DE VERDWENEN RCBIJN Binnenland NeemnAKKERTJE Uitreiking Vitamine D-tabletten. FEIMLLETON De wnd Burgemeester van Terneuzen maakt bekend, dat de uitreiking van de Vitamine- tabletten 2e periode II ten behoeve van kin- deren in den leeftijd van 3 maanden tot 3 jaar, zal plaats hebben in het Ziekenhuis (kom), op Donderdag 17 December, van half drie tot vier uur. In het Consultatiebureau ,,Wit Gele Kruis", op Donderdag 24 December, van half drie tot vier uur. De tusschenuitreiking voor de kin- deren die drie maanden geworden zijn, zal ge- schieden, elken Donderdag, in het' Ziekenhuis (kom), .van half drie tot half vier. In het Consultatiebureau ,,Wit Gele Kruis" van vier tot vijf uur. De ouders worden dringend verzoeht, ter- wille van het welzijn hunner kinderen, de tabletten te komen afhalen. De stamkaarten van de kinderen mede- brengen. Terneuzen, 14 December 1942. De Burgemeester voornoemd, C. VERLTNDE, wnd. In dit schrijven zegt de maarschalk, dat de A.igelsaksische aanval op Fransch-Afrika en het verraad van enkele Fransche mannen met een leidende positie den Fiihrer aanleiding hebben gegeven tot bezetting van de kust van de Middellandsche Zee en de demobilisatie der Fransche strijdkrachten. Hij kan niet andere dan zicl\ voor deze beslissingen buigen. Op den duur kan echter een staat zonder een gedisciplineerd leger niet bestaan. Daar- om beschouwt maarschalk Petain het als zijn eersten plicht een nieuw leger te vormen, dat de veiligheid van Frankrijk en zijn imperium bescherinen kan en heeft hij generaal-veld- maarschalk Von Rundstedt, als ge volmachtig- de van den Fiihrer voor de regeling van alle kwesties, die betrekking hebben op de Duit sche actie, verzoeht hem een bezoek te bren- gen, ten einde zich met hem over enkele kwes ties te kunnen onderhouden. De maarschalk verklaart verder zeer onder den indruk te zijn van het voorstel van den Fiihrer met Frankrijk samen te werken en het te helpen zijn koloniale rijk te heroveren. De Fransche regeering zal harerzijds met alle loyaliteit een politiek volgen, die haar in staat stelt de toekomst van het land in een gereorganiseerd Europa te verzekeren. Vervolgens verklaart de maarschalk, dat hij er bij zijn politiek tegenover Buitschland, toen hij weigerde Fransch grondgebied te verlaten en om voorwaarden voor een wapenstilstand verzoeht, van uitgegaan was, dat een eervolfe entente tusschen beide volken niet onmoge- lijk is. Ook bij de uitbreiding van de vol- machten voor den chef der regeering, Laval, aldus de maarschalk ten slotte, heb ik den wensch te kennen gegeven, dat er tusschen de beide volken wederzijdsche betrekkingen vol vertrouwen tot stand mochten komen voor een politiek van toenadering. DE GEALLIEERDE SCHEEPS VERLIEZEN Het Amerikaansche tijdschrift ,,Time" geeft toe, dat 3801 geallieerde en in geallieerden dienst varende schepen tot zinken zijn ge- bracht. Daarbij zijn 03.154 zeelieden om het leven gekomen of als vermist opgegeven. Het •blad merkt op, dat Duitschland meer duik- booten produceert dan de geallieerden kunnen yernietigen. In den tijd van 1 Jan. tot 30 Nov. 1942 wer- den in totaal 1353 Amerikaansche en Britsche koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 8.369.775 brt. tot zinken gebracht In hetzelfde tijdvak werden, volgens een offi- cdeele verklaring van het Amerikaansche departement van marine, 625 schepen op Ame rikaansche werven nieuw aangebouwd, hetgeen bij een gemiddelde tonnage van 6000 brt. zou neerkomen op een nieuw gebouwde tonnage van 3.750.000 brt. Dit komt overeen met een vervanging van 45 procent van de tot zinken gebrachte seheepsruimte. VON RUNDSTEDT BIJ RETAIN. Demobilisatie besproken. Op uitnoodiging van maarschalk Petain, al dus meldt Lnterinf uit Vichy, is de Duitsche opperbevelhebber in het Westen, generaal- veldmaarschalk von Rundstedt, te Vichy aan- gekomen. Hij had een langdurig onderhoud met het Fransche staatshoofd, waarbij van Fransche zijde Laval en de secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, Rochat, en van Duitsche zijde luitenant-gene- raal Freiherr von Neubronn en de consul- generaal Krug von Nidda, tegenwoordig waren Er is slechts gesproken over vraag- stukken, die In verband staan met de afwik- keling der demobilisatie van het Fransche leger. Des middagsgaf Petain een maaltijd ter eere van von Rundstedt, waarna deze naar zijn hoofdkwartier terugkeerde. Het ministerie van Oorlog heeft een offi- cieele mededeeling gepubliceerd, die zich bezig- houdt met het onderbrengen der gedemobili- seerde soldaten in de burgerberoepen. Te dien einde zal een speciale ministerieele commis- sie worden benoemd, Binnenkort 'zal een wet worden uitgevaardigd, waardoor de status van de gedemtfbiliseerden geregeld zal worden. BULGARIJE BEVORDERT HET HUWELIJK. De Bulgaarsche minister van Binnenland-' sche Zaken, Gabrofski, heeft, volgens S.P.T., den ministerraad meegedeeld, dat de Bulgaar sche vrijgezellen en vrijgezellinnen onder be- paalde omstandigheden door de. overheid tot het huwelijk zullen worden genoopt. Het be- treft ongetrouwden van 27 jaar en ouder, die een middelbare school hebben bezocht en aca- demis'ch gevormden van 30 jaar en ouder. In- dien zij niet binnen de anderhalf jaar zijn ge- trouwd, zullen zij uit hun betrekkingen wor den ontslagen, terwijl zij dan bovendien in de zwaars'te belastingklasse zullen- vallen. Het zelfde wetsontwerp bepaalt talrijke voorrech- ten voor kinderrijke families. Moeders, die veel kinderen ter wereld hebben gebracht, zul len onder anderen een onderscheiding krijgen met daaraan verbonden het recht, in winkels, Nieuwe avonturen van rechercheur Koks, door PRANK VAN FALOKENOORT (Nadruk verboden) 20 Allen stapten uit. Maar inplaats van het huis van de zangeres binnen te gaan, richtte Koks en de anderen hun schreden naar het huis daar naast, waar de lijken van den Egyptenaar en de kamenier gevonden waren. De Haarlemsche politieagent stak de sleutel ■in het slot, opende de deur en de vijf mannen traden binnen. Zorgvuldig sloot de agent de deur weer achter hen en zwijgende liep men de twee trappen op naar boven. Voor een der deuren aangekomen, haalde de agent opnieuw een sleutel te voorschijn en stak die in het slot. Jopie Klein voelde zijn hart bonzen; zou nu de ontknooping van het drama komen? De agent schoof de beide grendels van de deur, draaide de knop ofn en opende haar. „Treedt U maar binnen", beval Koks tot van Brantenaar. Uit de kamer kwamweer dezelfde lucht, welke men een paar dagen geleden had ge- roken, doch nu in veel heviger mate. Van Brantenaar trad binnen, gevolgd door den agent, Koks, den officier en tenslotte kwam ook de verslaggever binnen. Wat hij toen zag, deed zijn haren van ontzetting ten berge rijzen: in de hoek van het kale vertrek lag ineengedrukt... een igeweldige gorilla. Op het geluid van het binnentreden der menschen had hij den kop opgericht en toen liij van Brantenaar in het oog kreeg, richtte hij zich heelemaal op. Het dier was bijna zoo groot trams, treinen enz. voor te mogen gaan. Echt- paren zonder kinderen zullen, evenals onge- nuwden, in hoogere belastingklassen worden geplaatst. Weduwen worden opgewekt, na het verloop van den door' de wet bepaalden termijn wederom een huwelijk aan te gaan. TELEGRAMMEN VAN DEN FiiHRER NAAR ROME EN TOKIO. (Het D.N.B. meldt uit het hoofdkwartier van den Fiihrer: Naar aanleiding van den dag waarop Duitschland, Italie en Japan een jaar geleden, getrouw aan den geest van het drie mogend- hedenverdrag, hun besiuit bekend maakten om den hun door de Vereenigde Staten en Engelahd opgedrongen oorlog gemeensclhap- pelijk tot de eindoverwinning te voeren, heeft de Fiihrer aan den Tenno en den koning-kei- zer Victor Emanuel, alsmede aan den Japan- schen minister-president en den Duce tele grammen gezonden. Dat van den Fiihrer aan den Tenno luidt als volgt: Naar aanleiding van den terugkeer van den dag, waarop Duitschland, Japan en Italie een jaar geleden op plechtige wijze hun besiuit hebben bekend gemaakt den hun door de Ver. Staten en Groot-Britannie opgedrongen oorlog in de nauwste wapenbroedersc'hap tot de eind overwinning te voeren, wensch ik uw majes- teit mijn oprechte groeten te doen toekomen. Ik herdenk daarbij de roemrijke wapenfeiten van onze verbonden strijdkrachten, die den waarborg vormen voor onze overwmning en een gelukkige toekomst van onze volken. Aan koning-keizer Victor Emanuel zond de Fiihrer het vplgende telegram: Op den verjaardag van de onderteekening van het Duitsch-Italiaansch-Japansche wapen- bondgenootschap verzoek ik Uwe Majesteit met mijn oprechte, hartelijke groeten mijn ibeste wenschen voor den strijd van de Ita- haansche wapens in ontvarrgst te nemen. Van een vast geloof in de gemeensehappelijke eind overwinning doordrongen, toreng ik tevens mijn overtuiging tot uitdruikking, dat orizen volken, alsmede het Japansche volk, na de zegevierende beeindigirug van den strijd een gelukkige toekomst van vrede beschdren zal zijn Den Japanschen minister-president, gene- raal Tojo, zond de Fiihrer onderstaand tele gram: tOp den gedenkdag van heden, die de mo- gendheden van het pact van drie in de nauw ste wapenibroederschap vereenigd vindt in den strijd voor een nieuwe, rechtvaardige wereld- c^rde, zend ik Uwe Excellentie mijn oprechte groeten. De roemrijke successen, die door de verbonden strijdkrachten in het afgeloopen jaar op den gemeenschappelijken vijand wer den bevochten, vormen den zekersten waar borg, dat in EUropa en in Oost-Azie de strijd tegen de Angelsaksische uitdaging bekroond zal worden door de eindoverwinning van de mogendheden van het pact van drie. In deze vaste zekerheid zend ik u ook heden mijn op rechte wenschen voor het verdere succes van de Japansche wapens. De Duce ontving het volgende telegram van den Fiihrer: Op den dag, waarop het sluiten van het wa- penbondgenootschap der mogendheden van de spil met het Janansche keizerrijk voor den eersten keer verjaart, gedenk ik U en het fas- cistische Italie in trouwe kameraadschap en hartelijke verbondenheid. In de geschiedenis is de overwinning nog steeds dien volken ten deel gevallen, die voor een rechtvaardig ideaal in den strijd tegen een verouderde wereldorde het laatste op het spel dorsten te zetten. Zoo zullen ook Duitschland, Italie en Japan uit deze beslissende worsteling als overwinnaars te voorschijn komen. In deze onomstootelijke zekerheid zend ik U, Duce, ook naar aanlei ding hiervan mijn hartelijke groeten. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, von Ribibentrop, heeft den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, 'Tani, en zijn Italiaanschen ambtgenoot, graaf Ciano, eveneens telegrammen gezonden. Victor Emanuel, Mussolini en minister Ciano hebben telegrammen gezonden aan den keizer van Japan, den minister-president en den minister van buitenlandsche zaken van Japan. Ook aan den Fiihrer en den Duitschen mi nister van buitenlandsche zaken hebben zij bij deze gelegenheid telegrammen gezondm. JAPANNERS GELAND OP DE PUILIPPIJNSCHE EILANDEN. Het hoofdkwartier van de Japansche ma rine maakt bekend, dat Japansche soldaten geland zijn op eilanden van de Philippijnen, waarop de Amerikanen tot dusver nog verzet boden. In hevige gevechten geven de Ameri kaansche troepen zioh geleidelijk over. DE „PRES. COOEIDGE" OP MIJN GELOOPEN. Volgens den Engelschen berichtendienst aldus D.N.B. heeft het Amerikaansche ministerie van Marine het verlies bekend ge maakt van het voormalige passagiersschip ..President Coolidge", dat 21.926 brt. mat. Dit schip is vorige week op het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan on een mijn geloopen. Volgens het officieele" Amerikaansche bericht had het schip ongeveer 4000 soldaten aan boord. Het in de haven van Lissabon aangekomen Pcrtugeesche schip ,,Musinho" heeft op 5 October tusschen Freetown en San Tome 32, schipbreukelingen van het Emgelsche schip ..Hakon Ogilay" aan boord genomen. De schipbreukelingen werden te Kaapstad aan land gebracht. Volgens den Engelschen berichtendienst heeft de Canadeesdhe minister van Bewapening, Howe verklaard, dat de sedert het begin van den oorlog opgetreden verliezen aan geallieer de koopvaardijtonnage dubbel zoo groot zijn als de ter vervanging aangebouwde tonnage. FELLE GEVECHTEN IN WEST-JOENNAN. Felle gevechten worden, volgens D.N.B., ge- leverd in het Westen van Joennan in de nabij- heid van de Birmeesche grens, zoo meldt de als een mensch en zijn geweldige spierballen waren op de harige armen duidelijk zichtbaar. Er kwam een grijns van genoegen op het af- schuwelijke gelaat van het dier en met wijd- opengesperde armen deed het dier enkele pas- sen naar van Brantenaar toe. De politieman- r.en hielden van Brantenaar zodwel als den aap scherp in het oog. Plotseling, voor de anderen er erg m had- den, sprong van Brantenaar op den aap toe, klopte hem op de schouder en zei scherp, wijzende op de menschen in de deuropening ,,Dodo, piak ze!" iln een oogwenik richtte de aap zich weer in zijn voile lengrte op, een brul van woede weerklonk en hij wxerp zich, de vreeselijke klauwen uitgestrekt, op de vier menschen bij de deur. Op dit oogenblik weerklonk een schot. en met een slag viel de gorilla, doode- lijk getroffen, op den vloer van het vertrek. Koks had snel zijn revolver getrokken en af- geV'Uurd, bet was 6en m^estcrscbotbet beest was nrecies in het hart getroffen. Lang uit lag hij daar voor hun voeten, terwijl het bloed de withouten vloer rood kleurde. Er. was even een stilte en de andere menschen loosden een zucht van verlichting. Alleen van Brante naar stond met een blik van minaehting naar het doode dier te kr|ken. Na eenige oogenblikken richtte Koks de revolver op van Brantenaar en zeide met een snijdende stem: ,,Ik igeef U drie tellen, om ons te vertellen, wie de moordenaar is van Uw vrouw. Indien U geen antwoord geeft, dan zult U het lot van dit dier deelen. Een!" Nog voor Koks twee had geteld, deed van Brantenaar een stap voorwaarts en wijzende op den dooden gorilla, zeide hij,,Daar iigt hij." ,,En wie heeft de kamenier gedood?' Opnieuw wees van Brantenaar naar den aap. ,/En de Egyptenaar?" Britsche berichtendienst uit Tsjoengking. Vijf a zesduizend Japanners zijn naar het Noorden opgedrongen, waar zij krachtigen tegenstand hebben ontmoet. De Japansche strijdkrachten in Noord-China die sedert het uitbreken van den oorlog in Groot Oost-Azie zuiveringsoperaties tegen de Chineesche communistische troepen hebben uitgevoerft, hebben, volgens Domei, alleen bij grootere gevechten 36.545 gevangenen ge maakt, terwijl de vijand 36.868 dooden verloor. DE AMERIKAANSCHE STRIJDKRACHTEN BUITEN AMERIKA. De Amerikaansche strijdkrachten buiten Amerika zullen aan het eind van dit jaar het aantal van een millioen overschrijden, heeft president Roosevelt in een mededeeling aan het Congres gezegd. Voorts heeft de president meegedeeld, dat in de laatste drie maanden'voor een bedrag van 2.367.000.000 dollar is geleverd aan de vereenigde naties volgens de voorwaarden van de leen- en pachtwet. GRATIFICATIES. De Centrale Persdienst van Het Neder- landsche Arbeidsfront meldt: In aansluiting op den in de dagbladen ge- danen oproep aan de betriebsfuhrer inzake gratificaties, deelt Het Nederlandsche Ar beidsfront het volgende mede. Naar aanleiding van de vele verzoeken, die van de zijde van de bedrijven ons reeds thans hebben bereikt, wordt de aandacht van de werkgevers er- nadrukkelijk op gevestigd, dat de beperkende bepalingen, welke door den Gemachtigde voor den Arbeid in zijn alge- meene vergunning, geipubliceerd in de Neder landsche Staatscourant van 2 December j.l., zijn gegeven, onverminderd van kracht blij- ven.- De te verleenen gratificaties mogen de in deze vergunning aangegeven grenzen dan ook niet overschrijden. DE JAPANStpiE SUCCESSEN IN NED.-INDISCHE WATEREN. Van de zijde van het Japansche dept. van marine is ter gelegenheid van den verjaar dag van. Pearl Harboer een overzicht gegeven van de verliezen, welke toen den geallieerden zijn toegebracht. In. deize opsomming komen van de Neder landsche marine voor als gezonken de ,,De Ruyter", twee kruisers van ae klasse „Java" (d.w.z. de „Java" en de Sumatra"), een krud- ser van de klasse Tromp; als zwaar bescha- digd wordt een andere kruiser van de klasse- Tromp (flottieljeleiders) opgegeven. Verder wordt rnedegedeeid, dgt vier Nederlandsciae torpedojagers zijn tot zinken gebracht. Een Nederlandsch sehdio voor bijzondere doeleinden is tot zinken gebracht, twee andere werden beschaddigd, eeri torpedoboot werd buitge- maakt, 24 kleine Nederlandsche oorlogsvaar- tuigen werden buitgemaakt. Uit de opgave blijkt niet wat_ onder deze kleine Nederland sche oorlogsvaartuigen"' moet worden ver- staan; wellicht worden er vaartuigen van de gouvernementsmarine mee bedoeld. DUITSCHE ORDERS. Zooals ibekend, is Bchrijft de N. R. Crt. voor Duitsche rekening in ons land een groot bedrag aan orders geplaats, hetwelk begin van dit jaar reeds tegen de rm. 3 milliard liep. Van Duitsche zijde worden de grondstoffen besehikbaar gesteld. Voor een goeden gang van zaken is destijds een centraal bureau voor bedoelde orders te 's-Gravenhage ingesteld. Onlangs tidbben de voorschriften, die de Duitsche en de Nederlandsche ondernemingen hebben op te volgen, een verandering onder- gaan. 'Het numrner voor December van de Europeesche Economische Dienst van de National-Zeitung te Essen bevat een hand- leiding voor de grondsfoffendekking en een opsomming van de vrije en binnen afzien- ibaren tijd wrijkomende productiecapaciteit in Nederland op het gebied van de ijzer- en metaalverwerkende dndustrie en andere in- austrieen. VIER TON VOOR WINTERHULP. De Unilever heeft Winter'hulp het belang- rijk bedrag van f 400.000 geschonken. EINDEXAMENS H.B.S. In de Ned. Staatscourant deelt de secreta ris-generaal van opvoedin?', wetenschap en kultuurbescherming mede, dat het schriftelijk gedeelte van de eindexamens der H.B.S. 5 j. en der ingevolge arf. 45 tredecies der M. O. wet aangewezen b'-zondere H.B.S. 5 j. en 4 j. in 1943 zal worden gehouden op 6, 7, 8, 10, 11 en 12 Mei. COMMISSARIS VOOR NIET-COMMERCIEEEE VEREENIGINGEN EN STICHTINGEN. De commissaris voor niet-commercieele ver- eenigingen en stichtingen torengt ter kennis, dat zijn kantoren zijn iverplaatst van Waals- dorperweg 72 te 's Graverihage naar Amatia- straat 13 te 's Gravenhage. Het locale telefoonnummer is iiiierdoor ge- wijzigd in 183570. Het interlocale telefoon nummer blijft onveranderd: letter F. KAMERAABSCHAPSAVONDEN ORDNUNGSPOLIZEI. In December, Januari en Februari zullen in Nederlandsche steden openbare kameraad- schapsavonden worden gehouden der eenheden van de Duitsche Ordnungspolizei. Deze kame- raadschapsavonden behooreii tot een nieuwen door den bevelhebber der Ordnungspolizei uit- geschreven wedstrijd voor het dooribrengen van den vrijen tijd. De eerste avonden zijn als volgt vastgesteld: op 16 Decemiber in Utrecht Stadsschouwburg)des avonds om 7.00, op 19 December in Amsterdam (Bellevue), des „Hij:". Ten derde male wees van Brante naar op het dier. ,,Xk wist het reeds", antwoordde Koks, ter wijl hij de revolver liet zakken. „Nu wij Ihet uit Uw mond hebben gehoord, weten wij tevens.. dat U de hand hierin heeft gehad". ,,Maar juilie zullen dan toch maar moeten bewijizen, in hoeverre ik er de hand in heb gehad", zei van Brantenaar schamper. Ten slotte ben ik niet de moordenaar". „U heibt in ieder geval tot dcodslag aange- zet en bovendien hebt U den robijn ontvreemd; die was toch zefter niet uw eigendom. In ieder geval zult U daarvoor door de recht- bank worden vervolgd." Hoofdstuk XIII. Het. mysterie wordt ontsluierd. Eenige minuten later was men weer op het politiebureau teruggekeerd en hegon het ver; hoor van van Brantenaar. „Niets is zoo moeilijk", hegon Koks, nadat alien gezeten waren in de kamer van den Commissaris, die bij het verhoor eveneens tegenwoordig was, ,,als het begin. De op- lossing van een mysterie tot een goed einde te brengen hangt in hoofdzaak af van het be - gin: hoe men de zaak van de aanvang af aan- pakt. En ik moet eerlijk bekennen, dat ik in het begin nog weinig houvast had aan deze zaak. Er wordt een bekende zangeres ver- moord gevonden in de vertrekken, die zij heeft gehuurd. De kamenier is overspannen, zoekt haar kamer op en wordt ontvoerd op een ge- heimzinni "'e wijze, want iedere uitgang, he- halve de bovenramen, worden bewaakt. Ter wijl wij boven zijn en met haar spreken, wordt een der agenten buiten westen gestagen en verdwijnt een ring, die aan de vinger van de zangeres heeft gezeten. Dat is al vast een aanknoopingspunthet is roofmoord. Het gaat om een ring met een ^kostharen steen Wederom werd een deel van de Nederlandsche burgerbevolking het slachtoffer van een Brit- schen luohtaanval en waar hier onmiddellijke hulp moest worden ge beden, stond ook ditmaal de Nederlandsche Volks- dienst op zijn post, om de daklooze slachtoffers met raad en daad bij te staan. Het door den Na- tionalen Jeugdstorm met f3t. Nicolaas verzamelde speelgoed doet goede diensten, om de kleuters de zoo noodige afleiding te bezorgen. (Polygoon Sagers Pax Holland s) avonds om 7.00 uiur, en eveneens op 19 De cember in Maastricht Stadsschouwburg), des avonds om 7.30. VERBOD REPAREEREN VAN ZEKERINGEN. Tengevolge van de schaarschte aan zeke- ringen, ook wel smeltveiligheden of „stoppen!' genoemd, komt het voor, dat particulieren doorgeslagen zekeringen zelf repareeren. Daar het gebruik van niet op de juiste wijze gere- pareerde zekeringen brand en persoonlijke ongevallen kan veroorzaken, heeft de secr.- gen. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart blijkens een bekendmaking in de Staatscou rant van 11 Dec. 1942 het repareeren van zekeringen aan iedereen verboden, behoudens vergunning- van het Bureau voor de metajen- verwerkende industrie. Genoem'd bureau zal slechts vergunning afgeven, indien aan be- paalde voorwaarden in zake deugdelijkheid der reparatie is voldaan. KERS11GAVE .\AN ONDERSTEUNDEN EN TEWERKGESTELDEN De sect•taris-generaal van Sociale-Zaken heeft goedgekeurd, dat ook dit jaar aan on- dersteunde werkloozen boven hun_steunuit- keering en voorts ook aan de bij de werkver- ruimingi tewerkgestelde hoofdarbeiders een Kerstgave wordt toegekend. Deze Kerstgave mag wetjerom bedragen 25 pet. van het bedrag, dat de betrokkenen over de week van 6 tot en met 12 December 1942 aan uitkeering, eventueel loon ontvangen. De berekening zal zoodanig moeten ge- schieden, dat 25 wordt gegeven van de werkelijke uitkeering (waarin begrepen even- tueele brandstoffenbijslag)welke de onder- steunden over vorengenoemde week verkrij- gen. De Kerstgave mag ook worden verleend over eventueele niet uit arbeid verkregen in- komsten, die ten voile op het steunbedratg jr. mindering behooren te worden gebracht. Voorts strekt zij zich mede uit tot den extra-bijslag, welke in sommige gevallen aan inwonende kinderen wordt uitgekeerd, als mede tot degdnen die een verkorten arbeidstijd hebben en daarbij als aanvulling van hun loon een steunuitkeering genieten. Ook in deze laatste twee gevallen wordt de Kerstgave be- rekend naar het nettobedrag van de genoten tegsmoetkomingen. Aan personen, die uitkeering uit hun werk- loozenkas ontvangen, kan de Kerstgave Wor den uitgekeerd indien en voor zooveel zij! aan kasuitkeering plus eventueelen kasbijslag min der ontvangen dan aan steun plus Kerstgave zou worden toegekend, indien zij geen kasuit keering ontvingen. Ook aan de ondersteunde kleine boeren en tulnhouwers kan over het tijdvak 6 tot en met 12 December een Kerstgave worden verstrekt op dezelfde wij'ze als dit in het vorige jaar is geschied. BEGRAFENIS H. J. DE GROOT. Op Oud Eik en Duynen is Donderdag het stoffelijk overschot van den heer H. J. de Groot, oud-inspecteur-generaal van het nijver- heidsonderwijs, teraardebesteld. In den kring van belangstellenden bevonden zich ir. G. Hofstede, inspecteur-generaal van het nijverheidsonderwijs, mede namens den secretaris-generaal van het Departement van opvoeding, wetenschap en kultuurbescherming, jhr. Mr. C. J. Feith, oud-secretaris-generaal van het Departement van Onderwijs, M. Worp als vertegenwoordiger van de Vereeniging van directeuren van nijverheidsscho'len, verschei- dene rijksinspecteurs van het onderwijs en vertegenwoordigers van vereenigingen en in- stellingen op het gebied van het nijverheids onderwijs enz. Bij de groeve verzorgde Ds. F. J. J. Loeff, em. predikant te 's-Gravenhage, die in de rouwkamer aan de Hooikade 46, denN dienst had gehouden, de Titurgie. Een zoon va"h den overledene sprak inge volge den wensch van zijn vader een kort woord van dank aan alien, onder wie, met wie en naast wie de heer H. J. de Groot in diens 50-jarige loopbaan werkzaam was geweest. AMBTENAREN PLICHT. In Nieuw Nederland schrijft dr. J. H. Carp, de president van het Vredegerechtshof Voor den ambtenaar in den huidigen tijd bestaan derhailve sleclhts twee redelijke mo- gelijkheden: of zich als een goed ambtenaar uit de" voor-revqlutionnaire periode te gedra- gen en de openbare orde en het overheids- gezag te handhaven zonder zich door eigen politieke gezindheid daarbij te laten leiden, 6f zich tot de nieuwe beginselen te bekennen en daarmede ook krachtens innerlijke gezind heid en overtuiging* mede te werken aan den opbouw der nationaal-socialistische orde in Nederland. De tweede mogelijkheid kan niet De ring, die men van de vinger van juffrouw Wilson heeft getrokken, blijkt echter een imitatiering te ^ijn, want hij wordt den vol- genden morgen door schooijongens op straat gevonden. Maar w« wisten toen nog niet, of er een tweede ring was, die een echten robijn bevatte. Dat hoorden we later van den heer van Brantenaar, die in den nacht van den moord in Zwitserland vertolijf hield. Mis- sohien wll mijnheer van Brantenaar ons nu het een en ander vertellen? Dat zal zijn straf aanmerkelijk lichter kunnen maken." Vah Brantenaar dadhf even na en zei toen toonloos: ..Ik zal spreken, want ik zie nu wel in, dat ik het spel toch heb verloren. Ons hu welijk was niet gelukkig. Nadat wij van de huwelijksreis waren teruggekeerd, hadden we telkens ongenoegen, want mijn vrouw gaf veel geld uit en hoewel ik toen een goed inkomen had, was de aankoop van den robijn een dwaasheid overigens toch een heele ader- lating. Mijn kapitaal teerde op, daarbij kw.am nog tegenslag in zaken; ik verloor,in die da gen veel geld en mijn vrouw leefde maar voort, alsof er geen geldzorgen waren. Toen ik dat haar eens aan het verstand trachtte te brengen, schold ze mij uit voor een bedrieger en zeide, dat ze niet buiten luxe kon. Het slot was, dat wij uit elkander gingen. Eenigen tijd later werd de scheiding uitgesproken. Mijn zaken gingen echter gaandeweg ach- te-ruit. Ik kwam in geldverlegenheid te zitten. Daarbij kwam nog, dat die vervloekte Said mij onophoudeliik lastig viel over dien steen, die ik voor haar in Cairo had gekocht. Hij moest dezen steen voor een bepaalden datum weer terug hebben, anders werden zijn vrouw en kinderen vermoord. Hij had het vertrouwen als tempelbewaarder mlsbruikt en was nu verplicht .er voor te zorgen, dat de steen terug kwam in den tempel. Tenslotte kreeg ik ook interesse voor dien kostbaren steen, want de o"brengst daarvan zou mij ongetwijfeld in in reddlijkheid als onmdddellijke eisch worden gesteld, omdat het hier een proces van gees- tesontwikkeling' betreft, dat tijd noodig heeft, maar in afwachting daarvan zal echter eenig voorhehoud de aahvaarding van het, eerstbedoelde standpunt kunnen en moeten worden gevorderd. Tertium non datur! De ambtenaar, die een derde standpunt zou willen innemen, schendt onvermijdelijk zijn ambtelijken plicht. In dit verband' verwijst dr. Garp naar het geval van den Eindhovensdhen gemeente- ambtenaar, die onlangs heeft terechtgestaan, omdat hij door zijn gedrag de udtvoerlng van een last van den burgemeester verijdold had, en hij vervolgt dan: Het Vredegerechtshof oyerwoog in zijn deshetreffende uitspraak, dat een ambtenaar uiteraard weet, dat vooral in de huidige tijds- omstandigheden zonder een krachtige gezags- handhaving een regelmatige gang van het bestuur en de openbare orde en dienst niet langer verzekerd zijn met alle hoogst nadee- lige gevolgen voor de gemeenschap daaraan verbonden Wanneer een ambtenaar ondanka deze wetenschap, welke hij geacht moet wor den te bezitten, toch een last van de bevoegde Overheid krachteloos maakt, dan begaaf hij daarmede een daad, die het 'gezag ondermijnt, zooidat de openbare orde welker waarborging eerste amhtelijke plicht is, in ernstig gevaar wordt gebracht, in het bij'zonder in de huidige omstandigheden. Op dit laatste moet bepaaldelijk de nadruk worden gelegd. Immers al moge reeds in het algemeen een stipte amhtelijke plichtsbetrach- ting de voorwaarde zijn voor de verzekering der openbare orde, waarmede het volksbestaan ten nauwste verbonden is in revolutionnaire tijden geddt dit in bijzondere mate. Te midden van den revolutionnairen overgang Van oud naar nieuw,, waarbij het oude va* zijn ankers is losgeslagen en het nieuwe zijn bevestiging nog niet gevonden heeft, vorrnt het amhte- narencorps de verhinding en overhrugging tusschen oude en nieuwe orde, met zich mede- dragende de blijvende waarden van het oude als onmisbare houwsteenen voor het nieuwe bestel. Het ambtenarencorps belichaamt in vele gevallen de oude waardevolle vormen, die bewaard moeten blijven om van een nieuwen inhoud te worden vervuld (Zoo heeft in een revolutionnairen overgangstijd het ambtena rencorps de taak aaif den ommekeer in staat en maatschappij voor breede kringen- van het volk een zekere mate van gelijdelijkheid te geven en daardoor dezen overgang draaglijk te maken. Het ambtenarencorps is als het ware het vertrouwde uit het verleden, dat in het revolutionnaire heden te midden van velerlei onizekerheid het gevoel van orde niet verloren doet gaan. Maar daartoe is uiteraard noodig, dat het ambtenarencorps het gezag der gegeven Over heid op de meest nauwgezette wijze handhaaft als eerste voorwaarde voor het bewaren der ppenbare orde. BERGINGSPLOEGEN AAN HET WERK TE EINDHOVEN. Aantal slpchtoffers stijgt. In de geheele stad werken, volgens het ,A.N.P., sinds het Engelsche bombardement onafgebroken de mannen van de luchtibesclier- ming, de bergings- en opruimingsploegen. Met donderend geraas vallen de omgetrokken muurrestanten op de puinhoopen. Men laat tijdbommen en blindgangers springen, waar- voor sipeciale commando's aan het werk zijn. Op onverwaehte plaatseij, nu hier, dan daar, worden allerlei soorten bommen gevonden. Speciale ploegen trekken er op uit om de ver- scihillende wijken af te zoeken. Elke vondst heeft steeds weer tot' gevolg, dat vele wonin- gen, welke in de buurt van de gevaarlijke plek gelea-en zijn, onmiddellijk ontruimd moe ten worden. De Eind'hovenaren hebben sedert Zondag rust noch duur gekend. In verschillende stra- ten ziet men nog manrrfen en vrouwen met beddegoed en hulsraad sjouwen. De eerste wreede oijn is thans echter geleden. Want de menschen, die voor korten tijd hun huis ver- staat stellen om orde te maken in den hope- loozen toestand van mijn zaken. Een paar mil lioen zou ik er zeker voor krijgen en die had ik juist noodig. Het toeval wilde, dat wij tijdens onze hu welijksreis in Cairo een jenge gorilla van een rondtrekkend circus hadden gekocht. Mijn vrouw, die af en toe van die grillen had, wilde met alle geweld het dier, dat toen een half jaar oud was, hebben en wij kochten het. De gorilla was in gevangenschap geboren en heel tarn. Na de scheiding nam ik het beest mee naar Zwitserland, want de grillen van mijn vrouw duurden in den regel niet lang; zij had geen interesse meer voor liet dier. Dodo, zoo noemden wij hem, hechtte echter hoe langer hoe meer aan mij en in mijn vrijen tijd vermaakte ik mij met het dier. Wij gingen samen in Zwitserland wel eens de bos- schen in en ik had hem geleerd Verschillende dieren te vangen. Dodo was echter een aap en geen mensch, want als hij het een of andere dier had gevangen, dan wurgde hij het me teen. Ehkele weken geleden was Saild bij mij in Zwitserland en sprak weer over dien -ring met zijn kostbaren steen. Hij was erg zenuwach- tig en angstig, want over enkele dagen zou de terihijn, waarin hij den steen had moeten bemachtigen, om zijn en nog steeds was hij er niet in geslaagd hem te bemachtigen. Maan- denlang had hij' mijn gescheiden vrouw gevolgd op haar reizen, maar nooit had hij gelegenheid om den steen in zijn bezit te krijgen. Toen hrj dien dar hij mij in Zwitserland was, vertelde hij me, "dat hij op goeden voet was gekomen met de kamenier en dat deze had beloofd hem te helpen. Zij wilde dat doen in het belang van haar meesteres. Zij was erg bijgelopyig, dat wisLik, en was er vast van overtuigd, dat de stee" haar meesteres vandaag of morgen ongeluk zou brengen". Hetgeen dan ook inderdaad het geval s ."eweest", mompelde Koks. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2