r DE VERDWENEN ROBIJN Binneniand GEMEENTE TERNEUZEN. Cursus Gasverkenners Luchtbeschermingsdienst. Inenting tegen Diphtherie. FEUILLETON DE GAULLE ZOU NAAR WASHINGTON GAAN. begonne: Functionarissen der N.S.B. beeedigd. De wnd. Burgemeester van Terneuzen roept hierbij personen op, die opgeleid wenschen te worden als gasverkenner bij den Luchtbe schermingsdienst in de kom der gemeente Temeuzen en te Sluiskil (korte oursusduur). Aanmelden bij bet hoofd van den Luchtbe schermingsdienst, den heer G. J. SMJNK, Axelschestraat 114 of aan het Politiebureau, Schoolplein. Temeuzen, 1 December 1942. De wnd. Burgemeester, piaatselijk leider van den Luchtbeschermings dienst, der gemeente Terneuzen, C. VERLINDE. Op Zaterdag 5 December 1942, des namid- dags half vier, zal door de gemeente-genees- heer nogmaals gelegenheid worden gegeven tot de tweede inenting tegen diphtherie voor (kinderen welke verhinderd zijn tot nu toe van de geboden gelegenheid gebruik te maken. Temeuzen, 30 November 1942. De Burgemeester van Terneuzen, C. VERLINDE, Waarnemend. aan de vijandelijke duikbooten een zeer zware klap kan w*>rden toegebracht. De beheersching der kust van Noord-Afrika biedt ook het voordeel, dat er een nieuw front in het luchtruim kan worden -geopend. Ten- -einde den strijd te bekorten, is het n.l. nood- sakelijk, den vijan-d onafgebroken in de lucht met de grootste intensiteit te bestoken. In dit verband probeerde Churchill de Duitsche luchtmacht voor te stellen als1 een ,,waardeloos actief" tegenover de z.g. voortdurend in kracht toenemende luchtstrijdkrachten van Engeland, Amerika en de Sowjet-Unie. De operaties in Fransch Noord-Afrika, zoo yervolgde de premier, kunnen de geallieerden in staat stelien, het zwaartepunt van den oor log naar Italie te verplaatsen. Wanneer te zijner tijd de viiand zal zijn weggevaagd van de landtong van Tunesie, zal heel Zuid-Italie worden iblooteesteld aan een zwaar offensief uit de luoht. In dit verband liet Churchill niet na, hevige aanvallen te doen op Mussolini. De successen in Afrika mogen echter de aandacht niet afleiden van de ,,geweldige sla- gen", die de iSowjets aan het Oostelijke front uitdeelen. Churchill noemde Stalins militaire leiding „voortreffelijik". Toen het offensief tegen Noord-Afrika werd beraamd, voorzag men, dat daardoor onverwijlde reacties in Frankrijk zouden worden verwekt. Churchill herhaalde de onware bewering, dat Duitsch- land wilde probeeren, de Fransche vloot in Toulon in beslag te nemen en hij. meende dat de geest van het ,,strijdende Frankrijk" een overhcerschenden invloed op de Fransche natie zou uitoefenen. Vervolgens verklaarde de premier, dat hij niets wilde beloven en niets voorspellen. Wjj willen ons niet door eenigerlei fraai lijkende droombeelden laten verleiden, aldus spr. Mij is nog geen gebeurtenis bekend, die de hoop rechtvaardigt, dat de oorlog niet lang ijzal duren, of dat Groot-Brittannie geen nieuwe bittere en bloedige jaren te wachten staan. De smartelijkste ervaringen zou Enigeland echter nog moeten opdoen, indien het in zijn str° ui verzwakte en zijn eensgezindheid verloor n d voordat de overwinning ,,definitief" is behaald. Churchill wees er op, dat Duitschland bijna ganscfh Europa beheersoht en dat Duitschland millioenen werkkraohten voor de vervaardi- ging van oorlogsmaterieel en voor het bewer- ken van zooveel vruichtbaar land ter beschik king staan. De Engelschen moeten ook be- denken, dat men tot dusver nog maar met een kilein percentage van het Duitsche leger te maken heeft gehad, en dat de duikbootoorlog niet af- maar toeneemt, en dat hij nog aan- zienlij-k erger kan worden, alvorens er een ver- betering te bespeuren valt. Ik adit het mogelijk, zoo vervolgde hij, dat de oorlog in Europa zal zijn afgeloopen voor den oorlog in Azie. In dat geval zou Enge land terstond alle strijdkrachten naar den an- deren kant van de wereld brengen om de Ver. Staten, China en vooral Australie en Nieuw- Zeelana in hun strijd tegen Japan bij te staan. Wanneer de oorlog een zoodanig einde zou nemen in twee etappen zou er een aan- zienlijk grootere geest van kameraadschap aan de onderhandelingstafel heerschen dan destijds onder de overwinnaars te Versailles heerschte. Toen was het gevaar geweken. De gemeenS'Chappelijke band tusschen de geal lieerden was verbroken. Er bestond geen be- grip voor een gemeenschapoelijke verantwoor- delij-kheid. Daarom hoop ik, dat er voor de problemen van Europa aan het eind van dezen oorlog betere oplossingen gevonden zullen worden dan 25 jaar geleden. Churchill sloot zijn rede met de vermaning aan de Engelschen, zich er op voor te berei-. den, dat zii in 1943 het hoofd zullen moeten bieden aan de slagen en vraagstukken van een ernstig en verschrikkelijk jaar. OUD MATERIAAL IN DUITSCHLAND. In een artikel van den Duitschen rijksgevol- machtigde voor de verwerking van oude mate- rialen in het tijdschrift Der Vierjahresplan is vermeld, dat alleen al de inzameling van oude kleeren en textielgoederen in 1942 zooveel bruikbare kleedingstukken voor mannen en vrouwen beeft opgeleverd, dat vier tot vijf millioen extra werkkrachten van werkklee- ding konden worden voorzien. In de laatste twee oorlogsjaren hebben de S.A., de Tech nische Nothiife, de N.-S. Reichskriegerbund en andere organisaties verscheidene inzamelin- gen gehouden, waardoor 562.000 ton schroot extra ter verwerking is gekomen. Deze hoe- veelheid komt overeen met die, welke Duitsch land in 1937 heeft ingevoerd. Het In 1941 door de scholen ingezamelde oude materiaal vult ongeveer 30.000 goederenwagons. De in 1941 en .1942 gehouden inzamelingen van oude textielgoederen leverden een opbr&ngst op, die overeenkomt met de totale verwerkte hoeveel- heid textiel van 1933. Nieuwe avonturen van recheroheur Koks, door FRANK VAN FALCKBNOORT .(Nadruk verboden 17 ,,Zorg dan maar, dat je om half twaalf in de Lange Wijngaardstraat bent bij de politie- garage. We redzen per auto. En smeer hem nu, want ik moet zelf ook nog het een en ander in orde maken." Om twaalf uur reed een kleine, doch snelle personenauto Haarlem uit in de riohting van 's Gravenhage. Aan het stuur zat de kleine rechercheur, terwijl naast hem Klein behaag- lijk zat weggedoken in de kussens. Reeds een psiar malen had Jopie aan Koks gevraagd, wat men ging doen en waarheen de reis ging, doch Koks had enkel maar geantwoord: „Dat zul je wel zien". Toen ze Heemstede door waren, vroeg Koks: ,,Heb je een spoorboekje bij je?" Jopie zocht in zijn binnenzak en haalde er een reisgids uit. ,,Zoek dan eens op, hoe laat er vandaag een Pullman vertrekt >an Amsterdam naar Parijs." Klein bladerde eenige oogenhlikken in de Volgens berichten uit Londen zou generaal De Gaulle bet plan hebben zich binnenkort naar Washington te begeven om er persoon- lijk de belangen van zijn beweging te bebar- tigen. *Men is in Londen van meening, dat De Gaulle de regeering te Washington op de hoogte wii stellen van het standpoint, dat zijn beweging ten aanzien van admiraal Darlan inneemt. Vermoedelijk zal De Gaulle trachten de bevoegde Amerikaansche instanties te be- wegen tot een grootere samenwerking met het vrije Fransche comite, ten koste van Darlan's autoriteit. FINLAND HAKT HOUT. De Scandinavische correspondent der N. R. Crt. schrijft In veel sterker mate dan anders is Finland thans door de harde oorlogsoeconomie op het hout van zijn bosschen aangewezen: bout is de eenige brandstof, welke thans ter beschikking staat en, hout is voorts niet alleen de grond- stof voor een l'ange reeks belangrijke produc- ten voor de weermacht en de inheemsche markt, maar ook voor de eenige producten cellulose en papier welke Finland nog in menkbare mate exporteeren kan. Nu zeer velen voor militairen of civielen dienst zijn opgeroepen is bet aantal werk krachten in den boschbouw niet toereikend en daarom heeft men een actie op touw gezet om iedereen, die een bdjl of een zaag kan han- teeren, er toe te krijgen, vrijwillig ten minste een kutoieken meter te kappen en te verzagen. Dezen herfst zijn el'ken Zondag talloaze stede- lingen naar buiten getrokken am hun taak te yerrichten, in de hoofdstad kan men midden in de week herhaaldelijik op de deuren van winkels of kantoren een bordje zien, dat de zaak gesloten is, omdat iedereen ter hout- „tallio" is en men herekent, dat alleen in October al meer dan 100.000 Finnen het kleine blankmetalen hijl'tje verdiend hebben, dat men voor zijn prestatie ikrijgt. Rangell, de pre mier, heeft een prijs uitgeloofd, voor de ge meente, waar de deelneming het grootst is. In de gemeente, die tot dusver de leiding heeft, Saynatsalo, heeft reeds meer dan veertig pro- cent van het totale inwonertal een kubieken meter gekapt. NOG TWEE SLAGSCIIEPEN DER V. S. VERNIELD. Japansche marinekringen verklaren, vol gens D.N.B., dat de vloot er in geslaagd is, in de drie zeeslagen bij de Salomons-eilanden de Amerikaansobe marine in dit gebied te vernietigen. Wanneer men afziet van het ge bruik van nieuwe Amerikaansche schepen kan men zeggen, dat de Amerikaansche vloot in den eersten slag haar kruisers en torpedo- bootjagers, in den tweeden haar vliegkamp- schepen en in den derden haar slagschepen heeft verloren. De Amerikanen kunnen geen vloot meer samenstellen, die slagschepen, vliegkampschepen, kruisers, torpedobootjagers en duikbooten *in de goqde getalsverhouding omvat. Het Japansche Keizerlijke hoofdkwartier heeft Zaterdag eenige aanvullingen op, resp. verbeteringan van het communique van 18 dezer over den derden slag bij de Salomons- eilapden gepubliceerd. In het desbetreffende D.N.B.-bericht worden alleen wijzigingen in de Amerikaansche verliescijfers genoemd en men moet dus aannemen, dat de vorige opgave der Japansche verliezen onveranderd is gebleven. Hieronder volgt nu een overzicht van de Amerikaansche verliezen, zooals zij ih het nieuwe communique zijn opgegeven. Tusschen haakjes daarachter vindt men allereerst de opgave van het tweede communique over dezen slag d.d. 18 November en vervolgens de eerste, voorloopige opgave van 14 November. De aan- duiding: ,,11 kruisfers (8;5)" beteekent dus, dat er volgens de jongste meded'eeling van 28 November 11 Amerikaansche kruisers verloren gingen en dat in het communique van 18 November 8 kruisers en in het voorloopige communique van 14 November 5 kruisers werden opgegeven. Wat betreft de Japansche verliezen, zijn hieronder de cijfers van het tweede communique van 18 November her- haald met daarachter tunrrc hen UaaXJes de eerste opgave van 14 November. Derde slag bij de Salomons-eilanden. (1215 November 1942). Japansche Am erikaansche verliezen. (Comm. van 28, 18, 14 Nov. verliezen. (Comm. van 18 en 14 Nov.) Tot zinken gebracht. 2 slagschepen (0;0) 11 kruisers (8;5) 3 a 4 torp. jagers (4 k 5;1) 1 transportschip (1:0) 1 slagschip 1 kruiser 3 torpedojagers (2) Zwaar beschadigd. kruisers (3;1) a 4 torp. jagers (3 a 4;0) transp. schepen 03; 8) 1 slagschip (1) 7 transportschepen Middelmatig beschadigd. slagschip (2;0) torp.jagers (0;0) De belangrijkste wijziging in de doorde Japanners opgegeven Amerikaansche verlie zen is wel het fei-t, dat nu twee slagschepen tot zinken zijn gebracht en een derde middel matig is beschadigd, waartegenover tot dus ver slechts twee slagschepen middelmatig be schadigd heetten te zijn. Hoewel in vorige berichten steeds werd ge- zegd, dat de Amerikaansche vloot bij de Salomons-eilanden twee slagschepen omvatte, ■zijn het er blijkbaar toch drie geweest.. Van Amerikaansche zijde heeft het depar- tement van marine der Vereenigde Staten tot dusver de Amerikaansche verliezen op 13, 14 en 15 November opgegeven als: twee lichte kruisers en zeven torpedobootjagers. LAVAL WEER TE PARIJS. Laval beeft zich Zondag naar Parijs bege ven. Men verwacht te Vichy, dat hij te Parijs reisgids en zei toen: „Om ha£ een vertrekt de ,,Etoile du Nord" uit Amsterdam en die is in Parijs..." ,,Vertel me maar liever, hoe laat die trein uit 's Gravenhaige vertrekt." „Om even voor half twee." ,,Dan zullen we flink moeten doorrijden, want dan is-t-ie om ongeveer half drie aan de grens." Tegen dien tijd stopt-ie in Roosendaal", zei Klein. ,,Dan moeten wij v66r dien tijd bij het sta tion daar zijn, antwoordde Koks. ,,En dan zul len we er nog een schepje moeten opgooien, willen wij er tijdig zijn." Met een vaart van ongeveer 90 kilometer snelde de kleine wagen de bollenstreek door en reds om een uur had men 's Gravenhage achter zich. Door Delft en Rotterdam reed men wat kalmer, maar toen men eindelijk op ■den weg tusschen Dordrecht en Roosendaal was, wees de snelbeidsmeter gadurig honderd kilometer aan. Noi~ v66r twee uur draaide de wagan met een sierlijken hoog het Stations- plein van Roosendaal op. De beide inzittenden staipten uit en Koks draaide de deuren op slot. ,,Laat je bagage er maar in liggen. Die hebben we waarschijnlijk hier niet noodig." Beiiden wandelden naar het douanekantoor. Binnen gekfimen, ver2socht Koks te worden toegelaten bij den inspecteur der invoerrech- ten en aceijnzen, hetgeen hem, nadat hij zijn politieoenning had getoond, spoedig gelukte. De inspecteur ontving de beide mannen hoffe- lijk en vroeg, waarmede hij hen van dienst kon zijn. onverwijld contact zal opnemen met een aan tal vooraanstaande menschen om snel tot een verandering van de regeering te kunnen over- gaan. Laval zal vermoedelijk ook overleg plegen met Marcel Deat en Jacques Doriot. Te Vichy hebben Vrijdag alle ministers Laval hun portefeuilles ter beschikking ge- steld. Zondag had Laval te Vichy nog den staatssecretaris van het ministerie van oorlog, generaal Bridoux, den leider van het Fransche legioen tegen het bolsjewisme Raymond La- chal en zijn vertegenwoordiger Gervais, ont- vangen. STABIEL DUITSOH GELD. Ondanks de beperking van de gebruiks- waarde van het geld was de ruilwaarde in tegenstelling tot den toestand in alle andere oorlogvoerende landen gehandhaafd en het prijspeil stabiel gebleven. Het onverwoest- bare fundament van de Duitsche valuta is de productiekracht van de georganiseerde en door den staat geleide oeconomie en de ook in den oorlog nog voortdurend verhoogde arbeidsprestatie, aldus heeft minister Funk in een rede gezegd. Van beslissende beteekenis voor de geld- en valutapolitiek is echter in elk geval het ver- trouwen in de leiding van den staat en in de eindoverwinning van de Duitsche wapenen. Na de overwinning zullen het prestatie- vermogen van bet Duitsche bedrijfsleven en de capaciteit dusdanig worden verhoogd en door de in den oorlog opgedane ondervinding technisch zoo aanzienlijk worden verbeterd, dat niet alleen: vq^ioende verbruiksgoederen, doch ook betere verbruiksgoederen ter be schikking zullen staan. Door intensiever wer- ken in de bezette gebieden en door de ont- sluiting van de groote oeconomische moge- lijkheden van het Oosten door het regelen der oeconomische politiek van geheel Europa vol- geen uniforme beginselen zal ook de geld- waarde worden verzekerd. Bovendien zal het echter ook reeds tijdens den oonlog en daarna mogelijk zijn om den verbruiker in toenemen- den omvang verbruiksgoederen ter beschik king te stellen, bij een gelijiktijdige uitbreiding en verbetering van de oorlogsproductie, wan neer n.l. de nagestreefde ontwikkeling zich naar buiten zal kunnen uiten. BERLIJN: OPMERKELIJK PESSIMISME IN CHURCHILLS REDE. Uit de door Churchill gehouden radiorede, die naar D.N.B. meldt, volgens de meening van Berlijnsche politieke kringen slechts een beperkte belangstelling verdient, spreekt fei- telijk een opmerkelijk pessimisme, ook al streeft Churchill er uiteraard naar, bepaalde illusies te laten voortleven. Naar de opvat- ting van Berlijn ziet Churchill reeds sinds ge- ruimen tijd duidelrjk in, dat Engeland geen kans meer heeft den oorlog te winnen en hem dus noodzakelijkerwijs wel moet verliezen. Bijzonder kenschetsend acht men hier de omstandigheid, dat Churchill niet meer op een kentering van den toestand door militaire be- slissingen vertrouwt, doch eenzelfde groot- spraak bezigt als Engeland en de Ver. Staten in den vorigen oorlog tegen Duitschland heb ben gebruikt. De dreigementen, die hij tegen Italie uit geiijken meer op de methoden van een Al Capone, dan op die van een verant- woordelijk staatsman. De eer van Italie, zoo verklaart men hier, heeft nog niemand onge- straft aangetast, waarbij het evenwel nog de vraag blijft in hoeverre een politicus van het formaat van Churchill de eer van een der As- partners wel kan aantasteh. Ten aanzien van Churchills rede schrijft Stefani o.a.: Churchill heeft nieuwe bedrei- gingen geuit aan het adres van Italie. Het Italiaansche vo:k blijft echter volkomen kalin en laat zich door nieuwe dreigementen met Leproevingen niet van de wijs brengen. Het Italiaansche yelk zal koelbloedig weergtand blijven bieden, absoluut zeker als het is van de overwinning. Lucbtbombardementen kun nen den afloop van een oorlog niet beslissen. Het Italiaansche volk wijkt niet voor dreige menten met felle bombaraementen uit de lucht, zooals bet niet zal v/jken voor eenige andere beproering, welke in de toekomst neg- voor dit volk verborgen ligt. HET ZUIDFRONT. Het feit, dat de Duitsch-Italiaansche inter- ventie in Toulon kon worden gerechtvaardigd met een verwijzing naar voomemens van de Fransche vloot om uit te loopen, moest, schrijft de N. R. Crt., vanzelf de vraag doen rijzen, waarom zij niet dadelijk bij den Ame- rikaansch-Engelschen inval in Noord-Afrika gebruik gemaakt heeft van de gelegenheid en bijv. ook de stem van Darlan, in Fransch Afrika niet onverhoord, te Toulon zonder uit- werking scheen te blijven. Misschien hebben admiraal de Laborde en de zijnen aanvanke- lijk geaarzeld tusschen den maarschalk en hem, die zeide 's maarschalks werkelijken wil te ^ertegenwoordigen, zooals de anderen ge- weifeld hebben, Nogues, de gouverneur en be- velhebber in Marokko, Boisson, de gouver neur van Fransch West-Afrika, de officieren die in Marokko en Algiers de wapens wilden neerleggen, terwijl de manscfaappen wilden doorvechten, de troepen, die elders het ge- vecht staakten in strijd met de bevelen van de officieren. Daarna en daarnaast moeten voor de vloot in Toulon de technische over- wegingen gekomen zijn, waaromtrent hier dezer dagen reeds eenige vermoedens werden geuit. Thans komt een mededeeling uit Gaullistische marinekringen te Londen, zoo als zij weergegeven wordt in de V. B., deze veronderstelling bevestigen en^uitbreiden. Opgesomd worden de volgende< technische oorzaken, die hebben verhinderd 'de vloot te doen uitioopen. In de eerste plaats waren de groote eenheden nog in reparatie. Inderdaad, van de drie grootste Schepen was alleen het slagschip Dunkerque opgegeven als hersteld van den aanval bij Oran in 1940. Hoewel de Strasbourg zich hiema op eigen kracht naar Toulon had kunnen begeven, was zij ndg steeds in reparatie, evenals de slagkruiser Provence, het derde slachtoffer van Oran. In de tweede plaats wordt gezegd, dat de schepen te Tou lon onvoldoende bemand waren en dat het vooral ontbrak aan artilleriedeskundigen en kanonniers. Verder meent men in Gaullis tische marinekringen, dat de luchtafweer on- toereikend was, terwijl bet Duitsche lucht- wapen in de gelegenheid was bij iedere be weging in te grijpen. Tenslotte is het oordeel, dat de vloot niet volidoende brandstof had, Koks vertelde in korte trekken de bijzon- derheden betreffende de moord op de Ameri kaansche zangeres en zeide, dat hij in ver band met deze zaak iemand, die met de Parij- ■sche trein uit Amsterdam op weg was naar Parijs, moest arresteeren. ,,Uw taak is, mijn- heer de inspecteur, om mij hierbij bebuipzaam te zijn." De inspecteur boog en antwoordde: ,,-Het spreekt natuurlrjk vanzelf, dat U in deze op mijn medewerking kunt rekenen, maar ik be- grijp niet precies. ,,Dat zal ik U vertellen", viel Koks hem in de rede. „Om hoe laat arriveert die trein hier?" ,,Om 14,27, dus drie minuten voor half drie." ,,In dien trein zit een man met een paats- bewijs voor Parijs, tweede kilasse. Zoodra dien man bij de douanen komt om zijn papieren te toonen en zijn bagage te laten visiteeren..." „Pardon", viel thans de inspecteur den klei- nen rechercheur op zijn beurt in de rede, ,,maar wij controleeren geen passen en even- min visiteeren wij de bagage. De trein stopt hier maar enkele minuten om de Belgische douanen gelegenheid te geven om in te stap- pen, aangezien de passencontrole tijdens den rit naar Brussel gesdhiedt." Koks dacht even na. ,,Dan zult U tooh de passen van de tweede klasse-reizigers even moeten gaan inzien. Daar steekt tenslotte niets in, nietwaar? En het is een kleine moeite. Deze trein fcestaat in den regel maar uit enkele wagens en het aantal tweede klasse-reizigers is meestal niet groot. Wan- In Musis Sacrum te Arnhem had Zondag de plechtige beeediging plaats van ongeveer 1000 functionarissen van de Nationaal Sooialistische Beweging der Nederlan- den aan den leider, ir. A. A. Miussert. 0-verz.iciit tij dens de eedsaflegging aan den Leider door den secretaris-generaal van de Nationaal Socialisti- sche Beweging der Ne- derlanden, ir. C. J. Huy- gen (P.K. Gebauer-DV- R-P.H. s) hoewel pogingen gedaan werden om daarin te voorzien. Dat een van de ontsnapte duikboo ten het niet verder heeft kunnen brengen dan de haven van Barcelona schijnt dit te beves tigen. Deze gegevens komen overeen met veronderstellingen, die reeds Jang voor de ge- allieerde landing in Fransch Noord-Afrika werden uitgesproken, dat namelijk geen van de belanghebbenden er indertijd veel aan ge- legen was om de vloot te Toulon door een bijzondere zorg voor den ander tot een be- geerlijk object te maken. De langzame vor- dering van het herstelwerk, het gebrek aan brandstof e.d. worden dan verklaarbaar. Dit is nu alles geschiedenis. Alleen voor de Duitsch-Fransche betrekkingen kan zij nog actueele beteekenis hebben, met name ten aanzien van de afwikkeling, die men welis- waar van Duitschen kant aan de Fransche regeering overlaat., maar niet zender op de Duitsche belangstelling te wijzen. Zoo meent men te Berlijn met zekerheid1 te weten, dat admiraal de Laborde niet met de Strasbourg is ondergegaan, maar zich op Petains uitdruk- kelijk verlangen van boord heeft begeven. al vorens het schip in de lucht is gevlogen. Van Italiaansche zijde wordt de ondergang van de schepen te Toulorqi dus van een groot ge- deelte van de geheele Fransche vloot, be- schouwd alls een verandering van de mari- tieme verhoudingen in de Middellandsche Zee ten gunste van Italie. Weliswaar was de Fransche vloot tot aan de geallieerde inter- ventie geneutraliseerd, maar men moet niet vergeten, dat de Italianen zelfs in die periode Frankrijk toch als een potentieelen mede- dinger in de Middellandsche Zee bleven zien, gelijk uit de Italiaansche pers ook in recenten tijd meer dan eens is gebleken. De Italianen waren tolj net lot van de Fransche vloot dus ten nauwste betrokken en dit komt ook tot uiting in het besluit, dat de enkele overge- bleven schepen te Toulon bij de Italiaansche marine zullen worden gevoegd. Commentaren uit Rome maken duidelijk, dat men zich ginds door deze verandering in de vlootverhoudingen verlicl)t voelt op een oogenblik, dat Italie meer dan tevoren het ge- wicht van den oorlog zal hebben te dragen. Churchill heeft het Zondagavond al te kennen gegeven, dat het luchtoffensief tegen Italie een van de meest directe doeleinden van de geallieerde onderneming in Noord-Afrika is en tevoren had de Frankfurter Zeitung al ge- schreven, dat de geallieerden ook langs pro- pagandistischen weg, „den naad van het Duitsch-Italiaansche bondgenootschap wilden beproeven op zijn stevigheid en zoo mogelijk wilden losmaken". Het Duitsche blad was van oordeel, dat daarbij gerekend werd op een binnenlandsche oppositie tegen bet fascistische regime, maar stelde hier tegenover, dat, al mochten er in Italie zoo goed als in Duitsch land vele millioenen leven, die eens dragers van een ander politiek stelsel waren, alle Ita lianen het eens waren op dit eene beslissende punt, dat deze oorlog in geen geval: verloren mocht worden. Inderdaad is het Italiaansche belang bij een gewonnen oorlog voor ieder ■duidelijk. Somde nog niet onlangs Gayda in de Giornala d'ltalia de reeks van doeleinden op, waarvan men geen afstand kon doen, zoo als daar zijn de heerschappij over de het schiereiland omringende gebieden, met inbe- grip van Dalmatie, Corsica en Malta, en de directe en vrije toegang van Li-bye tot den Atlantischen Oceaan over het Fransche Tsaad- gebied en het Britsche Nigerie. Ook in het licht van deze belangen wordt de strijd in de Middellandsche Zee tot wat de Frankfurter Zeitung beschrijft als ,,de groote worsteling om de moreele standvastigheid1 aim het Zuid- front". De Londensehe correspondent van Daghens Nyheter meldt' zijn blad, dat het geallieerde offensief tegen de stad Tunis thans aan den gang is. De activated in de lucht van beide zijden neemt, naar ook uit Duitsche berichten blii-kt, steeds toe. De operaties be-perken zich van den kant neer U nu de pas van den bewusten man in- ziet, dan zegt U, dat er een kleine onnauwReu- righeid in is, die U even voor hem zuit ver- beteren. U nood-igt den man uit mede te gaan naar hier en de rest doe ik dan wel. Dat is toch wel mogelijk?" ,,Jawel, dat zal wel gaan", antwoordde de inspecteur, nadat hij eenigen tijd had nage- dacht. Ik zal dan persoonlijik met een mijner menschen de passen gaan controleeren. Maar hoe is de naam van den man, die U moet heb ben?" „Van Braiitenaar", antwoordde Koks kort. ,,Hij is Nederlander, doclh reist op een Zwit- sersehe pas. Klein sprong overeind: -,,Dus hij is het toch?" Koks glimlachte: „Blijf kalm, jonge vriend. Ik heb je al eens eerder gezegd, dat hij het niet is." ,,-Is1 hij de moordenaar van de zai%eres vroeg de inspecteur ge'interesseerd. ,,Neen, mijnheer", antwoordde Koks be- dachtzaam. ,,-Hij is het niet. Maar toch moet ik hem hehiben, omdat ik (hem met den dader moet confronteeren." „iU hebt den dader dus?" vroeg Klein. Opnieuw begon Koks te lachen. ,,Mijn jon-ge vriend is wat ongeduldig, doch hij zal zijn on- geduld toch nog wat moeten bedwingen." „,De naam van den man is dus van Brante- naar." ,,Juist", antwoordde Koks. ,,Hij is lang en mager, een zwart Uiiterlijk en hij is gekleed in een blauw pak met een beige regenjas. (Hij heeft twee valiezen bij zich." van de spil tot het belemmeren van den op- miarsch der geallieerden, aldus decide het communique van generaal Eisenhower Zon dagavond mede. Wegen, spoorlijnen en brug- igen worden vernield. De Duitsch-Italiaansche stellingen -bij Bizerta en Tunis hebben den *vorm van een halve maan. Geallieerde para- chuitisten zijn halverwege d-e s-poorlijn van Bizerta naar Tunis tot den aanval overge- -gaan. De luchtmacflt van den tegenstander heeft in de operaties inigegrepen. Overigens is de militaire toestand nog verre van duidelijk. Zoo meldt Renter^ dat de geallieerde troe pen nog slechts 15 km van de stad Tunis zijn verwijderd. De speciale correspondent van Eehange Telegraph bij bet hoofdkwartier van het achtste Britsche leger seint daarenitegen, dat generaal Anderson uitdrukkelij-k tegen een te Snellen opmarsch heeft gewaarschuwd, Wij hebben er niets aan, wanneer wij Tunis en [Bizerta in bezit nemen, om ons daar zonder voldoende verdediiging te moeten bloot stellen aan de enorme zwermen bommenwerpers, die van Sardinie en Sicilie zullen opstijgen. Wan neer wiji oprukken, aldus generaal Anderson, dan moet het ook definitief zijn. Rede van Mussert te Arnhem. Meer dan duizend functionarissen van de Nationaal-Socialistische Beweging der Neder- landen hebben Zondagmiddag in een plechtige bijeenkomst in Musis Sacrum te 'Arnhem den eed van trouw aan den Leider afgelegd. De Leider hield bij deze gelegenheid een groote rede. Mussert ving zijn rede aan met er op te wijzen, dat deze eed van trouw geen eenzijdige verbintenis is. Hier geldt: trouw om trouw, en daarom hebt gij, aldus de Leider tot zijn getrouwen, het recht te weten waar wij thans aan toe zijn. Wij moeten ons er rekenschap van geven waarom wij op leven en dood aan elkaar verbonden zijn. Natuurlijk strijden wij in de eerste plaats voor ons volk en ons vaderland, anders zouden wij slecbte nationaal- socialisten zijn. De naam nationaal-socialist is niet voor niets in 1919 door Adolf Hitler zoo gekozen, al loopen er ook lieden rond, die zich van den naam nationaal-socialist bedie- nen om ongestraft anti-nationaal te kunnen zijn. Wij strijden samen met alle volkeren van Europa, wij beleven de solidariteit van het Germaansche ras en van alle Europeesche volken, hetgeen de eenige kans ds om voort te bestaan en de cultuur verder te dragen. Wij, den,ken over de grenzen van het vaderland en van de Germaansche landen heen naar de linies, waar Europa verdedigd wordt tege#het bolsjewisme en het Amerikanisme. Onze strijd in Nederland is een stukje van, den geweldigen afweerstrijd van Europa tegen zijn belagers. Wij hebben een vast geloof, dat het noodzake- lij,k is, dat Europa als eenheid optreedt en dat het in de naaste toekomst zoo ook optreden zal. (Langdurig applaus). Bij den afweerstrijd tegen het bolsjewisme is de aanval gekomen van den ontaarden zoon van Europa, Amerika, die zijn moeder met een dolkstoot in den rug bedreigt. Deze aan val zou ons kunnen doen twijfelen aan de rechtsehapenheid van het b-lanke ras, als wij niet wisten, dat deze zoon misleid is. Ten aanzien van de democratische methode, die door Roosevelt in Amerika is gevolgd en waardoor bij de Ver. Staten tegen hun wensch en belangen in en in strijd met de door hem- zelf gedane beloften, den oorlog inzond, merk- te Mussert op, dat deze methode den natio- naal-socialisten niet ligt, omdat zij daarbeen willen gaan, waarheen zij wijzen en steeds recht door zee. Aangaande de voorbijgegane jaren van den strijd der Beweging stelde de Leider vast, dat de gevolgde lijn goed was en nog goed is en „We zullen er voor zorg dragen, dat de man hier komt. Maar de trein zal wel niet op hem ■kunnen wachten? Het oponthoud is hier, zoo als ik reeds zeide, slechts enkele minuten." ,,Be trein kan, wat mjj betreft, nadat de man met zijn bagage is uitgestapt, onmiddel- lijk vertrekken. De beer van Brantenaar zal de reis naar Parijs voorloopig niet maken." Enkele minuten na dit gesprek reed de sneiltrein het station Roosendaal binnen. Por- tieren werden opengegooid en enkele reizigers stapten in. De beide douane-beambten stapten terstond in de tweede klassewagen en contro- leerden de passen. Een paar minuten later stapte van Brantenaar, die inderdaad in deze trein zat, naast de beide douane-beambten, over het perron, naar het vertrek van den In specteur..De man was hoogst verwonderd ge weest, toen de insoecteur, die zelf de pas had ingezien, hem vertelde, dat er een onjuistheid in het kostbare boekje was geslopen. Hij ver klaarde, dat hij totnutoe dit niet -gemerkt had, doch de inspecteur stelde hem gerust en zeide, dat het niets te betee-kenen had en dat het slechts een formaliteit was. Maar nog meer verbaasd was de gescheiden echtgenoot van de zangeres, toen hij het vertrek van den inspecteur binnenstapte en aldaar Koks en de verslaggever aantrof. Koks stand op, stapte o,p den verbluften man toe en zeide, de hand op diens schouder ieggende: Mijnheer van Brantenaar, ik arres- teer U wegens diefstal van de rohijn van Uw vroegere vrouw," (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2