HOEST ABDIJSIROOP St Nicolaas-Geschenk 6ELDIGE BONNEN Binnenland ADVIEZENVwCS:l VOEDINGSRAAP GEMENGD MEEL voedingswaar;|e BL0EMENMA6AZIJN G. J. WILL bloeiende en penblijvende Planten, Gemeente Hoek. Inentingftegen Diphtheritus. Gemeente Axel. Beschikbaarstelling van Keukenafvallen voor veevoeder. WEEKPRAATJE. Bonnen beteekenen voedsel t mits er geld isl >j< VAN DEN Wat er van te maken is: Selderijsoep Haal zooveel mogelijk uit Uw fantsoenenl TERNEUZEN, 27 NOVEMBER 1942. kinkhoest slijmhoest AKKER'S Het vinden van een welkom is heusch niet zoo moeilijk 11 Wij verzorgen Uw orders door geheel Nederiand Op de voigende dagen en plaatsen zal ge- legenheid worden gegeven tot kostelooze her- inenting (tweede maal) tegen diphtheritic voor kinderen tot 15 jaar: a. op Dinsdag 1 December in de openbare school om 1 uur b. op Woensdag 2 December in de bijzon- dere school aan den Molendijk om 1.30 uur en in de bijzondere school op de Knol om 2.30 uiur. Uitdrukkelijk wordt gewezen op het feit, dat het niet zonder gevaar is de tweede en derde enting te verzuimen voor hen die voor de eerste maal zijn ^ingeent. „P r o b e b e t r i e b". des Luftschutz-Alarmgerats (Sirenen) findet am 30 November im Vormittag statt. Es v/ird der lange Dauerton Entwarnungssig- nal) einmal (eine Minute) zul horen sein. Fin det der ,,ProbebetrieJ>" a us besonderen Griin- den nicht statt, so erfolgt neue Bekanntgabe. Der Ortliche Luftschutzleiter, P. M. SMALLEGANGE. „Proefalar m". Op 30 Nov. 1042 zullen de luchtbescher- mingssirenes 'in den voormiddag bij wijze van proef in werking worden gesteld. Daarbij zal het signaal ,,luchtalarm geeindigd (5en mi- nuut gelijkmatige toon) gegeven worden. Voor het geval deze proefneming om bij zondere redenen niet zou doorgaan, volgt voor het eerstvolgende proefalarm een nieuwe be- kend making. De Burgemeester van Axel, Plaatselijk Luch#beschermingsleider P. M. SMALLEGANGE. VAN 29 NOV.—5 DEC.: Brood (of gebak) Idem Beschuit Vleeseh (of vleeschw.) Idem Aardappelen Idem Bon Hoeveelheid no. per bon 61A 400 gr 61B 50 gr 61 75 gr 61A 100 gr 6IB 50 gr 61A 2 kg 61B 1 kg Melk 61 melk 1% liter Karne- qf taptemelk 61 taptemelk 1 y4 liter Tabak enz. fi 11 tabak 1 rants. Sigaretten R 11 sigaretten 20stuks VAN 29 NOV. TOT 26 DEC.: Suiker 437 alg, 1 kg Jam enz. 438 alg. 500 gr Gort 439 en 440 alg. 250 gr Vermicelli enz. 441 alg. 100 gr Kaas 442 t/m 444 alg. 100 gr Bloem (of gebak enz.) 447 t/m 450 alg. 70 gr Rijst 4-73 res. 500 gr Cacao met suiker 3-74, 4-74 res. 150 gr Koffiesurrogaat 445 alg. 250 gr VAN 1 NOV. TOT 12 DEC.: Chocolade 56 en 57 versn. 100 gr Suikerwerk 58 en 59 versn. 100 gr VAN 12 TOT 23 NOV.: Boter 57 boter 125 gr VAN 12 NOV. TOT 10 JAN. 1943: Boter 59 boter 125 gr VAN J. SEPT. TOT 31 DEC.: Scheerzeep M textiel 45 gr VAN 1 NOV. TOT 9 JAN. 1943: Petroleum 03 petr. 2 liter VAN 11 MEI TOT 31 DEC.: Brandstoffen 01 t/taa 05 B.V. 1 eenh. De Burgemeester van AXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor hou- ders van varkens en andere dieren keuken afvallen beschikbaar zijn voor veevoeder. Voor het verkrijgen van deze afvallen kan men zich wenden toj den Gemeente-architect. Axel, den 24 November 1942. De Burgemeester van Axel, P. M. SMALLEGANGE. y DE VERLIEZEN VAN DE FRANSCHE MARINE IN AFRIKA. 16 schepen zijn verloren gegaan. De Fransche admiraliteit publiceert de voorloopige verliescijfers van de marine in Noord-Afrika. In de gevechten bij. Casablanca, Oran en Algiers zijn tot dusver 49 officieren en 450 manschappen als gesneuveld vermeld, 31 officieren en 641 manschappen werden ge- wond. Volgens de jons"ste beriohten zijn de vol- j gende sdheepsverliezen ontstaan. Te. Casa blanca werden 12 schepen buiten gevecht ge- steld. Het linieschip ,,Jean Bart" is aan den grond geloopen. Eveneens is de kruiser ,,Primauguet" aan den grond geloopen en in brand geraakt. De torpedojagers ,,Albatros", Milan" en ,,Malin", alsmede de torpedoboot ,,Brestois" zijn buiten gevecht gesteld. De tor pedojagers Fougueux en Boulonnais zijn ge- zonken, evenals drie duikbooten. De duik- boot ,,Meduse" is aan den grond geloopen. Te Oran, waar zich slechts enkele een- heden van de marine bevinden, zijn drie torpe dojagers aan den grond geloopen en is de mijnenveger ,,La Surprise in de haven ge- zonken._ Daarmede heeft de Fransche marine tot '•r dusver 1200 slachtoffers te betreuren. 16 schepen zijn verloren gegaan. De oorlogsnoodzaak heeft maatregelen op- gedrongen welke door zeer vele menschen in ons land als buitengewoon hinderlijk worden ondervonden. De evacuatie van een groot aan- tal inwoners uit bepaalde plaatsen naar veili- ger oorden spant daarin wel de kroon. Het ge- volg ervan is, dat deze maatregel van de be zettende macht sterkcr wordt foecritiseerd dan alle and-ere welke er aan voorafgingen. Dit is natuurlijk verklaarbaar. Ten eerste grijpt zij veel dieper in in wat men hier z6o gaarne belieft te betitelen met „onie vrij- heid" en ten tweede doet zich het onvermijde- lijke voor, dat de een wel, de ander niet door het evacuatie-bevel wordt getroffen. De ge- troffene voelt zich dan eenzijdig benadeeld. Alsof Ciij er beter door zou worden, wanneer anderen, die nu kunnen blijven zitten waar zij zitten, met hem mede zouden gaan. Een soort van afgunst, derhalve. In beide gevallen gevoelt men zich in hevige mate verongelijkt, met het gevolg, dat een soort geestelijk verzet ontstaat. En zooals het altijd is, wanneer geestelijk verzet is gegroeid uit onvoldoend doordaohte en onbegrepen redenen, leidt het tot zinlooze en redelooze verwijten. Zij, die niet moeten vertrekken doen er. door vertoon van medeleven, hoofdschud- den en andere manieren om tot uiting te bren gen ,,dat we toch zulke versohrikkelijke din- gen beleven" nog een schepje op. Een en ander heeft tot gevolg, dat zich een aantal verw^ten over de evacuatie ontwikke- len welke met de werkelijke bedoeling ervan in schril contrast staan, zoodat de inderdaad niet gering te achten lasten van de conse- quenties van den oorlog overbodig worden verzwaard. Denkt men ecfcter eens rustig na en over- weegt men kalm waartoe een en ander dient, dan is er bij alle nadeelen wel degelijk een sterk argument te zien dat tot groote dank- baar'heid moet stemmen. Hot verwijt, dat de bezettende macht tal van menschen naar elders verplaatst om redenen van een of ander vermeend eigen be- lang, is met geen mogelijikheid vol te houden. Reeds bij het uitbreken van den oorlog in Sep tember 1939, waren door Duitschland in de grensgebieden alle voorbereidingen getroffen tot evacuatie van de daar woonachtigen. Het betrof hier dus hunne eigen landgenooten. Voor deze menschen was dit al evenmin aan- genaam als voor de Nederlanders welke zich er ttoans aan moeten onderwerpen. Maar hoe veel beter is hun lot niet geweest dan dat der honderdduizenden gezinnen, welke Belgische en Noord-Fransche steden en dorpen ont- viuchtten, toen het krijgsgeweld deze plaat sen naderde. In die streken waren door de be- treffende overheid geen of onvoldoende maat regelen voor beveiliging der tourgerbevolking getroffen, Kunt U dan gelooven, dat de Duit- sche geevacueerden, bij het vernemen van de ellende en het lijden dat langs de Fransche wegen. moest worden doorstaan, hun eigen overheid dankbaar waren? Zoo moet men de dingen ook hier zien. In wezen berust de geheele evacuatie op het voor- nemen tot beveiliging der levens van de Ne- derlandsche inwoners van bedreigde gebieden. Moch er in deze gebieden niets gebeuren, dan kan men hoogstens later vaststellen, dat er veel overbodigs is geschied". Maar als er nu eens wel wat gebeurt Als, tengevolge van bombardementen, heele steden in puin worden gelegd Zal men dan niet moeten erkennen, dat de vooruitziende bli-k der bezettende over heid ons zeer veel leed heeft bespaard Dan moeten zij, die hun huis niet meer terug kun nen rvinden, omdat het niet meer staat waar het eens stond, bedenken, dat hunnen ont- zielde lichamen en die van vrouw en kinderen VAN 16 OCT. TOT 28 FEBR. 1943: Brandstoffen 06 t/m 08 B.V. 1 eenh. TOT 30 APRIL 1943: Brandstoffen 01 t/m 05 K.F. 1 eenh. BIJZONDERE RANTSOENEN: Chocolade 3-75, 4-75 res. 100 gr SuikerVverk 3-76,4-76 res. 100 gr 412, 413, 431, 432 alg. (zeep), N-, O-eenheids- zeep, waschpoeder, toiletzeep verlengd tot 31. December. Na morgen (Zaterdag) zijin vervallen de bonnen 59 brood, beschuit, vleeseh, aardappe len, melk, taptemelk, tabak, 400, 417 t/m 430 alg., 65 t/m 67 res. De bonnen, waarvan de geldigheidsduur op Zondag begint, mo gen op den daaraan voor- afgaanden Zaterdag worden gebruikt, met uitzondering van den bon voor vleeseh, vleeschwaren en aardappelen. K Zorg.t voor geld! Steunt Winterhulp! V V Giro 5553. onder de puinhoopen bedolven hadden kunnen liglgen, toch tot innige dankbaarheid worden bewogen Welke conclusie is ten slotte hieruibte trek- ken? Deze, dat de Duitsche overheid het in derdaad wel meent met ons volk. Dat zij zich alle lasten en moeiten getroost om, bij de vele zorgen welke de oorlogvoering ongetwijfeld vraagt, toch nog de enorme taak op zioh te nemen om de burgerbevoiking tegen erger leed te behoeden dan zij: nu reeds te dragen hebben. Zij doen dit stellig niet uit eenigerlei vorm van eigenbelang, maar alleen en uitsluitend ten behoeve van het Nederlandsche volk. En daanvoor past ons erkentelijkheid in plaats van de domtae laster, welke wij' er hier en daar over hoorden verkondiigen. Uit alles spreekt de erkenning, dat de Duit- schers in ons een broedeiwolk herkennen. Zij handelen in overeenstemming daarmede en ten spijt van de doorloopende moeite, welke sommige Nederlanders zich geven om hun in dit opzicht van ged-aohten te doen veranderen. Men moet, indien men meent het recht te hebben er een meening op na te houden, dit toch eens! ernstig averdenken. Reeds ongeveer 10 jaar geleden, dus lang voordat er sprake van oorlog was, gingen hier te lande stemmen op, die wezen op onze we- zensverbondenheid met het Duitsche Volk. Zij werden bestreden en overschreeuwd op de meest onredelijke en oneerlijke wijze. Maar zij zetten door, vermeerderden in aantal en bouw- den voort op de gegevens welke de geschiede- nis hen in avervloed bood. Thans, nadat de oorlog over ons land kwam, nadat de Duitsohe legers het geheel^i al bezetten, huldigen zij nog steeds dezelSre vooroorlogsche stelling. En ziet, thans moet het ieder duidelijk zijn, dat de Duitschers hun- nerzijds dezelfde gedachtengang voigen. Welnu, wanneer men het waderzijdsch blijkt eens te zijn, dan kan het niet anders of dat- gene, waarover men het eens is, moet den basis vormen waarop wederkeerig vertrouwen kan worden geplant. Slechts op basis van dit vertrouwen kan een vorm van samenwerking worden ontwikkeld, welke tot wederzijdsche erkenning van de waarde der beide volkeren moet leiden. Dit is de eenige mogelijkheid tot vorming eener goede harmonie tusschen het Nederlandsche en het Duitsche volk. Zij, die het anders willen, ondergraven het belang van hun eigen volk en bereiden het een wei- nig benijdenswaardlg lot. Laat ons het openlijk erkennen, dat dit laat- ste ons al zeer weinig aanlokkelijk lijkt. BEFEDIGING van 1000 FUNCTIONARISSEN DER N.S.B. In Musis Sacrum te Arnhem zal Zondag a.s. de beeediging geschieden van ongeveer 1000 functionarissen van de Nat. Soc. Beweging der Nederlanden. De beeediging zal geschieden door ir. Mussert. Zij omvat behalve partij- functionarissen ook die van de W.A., den Jeugdstorm en andere onderdeelen der N.S.B. De functionarissen zijn niet alleen uit, geheel het land, doch ook uit Duitschland afkomstig. Na afloop van de plechtigheid zal ir. Mus sert met de pas beeedigde functionarissen aan een ednpansmaaltijd aanzitten. VORMINGSDAG VAN N.S.D.A.P. EN N.S.B. Hauptdienstleiter Schmidt over Germaansche eenheid. Te Haarlem is een gemeenschappeliike vormingsdag van de N.iS.D.A.Pen N.S.B. gehouden. De plaatsvervangende leider van de N.b.B,, de heer Van Geelkerken, legde als eeisfe spreker een belijdeniS op leven en dood af voor het Germaansche rijk. Wanneer het Nederlandsche volk er aanspraak op maakt een plaats te krijgen in de Germaansche volkenfamilie, moet het deze plaats veroveren door offers op zich te nemen, zooals Duitsch land die veelvuldig voor het bestaan van Europa op zich heeft genomen. Te Assen had spr. gezegd, dat 50.000. Neder landers met de wapens in de hand naast de Duitsche kameraden moesten aantreden. Hi. .•^af zich niet over aan illusieij, dat dit geta. fan^s den weg van werving van vrijwilligers bereikt kon worden, zeggende, dat men zich integendeel in de nationaal-socialistische lcrin- Van gemengd meel zijn bijna alle gerechten te maken, die we gewend zijn met bloem toe te bereiden. Gemengd meel is regeeringsbloem met gor- tebloem en rijstemeel gemengd. Het is daar- door een goed bindmiddel, beter zelfs dan de regeeringsbloem. Wie gewend is van gort, gortmout of haver- mout« pap te* koken, kan ter afwisseling eens een pap van gemengd meel maken. Dit ge- recht is pittiger van smaak dan de welbekende bloem- of lammetjespap. Met wat stroop of wat suiker en kaneel (surrogaat) smaakt het uitstekend. Degene, die er wat boter of vet voor over heeft, kan van gemengd meel pannekoeken bakken. Men moet oppassen, dat het beslag niet te dik is. Dikke pannekoekjes van dit meel zijn nl. tenzij men er wat geweekte gort mout doormengt, moeilijk gaar te krijgen. Het gemakkelijkst bakt men van een beslag van gemengd meel kleine koekjes, zoo groot als drie in de pah, daar deze beter om te keeren zijn dan grootekoeken, die nog wel eens breken. Ook smakelijke soepen zijn van gemengd meel te bereiden. Wij geven een recept van 1 a 2 selderijknollen, 1 liter water, 40 gr. gemengd meel (4 eetlepels) zout (aroma), selderijgroen of bladselderij. Het water aan de kook brengen. Den sel- derijknol in plakken snijden, deze schillen, in blokjes snijden en met wat zout in het water gaar koken. Kooktijd 10 min. Het gemengd meel aanmengen met wat koud water en onder het roeren aan de soep toevoegen. De soep daarna nog enkele minuten laten koken. .Wat selderijgroen zeer fijn hakken en vlak voor het opdienen aan de soep toevoegen. gen er duidelijk van bewust is, dat men de uitvoering van deze maatregelen met krach- tige hand moet aanvatten. Aan de vast- beslotenheid daartoe zal: het bij de nationaal- socialistische leiding in Nederiand niet ontbreken. Het Nederlandsche volk moet zich ver- trouwd maken met de gedachte aan verdere Offers. De Nederlandsche nationaal-sociaiis- ten kennen huh plaats, wanneer de Engelsch- Amerikaansche mogendheden mochten trach- ten een landing te ondernemen op het Euro- peesche vasteland. In het aaneengesloten front van Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten zag de leider van het Arbeitsbereich, Hauptdienst leiter Schmidt, de schoonste vrucht van een worsteling van twee en een half jaar. Dit front immers is door de tegenstanders gehaat. Hoe dankbaar zouden deze onverbeterlijken zijn, wanneer eens een wig gedreven kon wor den in het front van de Duitsche en Neder landsche nationaal-socialisten. Spr. stelde den aanwezigen de noodzakelijkheid van een aan- eensluiting der Germaansche volken voor oogen. Wanneer het ons niet gelukt deze 130 mil- lioen Germanen aaneen te smeden tot een eenheid, zal wellicht eens toch het bolsjewisme den kop opsteken en alles wat ons heilig is vemietigen zonder dat Engeland en Amerika het kunnen verhinderen. De nationaal-socialisten zullen voortgaan voor ieder afzonderlijk persoon moeite te doen, zonder zich op een dwaalspoor te laten bren gen door den tegenstand. Nogmaals wees spreker de vrees van de hand, dat Duitsch land met imperialistische bedoelingen ten oor log was getrokken en de Duitschers als onder- drukkers in dit land kwamen. Gqpmanen moeten niet door Germanen worden onder- drukt, maar naast elkander staan. De grootste echter onder hen heeft het recht voor ons te spreken. Dat is geen onderschikking, maar de verwezenlijkiwg van het leidersbeginsel, zooals dit steeds gegolden heeft in het leven der Germanen. Na den terugkeer van noirmale toestanden zullen in dit land grootsch opgezette sociale hervormingen ten uitvoer worden gelegd. Wiij voelen ons uw nationaal-socialistische jaranten, wij prediken geen haat. Het lot reeft ons tot elkaar gevoerd. Laten wij aan treden ieder voor zijn volk en voor zijn land, tezamen voor de verdediging van ESuropa, dan zal de groote gemeenschap groeien, die ons alien arbeid en brood geeft. VROUWEN HULPDIENST. De Oentraie Persdienst vafn het Nederland sche Arbeidsfront meldt: Het Nederlandsche Arbeidsfront vraagt voor zijn in te stellen ..Vrouwen Hulpdienst" vrij- willige medewerkkters, die bereid zijn belan- gelocs mede te werken aan het behartigen van de belangen van de gezinnen der in Nederiand achtergebleven betrekkingen van Nederland sche arbeiders, werkzaam in het buitenland. Zij, die meenen hiertoe de noodige, gesehikt,- heid te bezitten kunnen zich aanmelden bij de Provinciale Bureaux of de Plaatselijke Kantoren van Het Nederlandsche Arbeids front. KLANTENBINDING VOOR GROENTEN VOORLOOPIG OPGESCHQRT. De Secretaris-Generaal van het Departe- ment van Landbouw en V'isscherij maakt be- kend, dat het invoeren van de d.d. 7 November in couranten aangeko-ndigde klantenbinding voor groenten voorshands is opgeschort. Zoo als men weet zou het systeem van klantenbin ding per 29 November a.s. voor bepaalde gemeenten, waar klantenkaarten zijn uitge- eikt, in werking treden. Deze klantenbin ding gaat dus voorloopig niet door. Niettemin zullen ook bij de volgende uitreiking van distributiebeseheiden in bedoelde gemeenten wederom klantenkaarten voor groenten wor den uitgereikt. Met nadruk wordt er de aan- dacht op gevestigd dat men deze fcaarten en ook de bij de vorige uitreiking reeds ontvangen kaarten zorgvuldig dient te bewaren, aange- zien men bij gebreke daarvan de kans loopt, te zijner t(jd geen groenten te kunnen betrek- ken. ONTEIGENING IN VERBAND MET DE EVACUATIE. Mededeeling van het Departement van Financien. Van de te evacueeren panden en opstailen met den daartoe behoorenden nageivasten inventaris zal een bepaald gedeelte moeten worden onteigend. In verband met van ver- schillende zijden daaromtrent gestelde vragen deelt de persdienst van het Departement van Financien omtrent de regeling dezer onteige- ning het navolgende mede: Deze onteigening geschiedt op grond van art. 5 van het besluit op de bezettingsschaden, zooals dat is gewijzigd bij het in het „Verorde- ningenblad" van 21 November 194-2 versche- nen besluit 126/1942, in verband met het alge- meen vorderingsbesluit 1940. Diensvolgens geschiedt de onteigening door vordering, met dien verstande, dat de schadeioosstellingen worden vastgesteld door den secretaris-gene- raal van b°t Departement van Financien. De vordering vindt plaats ten gunste van den Staat der Nederlanden. De eigendom gaat over vrij van alle lasten en rechten daarop rustende; belastingen waarmede het gevor- derde gced is bezwaard, gaan van den dag van den eigendomsovergang over op den Staat. De schadeioosstellingen, die door den secretaris-generaal van het Departement van Financien worden vastgestefd, worden be schikbaar gesteld ten behoeve van de eigena- ren en van andere belanghebbenden ten aanzien van de gevorderde goederen. De gelden zullen in het algemeen eerst worden uitbe- taald, nadat besteding voor herbouw of weder- aanschaffing verzekerd is. Zoolang de betaling wordt uitgesteld, wordt, althans voorzoover de schadevergoedingsbedragen een nader te stellen minimum te boven gaan, rente vergoed tot 31/2 per jaar. De eigenaren blijven be- last met hj»pothecaire schuldverplichtingen overeenkomstig de geldende overeenkomsten. De hypothecaire schuldeischers zal voor hun rentevorderingen een verhaalsrecht worden toegekend op de over de schadeioosstellingen te vergoeden rentebedragen. Omtrent de regeling van een en ander kun nen nadere regelen van den secretaris-gene raal van het Departement van Financien wor den tegemoet gezien. Intusschen zal als regel op individueele aanvragen om inlichtingen geen antwoord kunnen worden gegeven. Nadere inlichtingen, zullen zoo noodig ter algemeene kennis worden getaracht. Wel kun nen aanvragen worden ingediend tot het ver- krijgen van een voorschot op de schadeloos- stelUng, doch alleen voor herbouwingsdoel- einden of wederaanschaffing. Ook op de te vergoeden rente kunnen voorschotten worden. verleend, indien daaraan voor levensonderhoud behoefte bestaat. Desbetreffende aanvragen dienen' te worden gericht tot den algemeen gemachtigde voor de oorlogs- en defensie- schaden, Kneuterdijk 22. OPENBARE VERGADERING DER NATIONAAL SOCIALISTISCHE BEWEGING. Dinsdagavond trad alhier in het Hotel Centraal" in een openbafe vergadering der Nationaal Socialistische Beweging als spreker op de heer Dr. M. H. Werther, met het onder- werp „Mussert rekent op u''. Spreker werd ingeleid door den heer Zaph, die eerst liet zingen „De zwarte soldaat". De heer Dr. Werther begon met een terug- blik op de geschiedenis der N.S.B. Hij ver- klaarde, dat deze pal staat, omdat zij weet te zullen overwinnen. Dit komt, omdat deze wordt gevormd door bewust gebonden men schen, in tegenstelling met de menschen van den nu stervenden tijd, die hebben geleefd in een onbewuste gebondenheid. Werkelijke vrijheid bestond er toen niet, wel dwang en terreur van de zijde der machthebbenden en zij, die een andere richting uit wild'en, werden verdrukt, geboycot of uitgesloten. Er waren ook vroeger personen opgestaan, die het goede beoogden, doch deze deden dat in een verkeerde richting, omdat zij den klassestrijd predikten en daaruit ontstonden tegenstellingen, in plaats van te streven naar eenheid. Hij herinnerde aan Dr. Kuyper, den man van de kleine luiden, en aan den strijd die Troelstra ten bate der arbeidersklasse heeft gevoerd. Ook deze wilde het goede, maar later is dat streven verwaterd, de arbeidende klasse werd opgeofferd aan de belangen der leiders. E:r was geen streven meer om te werken voor het algemeen welzijn, doch om bepaalde menschen een genoegen te doen ten einde die te winnen als kiezer bij de stembus, opdat mijnheer die en mijnheer die hun zetels zouden kunnen behouden. Als ken- schetsend voor die toestanden herinnerde spreker er aan, dat de vertegenwoordiger der arbeiders, de heer Albarda, op de Witte Socie- teit in Den Haag ging zitten borrelen met Dr. Colijn en Slotemaker de Brume. De poli- tiek had de strijd verwaterd. De boel Iiep mis, ons land werd op die wijze naar den onder.gang geleid. Toen is in 1931 Mussert gekomen, die dat inzag en een nieuw geluid deed booren, die het volk trachtte wakker te schudden en, het een nieuwen koers wilde doen ins'aan. Aanvankelijk werd Jrij niet begrepen, doch van lieverlede kwamen er meer om naar hem te luisteren, en de machthebbers begonnen in te zien, dat hun standje daardoor in het ge- drang kwam. Zij namen daarom allerlei mid- delen te baat om hem met misbruik van hun macht te bestrijden en het verwerven van aanhangers te fnuiken. En alle pclitieke par- tijen waren het eens over de noodzakelijkheid tot het bestrijden van Mussert. Ondanks dit, verkreeg hij bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer 300.000 stemmen. Mussert stelde ook in het licht,. dat ons land, door zich te richten naar het Westen, verkeerd orienteerde. Dat was geen wonder, omdat men van Duitschland niets dan slechts hoorde. Men sprak wel over de concentratie- ikampen, maar hoorde of las zoo goed als niets: over het goede, dat daar onder leiding van Hitler was tot stand gebracht. Mussert heeft echter gezien, dat daarin voor ons land een gevaar school,, zooals later ook gebleken is. Hij heeft gewaarschuwd, dat ons land van Engeland geen steun had te verwachten. En ook, indien we die zouden gekregen hebben, dan zou ons land het slagveld van Europa zijn geworden. Bij een latere verkiezing bleek het stem- mencijfer der N.S.B. gedaald en meende men, dat de beweging dood was. Zelfs vele aan hangers dachteu dat het zoover was, en trok- ken zich terug. Mussert deed dit echter niet, en de hem tro-uw geblevenen beloofden hem op den Goudsberg opnieuw trouw, toen hij, aanspoorde om vol te houden, in de overtui- ging, dat de nationaal-socialistische levens- beschouwing het ten slotte toch zal winnen. En het zijn juist ook in de geheele geschiede nis de aterke menschen geweest, zij die vol- hielden ook ondanks -tegenstand en tegen- spoed, die waren aangewezen om op te treden 3,1s leiders Zoo zijn we gekomen tot den lOden Mei 1940. Toen bleek, dat de Leider gelijk itreeg en het Nederlandsche volk, door zijn regeering misleid en verlaten, de gevolgen van het ge- volgde beheer en beleid kreeg te dragen. Het volk, dat door de leiders der poiitieke partijen en door de pers in een verkeerde rich ting geleid was, kon niet begrijpen, dat Duitschland genoodzaakt was ons land te be zetten, dat Duitschland niet k.on gedogen, dat dit door Engeland zou worden gebruikt als een pistool op de Duitsche borst. En later kon het Nederlandsche volk niet begrijpen, dat die Duitschers, die het als bax- baren was afgeschilderd, in hurt optreden zoo vriendelijk waren, dat zij door hen hehandeld werden als hroeders,* omdat zij ook behooren tot den Germaanschen stam. Indien Nederiand evenwel een vrij Neder iand zal blijven, zal het dit te danken hebben aan de nationaal-socialistische beweging en haar Leider Mussert, die naar Hitler is ge- togen om dat te bepleiten, die daar ook heeft verklaard,dat de Nederlanidscbe nationaal- socialisten hem willen steunen in zijn strijd tegen het bolsjewisme, teneinde Europa er voor te behoeden dat het daardoor wprdt ten onder gebracht. Het Nederlandsche volk begnjpt dit nog niet ten voile. Onze stem, zegt spreker is nog dikwijls die eens roependen in de woestijn. Maar toch moet het volk bij ons komen. Wij mogen niet verslappen, wij moeten voort schrijden en voort strijden, om alien voor ons te winnen. Zoo lang dit niet bereikt is, zal het een moeilijke strijd blijven, en, aangezien het toch eenmaal zoo ver zal komen, zegt hij: waarom komt gij niet reeds nu in groote ge- tale tot ons? Des te eerder is dan de strijd gewonnen en zullen ook vele moeilijkheden worden opgelost. Spreker betoogde, dat er in ons land nog re velen zijn, die leven in de ideeen der oude, kapitahstische wereld. Ook thans wordt nog de ziel van ons volk vergiftigd. Kan dit thans niet meer geschieden door de poiitieke partijen en door de Joodsche pers, dat werk is than*? overgenomen door de radio van de naar kn- geland uitgeweken groep. Gebruik toch Abdijsiroop, die de vastzittende slijm direct zal doen loskomen, borst en keel verzacht en Uw hoest zal doen ophouden. Vanouds beproefd by hoest, griep, bronchitis, asthma. 's Were Ids besfe Hoestsiroop Ook haalde hij nog enkele gevallen aan uit °nsland, hoe nu nog de kinderziel zelfs ver giftigd wordt, door misbruik van het aller- heiligste. Zoo werd door een R.K. geesteiijke een. tot een beleedigingi voor den Fuhrer aher Germanen gebed vermenigvuldigd en aan kin deren uitgereikt, terwijl hetzelfde geconsta- teerd werd van een predikant, die dit deed met een vers dat gezongen werd op de wijze van een Kerstlied en dat door de bewoordin- gen alierminst een Kerstlied en voor kinderen gesehikt was. En wanneer men dan later hoort, dat die geesteiijke door de Duitschers werd gefusilleerd en dat de predikant met zijn Russische vrienden in een concentratie- kamp zit, dan moet men niet beweren, dat dit een strijd is tegen de kerk, doch dan is dat een ho eg houden der kerk, tegenover dienaren der kerk die deze door hun heiligschennend werk omlaag halen. De nationaal-socialistische beweging streeft er onder leiding van Mussert naar, betere verhoudmgen te krijgen voor de arbeiders, om ook de boeren in de maatschappij op de plaats te brengen die hun toekomt, opdat er ten slotte algemeene arbeidsvreugd*, zal heerschen. Het is voor de nationaal-socialisten zaak, om steeds pal te staan, steeds en onvermoeid voor de partij te strijden. Het is zaak om vooruit te zien. We zijn er,niet, met ons bij cie beweging* aan te sluiten,, we moeten steeds ial staan om te werken aan versterking der leweging en trachten ook andere .1 te over- tuigen van de noodzakelijkheid dat ze bij ons komen. Een nationaal-socialist moet steeds zijn een strijdbaar soldaat. En, aangezien de Leider daarvoor steeds op de bres staat, mqg toch zeker verwacht worden, dat zijn volge- lingen hem trouw zullen blijven en zijn voor- beeld van persoonlijike opofferingen voor het =>igemeen welzijn zich te getroosten. Spreker constateerde, dat er verbetering komt in de houding der bevolking tegenover de beweging, men .begint er meer over te pra- ten en te informeeren, men staat er niet al gemeen meer zoo afwijzend tegenover, En wanneer het ons inderdaad gelukken zal de groote meerderheid van het volk te overtui- gen en voor de beweging te winnen, opdat het Nederlandsche volk zich achter Mussert schaart, dan zal deze spoedig met des te meer recht zich tot Hitler kunnen wenden met de boodschap: ,,hier hebt ge mijn volk, het Neder landsche volk, de schoonste parel aan de Kroon van het Germaansche rijk. De boeiende en met overtuiging uitgespro- ken rede werd door de aanwezigen met applaus begroet. Er werd hierop een pauze gehouden, waar- na gelegenheid bestond tot het stellen van vragen. Daarvan werd geen gebruik gemaakt. Nadat de spreker nog enkele mededeelingen haA gedaan, meer bestemd voor de aangeslo- tenen, werd hem door den leider der vergade ring dank gezegd en liet deze de bijeenkomst besluiten door het zingen van het 6e couplet van het Wilhelmus. Vlooswijkstraat 27 Telefoon 2092 TERNEUZEN heeft een keur-collectie waarmede U een ieder aangenaam zult verrassen. WAARAAN JKAN MEN ZIEN DAT MOSSELEN DOOD ZIJN? De afdeeMng Visch van het Voorliohtinga- bure-au van den Voedingsraad schrijft het vol gende: In recente publicaties van ons bureau over het -gebruik van mosselen hebben wij aangeraden de mosselen steeds behoorlijk te koken, stoven of ibakken en nimmer rauwe of doode exemipiaren op te eten. Van verschil- lende kanten bereikt ons nu de vraag waar men aan kan zien of de mosselen dood zijn. Het lijkt ons wel nuttig deze vraag even te beantwoorden. Doode mosselen - dus mosselen die men niet moet consumeeren -blijven in verscherr toestand openstaan. Zij sluiten zich ook niet wanneer hierop een tik wordt gegeven of wanneer ziji in koud. water worden gegooid. Qnder ihet open-blijven van doode mosselen wordt verstaan, dat de beide sctielpdeelen aan een zijde van elkaar verwijderd zijn. Een andere veel gestelde vraag, bet reft de bereiding van mosselen. Deze kan ook thans nog op zeer verschillende manieren geschieden. De vischreceptenfolder Mosse len" van ons bureau biedt een keur van be- reidingsmogelijklheden. AXEL. In de Stationstraat, nabij de landbouw- school, zijn Woensdagvoorxniddag een paar ledige wagons van de tram uit de rails geloo pen, waardoor eenige schade aan de lijn, als mede eenige stagnatie ontstond. Persooniijke ongelukken kwamen niet voor. Gevomlen voorwerpen. Das, Oh. Vinke, Zeestraat 4; paar Dames- handschoenen en stel z.g. Snelbinders, P. J. Schelleman, Noordstraat 13; Textielkaart, J. Kasper, P.P.straat 1; Schoen, J. Oolijn, Scha- penbout; Ceintuur, Wed. de Regt, Slijk- straat 6. GRAANDIEFSTAL ONDER HOEK. De dader door den politiehond opgespoord. Deze week deed de landbouwer J. Dieleman, wonende onder de gemeente Hoek bij de politie aangifte, dat by hem uit de schuur tarwe ont- vreemd was. De politie riep de tusschen- komst in van den rijksveldwachter Hoogstrate te Terneuzen, met zijn speurhond „Dulo". Nadat in de schuur den bond lucht gegeven was aan een zak met tarwe, die dader of daders blijkbaar hadden moeten achterlaten, volgde het dier een spoor dat naar Hoek leidde en bleef ten slotte bij de woning van J. K. staan, waar hij bijzonder de aandacht op diens klompen vestigde. Ofschoon K. aan vankelijk ontkende, moest hij, toen ook de tarwe bij ihem ontdekt werd, door de mancl vallen en toegeven de dader te zijn. Er zijn opgespoord twee zakken tprwe tot een ge- wicht van 150 kg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 2