Zuinig stoken beteekent zooveel mogelijk warmte!*) algemeen nieuws- en advertentieblad voor zeeuwsch-vlaanderen Buitenland No. 10.458 VRIJDAG 11 DECEMBER 1942 S2e Jaargang I. VAN DE SANDE Het woord van een klein volk. Duitsche aanval in centralen sector duurt voort. DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Sowjet-pogingen in het Zuiden door te breken misiukt. WEEKPRAATJE. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT DE FRANSCHE OORLOGSSCHEPEN IN DAKAR. Verschijnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrljdagavond Pri'isverhooging adverte-i'en toeaestaan door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N. P. d.d. 24 Maart 1942 - AbonnementsprijsBinnen Terneuzen I 1.42 per 3 maanden; buiten Terneuzen II." Per maanden. - Bij vooruitbetaling t 6.60 per ]aar. UHgeefater N.V. F.rma P.J.VAN DE SANDE Teleicon 2073 - G.ro 38150 COURANT ADVERTENTIEN Per mm 10 cent, minimum per advertentie f 1.50 Rubriek kleine advertentiSn 1-5 regels 60 cent; iedsre regei meer 12 cent; maximum 8 regels Dienstapnbiedingen en dienst- aanvragen 1-5 regels 52 cent, iedere regel meer 10 cent Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 1 0 cent meer. Handelsadvertentfen bij regelabonnement tegen vermir.derd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien uiterlijk 10 uur v.m. op den dag van verschijning. DIRECTEUR: HOOFDREDACTEURN. J. HARTE TERNEUZEN - TELEFOON 2298 ■Het was niet, schrijft de N. R. Crt., bet woord van een klein volk, dat volgens de Frankfurter Zeitung, dr. Loudon, de Neder- landsche ambassadeur te Washington, in een openbare vergadering te Baltimore sprak, toen hii zei: .,Wij moeten inzien, wat de Duit- scUer is en hem met wortel en-tr,k uitroeien Ook- hii moet in dezelfde rede de deportable van de Duitsche jeugd hebben geetseht. Dat is geen taal voor kleine volken. Wan neer groote volkeren in de nitte van het ge- vecht hup tegenstander dergelijke bedreigin- gen in het gezicht slingeren, is dat ook al geen overmaat van wijsheid. Maar wanneer zij tenslotte dan toch om de tafe. del' onder- handelingen komen te zitten, dan zijn do, be- langen, welke zij met elkaar te regelefi heb- ben wel zoo groat, dat dergelijke uitlatingen vergeven, zij het ook niet vergeten worden. Een klein volk ecbter moet vreezen, dat zij niet alleen niet vergeten, maar ook niet ver- geven zullen worden. Een klein volk moet dergelijke woorden maar liever iiimmer spre- ken. Een klein volk spreekt, gelijk het Fin- sche ter gelegenheki van zijn zilveren onaf- hankelijkbeidsdag bij monde van staatspresi- dent Ryti deed: .Finland draagt bet Russische volk, dat steeds aan zwaar lijden heeft bloot- gestaan, geen haat toe; Rusland is groot en het beschikt over zooveel natnurlijke rijkdom- men, dat het ook na alien mogelijken gebieds- afstand altijd nog een militaire factor zal blijven". Met dit nuchtere verstand, maar ook met deze wijsheid moet een Nederlander over Duitschland kunnen spreken, ook dan wan neer hij het nog als vijand beschouwt. Wat ook de loop van het lot moge zijn, het Duit sche volk is door geen onberaden woord uit de Europeesche verbondenheid uit te schakelen. En het is de taak der kleine volkeren, aan welken kant zij1 ook staan, om zulk een beset levendig te houden. Want indien er ooit een betere wereld geboren zal worden, dan zal het zijn uit het onbevreesde inzicht, dat niet in de erkenning, maar juist in de loochemng van natuurlijke aanspraken het gevaar voor over- heersching schuilt. Dat beteekent geen verloochenmg van eigen aanspraken, ook niet van een klein volk. In- tegendeel, zij worden er moreel door versterkt. ,,Naar onze meening, aldus Ryti, zijn ook de kleine Volkeren er niet om slechts tot ge- biedsuitbreiding van de grootere buren te die- nen of als ruilobject in den ruilhandel der grooten te worden gebruikt. Zij hebben even- als de grooteren een reeht op zelfstandig leven, temeer daar zij dikwijls in de geschie- denis cultureele, moreele en materieele krach- ten hebben vertegenwoordigd, waardoor zij de menschelijke cultuur duurzaam verrijkt en net. internationale leven meer en verdienstelijker dan vele groote volkeren bevorderd hebben "In een duizendjarige ontwikkeling is het Finsche volk ecbter niet alleen, zooals Ryti het uitdrukte, „geestelijk gegroeid en tot zelf- standigheid gerijpt", maar heeft het zich vaak genoeg wond geschuurd aan de ampere .voor- waarden voor zijn onafheinkelijkheid, om niet in het recht -op zelfstandigheid te gelooven om derwille van het zuivere recht, maar ge- xneteh aan de harde werkelijkheid. Wanneer de Noordsche volkeren met elkaar in o or log waren of het Zweedsch-Finsche rijk innerJjk zwak was, eindigde de afweerstrijd tegen het Oosten dikwijls met nederlagen en verliezen, wanneer daarentegen Rusland innerlijk vcr- splinterd of tegelijk in meer oorlogen gewik- keld en ZwedenFinland innerlijk hecht en goed geleid was, dan was onze verdediging succesriik en kon onze positie verbeterd woi - den Dat zijn, aldus de Finsche staatspresi- dent, ervaringen, waaruit men nog altijd moet leeren" Bittere ervaringen, zoo gaat hij even later verder hebben ons geleerd, dat de blo-ote woorden der Sowjet-regeering en met haar gesloten verdragen alleen geen toereikenden waarborg* voor onze veiligheid bieden. Daar- om verheugen wij ons erover, dat wij thans bij de voortzetting van onzen afweerstrijd tegen de Sowjetunie binnen de grenzen van onze krachten en het door de geopolitieke positie ons behoorende gebied de roemrijke strijdkracht van Duitschland en van zijn Europeesche bondgenooten als taetrouwbare wanenbroeders aan onze zijde hebben. De Sowjetunie kan slechts in een landoorlog van geweldige uithreiding verslagen worden en de eenige staat in de geheele wereld, die in een dersrelijken oorlog de meerdere van de Sowjet unie is, in Duitschland. Wanneer echter Duitschland er zwak en zonder beschermmg bijgestaan had, zouden de strijdwagens en vliegtuigen reeds aan de Westkust van Europa zijn aangekomen". Nadat Ryti aldus den verhoudmgen in de werkelijkheid haar tol betaald heeft, kan hij zich niet ontveinzen, dat de twee zoo kort op op elkander gevolgde Europeesche en wereld- oorlogen het zwaartepunt in de wereld ver- schoven hebben, ook ten nadeele van de kleine volkeren. Onder deze omstandigheden kan Europa zich niet langer door innerlijke oor logen verzwakken. ,,Maar en dan spreekt het kleine Finsche volk door Rytl's mond weer het passende woord, het spreekt naar het hart van alle kleine volkeren en ook het Neder- landsche stemt ermee in opdat overeen- stemming erf ware vrede onder de Europee sche volkeren geschapen kunnen worden, moet men eischen, dat de mannen, die over het lot van de Europeesche volkeren te be- slissen hebben, vrij van bekrompen wraak- en onderdrukkingsgedachten en onrechtyaardige persoonlijke en nationale machtsbegeerten z ij n dat zij zelf een levende verantwoordelijkheid •voor de cultuur van het avondland en de wel- vaart der Europeesche volkeren gevoelen. Dat bet met vereende krachten met inachtneming van de rechten der kleine volkeren moge ge- lukken een dergelijke atmosfeer van weder- keerig vertrouwen, goeden wil en gemeen- zame verantwoordelijkheid te scheppen, als men voor een dergeink resultaat als v-oor- waarde stellen moet". ,,Deze weg is niet slechts de eemg moge- liiike maar ook de juiste". Dit waren de woor den waarmede staatspresident Ryti zijn rede hesioot. Woorden, waarin werkelijkheidszin en verantwoordelijkheidsgevoel zich vereenig- den tot den eenisren zedelijken grondslag, waarop een klein volk kan hopen sterk te staan. ten aan het front van den Don marschibewe- gingen en troepenkwartieren. In den centralen sector van het front wordt de Duitsche tegenaanval met kracht voort- gezet, terwijl de grootsch opgezette vijande- lijke operaties merklbaar aan kractit hebben verloren. Bij deze oiperatie werden in samen- werking met gevedhtsviiegtuie-en en duikbom- rrienwerpers talrijke plaatsen veroverd, vijan- delijke stellingen opgerold en de vijand van zijn achterwaartsc'he verbindingen afl°'esneden. In beviige luchtgevechten veidoor de vijand 16 vliegtuigen. Ten Zuiden van het Ilmenmeer deed de vijand slechts vrij zwakke aanvallen. Gereed staande tanks werden door artillerievuur uit- eengeslagen. Aan het geheele Afrikaansche front viel gisteren slechts plaatselijke gevechtsactivi- teit waar te nemen. Een groot Britsch vrachtschip werd ten Noord-Westen van Ben- gazi door bomtreffers zwaar besohadigd. Duit sche jagers schoten vier Bnitsche jagers neer. Een eigen jachtvliegtuig wordt vermist. Bij storingsaanvallen van ehkele Britsche bommenwerpers op Noord-West-Duitschland en bij nachtelijke vluchten boven het Duitsche kustgeibied werden vijf, boven West-JFrankrijk en voor de Zuid-Oost-kust van Engeland twee andere vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Reedsc eerder had het onperbevel in een extra-bericht bekendgemaakt Duitsche duikbooten hebben in het Noor- den en midden van den Atlantischen Oceaan onvermoeiden strijd te°"en de vijandelijke scheepvaart weer 15 schepen van tezamen 108.000 t. in den grond geboord. Twee andere schepen en een torpedobootjager van den kon- vooidienst werden getorpedeerd. Door deze operaties werd de vijandeliike ravitailleering voor Noord-Afrika bijzonder zwaar getroffen. Onder de vernietiigde sche pen bevond zich de Engelsche mail-boot „Cera- mic'" (18.713 t.)die als troepentransportschip op weg was naar Noord-Afrika. Dit schip ging na de torpedotreffers terstond onder, zoodat bij den heerschenden storm en den zwaren zeegang verwacht kan worden, dat een groot aantal menschenlevens is verloren gegaan. Van hetzetfde konvooi verloor de vijand drie andere schepen met oorlogstuig. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maaikte Woensdag bekend (Nieuiwe pogingen van de bolsjewisten om de Duitsche stellingen in het Oostelijke deel van den Kaukasus en in het gebied tusschen^ Wtolga en Don te doonbreken, mislukten ook gisteren onder zware vijandelijke verliezen. Vijandelijke massale aanvallen van infanterie en gepantserde strijdkrachten leidden tus- schen Wolga en Don tot zeer hevige, voor onze troepen succesrijke gevechten. Gevange- ren werden gemaakt en buit werd veroveid. 54 tanks werden vemietigd. In de groote bocht van den Don wlerpen Duitsche pantser-grenadiers in een tegenaan val den viiand uit zijn stellingen en schoten 4b bolsjewistische tanks, zonder eigen verlie zen aan tanks, stuk. Duitsche, Italiaansche en Hongaarsche luchtstrijdkrachten bestook- Sovjets lijden opnieuw zware ver liezen. - Britsche sabotagetroep aan de Gironde vemietigd. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Donderdag bekend: In het gebied van de Terek hebben Duit sche troepen in een geconcentreerden aanval een vijandelijike efdeeling verslagen. Plaatse lijke ondernemingen van den vijand mislukten. Tusschen Wjolga en Don werden vijandelijke str"dkrachten, dien het gelukt was door te breken, ingesloten en in de pan gehakt. Ove- rigens leden de Sovjets bij de voortzetting van hum vergeefsche aanvallen opnieuw zware ver liezen. Zij verldren op 8 en 9 December alleen in dezen sector 104 pantserwagens. Ondanks hevigen afweer dreven infanterie- en pantser- troepen den vijand in de groote bocfcit van den Don verder terug, sloegen tegenaanvallen af en vernietigden 16 Sovjetpahtserwagens. In den centralen sector van het Oostelijke front wordt de eigen aanval met succes voort gezet. Er werden honderden gevangenen ge maakt en tidrijke wapenen buitgemaakt. Tegenaanvallen van den vijand werden afge- slagen. Formaties geveohtsvliegtuiigen en duikbommeniwerpers bestreden vijandelijke troepen en spoorlijnen. Een stootitroep eener velddivisie van de luchtmacht vemietigde 59 kazematten en ge- vechtsstellingen. Bij deze gevechten en ten Zuiden van "het Ilmenmeer verloren de Sov jets in totaal 712. pantserwagens. In Cyrdnaica vielen Duitsche gevechtsvlie- igers het vliearveld Derna aan en vernielden 7 vliegtuigen op den beganen grond. In Tunis waren slechts ^laatselijke gevechtshandelin- gen als gevolg van de slecfnte weersgesteld- heid. Een vijandelijke aanval van pantserstrijd- krachten werd ten Zuidwesten van Tebourda toloedig afges'lagen. Acbt pantsergevecbtswa- gens weTden ten deele door ingrijpende ge- vechtsvliegers in brand geschoten. Gevechts- vliegers troffen een koopvaardijschip -van mid- delbare tonnage in de haven van Bougie met zware bommen en bestreden vijandelijke vliegbases met merktoaar resultaat. Nacbtjagers en lucbtdoelgeschut schoten in den afgeloopen\nachttoen Britsche bommen werpers door de bezette Westelijke gebieden naar Nooid--Italie vlogen, 3 vliegtuigen om- laag. Op 8 December werd aan den mond van de Gironde een kleine Britsche sabotagegroep aangehouden en in een gevecbt vemietigd. Donbocht en tusschen Wolga en Don onder- nemen de Sovjets nog steeds hevige aanval len, doch volgens militaire kringen te Berlijn, zullen deze ook eens doodloopen. De bolsje wisten zijn er niet in geslaagd totStalingrad zelf door te dringen. De Duitsche troepen gaan intusschen door het verzet in de stad te breken. Nu de periode van het slechtste weer is aangebroken is het te verwachten dat de operaties in den komenden tijd hiervan d« gevolgen zullen ondei-vinden. In verband met de onbegaanbaarjieid der wegen, wordt van Duitsche zijde veel van transportvliegtuigen gebruik gemaakt, in het bijzonder ter verzor- ging der ,,egel-stellingen", die als een eiland veelal van verbinding met de eigen geldderen zijn verstoken. Deze stellingen zijn met op- zet gevormd om den tegenstander het opdrin- gen naar meer naar achter gelegen stellingen te beletten. Natuurlijk is voor dit lucht-trans- portverkeer voorwaarde, dat men de meerder- heid in de lucht heeft. En die bezit de lucht macht der as zoowel bij Kalinin en Stalingrad als in Noorid-Afrika. De ondememing in N.-Afrika heeft niet tot een verzwakking der luchtstrijdkrachten aan het Oostfront geleid. De tijd zal komen, zoo verklaart men van Duitsche zijde, dat wij ook nog gelegenheid zullen hebben naar Engeland te vliegen. VLOOT TE TOULON HAD TE WEINIG BRANDSTOF. Naar Reuter, volgens D.N.B. uit Algiers meldt, heeft de commandant van de Fransche duikboot Casablanca", die uit Toulon naar Algiers is ontsnapt, voor den zender ver- klaar"d, dat de Fransche vloot te Toulon voor- nemens was haar de Geallieerden door te breken. Er was echter niet genoeg brandstof aanwezig geweest. Maarschalk Petain heeft Maandag bespre- kingen gevoerd met admiraal Platon, den sta^tssecretaris bij den chef der regearing, en met den vice-voorzitter van het Legioen van Fransche oud-strijders. Voorts heeft hij be- sprekingen gevoerd met de generaals Bridoux en Jannekeyn met admiraal Abrial en gou- vemeur-generaal- Brevie. DE MILITAIRE DIENSTPLICHT. Bevin, de Engelsche minister, van arbeid, heeft in het Lagerhuis een nieuwe dienstplicht- wet ingediend, welke een vroegere registratie van de jonge mannen beoogt. Hij heeft ver- klaard, dat de regeering niet het voornemen heeft mannen beneden de 18 jaar in actieven militairen dienst te nemen. Hij zeide echter, dat de regeering het noodzakelijk acht den recruten een grondiger opleiding te doen geven. Ieder, die .met de moderne oorlogvoe- ring op de hoogte is, zal erkennen, dat een opleidingstijd van 11 a 12 maanden niet vol- doende is, om de soldaten voor te bereiden op de zware gevechten, die hun te wachten staan. De minister van arbeid zeide verder, dat het vraagstuk van het' gebrek aan arbeids- krachten een dergelijken omvang had aange- riomen, dat de regeering alle mogelijke mid- delen, waarover zij beschikt, moet gebruiken, indien zij zoowel voor de strijdkrachten als voor de wapenfabrieken van Engeland de noodzakelijke hoeveelheid menschenmateriaal beschikbaar wil stellen. Mogelijk zal het later noodzakelijk blijken ook de oudere lichtingen op te roepen. BLANCA ^er^ville ateur Teboerka ehbia= deida fCrombatia ammame Erfidaville kaari van Pelt JAPANSCHE SUCCES-SEN .IN DE CiHINEESCHE WATEREN. Ter gelegenheid van den verjaardag van het uitbreken van den oorlog in Groot Oost- Azie heeft het opperbevel van de Japansche marine in de Chineesche wateren een over- zicht verstrekt van de resultaten van de Ja pansche vloot aldaar, Japansche vlooteenheden hetoben aan de Chineesche kust en op Chinee sche rivieren 308 vijandelijke schepen tot zin- ken gebracht en 1072 schepen buatgemaakt. In gevechten werden door vlooteenheden 9133 vijandelijke soldaten gedood en 2184 soldaten gevangen genomen. TURIJN OPNIEUW ZWAAR GETROFFEN. Weermachtbericht no, 92.9 van het Italiaan sche hoofdkwartier. Activiteit van de artillerie aan het front van Cyrenaica. Tijdens een aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen op een vlieg- veld werden zeven Britsche machines op den beganen grond in brand geschoten. In Tune- sie ontplooiden onze patrouilles groote ver- kenningsactiviteit. Ten Westen van Teboerba werd een aanval' van vijandelijke paniser- strijdkrachten afgeslagen. Eenige pantser- •wagens werden vernield. In den afgeloopen nacht is Turijn opnieuw door vijandelijke vliegtuigen gebombardeerd. Talrijke gebouwen werden getroffen, stortten uieen of geraakten in brand. De totaal aan- gerichte schade is aanzienlijk. Het aantal slachtoffers van den vorigen aanval bedraagt tot dusver 65 dooden en 112 gewonden. De verliezen van den afgeloopen nacht staan nog niet vast. Een escadrille van de 105e formatie torpe- dovliegtuigen, onder bevel van kapitein CJr- bano Mancini, heeft ondanks de bijzonder on- gunstige weersgesteldheden, gisteren een stoutmoedigen aanval gedaan op vijandelijke schepen voor de reede van Algiers. Twee sdhepen resp. van 16.000 en 10.000 brt. wer den getroffen en sprongen uit elkaar. Tijdens daarop volgende luchtgevechten met vijande liike jachtvliegtuigen werd een Curtissmachine neergehaald. Alle eigen toestellen keerden op hun basis terug. DE STRIJD AAN HET OOSTFRONT. De nadering van den winter is voor de sowjetlegerleiding het sein geweest op Ver- schillende punten aan 't Oostfront tot den aanval over te gaan, blijkbaar indachtig a.an de in den vorigen winter behaalde successen, zoo meldt de A.N,P.-correspondent te Berlijn. Binnen korten tijd zijn nu echter de Duitsche troepen tot tegenaanvallen overgegaan en met succes. Vooral in den sector Toropez heboen deze tegenaanvallen resultaat gehad. In de DE VERSPREIDING VAN AMERIKA'S MILITAIRE MACHT. De militaire medewerker van de New York Times schrijft, dat op het oogenblik op meer dan 50 punten ter wereld Amerikaansche sol daten zijn gnstationneerd. Zij bevinden zich in Ierland, Zuid-Engeland, Fransch-Marokko, Aigerije, Tunis, Liberie, in den Engelsch- Egyptischen Soedan, in Eritrea, Palestina, Irak. Iran, in Britsch-Indie, China, Australie, Nieuw-Guinea, op de Salomons-eilanden, de Nieuwe Hebriden, in Nieuw-Caledonie, Nieuw- Zeeland, cp de Fidzji-eilanden, op Samoa, Ha- wai en de Midway-eilanden, op de Aleoeten, in Alaska, Guatemala, Nicaragua, Costa Rica in het Panamagebied, op de Galopagos-eilan- den, in Ecuador, op Aruba, Curacao, Trini dad. Britsch-Guinea, in Suriname. Brazilie, op Santa Lucia en Antigua, op de Maagden- eilanden, Porto Rico, Jamaica, Cuba en Ba- hama-eilanden, op de Bermuden, in Canada, op IJsland, Groenland, Newfoundland en La brador. PRINS EITEL FRIEDRIOH. f Maandagnacht is Eitel Friedrich, prins van Pruisen, de tweede zoon van den vroegeren Duitschen keizer, aan een beroerte, overleden. Hij was 59 jaar oud. De correspondent der N. R. Crt., te Berlijn meldt Over het algemeen onthoudt de Duitsche pers zich bij het over lijden van den tweeden zoon van den ex-keizer, Prins Eitel Friedrich, van necrologieen. Slechts enkele bladen her- inneren aan de verdiensten van den over- ledene tijdens den wereldoorlog, waarin hij als commandant van het eerste garde-regi ment te voet uit Potsdam, buitengewonen moed aan den dag heeft gelegd. Prins Eitel Friedrich werd als generaal-majoor bevelheb- ber van een brigade, in welke hoedanigheid hij ridder Werd in de Orde pour le Merite. In de jaren na den wereldoorlog trad prins Eitel Friedrich op den voorgrond als fanatiek tegenstander van het •republikeinsche regime, dit in tegenstelling met zijn broeder, den ex- kroonprins, die weliswaar ook tegenover de republiek principieel afwijzend stond, maar zich van elke openlijke manifestatie verre hield. In later jaren kon men bij de beide oudste zonen van den ex-keizer een zekere terughoudendheid waarnemen, welke bij prins Eitel Friedrich sterker was dan bij den ex- kroonprins. De thans overledene was, zijn na tuurlijke dynastieke opvattingen daargelaten, een vertegenwoordiger van conservatieve be- ginselen. Voor een militaire taak kwam hij' bij het uitbreken van den huidigen oorlog wegens zijn hoogen leeftijd niet meer in aan- merking, evenmin als de ex-kroonprins. Daarentegen wel hun jongere broeder prins Oscar, die zich als kolonel ter beschikking van het vaderjand .stelde. DE POSITIE VAN DARLAN. (Volgens Engelsche bladen geeft de open- bare meening in Marokko en Algerie in de laatste dagen aanleiding tot bezorgdheid ten aanzien van de mogelijkheid, of admiraal Dar- lan hier in zijn huidige functie is te hand- haven. Naar voorts van welingelichte zijde te Lon- den wordt vernomen, zou Eden zich met de Amerikaansche regeering in verbinding heb ben gesteld, om hierdoor in de houding tegen over Darlan, een lijn te kunnen trekken. De ieidende Franschen in de Vereenigde Staten, waaronder de schrijver Andr6. Mau- rois, bezweren hun landslieden, elkaar niet „om details" in de haren te vliegen, zoolang !.de groote zaak ncg zooveel aandacht eischt". Het tusschen generaal Eisenhower en Bois- son gesloten verstrekkeride accoord ten aan zien van Fransch West-Afrika. wordt, vol gens D.N.B. te Londen toegejuicht. Men ver- neemt hieromtrent, dat de Ver. Staten onver- wijld een missie naar Dakar zullen zenden, om de aldaar liggende Fransche oorlogssche- pen over te nemen. Volgens een bericht van S.P.T. evenwel DE STRIJD OM TUNIS. Aan het Tumische front hebben de Britten zicto uit eenige plaatsen moeten teruigtrek- ken. De strijd woedt thans tusschen Mateur en Terboerka. Om het belangrijke verkeerspunt Djedeida wordt door de Engelschen hevig geVochten. wordt het feit, dat de in Dakar liggenden oor- logsschepen niet in de overeenkomst zijn be5 grepen te Londen met eenig misnoegen opge- jiomen. De mdedeelingen van den Amerikaanschen minister van marine over de nog bruikbare schepen in de haven van Toulon worden door de Engelsche deskundigen alls te pessimistisch beschouwd en de Daily Express schreef Woensdag, dat dit verlies wordt gedekt door het feit, dat zich te Dakar nog 26 bruikbare schepen bevinden. Deze schepen bevinden zich evenwel nog niet in handen van de ge allieerden, hetgeen eventueel een sterke troef kan zijn in Darlans beleid. DE KWESTIE-DARLAN. Darlan wordt nu ook door enkele Ameri kaansche bladen scherp aangeva/llen. Zoo schrijft b.v. de New-York Herald Tribune, dat het buitengewoon belangrijk is den bondgenoo ten van de Vereenigde Staten de verzekering te geven, dat het bestaan van dezen „politicus zonder beginselen' ontzetting en zorg in yele Amerikaansche kringen heeft veroorzaakt. Tijdens besprekingen tusschen vertegen- woordigers van de geallieerde regeeringen te Londen, zoo meldt de Times, is besloten de kwestie-Darlan op de eerstvolgende bijeen- komst van Eden met de ministers van bulten- landsche zaken der geallieerde regeeringen opnieuw ter sprake te brengen. »E AMERIKANEN IN DEN CONGO. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt, dat volgens te Brussel ontvangen be- richten uit de Congokolonie, de Amerikaan sche militaire instanties de mobilisatie van de meeste weerbare inboorlingen hebben bevo- len. Zij zullen door Belgische officieren wor den gedrilld. In sommige deelen van dit on- metelijke gebied is de negerbevolking hier tegen gewapenderhand in verzet gekomen Niet minder dan 3800 Amerikaansche tech- niei hebben zich in Belgisch- en Fransch- Congo neergezet. Zij beheerschen er thans het geheele oeconomische leven. TIEN SOVJETS-DIVISIES OMSINGELD. Tengevolge van de Duitsche tegenaanvallen staan 10 Sovjetsdivisies in den sector van To ropez op het punt te worden vemietigd, wordt van militaire zijde te Berlijn verklaard, .meldt iS.P.T. De Duitsche tegena'anvallen hebben tot resultaat gehad, dat de ravitailleeringsverbin- dingen voor deze troepen zijn afgesneden. Hoewel men te Berlijn geen nadere bijzonder- heden kent over het aantal gevangenen in dezen sector en het oorlogsmateriaal, dat wordt buithemiaakt, weet men met zekerheid te verklaren, dat alle voorwaarden aanwezig zijn voor een volkomen vernietiging van de on- geveer 10 divisies sterke vijandelijke macht die hier is omsingeid. Onder de ingesloten troepen bevindt zich ook het Stalin-corps, een elite-afdeeling, die speciaal voor den aanval is opgeleid. OVERBRENGING VAN AMERIKAANSCHE FABRIEKEN NAAR DE SOVJETUNIE. Congres protesterrl. In zijn zitting van Woensdag heeft het Ame rikaansche Congres ernstig geprotesteerd tegen de p-lannen van. president Roosevelt om fabrieken "der Ver. Staten naar de Sovjetunie over te brengen, aldus een bericht in de Bal timore Newspost. Verder blijkt uit de mede- deeling van het blad, dat de afdeeling voor de leveranties van het departement van finan- ■cien gedurende den laatsten tijd de volgende faibrieken voor de Sovjetunie heeft gekocht: Drie volledive olie-raffinaderijen, terwijl reeds onderhandelingen aan den gang zijn over de levering van nog drie van deze inrichtin- gen, een complete staalgieterij, een complete aluminiumfabriek, met den aankoop van de tweede is men nog bezig; volledige spoorweg- systemen, inclusief locomotieven, goederen- wagens e.d.; een geheel nieuwe electriciteits- fator.iek, waarvan de machines een waarde vertegenwoordigen van 13 miliioen dollar. De aankoop van no' meer electriciteitsfabrieken is zeer waarschijnlijk; een complete olie-pijp- leiding, inclusief tankstations en verdere uit- rusting; een rubberbandenfabriek van Ford. Bij dit punt voegde de woordvoerder der regeering er aan toe, dat in de toekomst ook andere toandenfatorieken zullen worden opge- kocht. De woordvoerder van de oppositie, senator Johnson viel den president fel 'aan en ver- klaarde, dat Roosevelt zich voor dezen uitver- koop zal moeten verantwoorden. DE ONTRUIMING VAN ITALIAANSCHE STEDEN. De ontruimina' van de Italiaansche steden van de burgerbevolking welke niet strikt noodzakedijk in de stad moet zijn, wordt in ge heel Italie stelselmatig ten uitvoer gelegd. Autordteiten en arganisaties van de fascisti- i sche partij nemen alle noodige maatregelen j om de stedelijike bevolking prompt en vlot te vervoeren en te herbergen. In het Palazzo Ve- nezia zijn honderden telegrammen ontvartgen, j waarin de burgemeesters aan den Duce de verzekering geven, dat zij allies zullen doen om I de ontruimingsactie te toevorderen. EENlHEIDSSOHEPEN IN ITALIE. De Finmare, welke reederij enkele jaren ge- leden is ontstaan door fusie van de grootste Italiaansche scheepvaartmaatschappijen, heeft in haar jaarverslag er o.a. op gewezen, dat 't bouiwprogramima voor den tijd van na den oor log aanmerkelij'ke krachtsinspanning zal eischen. Bij de uitvoering zullen bepaalde richtlijnen worden gevolgd, zooals o.a. de grootst mogelijke uniformiteit in het scheeps- tyne. Deze uniformiteit zal ook voor de groote schepen gelden. De Finmare, die 1.300.000 bruto rep-ister ton aan scheepsruimte bezit, heeft bouwplannen voor 700.000 ton. zoodat de toekomstige tonnage van de reederij na uitvoering van de plannen 2.000.000 brt. zal toedragen. Er zijn toch nog zooveel mensehen, die komen aandragen met de bewering, dat het vroeger toch zoo goed was en dat het toch maar liever zoo had moeten blijven. Wij geven toe, dat het inderdaad een aantal men sehen voor den wind ging. Zij genoten be- hoorlijke inkomens, trokken goede interest van hun bezSt en konden zich daardoor aller- hande dingen die het leven veraangenamen of vergeniakkelijken, veroorloven. Dat geluk viel echter sledhts een deel van ons volk te beurt. TegenoVer de velen, die door het lot waren uitverkoren, stonden er echter zeer velen, die nooit anders dan zorgen en bittere armoede hebben gekend. Het werkloozen- cijfer wisselde in de laatste jaren voor den oorlog officieel tusschen de 4 en 5 maal hon- derdduizend man. De ellende en het leed, welke door deze mensehen en hunne gezinnen werden ondervonden, zijn nauwelijks te be- schrijven. De totale verpaupering van een be langrijk deel van ons volk leidde in zeer vele gevallen tot een hoogen graad van demorali- satie. De totale onverschilligheid, geboren uit het- algeheele gemis van eenig lichtpunt in hun donker bestaan, deed hen steeds verder in begrip voor fatsoen en zedelijke waarden afwijken. x Liefdadigheid trachtte in bestaande tekor- ten zooveel mogelijk tegemoet te komen. In de practijk bleek dit echter niet veel meer te zijn dan een druppel op een gloeiende plaat. Zonder aan het streven, vooral van kerkelijke zij den, om bijstand te verleenen aan gezinnen die in uiterst behoeftige omstandigheden ver- keerden, afbreuk te willen doen, moet toch worden vastgesteld, d"at daarmede niet meer dan lapwerk werd verricht. Voor ouden van dagen geldt dit niet, wel evenwel voor men sehen, die krachtens hun leeftijd tot behoor- lijk werk in.staat moeten worden geacht. Die zijn niet te helpen door steun! Den mensch, die het recht heeft een toekomst te verwach ten, moet de gelegenheid laten in die toe komst te blikken. Iedereen die jong, krachtig en gezond is, moet men het hem toekomend recht op het scheppen van een eigen bestaan doen behouden. Ten aanzien van de honderd- duizenden werkloozen en zeer vele kleine ondernemers, had men dit volslagen uit het ten, moet men de gellegenheid laten in die toe komst was grfblindeerd door een hoogen muur, die geen enkele ihogelijkheid liet tot eenig uitzicht. En wat door de liefdadigheid m ae gunstigste gevallen werd bereikt, was, dat men de achter dezen muur opgesloten men sehen, voederde en min of meer kleedde. "Men hield hen aan het eten en ademhalen, meer niet. Zoolang echter die muur bleef staan, zou uitkomst onmogelijk blijven. Maar, juist aan het" af breken van dien muur wilde men maar niet beginnen en daartegen kantten zich, reeds jaren geleden, de bezwaren der Nationaal- iSocialisten. Zij stelden zich van den aanvang af op het standpunt, dat men den mensch voor alles de voile gelegenheid moet laten tot het uitleven der krachten welke in hem leven. In ons volk, dat een scheppend volk is bij uit- nemendheid, wil dat zegggn, dat het gelegen heid moet hebben om te arbeiden. Arbeid ell arbeid alleen is het middel om de Nederlander af te houden van zedelijk verval. Arbeid is zijn natuur, duszijn rechc. Onthoudt hem dit recht en hij zal zoodanig ontaarden. dat men zijn ware wezen nauwelijks meer kan her- kenmen. Wij overdrijven daarmede geenszins. Wie gelegenheid had om werkloozen uit de voor- oorlogsche jaren thans gade te slaan, heeft kunnen ondervinden tot welk een emstigen graad van verwording de we^kloosheid heeft geleid. De zin voor orde, regelmaat, netheid, zindelijkheid, werkzaarnheid enz. enz. is vrij- wel verloren geraakt en heeft plaats gemaakt voor ruwheid, onbehoorlijkheid, slordigheid, vuilheid, luiheid en andere hoedanigheden die den mensch slechts naar' beneden kunnen halen. Zoo is liet met de meesten van hen, die in zoogenaamde werkverruiming hier te lande worden tewerkgesteld, zoo is het helaas ciok met zeer velen, die buiten onze grenzen, ■in Duitschland bezigheden te verrichten kregen. Het is geenszins onze bedoeling om de hier bedoelde lieden een ernstig verwijt te ma"ken van hun wangedrag, vooral niet, omdat wij weten, dat zij niet de hoofdschuldigen en zeker niet de eenig-schuldigen zijn. Bovendien weten wij, dat in hen alien een betere kern aanwezig is. De hoofdschuldigen zijn zij, die in de dagen toen wij gelegenheid hadden om ons eigen economisch lot in„eigen hand te houden. hun taak zochten en vonden in het bestendigen en versterken van de verdeeldheid in ons volk. Hadden zij geen partijen gekend, maar in plaats daarvan het geheele volk, dan hadden zij niet gezocht en gestreefd naar uitsluitend partijrbelangen, (die als regel het tegendeel van belangen waren voor de andere partijen), maar naar datgene. wat in het belang van ons geheele volk had gelegen. Dan hadden zij geluisterd naar de stem van Mussert, die wist en steeds luider herhaalde, dat ons volk werk moest hebben om gezond en sterk te blijven. Helaas luisterden zij niet, maar zochten hun heil in verdachtmakingen, leugen en laster tegen den man, die de red ding had kunnen brengen. Zij zijn de eenigen die schuld dragen. En wat do-en zij nu? Bekennen zij op eenigerlei wijze hun ongelijk en doen zij al het mogelijke om begane fouten weer goed te maken? Geen d-enken aan! Zij volharden in het kwade. Zoolang er geld voor hen te verdie- nen is, staan zij in het voorste gelid, maar niet zoodra is er gelegenheid om door middel van geld den ergsten nood van hun volk af te wenden, of zij geven niet thuis. Vraagt het hen, die de Winterhulp-bussen hanteeren. Ondanks de uitvluchten, welke zij bedenken om hun weigering tot eenig offer aan Win- terhulp te rechtvaardigen. kennen wij hun ware beweegredenen. Zij willen slechts ver- dienen. Het dienen ligt hen niet. Zij schelden op de bezetters van ons land, -maar verdienen er aan; hoe meer hoe liever. Zij spreken over vaderlandsliefde. maar ver- koopen hun land voor een handvol zilver- lingen. Zij zwetsen over eendracht onder alle Nederianders, maar zuigen hun eigen volks- genooten dagelijks uit, door allerlei goederen tegen belachelijk hooge prijzen te verkoopen. Zij hebben geen hart en geen geweten. -Stel daartegenover het ideallsme van de NjS.B. en hare leden. Zij streven naar goede sociale verhoudingen in ons volk, terzijde-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1