Brief van Hitler aan Retain. Qij verstandig gebruik kan men met WEINIG gas, VEEL doanj Buitenland No. 10.453 MAANDAG 30 NOVEMBER 1942 82e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR ZEEU WSCH-VLAAN DEREN Zes jaren anti-kominternpact. DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Duitsche tegenaanval in groote Don-bocht. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT AANVAL OP KONVOOI VOOR ALGIERS. Hoedt U voor rantsoenoverschrijding I HET VERRAAD VAN DARLAN. REDDINGSVAARTUIG AANGEVALLEN. GEDEELTELIJKE EVACUATIE VAN ROME? Verschljnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond Prljsverhooging adverte"»Jen toegestaan door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N. P. d.d. 24 Maart 1942 - AbonnementsprijsBinnen Terneuzen f 1.42 pgr 3 maandenbuiten Terneuzen f 1.73 per 3 maanden. Bij vooruitbetaling f 6.60 per jaar. Uiigeefster N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Teiefoon 2073 - Giro 38150 INEUZENSCHEC ADVERTENTIENPer mm 10 cent, minimum per advertentie f 1.50 Rubriek kleine advertentien 1-5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent maximurff 8 regels Dienstaanbiedingen en dfenst- aanvragen 1 -5 regels 52 cent, iedere regel meer 1 0 cent Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 1 0 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien uiterlijk 10 uur v. m. op den dag van verschijning. DIRECTEUR: I. VAN DE SANDE HOOFDREDACTEUR: N.J. HARTE TERNEUZEN - TELEFOON 2298 fh' verklaring, waarcflm Duitschland er toe besloot Toulon te bezetten en de Fransche vloot te demobiliseeren. iDe Ftihrer heeft, naar D.N.B. meldt, het volgende schrijven doen toekomen aan het Fransche staatshoofd, maarschalk Retain Mijnheer de maarschalk, toen ik op 11 November 1942 in overleg met de bondgenoo ten van Duitschland het besluit moest nemen, ter beveiliging van de verdediging van het Duitsche Rijk. tegenover den oorlog, die ons eens door Frankrijk en Engeland was opge- drongen, de Fransche Zuidkust te bezetten, deed ik dat tevens in de hoop, daardoor een opheldering van de binnenlandsche verhou- ding in uw land te bewerken, die niet alleen in het belang van Duitschland en Italie, maar ievenzeer in dat van Frankrijk is. Ik moge nog eens constateeren, dat het in September niet Duitschland was, dat Frankrijk of .geland den oorlog verklaarde, maar dat [ik integendeel sedert het ovememen der re geering geen gelegenheid heb laten voorbij- gaan om van de betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk, die gebukt gingen onder den last -van het dietaat van Versailles, een werkelijke vriendschappelijke samenwer- king te maken. Duitschland heeft Frankrijk daarbij geen anderen eisch gesteld, dan dat het de door Duitschland toegestoken hand niet zou afwijzen. Helaas is het den gewetenloozen Angelsak- sischen en in de eerste plaats Joodschen intri- ganten gelukt, elk verzoeningsgebaar van het nieuwe Duitsche Rijk als een teeken van Duit- iche zwakheid uit te leggen en later ieder redesaanbod als het bewijs van een aanstaan- de ineenstorting. Terwijl in het Duitsche Rijk door de regeering noch van eenige andere zijde, door redevoeringen of pers, aan Frank rijk eisohen werden gesteld of voorstellen wer- den gedaan, die de Fransche eer aantastten, verlangden de verantjvoordelijke ophitsers in Parijs de versnippering van het Duitsche Rijk, de slavernij van het Duitsche volk, de vef- wijdering van de grondslagen onzer sociale wetgeving, maar vooral het volkomen herstel van de onbeperkte plunderrechten van het Joodsche ras, dat in Duitschland was terug- gewezen binnen de juiste perken. Het is mij bekend, dat gijzelf aan deze oor- logsdrijverij geen deel he.bt gehad. Het zal echter ook u bekend zijn, dat ik nog na den veldtocht in Polen mijn verklaringen heb her- haald en zonder eenigen eisch te stellen een vrede aanbood, die sleohts de Europeesche samenwerking moest dienen. Evenals in de eerste dagen van September 1939 hebben ook na het einde van den Poolschen veldtocht degenen, die belang hadden bij de Europeesche zelfverminking en bij het financieel profijt trekken uit den oorlog, dit feeroep op het ge- zonde verstand overschreeuwd en geeischt, dat de oorlog tot iederen prijs zou worden voortgezet. Zoo moest dan de strijjl, die door uw toenmalige regeering het Duitsche Rijk en in laatste instantie ook het verbonden Italie was opgedrongen, met de wapenen gevoerd woiden in plaats vaui met het verstand. In weerwil van de overwinningen, die in de wereldgeschiedenis eenig zijn, heb ik niets ge daan, dat de Fransche eer kon krenken, doch in het wapenstilstandsverdrag slechts die eischen gesteld, die een herv-atten van den strijd onder alle omstandigheden verhinderen moesten. Ook later is nooit een eisch gesteld, die daarmede in strijd was. Het is u bekend, mijnheer de maarschalk, dat idle beweringen, die van Engelsche of Amerikaansche zijde als bij dezen oorlog voomamelijk belanghcbbende aanstichters ge daan werden, dat Duitschland zich van de Fransche vloot wilde meester maken, of in dien zin eischen had gesteld, louter verzinsels of bewuste leugens zijn. Terwijl het Duitsche Rijx als gevolg van den hem door Frankrijk mede opgedwongen oorlog nog steeds zware offers meet brengen, kon het Fransche volk sedert dien in vrede leven, in zooverre het niet zijn bondgenooten zelf door overvallen ter zee of in de lucht bloedige offers toebrachten. De politiek van Montoire. In dien zelfden tijd heeft het Duitsche Rijk van 1.986.000 gevangenen meer dan 700.000 geleidelijk vrijgelaten. lets dat in de krijgs- geschiedenis, meen ik, zonder voorbeeld is. Wanneer dit proces geleidelijk op het doode punt kwam, kwam dit slechts doordat helaas in uw land de intransigente elementen er steeds jveer in slaagden een werkelijke samen werking te saboteeren. Het was uw eigen wensch, mijnheer de maarschalk, mij eens te spreken, om de moge- lijkheden van een dergelijke samenwerking te vinden en vast te leggen. Ik heb aan dien wensch .gevolg gegeven en er werden toen in Montoire besprekingen gevoerd, die, zooals ik overtuigd was, den grondslag hadden kunnen vormen voor een algemeene ontspanning. Het is helaas indertijd den belanghebhenden bij den oorlog in Frankrijk zelf gelukt reeds enkele weken later deze samenwerking te doen stran- den, met een motiveering, die voor mij ook persoonlijk een buitengewoon kwetsenden in- diruk maken moest. Ik ben gedwongen, bier te constateeren, dat volkomen openlijk de bewering werd gedaan, dat de zoon van Napoleon door mij slechts met het doel naar Parijs was gebracht om u, mijnheer de maarschalk, daarbij uit te noodi- gen en aldus in Duitsche honden te kunnen brengen. Ik moet thans erop wijzen, dat gij mijnheer de xiaarschalk zelf indertijd steeds weer ver- zocht naar Versailles te mogen verhuizen, en dat ik dit steeds weer van de hand wees door erop te wijzen, dat de wereld daaruit al was dit ook nog zoo onrechtvaardig de 'bewering zou afleiden, dat de Fransche regee ring zich in Duitsche macht bevond. Ofscaoon reeds dit voorvai in directe soherpe tegen- stelling stond tot mijn houding met betrekkinjg tot den wapenstilstand, heb ik daaruit geen consequenties getrokken, omdat het mij dui delijk was en is, dat er zich ook onder het Fransche volk millioenen vlijtige arbeiders, boeren en burgers bevinden die in hun inner- lijk met deze kuiperijen niets te doen hebben, doch zelf ook slechts vurig naar den vrede verlangen. m Ik moge er "echter hier nog eenmaal op wijzen, mijnheer de maarschalk, dat ik niet eenmaal een lid der Fransche regeering bij mij heb ontboden, doch dat alle besprekingen steeds slechts hebben plaats gevonden op grond van den wensch der Fransche regeering zelf. Ook de beide besprekingen met admiraal Darlan vonden slechts plaats op diens uit- drukkelijk ver'zoek en in uw naam, mijnheer de maarschalk. De zooals thans blijkt met goedkeuring van tallooze verraderlijke generaals en officieren uitgevoerde landing der Amerikaansche en Engelsche troepen in Fransch-Noordwest en Noord-Afrika heeft de in de preambule van deij wapenstilstand vastgelegde voorwaarden van het geheele verdrag ter zijde gesteld en Duitschland gedwongen tezamen met zijn bondgenoot onverwijld de noodzakelijke bevei- lio-ingsmaatregelen uit te voeren. Aldus waren mij echter den elfden November nog niet alle voorvalien bekend, die tot deze Engelsch- Amerikaansche actie hadden vevoerd. Thans weet ik en gij, mijnheer de maarschalk. weet het ook, dat deze bezetting op uitdrukkelijken wensch van die Fransche elementen geschied- de, die eens tot den oorlog aangedreven heb ben, en die ook thans in Frankrijk nog niet verdwenen zijn uit de atmospheer van het openbare en vooral het militaire leven. Dat Fransche generaals en adrpiraals tegenover Duitsche instanties hun eerewoord gebroken hebben en wel talloq^e malen is op zich-. zelf te betreurdn. Dat gij, mijnheer de maar schalk, echter moet toegeven, datr zeLfs tegen over u dergelijke generaals, adrniraals en offi cieren den eed van trouw schonden, dwingt mij te erkennen, dat ovei,eenkomsten met deze elementen volkomen doelloos zijn. Ik doe u bijgaand thans de bewijzen toe komen, dat sedert den intocht op 11 Novem ber 1942 opnieuw plechtig verzekeringen zijn gegeven en wel in den vorm van verklaringen op eerewoord, die men door de thans ontdekte bevelen nog denzelfden dag weer heeft ge broken. Nieuwe misleiding. Het staat vast, dat de admiraal door zijn verzekering, dat de Fransche marine in Toulon tegen elken vijondelijken aanval zou strijden, Duitschland en Italie opnieuw heeft rr*sleid, want, terwijl hij 11 November deze verklaring had afgelegd, werd reeds 12 No vember een bevel gegeven bij een even- tueele landing van Engelsche en Ameri kaansche strijdkrachten onder geen om standigheden te schieten. Talrijke andere overtredingen Van de wa- penstilstandsverplichtingen zijn intusschen ontdekt. Ik moge u, mijnheer de maarschalk, nu daarop het volgende ter kennis brengen: 1. Ik ben mij bewust, dat gij persoonlijk, mijnheer de maarschalk, aan alle deze dingen geen deel heht en derhalve zeer zwaar daar- onder zult lijden. 2. Ik heb de belangen van een volk te ver- tegenwoordigen, dat den oorlog opgedwongen werd, om dat verplicht is om terwille van zijn zelfbeboud tegen diegenen te strijden, die dezen oorlog op touw hebben gezet en die hem thans verder voeren, en wel met het doel de vemietiging van geheel Europa in dienst van een Europeesche, deels buiten-Europee- sche Joodsch-Angelsaksische clique. 3. Ik ben gedwongen, dezen oorlog einde- ldjk verder te voeren uit naam van de millioe nen mensohen, niet alleen uit mijn eigen land, die zich bevrijd hebben van een kapitalistisehe uitplundering zonder erbarmen, en niet wen- schen voor altijd het slachtoffer te worden, niet van een international'e uitplundering, doch van de definitieve vernietiging van hun volks- bestaan. 4. Het Duitsche volk, uit wiens naam ik u, mijnheer de maarschalk, deze verklaring afleg, koestert geen haat tegen het Fransche doch ik ben als zijn Fiihrer en vertegenwoordiger vastbesloten onder geen omstandigheden door het dulden van manipulates van die elementen die dezen ontzettenden oorlog veroorzaken, Duitschland en daarenboven geheel Europa •over te leveren aan een chaos. Ik zal derhalve positie kiezen tegen die instellingen en vooral die personen, die tusschen het Fransche en het Duitsche volk ook in de toekomst iedere samenwerking wi'llen verhinderen, die reeds eenmaal met de zware bloedschuld van het uitbreken van den oorlog beladen, thans schijn- baar ten tweeden male hun uur gekomen achten om in het Zuiden van EUropa een invalspoort te vormen voor inbraken van mogendheden van buiten het continent. 5. Ik heb derhalve tlhans, na kpnnisneming van de "nieuwe eerewoord-breuk van Fransche officieren, generaals en adrniraals om door de thans bewezen bedoeling ook Franikrijk evenals Noord-Afrika open te stellen voor Engelsch-Joodsche oorlogismisdadigers, het bevel gegeven Toulon onmiddellijk te bezet ten, de schepen te verhinderen uit te varen of te worden vernietigd, en elken tegenstand, zoo noodig met het uiterste geweld te breken. Dit is geen strijd tegen Fransche officieren en soldaten, die de eer liefhebhen, doch tegen dergelijke oorlogsmisdadigers, wien ook thans niet genoeg bioed gevloeid is en die onafge- broken uitzien naar nieuwe mogelijkheden van verlenging en uitbreiding van deze cata strophe. Ik heb derhalve bevel gegeven alle eenheden der Fransche weermacht te demobiliseeren, die tegen de bevelen der eigen Fransche regee ring in, door de officieren opgehitst en tot daadwerkelijken tegenstand tegen Duitsch land opgestookt worden. 6. Ook deze maatregelen, waartoe mij slechts de trouwelooze houding van uw adrni raals en generaals gedwongen heeft, zijn zooals reeds gezegd niet tegen Frankrijk of den Franschen soldaat als zoodanig ge- richt. Het is mijn oprechte hoop en ik weet mij daarin een met de opvatting van mijn bondgenoot dat het mogelijk zijn moet den Franschen staat weer een weermacht te geven, wier officieren tenminste gehoorzaam zijn aan het eigen staatshoofd en aldus een waarborg bieden voor het sluiten van welke overeenkomsten en verdragen dan ook tus schen staten. Hoe smartelijk dit oogenblik voor u, mijn heer de maarschalk, zijn moge, zoo zal toch de erkentenis dat een staat zonder een gedis- ciplineerde en gehoorzame weermaclit op den duur ondenkibaar is, en dat derhalve het wederopbouwen van een aan u, mijnheer de maarschalk, zelrve in blinde geihoorzaamheid toegewijde marine, leger en luchtmacht, niet slechts geen omgeluik doch integendeel een ge- luik voor Frankrijik zal zijn, kalmeerend en ontlastend werken. Samenlwerking op practisclie basis. I Ik zou echter dezen brief niet willen ein- digen, zonder u opnieuw te verzekefen, dat deze mij opgedrongen stap niet in het geringst mijn wil tot samenwerking met Frankrijk ver- kleint, doch waarschijnlijk eerst de voorwaar den voor practische verwezenlijking schept. Het is verder mijn vast besluit Frankrijk te hempen bij. het tercrgwinnen van de hem on- danks alle beweringen van het tegendeel door de Angelsaksers ontroofde koloniale gebieden en wel met alle middelen, die het Rijk ter be- schikking staan. 'Het was noch de Duitsche, noch de Italiaansche bedoeling het Fransche koloniale rijk te vermelen of te vernietigen. Het ligt slechts in handen van het Fransche staatsbestuur zelf de onontkoombaar nood- zakelijik geworden Duitsche maatregelen zoo op te nemen, dat daardoor geen verder bloed- vergieten ontstaat, doch dat eindelijk de voor waarden voor een werkelijk succesvolle, in alien deele nuttige samenwerking ontstaan. 'Veldmaarschalik Von Rundstedt is, voor zoo- ver het de Duitsche actie betreft, bevoegd, alle noodzajkelijke bepalingen en beslissingen te treffen en zal u zelf, mijnheer de maar schalk, ten alien tijde ter beschikking staan. Ik eindig dezen brief in de hoop, dat daar mede thans een samenwerking wordt inge- leid, waarvan wij. van de zijde van Frankrijk niets anders verwachten dan inzicht in het wezen van het gemeenschappelijke lot van Europa en loyaiiteit. Ontvangt, mijnheer de maarschalk, de ver zekering van inijn persoonlijke vereering. UWi ADOLF HITLER. 'Het Anti-Kominternpact bestond, herinnert de H. Crt., op 25 November 6 jaren. Voor de zesde maal iierdacht men den dag, waarop het Duitsche Rijk en het Keizerrijk Japan hun overeenkomsit tegen de communiatische inter- r.ationale sloten. Op 6 November 1937 trad het koninkrijk Italie tot deze overeenkomst toe, welke zdich daardoor uitbreidde tot een wereldpolitieken driehoek. Sedert sloten Hongarije, Boelgarije, Roemenie, Spanje, Fin land, Slowakije, Kroatie, Denemarken en het r.ationalistische Clhina zich bij het pact aan. Het doel van het pact is als voigt omschre- ven: de (bestrijding van de comrhunistische in- ternationale van Moskou, kortweg Komintern genoemd, wier streven erop is gericht de be- staande staten tot ontbinding en met geweld tot ontlerwerping te brengen. Het _pact spreekt de overtuiging uit, dat ,,het dulaen van een inmengtag der Komintern in de binnenland sche verhoudingen der volken filet alleen hun binnenlandschen vrede en sociale welvaart in gevaar brengt, doch ook den wereldvrede in het algemieen bedreigt." Tot afweer van dit politiek gewroet kwamen de Verdragsluitende partijen overeen, elkaar op de hoogte te hou- den over de werkzaamheid van de Komintern, te beraadslagen over de te nefnen noodzake lijke bestrijdingsmaatregelen en deze in nauwe samenwerking ten uitvoer te brengen. Het bewijs voor het belang van het pact is in den loop der jaren duidelijik gebleken. De gevaren, welke men ermede wil bezweren, hebben tal van landen aan den lijve gevoeld, zooals Spanje, Finland, de voormalige Balti- sche staten en gedeelten van Roemenie, welke het regime van de roode terreur met zijn bloe dige gevolgen te doorstaan hebben gehad. Voor geheel Europa doemde het gevaar uit het Oosten op, toen duidelijk werd, dat Mos kou nimmer zijn streven naar wereldheer- schappij had opgegeven, zijn militaire krach- ten op groote schaal uitbreidde en eindelijk het masker afwlerp door zijn militaire con centrate op groote schaal tegen Midden- Europa. Duitschland's ingrijpen op 22^ Juni 1941 wendde het gevaar voor Europa af. Harde feiten hebben de Europeesche staten tot de overtuiging gebracht dat alleen door hun nauwe samenwerking op grond van het pact het bolsjewistisohe gevaar voor goed buiten hun grenzen gebannen kan wor den. Vrijwilligers uit alle landen stroomden toe om aan de zijde van Duitschland en zijn bondgenooten het bolsjewistisdhe gevaar te keeren, in het besef van de eihdoverwinning, waarvoor zes jaren geleden de grondslag werd igelegd door het Anti-Komdnternpaet. Het opperhevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: In den sector van den Terek mislukten ver- scheidene vijandelijke aanvallen. Duitsche en Roemeensche troepen hebben ook gisteren alle aanvallen van numeriek superieure vijande lijke strijdkrachten tusschen Wolga en Don bioedig afgeslagen. 35 tanks werden vernie tigd. In de groote bocht van den Don wierp een eigen tegenaanval de bolsjewisten over een rivier terug. Sterke luchtstrijdkrachten, waar- onder Roemeensche gevechtsvliqgers, steun- den de troepen van het leger met sueces. Een groot aantal voertuigen werd vernield. Spoor- lijnen aan den benedenloop van de Wolga wer den 's nachts met succes gebombardeerd. Snelle Italiaansche gevechtsvliegtuigen vie- len aan het middengedeelte van den DoB ge- motoriseerde vijandelijke colonnes en kwar- tierruimten voor troepen aan. In den centralen sector van het Oostelijke front verloor de vijand tijdens permanent zware gevechten 57 tanks. Bij ziin herhaalde vergeefsche aanvallen ten yZuidoosten van het Ilmenmeer leed de vijand zware, bloedige verliezen aan menschen en materieel. Duitsche en Roemeensche ja^ers en luchtdoelartillerie schoten gisteren alleen in het Zuiden van het Oostelijk front 39 bol- sjewistische vliegtuigen neer. In denzelfden sector gingen zes eigen vliegtuigen verloren. In de Cyrenaica activiteit van verkennings- troepen. In Tunis veroverden Duitsche en Ita liaansche troepen een taai verdedigde hoogte- stelling. Luchtstrijdkrachten ivielen vijande lijke colonnes ravitailleerinigsvenbindingen en luchts.teunpunten aan. Talrijke auto's werden in brand .geschoten. In ludhtgevechten scho ten Duitsche jagers 16 vijandelijke vliegtuigen waaronder viermotorige bommenwerpers, neer. Vier eigen toestellen worden vermist. Voor de kust van Fransoh-Noord-Afrika be- schadigden gevechtsvliegtuigen twee trans- portschepen zwaar. Bij. vlucEiten van zwakke Britsche strijd krachten boven de bezette gebieden in het Westen en hij nachtelijke vludhten over Frank rijk heen verloor de vijand vijf vliegtuigen. Jachtvliegtuigen bestookten in het Zuiden van Engeland spoorwegen en andere voor den oorlog belanigrij.ke doelen. Turijn gebombardeerd. Het Italiaansche weermachtbericht van gis teren luidt als volgt: In de Cvrenaica en in Tunis ac.ties van ver- kenningsafdeelingen. Formaties van de Ita liaansche en Duitsche luchtmacht vielen van- uit geringe hoovte vijandelijke colonnes aan en wierpen talrijke voertuigen in brand. Tij dens zegeivierende luctitgevechten hoven Franscih-Noord-Afrika werden door Duitsche jagers vijftien vijandelijke vliegtuigen neerge- schoten. Ben vijandelijk toestel ^werd tijdens een aanval op Tripolis door de luchtdoelartil lerie getroffen en stortte in zee. In de wateren van Algiers hebhen formaties Italidansche torpedovliegtuigen onder bevel van kapitein Giulip Cesare Graziani en luite- nant Giuseppe Cimicchi gisteren een groot konvooi aangevallen. Ondanks den afweer van een krachtige viiandelijke formatie vlie.gtui- gen werd deze actie met succes bekroond. Een groot schdp werd getroffen en vloog in de lucht. Vier andere koopvaardijschepen werden zoo ernstig beschadigd. dat men hun vemieti ging zeker kan achten. Vier van onze vlieg tuigen zijn van de operaties van dezen dag niet teruiggek-eerd. Britsche vliegtui°-en hebben opnieuw in den afgeloopen nacht Turijn gebombardeerd. De schade is aanzienlijk, vooral in het centrum der stad. 'Het aantal slachtoffers is nog niet vastgesteld. De houding der bevolking was kalm. In de Middellandsche Zee heeft een van onze eenheden onder bevel van luitenant-ter- zee lste klasse Alfreda Dangelo een vijande lijke duikboot in den grond geboord. HET OFFENSIEF VAN DE SOVJET. De militaire correspondent van het D.N.B. houdt zich uitsluitend bezig met de gebeurte- nissen aan het Oostelijke front. Hij schrijft o.a. het volgende: De storm is Woensdag ook losgebroken op de plaats, waar hij door de Duitsche leiding werd verwacht op grond van nauwkeurige luohtverkenning. EJchter kan men van dit tweede bolsjewistische offensief zeggen, dat het oorspronkelijk door Stalin bepaalde tijd- stip door de bolsjewistische generaals niet in acht genomen kon worden, want de hier in den strijd geworpen Duitsche luchtvloot heeft als gevolg van de zware bombardementen op de gereedstaande vijandelijke troepen en op de verkeerswegen in het vijandelijke opmarsch- gebied strikt genomen dit tijdstip zeif voor- geschreven. Van Duitsche zijde verneemt men, riatuurlijk niets over de tegenmaatregelen. Men kan zich echter voorstellen, dat zij vealomvattend zijn. Uitlatingen van deskundige Duitsche militairen laten niet ten onrechte een bepaalde vergelijking met de veldslagen hij Kertsj en Charkof toe. Het kan zijn, dat niet alleen door het feit, dat zij kennis dragen van de Duitsche plan- nen, doch ook op grond van deze vergelijking de welhaast frappante koelbloedigheid te ver- klaren is, waarmede men in alle militaire kringen in de Duitsche hoofdstad den toestand beoordeelt. Interessant is, dat men hier ook wat be treft den slag om Stalingrad nog steeds dezelfde houding aanneemt. Thans is het mogelijk een bepaald overzicht van dezen slag te krijgen. Na den zevenden dag van de bolsjewistische operaties blijkt uit den overvloed van berich- ten, dat de bolsjewisten hun groote offensief in dit gebied van vier hoofdeentra uit begon- nen zijn en nog voortzetten. 1. van de Kalmukkensteppe uit in Noord- en Noord-Westelijke richting. Dezen aanval kan men over het algemeen als tot staan ge bracht beschouwen. 2. Vanuit het aohterland ten Noorden van Stalingrad met aanvalswiggen naar de bocht in den Don en de vorming van een zwaarte- punt in dezen sector van het offensief. Alle aanwijzingen duiden er reeds op, dat ook dit mislukt is. 3. Vanuit het terrein dat onmiddellijk ten Noorden van de Duitsche grendelstelling voor Stalingrad tusschen Don en Wolga ligt. Hier worden op het oogenblik nog gevechten ge voerd met een zoodanige hardnekkigheid en bij een dusdanig onoverzichtelijk verloop van het front, dat hier voor beide partijen nog geen overzicht kan worden gegeven. 4. Van den smallen Noordelijken sect# van Stalingrad zelf uit. Deze operatie is strategisch gezien zonder eenige beteekenis en wordt alleen volledigheidshaive opgesomd. Welke verwachting de bolsjewisten van hun groote offensief in dit gebied koesteren, blijkt alleen reeds uit het feit, dat zij steeds weer nieuwe troepencontingenten in den strijd werpen. De materiaalverliezen van den vijand zijn enorm. Hierbij is het opmerkelijk, dat de groote hoeveelheid buiten gevecht %esteld oorlogsmateriaal geen spoor van Engelsch of Amerikaansch fabrikaat vertoont. De Duitsche generaliteit ziet hierin een aanwijzing, temeer voor de juistheid van haar opvatting, dat de bolsjewistische legerleiding bij deze gevechten alles op een kaart probeert te zetten en alles, wat maar eenigszins be- schikbaar is, bijeenraapt om eindelijk eens aan het een of andere punt van het uitgdstrekte Oostelijke front met een verpletterende meer- derheid te kunnen optreden. COMMUNIQUE VAN VICHY. In verband met de gebeurtenissen in Tou lon is te Vichy Vrijdagavond het volgende officieele communique uitgegeven ,,Onze vloot taeeft sinds Juli 1940 vele smar- telijke beproevingen doorstaan. Onze schepen zijn bij Mers el Kebir verslagen. Andere zijn te Alexandria geblokkeerd en weer andere op verschillende punten der wereld door de En- gelschen buitgemaakt. Tenslotte zijn nog an dere 14 dagen geleden door de Amerikanen aan de k-usten van Aiigerije en» Marokko ge troffen. De 27e November is een nieuwe rouw- dag voor de Fransche marine. Niet zonder innerlijke ontroering kan men aan de fiere schepen denken, die de trots van onze zee- strijdkrach.ten geweest zijn en die thans nog slechts weerlooze wrakken vormen. De Fran schen, <lie trotsch waren op hun marine en hun mariniers, wier heldenmoed steeds door alien werd erkend, lijden onder dezen nieuwen slag die hen getroffen heeft. Voor de Fran schen is deze slag des te smartelijker, daar ftj het gevolg is van de onwaardige houding van bepaalde aanvoerders, die gelijktijdig hun vaderland verraden en hun eed gebroken heb ben. Naast degenen, die zoo dwaas waren ons in den oorlog te storten, zijn dezen het, die je^pns het land de verafltwoordelijkheid dra gen voor het verdwijnerf van een marine, die de bescherming beteekende van ons imperium. Ook zij, die marine, is het slachtoffer van dezelfde misdadien, en zij was het symbool van de beste traditie van eer en roem van ons land. EDEN OVER NOORD-AFRIKA. Naar Renter meldt, heeft de Britsche minis ter van buitenlandsche zaken, Eden, in het Lagerhuis verklaard: ,,De slag in Noord- Afrika bevindt zich in een buitengewoon kri- tiek stadium". Hij zeide voorts, dat de onder- neming in Afrika een gemeenschappelijke on- derneming" is en dat ,„het voor de geallieerden geen reden tot klagen mag zijn, indien de pioeilijkheden grooter zijn geworden". Met betrekking tot het uitstellen van de radiorede van den leider der strijdende Fran schen generaal de Gaulle, welke rede 21 Nov. zou worden uitgesproken, zeide Eden: ,,Het is thans niet het geschikste oogenblik overeen komsten, die in Noord-Afrika tusschen gene raal Eisenhouwer en de Fransche autoriteiten aldaar zijn getroffen te bespreken". Spr. ver klaarde, dat hij de voile verantwoordelijkheid voor het achterwege blijven van de rede op zich neemt. Dit besluit is in volledige over- eenstemming met Churchill genomen. Churchill en Eden waren van meening, dat deze rede op het huidige moment ongeschikt was, daar aan de operaties in Noord-Afrika niet alleen Groot-Brittannie, maar ook de Ver. Staten deelnemen. Het is begrijpelijk, dat de Gaulle den natuurlijken wensch koestert zijn zeer speciaal standpunt tot uiting te brengen, terwijl de Britsche regeering mogelijkerwijs een ietwat ander standpunt zou kunnen in- nemen. DE SAMENWERKING MET DARLAN. Naar Reuter meldt, heeft een aantal Engel sche parlementsleden een resolutie ingediend, waarin zij zich scherp uitspreken tegen de samenwerking der Geallieerden met Darlan. HET WEER IN DEN KAUKASUS. Het omslaan van het weer in den Kaukasus stelt op het oogenblik aan de ravitailleerings- diensten der bij Toeapse en ten Zuiden van Alagir strijdende Duitsche troepen bijzonder hooge eischen, zoo verneemt het D.N.B. De De onlangs afgekondigde regeling, volgens welke degenen, die de hun toegemeten rant- soenen gas en electriciteit overschrijden, zul- len worden gestraft, is niet mui. Het „zwaard" van de afsnijding zweeft boven de hoofden dergenen, die zich aan overtreding schulddg maken. De overheid Jieeft helaas tot dezen drastischen maatregel moeten overgaan, om dat de beschikbare hoeveelheid kolen in geen geval toelaat, dat men meer verhruikt. dan zijn rantsoen. Er zit dus niets anders op dan nog zuiniger met die rantsoenen om te gaan dan in het algemeen gebeurt, en met een beetje goeden wil zal zulks in vele gevallen mogelijk zijn, al ontkennen wij niet, dat men zich dan enkele gemakken zal moeten ontzeggen. De gasfabrieken verbruiken jaarlrjks ver- scheidene tonnen steenkolen om den verbrui- kers gas te verschaffen, dat voor de bereiding van de maaltijdean en de verwarming van de woning noodig is. Het vergassingsproces van steenkolen levert nog andere onmisbare pro- ducten, zooals cokes en teer enz. op, reden waarom dan ook steeds een deel der gedolven steenkolen voor gasproductie beschikbaar moet worden gesteld. Hierop kan echter be- spaard worden, indien de verbruikers in de woningen zoo spaarzaam mogelijk met het gas omgaan, d.w.z. bij zuinig gebruik er zooveel mogelijk profijt van trekken. Hoedt U voor rantsoenoverschrijding. Het is Uw eigen belang en de straffen op niet naleving van dit voorschrift zijn zwaar. onverharde bergwegen zijn zelfs met lastdie- ren door den ijzel niet meer te gebruiken. Ook de deels gladde, deels moerassige voomaamste ravitailleeringswegen bieden groote moeilijk- heden. De ravitailleering van de in het ge- bergte strijdende troepen geschiedt bijna uit sluitend door dragerscolonnes, die echter ook vaak op moeilijk te overwinnen hindemissen stuiten. Voor het oversteken van de gezwol- len rivieren moesten vouwbootveren worden ingericht. In de hoogere bergstreken ver- eischt het lawinegevaar uiterste voorzichtig- heid. g VERZET IN MAROKKO EN ALGIERS. Naar het agentschap Efe uit Rabat meldt, komen daar voortdurend berichten binnen over gevechten van inboorlingen onder Fransch commando tegen de Britsch-Ameri- kaansche bezettingstroepen in Marokko en Algiers. De eerste overwinningsberichten der geallieerden uit Tunis zijn, zoo wordt verder gemeld, door het geallieerde opperbevel zelf gedementeerd, en bevestigd schijnt te worden, dat het eerste Britsche leger tengevolge van de groote moeilijkheden, die voor de ravitail leering optreden op de Middellandsche Zee, niet is uitgerust voor een Snellen opmarsch. Interinf meldt uit Parijs1: Naar vemomen wordt, wordt het steeds duidelijker, dat admiraal - Darlan het verraad en de scheming in Noord-Afrika lang te voren heeft voorbereid. Zijn voorbereidingen gingen zelfs zoo ver, dat hij nog enkele weken voor de Engelsch-Amerikaansche landing in Noord- Afrika getracht heeft den chef der regeering, Laval, de benoeming voor te leggen van gene raal De Lattre de Tassigny tot opperbevel- hebber van de Fransche strijdkrachten aan de kust van de Middellandsche Zee Zooals bekend is generaal De Lattre de Tassigny bij de Amerikaansche landing in Noord-Afrika wegens een mislukte poging tot het verwekken van een kleinen opstand door de Fransche autoriteiten in Zuid-Frankrijk gearresteerd. Naar het Internationale Informations Buero verneemt werd nabrj Panne aan de Belgische kust waargenomen dat een Engelsch jacht- vlieger zich met een valscherm in veiligheid bracht. De zware branding maakte het on- mogelijk hem met een stormboot van de luchtmacht te redden, zoodaVeen boot van den Duitschen Reddingsdienst, die in de naaste haven lag, werd gewaarschuwd. De kenteeke- nen van deze booten, die uitsluitend gebruikt worden voor het redden van zich op zee in nood bevindenden, hetzij vriend of vijand, zijn aan de Engelsche regeering en luchtmacht bekend. Tijdens de redding kwam plotseling uit de wolken een Spitfire te voorschijn, die een aan val op de boot deed, en onmiddellijk daama weer koers naar Engeland zette. Tijdens dezen aanval werd een der zeelieden gedood, de Engelsche piloot en vier leden der bemanning zwaar, drie anderen licht gewond. De zwaar- gewonden en de Engelsch piloot werden on danks de "hevige branding door stormbooten der luchtmacht in veiligheid gebracht. NEDERLAAG VAN DE ENGELSCHE REGEERING. ■Het Lagerhuis heeft Woensdag een voor- stel aangenomen om in oorlogsdienst zijnde vrouwen, die schade hebben opgeloopen of gewond zijn dezelfde schadeloosstellingen toe te kermen als den mannen. De regeering wilde, dat een speciale commissie zou worden gevormd om de kwestie te bestudeeren en zei dat zij overigens principieel niets had in te brengen tegen een regeling aan de voorge- stelde, doch toen het echter tot stemmen ■kwarn, bleken 229 stemmen tegen en 95 voor de regeering te zijn uitgehracht. Het voor- stel, dat tot dit resultaat leidde, was inge diend als een amendement op het adres van antwoord van het Lagerhuis op de troonrede. OPROEP VAN DEN-^GROOT-MOEFTI. De groot-moefti van Jeruzalem heeft een oproep gericht tot de Arabieren in Noord- Afrika en den Engelsch-Amerikaanschen aanval op Fransch Noord-Afrika geen ver- rassing genoemd. De versterkte Amerikaan sche activiteit in de Arabische landen toonde duidelijk de richting aan van de nieuwe Ame rikaansche agressie. Sinds de joodsche in- vloed na den wereldoorlog in Amerika is toe- genomen, is dit land een aanzienlijike belem- mering geworden op den weg naar de vrij- heid der Arabieren. De Vereenigde Staten hebben steeds politiek en financieel de Zionis- tische beweging bevorderd om van Palestina een Joodschen staat te maken. De kracht van den Joodschen invloed is in dezen oorlog duidelijk gebleken. De Amerikaansche inval versterkt de macht der Joden, verhoogt hun invloed en verdubbelt hun wandaden. Ten slotte sprak de moefti als zijn over tuiging uit, dat de Arabieren van Noord- Afrika zullen weigeren, met de geallieerden samen te werken. S.P.T. seint uit Rome: De ..Messagero" wijdt een hoofdartikel aan het thema ..luchtaanvallen en voorbehoedende maatregelen" en schriift, dat het aanbeveling verdient, dat de stad Rome, een der dichtst-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1