Zuinig stoken beteekent zooveel mogelijk warmte IJ Buitenland Binneniand No. 10.456 MAANDAG 7 DECEMBER 1942 82e Jaargang I. VAN DE SANDE ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUITSCH WEERMACHTSBERIDHT. In Tunis wordt hevig gevochten. Sovjet-aanvallen opnieuw afgeslagen. ITAUAANSCH WEERMACHTSBERICHT STRENGE STRAFFEN VOOR FRANSCHE AGENTEN. het vaticaan BEKENDE FRANSCHEN GEARRESTEERD GOUVERNEUR VAN REUNION GEVANGEN. JAPANSCHE TORPEDOBOOTEN IN ACTIE Haalt meer warmte uit uw koien Verschijnt lederen Maandag-, Woensdag- en Vrildagavond Prijsverhooging adverte-^en toegestaan door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N. P. d.d. 24 Maart 1942 - AbonnementsprijsBinnen Terneuzen 1 per 3 maanden buiten Terneuzen f 1.73 per o maanden. Bij vooruitbetaling 1 6.60 per jaar. Uiigaefater N.V. Firma P. J. VAN DE Telefoon 2073 - Giro 331,43 DIRECTEUR: ZENSCHE COURANT ADVERTENTIEN Per mm 10 cent, minimum per advertentie f 1.50 Rubriek kleine advertentien 1 -5 regels 60 centiedere regei meer 12 cent maximum 8 regels Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 1-5 regels 52 cent, iedere regel meer 1 0 cent Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 1 0 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief,* dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien uiterlijk 10 uur v. m. op den dag van verschijning. HOOFDREDACTEUR: N.J. HARTE TERNEUZEN - TELEFOON 2298 Brit sch-Am«rikaanscire formatie vernietigd. Het Opperbevel van de Weermachi maakte Zaterdag bekend: In den sector Toeapse deden- Duitsche troe pen een verrassenden aanval, behaalden on- danks bijzonder ongunstige weersomstandig- heden terreinwinst en maakten lichte en zware infanteriewapens buit. 'Sterke aanval len van de Sovjets in den Oostelijken Kau- kasus werden weer onder zware verliezen verijdeld, dank zij den hardnekkigen tegen- stand van Duitsche en Roemeensche troepen De operaties van snelle formaties ten Noorden van de Terek werden voortgezet en er werden meer dan duizend gevangenen gemaakt. De gemelde aanval in de Katmukkensteppe werd voortgezet tot diep in den rug van den vijand en daarbij werd een steunpunt van den vijand met groote werkplaatsen voor pantser- I wagens vemield. Tusschen Wolga en Don vielen de Sovjets ook 4 December met krachtig gebruik van pantserwagens tevergeefs aan. 75 pantser wagens werden vernield. 13 werden onklaar geschoten en bovendien werden den vijand zware verliezen aan menschen en wapens toegebracht. Een krachtige aanval van eigen pantser- troepen versloeg vijandelijke pantser- en cava- lerie strijdkrachten, waarbij 2000 gevangenen werden gemaakt en 14 stukken geschut wer den veroverd. Italiaansche en Hongaarsche verkenningsacties aan het Donfront leverden belangrijke verkenningsresultaten op. In het gebied tusschen Kalinin en Ilmen- meer stortten ook gisteren sterke vijande- lijke aanvallen ineen, die ten deele werden gesteund door bijzonder hevig artillerievuur, pantserwagens en slagvliegers. 10 pantser wagens werden ten deele in gevechten op korten afstand vernietigd en 6 vliegtuigen werden door troepen van het leger neerge- schoten. Bjj afweergevechten der laatste tien dagen heeft de 78e dftisie infanterie alleen 169 pant serwagens vernietigd. De luchtmacht versloeg vijandelijke troepenconcentraties en colonnes voertuigen. Formaties jachtvliegers schoten zonder zelf verliezen te lijden, 58, luchtdoel- artillerie 3 vijandelijke machines omlaag. Aan het Noordelijke front werden bij eigen operaties van stoottroepen ruim 80 vijande lijke gevechtsstellingen en kazematten ver nield. De bezettingen werden onschadelijk gemaakt of gevangen genomen. In Tunis zijn hevige gevechten aan den gang. Een belangrijk knooppunt van wegen en spoorlijnen werd na gevechten van ver- scheidene dagen stormenderhand genomen. Hierbij werd een sterke Britsch-Amerikaan- sche formatie, die op een ver vooruitgeschoven post den vijandelijken opmarsch naar Tunis moest dekken practisch volkomen in de pan gehakt. De vijand leed zware verliezen aan menschen en materiaal. Sterke formaties gevechts- vliegtuigen en duikbommenwerpers namen doeltreffehd aan den strijd deel. Bovendien werden stellingen artillerie, troepen en con- centraties pantserwagens herhaaldelijk aan- gevallen, waarbij ruim 100 voertuigen vernie tigd werden. (Voorts vielen Duitsche en Ita liaansche formaties van de luchtmacht de haven van Bone aan. Een transportschip werd zwaar getroffen, talrijke andere vaar- tuigen geraakten in brand. Duitsche jagers schoten 23, de kustartillerie in Tunis 2 vijan delijke vliegtuigen neer. "Vijf eigen machines worden v'ermist. Aan de kust van de bezette Westelijke ge- bieden verloor de Brifsche luchtmacht gis teren 6 vliegtuigen. Het opperbevel van de weermacht deelt mede: In den Oostelijken Kaukasus en in het Terekgebied werden Sovjet-aanvallen in ge vechten op korten afstand en ten deele in tegenaanvallen afgeslagen. Verscheiden tanks werden vernield en meer dan 1600 gevange nen gemaakt. In scheervlucht aanvallende jachtvliegers brachten de vijandelijke infan terie zware verliezen toe en schoten 12 vijan delijke vliegtuigen neer. Bij heen en weer golvende gevechten tus- schein Wolga en Don werd een Sovjet-bataljon vemietigd, 26 pantserwagens werden kapot- geschoten, talrijke stukken geschut en infan- teriewapenen buitgemaakt.- Transportforma- ties der luchtmacht hrachten, in weerwil van de moeilijkste weersomstandigheden, den strijdenden troepen aanvoer. Bij de succes- volle afweergevechten tusschen Wolga en Don heeft zich het 2de hataljon van een Weensch regiment grenadiers door voorbeeldig optreden bijzonder onderscheiden. In de groote bocht van den Don zijn de laatste dagen herhaalde, door pantserwagens gesteunde, sovjetaanvallen op een belangrijken sector der rivier afgeslagen. In het gebied tusschen Kalinin en het Ilmen- meer mislukten talrijke, vagik krachtig door pantserwagens gesteunde, vijandelijke aanval len, ten deele in verbitterde gevechten op ge- ringen afstand. De vijand verloor 51 pant serwagens en leed opnieuw zware, bloeuige verliezen. Bij stormtroepoperaties in den Noordeiijken sector heeft een afdeeling der Waffen-SS zich bijzonder onderscheiden. In Tunis werd de zuivering van het ge- vechtsterrein bij Teboerda voortgezet. Het aantal gevangenen is gcstegen tot 1100, het aantal vernielde pantserwagens bedraagt ruim 70, dat der buitgemaakte kanonnen meer dan 40. De luchtmacht opereerde tegen vijandelijke colonnes en losplaatsen in de haven van Bone. Jachtvliegers schoten gisteren overdag boven dit gevechtsgebied 14 vijandelijke vliegtuigen, waaronder viermotorige bommenwerpers, neer zonder zelf verliezen te lijden. Jacht- en gevechtsvliegtuigen hebben over dag aanvallen gedaan op spoorweg- en fabrieksdoelen aan de Zuidoostkust van Engeland. Ook het Italiaansch weermachtbericht 'meldt van felle gevechten in Tunis als volgt: In het gebied van Tunis worden felle ge vechten geleverd. Een knooppunt van wegen en spoorlijnen van groote tactische beteekenis, waarom sinds eenige dagen gestreden werd, werd door de troepen van de As stormender hand veroverd en bezet. De vijand leed aan- zienlijke verliezen aan menschen en materiaafl. Talrijke formaties bombardements<vliegtuigen en duikbommenwerpers namen aan deze suc- cesvolle operaties deel. Andere sterke for maties gevechtsvliegtuigen deden herhaalde malen aanvallen op artilleriestellingen, troe pen en pantserwagens waarbij zij ruim hon- derd gemechaniseerde strijdmiddelen vemie- tigden of ernstig: beschadigden. Formaties Duitsche en Italiaansche vlieg tuigen hemieuwden voorts haar hevige bom- bardementen op de haven van Bone. Een schip werd midscheeps getroffen en sprong uit elkaar. Talrijke andere schepen geraak ten in brand. 23 vijandelijke vliegtuigen zijn neergehaald door Duitsche jagers, 2 door de batterijen van het luchtdoelgeschut aan de kust van Tunis. Een vliegtuigbestuurder een Amerikaansch kapitein werd gevangen ge nomen. Vrijdagmiddag hebben vijandelijke vlieg tuigen een korte maar hevigen aanval onder- nomen op Napels, waarbij zij van dichtbrj onze machines volgden, die terugkeerden van de actie in Tunis. De aangerichte schade is aanzienlijk en er zijn talrijke slachtoffers ge- vallen onder de burgerbevolking. Het aantal 4&oden bedraagt 159, het aantal gewonden 358. Een viermotorige Britsche bommenwerper werd getroffen door het vuur van ons lucht doelgeschut en stortte brandend in de Golf van Napels. Zelfs in de omgeving van Con- senza werden eenige bommen uitgeworpen, waarbij eenige huizen beschadigd werden. In een aanvulling op het Weermachtbericht wordt nog medegedeeld, dat de namen en voomamen van de dooden en gewonden van den recenten aanval op Naples in de plaatse- lijke dagbladen zullen worden bekend ge maakt. LUOHTACTIVITEIT BOVEN AFRIKA. Britsche patrouilles in Cyrenaica verdreven. Het 925ste communique van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: Aan het front van Cyrenaica werden vijan delijke patrouilles teruggedreven. Bij het gevecht in Tunis, waarvan melding werd gemaakt in het weermachtbericht van gisteren en dat eindigde met de verovering van een belangrijke plaats, werden 400 gevan genen gemaakt en 25 pantserwagens. 7 ge- pantserde auto's, 41 stukken geschut, onge- veer 300 auto's en een groote hoeveelheid munitie vernield of buitgemaakt. Aan weerszijden aanzienlijkfe bedrijvigheid in de lucht. In den loop van verscheiden luchtgevechten schoten Duitsche jagers 14 vliegtuigen neer,. Twee ortzer vliegtuigen zijn niet teruggekeerd van de operaties der laat ste twee dagen. Hier wordt van officieele zijde bekend- gemaakt, dateen nieuwe wet is uitgevaar- digd die politie-ambtenaren, die gevangenen bij bun vlucht behulpzaam zijn, met strenge straffen, waaronder dwangarbeid, bedreigt Het is den laatsten tijd n.l. veelvuldig voor- gekomen, dat ambtenaren van politic arrestan- ten, die zij moesten overbrengen of bewaken, lieten ontsnappen of hun ontsnapping niet verhinderden. Zij, die zich hieraan schuldig maken, zullen door een speciale rechtbank worden berecht. ^CHURCHILL OVER DEN STRIJD IN AFRIKA EN EUROPA. Naar de Engelsche nieuwsdienst, volgens D.N.B. meldt, heeft Churchill in een heden te Bradford gehouden rede o.a. verklaard: „Engeland moet al zijn krachten inspannen daar de oorlog het spannendste stadium nadert". 'Churchill zeide verder, dat de geallieerden in Afrika, zoowel in Cyrenaica als in Fransch Noord-Afrika moeten rekenen op zeer hevige gevechten. Omtrent den strijd in Europa verkiaarde hij, dat de Russen hun eigen land verdedigen. Zoowel de Russen als de Engel- schen, zoo meende Churchill, verdedigen de zaak der vrijheid en gerechtigheid. Evenwel moet men daarbij goed voor oogen houden, dat het hier een zaak betreft, die langzaam en moeizaam vooruit komt. Onze vijanden, zoo vervolgde de" premier, zijn zeer machtig. Zij beschikken over millioenen soldaten. Zij heb ben rijke landen veroverd. Zij hebben hun eigen program. Churchill moest constateeren, dat het tot dusver niet gelukt is, de harde kern van het Nazi-verzet te kraken. De Britsche minister van Marine heeft in een te Eonden gehouden rede verklaard. dat de Britsche vloot nog een zeer moeilijke en geweldig groote taak te wachten staat. In marinekringen, zoo zeide hij, maakt men zich in dat opzicht geen illusies. In de eerste plaats komt het duikbootgevaar, dat onvoor- waardelijk overwonnen moet worden. wil men niet, dat de zeeverbindingen van Engeland worden afgesneden. Het is niet voldoende, wanneer deze verbm- dingen slechts tijdelijk of zelfs maar 'n oogen- blik veilig zijn voor de koopvaardijvloot. Enge land moet er in slagen, de scheepsroutes ge- heel vrij te maken. Want zoodra men de strijdkrachten in de ver uit elkander liggende operatiegebieden niet meer voortdurend van al het noodige kan voorzien, stort alles ineen. De toestaild, waarin Engeland zich hevindt, vereischt een uiterste krachtsinspanning van iedereen. STUKA'S IN ACTIE BOVEN TUNIS. Pantsercolonnes bestookt. De Britsch-Amerikaansche pantserstrijd- krachten hebben, naar het D.N.B. vemeemt, op 5 December aan 't front van Tunis weder- om zware verliezen geleden door de hevige acties van formaties Duitsche duikbommen werpers. De colonnes pant&ers en vracht- auto's werden bij verrassing aangevallen en vemietigd. In scheervluchten werden mar- cheerende infanteriecolonnes van den vijand op de wegen in den Oostelijken uitlooper van het Atlasgebergte uiteengeslagen. Het vlieg- veld Constantine werd met succes gebombar- deerd. Formaties Duitsche en Italiaansche gevechtsvlievers, die in verscheiden golven stations en spoorwegen in het grensgebied van Tunis en Algiers aanvielen, veroorzaak- ten talrijke branden en vernielden de rails. Duitsche jagers heb,ben Vrijdag boven het gevechtsgebied in Tunis een buitengewoon succes geboekt. Eenige escadrilles Duitsche jachtvliegtuigen dwongen een 4oor Britsch- Amerikaansche jagers beschermde formatie bommenwerpers bestaande uit twaalf Douglas- Boston-toestellen tot den strijd. Binnen kor ten tijd stortten alle twaalf Boston-toestellen in den Oostelijken uitlooper van het Atlas gebergte neer en gingen in vlammen op.. Na een kort, hevig vuurgevecht stortten ook de begeleidende jagers omlaag, waarmede dus de geheele vijandelijke formatie vernietigd was. Omtrent de in den nacht van 4 op 5 Decem ber uitgevoerde Duitsche luchtaanvallen op de Algeriinsche haven Bone, meldt D.N.B. nader, <mt o.a. de laadpier door voltreffers geheel in brand geraakte. Alle daar liggende schepen werden aanzienlijk beschadigd. Een schip brandde uit. Een munitieschip vloog met een geweldige explosie in de lucht. De in de on- derkomens der Britsch-Amerikaansche troe pen geworpen brartdbommen, veroorzaakten eveneens geweldige branden. Alle Duitsche vliegtuigen keerden onbeschadigd terug. EN DE BOMBABDEMENTEN. Paus eventneel naar Rome. Volgens een bericht van het Zwitsersche Telegraafagentsohap uit Rome, is het niet juist, dat met heL oog op een mogelijk bom- bardement van Rome, reeds verschillende waardevolle kunstwerken uit het Vaticaan en de St. Pieterskerk in veiligheid gebracht zijn. In kringen van het Vaticaan heeft de mede- deeling der Engelsche radio in zake de voort- zetting der luchtaanvallen op Italiaansche ste- den, eventueel ook op Rome, diepen indruk gemaakt, zoo meldt het agentschap verder. De onderstaatssecretaris van den Paus, mgr. Tardini, heeft hierover een bespreking gehad met den Britschen gezant bij den Heiligen Stoel. Omtrent besluiten van den Paus in dit op zicht, is van officieele zijde tot dusver wel is waar nog niets bekend gemaakt, doch men verklaart, dat de Paus smartelijk getroffen door de gevolgen der bombardementen, het voornemen geuit heeft, Rome ook in geval van luchtaanvallen niet te verlaten. Pius XII heeft zelfs het plan te kennen gegeven, dat hij, indien ook op Rome luchtaanvallen onder- nomen zouden worden, zijn zetel midden in de stad, in het gebied van Eateranen zou vesti- gen. Hieraan wordt toegevoegd, dat, daar de paus ook bisschop van Rome is, de ver- plaatsing van zijn zetel niet van invloed zou zijn op zijn prerogatieven als,souverein van Vaticaanstad. In een schrijven aan den aartsbisschop van Turijn heeft de paus aan de door de Engel sche luchtaanvallen zoo zwaar beproefde be- volking dier stad, zijn diep medeleven betuigd. Koning-keizer Victor Emmanuel heeft Vrij dag de getroffen stadsdeelen van Napels be- zocht. In een der ziekenhuizen onderhield hij zich met de gewonden. Volgens een bericht van de „Stockholms Tidningen" heeft de omroeper van radio-Cairo verklaard, dat de Amerikaansche luchtaanval op Napels de eerste luchtaanval op Italie is, welke ondemomen i§ zonder de neutraliteit van Zwitserland te schenden. FINLAND 25 JAAR ONAFHANKELIJK. Dagorder van Mannerheim. Ter gelegenheid van den 25sten verjaardag der Finsche onafhankelijkheid, heeft maar- schalk Mannerheim een dagorder uitgevaar- dfgd, waarin hij o.m. zegt: Vijf en twintig jaar geleden werd Finland tot zelfstandigen staat verklaard, maar pas op het slagveld werd deze zelfstandigheid, ten koste van zware offers, verwezenlrjkt. De ge- schiedfois leert, dat de zelfstandigheid van een land geen werkelijke waarde heeft, wan neer zij niet door kracht beschermd en ge- waarborgd wordt. In den oorlog 1939/40 moesten wij deze waarheid inzien, toen wtj onze zelfstandigheid opnieuw moesten ver dedigen in een zwaren strijd van drie en een halve maand. Thans staan wij reeds weer anderbalf jaar voor dezelfde taak en strijden met de jvapenen in de handen voor zelfstan digheid en bestaan. Wij zullen den vrede, die eens zal komen, nog meer weten te waardee- ren dan vroeger. Soldaten, veel is van u ver- langd en nog meer zal gevraagd worden. Met de hulp van den Allerhoogste zullen wij dezen oorlog ten einde voeren, om ons volk een blij- venden vrede te verzekeren. DE BRITSCHE VERLIEZEN IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. In Gibraltar is een Engelsch vrachtschip met overlevenden van 2 torpedojagers en een groote torpedoboot, die in de Middellandsehe Zee tot zinken zijn gebracht, aangekomen. Volgens de verklarir.gcn der schipbreukelin- gen is een der torpedojagers onmiddellijk na den eersten treffer gezonken. De dokken en kaden in Gibraltar zijn overvol. AMEltlKA'vS OORLOGSPRGDUCTIE. De waarnemende voorzittlr van het ministe- rie voor oorlogsproductie te Washington, Charles E. Wilson, heeft alle volmachten ge- kregen voor de controle op en de uitvoering van de oorlogsproductie. Naar Vrijdag in een gemeenschappelijke verklaring van Stimson, Knox en Nelson gezegd werd, wordt daarmede een eind gemaakt aan de conflicten, die tot dusver tusschen het ministerie voor de oor logsproductie en de legeronderdeelen beston- den. Wilson is ook belast met de controle op de vliegtuigproductie, de radio en de keuze en uitrusting van de convooischepen. In een boodschap aan den bond van Ame rikaansche fabrikanten heeft Roosevelt ver klaard, dat de Ver. Staten nog niet alle productiedoeleinden hebben bereikt, die zij dit jaar hadden hopen te bereiken. De ijzerschaarschte heeft volgens United (Press in de Ver. Staten een dergelijken om- vang aangenomen, dat de minister van marine Knox, de zee-officieren heeft uitgenoodigd hun sabels af te geven om ze met het andere oudijzer te laten versmelten. DE GEVECHTEN IN TUNIS. S.P.T. meldt uit Londen: Volgens de laat ste berichten uit Tunis duurt de strijd tus schen geallieerde en Duitsche tankeenheden nog voort en wel hoofdzakelijk langs de voor- naamste straatwegen. De tegenaanvallen van den tegenstander zijn zeer energiek en nemen vaak het karakter van een tegenoffensief aan. De Duitsche troepen hebben hier en daar terreinwinst geboekt. Een en ander heeft ten gevolge, dat de opmarsch van de legers der generaals Eisenhower en Anderson ten- minste. eenige dagen zal worden opgehouden. Britsche oorlogscorrespondenten vestigen wederom de aandacht op het feit, dai de tegenstander over meer vliegvelden beschikt, waar door hij, gemakkelijker dan de geallieer den, zijn troepen van de lucht uit van de noo dige versterkingen aan menschen en materieel kan voorzien. DE EVACUATIE VAN ITALIAANSCHE STEDEN. S.P.T. meldt uit Rome: Het g.ppel van den Duce ter vrijwillige evacuatie van Italie's groote stolen door alien, die niet door hun werkzaamheden aan deze steden zijn gebon- den, heeft als gevolg gehad, dat nog denzelf- den avond 800.000 woonhuizen vrijwillig aan de autoriteiten zijn aangeboden oin er geeva- cueerden onder te brengen. In vele Italiaansche steden is men verplicht de huizen of gedeelten van huizen die niet bewoond zijn bij de autoriteiten op te geven, opdat alle beschikbare ruimte door geeva- cueerden kan worden benut. Men verwacht hier dat spoedig niet minder dan twee mil- lioen woningen voor "dit doel beschikbaar zul len zijn. FRANSCHE TREINEN BESCHOTEN. In Noord-Frankrijk zijn 2 treinen door Brit sche vliegtuigen beschoten. In een van deze treinen zijn 2 kinderen en 2 mannen gewond, van welke laatsten er een in het ziekenhuis is overleden. In den anderen trein werden de machinist en de stoker, benevens een reiziger getroffen. Zij moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. ENGELSCHEN TORPEDEERDEN REEDS VIEK LAZARETSOHEPEN. Het door de Engelschen getorpedeerde en tot zinken gebrachte lazaretschip ,,Citta di Trapani" was, naar Stefani meldt, reeds een keer, en wel op 30 Juli j.L, eenige mijlen ten Noordoosten van Derna door Engelsche vlieg tuigen gebombardeerd. Dit is het vierde Italiaansche lazaretschip, dat door de Engel schen is aangevallen. Hieranede wordt op nieuw bewezen, zoo constateert men te Rome, dat de Engelschen alle intemationale wet ten met voeten treden en niet den geringsten eer- bied aan den dag leggen voor de teekenen van het Roode Kruis. Voor den zooveelsten keer hebben de Ehgelschen hun waren hrutalen aard' bewezen. De Fransche autoriteiten hebben den voor- maligen premier Edouard Herriot gear- resteerd, wien gedwongen verblijf in zijn stad, Lyon, was opgelegd, voorts den gewezen secretaris-generaal van het Fransche vakver- eenigingsverbond Leon Jouhaux den vroege- ren onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken Franqois de Tessant en den ex-leider der Fransche sport en bekenden- oud-tennis- speler, Jean Borotra. HITLER'S VERJAARSGESCHENK AAN FRANCO. De Duitsche ambassadeur te Madrid von Stohren heeft, vergezeld van den directeur- generaal van de Mercedes Benzfabrieken, aan generaal Franco op diens 50sten verjaardag als geschenk van den Fiihrer een 8-cylinder Mercedes Benz-auto aangeboden. Deze auto is vervaardigd volgens de nieuwste ervaringen in de automobieltechniek en heeft een motor met 150 p.k. en biedt plaats aan 7 tot 8 per- sonen. De maximum-snelheid bedraagt 170 k.m. per uur. Het geschenk is in het buiten- verblijf El Prado aangeboden. GEALLIEERDE SCHEEPSVERLIEZEN BIJ NOORD-AFRIKA. De Britsche berichte'ndienst meldt uit Was hington, dat aldaar is toegegeven, dat bij de operaties in Noord-Afrika vijf marinetrans- portschepen verloren zijn gegaan. Bovendien zoo wordt verder gezegd, zouden drie Ameri kaansche transportvaartuigen, een torpedoja- ger en een tankschip beschadigd zijn. Gedetailleerd is te Washington medegedeeld dat de schepen Tasker H. Bliss (het vroegere passagiersschip President Cleveland), Mugh Scott (voorheen Presedent Pierce) en Edward Rutledge (voorheen Exeter), nabij Casablanca tot zinken zijn gebracht. De Joseph Hewes (voorheen Excalibur) is nabij Rabat gezon ken, de Leedstown (voorheen Santa Lucia) bij Algiers. De eerste lord der admiraliteit, Alexander, heeft in het Lagerhuis volgens Reuter opge- merkt, dat de Engelsche scheepsverliezen hij de actie in Noord-Afrika geringer zijn dan men iheeft verondersteld. De verliezen aan koopvaarders zullen evenwel niet worden ge- pubiiceerd. Van de verloren oorlogsschepen noemde Alexander de torpedojagers Brook en Martin, het korvet Gardenis, de beide kotters Walney en Hartland, de sloep Ibes, een ravitailleering- schip, Mecia, den mijnenveger Algerienne, het luchtdoelartillerieschip Tynwald en het kleine vliegkampscliip Avenger, benevens. den Nederlandschen torpedojager Isaac Sweers. (D.N.B.) j De -Fransche staatssecretaris voor de kolo- nien, generaal Brevle, heeft van den gouver- neur van het eiland Reunion een telegram ontvangen, waarin deze hem meedeelt, dat hij het eiiand als gevangene verlaat. Met hem gaan twee andere hestuursambtenaren naar een nog onbekende bestemming. Het keizerlijike Japansche hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat Japansche torpedoboo- ten in den nacht van 29 op 30 Nov. Ameri- kaanscffe marinevaartuigen in de nabijheid van de haven van Lunga op Guadalcanar heb ben aangevallen. De Amerikanen leden de volgende verliezen: een slagschip, een kruiser en twee torpedojagers werden tot zinken ge bracht en aan boord van twee torpedojagers brand veroorzaakt. Aan Japansche zijde ging een torpedojager verloren. Deze slag wordt officieel den „nachtelijken slag van Lunga" genoemd. De tot zinken gebrachte zware kruiser be- hoorde tot de Augusta-klasse. Zoowel deze kruiser als het tot zinken gebrachte slagschip maakten een maand geleden nog deel uit van een geveohtseskader in het centrale deel van den Atiantischen Oceaan. EDEN OVER DE SAMENWERKING MET DE SOVET-UNIE. De Britsche minister van buitenlandsche zaken heeft Woensdag, volgens den Britschen berichtendienst verklaard, dat Groot-Brittan- nie niet van meening is, dat een verschil van wereldbeschouwing een samenwerking rr.et Rusland na den oorlog onmogelijk maakt. In- tegendeel, de beste basis voor een volkomen nieuwe en betere gemeenschap van volken is juist de samenwerking tusschen Groot-Brit- tannie en de Sovjet-Unie, steunende op het BritschRussische bondgenootschapsverdrag, dat voorziet in een twintf^jarige samenwer king na den oorlog. Engeland, aldus Eden, zal na den oorlog niet alleen met de groote geallieerde mogend- beden samenwerken doch ook met de kleine naties, die thans samen met Engeland aan den oorlog deelnemen. Het verleden heeft geleerd, dat de verdediging en de veiligheid van Europa onafscheidelijk is verbonden met de verdediging en de veiligheid van Groot- Brittannie. Een eerste v.ereischte voor den wederopbouw van Europa is dan ook het ves tigen van een duurzamen vrede op het vaste- land. DE OPERATIES OP DE PHILIPPIJNEN NAGENOEG GEiSlNDIGD. Het Japansche hoofdkwartier heeft Woens- dag-avond medegedeeld, dat de zuiverings- operaties op de Philippijnen zoo goed als ge- eindigd zijn. Het communique luidt als volgt: „Na de bezetting van de Philippijnen hebben de strijdkrachten van het Keizerlijke leger, die met de zuiveringsoperaties tegen de rest van de Amerikanen en Filippino's in het gebergte en op andere ontoegankelijke plaatsen op de eiianden waren belast, het grootste deel van deze ongeregelde troepen vernietigd. De op- merkelijkste resultaten \%,n de Keizerlijke troepen behskgld in de, periode Augustus October zijn de volgende: 1. de vijand liet 3945 gesneuvelden op het slagveld achter. 2. 2918 vijanden werden gevangen genomen. 3. Tot den krijgsbuit behooren o.a. 33 stukken snelvuurgeschut, 71 zware en lichte mitrail- leurs, 105 automatische geweren en andere vuurwapens, in totaal 7458 stukken, een mil- lioen patronen en 44 vrachtauto's." DARLANS POSITIE. Op de p'ersconferentie van Woensdag heeft minister Cordell Hull zich, volgens de N.R.Crt. beziggehouden met het toekomstige bestuur van de tegenwoordig bezette landen. Men ziet te Washington in zijn verklatf ng de bepaling van een standpunt ten opzichte van Darlan's huidige posrtie in Noord-Afrika, daar Hull zeide, dat de volken van de op het oogenblik door de geallieerden bezette gebieden in de toekomst zelf hun leiders of regeeringen mogen kiezen. In verband met de vorming van een rijks- raad voor Noord-Afrika, heeft de zender- •Marokko een toelichtenden commentaar om- geroepen. Hierin wordt medegedeeld, dat Fransch-Noord-Afrika een officieelen status heeft verkregen, welke het dit gebied moge lijk zal maken, zelfstandig aan de zijde der geallieerden te strijden en Frankrijk in de wereld te vertegenwoordigen. Het hoog'e commissariaat zal thans den bij Frankrijk ge- interesseerden mogendheden gelegenheid geven haar belangen in het Fransche koloniale ge bied te doen vertegenwoordigen. Eenige vvenken voor het genuengd stoken van b'andstoffen. Nu het in het algemeen niet mogelijk zal zijn dat een brandstoffenhandelaar aan al zijn afnemers precies die soort, kwaliteit en af- meting brandstof levert, welke men altijd ge- stookt heeft, volgen hieronder eenige wenken, waarmede een ieder zijn voordeel kan doen. Allereerst moge er op gewezen worden, dat men voorheen in kachels en haarden vrijwel uitsluitend anthracietnootjes 3 (20 tot 30 mm) stookte, doch dat men ook anthracietnoten 1 (50 tot 80 mm) en anthracietnoten 2 (30 tot 50 mm) kan gebruiken. 1. Men kan anthraeiet gemengd stoken met eierbriketten, essnootjes en bruinkool- briketten, wanneer men er zorg voor draagt, dat de stukgrootte van de brandstoffen onge- veer dezelfde is. Bij gemengd stoken van anthraeiet met cokes dient de cokesafmeting kleiner te zijn. 2. Het mengen van cokes met anthraeiet biedt het voordeel, dat het vuur beter door- brandt, een vuur met enkel cokes gestookt, dooft eerder. 3. Als men eierbriketten met anthraeiet mengt, heeft men minder last van het pek, dat bij de bereiding van eierbriketten als bindmiddel voor het anthracietgruis wordt ge- bruikt. Pek heeft een hoog gasgehalte en vormt hij verbranding veel roet. Stookt men in een vuur enkel eierbriketten, dan moet men tefRens kleine beetjes versche brandstof bij- vuilen en pas nadat de vorige verbrand zijn.- Ook moet men het vuur eerst door laten branden, voordat men het tempert. 4. Men kan ook coke.s en eierbriketten ge mengd stoken, mits de stukgrootte van de cokes kleiner is. Hierdoor brandt de cokes vlotter door en heeft men minder last van het roeten van het pek. 5. Essnootjes, ook wel keuken- of kachel- nootjes of half- of driekwartvette koien ge- naamd, hebben bakkend vermogen d.w.z. als de koien op een vuur warm worden, bakken de enkele stukjes aan elkander vast en vor- men een koek op het vuur. Men kan het be- zwaar van dit bakken voorkomen, door de essnootjes gemengd te stoken met antbraciet van dezelfde stukgrootte of met cokes van een kleinere afmeting. 6. Turf moet voor het gebruik in haarden of haardkachels verkleind worden tot stukken van ca. 40 mm in het vierkant en slechts met kleine hoeveelheden tegelijk op goed door- brand vuur worden gebracht. Bovendien ver- dient het, als men turf stookt, aanbeveling het vuur pas te temperen als de versch opge- brachte brandstof flank doorgebrand is. Turf verbrandt snelier dan antbraciet. Menging met anthraeiet, eierbriketten of bruinkool- brlketten heeft weinig zin. Het brandend hou den gedurende den nacht kan het beste ge- schieden door uitsluitend anthraeiet, eierbri ketten of bruinkoolbriketten te stoken. In een centralen verwarmingsketel kan men cokes gemengd met persturf stoken. De pers- turf behoeft dan niet verkleind te worden. AAN DE FAMILIELEBEN VAN DE VRIJWILLIGERS IN DE WAFFEN S.S. EN HET LEGIOEN. De Germanische Freiwilliger Leitstelle deelt mede: Het is zeer goed mogelijk, dat men J familieleden of bekenden op fqto's van de Waffen-SS en het Legioen in dagbladen, tijd- schriften of het fibnjoumaal herkent. Een zeer begrijpelijke wensch is dan ook deze foto's te bezitten. Schrijft u met nauwkeurige op- gave waar u de foto gezien heeft aan de Ger manische Freiwilliger Leitstelle, Den Haag, Plein 1. De betreffende foto wordt u dan toe- gezonden. VERBOD TOT HET TE KOOP AANBIEDEN, VERKOOPEN EN AFLEVEREN VAN SCHRIJFMA CHINES. Volgens een publicatie van de Jjtaatscourant is het met ingang van 4 DeceJ^tr aan ieder een verboden schrijfmachines pei" advertentie te koop aan te bieden, terwijl tevens het reeds voor handelaren bestaande verbod tot het ver- koopen en afleveren van schrijfmachines is uitgebreid tot iedereen, tenzij verkoop en af- levering plaats vindt aan bij het biu-eau voor metaalverwerkende Industrie, Riouwstraat 174, 's-Gravenhage, ingeschreven handelaren in kantoormachines. Het verkoopen van schrijfmachines van -gebruiker aan gebruiker is verhoden. Degenen, die hun schrijfmachine wenschen te verkoopen, kunnen bij genoemd bureau een opgave vragen van de ingeschre ven ondernemingen, aan wie mag worden ver- kocht. BIJNA 94 MLLLE VOOR ONS VOLK. Een groot aantal firma's en particulieren heeft de vorige week een bedrag van niet minder dan f 93.65®,46 bijeengebracht voor onze minder bedeelde volksgenooten. Dit be drag, gezameld door Winterhulp onder eigen volksgenooten, bestaat uit giften van enkele centen tot duizenden guldens. Hieruit ziet men hoe allengs het besef baan breekt, dat via de Winterhulp onze landgenooten elkaar de hand reiken. Blijft daarom niet achter; mogelijk zijn de vrijwillige medewerkers met de lijstcollecte nog niet bij u geweest. Wanneer ze zich bij u melden, offert dan met een warm hart. Het gironummer van Winterhulp is 5553. REGELING VOOR KERVEN VAN AM ATE URST AB AK. Voor de tallooze amateurs, die zich dit jaar met de teelt van tabak in eigen tuin bezig hebbten gehouden beteekent het ontbreken van een regeling voor het kerven van hun product tot shag- of rooktabak helaas nog een hinder- nis om hun zelfgeteelde tabak te kunnen ge- nieten. Zooals men weet, was vorig jaar het kerven van deze amateurstabak door de over- heid toegestaan. Dit jaar ontbreekt tot nu toe nog een regeling, welke het mogelijk maakt ook dit jaar de gefermenteerde tabak verder tot een rookbaar product te doen be- werken. Naar wij vernemen kunnen echter binnenkort de voorwaarden tegemoet worden gezien, waaronder het ook dit jaar toegestaan zal zijn amateurs-tabak te laten kerven. DE TABAKSOOGST. De tabaksoogst 1942 wordt, naar ons ge- "meld wordt, ingeleverd. De Rijnstreek bracht ongeveer 20 ton op. goede kwaliteit, best van kleur en gaafheid. Veel is het wel niet, maar er zullen toch heel wat sigaren van vervaar digd kunnen worden, die lang niet ralecht zijn. Jammer is het echter, dat ook hier de smok- kelhandel welig heeft getierd en vele kilo's tabak hun weg in den sluikhandel moesten vinden. Er zijn gevallen- bekend. waar op 2 zakken van 100 kilo door den tabakker een winst werd gemaakt van niet minder dan 2000. Toch is men er in geslaagd de meest ernstige gevallen den kop in te drukken en zoo kon ook in het algemeen in de meeste tabaksgebieden een aanzienlijk hooger ge- wicht afgeleverd worden dan het vorige jaar.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1