L n r Een hooikist in gebruik bespaart gas en eiectricitei Buitenland No. 10.459 MAANDAG 14 DECEMBER 1942 82e Jaargang I. VAN DE SANDE ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Kleine ervaringen in Holland. MUSSERT BIJ DEN FUHRER. DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Nieuwe Sovjet-aanvallen afgeslagen. j ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT GOEBBELS VOORSPELT EEN HARDEN WINTER. Aan de Betriebsfuhrer in Nederland De Emmer als hooikist. Verschijnt lederen Maandag-, Woensdag- en Vrljdagavond Prijsverhooging adverte^'en toegestaan door het Departement van Handel, Nijverheid en S^heepvaart onder No. 16236 N. P. d.d. 24 Maart 1942 - AbonnementsprijsBinnen Terneuzen I 1.42 per 3 maan$lenbuiten Terneuzen f 1.73 per 3 maander. Bij vooruitbetallng f 6.60 per jaar. Uitgeefster M„V. Flrma P. J. VAN DE SANDE Telefoon 2073 - Giro 38i50 DIRECTEUR: TERNEUZENSCHE COURANT ADVERTENTIEN Per mm 10 cent, minimum per advertentie f 1.50 Rubriek kleine advertentidn 1 -5 regels 60 centiedere regel meer 12 cent maximum 8 regels Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 1-5 regels 52 cent, iedere regel meer tO cent Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 1 0 cent meer. Handelsadvertentlen bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien uiteriijk 10 uur v. m. op den dag van verschijning. HOOFDREDACTEUR: N. J. HARTE TERNEUZEN - TELEFOON 2298 Geboeid schrijft de N. R. Crt., leest men in den Westdeutscher Beobachter een opstel van den Nederlandschen correspondent van dit blad, waarin hij tracht door te dringen tot de psyche van ons volk. Hij gewaagt van de ..uitgesproken neiging van den Hollander voor de intieme huiselijkheid" en knoopt daar woorden van erkerming voor onze ho-oge woon- cultunr aan vast: „Ook thans, na het Binnen- vallen van den oorlog, is de liefde voor de huiaelijke idylle niet verkoeld of zelfs gestor- ven. De geborgenheid in het intieme, de vr'aenj^heid van en de tegenstelling tot het titanische en monuirientale behooren tot^ den Nederlandschen aard van leven en zijn''. Hij dringt dieper door en, verwijzend naar een uitspraak van Huizinga, schrijft hij, dat het ,,nentrale middelaarschap", ,,dat -Christoph Steding als een van de ziekten van de Euro- peesche cultuur onderscheidt, den Nederlander kenmerkt als denker van de Vereffenende maatj als bemiddelaar tusschen land en zee, licht en donker, het politieke en onpolitieke. Dat alles zijn eigensehappen, die heelemaal niet, gelijk Steding meent, op een ziekte en cultureele „gebrokenheid" schijnen te wijzen, ze worden echter eerst dan tot gevaarlijke mog-elijkheden, wanneer de geest zich niet meer tot een scheppende daad vermannen kan. Maar voor dit gevaar bewaart de weliswaar bedolven, ongewekte, maar ongebroken Ger- maansche substantie dit in den grond van zijn ziel gezonde volk". Meer in het bijzonder met het beeld van den Hagenaar voor oogen, dat hij ook zelf als dat van den .Hagenaar" herkent, eindigt de schrijver: „De intieme atmosfeer van vredige huiselijkheid verdampt zoo nu en dan in de stiklucht van een smalborstige levenshou- ding. De stijve voornaamheid is dikwijls tot de grimas van innerlijke leegheid verstard, de innerlijkheid vegeteert onder het prokgewaad van een zuiver uiterlijken adel en elegantie. Maar het lot, de oorlog met zijn hardheden en beperkingen en zijn onverbiddelijke eischen van omkeer en inkeer trommelt op de burger- lijke holheid. De gezonden heeft de oorlog gewekt, de zieken verlost hij van het bleeke vernis hunner ontoereikendheid, den moedigen wordt hij tot een staalbad der ziel, dat alle slakken uitgjoeit en nieuwe machten vrij ma.£tkt' Hier verwijden de kleine ervaringen zich tot een vermoeden van de groote vermogens, waarvan wij ons als volk ook nog altijd be- wust zijn. Anders is het met de kleine er varingen in Holland", welke de bijzondere cor respondent van de Berliner Bdrsen-Zeitung, die ons een week geleden reeds uit de tent heeft gelokt, tot het onderwerp van een tweede artikel heeft gemaakt. „,Het meerendeel der Hollanders weet, waar- om het thans gaat", schrijft hij, na zijn lezers te hebben meegedeeld, dat welhaast dnehon- derdduiizend mannen en vrouwen op vrijwilli- gen grondslaig voor den arbeid in Duitschland gewonnen konden worden. Het lijkt ons een nog al optimistische bewering, maar nu hij eenmaal meent, dat het zoo is, nu is het des te onbegrijpelijker, dat er hem zoo weinig aan gelegen blijkt om het Nederlandsche volk als zoodanig recht te laten weervaren. Het is een bijzonderen correspondent niet al te euvel te duiden. dat hij hetgeen den vasten medewerker van den Westdeutscher Beobach- ter het uitigangspunt wordt van diep gravende beschouwingen tot een ,,wereld achter glas in loftd" samendringt. Het is op zichzelf niet zoo erg belangrijk, dat de correspondent van de Berliner Bdrsen- Zeitung slechts gemeenplaatsen vindt om de beteekenis van de oprichting van het Deut- sches Theater in den Niederlanden in het licht te stellen. Het komt er niet op aan, dat hij van de vele maatregelen, die hier sedert de bezetting op sociaal gebied genomen zijn, maar eventjes ge- hoord heeft, zoodat hij er ook niet veel in- zichtrij'ks over te verteilen heeft. Toch zou hij bijv. uit het feit, dat hij zelf twee dagen lang een door hem in een antiqui- teitenwinkel ontdekt plastiek door vier winkels ..achternazat",'.hebben kunnen verondersteUen dat het leven en bedrijf, dat op het oogenblik in dezen handel heerscht, niet zoo heelemaal van Nederlandschen stempel is, als hij be- weert en niet per se tot de slotsom moet leiden', dat ,,hier geld in overvfoed schijnt te zijn". Geldruimte, die een algemeen oorlogs- verschijinsel is, is misschien ook een factor, maar zeker niet geringer invloed heeft de belangstelling waarmede vele Duitschers onge- twijfeld de onverschill'igheid van menigen Nederlander voor oud bezit beschamen, maar die ook de prijzen tot ,,een dikwijls werkelijk inflationistiscbe hoogte" opdrijft. We verheu- gen ons over de gretigheid des koopmans zeker niet als over een vaderlandsche deugd, maar een specifiek Nederlandsche ondeugd is zij ook al niet. De correspondent van de Berliner Borsen- Zeitung heeft zich klaarblijkelijk ook laten meenemen naar een of antler, men maig wel zeggen herucht adres, waar nieuwe rijken, die er ook thans hetaas nog zijn, zich zat komen eten. En dan is het voor hem al geen wonder meer, dat ,,het enkelen kringen van het breede volk -niet bijzonder goed gaat". De felle kleur van nog andere giftige paddestoelen die woeke- ren op, den donkeren grond van ons volks- leven heeft hem zoozeer aangetrokken, dat hij erdoor vengeten is te vragen, hoe het dan met ons eigenlijke volk is gesteld. Kan het anders, dan dat iemand. die het zich zoo gemakkelijk maakt met zijn waar- nemingen, zich omtrent het verleden alle fan- tasie op de mouw laat spelden zoo een ver haal over „naijver" tusschen de koopmans- steden en de regeering in Den Haag in zaken van landsverdediging en even gauw klaar is, als het om de toekomst van Nederland gaat? Hij is op den teruigweg naar zijn land zijn volk. Hij wordt getroffen door overeen- komsten in het landschap. Hij heeft in de volkstaal slechts nuancen verschil gehoord. Kunststroomingen loopen door elkaar ,,Men wordt hedroefd over de philcsofische spitsvon- digheid, waarmee de Duitsch-Nederlandsche betrekkingen behandeld worden. De stemmen der natuur en van het natuurlijke, van cultuur en geschiedenis zijn sterker dan alle bewijs- voeringen van klein-staatsche onderzoekin- gen". Zoo redeneert de correspondent van de Ber liner Bdrsen-Zeitung het Nederlandsche volk weg. Gelukkig voor ons land en volk, maar gelukkig ook voor de toekomst van Europa, dat niet alle Duitschers er zoo over denken. Want dan alleen kan er van een nieuw Europa sprake zijn, wanneer zijn eenheid, de nood- zakelijkheid zijner eenwording, haar uitdruk- king vindt in den bloei zijner verscheidenheid. Eerst in de gave deeien weerspsegelt zich ook een gaaf begrip voor het geheel. Het geheel kan eerst tot gaafheid komen in gave deeien. Daarom treft het verminkte beeld van ons land en volk in de artikelen in de Berliner Bdrsen-Zeitung ons zoo smartelijk. omdat het de gaafheid van een groote gedachte. van het nieuwe Europa, aanrandt. Met kleine erva ringen en een al te klein begrip. Het D.N".It. meldde d.d. 11 December uit het hoofdkwartier van den Fiihrer: De Fiihrer heeft op 10 December in zijn Hoofdkwartier ontvangen den leider der Nationaal Socialistische Beweging in Neder land, Mussert, voor een vrij Iangdurige ge dachtenwisseling vol vertrouwen. Mussert was begeleid door den burgemees- ter en gevolmachtigde der N.S.B. voor Rot terdam, Muller. Van Duitsche zijde namen aan de ont- vangst deel de Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche Gebied, Rijksmimster dr. Sevss Inquart, de Rijksminister en chef der Rijkskanselarij dr. LamlYiers, de leider der partijkanselari!, rijksleider Bormann, en de Reichsfiihrer-S.S., Himmler. -Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde gisteren mede Een divisie Duitsche jagers heeft in het ge bied van Toeapse Sovjet-aanvallen, die den geheelen dag aanhielden, in verbitterde ge- vechten van korten afstand afgeslagen. In het Terek-Jgebied viel de vijand aan met sterke strijdkrachten, die door pantserwagens ge- steund werden. Tot dusverre zijn 14 pantser wagens kapotgeschoten. In het Wolga-Dongebied strandden plaatse- lijke Sovjet-aanvallen op den afweer van Duitsche en Italiaansche troepen. Hongaar- scjhe stormtroepen vernielden op den Ooste- lijken Don-oever vij'andelijke gevechtsstellin- gen. Er werden gevangenen en buit gemaakt. Duitsche, Roemeensche, Italiaansche en Hon- gaarsche^ luchtstrijdkrachten opere^rden op de brandpunten van den strijd ter ondersteu- ninig van het landleger. In luchtgevechten en door afweergeschut werden 37 .vijandelijke Viliegtuigen neergeschoten. Zeven eigen vlieg- tuiigen worden venmist. Ten Zuiden van Rzjef herhaalde de vijand zijn doorbraakpogingen. Alle aanvallen mis- lukten. Wederom werden 153 pantserwagens kapotgeSchoten of vernieid. Ook in de secto- ren van Toropetz en het Ilmenmeer viel de vijand vergeefs aan. Aan het front in Cyrenaica mislukten hevige Britsche aanvallen door onrniddellijk ondernomen krachtige tegenaanvallen van Duitsche gepantserde strijdkrachten. Gevechts- vliqgtulgen deden geslaagde aanvallen op de haven van Tbbroek, vijandelijke gemotori- seerde colonnes en een vliegveld. Vijandelijke pogingen tot herovering van het gedurende de laatste dagen in Tunis ver- loren geibied werden verijdeld. Een gevechts- groep werd vernietigd, 13 pantserwagens wer den buiitgemaakt of vernieid. Des nachts is de haven van Bone opnieuw geibombardeerd, waarbij brand ontstond op een koopvaardij- schip van 8000 ton. Bij Or an bracht een Duitsche duikboot door twee torpedo's een Ensrelschen torpedojager t-ot zinken. Overdag deden afdeelingen vijandelijke bom- menwerpers en jagers onder bescherming van het wolkendek aanvallen op eenige plaatsen in West-iFrankrij'kde bevolking leed verlie- zen. De vijand verloor 7 vliegtuigen, waar- onder 2 viermotorige bommenwerpers. Rijkssportleider Von Tschammer and Osten overhandigt aan den Rijkscommissaris, Rijks minister dr. Seyss Inquart, het door den Rijks sportleider gecreeerde sportteeken voor ge- wonden. (Hoffman-Stapf-Pax Holland s) HET SPORTINSIGNE VOOR DEN RIJKSCOMMISSARIS. Naar aanleiding van de uitreiking van het sportinsigne voor gewonden aan den Rijks commissaris dr. Seyss Inquart door den Duit- schen Reichssportfuhrer, vernemen wij nogi het i volgemde: Ter verkrijging van—dit onderschei- dingsteeken heeft de Rijkscommissaris de vol- gende proeven afgelegd: 300 m zwemmen in 10.12 min., 1000 m loopen in 7.28 min., steen- stooten met twee armen over 7.75 m, 10 km marschen in 1 uur 39 min. 58 sec. en een duik van de springplank van drie meter. Dr. Seyss-Inquart heeft steeds een voor- aanstaande plaats in de sport ingenomen en heeft vooral als bergbeklinamer naam ge maakt. Hij is dan ook voorzitter van de Duitsche Alpenvereeniging. laat zich voor de toekomst aarizien; de ver- woestingen die de Nederlanders op hun olie- velden hebben aan'gericht zijn groot, doch niet zoo groot, dat wij jarenlang niet in staat zou- den zijn olie uit deze bronnen te winnen. De resultaten van onize werkzaamheden aldaar zijn ons meegevallen. Wij beschouwen het als een eerezaak, dat ook de andere mogendheden van de spil een aandeel zullen krijigen in de grondstoffen, die wij voor de ontwikkeling van den oorlog de onze kunnen noemen, aldus eindigde Tojo zijn verklaring. EENHEIBSPARTIJ In Fransche politieke BRITSCHE DRUK IN CYRENAICA. Tegenaanval der Astroepen. Het 932ste communique van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: Gisteren oefende de vijand een krachtigen druk uit aan 't front in Cyrenaica, waar hij door pantserwagens gesteunde infanterie-aan- vallen ondernam. Onze strijdkrachten gingen tot den tegenaanval over en maakten eenige gevapgenen. In het Zuiden van de Libysche woestijn heeft een onzer Saharische afdeelingen een "gevecht geleverd tegen een groep auto's, waar van eenige vernieid en andere buitgemaakt werden. In Tunis trachtte de vijand de stellingen te heroveren, welke hij in de voorgaande dagen verloren had, doch hij werd oyeral terugge- slagen. Een van zijn aanvalsgroepen werd vernietigd; 13 pantserwagens, eenige stukken geschut en talrijke gemechaniseerde strijd- middelen werden buitgemaakt Qf vernieid. Duitsche vliegtuigen hebben met succes vijan delijke concentraties ibestookt5 gepantserde voertuigen en 10 vrachtauto's geraakten in brand. Ter hoogte van Haap Bon hebben onze tor- pedovliegtuigen bij hun gewapehde verken- ning een Britschen jager neergeschoten. Een onzer vliegtuigen is van de operaties van gis teren niet teruggekeerd. Gisteravond hebben eenige vijandelijke vliegtuigen brand- en brisantbommen laten vallen in de orqgeving van Palermo en Taor- mina. Er zijn geen slachtoffers en er is geen schade aangericht. DUITSCHE KRIJGSGEVANGENEN NIET MEER GEBOEID. Alle krijgsgevangenen, die in Groot-Brit- tannie en Canada zijn geboeid, zullen van 12 December af van hun boeien bevrijd zijn, is Donderdagavond officieel te Londen bekend gemaakt. Het besluit van de Britsche regeering om de krijgsgevangenen in Engeland en Canada van hun boeien te bevrijden, is in het geheele land met een zucht van verlichting opge- nomen, verneemt S.P.T. uit Londen. Men kan aannemen, dat de regeering zich niet meer tot dergelijke represailles zal Jaten verleiden. schrijft de Times. „Er is slechts een manier om den vijand onzen wil op te leggen, de ver- nietiging van zijn strijdkrachten". DE AMERI It A ANSCHE POLITIEK. Het nationale bestuur van de republikein- sche partij heeft, naar uit St. Louis wordt gemeld, besloten dat men de tot dusver ge- vblgde isolationistische richtlijnen zal prijs- geven en doelbewust zal medewerken om tot een zoo nauw mogelijke samenwerking te komen met de andere naties, ook na den oor log. De partij heeft Harrison iSpangler, die 63 jaar oud is, tot voorzitter gekozen. Zijn L canlaidatuur werd gesteund door WSllkie. zijn voorganger tegen die van Werner Schroder. Na zijn verkiezing heeft Spangler ver- klaard. dat <fe Vereenigde Staten na den oor log zullen moeten afzien van de politiek van isolement. r t TOJO OVER HET PROBLEEM VAN DE GRONDSTOFFEN. Bij de eerste viering van het nu een jaar geleden tusschen de mogendheden van de spil gesloten, verdrag tot gemeenschappelijke oor- logvoering, heeft de Japansche minister-pre sident, generaal Tojo, tegenover Duitsche en Itliaansche journalisten zijn absolute ver trouwen in de eindoverwinning uitgesproken. De door Japan veroverde gebieden van Zuid- Azie hebben onze positie dusdanig versterkt. aldus de minister-president, dat wij feitelijk niet meer van grondstoffenproblemen behoe- ven te spreken. Ook de petroleumvoorziening IN FRANKRIJK. kringen verwacht men binnenkort de oprichting van de Een- heidspartij, welker hoqfd de chef der regee ring, Laval zal zijn. De modewerking van den partijleider der ,,Rassemblement popu- laire". Deat, wordt als zeker besohouwd. Even- eens hebben zich de om de ..Rassemblement poulaire" vereenigde groepen bereid verklaard tot medewerking aan de taken van'den chef der regeering. Tegenover dit blok van sociaal revolutionnaire bewegingen in Frankrijk, die bereid izijn tot medewerking met de regeering en waartoe ook de.leider van de Francisten, #ilarchel Bucard, behoort, staat alleen de Fransche Volkspartij met haar leider Doript, Kenmerkend voor zijn isolement is, dat Deat noch Bucard of andere op den voorgrond tre- dende politici zich bereid hebben verklaard tot onderJ:eekening van het door Doriot voorge- stelde manifest van het Fransche volk als ant- woord op den oproep van den Fiihrer. Doriot had opgeroepen tot onderteekening van een dusdanig manifest met voorbijgaan van de Fransche regeering, aangezien hij deze regee ring inactiviteit verweet en buiten haar om wilde trachten het Fransche volk door een op roep tot de massa aan zijn zijde te brengen. De leider der Francisten, Marchel Bucard, die in sterke tegenstellingen staat vooral tot den partijleider der Fransche Volkspartij, Doriot, heeft zich aan een ernstige hersenoperatie moeten onderwerpen. Zijn toestand wordt naar omstandigheden bevredigend genoemd. TT RKSCH VAARTUIG GETORPEDEERD. Naar gemeld wordt, is het Turksche motor- zeilschip Hitsjipogloe van 170 ton, dat van de Bulgaarsctie haven Warna onderweg was naar Istanboel, op de Zwarte Zee door een onbe- kende duikboot tot zinken gebraoht. De be- manning wist zich te redden. Enkele opva- renden werden gewond. BOODSCHAP VAN TOJO VOOR HET DUITSCHE EN ITALIAANSCHE VOLK. De Japansche minister-president Tojo hesft Wbensdag in zijn amtotswoning de Duitsche en Italiaansche persvertegenwoordigers ontvan gen en hun de volgende boodschap voor het Duitsche en Italiaansche volk gegeven: 11 December vieren wij den verjaardag van de overeenkomst tusschen Japan, Duitsch land en Italie, waarin deze drie staten zich verplichten den oorlog tegen Amerika en En geland tot de eindoverwinning voort te zetten, geen afzonderlijken vrede te sluiten en ten nauwste samen te werken voor den opbouw van een nieuwe Wereldorde. In den loop van dit- eene jaar zijn alle Engelsche en Ameri- kaansche steunpunten in onze handen geval- len. Groot iOost-Azie heeft daardoor zijn eigen lijke voonkomen henkregen. 'De ihuidige oorlog is een theildge, zijn einddoel is niet de v'erove- ring van grondstoffen, maar de waarjaorging van een duurzamen wereldvreQe. Hij streeft derhalve naar een nieuwe orde, gegrondvest op zedelijke en ethische^undamenten en met een nassende plaats voor alle volken. Op den dagfwaarop wij het tweede oorlogs- jaar ingjaan, ^ou ik de gelegenheid willen waarnemen om uiting te geven aan mijn hoo'g- achting en bewondering voor de schitterende wapensmccessen van het Duitsche en het Ita- lmansche volk en. ten zeerste te danken 'voor de samenwerking van beide volken met Japan. Ik hoop, dat onze samenwerking op geeste- lijik en stoffelijk gebied zicih blijft verdiepen en leg opnieuw de <gelofte af schouder aan schouder tot de eindovprwiiming met onze bondgenooten op te trekken. In ,.Das Reach" publiceert rijksminister Goetobels een hoofdartikel onde.r- het op- schrift: ,,Het appfel der ongeborenen", dat als •volgt eindigt: Voor ons ligt een winter, die ons hard zal aanpakken. Niemand moet gelooven, dat ons een rustpoos is vergund. Wij zijn dat gewoon. Ons volk is opgevoed in een Spartaanschen levensstijl en weet heel goed, dat het nog een maal door een gevaarlijken pas heen moet om definitief den weg naar de hoogte te bereiken. Wij klagen daar niet over. Wiij prijzen, wat hard maakt, omdat ihet ook helpt de risico's te verdragen en te overwinnen. Met alles, wat ons ten dienste staat, strijden wij om de plaats Mede dank zij den stappen. die het Nederlandsche Arbeidsfront heeft ge- daan, is door den gemachtigde voor den arbeid aan de Betriebsfuhrer een alge- meene vergunning verleend, om hun Ge- foligschaft een gratifieatie toe te kennen. Hiermede is voldaan aan het verzoek, dat vele Betriebsfuhrer tot het Neder landsche Arbeidsfront hebben gericht. Als leider van het Arbeidsfront doe ik door dezen thans een beroep op hen alien om voor zoover zij van de verleende vergunning nog geen gebruik hebben ge maakt dit in de komende dagen te doen. Het zal dan alien werkers in Nederland mogelijk zijn, ook onder de gegeven omstandigheden, de naderende Kerstdagen met hun huisgenooten tot feestdagen te maken. Bovendien echter zal de te verleenen gratifieatie metter- daad de hevestiging kunnen zijn van den wil van alle Nederlandsche Betriebs fuhrer, de sociale belangen te hehartigen van de werkers, die aan hun leiding zijn toevertrouwd. Met nadruk doe ik dus dit beroep, zoo- wel op particulieren als op de openbare lichamen. H. J. Woudenberg. LENINGRAD 0 200km spoorwegen N0WG0R0D Bdogye PESKAU Staraja) Waldai Roessaj ^gtef VWo/ofs/e/r bslasjkau ^KAUNlN(fwe^ KSJEF (4282) MOSKA'"^" Welikije Loeki. Toropek Nikopol Kaart van Pe DE STRIJD TEN ZUIDEN VAN HET ILMENMEER. Op het kaartje is het strijdgebied weerge- geven van de sectoren Toropek (Toropez), Rsjef en Kalinin {Twer) waar de Bolsjewie- ken hun tweede offensief begonnen zijn. In den sector Kalinin braken de Duitsche troe pen 15 km diet) in de vijandelijke stellingen door. De nieuwe strijdtactiek der Duitschers (de zgn. „elastieken draad") wordt hier in toepassing gebracht. Een middel om op het gas- en eiectriei- teitsverbruik te bezuinigen. De hooikist is een uitkornst in dezen tijd, maar wanneer men er niet de besohikking over heeft, zal het middel om gas- en electri- citeitsverbruik te verminderen, weinig helpen. Men ibehoeft echter niet direct, met de handen in het haar te zitten, want met alleen een kist, een mand, cartonnen doos, pan of teil, jg, zelfs een emmer, is een hooikist in te richten. Voor wie het eten warm moet houden tijd ens het vervoer, kan een dubbele zak govuld met hooi, houtwol, kranten of papierwoi gocde diensten be wijzen. Bij voorkeur gebruike men een gemakkelijk te verwLsselen goed waschbare voering. Na het gebruik moet men de kist steeds e/en luchten. Hooikisten en -manden zijn ook te vervan- gen door kranten. Acht a tien groote kranten legge men daartoe schuin over elkaar, en hierop in het midden een platte prop van een krant. Is het gerecht voorgekookt, dan plaatse men de nan op de prop en vouwe de kranten er een voor een omlheen. Van boven naar onde- ren brenge men een krant aan om het pakket bijeen te houden. Het verdient aanbeveling, het geheel in een droge teil of iets dergelijks te piaatsen, waardoor de kranten beter bijeen tolijven. in de zon, die onze vjjanden ons willen ontzeg- gen. Wij zullen niet aflaten, voor wij die plaats hebben veroverd. In alles wat wij doen en laten denken wij aan de na ons komende generaties, die zonder er reeds te zijn haar aanspraken op bet leven doen gelden. Wij willen ons niet onttrekiken aan dezen oproep der ongeborenen. Zij hebben recht op onze vlijt, ons geloG'f en onze dapperheid, want zij zullen zijn en leven, wanneer alles wat ons thans drukt en belast, nog slechts een herin- nering is. De dag vergaat, maar de tijd zal blijven. SPANJE EN DE O.VTWIKKEl.ING IN NOORD-AFRIKA. In politieke kringen te Madrid vormt het thema „Fransch Noord-Afrika'" nog steeds het onderwerp der gesprekken. Men heeft, op grond van uit Tanger ontvangen berichten, in genoemde kringen den indruk, meldt S.P.T. dat de Amerikaansche bezetting van het Noord-Afrikaansche gebied niet van tijdelijken aard zal zijn, in wel'k geval de Spaansche regeering voor een nieuw dilemma zou Wor den gesteld. Naar men weet hebben Londen en Washington, onmiddellijk na de geallieerde landingen in Noord-Afrika, Spanje meege deeld, dat de bezetting van dit gebied geen permanent karakter zal dragen en dat het Spaansche territoriale gebied zal woiden ge- respeceteerd. Madrid heeft hiercxp geantwoord,, dat zij aan de Anglo-Amerikaansche verkla- ringen geloof schenkt en dat Spaansch- Marokko voor Spanje ,,leviensruimte" is. De Spaansche belangen zijn door dit antwoord, naar then te Madrid verklaart, duidelijk om- schreven. Het'ging er om, de Anglo-Ameri kaansche landen te doen vsrzekeren, dat Liun plannen zich niet tot het Spaansche koloniale gebied uitstrekken, hetgeen slechts als een noodzakelijike veiliglieidsmaatregel kan wor den beschouwd. De Spaansche regeering hechtte er waarde aan, te weten of het ge allieerde beleid in Noord-Afrika haar aan spraken in dit gebied niet in het nauw bracht. Nu men, naar de Spaansche politici verkla- ren, den indruk heeft gekregen, dat het Fran sche koloniale gebied permanent ibezst zal blijven, moet het Spaansche oordeel over den toestand vanzelfsprekend veranderen. Een nieuwe factor, die waarschijnlijk dit oordeel eenigszins zal beinvloeden, is het feit, dat En geland en Amerika er nog niet in geslaagd zijn de verhindingen tusschen het Iste en het 8ste Britsche leger tot stand te brengen. REDE VAN VON RIBBENTROP. De ministers van Buitenlandsche Zaken der drie venbonden mogendheden hebben Vrijdag ter gelegenheid van den eersten verjaardag van Japan's deelneming aan den oorlog tegen de Ver. Staten en Groot-fBrittannie voor de radio het woord gevoerd tot de volkeren der verbonden landen. Minister von Ribbentrop zeide o.a. Op 11 December 1941 hebben Duitschland, Italie en Japan zioh volgens den geest van het driemogendhedenp&jct vereenigd tot een onwrikbare strijd en lotsgemeenschap. Een jaar van gemeenschappclijken strijd der mogendheden van het dnelanclennact en hun bondgenooten ligt thans achter ons. Het was een jaar van geweldige overwinningen in Europa en 'Oost-Azie. De heldhaftige troepen van onzen Japanschen bondgenoot hebben den Amerikanen en Engelschen te land, ter zee en in de lucht beslissende slagen toegebracht en hen voor altijd uit Oost-Azie verdreven. In de daarop volgende gevechten met de. Ame rikaansche zee- en luchtstrijdkrachten heeft de Japansche marine den Amerikanen ook verder geweldige verliezen toegebracht, zoo dat hun aanvalskracht in deze wateren Voor langen tijd veriamd zal zijn. In Europa hebben Duitschland en Italie en hun bondgenooten de Soyjet-Unie in feile zcgevierende gevechten verder verdreven. Ter zee heibiben de Asmogendheden de Engelsche en Amerikaansche scheepvaart overal gewel dige verliezen berokkend. Daarentegen hebben onze vijanden op geen enkel ooriogsgebied een resultaa-t kunnen behalen dat de overwinnin gen der mogendheden van het drielandenpaet in gevaar bracht. daden hunner soldaten blikken Duitschland, Italie en Japan thans met onwrikbaar ver trouwen de komende gebeurtenissen tege- moet. Elite Duitsche, Italiaansche en Japan sche soldaat weet, dat het bij dezen geweldi- gen strijd gaat om het zijn of het niet-zijn van ons alien. Juiist dit bewustzijn van deze lotsgemeenschap der drie volkeren en hun bondgenooten geeft hun den ml en de kracht alles te geven en geeft hun 'de zekerheid, dat hun rechtvaardige zaak zal overwinnen. Venvuld van dezen strijdvaardigen geest en van den vasten wil in de overwinning, begroet het Duitsche volk heden de verbonden volke ren van Japan, Italie en de met hen verbon den landen. DE STRIJD OP NIEUW-GUINEA. Curtin heeft in het Australische parlement verklaard, dat het Australische leger op Nieuw-Guinea tot 1 December j.l. 2190 man verloren heeft. Daarvan werden 640 in ge- vechtshandelingen gedood of zwaar gewond. Curtin verklaarde, dat er tusschen hem en MacArthur alsmede tusschen MacArthur en Nimitz de nauwste samenwerking- bestaat. Curtin zei verder, dat Australie door de gebeurtenissen op den Stillen Oceaan gedwon- gen is van deeien zijner §ouvereiniteit in de Stille Zuidzee af te zien ten gunste van de Vereenigde Staten. Hij hoopte echter, dat de Vereenigde Staten in verband daarmede aan Australie de hulp zullen verleenen, welke het verwacht. MEVR. TSJIANG NAAR ENGELAND. Mevrouw Tsjiang Kai-sjek is, naar het D.N.B. meldt, voornemens na beeindiging van haar ..onderhandelingen" met officieele Ameri- kaansehe instanties een reis naar Engeland te ondernemen, zoo verneemt Central Press op grond van betrouwbare inlichtingen uit Kan ton. Het agentschap herinnej't er aan, dat mevrouw Tsjiang Kai-sjek. naar beweerd werd, om gezondheidsredenen naar de V. S. gereisd was. VICE-PRESIDENT VAN DEN RIJKSDAG OVBRLEDEN. Vrijdagmorgen is te Berlijn in den ouderdom van 65 jaar overleden, staatsraad dr. Emil Georg von Stauss, vice-president van den Duitschen Rijksdag. DE GEVECHTEN IN TUNIS. Duitsche tank-aanval. Het communique van generaal Eisenhower deelde Vrijdagmiddag mede, dat de Duitschers een aanval hebben ondernomen op de geal- neerde stellingen bij Medjel el bab. De aan val had plaats met 2 colonnes, ondersteund door tanks. De eene kwam van het Noorden en de _tweede van het Oosten. Aan beide zijden zijn verliezen aan tanks geleden. Vooruitgeschoven Amerikaansche posten in gevaar. Van het oorlogstooneel in Tunis werd Zater- dagmorgen van deskundige militaire zijde te Berlijn verklaard, dat de offensieve operaties ten Westen en ten Zuidwesten van Tebourba voortduren en een ernstig gevaar beginnen te beteekenen voor de vooruitgeschoven Ameri kaansche posten. De parachutisten die in den rug van de Duitsch-Italiaa'nsche troepen wa- ren geland, konden betrekkelijk snel onscha- delijk worden gemaakt. Het aantal gevan genen neem't toe. Voorts is medegedeeid, dat door de Duitsche operaties het acute gevaar voor afsnijding van de verbinding tusschen Bizerta en Tunis, voorloopig als overwonnen kan worden beschouwd. Ook heeft men de overtuiging dat de ravitailleeringsmoeilijk- heden van generaal Anderson steeds toene- men en dat het gevaar voor hem niet denk- beeldig is, dat zijn strategische plan in Tunis zal vastloopen. LAGERHUIS CONTRA DARLAN. Donderdag heeft volg;ens D.N.B.het Lager- huis een geheime zitting gehouden over de kwestie-Darlan. Het Huis was, naar de Lon- densche correspondent van jSocialdemokra- ten" meldt, biina nog nooit zoo bezet geweest, sinds het uitbreken van den oorlog als nu. Verscheiden Lagerhuisleden, en ook de leider van het Hoogerhuis Lord Cranborne. moesten op den grond zitten, daar er niet genoeg stoelen waren. Naar S.P.T. meldt, zijn in de aan de ge heime zitting voorafgegane openbare zitting wederom vragen gesteld over de kwestie- Darlan. Eden wees op vroegere regeeringsver- klaringen. Over het algemeen kwamen de eischen der afgevaardigden hierop neer, dat de regeering in overeenstemming met Was hington, admiraal Darlan uit zijn functie van hoogen commissaris in Afrika zal ontzetten. Een dergelijke geest is ook in het Huis merk- baar. Reuter's diplomatieke correspondent meldt, dat gelijktijdig met de geheime zitting van het Lagerhuis generaal De Gaulle op een maaltijd van Britsch-Amerikaansche journalisten ver- langd heeft, dat men spoedig een einde zou maken aan het ,,hulpmiddel-Darlan". Hij heeft echter zorgvuldig vermeden namen te noemen. SCHRIJVEN VAN PeTAIN AAN HITLER. Nieuw Fransch leger noodzakeliik. Maarschalw Petain heeft, volgens Interinf, op 5 December een brief gericht Fiihrer, HUH - aan den waarvan heden de tekst is bekend Vervuld van trots met de onvergelijkelijke gemaakt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1