Sport Distributienieuws Alles werkt op Uw zenuwen... INBESLAGNEMING VAN VOQRWERPEN. Uw gift aan Winterhulp moet een offer zijn TERNEUZEN, 14 DECEMBER 1942. RECHTSZAKEN. i De oorzaak is veelal onzuiver bloed. Dat bedreigt Uw gezondheid. Het maakt U neerslachtig en gedrukt, bezorgt U hoofd- pijnen en in veel gevallen zelfs Rheumatiek.. Dan is Uw leed niet meer te overzien want dat is een kwaai die hand over hand toe- neemt en U het leven tot een last maakt. - Wapen U bijtijds tegen deze rampspoed. Neem het bloedzuiverend middel Kruschen. Daarmede voert ge Uwe bloedzuiverende •organen nieuwe levenskracht toe. „Dr/e /aar leed ik aan Rbeumalische pijn onderin mijn rug. Ik werd wakker zoo stijf, dat Ik mijn knieen slechts met vieeselijke pijnen kon bewegen. Vrienden raadden mij Kruschen fe nemen en lot mijne verwondering bemerkle ik dai de pijnen verdwenen. Hoewel ik de middel- baren leetiijd reeds gepasseerd ben, was ik nu al twee /aar vrij van pijn." A'dam, 8/4 '39. De Heer A. J. v. W. SU Apoth. t-rt Prog. 0.41.0.76.1.47. N.V. Rowntrev lafcen moeten, weten waar ze naar toe kun- nen. De getroffenen, die Zondag Puis en haai*d verforen, zijn door den N.V.D. met alle moge- lijike zorg omringd. Er is voor onderdak, qten en drinken en kleedingstukken gezorgd. In de ziekenhuizen ligt een groot aantal gewonden, die door geestelijke en wereldlijke verplegers en verpleegsters met de teederste zorgen wor- den behandeld. In de stad blijven intusscihen de bergings- eolonnes nog steeds in actie. Het eerste cijfer van ongeveer honderd dooden is aan den lagen kant. Uit de aantallen vermiste personen, welke op diverse aangiftebureaux zijn opge- maakt, bleek, dat het getal der dooden nog belangrijk zal stijgen. Het regelmatige geda- ver der ontploffingen neemi echter af, zoodat het uur nadert, waarop de balans kan worden opgemaakt, een balans, die zal uitwijzen; dat Eindhoven zeer zwaar getroffen is. 'Het eerste uur na de opeenvolgende aanval- len was het niet te begrijpen, wat de als gie- ren klauwende en kervende machines hadden aangericht. In iheel de stad gekerm en ge- krij-sch van pijn. Een verstikkende wolk van gruis en rook verduisterde het gezi,cht, terwijl ontploffende toommen en afweergeschut de menschen in elkaar deden krimpen. Talrijke personen bevonden zich, totaal verrast door den aanval, op 'straat. Velen vluchtten de schuilkelders in, anderen lieten zich plat op de aarde vallen en de volgenden zochten hun heil in stervige huizen, waarin zij echter door bomtreffers of1 door brandbommen gedood werden. !Het eerste halfuur waren de plaatsen, waar de meeste slachtoffers vielen, oorden van ver- schrikking en naamloos leed. Met zware won- den werden vrouwen en kinderen boven van de puinhoopen en uit de ruines gehaald. Tal rijke vrijwilligers verleenden hun diensten. Met ter ibeschikking gestelde bakfietsen en allerlei wagens werden de door de E.H.B.O.- ers verbonden gekwetsten naar de ziekenhiii- zen vervoerd. Elders vluchtten in doodsangst vroiuwen, kinderen en mannen tusschen de op straat verspreid liggende lijken, naar huis. Heldhaftig was het gedrag van hen, die hulp moesten en wilden verleenen. De lucht- beschermingsdienst, brandweei' en pohtie en de geestelijiken, die het Heilig Oliesel aan ster- venden toedienden, werden veel geholpen door talrijke personen. In het uur van gevaar en ellende bloeiden de gemeenschap en haar barmhartigheid. Mannen en vrouwen van allerlei richting hebben in eendrachtige samen- wenkdng het lijden van hun medemenschen verzacht. Hoe zwart steekt daarbij af de hou- ding van hen, die nog getracht hebben na de verschrikkingen, die over Eindhoven kwamen, de getroffen winkeUers en burgers te plunde- ren. Hun straf zal niet gering zijn. Wij spraken nog een jongeman, die zich midden tusschen het bombardement bevonden heeft. Eerst, zoo verklaarde hii. begonnen de mitrailleurs te schieten. Ik meende nog, dat er een bakkerswagen voorbijreed. Toen ik bui- ten keek, zag ik hollende menschen, die piot- seling de handen verschrikt. voor het gelaat sloegen. Een persoon was neergestort... meer zag ik niet. Toen begon het ontploffen der bommen. Ik heb in de gang van een huis ge- legen. Toen de aanval voorbij was, keek ik buiten en zag een beibloede vrouw tusschen puin en balken ddcht bij mij. Weer ontploften de bommen. Deuren en ramen vlogen het huis uit. Toen heb ik mijn zuster op een fiets ge- zet en ben tusschen alles door de velden in- gereden. Een vader en een zoon hadden zich in de stad tijdens den eersten aanval schuil gehou- den. Er waren nog twee andere mannen bij hen. Op een gegeven moment meenden zij te kunnen vluchten. De beide mahnen aan hun zijde werden echter van uit viegtuigen in de straat neergeschoten. Elders werden cafe's door brisantbommen getroffen, zoodat vele bezoekers gedood werden. De gewonden wa ren dikwijls door de vlamm^n zwaar ge- schroeid. De getroffen kerk is na den bom- inslag in de nabijheid van het hoofdaltaar, geheel uitgebrand. In het ziekenhuis werd 'n vrouwenafdeeling getroffen, waarbij vijftien patienten en versdhillende zusters. en ver- pleegsters gedood werden. I>E ORGANI SAT IE VAN HET BEDRIJFS LEVEN EN HET LIDMAATSCHAP DER KULTUURKAMER. De voonzitter van de organisatiecommissie voor het Nederlandsche bedrijfsleven en de president der Nederlandsche Kultuurkamer maken het volgende bekend: De verordening betreffende de Nederland sche Kultuurkamer legt de verplichting op aan alien, die medewerken aan de voortbren- ging, de weergave, de geestelijke of technische bewerking, de verspreiding, de instandhouding en het in het verkeer brengen van kultuur- goed, lid te zijn van de Nederlandsche Kul tuurkamer. De werkzaamheden van de onderhavige per sonen liggen echter vaak tevens op hejLterrein van het bedrijfsleven, zoodat zij daarom' ook vallen of zullen vallen onder de organisatie voor het Nederlandsche bedrijfsleven. Teneinde in de meeste gevallen een dubbel lidmaatschap te voorkotnen en tevens duidelijk vast te stellen tot welke organisatie een zekere persoon of een zeker bedrijf behoort, wordt bepaald: 1. Uitgevers van boeken en van drukwer- ken van welken aard dan ook, boek-, muziek- en kunsthandelaren, ieesbibliotheekhouders en handelaren in voortbrerugselen van kunst- nijverheid, in wier bedrijf slechts werkzaam heden worden verricht, voor welker uitoefe- ning het lidmaatschap van de Nederlandsche kultuurkamer vereischt is, behooren uitsluitend tot de Nederlandsche kultuurkamer. 2. Handelaren in muziekinstrumenten en framofoonplaten, en antiquairs worden lid van e organisatie voor het Nederlandsche be drijfsleven. Boekantiquairs worden beschouwd als boekhandelaren, zoodat hier het onder sub 1 bepaalde van toepassing is. 3. Voor zooverre een uitgever tevens een drukkerij of een ander grafisch bedrijf ex- ploiteert, valt hij, ten aanzien van die druk kerij of dat grafische bedrijf, noder de orga nisatie voor het Nederlandsche bedrijfsleven, maar behoort hij tevens als uitgever tot de Nederlandsche Kultuurkamer. 4. Voor zoover de onder 1 vermelde cate- go'rieen van bedrijven tevens andere goederen of waren (bijv. schrijfbehoeften) verkoopen tot een beloop van minder dan 50 procent van hun totalen omzet, behooren zij bij de Neder landsche Kultuurkamer. Zij moeten zich ech ter in dat geval ook melden bij de desbetref- fende bedrijfsorganisatie en worden daar als leden ingeschreven, zonder dat zij verplicht zijn contnbutie te betalen. Op deze „gemeng- de" bedrijven zijn de voorschriften van beide lichamen van toepassing. 5. Voor zoover een bedrijf tevens boeken, muziek, kunstwerken, enz. verkoopt tot een beloop van minder dan 50 procent van den totalen omzet, behoort het tot de desbetref- fende bedrijfsorganisatie, doch is het tevens verplicht zich te melden bij de Nederlandsche Kultuurkamer en wordt het aldaar als lid in geschreven, zonder dat het verplicht is contri- butie te betalen. Op deze bedrijven zijn de bepalingen en voorschriften van de Nederlandsche Kultuur kamer, ten aanzien van die werkzaamheden, waarvoor het lidmaatschap van de Neder landsche Kultuurkamer verplicht is, mede van toepassing. 6. Oeconomische maatregelen van alge- meenen aard worden uitgevaardigd door de organisatie voor het Nederlandsche bedrijfs leven. Voor zoover noodzakelijk, zal de Neder landsche Kultuurkamers deze maatregelen ook voor haar leden van toepassing verk'laren. 7. De voorschriften en maatregelen, afge- kondigd ten aanzien van bedrijven, welke op grond van het bovenstaande behooren tot de Nederlandsche Kultuurkamer, doch reeds waren ondergebracht bij de organisatie voor het Nederlandsche bedrijfsleven zijn worden met ingang van heden overeenkomstig ge- wijzigd. KERK EN ARBEIDSDIENST. Men schrijft van Hervormde zijde. aan ,,De Standaard": Naar het ,,Dagblad van het Zuiden" uit volkomen betrouwbare bron he®t vernomen, is het Bpiscopaat van de Roomsc'h-Katholieke Kerk in Nederland ter zake van den Arbeids- dienst in nieuwe richtlijnen aan de geestelijk- heid teruggekomen op zijn afwijzend stand- punt, dat op ,19 April j.l. openlijk aan de ge- loovigen werd bekend gemaakt. In deze nieuwe richtlijnen wordt niet alleen er op ge- wezen, dat door den arbeidsdienstplicht de situatie volkomen veranderd is en dientenge- volge de in aanmerking komende jongelieden tot den Arbeidsdienst moeten toetreden, doch dat ook wat de geestelijke verzorging betreft het afwijzend standpunt dient te worden her- zien. In de hier bedoelde richtlijnen toch wordt er op gewezen, dat binnen het raam der moge- lijkheden en in overleg met den Ned. Arbeids dienst, een geestelijke verzorging is tot stand gekomen, ,,die goede beloften inhoudt voor de toekomst". Zoo aouden voor ieder kamp kampaalmoezeniers worden aangewezen, die volgens bepaalde richtlijnen de geestelijke verzorging zullen uitoefenen. Ook de Synode der Ned. Hervormde Kerk heeft zich met de kwestie van den Arbeids dienst bezig gehouden. Was eerst het stand punt afwijzend, nu is in een rondschrijven uit- eengezet, dat er geen overwegende principieele bezwaren tegen den Arbeidsdienst, als sociaal instituut, bestaan en dat ieder, nu de ydienst- plicht is ingevoerd aan dezen dienstplicht heeft te gehoorzamen. Aan de geestelijke verzorging in de 54 kampen die er nu zijn, wordt van Protes- tantsch-christelijke zijde de voile aandacht ge geven, waarover spoedig wel publicatie zal volgen. Bevoegfdiheid der politie. Het besluit tot uitbreiding van de bevoegd- heden der politie geeft, schriift De Telegraaf, ook' een minder omslachtige regeling voor het in beslag nemen van voorwerpen. Het wetboek van strafvordering verbindt aan de inbeslagneming allerlei beperkende voorschriften, waarbij als beginsel geldt: hoe hooger de ambtenaar, des te grooter de be- voegdheid. Zoo kwam het recht van huis- zoeking in principe eigenlijk alleen toe aan den rechter-commissaris en, onder zekere voorwaarden, aan den officier van Justitie. Het nieuwe besluit bepaalt, dat ambtena- ren van rijks- en gemeentepolitie voor zoo ver zij hulpofficieren van justitie zijn, bij dringende noodzakelijkheid ook buiten de ge vallen, welke in het wetboek van strafvorde- ring worden genoemd, tot inbeslagneming kunnen overgaan. Wanneer het optreden van een hulpofficier niet kan worden afgewacht, heeft zelfs, wederom bij dringende noodzake lijkheid, ieder ander ambtenaar van rijks- en gemeentepolitie gelijke bevoegdheid, mits hij van de inbeslagneming onverwijld kennis geeft aan een hoogeren functionaris. lemand, die een voor inbeslagneming vat- baar voorwerp onder zich- heeft is verplicht dit op eerste aanmaning van de politie te ver- toonen of uit te leveren. De beperkingen ten aanzien van de z.g. ,,geheimhouders" (dokters, notarissen, advocaten, geestelijken) zijn echter blijven bestaan. De nieuwe voorschriften omtrent inbeslag neming zijn niet van toepassing op ,,brieven en mededeelingen, welke aan de post, de tele- grafie of aan een andere openbare instelling van vervoer zijn toevertrouwd." Voor deze brieven en mededeelingen blijft dus gelden de speciale regeling, welke voor inbeslagneming bij de post in het wetboek van strafvordering te vinden is. Volgens deze regeling behooren maatregelen tot kennisneming van den in- houd van aan de post en de telegrafie toever- trouwde stukken en berichten in beginsel tot de conipetentie van den rechter-commissaris en, onder zeker voorwaarden, tot die van den officier van Justitie. Over postpakketten wordt in de uitzonde- ringsbepalingen niet gesproken, zoodat moet worden aangenomen, (jgt deze wel onder de nieuwe regeling vallen. Ten slotte valt nog melding te maken van de bepaling, dat de politie-ambtenaren bij de uitoefening van hun taak niet meer ten alien tijde gebonden zijn aan het- grondgebied waar voor zij zijn aangesteld. Wanneer zij zich op last van een commandant of op verzoek van de bevoegde politie-autoriteit buiten hun grondgehied be vinden, kunnen zij, binnen de grenzen van hun opdracht, ook daar optreden, evenals in dringende gevallen zooals bij ont- dekking op heeterdaad. HET „SCHANDBORD" TE HILVERSUM WEER AFGESCHAFT. Eenigen -tijd geleden verscheen op last van het gemeentebestuur aan den muur van het politiebureau te Hilversum een schandbord, waarop de namen en daden van clandestiene handelaren, ernstiire prucopdrijvers e.d. aan de bevolking werden medegedeeld. Thans is op last van hooger hand deze moderne schand- paal weer afgeschaft. VASTGESTEEDE PRI.JZEN VOOR PRENTBRIEFKAARTEN. In de Nederlandsctie Staatscourant is een. prijsvoorschrift gepublieeer^ van den Gemach- tigde voor de Prijzen (Prrjsvoorschrift 1942 Prentbriefkaarten), waarin de prijzen voor de meest voonkomende soorten van prentbrief kaarten in de gangbare formaten zijn vastge- steld, zoowel voor fabrikanten als grossiers en detaillisten. De beschikking is op den 12en"December 1942 in werking getreden. DB SOCIALE VERZORIGSTER IN HET BEDKIJF. Ter vestiging en instandhouding van de goede bedrijfsgemeenschap kan ook de sociale verzorgster zeer veel bijdragen, mits zij haar taak ten aanzien hiervan ten voile begrijpt. En daarom dan ook zoo zeide het ons, aldus de N. R. Crt., mevr. A. M. C. Kooper, leidster van de school voor sociale verzorgsters te Uddel, is het N.A.F. begonnen meisjes en jon- ge vrouwen, die voor deze functie roeping gevoelen, een zorgvuldige opleiding te geven. Nieuw is het instituut van de sociale ver zorgster niet; men kent haar in verscheidene, meeste groote, bedrijven reeds vele jaren en er bestaan ook al geruimen tijd opleidingen voor deze betrekking. Het Arbeidsfront is dan ook met zijn opleiding begonnen, zulks op ini- tiatief van mej. L. J. Chardon, leidster van de afdeeling vrouwen van het N.A.F.om sociale verzorgsters te kweeken, die niet alleen deze functie ambieeren, om het interessante van deze betrekking en haar algemeene sociale doel, maar om daadwerkelrjk mede te werken aan het bouwen van de bedrijfsgemeenschap, zooals het Arbeidsfroht die nastreeft. Bij de opleiding te Uddel, in het groote huis Hei en Bosch, gaat het er dus om de cursisten geheel vertrouwd te maken met de nieuwe sociale inzichten en diep te doordringen van de ten- denz van dezen tijd. Daarom dus niet alleen een opleiding, maar vooral een vorming. Er is verschil tusschen de functie van de sociale verzorgster en die van den socialen voorman, over wiens taak en scholing dezer dagen is geschreven. Maar dit verschil is niet wezenlijk, alleen gradueel, omdat beiSer doel tenslotte hetzelfde is. De sociale voorman wordt door het N.A.F. benoemd uit het per- soneel van een bedrijf en terwijl hij zijn ver- trouwensambt waarneemt, blijft hij tevens zijn werk in het bedrijf vervullen. De sociale ver zorgster wordt door de leiding van het bedrijf aangesteld, om als gespecialiseerde in de breedste beteekenis van het woord het sociale werk ten bate van het personeel te verrichten. De voorman van het N.A.F. en de ambte- nares van het bedrijf de eerste meer off! cieel, de tweede meer gespecialiseerd, zoo zou men kunnen zeggen ontmoeten elkaar bij de uitoefening van hun amb_f voortdurend, vullen elkaar aan; hoe beter samenwerking, hoe eerder het gelijke doel wordt bereikt uiteraard. De cursus te Uddel is de eerste van deze soort, die het N,A.F. organiseert. In Septem ber is er mede begonnen en de duur is drie maanden, zoodat binnenkort de laatste lessen zullen worden gegeven. Vijf en twintig meis jes en jonge vrouwen nemeif er aan deel, bij wie een paar vrouwen zich hebben gevoegd, die den middelbaren leeftijd naderen. Om tot den cursus te worden toegelaten was primair, dat men een diep sociaal gevoel bezit. Voorts werd een zekere ondergrond van algemeene ontwikkeling vereischt. Gezien het vele, dat in eenige maanden moet worden verwerkt om twee uitersten te noemen: auigelingenzorg en kennis van sociale wetten is naast een helder verstand een zekere ontwikkeling stel- lig onontbeerlijk. De cursus, die dan nu ten einde loopt, heeft nog de kenmerken van een spoedcursus, alsook die van werk, dat nog aan het groeien is. In de wintermaanden maken de omstandigheden,- dat voortzetting van deze scholing moeilijk is en daarom is dan ook be- sloten na beeindiging van den eersten cursus eenige maanden te pauseeren, om in het voor- jaar den tweeden te openen. In den tusschen- tijd is er dan bovendien tijd om zich op de ervaringen, die al veel reden tot tevredenheid geven, te bezinnen, en daarvan bij het orga- niseeren van den tweeden cursus te profitee- ren. Het aldoende leert men geldt natuurlijk ook voor dit werk, dat zooveel kanten heeft en in menig opzicht ook zoo nieuw is. Het zou een lange opsomming worden, in- dien we volledig wilden vertellen wat daar te Uddel wordt geleerd. Uit het bovenstaan de is reeds geblefcen, dat er niet alleen wordt gedoceerd in allerlei vakken, maar dat ook de vorming in dieper beteekenis alle aandacht krijgt, waarbij ook de karaktervorming, als- mede de lichamelijke oefening een rijkelijk deel wordt toegemeten. Er zijn dan voorts nog huishoudelijke plichten, want vrijyiel alles wat in het groote gebouw op dit gebied moet worden ged'aan, wordt den deelneemsters in diverse taken opgelegd, taken die en dat. kenmierikt den geest en het streven van den cursus lang niet altijd zwaar zijn, zooals die van de tafelversiering en andere, welke ten dpel hebben de sfeer te veraangenamen en den kameraadschappelijken band te ver- sterken. Zoo zal het immers later ook de plicht van de deelneemsters zijn om in de bedrijven de sdhoonheid van en in den arbeid te bevorderen. De sociale verzorgster, zoo vatte de leid ster het samen, is feitelijk de moeder in het bedrijf. Haar werk strekt zich dan ook ver- der uit, dan alleen binnen de muren van de ondememing, omdat zij ook haar bemoeienis- sen heeft met de gezinnen, hoe die wonen en leven, wat daar voor wenschen zijn of moei- lijkheden, wat daar sociaal verbeterd kan worden enz. En om nog iets te noemen zijn daar de zorgen voor de kinderen van ge- huwde arbeidsters en die voor a.s. moeders. Praktijik moet dan ook het geleerde op den cursus verdiepen, vandaar dat de meisjes eenigen tijd als arbeidsters in fabrieken zul len gaan werken, om aan den lijve te ervaren, hoe het leven is van hen, die zij later gaan verzorgen. En ook zullen zij eenige weken in iziekenhuizen gaan werken, o.a. om op de hoogte te komen met hetgeen er jfedaan moet worden bij bedrijfsongelukken. Herscholing, weer wat later staat dan voorts op het pro- gramma. Men ziet: de opleiding en vorming worden Tondig aangepakt. En dit laatste moge ook blijken uit den volgenden greep uit het rooster der lessen: levensbeschouwing, heemkunde, zang, rassenleer, huishoudkunde, verpleging, hygiene, arbeidspsycholegie, als- mede begriip van hetgeen het Arbeidsfront met zijn verschiyende afdeelingen tot stand brengt, gelijik Vreugde en Arbeid, rechtsbe- sdherming (kennis van ziektewet, ongeval- lenwet enz.) Voorposten van het Arbeidsfront worden aldus gevordmd, pioniersters voor de bedrijfs- germeenschap. Bij zang, bij lessen, bij turnen en huishoudelij'ken arbeid werd ons bezoek getoond, dat er met animo wordt gewerkt op dezen eersten cursus. Veel wordt inderdaad gevergd, want ook vaak des avonds moeten de lessen voortgaan, waardoor zelfstudie, die uiteraard als een aanvullende noodzakelijk heid wordt beschouwd, niet den tiid toege meten krijgt, die eigenlijk gewenscht wordt. Maar als gezegd, deze eerste cursus heeft nog wat het karakter van een spoedcufsus, waar- van de resultaten intusschen zoowel leiding als deelneemsters al vele redenen tot tevre denheid geven, die tot voortzetting en verder uitbouwen van dit nieuwe werk ten bate van de bedrijfsgemeenschap en ordening van den arbeid stimuleeren. GEMIBDELDE LEVENSDUUR IN NEDERLAND HOOGER DAN IN DE MEESTE LANDEN. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft dezer dagen nieuwe „sterftetafels voor Nederland"', afeeleid uit de waarnemingen in de periode 19311940, het licht doen zien. Bij vergelijking met de uitkomsten van de sterftetafels 19211930 blijkt, dat de sterfe- kansen ten opzichte van het vorige decennium verder zijn gedaald. Menkwaardig is, dat de sterftekansen der vrouwen i%ts meer zijn afgenomen dan de sterftekansen der mannen. Sinds het jaar 1875 ongeveer valt in Neder land een belangrijke daling van de stenfte waar te nemen. Dit blijkt o.a. uit de stijging van den gemiddelden levensduur bij de ge- boorte. Voor jongens bedraagt deze volgens de sterftetafel 19311940, 65.5 jaar- (tegen- over 61.9 jaar in 192W1930 en 38.4 in 1870 - 1879h voor de meisjes 67.2 jaar (tegenover 63.5 jaar in 19211930 en 40.7 jaar in 1870 1897). De veranderingen in den gemiddelden levensduur in de loop van 18401940 blijken uit onderstaande cijfers: 1840'51 mannen 36.2 jaar, vrouwen 38.5 jaar; 1850'59 resp. 36.4 j., 38.2 j.; 1860'69 resp. 37.2 j., 39.1 j.; 1870'79 resp. 38.4 j., 40.7 j.; 1880—'89 resp, 42.5 j„ 45.0 j.; 1890— '99 resp. 46.2 j., 49.0 j.; 190G'09 resp. 51.0 j., 53.4 j.; 1910—'20 resp. 55.1 j., 57.1 j.; 1931— '30 resp. 61.9 j., 63.5 j.; 1931-'40 resp. 65.5 j., 67.2 j. Zooals bekend, is sedert het midden van de vorige eeuw vooral de zuigelingensterfte zeer sterk verminderd, terwijl in de jaren 1870 1879 van de jongens 22 pet. en van de meisjes 20 pet. in het eerste levensjaar overfeed, be draagt jje sterfte beneden het jaar volgens de nieuwste tafels vbor de jongens 4.6 pet. en voor de meisjes 3.5 pet. In de eerste levens- maand is de sterfte het hoogst binnen e£ maand na de geboorte overlijden 2.5 pet. de jongens en 1.9 pet. van de meisjes. De verbetering der sterftekansen blijkt ook" Meruit, dat het percentage der personen dat een bepaalden leeftijd bereikt, thans veel hoo ger is dan voorheen. Terwijl b.v. de sterfte tafel 18701879 slechts 7.6 der geborenen den 80-jarigen leeftijd bereikt, bedraagt dit per centage volgens de jongste tafel 25.7 percent. De gemiddelde levensduur is in Nederland hooger dan in de meeste landen. Alleen in Nieuw-Zeeland zijn voor de vrouwen de sterf tekansen nog iets gunstiger. In Europa heb ben na Nederland de Skandinavische landen de gunstigste sterfte, zooals blijkt uit onder- staand overzicht. Gemiddelde levensduur in een aantal landen: Australie mannen resp. 63.5 jaar, vrouwen 67.1 jaar; Belgie 56.0, 59.8; Denemarken 62.0, 63.8; Duitschland 59,9, 62.7 ;Engeland 58.7, 62.9; Frankrijk 54.4, 59.0; Italie 53.8, 56.0; Japan 44.8, 46.5; Nederland 65.5, 67.2; Veree- nigde Staten 59.1, 62.7; Zweden 63.2, 65.3; Zwitserland 60.7, 64.6 jaar. OMSCHOLING EN SCHOLING VAN NEDERLANDERS. De Centrale Persdienst van Het Nederland sche Arbeidsfront meldt: Het Nederlandsche Arbeidsfront heeft het voomemen te zorgen voor de omscholing en herscholing van de Nederlanders, die zich thans aan het Oostfront hebben ingezet en daarbij lichamelijk letsel hebben opgeloopen, tengevolge waarvan wij niet meer beschikken over hun volledige arbeidskracht. Deze ouleiding zal eveneens kunnen worden gevol-gd door hen, die in de Meidagen 1940 in dienst van hun Vaderland letsel opliepen. De opleiding, die gevolgd kan worden door ieder daarvoor in aanmerking komend Neder- lander, ongeacht zijn politieke overtuiging, zal gegeven worden in eigen internaten en vaks-cholen van Het Nederlandsche Arbeids front, terwijl tevens de medewerking is ver- kregen van een aantal werkgevers, die ver- kiaard hebben de gekwetsten in hun bedrijf voor bepaalde functies te willen opleiden. RIJKSBELASTINGDIENST. Tot schsijver le klasse der Directe Belas- tingen enz. zijn o.m. bevorderd de rijksklerken dier middelen R. Hoi te Terneuzen sub-inspec- tie invqerrechten en accijnzen, C. Greef te Oostburg, inspectie der belastingen en A. van den Oever te Sluis, kantoor directe belastin gen enz. REGISTRATIE EN DOMEINEN. Tot schrijver le klasse der registratie- en domeinen is bevorderd de rijksklerk dier mid delen A. Maat te Hulst, kantoor rer registra tie en successie. BESMETTEUJKE ZIEKTEN. In de week van 2© Nov. tot en met 5 Dec. 1942 kwamen er in ons land 1308 gevallen van besmettelijke "ziekten voor, waarvan 890 diphtheric. Zeeland had 30 gevallen van diphttierie, n.l. 6 in Middelburg en Terneuzen, 3 in Oud- Vossemeer en Rilland-Bath, 2 in Krabben- jlijke, Oost- en West-Souburg en Tholen en 1 in Goes, Hulst, Koudekerke, Kruiningen, Poortvliet en Sluis. Verder was er 1 geval van rood-vonk in Bruinisse, Elkerzee, Kruiningen, Middelburg, O. en W. Souburg en Serooskerke (W.); 1 geval van malaria te Middelbuirg en 1 geval van paratvnhus te Ierseke. AXEL. Gratis filmvoorstelling voor de onder- steunden van Winterhulp Nederland. De plaatselijke organisatie van Wintertuulp Nederland heeft Zaterddg in het bioscoopge- bouw Het Centrum alhier de ondersteunden een gezellige middag bereid in den vorm van een gratis filmjvoorstelling. In deze donkere tijden moet veel worden ontbeerd, niet allee« aan levensbehoeften en kleeding, doch ook aan geestelijke ontspanning en da. rom is het initiatief van de organisatoren in deze zeer toe te juichen. Van deze gelegenheid is dan ook een dankbaar gebruik gemaakt en de aanwezigen hebbfen volop genoten van de mooie film „Luchtkasteelen". Met genoegen kan dan ook op deze gezellige middag van ontspanning, zoowel door de organisatie als door de gesteunden. worden teruggezlen. plaatselijke toestanden op de hoogte hebben gebracht. Voor alle zaken te samen eischte de Officier veroordeeling tot 2 jaar en 6 maanden gevan- genisstraf. Mr. Van Deinse acht zijn medewerking aan de inbraken niet bewezen en evenmin het bewijs geleverd van de oplichting. Hij be- pleitte vrijspraak, althans ontslag van rechts- vervolging. Tegen de bedoelde inbrekers, 'n 32-jarige be- tonwerker A. R. uit Rotterdam en de 22-jarige chauffeur J. S. te Middelburg, werd resp. 2V2 en 2 jaar gevangenisstraf geeischt. Uit de behandeling bleek, dat R. in Veenhuizen met den koopman M. kennis had gemaakt en dat deze toen reeds het denkbeeld had geopperd, dat R. moest trachten naar Zeelands hoofd- stad te komen. Wegens heling stonden nog terecht de ouders van verd. S., die,geld en voorwerpen van de inbraak afkomstig hebben aangeno men. De man ontkende, doch de vrouw heeft tegenover de justitie een bekentenis afgelegd. Tegen den man werd 6 maanden en tegen de vrouw 2 weken gevangenisstraf geeischt. Uitspraak in al deze Zaken 23 December. HET SLUISONGELUK TE MAASBRAOHT. Schipper veroordeeld. Het Duitsche Landesgericht behandelde dezer dagen te Maastricht de zaak tegen den schipper J. V. van het schip „Rijnlust" en- tegen den schippersknec-ht J. de Gr., beiden hit Rotterdam, in verband met het ernstige sludsongeluk te Maasbracht op 17 Juni van dit jaar. De Landesrichter, dr. Preisen, achtte, con form de meening van Staatsanwalt dr. Ko- blitz, beide verdachten schuldig aan verzuim en nalatigheid. De Landesrichter was van oordeel, dat van den schippersknecht onder de gegeven omstandigheden, igezien zijn be- perkt geestvermogen, geen eigen initiatief verwacht mag worden en sprak den knecht derhalve vrij. De schipper werd veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De eisch was geweest resp. vrijspraak. en twee jaar en drie maanden. Als verdediger trad voor de verdachten op mr. De Jongh uit Rotterdam. KERSTEIEREN. Voor de jeugd van 14 tot en met 20 jaar worden eedurende het tijdvak van 20 tot en met 31 December 1942 drie eieren beschik- baar gesteld op bon ..Reserve 2-77". De belamghebbenden moeten ter verkrijging van deze eieren genoeunden ban bij den detail- list inleveren op Zaterdag 12, Maandag 14 of Dinsdag 15 December 1942, desgewenscbt tegen ontvangstbewijs, waarna de detaillist de eieren in den loop van bovengenoemd tijdvak zal aflcveren." BON VOOR EXTRA RANTSOEN BOTER MAG NIET IN HOTELS, CAFE'S ENZ. WORDEN GEBRUIKT. De voor het extra rantsoen boter aangewe zen bon Algcmeen 446"', welke men v66r 6 December 1942 bij de detaillisten heeft moeten mlerveren, mag naar van het Departement van Landbouw en Vissoherij wordt vernomen niet in hotels, cafe's en soortgdijke insfel- lingen worden gebruikt. De plaatselijke distributiediensten zullen dezen bon voorts niet inwisselen tegen wis- selbonnen voor 1/50 rantsoen boter. VOETBAL. Terneuzen 2Biervliet. 44. In dezen wedstrijd heeft het aan spanning niet outbroken. Ging de rust in met gelijken stand, ook het einde bracht een verdeeling der punten. In de eerste helft was Terneuzen het meest in den aanval, maar toch was het Biervliet, dat de leiding nam; terwijl de thuis- club uit een strafsehop gelijk maakte. Na de hervatting ontwikkelde zich aanvankelijk een strijd met gelijke kansen. Ook nu-"was het Biervliet, dat eerst doelpuntte en zelfs haar voorsprong vergrootte tot 31. Het gevaar van een nederlaag voor oogen ziende, zette Terneuzen nu alles op den aanval, waardoor een ware belegering van <het Biervliet-doel ontstond. Nadat de Terneuzen-reserves eerst den achterstand verkleind hadden, wisten zij daama- den stand wieer op gelijken voet te brengen. Uit een harer uitvallen wisten de gasten echter andermaal de leiding te nemen. Moedig bleef Terneuzen doorvechten en in de laatste minuut slaagde zij er alsnog in, den geiijkmaker in het net te deponeeren. SiuiskilAardenburg. 23. Het* is aan Siuiskil niet gelukt de puntjes in eigen huis te houden. Over het geheel is Aardenburg ook wel de sterkste geweest. De voorhoAle was snel en gevaarlijk en tegen de beide achterspelers had de voorhoede der gastheeren, die met 3 Invallers uitkwam, niet veel in te brengen. Reeds na een half uur nam Aardenburg de leiding, door een mistrap in de Sluisikil-achterhoede. Siuiskil wijzigde hierna haar opstelling en het spel ging nu tot de rust gelijk op. Een tiental minuten na de rust maakte de zwart-witte anidvoor met een har den schuiver gelijk, 1—1. Aardenburg pakte weei flink aan en wist den stand tot 13 op te voeren; het laatste doelpunt o.i. in buiten- spelipositie. Siuiskil gaf zich nog niet gewon- nen en zoowaar was het weer de midvoor, die met een prachtigen kopibal doelpuntte, 2—3. Het laatste kwartier werd het Aardenhurg- doel belegerd, maar zonder verdere doelpun- ten verstreek de tijd en heeft Aardenburg haar kansen op het kampioenschap ten voile behouiden. CiingeCom Boys. 11. De Corn^Boys. op bezoek zijnde bij Clinge, hebben zich tegen de grensbewoners kranig geweerd en zijn erin geslaagd een gelijk spel te behalen, dank zij prachtig spel van hun ver- dediging, die een bijzonder goeden dag had. Na 7 minuten spelen nam Olinge de leiding do»r den rechtsbi-nnen, waarna de Corn Boys door hun linksbinnen na ongeveer 40 minuten gelijk maakten. Rust 11. In de tweede helft was de thuisclufo bijna voortdifrend sterker, doch goed verdedigen van Oorn Boys voorkwam verdere doelpunten en zoo moest Clingo zich met een gelijk spel van 1tl tevreden stellen. Axel 3—Axel 2. 2—8. Voor de onderafd. Zeeland werd de compe- titiewedstrijd tusschen het 3e en 2e elftal van Axel gespeeld. Geruimen tijd wist het 3e den druk van het 2e te weerstaan, maar toen een- maal gedoelpunt was, volgden er nog meer punten en zoo was dan ook de stand bij de rust reeds 50 voor het tweede. Na de her vatting werd het 60 en 70, waarna het 3e kort achter elkaar twee doelpunten maakte en den stand op 27 bracht. Kort voor het einde doelpuntte het 2e nogmaals (28) en daarbij is het gebleven. ARRONDISSEMENTSREGHTBANK MIDDELBURG. Zitting van Vrijdag 11 Dec. Dec. Terecht stond de 18-jarige landarbeider R. de C., uit Sas van Gent, onder verdehking van meineed. Op 15 Sept. jl. stond n.l. zijn broer terecht voor het Kantongerecht te Terneuzen, ter zake van het zetten van wildstrikken. Verdachte heeft toen, als getuige onder eede gehoord, om zijn broer te helpen valschelijk heeft verklaard, dat niet zijn broer doch hij die wildstrikken had gezet en dat de verbali- sant Scheirs zich hij het opmaken van zijn proces-verbaal in de personen had vergist. De Officier eischte veroordeeling tot 9 maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr Dieleman, vond de straf zooals de Officier die eischte nogal zwaar, daar ook rekening moet worden gehouden met den jeugdigen leeftijd van verdachte. Hij vroeg daarom de meest mogelijke clementie. Ook werd behandeld een aanklacht tggen den 37-jarigen koopman C. M. te Middelburg, thans aldaar in, hephtenis, ter zake van op lichting. Hij heeft yan den koopman Van Oostenbrugge uit Breskens 1250 weten los te krijgen voor het koopen van saccharine, waarvan Van O. echter niets meer vernam. Deze zaak kwam uit, toen Van O. een brief schreef aan M. in de gevangenis, welke brief in handen kwam van den rechter-commissaris. i^erd. gaf toe het geld voor andere doeleinden te hebben gebruikt. M. werd op grond van getuigenverklaringen van 2 anderen, die wegens te Middelburg gepleegde inbraken terecht stonden ook be- schuldigd van het uitlokken van misdrijven. Hij zou n.l. aan die personen de adressen heb ben genoemd van personen in Middelburg waar wel iets'weg te halen viel en hen van de DERDE KLASSE N. De stand luidt thans als Axel Aardenburg IJzendijke Siuiskil Clinge Biervliet Corn Boys Terneuzen 2 Schoondijke R.C.S. 2 gesp. gew. gel. 11 9 9 '5 5 4 4 3 3 8 2 8 1 11 9 9 8 13 9 12 volgt: veri. pt. 2 18 18 12 11 9 9 8 7 4 2 doelp. v.t. 41—12 35—19 22—21 34—21 33—17 27—47 18—18 3045 13—32 12—23 JEUGDVOETBAL. Zaterdagmiddag hadden de Axelsche junio- res alhier een juniorelftal van Zaamslag op bezoek. Hienbij bleek, dat de jonge Axelkars het spel beter heheersctiten dan hun jonge sportbroeders van Zaamslag. Voor de rust wisten d£ bezoekers goed stand te houden, doch daarna was het mis met hen. Met niet minder dan 1010 bleven de Axelsche juniores in de meerderheid. SCHAKEN. Gister had in Hotel „Centraal" de tweede ontmoeting plaats tusschen de Schaakclubs Hulst" en Terneuzen'". Gespeeld werd aan 13 borden. De uitslag was als volgt: Hulst Terneuzen 1. ScheeuweJ. van der Staal 2. L. de JongA. van der Staal 01 3. F. de MeurichyP. van den 'Heuvel 0^-1 4. P. EverardG. Dijselinck 10 5. H. JanseJ. J. Kaan Dz. 10 6. F. van den DoolJ. van de Ree 01 7. H. MaarsenIB. Burger 0—1 8. H. BruinoogeAdr. Will y2 9. J. van CampsnG. Verpoorte 10 10. C. de TheijeJ. Donze 10 11. J. de MeurichyK. Hamelink 01 12. KioegJ. 't Gilde 01 13. J. de Bruin>R. Visser 01 zoodat Terneuzen"' won met 58 Bij de eerste ontmoeting te Hulst won Hulst" met 65, zoodat de totaal uitslag is „Temeuzen"' 13 punten en ..Hulst" 11 punten, 1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 3