KRUSCHEN Sport Kerknieuws Distributsenieuws Onzuiver bloed - de oorzaak van Uwe Rheumatische Pijnen, UW PLIGHT ALS NEOERLANDER: OFFEREN AAN WI1VTERHULP Giro 5553 TERNEUZEN, 7 DECEMBER 1942. BEDEEAARS MET WEEKSAEARIS. GEWONE PEPERMUNT NOG STEEDS OP DEN BON. RECHTSZAKEN. Doe daarom een bloedzuiverende kuur n jem de bloedzuiverende stimulans Kruschen I De dagelijksche dosis Kruschen heeft een weldadige invloed op Uw heele gesiel. Naarmate Uw bloed weer zuiver word* en krachtiger gaat stroomen door al Uw lede- maten, verdwijnen Uw klachien. Uw pijnen verminderen allengs, uitputting, slapie en neerslachtigheid maken plaats voor dat prettige, montere, opgewekte gevoel. IjJ. Kruschen verlosle mij van ernslige en hardnekkige aanvallen van Rheu- matiek. Ik had hei in beenen en knieen en later in alle gewrichten. Dit duurde 13 weken. Toen moest ik mijn bed houden. - Nadat ik 14 da gen Kruschen gebruikt had, kon ik mljn gewone werk weer doen". Utrecht, 16/10-39. Mevrouw J. D - v. H. Gezondheid voor eon cent,per dag By Apoth. en Drog. 0.41,0.76,1.47. N.V. Rowntree men aanwezig geacht moeten worden voor het toestaan van een extra leerkracht op rijks- kosten. De gemeente- en schoolbesturen, welke mee- nen op een welwillende toepassing, te geven aan het bepaalde in het tweede lid van art. 56 der L.O.-wet, aanspraak kunnen maken, moeten hun daartoe strekkend gemotiveerd verzoek bij voorkeur in de eerste helft van de maand December inzenden. Voorts wordt de mogelijkheid overwogen jonge onderwijzers de gelegenheid te doen be- houden in de school practische bekwaamheid op te doen, zonder dat dit evenwel mag voe- ren tot de verkeerde practijk, zooals deze vroeger tot schade van het onderwijs en den onderwijzersstand -wel voorkwam, dat de ,,kweekeling" bij voortduring les gaf aan een groep kinderen in een afzonderlijk lokaal, dat door de openstaande deur in gemeenschap was gebracht met een klasse, waarin een vol- ledig bezoldigd onderwijzer les gaf. (A.N.P.). WEEK EEN ONTZETTEND ONGELUK DOOR DE DUISTERNIS. Een sombere St. Nicolaasavond. Toen Zaterdagavond ongeveer 9 uur, de 46- jarige Sientje Riemens nog niet uit haar dienst bij de familie Moggre in de Noord- straat alhier, in de ouderlijke woning Mart. Eijketraat no. 5 was teruggekeerd, hetgeen in den regel omstreeks 7 uur het geval is, ging haar 56-jarige tante Maatje van Dix- hoorn, die bij het gezin inwoont, op informatie uit. De onrust van het gezin van W. Riemens steeg echter, toen men na geruimen tijd noCh van de dochter, nooh van de tante iets ver- nam. Ten slotte ging men op informatie uit en bleek, dat de tante niet bij de familie Moggre was gekomen. Toen rees de vrees voor een ongeluk en te 11 uur werd van het ■vermissen der vrouwen kennis gegeven aan de gemeentepolitie. Deze stelde een onderzoek in op den weg dien beiden hadden moeten vol- gen en al spoedig werd nabij de Axelsche brug op de 'Heerengracht een voetgangerslantahrn- tje met een blauw lichtje gevonden. Dit werd aan de familie vertoond en herkend als te be- hooren aan de dochter Sientje. Het vermoe- den van een ongeluk kreeg toen meer grond en de politie is aangevangen met dreggen nabij de Axelsche brug. Dit bleef aanvankelijk zon der resultaat en werd te 2 uur beeindigd, omdat het ook voor de levenden daar gevaar- lijk werd en naar menschelijke berekening eventueele hulp toch niet meer zou kunnen baten. Zondagmorgen is ter plaatse het lijk van de dochter opgehaald. Om het raadsel van de vermissing der tante op te lossen werd weer de hulp van den rijks- veldwachter Hoogstrate met zijn speurhond „Dolo" ingeroepen. Den hond werd lucht ge geven aan een kleedingstuk dat mej. Van Dixhoorn dien dag had gedragen en het spoor dat de hond daarop volgde liep naar de Oost- schutkolk, door de opening die daar door de ijzerdraad afspanning is uitgespaard. Hier- door rees het verrnoeden, dat de tante door de duisternis misleid reeds nabij de woning in de Oostschutkolk te water is geraakt en ver- dronken was. Dit verrnoeden werd Zondag- voormiddag bevestigd, toen men ter plaatse ook haar lijk opvischte. Dit is nu op -korten tijd de tweede maal, dat uit edn gezin 2 personen door verdrinking het leven verloren. Het medegevoel met het zwaar getroffen ge zin is algemeen. OVERTREDING VAN 1' OUT ION EELE MAATREGELEN EN ANDERE VOORSCHRIFTEN. Naar wij vernemen is door de gemeente politie proces-verbaal opgemaakt tegen de volgende personen: G. de V. te Terneuzen, wegens het onbe- heerd laten staan van een rijwiel. J. F. Z., C. K. en M. M. v. d. S. te Terneu zen, terzake overtreding hotel-, logement- en cafebeschikking. J. K. te Terneuizen, terzake overtreding ver- voerbeschikkinjg groenten en fruit. A. v. L., H. L. de R. te Terneuzen en J. V. te Hoek, wegens geen persoonsbewijs bij zich hebben. M.i M. v. d. ,»V. te Terneuzen, wegens het fietsen zonder licht. E. B. te Terneuzen, wegens het niet aan- melden van een logeergast. C. K. D. te Hoek, wegens het gebruiken van een voetgangerslantaarn met wit licht. A. L. G., I. C. W. te Terneuzen en W. R., M. C. de J. te Zaamslag, wegens het op Wjoensdag tussehen 125 uur de Noordstraat toerijden met een rijwiel. C. v. D. te Terneuzen, wegens het berijden van een rijwiel, terwijl hij het stuur met beide handen losliet. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 22 tot en met 28 Nov. kwa- men er in ons land 1299 gevallen van besmet- telijke ziekten voor, waarvan 838 diphtherie. Zeeland gaf 20 gevallen van diphtherie, nil. 7 te Oud-Vossemeer, 4 te Middelburg en Ter neuzen, 3 te Tholen en 1 te Oostkapelle en Oost- en West-Souburg; Baarland, Hulst en Stavenisse hadden ieder 1 geval van roodvonk. DE VEASSERSSCHOOL TE KOEiWACSHT. Een zeer belangrijk deel van de vlascultuur in ons land ligt, schrijft het Dbl. van N.-B. en Z., in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het merkwaardige van de Zeeuwsch-Vl. vlascultuur is, dat de boer het vlas verbouwt en er zich dan verder niets van aantrekt. Als het geoogst is dan wordt het vlas verkocht aan de meestal kleine huisvlassers. En deze gaan het bewerken. Wie in de vlasserstreken komt zal al spoedig ontdekken, dat de menschen daar die hun kleine primitieve werkplaats achter him woning hebben liggen, geen pretenties hebben en in alle simpelheid voortleven, zoo als hun vaders en grootvaders leefden en in him bescheiden werkplaatsje het vlas bewer ken. De tijden ontwikkelen zich echter snel. Ook op technisch gebied in de vlasserij. En een vlasbewerker van tegenwoordig moet er op uit naar de vlaseultures verder Holland" in om daar de kostelijke planten te gaan zien en koopen. Hij kan het niet meer stellen zon der een telegram of de telefoon en wie maakt zijn geldzendingen nu niet per giro over? Waarmee we maar willen zeggen, dat ook in het conservatieve Zeeuwsch-Vlaanderen de tijden veranderd zijn en de menschen er zich moeten aanpassen. Deze overwegingen hebben er toe geleid dac er in Koewacht een Vlasserschool tot stand kwam, Zg is de eerste in Zeeland en de tweede in Nederland, want de eerste verrees enkele jaren geleden in Stahddaarbuiten. Om eens wat meer te weten te komen over deze hoogst nuttige instelling zijn we een praatje gaan maken met den directeur van de school, den heer R. Martinet te Heikant. En we kwamen toen al heel gauw aan den weet, dat de nieuwe school heelemaal niet een imitatie is van het oudere zusje in het Bra- ban tsche wat voor de hand lag om te veron- derstellen. Neen in Koewacht is de opzet anders geweest. Degenen die de school tot stand deden komen en het programma voor het onderwijs moesten opstellen, gingen van het beginsel uit, dat de leerlingen natuurhjk op de eerste plaats volleerde vlassers moeten worden. Maar zij hadden 'n open oog voor den achterstand die er in deze streken in -e halen was op 't gebied van wat men met een groot woord ,,algemeene ontwikkeling" pleegt te noemen. Om het duidelijker te zeggen: het rotmgs- proces is een. chemisch proces; daarom moet, de toekomstige vlasser een beetje begrip hebben van de eerste beginselen van de schei- kunde. Koken, verdampen, soortelijk gewicht komt bij het warm-waterroten ook al van pas en het heet: natuurkunde! Vlas is een plant en heeft dus bijzondere eigenschappen, het moet gezaaid, verpleegd en geoogst worden, terwijl onkruiden het kunnen teisteren en derhalve zal den leerling iets van plantkunde en algem. plaritenteelt worden bijgebracht. Dan is het bijvoorbeeld ook niet overbodig, dat de vlasser een behoorlijken brief, een verzoek- schrift kan schrijven en een weinig op de hoogte is van handelscorrespondentie van een eenvoudige boekhoudmethode, van opper- vlakte- en inhoudberekening. Al deze kennis gaat den leerlingen bijge bracht worden over een tijdsverloop van twee jaar. Overigens zijn de vakken, die wij nu noemden, maar bijzaak. De practische vlas- bewerking staat vooraan wat blijkt uit het aantal lesuren; beide cursusjaren omvatten 400 uren en daarvan zal bijv. 10 uur aan plant kunde en 40 uur aan rekenen en boekhouden gewijd zijn. Het aantal lesweken bedraagt 40 per jaar en in iedere week wordt maar twee dagen les gegeven. De overige dagen van de week wor den in een vlassersbedrijf doorgebracht. Roten en zwingelen worden op school onder- wezen. Daartoe beschikt men over de turbine en de roterij van de Cooperatie te Koewacht. De school zelf beschikt o.a. over een zeer goede en nieuwe zwingelmolen. Omdat het onderwijs bijna geheel uit praktijklessen bestaat is het slechts mogelijk een klein aantal leerlingen aan te nemen. Het maximum aantal is dan ook vijftien en toen het eerste cursusjaar aanving, was dit aantal al spoedig aanwezig. Men heeft in de Zeeuwsch-Vlaamsche vlas- serskringen goed begrepen, dat het een belang is, dat de toekomstige vlassers in alle opzich- te'n volleerd zijn. Immers, de leerlingen zullen wanneer zij de school verlaten ieder onderdeel van het vlassersbedrijf volkomen kennen, ter wijl zij bovendien verder kunnen zien.dan hun eigen streek, omdat zij geleerd heboen, zich vrij te bewegen en omdat zij tegenover allerlei nieuwe toestanden niet met hun ,,mond vol tandten" behoeven te staan. Nagenoeg alle gemeenten in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen dragen financieel bij aan de instandhouding van de school en zij wordt door leerlingen uit beide districten bezocht. - Er zijn ook vcol oudoro vl&ssors, die net nut van een uitgebreider kennis inziert, maar het is te begrijpen, dat zij zich op de schoolbanken niet meer thuis voelen. Daar om gaat het onderwijzend personeel van de schosl ertoe over om bedrijfscursussen te geven, o.a. in het zwingelen, waartoe de vroeg' donkere winteravond zich uitstekend leent. Zoo wordt er momenteel hard gewerkt aan de uitbreiding en vervolmaking van de Zeeuwsch-Vlaamsche vlasserij. Door de cur- sussen voor de ouderen wordt hiermede een begin gemaakt, terwijl de school ieder jaar meer „volmaakte" vlassers gaat afleveren: En dat zulks van het grootste belang is voor den bloei en de ontwikkeling van het gewest zal niemand durven ontkennen. KOEK ZONDER BON. Het was, volgens De Z., aan ambtenaren van de Prijsbeheersching ter oore gekomen, dat de banketbakker A. L. te Goes, koek zon der bon tegen hoogen prijs verkocht. Woens- dagmorgen ging de marechaussee op onder zoek uit. Toen een wachtmeester in den win- kel kwam kocht juist een dame een half pond koekjes van f 3,25. Dit prijsje aanvaardde de bakker zonder argwaan, doch dit werd hem noodlottig, want hiermede was hij op heeter- daad betrapt. L. gaf toe zijn koek voor f 1,30 per ons te verkoopen en voor speculaas nog een hoogeren prijs te bedingen, terwijl hij taarten voor 10 verkocht. Ondanks deze hooge prijzen waren er at- nemers genoeg en deze kwamen alien voor in het bestellingenboek. Ruim honderd klanten stonden er genoteerd. Teneinde voldoende te kunnen leveren, kocht hij,'in den zwarten han- del boter- en suikerbonnen tegen f 2,50 en 4 a f 5. De bonnenkooperij kostte hem maande- lijks zoo'n 400. Deze betrok hij van B., uit 's-H.hoek. Het ernstige van het geval is, dat de bakker de grondstoffen, welke hij voor normale prijzen op zijn toewijzingen kreeg ook voor het fabriceeren van dure koek gebruikte. De marechaussee ging na de bekentenis van L. over tot inbeslagname van zijn voorraden Koek en boter zijn onder de Goesche zieken- huizen verdeeld. De marechaussee zal ook optreden tegen de koopers(sters) van de te dure lekkernijen. Het onderzoek in deze zaak wordt voortgezet. LANDSTAND EN LANDELIJKE RUITERSPORT. Een der' organisatievormen ten plattelande die van dezen trjd niet te lijden heeft gehad, is die der landelijike ruitersport, zooals die vertegenwoordigd wordt door de Nederland- sche federatie van landelijke rijvereenigingen. Alleen voor het zuiden gold dit niet. Daar toch werkte men in confessioneel georien- teerde bonden en dat deze in den storm van dezen tijd ontworsteld werden, zal niemand verw.onderd hebben. Zoo kon men enidelijk komen tot een orga- nisatie voor de landelijke ruitersport. Bij be- sluit van 20 Juli j.l. van het Dep. van O. K. en W. werd de Nederlandsche federatie van lan delijke rijvereenigingen erkend als adviseerend ongaan bij het gesubsidieerd onderwijs in paardenkennis in den vorm van cursussen voor de landelijke bevolkirtg. Dit besluit werd aan de federatie ter kennis gebracht via den Nederlandschen Landstand, waaruit duidelijk bleek, dat de Secretaris-Generaal zich op het standpunt stelde, dat het hier een zaak betrof, die ressorteerde onder de nieuwe boerenorga- nisatie, een standpunt, hetwelk volkomen be- grijpelijk is en moet worden toegejuicht, om dat door de landelijke ruiters jaren achterddn pogingen in het werk waren gesteld om bij de voormalige landbouworganisaties belang- stellinig voor het landelijk rijvereenigings- wezen te wekken. Hoe poover de resultaten bij deze organisa- ties waren, weet ieder, die van het landelijk rijivereenigingswezen op de hoogte is. Thans zijn deze onganisaties oipgevolgd door den Nederlandschen Landstand. Door den Land- stand werd er op gewezen, dat op de federatie thans de taak rust de ooerenbevolking tot het voligen van onderwijs op paardengebied, meer in 't bijzonder het menonderricht, op te wek ken, waarbij tevens werd gezegd, dat het de wensoh van den Directeur-Generaal van den Landbouw was, dat een en an-der in volledig overleg met den Nederlandschen Landstand, die de federatie volledig, zoowel moreel als financieel wenscht ,te ondersteunen, zou ge- schieden. Die arbeid zal echter door de federatie moeten worden verricht. Hoe de Landstand zich de taak van de federatie voorstelt, is duidelijk geworden door een rondschrijven van den leider van de Arbeidsgemeenschap Lan delijke Ruitersport" van den Nederlandschen Landstand, waarin precies de verhouding werd geregeld van de landelijke ruitersport in den Landstand tot die in de federatie. Bij de Hoofdafdeeling I van den Landstand is n.l. een dienst of onderafdeeling Lande lijke ruitersport" gevormd. Deze dienst krijgt den naam Arbeidsgemeenschap" en staat onder een leider, waarvoor de secretaris der federatie, de heer W. Slob te 'Hoofddorp, is benoemd. De arbeidsgemeenschap zal ter be- reiking van de doeleinden der landelijke rui tersport zelf de noodige richtlijnen geven aan den leider. Zoo zal de landelijke ruitersport volkomen tot haar recht komen, meer dan in het verleden het geval was. Door de erken- ning, zoowel door den Staat als door den Landstand, zullen haar een breedere basis en veel grootere mogelijkheden geboden worden. De Landstand zelf gaat geen landelijke rui tersport beoefenen of rijvereenigingen orga- niseeren, doch stimuleert en bewaakt dit uit- sluitend. Zooals reeds megedeeld zijn de plannen in vergevorderd stadium om van- wege den Landstand te Hoofddorp een Rij- en menschool in het leven te roepen. Hiermede gaat dan tevens een lang gekoesterde wensch van de landelijke ruiters in vervulling. De federatie zal hier een steun bij haar ar beid ontvangen, welke haar stoutste droomen zal kunnen overtreffen. Tot besluit zij nog- maals, wellicht ten overvloede, erop gewezen, dat de meening als zoude de bereden W.A. in- geschakeld wordfen bij de rijvereenigingen, of de landelijke ruiters buiten hun wii ingelijfd worden bij de bereden W.A., volkomen er naast is. NADERE BERICHTEN OVER DE DRIE WALVISSCHEN. Dr. A. B, van Deinse schrijft aan de N.R.Ct. Gelijk ik hoopte, zijn er sedert mijn stukje in de N.RXL van 24 November 1.1. heel wat berichten over onze gestrande walvisschen binnen gekomen. Met zekerheid is nu bekend, dat de dieren te Seharendijke en te Noord- wijk aan Zee dwergvinvisschen waren, dus voorbeelden van de soort Balaenoptera acuto- rostrata van Lacepede. Deze dieren zijn voor ons land de nummers 17 en '18. m Prof. dr. H. Boschma was zoo goed, mij rnede te deelep, dat eenige skeletresten van het dier van Noordwijk te Leiden in 's Rijks Museum van Natuu'rlijke Historie kwamen, al was het exemplaar deerlijk geschonden. Bij het schoonmaken werd een manlijk embryo van 1.60 m lengte in het 8V2 m lange wijfje gevonden. Dit foetus, nog geheel gaaf, werd nader te Leiden bestudeerd en er zal een mooi skelet van worden gemaakt. Ware het embryo blijven leven, dan zou het dier zoo on geveer in Januari zijn geboren. Het zou dan omstreeks 3 m lang zijn geweest! Over den dwergwalvisch van Seharendijke lichtte de heer J. Viergever mij eenige malen in en uit zijn gegevens bleek duidelijk de soort. Dit exemplaar was 9 m lang, naar zich be- rekenen laat uit de ontvangen lengtemaat van de gave borstvin. De kop was er geheel af- geslagen, vermoedelijk door een zeemijn. De resteerende romp meet nog 7.5 m. Mijn be- richtgever gaf zich de niet geringe moeite, een bekkenhelft uit het cadaver te prepareeren, welk zeer interessant stuk been mij heden werd opgezonden. Ten overvloede bleek ook hieruit weer duidelijk de soort. Het meet slechts 25 cm, dat is dus een zesendertisrste deel van het geheele dier. Vermoedelijk is ook dit voorwerp een wijfje geweest, waarvan het nu slechts te betreuren is, dat zij op 29 Nov. 1.1. door den vloed werd weggespoeld. Na- sporingen hadden tot nu toe nog geen resul taat. In den oorlog 19141918 kwamen op onze kust aan zes voorbeelden van de gewone vin- walvisch, Balaenoptera physalus. De dwerg- vinvisch was er toen niet bij. Nu, sedert 1939, kregen wij zeven wemplaren van de dwerg- vinvisch en ontbrak Balaenoptera physalus al deze jaren. Deze merkwaardige tegenstelling heeft men in Engeland ook beleefd en in 1937 heeft dr. Fraser te Londen, er de aandacht op gevestigd. Fraser besluit eruit, dat de ge wone vinwalvisch bepaald zeldzamer geworden is door de modeme walvischvangst. Rest ons nu nog de butskop van Texel. De heer J. P. Strijbos meldde mij, dat uit het apek een 60 1 traan was gekookt en dat de fraaie schedel en verscheidene skeletdeelen in het museum in Den Burg, op Texel, kwamen. Voorzoover de moeilijke omstandigheden het ons'nu veroorloven is er weer allerlei mate- riaal van deze dieren geborgen en ook de ge vallen oj> zich zelf komen onze kennis der walvischachtige dieren "weer ten goede. ber 1942 geeft elk der bonnen 377, 378, 379( 3so en 477, 4-78, 479 en 480 van de*. bonkaarten voor voedingsmiddelen 18de periode K 310 en K 340 (kinderen tot en met 13 jaar) bij gelijiktijdige inlevering van een der punten 01 tot en met 04 van de E.V.- kaart voor serviesgoed tezamen het recht op Let koopen naar keuze van serviesgoed of het hieronder genoemde metalen keukengerei tot een waarde van edn punt. In verband met de bevoorrading van - den bandelaar moet het publiek bij de aanschaf- fing van de onderhavige artikelen fie noodige soepelheid betrachten, met dien verstande, dat het genoegen moet nemen met de artike len, welke de handelaar in voorraad heeft. De volgende artikelen, vervaardigd van ge- galvaniseerd of geemailleerd ijzer of alumi nium, zijn tegen de daarachter vermeide pun- tenwaardeering op bovengenoemde bonnen te verkrijgen, te weten: Afwaschbakken (diam. 32 en 34 cm) resp. 10 en II-p.; bedkruiken 3 p.; bedkrudken voor babies 2 p.; bekers (diam. 7, 8 en 9 cm), resp. 1, 1 en 2 p.; borden (diam. 20, 22, 24 en 26 emj^ resp. 1, 2, 2 en 3 p.; braadsleden (diam. 30, 35, 40, 45 en%rootpr), resp. 10, 12, 13 en 16 p.; drinktoussen 1 en 2 liter), resp. 2, 3 en 5 p.; eetketels (diam. 12/14, 14/16, 16/18, 18/20 en 20/22 cm), resp. 5, 6, 8, 10 en 12 p.; emmers (diam. 22, 24, 26, 28, 30 cm en grooter) resp. 8. 11, 13, 15 en 16 p.; etensdragers 3 afd. (diam. 14, 16 en 18 cm.) resp. 13, 15 en 16 p.; idem 4 en 5 afd. (diam. 14, 16 en 18 cm) resp. 16, 16 en 16 p.; Inmaakketels, steriliseerketels met en zonder inzet, waschketels (diam. 32 en grooter) en teilen (diam. 45 cm en grooter) 16 p.; ketels: fluitketels diam. 18 en 20 cm) resp. 7 en 8 p.; gasketels (diam. 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24 cm en grooter) resp. 5, 6,) 7, 9, 11, 14 en 16 p.; zakketels (zaklengte 14 cm) idiam. 11, 12, 13 en 14 cm) rep. 7, 8, 9 en 10 p.; koffiekannen (diam. 12, 13, 14, 16 en 18 cm) resp. 5, 6, 7, 8 en 10 p.; koekepannen (diam. 18, 20, 22, 24, 26, 28, 30 en 32 cm) resp. 3, 5 6, 6, 8, 9, 11 en 12 p.; lepels (schep- en soep-) (diam. 9, 10, 11, 12 en 14 cm) resp. 1, 2, 2, 3 en 4 p.; (saus-) (diam. 6 en 7 cm) resp. 1 en 1 p.; marmieten (diam. 14, 18, 22, 26 cm en grooter resp. 5, 8, 12 en 16 p.; melkkannen (i/2, 1, 1%. 2 en 3 liter) rep. 3, 5, 6, 8 en 10 p.; melkkokers (diam. 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 en 20 cm) resp. 5, 5, 6, 7, 8, 9, 11 en 13 p.; pan- nen (diam. 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, 26 cm en grooter) resp. 3, 5, 6, 8, 10, 12, 14 en 16 p.; schalen en schotels met deksel (vuurvast) (diam. 16, 18, 20 en 22 cm) resp. 8, 10, 12 en 14 p.; zonder deksel 2, 2, 3 en 3 p.; schuim- spanen (diam. 10, 11, 12, 13, 14 en 16 cm) resp. 1, 1, 2, 2, 3 en 3 p.; theepotten (diam. 11, 12, 13 en 14 cm) resp. 3, 4, 5 en 6 p.; vergie- ten (diam. 22, 24, 26, 28, 30, 32, 34 en 36 cm) resp 4 5, 7, 8, 9, 10, 10 en 11 p.; waterkannen (diam. 14, 16, 18, 20, 22, 24 cm en grooter) resp. 7, 8, 11,' 13, 15 en 16 p.: zeeften voor .waschketels, geemaill. (diam. 32, 34, 36, 38, 40, 42 en 44 cm) resp. 4, 5, 6, 7, 7, 8 en 8 p.; idem, gegalvaniseerde (diam, 34, 38, 42, 46 cm) resp. 7, 8, 9 en 11 p. Voor artikelen van een maat, afwijkend van die in deze lijst genoemd. kan de waarde in punten als volgt worden berekend: Voor een geemailleerd of gegalvaniseerd ijzeren artikel is de puntenwaarde gelijk aan tienmaal het gewicht in kg. Voor een alumi- riumartikel wordt de puntenwaarde .verkre- gen door het gewicht in kg te vermenigvuldi- gen met 30. Voor ieder artikel wordt echter-1 ten hoogstet 16 punten berekend. Een alumi- niumartikel met een gewicht van 0.32 kg wordt dus gewaardeerd met 9.6 punten, welk getal naar boven wordt afgerond op 10; een geemailleerd of gegalvaniseerd ijzeren artikel van 1.24 kg wordt o-ewaardeerd met 12,4 pun ten, welk getal naar beneden wordt afgerond op 12. Voor wat betreft de serviesgoedartikelen, geldt de bestaande reeds gepubliceerde pun- tenwaardeering. Daar sinds 9 November 1942 •de volgende artikelen eveneens onder de dis- tributie van serviesgoed vallen, worden deze artikelen met daarachter de desbetreffende puntenwaardeering hieronder vermeld, te weten: spoelkommen 5 punten; vuurvaste schotels en casserolles 10 punten; vuurvaste pasteivormen 8 punten;- vuurvaste melkkokers 6 punten; vuurvaste pannen en kookpotten 18 punten. De distributiediensten zullen met ingang van 1 December 1942 bovendien spec -ile punten tot den aankoop van keukengei i beschik- baar stellen in gevallen van huwciijk, eerste inrichting en brand, anders dan door oorlo-gs- geweld veroorzaakt. De hiervoor in aanmer- king komende personen kunnen op formulier MD 333-12 de bovenbedoelde speciale punten bij de plaatselijke distributiediensten aanvra- gen. In het geval van oorlogsgeweld dient men zich te wenden tot de Stichting Centrale Voorziening Rotterdam, Beursgebouw te Rot terdam. Bij aankoop van bedoeld keukengerei op speciale punten zal de handelaar niet steeds in staat zijn onmiddellijk af te leveren en zal de kooper derhalve de heribevoorrading van den handelaar, na inlevering der speciale pun ten, dienen af te wachten. Tot dezelfde straf werd ook veroordeeld de 37-jarige vlasbewerker P. A. J. Michielsens uit Stekene, die 14 brooden ad 2 kg vervoerde. Nassauparkbewoners te Utrecht hebben zich bij de politie beklaagd over het meer dan brutale optreden van twee bedelaars, die op zulk 'n hondsche wijze geld en goederen van de bewoners trachtten kxs te krijgen, dat het de spuigaten uitliep. Thans stonden de twee bedelaars de 32-jarige C. L. en de 37-jarige J. G. M. beiden uit de gemeente Zuilen, terecht terzake van bedelarij. Op een vraag van den Officier van Justitie hoeveel de verdachten met hun gebedel bij elkaar scharrelden, ant- woordde een hunner, dat zij 16 tot 19 gulden ophaalden, hetgeen den Officier deed opmer- ken, dat zij voor de politie hadden verklaard soms 25 gulden en meer te ,,verdienen". De verdachten bekenden, dat er ,,wel eens" weken waren dat zij zooveel van de bewoners los- bedelden. War dat betreft, ben ik er nu heel wat slechter aan toe", zei een van de bede laars, ,,want ik loop momenteel in de Ziekte- wet en dan haal ik maar 14 gulden". De Officier van Justitie eischte tegen ieder der verdachten een 'hechtenis van 12 dagen. DE KINDERMOORD TE OISTERWIJK. De Bredasche rephtbank heeft de behande- ling van de zaak tegen den 35-jarigen Tilburg- schen mont'eur T. V. B., als verdacht van den kindermoord te Oisterwijk, met gesloten deu- ren voortgezet. Tegen den verdachte is levens- lange gevangenisstraf geeischt. NED. HERV. KERK. Door Ds. J. C. Sickesz tf Rilland-Bath is het beroep voor de tweede predikantsplaats -bij de Ned. Herv. Kefk alhier aangenomen. WIE TEVENS EXTRA BOTER MET KERSTMIS KRIJGEN. In verband met de beschikbaarstelling van het extra rantsoen boter voor Kerstmis op bon Algemeen 446", wordt bekend gemaakt, dat arbeiders, die in het buitenland werkzaam zijn, vreemdelingen en Rijnschippers, voor zoover deze personen met Kerstmis hier te lande vertoeven, een rantsoenbon voor boter extra zullen ontvangen. Tegen inlevering- van bon Algemeen 446 bij de plaatselijke distributiediensten zullen voorts personen, die te werk zijn gesteld bij den Rijksdienst voor de werkverruiming, bij de Organisation Todt of bij den Arbeidsdienst, voor zoover zij tussehen 6 en 24 December weder in het bezit van hun distributiebeschei- den zijn gesteld, alsmede personen, die tus sehen 6 en 24 December uit een ziekenhuis zijn ontslagen deze laatste op vertoon van een daartoe strekkend bewijs van de zieken- huisadministratie eveneens een rantsoen bon voor boter ontvangen. Hetzelfde geldt voor kinderen, die in het tijdvak van 6 tot en met 24 December 1942 zijn geboren, alsmede voor woonwagenbewoners en voor schippers en hun opvarenden. Laatstgenoemden moeten daarbij tevens het bevrachtingsboekje over- leggen. Van bevoegde zijde vestigt men ei* de aan dacht op, dat onder calciumpepermunt, welke volgens een kortgeleden verschenen bericht zonder bon verkocht mag worden, uitsluitend calciumtabletten met pepermuntsmaak ver- staan moeten worden. De gewone pepermunt- soorten zijn slechts v^rkrijgbaar tegen inleve ring van versnaperingenbonnen. ONGEEDIGE TABAKSBONNEN. De bonnen 56, 58 en 61 van de tabakskaart en van de sigarettenkaart zullen niet geldig worden verklaard voor het koopen van tabaks- waren. Men kan hen derhalve vernietigen. SERVIESGOED EN METALEN KEUKENGEREI. Met ingang van 1 December 1942 valt keu kengerei, vervaardigd van gegalvaniseerd of geemailleerd ijzer of aluminium, onder de distributie en mag mitsdien slechts gekocht, verkocht of afgeleverd worden tegen geldige bonnen. In het tijdvak van 1 tot en met 31 Decem- ARRONDISSEMENTS-REGHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van den Politierechter van Vrijdag 4 December 1942. Behandeld werden weer een aantal smok- kelzaken, die alle Belgen betroffen. Er wer den straffen uitgesproken varieerende tus sehen f 50 boete of 20 dagen hechtenis en f 15 boete of 10 dagen hecht; in vele gevallen met verbeurdverklaring van de in beslaggenomen goederen of producten. In de meeste gevallen betreft het levensmiddelen, die tegen veel te hooge priizen zonder bons bij winkeliers zijn gekocht, die de betrokken personen trachten mee te nemen naar B-elgie. Wiel is waar zijn er die zich aan dit smokkelen schuldig maken om met hun gezin over wat meer voedsel te kunnen beschikken hetgeen daarom toch nog niet kan worden toegelaten, maar vaak zijn er ook onder, die dit smokkelen beoefe nen uit winstbejag. Natuurlijk is in geen dier gevallen" het vervoer door de noodige documenten gedekt. i De 45-jarige F. J. van Overloop en de 43- jarige J. de Block, beiden grondwerker te Stekene, die elk 25 kg rogge vervoerden, vol gens hun zeggen voor eigen gebruik, hetgeen de rechter aannam, werden veroordeeld tot 3D boete of 15 dagen hecht., doch met ver- beurdverklarinig van de rogge. Van een groep smokkelaars konden onder de gemeente Axel worden aangehouden de 43-jarige M. van Meijgroot en J. A. van Gijse- gem, oud 21 j., resp. grondwerker en vlas bewerker te Stekene, dragende elk ruim 30 kg tarwe, die ze over de grens moesten bren- gen. Zij deden dit voor dragersloon, dus in opdracht van een derde, die achter de scher- men bddjft. De uitspraak was f 50 boete of 20 dagen hecht. Wegens verboden vervoer werd de 24-jarige fabriekswerkster A. Stevens uit Klinge (B.) die 4 brooden mee trachtte te nemen naar huis, veroordeeld tot f 15 boete of 10 dagen hecht. De leverancier, die de brooden zonder bon moet hebben verkocht, kon niet worden achterhaajd. De 32-jarige F. A. Druimont, arbekjer te De Klinge trachtte een kaas over de grens te brengen. Bij ontdekking vluchtte hij met achterlating van de kaas. Hij was echter herkend en werd thans veroordeeld tot f 15 boete of 10 dagen hechtenis. De 47-iarige huisvrouw L. Janssens uit Stekene (B.), die een tasch met verschillende producten over de grens wilde medenemen, is deswege veroordeeld tot f 15 boete of 10 dagen hecht. A. M. Cerpentier, oud 19 j., fabriekswerk ster te Stekene, die als smokkelaarster bekend stond b" de marechaussde, werd weer aange- troffen met een tasch waarin 25 ^peren. Haar voornemen deze uit te voeren gaf zij volmon- dig toe. Zij werd veroordeeld tot f 15 boete of 10 dagen hecht. VOETBAL. TerneuzenBreskens. 34. Het is ook gister niet aan Terneuzen mo- gen gelukken, ook maar een punt te verove- ren. Met een doelpunt meer behhalden de Bressiaanders de ovei wiiming.- Deze overwin- ning verdienden zii volkomen, niet omdat hun spel beter was dan van onze stadgenooten - vooral aan het samenspel ontbrak bij beide partijen heel wat maar omdat zij reeds direct meer doortastender optraden en als het ware bezield waren met den wil de overwin- ning te moeten behalen. Vooral in de eerste helft kwam dit tot uiting. De Terneuzenspeiers waren in deze periode veel te langzaam en het was duidelijk, dat een gangmaker in het elftal ontbrak. Vooral de voorhoede en de spil waren toen bepaald slecht. Toch kan dit elftal beter en dit kwam na de rust tot uiting; toen men er bij tus- schenpoozen een tempo inzette, dat door de tagenpartij niet kon worden bijgehouden en dat ook met doel^nten werd beloond. Had men reeds direct de noodige vechtlust ge- toond, dan had. de uitslag vermoedelijk' heel anders geweest. O.i. hebben zij het nu groo- tendeels aan zichzelf te wij ten, dat de strija gister werd verloren. Dat voor de rust door Breskens geen doel- punten werden .gemaakt, kwam hoofdzakelijk, omdat de schutters ontbraken en daar ook Terneuzen onmachtig bleek een doelpunt te fabipceeren, kwam de rust met blanken stand. De tweede helft zou heel wat rijker aan doelpunten worden. Terneuzen wist al spoe dig na de hervattJng de leiding te nemen, maar Breskens zorgde niet lang daarna reeds weer voor den gelijkmaker, om korten tijd later, uit zuivere buitensVelpositie, de leiding over te nemen. Toen, nadat ruim een kwar- tier was gespeeld, bij een aanval1 der gasten de reserve-doelman van Terneuzen een fout beging, kwam voor Breskens vrij gemakkelijk het derde doelpunt en tot overmaat van ramp voor onze stadgenooten deed zich niet lang daarna een zelfde voorval plaats en weer was een tegenpunt het gevolg; Breskens had daardoor dus een goede 14 voorsprong. Het scheen of het Terneuzen-elftal thans pas was wakker geschud en er zich van be- wust werd een nederlaag tegemoet te gaan. Vol vuur werd thans den strijd aangebonden en de tegenpartij met hetzelfde wapen bestre- den. Een doelpunt was dan ook spoedig de belooning, 24. Na dit doelpunt kwam weer een zekere loomheid over de roodzwarten, maar dan plots ontlaaide bij hen de Strijd met des te meer felheid. Vooral een der achter- spelers had hierin een groot aandeel, omdat hij geregeld den bal bij de voorhoede bracht. De verdediging van Breskens bleek tegen den druk niet bestand en wederom was een doel punt het gevolg, 34. Er waren toen nog enkele minuten te spelen en de spanning steeg geweldig en daarmede de hoop op tenminste nog een gelijk spel. Het bleek echter, dat Ter neuzen het offensief te laat had ingezet, want wel kreeg zij nog enkele kansen, maar een doelpunt kwam niet meer en toen dan ook het einde werd aangekonddgd, had Breskens de overwinning behaald. CiingeTerneuzen 2. 31. Direct na den aftrap ontwikkelde zich een vluggen strijd, met Terneuzen iets in de meer- derheid. Na ongeveer een half uur spelgp slaagden de gasten er in, de leiding te nemen. De vreugde was echter van korten duur, want reeds na enkele minuten maakte de thuisclub uit een corner gelijk. Met den stand 11 werd gerust. Na de hervatting .waren de Terneuzen- jeserves aanvankelijk nog in de meerderheid, maar 'de schotvaardigheid liet weer veel te wenschen over, ofchoon ook de verdediging van Clinge het den gasten niet gemakkelijk maakte. Toen daarna Clinge langzamerhand meer tot den aanval overging, slaagde zij er in na 25 minuten de leiding te nemen, 21. Van nu af aan had de thuictab het spel in handfen. De verdediging van Terneuzen kreeg het kwaad te verduren en kon tenslotte niet verhinderen, dat Clinge kort voor het einde door een derde «k>elpunt haar overwinning veilig stelde. RCS 2Sluiskil. 14. In het begin werd de strijd door. Sluiskil wel erg kalm opgevat, bret het gevolig, dat RCS flink in de meerderheid was. Na een kwartier werd dit dan ook in een doelpunt uitgedrukt. Dit was voor de gasten het sein, om beter aan te pakken en nog voor de rust werd de stand dan ook op 12 gebracht. Direct na de rust zaten de zwart-witten er weer geweldig on en reeds spoedig was de stand 14. Sluiskil deed het nu wat kalmer aan en kwam ook niet meer tot doelpunten. Ook RCS kon de verdediging der gasten niet passeeren en zoo bleef de stand 14 ten voor- deele van Sluiskil. Corn BoysAxel. 12. Deze wedstrijd heeft meer spanning dan fraai spel te zien gegeven, want hoewel de bezoekers voor het grootste deel van den speeltijd een aanmerkelijk overwicht in het veld hadden, moesten ze toch voortdurend op hun hoede zijn. Axel, spelend met twee inval- lers, ibegon met goede aanvallen, die echter eerst pas na ongeveer een half uur met een doelpunt bekroond werden, 01. Kort daarop maakten de Boys uit een strafschop gelijk, 11. Het liep reeds tegen de rust, toen de Sassche verdediging een fout maakte en hier- van profiteerde Axel handig om den stand op 12 te brengen. In de tweede helft versc'heen Axel met een derde invaller, doch dit was geen beletsel om het spel in handen te nemen en de Sassche verdediging in de grootste moeilijkheden te brengen. Meermalen ontkwam het <joel der gastheeren op wonderbaarlijke wijze aan door- boring. Inmiddels leverden de weinige Sassche aanvallen toch ook nog gevaar op, waaraan de Axelsche verdediging echter het hoofd wist te bieden. Zoo verstreek de tweede helft, zonder dat er doelpunten werden gemaakt. VRIJWEL GEEN KKRSTVOETBAL. Naar vernomen wordt, zullen op 25, 26 en 27 Dec. a.s. slechts enkele competitie-wed- strijden door den Ned. Voetbalbond worden vastgesteld. Het bestuur zal rekening houden met den wensch van den Rijksgevolmachtigde voor de sport en voor de komende feestdagen slechts in uitzonderingsgevallen een competi-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 3