DE VERDWENEN ROBIJN Binnenland Aanvrage Verlof A. Fotografeerverbod. FEUILLETON DE GEZONKEN FRANSCHE OORLOGSSCHEPEN. GEMEENTE TERNEUZEN. De Burgemeester der gemeente TERNEU ZEN, waarnemende de taak van bet college van. Burgemeester en Wethouders, brengt" ter qpenbare kennis, ingevolge artikel 38, juncto artikel 16 der Drankwet 1931, Stbl. 476, dat bij bem is ingekomen een verzoek om een ver lof A van RKINJER HARMS, cafdhouder, wonende te Terneuzen, voor de benedenlocali- teit van het perceel gemerkt no. 63 en gelegen aan de' Axelschestraat, alhier. Binnen twee weken nadat deze bekend- making is geschied, kan ieder tegen bet ver- leenen van het verlof schriftelijk bezwaren in- dienen bij den Burgemeester. Terneuzen, 7 December 1942. De Burgemeester voornoemd, C. VERLJNDE, wnd. De Gemeente-Secretaris, B. I. ZONNE VIJLLE GEMEENTE TERNEUZEN" De Burgemeester van TERNEUZEN vestigt de aandacbt der bevolking er op, dat het fotografeeren in de geheele Provincie Zeeland, dus ook in die gebieden, welke niet als ,,sperr- gebied" worden beschouwd, verboden is. Ook het bij zich dragen van fotografie- of film- gerei is verboden. Op de naleving dezer verbodsbepaling zal in de toekomst zeer scherp worden toegezien. Terneuzen, 7 December 1942. De Burgemeester voornoemd, C. VERLINDE, wnd. dalkom uit moesten opereeren, schoten de Duitscbe pantserwagens 40 vijandelijke pant- serwagens kapot. Langdurige operaties verwacbt. Omtrent de gevechten in Tunis verklaart men in Londen, volgens een eigen bericht van „Dagens Nybeter", dat bet onwaarschijnlijk is, dat de geallieerden in staat zullen zijn hun opmarsch naar Bizerta en Tunis voort te zet- ten, alvorens in de kracbtsverhouding in de lucbt verbetering ten gunste der geallieerden is gekomen. Men erkent, dat de luchtmacht der As de superioriteit bezit. Naar Socialdemokraten" uit Londen ver- neemt, waarschuwen toonaangevende Londen- sche instanties tegen overmatig optimisme. Betoogd wordt, dat men in Tunis moet reke- nen op langdurige, moeizame operaties. Mili- taire kringen te Londen staan op het stand- punt, dat de geallieerden vooral in de lucht de mindere zijn. ,,Het oprukken van bet lste Britsche leger in Tunis is gedurende de laatste 2 weken eenigszins vertraagd", aldus wordt in een be richt uit het hoofdkwartier van generaal Eisenhower gezegd. De wig, die generaal Anderson tusschen Tunis en Bizerta had gedreven, is te zwak geweest, en is niet voldoende gesteund door de Ebgelsche luchtmacht. De Duitsche troepen hebben daarvan geprofiteerd en hebben door het in den strijd brengen van zware tanks de Britsche eenheden tot terugtrekken gedwon- gen. Nieuwe groote troepencontingenten zijn van Engeland en de Ver. Staten op weg naar Noord-Afrika, voor het convooi waarvan vele vliegtuigen naodig zijn, die dus aan den strijd in Tunis moesten worden onttrokken. GEALUEERDE OPERATIES TELEURSTELLEND. S.P.T. meldt uit Londen: De bekende Brit- Hp-skundiae, Liddell Hart, noemt de militaire operaties aer geanrecruen m ere laatste weken als teleurstellend. Op alle fron- ten zijn niet die successen geboekt, die men had verwacht. ,,Het zou dom zijn, dit niet openlijk te erkennen" schrijft Hart in de .Daily Mail". ,,In de Sovjet-Uhie zijn de Duitsche troepen erin geslaagd een vrijwel ondoordringbaren muur van afweer te vor- men. In Noord-Afrika heeft generaal Rom mel buitengewoon sterke stellingen betrokken bij El Agheila, die een zeer zware hindemis zullen blijken voor hem, die Tripoli wil nade- ren. Het ziet er naar uit, alsof Rommel den eenmaal met succes toegepasten ,,coup Van E3 Agheila" nog eens gaat herhalen". Het meest teleurstellend noemt deze deskun- dige echter de tegenstand, die de troepen van generaal Anderson in Tunis ondervinden, temeef daar men aanneemt dat de geallieerden hier over een.reusachtige numerieke meerder- heid beschikken. Liddell Hart schat de sterk- te van de Duitsche strijdkrachten in Tunis op ongeveer 14.000 man. ,,De Britsche openbare meening staat hier voor een raadsel", aldus eindigt Hart zijn artikel. DE SITUATIE IN FRANKRIJK. Van Duitsche zijde wordt, schrijft de N. R. Crt., de politieke ontwikkeling in het Fransche rijk vergeleken met de werking van een lont, die na 'Noord-Afrika ook het Fransche moe- derland had aangestoken, ware er niet tijdig ingegrepen. Er zou ook een complot In Vichy zijn beraamd met de bedoeling Laval te ver- wijderen. De gedachtengang van degenen, die dit zouden hebben overwogen, moet tamelijk naiief zijn geweest, want eenige omwenteling in het onbezette Frankrijk in ver band met de geallieerde landing in Noord-Afrika zou on- middellijk gevolgd moeten worden door de reacties van de bezettingsmacht, die ook zon- der omwenteling bij wijze van voorzorgsmaat- regel gevolgd zijn. Niettemin blijft men er van Duitsche zijde op wijzen, dat de ontplof- bare stof in Frankrijk alsnog ligt opgestapeld, ook al is de lont gedoofd. Over de opvattingen van admiraal Darlan .en de andere bekende militairen, ambtenaren en politici in Noord-Afrika bestaat nu geen twijfel meer, behalve in eigen kring en in dien van hun bondgenooten, maar degenen, met wie zij na de verwijdering van Laval nu twee jaar geleden de hooge posten in Frankrijk hebben bezet, blijven voor een groot deel nog in functie. Daar zijn de admiraals en gene- raals, die onder Darlan in het bestuursappa- Nieuwe avonturen van rechercheur Koks, door FRANK VAN FALCKENOORT (Nadruk verboden) 19 Klein kon een kreet van verbazing niet in- liouden. ,,Wat een mooie steen", zei hij tet leste; „is dit nu ,,het oog van Sidah?" ,,Juist, mijn jongen", antwoordde Koks ver- genoegd. ,,A1 hebben we de moordenaar van de zangeres dan nog niet; we hebben toch in ieder geval de gestolen robijn terug. Een steen, die een fantastische waarde heeft. En nu we den steen en de dief van den robijn hebben, zal het niet lang duren, of we weten ook, wie de moordenaar is van de zangeres, de Egyptenaar en het kamermeisje. Laten we nu maar weer onzen vriend van Brantenaar gaan opzoeken en hem in kennis stellen met onze vondst". Toen de beide mannen in de kamer van den inspecteur waren teruggekeerd, hief Koks zwijgend den robijn in de hoogte, wiens kleu- ren door het zonlicht weerkaatst werden. De oogen van v. Brantenaar puilden haast uit van ontzetting. „Wel?" vroeg Koks, terwijl hij den man scherp aanzag, ,,wat zegt U daarvan?" Van Brantenaar trachtte door een brutale raat een belangrijke plaats hebben gevonden en den schrijver Abel Bonnard naderhand als staatssecretaris van onderwijs een van de medewerkers van Laval de uitspraak heb ben ingegeven, dat de officieren in Frankrijk altijd geluk heibben; winnen zij oorlogen dan triomfeeren zij, verhezen zij oorlogen dan re- geeren zij. Wei zijn er na de gebeurtenissen van eenige weken geleden een aantal hooge functionarissen en militairen afgetreden, maar hun beschikkingen en bevelen blijven ook na- dien hun werking houden. Zoo wordt te Vichy ter verdediging van de commandanten, die de vloot in Toulon tot zinken hebben ge- bracht, verklaard, dat deze order terugging op een vroeger bevel van admiraal Auphan. Zooals men zich herinnert is Auphan als staatssecretaris van marine na den overgang van Darlan aanstonds opgevolgd door admi raal Abrial, die door Fetain tevens benoemd werd als opperbevelhebber van de Fransche zeestrijdkrachten in plaats van Darlan. Abrial moet nog op den morgen van dien bewogen 27sten November aanwijzingen gegeven heb ben om incidenten biji de bezetting van Toulon te voorkomen, maar blijkbaar hield men zich aan het bevel van zijn voorganger. Een ern- stige verdenking, zoo schrijft de Parijsche correspondent van de Frankf. Ztg., rust der- halve op de hoogste marineautoriteiten te Toulon, den commandant van de daar gesta- tionneerde oorlogsschepen, admiraal de Labor - de en vooral op den marineprefect admiraal Marquis. Onder de hoede van den laatste stonden het beroemde arsenaal en de andere inrichtingen. Admiraal de Laborde is inder- daad, naar thans is komen vast te staan, niet met zijn vlaggeschip, de Strasbourg, onder- gegaan; uit Vichy wordt gemeld, dat hij, te- zamen met talrijke andere marineofficieren, door de bezettingsautoriteiten is gearresteerd. Naderhand zijn de hoogere officieren weder- om vrijgelaten") Tegelijk met Auphan moest- Gibrat, de staatssecretaris voor het verkeerswezen, af- treden. Bij hem werd- een huiszoeking inge- steld. De bovengenoemde correspondentie vraagt naar de resultaten daarvan en vestigt er de aandacht op, dat ook in deze de draden terugloopen tot de paleisrevolutie tegen Laval in December 1940. Was niet Gibrat er des- tijds als directeur van de spoorwegen voor Verantwoordelijk, dat de locomotief ontbrak aan den trein, waarmede Laval naar Parijs moest terugkeeren? Daarop volgde het tijde- lijke huisarrest van Laval op zijn kasteel in de nabijheid van Vichy. Gibrat was daama in de regeering gekomen door toedoen van den toen- maligen minister van binnenlandsche zaken Pucheu, thans, evenals een ander voormalig lid van Petains regeering, Flandin, in Algiers verblijvend. Men herinnert eraan, dat Pucheu nog na de geallieerde landing in Noord-Afrika te iVichy gezien was en dat Darlan bij zijn eerste redevoering in Algiers blijk gaf van zijn ver- trouwen in de medewerking van mannen als Flandin, Pucheu en Giraud". Deze rramen geven nog aanleiding tot de opmerking, dat van een bepaalde functie van Flandin in het regime van Darlan tot dusver niets vernomen werd en dat de functie van Giraud zoodanig moet worden opgevat, dat hij het feitelijke opperbevel oVer de Fransche troepen uit- oefent. Het hoogste militaire gezag, waar- mee Darlan zich bekleed heeft, dient blijkens een mededeeling uit Washington, vooral deco- ratief te worden beschouwd; met name van het geven van bevelen door Darlan aan Giraud kan dienvolgens geen sprake zijn, alleen Eisenhower is hiertoe bevoegd. Misschien geeft deze regeling eenige geruststelling voor degenen in het geallieerde kamp, die, vooral na de verklaring van Catroux in Darlans toe- nemende macht een element van onzekerheid zullen zien. Terugkeerende tot de situatie in Frankrijk zelf, waar volgens Duitsche berichten een duidelijke stemmingsverschuiving ten koste van de Gaulle en ten voordeele van Darlan is vast te stellen, wordt in genoemde berichten gezegd, dat met de demobilisatie van de res- ten van het Fransche leger en den ondergang van de vloot in Toulon slechts een deel van de :~l„. iP-.* lare lit tit; uimicuiaiiu- sche zoo goed als in de buitenlandsche poli- tiek, in de administratie evenzeer als in de diplomatic en de politie doet gevoelen. Een totale crisis, aldus deze opvatting, eischt een totale oplossing. FRAN-SCH-WEST-AFRIKA EN DE GEALLIEERDEN. Volgens de N. R. Crt., heeft de Engelsche nieuwsdienst Radio-Algiers Maandag gemeld, dat generaal Eisenhower een overeenkomst hifeft gesloten met generaal Boisson, den gou- vemeur van Fransch-West-Afrika, waarbij de geallieerde luchtstrijdkrachten verlof krijgen gebruik te maken van de vliegvelden van West-Afrika op hun route van de Vereenigde Staten naar het Midden Oosten. De in Fransch-West*Afrika geintemeerde schepen en de geallieerde zeelui zullen worden vrijge- laten. Volgens SjP.T. heeft de overeenkomst ook betrekking op de lucht- en marinebasis Dakar. De commandant van de Fransche duikboot Casablanca, die uit Toulon naar Algiers is ontsnapt, heeft voor de radio verklaard, dat de Fransche vloot te Toulon voornemens was naar de geallieerden door te breken. Er was echter niet genoeg brandstof aanwezig ge weest. Onder het opschrift ,,De status van admi raal Darlan" schrijft de Times over de pro- clamaties van Darlan: De door Roosevelt en Eden afgelegde verklaringen zijn voldoende om de aanspraken van admiraal Darlan in het juiste perspectief te plaatsen. Een besluit als door generaal Eisenhower is genomen, kan niet tijdenseen ingewikkelde militaire actie worden betwist. Wat generaal Eisenhower niet gedaan heeft, is het verleenen van een geregelden of duurzamen status aan admiraal Darlan. Er wordt thans bekend, dat de Sov- jet-regeering kort geleden het Foreign Office en waarschijnlijk ook het staatsdepartement uitdrukking gegeven heeft aan haar ongerust- heid ten aanzien van de dubbelzinnigheid van de positie van Darlan. Generaal Catrouz heeft Maandag verklaard, dat reeds om zuiver militaire redenen de aan- wezigheid van Darlan op de moeilijkste Ver- bindingslijnen en ver achter het strijdende eerste leger in Tunis eengevaar beteekent, dat men niet mag negeeren. Dat gevaar zal slechts verdwijnen door de ter zijde stelling van Darlan. Ook voor de Gaullistische divisie bij "het leger van Montgomery vormde het een verrassing. houding zijn figuur te redden. ,,U wilt mij toch zeker niet w.ijs maken, dat U dien steen in mijn schoenen hebt gevonden?" ,,Ik behoef U niets wijs te maken. U weet zelf wel, dat deze robijn in de hak van Uw rechterschoen verborgen was. Ontkent U nu nog iets van den diefstal af te weten?" „Ik weet niets", antwoordde de ander droo'g- jes. En je zult een flinke vent moeten zijn om te ibewijzen, dat ik iets met de moorden heb uit te staan". ,,Maar, m'n waarde heer", antwoordde Koks kwasi verbaasd; „wie heeft het nu over moord? Ik heb alleen de gestolen robijn ge vonden. Deze robijn was het eigendom van Uw gescheiden echtgenoote. Zij werd in den nacht van den moord in haar appartementen gestolen. Wij vinden hem in Uw schoen. En daarom heb ik U gearresteerd. Of de rech- ter U nog iets anders ten laste zal kunnen leggen, weet ik niet. Dit is echter in ieder geval voor een paar jaren voldoende." „U zult nog altijd moeten bewijzen, dat ik den steen heb gestolen". „In ieder geval hebt U den gestolen steen in Uw bezit geliad en bovendien hebt U ge- tracht dezen steen over de grens te smokke- len. Maar we zullen wel eens zien, waarde heer, of we nog meer te weten kunnen komen. Misschien wilt U Uw schoenen weer aantrek- ken? Dan gaan we een tochtje maken naar •Haarlem, waar U ongetwijfeld nog een ver,- lassing wacht". Het gezicht van v. Brantenaar werd eens- klaps aschgrauw. ,,Onmogelijk", prevelde hij met droge lippen. TOJO OVER JAPAN'S OORLOGVOERING. De Japansche minister Tojo heeft in een rede voor een enorme menschenmenigte bij het heiligdom van Jasakoeni ter gelegen- heid van den eersten verjaarda-g van het uit- breken van den oorlog in Oost-Azie verklaard, dat Japan, dat in het afgeloopen jaar, ,de strategische en economische grondslagen ge- legd heeft voor de eindoverwinning op de Engelsch-Amerikaansche naties, thans vol- komen gereed is om den eenen slag na den anderen te winnen, totdat de dag komt, waar- op de vijanden op de knieen gedwongen zijn Tojo constateerde, dat de rijke schatten in de vroegere Engelsche en Amerikaansche Zuid- zeegebieden in minder dan 6 maanden tijds na het uitbreken van den oorlog ter beschik- king van Japan stonden. Deze gebieden be- hooren thans tot de groote krachtbronnen van de Japansche oorlogsmacht. Wat de vijand in het Zuiden verloren heeft, behoort tot de reserves van Japan. Mandsjoekwo en China. De vijandelijke mogendheden, wien het thans aan de belangrijke grondstoffen uit het Zuid- zefegebied ontbreeM, moeten groote moeilijk- heden doormaken. De tactiek der handels- blokkade, die de vijand voor den oorlog tegen Japan gebruikte, wordt thans door Japan tegen hemzelf gekeerd. Tojo prees de verdiensten van Duitschland en Italie, herinnerde aan de medewerking van Mandsjoekwo, het nationale China en Thai land en besloot met de woorden: „Zoo is het wereldconflict in het hoofdstadium gekomen ter vernietiging van het Engelsch-Amerikaan sche front. Japan, de Aziatische rassen en de Asmogendheden in Europa staan nauw verbonden in den strijd voor het gemeen- schappelijke ideaal". NIEUWE AMERIKAANSCHE OORLOGSSCHEPEN. Maandag is, meldt de H. Crt., het slagschip ,,New Jersey" van een werf te Philadelphia van stapel geloopen. Het schip dat een water- verplaatsing heeft van 52.000 brt., wordt ,,het zwaarste slagschip genoemd, dat ooit is ge- bouwd"". Van de werf Quincy in Massachusetts is een vliegtuimoederschip van 25.000 ton de Bunker Hill" van stapel geloopen. Het schip kan 80 vliegtuigen aan boord nemen". De snelheid bedraagt 35 knoopen. De bemanning zal 3000 man bedragen. S.P.T. meldt uit Vichy, dat een groep spe- cialisten zich naar Toulon heeft begeven om daar te onderzoeken of de mogelijkheid be staat, dat alle of een deel van de Fransche oorlogsschepen kan worden gelicht. Naar Reuter uit Algiers meldt heeft de commandant van de Fransche duikboot ,,Casa- blhnca", die uit Toulon naar Algiers is ont snapt voor den zender verklaart, dat de Fransche vloot te Toulon voornemens was naar de geallieerden door te breken. Er was echter niet genoeg brandstof aanwezig ge weest. PRINS EITEL FRIEDRICH OVERLEDEN. Te Potsdam is in den afgeloopen nacht Eitel Friedrich prins van Pruisen, de tweede zoon van den vroegeren Duitschen keizer, aan een beroerte overleden. Hij was 59 jaar oud. BURGERLIJKE MOBILISATI E VAN BEDRIJVEN IN ITALIE. Volgens een verordening van Mussolini zijn met ingang van heden alle industriebedrijven in Italie, gemobiliseerd. Deze burgerlijke mo- bilisatie, die reeds aan het begin van den oor log geldig werd verklaard voor de oorlogs- industrie en de openbare bedrijven als electrische centrales, gasfabrieken en trans- portondernemingen, wordt thans tot alle industriebedrijven uitgebreid. Dit beteekent, dat voortaan al het personeel en de werklie- den dezer bedrijven als gemobiliseerd gelden, hun werkplaats dus in geen geval mogen ver- loion, Co*v. rn r -i n n.<i von do ultoofoning,- Kvmnoi.' arbeidsverplichtingen onderworpen zijn aan de militaire wetten. Deze maatregel, zoo merkt de ,,Messag- gero" op, verstevigt het front der productie, beschermt de continuiteit en den regelmatigen gang van het geheele productieproces en daar- mede tevens het voor het behalen van de eind overwinning noodige weerstandsvermogen der natie. POSTGIRONUMMERS VAN DE WINTERHULP NEDERLAND: Winterhulp Nederland, Den Haag no. 5553, Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezende Kasvereeniging N.V., Amsterdam, no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. WEDEROM BRITSCHE TERREUR- AANVALLEN OP NEDERLAND. Ook Maandag voerde de Britsche lucht macht terreuraanvallen met boordwapens uit tegen de Nederlandsche burgerbevolking, die daarbij vijf dooden, twee zwaar- en tien licht- gewonden te betreuren heeff. POSTPAKETTEN EN RRIEFPAKETTEN, BESTEMD VOOR ALLE NEDERLANDSCHE MILITAIREN IN DUITSCHE KRIJGS- GEVANGENSCHAP. Postpaketten en briefpaketten, bestemd voor alle Nederlandsche militairen, die in Duitsche krijigsgevangenschap ondergebracht zijn, moeten in den vervolge uitsluitend aan de 4e afdeeling van Ibet informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Bezuidenhout 33 te 's Gravenhage, worden toegezonden. Het Nederlandsche Roode Kruis zorgt dan voor verdere doorzending. De P.T.T. heeft de opdracht gekregen alle rechtstreeksche zendingen naar de gevangen- kampen van 8 December 1942 af te weigeren. ,,Dat is anders een heel sterk woord, waar de heer", antwoordde Koks opgewekt. En het komt in mijn woordenboek niet voor. Dat zult U vandaag nog kunnen constateeren." Toen van Brantenaar zijn schoenen weer aan had, zeide de rechercheur tot Klein: ,,Heb je een rijbewijs, jongeman?" „Jawel, mijnheer Koks", antwoordde deze, ,,en ik heb het ook bii me". ,,Prachtig. Dan ga jij achter het stuur zit- ten, terwijl de veldwachter cn ik den heer van Brantenaar in ons midden nemen en ach- terin gaan zitten. Wilt U even Uw handen toesteken?" Van Brantenaar, die waarschijnlijk be- merkte, dat het spel verloren was, stak zijn handen uit en werd geboeid. Daarna stapten de vier menschen in de auto, nadat Koks met een hartelijke handdruk afscheid had genomen van den inspecteur, die nu wel begreep, welk een gevaarliik mensch Koks zooeven had ge arresteerd. Hoofdstuk XII. De moordenaar. Gedurende de terugreis naar Haarlem werd er niet veel gesproken. Van Brantenaar zat met een somber gezicht tusschen de beide politiemannen in en rookte de eene sigaret na den ander. Klein had alle aandacht voor het verkeer noodig, want het was bizonder druk op de wegen, die ze bereden. Koks had ge- adviseerd om kalm te rijden en Klein was er ook de man niet naar om dit advies niet op te volgen. Met een gemiddelden gang van zestig kilometer reden ze huiswaarts en om Ook dit jaar treden vrou- wen van de N.3. Fra'uen- schaft op als ijverige helpsters van het Son- derreferar Truppenbe- n-euung bij het inpakken van Kerstpaketten van den Rijikscommissaris voor de gewonden in de lazaretten. Mevr. Seyss- Inquart, echtgenoote van den Rijikscommissaris, bezig met het inpakken van de paketten. (Polygoon Meijer Pax Holland s) Wegens overbelg,sting der transportmidde- len is in het eigen belang der famiUeleden de verzending van alle pakketten naar de kam- pen tot en met 5 Januari 1943 stopgezet, doch is aan belangheb'benden alleen het verzenden van winterkleeding in priv-pakketten van ten hoogste 2 kg via de 4e afdeeling van het in formatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis toegestaan. De regeling, te treffen na 5 Januari 1943, zal bij tijds door het Nederlandsche Roode Kruis worden bekend gemaakt. NED. OOST COMPAGNIE. Vooruitzichten van de Nederlandsche handel en industrie. Men vestigt er, schrijft de N. R. €lrt., nc>g eens de aandacht op, dat de bedoeling van de Nederlandsche Oost Compagnie is als tus- schenpersoon op te treden voor alle Neder landsche instanties, die willen deelnemen aan de oeconomische ontsluiting van de door Duitschland bezette Russische gebieden. De Compagnie zal dus in beginsel niet als een zelfstandige industrieele en/of handelsonder- neming optreden. Slechts waar het initiatief van Nederlandsche particulieren of onder- nemingen faalt, zal de Ned. Oost Compagnie zelf optreden. De N.O.C. besehikt voor Nederland over een monopolie, waarvan de bedoeling is, alle Nederlandsche instellingen, op welk gebied ook, organisch te leiden bij haar werkzaam- heden in het Oosten. Voor Nederland als ge- heel heeft het weinig zin, als een enkeling in het Oosten een groot inkomen weet te ver- garen. Evenmin is het algemeen Nederland sche belang er bij gebaat, als een Nederland sche onderneming hier te lande haar outillage verkoopt en b.v. via een Duitsche onder neming in het Oosten inzet. De N.O.C. treedt daarom op als tusschenschakel ter bevordering van een georganiseerden en gemeenschappe- lijken inzet in het Oosten. De som van de inzetten moet, aldus deelde men aan een re- dacteur van het AjN.P. van bevoegde zijde mede, op een bepaald punt bij elkaar komen. Door een gezamenlijken inzet gaat er voor Nederland niets verloren en op die manier kan de grootste waarde worden gecreeerd, die t.z.t. aan een tegenprestatie kan doen denken. Over de onmiddellijke financieele vooruit zichten voor de zich op het Oosten richtende Nederlandsche industrie kan thans nog niets concreets worden gezegd. Het maken van calculatieschema's is thans nog nauwelijks mogelijk. Hoewel er reeds is gepresteerd, vooral op agrarisch gebied, kan een onder- nemer in het Oosten thans nog niet rekenen op een regelmatigen aanvoer van grondstof-. fen, brandstoffen, arbeidskrachten enz. Nog' ax-xiiiCiei io cr tluecrxa epra,ltQ van een bepaald prijspeil, waartegen deze productiemiddelen ter beschikking kunnen worden gesteld. Even min is het thans mogelijk reeds scherp te cal- culeeren wat de opbrengst zal zijn van de ver- vaardigde producten. Slechts bij uitzondering zal-het thans mogelijk zijn een bedrijf op te richten op een uitgewerkte rendementsbasis. Daarom is van Duitsche zijde het Treuhand- systeem in het leven geroepen, waarbij de ondememer zonder financieel risico als Ver- walter kan optreden. Van Duitsche zijde zijn reeds vele ondernemingen in bedrijf gesteld, vooral op het gebied van de voedings- en ge- notmiddelen. Als Verwalter treedt op de vroegere ondememer, die tijdens de aanloop- periode een vast inkomen kan genieten, dat niet afhankelijk is van de eventueele winst of van het verlies. Een dergelijk belang nemen van Neder landsche zijde via de N.O.C. is op verschillend gebied mogelijk: 1. op agrarisch terrein, aan- gezien'de opbrengst per hectare nog aanzien- hjk kan worden verhoogd; 2. op verkeer- technisch gebied, het uitvoeren van bagger- werken, het aanleggen van straatwegen enz.; 3. op industrieel gebied: verwerking van agra- rische en andere grondstoffen, waaraan de Oekraine zoo rijk is. Vooral op dit laatste ge bied ligt nog een ruim arbeidsterrein braak. Er ,beslaat voorts een ontzettende behoefte aan alles wat met de verzorgingsindustrie verband houdt. Men zal zich aanvankelijk moeten beperken tot de productie van de meest noodzakelijke vitale producten. De handel van Nederland naar het Oosten betreft thans hoofdzakelijk productiemiddelen. De uitvoer van het Oosten naar Nederland moet men hoofdzakelijk zien als het resultaat van de productie-organisatie, die thans aan den gang is. Voorloopig blijft dit uiteraard veelal tot agrarische producten beperkt met hier en daar andere grondstoffen, voorzoover die ter beschikking staan. Wanneer deze or- ganisatie eenmaal is opgebouwd, zal de wederzijdsche handel een groote uitbreiding kunnen onaergaan, waarbij de N.O.C. het -in- termediair vormt. UIT DE N.SjB. Spaarbankboekjes voor kinderen van jgevallenen.I Ir. Mussert heeft, blijkens bericht in het Nat. Dgbl., via deh dienst ,,frontkameraden en hun gezinnen" van de afd. Kameraadschaps- onigeveer half zeven reden ze weer op den Wagenwqg. Eenige minuten later stopte de wagen voor het politiebureau in de Smede- straat. De beide politiemannen stapten met hun arrestant uit en Koks fluisterde tot Klein: ,,Blijf maar even wachten, want over eer. paar minuten gaan we weer verder". Klein deed, wat hem bevolen was en toleef rustig achter het stuur zitten. Hij stak 'n sigaret op en dacht nog eens over de zaak r.a. Het stond nu wel vast, dat van Brante naar meer van de moord wist, maar in hoe- verre zou hij er de hand in hebben gehad? Toen de zangeres werd vermoord, was van Brantenaar in Zwitserland, dat was bewezen, had Koks gezegd. Van Brantenaar kon dus onmogelijk de moordenaar zijn van zijn ge- wezen vrouw. Eleven dus over de kamenier en de Egyptenaar. Daarbij komt nog, dat degene, die tot tweemaal toe in de woning van Jane Wilson kwam, een geveltoerist moet zijn geweest, want het was in ieder geval een hachelijke onderneming om! over een plank te loopen van het eene raam naar het andere en bovendien nog een vrouw mee te nemen. Nergens aan de muur had degene, die dit stoute waagstukje had uitgevoerd, een steun- punt. Zou de Egyptenaar some de moordenaar van de zangeres zijn geweest en daarna ook de kamenier na haar ontvoerd te hebben, om zeep hebben gebraeht Misschien wist de kamenier, waar de echte steen verborgen was en ontvoerde men haar daarom. Maar waar- om werd zij dan vermoord? En wie had de Egyptenaar gedood. Dat zou van Brantenaar wellicht gedaan kurmen heblben, want dit mis- zorg der N.iS.B., ^en aantal kinderen van in dienst der Waffen-SS enz. gevallenen spaar bankboekjes met een bedrag van 250 doen toekomen. Voor dit doel werden de gelden bestemd, welke ter gelegenheid van ir. Mus- sert's verjaardag waren bijeengebracht. IN1VALIDITEITS- EN OUDERDOMSRENTE. Op 1 October 1942 werden 53.342 weduwen- i renten en 16.904 weezenrenten krachtens de 1 Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoem- den datum 113.096 personen die uit hoofde van de Invaliditeitswet v66r 1 Juli 1922 onder de verplichte verzekering vielen, zich in het genot van een ouderdomsrente van drie gulden per week bevonden. Voorts ontvingen 90.660 personen een rente wegens blijvende of tijdelijke invaliditeit. Van degenen, die in het tijdvak 1919—1923 gebruik hebben gemaakt van de voor hen ge- opende gelegenheid om tegen een. wekelijksche premie van 39 cents, op grond van de Ouder domsrente een verzekering aan te gaan, waren op 1 October j.l. 84.182 personen in het genot van een ouderdomsrente van drie gulden per week. Ten slotte waren op 1 October j.l. van degenen, aan wie in 1919 bij de inwerking- treding van de Ouderdomswet, of reeds daar- voor, een kostelooze ouderdomsrente van drie gulden werd toegekend, nog 7979 personen in het genot daarvan. DE SOCIALE ZORG IN NEDERLAND. Het sociale werk van Volksdienst en Win terhulp heeft thans in Nederland twee jaren practijk, in Duitschland evenwel besehikt men in dit opziqht over een ervaring van tien jaren. Deze omstandigheid was de aanleiding tot een onderhoud van een' verslaggever van het A.N.P. met den Bereichsleiter W. Mdller, die twee jaren geleden door den Rijkscommissaris, in overleg met Oberbefehlsleiter Hilgenfeldt, den leider van de N.S. Volkswohlfahrt en van de Winterhulp in Duitschland, met de voor- bereiding van dit werk in Nederland werd be- last en die sindsdien als bemiddelaar tusschen de Duitsche en Nederlandsche instellingen op dit gebied actief is gebleven. Als taak van de Winterhulp moet, aldus de heer Moller, in de eerste plaats worden gezien de aanvullende zorg in het winterseizoen voor gezinnen, die door omstandigheden buiten hun schuld in nood zijn geraakt. De N.iS.V. en de Nederlandsche Volksdienst echter hebben tot, taak de biologische kracht en de gezondheid der Duitsche en Nederland sche volksgenooten te dienen, waarbij de zorg voor moeder en kind in het middelpunt hunner werkzaamheid staat. De Germaansche bloedverbondenheid tus schen het Duitsche en het Nederlandsche volk is voor de bezettingsoverheid in Nederland aanleiding geweest, zich hier te lande deze sociale zorgen aan te trekken op gelijken voet als in Duitschland. Het feit der bezetting op zichzelf brengt zulke zorgen niet mede, want dan zou ook in de overige bezette gebieden in denzelfden geest zijn gehandeld, wat evenwel volstrekt niet het geval is. De heer Moller erkende volkomen, dat Nederland op het gebied der volksgezondheid een gunstige plaats had weten te verkrijgen, maar hij wees er tevens op, dat de oorzaken daarvan voor een belangrijk deel buiten de sociale zorg zijn gelegen. Zoo heeft dit lani in een eeuwigen tijd geen oorlog gevoerd, ver der heeft het sinds eeuwen zeer rijke bevol- kingsklassen, die mogelijk itiaakten, dat de voedingstoestand en de volkshuisvesting op behoorlijk peil kwamen, en ten derde is de klimatologische gesteldheid van het land in zooverre gunstig, dat besmettelijke ziekten tot hooge uitzonderingen behooren. Voor 1940 waren er ongeveer 8000 vereeni- gingen hier te lande op sociaal en liefdadig- heidsterrein werkzaam. Het spreekt vanzel/ dat een eenheidsorgfcnisatie op sociaal gebied meer tot stand kan brengen dan eenige dui- zenden miniatuur-instellingen. Den Nederlandschen Volksdienst staat geen ander doel voor oogen dan het dienen van het Nederlandsche volk ten opzichte van zijn levenskracht en gezondheid. Een sprekend be- wijs hiervan vormt bijv. de tandverzorging van schoolkinderen. Van katholieke kerkelijke zijde werd weliswaar geen toestemming ver- kregen om deze tandverzorging te doen ge- schieden in de aan de r.k. kerken verbonden scholen,doch toen de N.V.D. daarop voor de kinderen, die hierdoor gedupeerd zouden wor den, andere lokalen ter beschikking had ge steld, was het resultaat, dat ook deze kinde ren in grooten getale op de daartoe aange wezen tijdstippen verschenen om de tandheel- kundige behandeling te ondergaan. Een bewijs van de toenemende sympathie voor het werk van den Volksdienst en de Winterhulp levert de opbrengst der collectes. Deze bedroeg over het tweede werkjaar ruim 10 millioen gulden, d.i. ongeveer 40 pet. meer dan de opbrengst der inzamelingen in het eerste werkjaar. De innerlijke kracht van dezen arbeid is ondanks de ondervonden moeilijkheden bij den opbouw zoo sterk gebleken, dat N.V.D. en W.H.N, thans reeds over een korps van 30.000 vrijwillige medewerkers beschikken. drijf was gepleegd tijdens de aanwezigheid van v. Brantenaar in Nederland. Daar stond echter weer tegenover, dat volgens het oor- deel van den dokter, die de lijken had onder- zocht, alle drie menschen op dezelfde wijze waren vermoord. Dat wees er weer op, dat edn en dezelfde persoon de hand in het spel had gehad. Twee van de drie menschen, waartergen eenig vermoeden kon bestaan waren echter zelf gedood. Bleef over van Brantenaar. En deze was in den nacht van den moord op de zangeres in Zwitserland! Het bleef een raadsel. Maar van Brantenaar moest er meer van weten. Hoe kwam hij an ders aan den kostbaren steen? Veel tijd om over deze geheimzinnige ge- schiedenis na te denken, had hij evenwel niet, want enkele minuten later kwam Koks met zijn arrestant al weer uit het poitiebureau stappen, gevolgd door den Officier van Justi- tie, die Klein als zoodanig herkende en een Haarlemsche politieagent. De rijksveldwach- ter uit Roosendaal had dus reeds zijn taak vol- bracht. Koks en de Officier stapten met den arrestant weer achter in, terwijl de agent naast Klein kwam te" zitten. ,,Naar de Dreef, Jopie", zei Koks vriende- lijk", naar 'het huis van juffrouw Wilson". Klein bracht den motor weer op gang, schakelde in en met een kalm gangetje reed de wagen de Sipedestraat uit de Groote Markt over, de Barteljorisstraat in naar het Plein. Binnen een paar minuten reed men weer op de Dreef, en stopte de wagen voor het myste- rieuze huis. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2