Sint Nicolaas-Geschenken J Distributienieuws Sport Gemengde Berichten VOOR UW Bloemenmagazijn G. J. WILL, een)- a VOORRANG VOOR TOEKOMSTIGE MOEDERS. - Laat hen niet wachten Legt reeds NU Uw offer gereed voor de collecte van Winterhulp Giro 5553 TERNEUZEN, 2 DECEMBER 1942. COLLECTE VOOR WINTERHULP. ALLE TEXTIELKAARTEN VGLLEDIG GELDIG. RECHTSZAKEN. WEER HOOGE BOETES VOOR. OPUICHTERSCOMPLOT GEARRESTEERD. Vlooswljkstraat 27 - Telefoon 2092 TERNEUZEN. dat hi} zich daarvan niet zal Xaten afhouden. Wanneer hitsende intellectueelen en lieden uit de bourgeoisie thans hopen, dat Europa ver- liest en dat de N.S.B.-ers dan aan de boomen zullen worden opgehangen, weten w(j zeker, dat zij dan na misschien veertien dagen door de bolsjewisten er naast zouden worden ge- hangen. Zonder de N.S.B. heeft dit volk geen toekomst meer. Ook op dit punt hebben wij gelijk gekrearen. De verantwoordelijkheid voor de toekomst ligt tbans, aldus de Leider, op mi) en op u. Ons volk heeft een dieptepunt bereikt en bet beseft zelf nog niet boe diep dit punt wel gelegen is. De zevende periode. Mussert schetste de verscbillende periodes der Nederlandscbe volksgeschiedenis en noem- de onzen tijd het begin van de zevende periode, waarin Nederland zijn aandeel zal moeten nemen in bet nieuwe Europa. De wereld ver- andert van aangezicbt, wij worden door den stroom meegesleurd, maar wij moeten in dien stroom koersbouden. Onze energie, ons in- zicbt, onze arbeid en ons Godsvertrouwen zijn gebleven. Wij wiilen met elkaar streven naar den Bond van Germaansche iStaten onder de op- perste leiding van den Fiihrer, op wien de verantwoordelij kheid rust voor de redding van Europa. Nederland zal als Nederlandscbe staat deel uitmaken van den Germaanschen Statenbond. Wat algemeen Germaansch is, zal centraal worden geregeld, wat Nederlandscb is zal door den leider van den iNederlandschen staat ge regeld worden. Mussert wees er- op, dat vele grondslagen voor onze welvaart zijn wegge- vallen en dat nieuwe wegen moeten worden ingeslagen, in Oost-Europa en ook in Afrika. Wij denken daarbdj allereerst aan Zuid-Afrika, waarover de laatste jaren zoo weinig moge lijk werd gesproken om Engeland niet onwel- gevallig te zijn, hoewel het daar 26.000 vrou- wen en kinderen heeft uitgemoord. Wij zijn een Westerscb volk in West-Europa. Het zal eens zoo moeten zijn, dat wij het zijn, die de versterkingen langs de kust aanleggen en dat onze soldaten daar staan om ze te be- waken, waarbij dan het opperkommando van Europa weet, dat bet geen groote of kleine Darlannen zijn, maar Europeanen, waarop men staat zal kunnen maken. Dat is het, wat ik wil bereiken, aldus Mus sert, dat het Nederlandsche volk als geheel mee gaat doen aan dezen, oorlog (toejuichin- Aan ons is, zoo ging spr. voort, tien jaar eerder geopenbaard, welken koers wij moeten gaan, waarin het bewijs ligt Voor onze roe- ping. Ons volk heeft behoefte aan doelbe- wuste, klare leiding, die wij zullen geven met alle kracht en met alle vertrouwen, die in ons zijn. Hoe verder gij van het vaderland af zijt, zeide Mussert tot de in Duitschland woon- achtige functionarissen, des te beter vader- lander zijt gij. Gij voelt het gemis van een Nederlandsche regeering het meest. Gij be- hoeft u echter niet verloren te voelen. De Fiihrer heeft het beste voor met uw volk en uw vaderland. Het vaderland getrouw zijt gij, de aanhankelijkheid daaraan bezit gij, het ge- loof hebt gij en het werk doet gij." Ook de Nederlanders in Duitschland zullen het weten, dat zij geborgen zijn in eigen volk. De be- weging- staat met 100,000 man pal. Door de eedsaflegging heb ik u, aldus Mussert, in mijn verantwoordelijkheid betrokken. Wij staan onvenbreekbaar te zamen. Zijnerzijds beloofde de Leiderwopnieuw trouw aan zijn volgelingen: trouw aan de beginselen der Beweging, neergelegd in het leidend be- ginsel, trouw aan de bronnen: Godsvertrou wen, liefde voor volk en vaderland en eerbied voor den arbeid; trouw aan het volk, dat ons jarenlang heeft gehoond en uitgestooten, maar dat toch ons volk is, waarvoor wij pal staan, trouw aan het vaderland in zijn grooten nood, trouw aan de Germaansche lotsverbondenheid en den Germaanschen Fiihrer, door. God ge- roepen om Europa te beschermen. Zoo zij mijn trouw, aldus besloot Mussert, „zoo waarlijk helpe mij God, van wien wij alle kracht en inzicht moeten verkrijgen om onze roeping te volgen tot het einde onzer dagen''. Met een plechtig-gezongen Wilhelmus werd de bijeenkomst, na den afmarsch van de vaan- -dels, besloten. BOEREN UIT HUN BEDRIJF ONTZET. Overheid mjaakt gebruik van bijzondere bevoegdheden. In Juli van dit jaar zijn den Secretaris- Generaal van het Departement van Landbouw en Visscheij bijzondere bevoegdheden toege- kend ten behoeve van de voedselvoorziening. Deze bevoegdheden zijn gericht tegen boeren, die schromelijk te kort schieten bij de vervul- ling van bun taak; medewerking aan de voedselvoorziening. Dat de overheid -niet heeft geaarzeld van haar bijzondere bevoegdheden gebruik te maken, is reeds bij vele gelegen- heden gebleken. Zoo is sinds Juli aan een reeks veehouders, die veel te weinig melk hebben afgeleverd of op bepaaJlde wijze, b.v. door clandestienen verkoop, melk aan het nor- male distributieproces hebben onttrokken, de plicht opgelegd tot inlevering van een niet gering deel van hun veestapel. In gevallen, waarin de boer zijn verplichtingen tot in- of aflevering van producten niet of onvoldoende nakomt, kan hem namelijk op grond van het beslult, waarbij de bijzondere bevoegdheden werden toegekend inlevering van andere pro- dufcten worden opgelegd. Het besluit heeft tevens de mogelijkheid geopend tot nog strengere maatregelen. De Secretaris-Generaai kan landbouwers of vee houders, die zich aan zeer ernstige overtredin- gen schuldig hebben gemaakt, ofwel hun bedrijf zoo Slecht voeren, dat zij niet langer tot deelneming aan de verzorging van de voed selvoorziening kunnen worden toegelaten, het gebruik van him gronden of bedrijf ont- zeggen. De tallooze waarschuwingen. in den vorm van strenge straffen van de tuchtrech- ters en van het opleggen van leveringsplicht, zijn blijkbaar nog niet voldoende geweest. De overheid heeft dan ook thans voor de eerste maal gebruik gemaakt van haar bevoegd heden, die nog verder gaan dan het opleggen van de verplichting tot inlevering van een deel van den veestapel. Bij beschikking van den Secretaris-Generaai zijn thans twee.boeren in de provincie Noord-Brabant„ die zich aan zeer ernstige overtredingen hebben schuldig gemaakt, uit hun bedrijf ontzet. Dat de onderhavige gevallen, waarin de voorschriften ten oehoeve van de voedselvoor ziening schromelijk zijn overtreden, inderdaad van ernstigen aard zrjn, moge blijken uit een korte opsomming van de daden der betrok- kenen. In het eene geval heeft de onder- nemer, die niet minder dan tien tuchtrechte- lijke uitspraken op zijn rekening heeft, pnjuiste opgaven gedaan bij de inventarisatie van vee, van erwten en rogge, hij heeft onrechtmatig haver geteelt en clandestien aardappelen ge- leverd, hiji hield te veel pluimvee aan, zijn administratie was niet bijgehouden en boven- dien is gebleken, dat hij belangrijke hoeveel- heden melk heeft achtergehouden. Hoewel het bedrijf 11 meikkoeien telt, had de man slechts twee dieren aan de zuivelfabriek op- gegeven. De melkleverantie aan de fabriek was naar verhouding. 's Mans slechte leputa- tie en zijn tegenwerking bij controle mogen bij deze opsomming- niet ontbreken. In het tweede geval, waarin tot ontzetting uit het bedrijf is besloten, is sprake van een ondememer, die bekend staat als smokkelaar en zich naar deze reputatie gedragen heeft. De opbrengst van rogge, haver en erwten van zijn bedrijf was zoo laag, dat clandestiene aflevering zeker geacht moet worden. Frau- duleus dorschen van erwten, het niet ter beschikking houden van rogge, het niet inle- veren van rogge en haver, het achterhouden van belangrijke boeveelheden melk en het onbevoegd voorhanden hebben. van een karn, die kwalijk te rijmen vallen met een juiste opvatting van de taak, die het bedrijf voor de voedselvoorziening heeft te vervullen. De overheid is zich er van bewust, dat deze maatregel heel zwaar is. Men kan er uit concludeeren, in het bjjzonder degenen, die zich aan knoeierijen schuldig maken, dat het haar ernst is met de zorg voor de naleving van de bepalingen en voor een goede uitvoe- ring der maatregelen ten behoeve van de voedselvoorziening. Dat de betrokkenen uit hun bedrijf zijn ontzet, wil niet zeggen, dat de bedrijven thans verlaten worden. Er zijn natuurlijk maat regelen getroffen, welke de bedrijfsvoering in andere handen leggen, die een beter gebruik van de mogelijkheden, die de bedrijven bieden, zullen maken. Zoo is, b.v. in het eene geval het beheer van het bedrijf aan de Heidemaat- schappij overgedragen. In gevallen, die zich daartoe leenen, kan de exploitatie ook aan andere boeren worden opgedragen, waarvoor in de eerste plaats die boeren in aanmerking komen, die tengevolge van de huidige omstan- digheden, in het bijzonder door maatregelen van de Duitsche Weermacht, hun land verloren hebben. De Nederlandsche Landstand zal hierbij worden ingeschakeld. Legitimatiekaarten uitgereikt. Ter bescherming van toekomstige moeders zijn thans bijzondere maatregelen genomen. Nederlandsche Volksdienst heeft legitimatie kaarten uitgereikt, waarvan de houdsters in winkels en aan de loketten van overheids- bureaux, enz. aanspraak kunnen maken bp voorrang en in overvolle trams en treinen op een zitplaats. Een dergelijk legitimatiebewijs wordt ook uitgereikt aan moeders van groote gezinnen. Voor Duitsche vrouwen in Neder land worden dergelijke bewijzen door de NjS.V. uitgereikt. Aan alle winkeliers wordt de verplichting opgelegd hun personeel instructie te geven de houdsters van deze kaarten overeenkomstig den opzet te behandelen. Dit geldt eveneens voor de ambtenaren en employe's van open- bare lichamen, die aanraking met het publiek liebben. ONRUSTBARENDE toeneming van DIPHTHERIE. Vacdnatie van kinderen boven het jaar zeer gewenscht. Blijkens de geregeld verschijnende opgaven van besmettelijke ziekten in ons land komt de diphtherie den laatsten tijd in stijgende mate voor en wel zoodanig, dat de verbreiding abnormaal genoemd kan worden. De oorzaak hiervan is nog niet bekend. Het zou voor de hand liggen, de oorlogsom- standigheden ook hier de schuld te geven, maar met dergelijke -conclusies dient men wel voorzichtig te zijn. Dit heeft men o.a. gezien bij een beschouwing van de zuigelingensterfte. Het jaar 1941 gaf in dit opzicht een zeer ver- hoogd sterftecijfer te zien, welke zich voorna- melijk afteekende in de maanden Januari tot en met April. De aanvankelijke conclusie luidde, dat de oorlog met daarnaast de strenge winter en de slechtere voeding hier de echul- digen waren. Echter* gaf 1942 een nog .veel slecituteren winter te zien en de voeding was zeker ook achteruitgegaan. Verschillende an dere ongunstige factoren kwamen daar nogbii, doch de maanden JanuariMei van dit jaar leverden plotseling een aanmerkelijk lage.r sterftecijfer op dan de eerste maanden van 1941. Het a^ntal diphtheriegevallen in de laatste 10 jaar is als volgt: 1930... 7450 1931... 5693 1932... 5353 1933... 4251 1934... 2990 1935... 1762 1936... 1544 1937... 1068 1938... 1272 1939... 1273 1940... 1733 1941... 5437 1942... 12223 tot en met October. Hieruit blijkt, dat het uitzonderlijk lage cijfer van 19371939 in 1940 eenigszins op- liep, in 1941 weer het peil van 1931/1932 be- reikte en in 1942 een zeer sterke stijging vertoont. De cijfers per maand waren in 1942 aldus: Januari 875 Juni 1113 Februari 893 Juli 12-54 Maart 1038 Augustus 1095 April 1077 September 1624 Mei 1098 October 2156 Er is dus een voortdurende stijging, zelfs in die mate,, dat in de laatste maanden dubbel zooveel gevallen voorkwamen, als in de eerste maanden van dit jaar. Tegenover ca 250 gevallen per week in Augustas komen er eind October ca 650 geval len per week voor. In alle provinc-ies kwamen in October twee tot drie maal zooveel gevallen voor als in Augustus, met uitzondering van de provincies Friesland, Groningen en Drenthe, welke ongeveer gelijk bleven. De sterkste stijging vertoonen Noord-Holland, Zuid-Holj- land en Utrecht. Opmerkelijk is, dat de stij ging van de laatste maanden minder groot is in Noord-Brabant, Gelderland en Limburg, d.w.z. in de drie provincies waar sinds lang diphtherie voonkomt en van waarui-t de ziekte zich over het land heeft verspreid. Ook kan nog opgemerkt worden, dat het aantal voorkomende gevallen zich eeniger- mate verplaatst heeft naar een wat ouderen leeftijd. Het zal duidelijk zijn, dat in deze omstan- digheden alien ouders niet genoeg op het hart kan worden gedrukt, hun kinderen boven het jaar (tot 14 jaar) te doen inenten, een behan- deiing, die volkomen ongevaarlijk en onscha- delijk is. Vele gemeenten gaan daarbij voor. In 394 van de 1034 gemeenten is of wordt dit jaar de jeugd tegen diphtherie gevaccineerd. Het rijksseruminstituut werkt onder hoogen druk om alle benoodigde entstof te kunnen afleveren. Tot en met October j.l. verstrekte deze instelling aan de gemeenten entstof voor 416.373 kinderen, waarbij dus niet gerekend is hetgeen noodig was voor particuliere entin- gen. Het rijk doet dus wat het kan. Werken de ouders nu voldoende medg dan mag ver- wacht worden, dat de overheid de diphtherie onder de knie kan krijgen. GASRANTSOEN VERUAAGD IN LIMBURG EN OOSTELIJK N.-BIIABANT. Vanwege het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart wordt medegedeeld, dat in verband met de hoogere calorische waarde van het in het gasverzorgingsgebipd van de Staatsmijnen geleverde gas ten o'p- ziohte van het elders in Nederland geleverde gas, besloten is het algemeene rantsoenee- ringspercentage in het verzorgingsgebied van de Staatsmijnen (Limburg en Oostelijk N. Brabant), terug te brengen van 75 pCt. op 65 pCt. Ip overeenstemming daarmede zullen alle rantsoenen van de betrokken verbruikers voor de periode volgende op de loopende rantsoe- neeringsperiode, worden verlaagd. Ook het minimum rantsoen zal' dienovereenkomstig worden verminderd. Zooalsongetwijfeld reeds ieder zal hebbeh kunnen constateeren, zijn inmiddels de gas- looze uren in he bedoelde gebied opgeheven. VERHOOGIN1G INKOM ST ENBE L A ST IN G Voor het belastingjaar 1942 is een nieuw tarief Inkomstenbelasting vastgesteld. Over de geheele lijn is de belasting met 10 pet. ver- hoogd. Na afloop van 1942 zullen de aanslagen betreffende dat jaar naar het nieuwe tarief worden opgelegd. Met ingang van 1 Juli 1942 was de loonbelasting reeds met 10 pet. verhoogd. BESCHERMING VAN DE JEUGD. In het Verordeningenblad is opgenomen een besluit van de secretarissen-generaal van Jiustitie en van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescherming betreffende bescherming van de jeugd. Hierin Wordt o.m. bepaald: In het algemeen of voor bepaalde gevallen kan de secretaris-generaal van Justitie, de procureur-generaal of het plaatselijk hoofd van politie personen beneden 20 jaar verbie- den, zich gedurende de duisternis of geduren- de bepaalden tijd buiten op te houden. Aan personen beneden 18 jaar, die zich niet in gezelschap van een opvoeder bevinden, is het verblijf in cafe's, restaurants en soort- gelijke gelegenheden na 21 uur verboden. Aan personen ibeneden 16 jaar, die zich niet in gezelschap van een opvoeder bevinden, is het verblijf in cafe's, restaurants en soort- gelijke gelegenheden verboden. Aan personen beneden 18 jaar is het ge bruik van sterken drank in den zin van de. Drankwet 1931 „in cafe's, restaurants en soortgelijke gelegenheden verboden. Aan personen beneden 18 jaar is het rooken in het openbaar verboden. Aan personen beneden 18 jaag, die zich niet in gezelschap van een opvoeder bevinden, is het bijwonen van openbare variete- en caba- retvoorstellingen na 19 uur verboden. Aan personen beneden 18 jaar is het ver boden zonder toezicht van een opvoeder ge bruik te maken van speelapparaten, welke voor het publiek tegen betaling besehikbaar zijn gesteld, tenzij het gelegenheden betreft, welke zich in de openlucht bij kermissen, jaar- markten of dergelijke vermakelijkheden be vinden. De verbodsbepalingen zijn niet van toepas- sing ten aanzien van bijeenkomsten van het arbeidsgebied van de Nationaal-Socialistische Duitsche Arbeiderspartij in Nederland en van de Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden, alsmede voor leden van den Nederlandscb en Arbeidsdienst in uniform. De verbodsbepalingen zijn wijders niet van toepassing ten aanzien van jeugdige personen, die kunnen aant-oonen, dat zij op reis zijn. Jeugdige personen, die in strijd handelen met de voorschriften van dit besluit of een krachtens dit besluit uitgevaardigde beschik king, worden gestraft met plaatsing in een tuchtschool vo-or ten hoogste drie maanden of met geldboete van ten hoogste vijfhonderd gulden. Met hechtenis van ten hoogste zel maan den of met geldboete van ten hoogste duizend gulden»worden gestraft: 1) Opvoeders, die door onvoldoende toe zicht jeugdige personen overtredin-g van de voorschriften van dit besluit of een krachtens dit besluit uitgevaardigde beschikking moge- lijk maken; 2) Exploitanten van de genoem- de gelegenheden, die jeugdige personen over trading van de genoemde bepalingen mogelijk maken. Naar ons wordt m-eegedeeld, zal deze week, alsmede Maandag a.s., een lijstcolleete worden gehouden ten bate van Winterhulp. Deze col- lecte wordt gehouden door het geheele land. Zooals in enkele berichten van den laatsten tijd is gebleken, neemt de steun, die het werk •van Winterhulp verkrijgt, steeds toe. Daaruit mag worden afgeleid, dat dit werk voor steun aan de noodlijdenden, meer en meer waardee- ring ondervindt en den steun begint te krijgen die het verdient. Dit valt ook af te leiden uit de opbrengst van de vorige •lijstcolleete, die weer hooiger was1 dan de eerste en ook booger was dan die van het vorig jaar. (Moge dit een aansporing zijn, om ook nu weer in toeneipende mate niet alleen te geven, doch inderdaad te offeren. Be- denk, dat in vele gezinnen ernstige nood heerscht en dat dit een middel is, om die ge zinnen te helnen, om daar in deze donkerp dngen ook wat licht en warmte te brengen. Beclenk ook, als u de lijst wordt gepresenteerd, dat de collectanten niet voor zichzelf komen, dat zij dit werk der liefde uit zuivere aan- drang daartoe verrichten, om op die wijze de fcehoeftigen en daarmede de volksgemeen- schap in het algemeen te dienen. Bedenk dit alles, en laat het parool zijn: niet geven, doch o f f e r e n GESLAAGD. Voor de acte lager onderwijs Duitsch slaag- de te Rotterdam, onze vroegere stadgenoot de heer A. Geensen, thans te Kloetinge. AANGEHOUDEN WEGENS VERDUISTERING. De politie te Middelburg heeft, meldt De Z., een zekere mej. M. K. aangehouden ,wegens verduistering. Deze kwam re-gelmatig bij haar vriendin, mej. C. A. B., filiaalhoudster hier ter stede. Deze laatste miste echter geregeld geld Hit haar tasch. Dit was ook weer bij het laatste bezoek van haar .vrien din" het geval. Verscheidene zilverbons van f 1 waren uit haar boodschappentasch, welke zich in de woonkamer bevond, verdwenen. Zij deed hiervan aangifte bij de politie. Deze heeft mej. K. aan de tand gevoeld, met het gevolg, dat zij bekend heeft diverse malen geld ten nadeele van mej. B. te hebben ontvreemd. Van je .vriendin" moet je het maar hebben. Mr. JOH. ADRIAANSE, 75 JAAR. Gp 4 December hoopt de in Zeeland alorn bekende heer Mr. Joh. Adriaanse, thans ver- toevende te Bilthoven, Ostadeplein 1, den leef tijd van 75 jaar te bereiken. De heer Adriaanse was eertijds deurwaar- der en lid van den gemeenteraad te Hulst. Na zich door eiigen studie Opgewerkt te hebben tot meester in de rechten, werd tiij m 1904, dus op 36-jarigen leeftijd ingeschreven als advocaat bij de rechtbank te Middelburg en keerde hij naar Zeeland's hoofdstad, waar hij in 1867 het levenslieht aanschouwde, terug. Niet alleen als lid der balie, maar ook op ander terrein was hij werkzaam; wij denken aan zijn veeljarig lidmaatschap der Prov. Staten, zijn werk in het belang van de sport, enz. Het zal den jarige Vrijdag wel niet aan be- belangstelling ontbreken. BIJEENKOMST VAN HET DUITSCHE EN VAN HET NED. ARBEIDSFRONT. iZaterdagmiddag had in het Schuttershof te Middelburg een bijeenkomst plaats van mede- werkers van -het D.A.F. en het N.A.F. in de provincie Zeeland. De heer De Jonge Baas de Leider van het N.A.F. in Zeeland, opende de bijeenkomst en heette den Arbeidsfrontleider H. J. Wouden- berg, Drs. Kooistra, Landesobmann Kretsch- mar, Kriesobmann Korte en den Gemachtigde van den Leider Jan Dekker welkom. Hierna sprak de heer Woudenberg over het onder- werp: ,,Waarom geen vakorganisaties en wel het N.A.F," Spreker zette in duidelijke bewoordingen het verstrekkende belang van het N.A.F. uiteen, mede in verband met de groeiende Europee- sche ruimte. Het liberate kapitalistische stel- sel heeft tegenover den werkenden mensch groote schulden gemaakt. Voorop werd de machine, de winst gesteld, zoodat de mensch hieraan dienstbaar werd gemaakt. Door de leuze van Marx „Proletariers aller landen ver- eenigt U" werd het socialisme een bron, van gespletenheid en haat. Op allerlei gehied zagen wij de gevolgen van deze versplintering. Wij daarentegen, aldus de Arbeidsfrontleider, gaan uit van de natuurlijke binding van den mensch, de ge- meensehap. De binding van de arbeidskame- raden komt het beste tot uiting- in de bedrij ven. Hierin toch wordt het ware socialisme beleefd en de gemeenschapsgedachte geboren, die in de harten van alle menschen leeft. Verder lichtte spreker de positie en de taak van den socialen voorman uitvoerig toe en ziet in dezen den voornaamsten functionaris van het N.A.F. Door hem toch moet de socialis- tische gedachte in het bedrijf levend worden gemaakt. Een zeer belangrijke taak van den socialen voorman in samenwerking met den betriebsfuhrer is ook het tot stand brengen van het bedrrjfsreglement, een uitvloeisel van de wet op de ordening van den arbeid. Door dit bedrijfsreglement worden de loonsvoor- waarden en allies wat eigen is in het bedrijf wettelijk vastgelegd. De sociale voorman zal een belangrijk deel hebben aan het tot stand komen van de volksgemeenschap. Ons volk heeft eigen lot in eigen hand, wij werken, aldus besloot spreker zijn belangwekkende rede, niet alleen voor ons zelf, maar ook voor het nageslacht en wij roepen ons volk steeds toe: Gij hebt iets te doen, er wordt van U iets ver- wacht. Met de geerfde eigenschappen van onze voorvaderen kunnen en zullen wij ons doel bereiken. Vervolgens nam Drs. Kooistra, de Leider van de Hoofdafdeeling Sac. Econ. Zaken van het N.A.F. het woord en besprak uitvoerig de wet op de ordening van den arbeid. Spreker zeide o.m. dat in elk bedrijf waar meer dan 10 menschen werkten een bedrijfsreglement moet worden vastgesteld. Hierin worden de rechten en plichten van de werkers nauwkeu- rig vastgelegd. Dit reglement zal niet van hoven af uni form worden opgelegd, maar zal voor ieder bedrijf verschillend zijn, het vormt als het ware den spiegel van het bedrijf. Verder zette spreker de taak van den Gemachtigde voor den Arbeid uiteen. Deze zal namens den staat regelend optreden ten opzichte van loon en arbeidsvoorwaarden voor den Nederland sche werker. Tusschen den Gemachtigde voor den Arbeid en den Leider van het Arbeidsfront wordt door onderling overleg een vaste band ge'legd, die ten alien tijde de werkers het beste waarborgt. Als derde spreker wees Landesobmann Kretschmar op de levensopvatting van het Duitsche volk, waarbij steeds den mensch in het middelpunt wordt geplaatst en niet geld en macht den doorslag geeft. De Duitsche mensch wordt geacht naar den plicht, die hij tegenover de volksgemeenschap volbrengt. Na volbrachte taak heeft elke voiksgenoot recht op ouderdomsverzorging, niet gezien als een aahnoes, maar als een plicht van de ge- meenschap tegenover den werkende mensch. Het Duitsche volk strijdt voor de vrijheid, vrijheid in de zin van vrij zijvan zorgen voor brood. Wiji werken, aldus spreker, voor een nieuwe tijd waarin de arbeid op het eerste plan komt te staan. Dat wij hierin slagen komt doordat aan het hoofd van het Duitsche volk een man staat, die zelf arbeider is geweest en voor iedereen het lichtende voorheeld is. Begrijpt ook het Nederlandsche volk deze strijd? Tot slot gaf spreker nog een overzicht van verschillende productiecijfers, die aantoonden, dat de posi tie van Duitschland ten opzichte van andere landen uitermate gunstige. Als laatste spreker wekte Kreisobmann Korte alle aanwezigen op hun beste krachten te geven voor de organisatie tot welke zij alien vrijwillig zijn toegetreden om aan het Nederlandsche volk het ware socialisme te brengen. Evenals de medewenkers van het Duitsche Arbeidsfront reeds jaren het Duitsche volk hebben gewonnen voor de gemeenschaps gedachte, zoo moet ook de werker van Neder land overtuigd worden, dat dit de eenige juiste manier is om het volk naar zijn eigen kracht te brengen. In verband met de slechte verbindingen werd deze bijeenkomst reeds vroeg beeindigd1, zoodat ieder nog zijn woonplaats kon bereiken. Met ingang van 1 December 1942 kunnen van alle textielkaarten, welke per I Novem ber 1941 zijn uitgegeven, ook de punten 1 tot en met 20 voor den aankoop van textielpro- ducten worden gebruikt. Zooals reeds bekend werd gemaakt, zijn de textielkaarten voor kinderen beneden den leeftijd van 1 jaar reeds volledig geldig, ongeacht het tijdstip van uitgifte. DISTRIBUTIE VAN ZEEP. Tot en met 31 December 1942-geven de vol gende bonncn reoht op het koopen van de daarachter vermelde hoe.veeltieden zeep. De met Algemeen 452" gemerkte hon van de bonkaart voor voedlngsmiddelen en de met ,,P Eenheidszeep'" gemerkte bon van de aan kinderen ibeneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten geven recht: hetzij op het koopen van een stukje van 24% of 28 grhm luchtgevulde eenheidstoilet- zeep 40 of 57 hetzij op het koopen van een stukje van 70 of 75 gram eenheidstoiletzeep 14, 15 of 21 (hetzij op het doen wasschen van vijf kilo gram droge vuile wascti. 'De met Algemeen 463" gemerkte bon en de met ,,P Wasehpoeder" gemerkte hon van de aan kinderen beneden den leeftijd van achi jaar uitgereikte kaarten geven recht hetzij op het koopen van 250 gram wasehpoeder of zeeppoeder (oude of nieuwe samenstelling), hetzij op het doen wasschen van negen kilo- gram droige vuile wasch, De met ,,P Toiletzeep" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar uitgereikte kaarten geeft recht op het koopen van 1 stuk van 50 gram of voorzoover nog voorradig 75 gram toilet zeep (oude samenstelling). De kaarten, waarop de bonnen ,,P Een heidszeep", ,,P Wiasohpoeder" en ,,P Toilet zeep" voorkomen, zullen de distributiedien- sten in den loop der maand December aan be trokkenen uitreiken. Tevens is- de geldigheidsduur van de voor eenheidszeep aangewezen bonnen „Algemeen 412", Algemeen 431", ,,N Eenheidszeep" en ,,0 Eenheidszeep" van de voor wasehpoeder aangewezen bonnen „Algemeen 413", „Alge- meen 43i2", „N Wasehpoeder" en O Waseh poeder" en van de bonnen „N Toiletzeep" en ,,0 Toiletzeep" verlengd tot en met 31 Decem ber 1942. Met nadruk wordt er de aandacht op geves- tigd, dat na 31 December 1942 de geldigheids duur van geen enkele zeepbon meer verlengd zal worden, terwijl na dien datum ook zoo als al in het vorige persberieht gemeld de aflevering van onderscheidenlijk zeep, waseh poeder en toiletzeep op de bij den winkelier ingeleverde bonnen Algemeen 335", Alge meen 370"' ,,L Zeep", ,,M Eenheidszeep", Al gemeen 336.", Algemeen 371", ,,M Wasehpoe der", ,,L Toiletzeep" en ,,M Toiletzeep" niet meer geoorloofd zal zijn. Een uitzondering zal slechts gepaaakt kunnen worden voor de bon 453, alsmede, wegens d,e uitgifte hiervan eerst in den loon van December, voor de bonnen ,,P Eenheidszeep', ,,P Wiaschpoeder" en ,,P Toilet zeep". BONAANWIJZ1NG HONBEN- EN KATTENBROOD. Voor de periode van 1 tot en met 31 Decem ber 1942 wordt op bon no. 12 van de voeder- kaart voor honden volgens dezelfde normen hondentorood verkrijgbaar gesteld als voor de voorafgaande periode. Op bon no. 12 van de voederkaart voor hon- denbrood (groep K) wordt voor dezelfde pe riode 1% kg kattenbrood verkrijgbaar ge steld. KAARSEN VOOR STAL- EN VOERTUIGENVERLICHTING. De distributiediensten zullen in het tijdvak van 1 tot en met 12 December 1942 op nader te bepalen tijdstippen aan verbruikers van kaarsen, die reeds voor de maanden October en November 1942 rantsoenbonnen voor kaar sen ten behoeve van stal- of voertuigenver- lichting hebben ontvangen, de rantsoenbonnen voor de tweede periode, te weten van 1 Decem ber 1942 tot en met 31 Januari 1943, uitreiken. Deze personen behoeven derhalve voor de nieuwe periode van 1 December 1942 tot en met 31 Januari 1943 geen nieuwe aanvrage in te dienen. Verbruikers van kaarsen voor stalverlich- iting en verlichting van voertuigen, die voor het eerst een aanvrage tot dit doel wenschen in te dienen, kunnen deze aanvrage voor de periode van 1 December 1942 tot en met 31 Januari 1943, van 30 November 1942 af bij de distributiediensten indienen op formulier MD 10 (voor stalverlichting) en formulier MD 333-03 (oud MD 11) voor voertuigenverlich- ting). De distributiediensten zullen bij het indie nen van laatstbedoelde aanvragen aan de verbruikers van kaarsen voor stalverlichting de helft van de in het tijdvak van 1 December 1942 tot en met 31 Januari 1943 toe te kennen rantsoenbonnen uitreiken. Het restant zal later worden uitgereikt, nadat de aanvragen aan een control® zijn onderworpen. Verbrui kers van kaarsen voor verlichting van voer tuigen zullen echter, ook indien zij voor het eerst een aanvraag indienen, het geheele hun voor de periode van 1 December 1942 tot en met 31 Januari 1943 toe te kennen aantal bonnen ineens ontvangen. De bovengenoemde rantsoenbonnen, waarop vermeld staat ,,een rantsoen kaarsen", zijn voor onbepaalden tijd geldig en geven elk recht op het koopen van 1 pak a 300 gram kaarsen. Met nadruk wordt er de aandacht op geves- tigd, dat voor verlichting van auto's, carriers, bakfietsen en gewone fiefcsen geen kaarsen zullen worden verstrekt. VEEHOUDERS. Melk achtergehouden. De tuchtreohters hebben wederom hooge boeten opgelegd aan veehouders en landbou wers, die in ernstige mate de in het belang van onze voedselvoorziening gestelde voor schriften hebben overtreden. Zoo werden een landbouwer te Meppel, een landbouwer te Raamsdonkveer (N.B.), een veehouder te Heiloo (N.H.) en een landbouwster te Emmen, die niet alle daarvoor in aanmerking komende melk aan een melkverwerkend of standaardi- satiebedrijf hadden ingeleverd beboer met resp. f 1000, f 1250 f 1500 en 2000. Een veehouder te Noorddijk (Gr.), die zon der vergunning herhaaldelijk volte melk aan consumenten had afgel'everd en bovendien in zijn bedrijf clandestien boter had vervaardigd, werd in hooger beroep door het centraal col lege voor de tuchtrechtspraak een boete van f 1500 opgelegd. De tuchtrechter te Alkmaar had een vee- houdster te Aalsmeer veroordeeld tot een boete van 1800, waarbij rekening was gehou den met een door de consumptie-melkcentrate reeds opgelegde boete van /700. Niet alleen had deze veehoudster niet alle melk afgeleverd aan een melkverwerkend bedrijf, doch zij had bovendien zonder vergunning twee karninrich- tingen in voorraad gehad, terwijl op haar be drijf tevens werd aangetroffen room in zuren- den toestand en kennelrjk geschikt om te wor den verwerkt tot boter, hoewel zij daartoe niet gerechtigd was. In hooger beroep verzwaarde het centraal college voor de tuchtrechtspraak de straf tot f 2300 boete. Een veekoopman te Westerbork had vier runderen verkocht en afgeleverd in strijd met de verordening op den handel in en het ver- voer van rumdvee 1942. De koopers van deze runderen hadde'n n.l. den koop in zijn liande- laarszakboekje door valsche handteekeningen bevestiigd. De man had zich dezer dagen voor den tuchtrechter te Assen te verantwoor- den, die sluiting van zijn bedrijf als veehan- delaar gelastte gedurende zes maanden. GEEN SPORTBEOEFENING OP DE BEIDE KERSTDAGEN. De Rijksgevolmachtigde voor de sport heeft het volgende schrijven toegezonden aan de besturen der officieel erkende sportbonden in onk land: „Om redenen van uiteenloopenden aard komt het mij zeer gewenscht voor, dat de sportbeoefening gedurende de a.s. Kerstdagen zooveel mogelijk wordt stilgelegd. Onder meer zullen vele sportbeoefenaren het op prijs stellen eens enkele feestdagen rustig in gezins- of familieverband te kunnen doorhrengen. In verband daarmede zal het mijnerzijds ten zeerste op prijs worden gesteld, indien uw bestuur het daarheen zou wiilen leiden, dat op den 25sten en 26sten Dec., '42 geen officieele sportgebeurtenissen plaats vinden". De centrale recherche te Amsterdam heeft vier Hagenaars aangehouden, die een corn- plot vormden, dat op sluwe wijze verscheidene zakenlieden te Amsterdam-"heeft opgelicht voor bedragen varieerende van f 3600 tot /7000. Twee hunner fungeerden als tusschen- persoon, terwijl de twee anderen zoogenaamd in kantoorartikelen handelden, de een als kooper de ander als verkooper. Wanneer zij een slachtoffer gevonden had den het moesten menschen zijn, die er wel een paar centen voor over hadden om iets extra's" te verdienen gingen de tusschen- personen erop af. Zij wisten een goed han- deltjein kantoorartikelen, meestal in carbon, maar hadden zelf niet genoeg contanten om dat te financieren. Men behoefde eigenlijk maar het goed ,,over te geven", en om te bewijzen, hoe safe de zaak wel was, namen zij dan het slachtoffer eerst mee naar den ,,aspiram-kooper", een zekeren van de Ploeg, die inderdaad bereid bleek te zijn de partij tegen een zeer behoorlijken prijs af te nemen. Daarna gingen de twee tus- schenpersonen opnieuw met hun geldschieter op £tap, doch dan naar den verkooper", Lodriguez geheeten, die de veelgevraagde goederen tegen een zeer schappelijken prijs van de hand bleek te wiilen doen. Nu be hoefde nog slechts het geld op tafel te komen en men had de winst zoo maar voor het ver- deelen. •Het geld kwam ook meestal dan op tafel, de partij werd gekocht en betaald', maar wanneer men haar aan den .kooper" wilde afleveren, bleek deze of geheel verdwenen te zijn, of maakte hij alterlei chicanes, zoodat de ver koop niet doorging. De geldschieter bleef dan met de partij die op dat oogenblik bleek veel minder waard te zijn, dan de prijs welken hij ervoor betaald had in zijn maag zitten en was maar al te blij, dat de beide tusschen- personen tenslotte nog bereid bleken hem er- van af te helpen. Voor zoover bekend is, zijn reeds zeven per sonen op deze wijze beetgenomen. De Am- sterdamsche politie verzoekt hun, die op soort gelijke wijze bedrogen zijn, zich met het hoofdbureau, centrale recherche, kamer 136. in verbinding te stellen. MISHANDEUING IN EEN BOSCH. Toen de 11-jarige Geert Jansen te Eext (Gieten) zich Vrijdagochtend naar school wil de begeven, werd hij in het bosch aangehou den door een man, die gemaskerd was. Deze

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 3