Rede van Mussolini. Buitenland No. 10.455. VRIJDAG 4 DECEMBER 1942 82e Jaargang I. VAN DE SANDE ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR ZEEU WSCH-VLAAN DEREN Zitting van het Deutsche Landesgerichtte Middelburg Socialisme van den nieuwen tijd. DUITSCH WEERMACHTSBERICHT Nieuwe Sovjet-aanvallen mislukt. Rijkssportmedaille voor dr. Seyss-lnquart. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT Verschijnt iederen Maandag-, Woenidag- en Vrljdagavond Prfisverhooging adverte-»'4n toegestaan door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N. P. d.d. 24 Maart 1942 - AbonnementsprljsBinnen Terneuzen f 1.42 per 3 maandenbulten Terneuzen t 1./J per maanden. Si) vooruitbetaling f 6.6C per )aar. Uitgeefster N.V. Finrta P.J.VAN DE SANDE Telefoon 2073 - G.ro 38150 COURANT ADVERTENTIENPer mm 10 cent, minimum per advertentie f 1.50 Rubriek kleine advertentien 1 -5 regels 60 centiedere regel meer 12 cent maximum 8 regeis Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 1-5 regels 52 cent, iedere regel meer 10 cent Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 1 0 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzanding van advertentien uiterlijk 10 uur v. m. op den dag van verschijning. 'DIRECTEUR: HOOFDREDACTEURN. J. HARTE TERNEUZEN - TELEFOON 2298 Duce rekent af met Churchil. Voor de wefcgevende commissies der fascis- tische Kamer van c-orporaties te Rome heeft de Duce Wdensdagochtend, volgens D. N. B., een rede gehouden, die per radio werd uitge- "zonden. Bij zijn aankomst werd hij begroet met s-tormachtige toejuichingen, waaraan geen einde scheen te zullen komen. Hij was vergezeld van den partijsecretaris, minister Vidussoni. Mussolini die gekleed was in de zwarte partij-uniform, nam plaats op de re- gee ringsbank. In zijn rede verklaarde de Duce, dat mj, na 18 maanden te hebben igezweigen, vandaag een groote politieke en militaire, in de eerste plaats echter militaire rede zou bouden, waar- in hij verantwoording zou afleggen over de gebeurtenissen, die hij als volgt karakteri- seert: 1) De oorlog tegen Rusland 2) Het dedlnemen van Japan aan den oorlog, 3) De landing der Engelsch-Amerikaansche troepen in Noord-Afrika. Ten aanzien van het eerste punt verklaarde de Duce, dat de militaire macht van Rusland sledhts wat de militaire kwaliteit der Russi- sche weermacht aamigaat, een verrassing is geweest. Sedert jaren heeft hij1 geweten, dat in het Oosten een reusachtdge militaire macht was ontstaan, die geen ander doel bad, dan met de waoenen in de hand de revoluties over de wereld te verspreiden. Het was dus ibeslist noodzakelijk, dat de As zich in den rug dekte. Men had geen oogen- hlik langer kunnen wachten. „De Russische soldaat heeft zich goed geweerd, doch de Duitsche soldaat nog beter, die den Russischen heeft verslaigen". Thans heeft Rusland reeds zijn vru-chtbaarste gebieden en 80 a 90 mill, led en van zijn hevolking verloren. Men kan dus met groot vertrouwen de toekomst tege- moet zien. De hulp van Engeiand aan Rus land is zeer gering geweest en het is kenm-er- kend, dat de Russen nooit hebben toegestaan, dat een Engelsch of Amerikaansch soldaat hun bod-em betreedt. Er kan, zoo zeide Musso lini, geen twijfel aan bestaan, dat ui-t deze ge- weldige worsteling, waarin de grenzen van het nieuwe Europa en de grenzen van Europa met Asde zullen worden bepaald, slechts de wapens der Asmogendheden zegevierend te voorschijn zullen komen. Roosevelt stuurde op oorlog aan. Venvolgens wees de Duce er op, dat, indien er demand is, die den oorlog gewenscht en op den oorlog aangestuurd heeft, dit de presi dent der Ver. Staten, Roosevelt, is. Zijn pro vocates en zijn propaganda, zijn leu-gens en zijn plechtige verzekeringen tegenover het eigen volk zijn slechts op dit eene gericht ge weest, den oorlog. Natuurlijk kon Japan niet toezien en wachten tot de Ver. Staten het eerst zouden schieten. Japan heeft er goed aan gedaan op het beslissende oogemblik in te grrjpen. „Het toetreden van Japan tot den oorlog vormt de onvoorwaardelijke garantie voor de overrunning, daar Japan niet te be- redken en onoverwinnelijk is". Al-le Engelsche posities in het Verre Oosten zijn als een kaar- tenhuis ineengestort. In enkele maanden is Japan een der rijikste landen ter wereld ge worden en dit is het loon voor zijn schitteren- de deugden. Geen dag gaat voorbij, zonder dat de Ver. Staten zware nederlagen en ern- stig verlies Van prestige moeten lijden. Engeiand wist niets van de geweldiige kracht van het Japansche keizerrijk. Tragi-cdmedie in Noord-Afrika Met betrekking tot de landing der En gelsch- Amerdkaansche troepen in Noord-Afri ka, wees de Duce er op, dat het in werkehjk- bei'd een *tragi-eomedie is, want de landing geschiedde met goedvinden van de Fransche militaire autoriteiten eh kan dus in het ge- heel niet alle glorierijk beschouwd worden Ook deze streek van Enigelschen en Amerika- ,nen kwam voor de As geenszins verrassend, daar voldoende inlichtingen beschikbaar wa ren over het samen-gaan van Amerikaansche en Fransche militairen. Toen de landing ge schiedde, deelde ik onmiddellij-k Berlijn mede, dat de eendg mogelijke maatregel de onmid- dellijke bezetting van geheel Frankrijk met in- beigrip van Corsica was. De Fiihrer en ik wil- den nog een keer een Fransch eerewoord ge- looven, bet eerewoord van den commandant der vloot van Toulon. Doch reeds kort daarna waren zoo buiten- gewoon duidelijke bewijzen aanwezig, dat het vereenigen van de Fransche met de Engelsch- Amerikaansche vloot in het voornemen lag, dat ook hier moest worden opgetreden, daar geen oogenblik mocht worden verloren. Aldus werd Toulon ibezet, om dit gevaar te voor- komen. Mussolini wees in dit verband er op, dat de door de En-gelsch-Amerikaansche propaganda de wereld ingezonden sprookjes van een glo- rierijken Franschen tegenstamd van a tot z verzonnen waren. In Toulon zijn er al met al 2 dooden en 17 gewonden geweest. De ontwa- peming van leger en marine in Frankrijk ge- schiedt in volkomen orde. De eenige overwin- ning, die de Enigelschen tot n-U toe hebben bevochten, is het offensief bij El Alamein. Vervolgens sprak Mussolini over de bom- bardeering der Italiaansche steden en ver klaarde, om alle in omloop zijnde geruchten eens en vooral Tegen te spreken, de juiste ge- tal'len te willen geven van verwoestingen en slachtoffers. Deze geta-llen zijn hem, wat de scbade aan gebouwen aangaat door den mi nister voor ooenbare werken, wat het aantal slachtoffers betreft, door den minister van binnen-landsche zaken verstrekt. In Mil aan zijn 30 huizen vemietigd, 411 zwaar besclhadigd en 1973 iicht beschadigd. In Turijn zijn 161 huizen vemield, 874 zwaar beschadigd en 2193 licht beschadigd. In Savona zijn 6 huizen vernietigd, 44 zwaar beschadigd en 970 licht beschadigd. In Genua zijn in het centrum 187 huizen vernietigd, 1006 zwaar beschadigd en 4569 licht beschadigd. In Groot-Genua zijn in totaal 203 huizen verniel-d, 1049 zwaar beschadigd en 4869 licht beschadigd. Er werd besloten de geheel vernielde huizen zoo lang de oorlog duurt, niet te herbouwen. Aan verliezen eischten de vijandelijke lucht- aanvallen tot den 30sten November 1942 1882 dooden en 3332 gewonden. iMet deze getallen bewijst bet Italiaansche volk, dat het de waarheid huldigt en men aan de Ver. Staten den leugen overlaat. Met stemverheffing verklaarde de Duce het recht te hebben te eischen, dat geen Italiaan ook miaar in het geringste dieze getallen in twijfel d-urft te trek-ken. Itallie is het eenige land, dat met groote waarheidsliefde verlies- lijsten publi-ceert, 1) om de verliezen op zich zeilf bekend te maken, 2) om de mannen, die voor Italic den heldendood gestorven zijn uit hum. anonimiteit naar voren te brengen. 1800 vijandelijke vliegtudgen werden met zekerh-eid, 713 waarschijnlijk neergeschoten. Op den grond werden 193 vliegtuigen met zekerheid, 190 waarschijnlijk vernield. De con- trole op het n-eerschieten van vliegtuigen wordt door Italie met groote nauwkeurigheid verricht. Zooals de Duce verklaarde laat hij zich in gewal van twijfel zelfs foto's voor- leggen. Engelsche krijgsgevangenen. In Italiaansche handen zijn aan Engelsche krijgsgevangenen 21 generaals, 2330 officie- ren en 32.747 onderofficieren en manschappen. Deze getallen zijn nog niet volledig, daar de nog op transport zijnde Engelsche krijgsge vangenen er nog aan moeten worden toege- voe-gd. Met de niet-Engelsche krijgsgevange nen tezamen heeft Italie in totaal in handen: 29 generaals, 4003 offici-eren en 69.167 man schappen. De krijgsgevangenen in Italiaansche hand worden volgens de wetten der menschelijkheid behandeld. zoo verklaarde de Duce. Helaas eohter kan dat van de tegenpartij niet ver- klaard worden. Afgezien van enkele gevallen moet de behandeling der Italiaansche krijgs gevangenen "bepaald onmenschelijk worden genoemd. Ter illustratie las de Duce gedeel- ten voor uit brieven, waarin krijgsgevange nen melding maken van de barbaarsche, on- menscbelijke behandeling van Italiaansche krjjgagevangenen door de Engelschen. In 30 maanden oorlog heeft de Italiaan sche weermacht 40.219 dooden verloren. Daar- van 36.629 bij het leger, 216-8 bij de marine, 1422 ibij de 1-u-chtmacht. Het leger verloor aan gewonden 80.749 man, de marine 3599 en de luchtmacht 1620. Aan gevangenen verloor de Italiaansche weermacht in totaal 230.738 man, aan ver- misten 37.713. Vervolgens las de Dnce de cij-fers van door marine en luchtmacht tot zinken gebrachte schepen voor. Toen de Duce een brief voorlas, waarin een krij-gsgevangene schrijft: ,,Vervloekt zijn de Engelschen, nog meer vervloekt echter de Italianen, die de Engelschen goed behandelen", namen de toejuichingen bijna geen einde. ln- terrupties weerklonken, waaraan door den klop van den president een einde werd ge-- maakt. De afrekening met Churchill's rede. Vervolgens kwami de Duce dan tot het eigenlijke- doel van zijn rede, het afrekener. met Churchill's rad-iorede van Zondag. Chur chill, die <^en groot deel van zijn rede aan Ita lie en vooral aan Mussolini heeft gewijd, meent zeker, dat deze rede in Italie aan het publiek zal worden onthouden. Om den Brit- s-ohen premier deze meening te ontnemen, zal hij Mussolini, ze-lf de rede voorlezen. (Groote toejuichingen. Na het voorlezen van de desbetreffende passages uit de rede van Churchill, verklaar de Mussolini, dat deze rede volkomen ernstig moet worden opgevat. Want trekt men den Engelschman zijn smoking uit, dan blijft de oude barbaar over, wien Caesar duizenden jaren geleden den voet op den nek -heeft gezet. De ontmiming van steden. Mussolini verklaarde verder, er zijn geen afzonderlnke frontem. Er is slechts een enkel front, dat evenals een militair front breedte en diepte heeft. Hij herinnerde verder aan de woorden, die hij 5 jaar geleden had uitge- sproken en waarmede hij het Italiaansche volk had- aan°"eraden niet het laatste oogen blik af te wachten, doch alle voorzichtigheids- maatregelen te nemen, om aan vijandelijke ludhtaanvallen de kracht te ontnemen. 'Het is dus noodzakelijk, de steden vooral van vrouwen en kiinderen te ontruimen en or- ganisaties te vormen, die het de werkende he volking, die overdag haar werk in de steden verricht, mogeliik rnaakt, de stad des avonds te verlaten en er 's morgens terug te keeren. Slechts de „comlbattanten" mogen in de ste den blijven, d.w.z. diegen-en, die door hun be- roep gedwongen zijn d-e stad niet te verlaten. Vervolgens hield Mussolini zich bezig met het deel der rede van Churchill, waarin de Engelsche minister-president hem petsoonlijk aanvalt. Churchill gaat van de volgende pre- missie uit: Wij Engelschen zijn een hard en taai volk, »z-ullen echter de weekhartigs Ita lianen de noodige we-erstandkracht hebben? Op deze vraatg antwoordt ik: ja. Tot het bewijs van het tegendeel weiger ik ten eerste te ge- loo-ven, dat de Italianen op w-elke wijze dan ook, inferieur zijn aan Engelschen of Russen. Indien dit niet zoo ware, dan moeten wij onze hoop opgeven een groot volk te zijn. Roma was na den slag van Cannae zegevierend. Wlij zullen bewiizen, dat in onze aderen, zij ook niet al het bloed van de oude Romeinen, dan toch een groot deel van dit bloed yloeit. Wij zullen onwrikbaar volhouden en dit be- sluit wordt ons voorgeschreven door ons plichtsgevoel, onze eer en onze waardigheid. Ik lees u thans het deel voor, dat Churchill aan mijzel-ve heeft gewijd. Mussolini las daar- 'op de afzondertijke passages van de rede van Churchill voor en merkte op, dat hij er trotsch op kon zijn te worden beschouwd als de eeni ge tegenstan-der van het Engelsche wereld- rij-k. Wat de bewering betreft, dat (het Ita liaansche volk geen vragen gesteld zijn, kon hij er op wijzen, dat men ook het Engelsche volk evenmlin gevraagd had of het den oorlog wilde, en dat wanneer men het thans de vraag zou voorleggem, zi-cih in ieder geval heel anders zou toonen dan z:m regeerders gelooven. Wat de bewering van Churchill betreft, dat Italie neutraal had kunnen blijven, verklaarde spr., dat, wanneer Italie neutraal gebleven zou, zijn, het zich zou hebben blootgesteld aan een vreeselijke ellende, want geen van beide par- tijen zou Italie te hulp zijn gekomen. Ten aanzien van de bewering van den dolk- stoot zeide spr., dat de deelneming van Ita lie aan den oorloig reeds bepaald was voor den 5den Juni 1940 en dat uitsluitend op verlan- gen van het Duitsche. Opperbevel deze datum uitges-teld was tot den lOden Juni. Niemand dacht op dat oogenblik, dat de oorlog in Frankrijk zoo snel ten einde zou zijn. Het minst Churchil 1. De Fransche ineenstorting kwam onverwacht, maar was volledig. Toen wij aan den oorlog gin-gen d-eelnemen, waren het Fransche Alpenleger, het Fransche lucht- wapen en vooral de Fransche marine, die in een oorlog op de Middellandsche Zee een 'groote rol had kunnen spelan, nog intact. Wjanneer men echter ook wilde aannemen, dat Italie Frankrijk een dolkstoot had gegeven, moet men dezen dolkstoot plaatsen tegenover de honderden do-lkstooten, welke Frankrijk sedert den tijd van de Galliers tot aan de gver- eenkomst van Mentana, Italie heeft gegeven. Vervolgens keerde spr. zich tegen de woor den van Churchill, volgens welke hij niet ge- luisterd had naar het verstandige beroep van den Amerikaanschen president. Hij wees deze opvatting ten schenpste van de hand en ver klaarde dat Churchill van een hertogelijke familie afstamt, in welke aderen blauw bloed vloeit. In mijn aderen, zoo riep Mussolini uit, s-troomt het gezonde bloed van een smid. Ik voel mij thans meer dan ooit superieur aan Churchill, uit wiens van tabak en alcohol stinkenden m-ond de kwalijkste beleedigingen jegens Italie vloeien. Wat de woorden van Churchill betreft, dat het Italiaansche Impe- riu'm verloren is, in dit opzicht is het laatste woord nog niet gesproken. Ik weet, dat er geen Italiaan is, die niet de dagen van het voorjaar van 1936 nogmaals zou willen be- leven. De moed van den Itaiiaanschen soldaat. Voortgaande verklaarde Mussolini, dathet niemand mag zijn veroorloofd den moed en het heldendom van den Itaiiaanschen soldaat in twijfel t-e trekken of neer te halen. De Duitsche kapieraden hebben spontaan erkend dat wanneer de Italiaansche soldaat goed uitgerust is en goed geleid wordt, hij een dei beste zoo niet de beste soldaat ter wereld is. Vrijdag 6 November hield het Deutsche Landesgericht" in de bezette Nederlandsche gebieden, gevestigd te Den Haag, een zitting te Middelburg. Aanleiding hiervoor was het feit, dat geconstateerd was, in de provincie Zeeland nog steeds een deel der hevolking de verboden buitenlandsehe zenders beluistert. Eenige ter kennis gebrachte gevallen werden daarin door het Deutsche Landesgericht be handeld. De aangeklaagden waren een bedrijfs- leider uit Vlissmgen, 2 ambtenaren uit Veere een schoenmaker en een landbouwer uit de- zelfde plaats. Aangezien de aangeklaagden volledig bekenden was het Gericht" ditmaal nog mild in zijn oordeel. Evenwel werden ge- voelige gevangenisstraffen van 4 maanden tot een jaar uitgesproken, al naar de ernst en omvang der overtreding en naar de persoon- lijke omstandigheden van de aangeklaagden. Bijzondere aandacht verdienen de princi- pieele uiteenzettingen van den Duitschen Staatsanwalt, die in een uitvoerig requisiioir den aangeklaagden het verwerpel-ijke van hun daad voor oogen stelde. Het belu-isteren van buitenlandsehe, in het bijzonder Ehgelsche, zenders is niet alleen dwaas, maar het is een ernstige overtrading, die door de bezet- tingsmacht in geen enkel geval geduld kan worden, want de ervaring heeft geleerd, dat de Engelsche propaganda met haar deels ge heel onware, deels bewust onsamenhangende, en vage mededeelingen er op uit is, de hoorders in de bezette gebieden in twijfel te brengen met betrekking tot den berichtendienst. De Staatsanwalt gaf daarop een aantal typische voorbeelden uit bet verleden, waar- door de berichtgeving van den Engelschen radiozender als edn systematiscbe ophitsing leugenberichtgeving werd gekenschetst Na deze rede, wel-ke voortdurend door ge- we-ldige ovatdes onderbroken en met een ein- deloos gejuach b-egroet werd, stonden alle leden van- den Nationalen Ra,ad op, om het lied der Giovinezza te zdngen. Daarna werd de volgende resolutie voonge- lezen, die door de fascistisdhe Kamer staande bij acclamatie eenstemmdg werd aangeno-men. ,,Na het aanhooren van de trotsche en vast- besloten woorden van den Duce, heeft de fas- cistische Kamer-op de leu-gens en beleedigin gen van den vijand geantwoord door de held- haftige gevaHenen aan alle oorlogs-fronten te herdenken en de dappere Italiaansche soldaten alsmede de door de vijandelijke aanvallen ge- troffen hevolking haar groet over te brengen. De Kamer bekrachtigd den vastbesloten wil tot tegenstand en strijd van het Italiaansche volk, dat vastbesloten is in onwrikbare zeker heid van de eindoverwinning te strijden." De plechtigheid in de fascistisehe Kamer nam, na een korte toespraak van den Natio nalen Raad Paolucci, die de resolutie toelichte en bekracfitigde, een einde. die echter allereerst ten doel had, de bevolking in twijfel te brengen met betrekking tot de Duitsche berichtgeving. Door zulk een twijfel moet de bevolking stelselmatig vergiftigd worden, en in een tegen de bezettingsmacht gerichte stemming worden gebracht. -Wanneer derhalve van de zijde der bezettingsmacht een verbod van bet beluisteren van buitenlandsehe zenders werd afgekondigd, zoo gebeurde dit om dezen afbrekepden invloed uit te schake- llen. Deze-uitschakeling is echter in het be- lang der bevolking van de bezette gebieden ze-lf, waarvan eenige leden zich echter helaas, zooals de ervaring aangetoond heeft, reeds meermalen - de influisteringen van de En gelsche propaganda volgend tot overtredin- gen tegenover de bezettingsmacht hebben laten verleiden, en die dan zeer ernstige straf- fen, onder bepaalide omstandigheden zelfs de doodstraf, ten gevolge gehad hebben. Door het verbod wordt van de bevolking der be zette gebieden niets meer verlangd, dan van de leden van het Duitsche volk zelf, want ook daarvoor bestaat hetzelfde verbod. Het Landesgericht sloot zich bij deze uiteen- zetting ten voile aan en voegde daaraan nog toe dat men er rekeningi mee moet houden, dat, indien de tot nu toe toegepaste straffen die van een jaar geleden reeds aanmerkelijk overtreffen, en- deze niet toereikend zouden zijn om d'e naleving- van het weloverwogen luisterverbod ten voile te verzekeren, nog aan merkelijk zwaardere straffen zullen worden opgelegd. Wat tens-lotte de bewering, dat het Ita liaansche volk gelukkig is, betreft, moet men vaststel-len, dat het Italiaansche volk in zijn ge-schiedenis nooit g-elukikig is geweest, want het had nooit brood genoeg en telkens wan neer het een beetje meer plaats in de zon zo-cht, vond het den w-eg naar een betere toe komst versperd. Men wil eenvoudig het Italiaansche volk het recht op een bestaan ontze-ggen en wel niet all een het door het fascisme geleide Ita lie, maar Italie in algemeenen zin. Het is on- juist, dat Engeiand tegenover het Italiaan sche volk vriendschappelijke gevoe-lens heeft. Engeiand is nooit bevrie-nd m-et Italie ge weest. In het vervolg van zijn rede wees Mussolini er op, dat de Ver. Staten de eersten zijn ge weest, die het ondersdheid tuSschen de rassen hebben ingevoerd en die de Italianen zelf dis- crimineerden van de Europeanen. Wanneer than zoo zei-de spr., Columbus den voet weer op Amerikaanschen bodem zou zetten, zou ir.en hem als zoon van Ligurie in ieder geval in quarantaine zetten. Wanneer Churchill vraagt hoe lang dat alles zal duren, kan men hem daarop ant- woorden: ,,'Het zal duren tot de overwinning en nog longer". Mussolini gaf voorts voorbeelden uit de ge- schiedenis van de laatste eeuw, waaruit de volstrekte vijandi-gheid van Engeiand jegens Italie b-lijkt. Wij moeten ons vrij maken van valsche gevoelens, zoo riep de Duce uit. Zon der haat kan "-een oorlog gevoerd worden, de haat jegens den vijand moet dag en nacht worden aangewakkerd. Met de grootste ener- igie moeten alle tendenties worden bestreden, die ten doel hebben de geesten zwak te maken. De wereld- heeft van Italie soms nog een vol komen verkeerd beeld en verwacht slechts weinig van het Italiaansche volk.. Italie is voor de wereld het land van het penseel, de troffel en de muziek geworden: ,,Ik zou liever in plaats- van standbeelden en schilderijen meer aan den vijand ontrukte vaandels zien" rlen de Duce u-it, onder groo- ten bijval van de aanwezigen. De houding van het Italiaansche voile is b-ewonderenswaardig, zoo ging de Duce voort. Dit geldt voor alle klassen der bevolking. Voorts verklaarde de Duce, aat het Ita liaansche volk werkt. Het is gediscdplineerd er is geen enkele daad van sabotage door Ita lianen ondernomen, er is geen enkele betoo- ging tegen den oorlog in Italie voorgekomen.g afgezien van een vrouw in Genua, die heeft uittgeroepen 4lat zij vrede wilde hebben. Speciale lof siprak de Du-ce uit voor de Ita liaansche vrouwen w-ier houding hij waarlijk bewonderenswaardig noemde. De discipline van het Italiaansche volk kan op geenerlei wijze worden aangetast door de ,,-bacillen- drage-rs". 'Het Italiaansche volk is zich be wust van de nood-zakelijkbeid van dezen oor log, die waarlijk een heil-i-ge oorlog moet wor den genoemd, zoo riep de Duce uit. Italie kon niet verre blijven van den reusachtigen strijd die op het oogenblik in de wereld woedt. Strijd tusschen 2 werelden. Mussolini verklaarde er van af te zien van vredesdoelstellingen te spreken. Hij 1-iet het -gaarne aan den vijand over dit te doen die int-usschen zijn 14 punt-en verminderd heeft tot slechts 4. Territoriale en politieke doelstellinp-en hebben in dezen in de ruimte uitgebreiden en in den tijd verlengden oorlog haar special© beteekenis verloren. Deze vreeselijke strijd is thans werkelijk geworden tot een strijd tusschen twee werelden. Enge iand wil een eeuw van vrede voor Engeiand, het wil, dat de geheele wereld voor Engeiand werkt en wil een wereld der slavernij, die dagelijks zijn vijf maaltijden garandeert. Wij echter moeten strijden voor de leven- den zeide Mussolini, omdat wij voor de toe komst strijden en voor de dooden, opdat de offers van onze dooden niet tevergeefs-ch zijn geweest. De dooden b-evelen ons te strijden tot aan de eindoverwinning. Wjj gehoor- zamen." Taakverdeeling tusschen Volksdienst en Winterhulp. Het sociale werk van Volksdiens-t en Win terhulp he-eft thans in Nederland twee jaren gpactijk, in Duits-chland evenwel beschikt men in dit opzicht over een ervaring van tien jaren. Deze omstandigheid was de aanlei ding tot een onderhoud van een redacteur van het A.N.P. met den Eereicbsleiter W. Moller, die twee jaren geleden door den Rijks- commissaris in overleg met Oberbefehlsleiter Hilgenfeldt, den leider van de N.S. Volks- wahlfahrt en van de Winterhulp in D-uitsch- land, met de voorbereid-ing van dit werk in Nederland werd belast en die sindsdien als. toemiddelaar tusschen de Duitsche en de Nederlandsche instellingen op dit gebied ac- tief is gebleven. De heer Mdller zeide dat als taak van de Winterhulp, zoowel de Duitsche als de Neder landsche s-tichting van dezen aard, in de eer ste plaats moet worden gezien de aanvullen- de zo-rg in het winterseizoen voor ge2nnnen, die door omstandigheden buiteh hun scbuld in nood zijn geraakt. De N.S.V. en de Nederlandsche Volksdienst echter hebben tot taak de biologische kracht en de gezondheid der Duitsche en Nederland sche volksge-nooten te dienen, waarbij de zorg voor mo-eder en kind als goddelijke levens- bron, in het middel-punt hunner werzaamheid StslBJt De Germaans-che bloedverbondenheid tus- scheri het Duits-che en het Nederlandsche volk is voor de be-zettingsoveilbeid in Neder land aanleiding geweest zich bier te lande deze sociale zorgen aan te trekken op gelijken voet als in Duitschland. De heer Mdller erkende volkomen, dat Nederland op het gebied der volksgezondheid een gunstige plaats had weten te verkrijgen, maar hij wees er teivens op, dat de oorzaken daar van voor een belangrijk deel touiten de sociale zorg zijn gelegem. V66r 1940 waren ongeveer 8000 vereenigin- gen hier te -lande op sociaal en liefdad-igheids- terrein werkzaam. Het moet toch, zoo zeide hij, wel duddelij-k zijn, -dat een eenheidsorga- nisatie op sociaal gebied veel meer tot stand kan bren-gen dan eenige duizenden miniatuur- instellinigen bij elkaar. Den Nederlandschen Volksdienst staat g'een ander doel voor oogen dan het dienen van het Nederlandsche volk ten op-zichte van zijn levenskracht en gezondheid. Een tsprekend bewijs hierrvan vormt bijv. de tandverzorging van s-choolkinderen. De N.V.D. stelde de ge- legenheid' tot kostelooze tandheelkundige be handeling in de schoolgebouwen open en daar- va.n werd van den aanvang af een druk ge- bruik gemaakt. Van Katholieke kerkelijke zijde werd weliswaar geen toestemming ver- kregen om de-ze tandverzorging te doen ge- schieden in de aan de R.K. kerken verbonden scholen, doch toen de N.V.D. daarop voor de kinderen, die hierdoor gedupeerd zouden wor den, andere lokalen ter beschikking had ge steld, was het resultaat, dat oo-k deze kinde ren in grooten getale op de daartoe aange- wezen tijd'Stippen verschen-en om; de tandheel- kundi-g? behandeling te ondergaan. De ouders dezer kinderen hadden blij-kibaar het belang hi-ervan beter in-gezien dan. de kerkelijke machthebbers. 'Een ander bewijs -van de toenemende sym- pathie voor het werk van den Volkdienst en de Wintetrhulp levert de opbrengst der col- tectes. Deze bed-roeg over het tweede werk- jaar ruim 10 millioen gulden, d.i. ongeveer 40 pet. meer dan de opbrengst der inzamelin- gen in het eerste werkjaar. De innerlijke kracht van dezen arbeid is, ond'anks de ondervond-en moeilijkheden bij den opbouw, zoo sterk gebleken, dat N.yf.D. en W.-H.N. thans reeds over een korps van 30.000 vrijwillige m-edewerkers beschikken. Verwacht mag worden, dat d-it gem-een- schapswerk in Nederland nog aanzienlijk zal igroeien. Ook in Duitschland had het in de eer ste jaren zijn vollen wasdom nog lang niet be- reikt. Over de groote kracht van de Germaansche saamhoorighedd zal de heer Hilgenfeldt in den loop van deze maand te 's Grav-enhage een voordracht hou-den. De heer Moller gaf aan het einde van het onderhoud udting aan den wens-ch, dat meer al-gemeen zal worden in-gezien, dat het ge heele Nederlandsche volk de vruchten van dezen socialen arbeid kan plukken. van de Weermacht deelt OBiji de in Duitschland sinds het uitbreken van den oorlog ondernomen pogingen om zwaangewonden en ve-rminkten sport te doen beoefenen is men thans zoo-ver gevorderd, dat de Rijkssportleider een Rijks-sportmedaille voor gewonden in het leven heeft geroepen. Ook de eischen, die aan de gewonden en •erminkten worden gesteld, v66r zij de voor hen bestemde medail-le o-atvangen, zijn niet licht. 'Het is ech- ter gebleken, aat ook zwaar verminkten bij gestadige training in de. meest uiteenloopen- de takkeij van sport zeer goed mee kunnen komen. Thans heeft, blijkens bericht in het Nat. Dig-bl., de Duitsche Rijkssportleider, von Tschamlmer u-nd Osten, in een feestelijke bij- eenkomst, waaraan hoofdzakelij-k gewonden deelnamen, in a-anwezig-heid van minister dr. Flick, de Rijkssportmedaille aan de eerste 58 gewonden uitgereikt. Onder ben oevonden zich zoowel officieren als soldaten, almede eenige burgers, die door een ongeval waren verminkt. Ook de Rijks- commissaris in Nederland, Rijksminister dr. Seyss-lnquart, die in den vorigen oorlog zwaar werd g'ewond, behoort tot de eerste groe-p verminkten, die aan alle eischen ter verkrijiging van de medaille voldoem en die dus het recht hebben haar in het vervolg te dragen. concentraties der bolsjewieken door luchtaan- vallen uiteengedreven. Stad en haven van Moermansk en Kola werden zwaar getroffen. In den tijd van 11 tot 30 November werden 309 bolsjewistische vliegtuigen vernietigd. 220 werden neergeschoten in luchtgevechten, 71 door afweergescbut en 15 door troepen van het leger, de overigen werden op den grond ver nield. In denzelfden tijd gingen aan het Ooste- lijke front 83 eigen toestellen verloren. In het Westen van Cyrenaica bracht het luchtwapen den vijand wederom zware ver liezen aan verkenningstanks en colonnevoer- tuigen toe. De haveninstallaties van Tobroek vormden in den afgeloopen nacht het doel van zware -bo-mhardementsaanvalien. Bij plaatselijke gevechten in Tunis zijn 200 gevangenen binnengebracht, 34 tanks en 6 verkenningstanks werden vernield. De vijandelijke ravitailleeringshavens in Fransch Noord-Afrika zijn voortdurend uit de lucht aangevallen en vrij groote vernielingen werden tot stand gebracht. Een Duitsche duikboot heeft in het Westen van de Middellandsche Zee door torpedotref- fers een Britschen kruiser van de London- klasse in den grond geboord. Voor de kust van Algerie is een Britsche torpedobootjager door bommen getroffen en door de bemanning ver laten. Een bewakingsvaarti-ug werd tot zin ken gebracht. Britsche bommenwerpers hebben m den afgeloopen nacht aanvallen ondernomen op West-Duitschland. In eenige plaatsen in het Rijn-Maingebied ontstond geringe schade aan gebouwen. Vijf vijandelijke vliegtuigen wer den neergeschoten. Aan de Zuidoostkust van Engeiand hebben Duitsche jagers overdag spoorwegdoelen en troepenonderkomens be streden. Het Opperbevel In den- Kaukasus zijn de gevechtshandelin- gen door hoog water en onbegaan-bare wegen ernstig benadeeld. Desondanks zijn op eenige plaatsen plaatselijke gevechten met den hard- nekkig aanvallenden tegenstander geleverd, waarbij de bolsjewieken zware verliezen leden. Sterke vijandelijke strijdkrachten zijn ten Noorden van de Terek in tegenaanvallen teruggeworpen, een cavalerieregiment werd uiteengeslagen, talrijke gevangenen en buit werden binnengebracht. Gevechtsvliegers achtervolgden den vlu-chtenden tegenstander en vernielden talrijke zware wapens en voer- j na^ionaal-socialistische tuigen. 1 In de Kal-mukkensteppe sl-oten Duitsche gemotoriseerde troepen na verrassende, over grooten afstand strekkende omvatting de acb- terwaartsche verbindingen der bolsjewieken af en vernietigden verscheidene colonnes. Ook Woensdag mislukten nieuwe aanvallen van sterke formaties infanterie en tanks van den vijand in het Wolga-Dongebied door den taaien tegenstand der Duitsche en Roemeensche troe- VIJANDELIJKE KRUISER BIJ KUST VAN TUNIS ONTPUOFT. Het Italiaansche weermachtbericht van Donderdag luidt als volgt: Matige militaire bedrijvigheid in Cyrenaica. In den Tunesischen sector werden tijdens ge vechten met vijandelijke troepen 200 gevan genen gemaakt, onder wie een geheel deta- chetnent Britsche parachutistqn. In totaal werden 34 pantserwagens en 6 gepantserde auto's vernield. De luchtmacht van de As viel gemotoriseerde colonnes en de achter- waartsche verbindingen van den vijand aan en bomlpardeerde de installaties van luchtbasis in Fransch Noord-Afrika. In den nacht van 1 op 2 December vond een kort doch hevig treffen plaats voor de kust van Tunis tusschen een van onze lichte for maties, bestaande uit 3 torpedo-jagers en 2 torpedobooten, en een vijandelijke groep, be staande uit 2 kruisers en 4 torpedojagers. Een van onze torpedojagers werd tot zinken ge bracht, een andere de „Camicia Nera" onder bevel van fregatkapitein Adriano Foscari tor- pedeerde en zag een lichtert vijandelijken krui ser van zeer recente klasse ontploffen. Enkele overlevenden daarvan werden gered. Bij het aanbreken van den dag vielen Duit sche vliegtuigen dezelfde for-matie, die zich terugtrok aan, brachten een lichtschip tot zin ken en beschadigden een torpedojager ernstig. Italiaansche vliegtuigen schoten 7 vijandelijke toestellen in gevechten neer. Vijf van onze vliegtuigen keerden niet terug. REDE VAN DR. GOBBELS, Minister Dr. dtebbels heeft Maandhg in een rede voor officieren van een infanterieschool verklaard, dat de Duitsche weermacht, die in den afgeloopen winter haar ervaringen had opgedaan, in het bewustzijn van haar over- winningskracht de gevechten van de komende maanden ingaat. Duitschland ziet vastbeslo ten de verdere ontwikkeling tegemoet. Geen oproep van de vijanden van Duitschland kan verdoezelen, dat zijn tegenstanders nocb den moed noch de kracht hebben gehad. het zoo pochend aangekondigde tweede front op Euro- peesche bodem werkelijk te vormen. Intus- schen echter wordt de slag op de were-ld- ■"feeeen vastberaden voortgezet. De successen van de zoo juist geeindigde maand hebben opnieuw aangetoond, dat over den definitieven afloop van den slag op de wereldzeeen geen twijfel mogelij-k is. Ten aanzien van de bewe ring van de vijanden, dat de tijd voor de ge- allieerden werkt, zeide Dr. Gobbels, dat de eindoverwinning een kwestje van tijd er. ge duld is. Beslissend is echter wie de beschik king heeft over de ruimte. De ruimte, waar de strijd om gaat, behoc-rt ongetwijfeld aan j Du|itsch-land. Ten slotte zei Dr. Gobbels, dat I Duitschland niet strijdt voor bloedel'ooze idea- len, doch dat de oorlog voleindigen moet, wat revolutie begon- pen. In samenwerking met sterke Duitsche en Roemeensche luchtstrijdkrachten werden den vijand zware, bloedige verliezen toegebracbt en alleen tusschen Wblga en Don 60 tanks vernield. In den sector Kalinin en Umenmeer we-erden REDE VAN ADMIRAAU PLATON. Admiraal Platon heeft, volgens de N. R. Crt., over den Franschen staatszender Dinsdag tot de officieren en soldaten in Fransch Noord- Afrika een toespraak gericht, waarin hij het verraad van verscheidene hooge Fransche legeraanvoerd'ers, generaals en officieren gee- selde. die gehandeld hebben tegen het bevel van maarschalk Retain en die zich hebben aangesloten bij, de aanvallers. Zij beweerden Frankrijk te willen bevrijden, doch hadden slechts persoonlij-ke belangen op het oog. Maarschalk Pdtain beoft het vonnis over hen uitgesproken en hun de Fransche nationaliteit foormaties van leger en luchtwapen in zware ontnomen. afweergevechten alle vijandelijke aanvallen. Admiraal Platon noodigde de'Officieren en deels in tegenaanvallen, bloedig af en verniel- soldaten in Fransch Noord-Afrika uit over den 106 tanks. deze verraders eveneens het vonnis nit te Aan het front van de IJszee werden troepen- spreken. Hij zeideUw plicht als soldaten

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1