DE VEROWENEN Neem'nAKKERfJE 81 OPVARENDEN DER „POLYDORUS" FEUILLETON f FOTOGRAFEEREN OF REPRODUCEEREN y'\\ VERKEERSINSTALLATIES. schoolgeldheffing voor middel- moeten ingrijpen, wanneei cue uvcitob^ eiiiiiw r-i- ming in strijd is met het /algemeen belang. Bahia naar de Canarisehe Eiianden, in voile prjizen, die hooger zijn dan normaal kunnen qi er»Vii-nVvT'oi 1 irpiinp"p.ti van het Nederland-» ^nr, wpI wnrden toesfelaten, wanneer a.i DE ISA AC SWEEBS". Zooals gemeld is bij de gevechten in Noord- Afrika o.a. de Nederlandsche torpebootjager Isaac Sweers" verloren gegaan. De Britsche admiraliteit heeft volgens S.P.T. bekend gemaakt, dat honderd leden der be- manning met het schip zijn ondergegaan. De totale equipage van de .Isaac Sweers" tekle 180 koppen. De ..Isaac Sweers" was in 1940 m aanbouw bij de Maatschappij ,,De Schelde" te Vlissin- gen. De grootte is 1628 ton. De bewapening bestaat uit vijf kanonnen van 12 cm, vier 4 cm luchtafweer; vier mitrailleurs en acht torpedobuizen van 53 cm. Verder kon de Isaac Sweers" mijnen meenemen en had lan- ceerinrichtingen voor dieptebommen. Ook was er een watervliegtuig aan boord. De ..Sweers' genoemd naar een van de kapiteins van De Ruyter, is reeds vroeger eens genoemd bij een gevecht in de Middellandsche Zee. De snel- heid was 36 mijl. In de haven van Las Palmas is het stoom- schip ,,Eolo" binnengeloopen, dat op reis van Bahia naar de Canarisehe Eiianden, in voile zee 81 schipbreukelingen van het Nederland sche stoomschip ..Polydorus" heeft opgepikt. Het Iersche stoomschip .Irish Pine" is reeds sinds lang over tijd .aldus m^idt de ..News Chronicle". Men houdt er rekening mede, dat het schip verloren is gegaan. Er bevond zich een bemanning van 33 koppen aan boord. DE PRIJZEN EN HUREN VAN HUIZEN. Overheid treedt met succes op. Na voeding en kleeding is huisvesting on- getwjjfeld de belangrijkste factor in een ge- ordende, mensohelijke samenleving, zoodat het logisch is, dat de overheid in deze benarde tijden al het mogelijke doet de kosten, welke voor de huisvesting vereischt zijn, binnen de grenzen van het normale te houden. Daar- toe werden een aantal besluiten uitgevaar- digd en 60 prijzenbureaux voor onroerende zaken in het leven geroepen, die o.m. controle op de nalevinig van die besluiten moeten hou den. Deze prijzenbureaux krijgen van de ge- meeriten, die in bun ressort liiggen, opgave van verhuizingen. Geregeld worden door de ambtenaren van de prijzenbureaux, die tevens verbonden zijn aan de gemeentelijke diensten van Bouw- en Woningtoezicht, steekproeven gehouden, teneinde na te gaan of er geen prijsovertredinigen plaats vinden. Voorts wor den natuurlijk de binnengekomen klachten onderzocfcit. Uit de resultaten van de steek proeven en uit het geringe aantal gegronde klachten mag worden opgemaakt, dat de over heid de huren volkomen in de hand heeft weten te houden. Niet uit het oog mag wor den verloren, dat de omstandigheden daartoe zeer gunstig zijn. Verhuurder en huurder zijn gebonden aan een contract, er vinden betrek- kelijk weinig mutaties plaats, het besef van een belangrijke sociale functie te vervullen, is, in tegenstelling tot wat „men" zoo gaarne zegt en denkt, bij het overgroote deel van de hniseigenaren sterk ontwikkeld en het pubiek is veel sneller geneigd te klagen, wanneer het teveel aan huur betaalt, dan wannneer bet te veel bij den groenteboer moet betalen. Dit laatste bljjkt wel uit de omstandigheid, dat vele klachten over de huren onredelijk en ongegrond zijn. Een verhuurder kan een huurder met ver- plichten het huis te ontruimen. Hij moet zich daartoe wenden tot den kantonrechter, die een beslissing neemt. Ontruiming kan alleen plaats vinden, wanneer er sprake is van wan- hetaling, overlast en wanneer de verhuurder het huis dringender noodig heeft dan de huur der Uit de gevoerde processen is gebleken, dat' de rechter slechts in uiterste noodzaak ontruiming gola|^ Wanneer er sprake is van wanbetaling, oHflpin zeer ernstige gevallen, dan wordt toch altijd eerst een andere oplos- Bing ezoclit, h.v. het verplichten tot betaling van een toeslag op de huur, zoolang de ach- terstand nog niet is ingehaald. Het is moge lijk dat de rechter den huurder gelast het huis te ontruimen, wannqer de verhuurder het dringender noodig heeft. Dit kan b.v. zijn, wan neer een verhuurder zijn eigen woning moet ontruimen. Heeft hij een gezin met vier kin- deren en wobnt in het door hem verhuurde huis een man of vrouw alleen, dan is het begrijpelijk, dat de eigenaar meer recht op zijr. eigen huis heeft dan de huurder. Misbruik wordt tegengegaan. Gebleken is, dat met misbruik vap deze bepaling vanhet huurbeschermmgsbesluit heeft willen maken. Kapitaalkrachtige PeI"~ sonen, die uit hun woning, moesten, kochten een huis en maakten eert proces aanhangig, teneinde het nieuw vferworven huis te doen ontruimerr en er zelf in te trekken. De kan tonrechter is op deze gevallen wijselijk met ingegaan. Juridisch is dit misschien aan- vechttaaar, maar sociaal is dit standpunt vol komen aanvaardbaar en redeldjk. Nieuwe avonturen van rechercheur Koks, door FRANK VAN FALOKENOORT (Nadruk verboden) 18 (Even stonden de beide mannen elkander strak aan te staren, alsof zij beiden elkanders gedachten trachten be pedlen. Toen barstte van Brantenaar in een luid gelach uit. >>P gelooft U zelf niet, mijnheer", bracht hij er woedend uit. Ik geloof het niet alleen, mijnheer ant woordde Koks rustig, maar ik weet het zelfs. Bovendien weet iik nog veel meer, doch daar- over straks. Voorloopig bent U mijn arres- tarat en om tijd en moeite te besparen, zou lk U willen adviseeren: vertel ons, waar U den robijn geborgen hebt. Dat bespaart ons en U veel last en moeite." U bent stapelgek!" schreeuwde van Bran tenaar, razend van woede. „Wat denkt U wel van mij? Ik weet van dien robijn totaal niets afOnderzoek mijn bagage maar, als U wilt Dat zullen wij dan ook maar doen. Doch eerst zullen wij de Rpkspolitie hier even op- bellen om assistenitie. Ik neem in den regel .rmar heel weinig resico, begrijpt U Mijnheer Klein, wilt U even een oogje houden op onzen arrestant Klein ging zwijgend hij van Brantenaar zit- ten en hield den man onafgebroken m het oog. Ondertusschen helde Koks de Rijkspoli- tie op, bracht deze op de hoogte Van een en Irr het Apollo-paviljoen te Amsterdam houdt de N.S.V.O. een jaarmarkt, waar allerlei artikelen, welke door de leden zijn vervaardigd, ten verkoop worden aangeboden. De opbrengst komt ten goe- de aan de afdeeling ,,'Huilp en Bijstand" der N.S.V.O. Dezer dagen bracht mevrouw Mussert een toezoek aan deze jaarmarkt. V.r.n.l.mevr. Mussert, mevr. De Ruy ter, landelijk leidster der N.S.V.O. en mevr. Voute, echtgenoote van den bur- gemeester van Amster dam. (Polygoon-Fotodienst N.S.B./Cino-Pax HoL land s) De prijzen van liuizen e.d. De prijzen van gebouwde eigendommen vor- men een teere kwestie, waarmede de overheid behalve met groote vastberadenheid en onyer- biddelijkheid, ook met groote omzichtigheid te werk moet gaan. Er is momenteel den zekere kapitaalruimte, mede doordat het aantal beleggingsmogehjk- heden kleiner is geworden. Het is dan ook begrijpelijk, dat de gedachten van hen, die geld kunnen beleggen, uitgaan naar onroerend foed, dat nog altijd als een veilig bezit be- schouwd wordt. Daarom zijn velen beteid zeer hooge prijzen te betalen en genoegen te nemen met een rente van 1 a 2 pet. Aangezien dit een waardevermindering van het geld betee- kent is de gemachtigde voor de prijzen in dezen regelend opgetreden; er zijn, zooals dat heet, maximumprijzen vastgesteld. Het w°ord maximumprijzen geeft echter een werkeerden indruk van de bedoelingen van _de regeling neergelegd in het Vervreemdmgsbesluit met- landbouw-gronden. Zij gaan yan de gedachte uit dat kooper en verkooper tot overeenstem- ming moeten koopen en dat de prijzenbureaux - wanneer die overeenstem- dan ook wel worden toegelaten, een gevolg is van de omstandigheden (bv, een pand ligt zeer gunstig voor een zaak. Dan is er niets op tegen, dat de zaak meer betaalt dan een ander zou doen, die geen interesse bij de ligging beeft), maar met wanneer spe- culatieve overwegingen in bet spel zijn. r Drie normen. Bij de vaststelkng van de z.g.n. maximum prijzen gelden drie normen: opbrengstwaarde, objectieve waarde, d.i. de zuivere waardeering van den grondprijs plus opstalwaarde op basis van 9 Mei 1940 en de vergelijkingsprijs, d.i. de prijs, welke op 9 Mei 1940 gegolden zou heb- ben, verhoogd met 25 pet. Verschillende fac- toren rechtvaardigen deze 25 pet. In vrij be langrijke mate werd bij verkoop van onroerend goed, ,,onder de tafel doorbetaald hetgeen vooral is gebleken op publieko veilingen. Meer- malen gebeurde bet, dat een huis, dat daar gekocht was voor f 10.000, weer doorverkocht werd voor10.000. Rekent men, dat veilingskosten e.d. ongeveer 9 pet. d.i. J you, bedragen, dan zou de verkooper op deze trans- actie dus vrijwillig 900 verloren hebben. Een kind kan begrijpen, dat bier onder de tafel doorbetaald werd. Daarom is bepaald, dat zij, die uitsluitend voor belegging koopen, voor- gaan, als er meer personen zijn, die voor den maximumprijs, een huis willen koopen. Slechts in zeer dringende gevallen' mag een dergelijk huis doorverkocht worden. Het moge voor •hen, die meenen toch door te kunnen gaan met het speculeeren in huizen, een waarscnu- wing zijn, dat in dezen binnenkort een zeei strenge maatregel te verwachten is. Gebleken is, dat de normen voldoende ruimte laten, alleen voor den nieuwbouw zijn zii nog wat krap. Niet uit het oog mag wor den verloren, dat de kwestie- van de prijzen van onroerend goed een nieuw terrem is voor de overheid. De prijzenbureaux zijn er zich dan ook van bewust, dat zij fouten kunnen begaan. Deze erkenning brengt echter met zich mede, dat zij ook bereid zijn gemaakte fouten te herstellen. Er bestaat momenteel een vrij redelijke han- del in onroerend goed, hoewel minder dan in normale tijden. Vergelijkingscijfers zijn m dezen niet te geven, daar men niet beschikt over voldoende statistiseh matenaal De prij zenbureaux zijn echter bezig een statistiek te maken, zoodat men zal kunnen nagaan hoe het verloop is, hetgeen in verband niet ver schillende vraagstukken hoogst noodzake- lijk is. Verschenen is een beschikking van den commissaris-generaal voor de -veiligjieid over het fotografeeren en andere wijze van repio- duceeren van in^tallaties, die voor het verkeer van belang zijn. Deze luidt: Psir 1 (1)' Het is verbotfen de volgende voorwer- pen te fotografeeren, te filmen of in teeke- ning weer te geven: a) spoorweginstallaties, spoorwegen spoor- wegtrajecten, trajectnetten, onvoltooide nieu we trajecten, railinstallaties, bbuwwerken, m- stallaties of inrich'tingen van anderen aard, benevens plannen van dit soort. b) belangrijke wegeninstallaties. Auto- wegen en daarop gelijkende hoofdverkeers- wegen (d.w.z. wegen zonder kruispunten op gelijk niveau met andere wegen, wegen- en spoorweginstallaties)niet voltooide nieuwe stukken weg, bouwwerken, bruggen, duikers, viaducten, tunnels, parkeerplaatsen, benzine- pompinstallaties, wachtkamers, herstelwerk- -nlaatsen yeren of installaties van. ander€n aard in' den loop van of aan dergelijke straten benevens plannen van dezen aard c) waterwegen- en havenmstallaties. Brut0 gen over alle wate#Wegen van meer dan 10 meter breedte, sluize'n, stuvven, rioleeringen, pompinst^llaties en andere inrichtingen, die dienen tot het regelen van den waterstand, drijvende en vaste sluitboomen, dijken, haven- instaliaties, omslag- en verlaadinstallaties, veren van en naar de leiding der provincies Zeeland, Noord-.en Zuid-Holland, Friesland en Groningen met de daarbij beboorende bouw werken, installaties, schepen of andere inrich tingen benevens plannen van dit soort. (2) Verboden is het fotografeeren, filmen of in J:eekening weergeven van de in par. 1 genoemde voorwerpen van deize voorwerpen af, of van het daarbij behoorende terrein af, evenals van een daarbuiten gelegen punt. Par. 2. (1) De bepalingen van par. 1 worden niet toegepast a) Op de door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (General- kommissar a.b.v.algemeen vofficieel toege laten. foto- en filmverslaggevers. b) Op lasthebbers van de bevoegde ver- keersautoriteiten of van de met het toezicht weer te geven voorwerpen belaste autoritei- ten. Deze moeten voorzien zijn van een ver- gunning van de volgende Duitsche instanties bij het Rijkscommissariaat voor het bezette Nederlandsche gebied: Abteilung Eisenbahn, Wasserstrassenbevoll- maechtiger, Referat Wasserwirtschaft fuer Deich- und Polderanlagen und Landstrassen- bevollmaechtiger fuer Strassenanlagen. c. Op lasthebbers der Duitsche politie- autoriteiten, die voorzien zijn van een dienst- vergunning der poTitie of een sfieciale vergun- ning van den commissaris-generaal voor de veiligheid. (2)' Andere dan de in par. 1 genoemde per sonen hebben een speciale schriftelijke ver- guiming rioodig. Uit de aaavrage en het schriftelijke verloop moeten aard en plaats van de weer te gpven voorwerpen ondubbelzin- nig blijken. De vergunning wordt verstrekt door den Rijkscommissaris (General-kommis- sar z.b.v.) in overeenstemming met den Wehr- machtsbefehlshaber in den Niederlanden. (3) Voorschriften volgens welke het be- treden van de in par. 1 genoemde verkeers- installaties afhankelijk is" van een speciale vergunning blijven onaangetast. "P^ -p (1) De voor publicatie of ander gebruik bestemde foto's, filmstrooken of teekeninge.i moeten den Rijkscommissaris "(General-kom- missar z.b.v.) voorgelegd worden ter goed- keuring, die in overeenstemming met den Wehrmachtsbefehlhaber in den Niederlanden een beslissing neemt over de toelating. (2) Niet goedgekeufde platen, films en teekeningen benevens afdrukken moeten in beslag genomen en zonder schadeloosstelling vemietigd worden. Par. 4. Fotografieen, filmopnamen en teekeningen van de in par. 1 genoemde voorwerpen, die bij het van kracht worden dezer beschikking reeds aanwezig maar nog niet in den handel zijn, mogen slechts met goedkeuring van den Rijkscommissaris General-kommissar z.b.v.) die in overeenstemming met den Wehrmachts- befehlshaber in den Niederlanden een beslis sing neemt over de goedkeuring voor het publiek toegankelijk gemaakt worden. Par. 5. Vergrijpen tegen deze beschikkingen zvjn overtredingen en woiaen, voor zooyer niet volgens andere bepalingen een zwaardere straf is vastgelegd, gestraft met hecbtenis tot 6 maanden en boete tot 2000 gulden of m een van deze straffen. Par. 6. Deze beschikking wordt met de publicatie van kracht. De afkondiging geschiedt door bekendmakjng in de dagbladpers. KERSTMARSOH VAN DE W. A. Ook dezen winter zal door de W. A. de tra- ditioneele kerstmarsch worden gehouden en wel te Utrecht op 17 Jan. 1943 en te Assen op 20 December 1942. Inschrijvingen voor dezen marscti kunlen plaats vinden voor Utrecht tot en mot 15 Januari en voor Assen tot en met 18 December. Aan deze marschen kunnen eveneens deel- nemen: de Politteke organisatie, de Nationale Jeugdstorm, de Germaansche S.S. in Neder- land, de lijfwacht van Mussert, de politie, de Nederlandsche Arbeidsdienst Meisjes, de Ne- derandsche Arbeidsdiensit Jongens, de N. S. D. A. P. en de Hitler-Jugend. Aan hen, die dezen marsch uitloopen, zal de Mussert-medaille worden uitgereikt. BAAR EN VOORBEREIDEND HOOGER ONDERWIJS. De secretarissen-generaal van de departe- menten van Opvoeding, Wetenschappen en Kultuurbescherming van binnenlandsche zaken en van financien hebben een nieuwe regeling vastgesteld voor de heffmg van scboolgeld voor het middelbaar en voorberei- dend hooger onderwijs. - Daarbij is bepaald, dat maatstaf voor he verschuldigde schoolgeld is het totaal be- drag, dat de sehoolgeldplichtige verscbuldigd is wegens inkomstenbelasting over het bij den aanvang van het schoolgeldjaar (dit is het cursusjaar) laatst verloopen kalender- iaar of gedeelte van het kalenderjaar (be- lastingtijdvaken wegens vermogensbelastmg over bet bij den aanvang van het schoolgeld jaar loopende belastingjaar. Bij -rebreke van een aanslag m de inkom stenbelasting, op grond van de grens yan ongeveer 4000 gulden aan loonbelastmg onder- worpen inkomens, geldt de betaalde loon- belasting als maatstaf. Was overigens de belastmgplichtige in het bedoelde kalenderjaar niet belastingplichtig voor de inkomstenbelasting, dan wordt het schoolgeld geheven naar den maatstat van de inkomstenbelasting of loonbelasting en van de vermogensbelasting, welke vermoede- liik verschuldigd zullen zijn over het kalender jaar onderscheidenlijk het belastingjaar waarin het cursusjaar is aangevangen. Bedraa>°"t d© sichoolgGldniaatstaf minder dan 16 auldenT dan is geen schoolgeld yerschuldi^d. Het schoolgeld voor het middelbaaf en het voorhereidend hooger onderwijs bedraag oer leer ling en per schoolgeldjaar 5 gulden bij een schoolgeldmaatstaf van 16 tot 20 gul- ander en enkele minuten later was er reeds een Rijksveldwachter in Het kantoor van den Inspecteur. Ziezoo, nu gaan wij eens aan het werK zei Koks ver,genoegd. ,,Wilt U dit tot den inspecteur mijnheer van Brantenaar even visiteeren? U gaat r%ee en bent daarbq tegen- woordig", 'voegde hij er aan toe, zich tot den veldwachter wend'end. ,,Denk er «m, dat het om een kosttaren steen gaat, een robijn, rood Toen de inspecteur en de veldwachter met van Brantenaar naar een ander vertrek waren gegaan, opende Koks, daarbij geholpen door Klein de beide valiezen, die zorgvuldig wer den onderzocht. Doch men vond hoe goed men ook zocht, niets bizonders; slechts wat kleeding en een paar boeken, alsmede een chequeboek. Maar een robijn werd met >ge- vonden. ,,Hij zal den steen waarschijnlijk bij zich dragen", opperde Klein. Laten we het. hopen", antwoordde Koks. Na eenigen tijd kwamen de drie mannen weder terufi'. TP.n vroeg Koks, die in spanning ver- keerde Wij' hebben niets bizonders gevonden, miinheer", antwoordde de veldwachter. „A1- leen een portemonnaie met wat geld, een portefeuille met bankpapier en een paar klei- ne sieraden. maar in ieder geval geen robijn Kunnen jullie zich met vergist hebben vroeg Koks. Dat is uitgesloten, mijnheer. Zelfs de klee ding hebben wij zorgvuldig doorzocht Koks dacht even na en trommelde met zijn vinerers op tafel. „Laten wij nog eens m de koHers kijken", besloot de rechercheur. Op- nieuw werden de beide valiezen omge-keerd en elk kleedingstuk werd zorgvuldig hetast en w De Fiihrer heeft bepaald, dat aan elken seldaat zonder familie of ver- wanten, die in de voorste linies strijdt, dit jaar een Kerstpaket moet worden gezonden. Schooimeisjes bezig met het inpakken van deze igave van den FUhrer. (P.B.Z.-Recia- Pax Holland s) den, 6 gulden bij een maatstaf van 20 tot 24 gulden enz., 13 bij een maatstaf van 50 tot 56 gulden, 14 gulden bij 56 tot 62 gulden enz., 25 gulden bij een maatstaf van 120. tot 126 gul den, 30 gulden bij 140 tot 146 gulden, 40 gul den bij 190 tot 210 .gulden, 56 gulden bij 390 tot 410 gulden, 64 gulden bij 480 tot 500 gul den, 72 gulden bij 570 tot 600 gulden, 80 gul den bij een maatstaf van 680 tot 710 gulden, slagterreinen bijeengebracht. De inspectie heeft in iedere provincie deskundigen aange- wezen voor de inventarisatie. Deze zullen een volledige verzameling' aanleggen van de soms zeer interessante opschriften en voorts foto's en afdrukken maken van versierings- motieven, reliefwerk enz. Dr. Kalf besloot zijn iiiteenzetting met er nogmaals op te wijzen, dat hij geen vrijheid 90 gulden hij 770 tot 800 gulden, 110 gulden j heeft andere klokken voor vordering te vrij- bij 960 tot 1000 gulden, verder voor elk bedrag van 50 gulden meer een verhooging met 6 gulden tot 1400 gulden, bij een maatstaf van 1400 tot 1500 gulden moet 164 gulden worden betaald en bij een maatstaf tusschen 1500 en 4500 gulden is het schoolgeld 170 gulden ver- meerderd met 10 .gulden voor elk bedrag van 100 gulden, waarmede de schoolgeldmaatstaf het bedrag van 1500 gulden te boven gaat. Het maximum schoolgeld van 475 gulden is verschuldigd bij een maatstaf van 4600 gulden of meer. Voor gemeentelijke scholen kan de burge- meester bepalen, dat het schoolgeld meer of minder zal bedragen, mits het maximum van 475 gulden niet wordt overschreden en het minimum niet lager is'dan 5 gulden. Het schoolgeld ondergaat geen vermindering wegens het in hetzelfde jaar bezoeken van een inrichting van oncj^rwijs door meer dan een kind uit hetzelfde gezin of in verband met het getal kinderen, tot het gezin behoorende. Bij wijziging van het bedrag van een schoolgeldmaatstaf "Wordt het schoolgeld dienovereenkomstig herzien. Deze regeling wordt voor het eerst toege past voor het schooljaar 1942-43. Voor hoogere burgerscholen wordt de gel- dende regeling hetreffende verhooging van schoolgeld voor zitten-blijvers gehandhaafd. DE VORDERING VAN KLOKKEN EN KLOKKENSPELEN. alle Naar aanleiding van het bericht dat met de inbeslagneming van klokken en klokken- spelen een aanvang is gemaakt, heeft het A.N.P. den inspecteur voor kunstbescherming dr. J. Kalf te 's-Gravenhage gevraagd wat de inspectie heeft kunnen bereiken met betrek- king tot de oudste en kostbaarste stukken. De inspectie zoo deelde dr. Kalf mede, be- gon met haar werkzaamheden reeds in 1939. Aan de burgemeesters werd een circulaire gezqnden, waarin hen verzocht werd te be- richten, welke klokken zich in hun gemeente ■bevonden en de middellijn daarvan op te geven. Nadat hieruii^ de noodige kennis om- trent de voorhanden hoeveelheid klokken- metaal was verkregen, werd een vorderings- percentage vastgesteld. De inspectie stelde zich vervolgens in verhinding met dr. van der Elst te Utrecht, vele jaren lid van den Klok ken- en orgelraad en een deskundige op dit gebied, om aan de hand van allerlei gegevens het belangrijkste uit te zoeken. De schifting 'dacht men zich als volgt: le. zooveel mogelijk sparen van alle oude carillons; 2e. idem van alle klokken tot en met 1500; 3e. idem van de klokken, "gegoten door Frangois en Pierre Hemony; 4e. het maken van een keuze uit de klokken van Geert van Wool (eind 15e begin 16e eeuw); 5e. van de klokken na 1500 tot 1801 wilde mei> zooveel mogelijk sparen en tenminste een representatief exemplaar van iederen gieter. Spoedig bleek, dat met een voldoen aan punt 1 meer dan de helft van het beschik- bare percentage zou worden bereikt. Derhalve moest de aanvankelijke opzet worden losge- laten en Ijeperkte men zich tot het reser- veeren van 52 in historisch opzicht meest waardevollle van de 74 in aanmerking komen- de carillons. De modernere, b.v. die vervaar digd door Taylor en Johnston, zal men later opnieuw kunnen laten aanmaken. Ook met betrekking tot punt 2 en 3 moest men de keuze beperken. Van 150 van de 400 op de lijst voorkomende klokkengieters, heeft men iets kunnen reserveeren. Al deze klokken wer den beschilderd met een hoofdletter M. Aan de eigenaren werd een document overhandigd met in vier talen daarop: ,,De Nederlandsche regeering heeft een zeer beperkt aantal klok ken, als historische gedenkstukken van de grootsta beteekenis, van vordering vrijgesteld en richt tot de bevelhebbers der militaire macht van andere mogendheden het dringend verzoek deze met een M. gemerkte klokken eveneens te sparen". Dit met het oog" op een eventueele bezetting* na oorlogshandelingen. De Duitsche bezet- tingsoverheid heeft den wensch geeerbiedigd en deze kunstbescherming gehandhaafd. De overige klokken verdeelde de inspectie in drie categorieen en wel: a. uitsluitend mo- derne of oude met weinig waarde; b. oude met zekere historische beteekenis; c. klokken, die men bovendien nog gaarne gespaard zag, of wel laatst overblijvende klokken in gemeenten. Deze indeeling werd gemaakt in de hoop dat h» vordering deze categorieen successieve- liik aan de beurt zouden komen. Momenteel worden de klokken door het personeel van den aannemer, die door de Riistingsinspektion met het wegnemen en transport is belast, op op- waren dan die, welke daarvoor reeds zijn aan- gewezen. Het heeft dus geen zin desbetref- fende verzoeken tot de inspectie te richten. UITBREIDING VAN DE LEGITIMATIEPLICHT. Het verordeningenblad bevat een verorde- ning van den Rijkscommissaris hetreffende legitimatieplicht. Hierin wordt bepaald: alle personen boven 15 jaar, die niet reeds op grond van artikel 3 van bet besluit persoonsbewijzen verplicht zijn een persoonsbewijs bij zich te dragen, zijn ge houden" te alien tijde een te hunnen name ge- steld, geldig, van een foto voorzien ambtelijk legitimatiebewdjs bij zicb te dragen en op ver zoek aan iederen ambtenaar van politie te toonen. Legitimatiebewijzen zijn 1. paspoorten; 2. persoonsbewijzen; 3. de aan de gestelde eischen voldoende legitimatiebewijzen van een Duitsche instantie; 4. de aan de gestelde eischen voldoende legitimatiebewijzen voor de leden der natio- naal-socialistische Duitsche arbeiderspartij, haar onderdeelen en de bij baar g,angesloten organisaties 5. een voorloopig identiteitsbewijs. Personen, die niet in het bezit zijn van een legitimatiebewijs en die ingevolge de verorde- ning hetreffende de registratie der Duitschers zijn geregistreerd, moeten binnen twee weken na de afkondiging van deze verordening een verzoek indienen tot afgifte van een voor loopig identiteitsbewijs. Een verzoek tot afgifte van een voorloopig identiteitsbewijs moet eveneens worden inge- diend, wanneer de verlenging van den geldig- heidsduur van een ander legitimatiebewijs of de afgifte van een zoodanig be wij s niet of niet tijdig kan worden verkregen. Het verzoek moet zoo mogelijk een maand voor het afloo- pen van den geldigheidsduur van het hetref fende legitimatiebewijs worden ingediend'. Bevoegd tot inontvangstneming der verzoe ken om afgifte van een voorloopig identiteits bewijs is de gevolmachtigde van den rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche ge bied in de provincie (politie-officier)in de gemeente Amsterdam de gevolmachtigde voor Amsterdam (politie-officier Het verzoek tot afgifte van een voorloopig identiteitsbewijs dient vergezeld te zijn van twee pasfoto's. Tegen de beslissing, waarbij een verzoek om afgifte van een identiteitsbewijs wordt gewei- gerd, kan verzet worden .gedaan bij den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-generaal voor de open- bare veiligheid). Handelingen in strijd met deze verordemng worden gestraft met hechtenis van ten hoog- ste zes maanden en met geldboete van ten hoogste duizend gulden of met een dezer strsffen De oommissaris-generaal voor de openbare veiligheid kan voorschriften ter uitvoering van deze verordening uitvaardigen en daarbij de heffing van een recht voor de afgifte van een identiteitsbewijs voorschrijven. De legitimatieplicht der leden van de Duit sche weermacht, de ,,Waffen-'SS' en de Duit sche politietroepen is geregeld bij de ten aanzien van hen geldende bijzondere bepalm- sfen. Deze verordening treedt in werking op 1 Januari 1943. DE KWEEKELING MET AKTE. Ongetwijfeld zullen er scholen zijn, welke moeilijkheden zullen ondervinden bij de ver- wijdering uit de school op 1 Januari a.s. van de kweekeling met acte, aldus het departe- mentale tijdschrift „Opvoeding". Het Depar- tement is bereid op een daartoe in te zenden, gemotiveerd verzoek te beoordeelen of deze moeilijkheden van dien aard zijn, dat er ter- 4 nagezocht, terwijl men de koffers aan zijden bekeek, of er mogelijk een geheim vak in zat. Maar niets was er te vinden en ten einde raad pakte Klein de kleeding weer in de Van Brantenaar lachte triomfeerend. ,,U zult zich ongetwijfeld hierdver hebben te ver- antwoorden, mijnheer de politieman zeide hij grimmig tot den rechercheur. Wederrechte- lijke vrijheidsberooving is iets, da.t in Neder- land maar niet zoo-mag plaats vinden Laat U dat maar aan mr| over, mijnheer van Brantenaar", antwoordde Koks droogjes, terwijl hiij zijn pijp stopte en er een lucifer boven hield. Nadat hij weer eenigen tijdhad nagedacht, vroeg hij, aan den veldwachter. „Heb je boeien bij je?" ,,Jawel, mijnheer". Boei hem dan", beval Koks kortweg. "Daar tegen protesteer ik" schreeuwde van Brantenaar, hevig verontwaardigd enkele pas- sen terugtredend, toen de veldwachter met de kettinkjes naderbij trad. Koks was eenklaps opgestaan en zei tot den veldwachter: „wacht even en bhjft daai staan". En toen tot van Brantenaar. „Komt U eens even hierheen, mijnheer". Verwonderd keek van Brantenaar naar Koks en deed toen enkele stappen voorwaarts naar den rechercheur toe Gaat U hier even zitten zei Koks be- minneiijk en wees hem de stoel aan, waarop hii zelf zooeven had gezeten. Nog meer "verbaasd voldeed van Brantenaar aan dit verzoek. En nu mijnheer van Brantenaar vervol0- de' Koks langzaam, de klemtoon leggende op ieder woord, zult U mij een groot plezier kun nen doen, indien U Uw schoenen even wilt UiVaen Brantenaar stond met eeiv ruk over- vmden" eind. „Wat heeft al dien onzin toch te be- teekenen, mijnheer", vroeg hij, terwijl hij rood van kwaadheid werd. Eerst die belachelijke visitatie, toen werden mijn beide koffers oyer- hoop gehaald en nu dit -weer. Ik protesteer tegen een dergelijke behandeling en ik zal mij beklagen bij de justitie. Daarvan kunt U ver- zekerd zijn". En als U niet dadelijk Uw schoenen uit- trekt dan zult U verbaasd staan over wat er dan 'gaat gebeuren. Daarvan kunt U ver- zekerd zijn", antwoordde Koks, die zijn ge- duld begon te verliezen. „Wilt U nu Uw schoenen uittrekken, ja of nee?" „lndien ik misschien eens iets mag zeggen begon de Inspecteur. Koks maakte een afwerende bewegmg. Straks, mijnheer. Op het oogenblik ben ik aan het woord". f Ja, maarprotesteerde de Inspecteur. ,,Stilte, mijnheer", beval Koks kort en bon- dig. ,,Ik heb volmacht van den Officier van Justitie om in deze zaak te friandelen naar eigen goeddunken en dat zal ik ook doen. Op het moment beveel ik hier. En nu voor de laatste maal, mijnheer van Brantenaar, trek Uw schoenen uit, anders zal ik het laten doen". Mop'perend voldeed de man thans aan dit bevel en Koka nam de beide schoenen in han- Klein", zeide de rechercheur tot den jonge- man ga iii eens even mee naar het andere vertrek U dit tot den veldwachter houdt den arrestant gezelsclmp en zorgt er voor, dat hij niet ontsnapt". Toen Klein met den rechercheur naar net odere vertrek was gegaan, gaf Koks hem de -i nli 11 IT APT1R beide schoenen in handen en zei: „Kijk eens, of jij wat bizonders aan deze schoenen kunt De verslaglgever nam de schoemen in han den en bezag ze aan alle zijden. Hij klopte er mede tegen de muur, eerst met den lmker- schoen, toen met den rechter. De linker leg- de hij daarna neer en bezag toen de hak van den rechterschoem met bizondere aandacht. Ik zou zeiggen", begon Klein, na een korte r auze ,,dat de hak van dezen schoen van hou. is uitgezonderd dan het stukje leer, dat er °P6SJ1"tok"" triomfantel^k. .Jui.f. ant- woordde hij. „Wat jij denkt, is zoo: deze hak is van hout en nu moeten wij een nijptary, hebben, om dat stukje leer er af te talen. Proibeer eens of jij zoo'n ding kan opsnorren Dat kostte niet zoo heel veel moeite en even later kwam Klein reeds met net ver- langde aandragen. Koks nam de mjptang ove?, en trek daarmede met een ruk het stukie leer van de hak. Er vertoonde zich nu de houten hak, waarin 'n viertal schroe- VellEnarnu ^moeten we nog een schroeven- draaier hebben", beval Koks. ,,Ik geloof, dat we zoo meteen een prachit van een ontdek- kllfaZee1neigedooge'nblikken had Klein ook dit, stuk gereedschap bemachtigd en nu draaide Koks netjes de schroeven een voor een uit de hak. Het bleek, dat de 4 schroeven een sooit dekseltje vasthielden en toen dit dekseltje vei-wiiderd was, vond men een kleme verbor- ge^bolte in de hak. En die holte was opge- vuld met houitwol, waann een kieim pakje lag. Koks nam het pakje an de hand, wik- kelde het vloeipapier er ®n"" ol°°en- de zich de verdwenen robijn aan hun oofcen een prachtige. flonkerende^e steern

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2