.60 per jaar. Uitgeetster N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Telefoon 2073 - Giro 38150 DIRECTEUR: TERNEUZENSCHE COURANT ADVERTENTIENPer mm 10 cent, minimum per advertentie f 1.50 Rubriek kleine advertentien 1-5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; maximum 8 regels Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 1-5 regels 52 .pent, iedere regel meer 1 0 cent Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 1 0 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien uiterlijk 10 uur v. m. op den dag van verschijning. HOOFDREDACTEURN.J. HARTE TERNEUZEN - TELEFOON 2298 De Nationaal-iSocialistische Beweging der Nederlanden viert het begin van het twaalfde jaar van haar strijd. Overzicht tijdens de rede van den Leider van het Nederlandsche Volk, Mussert, (Polygoon Sagers Pax Holland s) De plechtige herdenking van het elfjarige bestaan van de Nationaal-Socialistische Be weging der Nederlanden is Zondagmiddag in het Concertgebouw te Amsterdam, dat tot dvj allerlaatste plaats was bezet, uitgegroeid tot een grootsche manifestatie van verbonden- heid en trouw aan den Fiihrer en den Leider der N.S.B. Deze historische bijeenkomst te Amsterdam waarin werd medegedeeld, dat de N.S.B. is ingeschakeld in het bestuursappa- raat van Nederland, en waarin Mussert is uit- geroepen tot Leider van het Nederlandsche volk, kenmerkte zich door een laaiend enthou- siasime van hen, die getuigen waren van deze zeer bijzondere plechtigheid. Nooit is duide- lijker naar vosen gekomen dat, zooals de Lei der zei, de geschiedenis van ons land de ge- schiedenis van de Beweging is. Reeds in de ochtenduren was het in de hoofdstraten van Amsterdam merkhaar. dat er iets bijzonders op til was. Vele treinen voerden deelnemers voor de plechtigheid in het Concertgebouw aan, colonnes van "W.A., S.S. en Jeugdstorm Aiarcheerden zingend door de straten, doch de grootste drukte heerschte in de omgeving. van het Concert gebouw, waar reeds uren tevoren 'een duizend- koppige menigte geduldig wac!htte op het moment, dat de deuren zouden worden ge- opend. tlnmiddels werd binnen de laatste hand ge- lcgd agn een waatiijk indrukwekkende ver- siering. De achterwand van het groote podium werd gevormd door Duitsche en 'N.S.B.-vlaggen, welke in strakke banen van het plafond tot dert vloer reikten, terwijl daar- voor een geweldig groot embleem van het insigne Strijd en Offer" was toevestigd. Het podium was met roode in plooien gelegde doc ket! gedrapeerd, daarop een over de breedte van de zaal aangebrachte bloemenomlijsting. Omstreeks 6en uur stroomde de zaal vol. De verschillende formaties namen haar plaatsen in, terwijl de organisatie-leider den aanwezi- gen de laatste instructies mededeelde. Ondertusschen hadden verschiilende hooge Duitsche gasten aismede generaal Seyffardt, de commandant van hef Nederlandsche Vrij- willigerslegioen, er hun plaatsen ingenofnen. Met zwaar tromgeroffel en luid klaroenge- schai werd de komst van Dr. Seyss Inquart en Mussert aangekondigd, die bij hun binnen- treden werden begroet met een donderend ,,houzee"-geroep. Voordat zij hun plaatsen innamerr, zongen de ongeiveer 2600 aanwezi- gen den Rijkscommissaris en den Leider het lied ,,De zwarte soldaten" toe. I Onder doodsche stilte werden vervolgens, terwijl alle aanwezigen zich van hun zetels verhieven, de Nederlandsche vlag, gedragen door vertegenwoordigers van den jeugdstorm en de e ere vlag de- beweging gedragen door den SS-Opperstormleider Heulbel, binnenge- bracht, waarop de secretaris-generaal der N.S.B.C. J. Huygen, het begroetingswoord uitsprak. Na den heer Huygen voerde de plaatsver- vangend leider, de heer C. van Geelkerken, het woord. Deze herdacht de gevallen kame- raden, zij', die in de Meidagen zijn gesneuveld of vermoord, aismede de dapperen, die aan het Oostfront, u4 Afrika, of waar ook ter wereld, hun leven hebben gegeven en gelaten. Vervolgens memoreerde spreker in het kort den 11-jarigen strijd van Mussert. Onze verantwoordelijkheid zal van heden af zwaarder worden en onze plichten zullen daar- mee gelijken tred houden. Ieder lid van de beweging zal met alleen een voorbeeld moe- ten zijn in zijn eigen volk, maar tevens een voorbeeld van geloof en vertrouwen. Met een opwekking om de gevallen kame- raden te alien tijde te gedenken en met den roep, om trouw te staan achter Hltlev en Mussert, besloot spreker zijn inleidend woord. (Applaus). Hierna werden twee coupletten van het Oostlandlied gezongen, waarop elf vertegen- woordigers van den Jeugdstorm, die uit de elf gewesten de estafettevlaggen aan hun Leider kwamen presenteeren, de zaal binnen mrt.r- cheerden. Jeugdige vertegenwoordigers van den Jeugdstorm declameerden vervolgens srrijdleuzen, waarna in spreekkoor de Jeugd storm zijn trouw betuigde aan den Leider. De volgende spreker was dr. Ritterbusch, die namens de N.iS.D.A.P., de Duitsche partij, met wie de N.S.B. ten nauwste is verbonden, de hartelij'kste gelukwienschen overbracht. Vervolgens nam de Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart het woord, die als volgt sprak: Mijnheer Mussert, Nederlandsche nationaal- socialisten. Wij Duitsche nationaal-socialisten, verheu- gen orfe, dat wij dit uur met u, Nederlandsche nationaal-socialisten, kunnen doorbrengen, want in toenemende mate en steeds sterker is wel in elk onzer de overtuiging groot en krachtig geworden, dat onze weg en onze strijd gemeenschappelijk is en dat onze over- winning gemeenschappelijk zal zijn. Daarom verheugen wij ons, als thans na elf jaar arbeid en strijd uw getalsterkte in Nederland dus- danig is en wijl deel kunnen nemen aan dit feest. Maar in bijzondere mate neemt aan uw lot en uw werk de man deel, op wiens schouders thans niet alleen het lot van EUropa rust, maar die als wel nauwelijks ooit een mensch de gebeurtenissen in de geheele wereld voor de toekomst in de hand heeft en vormt. Leider, u kon u immers eenige dagen geleden overtuigen met welk een belangstelling de Fiihrer den toestand in Nederland volgt, in welke mate hij rekening houdt met u, Neder landsche Nationaal-Socialisten. (Bijval.) „Ik kan derhalve u, mijnheer Mussert, en u, Nederlandsche Nationaal-iSocialis tische kameraden op dezen elfden verjaar- dag van ilw strijd vooral en in de eerste plaats de groeten en gelukwenschen van oiizen Fiihrer ©verbrengen." (Groote bijval.) ,,Deze elfde herdenkingsdag valt in een tijd, die zijns gelijke niet heeft. Gij verkeert in een strijdsituatie van een omvang als tot dus- verre niet heeft bestaan. Wij leven alien in dezen tijd met zijn spanning, zijn taak, met zijn verplichtingen en laten we het eerlijk zeggen met zijn zorgen en met den last der verantwoordelijkheid. En ziet u, dan beschouw ik het als mijn taak, waartoe de Fiihrer mij hierheen heeft gezonden, tegenover u niet zoozeer hier de staatkundige leiding te be- schouwen, ofschoon wij juist hiervoor de ver antwoordelijkheid op ons hebben genomen. En zoolang nog om de beslissing wordt geworsteld en alles onzeker is, zullen wij ons niet aan deze verantwoordelijkheid onttrekken. „Maar Ik acht het vooral mijn taak u met politick© erearing cn met politieken raad terzijdc te staan." De Rijkscommissaris bracht in herinnering zijn strijd voor de aansluiting van het na 1918 verkleinde Oostenrijk hij het Groot-Duitsche Rijk en vervolgde: in dezen tijd verwierf ik een inzicht en dat zou ik u willen meededlen dat is het inzicht, dat wie zich en zijn lot in handen van onzen Fiihrer heeft gelegd, zeker 'kan zijn van sueees en overwin- ning" (levendige bijval). En zoo liep de weg destijds van Maart 1938 verder en in ons leefde seeds een voorgevoel, dat het tot een groote worstelin'g zou kqmen, want wij zagen, dat hetgeen, dat wij hier thanS volgens den wil van den Fiihrer mede konden oprichten, te zeer haat en nijd zou opwekken bij de machten, die als voortdurende vijanden van een volksch en een nationaal beginsel optreden, de machten van bolsjewis- me en de machten van grootkapitalisme, Jodendom en vrijmetselarij. Het was eind Augustus 1939. Toen was ik, ging spr. voort, boven in Dantzig en beleefde weer, hoe Duitschers terugkeerden tot het Rijk, tot hun moeder. Ik bevond mij toen in den nacht van 31 Augustus op 1 September in de onmiddellijke nabijheid van den Fiihrer. Destijds was het zoo, kameraden, dat wij in dit groote uur alien duidelijk voelden, welk een ontzaglijfce beslissing op de schouders van dezen man lag. Want er gebeurt niets, dat de Fiihrer destijds niet als mogelijkheid heeft vermoed. En ondanks dezen ontzaggelijken last der g-ebeurtenissen, die daar voor hem j stonden, is hij zijn weg gegaan, juist met de verantwoordelijkheid, die slechts een begena- J digde, een heel groote kan bezitten: Thans weten wij het, destijds heeft hij voor het be- j staan van Europa, van dit avondland en al zijn cultuur en om deze in stand te houden zijn grootste werk, zijn grootste goed, groot- Duitschland in de weegschaal der geschiedenis geworpen. De Rijkscommissaris vervolgde: Nederlandsche nationaal-socialisten, gij kent den verderen weg en ik wil slechts een gebeurtenis op den voorgrond brengen, die u i in het middelpunt stelt; dat was destijds die j. opmarsch hier in Amsterdam, toen de Fiihrer had aangespoord tot den strijd tegen het bols- jewisme. Dat was destijds een groote, een- drachtige belijdenis, dat was het opnemen van u, nationaal-soc-ialisten, in het groote front, dat thans Europa heet, en dat is een gebeur tenis geweest, die eenmaal in de dankbaarste herinnering van alle Nederlanders zal voort- leven, want met dezen stap zijt ge uwen lei- der gevolgd en hebt den weg tot een betere orde in Europa voor Nederland ontsloten. Bij u was het inzicht aanwezig. Dat dit West-Europa, ik mag wel zeggen een paradijs is, dat dit paradijs uiteraard de horden uit de Oostelijke, steppen aantrekt weten we. Er mag derhalve ook in het geheel geen twijfel bestaan en dit moet ons volstrekt duidelijk zijn, dat deze horden er steeds op hebben gerekend op zekeren dag hierheen te komen. Als niet de Duitsche soldaat het bols- jewisme tegenhield, andere soldaten zouden dat niet kunnen. Derhalve is het helaclielyk g2- klets ais ilien aan den overkant op het eiland of in Amerika beweert, dat men, als Duitschland eans niet meer bestaat, het Westen tegen het bolsjewismte kan besehermen. Millie enen en nog eens millioenen zouden niet alleen op het slagveld, maar op de slachtbank te gronde gaan en vermoord worden. Niemand zou verschoond worden, ook niet degenen, die dit thans niet wil inzien. Misschien zouden uwe mannen in de steppen van Moer- mansk, Archangel en Siberie op zekeren dag versmachten. De heer Churchill kan nog zoo vaak van het bolsjewisme spreken als een kwestie van vedraugzaamiieid of humaniteit, naar uw dorpen en steden zouden de horden uit de binnenlanden van Azie worden geworpen. Wij weten, dat het thans om het geheel gaat en dat het eigenlijk geen politieke conflicten zijn, maar dat het ten slotte is een strijd tusschen werelddeelen. Het gaat erom, of weer eens als in den tijd van Hunnen, Mongolen en Tar- taren een Centraal-Aziatische men- schenmassa over Europa losbreken kan en of zij in dat geval Europa zal verdelgen of niet. Daarbij komt, dat als medespeler van het bolsjewisme het Amerikams- me, de scherpste vorm van het groot kapitalisme, zich in het Westen en ginder aan de overzijde van den At- lantischen Oceaan gereed maakt om zich eveneens op Europa te werpen. Het is thans een tijd, die zijn weerga slechts vindt in de volks- verhuizing met al het ontzaglijke van de gebeurtenissen, met al de hardheid, met al de onverdraag- zaamheid en vooral met heel den nasleep. Wat thans geschiedt, is een definitieve vervorming van de laatste eeuwen in een nieuwe ge- stalte, geestelijk, politiek en op elk terrein des levens. Dat geeft ons kracht, dat wij weten, dat geen humanistisctie, liberate en confessioneele orde, zooals zij wellicht eens bestond, in staat is thans dit Europa in stand te houden. Met Seze vormen van orde komen wij niet meer tot een harmonische schikking van de ge- meenschappelijke betrekkingen tusschen de volken van Europa en onder de volken van Europa. Dat kan nog slechts het nieuwe Europa tot stand brengen. Want anders zou dit Europa als continent hebben afgedaan en nog slechts een aanhangsel van Azie blijven. Door den veldtocht tegen het bolsjewisme heeft de Fiihrer het geweten van 'Europa gewekt en thans, nu wij de fronten in het Oosten en in het Westen duidelijk zien afge- paald, moet ik het steeds maar weer herhalen: Hier klopt het lot aan de harten der Europeanen, opdat zij tot besef komen van hun gemeenschap, tot een zinrijke gemeenschap, waarin ieder afzonderlijk en elk volk zijn plaats heeft volgens zijn cultureel vermogen, zijn rni.itaii'e kracht en zijn economische prestatios voor deze gemeenschap. En- het kan niet in de bedoeling van de voorzienigheid liggen, dat dit Europa, dat de uitsluitende drager en sctiepper van alle cul tuur op aarde is, vergaat. Dat kan niet in.de bedoeling der voorzienigheid liggen en daar om weten wij, dat wij overwinnaar zullen blij ven (bijval) Nationaal-socialisten. Op dit oogenblik wordt de vraag gesteld: aan welken kant staat Nederland in dezen strijd? Dat is de vraag, die gij moet beantwoorden en tot. de beantwoording daarvan brengt uw leider u. Het deelnemen aan dezen nieuwen strijd, deze strijd voor het nieuwe Europa, komt vocrna- melijk tot uiting in den strijd met dp wape- nen. Maar het deelnemen geschiedt ook door den arbeid. Deze opperste deeineming met de wapenen levert, zooals men weet, Nederland, als ge heel bezien, nog niet. Maar toen de Fiihrer den roep heeft doen weerklinken, heeft deze roep weerklank gevohden en wel zeer sterken weerklank in de harten der Nederlandsche na tionaal-socialisten. Deze mannen, die er op uit zijn getrokken, en die ginder deel uitmaken van Legioen en Standarte, zij zijn de drageis van de belijdenis der Nederlanders ten gunste van de nationaal-socialistische idee en het nieuwe Europa. Dat ziin de mannen, wien het Nederland sche volk eens ten zeerste dankbaar zal zijn, want hun dapperheid heeft bewezen en bcltvijst dagelijiks, dat de Nederiander een volwaardige strijder is en dat hij alien aanleg bezit om zett eens op de voorste plaats in dit nieuwe Europa medeverant- woordelijke drager te zyn. Op het raimere gebied van den arbeid heb ben de Nederlanders hun taak op zich ge nomen. Gelooft u niet, dat degenen van uw volks- genooten, die thans moeten worden inge schakeld in de fabrieken van Duitsch land, omdat zij!' daar noodig zijn en hun kracht en kunnen ontplooien, daardoor nu zullen worden onttrokken aan het Neder landsche volk. ■Dit is een zuivere oorlogsmaatregel, die slechts zoolang deze ooriog duurt, gerecht- vaardigd zal zijn. Zij zullen derhalve het Ne derlandsche volk niet worden ontnomen, maar voor dit volk bewaard blijven. Hier in Neder land zullen beslist die industiien en produc- tiebedrijven in stand gehouden en opnieuw opigebouwd worden, die volgens hun ligging en volgens de bekwaamheden der Nederlan ders hier hooren. Het beginsel, volgens welke wij ons nieuwe leven willen ordenen, is vrij'heid van beweging laten voor de uitwisseling van goederen en de vrij'heid van bfeweging laten voor de uit wisseling van krachten in het toekomstige Europa. Opdat deze taak wordt voorbereid en ver- vuld, heb ik gelast, dat het Nederland sche Arbeidsfront en het departement van Soeiale Zaken inzonderheid, de be- hartiging van de belangen van al deze Nederlanders op zich nemen. Taak van de partij is het aan deze organen en organisaties de impulsen van politieken aard te geven, opdat zij hun taak kunnen ver- vtillen. Nog een tweede belangrijke taak hebben de Nederlanders te vervullen en wel het waar- (borgen van hun voeding. Dit is de zwaarste taak, waarvoor in Europa op dit gebied iemand is gesteld, want gij zijt het land, dat het groot ste aantal inwoners op de ikleinste opper- vlakte moet voeden. Er bestaat reden voor de verwachting, dat het peil, dat wij in dit land hebben, wordt ge- handhaafd tot op Jiet oogenblik, waarop een maal ook de graanstroom uit de Oekraine Ne derland bereikt. Als hij eerst in Duitschland komt, dan zult gij dat begrijpen, daar de Duit- scher thans de steunpilaar van den strijd is en de Duitscher de zyaarste offers heeft te brengen. Maar ik ben reeds thans met de verant- woordelijke instanties in Duitschland overeengekomen, dat gij, als ge hier door extra-prestaties op het gebied van tuin- bouw, cultuur van zaden enz. de met graan bebouwde oppervlakte vermindert, hiervoor vergoeding zult krijgen door leveranties van graan uit het Oosten. Daaruit moet u vooral een ding duidelijk worden en wel, dat gij voor ons niet object zult zijn, maar dat gij steeds meer zult op- groeien tot en in de kameraadschap en de ge meenschap van ons lot. De Rijkscommissaris wijdde daarna een blik op de militaire situatie, waarin- wij ons bevinden. Wij hebben immers zes weken ge leden weer een der beroemde, maar in werike- liikheid nog nooit ingetreden „keerpunten van den ooriog" beleefd. Er kwam een geconcen- treerden aanval uit Egypte, over Noord-Afri ka en toen ook aan het Oostelijke front. Thans zijn er zes weken voorbij en hht is eigenlijk al erg stil geworden op dit „keerpunt". Vorigen winter hebben de bolsjewieken on- afgebroken versche divisies en legers, die uit- stekend waren uitgerust, tegen ons in het veld gebracht. Ditmaal is het anders. Ditmaal hebhen zij het grootste deel der troepen, waarvan zij op de beide aanvalsplaatsen ge- bruik maken, aan andere gedeelten van het front moeten onttrekken. En onder deze troe pen bevinden zich mannen, d.w.z. met moet het eigenlijk kinderen noemen, van het zes- tiende jaar af tot grijsaards van zestig jaar toe. Ik geloof, dat men thans zonder over- drijving kan zeggen, dat in het gebied Kali- nin-Toropets een Russische nederlaag ont- staat en dat daar reeds talrijke divisies zijn omsingeld. Wat Stalingrad betreft, men kan er van overtuigd zijn: de vuist zit vast om den strot. Wij hebben geen der wijken in Sta lingrad opgegeven, geen der 22 wijken van de 24, die de Duitsche soldaat heeft veroverd: Wij hebben zij allemaal vast in handen. Het zal eenmaal verwondering wekken met hoe geringe verliezen Stalingrad veroverd is. Ieder veriies is voor de betrokkenen zwaar en pijn- lijk. Van het standpoint van het volk bezien moeten wij ook het oog houden op het aantal. Wij kunnen dat getal thans nog niet noe men, om den bolsjewisten geen conclusie mo- gelijk te maken. Maar het is een getal, dat men het eerste oogeniblik niet wil gelooven, zoo overweldigend en nauwkeurig traden de wapenen van het Duitsche leger tot bescher- ming van zijn soldaten op. Nationaal-socialisten! lets wordt thans reeds bewezen door den veldtocht in het Oos ten: de volstrekte superior!teit van den Duit- schen soldaat en van de„soldaten der verhon- denen en van de volstrekte superioriteit van het materiaal. Spr. ging hier uitvoerig op in en zeide: Stalin heeft al vreeselijk spijt van het avontuur. Het feit, dat tfflans Tunis, dit bruggehoofd bij uitstek met zijn vestingen, bovendien Cor sica. en daarbij het onbezette Frankrijik en Toulop zich in onze handen bevinden, dat staat gelijk met strategisehe overwinningen van de eerste orde. En ten slotte is er nog de strijd van onze duikfoooten op de wereki- zeeen. Daarbij komen de fronten in Oost-Azie en Egypte, de voorziening van Rusland. Nu heb ben ze er Noord-Afrika ook "nog bijgekregen. En ik geloof, als wij de balans van een ja.ar opimaken en zelfs de cijfers gelooven, die gin der zoogenaamd worden gehaald in het scheepsbouwbedrijf, dan komt men toch altijd nog op omstreeks 4, misschien 5 millioen ton a.chteruitgang in den loop van dit jaar. Dat hoeft dan misschien niet bedenkelijk te zijn als men 48 millioen ton heeft, maar als het aantal eenmaal in de buurt van 20 mil lioen is gekewnen en men meteen weer een vierde of een vijfde verloren heeft, weegt dat zwaar. Bovendien hebben wij reeds het bewijs, dat onze tegenstanders het niet eens meer konden wagen tot Tunis of zelfs tot Toulon door" te varen. Daartoe hadden zij overigens nooit den moed gehad, daar is een Adolf Hit ler voor noodig, die vaart de geheele Engelsche vloot voorbij en bezet Narvik. (Bijval.) Het jaar 1943 zal een zwaar en moeilijk jaar worden. Maar dit Europa is een zoo ge weldig ding, zoo'n heerlijk sueces, dat men daarvoor ook wel iets groots in de waagschaal mag stellen, want anders zal men tegenover het lot geen recht hebben. Dit jaar zal de wmd ons fel om de ooren blazen en we zul len ons schrap moeten zetten, zooals Frede- tik de Groote in den zevenjarigen ooriog zeide. Wij moeten. voorzorgsmaatregelen treffen in dit land, zooals overal waar wij ons bevin den. Derhalve moeten wij bepaalde voorzie- ningen nemen, waarvoor u wel begrip zult hebben. B.v. de maatregelen der evacuatie. Ook in het VOorterrein van onze steunpunten moeten wij gebouwen slechten, dat is harde oorlogsnoodzaak. IHet is beter, dat wij dit tijdig doen dan dat wij verrassingen beleven o;? onze strijd be- rnoeilijkt wordt. Maar n kunt overtuigd zijn, dat wij a, deze maatregelen zoo uitvoeren als maar kan om zooveel mogelijk te ontzien. Dat zullen u uw mannen beve^tigen, die met mijn bureaux te maken hebben hoe daar over elk gezin en over elk huis wordt gespro- ker, of het noodig is dat gezin nog van de kust te verwijderen of dit huis werkelijk af te tareken. Ik ben ook besloten enkele van mijn bureaux te verplaatsen. Ook enkele Neder landsche bureaux zullen moeten worden verplaatst. Dit heeft een zeer eenvoudige reden. Den Haag, ligt aan de kust, het is met bommen- werpers terstojnd te bereiken en ook van sche- pen uit te toeschieten. Het kan dus heel ge-ft makkelijik worden uitgeschakeld. Ik hecht er evenwel de grootste waarde aan, dat het Nederlandsche bestuur func- tionneert, juist in het belang van het Nederlandsche volk. De Rijkscommissaris met zijn verantwoordeiijke instanties blijft in Den Haag. Zooals echter de ooriog; is begonnen, in die situatie zal hij niet eindigen. Waartoe zou den wij dan gestreden hebben? Wij komen tot een reor.ganisatie van Europa en dan komt weer de vraag naar voren: De grootste vijand van een nuttige toepas- sing van gas en electriciteit is het gedachte- looze verbruik, dat afbreuk doet aan ieder economisch belang. Dit ,,gedachtek>oze ver bruik" doet zich overal voor, zOowel zichtbaar als onzichtbaar en zelfs nauwgezette men- schen worden er het slachtoffer van. Men is dikwijls zod in zijn werk verdiept, dat men, nauwelijks op het energie-verbruik let, de radio ingeschakeld laat staSn als men toch niet luistert, het aansteekvlammetje onder den geyser laat branden, enz. Overal en altijd zul len er oogenblikken zijn, waarop onnoodig gas en electriciteit wordt verbruikt. Al moge het gedachtelooze verbruik op zichzelf gering schijnen, in totaal komt het neer op getallen, waarvan men zich nauwelijks een voorsteliing kan maken. Deze hoeveelheden, berekend over het geheele Nederlandsche bedrijfsle\ en, tez'amen met het onnoodige verbruik in de huishouding, toonen aan, welk een energie er nog in het algemeen wordt verspild. Wat op een kantoor of in een fabriek overdag over- bodig door den meter vliegt, is soms zdd groot, dat een normaal gezin er voldoende aan heeft om er een maand lang g'enot van te hebhen. Strijdt daarom tegen de energieverspilling: het is uw eigen belang! Vijandelijke tankaanvallen in het Wolga-iDongebied afgesLagen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: Troepen tan een Duitsche jagerdivigle wier- pen den aanvallenden vijand ten noordoosten van Toeapse in een tegenaanval naar zijn punt van uitgang terug en brachten hem zware verliezen toe. Ten noorden van de Terek mis- lukten aanvallen van vijandelijke infanterie en cavalerie die door tanks gesteund werdenr door het taaie verzet van Duitsche troepen. In het Wolga-Dongebied sloegen formaties in fanterie en tanks vijandelijke tankaanvallen in hevige gevechten af. Zij brachten den bol sjewisten zware verliezen toe en vernietigden 67 tanks. Aan den Don sloegen Italiaansche troepen stenke vijandelijke aanvallen bloedig af. In den centralen sector van het front mis- lukten evenals tot dusver alle pogingen der bolsjewisten om een doorbraak te forceeren. De aanvallen stortten in het geconcentreerde afweervuur voor de Duitsche stellingen ineen, voor zoover zij niet reeds verijdeld werden al- vorens ondernomen te zijn. De ten zuidoosten van Toropets ingesloten vijandelijke strijdkrachten trachtten tever- geefs gesteund door sterke ontlastingsaanval- len, door te breken. In een tegenaanval werd de omsingeling nog nauwer toegehaald. Eigen aanvallen in den sector ten westen van Toro pets leidden tot de doorbraak door een zwaar met prikkeldraad versperde en ondermijnde vijandelijke stellin'g. In totaal werden in den centralen sector 46 bolso'ewistische tanks verni^tigd. 'Kandalaksje en andere plaatsen aan den spoorweg naar Moermansk werden overdag en 's nachts door gevechtsvliegtuigen met goede uitwerking aangevallen. In het westelijke deel van de Cyrenaica ontwikikelden zich gisteren in den loop van den dag hevige gevechten met numeriek su.- perieure Britsehe strijdkrachten. Bij den suc- cesvollen afweer verioor de vijand 22 tanks. Tien vijandelijke vliegtuigen werden neerge- schoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen plaat- sten bomtreffers tusschen vliegtuigen op de vliegvelden in de woestijn van Cyrenaica. Duitsche jagers schoten gisteren in Tunis zon der eigen verliezen drie vijandelijke vliegtui gen neer. In verscheidene golven uitgevoerde nactotelijke aanvallen van de luchtmacht op Bone veroorzaakten aanzienlijke verwoestin- gen. 'Een vijandelijike duikboot werd in het oos telijke deel van de Middellandsche Zee met bommen bestookt en zwaar beschadigd. Duit sche duikbooten hebben bij Oran een trans- portschip van 6000 brt. tot zinken gebracht en een Amerikaansehen torpedojager door torpedotreffers beschadigd. In den strijd tegen Groot-Brittannie be- stookte de luchtmacht in den afgeloopen nacht het bavengebied van Hartlepool en een fajbriek aan de Engelsche oostkust met brand- en ibrisantbommen. Vooral in de dockinstallaties ontstond aanzienlijke schade. Napels weer aangevallen. Het Italiaansoh weermachtbericht van gis teren luidt als volgt: In Westelijk Cyrenaica helbben zich gisteren hervige gevechten afgespeeld. Ondanks de su- perioditeit van zijn strijdmiddelen werd de vijand door den dapperen tegenstand van de gepantserde Italiaansche detachementen tot staan gebracht en verioor hij tijdens zijn her- haajde aanvallen 22 tanks. Aan de kust van Libye hebben onize jachtvllegtuigen een Britsehe verkenningsvliegtuig tot den strijd genoopt. Het toestel werd getroffen en stortte in zee. Negen andere vijandelijke machines werden door Duitsche jagers neergehaald. Aan het front van Tunis geen enkele ge- heurtenijs van belang. De Duitsche luchtmacht vernietigde 3 vijandelijke vliegtuigen. Bij een hevigen luchtaanval op de steden Tunis en Soessa werden onder de burgerbevolking 200 personen gedood en eenige honderden gewond. In den afgeloopen nacht hebben vijandelijke vliegtuigen Napels aangevallen en eenige tien- tallen bommen uitgeworpen. Tot dusver valt er onder de burgerbevolking geen enkel slachtoffer te betreuren. i Aan welken kant staan de Nederlan ders? Ik moet zeggen, het zou sleeht gesteld zijn met de .Nederanders, als zij geen Mussert en geen nationaal-socialis tische beweginghadden gehad en zouden hebben. (Bijval.) Ik heb 29 Mei 1940 gezegd: Het Neder landsche volk zal door de vervulling van de taak, die voortvloeit uit het gemeenschappe- lijke lot, zijn land en zijn vrijheid voor de toe komst vermogen te waarborgen. Kameraden, daarbij blijft het. Ik neem van deze woorden niets terug. Ik heb ze met goedkeuring van den Fiihrer uitgesproken. Het hangt van de Nederlanders af de taak, die uit het gemeenschappelij'ke lot voortvloeit, te vervuillen. Door deze vervulling is de vrij- fcieid van het land, de vrijheid van het volk gegeven, ja meer nog, daardoor is het gelijk- berechtigd toetreden tot de nieuwe; groote taak van Europa gegeven.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1