f De hooikist bewaart de warmtemaakt er een nuttig gebruik van.J algemeen nieuws- en advertentieblad voor zeeuwsch-vlaanderen Buiteniand I. VAN DE SANDE No. 10.457 WOENSDAG 9 DECEMBER 1942 82e Jaargang FEITEN EN CIJFERS. DUITSCH WEERMACHTSBERICHT Duitsche doorbraak bij het llmenmeer. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT een jaar na peare harbour. GEBRUIKT VOORAL EEN HOOIKIST. Verschijnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond Prtisverhooging adverte-»>en toegestaan door hot Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N, P d.d. 24 Maart 1942 - AbonnementsprijsBlnnen Terneuzen 1 1.42 per 3 maanden; buiten Terneuzen f 1./3 per maanden. - Bij vooruitbetaling I 6.60 per jaar. Uitgeel.ter N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Teletoon 2073 - Giro 38150 DIRECTEUR: TERNEUZENSCHE COURANT ADVERTENTIEN Per mm 10 cent, minimum per advertentie f 1.50 Rubriek kleine advertentien 1-5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; maximum 8 regels Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 1-5 regels 52 cent, iedere regel meer 1 0 cent Met vermelding brieven of adres bureau van dit Mad 10 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien uiterlijk 10 uur v. m. op den dag van verschijning. HOOFDREDACTEUR: N. J. HARTE TERNEUZEN - TELEFOON 2298 iHet stormachtige tempo de? gebeurtenissen van de laatste twee en een half jaar maak e het, sehrijft de N. R. Crt., allerminst gemak- kelijk, am zioh in details rekenschap te geven l\ V_- Ad) V/ZA* A—, z r r A 1 1 V van d-en gang der ontwikkelingdie toen net heden heeft hepaald en in zoo hooge mate voor de toekomst beslissend zal zijn. Dat ontslaat ons niet van den eiseh ons op die ont wikkeling te bezinnen. In oeconomisch op- zicht wordt ons dat vergemakkelijkt, omdat hierbij vooral feiten en cijfers te pas komen, die, zooals zij in een recente publicatie 1op uitnemen.de en overzichtelijke wijze zijn samengevat, een duidelijke taal spreken. Voor de oorlogsdagen was cok hier te lande reed® lang en in toenemend tempo een over- gang van een betrekkelijk vrije volkshuishou- ding naar een meer gebonden oeconomie te bespeuren. Het lijstje van ordeningswetten, zooals inzake de verbindend en onverbindend- verklaring van de collectieve arbeidsovereen- komsten en van de ondernemingsovereenkoni- sten, bedrijfsvergunn-ingen en vestiging van kleine bedrijven, alsmede de marktordening voor landbouworoducten, vormt een sprekenu bewijs, dat er al veel aan het veranderen was. Op het stuk van belastingheffing was de overgoing van dividend- en tantiemehelasting (bij uitkeering van winst) naar winstbelas- tlng (op behaald profijt) in voorbereiding. Die ontwikkeling is versneld en onder den druk der oorlogsomstandigbeden verbogen, maar zij zal, oak wanneer zij van dien oorlogsdruk is bevrijd, zicli in de toekomst blijven doen golden. De laatste jaren voor den oorlog was bij.v. de udtvoer van een aantal landbouwproducten naar Emgeland slechts op zeer kunstmatige wijze, n.l. door zware subsidie ten laste van de verbinikers van de overige producten m Nederland, in stand te houden. Men ging steeds meer bet onwenschelijke daarvan tae- seffen, doclh zag geen uitweg. De oorlogs- storm dreef dien uitvoer in een andere ricb- ting welke ohk voor de toekomst van belang be-looft te blijven, reeds omdat de verarming Engeland op een beperking van den mvoer van veredelde landbouwproducton bedacht zal doen blijven. Bij het uitspreken van deze meening constateert dr. Kepper, dat de land- bouw reeds de eonsequenties uit de vernaas- ting der ontwikkeling heeft getrokken; de productie van broodgraan en voermiddelen voor het binnenland is vergroot, de veestapel is verminderd, al kan hij zich later weer wat u-itbreiden als men hier weer voermiddelen van elders in Europa zal kunnen betrekken. De industrie levert een typisch bewijs voor hetgeen hierboven werd ibetoogd. In den vorigen wereldoorlog bleek de noodzaak am haar ten minste eenigermate een grondstof- fenbasis te verse-haffen, zoo kwam de steen- koo-lproductie op gang, al is ovengens de winning van binnenlandsclhe grondstoffen door den aard van ons land beperkt gebleven. Thans blijkt opnieuw de behoefte aan steeds bereikbare grondstoffenbronnen, die in Europa gevonden moeten worden en gelukkig ook te vinden zijn. Bij een goede werkverdeelmg tusschen de Duitsche en de Nederlandsche In dustrie op grond van ieders prestatie kunnen beide zich voor later een goed afzetgebied in Europa en daanbuiten verzekeren, ook al meent dr. Kepper, dat de toestand voor de industrie veel en veel meer moeilijkheden biedt dan voor den landbouw. Wat voorheen op een gezonde basis stond, zal na afloop van dezen oorlog zich m de nieuwe Europeesche constellatie eyeneens kunnen handhaven; de Nederlandsche zee- scheepvaart, de overzeescfhe handel en het bankwezen zullen in de middeiaarsrol van ons land tusschen een aanmerkehjik gedeelte van Europa en andere gebieden een ruim emplooi vinden. Aldus sehrijft dr. Kepper in zijn stmdie, waarin hij ook de eigenschaopen van de Nederlanders, die in Indie zooveel en zulke groote dingen tot stand brachten op sobere maar veelzeggende wijze looft. Hij deed dit na een goed gedocumenteerde uiteenzettipg van de oeconomische ontwikkeling en positie van dat overzeesche gewest onder Nederland sche leiding. Nog, Sen punt willen waj. aanstippen, ^der- daad stijgt de vordering van De Nederlamd- sche Bank, hier als trustee van onze volks- huishouding, op Duitschland tot ongekende hoogte. De oorzaak is echter veelzijdiger dan men veelal meent. Naast de opbrengst van den uitvoer naar iDuitsciiland staat ook de belooning voor het werk aan de hier voor Duitsche rekening en met Duitsche grond stoffen uitgevoerde orders, verder de Duit sche aankoopen van fondsen en de andere be- leggingen van Duitsche zijde in Nederland de verkoop van Duitsche fondsen door Nederlan ders, de aanmerkelijke geldzendingen van Nederlandsche arbeiders in Duitschland en de Duitsche kapitaaldienst. Een aanmerkeliiK gedeelte van de industrie in Rijnland en Vv est- falen is n.l. met Nederlandsch geld opge- bouwd. Dit vormt een aanknoopingspuxn voor de latere bestemming van ons groote Duitsche tegoed. Zoo laat de schrijver zien, dat de ontwikke ling voor 1940 reeds naar een nauweren oeconomischen band tusschen beide landen wees, ofsohoon deze pas na 10 Mei 1940 kon worden gelegd. Hoe dit gesohiedde op sociaal gebied, op het stuk van belastingheffing, in zake verkeerstarieven enz., kortom, hoe ons oeconomisch bestel steeds meer aan het Duit sche werd aangepast, dat wordt door deze seherpe en rjjjk gedocumenteerde analyse, waarbij de schrijver een aantal van de hoog- ste oeconomische en financieele Duitsche en Nederlandsche autoriteiten heeft geraadpleegd. steeds duidelijker. Al mage de hier getrok ken lijn na den oorlog worden herzien, over- eenkomstig de vredesomstandigheden, toch beteekenen dit feiten- en cijfermateriaal en de conclusles van den schrijver, naast een ver- heldering van het heden, een hoogst opmerke- lijken riohtingwijzer voor onze toekomst. i) Die Wirtschaft der Niederlande nach dem 10 Mai 1940, door Dr. Georg Kepper in opdracht van de Deutsch-NUederlandiscihe Gesellsehaft te Berlijn, diie tevens de uitgeef- ster is. In het gebied van de Terek vverden 6670 gevangenen gemaakt. Hevige luchtaanvallen op Philippeville Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: [Bij; ondernemingen van Duitsche en Roe- meensche stoottroepen in den Kaukasus wer- den kazematten en gevechsstellingen van den vijand uit den weg geruhnd. Wuertemberg- sche grenadiers wisten een pas gewonnen heu- velstelling ondanks hevige tegenaanvallen in hun bezit te houden. Tijdens de steeds voort- durende gevechten in het gebied van de Terek heeft een pantsercorps de laatste zeven dagen 6670 gevangenen gemaakt, 46 gepantserde voertuigen, 94 stukken geschut en talrijke in^ fanteriewapdns buitgemaakt of vernietigd. Jachtvliegers vielen in duikvlucht spoor- wegcomplexen en automobielen van den vijand aan. In de groote ibocht van den Don her- vatten de Sowjets gisteren hun hevige aan- vallen met sterke formaties pantserwagens. Onder den afweer van onze troepen, die door Duitsche en Roemeensche gevechtsvliegers gesteund werden, stortten zij ineen. In den sector Kalinin-Ilmenmeer gingen Duitsche troepen met pantserstrijdkrachten tot den tegenaanval over, braken door de vijandelijke stellingen heen tot een diepte van 15 km en staan thans op de aanvoerwegen van den vijand. Sinds het begin van den afweersi^g op Zo November werden in het gsbied .van ben logyi' meer dan 2500 gevangenen gemaakt, 1051 pantserwagens, talrijke kanonnen en infante- riewapens van den vijand vernietigd of buit gemaakt. Zwakke aanvallen van de bolsjewisten ten Zuiden van het Ladogameer mislukten door het afweervuur van alle wapens reeds voor de Duitsche stellingen: Aan het front van Cyrenaica bestreed de artillerie vijandeliike colonnes voertuigen en batterijstellingen. In Tunesie duren de ge vechten met afzonderlijke vijandelijke ge- vecihtstroepen voort. Bij hevige luchtaanval len op Philippeville wei-den voor anker lig- igende sohepen, kadewerken en opslagplaatsen herhaaldelijk getroffen en door snelle Duit sche gevechtsvliegtuigen een aantal vijande lijke vliegtuigen op een druk gebruikt vlieig- veld vernield. Duitsche en Italiaansche jacht vliegers sohoten boven Noord-Afrika 8 vijan delijke vliegtuigen omlaag, terwijl aan Duit sche zijde slechts een toestel verloren ging. In het Westen verloor de Britsche lucht- macht gisteren vijf vliegtuigen. Een eigen machine wordt vermist. Duitsche jagers vie len overdag verkeerswerken en troepenbarak- ken aan de Engelsche Zuidoostkust aan. Transportformaties van de luchtmacht heb- ben zich aan het Oostelijke front en in het gebied van de Middellandsche Zee in vastbe- raden optreden, dat vaak met een krachtige vijandelijke actie gepaard ging, weer bijzon- der onderscheiden en veelvuldig tot beslissen- de gevechtshandeldngen bijgedragen. TOENEMENDE BEDRI JVTfiHElD IN CYRENAICA. Het Italiaansoh weermachtbericht van gis teren luidt als volgt: Toegenomen bedrijvigheid van verkenners in Cvrenaica. De artillerie bombardeerde met aanzienliike uitwerking kolonnes motorvoer- tuigen en vijandelijke batterijen. Onze lucht macht viel met geschut en mitrailleurvuur een groep lidhte vradhtauto's aan, waarbij er zes werden vernield en andere beschadigd. Zes vijandelijke vliegtuigen werden in gevechten neergeschoten, een ander stortte in zee, getrof fen door het afweergeschut. Een Engelsche hoofdofficier, lid der bemanning werd gevan- gen genomen. Aan het front in Tunis zijn plaatselijke acties ten voordeele van de as geeindigd. Duit sche jagers vernielden twee Britsche vliegtui gen. Port Ptailippeville werd hemig aangevollen. door escadrilles bommenwerpers, die een ge- meerd schip en opslagplaatsen troffen, waar- door groote branden werden veroqrzaakt. In den afgeloopen nacht hebiben enkele bommen die boven de omgeving van Tiipolis werden uitgeworoen onder de Libysche b^ol- king 7 personen gedood en 4 gewond. DR. GOBBELS OVER DEN POIdTIEKEN EN MiCITAIKEN TOESTAND. Het vertrou.ven in den Fiihrer. Minister dr. Gdbbels heeft Vrijdagavond als gouwleider van de hoofdstad in het Sport- palast het woord gevoerd tot de functionaris- sen van zijn gouw. Dr. Gobhels gaf hierbq, een heeld van den tegenwoordigen politieken en militairen toestand en wierp tevens een hlik op de naaste toekomst. Wanneer men den toestand van heden ver- gelijkt met die van 1939, aldus de minister, krijgt men een inzicht van de tot dusver be- reikte resultaten. Immers in 1939 keek Duitschland] niet naar de Wolga, maar naar den Rijn, en in 1939 streed het niet om Bizerta maar om Saarbrucken. Daaraan kan men het beste het verschil zien tusschen toen en thans. Uit de sterk beperkte operatiesbasis van 1939 drong de Duitsche weermacht zoo diep in het Oosten door, dat vruchtbare akkers en rijke grondstbfgehieden thans aan Duitschland voor zijn verdere oorlogvoering ten goede komen. Dat is van doorslaggevende betee- kenis. Ontstaat er naast alle voordeelen soms ook eens een gering nadeel, dan kan men dat rustic' op den koop toenemen. De Engelschen zijn er thans onder alle omstandigheden voor zichzelf op nit, om overwinningen uit te vin den. iZoo hebben zij den laatsten tijd gebazeld over een succes in het offensief tegen Rommel. De waarheid ziet er evenwel anders uit, want niet de Engelschen bedreigen thans Berlijn, maar wij bedreigden destijds Kairo. Vervolgens besprak dr. Gdbbels den overval van de Amerikanen en Ehgelschen op het ge bied van him vroegeren Franschen bondgenoot in Noord-Afrika. In werkelijkheid. zoo be- toogde de minister, was hier geen sprake van een militaire overwinning, mkar van een zege der intrige, want het is geen kunst. een ge bied te bezetten, welks eigenaar de deuren daartoe open zet. Wanneer de Engelschen en Amerikanen evenwel werkelijk de bedoeling hebben, in Europa een tweede front te vesti- gen, dan is het niet goed duidelijk, waarom zij. den verren omweg van Amerika over Enge land naar Afrika maken. De weg tusschen Dover en Calais is toch immers veel dichterbp. Ook tot hen schijnt echter het inzicht te zijn doorgedrongen, dat elke serieuze poging om op het Europeesche continent te landen, op dezelfde wijze beantwoord zal worden als te Dieppe is gebeurd. Vervolgens besprak Gdbbels de steeds her- haalde pogingen van de Engelschen om een wig te drijven tusschen leiding en volk. Het laatst heeft de Engelsche propaganda deze manoeuvre geprobeerd bij onzen Italiaa.nschen bondgenoot. De Duce heeft hierop het pas- sende antwoord gegeven en nu zullen de En gelschen het wel weer gauw bij ons prooeeren. Het is steeds de oude tactiek: er worden ge- ruchten uitgevonden, feiten verdicht of opge- schroefd. Onze positie is echter zoo stevig, dat het den Engelschen nooit zal gelukken, een breuk te maken in de Duitsche volksge- meenschap. Tenslotte besprak de minister het proces van consolidatie in Europa. De orde, die Duitschland voor Europa in petto heeft, is een organische en geen opgedrongen orde. In een zoo dramatisch conflict als Europa op het oogenlik beleeft kan men uiteraard met senti- mentaliteiten niets beginnen. Wanneer men derhalve de zegenrijke gevolgen van de nieuwe orde thans nog niet overal vermag m te zien moet men zich voor oogen houden, dat heel Europa thans midden in het barenswee ver- keert van een nieuw tijdperk. Er is nu een- maal tijd voor noodig, voordat een groote be- slissende hdstorische ontwikkelmgen rqp ge- worden zijn. In een dergelijke periode gaat echter nu eenmaal niets zonder wonden. Won- den ontvangen is smartelijk, litteekens dragen evenwel eervol. Nog nooit, zoo besloot dr. Gobbels zijn her- haalde met grooten bijval onderbroken rede, nog nooit, is het vertrouwcn van het Duitsche volk in den Fiihrer zoo sterk en vast geweest als thans. Wij kunnen rustig aan ons werk caan, omdat wij weten, dat in zijn handen alle, draden van onze politiek en oorlogvoering bijeenkomen. BRITSCHE VEIEGTI ItiEN BOVEN ZIHD-WEST-DUITSCHLAND. Naar het D.N.B. verneemt, hebben Britsche bommenwerpers Maandagnacht storingsvluch- ten boven het Zuid-Westen van Duitschland ondemomen. Door bommen werd geringe schade aangericht. Volgcns de tot dusverre ontvangen herichten zijn vijf van de aanvallers neergeschoten. Gistermiddag hehhen, naar het D.N.B. ver- neemt, Engelsche bommenwerpers en jagers getracht het bezette gebied in het Westen aan te vallen. Duitsche jachtvliegtuigen en de luchtdoelartillerie bestookten de Britsche for- matie en schoten, volgens de totdusver ont vangen rapporten elf vliegiuigen neer waar- onder twee-motorige bommenwerpers van het modernste type en verscheidene viermotonge bommenwerpers. Londen meldt blijkens een nader bencht het verlies van twaalf vliegtuigen. Acht linieschepen werden buiten gevecht g<esteld. Naar het D.N.B. aan berichten uit de Ver. Staten ontleent, heeft het Amerikaansche de partement van marine voor het eerst mede- gedeeld, dat bij den Japanschen aanval op Pearl Harbour, op 7 December 1941, vijf linieschepen, drie torpedojagers, een groot drijvend dok en twee hulpschepen. vnn de Amerikaansche Pacific-vloot tot zinken ge- bracht of onbruikbaar gemaakt zijn. Voorts werden drie slagschenen, drie kruisers en twee Eiulnschenen beschadigd. Van het corps mari- nicrs werden 2117 officieren en manschappen gedood, 960 vermist en 876 -ewond; van het leger sneuvelden 226 man. De marine verloor 80 vliegtuigen, het leger 79. Het departement noemt in zijn mededeelmg den Japanschen aanval zeer sucpesrijk. Slechts 105 Japansche vliegtuigen namen aan de ge vechten deel, 48 daarvan werden neergescho ten. Bovendden verloren de Japanners drie dwerg-duikbooten. De geleden schade is bij zon der ernstig geweest, doch de herstelwerkzaam- heden zijn brjna voltooid. Walsh, de voorzitter van de vlootcommissie van den Senaat heeft medegedeeld, dat 42.635 Amerikaansche soldaten, matrozen, mariniers, leden van de kustwacfrit en Philip- pijnsche jagers vermist worden. Aangenomen moet worden, dat het grootste deel gevangen genomen is. De meeste Amerikaansche bladen geyen uiting aan hum leedwezen over de vertraging in de bekendmaking van de verliezen op Pearl Harbor. De New York Herald Tribune sehrijft, dat de mededeeling een ontstellende onthul- ling bevat, n.l. dat de Japanners alle acht linieschepen, die in de haven lagen, buiten ge vecht hebben kunnen stellen. Het grootste deel van hetgeen ze zich ten doel gesteld had- den, hebben de Japanners bereikt. •£>o Prvo+ o/»Ti yj-ft idat. HlRTl dEHK" baar moet zijn, dat het doel van den Japan schen aanval de immabilisatie van de Pacific- vloot was en niet de voorbereiding tot een onmiddellijken inval op Hawaii. Want tegen- over een invasiepoging zouden de Amerikanen toen machteloos hebben gestaan. Het bovenstaande werpt een schril licht op de Amerikaansche iberichtenpolitiek. Onge- twijfeld kan het voor een oorlogvoerende partij gewensciht of zelfs geboden zijn de publicatie van nieuws van het oorlogsterrein niet alleen van verliezen, maar zooals men meer- malen uit de bekendmakin^en van de Duit sche weermacht heeft kunnen ervaren, ook van successen uit te stellen, om niet door overhaaste mtededeelingen den teg*enstander waardeivolle inlictitingen te verstrekken in zaken, waarover hij wellicht hog in het on- zekere verkeert. 'Wanneer een oorlogvoerende partij het echter een jaar lang bij onvolledige inededeelingen laat die den indruk moeten wekken, dat de vijand zich aan schromelijke overdrijving te buiten is gegaan en dan een jaar later tocb eindelijk wel met cijfers moet komen, welke de eqrste vijandelijke berichten vrijwel geheel bevestigen, dan moet dat het vertrouwen in haar geheele oerichtenipolitiek, ook bij het eigen publiek, zeer ernstig aan bet wankelen hrengen. Wat moeten de burgers der Vereemgde Sta ten denken van de verlieseijfers, welke de Amerikaansche marine voor de opvolgende slagen bij de Salomonseilanden heeft opgege- ven, nadat zij, op den verjaardag van den over val op Pearl Harbour eerst de erkenning ver- kregen hebben van verliezen, zooals de vloot- afdeeling van het Japansc-he hoofdkwartier ze reeds op 18 December 1641 heeft gepubli- ceerd? Op dien dag berichtten de Japanners, dat zij in de haven van Pearl Harbour tot zinken hadden gebracht vijf slagschepen, twee zware kruisers en een tank-boot, zwaar be schadigd drie slagschepen, twee lichte krui sers en twee torpedobooten en minder zwaar een slagschip en,- nog vier oorlogsschepen. De j verscbillen, die thans, na de jongste publicatie van de Amerikaansche marine nog overblij- ven, zijn waarlijk miniem. Zoolang er d-us geen grondige reden is om aan te nenien, dat de Amerikaansche regeering haar herichten- ipolitiek heeft herzien, zal men ibij verschil van meening tusschen rde Japansche en de Amerikaansche meldlngen, evenveel reden hebben om de Japansche als juist en de Ame rikaansche als voorloopig onvolledig te be- schouwen, in de hoop, dat men dan over een jsdar ook van die zijde wel eens hoort, hoe het werkelijk was. voor het gebruik van het civiele en militaire menschenmateriaal" bij het bureau voor eco- nomisohe stabiliseering, dat door James Byr nes wordt geleid. De „tot dictator over het Amerikaansche menschenmateriaal" henoemde McNutt heeft de noodige volmachten gekregen om te bepa- len, wie voor den militairen dienst wordt opgeroepen en hoe de anderen te werk worden gesteld. Hij kan aangeven, welke lichtingen der vrouwen hulpdiensten moeten verrichten en hij kan de werkgevers, vooral die in de wapenindustrie, verplichtert, nieuwe arbeiders alleen aan te nemen door tusschenkomst van den arheidsbemiddelingsdienst. Yoorts heeft Roosevelt de vrijwillige dienst- neming bij de weermacht verboden, waardoor deze is gedwongen alle benoodigde manschap- pen door recruteering te verkrijgen. De recru- teering zelf ressorteert eveneens onder de commissie voor het gebruik van het menschs 1- materi-aal. Volgens een bericht van de Londensche „Times" heeft McNutt in een rede voor het verbond van fabrikanten verklaard. dat, in- dien het den industrieelen ondernemers met gelukt, hun aandeel bij te dragen tot de mobi- lisatie van het menschenmateriaal, dwang- maatregelen zullen moeten worden genomen. Iedere Amerikaansche ondernemer zal hat komende jaar vele werkkrachten beschikbaar moeten stellen voor de militaire recruteering, zoodat het in de eerstkomende maanden zeer moeilijk zal zijn, deze wegvallende werkkrach ten door andere te vervangen. REDE VAN PRESIDENT RYTI. President Ryti heeft ter gelegenheid van den 25sten verjaardag van de Finsche onaf- hankelijkheid een rede gehouden, waarin hij vooral nadruk legde op de beteeke/iis van Finland als een voorpost tegen bet gevaar uit het Oosten. Het Finsche volk, dat voor zijn bestaan, vecht, strijdt tevens voor het geheele Noorden. Finlands weg is duidelijk: Finland heeft er naar gestreefd, vriendschappelijke hetrekkm- gen te onderhouden met alle volken, ook met de Sovjet-Unie. Dat de vrede verstoord werd is niet de schuld van Finland. Ryti zeide, dat de oorlog, dien de Sovjet- Unie op 30 November 1939 tegen Finland be- son dezelfde is, die thans nog voortduurt, doch destijds door den Volkenbond een on- rechtmatige aanval van de Sovjet-Unie werd genoemd. Nu echter wordt om redenen van conjunctuur van dezelfde zijde de Sovjet-Unie begunstigd en wordt haar optreden met drog- redenen verdedigd. President Ryti verklaarde, dat Fmland thans bij de voortzetting van zijn afweerstnjd teg£n de Sovjet-Unie de strijdkrachten van Duitschland en zijn bondgenooten als betrouw- bare wapenbroeders aan zijn zijde heett. Ai deze volken hebben zelf ervaringen opgedaan met het bolsjewisme, met zijn kracht, zijn streven en methodes en kunnen dientenge- volge ook een juist inzicht hehhen in de van He zijde der Sovjet-Unie dreigende gevaren. De Sovjet-Unie Kau oicwrta nrrc.; '—y--—" log van een geweldigen omvang verslagen worden en de eenige staat op de geheele we- reld die haar in een dergelijken oorlog de baas is is Duitschland. Wanneer Duitschland zwak en onbeschermd zou zijn gevyeest, dan waren de Sovjet-tanks en -vliegtuigen reeds aan de Westkust van Europa aangekomen. Vervolgens leverde president R-yti critiek op de verheerlijkinig van de Sovjet-unie als beschermster van cultuur, vrijheid en demo- cratie. De Sovjet-unie voldoet geenszins aan de voorwaarden om de verantVvoordelijkl^pid of' ook maar de mede-verantwoordelijkheid voor het lot van Europa en van de cultuur van het avondland op zich te nemen. Inmengmg van Sovjet-Rusland in deze kwesties zal den ondergang van Europa en zijn cultuur betee- kenen. g Tenslotte zeide de president, dat de eensge- zindheid, welke reeds hij het begin van den wereldoorlog gehleken is, de sterkste aller nationale krachten te zijn, ook thans nog ongeschokt bestaat. HET GEVALhDARLAN Ter besparing van gas en electriciteit. Door de brandstofrantsoeneering staat de hooikist iJ%er in het middelpunt van de be- langstelliing, omdat er een belangrijke bespa ring op Ihet gebruik van gas en electriciteit mee kan worden bereikt. Veel spijzen worden beneden de kooktemperatuur van 100 graden C. gaar, mits men ze maar lang genoeg aan de warmte blootstelt. Op dit principe berusi het gaarmaken in hooikist of kookzak. Eerst brengt men het gerecht aan den kook, laat het eenigen tijd doorkoken en plaatst het daarna zoo snel mo-gelijk in een omgeving, welke de warmte slecht geleidt. De temperatuur daalt dan slechts langzaam en de inhoud van de pan heeft voldoende gelegenheid om gaar te wor den. Alleen bij gerechten met een zeer langen -kooktijd wordt de afkoeling te sterk. Deze moet men dan ook na vier uur opnieuw aan den kook brengen om ze vervolgens nog eens in de hooikist te plaatsen. De hooikist geeft zelf geen warmte, maar bewaart ze alleen. Er kan dus seen sprake zijn van doorkoken van de s-pdjzen. De beschuttende laag om de pan moet een voldoende dikte hebben en gemaakt zijn van goed isoleerend materiaal. Hiertoe kunnen gerekend worden: hooi, houtwol, kranten en papierwol. Dit laatste kan men zelf maken door kranten in smalle reepen te knippen; een nadeel toierbij is, dat het tot proppen in elkaar gaat zitten en dan weer vernieuwd moet worden. De vullinig mag niet te stevig gestopt worden. daar stilstaande lucht eveneens isoleerend werkt. EEN MILLIARD POND KOFFIE OPGESLASGEN. De correspondent van Efe wijst er op, dat alleen al in Brazilie een milliard pond koffie is opgeslagen, welke niet kan worden ver- voerd wegens gebrek aan scheepsruimte. Evenzoo stapelt de suiker zich op Portorico en Cuba op. AANZIENLIJKE STRIJDMACHT VAN DE AS IN TUNIS. Volpens berichten uit Londen heeft, naar de H.= Crt meldt. het hoofdkwartier van het lste Britsche leger toegegeven, dat de As m Tunis beschikt over een aanzienlijke stryd- macht en dat daar de vorige week belangrijke Duitsch-Italiaansche versterkmgen zijn aan gekomen. Voorts moet het Britsche hoofd kwartier toegeven, dat de As in staat is ge weest. aanzienlijke strijdkrachten artillerie op te stellen, waarmede de Engelschen aan 3 sectoren van het Tunesische front hevig be- stookt worden. Tenslotte erkennen de Engel schen, dat zij zich op verschillende plaatsen hebben moeten terugtrekken en dat de luchc- aanval op Bone door toestellen van de As groote schade heeft aangericht. DICTATOR VOOR MENSCHENMATERIAAL IN V. S. Naar de Britsche nieuwsdienst, volgens D N B meldt, heeft president Roosevelt Paul McNutt .benoemd tot gevolmachtigde Dagens Nyheter (Stockholm) publiceert een hericht van zijn correspondent te Londen, volgens hetwelk de Sovjet-Ume langs diplo- matieken weg een demarche heeft ondernomen tegen de samenwerking van de geallieerden met Darlan. Welingelichte kringen te Londen willen weten, dat de affaire-Darlan de laatste veertien dagen onderwerp van besprelungen is geweest tusschen Eden en Maisky. Ma^sky lou daarbij op de ongunstige reacties hebben gewezen, die een samenwerlan| met Darlan zou kunnen hebben op de door de spil bezette landen in Europa. Aangezien ook de verbre- king van de diplomatieke betrekkmgen tus schen Vichy en de Sovjet-Unie is geschied in een tijd, dat Darlan chef van de regeering was zal Moskou wel geen al te groote geestdrift toonen voor een mogelijke pohtieketoenade- ring tusschen Darlan en de geallieerden. Om trent de Britsche reactie op de stappen van Maisky weet men niets, aangenomen kan echter worden, dat -Eden gewezen heeft op den tijdelijken aard van de maatregelen in Noord-Afrika en op de militaire noodzakelijk- h€Willkie heeft in een onderhoud met^ het tiidstrift Christian Advocate gezegd, dat de Vereenigde Staten aan moreel aanzien hebben verloren door de overeenkomst met Darlan. Willkie wilde voorts een duidelijke defimtie van het geallieerde oorlogsdoel. Degenen, die aan de oude, afgezaagde frazen vasthouden en na den oorlog willen terugkeeren tot den verouderden status van het imperialisme, we ten niet of willen niet weten wat er op het spel staat. De volken van Afrika het Midden- Oosten .China en het geheele Verre Oosten verstaan onder vrijheid de,afschaffing van he. koloniale systeem. Zij vragen zich echter af, of den geallieerden hetzelfde doel voor oogen staat. REDE VAN TANI. Naar aanleiding van den verjaardag van het uitbreken van den -agn. groot-Oost-A ziati- sohen oorlog, heeft Tani, de. minister van hui- tenlandsche zaken, een radiored-e gehouden, waarin hij het Japansche volk vermaande den oorlog voort te zetten tot Groot-Britanrue en de Vereenigde Staten op de knieen gedwon gen zijn. Tani noemde dezen oorlog een oor log van den opbouw, door welken door Japan, Duitschland en ItaJie een nieuwe wereldord-e wordt geschapen. Reeds na zes maanden oorld-g m Oost-Azie waren de gebieden van geheel Oost-Azie weer staat gesteld, den hun toekomen-den status te nemen. Daarbij werkten de mheemsche hevolkingen geest-driftlg met Japan samen om den oorlog voort te zetten en een gemeen- schaippelijke welstandssfeer te schep-pen. Ten aanzien van de betrekkingen van Japan met zijn partners van de spil zeide Tam, dat het op 11 December van het vong jaar met Duitschland en Italie gesloten verdrag, de be trekkingen tot deze mogendbeden nog nauwer had gemaakt en den groot-Oost-Aziatischen oorlog onscheidbaar hadden gemaakt van den Europeeschen. De mogendheden van de spil, aldus Tani, zijn de vijanden niet alleen op het slagveld su-perieur, d'odh ook in hun streven naar den wederopibouw. BERLIJN OORDEELT DEN TOESTAND IN TUNESIE GUNSTIG. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn meldde Zondagavond: De laatste dagen is op het Tunesische oor logsterrein, het centrum van de gevechten in Noord-Afrika, een wijziginig in den toestand ingetreden. Sedert kort hebben n.l. de ge- vechtshandelinigen aldaar, vooral in het kust- gebied, niet alleen uitbreiding ondergaan wat betreft den omvang van het gebied waarin zij worden uitgevoerd, doch tevens zijn er duide lijke aanwijzkijgen, dat generaal Nehring hier voorloopig het initiatief in handen heeft ge nomen. Uit de maatregelen tot verdediging begint zich een offensieve actie van de troe pen van de spil te ontwikkelen in den sector welke voor de komende beslissingen van de grootste beteekenis is. Daar, in Ret gebied van Tunis en Bizerta. heeft Nehring door het nau- welijks te begrijpen langzame tempo van den cpmarsch van generaal Anderson den tijd kunnen vinden, zijn verworven posities der- mate te versterken, dat van oit gebied uit nu. vrc v.v. oln7 uv.trcvr jgCaiil-GCru.'fi IOI - maties kon worden geleverd. Ook krachtige tankafdeelingen hebiben thans aan den strijd deelgenomen. Het is nop" te vroeg om uit de igevechtservarinigen in Tunesie reeds conclu- sies te trekken voor den komenden eindsti'ijd, maar wel kan na de zeer intensieve gevechten van de afgeloopen dagen worden gezegd, dat de troepen van de sp-il zich in gevechtswaarde almede wat het ter beschikking staande ma teriaal aangaat, superieur hebben getoond. Dit moet ook blijken uit de naar verhouding groote Engelsche verliezen aan gevangenen. Van Duitsche zijde stelt men in het licht, dat het groote strategische doel der Engel schen en Amerikanen zich na de invasie van Marokko en Algiers hebben geseld, n.l. het leger van Rommel in de tang te pakken voors- hands nog ver van zijn verwezenlijking staat. De af stand tusschen het leger van Anderson en El Ageihla waar Rommel zich voor de ver dediging heeft imgericht en Montgomery tot dusver niet tot een beslissenden slag heeft kunnen besluiten, is circa 1500 km. Voorts is het uiteraard van belang, dat Rommel, die zelf intusschen versterkingen heeft ontvangen, geen krachten heeft moeten afstaan voor het Duitsch-Italiaansche corps hi Tunesie, aangezien dit via de bekende wegen met versterkingen en materieel kon worden verzorgd. Mede daardoor is het aan Duitschen kant bestaande sterke vertrouwen te verkla- ren, dat het gelukken zal de strategische doel- einden van den tegenstander in Noord-Afrika duurzaam te doorkruisen. m aan DE GEVECHTEN IN TUNIS. Zware verliezen voor de Anglo- Amerikanen. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Het eerste treffen tusschen DuitscbItaliaan sche en Anglo-Amerikaansche troepen in Tunis is geeindigd, met de ontruiming door de laatste van het belangrijke verkeersknooppunt Tebourda, waarmee tevens de pogingen van de Engelschen en Amerikanen, zich tusschen Bizerta en Tunis te schuiven, verijdeld zijn. Engelsche en Amerikaansche pantserstrijd krachten hadden zich zeer ver naar voren ge- waagd, naar het schijnt zonder zich van te voren van een goed functioneeren van de ravitailleering te verzekeren, waardoor zij zich niet hebben kunnen handhaven. Bij de gevech ten is, naar te Berlijn wordt verzekerd, de weinige ervaring der Amerikaansche strijd krachten duidelijk aan den dag getreden. Deze spreekt ook uit de Amerikaansche denkbeel- den omtrent de tactiek, doch begrijpelijker- wijze laat men zich hieromtrent van Duitsche zijde niet uit. Deze eerste gevechten, die den Engelschen en Amerikanen reeds op zulke hooge verliezen zijn komen te staan, worden van Duitsche zijde nog niet als het begin van den .Tooten strijd gekenmerkt. Men is feitelijk nog steeds in het stadium der voorbereiding. Beide partrjen zijn doende zich zooveel moge- lijk te versterken, doch hierbij blijven de En gelschen en Amerikanen achter bij de strijd- Rrachten. van de As die bet voordeel van den korten verbindingsweg over de Straat Van Sicilie hebben. Thans wreekt zich het feit, dat het Anglo-Amerikaansche landingsleger niet terstond Bizerta heeft bezet, hetgeen militaire kringen te Berlijn als een enorme strategische fout kenmerken. De meuwste Amerikaansche pantserwagens. die reeds in den strijd in de Cyrenaica werden gebruiRu, volgens deskundige Duitsche kringen zijn De Duitsche goed, doch niet onoverwmnelijk. afweer is er volkomen tegen opgewassen en niet alleen, zooals van Engelsche zijde wordt verklaard, dank zij de groote kwaliteiten van het 8.8 cm afweergeschut. Ook andere fac- toren spelen hierbij een rol. Het D.N.B. meldt: In Tunis is dezer dagen een strijd ontbrand tusschen 60 Britsch Amerikaansche en 9 Duitsche pantserwagens, die door den vijand werden ingesloten. In den verbitterden strijd, die ruim 5 uren duurde, hadden de Britten en Amerikanen. afgezien van hun numerieke superioriteit aan pantser wagens, ook luchtdoelgeschut ter beschikking. Hoewel de vijand door het terrein begunstigd was en de Duitsche pantserwagens van een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1