Suitenland No. 10.452 VRIJDAG 27 NOVEMBER 1942 82e Jaargang I. VAN DE SANDE ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSGH-VLAANDEREN Initiatief en verantwoordeiijkheid. DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Geslaagde Duitsche aanval in de Kalmukkensteppe Sovjetaanvallen afgeslagen. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT Denkt om uw Gas en Stroomrantsoen I „Beperkt het gas- en electriciteits- verbruik; het is Uw eigen belang" Verschijnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond Pri'jsverhooging adverte~*!en toegestaan door het Depertement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 16236 N. P. d.d. 24 Maart 1942 - AbonnementsprijsBinnen Terneuzen I 1.42 per 3 maanden; buiten Terneuzen f 1.73 per .3 maanden. Bij vooruitbetaling f 6.60 per jaar. Uitgeefster N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE Telefoon 2073 - G.ro 38150 DIRECTEUR: TERNEUZENSCHE COURANT advertentiEn Per mm 10 cent, minimum per advertentie f T.50 Rubriek kleine advertentien 1-5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent; maximum 8 regels Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 1-5 regels 52 cent, iedere regel meer 1 0 cent Met vermelding brieven of adres bureau van dit blad 1 0 cent meer. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, dat op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien ui'.erlijk 10 uur v. m. op den dag van verschijning. HOOFDREDACTEURN.J. HARTE TERNEUZEN - TELEFOON 2298 Het nationaal-socialisme heeft, merkt de N. R. Crt. op, vooral ook in den oeconomisciien en socialen sector, bij herhaling en met na- druk atstand genomen tot 't staatssocialisme. Voorzoover de staat als belichaming van de volksgemeenschap op den voorgrond treedt, geschiedt dit in de eerste plaats met iiet doel persoonlijk handelen en persoonlijke verant woordeiijkheid op het gemeenschappelijk be- lang te richten. Voorop staat daarbij echter niet de bedoe- lin-g het persoonlijk initiatief te beknotten door het elk gebied van werkzaamheid te ont- nemen. Integendeel, ook waar de staat in- grijpt en, zoo noodig, de leiding neemt, -ge schiedt dit met volledige erkenning van de wkarde van het persoonlijk handelen op eigen verantwoording. Ten o.pzichte van de achter ons liggende periode is hierbij echter een groot verschil, namelijk wat taetreft de inrichting en de draagwijdte van deze verantwoording. Dit verschil wordt met de tegenstelling individua- listisch: sooialistisch gekertmerkt, al wil daar- mede niet gezegd zijn, dat de sociale en oeco- nomische ontwikkeling deze tegenstelling reeds voorgoed overwonnen en daarmede het socialisme verwezenlijkt heeft. Ongeveer te zelfder tijd, waarin de veror- dening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de ordening van den arbeid de persoonlijke ver antwoordeiijkheid van den „Betriebsfuhrer" den leider van de onderneming voor het welzijn van de aan hem ondergesehikte mede- werkers van hoog tot laag nadrukkelijk vast- stelde en daarmede dus diens sociale verant woordeiijkheid, in aansluiting aan het even- eens in"de betreffende verordening vervatte leiderbeginsel, wettelijk heeft vastgelegd, legt de Nieuwe Internationale Revue van den •Arbeid in een artikel over „Recht und Verant- wortung in der deutschen Sozialordnung" den nadruk op de beteekenis van de persoonlijke verantwoordeiijkheid als dynamischen factor der sociale ontwikkeling. In dit artikel worde erop gewezen, dat in het middelpunt van de nieuwe orde de per- soonlijkheid staat. Voorzoover deze geleid wordt door en haar kracht ontleent aan de niepwe wereldbeschouwing, vormt haar han delen de voornaamste beweegkracht voor de ontwikkeling van de sociale toestanden. Niet de wisselwerking van anonieme maatschap- pelijke krachten hier nader geformuleerd als oeconomische belangen en wettelijken dwang doch de handelende mensch vormt den motor van den maatschappelijken voor- uitgang in zijn verantwoordeiijkheid tegen- over de gemeenschap. De geschreven rechtsregels leggen tegen- over dezen factor slechts op den grondslag van het bereikte het minimum vast, waar beneden de grens tusschen sociaal en on- sociaal wordt overschreden. Zij zijn'-gcenszins norm voor hetl door den politieken wil be- paalde doel, noch, veelal, voor den omvang van het reeds bereikte resultaat. Wanneer wij deze algemeene formulerring toepassen op de oeconomische en sociale praktijk, dan zien wij inderdaad de beteekenis hiervan duidelijk voor ons. Op oeconomisch gebiftd heeft de ondernemer zijn plaats ten voile behouden en is zijn beteekenis in het kader van de nieuwe verhoudingen ten voile erkend. Niet minder is dit het geval ten opzichte van de sociale consequenties van het ondememerschap, zooals die in de bovenge- noemde verordening betreffende de ordening van den arbeid zijn neergelegd. Alleen is de verantwoordeiijkheid van den ondernemer anders dan voorheen bepaald. Terwijl in de periode, die achter ons ligt, deze verantwoordeiijkheid, binnen de grenzen van de algemeene wettelijke bepalingen, slechts bestond ten aanzien van persoonlijke mate- rieele belangen en uitsluitend gebonden was aan het kapitaal, is deze thans nadrukkelijk op het algemeene belang gericht. Het staat den ondernemer. ook thans vrij zijn activiteit te richten op en arbeidskracht en materieele middelan in te.zetten voor een door hem bepaald doel, mits dit doel in over- eenstemming is met het hoogere belang van de volksgemeenschap. Hierbij v^prdt niet langer het gemeenschappelijk belang beschouwd als de som van persoonlijke belangen, waardoor het eerste uit de laatste vanzelf resulteert, doch zijn de persoonlijke belangen bewust aan het algemeen belang ondergeschikt en kunnen zij als zoodanig slechts aan het algemeen belang en in overeenstemming met de mate waarin dit wordt gediend, rechten ontleenen De waardeering, in- positieven en negatieven zin, die den ondernemer ten deel valt, zal niet afhangein van het gedeclareerde dividend of de geresCTveerde winst, doch uitsluitend van de oeconomische en sociale resultaten, die de onderneming voor de gemeenschap en dus niet uitsluitend voor de aandeelhouders afwerpt. De Nieuwe Internationale Revue van den Arbeid constateeil, dat in dit opzicht ieder tot de uiterste consequenties rekenschap schuldig is. Deze is niet in wetsformules vastgelegd, noch door deze begrensd. In dit opzicht ontbreekt in de nieuwe orde althans cp het oogenblik, inderdaad de tot dusverre zoo hoog geschatte ,,rechtszeker- heid", die het individu de veilige grenzen bood voor de behartiging van zijn zuiver persoon lijke belangen, ook waar deze met het alge meen belang in tegenspraak dreigden te komen. De nieuwe opvatting van de oeconomische en sociale verantwoordeiijkheid legt, in over eenstemming met het leidersbeginsel, aan het persoonlijk initiatief zoo min mogelijk beper- kingen in den weg, maar stelt daartegenover ook de persoon ten voile verantwoordelijk. In dezen zin berust het socialisme volgens de nationaal-socialistische opvatting dan ook niet op de steeds naar anonymiteit neigende collecUviteit, doch integendeel op de op het algemeen belang gerichte persoonlijkheid, die hiervan de voornaamste dynamische kracht vormt. De behartiging van het algemeen be- alng op oeconomisch en sociaal gebied wordt hierbij niet, zooals bij' het staatssocialisme, gecentraliseerd, doch gedecentraliseerd, waar- bij den typischen ondernemerseigenschappen opnieuw volledige gelegenheid tot ontplooiing wordt geboden. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde Woensdag mede: In den Kaukasus hadden ook gisteren slechts' plaatselijke gevechten plaats. Bij een geslaagden aanval in de Kalmukkensteppe drongen gemotoriseerde Duitsche troepen de vijandelijke stellingen binnen, wierpen den vijand naar het Oosten terug en vernietigden een batterij en een aantal pantserwagens. Ten Zuid-Westen van Stalingrad en in de groote bocht van den Don zette de vijand zijn aanvallen met sterke gepantserde en infante- rie-afdeelingen voort. De Duitsche afweer werd op doeltreffende wijze gesteund door sterke formaties vliegtuigen voor den strijd x>p korten afstand en Duitsche en Roemeen- sche gevechtsvliegers, die in opeenvolgende g'olven opereerden. De Sowjet-troepen leden opnieuw zware verliezen aan menschen en materieel. Tegelij'kertijd weiden vijandelijke aanvallen tusschen Wolga en D^n door Duit sche en Roemeensche troepen m verbitterde gevechten en met zware, bloedige verliezen voor den vijand afgeslagen. Daarbij werden wederom 54 pantserwagens vemield. Ook in Stalingrad zelf misluikten vijandelijke aan vallen. Aan de rest van het Oostelijke front werden met succes Duitsche stormtroepopera- ties ondernomqji en plaatselijke aanvallen van den vijand afgeslagen. In »de Cyrenaioa en Tunis geen gevechts- handelingen van beteekenis. In de Cyrenaica werden Britache strijdkrachten door jacht- vliegtuigen en snelle geivechtsvliegtuigen in scheervlucht gebombardeerd en hangars en op een vliegveld werkeloos staande vliegtui gen met bommen bestookt. Gevechtsvliegers vernietigden in de Algerijnsche wateren des nacbts een koopvaardijschip van 10.000 ton. Zij bombardeerden een groot transportschip in brand en braohten zware schade toe aan twee torpedobootjagers. In de havenwerken van Algiers, Bone en Philippeville werden door bommen zware branden veroorzaakt. Bovendien werden met succes vijandelijke ge motoriseerde afdeelingen en spoorwegdoelen bestookt. Het Finsehe legerbericht van 25 November deelt o.a. mede: Finsehe motortorpedobooten hebben tijdens een aanval op de haven van Lavansaari met twee torpedotreffers de al- daar voor anker liggende gepantserde kanon- neerboot ,,Krasnoja Znamja" tot zinken ge- bracht. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Tusschen Wolga en Don en in de groote bocht van den Don duren de hevige pantser- en infanterieaanvallen van den vijand voort. Zij werden in verbitterde gevechten afgesla gen. De vijand verloor opnieuw talrijke pant- serwagpns. Eigen luchtaanvallen veroor- zaakten bij den vijand groote verliezen aan menschen, zware wapens en voertuigen van allerlei aard. In Stalingrad stortten ook Woensdag vijan delijke aanvalspogingen ineen. In den centralen sector is de vijand den 25sten November in het gebied ten Zuiden van Kalinin en in dat ten Zuidoosten en ten Wes- ten van Toropez over een breed front den 'verwachten aanval begonnen. In deels hevige gevechten werden Woensdag alle aanvallen met groote bloedige verliezen afgeslagen, tij- delijke plaatselijke doorhraken in een tegen- aanval ongedaan gemaakt. Achttien Sovjet- pantserwagens werden vernietigd. In de Cyrenaica en in Tunis werden tijdens gevechten van vooruitgeschoven mobiele af deelingen vijandelijke auto's buitgemaakt en gevangenen gemaakt. Marcheerende colon- nes, tentenkampen en batterijstellingen in het Westelijk deel van Cyrenaica werden gebom bardeerd. In het hoogland van Tunis vielen formaties der luchtmacht vijandelijke pantserwagens, gemotoriseerde afdeelingen en troepenkwar- tieren aan. In de Middellandsche iZee en aan de kust van de bezette gebieden in het Westen verloor de Britsche luchtmacht Woensdag 8 vliegtui gen. Zes eigen toestellen worden vermist. AANVALLEN OP DE GEAJLUEERDE SCHEEPVAART. 'Het 914de communique van het, Italiaansche hoofdikwartier luidt In de Cyrenaica heperkte het slechte weer aan beicie kanten de bedrijvigheid te land en in de lucht. In den sector Tunis nam de acti viteit van de patrouiHe-s toe. Italiaansche jagers schoten in een gevecht een Spitfire neer. in de Algerijnsche wateren brachten onze formaties torpedovliegtuigen, die in ach- ■tereenvolgende golven een vijandelijk konvooi aanvielen, een transatlantisch vaartuig van 20.000 ton, een vrachtschip van 6000 ton en een derde. sdhip van middelmatige tonnage tot zinken. iBovengenoemde formaties stonden onder bevel van majoor Francesco Campello, kapi- tein Giuseppe Zuccri, luitenant Alessandro Setti, luitenant Giovanni 'Scarpato en onder- luitenant Romano Bazza. Twee van onze vliegtuiigen keerden van hun verschillende opdrachten niet op hun s'teunpunten terug. Een onder bevel van den eersten luitenant- ter-zee Mario Priggione staande duikboot heeft, na tot de reede van Bougie te zijn door- gedrongen, op korten afstand drie torpedo's afgevuurd op een torpedobootjager, waarvan het voorschip onder water verdween. Een andere duikboot, die "onder bevel stond van den eersten luitenant-ter-zee Alpinolo Cinti, ving ter hoogte van Cap de Fer (Algiers) een vijandelijike formatie op en torpedeerde een vaartuig van groote tonnage, dat zonk. Gisteren hebben vijandelijke vliegtuigen laat in den avond boven Trapani geylogen: de batterijen luchtdoelartillerie, die snel in actie kwamen, brachten een Blenheim ten val. Twee leden van de bemanning werden gevangen genomen. ACTIE IN CYRENAICA EN TUNIS NEEMT TOE. De militaire bedrijvigheid is Woensdag toe- genomen in Cyrenaica en vooral in Tunis. Tijdens gevechten van snelle formaties hebben wij eenige vracbtauto's buitgemaakt en eenige gevangenen gemaakt. Ondanks de ongunstige weersomstandigheden hebben Italiaansche en Duitsche gevechtsvliegtuigen marcheerende vijandelijke colonnes aangevallen. Duitsche jagers hebben 6- vijandelijke toestellen neer- geschoten tijdens luchtgevechten, een ander toestel stortte, getroffen door afweervuur, op den grond. Aanvallen op Palermo en andere plaatsen op 'Sicilie hadden geenerlei gevolg. Een Britsch toestel vloog getroffen door af- weerbatterijen, in brand en viel bij Gela in zee; de overlevende bestuurder werd gevan gen genomen. HET FRONT IN RUSJ.AND EN NOORD-AFRIKA. Het is, schrijft de N. R. Crt., nog moeilijk aan de hand van de beriehten zich een gede- tailleerde voorstelling te maken van wat er aan het Oostfront gaande is. Wei krijgt men eep algemeenen indruk op grond van de bekende strategische bijzonderheden van het gevechtsterrein. Deze leiden ertoe, dat er het Sovjet-Ruesische opperbevel veel aan gelegen moet zijni den vijandelijken greep om Stalin grad los te maken op een oogenblik, dat de weersomstandigheden voor beide partijen nog niet te ongunstig zijn geworden voor het be- ginnen van een omvangrijke onderneming. Waar de gevolgen van de herfstregens zich nog doen gevoelen, zooals aan den rand van de Kalmukkensteppe, zal de aanvaller voor- deel willen trekken van zijn voor dit terrein geschikte cavalerie; in het gebied van Stahn- grad daarentegen is nu een hardbevroren bodem aanwezig, zonder dat reeds dikke sneeuwlagen zich daarover hehhen uitgebreid. Uit de communique's en de aanvullende com- mentaren vernemen wij dan ook van een om- vangrijk gehruik van tanks. Te Berlijn be- strijdt men overigens de voorstelling als zou het hier om een van de grootste tankslagen uit dezen oorlog gaan; verschillende van der- gelijke operaties in het verleden van den veld- tocht waren grooter geweest. Niettemin is de Russische concentratie van gepantserde wapens aanmerkelijk en, zooals reeds meer dan eens is geblekeri, brengeh de tegenweordige offensieve en defensieve methoden, in dit geval gepaard met de uit- zonderlijke lengte van het front, hij zulk een concentratie licht snelle veranderi'ngen mee. De aanval heeft in den modernen oorlog een groot overwicht op de verdedlging, die zich nauwelijks meer op linies kan verlaten, maar moet antwoorden met dezelfde offensieve mid- delen, steunende op versterkte punten, waar- tusschen het den tegenstander somtijds moge lijk is met aanzienlijke krachten door te drin- gen. De beslissende vraag is in zulke gevallen altijd, of de verdediger tijdig de noodige ver- sterkingen naar het toedreigde punt kan aan- voeren en met het oog daarop is een nimmer rustende verkenning van het grootste belang, opdat tegen de gehleken vijandelijke hertoe- lingen tijdig maatregelen kunnen worden ge nomen. Voor beide partijen in het Oosten is het front even lang, beide moeten haar krach ten verspreiden en gebruik maken van steun- punten; wil een van hen een doorbraak be- proeven, dan zijn voorafgaande concentraties noodig. De kunst is nu deze bewegingen voor den tegenstander zooveel mcgelijk te verber- gen door camouflage, nachtmarscnen en krijgslisten. Toevalligheden kunnen hierbij van grooten invloed zijn; zoo is het denkbaar, dat bij Stalingrad het ongunstige vliegweer, waarvan de Duitsche legerberichten spreken ook de verkenningsmogelijkheden heeft be- perkt. In ieder geval zijn de tegenmaatregelen, naar in dezelfde beriehten wordt gezegd, in gang. Te Berlijn werd Dinsdag ontkend, dat de aanvallers, zooals het Russische legerbe richt had meegedeeld, Kalatsj hadden ver- overd, de bekende plaats op den Oostelijken oever van de groote Donbocht, die eenige maanden geleden bij den Duitschen opmarsch naar Stalingrad zoo dikwijls is genoemdr. Af- gezien van deze plaatsaanduiding is het moei lijk zich een nauwkeurig beeld te vormen van de lijnen van den Russischen aanval en de punten, waar deze het verdedigingsfront is binnengedrongen. In het algemeen verloopt het offensief ten Noorden en ten Zuiden van Stalingrad in twee hoofdrichtingen met het directe doel de vijandelijke verbindingen met de stad te onderbreken. Wat het tijdstip van den aanval betreft wordt te Berlijn ook ver- band gezocht met hetgeen men zich aan Rus sische zijde omtrent de gereedheid van de Duitsche wintertoebereidselen voorstelt. In tegenstelling met dit sdles vertoont het andere actueele front, het Noord-Afrikaan- sche, niet veel teekening. De geallieerde troe pen, met als hoofdmacht het Britsche eerste leger onder generaal Anderson, zijn blijkbaar in drie hoofdrichtingen over de Tunesische grens getrokken, nl. langs de kust, tusschen, het smalle Medjerdagebergte en een anderen uitlooper van den Atlas, hekend als den Tune- sischen rug en verdere formaties ten Zuiden van dezen rua. Overigens hebben al deze operaties tot voor kort nog in het patrouille- stadium verkeerd en ook het gevechtscontact is de laatste dagen binnen het kader van ver- kenningen gebleven. Eerst sedert zeer kort kan men van botsingen op grootere schaal spreken. De Duitsche en Italiaansche verdedi- gers de Italianen vooral moeten het gevoel hebben in Tunesie nagenoeg hun eigen grond te verdedigen ^hebben, zooals verwaeht werd, van den hun geboden tijd ter dege ge bruik gemaakt. Langs diverse wegen zijn landstrijdkrachten aangevoerd en de verster- king van het luehtwapen laat zich op de be wegingen van den tegenstander reeds duide lijk gevoelen. Te Berlijn meent men, dat het den vijand vooralsnog in de eerste plaats aan jachtvliegtuigen ontbreekt, een wapen, dat niet op eigen kracht naar Noord-Afrika kan wor den overgebracht, terwijl de spilmogendheden over haar steunpunten in het nauwe gedeelte van de Middellandsche Zee beschikken. Naast Britsche en Amerikaansche troepen nemen aan den opmarsch in Tunesie Fran- sche formaties deel, die de woordvoerders in de Wilhelmstrasse als Gaullisten samenvatten, omdat het moeilijk is va£t te stellen, welke gedeelten ervan overzee zijn aangevoerd en welke naderhand aan de garnizoenen in Fransch Noord-Afrika konden worden ont- trokken. Inderdaad heeft uit militair oogpunt een onderscheiding tusschen de volgelingen van de Gaulle, Darlan, Giraud enz. niet zoo veel zin. In politiek opzicht blijft de zaak desondanks belangwekkendi, Darlan, Giraud en sedert kort ook Boisson, de gouverneur van Fransch West-Afrika, blijven een afzonderlijke groep vormen, die op een anderen grondslag staat dan de beweging van de Gaulle. De laatste heeft immers van het begin af aan tegen Petain stelling genomen; Darlan en de militaire en ctyiele autoriteiten in Fransch- Afrika daarentfegen zijn door hun woord aan den maarschalk gebonden. In dit moeilijke gewetensconflict hebben zij een uitweg ge zocht door te verklaren, dat zij den eigen- lijken wil van het staatshoofd uitvoeren en al hun oproepen en hevelen bevatten dan ook de fictie van hun hulde aan .den maarschalk. Wanneer deze laatste tezelfdertijd zijn voor- malige medewerkers in het openbaar voor af- valligen verklaard, is het duidelijk. dat ver- rassingen van de Fransche politiek nog niet ten einde zijn. In het Lagerhuis heeft de Labour-afgevaar- digde Stokes volgens een aan den Engelschen nieuwsdienst ontleend bericht, gezegd, dat een afschrift van de rede van de Gaulle, die Zon- dag j.l. door de radio zou worden uitgezonden, door Eden, den minister .van buitenlandsche zaken, was goedgekeurd, maar dat de uitzen- ding zelf op aandramg van Churchill achter- wege bleef. Stokes betoogde, dat he£ plan van uitzendirig over de radio was opgegeven en vroeg Eden welk deel van de rede van de Gaulle Ghurcih'ill aanstoot had gegeven. Eden antwoordde, dat men de noodige maat regelen zal treffen om deze bewering op een later tijdstip naar behooren te weerleggen. Letteriijk zei nij: er bestaan tusschen Chur chill en mij geenerlei meeningsverschillen. De onderstaatssecretaris van het Engelsche ministerie van voedselvoorziening. McBone, heeft verklaard, dat de oogst van Noord- Afrika naar Emgeland wordt gebraobt. Vooral wijn, olijfolie en vischconserven worden uit- gevoerd." Behalve deze levensmiddelen wor den voor den oorlog belangrijke producten met voorrang naar Engeland gcbracht. Volgens een bericht uit Algiers is een Fransch-Amerikaansctic militaire missie in Dakar aangekomen. Naar later is meege deeld, zouden de geallieerden de besehikking over de haven en de kustverdediging van deze stad verkrijigen. Officieel is te Londen meegedeeld, dat noch Amerikaansche, noch Britsche autoriteiten hebben deelgenomen aan de onderhandelin- gen tusschen admiraal Darlan en den leider van het Fransche bestuur in Noord-Afrika. In het geallieerde hoofdkwartier verklaart men, dat het hier om interne Fransche aangelegen- heden gaat. DE TOESTAND IN FRANSOH-AFRIKA. De langzame vorderingen van de Engelsch-Amerikaansche troepen. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn telefoneerde Woensdagochtend Wat het centrale oorlogsterKein in Noord- Afrika aangaat, treden bij een vergelijking tusschen de. Duitsche weermachtsiberichten en de mededeelingen, welke door de geallieerde legerleiding worden uitgegeven, interessante feiten naai1 voren. Tot voor kort, hoewel ge- leidelijk meer terughoudend, kwamen uit 1 et hoofdkwartier van generaal Anderson be riehten, volgens welke men reeds betrekke- lijik diep Tunesie was binnengerukt. Men zou zelfs nog maar veertig of vijftfg kilometer voor Bizerte staan. In de laatste dagen ech ter zijn beriehten van dien aard achterwege gebleven. Van Duitschen kant is daarentegen alleen verklaard, dat op enkele punten con tact is ontstaan tusschen de voorste troepen, dus in hoofdzaak verkenningsformaties, wat geen belangrijke gevechten tot gevolg had. Het tooneel van deze gevechten wordt, in de Duitsche weermaehtsberichten het Tunesisch- Algerijnsche grensgebied genoemd. Deze be riehten, die door de geallieerden niet zouden zijn betwist, doen de ontwikkeling van de ge- beurtenissen, zooals zij van Meruit wordt ge- zien, betrekkelijk duidelijk uitkomen. ,!Het kan zijn, dat het eerste leger van Anderson eenige snelle, beweeglijke, voorste formaties hier of daar op Tunesisch gebied heeft lateh oprukken, zulks echter niet voor operatieve, rnailr voor verkennirugsdoeleinden. Het ter rein, waar dit geschiedt, zal het op het oogenblik belangrijke kustgebied zijn en de gebieden ten Zuiden van de bergstrook, welke in Noord-Wlestelijke richting door Tunesie loopt. 'Na twee en een halve week is het gros van de geallieerde strijdmacht er in ieder geval hog niet toe overgegaan eTen algemeenen aan val op Tunesie te beginnen, en zij bevindt zich tot dusver nog in den toestand van opmarsch, De oorzaken van deze trage houding worden, van Meruit toeoordeeld, thans1 begrijpeiijk ge- acht. Deze zouden Met alleen bestaan Mt een gebrek aan voor een dergelijk offensief ge schikte troepen en voldoende tankformaties, maar bovenal in het ontbreken van de ver- eischte luohtstrijdkrachten. Bij het laatste zou het vooral om jachtvliegtuigen gaan, die uiteraard onontbeerlijk zijn, wanneer' de ge allieerden willen probeeren de luchtheerschap- pij in Tunesie te verkrijigen, en vervolgens het zeeverkeer tusschen Turns, Sicilie en Sardinie willen verstoren. Het is natuurlijk wel te doen lange-afstand-bommenweiipers, doch nauwelijks mogelijik jachtvliegtuigen van En geland, Egypte of de Cyrenaica uit op eigen kracht naar dit gevechtsgebied te dirigeeren. Een en ander brengt voor de Engelschen en Amerikancn kostbaar tijdverlies met zich. Immiers intusschen zijn, gelijk uit de Duitsche weermaehtsberichten moet worden opge- maakt, de naar Noord-Tunesie gezonden troe pen van de spil zoo sterk gegroeid, dat men niet alleen een effectieve verdediging van Turns heeft kunnen voorbereiden, maar ook het voorterrein in betrekkelijk grooten om- varug kon beveiligen. Daarnaast is het Duit sche luehtwapen in dit gebied dermate uitge breid, dat zoowel wat bommenwerpers als wat jachtvliegtuigen aangaat, de suprematie in de lucht aan de zijde van de landen van de spil kan zijn. Het moet derhalve als zeer wel mogelijk worden beschouwd, dat als gevolg van de omstandigheid, dat de geallieerden geen verrassende actie tegen Tunis wilden ondernemen, uit deze nalatigheid een voor- deel voor de troepen van de spil is ontstaan in het gebied, dat; van beshssend belang is voor het resultaat van de gevechten in Noord- Afrika en voor de -fceheersching van de Mid dellandsche Zee. Of en in hoever de nieuwe toestand in IjTansch-West-Afrika op het verdere beloop van de gevechten in Noord-Afrika van invloed zal zijn, is nu nog met te zeggen. Het is uiteraard mogelijk, dat de bezetting en bevei- liging van de lange West-Afrikaansche kust en van het marinesteunpunt Dakar krachten van de geallieerden zullen binden, die anders tegen Tunesie zouden kunnen worden ge- bruikt. Aan den anderen kant vloeit uit den nieu- wen coup der geallieerden de mogelijkheid voort, dat zij zich van de in Dakar voor an ker liggende oorlogsvloot mieester maken, het geen geheel in den geest van de door admiraal Darlan aangenomen houding zou liggen. Het betreft hier een aanzienlijk aantal eenheden van de Fransche marine, n.l. een liMeschdp, eenige zware en lichte kruisers en verschei- dene kleine eenheden, waaronder vijf duik- booten. 'Het bezit van deze eenheden zou eenige versterking van de Angelsaksische positie ter zee beteekenen. De houding van Boisson, den gouverneur- generaal van Fransch-West-Afrika, is in zoo- ver verrassend, omdat hij tot op .het laatste •is een heel betrouwbaar en loyaal man werd beoordeeld en als een van de intiefne vrien- den van maarschalk Petain gold. Ook hier blijikt, dat het tragische dualisme in de Fran sche bevelvoering, liet duel Petain-Darlan, er toe heeft geleid, dat zelfs de betrouwbaar- ste militaire aanvoerders, toen het om een laatste beslissing ging, afvallig zijn geworden en dat zij diegenen zijn gevolgd, in wier han- den zich op het bewuste oogenblik de groot ste macht ibevond. In het op te richten Fransche vrijwilligers- legioen zullen ook deelen van het Franscne continentale leger, dat Frankrijk na Com- piegne in stand mocht houden, worden opge- nomen. De DuitschItaliaansche wapenstil- •standscommissie heeft hiertoe haar toestem- ming gegeven. Dit legioen zal voornamelijk bij de pogingen om het verloren koloniale ge bied terug te winnen, optreden. Dat feit zal het tragische gevolg kunnen hebben, dat Franschen en masse tegen Franschen zouden komen te strijden. HET SOVJET-OFFENSIEF BIJ STALINGRAD EN AAN DEN DON. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijftNa de Engelsch-Amerikaansche legerleiding gebruikt thans de bolsjewistische legerleiding een zeer krachtig propagandis- tisch kruit. Drie en een kwart jaar oorlog met overwinningen van zeer grooten omvang ma ken het de spil gemakkelijk de ontwikkeling der dingen af te wachten. De tijd werkt voor dengene, die tijdens militaire operaties alles in veilig bezit heeft weten te stellen, wat hij voor de oorlogvoering noodic heeft, n.l. ge bied, vrutfhtbaren grond, steenkolen, ijzer, benzine en onaantastbare posities. Stalin zet weer eens alles op 6en kaart. Zijn gi'oote offensief ten Zuiden van Stalin grad uit het gebied van de Kalmukkensteppe en de bewegin;°' van de tang ten Noorden van Stalingrad, gericht op de groote bocht in den Don, vormen een concentratie van krachten onder geheel andere voorteekens dan het groote offensief van den winter. Zetker, ook dit is nog niet de laatste krachts- inspanning van de bolsijewisten. Doch er val- len toch reeds symptomen op te merken, die doen hlij'ken, dat de aan de zijde van de bolsje- wislen van oudsher gapende kloof tusschen militaire leiding en militaire uitvoering nog grooter geworden is. Zij werpen hun ladtste reserves uit het Oosten in den strijd teigen het Westen en stellen nog eens het militaire ge- luk op de proef, dat hun den vorigen winter ontzegd bleef. De slag, die op het oogenblik in de groote bocht van den Don woedt, is een zware af- weerslag. Ook dit offensief van de Sovjets is opnieuw in»de eerste plaats een offensief met tanks. Het welslagen of mislukken van een dergelijk offensief is afhanikelijik van de Bezuiniging is in ieders belang. Degenen, die gedurende1939/4 0 een volgens de thans geldende normen buitengewoon hoog verbruik aan gas en electriciteit hadden, be- vonden zich tot voor kort in de aangename positie, dat zij ook in de tegenwoordige tijds- omstandigheden er tamelijk royaal mee kon den omspringen. De insteliing van de maxi- mumrantsoenen heeft daaraan een eind ge maakt. Dit beteekende niet, dat den verbrui- ker van een normale hoeveelheid gas of elec triciteit een verder gaande beperking werd opgelegd dan de bestaande van 75 pet. van het verbruik in 1939/40. Slechts in het geval, waarin het toegestane rantsoen onredelijk hoog zou zijn, wordt van dezen maatregel ge hruik gemaakt om het rantsoen in overeen stemming te brenigen met een yedelijk te ach- ten verbruik. De overheid onderzoekt alle »gevallen, die tot eenige besparing zouden kunnen leiden. Daar zij er steeds op uit is ook in dezen tijd van groote zorg voor de gas- en electriciteits- levering de belangen van de verbruikers zoo veel doenlijk in het oog te houden, mag van den anderen kant zeker worden verwaeht, dat de verbruikers zoo zuinig mogelijk omsprin gen met de hun toegemeten rantsoenen. Ieder- een moet nu doordrongen zijn van het feit, dat hij verplicTit is te bezuinigen, en dit is Met alleen een gemeenscfhapsplicht, maar het is ook ieders eigen belang om het toege stane rantsoen niet te overschrijden. De be perking van bet gas- en eleotriciteitsverbruik is een hoogst ernstige zaak en een beroep van de Overheid op aller medewerking mag hier zeker nog eens worden herhaald. Wie dit te laat beseft, zit straks in het dmster. vraag of het gelukt de smalle strooken, waar- op deze tanks rijden, uit te breiden. Dit is evenzeer een kwestie van leger- en troepen- leiding, als van zelfstandig handelen van de op zichzelf aangewezen officieren en man- schappen. Nu moet blijken of de bolsjewisten nog over voldoende keurtroepen beschikken en of zij in den zomer" voldoenden tijd heb ben gehad om hun voor den winteroorlog op- geroepen reserves zoo op te leiden, dat zij superieur zijn aan de Europeesche opleiding en Europeesche wapens. Dit kan gevoeglijk betwfjfeld worden. Wlat van Duitsche zijde reeds over dezen slag bekend is, pleit hiertegen en vormt tevens een bewijs voor de jmstheid van oor- logvoeren door de spdl, die tot meer in staat is dan het hoofd bieden aan dergelijke offen- sieven. De Berlijnsche correspondent der N. R. Crt. telefoneerde Woensdagochtend: In het Duitsche weermachtsbericht van Dinsdag wordt bevestigd, dat de Sovjettroepen met hun offensief aan het front van Stalin grad en den Don in zoover succes hebben kunnen behalen, dat zij in een sector in de Duitsche linies zijn binnengedrongen. Dit offensief wordt volgens Duitsche gegevens gekenmerkt door het in den strijd werpen van zeer veel menschen en materiaal, waar bij bloedige offers niet in het minst worden ont- zien. Veelal heeft deze hernieuwde Sovjet- activitedt eenige verrassing veroorzaakt, hoe wel men toch met dergelijke episoden reke- ning moet houden. In verband met de aan den gang zijnde operaties wordt er aan herinnerd, dat het den Soyjet-troepen in het afgeloopen voorjaar hij Charkof gelukte zelfs tot tamelijk diep in de Duitsche linie door te stooten, echter met het eindresultaat, dat generaal-veldmaarschalk von Bock den stoot opving,' en dit niet alleen, maar bovendien door een omsingelende bewe ging de opgerukte Sovjet-divisies insloot en vernietigde. Uit een verdere aankondiging in het weer machtsbericht aangaande de genomen tegen maatregelen blijkt, dat men ook ditmaal er op uit is de binnengedrongen troepen door middel van sterke Duitsche reserves af te grendelen. Voor het overige worden hier de Sovjet- berichten ten aanzien van de Duitsche verlie zen voor het eerst sedert het begin van den oorlog zouden de Sovjettroepen het aan tal gemaakte gevangenen hebben genoemd natuurlijk als sterk overdreven gekwalifi- ceerd. Dat de Sovjetleiding het begin van de win- terperiode voor de onderneming heeft uitge- kozen, zal wellicht mede samenhangen met haar vermoeden, dat de Duitsche legerleiding haar maatregelen voor den winterveldtocht nog met geheel zou hehtaen beedndigd. OPTIMISME VAN DUITSCHE VOI.K GROOTER DAN OOIT. In een te 'Berlijn voor bedrijfsgevolmach- tigden gehouden rede heeft rijksorganisatie- leider Dr. Ley, volgens het A.N.P., gewezen op de ongewone prestaties die Duitsche arbei- ders, ingenieurs, dhemici en constructeurs in den loop van den oorlog reeds hebben vol- bracht. Desondanks, zoo verklaarde Dr. Ley, zijn de Duitsche arbeids- en productiereserves nog geenszins uitgeput. Zij zullen in den komenden tijd, voor zoovjrr noodig, eveneens worden geactiveerd. Dr. Ley besloot zijn rede met de verklaring, dat het opitimisme van het Duitsche volk grooter dan ooit is en niet slechts gebaseerd op vage verwachtingen. doch op concrete feiten. BRIGADE-GENERAAL VERMIST. De opperbevelhebber van de Amerikaansche luchtstrijdkrachten in Europa, brigade-gene- raal Duncan, die zich per vliegtuiig op weg beivond van Engeland naar Noord-Afrika, wordt sinds 17 November vermist. Het toe stel moest voor de Noordkust van Frankrijk een noodlanding maken. Sindsdien heeft men niets meer vernomen. VERSTERKINGEN AAN FRANSCHE ZUIDKUST. Duitsche troepen te Marseille. Marseille is een bolwerk van de vesting Europa, waarboven de Duitsche vlag zal waaien tot het uur van de vijanden van Europa heeft geslagen'", zoo schrijft een oor- logsverslaggever, die een schildering geeft van de versterkingswerkzaamheden in Mar seille en aan de Zuid-Fransche kust. Sedert dagen bevinden zich Duitsche troepen in de Fransche havenstad Marseille. In de stad werken eenige Duitsche staven. Pantserver- kenningswagens rijden door de straten. Duit sche infanterie heeft haar intrek genomen in de forten aan de haven, die beveiligd wordt door luchtdoelbatterijen van allerlei kaliber. Zware en alle»ewaarste 'batterijen-zijn in stel ling gegaan on de strategische belangrijke punten van de havqn, doch niet daar allyen. De geheele kust, die pas hezet is, is in enkele dagen in een toestand van verdediging ge- brach-t, die elken volgenden dag nog volmaak- ter zal worden. Marseille zal door Duitsche troepen verdedigd worden tegen elke invasie- poiging.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1942 | | pagina 1